Vyhledávání
28.11.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, kterou vede Anna Poláková. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý pátek od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz.Vítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Pale hin parašťovin u amen sam pale tumenca. Jek ora šunena amaro vakeriben "O Roma vakeren"!

Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu také dnes pro vás máme připravenou celou hodinu aktualit a zajímavostí ze života Romů a samozřejmě nebude chybět romská hudba.

The adaďives predal tumende kerďam reporty, andalo amaro dživipen. Phenaha tumenge nevimata u šunena the romane giľa - šukar šuniben.

Peršo vakeraha pal oda so kerďža e senatorka the e starostka Liana Janačkovo, phenaha tumenge, sar ada dikhen o Roma, the aver nipi ka mende. Tiž amenca vakerela pal ada tematos te e advokatka Klara Veselo Samkovo.

Nejdříve se dozvíte, že senátorka a starostka ostravského obvodu Mariánské Hory a Hulváky Liana Janáčková čelí obviněním z rasistických výroků. To je naše hlavní téma dnešního O Roma vakeren. K této kauze se vyjádří řada osobností.

Phenaha tumenge palo intenationalno projektos u džana amenca tiž andre Orlovo pre jekh kulturno programos.

Ve druhé polovině O Roma vakeren vám řekneme, jak se vyvíjí mezinárodní projekt Dekáda romské inkluze a vydáme se také do Orlové na akci Exploze her. Tolik namátkou programová nabídka a teď už vám nerušený poslech přejí Jaroslav Sezemský a Jan Mišurec.


=[ Reportáž ]=
O rasistických výrocích senátorky Liany Janáčkové
Senátorka a starostka ostravského obvodu Mariánské Hory a Hulváky Liana Janáčková čelí obviněním z rasistických výroků. Na internetových stránkách s romskou tematikou www.romea.cz se před několika dny objevil skoro rok starý zvukový záznam z veřejného jednání obvodního bytového odboru, na kterém se řešilo vystěhovávání mariánskohorských Romů do okrajové kolonie Bedřiška. Nahrávka obsahuje řadu kontroverzních vět. Případ sleduje kolega Michal Svatoš:

Liana Janáčková Na zvukovém záznamu Janáčková přiznává, že je rasistka a hovoří mimo jiné o odstřelu cikánů dynamitem a jejich oddělení od většinového etnika vysokým plotem s elektřinou.

"Nesouhlasím s integrací cikánů v rámci našeho obvodu, vybrali jsme bohužel Bedřišku, takže tam budou s vysokým plotem s elektřinou. Mně to je jedno, já to klidně budu křičet do celého světa."

Nahrávku poskytl romským organizacím předchůdce starostky Radomír Michňák z ODS. Senátorka Janáčková z Hnutí nezávislých se nejdříve k pravosti záznamu vyjadřovala vyhýbavě, teprve po čase přiznala, že na nahrávce opravdu zní její hlas. Domnívá se ale, že záznam mohl někdo upravit.

"Na to by se asi měli podívat technici. Používám samozřejmě různá slova, zvláště když situace jsou vyhrocené, přesto vysoký plot a elektrický proud, to bylo opravdu hodně nadnesené a nejsem si v této chvíli jista, jestli to opravdu moje slova jsou nebo ne. Já si na to nevzpomínám."

Janáčková nakonec chybu přiznala a po několika dnech označila svoje výroky za hloupé, mezitím se ale strhla lavina pobouření romských organizací. Ke kritice se připojilo i ostravské občanské sdružení Společně - Jekhetane, které poskytuje sociální služby a poradenství hlavně Romům. Jeho místopředsedkyně Helena Balabánová je přesvědčena, že veřejně činný člověk si taková slova nemůže dovolit.

"Politik v takové funkci senátorky i na lokální úrovni nemá právo takovéto výroky říkat, i když si myslí, že je na uzavřeném fóru. Mělo by se něco dít, aby politikové takové věci neříkali."

Pod palbu kritiky se dostal nejenom slovník Janáčkové, ale i samotný fakt, že cíleně vystěhovává do bytů nejnižší kategorie v kolonii Bedřiška. V ní je relativně klidná situace. Zástupci etnické většiny i menšiny tak žijí v relativní početní rovnováze. Ještě před několika lety ale jasně převažovali starousedlíci, Romové se začali do Bedřišky nuceně stěhovat v poslední době.

"Proč nás cpala do jedné kupy? Půjdete na Humbálky, najdete hromadu cikánů, půjdete na Bedřišku, najdete hromadu cikánů, to ona dělá. Ona chce, aby byly osady cikánské."

Kritizuje političku Janáčkovou Romka Terezie Ščuková. Postup starostky se nelíbí ani Márii Reziové:

"Ona nás všechny cikány háže do jednoho pytle, proč to dělá?"

57-letý Petr Sklenařík žije v Bedřišce od narození. Pro rostoucí počet Romů má jiné vysvětlení.

"Třeba se nastěhuje jedna rodina a k ní přibude dalších deset Romů na černo."

Zástupkyní většinové populace na Bedřišce je i Anna Liberdová, ani jí se postoj mariánsko-horské radnice nelíbí. Podle Liberdové se do osady mají stěhovat jen části jedné rodiny.

"To máte, syn tu bydlí, dcera tu bydlí, rodinný gang tu prakticky ona dělá."

Sestěhovávání Romů do okrajových částí města i obvodu považuje za nebezpečné i ostravský sociolog Jan Keller:

"To je krok k tomu, aby se tam děly věci, které nebudou pod kontrolou. Obávám se, že paní starostka dělá všechno, co je v jejích silách, k tomu, aby takový vývoj byl nastartován, aby došlo k prostorové segregaci obyvatel. To nedopadne dobře."

Proromský aktivista Kumar Vishwanathan z ostravského občanského sdružení Vzájemné soužití si myslí, že v celém případu rasistických výroků selhávají státní instituce. Slova o vysokém plotě s elektřinou, dynamitu a odstřelování cikánů by podle něj ve vyspělých demokraciích nezůstala bez patřičné odezvy státu. Tady se proti nim ohradilo jen několik nevládních organizací, podotkl Kumar.

"Senátní výbor pro lidská práva dává ruce pryč. Předpokládal bych, že státní zastupitelství hned, jako v jiných zemích, když slyší něco takového, začne z vlastní iniciativy zkoumat porušení zákona. Ten impuls by neměl přijít od nevládních organizací."

Podle Vishwanathana by napjaté vztahy mezi Janáčkovou a romskou komunitou pomohla uklidnit veřejná omluva starostky Mariánských Hor a Hulváků.

"Přejeme si, aby tady bylo jasně řečeno, že to byla chyba a zdůvodnění, proč si myslí, že to byla chyba. Protože lidé musí věřit, že takové věci nebude říkat v budoucnosti. Jestli paní Janáčková se takto bude vyjadřovat veřejně, potom Vzájemné soužití nebude podnikat žádné právní kroky proti jí."

V případě veřejné omluvy se tak Vzájemné soužití nepřipojí k řadě jiných nevládních romských organizací, které ohlásily podání trestního oznámení na Janáčkovou. Starostka je ochotna se omluvit, ale jen konkrétním Romům, nikoliv celému etniku.

"I s tím, že tato situace, se kterou oni byli srovnáváni, prostě oni dělají ten binec v tom soužití, takže jeho se to netýká. Půjdu a osobně se jemu omluvím."

Senátorský klub SNK označil výroky své členky Janáčkové na adresu Romů za neadekvátní. K vyvození důsledků, například na rezignaci ve funkci předsedkyně výboru pro lidská práva, ale senátorku nevybídl. Celá kauza je podle klubu výsledkem politických bojů na radnici ostravského obvodu Mariánské hory a Hulváky, kde je Janáčková starostkou.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
24.04.2008Senát odmítl vydat Lianu Janáčkovou trestnímu stíháníZprávy ze života Romů
11.03.2008Takový obyčejný rasismus Zprávy ze života Romů
19.07.2007Rozhovor s ombudsmanem Otakarem MotejlemZprávy ze života Romů
18.07.2007Senátorka Janáčková odstoupit nehodláZprávy ze života Romů
18.07.2007Romové podávají trestní oznámení na senátorku JanáčkovouZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Rasistické výroky Liany Janáčkové zvedly vlnu kritiky
Výroky senátorky a starostky Liany Janáčkové zvedly vlnu kritiky. Jak uvádí zdroj Aktuálně.cz, politologové předvídají, že v Česku bude přibývat politiků, kteří se svezou na vlně "rompolitiky". Tedy těch, kteří se budou prezentovat ostrými výroky na adresu romské menšiny. Ministra Čunka, který vystěhoval i platiče nájemného, sice odsoudili romské organizace, ale jinak se nic nestalo. Také současné gesto senátu k výrokům senátorky Janáčkové bylo jasné. Nic se neděje. Z nahrávky uveřejněné na internetu starostka a senátorka Liana Janáčková také říká: "Nesouhlasím s jakoukoliv integrací cikánů po obvodě, bohužel, jsem rasistka. Vybrali jsme Bedřišku, takže tam budou, klidně s vysokým plotem, elektrikou." My musíme konstatovat, že za posledních několik let bylo podobně sestěhováno do 300 vyloučených lokalit 80 tisíc Romů a proto jsme dali slovo řediteli programů sociální integrace organizace Člověk v tísni - Karlu Novákovi.

"Já možná díky tomu, že jistě bylo mnoho názorů, které se vyjadřovaly v tom smyslu, že toto si politik v demokratické zemi nemůže dovolit a že by měl okamžitě odstoupit a mnoho podobných názorů, s kterými já se ztotožňuji. Já se na to tedy zkusím podívat z toho pohledu, co tato slova přinesla pozitivního, protože se domnívám, že je dobře, když se některý politik uřekne a v rámci takového toho buranství se potom ukáže, co si někteří politici myslí. A já se domnívám, že je to v podstatě dobře, takže víme, že jsou politici, kteří si takové věci myslí a víme, že je tady atmosféra, proti níž je třeba nějakým způsobem vystoupit, zmobilizovat lidi, kteří si myslí jiné věci, protože ti slušnější jsou vždycky méně slyšet. Takže já se domnívám, že je třeba aby vznikla nějaká fronta slušných lidí, kteří si myslí, že je dobré integrovat někoho, byť je jiný. Že je potřeba mobilizovat lidi, kteří si nemyslí, že je nutné každý problém odsunovat za ploty a vlastně ho neřešit. To co teď zaznělo to je extrém, který opravdu by nebyl v civilizované zemi možný, aby ten politik tam byl ještě další den v té funkci."

Říká Karel Novák ze společnosti Člověk v tísni. A teď dáme slovo Marii Gailové, předsedkyni občanského sdružení Romodrom, které realizuje terénní práci v romských ghettech.

"Tímto způsobem se vůbec nemáme možnost někam posunout, jestliže máme ve vládě takovéto představitele. Romové se nikam neposunou, dokud to dále bude podporované z vlády. A samozřejmě bude to nést další rizika v integraci. Skoro bych řekla, že by to mohlo vypadat i tak, že lidé by mohli začít emigrovat z této republiky, že k tomu mají dokonce právo, když máme takovéto představitele."

To byla slova Marie Gailové ze sdružení Romodrom.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
24.04.2008Senát odmítl vydat Lianu Janáčkovou trestnímu stíháníZprávy ze života Romů
11.03.2008Takový obyčejný rasismus Zprávy ze života Romů
19.07.2007Rozhovor s ombudsmanem Otakarem MotejlemZprávy ze života Romů
18.07.2007Senátorka Janáčková odstoupit nehodláZprávy ze života Romů
18.07.2007Romové podávají trestní oznámení na senátorku JanáčkovouZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Výroky Liany Janáčkové mohou ohrozit zrušení víz do USA
Důsledky vyplývající z výroků senátorky Liany Janáčkové se dotýkají také ne-Romů. Ohroženo může být zrušení víz do USA, o které ČR žádá. A jak dále řekla Janu Mišurcovi advokátka Klára Veselá - Samková, senátorka Janáčková se svými výroky dopustila několika trestných činů.

"Mě na první pohled napadají tři ustanovení trestního zákoníku, která by eventuelně byla relevantní: § 198 trestního zákona, hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení, § 198a hovoří o podněcování k nenávisti vůči skupině osob, nebo k omezování jejich práv a svobod, v tomto směru mě ještě napadají takové věci, jako je zneužití pravomoci veřejného činitele, ještě mě napadá § 206, to je pomluva, takže v podstatě každý z Romů, kdo nesplňuje kvalifikaci paní senátorkou, má právo se cítit dotčen."

Mohou Romové dnes požádat o politický azyl v jiné zemi, pokud se politik veřejně přizná, že je rasista?

"To záleží na posuzování pomocí azylového práva v té které zemi. Velmi důležité pro posuzování takovéto azylové žádosti by bylo, zda skutečně je ten člověk ohrožen a zda Česká republika je schopna naplnit a splnit určité standardy, kterým se zavázala mezinárodně a zda to, co paní senátorka a řada dalších místních politiků, abychom jí nekřivdili a neříkali, že jen ona sama za to může, zda skutečně naplňují to, co řekli, a jak ten stát je benevolentní nejen vůči těm výrokům, ale také v podstatě vůči té realizaci. Protože první jsou slova a potom jsou činy, jako například pana místopředsedy Čunka a jeho vystěhovávací akce a ten stát stále nekoná. A jestliže tato situace je současně ve stejnou dobu s probíhající žádostí České republiky o zrušená víz do USA, tak to mi přijde úplně absurdní. Protože pochopitelně to bude zcela bezpečně jeden z argumentů, proč USA nebudou chtít víza zrušit."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
24.04.2008Senát odmítl vydat Lianu Janáčkovou trestnímu stíháníZprávy ze života Romů
11.03.2008Takový obyčejný rasismus Zprávy ze života Romů
19.07.2007Rozhovor s ombudsmanem Otakarem MotejlemZprávy ze života Romů
18.07.2007Senátorka Janáčková odstoupit nehodláZprávy ze života Romů
18.07.2007Romové podávají trestní oznámení na senátorku JanáčkovouZprávy ze života Romů

=[ Zprávy ]=

Česko v posledních dvou letech neudělalo příliš velký pokrok ve zlepšení situace Romů a jejich integraci. Mezi devíti zeměmi střední a východní Evropy, které se v roce 2005 zapojily do programu Dekáda Romů, skončilo na čtvrtém místě. Ze čtyř možných si vysloužilo 1,76 bodu a nejhůře je na tom se vzděláváním Romů.

Jeden z mužů, kterého policie podezřívá z účasti na středeční střelbě v domě romské rodiny v Prostějově, se pokusil uprchnout za hranice. Policisté jej zadrželi v okamžiku, kdy chtěl překročit česko-slovenské hranice v Mostech u Jablunkova. Podle kriminalistů má případ souvislost s pohřešovanou patnáctiletou Mercedes Lakatošovou z Prostějova, která už ale byla mezitím nalezena v Ostravě.

Sdružení Romea podalo trestní oznámení na senátorku a starostku ostravských Mariánských Hor a Hulvák Lianu Janáčkovou a na zastupitele Jiřího Jezerského. Důvodem jsou výroky na adresu Romů. K oznámení se připojuje osm dalších organizací a sedm jednotlivců. Jsou mezi nimi i bývalý vládní zmocněnec pro lidská práva Petr Uhl, bývalá zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová, či exposlankyně Monika Mihaličková.

Romské občanské sdružení v Karlových Varech pořádá zítra kulturně sportovní den. Akce nazvaná Baro Drom - Dlouhá cesta, začne v 10 hodin ve sportovním areálu AC Start. Na programu je žákovský fotbalový turnaj a od 13-ti hodin přehlídka dětských a mládežnických hudebních souborů.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Rasistické výroky Liany Janáčkové pobouřili i Ligu proti antisemitismu
Rasistické výroky monitoruje Liga proti antisemitismu. A jak tyto výroky z úst politiků mohou ovlivnit naši společnost? Více už Marii Vrábelové řekl sociolog Fedor Gál.

Fedor Gál "Pro mě je v této věci klíčové něco jiného, v české společnosti je přítomný velice silný anticikánismus."

Je možné postihnou tyto lidi, kteří tyto výroky takto na veřejnosti publikují?

"Je zapotřebí vědět, že lidé, kteří jsou netolerantní, agresivní, rasističtí, xenofobní tady budou vždy. Nikdy nebudeme žít se společnosti zbavené rasismu, nenávisti, averze, negativních emocí. Romové by měli vědět jednou a provždy, že stát jejich problémy nevyřeší, že sociální dávky a sociální almužny nejsou řešením ničeho. Měli by vědět jednou provždy, že oni sami, když se nepostaví na nohy, budou na kolenou navždy. Postavit se na nohy znamená především dát svým dětem vzdělání, otevřít jim dveře k normálnímu, sebevědomému, nezávislému životu. Mít svou práci, mít svou komunitu, které důvěřuji a které můžu věřit a musí také vědět, že lidé jako jsme například my v Lize proti antisemitismu, jsme na jejich straně. Jsme na jejich straně ne proto, že se tváříme jako aktivisté a takzvaní humanisté. Jsme na jejich straně, protože jsme také menšina a protože víme, že naše osudy jsou spřaženy dohromady, ty naše další kroky jsou takovéto, čekáme co řeknou ústavní činitelé, které jsme oslovili a nevysloví-li se, požádali jsme právníky o právní analýzu a já jsem osobně přesvědčen, že paní senátorka zákon porušila a porušila-li ho, ať si odnese následky - podáme trestní oznámení."

Paní starostka z Ostravy není první politička, která takto veřejně promluvila.

"Přestaňme si zakrývat oči. Je pravdou, že politici jsou naše volba. To, o co jde, je, aby lidé, kteří jsou ústavní činitelé, věděli, že dopustí-li se na veřejnosti přestupku ,jako je tento, tak ponesou následky. My nemáme ambici měnit charaktery lidí, ale musí platit nějaká pravidla hry a pravidla hry pro politiky jsou, že hájí naše zájmy, i Židů i Romů, imigrantů z východu."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
24.04.2008Senát odmítl vydat Lianu Janáčkovou trestnímu stíháníZprávy ze života Romů
11.03.2008Takový obyčejný rasismus Zprávy ze života Romů
18.01.2008O projevech neonacismu v ČR O Roma Vakeren
19.07.2007Rozhovor s ombudsmanem Otakarem MotejlemZprávy ze života Romů
18.07.2007Senátorka Janáčková odstoupit nehodláZprávy ze života Romů
18.07.2007Romové podávají trestní oznámení na senátorku JanáčkovouZprávy ze života Romů
01.06.2007Vznikla nová Liga proti antisemitismuO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Podle DecadeWatch má Česká republika problémy ve vzdělávání romských dětí
Česká republika je jednou z devíti zemí střední a východní Evropy, které se v roce 2005 zapojily do Dekády romské inkluze, jejímž cílem je přispět ke zlepšení situace Romů a k jejich integraci. O tom, jak byla Dekáda ve svých prvních dvou letech úspěšná, vyšla právě zpráva zvaná DecadeWatch a Česká republika se v ní umístila na čtvrtém místě. Podrobnosti řekla Janě Šustové Gabriela Hrabaňová ze sdružení Athinganoi.

Gabriela Hrabaňová ukazuje časopis Jekhetane "Monitoring vesměs hodnotil pouze to, do jaké míry samy vlády byly schopné udělat program, udělat akční plány a jak tu dekádu uchopily. Česká republika se v celkovém hodnocení dostala do druhé skupiny. První je Maďarsko, které iniciativy na řešení romské otázky má hodně už implementované do státních politik, zatímco Česká republika něco v té státní politice má, ale stále spousty věcí se řeší díky neziskovým organizacím, díky sporadickým aktivitám, nebo v rámci pilotních projektů."

Jak dopadla Česká republika v oblasti vzdělávání romských žáků a studentů?

"Česká republika se v oblasti vzdělávání dostala na jeden z posledních žebříčků vůbec, s tím, že tedy máme některé věci, máme tady institut pedagogického asistenta, máme přípravné ročníky, které už jsou zaimplementovány. Ale stále i přes to, že už nemáme speciální školy v názvu, tak ta situace je stále velice špatná. Romské děti se nedostávají z těchto bývalých sociálních škol na střední a na vysoké školy. Tak toto všechno bylo vlastně hodnoceno a Česká republika ve srovnání s ostatními zeměmi dopadla jako jedna z nejhorších."

Co je třeba v jiných zemích lepší?

"Tak velkým příkladem ve všech prioritách je stále Maďarsko. Maďarsko nejenom proto, že když se podíváme celkově, tak má dvě romské poslankyně v Evropském parlamentu, což si myslím, že už vypovídá o takové náladě ve společnosti, která tam panuje, ale má i velice propracovanou integraci Romů právě na ministerstvu školství, kde právě Viktória Moháczi, která je poslankyně, začala velice dobrou práci se segregací romských dětí. Změnili normativy na základních školách, takže ředitelé a zřizovatelé škol jsou motivováni k tomu, aby měli integrované třídy. Zatímco v České republice je stále finanční ohodnocení na hlavu žáka stále nejvýhodnější, když jsou v těch bývalých praktických školách nebo sociálkách. Takže takovými systematickými opatřeními se snaží tu segregaci eliminovat. A potom třeba ještě velký příklad je třeba Rumunsko v řešení zdravotní otázky."

V čem je to v Rumunsku odlišné od České republiky?

"My tady máme zdravotní pomocníky, to jest mediátor pomocník, a u nás to je projekt, který řídí organizace Drom. Je to tedy pilotní projekt podporovaný z evropských strukturálních fondů. A máme vyškolených 20 těchto zdravotních pomocníků. Zatímco v Rumunsku je to systematický projekt, který je přímo pod ministerstvem zdravotnictví a je tedy financován ze státního rozpočtu a už je tam na stovky takových pracovníků. Takže opravdu jsou tady věci, ze kterých se můžeme poučit, zkusit je následovat z těch ostatních zemí."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
03.10.2013Vláda přijala Informaci o naplňování Dekády romské inkluze 2005 - 2015 v roce 2012Zprávy ze života Romů
02.07.2013Zpráva nevládních organizací: Vládě se nedaří zapojit Romy do procesu integraceZprávy ze života Romů
18.02.2012USA se připojily k Dekádě romské inkluze jako oficiální pozorovatelO Roma Vakeren
26.07.2011Pozitivní diskriminaceZprávy ze života Romů
09.07.2011Co přineslo české předsednictví Dekádě romské inkluzeO Roma Vakeren
02.07.2011Dekádě romské inkluze od července předsedá MakedonieO Roma Vakeren
27.06.2011Česko předalo vedení romského projektu Dekáda MakedoniiZprávy ze života Romů
27.06.2011Soros: Začleňování Romů do české společnosti se zhoršujeZprávy ze života Romů
27.06.2011Česko předalo předsednictví Dekády romské inkluze MakedoniiZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Stovky dětí z Orlové zažily akci "Exploze her"
Velkou prázdninovou akci s názvem "Exploze her" zažily stovky dětí v Orlové na severu Moravy. Akci pro ně připravilo Sdružení křesťanských pomocníků, které v Orlové-Porubě, části s početnou romskou komunitou, nedávno založilo romské centrum "Amaro del". Do epicentra herní exploze se s mikrofonem vypravila Petra Marková a jak zjistila, orlovská veselice přilákala nejen romské děti, ale také spoustu školáků a předškoláků z neromských rodin. Ostatně to byl i záměr organizátorů - prostřednictvím her etnickou menšinu a většinu svést ke společně strávenému odpoledni.

Exploze her (Foto: skporlova.wz.cz) V doprovodu rodiny přišla sedmiletá Adélka. Co si všechno už tady vyzkoušela?

"Tak už všechny hry."

Ukaž, co to máš na tom lístečku? Co to je za kartičku?

"Tak to je vlastně kartička, kde se sbírají razítka, klaunská hrací karta."

Na co to je dobré?

"Že potom něco vyhrajete."

Hodně rušno bylo u stanoviště klaunů, svérázných protagonistů klaunského divadla Minus z Ostravy. I proto, že za razítka na klaunské kartě rozdávali nafukovací odměny. Klauni, teď tady přiběhl za vámi jeden človíček s plnou klaunskou kartou, co tedy za to dostane?

"Dostane nějaké zvířátko z balónku. Z těchto balónků jde vyrobit všechno, ale podotýkám, že umíme jenom něco."

Co si přeješ vyrobit za zvířátko?

"Psa, kočku, myš?"

"Myš."

"Výborně. A já se vám zeptám, bojíte se myší?"

"Ne."

"Tak to je dobře, protože nyní uvidíte pravou klaunskou myš, která začíná samozřejmě čumákem, potom následují uši, hned za ušima je tělíčko a dlouhý ocásek, ale musím podotknout, že to není obyčejná myš, je to speciální létající myš, první letec kosmonaut mezi myšma. Pozor, tři, dva jedna, zážeh a už letí. Takže ta je tvoje, rychle si pro ní běž, ať můžeš zase soutěžit."

Hlavní organizátorkou Exploze her byla Leona Fulnečková, která má v centru Amaro Del na starosti hlavně hudební aktivity. Co říkáte na účast?

"Je tady plno drobotiny. Přišlo hodně dětí, jsem mile překvapena, že tu máme pestrou směsici od těch nejmenších až po takové už teenagery. Proč jsme šli do centra města bylo, aby vůbec veřejnost věděla, že tu nějaké sdružení je, že se věnuje práci nejenom s Romy, ale i se sociálně slabšími vrstvami."

Středobodem programu byla hra v živé šachové dámě, při níž figurky tvořily samotné děti. Více prozradila Leona Fulnečková.

"To jsem musela vlastně promakat pravidla, museli jsme našít oblečky, vytvořit takové ty cedulky, co mají děti na hlavách."

V hravém prostředí se líbilo také rodičům. Program pochválila například Milena Tymková:

"Pro děcka to je dobré, alespoň nemyslí na blbosti."

Vy chodíte do toho střediska Amaro Del? Nebo chodí tam vaše děti?

"Ano, chodí tam můj syn Michal. Vždycky tam jde ze školy, tam mají svojí klubovnu."

To už ale startovala další partie šachové dámy. Řekni, jak se jmenujete. Gangsteři. Ale jak se jmenujete křestními jmény?

"Daniel, Robin, Michal, Danek, Janík."

Víte, o co hrajete?

"O cd, něco kresleného, o film z historie - nějaké. DVD."

Takže vyhrajete?

"Jo."

A pak se do toho tahle partička romských kluků pustila. Dvanáctileté Nele, kapitánce jednoho týmu se dáma líbila. Přesto, že s parťáky prohrála. Měli jste nějakou strategii?

"No, ze začátku jsem měla, protože bylo lepší, aby oni začínali, protože vždycky potom mám takový plán je takhle obklíčit."

A není vám líto, že jsme prohráli?

"Vždyť to je jenom hra, bylo důležité hlavně si zahrát a ne vyhrát."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
20.05.2009Občané Orlové-Poruby opravovali domy a uklízeli jejich okolíZprávy ze života Romů
09.04.2005Orlovští Romové oslavili svůj svátek velkým úklidemZprávy ze života Romů
09.07.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
28.08.1998DoverZprávy ze života Romů
29.05.1998PrahaZprávy ze života Romů

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" s datem 20. července je u konce. Ale naladit si nás můžete opět za týden v pátek ve 20.05 - na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. V úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií. Naše vysílání najdete také na internetové adrese www.romove.cz.

Příště vám nabídneme aktuality ze života Romů a nebude chybět ani romská hudba.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vakeren. Romale irinen ada šuniben predal tumende.

Mějte se moc pěkně, klidný víkend.

Romale but bacht te sasťipen. Ačhen Devleha.

Obsah článku:
Reportáž:  O rasistických výrocích senátorky Liany Janáčkové
Reportáž:  Rasistické výroky Liany Janáčkové zvedly vlnu kritiky
Reportáž:  Výroky Liany Janáčkové mohou ohrozit zrušení víz do USA
Zprávy: 
Reportáž:  Rasistické výroky Liany Janáčkové pobouřili i Ligu proti antisemitismu
Reportáž:  Podle DecadeWatch má Česká republika problémy ve vzdělávání romských dětí
Reportáž:  Stovky dětí z Orlové zažily akci "Exploze her"

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz