Vyhledávání
8.6.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Fašisti a policie skandálně zneuctili pietní akt
13-05-2007 - František Kostlán

Se svolením autora jsme pro náš web převzali článek o včerejším pietním aktu v Letech u Písku s nadpisem "Fašisti a policie skandálně zneuctili pietní akt" a s podtitulem "Osobní svědectví o konstantním procentu pitomců". Jeho autorem je František Kostlán, nezávislý publicista, hudebník, spisovatel a spoluautor knihy Příchozí, o životě migrantů (* 1954 v Praze). Článek pochází z webu http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/frantisek-kostlan.php?itemid=716.

Pět členů Národní strany narušilo pietní akt v Letech u Písku (Foto: ČTK) Romské oběti nacismu i Romové vůbec dnes dostali od majoritní části společnosti dva vzkazy:
1. Všichni jsme čeští občané a budeme společně bojovat proti rasismu.
2. Čechy patří Čechům, Romy pohrdáme.

Na prvním vzkazu se shodli přítomní politici a samozřejmě i další účastníci pietního aktu romským obětem holocaustu v Letech u Písku. Nejjasněji se vyslovil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který ve svém projevu mimo jiné i nepřímo odsoudil rasistické výroky místopředsedy vlády Jiřího Čunka, respektive lhostejné mlčení, které po takovýchto výrocích následuje. Vyslovil se i pro odstranění vepřína, který stojí na půdě někdejšího koncentračního tábora v Letech u Písku: "Je nedůstojné, aby na místě, kde umírali lidé, byl prasečák. To nepotřebuje žádné další odůvodnění, na hřbitově se nedělá vepřín."

Svými projevy či svou účastí na pietním aktu podpořili boj proti rasismu a nároky českých Romů mj. ministryně Džamila Stehlíková, poslanec Evropského parlamentu za německé Zelené Milan Horáček, Kateřina Jacques a Ondřej Liška ze Strany Zelených, vládní zmocněnec pro lidská práva Jan Litomiský s manželkou Barbarou Litomiskou, rabín Karol Sidon, sociolog Fedor Gál.

Pět členů Národní strany narušilo pietní akt v Letech u Písku (Foto: ČTK) Čeněk Růžička, prezident Výboru pro odškodnění romského holocaustu, ve svém projevu zdůraznil, že Romové žádají odstranění vepřína proto, že by tím stát a společnost konečně prokázaly zavražděným Romům stejnou úctu jako ji například (oprávněně) prokazují i Židům, které nacisti zavraždili během druhé světové války. Odstranění vepřína doporučil České republice i Evropský parlament (na návrh Milana Horáčka), všechny dosavadní české vlády však přes všechny předchozí sliby nakonec dospěly k tomu, že na to nejsou peníze.

Pietní akt během projevů a mše narušilo pět českých fašistů z Národní strany, kteří si stoupli asi třicet metrů od pietního shromáždění, s nápisy: "300 000 českých obětí nacismu často bez jediného pomníku", "Německé pracovní zařízení - německá odpovědnost" a "Čeští četníci Josef Bouda, Josef Fejfar, Ladislav Havelka - oběti tyfové epidemie v pracovním táboře".

Nápis "Německé pracovní zařízení - německá odpovědnost" má podle extremistů zbavovat odpovědnosti české dozorce v koncentračním táboře zřízeném nacisty, včetně oněch zmíněných četníků. V koncentračním táboře v Letech u Písku bylo přitom zavražděno 327 vězňů, z toho 240 dětí, další byli zavražděni v koncentračním táboře v Osvětimi, kam odsud byli převezeni.

Část vězňů zemřela na tyfus, část hladem. Tyfus a hlad vznikly v táboře přičiněním českého velitele tábora, který vězňům umožňoval koupel třeba i jen jednou měsíčně, kradl potraviny určené vězňům a rozvážel je po restauracích. "Já zírám, jak si dovolíte urážet příbuzné, pozůstalé obětí, kteří tady byli," řekl extremistům během slovní výměny poslanec Strany zelených Ondřej Liška. Fašisti oponovali, že chtěli vzdát úctu obětem, na něž se zapomíná. Na dotaz novinářů, zda se to týká také Romů, kteří v táboře zemřeli, nikdo z nich ovšem neodpověděl.

"Jsou to plytcí lidé, bezcharakterní, kteří snad ani nevědí, co dělají. Kdyby tu historii znali, tak jako ji známe my, tak to prostě dělat nebudou," řekl Čeněk Růžička, jeden z mála pozůstalých obětí genocidy českých Romů. "Ve všech národech je konstantní procento pitomců," reagoval na chování přítomných fašistů Karel Schwarzenberg.

Policie nejenže bez jakéhokoli zakročení počínání fašistů přihlížela, ale přímo jim pomáhala. Podle svědectví tří přítomných účastníků pietního aktu pomáhali policisté členům Národní strany upravovat transparenty tak, aby byly dobře vidět a velmi přátelsky s nimi diskutovali. Stalo se tak na parkovišti, asi 200 metrů od místa pietního aktu. (Pro případné vyšetřovatele tohoto jasného důkazu spřežení těchto policistů s fašisty jsou zmíněná svědectví k dispozici.)

Abych lépe vysvětlil, čím bylo celé počínání policie nezodpovědné i bez bratříčkování s fašisty, připomenu situaci z dřívějška. Národní strana chtěla před nějakou dobou nedaleko areálu koncentráku v Letech umístit svůj "pomník" (balvan s nápisem). Šli jsme tehdy s kolegou ze sdružení Tolerance a občanská společnost Ondřejem Caklem proti tomuto fašistickému cynismu protestovat a nesli jsme stočené transparenty - policisté tedy nemohli vědět, co na nich je napsáno. Tři sta metrů (!) před místem fašistického srazu nás policisti zastavili a nepustili dál.

Dnes to v Letech ovšem vypadalo jinak: Policisté pustili s klidem členy Národní strany i s odkrytými nápisy na transparentech (všichni přítomní policisté tedy viděli, co na nich je) až těsně k pietnímu shromáždění, aniž by se alespoň snažili od sebe oba tábory oddělit. Když hrozilo, že čeští fašisti svou provokací vyvolají potyčku, policisté jen "s nadhledem" přihlíželi. Šel jsem za jedním z nich a povídám: "Neměli byste nepovolené shromáždění členů Národní strany rozpustit? Vždyť narušují pietní akt?" Policista mi pohrdavě odpověděl: "Fakt? Už ho narušují?" a šel pryč, jako bych vůbec nic neřekl. Šel jsem za druhým policistou a opakuji mu totéž. Také nereagoval. Tak mu říkám naštvaně: "Podívejte se, jak se ta fašistická provokace vyvíjí. Buď rozpustíte ty fašouny vy, nebo může dojít k tomu, že je rozpustíme my." Teprve potom šel jeden z policistů požádat fašisty, aby přestali narušovat oficiálně nahlášenou akci. "Jaká je společnost, takoví jsou policisté," reagoval na jejich chování Čeněk Růžička rozčileně. Zkrátka: čeští policisti se v roce 2007 v Letech u Písku chovali úplně stejně jako ti četníci v roce 1942 - pohrdavě k lidem. A to jen proto, že se od většinové společnosti něčím liší.

Na území protektorátu četníci v roce 1942 provedli soupis všech "cikánů, cikánských míšenců a osob žijících po cikánském způsobu". Do seznamu se dostalo 6500 lidí. Část z nich skončila v táborech v Letech a v Hodoníně u Kunštátu a poté v Osvětimi. Tam transporty odvezly z Čech a Moravy na pět tisíc Romů. Vrátilo se jich 583.Související články
DatumNadpisRubrika
01.08.2017Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už záříZprávy ze života Romů
06.08.2016Vyvěšení vlajek, hudba i vzpomínky připomněly oběti romského holocaustuZprávy ze života Romů
28.05.2016Vláda intenzivně jedná s majitelem vepřína v Letech u Písku o jeho odkoupeníO Roma Vakeren
23.01.2016ReportážO Roma Vakeren
16.01.2016Mezinárodní kampaň podpoří odstranění vepřína na místě bývalého nacistického tábora v Letech u PískuO Roma Vakeren
08.08.2015Na oběti holocaustu Romů se vzpomínalo i v Letech u PískuO Roma Vakeren
23.05.2015Vzpomínky Arnošta Vintra na dětství v Letech u Písku a v OsvětimiO Roma Vakeren
16.05.2015Před 20 lety prezident Václav Havel odhalil památník v Letech u PískuO Roma Vakeren
11.05.2015Ve středu se v Letech u Písku uskuteční pietní aktZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz