Vyhledávání
23.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, kterou vede Anna Poláková. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý pátek od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz.Vítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Pale hin parašťovin u amen sam pale tumenca. Jek ora šunena amaro vakeriben "O Roma vakeren"!

Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu také dnes pro vás máme připravenou celou hodinu aktualit a zajímavostí ze života Romů a samozřejmě nebude chybět romská hudba.

The adaďives predal tumende kerďam reporty, andalo amaro dživipen. Phenaha tumenge nevimata u šunena the romane giľa - šukar šuniben.

Peršo tumen dodžanena pre savo taboris džana o čhavore Prahatar. Phenaha tumenge tiž pale jekh Maďarka savi sas pro festivaľis Khamoro.

Nejdříve se dozvíte, kam jedou na tábor děti z Prahy. Také vám řekneme o výtvarnici, která se představila na letošním festivalu Khamoro.

Vakeraha tiž palo medialno kurzos, džana amenca Mlado Boleslavate, jak kerel buči pradalo Roma buči jekhetaniben Jekhetani Luma u phenaha tumenge pale vladno agentura.

Ve druhé polovině O Roma vakeren se společně vydáme na ukončení mediálního kurzu do pražského Domu národnostních menšin a do mladoboleslavského sdružení Jekhetani luma - Společný svět. Poté se zaměříme na Agenturu pro odstraňování sociálního vyloučení, která má začít pracovat v lednu. Tolik programová nabídka a teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.


=[ Reportáž ]=
Díky sdružení Romodrom mohly jet děti ze sociálně znevýhodněných rodin na tábor
Tak jako každý rok i letos o prázdninách pořádá občanské sdružení Romodrom tábor pro děti ze sociálně znevýhodněných rodin. Děti tak mají možnost alespoň jednou za rok pobýt v přírodě a ne na ulicích kolem svého bydliště.Více už pověděla Marii Vrábelové vedoucí tábora Michaela Cínová.

Na táboře Romodromu v Chorvatsku v roce 2006 (Foto: www.romodrom.cz) "Letos pořádáme tábor u Mladé Vožice a část dětí je z karlínského klubu Baruas, kde celoročně působím jako vedoucí, a zbytek jsme doplnili z loňského tábora. Pojedeme na týden. Pro děti máme připravený program, celotáborovou hru, výlety a chceme tyto děti vyvézt z Prahy, protože děti z karlínského klubu jsou především ty, které tráví prázdniny v karlínských ulicích. Takže tímto způsobem chceme pro ně změnu.

Kolik jede dětí, naplnili jste stav?

"Stav je plný, jede 15 dětí."

Vy s nimi pracujete celý rok...

"Konkrétně celoročně se snažím děti motivovat ke vzdělání, dohlížet na jejich školní prospěch, máme navázanou spolupráci s místními karlínskými školami. Na děti se samozřejmě budeme snažit pedagogicky působit a i celá celotáborová hra je tímto způsobem koncipována."

A co je to za hru?

"Je to celotáborová hra Staré pověsti české."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
17.01.2015Romodrom o.p.s. poskytuje sociální služby a vzdělávací programy lidem ohroženým sociálním vyloučenímO Roma Vakeren
01.02.2014Zakázku na výrobu dřevěných zásněžek nakonec Romodrom nedostalO Roma Vakeren
07.12.2013Sdružení Romodrom uspořádali adventní mši v kostele Svatého Martina ve zdiO Roma Vakeren
28.11.2013Pozvánka na bohoslužbu a adventní duchovní obnovuZprávy ze života Romů
06.10.2012Občanské sdružení Romodrom už působí i v LiberciO Roma Vakeren
03.12.2011Sdružení Romodrom v Karlíně otevřelo Centrum předškolní výchovyO Roma Vakeren
09.07.2011Občanské sdružení Romodrom poskytuje sociální služby již 10 letO Roma Vakeren
28.05.2011Občanské sdružení Romodrom slaví 10. výročí od svého vznikuO Roma Vakeren
06.08.2010Romodrom pořádá letní tábor pro dětiO Roma Vakeren
25.06.2010Romodrom pomáhá lidem ve výkonu trestuO Roma Vakeren
16.04.2010Mimoškolní vzdělávání romských dětí a jejich rodičů se rozroste o další kraje v České republiceO Roma Vakeren
19.02.2010Nové projekty RomodromuO Roma Vakeren
01.01.2010Chceme být a jsme každý rok o kousek lepší?O Roma Vakeren
07.08.2009Nízkoprahový klub je určen všem dětem, a to bez rozdíluO Roma Vakeren
13.06.2008Sdružení Romodrom klade důraz na vzdělávání zaměstnancůO Roma Vakeren
29.02.2008Sdružení Romodrom provedlo výzkum o diskriminaci v Ústeckém kraji O Roma Vakeren
29.01.2008Agentura proti sociálnímu vyloučení se rozjíždíZprávy ze života Romů
05.10.2007Díky sdružení Romodrom mohou vězni pracovat v truhlářské dílněO Roma Vakeren
24.08.2007Romodrom pomáhá v sociálně vyloučených lokalitách ve Středočeském krajiO Roma Vakeren
07.04.2007Romodrom pomáhá rodině, jejíž syn tragicky zahynulO Roma Vakeren
30.03.2007Sdružení Romodrom získalo cenu Zlaté srdce lidemO Roma Vakeren
16.03.2007V bývalých šatnách na fotbalovém hřišti v Kladně bydlí v neutěšených podmínkách lidéO Roma Vakeren
16.03.2007Sdružení Romodrom poskytuje humanitární pomoc a terénní práci na KladenskuO Roma Vakeren
08.12.2006Kapela Bengas podpoří sociální práci ve věznici OráčovZprávy ze života Romů
08.12.2006Sdružení Romodrom připravilo bohatou mikulášskou nadílku s pestrým programem pro romské děti a děti uprchlíkůO Roma Vakeren
01.12.2006Sdružení Romodrom pomohlo rodinám z vyhořelého domu v RožďalovicíchO Roma Vakeren
29.11.2006I Vy můžete dát dárek k Mikuláši romským dětem a dětem uprchlíků!Zprávy ze života Romů
27.10.2006Terénní sociální pracovníci sdružení Romodrom pomáhají vězňůmO Roma Vakeren
20.10.2006V rámci projektu Romodrom pro regiony bude poskytována terénní sociální práce ve čtyřech krajíchO Roma Vakeren
30.06.2006Děti s pohnutými osudy prožijí prázdniny v ChorvatskuO Roma Vakeren
07.11.2005Pražský magistrát plánuje zřídit dům menšinZprávy ze života Romů
12.08.2005I letos odjely romské děti na letní tábor sdružení RomodromO Roma Vakeren
02.07.2004Sdružení Romodrom připravilo pro děti další Indiánské létoO Roma Vakeren
01.07.2004Děti z Prahy prožijí další Indiánské létoZprávy ze života Romů
02.04.2004Sdružení Romodrom dovezlo humanitární pomoc na SlovenskoO Roma Vakeren
02.04.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
01.04.2004Sbírka pro slovenské Romy pokračujeZprávy ze života Romů
10.10.2003V budově Magistrátu hl. m. Prahy si děti promítaly fotografie z letního táboraO Roma Vakeren
08.10.2003Jak vypadá terenní práce s romskou menšinou?Zprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Výtvarnice Katarzyna Pollock spojuje ve svých dílech symboly různých kultur a náboženství
Romové jsou ve světě umění známí spíše jako dobří muzikanti. Výtvarných umělců už je mezi nimi méně. Přesto vám teď představíme romskou výtvarnici Katarzynu Pollock, která letos vystavovala svá díla i v Praze v rámci festivalu Khamoro. Více - Jana Šustová.

Katarzyna Pollock na vernisáži v Praze Na obrazech Katarzyny Pollock vidíme hodně barev a cizokrajných motivů a asi málokdo by očekával, že autorka pochází z východní Evropy a ne z Indie. Narodila se v roce 1961 na Ukrajině.

"Narodila jsem se v Kyjevě, ale když mi bylo zhruba šest týdnů, moje maminka odjela zpátky do Polska, takže jsem vyrostla v Polsku a chodila jsem tam do školy. Na Ukrajinu jsem jezdila každý rok navštívit svou rodinu, ale to je všechno."

Katarzyna Pollock (uprostřed) na vernisáži v Praze Její otec byl Rom, ale o svém původu nikdy nemluvil, protože jeho příbuzní byli vyvražděni v koncentračním táboře. Katarzyna Pollock dlouho nevěděla, že je Romka, jen občas od své mámy slýchávala narážky typu "jsi jako tvůj táta" nebo "jsi jako tvoje babička".

"Romství je spojeno s mým tátou, ale můj táta vůbec nemohl mluvit o svém původu a identitě kvůli velmi traumatickým zážitkům z 2. světové války. O svém romském původu jsem se dozvěděla hodně pozdě. Asi před patnácti lety jsem se tím začala zabývat a objevila jsem hodně věcí. Divila jsem se, proč můj táta o tom vůbec nedokázal mluvit. Nemohl mi říct, co se stalo s jeho rodinou během 2. světové války. Nerozuměla jsem, v čem je problém. Vyprávěl, že v jeho rodině byli muzikanti a že jezdili mezi Německem, Polskem, Ukrajinou a Ruskem a hráli. Pak si koupili pozemek ve Slezsku blízko u německé hranice a dá se říct, že se usadili. Můj tatínek patří asi už k 3. usazené generaci a já jsem čtvrtá. Díky této historii se těmi věcmi zabývám a pokouším se kreativním a pozitivním způsobem něco udělat z této posttraumatické zkušenosti. Není to jednoduché, ale už jsem to snad nějak dokázala."

V roce 1983 se Katarzyna odstěhovala do západního Berlína.

Na pražské vernisáži obrazů K. Pollock "Přišla jsem do Berlína a začala jsem tam pracovat v Polské sociální radě, což byla sociální organizace, která se zaměřovala na podporu Poláků. To byla ještě Berlínský zeď. Když lidé z Polska měli sociální problémy nebo potřebovali právníka, přicházeli do Polské sociální rady. A pak vzešel od Radia 100 nápad, že se v Berlíně založí alternativní rádio. Bylo to vůbec první alternativní rádio v Berlíně a Poláci do toho byli zapojeni. Já jsem pracovala v polské redakci, moderovala jsem a velmi ráda jsem natáčela rozhovory. Specializovala jsem se tehdy na pravicový extremismus a nezávislou scénu, dělala jsem hodně rozhovorů s levičáky a chodila jsem na nacistické demonstrace, kterých bylo po pádu Berlínské zdi hodně. Ale jednou přišel konec éry tohoto rádia, byly tam finanční problémy a myslím, že i politické, a rádio bylo zavřeno. Ale díky tomu vzniklo v Berlíně Rádio multikulti. Já jsem se ovšem v té době vdala a rozhodla jsem se, že se začnu velmi intenzivně zabývat uměním, že budu každý den pracovat nad svými koncepcemi. Nejdřív jsem neměla žádnou koncepci, teprve později jsem došla k tomu, co dnes dělám."

Koncepce v dílech Katarzyny Pollock spočívá ve spojování různých symbolů.

Na pražské vernisáži obrazů K. Pollock "Dnes a denně zažíváme různé konflikty a ty mají co do činění s rozdílnými kulturami a rozdílnými náboženstvími. Moje koncepce byla, cíleně vzít různé symboly různých kultur a náboženství a kombinovat je dohromady. Z toho vznikne něco jako koláž. Našla jsem taková spojení i v romské hudbě, protože v ní je hodně vlivů z různých kultur, a to ve mě probudilo tento nápad. I svůj koncept jsem pojmenovala Romani Art. Já jsem sice nevyrostla v tradičním romském prostředí, ale později se pro mě stalo hodně důležitým vytvořit něco, co má něco společného s romskou kulturou a s dějinami mé rodiny."

Když se Katarzyna dozvěděla o svém romském původu, snažila se o něm získat více informací.

Katarzyna Pollock tančí s Davidem Tišerem "To pro mě nebylo jednoduché, protože jsem objevila, že mezi Romy existuje spousta různých skupin a ty mají různé tradice a liší se od sebe i kulturně. Také jsem přesně nevěděla, z jaké skupiny pocházím, můj táta mi nemohl říct, jestli jsme Romové nebo Sintové. Hodně dlouho jsem se zabývala tím, jestli jsme Romové nebo Sintové, snažila jsem se něco dozvědět v Dokumentačním centru v Heidelberku u pana Romani Rose. Hledala jsem tam naše jméno Wróber nebo Sperling, ale v dokumentaci nebylo o této rodině nic. Nevěděla jsem tedy stále, jestli můj táta byl Sinti nebo Rom, také někdy mluvil německy, ale vyrostl v německo-polské rodině. Také jsem nevěděla, jestli dědeček byl opravdu otcem mého táty. Prostě bylo hodně věcí, které pro mě byly naprosto nejasné. A pak jsem cíleně začala zkoušet najít kontakt se Sinty v Berlíně."

K nalezení kontaktu s Romy Katarzyně nakonec hodně pomohly její internetové stránky www.katarzynapollok.de, na které vystavila svá díla pod názvem Romské umění a Romové se jí začali sami ozývat.

"Pomocí své webové stránky jsem získala hodně kontaktů na Romy, na reprezentativní lidi, kteří se zajímají o intelektuální otázky. A tehdy to vlastně začalo. Rozhodla jsem se jet do Indie, abych se dozvěděla něco o kultuře našich předků, kteří přišli z Indie. To byla pro mě velmi napínavá zkušenost, měla jsem zajímavé zkušenosti s indickou kulturou. Já jsem Evropanka, ale také velmi ráda jezdím do Indie."

Katarzyna Pollock však nehledá inspiraci pro svá díla jen v Indii, ale cestuje i do jiných zemí. Několikrát byla i v Izraeli, protože Židé i Romové mají společnou historii holocaustu. Ale v jejích dílech najdeme i řadu symbolů z jiných zemí, kultur a náboženství.

Kali "Na mých obrazech jsou třeba zobrazeny Alláhovy oči, které se používají v muslimských zemích. Pak používám symbol menory, sedmiramenného svícnu, což je velmi důležitý symbol pro Židy. Dělám také arabesky. Občas používám razítka, třeba s keltskými ornamenty. Na jednom mém obrazu je třeba zobrazena staroegyptská bohyně spravedlnosti Mat, kterou jsem zabalila do lotosového květu. Lotosový květ sice bývá i v Egyptě, ale já jsem přitom myslela spíše na Indii."

A na závěr stojí za zmínku ještě technika, kterou Katarzyna Pollock používá.

"Techniku jsem objevila u australských Aboriginů - u původních obyvatel. Ti používají něco jako akrylátové barvy, namáčejí do nich hůlku a tou dělají takové tečky. Tak vytváří vzory na plátně. Viděla jsem to v televizi a říkala jsem si, že je to úžasné a že to chci také zkusit. Začala jsem s tím a viděla jsem to jako velmi dobré i po stránce techniky designu. Používám stejnou techniku s tečkami, která se používá i v Indii."

Foto: Jana Šustová (kromě reprodukce obrazu Kali)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Zprávy ]=

Desetičlenná romská rodina ze Vsetína zřejmě zůstane ve vybydleném domě, který začátkem června koupila ve Stražisku na Prostějovsku. Právníci, které do případu zapojila romská koordinátora Olomouckého kraje Renáta Köttnerová, neshledali žádné pochybení v jednání vsetínské radnice, která Romům na dům půjčila půl miliónu korun. Romové nebyli, podle jejich vyjádření, předem důkladně seznámeni se stavem objektu.

Sterilizace dvou romských žen z Chanova a Krupky, které v letech 1993 a 1998 bez jejich vědomí provedli lékaři v mostecké nemocnici, zůstane nepotrestána. Mostecké státní zastupitelství už v květnu oznámilo, že se jedná o trestný čin. Krajské zastupitelství v Ústí nad Labem mu nyní dalo za pravdu, ovšem s tím, že případ už nelze potrestat, protože je promlčen.

Demonstrace neonacistů je svolána na zítřek do Vlašimi na Benešovsku. Radnice nemůže akci zakázat, přestože se na jejich webových stránkách objevují rasistické výroky. Pořadatelé totiž akci řádně nahlásili. Neonacisté odhadují, že se jich do Vlašimi sjede 100 až 120.

Do Lysé nad Labem opět zavítá romský hudební festival. Už sedmý ročník tohoto kulturního svátku se uskuteční 11. srpna v zámeckém parku. Vystupovat bude řada hvězd romského hudebního nebe, jako například Vlasta Horváth, nebo kapela Gipsy Billy. Po odpoledním programu bude festival pokračovat v Kulturním domě Janoušek Nymburk až do pozdních nočních hodin.

Na závěr pro Vás máme pozvánku na romskou mši, kterou pořádá Matice romská v sobotu 18. srpna od 17:30 v kostele Svatého Václava na Smíchově. Mši za oběti rasismu celebruje páter František Lízna. Nebude chybět ani hudební doprovod romských žen Olgy Fečové.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Absolventi žurnalistického kurzu pro mladé Romy převzali certifikáty
V pondělí převzali úspěšní studenti dvousemestrálního žurnalistického kurzu pro mladé Romy certifikáty o jeho úspěšném absolvování. Slavnostní předání se uskutečnilo v pražském Domě pro národnostní menšiny a bylo tak první akcí, která se v tomto domě uskutečnila. Na podrobnosti o mediálním kurzu se Jana Šustová zeptala Ivana Veselého, předsedy sdružení Dženo, které ve spolupráci s Newton Colledge kurz organizovalo.

Radní Milan Pešák gratuluje jedné z absolventek (Foto: Jana Šustová) Kolik studentů absolvovalo tento kurz?

"Celkem bylo přihlášeno 16 studentů, 2 museli přerušit docházení do kurzu, protože měli problémy se zaměstnavatelem, 11 studentů úspěšně absolvovalo a další 3 dostanou certifikát o účasti v kurzu."

Co všechno za předměty a vzdělávací aktivity kurz nabízel?

"Kurz se řídil podle určitých sylabů, nebo učebního programu, který je k dispozici na našich stránkách. Jako příklad bych uvedl výpočetní techniku, úvod do politického myšlení, právo a základy novinářské práce v tištěných a digitálních médiích,"

Jak dlouho ten kurz probíhal a jak často se studenti scházeli?

"Výuka začala v říjnu 2006 a kurz končil praxí v červnu 2007. Výuka probíhala každý týden ve čtvrtek odpoledne, pátek odpoledne a sobotu dopoledne, takže co se týče času, bylo to dosti náročné, protože všichni absolventi tohoto kurzu mají zaměstnání."

Do jakých médií šli potom studenti na praxi?

"Co se týče praxe, tak byli rozděleni do tištěných médií, do rozhlasu a do televize. My spolupracujeme v oblasti praxí studentů nejen s veřejnoprávními médií, jako je Český rozhlas a Česká televize, ale i se soukromými médii. Jako příklad bych uvedl časopis Týden a Rádio Impuls."

Chystáte se i v příštím roce uspořádat podobný kurz?

"Máme v plánu tento kurz rozšířit směrem do regionů. Uvidíme. Máme to v plánu, ale vše se odvíjí od finančních prostředků, protože tento program byl financován z Evropských sociálních fondů. Takže jestli budeme úspěšní, rádi bychom tuto zkušenost, vědomost, znalost rozšířili směrem do regionů."

A pokud by měl někdo zájem se takového kurzu zúčastnit, kde může najít informace, jestli ten kurz bude a v jakém městě?

"Teď je to v přípravné fázi, ale v okamžiku, kdy to bude aktuální, tak samozřejmě veškeré informace o výběrovém řízení a o tom, jak to bude organizováno, budou uveřejněny na našich stránkách, a to www.dzeno.cz, nebo www.radiorota.cz. Takže potenciálním zájemcům doporučuji sledovat tyto webové adresy."

Vůbec nejstarším absolventem mediálního kurzu byl Milan Šenki. A jaké jsou jeho dojmy?

"Je to takový dobrý, když tam se mnou jsou lidé, kteří jsou o 15 nebo skoro i o 20 let mladší a sedíme tam spolu a učíme se. Bylo to takový jako vrátit se do dětských školních let, to bylo skvělé."

Už určitě pracujete, co děláte za práci?

"Já se živím jako muzikant a myslím si, že ta novinařina k tomu tak trochu patří, takže se to určitě dá skloubit dohromady, tyto dvě věci."

Máte už nějaké místo nebo spolupracujete už externě s nějakými novinami, s televizí nebo s rozhlasem?

"Když jsem do toho šel, tak jsem chtěl zůstat v Radiu Rota a doufám, že tam zůstanu i nadále."

Co pro Vás z výuky v kurzu bylo nejdůležitější?

"Tak z té výuky lze říci, že bylo úplně vše nejdůležitější, protože člověk poprvé přišel do styku s mediální komunikací, mediálním právem, politologií. Tohle obyčejný člověk vůbec k ničemu nepotřebuje, takže to nezná, a teď jsme k tomu přišli. Bylo to hrozně těžké to vstřebat, těch hodin bylo strašně moc a dostali jsme strašně moc informací. Důkazem je i to, že nás to zvládlo pouze 11, ale jsme rádi, že jsme to dokázali."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
20.07.2007Kurz žurnalistického minima bude ukončen slavnostním předáním certifikátůZprávy ze života Romů
13.07.2007Kurz žurnalistického minima pro mladé Romy vychoval nové redaktoryO Roma Vakeren
22.06.2007Sdružení Dženo pořádá kurzy pro nové romské novinářeO Roma Vakeren
27.04.2007Studenti mediálního kurzu sdružení Dženo půjdou na praxeO Roma Vakeren
16.03.2007Kurz Žurnalistického minima pro mladé Romy bylo možné absolvovat i v České televiziO Roma Vakeren
16.02.2007Pro romské zájemce o práci v médiích je častou bariérou češtinaO Roma Vakeren
27.10.2006Kurz žurnalistického minima pro Romy začalO Roma Vakeren
26.05.2006Romští středoškoláci se zúčastnili přijímacího řízení do mediálního kurzuO Roma Vakeren
11.04.2006Zahájení stáží pro začínající romské redaktory v celostátních médiíchZprávy ze života Romů
21.02.2006Chcete se stát romským novinářem?Zprávy ze života Romů
03.01.2006Romea pořádá kurz, který připraví Romy na novinářskou dráhuZprávy ze života Romů
03.09.2004Mediální školeníO Roma Vakeren
19.07.2002Beseda o mediálním kurzu pro RomyO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Romské domácnosti z mladoboleslavska dostanou příručku první pomoci v krizových sociálních situacích
Romské domácnosti ve dvaceti lokalitách v Mladé Boleslavi a v okolních obcích dostanou v létě zdarma příručku první pomoci v krizových sociálních situacích. Podrobnosti o ní zjišťovala kolegyně Jana Huzilová.

Foto: Štěpánka Budková "Bude to první brožura, zatím jsme žádnou nevydávali a bude skutečně určena zejména Romům. My tu brožuru budeme distribuovat přímo do těch sociálně vyloučených lokalit, ve kterých máme své klienty, nebo i potencionální klienty."

Co je smyslem brožury, která teprve vzniká?

"Smyslem té brožury je dát těm lidem do jejich domácností jakousi první pomoc, informace, co mají dělat, na koho se mají obrátit, nebo i co nemají dělat v žádném případě. Takže my doufáme, že si tu brožurku prostudují a zvýší se jejich informovanost."

Občasné sdružení Společný svět navštěvuje stále více Romů, vědí, kam jít, tady se jim totiž snaží pomoci. Kolik případu asi tak řeší?

"Průměrně 2 až 3 případy týdně jsou poměrně krizové. A nedávno takový nejzávažnější případ byl případ Romky, která se ocitla zcela bez finančních prostředků, protože se rozváděla a její manžel odešel od rodiny a nebylo ještě určeno výživné a on jí nic neplatil."

Za paní Leovou, která vyhledala pomoc sdružení Společný svět, jsem se vypravila i já. Z nejhoršího byla díky ochotě hlavně paní Brzobohaté venku.

"Já už jsem byla odhodlaná dát děti do dětského domova, protože jsem na tom byla finančně moc špatně. Od pondělka do čtvrtka, co by děti jedly? Teď už je to dobrý, protože jsem už všechno vyřešila."

Paní Leová se více kamarádí, jak sama říká, s "bílými". Co jí na Romech vadí?

"No víte co, nejsme každý stejný. Někteří Romové mají peníze a nastrkají to do automatů, já třeba mám poslední stovku, a ona ví, že radši koupím dětem. Oni třeba dělají jeden měsíc, vezmou výplatu a třeba řeknou, za pak nebudou nikde dělat. Já jsem teď nastoupila do Akumy a dělám tam nejvíc za 70 Kč, na tři směny, nevadí mi to a jsem ráda, že tu práci mám."

Paní Leová měla štěstí, že nezůstala bez dětí a bez peněz, a to díky občanskému sdružení Jekhetane luma - Spolešný svět. Jaký je to pro ni pocit?

"Je to dobrý pocit, že pomůžou, to je jasný, že to je lepší než abych tady chodila a někde furt žebrala."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Příští rok by měla začít pracovat agentura pro odstraňování sociálního vyloučení
Od příštího roku by měla začít fungovat agentura zaštítěná vládou. Už nyní se diskutuje o tom, co všechno bude zajišťovat. Janu Mišurcovi řekla více ředitelka Kanceláře rady vlády ČR pro záležitosti romské komunity Radka Soukupová.

Foto: Mark Wiedorn "Agentura by měla začít fungovat od 1. 8. 2008, její hlavní náplní by bylo iniciování změn v konkrétních vybraných lokalitách a poskytování pomoci širokému spektru zájemců."

Jak to bude vypadat v praxi? Kdo bude v této agentuře pracovat a co bude všechno náplní té agentury, co bude zpracovávat?

"Já musím na úvod říci, že právě dnes máme seminář, kdy jsme k jednomu stolu posadili lidi ze státní zprávy, samosprávy, neziskového sektoru, sedí tam i odborníci, a tam se diskutuje detailní koncept agentury. Na všechna pracovní místa bude vyhlášeno výběrové řízení. Zatím máme takovou představu, kdo by mohl být ideálním zaměstnancem agentury. Bylo by dobré, aby to byla osoba, která má zkušenosti s romským tématem, aby to byla osoba, která se umí orientovat ve fungování veřejné správy, ať už samosprávy krajské, státní správy, nebo správy veřejné, aby to byla osoba, která má povědomí o možných zdrojích, to znamená o evropských prostředcích a dotačních českých systémech. Ale hlavně, by to měl být vyjednavač, člověk se schopnostmi zaujmout na místní úrovni, pomáhat s budováním místního partnerství. Takže uvidíme, jestli se nám podaří nalézt takové osoby, které by splňovaly takovéto představy. Samozřejmě, že v agentuře by měli zároveň pracovat odborníci na určitá témata, například na vzdělávání, zaměstnanost, bydlení, ale ten koncept se teprve rodí, takže dejte nám ještě chvíli čas."

Stále se mluví o propadu Romů ve společnosti, o zhoršujících se životních podmínkách a o vyloučených lokalitách. Jak si myslíte, že by agentura nebo vůbec projekty mohly v budoucnu pomoci Romům v jejich návratu do společnosti?

"Jedním ze základních konceptů agentury je, že se má snažit o udržitelné změny. To znamená, že ten stávající systém, kdy se izolovaně vkládají prostředky, bychom se chtěli pokusit změnit a agentura by měla dovést konkrétní lokalitu ke vzniku nějakého komplexního dokumentu, který by řešil problémy, které se sbíhají u jednoho člověka, to znamená problémy v oblasti bydlení, zaměstnanosti, vzdělávání. Takže všechno je založeno na nějakém komplexním pohledu, na pokusu o nastavení nějakých udržitelných parametrů projektů, které budou předkládány. Výstupem agentury by měli být připravení lidé, kteří v lokalitě budou schopni psát, následně i realizovat a vyhodnocovat projekty, které budou financovány jak z evropských, tak i českých zdrojů."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
09.01.2016Co přinesl rok 2015 a co ovlivní život některých Romů i v budoucích letechO Roma Vakeren
19.12.2015Agentura pro sociální začleňování bude spolupracovat s dalšími devíti městy a obcemiO Roma Vakeren
28.11.2015Město Žlutice zlepšilo sociální situaci svých obyvatelO Roma Vakeren
14.11.2015Obec Velké Hamry u Tanvaldu ukázkově využívá spolupráci s Agenturou pro sociální začleňováníO Roma Vakeren
06.06.2015Ředitelem Agentury pro sociální začleňování se stal Radek JiránekO Roma Vakeren
27.05.2015Agenturu pro sociální začleňování má vést Radek JiránekZprávy ze života Romů
19.05.2015Premiér se sejde s nespokojenými úředníky Agentury pro sociální začleňováníZprávy ze života Romů
19.05.2015Situaci ve vládní Agentuře pro sociální začleňování řešil premiérZprávy ze života Romů
15.05.2015Na post ředitele Agentury pro sociální začleňování kandiduje 7 zájemcůZprávy ze života Romů
11.05.2015Většina úředníků z Agentury pro sociální začleňování vstoupila do stávkyZprávy ze života Romů
07.05.2015Většina Agentury pro sociální začleňování jde do stávky, nechtějí Dienstbiera za šéfaZprávy ze života Romů
26.11.2014O menšinách máme dostatek informací, říkají mladí. Často ale věří nenávistným fámámZprávy ze života Romů
05.07.2014Agentura pro sociální začleňování začne působit v devíti nových městech a obcíchO Roma Vakeren
27.02.2014V Liberci se konala konference o asistentech pedagoga pro žáky se sociálním znevýhodněnímZprávy ze života Romů
08.02.2014Agentura pro sociální začleňování začne pracovat i v Ostravě a dalších městechO Roma Vakeren
31.01.2014Agentura pro sociální začleňování začne spolupracovat s Ostravou i PříbramíZprávy ze života Romů
11.12.2013Vláda přijala sedm opatření pro předcházení sociálním nepokojůmZprávy ze života Romů
27.11.2013Zpráva o stavu romské menšiny: Roste počet sociálně vyloučených lokalit i nezaměstnanost mladých RomůZprávy ze života Romů
27.09.2013Agentura pro sociální začleňování nabízí obcím a městům spolupráci od července 2014Zprávy ze života Romů
26.09.2013Lidé z chátrajících domů a ubytoven v Předlicích mají jen mizivé šance na získání kvalitnějšího bydleníZprávy ze života Romů
03.07.2013Ubytovny nemohou dlouhodobě řešit situaci sociálně slabých, uvádí výzkumZprávy ze života Romů
11.04.2013Agentura pro sociální začleňování představila výsledky výzkumu o zobrazování Romů v médiíchO Roma Vakeren
09.04.2013Obraz Romů v médiích je stále jednotvárný, uvádí výzkumZprávy ze života Romů
31.01.2013Prohlášení Agentury pro sociální začleňování k situaci v ubytovně v Ústí nad Labem, která bude dnes uzavřenaZprávy ze života Romů
06.12.2012Agentura pro sociální začleňování bude působit v 17 nových městech a obcíchZprávy ze života Romů
02.10.2012Seminář o zkušenostech se sociálním bydlením ve Francii a v ČeskuZprávy ze života Romů
29.08.2012Vláda zřídila pracovní skupinu pro řešení krizí v regionechZprávy ze života Romů
22.08.2012Agentura pro sociální začleňování: šance na práci pro 500 nezaměstnaných lidí ze severu ČechZprávy ze života Romů
23.06.2012Jak si vede Agentura pro sociální začleňování?O Roma Vakeren
04.02.2012Agentura pro sociální začleňování ukončila svou činnost v Chomutově a DuchcověO Roma Vakeren
10.12.2011Jak se pozná sociálně vyloučená lokalitaO Roma Vakeren
12.10.2011Značná část Romů stále žije v podmínkách sociálního vyloučení, uvádí vládní zprávaZprávy ze života Romů
07.09.2011Starostové Šluknovska vidí řešení v napjaté sociální situaci ve vytváření pracovních příležitostíZprávy ze života Romů
31.08.2011Vyostřená situace na ŠluknovskuZprávy ze života Romů
29.08.2011Na Šluknovsku je po demonstracích klid, napětí však nepolevujeZprávy ze života Romů
30.07.2011S Marcelem Cichým o novinkách v TrmicíchO Roma Vakeren
29.07.2011Obrnice schválili plán a vize řešení sociálního vyloučení a zlepšení života v obciZprávy ze života Romů
02.07.2011Jak hospodaří Agentura pro sociální začleňováníO Roma Vakeren
30.06.2011Agentura pro sociální začleňování odchází po třech letech ze šesti městZprávy ze života Romů
21.06.2011Havířov chce zlepšit podmínky bydlení a zaměstnanost sociálně vyloučenýchZprávy ze života Romů
18.06.2011Město Trmice chce zlepšit život lidí ze sociálně vyloučených lokalitO Roma Vakeren
25.05.2011Trmičtí zastupitelé schválili plán na podporu sociálního začleňováníZprávy ze života Romů
25.05.2011Práce agentury pro začleňování Romů čelí na severu Moravy kriticeZprávy ze života Romů
25.05.2011Zájem měst o práci agentury pro sociální začleňování je velký. Z některých lokalit ale odejdeZprávy ze života Romů
23.05.2011V Česku přibývá chudinských ghettZprávy ze života Romů
14.05.2011O práci Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitáchO Roma Vakeren
06.05.2011Bílina usiluje o zmírnění sociálního vyloučeníZprávy ze života Romů
28.04.2011Agentura pro sociální začleňování vydala souhrnnou zprávu o činnosti v roce 2010Zprávy ze života Romů
30.03.2011Teplá a Toužim se dočkají řady nových sociálních služebZprávy ze života Romů
25.02.2011O spolupráci s agenturou pro začleňování Romů zatím projevily zájem dvě desítky obcíZprávy ze života Romů
10.02.2011Jáchymovští zastupitelé schválili plán začleňování sociálně slabých pro nejbližší tři rokyZprávy ze života Romů
03.02.2011Agentura pro sociální začleňování prodlouží působení v šesti pilotních lokalitáchZprávy ze života Romů
03.02.2011Agentura pro sociální začleňování Romů omezuje působnostZprávy ze života Romů
02.02.2011Agentura bojující s romskými ghetty končí ve velkých městechZprávy ze života Romů
17.01.2011Obce a města se mohou hlásit ke spolupráci s Agenturou pro sociální začleňováníZprávy ze života Romů
15.01.2011Bilance a plány Agentury pro sociální začleňování v romských komunitáchO Roma Vakeren
16.11.2010Roudnická pobočka Naděje spolupracuje s Agenturou pro sociální začleňování při Úřadu Vlády ČRZprávy ze života Romů
14.06.2010Romové z Neškaredic mají šanci na kvalitnější životZprávy ze života Romů
14.06.2010Vláda se poradí, jak pomoci nepřizpůsobivým občanůmZprávy ze života Romů
30.04.2010Ohlédnutí za dvouletým působením Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitáchO Roma Vakeren
23.04.2010Nová koncepce dostupnosti bydlení pro lidi akutně ohrožené sociálním vyloučenímO Roma Vakeren
05.03.2010Scházejí se zástupci obcí, které se budou podílet na projektech integrace RomůZprávy ze života Romů
04.03.2010V rámci činnosti Agentury pro sociální začleňování bude spolupracovat Český západ s městem ToužimZprávy ze života Romů
12.02.2010S integrací Romů v Havířově a Bruntále pomohou vládní expertiZprávy ze života Romů
12.02.2010Agentura pro sociální začleňování bude působit i na litvínovském sídlišti JanovO Roma Vakeren
10.02.2010V Česku žijí desítky tisíc sociálně vyloučených lidí, především RomůZprávy ze života Romů
05.02.2010Město Litvínov a Agentura pro sociální začleňování podepsaly memorandum o spolupráciZprávy ze života Romů
19.01.2010O spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování se hlásí 40 obcíZprávy ze života Romů
05.10.2009V Česku přibývá lokalit, kde sílí sociální napětíZprávy ze života Romů
04.04.2008Jak postupuje práce Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitáchO Roma Vakeren
15.02.2008Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách má nastartovat integraci Romů z ghett do společnosti O Roma Vakeren
15.02.2008Co bude náplní práce Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách? O Roma Vakeren
05.02.2008Agentura proti vzniku a šíření ghett začne fungovat v březnu Zprávy ze života Romů
09.11.2007Program pomoci Romům ze sociálně vyloučených lokalit O Roma Vakeren
19.10.2007Nové agentury pomohou s řešením situací v sociálně vyloučených lokalitáchO Roma Vakeren
15.09.2007Sociální dávky za práciZprávy ze života Romů
26.07.2007Rozhovor s Ivanem GabalemZprávy ze života Romů
29.06.2007Agentura pro předcházení sociálnímu vyloučení by měla řešit problém sociálně vyloučených komunitO Roma Vakeren
27.06.2007Řešení romské problematikyZprávy ze života Romů
09.03.2007Romští představitelé kritizují plán na zřízení agentury, zajišťující zlepšování podmínek Romů v ČeskuO Roma Vakeren

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" s datem 27. července je u konce. Ale naladit si nás můžete opět za týden v pátek ve 20.05 - na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. V úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií. Naše vysílání najdete také na internetové adrese www.romove.cz.

Příště vám nabídneme aktuality ze života Romů a nebude chybět ani romská hudba.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vakeren. Romale irinen ada šuniben predal tumende.

Mějte se moc pěkně, klidný víkend.

Romale but bacht te sasťipen. Ačhen Devleha.

Obsah článku:
Reportáž:  Díky sdružení Romodrom mohly jet děti ze sociálně znevýhodněných rodin na tábor
Reportáž:  Výtvarnice Katarzyna Pollock spojuje ve svých dílech symboly různých kultur a náboženství
Zprávy: 
Reportáž:  Absolventi žurnalistického kurzu pro mladé Romy převzali certifikáty
Reportáž:  Romské domácnosti z mladoboleslavska dostanou příručku první pomoci v krizových sociálních situacích
Reportáž:  Příští rok by měla začít pracovat agentura pro odstraňování sociálního vyloučení

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz