Vyhledávání
24.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, kterou vede Anna Poláková. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý pátek od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz, kde si můžete také stáhnout podcast pro tento pořad.Vítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Dnes jsme pro vás připravili rozhovor s Josefem Balážem, poradcem Ministra pro místní rozvoj Jiřího Čunka – na téma nová koncepce přístupu státu k řešení problémů v sociálně vyloučených romských lokalitách. Dozvíte se také o návrhu nového herního zákona a vydáme se také na Etnofest.

Mangav tumenge bacht the sastipen – Akana - šaj šunen romani relacia „O Roma vakeren“. Šunena romane giľa the nevimata - andalo romano dživipen.

To je jenom namátkový výběr z programové nabídky.


=[ Reportáž ]=
Nová koncepce přístupu státu k řešení problémů v sociálně vyloučených romských lokalitách
Ministerstvo pro místní rozvoj v čele s Jiřím Čunkem připravilo novou koncepci přístupu státu k řešení problémů v sociálně vyloučených romských lokalitách. Dokument tento týden předal ministryni pro menšiny a lidská práva Džamile Stehlíkové. Mezi jeho poradce patří několik měsíců i romský asistent z Bruntálu Josef Baláž. Ten získal letos například ocenění sociální podnikatel roku. Mimo jiné za projekty Zelená dílna nebo Malé technické služby. Díky těmto projektům našlo práci několik desítek lidí, zejména Romů. O nové koncepci a spolupráci s ministrem Čunkem hovořil s Josefem Balážem redaktor ostravského studia ČRo Ivan Sekanina.

Jiří Čunek (Foto: Jana Šustová) Vaše spolupráce, pane Baláži, s ministrem Čunkem se týká nové koncepce zaměřené na zlepšení života lidí v sociálně vyloučených romských komunitách. Hovořil jste o tom, že jste do této spolupráce šel proto, že jste nebyl spokojen se současným stavem a že pan Čunek nazývá věci pravými jmény. Buďme konkrétní. Co třeba?

"V první řade si myslím, že pan Čunek zcela jasně říká, že má-li dojít ke změně k lepšímu, tak musí změna začít "zespodu", od samotných lidí, kteří dnes žijí, řekněme, ne právě dobrým způsobem života v sociálně vyloučených romských lokalitách. Jasně označil problém: tuto změnu musejí chtít prvně tito lidé. V podstatě posledních deset let sociální systém tak, jak byl nastavený, byl hrubě nemotivující a neměl vliv ekonomický, ale byl to spíše vliv na tyto lidi. Lidé přestávají vnímat hodnoty. Přestávají vnímat hodnoty materiální, ale i lidské, a v tu chvíli je skutečně velmi těžké cokoliv dělat, když není vůle těch samotných lidí. On tedy označil problém. Pak také přiznal, že když byl starosta, nenašel žádnou oporu centrálních orgánů, které by mu pomohli řešit ve Vsetíně záležitost toho pavlačového domu. Městům chybí jasný návod, jasná metodika toho, jak mají postupovat. Chybí také finanční prostředky, které jsou potřeba pro tuto změnu."

Připravujete novou koncepci, která se dá nazvat integrací lidí ze sociálně vyloučených romských skupin. V čem je tato koncepce jiná oproti předešlým? Naznačil jste, že v průběhu uplynulých deseti let byly takové koncepce tři a každá víceméně zkrachovala.

"V myšlenky těchto koncepcí a úkoly jednotlivých ministerstev byly správné. To, že je potřeba vzdělávat mladé lidi, to, že je potřeba vytvářet přípravné ročníky. Tyto věci jsou samozřejmě v pořádku. Problémem minulých koncepcí bylo, že nebyly provázané a nedostali se až do místa určemé. To znamená, že na úrovni ministerstev se psali každý rok zprávy o tom, jak se plní koncepce, ale na úrovni obcí a těch lidí se o koncepcích vůbec nic nevědělo. A naopak se dá říci, že se vytvářela nová romská ghetta."

Proč se o těchto koncepcích nevědělo?

"Protože chyběla jasná logika a motivace. A především chyběla motivace samotných lidí, samotných Romů měnit svůj životní styl. Chyběla motivace pro města, aby řešila problém. Ovšem kdyby ho řešila, tak by se to obracelo proti nim. Řeknu příklad: Obec má přece zájem o to, aby pozemky a nemovitosti měli vysokou cenu. Je jasné, že když na tomto území bydlí romové, tak jak pozemky, tak nemovitosti cenu ztrácejí. Takže touto logikou v podstatě vytlačovaly možná vědomě, možná nevědomě, tyto lidi na okraj a stát to nedokázal žádným způsobem korigovat. Chceme, aby tato záležitost měla jasnou gesci, jasnou gesci jednoho ministerstva a dále chceme, aby na místní úrovni byl člověk, který by zastupoval stát pomocí přenesené působnosti, v podstatě by vymýšlel jakousi strategii pro vyloučené části, aby tam byla lepší úroveň, aby to místo vypadalo lépe. A hlavně, chceme finančně motivovat města a pomoci jim s tímto velmi závažným problémem."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
19.10.2010Jiří Čunek, senátorZprávy ze života Romů
13.10.2010Vystěhovaní Romové ze Vsetína se budou znovu domáhat odškodnéhoZprávy ze života Romů
26.02.2009Jiří Čunek má vlastní řešení pro litvínovský JanovZprávy ze života Romů
08.10.2008Romská koncepce vicepremiéra ČunkaZprávy ze života Romů
17.09.2008"Nová" studie o Romech, verze ČunekZprávy ze života Romů
16.09.2008Čunkův materiál o Romech je prý pouhým předvolebním tahemZprávy ze života Romů
12.09.2008Jiří Čunek představil svou koncepci řešení problémů Romů v ČeskuO Roma Vakeren
19.01.2008Návraty Jiřího ČunkaZprávy ze života Romů
12.01.2008Čunek vystoupil na konferenci KDU-ČSL s odvážnými výroky proti Romům Zprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Čunkův záměr vypracovat romskou koncepci vyvolal vlnu nevole
U mikrofonu je s námi opět Josef Baláž, který se podílel na přípravě nové koncepce přístupu státu k řešení problémů v sociálně vyloučených romských lokalitách. Čunkův záměr vypracovat romskou koncepci vyvolal vlnu nevole. Nesouhlasili s tím mnozí romští aktivisté a ochránci lidských práv. Poukazovali na to, že Čunek ještě jako starosta Vsetína nechal vystěhovat několik romských rodin na okraj města a do jiných okresů. Předejme však slovo Ivanu Sekaninovi, který se Josefa Baláže ptal dále.

Jak to chcete dokázat? Buďme konkrétní, co se motivace týče. Za co by města peníze měla dostat? Romové také dostávají od státu poměrně dost peněz v nejrůznějších dávkách, a tedy možná ani nemají žádnou motivaci se více vzdělávat a pracovat.

"Fakt je ten, že nastavení sociálních dávek nemotivovalo lidi si hledat práci nebo se vzdělávat, aby potom mohli práci dostat. Součástí koncepce je mimo jiné změna v tom, že má-li člověk dostat nějakou sociální dávku, měl by pro to něco udělat. Měl by buď začít s rekvalifikací nebo vzděláváním nebo alespoň nastoupit na nějaký program obecně prospěšných prací, kde by jednak pomohl obci zlepšit prostředí a zároveň by neztratil sociální kontakt s normálními lidmi, kteří ráno v šest, sedm přijdou do práce, něco udělají, a pak jsou zase domů. Toto je bod číslo jedna. Proto, aby lidé dostávali dávky, by měli alespoň něco udělat. Za druhé, i v sociálně vyloučených romských lokalitách žijí lidé, kteří by tam žít nemuseli. Stačilo by, kdyby dostali lepší byt a práci a mohli by žít, řekněme, na normálním panelovém sídlišti. Touto koncepcí chceme poměrně jednoduše popsat proces, jak těmto lidem pomoci, aby se dostali z ghetta. Ale je k tomu potřeba samozřejmě zájem obcí. Říkáme si, že když se tito lidé přestěhují, bude to silnou motivací pro ostatní, aby si našli práci a posílali děti do školy, aby děti mohly žít lépe. A za třetí, my říkáme, že je potřeba dát městům finanční prostředky a metodickou pomoc, ale za té podmínky, že to budou řešit komplexně jako celek, ne, že to bude zase tak, že město nebo nezisková organizace dostanou peníze na to, aby si děti hrály, protože výsledek je potom minimální. Ráno dítě stráví dvě, tři hodiny v nějakém romském klubu, ale pak se zase vrací do prostředí, které je špatné a v podstatě se nic nemění. Říkáme, že pokud by město mělo dostat peníze, pak by si mělo vytvořit plán, jak z deprivovaného prostředí ven. Jak řešit problémy s muži, se ženami, s dětmi různého věku, ve školství, v bydlení, v zaměstnávání. Prostě ucelený komplex různých činností, které vyvedu komunitu z tunelu apatie do jakéhosi prostředí, které jim dá naději na změnu, na lepší život."

Koncepce, o které mluvíme, rozhodně nebude z kategorie těch, na které bude cílová skupina čekat s otevřenou dlaní. Naopak. Pro obyvatele to může být tvrdá koncepce, v mnohém nepříjemná.

"Přesně tak, jak říkáte. Tato koncepce a přístup bude skutečně velmi tvrdý vůči těmto lidem. Jsem ale hluboce přesvědčený o tom, že byť to nebudou mít jednoduché, ve výsledku se budou mít lépe. Mluvím zejména o tom, že budou v podstatě vyprovokováni k nějaké aktivitě, která povede ke zvýšení jejich vzdělání, zlepšení zaměstnání a lepšímu bydlení. A ti, kteří nebudou chtít, budou žít sice důstojně, ale velmi velmi nepohodlně."

S jakými reakcemi se v této souvislosti setkáváte třeba v Bruntále?

"Musím říct, že v Bruntále mám, myslím, širokou podporu. Na druhou stranu ale docela narážím na názor svých kolegů v Praze, kteří vnímají Jiřího Čunka jako třídního nepřítele, to za prvé. A za druhé, se posledních deset let věnovali tomu, aby hájili pouze práva Romů. Tato věc se tedy dostala do slepé uličky. Myslím si, že teď je potřeba mluvit nejenom o právech, ale i povinnostech a o tom, jakým způsobem je vymáhat. Řekl bych, že to není nová myšlenka, ale nová filozofie, která samozřejmě naráží i na názory lidí, kteří dnes fungují v nějakém režimu, který my chceme změnit."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
19.10.2010Jiří Čunek, senátorZprávy ze života Romů
13.10.2010Vystěhovaní Romové ze Vsetína se budou znovu domáhat odškodnéhoZprávy ze života Romů
26.02.2009Jiří Čunek má vlastní řešení pro litvínovský JanovZprávy ze života Romů
08.10.2008Romská koncepce vicepremiéra ČunkaZprávy ze života Romů
17.09.2008"Nová" studie o Romech, verze ČunekZprávy ze života Romů
16.09.2008Čunkův materiál o Romech je prý pouhým předvolebním tahemZprávy ze života Romů
12.09.2008Jiří Čunek představil svou koncepci řešení problémů Romů v ČeskuO Roma Vakeren
19.01.2008Návraty Jiřího ČunkaZprávy ze života Romů
12.01.2008Čunek vystoupil na konferenci KDU-ČSL s odvážnými výroky proti Romům Zprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Zákon omezí gamblerství
Vláda připravuje nový zákon, který byl měl výrazně zamezit například gamblingové závislosti. Tento týden byly zveřejněny výstupy z jednání pracovní skupiny pro nelátkové závislosti Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky, k výsledkům veřejné debaty a stavu přípravy nové herní legislativy. Více řekla Anně Polákové ministryně Džamila Stehlíková.

"Věcný záměr bude předložen koncem tohoto roku ministerstvem financí. Dnes byla ukončena veřejná debata. Víceméně byla shrnuta veřejná debata, kterou můžete najít na stránkách ministerstva financí, a bude pokračovat odborná příprava toho věcného záměru, do nějž jsme vstoupili jako pracovní skupina pro nelátkové závislosti Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky. Naším cílem je ochrana ohrožených skupin osob, tzn. především mladistvých, patologických hráčů a osob sociálně slabých. Proto navrhujeme celou řadu opatření, abychom ochránili společnost před negativními dopady hazardu, jedná se například o zákaz dálkového hazardu, ať už prostřednictvím internetu, či mobilního telefonu pro neomezený okruh osob nebo posílení pravomocí obcí z hlediska práva veta, když si nebudou přát to či jiné zařízení. Samozřejmě čím větší bue míra hazardu a rizika, tím větší bude úroveň regulace a bude zabezpečovaná zákonem, nikoliv jako nyní v řadě případů pouze vyhláškou. Například, nyní lze vyhláškou omezit nebo zamezit vzniku herních zařízení v blízkosti škol, sociálních či zdravotnických zařízení, podle našeho návrhu by to měl definovat zákon."

Připravovala to řada odborníků. Je situace horší?

Ministryně Džamila Stehlíková "Poté, co nové technologie umožnili vznik nových herních prostředí, nových typů sázení, nových typů hazardů, přestala stávající legislativní úprava odpovídat dnešní době. Je zastaralá a v podstatě vzniklo mnoho mezer, jimiž se mohou k hazardu dostat mladiství, ale i lidé, kterým hraní ruinuje život, například hazardní hráči nebo lidé z vyloučených lokalit, tam dochází k přímému transferu sociálních dávek do zisku provozovatelů herních zařízení. Tomuto se snažíme zamezit, a to zavedením určité míry restrikcí připravované normy, především z hlediska nabídky, tedy aby se nedalo hrát kdekoliv a kdykoliv, a to i v domácím prostředí prostřednictvím internetu, zejména když člověk patří ke skupině ohrožené hazardem. Na druhé straně chceme omezit i poptávku preventivními kroky, výchovou ve školách a taky posílením odpovědnosti rodičů za to, jestli jejich ratolest propadá hazardnímu hraní, a to v rámci kompetencí zákona o právní ochraně dítěte."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Zprávy ]=

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Pražský park Podviní roztančil festival etnických menšin Etnofest
O víkendu se park Podviní v pražských Vysočanech roztančil hudbou etnických menšin žijících u nás. Skvěle se bavili dospělí i děti, pro všechny byl připraven bohatý program. Marie Vrábelové řekl více na místě Etnofestu produkční Jan Polouček.

"Záměrem tohoto festivalu je představit cizince a národnostní menšiny, které žijí mezi námi a o kterých často málo víme. Proto jsme oslovili především neziskové organizace, které s cizinci a národnostními menšinami pracují a přes ně jsme se dostali ke kontaktům na  cizince, kteří něco umí, kteří jsou schopní něco předvést a udělat skvělý program během celého dne na pódiu."

Kolik jste jich sehnal?

"Co se lidí týče, je tu skutečně přes 100 vystupujících a dohromady se mohou návštěvníci tady v parku potkat s více než 25 národnostmi."

Mohl byste nám alespoň na ukázku říct, jaké národnosti to jsou?

"Jsou to africká, arabská, afghánská, čínská, kalmitská, pákistánská, řecká, romská, ukrajinská, gruzínská a další."

Jak reagovali na to, že jste je oslovili?

"Reakce jednotlivých vystupujících byla samozřejmě skvělá. Rádi předvedou něco ze své kultury. Jsou rádi, že existují akce, které umožňují to, že majorita společnosti může vnímat cizince, kteří jsou tady s námi i prostřednictvím takové pěkné akce, pohodového odpoledne v parku."

Měli třeba obavy se zúčastnit?

"Nikdo z toho obavu neměl. Je pravda, že tato akce již má svou tradici, a to i mezi návštěvníky. Podviní je v tuto chvíli opravdu plné, problém není na žádné straně."

Kolikátý je to ročník?

"Je to čtvrtý ročník."

Přibyly vám letos ještě další státy?

"Přibyly. Musím říct, že letos je to v podstatě dvojnásobný počet národností, dvojnásobný počet stánků, také program na hlavním pódiu je pestřejší."

Je to vlastě důkaz toho, že etnik u nás přibývá. Je to tak?

"Určitě je to tak, musím říct, že tento fakt je jasný, že v České republice bude počet cizinců přibývat a doufám, že podobně pohodových akcí bude přibývat také."

Připravujete program i na příští rok?

"Samozřejmě. Plájeme etnofest i v roce 2009."

Můžou se ještě setkat, třeba obyvatelé Prahy, s těmito etnickými menšinami někde jinde?

"Určitě, ta šance tu je. Především celá řada neziskových organizací, jako je Berkat, Poradna pro integraci, Centrum integrace cizinců, Poradna pro uprchlíky realizuje menší akce, menší etno večery. Příležitostí, jak se potkat s cizinci žijícími v České republice je více."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
28.08.2011Barevná devítka - Pestrý program překonal nepřízeň počasíZprávy ze života Romů
12.09.2008Ukrajinská iniciativa v České republice se představila na EtnofestuO Roma Vakeren
12.09.2008Sdružení Berkat zahrnuje projekty čečenské i afgánskéO Roma Vakeren
05.09.2008Etnofest nabídne kulturu cizinců i netradiční „etnotržiště“Zprávy ze života Romů
27.08.2008Svět kolem mě — prezentace romské kultury na 4. ročníku EtnofestuZprávy ze života Romů
26.08.2008Etnofest nabídne kulturu menšin i netradiční „etnotržiště“Zprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Etnofest nabídl také hru pro děti i rodiče
Jak už jsme řekli v malebném parku Podviní na festivalu Etnofest se představili cizinci i menšiny žijící mezi námi. Kromě programu plného muziky, tanečních vystoupení, divadla i módních přehlídek lákal návštěvníky i bohatý doprovodný program a celofestivalová hra pro děti i rodiče. S mikrofonem se tam vydal i Marek Polák a oslovil učitelku češtiny pro cizince Markétu Kotkovou.

"Nultý ročník byl před pěti lety, to jsme dělali Den Romů. Ale protože jsme si říkali, že sice Romů u nás ve Vysočanech je historicky dost, ale začínají tu na Praze 9, alei v Praze a České republice vůbec žít i jiné národnosti, řekli jsme si, že to zkusíme rozšířit tak, aby se v tomto parku ve Vysočanech Podviní v budoucnu představil třeba celý svět."

Jaké máte zkušenosti při své práci s etnickými menšinami? Jste v nějakém kontaktu?

"Radnice, tedy především náš sociální odbor, provozuje klub Harfika, kam chodí zejména takové ty děti ulice, které jsou dost často třeba z romské menšiny. Pomáháme jim v tom, aby smysluplně trávily volný čas."

Překvapilo vás, kolik etnik u nás je?

"Ani ne, protože jsme to samozřejmě s agenturou, která pro nás festival pořádá, domlouvali. Jsme rádi, že těch skupin je tolik. Já osobně jsem se kdysi podílel na fotbalovém turnaji, který pořádá Senát, o Pohár místopředsedy senátu, jehož se už dneska účastní asi 24 týmů složených z národnostních menšin, takže vím, že těch skupin je tady spousta."

Zřejmě jich bude i přibývat. Počítáte s tím i další léta?

"Určitě bychom rádi program ještě rozšířili. Budeme rádi, když nám někdo další přispěje ještě víc, třeba hlavní město Praha, a něco víc najdeme i v našem rozpočtu."

Co vám se nejvíce líbí z programu?

"Mně se nejvíce líbila krásná moldavská zpěvačka, a potom samozřejmě zpívající děti s moderátorkou Vandou Konečnou, která hraje v muzikálu Cikáni jdou do nebe. Zazpívala si tu a zatančila s romskými dětmi."

Zeptám se vás na jméno, a odkud jste?

"Já jsem z Afghánistánu. Moje jméno je Sardar Salif."

Jak dlouho žijete v Praze?

"Studoval jsem tu a jsem tady už skoro 30 let."

Podnikáte?

"Ano. V gastronomii."

A chodí k vám lidé?

"Určitě."

Jak se vám tady žije?

"Dobře."

Nemáte pocit, že jste nebyl přijat do společnosti?

"Jsem tu již občanem, takže s tím nemám problémy, ale bratři, co mají jen trvalý pobyt, mají potíže."

Máte tady děti?

"Děti bohužel nemám, ale bratři mají."

Studují u nás?

"Ano, jsou na základní škole."

Jak se k nim chovají spolužáci?

"Zatím je vše v pořádku, ale chodí teprve do první třídy, takže uvidíme. Žádné potíže neměli ani ve školce, tak doufám, že ani na základce je mít nebudou."

Co vaše rodina v Afghánistánu?

"Jsou to starosti, naše pomoc není dostatečná, naše stará máma už zemřela, ale kdo pracuje a může, tak jim pomůže."

Máte o ně strach?

"Mám. Bojím se, že budou nemocní, nebo že se situace v Pákistánu zhorší. Z toho mám strach."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
28.08.2011Barevná devítka - Pestrý program překonal nepřízeň počasíZprávy ze života Romů
12.09.2008Ukrajinská iniciativa v České republice se představila na EtnofestuO Roma Vakeren
12.09.2008Sdružení Berkat zahrnuje projekty čečenské i afgánskéO Roma Vakeren
05.09.2008Etnofest nabídne kulturu cizinců i netradiční „etnotržiště“Zprávy ze života Romů
27.08.2008Svět kolem mě — prezentace romské kultury na 4. ročníku EtnofestuZprávy ze života Romů
26.08.2008Etnofest nabídne kulturu menšin i netradiční „etnotržiště“Zprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Muzikálová zpěvačka Wanda Karola Konečná vystoupila na Etnofestu
Etnofestu, na kterém se představili cizinci i menšiny žijící mezi námi se, zúčastnila také Wanda Karola Konečná - muzikálová zpěvačka a herečka, kterou prostředí v Parku Podviní nadchlo pro svou atmosféru. Ona sama, jak se dozvíte z příspěvku Marka Poláka, zpívá v muzikálu romské písně.

Byla jste členkou souboru Cikáni jdou do nebe. Jak jste se tam dostala?

"Zúčastnila jsem se normálně konkurzu, protože Divadlo bez zábradlí udělalo konkurz na tento muzikál. Nastudování udělala Ida Kelarová s celou svojí kapelou, takže to bylo krásné. Myslím si, že stojí za to zajít na něj do divadla. Není to úplně klasický komerční pražský muzikál, ale spíš bych řekla, že je to taková romská balada, která pohladí duši, a s dnešní konzumní společností nemá tedy vůbec nic společného, jako koneckonců celá kultura a tradice Romů. Dostala jsem se k tomu vlastně jak slepý k houslím, ale jsem moc ráda, že jsem tam a že jsem okusila i tyto kultury."

Jak se vám líbilo zpívat romsky?

"Dělám to už čtvrtým rokem. Ta hudba mi přijde hrozně duchovní. Můžeme vám s tímto skutečně velmi závidět, protože vaše muzika má tradici, to není udělané ani před týdnem, ani před sto lety, to je muzika od srdce, duchovní muzika. Doporučovala bych ji každému domů, do auta, na chatu. Poslouchat ty krásné melodie a harmonii vůbec. Mám to velmi ráda."

A co vás spojuje s Romy, tedy kromě toho, že zpíváte v tomto muzikále?

"Jsem původně z východního Slovenska, čili všichni moji kamarádi kolem jsou Romové. Jsem velmi ráda. Nemůžeme přeci všechny lidi házet do jednoho pytle, i mezi gádži se najdou kriminální živly, lidi, kteří nejsou dobří, nejsou prostě hodní nějaké existence. Mám i kamarády mezi Romy, kteří jsou vysoce vzdělaní, vysoce humánní. Jsou to lidé, kteří skutečně pomáhají ostatním v práci, v soukromí. Já bych to takhle vůbec nekastovala, dělím lidi jako muziku, na dobrou a špatnou."

Co říkáte na vlnu odchodů Romů z Čech?

"Máte to v genech. Máte to v popisu práce. Jste lidé dobrodužné povahy a já to tak trošku obdivuji. Češi jsou v tomto takoví dost zkostnatělí. Otevřela se Evropa, otevřel se trh práce a my sedíme doma a jen malé procento se vydá do zahraničí, protože se třeba bojí jazykové bariéry, bojí se nových zkušeností. Vy jste v tomto úplní kaskadéři, což je samozřejmě obdivuhodné. Nejdete tam krást, nejdete tam dělat kriminalitu, jdete se tam začlenit do komunity jako etnikum. Pracovat, normálně fungovat a existovat. Jdete za vidinou lepšího života. Má to tak být všude, nejenom ve vašem etniku. Když se někde někdo necítí dobře, když ho tlačí bota, což je normální, protože život není peříčko, člověk má prostě popojet. Má mít tu sílu a odvahu, aby pro sebe i pro svoje děti udělal lepší podmínky. Naprosto to schvaluji a dávám vás jako příklad ostatním. Takže to je v pohodě."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
28.08.2011Barevná devítka - Pestrý program překonal nepřízeň počasíZprávy ze života Romů
12.09.2008Ukrajinská iniciativa v České republice se představila na EtnofestuO Roma Vakeren
12.09.2008Sdružení Berkat zahrnuje projekty čečenské i afgánskéO Roma Vakeren
05.09.2008Etnofest nabídne kulturu cizinců i netradiční „etnotržiště“Zprávy ze života Romů
27.08.2008Svět kolem mě — prezentace romské kultury na 4. ročníku EtnofestuZprávy ze života Romů
26.08.2008Etnofest nabídne kulturu menšin i netradiční „etnotržiště“Zprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Vladislav Suchánek se věnuje romské historii a společenskému dění u nás
Na festival přišel také Vladislav Suchánek z Milovic, který se věnuje romské historii a společenskému dění u nás.

"Dnes jsem se přijel podívat s manželkou a s rodinou. Přečetl jsem si totiž, že je tu multikulturní festival, a to mě vždycky zajímalo a zajímá. Různé tradice z různých zemí, to, jak se lidé baví, jak se chovají. To je pro mě hlavním důvodem, proč jsem sem jel."

K čemu myslíte, že to může přispět?

"Myslím, že k vzájemnému poznání a porozumění, toleranci a hlavně k přátelství, k navázání přátelství."

Rád bych se vás zeptal na otázku romské emigrace do Kanady. Co si o tom myslíte?

"Abych byl úplně objektivní, musím říct, že to není dobře, že Romové odcházejí z České republiky. V každém případě ale asi není zbytí. Nutnost k odchodu tady zcela určitě je. Kdyby jste se mě zeptal, proč to dělají, tak důvod je zcela prostý, je tady obrovský rasismus, neudržitelný. Navíc, kdo není slepý, tak vidí nacionalistické strany vyznávající hitlerovské a nacistické záležitosti. Je důležité si uvědomit, že tito lidé tady mají volný prostor k tomu, aby zastrašovali nás Romy, a to je problém. Posledním hřebíčkem bylo, jak nedávno napadli Romy v jedné restauraci, to je vážný problém. Romové se bojí o sebe, o své životy, vidí, že zastání ze strany vlády tu žádné není, ze strany policie také ne. Je mi to velice líto, ale takto to u nás vypadá. Ekonomika v tom určitě nehraje žádnou roli."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
28.08.2011Barevná devítka - Pestrý program překonal nepřízeň počasíZprávy ze života Romů
12.09.2008Ukrajinská iniciativa v České republice se představila na EtnofestuO Roma Vakeren
12.09.2008Sdružení Berkat zahrnuje projekty čečenské i afgánskéO Roma Vakeren
05.09.2008Etnofest nabídne kulturu cizinců i netradiční „etnotržiště“Zprávy ze života Romů
27.08.2008Svět kolem mě — prezentace romské kultury na 4. ročníku EtnofestuZprávy ze života Romů
26.08.2008Etnofest nabídne kulturu menšin i netradiční „etnotržiště“Zprávy ze života Romů
17.12.2004Jak Romové slaví VánoceO Roma Vakeren

„O Roma vakeren“ čili „Romové hovoří“ s datem 5. září je u konce. Ale naladit si nás můžete v pátek ve 20.05 - na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. V úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií. Naše vysílání najdete také na internetové adrese www.romove.cz.

Romale but lošale sam, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vakeren. Ada šuniben predal tumende. Romale mangav tumenge bachtalo dživipen. Ačhen Devleha.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Obsah článku:
Reportáž:  Nová koncepce přístupu státu k řešení problémů v sociálně vyloučených romských lokalitách
Reportáž:  Čunkův záměr vypracovat romskou koncepci vyvolal vlnu nevole
Reportáž:  Zákon omezí gamblerství
Zprávy: 
Reportáž:  Pražský park Podviní roztančil festival etnických menšin Etnofest
Reportáž:  Etnofest nabídl také hru pro děti i rodiče
Reportáž:  Muzikálová zpěvačka Wanda Karola Konečná vystoupila na Etnofestu
Reportáž:  Vladislav Suchánek se věnuje romské historii a společenskému dění u nás

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz