Vyhledávání
3.10.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, kterou vede Anna Poláková. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý pátek od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz.Vítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Pale hin parašťovin u amen sam pale tumenca. Jek ora šunena amaro vakeriben "O Roma vakeren"!

Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu také dnes pro vás máme připravenou celou hodinu aktualit a zajímavostí ze života Romů a samozřejmě nebude chybět romská hudba.

The adaďives predal tumende kerďam reporty, andalo amaro dživipen. Phenaha tumenge nevimata u šunena the romane giľa - šukar šuniben.

Peršo amenca džana Brnate pro Temutno romano džives. Tiž amenca džana pro manifestaci, savi sas ada kurko Prahate ke vlada.

Nejdříve se společně vydáme do Brna na oslavy Mezinárodního dne Romů. Dále vám řekneme o manifestaci, kterou uspořádali Romové před Úřadem vlády. Slovo dáme organizátorům, vicepremiéru Jiřímu Čunkovi a různým romským i neromským osobnostem, které požadují Čunkovu demisi.

Tolik namátkou programová nabídka a teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.


=[ Reportáž ]=
Brno oslavilo Mezinárodní den Romů
V následujících minutách se vydáme do Brna, kde v pondělí romské a proromské organizace společně uspořádaly oslavy Mezinárodního dne Romů. Zúčastnila se jich i naše kolegyně Jana Šustová.

Vázání stužek na Strom tolerance (Foto: Jana Šustová) Oslavy Mezinárodního dne Romů v Brně začaly u Stromu tolerance, na který všichni přítomní uvázali stužky v barvách romské vlajky. Strom je v zahradě římskokatolické fary v Zábrdovicích, takže jsem se místního kněze Jiřího Rouse zeptala, kdo strom vysadil a co symbolizuje.

"Ten strom patří Romům, je to romský národní strom, jestli se to tak dá říci. Ta iniciativy vyšla ze Společenství Romů na Moravě. Je to asi čtyři roky, kdy řekli, že by bylo dobré, aby Romové měli nějaký svůj symbolický strom a aby byl na nějakém chráněném místě, aby ho třeba nikdo nezničil. Tak se hledalo, přemýšlelo, volilo, až se řeklo: v Zábrdovicích se na faře dělá něco s Romy, je tam zahrada, není to zahrada úplně veřejně přístupná, kde by každý kdykoli mohl cokoli zničit a tak se strom vysadil tady. Každý rok se tady u příležitosti Mezinárodního dne Romů schází taková větší skupina lidí, kteří po nějakém programu uváží na strom symbolické pentličky. Program pak pokračuje, jak je dáno. Dříve pokračovával tady uvnitř v sále, kde se potom hrálo, zpívalo, tancovalo. Tentokrát je ta akce mnohem větší, program pokračuje na náměstí Svobody."

Jiří Rous, Karel Holomek a Džamila Stehlíková (Foto: J. Šustová) U Stromu tolerance se shromáždili Romové, jejich přátelé a také romské dětské soubory. Všichni se pak v průvodu vypravili na náměstí Svobody, kde dětské soubory celé odpoledne vystupovaly. Ve svém projevu u Stromu tolerance vysvětlil předseda Společenství Romů na Moravě, ing. Karel Holomek, význam slavnostního průvodu městem:

"Co chceme nejvíc deklarovat je, že bychom se rádi podíleli také na tom, co Češi mají dobrého. To nám není bohužel docela dopřáno. Hodně věcí se zlepšuje, ale přeci jenom to není docela v pořádku. Každý jeden z vás dobře ví, jak to je. Když tak půjdeme, budeme říkat, chceme být s vámi, nejen s tím, co je tu špatné, toho jsme si užili dost, víc než vy, chceme abyste to přiznali a dali nám šanci, abychom s vámi prožili také to dobré."

Vystoupení ZŠ Merhautova na Náměstí Svobody (Foto: J. Šustová) Několika Romům, kteří se přišli podívat na náměstí Svobody, jsem položila pár otázek.

Mohu se zeptat, jak jste se dozvěděl o této akci?

"Z doslechu."

A jak se vám tady líbí?

"Je to hezké."

Věděl jste, že Romové mají svůj mezinárodní den?

"Ne, to pro mě byla úplná novinka."

Jste rád, že takový den je?

"Jsem rád, že to tak existuje."

Módní přehlídka Luminita tančí (Foto: J. Šustová) Jak jste se dozvěděli o této akci?

"Nám tady zpívají a vystupují příbuzní. Od neteře děti. Tak jsme se přišli podívat."

Věděli jste předtím, že Romové mají svůj mezinárodní den?

"Dozvěděli jsme se to z romského časopisu."

Hrají tady různé romské skupiny, jak se ti tady líbí?

"Hezké to tady je, moc."

Jak ses dozvěděla, že to tady je?

"Moje sestřenice tady tancuje a řekla mi, abych přišla."

Oslavy Mezinárodního dne Romů pak pokračovaly v Muzeu romské kultury, kde na návštěvníky čekala cimbálová muzika, koncert klasické hudby a módní přehlídka romských krojů.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
02.04.2016Oslavy Mezinárodního dne Romů budou na různých místech naší vlastiO Roma Vakeren
31.03.2016Největší oslavy Mezinárodního dne Romů budou letos opět v BrněZprávy ze života Romů
13.02.2016Přípravy na Mezinárodní den Romů jsou v plném prouduO Roma Vakeren
18.04.2015V Brně se uskutečnil Týden romské hrdostiO Roma Vakeren
08.04.2015Společné vyjádření sedmi velvyslanectví k Mezinárodnímu dni RomůZprávy ze života Romů
04.04.2015Poselství amerického velvyslance k Mezinárodnímu dni RomůO Roma Vakeren
04.04.2015Oslavy Mezinárodního dne Romů v PrazeO Roma Vakeren
31.03.2015Mezinárodní den Romů v pražském klubu Meet FactoryZprávy ze života Romů
28.03.2015Přípravy na oslavy Mezinárodního dne Romů vrcholíO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Mezi romskými aktivisty demonstrujícími proti Jiřími Čunkovi byl i podnikatel Milan Ferenc
Romští aktivisté ve středu demonstrovali před úřadem vlády. Požadují, aby lidovecký vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek odešel z kabinetu za své výroky o Romech. V deníku Blesk je označil za opálené lidi, kteří dělají binec, ohně na náměstích a nepracují. Shromáždění romských aktivistů uspořádalo Občanské sdružení Romů Severní Moravy. Protest byl řádně ohlášen a v jeho průběhu předali účastníci společné prohlášení s výzvou k odchodu Jiřího Čunka z vlády premiérovi Mirku Topolánkovi a ministryni Džamile Stehlíkové. K mikrofonu jsme pozvali předsedu pořádajícího sdružení Milana Ference.

Zleva: Čeněk Růžička, Hana Orgoníková a Milan Ferenc (Foto: J. Šustová) "Myslím, že to byla spontánní záležitost. Spousta Romů chtěla něco říct na svou obranu. Z tohoto důvodu se jich dnes tolik sešlo."

Podle průzkumů veřejného mínění je, co se týče těch výroku, 60 % lidí na straně vicepremiéra Čunka. Co vás na tom nejvíc zaráží?

"Ponižování našeho etnika. Není myslitelné, aby pan Čunek mluvil o Romech stejně, jako o ostatních lidech, jako že jsou na stejné úrovni. Podle něj děláme všichni jen ohýnky na nějakých náměstích. Celá řada Romů žije velice slušným životem, dávají si záležet na tom, aby působili ve svém okolí co nejlépe. Co pan Čunek řekl, mě osobně uráží. Kolik lidí mu podle toho průzkumu fandí, to je největší nebezpečí, toho se opravdu obávám."

Kde vlastně žijete a co všechno děláte?

"Žiji v Karviné, podnikám ve stavařině a pohostinství. V současné době máme kolem 120 zaměstnanců. Ty reformy, které navrhuje, to už se mi vůbec nelíbí. Romové si dnes zaslouží reformy, které by jim dávaly mimořádné šance, není možné je stavět na stejnou úroveň jako majoritu. Pokud se chceme uplatnit, nemůžeme splňovat stejné podmínky jako majorita, na to nemáme."

Řekl jste, že podnikáte, asi jste si k tomu musel vydobýt svou cestu. Jak vás vnímá okolí?

"Nemáme problémy v okolí, naše rodina také ne. Máte pravdu, nebylo to sice úplně snadné. Ale začínali jsme v devadesátých letech, celá řada lidí nevěděla, do čeho jde, nám ta odvaha v tu dobu nechyběla. Pak už jsme se ocitli v tom vlaku a nějak v něm musíme setrvávat dál."

Jak vnímáte výroky pana Čunka jako volič?

"Že se hovoří o nějakých úplatcích, to je záležitost někoho jiného, aby to řádně vyšetřil. Aby se poctivě zjistilo, na čí straně je pravda. Jako člověku mi skutečně vadí jen ty výroky. Je to evropský politik, neměl by se o nás o Romech tak vyjadřovat."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
19.10.2010Jiří Čunek, senátorZprávy ze života Romů
13.10.2010Vystěhovaní Romové ze Vsetína se budou znovu domáhat odškodnéhoZprávy ze života Romů
26.02.2009Jiří Čunek má vlastní řešení pro litvínovský JanovZprávy ze života Romů
08.10.2008Romská koncepce vicepremiéra ČunkaZprávy ze života Romů
17.09.2008"Nová" studie o Romech, verze ČunekZprávy ze života Romů
16.09.2008Čunkův materiál o Romech je prý pouhým předvolebním tahemZprávy ze života Romů
12.09.2008Jiří Čunek představil svou koncepci řešení problémů Romů v ČeskuO Roma Vakeren
05.09.2008Nová koncepce přístupu státu k řešení problémů v sociálně vyloučených romských lokalitáchO Roma Vakeren
05.09.2008Čunkův záměr vypracovat romskou koncepci vyvolal vlnu nevoleO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Anketa mezi romskými účastníky demonstrace za odstoupení Jiřího Čunka
Na demonstraci před Úřad vlády přijeli Romové z různých regionů České republiky.

Účastník demonstrace (Foto: Jana Šustová) Proč jste přišel před úřad vlády?

"Kvůli Čunkovi. Nevím, jak on se k tomu postaví."

"Kvůli těm výrokům. To je hrůza, jak on mluví. Ať si dá svoje vlastní věci do pořádku a nekritizuje pořád jen nás. Pokud chce někoho kritizovat, měl by si dát své věci dohromady a prokázat, že je nevinný. Místo toho jen tvrdí, že někde zapaluji oheň, že jsem barevná, opálená, jak řekl."

"Nelíbí se mi, co pan Čunek dělá. Je to vůči nám rasistické."

Myslíte si, že tato demonstrace něčemu pomůže?

"Byl bych rád, kdyby tohle došlo k nějakému cíli. Abychom mohli slušně žít a studovat, jako každý jiný."

Proč jste přišel před úřad vlády?

"Před úřad vlády jsme přišli demonstrovat ohledně pana Čunka. Kvůli jeho výrokům i činům, viz kauza Vsetín. Myslím si, že takový člověk vůbec nemá ve vládě co dělat. Pan premiér by se měl trošku probrat a konečně udělat ten krok a pana Čunka odvolat. Myslím si, že pokud to neudělá, tak s ním vnitřně souhlasí."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
19.10.2010Jiří Čunek, senátorZprávy ze života Romů
13.10.2010Vystěhovaní Romové ze Vsetína se budou znovu domáhat odškodnéhoZprávy ze života Romů
26.02.2009Jiří Čunek má vlastní řešení pro litvínovský JanovZprávy ze života Romů
08.10.2008Romská koncepce vicepremiéra ČunkaZprávy ze života Romů
17.09.2008"Nová" studie o Romech, verze ČunekZprávy ze života Romů
16.09.2008Čunkův materiál o Romech je prý pouhým předvolebním tahemZprávy ze života Romů
12.09.2008Jiří Čunek představil svou koncepci řešení problémů Romů v ČeskuO Roma Vakeren
05.09.2008Nová koncepce přístupu státu k řešení problémů v sociálně vyloučených romských lokalitáchO Roma Vakeren
05.09.2008Čunkův záměr vypracovat romskou koncepci vyvolal vlnu nevoleO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Jiří Čunek mezi romskými demonstranty
Zatímco demonstranty očekávaný premiér Mirek Topolánek se nedostavil, před polednem mezi ně přišel Jiří Čunek, avšak okamžitě byl obklopen početnou skupinou přítomných novinářů. Když se konečně dostal přímo mezi demonstranty, diskutovali s ním o vystěhování vsetínských Romů a o jeho současných snahách být expertem na Romy.

Jiřího Čunka ihned obklopili novináři 1. a 2. Rom: "Chcete dělat koncepce, ale kdo vám na to dal právo? Co vy o Romech víte? Nevíte nic!"

Jiří Čunek: "Kdo ty programy má tedy dělat?!"

1. a 2. Rom: "Vy určitě ne!"

Jiří Čunek: "Kdo tedy?"

1. Rom: "Vy nemáte právo něco takového dělat. Mělo by to být ve spolupráci s Romy. Existuje tady institut, který se tím zabývá..."

Jiří Čunek: "Víte o tom, že v té naší skupině jsou Romové?"

Jiří Čunek diskutuje s Romy (Foto: Jana Šustová) 1. Rom: "Několikrát jsme se ptali, kdo v té skupině je, ale ani jednou jsme nedostali odpověď.

Jiří Čunek: "A víte proč? Protože ti lidé z té skupiny sami nechtějí být obtěžováni tím, že na ně budou dělány ataky. Chtějí udělat odborný materiál na základě svých dosavadních zkušeností, které mnozí z nich mají dlouholeté. Oni nechtějí být těmi vydíranými, za kterými budou jezdit určité lobbistické skupiny, které by jim říkaly, toto dej tam, tam dej něco jiného. Oni tam chtějí dát to, co si odborně myslí."

2. Rom: "Tak proč tu tedy máme ministryni bez portfeje Džamilu Stehlíkovou, která to má dělat?"

Jiří Čunek: "S tou jsme se už předminulou středu dohodli, že budeme spolupracovat."

2. Rom: "Co vím já, vy to děláte dva tři měsíce, možná čtyři a teď jste se teprve dohodl s Džamilou Stehlíkovou, která by tohle měla dělat?! To si myslím, že je trochu vedle."

Jiří Čunek: "Ne, čtyři ne. Měsíc a půl. Já jsem zodpovědný za to, že 780 miliard korun přijde do České republiky a z nich část, velmi významná, může být použita na sociálně vyloučené občany. A na to musíme mít program! Proto jsem se do toho dal."

3. Rom: "Koho nazýváte vředem, co si o sobě myslíte?!"

Jiří Čunek: "Já jsem nikoho vředem nenazval!"

3. Rom: "Mohl byste to tedy zformulovat ještě jednou, jak jste to řekl?"

Jiří Čunek: "Já jsem řekl, že ten dům je vředem na tváři města."

3. Rom: "A v tom domě bydlel kdo?"

Jiří Čunek: "Tam bydleli Romové i ne-Romové. Tam bydleli všichni občané a ten dům se rozpadal."

3. Rom: "Myslím si, že nemáte právo reprezentovat Českou republiku jako politik. Měl byste odstoupit."

Jiří Čunek: "Je to váš názor, ale můj názor to není."

3. Rom: "Zkuste o tom aspoň přemýšlet."

Jiří Čunek: "Věřte, že o všem, co říkáte, vždycky přemýšlím."

3. Rom: "Mně se to nezdá. Co Vaše xenofobní výroky?"

Jiří Čunek: "Ty já jsem neměl. Ten výrok, který byl uveřejněn v Blesku, tak když si to přečtete celé, ten vůbec o Romech nemluvil."

Lidé kolem: "Demisi! Demisi!"

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
19.10.2010Jiří Čunek, senátorZprávy ze života Romů
13.10.2010Vystěhovaní Romové ze Vsetína se budou znovu domáhat odškodnéhoZprávy ze života Romů
26.02.2009Jiří Čunek má vlastní řešení pro litvínovský JanovZprávy ze života Romů
08.10.2008Romská koncepce vicepremiéra ČunkaZprávy ze života Romů
17.09.2008"Nová" studie o Romech, verze ČunekZprávy ze života Romů
16.09.2008Čunkův materiál o Romech je prý pouhým předvolebním tahemZprávy ze života Romů
12.09.2008Jiří Čunek představil svou koncepci řešení problémů Romů v ČeskuO Roma Vakeren
05.09.2008Nová koncepce přístupu státu k řešení problémů v sociálně vyloučených romských lokalitáchO Roma Vakeren
05.09.2008Čunkův záměr vypracovat romskou koncepci vyvolal vlnu nevoleO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
"Ten člověk se nám normálně vysmívá," říká Čeněk Růžička o Čunkovi
Před Úřadem vlády demonstroval také předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu Čeněk Růžička. Jana Šustová se ho zeptala, z jakého důvodu přišel.

Čeněk Růžička hovoří s novináři (Foto: Jana Šustová) "Jsem tady kvůli tomu, aby místopředseda vlády odešel, protože si osobně nedovedu představit, že by takový člověk měl zpracovávat koncepci romské integrace. Ten člověk se nám normálně vysmívá, jeho výroky řadím do kategorie výroků paní Edelmannové nebo pana Sládka! Takový člověk přece koncepci pro Romy nemůže zpracovávat. To by bylo absurdní. Teď je tu ta chvíle, kdy už se ta situace nemůže zhoršovat, nemůže se dále zhoršovat životní situace Romů v České republice, tady už je hrana. Když se, dejme tomu, přijme zákon o vystěhovávání Romů z nájmu nebo nájemníků bez udání důvodů, co to znamená? Víme, že je společnost proti Romům zaměřená, většina společnosti. To by znamenalo, že minimálně 70-80 % romských rodin by skončilo i se svými dětmi na dlažbě. To my nemůžeme dopustit!"

Pozorujete nějaké zhoršení toho negativního zaměření společnosti vůči Romům teď po těch výrocích pana Čunka?

"Nevím, to bych nechtěl hodnotit. Dost mě překvapila ta debata, která byla na Primě, Čunek myslím s Paroubkem, nebo kdo tam byl. 92 % respondentů z řad veřejnosti souhlasilo s tím, že je ho výroky nebyly rasistické. Přitom je zcela jasné, že rasistické byly."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
19.10.2010Jiří Čunek, senátorZprávy ze života Romů
13.10.2010Vystěhovaní Romové ze Vsetína se budou znovu domáhat odškodnéhoZprávy ze života Romů
26.02.2009Jiří Čunek má vlastní řešení pro litvínovský JanovZprávy ze života Romů
08.10.2008Romská koncepce vicepremiéra ČunkaZprávy ze života Romů
17.09.2008"Nová" studie o Romech, verze ČunekZprávy ze života Romů
16.09.2008Čunkův materiál o Romech je prý pouhým předvolebním tahemZprávy ze života Romů
12.09.2008Jiří Čunek představil svou koncepci řešení problémů Romů v ČeskuO Roma Vakeren
05.09.2008Nová koncepce přístupu státu k řešení problémů v sociálně vyloučených romských lokalitáchO Roma Vakeren
05.09.2008Čunkův záměr vypracovat romskou koncepci vyvolal vlnu nevoleO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Vládní plán řešení romské integrace patří do resortu Džamily Stehlíkové
Jak jste slyšeli, řada Romů se obává toho, že by vicepremiér Jiří Čunek připravoval vlastní koncepci zaměřenou na Romy. Jak nám řekla ministryně Džamila Stehlíková, vládní plán řešení romské integrace se připravuje v přímé spolupráci s ostatními resorty vlády. Na podrobnosti se ptala Anna Poláková.

Džamila Stehlíková převzala od Romů petici (Foto: J. Šustová) Kdo konkrétně spolupracuje na připravované koncepci?

"Koncepci romské agentury konkrétně Agenturu předcházení sociálního vyloučení vypracovává celá vláda. Každý rezort do toho může vstoupit, každý ministr může přinést své podněty. V tom procesu funguje i pan premiér, který to považuje za velmi vysokou prioritu, vytvoření agentury je i součástí programového prohlášení vlády. Finanční prostředky z EU, které budou tento projekt do značné míry financovat, půjdou mezi léty 2007-13 právě přes zmíněné resorty, jedná se hlavně o ministerstvo práce a sociálních věcí, pro místní rozvoj a školství. Je tam tedy nutná velmi těsná spolupráce, bez ní se neobejdeme."

Pokud tomu má náš posluchač rozumět, vládní koncepce, která se připravuje, není iniciativou vicepremiéra Jiřího Čunka, jak o tom mluvil. Je to soubor, který připravuje vláda jako celek, aby se situace Romů zlepšila a aby se všechny různé kroky koordinovaly.

"Přesně tak. Stačí se podívat do programového prohlášení vlády, kde je explicitně řečeno, že agentura je prioritou. Všechny rezorty jsou do toho nastaveny. Mimo jiné jde o přenastavení sociálních dávek, aby se na nich nevytvářela závislost, aby ten systém byl motivující. To je odpovědnost ministerstva práce a sociálních věcí. Už i ten balíček reforem, který nás očekává, s tímto počítá. První kroky pro zefektivnění a zvýšení adresnosti sociálních dávek činí pan ministr Nečas. Další kroky činí ministerstvo školství, je to rozšíření institutu přípravných tříd, asistentů pedagogů, podpora studentů na středních školách a další způsoby zvýšení vzdělanosti mladých Romů tak, aby se mohli integrovat na trhu práce. Pochopitelně i ministerstvo pro místní rozvoj odpovídá za důležitou oblast, za bydlení. To je třetí pilíř - vzdělání, zaměstnávání a bydlení musíme řešit komplexně. Koordinaci provádí ministr pro lidská práva a národnostní menšiny, v jehož působnosti je Rada vlády pro záležitosti romské komunity. To je můj resort."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
19.10.2010Jiří Čunek, senátorZprávy ze života Romů
13.10.2010Vystěhovaní Romové ze Vsetína se budou znovu domáhat odškodnéhoZprávy ze života Romů
26.02.2009Jiří Čunek má vlastní řešení pro litvínovský JanovZprávy ze života Romů
08.10.2008Romská koncepce vicepremiéra ČunkaZprávy ze života Romů
17.09.2008"Nová" studie o Romech, verze ČunekZprávy ze života Romů
16.09.2008Čunkův materiál o Romech je prý pouhým předvolebním tahemZprávy ze života Romů
12.09.2008Jiří Čunek představil svou koncepci řešení problémů Romů v ČeskuO Roma Vakeren
05.09.2008Nová koncepce přístupu státu k řešení problémů v sociálně vyloučených romských lokalitáchO Roma Vakeren
05.09.2008Čunkův záměr vypracovat romskou koncepci vyvolal vlnu nevoleO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Zprávy ]=

Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Jiří Čunek se distancoval od podpory, kterou mu za jeho postoje k Romům vyjádřili zástupci neonacistických, xenofobiích či ultrapravicových sil. Zatímco Romové, romští aktivisté a zástupci nevládních organizací si myslí, že vicepremiér oslovuje hluboce zakořeněné xenofobiní představy nemalé části většinové společnosti, Čunek tvrdí, že jeho strana i on osobně odmítá jakoukoliv formu xenofobie a rasismu. Uvedl,že chtějí nastavit systém sociálně spravedlivě, aby motivoval všechny lidi bez rozdílu k práci a naopak zkomplikoval život těm, kteří chtějí sociální systém zneužívat.

Sdružení Český západ z Toužimi realizuje s podporou Evropské unie projekt v osadě Dobrá Voda, jehož cílem je zvýšení zaměstnanosti a vzdělávání romské komunity i její začlenění do majoritní společnosti. Po sedmi měsících od zahájení Komunitního projektu, který skončí v červnu 2008, se už podařilo část cílů splnit.

Vládní Slovenská národní strana, jejíž předseda Ján Slota proslul hanlivými výroky na adresu Maďarů a Romů, podepsala včera úmluvu o spolupráci s jedním z romských sdružení, Parlamentem Romů Slovenské republiky. "Naši lidé se přesvědčili, že v SNS je dobrá vůle konečně řešit romskou otázku na Slovensku", řekl novinářům šéf sdružení Ladislav Fízik.

Občanské sdružení IQ Roma servis z Brna chystá sérii akcí k letošnímu Evropskému roku rovných příležitostí. Kromě výstav a reklamní kampaně na tramvajových vozech chce sdružení oslovit žáky základních a středních škol i učilišť. Cílem je zviditelnit práva lidí na rovné zacházení a také upozornit na hodnotu rozmanitosti.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Romský aktivista Ladislav Suchánek byl nadšen z velké účasti Romů na demonstraci
I v následujících minutách se společně vrátíme před Úřad vlády, kde ve středu demonstrovali lidé s požadavkem, aby lidovecký vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek odešel z kabinetu za své výroky o Romech. Akci přišel podpořit také romský aktivista Ladislav Suchánek.

Účastníci demonstrace (Foto: Jana Šustová) "Jsem nesmírně nadšený, že přišla velká řada Romů - mnoho osobností, které znám. Jsem skutečně rád, že nejsem zklamaný, protože jsem naopak očekával tu účast mnohem menší. Ale ještě že přišlo tolik Romů. Myslím si, že když pan Čuněk neodstoupí a neuposlechne našich výzev - velice laskavých, přijde příště mnohem víc lidí. A myslím, že to je jedině dobře."

Co Vy sám vytýkáte panu Čunkovi?

"Za prvé si myslím, že by se neměl montovat do něčeho, čemu nerozumí - viz koncepce a když už chce nějakou koncepci vytvořit a napsat, musí si uvědomit, že koncepce sice může být jakákoliv, ale když není podložena zákonem, stejně v praxi nikdy vymáhatelná nebude. Takže koncepce je jen na oblbování národa a kdo chce, se tím řídit může, a kdo nechce, tak se tím řídit nebude."

Nemáte pocit, že výroky kolem Romů zastínili skandály kolem financí na kontě?

"Je možné, že by to chtěl nějak tímto způsobem zaretušovat. Je to dost pravděpodobné."

Co si myslíte o jeho výrocích, které pronesl na adresu Romů do novin?

"Vzhledem k tomu, že vystěhoval vsetínské domy a dostal se na post starosty a samozřejmě i senátora a ze se senátora se dokonce stal předsedou KDU-ČSL a prvním místopředsedou vlády, tak si myslím, že mu zachutnalo a myslím, že tady vidí cestu, kudy by se ještě mohl dostat dál. Myslím si, že ta cesta, kterou si vybral, je špatná, velmi trnitá a mám dojem, že pan Čunek nemá vůbec ponětí o tom, kdo Romové jsou a jestli nás má za nesvéprávné lidi, tak dneska viděl, že tomu tak není."

Jak si vysvětluje to, že KDU-ČSL, jeho vlastní strana, dává tomuto lídrovi tak velkou podporu a záštitu?

"Já si myslím, že to je čistě věc politická na udržení koalice. To bude asi spíš kvůli tomu, protože jinak si myslím, že by s ním brzy vymetli, protože si o křesťanské straně myslím, že to jsou slušní lidé - vesměs všichni. Ale bohužel koalice je velmi křehká a to asi bude ten důvod."

Jak si myslíte, že tato kauza dopadne?

"Tak pokud pan Čunek bude charakter, tak by měl odstoupit, a pokud neodstoupí, tak by premiér měl konat tak, jak by premiér v tomto státu měl jednat a jasně mu to říct, říct mu jasné stanovisko"

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
19.10.2010Jiří Čunek, senátorZprávy ze života Romů
13.10.2010Vystěhovaní Romové ze Vsetína se budou znovu domáhat odškodnéhoZprávy ze života Romů
26.02.2009Jiří Čunek má vlastní řešení pro litvínovský JanovZprávy ze života Romů
08.10.2008Romská koncepce vicepremiéra ČunkaZprávy ze života Romů
17.09.2008"Nová" studie o Romech, verze ČunekZprávy ze života Romů
16.09.2008Čunkův materiál o Romech je prý pouhým předvolebním tahemZprávy ze života Romů
12.09.2008Jiří Čunek představil svou koncepci řešení problémů Romů v ČeskuO Roma Vakeren
05.09.2008Nová koncepce přístupu státu k řešení problémů v sociálně vyloučených romských lokalitáchO Roma Vakeren
05.09.2008Čunkův záměr vypracovat romskou koncepci vyvolal vlnu nevoleO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Řada českých občanů s výroky vicepremiéra Jiřího Čunka na adresu Romů souhlasí
Řada občanů s výroky vicepremiéra Jiřího Čunka na adresu Romů souhlasí. Jan Mišurec se vydal s mikrofonem do pražských ulic.

Jiří Čunek odjíždí z Úřadu vlády (Foto: Jana Šustová) "Všude, kdy bylo jen řečeno, že jsou skupina, která jen využívá dávky a že jsou to jsou opálení atd. Nebylo řečeno, že to jsou Romové."

Myslíte si, že opálení lidé využívají dávky v tomto státě?

"Určitě."

A jak se díváte na kauzu vystěhovaných vsetínských Romů?

"To už je kauza složitější a bohužel o ní nejsem plně informován, ale každopádně, když někdo uzavře plnoprávnou smlouvu na něco, tak by ji měl dodržovat."

"V podstatě s ním souhlasím a aféru z toho udělala media, protože neudělal nic špatného ani nikomu neublížil. Já si myslím, že to, co se kolem něj děje, je zbytečně nafouknutá aféra."

Výroky o Romech - myslíte si, že jsou správné?

"Já nevím. Já to zas tak podrobně nesleduji a nevím, co přesně řekl, ale všeobecně je známo, že se k nim všichni chovají daleko shovívavěji než k zbytku národa, takže si rozhodně myslím, že jim nikdo neubližuje ani slovně ani fakticky."

Jaký je Váš názor na výroky pana Čunka?

"Já jelikož absolutně nejsem rasista, tak se s tím vůbec nemohu ztotožňovat a určitě uznávám presumpci neviny, takže odsuzovat lidi jen dle toho, jak vypadají, s tím se rozhodně ztotožňovat nemůžu a lidé jako on pro mě vůbec nejsou hodnověrní, protože další věc, kterou zastávám, je, že křesťanství a politika jsou věci, které se absolutně neslučují, protože ani jednomu ani druhému nevěřím, takže je to špatně."

"Vážený pane, já už se ničemu nedivím a myslím si, že to není v pořádku a že to je sprosté takto rasisticky vůči někomu vystupovat. Jsou to občané Česka, bydlí tady s námi a já jsem býval voják z povolání a měl jsem v jednotce Cikána. Byl to zlatý člověk."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
19.10.2010Jiří Čunek, senátorZprávy ze života Romů
13.10.2010Vystěhovaní Romové ze Vsetína se budou znovu domáhat odškodnéhoZprávy ze života Romů
26.02.2009Jiří Čunek má vlastní řešení pro litvínovský JanovZprávy ze života Romů
08.10.2008Romská koncepce vicepremiéra ČunkaZprávy ze života Romů
17.09.2008"Nová" studie o Romech, verze ČunekZprávy ze života Romů
16.09.2008Čunkův materiál o Romech je prý pouhým předvolebním tahemZprávy ze života Romů
12.09.2008Jiří Čunek představil svou koncepci řešení problémů Romů v ČeskuO Roma Vakeren
05.09.2008Nová koncepce přístupu státu k řešení problémů v sociálně vyloučených romských lokalitáchO Roma Vakeren
05.09.2008Čunkův záměr vypracovat romskou koncepci vyvolal vlnu nevoleO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Demonstranty podpořila také poslankyně Hana Orgoníková
Richard Samko mezi účastníky demonstrace oslovil před Úřadem vlády také poslankyni Hanu Orgoníkovou.

Hana Orgoníková na demonstraci (Foto: Jana Šustová) "Já se zabývám otázkami lidských práv a zabývám se jimi v rámci Poslanecké sněmovny a v rámci Sociální demokracie a myslím si, že tato demonstrace, která zde dnes probíhá, si zaslouží pozornost. Chtěla jsem zjistit, jakou náladu vyvolala slova pana Čunka mezi Romy, a myslím si, že nebyl šťastné to, co pan Čunek vyjádřil, zejména protože Romové jsou občané České republiky a platí pro ně stejná práva a povinnosti, jako pro každého občana České republiky."

Jak vnímáte tu atmosféru, která tu byla? Romové vykřikovali "Demisi, demisi!", pan Čunek se snažil mezi ně dostat, byly tady pokřiky, ať s ním nikdo nemluví a nehovoří.

"Já se domnívám, že bylo dobře, že pan Čunek vyšel z Úřadu vlády a že se neschovával za zdmi této mohutné budovy a že šel mezi demonstrující, ale myslím si, že se jim měl omluvit, což by pravděpodobně vytvořilo jinou atmosféru. To, jak byli pak Romové vyzváni, aby od něj odstoupili a aby s ním nevedly hovory, vzniklo proto, že on se vyjádřil (pravděpodobně tam při vstupu do Úřadu vlády nebo jak vyšel a také do médií), že kdyby věděl, že to bude zveřejněno, že by to nikdy neřekl. To si myslím, že se Romů velmi dotklo, protože co tedy říká doma, když ho nikdo neslyší?"

Co si myslíte o tom pohledu - agentura STEM vydala zhruba před 14 dny průzkum, kdy zhruba 60 % lidí souhlasilo s jeho výroky.

"Já se nedomnívám, že 60 % lidí souhlasilo s jeho výroky. 60 % lidí si myslí, že práva Romů, by měla být zaštítěna i povinnostmi Romů a to lidé vnímají dobře a je třeba vytvořit takové podmínky, aby Romové našli práci, poněvadž to s tím všechno souvisí. Pan Čunek by neměl být místopředsedou vlády a to odhlížím od těchto výroků, které byly velice nešťastné a xenofobní, ale i od dalších negativních záležitostí, které se týkají jeho osoby."

Je to ten správný způsob, jak upozorňovat, že tady jsou i Romové vzdělaní a lidé, kteří podnikají - např. pan Ferenc je velký podnikatel, má své jméno v Karviné?

"Já si pana Ference velice vážím a musím říct, že ho znám mnoho let. Pracovali jsme společně na mnoha aktivitách, které se týkají romské menšiny, a také jsem ho vzala na setkání s mladými sociálními demokraty, kde hovořil o tom, že jeho rodiče byli negramotní, ale byli osvícení, poněvadž dali všech svých devět dětí studovat. Teď mají střední školu a jejich děti už mají vysokou školu, čili základem, jak začlenit Romy do společnosti, je vzdělání a práce."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
19.10.2010Jiří Čunek, senátorZprávy ze života Romů
13.10.2010Vystěhovaní Romové ze Vsetína se budou znovu domáhat odškodnéhoZprávy ze života Romů
26.02.2009Jiří Čunek má vlastní řešení pro litvínovský JanovZprávy ze života Romů
08.10.2008Romská koncepce vicepremiéra ČunkaZprávy ze života Romů
17.09.2008"Nová" studie o Romech, verze ČunekZprávy ze života Romů
16.09.2008Čunkův materiál o Romech je prý pouhým předvolebním tahemZprávy ze života Romů
12.09.2008Jiří Čunek představil svou koncepci řešení problémů Romů v ČeskuO Roma Vakeren
05.09.2008Nová koncepce přístupu státu k řešení problémů v sociálně vyloučených romských lokalitáchO Roma Vakeren
05.09.2008Čunkův záměr vypracovat romskou koncepci vyvolal vlnu nevoleO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
S rasistickými výroky Jiřího Čunka nesouhlasí ani režisérka Ljuba Václavová
Mezi demonstranty přišla také uznávaná režisérka, paní Ljuba Václavová. Jak řekla Janu Mišurcovi, i ona nesouhlasí s rasistickými výroky Jiřího Čunka na adresu Romů.

Účastníci demonstrace (Foto: Jana Šustová) "Já patřím k většinové společnosti a přišla jsem proto, že se stydím za to, jak se chováme."

Co Vám vadí na panu Čunkovi?

"To, že on to, co říká, neříká náhodou. On to má velmi dobře promyšlené a i když to vypadá, že se právě uřekl, tak to není pravda. Je to vědomá politika a umí ji dělat. A toto shromáždění zneužil znovu k tomu, aby zase vypadal dobře."

Přesto jeho strana mu stále poskytuje podporu a sdílí s ním stejné názory. Jedná se o křesťanskou stranu. Jak si toto představujete?

"Schvalovat rasistické výroky je vždy nekřesťanské. To už víme, máme zkušenost s totalitními režimy - nacismus ničil Židy, komunismus, to byla sociální nenávist, a tady se to krásně propojilo. To je navádění k rasismu i k sociální nenávisti."

Myslíte si, že by měl pan Čunek odstoupit?

"Samozřejmě. Dávno. Proto říkám, že se za nás stydím. Protože vyspělá demokracie toto nesmí dovolit a demokratická strana jako jsou lidovci, by to opravdu dovolit neměla."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
19.10.2010Jiří Čunek, senátorZprávy ze života Romů
13.10.2010Vystěhovaní Romové ze Vsetína se budou znovu domáhat odškodnéhoZprávy ze života Romů
26.02.2009Jiří Čunek má vlastní řešení pro litvínovský JanovZprávy ze života Romů
08.10.2008Romská koncepce vicepremiéra ČunkaZprávy ze života Romů
17.09.2008"Nová" studie o Romech, verze ČunekZprávy ze života Romů
16.09.2008Čunkův materiál o Romech je prý pouhým předvolebním tahemZprávy ze života Romů
12.09.2008Jiří Čunek představil svou koncepci řešení problémů Romů v ČeskuO Roma Vakeren
05.09.2008Nová koncepce přístupu státu k řešení problémů v sociálně vyloučených romských lokalitáchO Roma Vakeren
05.09.2008Čunkův záměr vypracovat romskou koncepci vyvolal vlnu nevoleO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
A jak demonstraci vidí Vojta Lavička
Romové před Úřadem vlády čekali na premiéra Mirka Topolánka. Skandovali jeho jméno a volali ho mezi sebe. Organizátoři se v kanceláři dotazovali, zda by předseda vlády mezi účastníky akce nepřišel. Ti se ho ale nedočkali. K mikrofonu jsme pozvali Vojtěcha Lavičku ze sdružení Romea.

Vojta Lavička (Foto: Jana Šustová) "Tak hlavně ten důvod, proč nepřišel, je bizardní, protože prý nebyl pozván. Tady to skandování a ta vůle k tomu, abychom s ním mohli mluvit, byla hodně silná, takže si myslím, že se toho trošku zalekl."

Jak byste viděl jeho kroky?

"Já se mu nedivím. Vláda se mu sype pod rukama, protože Strana zelených mu hrozí odstoupením, jestliže Jiří Čunek nebude odvolán. Na druhou stranu potřebuje i podporu KDU-ČSL, kde má zatím pan Čunek silnou podporu, takže je mezi mlýnskými kameny. Myslím si, že si s tím sám neví rady a také si myslím, že tu správnou dobu na to, kdy ho měl odvolat, už propásl. Buď ztratí Stranu zelených nebo KDU-ČSL.

To vystoupení pana Čunka tady před Úřadem vlády. To, že přišel mezi Romy, chtěl se s nimi bavit a oni ho odmítali, jedni se s ním nechtěli bavit a druzí ano.

"Já si myslím, že to, že sem přišel jsou velké plusové body pro něj. On nemohl nic ztratit, kdyby ho tady dokonce někdo napadl, tak by to pro něj bylo úplně úžasný, protože by měl 1000 plusových bodů za to, že je hrdina. Nic dohromady neřekl, o ničem se moc dlouho nebavil, byl tady asi 3 minuty. Taková gesta nemají vůbec žádný smysl."

Řekl Vojtěch Lavička ze sdružení Romea. Jakým způsobem se situace Romů bude vyvíjet vás budeme pravidelně informovat v našich dalších O Roma vakeren. Podrobně se zaměříme na vznikající agenturu, která má zamezit vyloučení romské komunity a přineseme vám informace o projektech, které s tímto souvisí. Nebudou chybět reportáže z našich regionů a stanoviska našich ministerstev o naplňování tohoto dlouhodobého projektu, aby i vy, naši posluchači, jste měli informace a mohli tak působit coby kontrolní orgán.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
19.10.2010Jiří Čunek, senátorZprávy ze života Romů
13.10.2010Vystěhovaní Romové ze Vsetína se budou znovu domáhat odškodnéhoZprávy ze života Romů
26.02.2009Jiří Čunek má vlastní řešení pro litvínovský JanovZprávy ze života Romů
08.10.2008Romská koncepce vicepremiéra ČunkaZprávy ze života Romů
17.09.2008"Nová" studie o Romech, verze ČunekZprávy ze života Romů
16.09.2008Čunkův materiál o Romech je prý pouhým předvolebním tahemZprávy ze života Romů
12.09.2008Jiří Čunek představil svou koncepci řešení problémů Romů v ČeskuO Roma Vakeren
05.09.2008Nová koncepce přístupu státu k řešení problémů v sociálně vyloučených romských lokalitáchO Roma Vakeren
05.09.2008Čunkův záměr vypracovat romskou koncepci vyvolal vlnu nevoleO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" s datem 13. února je u konce. Ale naladit si nás můžete opět za týden v pátek ve 20.05 - na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. V úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií. Naše vysílání najdete také na internetové adrese www.romove.cz.

Příště vám nabídneme aktuality ze života Romů a nebude chybět ani romská hudba.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vakeren. Romale irinen ada šuniben predal tumende.

Mějte se moc pěkně.

Romale but bacht te sasťipen. Ačhen Devleha.

Obsah článku:
Reportáž:  Brno oslavilo Mezinárodní den Romů
Reportáž:  Mezi romskými aktivisty demonstrujícími proti Jiřími Čunkovi byl i podnikatel Milan Ferenc
Reportáž:  Anketa mezi romskými účastníky demonstrace za odstoupení Jiřího Čunka
Reportáž:  Jiří Čunek mezi romskými demonstranty
Reportáž:  "Ten člověk se nám normálně vysmívá," říká Čeněk Růžička o Čunkovi
Reportáž:  Vládní plán řešení romské integrace patří do resortu Džamily Stehlíkové
Zprávy: 
Reportáž:  Romský aktivista Ladislav Suchánek byl nadšen z velké účasti Romů na demonstraci
Reportáž:  Řada českých občanů s výroky vicepremiéra Jiřího Čunka na adresu Romů souhlasí
Reportáž:  Demonstranty podpořila také poslankyně Hana Orgoníková
Reportáž:  S rasistickými výroky Jiřího Čunka nesouhlasí ani režisérka Ljuba Václavová
Reportáž:  A jak demonstraci vidí Vojta Lavička

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz