Vyhledávání
28.11.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Březen zdůrazní výhody internetu pro znevýhodněné osoby
06-03-2008 - Tisková zpráva

Tisková konference k zahájení Března - měsíce internetu Více než 330 knihoven po celé republice nabídne široké veřejnosti v rámci letošního Března - měsíce internetu možnost seznámit se blíže s internetem. V duchu motta Internet – výhoda pro znevýhodněné se soustředí zejména na osoby se zdravotním postižením, seniory, matky na mateřské dovolené, nezaměstnané. Novinkou letošního 11. ročníku BMI, jehož hlavním partnerem je Ministerstvo práce a sociálních věcí, bude Net vlak, který od 10. března navštíví během dvanácti dnů sedm měst. Vypraví jej České dráhy a ČD CARGO a kvalifikovanými lektory a technikou ho vybaví Chráněná ICT pracoviště Deep Boskovice.

Takto bude označen Net vlak Cílem Net vlaku je seznámit zájemce mj. s možnostmi využití internetu pro cestování, včetně systémů plánování cest (www.vlak.cz – IDOS), nákupu jízdenek online (www.eshop.cd.cz), rezervace jízdenek a služeb pro cestující s handicapem (www.cd.cz/bezprekazek), a současně ukázat, jak České dráhy umožňují dopravu i lidem s pohybovým omezením. Lektoři, sami zdravotně znevýhodnění, kromě internetových školení a konzultací jsou připraveni přiblížit široké veřejnosti také mobilní informační technologie, jako jsou PDA, GPS navigace a služby spojené s internetem a mobilními telefony. Program Net vlaku přibližují stránky www.deep.cz.

Přístup k veřejnému internetu v současné době poskytuje na 4000 knihoven, a to i v nejmenších obcích. Zhruba 50 knihoven jej zpřístupnilo rovněž zrakově handicapovaným. Ve 330 knihovnách přibudou v březnu k běžně poskytovaným službám různé instruktáže a školení počítačové a informační gramotnosti, práce s internetem, prezentace speciálních elektronických zdrojů, webových portálů a stránek v duchu hesla „tahle myš nekouše“. Volný přístup bude v březnu k elektronickým informačním zdrojům Tam Tam, ČTK, Computer Press. Proběhnou i školení náročnější – nakupování na internetu, trendy v hardwaru, práce s digitální fotografií, možnosti komunikace (SKYPE, ICQ).

Nezaměstnaným pomohou v knihovnách hledat práci a orientovat se na webu, ukážou, jak psát strukturovaný životopis, jak elektronicky komunikovat s potenciálním zaměstnavatelem. Zdravotně znevýhodnění mohou kromě kurzů navštívit společenské akce, výstavy, besedy, exkurze, prezentace výhodných služeb, portálů a webových stránek. K dispozici jsou nejen zvukové knihovny (nově i ve formátu MP3), ale objevuje se také promítání speciálních zvukových verzí filmů pro těžce zrakově postižené a nevidomé. Nejvíce aktivit je věnováno seniorům a maminkám na mateřské dovolené. Spolupráce s mateřskými centry a kluby, akademie a univerzity 3. věku, trénování paměti, setkávání generací například při získávání dovedností v práci s ICT a internetem, on-line sociální poradna – i to bude letošní Březen – měsíc internetu v knihovnách.

Jako novinku si knihovny připravily letos Týden čtení (10. – 16. března) a naopak zcela tradičně březen uzavřou mezinárodní Nocí s Andersenem (28. března), jistě s rekordní účastí nocujících dětí i „spacích míst“, neboť těch se přihlásilo více než pět set. V průběhu března také proběhne devátý ročník soutěže o nejlepší webové stránky knihoven BIBLIOWEB 2008.

Pro účastníky akcí v knihovnách vytisklo stejně jako vloni Ministerstvo vnitra ČR leták s popisem nejdůležitějších internetových zdrojů zaměřených na znevýhodněné skupiny.

Patří mezi ně integrovaný informační portál MPSV (portal.mpsv.cz), na kterém je soustředěna nabídka volných pracovních míst ze všech úřadů práce. Nově zde zájemci mohou hledat i podle dostupnosti zaměstnání hromadnou dopravou do určitého časového intervalu (30, 60, 90 minut). K dispozici je i údaj o čase, ceně takového spojení a potřebném množství přestupů.

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR provozuje na pracovištích úřadů práce informační kiosky. Návštěvníci zde získají veškeré informace týkající se státní sociální podpory či hledání zaměstnání a podpory v nezaměstnanosti, ale mohou využít kiosky i k přístupu na internet. Z více než 500 kiosků, kterou budou letos v provozu, se 330 novějších postupně upravuje tak, aby je mohli plně používat i nevidomí. Zvláštní programový modul se zvukovým výstupem jim rovněž umožní ovládání jízdních řádů a vyhledávání dopravních spojení pomocí šesti tlačítek slepecké klávesnice.

Na internetu nikdy nevíš, kdo je na druhé straně Dalším tématem, které bude v centru zájmu v průběhu března, je bezpečný internet. Pro tuto oblast jsou nejlepším informačním zdrojem stránky projektu SAFERINTERNET (Český kombinovaný uzel pro bezpečnější internet – www.saferinternet.cz), které soustřeďují informace o možných hrozbách internetu vůči dětem. Hlavním cílem projektu je propagace zásad bezpečného používání internetu a online technologií obecně, psychologická a sociální asistence dětským obětem internetové kriminality prostřednictvím zřízené Asistenční linky (www.internethelpline.cz) a boj proti ilegálnímu obsahu pomocí zřízené Horké linky (www.internethotline.cz), kam mohou občané hlásit nelegální obsah, především dětskou pornografii a další formy komerčního a sexuálního zneužívání dětí. Aktuální bude i projektem vyhlášená soutěž Mobilstory (www.mobilstory.cz), která je určena pro mládež do 16 let. Multimediální příspěvky vytvořené pomocí mobilu nebo webové kamery mohou mladí tvůrci zasílat od 15. března do konce května. Cílem soutěže je upozornit děti na pravidla bezpečného použití mobilních technologií.

Součástí Března - měsíce internetu jsou tradičně i odborné konference zaměřené na různé skupiny uživatelů internetu. Jako první se uskutečnila 5. března v Praze E-learning fórum (www.e-univerzita.cz), které se soustředila na využití e-learningu v různých typech vzdělávání.

Pro velký zájem musela být přemístěna do větších prostor konference INSPO – Internet a informační systémy pro osoby se specifickými potřebami, jejíž 8. ročník se uskuteční v sobotu 8. března v Kongresovém centru Praha. Představí mimo jiné několik žhavých technických novinek usnadňujících lidem s různým postižením ovládání počítače, prvně bude jednání převáděno do psané podoby na plátno, což umožní účast i neslyšícím, kteří neovládají znakový jazyk. Současně zde budou vyhlášeny výsledky 4. ročníku literární soutěže Internet a můj handicap, do které přišlo rekordních 42 příspěvků líčících pohnuté životní osudy lidí s nejrůznějším postižením.

Internet, bezpečnost a konkurenceschopnost organizací je název 9. ročníku konference, která se koná 26. března Univerzitě T. Bati ve Zlíně a zaměří se mj. na kyberkriminalitu a kyberterorismus v současných společenských podmínkách.

Více než 300 dětí a mladých tvůrců se přihlásilo do internetových soutěží, předcházejících konferenci Junior Internet, která se již podeváté uskuteční 29. března v Praze. Se 129 přihláškami byl největší zájem o soutěž JuniorWeb, následovaly soutěže JuniorText (93 přihlášek), JuniorDesign (54) a JuniorProject (18 přihlášek). Vítězové kategorie JuniorErb, která byla vyhlášena poprvé stejně jako kategorie JuniorMobil, představí svoje práce i na konferenci Internet ve státní správě a samosprávě, jež se uskuteční 7. a 8. dubna v Hradci Králové a zakončí tak letošní měsíc internetu.

Na konferenci ISSS se očekává více než 2000 účastníků. Její součástí bude mezinárodní konference LORIS a workshop delegací zemí Visegrádské čtyřky V4DIS. V předvečer zahájení konference bude udělena cena Český zavináč, v rámci společenského večera prvního dne konference pak převezmou ceny vítězové dalších soutěží, jako jsou populární Zlatý erb, mezinárodní evropská soutěž Eurocrest či hodnocení webových stránek knihoven Biblioweb.

Organizátorem projektu Březen – měsíc internetu je BMI sdružení. Hlavním partnerem letošního 11. ročníku BMI je Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, partnerem Svaz knihovníků a informačních pracovníků, mediálními partnery jsou Český rozhlas, Protext – PR servis ČTK, deník Právo, vydavatelství Burda Communications, Business Media CZ, a Reader´s Digest Výběr, odborným partnerem FORInternet. Veškeré informace o projektu jsou na www.brezen.cz.

BMI sdružení je neziskové sdružení fyzických i právnických osob, jehož posláním je podpora rozvoje Internetu jako globálního komunikačního prostředku, charakteristického pro informační společnost. Jeho projekt Březen měsíc Internetu 2000 se umístil ve finále soutěže Stockholm Challenge Award, které se zúčastnilo 612 projektů z 80 zemí.Související články
DatumNadpisRubrika
11.02.2015Nenávistné projevy na internetu mladí neřeší. Romům však neměří stejným metremZprávy ze života Romů
28.06.2014Projekt Nehejtuj na Slovensku realizuje občanské sdružení eSlovenskoO Roma Vakeren
22.05.2014Začíná kampaň „I don't masturhate - Neukájím se nenávistí“Zprávy ze života Romů
17.03.2010Internet je přínosný i zneužitelnýZprávy ze života Romů
12.09.2009Kladenská Linka důvěry nabídne klientům služby po internetuZprávy ze života Romů
13.03.2009Na internetu číhají na děti různá nebezpečíO Roma Vakeren
25.04.2008Internet a informační technologie pro lidi se specifickými potřebamiO Roma Vakeren
14.03.2008Internet – výhoda pro znevýhodněné O Roma Vakeren
02.02.2007Internetové kluby Čhave pomáhají k rozvoji počítačové gramotnosti žákůO Roma Vakeren
02.02.2007Radek Telvák zřídil internetové rádio pro RomyO Roma Vakeren
14.08.2006V Praze vzniklo nové internetové centrum pro RomyZprávy ze života Romů
11.02.2005Mládež se může zúčastnit soutěže vyhlášené v rámci programu Safer InternetO Roma Vakeren
15.10.2004Romea rozšiřuje okruh informací na internetuO Roma Vakeren
28.11.2003Sdružení Dženo a Radio Rota usilují o zlepšení postavení Romů ve většinové společnostiO Roma Vakeren
31.10.2003Internetové stránky Czech romni news přibližují život RomůO Roma Vakeren
25.07.2003Internetové stránky www.romove.cz mají nový designO Roma Vakeren
31.01.2003Co nabízejí internetové stránky www.romove.czO Roma Vakeren
25.10.2002Vzniká romské internetové vysíláníO Roma Vakeren
08.03.2002Březen je nejen měsícem knihy, ale také internetuO Roma Vakeren
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz