Vyhledávání
4.10.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, kterou vede Anna Poláková. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý pátek od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz.Vítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Pale hin parašťovin u amen sam pale tumenca. Jek ora šunena amaro vakeriben "O Roma vakeren"!

Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu také dnes pro vás máme připravenou celou hodinu aktualit a zajímavostí ze života Romů a samozřejmě nebude chybět romská hudba.

The adaďives predal tumende kerďam reporty, andalo amaro dživipen. Phenaha tumenge nevimata u šunena the romane giľa - šukar šuniben.

Peršo vakeraha palo sportos kaj phiren the o Roma u hine lačhe. Phenaha tumenge palo sikľiben u džana amenca andro jekhetaniben Liberciste.

Nejdříve se dozvíte, jak se někteří Romové věnují sportu, konkrétně vzpírání. Řekneme vám o pracovní skupině zaměřené na vzdělávání a také o aktivitách libereckých Romů.

Vakeraha tiž pal oda, jak šaj bičhaven sľiki, pheneha tumenge pale publikaci, savi diňa avri o jekhetaniben Člověk v tísni u amaro vakeriben zaphandela o pater František Lízna, savo kerel biči le Romenca.

Ve druhé polovině O Roma vakeren vás seznámíme s mezinárodní fotografickou soutěží, představíme vám publikaci, kterou vydala organizace Člověk v tísni a v závěru nám páter Fantišek Lízna řekne, jaké zkušenosti získal při práci s Romy. Tolik programová nabídka a teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jan Mišurec.


=[ Reportáž ]=
Romové mají přirozené nadání pro vzpírání
Romové mají často velké nadání pro různé druhy sportu a jedním z nich je vzpírání. A právě o tomto sportu si Jana Šustová povídala s Mgr. Jaroslavem Thérem z Tělovýchovné jednoty Bohumín.

Foto: www.vzpirani.cz "Co se týče Romů, tak zkušenosti máme velké, protože na Ostravsku je velká komunita Romů, a když bych měl vzpomenout, tak z těch největších vzpěračů romské národnosti bych vzpomenul Ondreje Rusňáka a Imricha Rusňáka, což byli bratři, kteří prakticky sjezdili celý svět a dováželi medaile pro Československo, ještě v té době. A v dnešní době je spousta talentů, mají dar od Pána Boha, což třeba my zrovna nemáme, my potřebujeme něco vydřít. Tam je u nich ten problém, že ten dar nedokáží až tak využít. Co se týče jejich vůle, jsou trošičku volnější, a pokud se jedná opravdu o dřinu, tak z toho raději vycouvají."

Co byste doporučil vzpěračům z řad Romů, aby zlepšili při svém tréninku, ve své kvalifikaci?

Co bych doporučil....: víc vůle, víc sebezapření, a ten úspěch se dostaví.

Co je vůbec potřeba podstoupit pro takový trénink, aby se člověk mohl ve vzpěračství uplatnit, být dobrý, zúčastnit se pak i nějakých mistrovství republiky, Evropy, světa?

"Já mám jednu takovou teorii, kterou už dlouho rozvíjím, a ta teorie zní: kdo vydrží trénovat přes prázdniny, tak u vzpírání zůstane velice dlouho. Protože to je velice náročné, když ostatní kamarádi jdou k vodě, opalují se, a my se - prakticky narozdíl od fotbalistů - musíme zavřít do tělocvičny, a v té tělocvičně dřít v potu. To je velice náročné. Co se týče Romů, ti to mají v krvi: když je teplo, tak musí být show, musí být voda, musí být volněji. To znamená, že taková ta povinnost je pro ně něco velice těžkého."

Co to znamená, ta každodenní dřina, i přes léto? Kolik hodin denně a co všechno musí člověk udělat?

"No tak, kluci i děvčata (protože i děvčata vzpírají), vzpírají pětkrát týdně tak dvě hodiny."

Máte třeba ve vašem klubu nějaké Romy, kteří to vydrží, kteří toto absolvují?

"Samozřejmě, že máme. Protože tak, jak je přirozený odpad v každém sportu, tak jsou i někteří, kteří se drží, protože mají v dnešní době možnost zadarmo cestovat, většinu cest hradí oddíl. Takže někteří se tohoto drží, protože jejich finanční možnosti to neumožňují, není zaměstnání a jsou jiné sociální problémy... Takže mají možnost podívat se s těmi oddíly do zahraničí. Nebo vůbec třeba cestovat po České republice, a tím pádem vlastně poznávat jiné věci kolem sebe."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
19.07.2014Nebýt politického bojkotu, reprezentovala by romská gymnastka Dana Gažiová Československo na olympiáděO Roma Vakeren
10.05.2014Sport dává Romům možnost vypracovat se a získat uznáníO Roma Vakeren
17.03.2014Výstava představí úspěchy romských sportovcůZprávy ze života Romů
24.02.2014Na olympijských hrách reprezentovali Česko také romští sportovciZprávy ze života Romů
20.08.2004Boxerský oddíl PalestraO Roma Vakeren
06.02.2004Sportovní federace Romů České republikyO Roma Vakeren
09.05.2003Boxer Stanislav TišerO Roma Vakeren
17.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
29.03.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
22.03.2002ZprávyO Roma Vakeren
01.03.2002Naším hostem je Jan Balog - trenér boxu a bývalý reprezentantO Roma Vakeren
23.11.2001OstravaO Roma Vakeren
26.10.2001Rozhovor s juniorským mistrem republiky v boxuO Roma Vakeren
27.04.2001Rozhovor s mistrem České republiky v rychlostní kanoisticeO Roma Vakeren
05.05.2000Romové z Veselí nad Moravou sportovali a pořádali romský bálZprávy ze života Romů
26.02.2000Úspěch romských sportovců na letní speciální olympiáděZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Ivan Veselý byl jmenován do pracovní skupiny při MŠMT pro vzdělávání romských dětí
Ivan Veselý z občanského sdružení Dženo byl jmenován do pracovní skupiny při Ministerstvu školství pro vzdělávání romských dětí. Marie Vrábelová se ho zeptala na smysl a náplň této skupiny.

"Ta pracovní skupina měla první sezení, kde jsme diskutovali, co by se mohlo teoreticky dělat, kde se ti jednotliví aktéři představovali... Já si od toho slibuji hledání systémového řešení vzdělávání romských dětí s cílem co nejúčinnějšího umístění romských dětí na učiliště a střední školy."

Myslíte si, že to pomůže, že budete moci něco ovlivnit?

"To vám v současné době nemůžu říct. Vím, že ze strany náměstka Kitsbergera a ředitelů odborů, kteří to mají na starosti, je jakýsi zájem se o těchto věcech bavit, a je jakýsi zájem něco dělat."

Co se budete snažit prosadit?

"Já se budu snažit prosazovat třeba zvyšování testování romských dětí, testování zralosti. Taky usilovat o to, aby se jaksi evaluoval přesun ze zvláštní školy a speciální školy; jakési segregované školství. Já mám informace o těchto jevech jen z médií s tím, že ministerstvo školství má nějaké materiály a budeme se o těchto věcech bavit. Třetí věc, co bych chtěl prosazovat - aby co nejvíc romských dětí dostalo šanci studovat na učilištích a středních školách.

Kolik vás tam je, Romů, v komisi?

Ivan Veselý "Jsme tam v podstatě dva zástupci - paní Horváthová za Muzeum romské kultury a já za sdružení Dženo."

Jste jednotní ve svých názorech?

"Já si myslím, že se s paní doktorkou Horváthovou shodneme v řadě věcí. Hodně si slibuji od komunikace uvnitř této pracovní skupiny s tím, že bychom harmonizovali určité postoje a názory k řešení tohoto problému."

Jak často se budete sházet, abyste připravovali a konzultovali nějaké návrhy?

"Ve statutu je napsáno minimálně dvakrát ročně s tím, že na začátku se budeme sházet a komunikovat častěji, protože musíme připravit jakýsi plán činnosti této pracovní skupiny; co budeme jako pracovní skupina dělat."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
02.04.2016Co přinese inkluze pedagogům?O Roma Vakeren
13.02.2016Sběr dat pomáhá lépe integrovat děti v britských školáchO Roma Vakeren
23.01.2016Britské zkušenosti s pedagogickou prací s romskými žáky se přenáší i do ČeskaO Roma Vakeren
16.01.2016Proč základní školy odmítají romské žáky?O Roma Vakeren
09.01.2016Co přinesl rok 2015 a co ovlivní život některých Romů i v budoucích letechO Roma Vakeren
09.01.2016Třetinu žáků Základní školy Trmice tvoří romské děti a jsou dobře začleněnyO Roma Vakeren
21.11.2015Lucie Ščuková se za Česko zúčastnila konference Inclusiv education – Take action!O Roma Vakeren
25.04.2015Podle zprávy Amnesty International Česko stále diskriminuje romské děti ve školstvíO Roma Vakeren
07.03.2015Magdalena Karvayová v Ostravě motivuje romské rodiče, aby své děti zapsali do nesegregovaných základních školO Roma Vakeren
14.02.2015Kanadský velvyslanec Otto Jelinek diskutoval s Romy o problémech ve vzdělávání Romů v ČeskuO Roma Vakeren
07.02.2015Novinky v českém školstvíO Roma Vakeren
13.12.2014Online příručka Chci to řešit nabízí učitelům řešení projevů šikany, nesnášenlivosti nebo xenofobie ve školáchO Roma Vakeren
06.12.2014Ministr školství navrhuje povinnou docházku do školky v posledním roce před nástupem do školyO Roma Vakeren
29.11.2014Česko se ohradilo proti obvinění Evropské komise, že ve školách diskriminuje RomyO Roma Vakeren
29.11.2014Výstava Jak ztratit další generaci představuje fotografie Romů, kteří se postavili proti diskriminaci ve vzdělávacím systémuO Roma Vakeren
13.11.2014Smutné výročí rozsudku D. H. připomíná, že se situace Romů v Česku ani po sedmi letech nezměnilaZprávy ze života Romů
10.09.2014Novela školského zákona může být krok správným směrem, řekli rodiče a neziskové organizace předsedům parlamentních školských výborůZprávy ze života Romů
06.09.2014Budoucí školský ombudsman nepovažuje fungování praktických škol za problémO Roma Vakeren
17.07.2014Mami, tati, já chci do školy!Zprávy ze života Romů
28.06.2014Díky projektu Učí (se) celá rodina už se děti těší do školyO Roma Vakeren
19.05.2014Vyjádření ředitelky Muzea romské kultury Jany Horváthové k návrhu novelizovat školský zákonZprávy ze života Romů
08.04.2014Nápad poslanců TOP 09 na výuku v romštině považují ve škole v Obrnicích za nesmyslO Roma Vakeren
08.04.2014Speciální romské třídy na školách a romština jako pomocný vyučovací jazyk - zbytečnost nebo šance?O Roma Vakeren
22.02.2014Skupina Aufori v Hradci Králové rozjíždí program Učí (se) celá rodinaO Roma Vakeren
15.02.2014Proč se v Česku v praxi nedaří inkluzivně vzdělávat?O Roma Vakeren
25.01.2014Pracovníci sdružení Vzájemné soužití doprovázeli romské děti k zápisu do základních školO Roma Vakeren
17.01.2014Romské děti: Nechte nás s Vašimi dětmi sedět v jedné lavici!Zprávy ze života Romů
24.08.2013Přípravy do školyO Roma Vakeren
14.05.2013Vzdělávání v Karlovarském kraji bude více inkluzívní, slíbil krajZprávy ze života Romů
21.02.2013Rada Evropy tvrdě kritizuje Česko za údajnou diskriminaci RomůZprávy ze života Romů
18.02.2013United Gipsy Crew: Rapem proti segregaciZprávy ze života Romů
16.02.2013„Pošlete ho do základky, aby z něj něco bylo“ – rapují mladí RomovéO Roma Vakeren
12.02.2013Nedávejte děti do praktických škol, vzkazují mladí rapeři romským rodičůmZprávy ze života Romů
01.12.2012V českém školství se pět let po rozsudku Evropského soudu pro lidská práva nic nezměniloO Roma Vakeren
27.11.2012Ministerstvo školství chce omezit praktické školy kvůli diskriminaci RomůZprávy ze života Romů
26.11.2012Ministerstvo chystá plán, jak nerušit praktické školy. Alespoň prozatímZprávy ze života Romů
17.11.2012Uplynulo pět let od rozsudku Evropského soudu pro lidská práva o diskriminaci romských dětí v českém školstvíO Roma Vakeren
10.11.2012S bojem proti rasismu začíná Diecézní charita ostravsko-opavská již na základních školáchZprávy ze života Romů
08.11.2012Zamčenou pyramidou knih upozornili aktivisté na diskriminaci romských dětíZprávy ze života Romů
08.11.2012Navzdory zákonům a kritice zvenčí jsou tisíce zdravých dětí v praktických školáchZprávy ze života Romů
02.10.2012Nová kniha vnáší světlo do desegregace Romů ve školstvíZprávy ze života Romů
09.08.2012V Česku roste počet tříd pro sociálně znevýhodněné předškolákyZprávy ze života Romů
02.08.2012O situaci na praktických školách bude jednat ministr školství s ombudsmanemO Roma Vakeren
18.02.2012Jak si vedou romské děti z Česka v britských školáchO Roma Vakeren
01.09.2011Děti ve Varnsdorfu raději nenosí s sebou peníze ani mobilyZprávy ze života Romů
16.07.2011Koalice Společně do školy usiluje o rovný přístup romských dětí ke vzděláníO Roma Vakeren
16.07.2011O osudech Národního akčního plánu inkluzivního vzděláváníO Roma Vakeren
30.05.2011Odborníci pracující na přípravě Národního akčního plánu inkluzivního vzdělávání končíZprávy ze života Romů
28.05.2011Projekt Nová šance usiluje o umístění romských dětí do základních školO Roma Vakeren
15.01.2011Romské děti z vyloučených lokalit končí svou školní kariéru dříve než jejich vrstevníciO Roma Vakeren
29.12.2010Podle průzkumu mají romské děti menší šanci na středoškolské vzděláníZprávy ze života Romů
29.12.2010Kam odcházejí romské děti po základní školeZprávy ze života Romů
26.11.2010O školství s Milanem KováčemO Roma Vakeren
01.10.2010S Ivanem Veselým o Asociaci romských občanských iniciativO Roma Vakeren
30.04.2010Podtatranská základní škola Šumiac má úspěchy v integraci romských dětíO Roma Vakeren
05.03.2010Z§vůle práva žádá vyšetření motivu pobodání romského žákaZprávy ze života Romů
09.10.2009Ve výuce dějepisu asi nastanou změnyO Roma Vakeren
25.09.2009Projekt Motivace romských rodičů na poli vzděláváníO Roma Vakeren
25.09.2009Konference na téma překonávání sociálního znevýhodnění ve vzděláváníO Roma Vakeren
11.09.2009Základní školu Masarykova opouštějí dětiO Roma Vakeren
28.08.2009I v roce 2009 trvá segregace romských dětí v ČRO Roma Vakeren
08.08.2009Romské organizace v Česku sdružuje nová asociaceZprávy ze života Romů
04.08.2009Jak se na svou situaci dívají Romové?Zprávy ze života Romů
15.05.2009Mají být ve třídě pouze romské děti?O Roma Vakeren
24.04.2009Romové budou 3. května demonstrovat proti sílícímu extremismuZprávy ze života Romů
02.01.2009Rok 2008 očima Ivana VeseléhoO Roma Vakeren
28.11.2008Koalice neziskových organizací Společně do školO Roma Vakeren
28.11.2008Andrej Mirga, poradce pro Sinti a Romské záležitosti ve VaršavěO Roma Vakeren
28.11.2008Mnohé romské děti zažívají na škole šikanuO Roma Vakeren
21.11.2008Mezinárodní konference Vzdělání bez bariér – Romské děti v České republiceO Roma Vakeren
21.11.2008Podle ministra školství budou moci romské děti chodit do běžných základních škol až za několik letO Roma Vakeren
21.11.2008Nadace OSF PrahaO Roma Vakeren
21.11.2008Romské děti jsou mnohdy automaticky zařazovány do praktických školO Roma Vakeren
03.10.2008Doučování dětí ve vyloučených lokalitáchO Roma Vakeren
08.08.2008I o prázdninách se některé děti připravují do školyO Roma Vakeren
18.07.2008Chorvatsko nediskriminovalo romské žáky, řekl soud ve ŠtrasburkuZprávy ze života Romů
13.06.2008Jaké vzdělávací aktivity nabízí Základní škola na pražském Havlíčkově náměstíO Roma Vakeren
28.03.2008O setkání aktivistů z romských organizací O Roma Vakeren
17.08.2007Nová příručka "Jak pracovat s romskými žáky"O Roma Vakeren
04.10.2006Kvalitní a systematické vzdělávání je klíčem k integraci RomůZprávy ze života Romů
19.09.2006Nová škola představuje projekt Rozlety a zve k zapojení žáků základních školZprávy ze života Romů
01.09.2006Nový školní rok začíná...O Roma Vakeren
29.08.2006V bezplatném kurzu pro zájemce o ukončení základního vzdělání je ještě několik volných místZprávy ze života Romů
12.05.2006Základní škola v Cítolibech u LounO Roma Vakeren
24.02.2006V Evropském parlamentu zněly stížnosti na diskriminaci romských dětíO Roma Vakeren
24.02.2006Romské děti nemusí končit ve zvláštních školáchO Roma Vakeren
24.02.2006V Českých Budějovicích vznikla segregovaná třída pro RomyO Roma Vakeren
10.02.2006Romové prohráli spor u Evropského soudu pro lidská právaO Roma Vakeren
25.10.2005Romské organizace nabízejí školám spolupráciZprávy ze života Romů
21.10.2005Absolventka Technické univerzity v Liberci napsala diplomovou práci na téma Vzdělanost RomůO Roma Vakeren
09.09.2005V Cítolibech u Loun je ukázková základní školaO Roma Vakeren
01.07.2005Školství a romská médiaO Roma Vakeren
04.03.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
04.03.2005Verdikt zněl: "Základní školu by nezvládla."O Roma Vakeren
29.10.2004Mladí Romové nemají informace o vlastní kultuřeO Roma Vakeren
22.10.2004Připravuje se program pro školy přihlížející k etnickým skupinámO Roma Vakeren
22.10.2004Romský asistent na školách musí mít pedagogické minimumO Roma Vakeren
03.09.2004Nový školní rokO Roma Vakeren
27.08.2004Školní rok už je za dveřmiO Roma Vakeren
02.07.2004V Praze je škola pro děti s neznalostí českého jazykaO Roma Vakeren
11.06.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
09.06.2004Do základní školy ve Vsetíně nastoupí více romských dětíZprávy ze života Romů
20.02.2004Měsíčník Amaro Gendalos bude vycházet už jen na internetuO Roma Vakeren
04.02.2004Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
09.01.2004Na základních školách by se měla vyučovat i romštinaO Roma Vakeren
02.01.2004Co přinesl rok 2003 Romům podle ředitele sdružení Dženo Ivana VeseléhoO Roma Vakeren
28.11.2003Sdružení Dženo a Radio Rota usilují o zlepšení postavení Romů ve většinové společnostiO Roma Vakeren
03.10.2003Předškolní příprava romských dětí se v Broumově osvědčilaO Roma Vakeren
03.10.2003Romské tradice a ochrana práv dětíO Roma Vakeren
19.09.2003Pomoc pro žáky devátých ročníků při výběru povoláníO Roma Vakeren
29.08.2003Festival v Lysé nad Labem přiblížil veřejnosti romskou kulturuO Roma Vakeren
09.08.2002Ředitel sdružení Dženo Ivan Veselý o aktuální situaci Romů v ČRO Roma Vakeren
21.06.2002NDS a RomovéO Roma Vakeren
26.02.2002Romské sdružení chce založit profesionální romské rádioZprávy ze života Romů
26.02.2002Romské sdružení chce založit profesionální romské rádioZprávy ze života Romů
14.09.2001Reakce na tragické události v USAO Roma Vakeren
27.07.2001Rasově motivovaná vražda svitavského RomaO Roma Vakeren
20.07.2001Přehled tiskuO Roma Vakeren
02.08.2000V Praze proběhl 5. světový kongres Mezinárodní romské unieZprávy ze života Romů
26.02.2000Tlak zahraniciRomská emigrace
26.02.2000Ivan Veselý - romský aktivistaOsobnosti
19.03.1999Sdružení Dženo připravuje novinářské školící centrum pro RomyZprávy ze života Romů
12.02.1999PrahaZprávy ze života Romů
10.04.1998Soluňský biskup kázal proti cizincůmAktuality
07.08.1997PrahaZprávy ze života Romů
01.08.1997PrahaAktuality

=[ Reportáž ]=
Rodinám s nízkými příjmy pomáhá Liberecké romské sdružení
Rodinám s nízkými příjmy se snaží pomáhat různé neziskové organizace. My vám dnes představíme Liberecké romské sdružení. Práce v této nevládce mají tak říkajíc až nad hlavu. Více už Janu Mišurcovi řekl předseda Miroslav Kotlár.

Miroslav Kotlár "Tím největším projektem je samozřejmě terénní sociální práce, tu děláme už v osmi městech Libereckého kraje. Na terénní práce navazuje spousta dalších nadstavbových projektů, jako je přípravná třída pro předškolní děti, různé volnočasové aktivity, taneční soubory, teď jedeme na letní tábor... Všechno vychází z toho "terénu", kdy vzniká poptávka od klientů. Teď jsme dostali dotaci na projekt Kontaktní centrum - jsou to vlastně dvě centra, která jsou určená pro školy. Budeme se snažit jim pomáhat při vypracování jejich multikulturní výchovy v jejich rámcových vzdělávacích programech."

Kolik máte terénních pracovníků a jak se vám daří projekt udržet?

"Terénních pracovníků máme v současné chvíli deset. Rok od roku je to těžší, ale nějakým způsobem se to daří... žijeme jako ostatní neziskovky, z roku na rok, ale musím říct, že zatím se to tedy daří, že se vždycky ten tým "teréňáků" rozšiřuje, že neklesáme, že jsme začali na třech teréňácích na poloviční úvazky a teď už jsme na deseti plných úvazcích a ještě k tomu spolupracujeme s občanským sdružením Romodrom, kde máme v rámci partnerství zapojení do projektu Romodrom pro regiony. Takže jsou další teréňáci skrze tento projekt."

Má to nějaký přínos pro ty klienty? Daří se jim pomoci v jejich problémech?

"Něco se daří, něco se nedaří. Určitě je třeba říci, že ta situace je v každém kraji jiná, jinak se pracuje. A hlavně se zaměřujeme na to, že pokud s námi nespolupracuje město, tak i my orientujeme podporu a dotace na lokality, kde s námi města více spolupracují. Konkrétně se nám stalo to, že byť jsme Liberecké romské sdružení, tak jsme v Liberci přišli o komunitní centrum a prostory a město nám další nenabídlo. Nicméně ostatním neziskovkám je nabídlo a platilo za ně nájem a na nás pak nevyzbylo. A pak jsme se rozhodly se orientovat na jiná města - Nové město pod Smrkem, kde jsme získali celou budovu za korunu nájmu, takže teď přesouváme aktivity tam samozřejmě mimo ty v jiných městech."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
02.04.2010Liberecká přípravná třída pro děti ze sociálně slabých rodinO Roma Vakeren
17.06.2008Liberec představí komunitní plánováníZprávy ze života Romů
19.10.2007Romská cimbálová muzika Liberec vydala své druhé albumO Roma Vakeren
23.05.2006V Liberci proběhne přehlídka romských talentů a 5. Romský plesZprávy ze života Romů
06.08.2004V Hamru na Jezeře začal tábor hlavně pro chudé děti z LiberceZprávy ze života Romů

=[ Zprávy ]=

Ve Vsetíně se zřejmě inspirovala havlíčkobrodská radnice, která chce přestěhovat problémové nájemníky na okraj města. Jedná se o dvanáct rodin, které obývají byty v ulici 5. května naproti dokončovanému autobusovému terminálu. Na rozdíl od Vsetína, kde vystěhovaní Romové dostali holobyty, v Brodě postaví novou bytovku za desítky milionů korun. Přestěhování nájemníků je jedinou variantou, jak řešit neustálé stížnosti lidí bydlících v sousedství.

19. srpna se v Hodoníně u Kunštátu uskuteční pietní shromáždění k uctění památky obětí holocaustu. Setkání zahájí mše svatá u kaple na návsi. Pokračovat bude u památníku romským obětem na Žalově a Černovicích. Pořadatelem pietní vzpomínky je brněnské Muzeum romské kultury, které organizuje také dopravu do místa konání.

Místopředseda Evropské komise pro spravedlnost, svobodu a bezpečnost Franco Frattini vyhlašuje soutěž Evropská unie proti diskriminaci. Určena je mládeži do 18 let. Úkolem je vytvořit plakát na téma nediskriminace v EU. Cílem soutěže je zvýšit povědomí mladých evropských občanů o aktivitách Unie v této oblasti.

V Galerii Bílé nároží v Plzni byla zahájena výstava dokumentárních fotografií Romů od Lukáše Houdka. Expozice obsahuje čtyřicet černobílých fotografií Romů z několika zemí Evropy - České republiky, Slovenska, Francie a Ukrajiny. Výstavu pořádá občanské sdružení Ponton a podpořilo ji město Plzeň. Snímky si můžete prohlédnout do konce srpna.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Je možné přihlásit se do mezinárodní fotografické soutěže o Romech
Baví vás fotit? Své snímky můžete nyní přihlásit do mezinárodní internetové fotografické soutěže. Ta byla vyhlášena v rámci probíhající vládní Dekády romské inkluze, která chce v evropských zemích zlepšit životní podmínky Romů. Více už Janu Mišurcovi řekla koordinátorka soutěže Gabriela Hrabaňová.

"Hlavním cílem soutěže je prezentovat fotografie, které bourají předsudky a stereotypy, se kterými se běžně setkáváme nejen v médiích, ale i v celé společnosti. Lidé ze všech zemí jsou vyzíváni, aby podávali fotografie v několika kategoriích a musí být pořízené od roku 2005, kdy Dekáda začala a musí být pořízeny v zemi Dekády."

Je soutěž nějak věkově omezena a případně jaká ta témata mají lidé volit?

Sladký domov (Noszvaj) "Soutěž není věkově omezena a hlavně Romové jsou nejvíce vyzíváni, aby fotografie do soutěže přihlašovali. Máme pět kategorií, do kterých se dá přihlásit. První je nejlepší zpravodajská fotografie, pak portrétní fotografie, fotoesej - může se do ní dát až pět fotografií a nejlepší rodinná fotografie. Fotografie se nahrávají na webovou stránku, která má adresu photo.romadecade.org. a všechny fotografie jsou viditelné. Uzávěrka soutěže je 15. srpna - byla prodloužena. Na konci této soutěže bude oceněna fotografie, která dostala nejvíce hlasů."

Zájemci by tedy měli posílat fotografie na tento web.

"Přesně tak. Zájemci se musí přihlásit a až poté mohou nahrát své fotografie na stránky."

Co je možné získat v rámci této soutěže?

Píseň za lepší život (Herakovo, Maďarsko) "V každé kategorii bude udělena cena nejlepší fotografii, o které rozhodne mezinárodní čtyrčlenná porota a pak ty nejlepší, tedy i pár dalších kromě vítězů z kategorií budou mít právo vystavovat v Galerii Centralis, která je v Budapešti v Maďarsku a také se přemýšlí, že by tato výstava byla přesunuta do romského pavilonu v Benátkách."

Poslali už zájemci nějaké fotky?

Starý muž s karavanem (Buzau) "Když se podíváte na webové stránky, tak uvidíte, že tam je plno fotografií - už více než stovka v každé kategorii a jsou opravdu nádherné. Ale stále bych tímto apelovala na nás v České republice, abychom se do této soutěže přidali, protože hodně málo lidí z České republiky se zapojilo, a poslali své fotografie. Hlavně musí jít o fotografie, které bourají ty vizuální stereotypy a které pomohou, aby se na Romy koukalo lépe."

K ilustraci tohoto článku byly použity fotografie zaslané do soutěže Chachipe.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
03.10.2013Vláda přijala Informaci o naplňování Dekády romské inkluze 2005 - 2015 v roce 2012Zprávy ze života Romů
02.07.2013Zpráva nevládních organizací: Vládě se nedaří zapojit Romy do procesu integraceZprávy ze života Romů
18.02.2012USA se připojily k Dekádě romské inkluze jako oficiální pozorovatelO Roma Vakeren
26.07.2011Pozitivní diskriminaceZprávy ze života Romů
09.07.2011Co přineslo české předsednictví Dekádě romské inkluzeO Roma Vakeren
02.07.2011Dekádě romské inkluze od července předsedá MakedonieO Roma Vakeren
27.06.2011Česko předalo vedení romského projektu Dekáda MakedoniiZprávy ze života Romů
27.06.2011Soros: Začleňování Romů do české společnosti se zhoršujeZprávy ze života Romů
27.06.2011Česko předalo předsednictví Dekády romské inkluze MakedoniiZprávy ze života Romů
15.10.2010Romové v Rumunsku: Přínosy Dekády romské inkluze pro rumunské RomyO Roma Vakeren
30.09.2010Francouzský velvyslanec se účastní v Praze zasedání Dekády romské inkluzeZprávy ze života Romů
02.07.2010Česká republika předsedá iniciativě Dekáda romské inkluzeO Roma Vakeren
29.06.2010Česko předsedá iniciativě Dekáda romské inkluze 2005-2015Zprávy ze života Romů
28.06.2010Česko předsedá Dekádě romské inkluzeZprávy ze života Romů
20.07.2007Podle DecadeWatch má Česká republika problémy ve vzdělávání romských dětíO Roma Vakeren
27.04.2007Časopis Jekhetane informuje o současné situaci Romů ve společnostiO Roma Vakeren
27.05.2005Dekáda romské inkluze má přinést konkrétní změny v životě RomůO Roma Vakeren
27.05.2005Dekáda romské inkluze se zaměří na vzdělávání, práci, bydlení a zdravotní péčiO Roma Vakeren
26.05.2005Osm evropských států chce v příštích letech zlepšit podmínky života RomůZprávy ze života Romů
08.04.2005O Dekádě romské inkluze pojednává časopis JekhetaneO Roma Vakeren
05.04.2005Český projekt na integraci Romů klade důraz na vzdělání a bydleníZprávy ze života Romů
21.02.2005Ke zlepšení zdraví Romů by mohli přispět zdravotničtí asistentiZprávy ze života Romů
18.02.2005Veselý z Dženo: Pokus informovat o Dekádě a zapojit Romy krachlZprávy ze života Romů
11.02.2005Romští novináři nebyli vpuštěni na slavnostní recepci Dekády romské inkluzeO Roma Vakeren
04.02.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
02.02.2005V Sofii zahájena konference k projektu Dekáda Romů 2005-2015Zprávy ze života Romů
02.02.2005Osm středoevropských zemí zahajuje nový projekt integrace RomůZprávy ze života Romů
01.02.2005Zapojení Česka do projektu Dekáda Romů provázejí rozpakyZprávy ze života Romů
01.02.2005Mezinárodní projekt Dekáda Romů 2005-2015 startujeZprávy ze života Romů
01.02.2005Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
14.01.2005Národní akční plán dekády romské integrace míří do vládyO Roma Vakeren
04.01.2005Světová banka pořádá "Středoevropský summit o diskriminaci Romů"Zprávy ze života Romů
02.01.2004Gabriela Hrabaňová, předsedkyně sdružení Athinganoi, o projektu Dekáda integrace RomůO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
O sociálním vyloučení pojednává nová publikace Kdo drží Černého Petra
Kdo drží Černého Petra je nová publikace společnosti Člověka v tísni o sociálním vyloučení. Marii Vrábelové více řekl jeden z autorů Ladislav Toušek.

"Obsahuje výstupy z výzkumu, který probíhal ve čtyřech lokalitách, ve městech České republiky - Chrástava, Ústí nad Labem, Liberec a Plzeň. Ta publikace je shrnutí výzkumů z jednotlivých lokalit, přičemž my jsme se věnovali problematice sociálního vyloučení, tzn. používali jsme koncept sociální exkluze. U každého města jsou ukázány základní rysy sociálního vyloučení, které se v té dané lokalitě projevují - je to jednak kulturní, sociální vyloučení v užším smyslu, ekonomické, tzn. nezaměstnanost a další položky, které se týkají sociálního vyloučení."

Výzkum už dělala organizace Ivana Gabala o vyloučených lokalitách. V čem se třeba vy lišíte od jeho výzkumu?

"Gabalova zpráva je velmi obecná a snaží se vytipovat a zmapovat jednotlivé lokality v České republice. My jsme postupovali trošku jinak a soustředili jsme se hlouběji na konkrétní 4 lokality, které jsme chtěli poznat podrobněji, hlouběji a nikoli pouze vymezit a upozornit na tyto vyloučené lokality. Náš postup byl užší ale hlubší."

K jakému závěru jste došli?

"My jsme se poměrně dopodrobna zabývali problematikou zadlužování, protože to bereme jako velký handicap, který zamezuje jakékoli jiné možné integraci nebo zpětné inkluzi vyloučené populace."

Myslíte si, že je cesta ven z těchto lokalit?

"Já si myslím, že ta cesta je velmi omezená a hodně trpká a těch lidí, kterým se to podařilo, je hodně málo. Možná jediným nástrojem, jak se dostat z těchto lokalit, je emigrace do zahraničí."

Co Vám v publikaci vyšel jako nejhorší znak v té lokalitě?

"Ty nejhorší znaky se liší od lokality k lokalitě. My jsme záměrně vybrali místa, která se v míře sociálního vyloučení od sebe liší - na jedné straně Chrástov, malé město s jednou ubytovnou, která nese znaky sociálního vyloučení, a na druhé straně máme Ústí nad Labem se čtvrtí Předlice, což je celá vyloučená čtvrt. Takže se to liší od případu k případu. Kdybych vzal ty Předlice, tak největší problém je lichva či problematika bydlení, v Liberci by to zas byly problémy se zadlužováním. Takže se to liší konkrétně od místa k místu."

Kam bude ta publikace určena?

"Ta publikace je určena pro lidi, kteří přicházejí do styku s touto problematikou na úrovni místní správy, resp. orgánů státní správy, a také je určena dalším kolegům z řad neziskových organizací, které se touto problematikou zabývají, a pak samozřejmě, když nás někdo osloví, tak my mu rádi tuto publikaci pošleme."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
27.02.2016Vláda chce snížit počet ghett v ČeskuO Roma Vakeren
17.10.2015Premiér se sešel se starosty obcí, kde jsou sociálně vyloučené lokalityO Roma Vakeren
13.06.2015Nová Analýza sociálně vyloučených lokalit zaznamenala 606 místO Roma Vakeren
27.05.2015Počet ghett se od roku 2006 zdvojnásobil, žije v nich až 115 tisíc lidíZprávy ze života Romů
28.11.201330 tisíc Romů v Moravskoslezském kraji žije ve vyloučených lokalitáchZprávy ze života Romů
21.04.2013Studentský recept proti chudoběZprávy ze života Romů
10.12.2011Jak se pozná sociálně vyloučená lokalitaO Roma Vakeren
05.11.2011Fotografická výstava Proměny v Moravskoslezském krajiO Roma Vakeren
21.09.2011Šimůnková: Předkládaný materiál řeší sociální vyloučení jako takovéZprávy ze života Romů
22.06.2011Na lepší podmínky Romů v ghettech šlo loni přes 37 milionů korunZprávy ze života Romů
09.04.2011Učitelka Jana Avdějevová doučuje děti v sociálně vyloučených rodináchO Roma Vakeren
29.10.2010Dnešní svobodné matkyO Roma Vakeren
05.03.2010Scházejí se zástupci obcí, které se budou podílet na projektech integrace RomůZprávy ze života Romů
04.03.2010Podle OSN se situace Romů v Česku zhoršujeZprávy ze života Romů
10.02.2010V Česku žijí desítky tisíc sociálně vyloučených lidí, především RomůZprávy ze života Romů
20.10.2009Obce mohou žádat o dotace pro některé lokality obývané RomyZprávy ze života Romů
05.10.2009V Česku přibývá lokalit, kde sílí sociální napětíZprávy ze života Romů
25.07.2009Nezachránit svět, ale pomoci sousedoviZprávy ze života Romů
06.05.2009Sociální vyloučení Romů způsobuje České republice mnohamiliardové ztrátyZprávy ze života Romů
01.05.2009S Karlem Novákem o sociálně vyloučených lokalitáchO Roma Vakeren
22.04.2009Kudy vede cesta do pekelZprávy ze života Romů
23.03.2009Kabinet má na programu situaci na litvínovském sídlišti JanovZprávy ze života Romů
27.02.2009Hra GhettOut ukazovala dětem, jak se dostat z ghettaZprávy ze života Romů
27.11.2008Litvínov nemá snadné řešeníZprávy ze života Romů
31.10.2008Konference Revitalizace deprimovaných čtvrtí v České republiceO Roma Vakeren
31.10.2008Jan Šipoš ze společnosti Člověk v tísniO Roma Vakeren
22.08.2008Člověk v tísni představil výsledky projektu POLISO Roma Vakeren
09.05.2008Výzkum veřejného mínění na sociálně vyloučené romské lokalityO Roma Vakeren
04.04.2008Podaří se Romy z ghett začlenit do společnosti?O Roma Vakeren
04.04.2008O situaci ve vyloučených lokalitách na SokolovskuO Roma Vakeren
22.02.2008Romové v Ústeckém kraji se často setkávají s diskriminací O Roma Vakeren
06.02.2008Kudy ven ze sociálně vyloučených lokalit? Zprávy ze života Romů
03.02.2008Integrace Romů do české společnosti Zprávy ze života Romů
24.01.2008Z problémových ghett by jednou měly být běžné čtvrtiZprávy ze života Romů
04.01.2008Situace Romů v oblasti diskriminace a porušování práv se vloni zhoršila O Roma Vakeren
04.01.2008S Fedorem Gálem o sociálně vyloučených lokalitách O Roma Vakeren
09.11.2007Program pomoci Romům ze sociálně vyloučených lokalit O Roma Vakeren
11.05.2007Nejznámějším romským ghettem je mostecký ChanovO Roma Vakeren
20.04.2007Nový film Ghetto No. 1 dokumentuje život na sídlišti ChanovO Roma Vakeren
02.02.2007Brněnské řešení bytové situace chudých a problémových lidíO Roma Vakeren
26.01.2007Kapela Gulo čar pozitivně hodnotí kampaň upozorňující na problematiku romských ghettO Roma Vakeren
12.01.2007Jedna z největších sociálně vyloučených romských lokalit je v KladněO Roma Vakeren
08.12.2006Sociolog Ivan Gabal zdůrazňuje potřebu práce s jednotlivými rodinami a diferencovaný přístup k RomůmO Roma Vakeren
27.10.2006Před Úřadem vlády se protestovalo proti odsouvání chudých romských rodin na okraje měst a obcíO Roma Vakeren
27.10.2006Gwendolyn Albert: Odstěhovat ty, které nechceme, nepatří do 21. stoletíO Roma Vakeren
22.09.2006Romské ghetto v Brně je rozsáhléO Roma Vakeren
15.09.2006Analýza sociálně vyloučených romských lokalitO Roma Vakeren
13.09.2006Na českobudějovickém sídlišti Máj hrozí vznik romské lokalityZprávy ze života Romů
12.09.2006Romská ghetta: kudy z nich ven?Zprávy ze života Romů
08.09.2006V České republice je přes tři sta sociálně vyloučených romských lokalitO Roma Vakeren
06.09.2006Přibývá Romů, kteří končí v chudinských domech a čtvrtíchZprávy ze života Romů
21.04.2006Romských ghett u nás stále přibýváO Roma Vakeren
03.03.2006Skupina Gulo čar vyrazila na likviduj! tourO Roma Vakeren
17.02.2006Gulo Čar vyrážejí Likviduj!Tour proti ghettůmZprávy ze života Romů
02.05.2005Na festivalu Jeden svět pokračuje kampaň proti chudinským ghettůmZprávy ze života Romů
07.03.2005Největším problémem Romů je šíření ghett, píší experti vláděZprávy ze života Romů
21.02.2005Krajský koordinátor: V ČR přibývá problémových romských ghettZprávy ze života Romů
11.02.2005Probíhá kampaň za odstranění chudinských ghettO Roma Vakeren
03.02.2005Člověk v tísni zahájil kampaň proti chudinským ghettůmZprávy ze života Romů
02.02.2005Le Monde poukazuje na diskriminaci Romů v České republiceZprávy ze života Romů
17.09.2004Koordinátor: V Libereckém kraji jsou velkým problémem Romů ghettaZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Co na Romech oceňuje jezuita páter František Lízna
Matice romská pořádá mši za oběti rasismu, která se uskuteční příští sobotu 18. srpna od 17:30 v kostele Svatého Václava na Smíchově. Celebrovat ji bude páter František Lízna, který hodně pracuje s Romy a ze solidarity k nim přijal romskou národnost. Jana Šustová se ho zeptala, co ho na Romech přitahuje a čím ho obohacují.

Páter František Lízna s obrazem rodičů jeho romského svěřence "Je to svým způsobem taková lehkost bytí. Oni jsou lidmi, kteří se nezabydlují a jsou stále na pouti. A i když si říkáte, že to není možné, tak to možné je. Když člověk pak zakotví někde v nějakém bohatství, tak pak těžko přijde do Božího království. Většina Romů umírá jako chudí lidé a myslím si, že oni nás předběhnou do Božího království, protože na majetku příliš nelpí."

Dalším pozitivem, které páter František Lízna u Romů vyzdvihl, je, že mají hodně dětí.

"Pro křesťana může být pozoruhodné, že oni mají velké rodiny a prakticky jsou jediné etnikum, které důsledně praktikuje encykliku Humane vitae, protože přijímají děti jako dar. Člověk, který není Rom, řekne, že to dělají, aby měli přídavky na děti, ale s tím já nesouhlasím, protože je znám lépe a vím, že mají k dětem velice blízko a že jsou stejní a že i dospělí jsou tak trochu jako děti."

Další pochvalu si podle Františka Lízny Romové zasluhují za úctu ke starým lidem.

"Jedna ze zvláštních věcí je, že čím je někdo v rodině starší, tak získává větší úctu v celé té pospolitosti, zvláště, když je to žena. Ty babičky se někdy dokonce stávají vůdčími osobnostmi rodiny. Prakticky by se mohly zrušit všechny domovy důchodců, protože oni pokládají za zcela nepřípustné, aby dali svoji matku či babičku do domova důchodců. Zase se objevuje argument, že to je proto, že dostávají peníze - sociální dávky, ale to nemá úplnou platnost. Tak mě ti lidé obohacují a mám je velice rád."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
20.08.2010Pietní shromáždění k uctění památky obětí holocaustu v Hodoníně u KunštátuO Roma Vakeren
10.10.2008Páter František Lízna sloužil v Praze romskou mšiO Roma Vakeren
24.08.2007Jezuita František Lízna sloužil romskou mšiO Roma Vakeren
18.08.2007Mši za oběti rasismu celebroval páter František LíznaFotoaktuality
30.12.2006Jezuita František Lízna přijal ze solidarity romskou národnostZprávy ze života Romů
29.12.2006I ve vězení se ke mně Romové chovali uctivě jako ke knězi, vypráví jezuita František LíznaO Roma Vakeren
22.12.2006Vánoční slovo patera Františka LíznyO Roma Vakeren

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" s datem 3. srpna je u konce. Ale naladit si nás můžete opět za týden v pátek ve 20.05 - na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. V úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií. Naše vysílání najdete také na internetové adrese www.romove.cz.

Příště vám nabídneme aktuality ze života Romů a nebude chybět ani romská hudba.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jan Mišurec.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vakeren. Romale irinen ada šuniben predal tumende.

Mějte se moc pěkně, klidný víkend.

Romale but bacht te sasťipen. Ačhen Devleha.

Obsah článku:
Reportáž:  Romové mají přirozené nadání pro vzpírání
Reportáž:  Ivan Veselý byl jmenován do pracovní skupiny při MŠMT pro vzdělávání romských dětí
Reportáž:  Rodinám s nízkými příjmy pomáhá Liberecké romské sdružení
Zprávy: 
Reportáž:  Je možné přihlásit se do mezinárodní fotografické soutěže o Romech
Reportáž:  O sociálním vyloučení pojednává nová publikace Kdo drží Černého Petra
Reportáž:  Co na Romech oceňuje jezuita páter František Lízna

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz