Vyhledávání
19.5.2022
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Praha uvítá Veletrh neziskových organizací
26-05-2008 - Tisková zpráva

O.s. Český západ na Veletrhu neziskových organizací (Foto: Jana Šustová) Nadace Forum 2000 pořádá v úterý 10. června 2008 od 9:00 do 18:00 v prostorách New York University in Prague a Polského institutu na Malém náměstí v Praze 1 již devátý ročník Veletrhu neziskových organizací – „NGO Market“, tentokrát s podtitulem „Pomáhat nemusí nikdo, někdo ale chce“. Vstup na akci je zdarma.

Akce opět probíhá pod záštitou Václava Havla a primátora hlavního města Prahy Pavla Béma.

Veletrh neziskových organizací (NGO Market) je jedinečnou jednodenní akcí, která od svého vzniku v roce 2000 neustále rozšiřuje svůj rozsah i záběr. V současné době jde o největší setkání neziskového sektoru ve střední Evropě. Neziskové organizace aktivní ve vzdělávání, dobrovolnictví, oblasti lidských práv, enviromentální problematice a mnohých dalších oblastech mají možnost představit své aktivity široké veřejnosti, navázat nová partnerství, zaujmout a oslovit sponzory a dobrovolníky, ale i získat nové vědomosti potřebné pro úspěšné vedení své organizace.

„Občanská společnost, aspoň jak já ji rozumím, je jednou z velkých příležitostí pro lidskou odpovědnost za svět. Občanská společnost je společností, která nejen otevírá velký prostor individuální i skupinové kreativitě a v níž se tato kreativita významně podílí na celku veřejného dění, ale která je na této kreativitě přímo založena. Čím vrstevnatější a rozkvetlejší je občanská společnost, tím stabilnější jsou politické poměry v zemi,“ říká Václav Havel.

O.s. Helppes na Veletrhu neziskových organizací (Foto: Jana Šustová) V letošním roce bude svou práci na Veletrhu prezentovat přes 100 neziskových organizací, např. Společnost přátel Afriky, které má na 500 členů z řad afrikanistů, lékařů, vědeckých a technických pracovníků či cestovatelů, Sdružení pro podporu kulturních aktivit Unijazz, fungující od roku 1987 a navazujících na činnost bývalé Jazzové sekce, Občanské Bělorusko usilující o podporu nevládních a neziskových organizací v Bělorusku a usilující o přenos české zkušenosti se společenskou a politickou transformací do Běloruska či Amnesty International Česká republika.

Z dalších méně známých organizací je možné jmenovat občanské sdružení Surya, které staví ekologickou sluneční školu a zajišťuje výuku v odlehlé indické vesnici Kargyak, Českou komoru tlumočníků znakového jazyka či Občanské sdružení CHECOMACOCO, jehož pracovníci poskytují asistenční pomoc paraguayským indiánům Chamacoco, kterým kdysi intenzívně pomáhal český cestovatel A. V. Frič. Na Veletrhu nebudou chybět ani zástupci jedné z největších neziskovek ve Střední Evropě Člověk v tísni.

Z romských organizací se na veletrhu představí např. o. s. Český západ, které pracuje s romskou komunitou ve vesničce Dobrá Voda u Toužimi.

Návštěvníci z řad veřejnosti se vedle statických i multimediálních prezentací a ankety o nejlépe se prezentující „neziskovku“ mohou těšit i na bohatý program doprovodných akcí, které zahrnují semináře, workshopy a diskuze s odborníky i známými osobnostmi.

Veletrh má v současnosti již devítiletou tradici. V loňském roku se ho účastnilo 160 neziskových organizací z České republiky i ze zahraničí a 1500 návštěvníku z řad široké veřejnosti.

Patronkou letošního Veletrhu se stala herečka Tereza Kostková. „Já si nekladu za cíl strhnout každého (zdravého a solventního) jedince k založení nějaké nadace či k aktivnímu působení v některé z již existujících. Mně by se líbilo, kdybychom se všichni naučili drobně, leč pravidelně dát stranou něco ze svého času nebo rozpočtu na to, čemu se říká charita, nebo „neziskovka“. Abychom to dělali tak samozřejmě a nenuceně jako si ráno vyčistíme zuby,“ říká Tereza Kostková ohledně její motivace k aktivní účasti na Veletrhu neziskovek.

Sloganem Veletrhu „Pomáhat nemusí nikdo, někdo ale chce“ chtějí organizátoři motivovat lidi k aktivní účasti při tvorbě občanské společnosti.

Součástí programu bude kulatý stůl Dialog s Čínou - hledání možných cest, který bude probíhat pod záštitou týdeníku Respekt. Tématem kulatého stolu budou např. otázky, zda je možný dialog s Čínou na úrovni neziskového sektoru, na diplomatické a politické úrovni anebo jen na ekonomické úrovni. Mezi pozvanými hosty jsou např. Ondřej Liška, Karel Schwarzenberg, Tomáš Töpfer, Jan Ruml, Olga Lomová či čínská velvyslankyně v Praze Huo Yuzhen. Kulatý stůl, který bude probíhat od 16:30 do 18:00 ve velkém sále Polského institutu, bude moderovat zástupce šéfredaktora Respektu Erik Tabery.

Součástí programu bude také panelová diskuse „Dámy v neziskovém sektoru“, která se bude zabývat současným postavením žen v neziskových organizacích, poukáže na úspěšné případy zapojení známých osobností do konkrétních projektů, zároveň však neopomene připomenout problémy, na které ženy při aktivitách ve třetím sektoru narážejí, a pokusí se nastínit jejich možná řešení. Diskuse k těmto tématům se zúčastní socioložky, představitelky významných neziskovek a manželky politiků a diplomatů, bez jejichž angažovanosti v řadě projektů by se neziskový sektor jen stěží dlouhodobě rozvíjel.

Pořadatelem Veletrhu neziskových organizací je mezinárodně uznávaná Nadace Forum 2000, jež byla založena v roce 1996 prezidentem Václavem Havlem, japonským filantropem Yohei Sasakawou a nositelem Nobelovy ceny míru Elie Wieselem. Od roku 1997 pořádá každoročně mezinárodní konferenci Forum 2000, které se účastní významné světové osobnosti z řad bývalých i aktivních politiků, nositelů Nobelovy ceny, podnikatelů, vědců a myslitelů.

Pro více informací navštivte oficiální stránku Veletrhu www.forum2000.cz/ngomarket.Související články
DatumNadpisRubrika
03.04.2007Český západ se prezentuje na Veletrhu neziskových organizací v PrazeZprávy ze života Romů
03.04.2007Praha bude dějištěm Veletrhu neziskových organizacíZprávy ze života Romů
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2022
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz