Vyhledávání
3.10.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Ministryně Stehlíková: Řešení romské problematiky je proces na dekády
26-06-2007 - Peter Gabaľ
Podle prvních ohlasů s ne příliš velkým nadšením měst a obcí se setkala úvaha ministryně Džamily Stehlíkové o zřízení agentury pro řešení romských otázek. Co by měla agentura dělat a jaká je vlastně současná vládní koncepce řešení problémů, týkajících se zejména romské menšiny, na to jsme se zeptali přímo ministryně.

Džamila Stehlíková K 1. lednu příštího roku by měla vzniknout vládní agentura pro řešení romských otázek. Ministryně bez portfeje Džamila Stehlíková to v neděli oznámila v Ústí nad Labem v průběhu veřejné debaty, organizované a živě vysílané Českou televizí. V pondělí Česká tisková kancelář přinesla anketu, v níž někdy váhavě, ale většinou spíše odmítavě tento návrh komentovali představitelé zhruba desítky českých měst a obcí. Jen jedno občanské sdružení myšlenku uvítalo, i když jeho představitelé přiznali, že si vlastně zatím neumějí konkrétněji představit její obsah. Ministryně Džamily Stehlíkové ze Strany zelených jsme se proto zeptali, jaká je vlastně současná vládní koncepce řešení romské problematiky v České republice.

"Jádrem současné koncepce je integrace romské etnické minority především v oblastech, kde se Romové často cítí diskriminováni, a to je v oblasti pracovního trhu, bydlení a vzdělání. Koncepce integrace romské komunity spočívá v tom, aby se Romové začlenili především do celospolečenského života na trhu práce a aby nevytvářeli ghetta. A působení běží v třech hlavních pilířích: je to vzdělávání, zaměstnávání a bydlení."

Koncepce podle ministryně nezbytně reaguje na vývoj posledních sedmnácti let: "Po listopadu 1989, kdy velice intenzivně probíhala transformace české společnosti, došlo k výraznému úbytku pracovních míst pro nízkokvalifikované pracovníky. Došlo k tomu, že Romové ztráceli zaměstnání. V současné době ve vyloučených lokalitách až 80-90 procent Romů nemá práci. Zároveň se měnila bytová politika. Mnoho rodin se buď zadlužilo nebo muselo opustit historické části měst, tedy došlo k prostorové segregaci co se týče bydlení. A nyní v mnoha obcích a městech vznikají tzv. ghetta, to znamená vyloučené romské lokality, kde bydlí větší množství Romů v izolované enklávě a jsou tam problémy, s kterými jsme se dříve nepotýkali. Jsou to lichva, prostituce, kriminalita, drogové závislosti."

Naplňovat Stehlíkové koncepci má právě jí navržená agentura, která podle ministryně nebude dalším samostatným úřadem, ale součástí Rady vlády pro záležitosti romské komunity. Zastřešení na centrální úrovni se ale podle ní omezí na desítky lidí, ostatních asi 60 by mělo působit v terénu.

"Tíha působení se přenese do jednotlivých lokalit, na úroveň jednotlivých rodin, a pilířem této práce bude terénní sociální práce, kde je vlastně zapotřebí pomoci motivovat jednotlivé rodiny k tomu, aby právě změnili svůj přístup ke svým příležitostem. Tedy místo pasivního rezignovaného čekání na dávky ve vyloučené enklávě přispěli sami k tomu, aby zvýšili jednak šanci svých dětí uchytit se na trhu práce, a to pravidelnou návštěvou škol, jednak vlastní šanci uplatnit se a vydělávat si na živobytí vlastní prací. A to znamená navštěvovat rekvalifikační kurzy, snahu udržet se v zaměstnání, které jim dejme tomu nabízejí některé samosprávy v podobě sezónních prací nebo veřejně prospěšných prací. A v neposlední řadě ukázněně se stavět k povinnostem, platit včas nájem, aby nedocházelo k tomu že mnoho a mnoho romských rodin přichází o bydlení jen díky tomu, že si zvykli žít na dluh, neplatí nájem včas..."

Celá myšlenka koncepce a agentury je ale pouze ve stadiu návrhu, před kterým je zdlouhavý proces připomínkování a poté by o něm měla rozhodovat váda. Zde to nemusí být lehký boj. Názorový oponent Džamily Stehlíkové, lidovecký vicepremiér Jiří Čunek už v neděli v debatě s ní prohlásil, že chce koncepci novou a že se neřeší otázka motivace Romů, aby se skutečně sami zasadili o zlepšení vlastního života: "V zásadě je ta pomoc směřována k někomu, koho přemlouváme, aby vstal z postele a šel něco udělat, přičemž když to neudělá, tak si zase lehne a dostává stejné peníze."

Takový problém ministryně Stehlíková připouští: "Je důležité změnit i systém sociálních dávek, který korumpuje jaksi nabídkou bezpracného výdělku. Systém sociálních dávek v České republice je nastaven pro průměrnou rodinu se dvěma dětmi. Jakmile má rodina čtyři a vlastně dosáhne na vysoké sociální dávky, tak už se nevyplatí pracovat, protože rozdíl mezi minimální mzdou nebo mzdou za nízkokvalifikovanou práci je tak minimální, že nemotivuje. To se musí změnit, musí se zavést motivační bonusy, musí být podporována snaha člověka uplatnit se na trhu práce."

V navržené reformě veřejných financí jde ale jen o stabilizaci veřejných peněz. Systém sociálních dávek a podpor v nezaměstnanosti, který zneužívají zdaleka nejen Romové, by se měl měnit až ve druhé a třetí etapě reformních kroků, tedy nejdřív příští rok, řekla Radiu Praha Džamila Stehlíková. S hmatatelnými výsledky se ale nesetkáme zdaleka tak brzy. Spíše bychom měli uvažovat v řádu desítek let, připouští ministryně: "To je proces na dekády. Ale pokud s ním budeme otálet, tak to bude proces na generace."Související články
DatumNadpisRubrika
29.05.2019Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalůZprávy ze života Romů
06.08.2016Vyvěšení vlajek, hudba i vzpomínky připomněly oběti romského holocaustuZprávy ze života Romů
28.06.2015Ida Kelarová po osmi letech obnovuje letní hudební festival RomaleZprávy ze života Romů
15.11.2014Česká studentská filharmonie a romský sbor Čhavorenge s Idou Kelarovou vystoupí na společném Koncertu ke Dni studentstvaZprávy ze života Romů
06.08.2012Lidé z ostravského ghetta Přednádraží stěhování odmítajíZprávy ze života Romů
12.06.2012Vládní zmocněnec pro RomyZprávy ze života Romů
07.06.2012Ombudsman kritizuje počet romských dětí ve speciálních školáchZprávy ze života Romů
05.06.2012Středoškoláci rigidnější dospělýchZprávy ze života Romů
21.03.2012Mezinárodní den proti rasismu si připomíná i PrahaZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz