Vyhledávání
26.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, kterou vede Anna Poláková. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý pátek od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz.Vítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Pale hin parašťovin u amen sam pale tumenca. Jek ora šunena amaro vakeriben "O Roma vakeren"!

Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu také dnes pro vás máme připravenou celou hodinu aktualit a zajímavostí ze života Romů a samozřejmě nebude chybět romská hudba.

The adaďives predal tumende kerďam reporty, andalo amaro dživipen. Phenaha tumenge nevimata u šunena the romane giľa - šukar šuniben.

Peršo amenca džana anro jekhetaniben Liga, kaj keren buči le Romenca, jak te dochuden buči. Džana amenca ko Roma sod živen andro odthode lokality Kladnoste u vakerela amenca the o advokatos.

Nejdříve vám řekneme, jak zajišťuje práci nejen Romů bruntálské sdružení Liga. Vydáme se mezi Romy do vyloučených lokalit na kladensko a pracovní poradce z organizace Člověk v tísni nám řekne, jaké zkušenosti má se zaměstnáváním Romů. K mikrofonu jsme pozvali také právníka Davida Strupka.

Vakeraha tiž pal oda, sar te roden buči pro uradis, džana amenca tiž pro ministerstvo predale buči u vakerela amenca tiž o romano koordinatoris.

Ve druhé polovině O Roma vakeren se dozvíte, jaké programy na zaměstnávání nabízí úřady práce a Ministerstvo práce a sociálních věcí a romský koordinátor Cyril Koky nám řekne, jaká je situace Romů ve středočeském kraji. Tolik programová nabídka a teď už vám nerušený poslech přejí Jaroslav Sezemský a Jan Mišurec.

Omlouváme se za dočasnou nedostupnost zvuků ve formátu RealAudio.


=[ Reportáž ]=
Míra nezaměstnanosti Romů u nás je velmi vysoká
Jak jsme vás informovali v předchozích našich O Roma vakeren, míra nezaměstnanosti Romů u nás je velmi vysoká. Situace se stále nezlepšuje a lidé tak končí v ghettech. Na tento stav poukazují výsledky průzkumu, který vypracovala agentura GAC. Více jak 80 tisíc Romů žije ve 300 vyloučených lokalitách. Nevládní organizace vítají vznik vládní agentury pro řešení sociálního vyloučení. Občanská sdružení se chtějí do této aktivity zapojit a chtějí spolupracovat. Nevládním organizacím není nezaměstnanost Romů lhostejná. Důvody Janu Mišurcovi objasnil předseda sdružení Liga Josef Baláž, který má se zaměstnáváním Romů zkušenosti. Pozitivní výsledky jeho práce mohou být příkladem dalším zaměstnavatelům.

"Je třeba, aby ten přístup byl komplexní a více motivoval radnice ke spolupráci a hlavně našel způsob, jak namotivovat lidi, aby se Romové chtěli integrovat do společnosti třeba tak, že si budou aktivně vyhledávat práci."

Jak se vaše sdružení zapojí do této agentury?

"Tak je to vůbec otázka, zda se naše sdružení bude moct zapojit do této agentury, protože v stávající době se připravuje způsob vybírání měst a lokalit, které se budou moci do této agentury zapojit. Pokud budeme moci, samozřejmě této nabídky využijeme."

Jak probíhá pomoc Romům v rámci vašeho sdružení? Pomáháte zajišťovat práci nebo hledáte práci pro klienty?

"V současné době občanské sdružení Liga zaměstnává 60 lidí, z nichž asi polovina jsou Romové a zaměstnáváme je na stavebních pracích, pak máme malé technické služby, kde se starají o jednu takovou lokalitu v Bruntále a také máme Zelenou dílnu. To je dílna na recyklaci elektroodpadů. Pak máme ještě sociální sekci, kde zaměstnáváme sociálně vyloučené Romy. Takže tímto způsobe se tuto skupinu lidí snažíme zaměstnat a já si myslím, že práce je jedna ze základních potřeb člověka, tak jako potřebuje jíst pít a spát, tak stejně tak potřebuje pracovat."

V Kladně je řada romských ghett. Téměř většina tamních obyvatel je nezaměstnaná. Romové si přivydělávají na brigádách a sběrem odpadu. Ten se také stal osudným při nedávném zřícení zchátralé haly. Neštěstí si vyžádalo dva lidské životy, čtyři lidé byli těžce zraněni. Na místě nehody rozebírali konstrukci haly. Jan Mišurec zjišťoval jak se žije Romům na Kladně po tragédii.

Máte práci?

"Práci mám, dělám brigády, nikde nás nechtějí vzít za to, že jsme Romové, i když nikde nám to neřeknou přímo do očí, řeknou, že mají obsazeno nebo že mají plný stav. Existuje hodně Romů, co se snaží. My jsme za komunistů měli práci, protože když lidé nechodili pracovat, tak je pozavírali a tak se každý snažil mít práci. Podpory nám teď snížili, tak z čeho máme žít? Tak aspoň chodíme na šrot, něco si přivydělat, abychom aspoň dětem dali najíst"

Jste registrováni na úřadu práce?

"Jsme registrováni na úřadu práce a můžeme si přivydělat do 4000, když chodíme na brigády"

Když chodíte na sběr, kam chodíte sbírat šrot?

"Většinou někteří Romové chodí do domů a ptají se lidí, jestli nemají nějaký šrot na dvoře a když mají, tak oni si to vezmou a odnesou do sběru."

Jak se tady lidé staví k nehodě, co se tady stala? Věděli, že to je nebezpečné místo?

"Někteří lidé vůbec ani nevěděli, že to je nebezpečné."

Máte práci?

"Nemám. Jsem na mateřské. Rozpočet rodiny mám 13500."

Máte tři děti. Jak to finančně zvládáte?

"Když máte dluhy, tak s tímto nevyžijete celý měsíc."

Chodíte na brigády?

"No, někdy chodím."

Kolik si přivyděláte třeba na brigádě?

"2000."

Máte práci?

"Nemám práci. Jsem vyučený zedník, ale práci si hledám těžko. Sice se ptám, ale většinou říkají, že ne a že mají obsazeno."

Děláte brigády?

"Tady nemůžete moc dělat brigády, jelikož vás ani nechtějí vzít."

Kolik máte dětí?

"Tři."

Máte práci?

"Dělám kopáče u firmy."

Kolik si vyděláte?

"9500 Kč."

Zvládáte to finančně?

"Zvládám. I manželka dělá a děti nemáme a stačí nám to."

A co vy, máte práci?

"Mám, dělám zahradničinu."

Kolik si vyděláte?

"10000 Kč."

Co vy?

"Veřejné práce - natíráme školky.."

Kolik si vyděláte?

"9300 Kč."

Kolik máte dětí?

"Dvě"

Jak dlouho jste sháněl práci a dá se tady na Kladně sehnat práce?

"Tak já jsem si sehnal a mám prodlouženou smlouvu na půl roku!"

Tolik názory lidí, kteří žijí v jedné z vyloučených lokalit na Kladensku.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
03.01.2015Rubikon Centrum pomáhá s hledáním práceO Roma Vakeren
20.12.2014Dlouhodobě nezaměstnaní se v Jablonci nad Nisou mohli zapojit do veřejně prospěšných pracíO Roma Vakeren
16.08.2014Nezaměstnaní Romové mohou vyvěsit své životopisy na web IQ Roma servisuO Roma Vakeren
14.06.2014Žižkovská radnice, občanské sdružení Buči a úřad práce společně bojují s nezaměstnanostíO Roma Vakeren
09.12.2013Rekvalifikace pomohou dlouhodobě nezaměstnaným získat práciZprávy ze života Romů
02.08.2012Startuje kampaň proti předsudkům při zaměstnávání RomůZprávy ze života Romů
21.07.2012Na co je třeba dát si pozor, hledáte-li práci na internetuO Roma Vakeren
07.07.2012Občanské sdružení Buči pomáhá nezaměstnanýmO Roma Vakeren
04.02.2012Job Cluby pomáhají nezaměstnaným najít práciO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Romové na Kladensku těžko shánějí práci
V sociálně vyloučené lokalitě na Kladensku, s jejímiž obyvateli byl natočen předchozí příspěvek, pracuje pracovní poradce Jan Zajíc z neziskové organizace Člověk v tísni.

"Zaměstnat Roma na Kladně skýtá některá nebezpečí. Někteří zaměstnavatelé s tím nemají vůbec žádný problém, někteří se tváří, že s tím problém nemají, ale opak je pravdou a někteří zaměstnavatelé pravděpodobně po nedobrých zkušenostech v momentě, kdy přijdou do kontaktu s Romem, se tváří skepticky, jsou nepříjemní a může se stát, že ten první dojem není dobrý. Naše organizace se snaží tomuto čelit, snaží se bourat tyto zdi a tyto ledy právě v tom, že se nejprve snažíme klienta připravit na to, že se možná s takovou situací setká a snažíme se ho strukturovat, činit kompetentnějším, aby na takovou situaci byl připraven a byl připraven v té práci obstát a abychom zkušenost těch zaměstnavatelů postupně měnili. Samozřejmě ta přesnost, docházka jsou jistou slabinou, ale na základě dlouhodobější práce s klientem a pomocí rekvalifikačních kurzů a studijních programů je možné je připravit ho na to, že legální zaměstnání vyžaduje jistou dávku spolehlivosti a zodpovědného přístupu."

Romové nejčastěji ve vyloučených lokalitách si shánějí brigády nebo někdy i práce načerno.

"Práce načerno bují. V naší organizaci jsme spočítali, že je v zásadě pro zaměstnance tak i pro zaměstnavatele velmi výhodná, dokonce až trojnásobně. Práce načerno je velmi riskantní v tom, že klienti nemají v podstatě vůbec žádné záruky a dost často se to pojí s rizikovým prostředím, kde není žádná bezpečnost práce."

Romové často sbírají železo. Jak vy tuto práci považujete za nebezpečnou?

"Tuto práci považuji za velmi nebezpečnou a klientům to opakuji. Dost často se pohybují někde za hranicí zákona, mimo jiné to představuje práci ve velmi rizikovém prostředí, na druhou stranu je třeba říci, že to poukazuje na dost zoufalou situaci našich klientů. U lidí živící se tímto způsobem může dojít k jakémukoli zranění, může se stát, že budou přistiženi a budou z toho mít problémy. A jestliže si tímto způsobem vydělávají, hrozí, že dávají příklad druhým, že se takovým způsobem dají vydělávat peníze. V současné době, někteří z těch, co si tímto způsobem vydělávají peníze, jsou v tak špatných životných podmínkách, že se uchylují k tomuto způsobu obživy."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
06.08.2010S Martinem Šimáčkem o proměnách vyloučené lokality v KladněO Roma Vakeren
11.05.2007Benefiční koncert umožní dětem z kladenského romského ghetta jet na letní táborO Roma Vakeren
16.03.2007V bývalých šatnách na fotbalovém hřišti v Kladně bydlí v neutěšených podmínkách lidéO Roma Vakeren
16.03.2007Sdružení Romodrom poskytuje humanitární pomoc a terénní práci na KladenskuO Roma Vakeren
08.07.2005Sociálně slabí občané mohou v Kladně využít služeb kontaktního centraO Roma Vakeren
12.05.2005V Kladně otevřeli kontaktní centrum společnosti Člověk v tísniZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Nezaměstnaní se nezřídka živí sběrem železného odpadu
Jak jsme již slyšeli, mnozí nezaměstnaní se živí sběrem železného odpadu a jeho následným prodejem. Tento způsob obživy ale má svá přísná pravidla. Je určen jen firmám, které k tomu mají oprávnění. Jednotlivec může do sběrných surovin odvézt jen ten odpad, který je opravdu v jeho vlastnictví. Jak dodává advokát David Strupek, ani volně pohozený šrot není možné odvézt a zpeněžit, i když na první pohled nikomu nepatří.

Železný šrot (Foto: Gabriela Hauptvogelová) "Pokud se někdo zbavuje věci, kterou lze podle zákona kvalifikovat jako odpad, tak s odpadem smí nákladem jen někdo, kdo k tomu má nějaké oprávnění - jednak obec a jednat podnikatelé a firmy, které mají oprávnění k nakládání s odpady. Čili když někdo nalezne nějakou věc, která není nebezpečná a je nepatrné hodnoty a ponechá si ji, tak pravděpodobně k žádnému postihu nedojde. Ale striktně vzato podle zákona, cokoli, co najdete a nepatří vám, tzn. jste si to nekoupil ani nevyrobil, tak vlastně nemáte právo si to ponechat."

Takže pokud lidé obchází dům od domu a sbírají železný odpad a odvezou ho do sběru, dopouští se trestného činu.

"Nemyslím si, že by se v daném případě mělo jednat o trestní čin, který by byl postižitelný soudem v trestním líčení, ale může se jednat o obecně protiprávní jednání - občanskoprávní delikt, který může vést k občanskoprávnímu sporu. Vezmu-li to striktně podle práva, tak ani tuto možnost člověk nemá a vystavuje se tomu, že jedná protiprávně."

Mohu já třeba sbírat železo v opuštěných, zbouraných domech, ve squattech a podobně?

"Ten dům někomu patří, i když je v havarijním stavu a někdo je zapsán v katastru nemovitostí jako jeho vlastník a ten člověk samozřejmě nese odpovědnost za stav té nemovitosti i za věci, které se nachází uvnitř a u nich lze předpokládat, že mají svého vlastníka."

Tedy měl by ten člověk mít nějaké písemné povolení, že může sbírat železo?

"V zásadě by měl mít souhlas vlastníka stavby, například i obec by mohla takový souhlas dát, pokud se to týče obecných prostor nebo budov a to se týká většinou těch rozpadlých hal a továrem, které patří nějakému zbankrotovanému podniku a většinou ta budova má svého vlastníka a ten vlastník má právo s tou budovou disponovat."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
03.01.2015Rubikon Centrum pomáhá s hledáním práceO Roma Vakeren
20.12.2014Dlouhodobě nezaměstnaní se v Jablonci nad Nisou mohli zapojit do veřejně prospěšných pracíO Roma Vakeren
16.08.2014Nezaměstnaní Romové mohou vyvěsit své životopisy na web IQ Roma servisuO Roma Vakeren
14.06.2014Žižkovská radnice, občanské sdružení Buči a úřad práce společně bojují s nezaměstnanostíO Roma Vakeren
09.12.2013Rekvalifikace pomohou dlouhodobě nezaměstnaným získat práciZprávy ze života Romů
02.08.2012Startuje kampaň proti předsudkům při zaměstnávání RomůZprávy ze života Romů
21.07.2012Na co je třeba dát si pozor, hledáte-li práci na internetuO Roma Vakeren
07.07.2012Občanské sdružení Buči pomáhá nezaměstnanýmO Roma Vakeren
04.02.2012Job Cluby pomáhají nezaměstnaným najít práciO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Zprávy ]=

Do údržby ostravské kolonie Bedřiška, známé konflikty mezi majoritní společností a Romy, se zapojí šest dlouhodobě nezaměstnaných Romů. Práci jim nabídla starostka Mariánských Hor a Hulvák Liana Janáčková společně s Asociací romských občanských sdružení. Šest mužů z lokalit Bedřiška a Železná se úklidem zapojí do evropského projektu Návrat do práce.

Do moderně vybudovaných holobytů, upravených z bývalého kravína, soustředilo město Břeclav své neplatiče nájemného. Shodou okolností drtivá většina z nich jsou Romové, protože na 80 procent z nich nemá práci a tím ani výdělek. Vedení radnice nařčení z vytvoření ghetta odmítá. Soustředění Romů v bytech čtvrté kategorie na kraji městské části Charvátská Nová Ves prý nebylo záměrné.

Tragedie podobná té, při které před týdnem uhořelo v dřevěných unimobuňkách v Kysuckém Novém Městě devět lidí a dva jsou stále nezvěstní, se může opakovat kdekoliv na Slovensku. Neplatiče do unimobuněk v okrajových částech už vystěhovala i jiná města. Početné rodiny žijí v provizorních podmínkách například v Košicích, v Martině, v Žilině, Trenčíně či Tornali.

Zítra zavítá do Lysé nad Labem opět Romský hudební festival. Už sedmý ročník tohoto festivalu začne v 11 hodin v zámeckém parku a vystupovat bude několik hvězd romského hudebního nebe, jako Vlasta Horváth, či skupina Gipsy Billy. Večer bude festival pokračovat v Kulturním domě Janoušek Nymburk až do pozdních nočních hodin.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Poptávka po práci převyšuje nabídku Úřadu práce v Kladně
Jak jsme se dozvěděli v první polovině O Roma vakeren, pracovní příležitosti se snaží Romům zajistit různé neziskové organizace a k dispozici je i pracovní poradce. Jaké šance mají Romové, aby uspěli v zaměstnání, když například Úřad práce v Kladně má pro lidi se základním vzděláním pouze 400 míst, o které má ale zájem 2500 lidí. Více nám řekne vedoucí oddělení trhu práce Jiří David.

"Jedná-li se o uchazeče o zaměstnání bez vzdělání nebo se základním vzděláním, tak jim pochopitelně můžeme nabízet pouze taková volná místa, která jsou vhodná pro uchazeče o zaměstnání se základním nebo nedokončeným vzděláním. Takových míst má Úřad práce v Kladně asi 200, a pokud splňuje i další podmínky, které si zaměstnavatel může udat, pokud ty podmínky nejsou diskriminačního důvodu, a ty určitě nejsou, protože by taková ani úřad práce nepřijal, tak potom zprostředkovává úřad práce i osoby se základním vzděláním nebo i osoby bez vzdělání."

Pokud tedy ten člověk přijde, dostane od vás, že si má zajít k určitému zaměstnavateli, tam ho nepřijmou, setká se třeba s nějakou diskriminací, na koho se má obrátit?

"Pokud by tento případ nastal, tak tyto stížnosti projednává úřad práce. Na všech úřadech práce jsou oddělení kontrolně-právní, kde je úřad práce schopen zajistit a vyšetřit, co vlastně vedlo k tomu, že uchazeč, který splňoval podmínky toho pracovního místa, nebyl přijat."

Paragraf 33 směřuje k tomu, aby se zaměstnávali lidé, kteří mají problémy se zaměstnáváním.

"Úřady práce mají možnost podporovat vznik pracovních míst, máme na to finanční prostředky a snažíme se vytvářet nová pracovní místa nebo vyhrazovat stávající pracovní místa pro uchazeče o zaměstnání, kteří spadají do těchto kategorií. Na úřadu práce v Kladně evidujeme 5778 uchazečů o zaměstnání, z toho je 5519 tzv. dosažitelných, to jest těch, kteří mohou zítra nastoupit do práce. Zaměstnavatelé chtějí více méně zaměstnance, kteří jsou buď vyučeni v oboru, nebo jsou se základním vzděláním, ale mají praxi v určitém oboru. A uchazeči o zaměstnání jsou buď se základním vzděláním bez praxe, anebo bez vzdělání. Každý zaměstnavatel má podle zákoníku práce právo určit, koho do zaměstnání vezme, jestli splňuje jeho podmínky nebo nesplňuje. Úřady práce pouze doporučují, takže z toho počtu uchazečů o zaměstnání, který jsem už říkal, je 2500 se základním vzděláním nebo pouze se vzděláním. Naproti tomu máme v evidenci pro tuto kategorii pouze 400 volných pracovních míst. Pracovní místa jsou vesměs pro montážní dělníky v závodech v průmyslových zónách, kde se jedná o jednoduchou montáž, takže tam opravdu je to práce pro zaměstnance se základním vzděláním, ovšem s velikou mírou přesnosti, s velikou mírou zodpovědnosti a velikou mírou dochvilnosti docházky do zaměstnání."

Když se i náš posluchač setká s diskriminací, říkal jste, že tady jsou právní oddělení, které se o to může postarat. Setkal jste se s tím někdy a jaké tam jsou postihy?

"V období posledních několika let si vzpomínám na jeden nebo dva případy, kdy opravdu uchazeč o zaměstnání přinesl ověřený důvod nepřijetí do zaměstnání z diskriminačních důvodů, toto úřad práce řešil. Tyto případy musí být prokázány nejlépe písemnou formou, jinak je to těžko dokazovatelné."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
06.08.2010S Martinem Šimáčkem o proměnách vyloučené lokality v KladněO Roma Vakeren
11.05.2007Benefiční koncert umožní dětem z kladenského romského ghetta jet na letní táborO Roma Vakeren
16.03.2007V bývalých šatnách na fotbalovém hřišti v Kladně bydlí v neutěšených podmínkách lidéO Roma Vakeren
16.03.2007Sdružení Romodrom poskytuje humanitární pomoc a terénní práci na KladenskuO Roma Vakeren
08.07.2005Sociálně slabí občané mohou v Kladně využít služeb kontaktního centraO Roma Vakeren
12.05.2005V Kladně otevřeli kontaktní centrum společnosti Člověk v tísniZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
O nezaměstnanosti Romů
Pro další informace o nezaměstnanosti Romů se vydala na Ministerstvo práce a sociálních věcí za Marcelou Frajmanovou Anna Poláková.

Ministerstvo práce a sociálních věcí Romové přišli po změně režimu o svou práci, o svou sociální stabilitu a je to právě na základě toho, že přišli o zaměstnání. Bude se něco dělat s tím, aby se ta situace nějakým způsobem napravila?

"Tady bohužel nastala situace, že zahraniční dělníci pracují za peníze hodně nižší, než by zaměstnavatelé platili lidem žijícím v Čechách, včetně Romů. U Romů je momentálně problém v tom, že většinou končí základní vzděláním."

Ne všichni dosáhnou na to vyšší vzdělání, lidé jsou bez práce, nastala situace taková, jaká nastala, co s tím?

"Současný zákon o zaměstnanosti s tím počítá a zařazuje pracovníky z řad menšin do oblasti lidí, kteří potřebují zvýšenou ochranu toho úřadu práce."

Jaké jsou výsledky? Daří se naplňovat tyto programy?

"Úřady práce nemají možnost ovlivnit zaměstnavatele. Oni mohou dělat programy, mohou dělat rekvalifikace, mohou dělat projekty a snaží se tu práci sehnat, ale konečný výsledek závisí na zaměstnavatelích a zatím máme tu zkušenost, že u zahraničních zaměstnavatelů, kteří tady jsou, je ta úspěšnost daleko větší, než u českých."

Proč si myslíte, že to tak je? Dá se to nějakým způsobem postihnout?

"Nedá. My sice tady máme předpisy, že se nesmí diskriminovat pro pohlaví, náboženství, národnost a další, ale je časově náročné to zkontrolovat. A ti zaměstnavatelé to vědí a dokáží bohužel využít toho, ten člověk přijde z úřadu práce s lístkem, kde mu musí potvrdit, že se o to místo ucházel, tam mu napíšou obsazeno a stihnou si mezitím, byť třeba i na kratší dobu najmout jiného člověka a řekne, ano, to místo bylo v tu chvíli obsazeno."

Jak je nastaven program integrace Romů do společnosti? Jak to naplňujete vy?

"Přes úřady práce a firmy, s kterými spolupracují, jsou realizovány projekty, které jsou vysloveně nastaveny jenom pro Romy, tak aby získali alespoň zaučení do nějaké profese nebo nějakou kvalifikaci. Je to řešeno tedy projekty, které jsou přímo specifikovány pro Romy a tam tedy bohužel zatím končí zaučení nebo zaškolení, ale že alespoň získají nějakou kvalifikaci, i když tedy nedostanou ten výuční list."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
03.01.2015Rubikon Centrum pomáhá s hledáním práceO Roma Vakeren
20.12.2014Dlouhodobě nezaměstnaní se v Jablonci nad Nisou mohli zapojit do veřejně prospěšných pracíO Roma Vakeren
16.08.2014Nezaměstnaní Romové mohou vyvěsit své životopisy na web IQ Roma servisuO Roma Vakeren
14.06.2014Žižkovská radnice, občanské sdružení Buči a úřad práce společně bojují s nezaměstnanostíO Roma Vakeren
09.12.2013Rekvalifikace pomohou dlouhodobě nezaměstnaným získat práciZprávy ze života Romů
02.08.2012Startuje kampaň proti předsudkům při zaměstnávání RomůZprávy ze života Romů
21.07.2012Na co je třeba dát si pozor, hledáte-li práci na internetuO Roma Vakeren
07.07.2012Občanské sdružení Buči pomáhá nezaměstnanýmO Roma Vakeren
04.02.2012Job Cluby pomáhají nezaměstnaným najít práciO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Ve Středočeském kraji mají Romové větší šanci získat práci
Ve Středočeském kraji, kde působí řada zahraničních firem, mají Romové bez ohledu na svou národnost větší šanci se zaměstnat. To také potvrdil Marii Vrábelové romský koordinátor pro Středočeský kraj Cyril Koky.

"Středočeský kraj je po Praze jeden z největších regionů v České republice. V tomto kraji působí dvě velké automobilky, tak mám informace, že zde Romové nacházejí uplatnění v těchto automobilkách a jejich životní úroveň jde nahoru. Vše záleží na nabídce od úřadu práce, od místních firem, od podnikatelů a pochopitelně i od chuti jít do práce těch, kteří jsou v evidenci úřadu práce. Takže záleží také na nich, jestli se spokojí s tím, že budou doma a brát podporu v nezaměstnanosti, nebo je lepší jít do práce a mít stálý příjem a žít normálním životem."

Myslíte si, že by pomohly i rekvalifikace k větší zaměstnanosti Romů?

"Úřady práce mají v kompetenci poskytovat dlouhodobě nezaměstnaným různé rekvalifikační kurzy s cílem získat uplatnění na trhu práce, ale také záleží na tom, do jaké míry jsou Romy využívány, aby nenastala situace, že budu desetkrát rekvalifikován, a stejně mě nikdo nezaměstná. Taky musí být ochota těch firem a od různých podnikatelů zaměstnat Romy, vyzkoušet je, alespoň ve zkušební době, zda jsou schopní či nikoliv, a zabránit různým takovým stereotypům a předsudkům."

Romové už ztrácejí motivaci vůbec pracovat. Co by pomohlo k tomu, aby se ta zaměstnanost zvýšila?

"Musí tady nastat nějaká změna v tomto systému, protože pro stát, pro daňové poplatníky to není dobré. Koneckonců se připravuje reforma sociálního systému, takže čím dřív projdou nějakou rekvalifikací, já najdu stálé zaměstnání, tím lépe pro mě a pro rodinu. Dobře víme, že Romové vesměs pracují načerno u převážně romských podnikatelů a to není cesta, kterou by se měli ubírat. Možná, že by ta města měla vyjít vstříc romských podnikatelům, kteří zaměstnávají právě Romy. Neviděl bych tam nic protizákonného. Zkrátka některé obce to dělají tím, že vyjdou vstříc, poskytnou práci sami, nebo zadají nějakou zakázku, kde ty menší romské firmy jsou schopny udělat to na zakázku, menší stavební úpravy, úklid půdních prostor, chodníky atd. Zde by mohli najít uplatnění i právě Romové tak, aby měli stálý příjem."

V čem je nevýhoda, když Romové pracují tzv. načerno?

"Pokud mají práci načerno a k tomu tu podporu, tak pak to sice pro některé je výhodné, ale pro toho jedince to dlouhodobě není dobré, protože vesměs berou tedy tu práci plus podporu a nepočítají s tím, že člověk bude starý a počítají se odpracované roky na důchod a pak se stane, že člověk přijde do důchodu a vyměří mu malý důchod, a z toho není schopen ani pokrýt nutné náklady na bydlení, takže i toto by si měli právě lidé uvědomit, že čím dřív budou mít stálý příjem, tak tím je to lepší ohledně důchodu a dalšího zápočtového listu a odpracovaných let."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
03.01.2015Rubikon Centrum pomáhá s hledáním práceO Roma Vakeren
20.12.2014Dlouhodobě nezaměstnaní se v Jablonci nad Nisou mohli zapojit do veřejně prospěšných pracíO Roma Vakeren
16.08.2014Nezaměstnaní Romové mohou vyvěsit své životopisy na web IQ Roma servisuO Roma Vakeren
14.06.2014Žižkovská radnice, občanské sdružení Buči a úřad práce společně bojují s nezaměstnanostíO Roma Vakeren
09.12.2013Rekvalifikace pomohou dlouhodobě nezaměstnaným získat práciZprávy ze života Romů
02.08.2012Startuje kampaň proti předsudkům při zaměstnávání RomůZprávy ze života Romů
21.07.2012Na co je třeba dát si pozor, hledáte-li práci na internetuO Roma Vakeren
07.07.2012Občanské sdružení Buči pomáhá nezaměstnanýmO Roma Vakeren
04.02.2012Job Cluby pomáhají nezaměstnaným najít práciO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" s datem 25. května je u konce. Ale naladit si nás můžete opět za týden v pátek ve 20.05 - na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. V úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií. Naše vysílání najdete také na internetové adrese www.romove.cz.

Příště vám nabídneme aktuality ze života Romů a nebude chybět ani romská hudba.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vakeren. Romale irinen ada šuniben predal tumende.

Mějte se moc pěkně.

Romale but bacht te sasťipen. Ačhen Devleha.

Obsah článku:
Reportáž:  Míra nezaměstnanosti Romů u nás je velmi vysoká
Reportáž:  Romové na Kladensku těžko shánějí práci
Reportáž:  Nezaměstnaní se nezřídka živí sběrem železného odpadu
Zprávy: 
Reportáž:  Poptávka po práci převyšuje nabídku Úřadu práce v Kladně
Reportáž:  O nezaměstnanosti Romů
Reportáž:  Ve Středočeském kraji mají Romové větší šanci získat práci

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz