Vyhledávání
4.7.2022
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Jak se dělá rasismus
17-04-2007 - Martin Schulz

V pondělí 16. dubna podala řada romských organizací a pěkná řádka jednotlivců trestní oznámení na vicepremiéra Jiřího Čunka. Viní ho z podněcování nenávisti vůči Romům, což je velice zkratkovitý opis toho, co v téhle zemi činí kdekdo ve všemožných funkcích a je kolem toho ticho po pěšině.

Demonstrace Rom; proti Jiřímu Čunkovi (Foto: Jana Šustová) Čímž nechci říct, že se pan Čunek (přinejmenším) umí vyjadřovat na úrovni místopředsedy vlády a slušného člověka. Chci tím spíše upozornit, po sto padesáté šesté, jako tisíce dalších publicistů a pořád stejně marně, že totiž problém není v panu Čunkovi, který se v tuto chvíli jeví jen zástupným fackovacím panákem.

Problém je v tom, že problematice soužití většinového a menšinového etnika, potažmo soužitím s Romy, se sice věnuje řada vládních a nevládních organizací a po dlouhá léta, čímž může průběžně docházet ke zlepšování - když ničeho jiného - většinových nálad a většinových náhledů na celou věc. Nicméně každý nový "pan Čunek", který klopotně a jako slon v porcelánu vtrhne do špičkové politiky s osobitým slovníkem a s osobitým přístupem k romským spoluobčanům, může celý ten sbližovací proces mezi etniky uvrhnout o pár let dozadu.

Na rozdíl od mnoha "smiřovačů" mám osobně dojem, že většinová veřejnost v České republice jeví očividnou náklonnost k rasismu a ke xenofobii. Tohle tvrzení může být samozřejmě předmětem učených i hospodských hádek. Každý, kdo má nějakou vlastní zkušenost, jí může považovat za střed vlastní a nevyvratitelné argumentace ve prospěch či proti snahám o vylepšení (resp. zhoršení) soužití s romskými spoluobčany.

Moje argumentace ve prospěch tvrzení o latentních rasistech v nás se opírá o informace, které hovoří o počtech rasistických pochodů, koncertů, vystoupení, násilných trestných činů, apod. Opírá se o zkušenost s tím, jak se mí (a možná i Vaši) většinoví spoluobčané dokáží opovržlivě vyjadřovat o vietnamských, mongolských, ruských, ukrajinských, německých, maďarských, slovenských (atd.) spoluobčanech, a to většinou na základně vstřícně předsudečných názorů, jež vůbec nemusí být podloženy osobním zážitkem.

A v tuhle chvíli se už tato úvaha začíná obloukem přibližovat k tomu, proč je mi špičkově nepříjemná obhroublost vystoupení i činů politiků typu pana Čunka. Jsou to totiž přesně oni, kteří přispívají k výrobě atmosféry, v níž se pak všichni altruisté z vládních institucí, jakož i nevládních organizací, včetně všech jednotlivců, mohou usnažit do bezvědomí, ale ke zlepšení klimatu rozestřeného nad mnohými etniky prostě nepomohou...

Jde o to, že ať tito politici chtějí nebo nechtějí, stávají se díky svým postavením a funkcím vůdčími figurami - zastánci, nositeli a šiřiteli nějakého postoje. Jsou to prostě "vlivové" osobnosti, a nerad to říkám (neb je mi často za ně i stydno) též tvůrci veřejného mínění, názoru.

Téměř pokaždé, když se nějaká taková "osobnost" dopustí napadnutelného výroku nebo činu, dochází k okamžité distribuci té události mezi veřejnost. V tu chvíli nastupuje rozporuplná úloha sdělovacích prostředků. Podle mého názoru by v té chvíli alespoň část médií mohla o něco více plnit úlohu arbitra, soudce a nikoli jen mechanického šiřitele tu obhroublého a rasistického výroku, tu přisprostlého a xenofobního činu. Častěji jsme však svědky toho, že to nebyl jen pan XY, který kdesi prohlásil něco ošklivého o Romech, nýbrž v desítkách přesných citací se sama média stávají šiřiteli té zhovadilosti. A jak znám příjemce mediálních informací, mnohý z nich slyší prvoplánově jen to, co v původní podobě bylo jen tou méně důležitou polovinou sdělení. Jednoduše řečeno: pan XY nemluví nehezky o Romech jen jednou, v ten okamžik, kdy to říká, ale tisíckrát ve všech hlavních i vedlejších zprávách. Kdyby žil Jorge Luis Borges, přidal by k ohavnostem, jež rozmnožují počty lidí, kromě zrcadel a otcovství, ještě média...

Jiná věc by byla, kdyby panu XY, a každému dalšímu, jeho výroky prostě neprošly. Ve zprávách by se pak objevilo: pan XY se překvapivě odporně vyjádřil o Romech a - byl za to okamžitě odvolán z vlády... Jenže, tak tomu u nás nechodí.

Takže závěrem: variace na známou propagandistickou pravdu o lži, která opakována stává se pravdou, by mohla znít - ohavnost tisíckrát rozmnožená se stává společenskou normou. Pozor na to, vidíme to poté na výsledcích průzkumů veřejného mínění, které vypovídají o tom, že rasistické výroky mají zůstat nepotrestány...

Tento příspěvek byl převzat z pořadu Názory a argumenty, který vysílá Český rozhlas 6.Související články
DatumNadpisRubrika
19.10.2010Jiří Čunek, senátorZprávy ze života Romů
13.10.2010Vystěhovaní Romové ze Vsetína se budou znovu domáhat odškodnéhoZprávy ze života Romů
26.02.2009Jiří Čunek má vlastní řešení pro litvínovský JanovZprávy ze života Romů
08.10.2008Romská koncepce vicepremiéra ČunkaZprávy ze života Romů
17.09.2008"Nová" studie o Romech, verze ČunekZprávy ze života Romů
16.09.2008Čunkův materiál o Romech je prý pouhým předvolebním tahemZprávy ze života Romů
12.09.2008Jiří Čunek představil svou koncepci řešení problémů Romů v ČeskuO Roma Vakeren
05.09.2008Nová koncepce přístupu státu k řešení problémů v sociálně vyloučených romských lokalitáchO Roma Vakeren
05.09.2008Čunkův záměr vypracovat romskou koncepci vyvolal vlnu nevoleO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2022
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz