Vyhledávání
1.10.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, kterou vede Anna Poláková. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý pátek od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz.Vítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Pale hin parašťovin u amen sam pale tumenca. Jek ora šunena amaro vakeriben "O Roma vakeren"!

Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu také dnes pro vás máme připravené zajímavostí ze života Romů a samozřejmě nebude chybět romská hudba.

The adaďives predal tumende kerďam reporty, andalo amaro dživipen. Phenaha tumenge nevimata u šunena the romane giľa - šukar šuniben.

Savo sas oka berš amenge peršo phenela o Karel Holomek. Džana amenca tiž andro jekhetanibem Athinganoi u džana amenca tiž palo Roma Rokycanende.

Úvodem nám Karel Holomek ze Společenství Romů na Moravě zbilancuje uplynulý rok. Vydáme se do Sdružení Athinganoi a také mezi pravoslavné Romy do Rokycan.

Tolik namátkou z programové nabídky a teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.


=[ Zprávy ]=

Část Romů z městské části Brno - sever, kteří dlouhodobě neplatí nájemné, by mohla být přestěhována do jiných městských částí. Podle dnešního vydání jihomoravské přílohy deníku Právo to navrhuje starosta Leo Venclík. Rozptýlení Romů mezi většinové obyvatelstvo by prý přispělo k jejich větší kázni. Souhlasí s ním i brněnský IQ Roma servis a ředitel rady vlády pro záležitosti romské komunity, proti jsou naopak starostové některých jiných městských částí.

Mladý řidič David Skalkoš, který na přechodu pro chodce v Kladně tři dny před koncem loňského roku smrtelně zranil čtrnáctiletou dívku, skončí patrně ve vazební věznici. Jedním z důvodů je fakt, že jedenadvacetiletý Skalkoš od nehody ujel a tři hodiny poté už letadlem prchl do Velké Británie. Odtud se v úterý sám dobrovolně vrátil. Policisté jej zadrželi na ruzyňském letišti a obvinili z ublížení na zdraví a neposkytnutí pomoci.

Krejčovská dílna ve slovenské Družstevné při Hornádě v okrese Košice - venkov získala koncem roku sponzorský dar od společnosti U.S.Steel Košice. Dílna, kterou provozuje Občanské sdružení Budoucnost mladých, dostala 300 tisíc slovenských korun na nákup materiálu. Kromě finanční pomoci získala také od společnosti U.S.Steel Košice zakázku na šití postelových plachet pro nemocnice.

Na sklonku loňského roku vydalo občanské sdružení Athinganoi knihu Aleny Scheinostové "Romipen - Literaturou k moderní identitě". Kniha je založena na diplomové práci, kterou autorka obhájila na katedře českého jazyka a literatury Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Zaměřila se v ní na rozbor prací rokycanské prozaičky Ilony Ferkové.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Rok 2006 pohledem Karla Holomka
Jaký byl rok 2006 z pohledu předsedy Společenství Romů na Moravě Karla Holomka? Jeho názory na zásadní body, které se týkaly romských občanů, zjišťovala Gabiela Grmolcová.

Karel Holomek Jak hodnotíte rok 2006 z pohledu řešení romské problematiky v České republice?

"Chceme-li se zabývat romskou problematikou, tak bychom se měli zabývat celkovou situací ve společnosti, takže měl-li bych odpovědět na vaši otázku, tak ten tok nevidím příliš úspěšný a koneckonců ty dohady, které teď probíhají ve vládě a ty potíže, tak z toho nemám příliš dobrý dojem."

Můžete vypíchnout nějaké body, které byly v roce 2006 pro vás důležité?

"Já vidím jeden takový moment, který pak má samozřejmě odraz na celou romskou menšinu, a to je to, že tato menšina je stále nazírána pohledem celé společnosti jako nejvíce nenáviděná nebo neakceptovaná a všechny děje, které se tu dějí, více méně probíhají na tomto základě. A konkrétně, když to uvedeme na konkrétním případu, tak to je sociální politika bydlení, která se samozřejmě nedotýká jenom Romů, dotýká se všech sociálně slabých. Tady vidím určité selhání a například způsob řešení, který dostál v celé společnosti velkého aplausu a velikého ocenění, to je ten známý případ starosty ve Vsetíně pana Čunka, který je jenom výsledkem těch celkových potíží, které ve společnosti existují, ten pokládám za velmi nešťastný a jestliže by se měl stát precedentem, čili příkladem pro další řešení, tak je to velice špatná situace."

To jsem se právě chtěla zeptat, protože ta otázka bydlení pro sociálně slabé občany je velmi ožehavá v poslední době. Jaké to byly ty body, které se podle vás měly uskutečnit a neuskutečnily se v rámci tohoto tématu?

"To základní selhání je v tom, že nebyly stanoveny žádné regule pro sociálně slabé. Žádný z romských představitelů to neřekl, že nájmy nemají být placeny, naopak, ale jestliže někdo není schopen platit, tak musí prostě stát, nebo radnice vytvořit podmínky, aby takový systém byl nastolen, a takové způsoby řešení existují. Celková nevzdělanost, nekulturnost politiky a nízké právní vědomí, to jsou tři základní problémy, které já ve společnosti vidím a které poté samozřejmě nejvíc dopadají na romskou menšinu."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
01.08.2015Rozdílné osudy českých a slovenských Romů za 2. světové válkyO Roma Vakeren
18.04.2015Karel Holomek získal od romských studentů ocenění za svou práci v médiíchO Roma Vakeren
24.11.2013Romové patří k nejvíce ohroženým lidem naší společnostiZprávy ze života Romů
24.08.2013Vzpomínky Karla Holomka na úniky před nacistickými transportyO Roma Vakeren
18.09.2011Segregace romské komunity ve VsetíněZprávy ze života Romů
04.06.2011Současná situace vsetínských RomůO Roma Vakeren
19.05.2011Lidská práva na vedlejší kolejiZprávy ze života Romů
19.02.2011Kniha Dávné vzpomínky popisuje osudy rodu HolomkůO Roma Vakeren
01.01.2011Karel Holomek získal Cenu Gypsy SpiritO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Sdružení Athinganoi se zaměřuje na vzdělávání
V následujících minutách se společně vydáme do pražského sdružení Athinganoi, které své aktivity směřuje zejména na vzdělávání. Marek Polák pozval k mikrofonu jeho ředitelku Gabrielu Hrabaňovou.

Politický výcvik romských žen (Foto: www.athinganoi.cz) "Občanskému sdružení Athinganoi se povedlo získat v roce 2006 velký projekt v rámci strukturálních fondů EU, který se zaměřuje na studenty středních a vysokých škol. Povedlo se nám získat finance na podporu, abychom mohli dále konzultovat jejich další rozvoj. Budeme mít takovou službu, která začne až v roce 2007, tutoring pro studenty. To, že se studenti na školy dostanou, neznamená, že je tam necháme na holičkách, ale budeme jim pomáhat dále, aby se na té škole udrželi. Z čeho mám ještě velkou radost, to, co se nám povedlo také v roce 2006, je politický výcvik pro romské ženy, který jsme dělali společně s Manushemi za podpory Henrich Böll Stiftung, a ten projekt vytrénoval 9 žen s motivací jít do politiky a povedlo se nám, že 3 z projektu kandidovaly a jedna se do zastupitelstva dostala."

Jaké další projekty jste zrealizovali?

Politický výcvik romských žen (Foto: www.athinganoi.cz) "Záložky a skládačky "Jak na to", tento projekt je zajímavý tím, že se snažíme spolupracovat s učiteli základních škol a ukázat jim, jak využít informace o Romech v každodenním vyučování. Věřím, že tento projekt bude velice užitečný a že informace, které těmto učitelům předáme, jednou dostaneme dokonce do učebnic a budou dostupné úplně všem. Jako každý rok jsme oslavovali Mezinárodní den Romů, dále jsme navázali hodně spolupráci s různými organizacemi, neziskovými organizacemi a institucemi a rozšiřujeme tak dále informovanost o romské otázce, o nás. Moc bych si přála, aby to, co jsme v roce 2006 začali, pokračovalo dále, abychom dále mohli rozvíjet naši organizaci, abychom mohli působit nejen na studenty českých vysokých škol v České republice."

Je zde něco, co se za dok 2006 nepovedlo?

"Jsou tady určitě nějaké nedostatky. Samozřejmě jsme podali víc projektů, než ty, které nám byly schválené, ale na druhou stranu jsme se z každé této nezdařené aktivity poučili pro další roky, hlavně, co se nám nepovedlo, bylo, že jsme nedostali finance na vše, co bychom si přáli dělat."

Co říkáte na kauzu Vsetín?

"Nejenom tato kauza Vsetín, ale i další kauzy ukazují na to, jak to v těchto oblastech vypadá, na to, jak samosprávy a kraje řeší otázky. Co vše můžou a musí udělat, aby ty otázky vyřešili. Mně se samozřejmě tento postup vůbec nelíbí a myslím si, že by měl být odstrašujícím případem pro všechna ostatní města. My jsme se už na počátku roku zapojili do vyřešení otázky romských rodin ve městě Bohumíně, kde Romové měli být vystěhováni z ubytovny, všichni platili svůj nájem, nebyli to žádní neplatiči, což byl případ i některých těch vsetínských. Myslím si, že všechny tyto akce, které vedou proti Romům, i třeba kauzy Lety u Písku nebo Kunštát u Hodonína, tak celá společnost by se měla nad tím zamyslet a v následujících letech by to měla zanalyzovat a uvědomit si, že jsme plnohodnotnou součástí české společnosti, a že řešení dát nás někam na okraj, nebo nám nevyjít vstříc s postavením nějakého památníku bude znamenat, že nebudeme mít informace o našem národě, že nebudou žádné informace v učebnicích, které by byly dostupné všem, že to může v budoucnosti udělat spíše více negativního, než aby nám to bylo prospěšné."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
10.10.2008Studenti získali informace o životě a možnostech mladých Romů v EUO Roma Vakeren
29.03.2007Program oslav Mezinárodního dne Romů 2007 v PrazeZprávy ze života Romů
06.10.2006Do základních škol přicházejí Výukové záložky a skládačkyO Roma Vakeren
01.09.2006Sdružení Athinganoi připravilo kurzy angličtiny a práce na počítačiO Roma Vakeren
16.06.2006Pražské sdružení Athinganoi nabídne bezplatné kurzy romštinyO Roma Vakeren
24.03.2006Sdružení Athinganoi realizovalo projekt Politický výcvikO Roma Vakeren
09.09.2005Romští studenti by uvítali antidiskriminační zákonO Roma Vakeren
22.04.2005Představujeme Gabrielu Hrabaňovou a Ivetu Kenety ze sdružení AthinganoiO Roma Vakeren
06.04.2005Festival seznamuje s romskou kulturou i historiíZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Co se událo v roce 2006 v pravoslavné farnosti v Rokycanech?
Začátek nového roku je dobrou příležitostí k zhodnocení roku uplynulého. Jana Šustová o takovou bilanci požádala romského kněze Davida Dudáše a zeptala se ho, co se za rok 2006 událo v jeho pravoslavné farnosti v Rokycanech.

Opravená fasáda pravoslavného kostela v Rokycanech (Foto: J. Šustová) "Hrozně moc věcí. S Boží pomocí jsme opravili chrám, což ne že jsme zakončily opravy, ale udělali jsme alespoň polovinu fasády, to jsme plánovali 5 let, že se k tomu jednou dopracujeme. Takže na jednu stranu jsme udělali fasádu, opravovali jsme chrám a na druhou stranu jsem se snažil, aby se to společenství víc utužilo a krásné je to, že v dnešní době, při svaté liturgii, a nejenom při svaté liturgii, při jakémkoli setkání lidí, tak už tam jsou nejen Romové, ale i Češi, Ukrajinci, Slováci, Rumuni a neuvidíte tam, že by se jeden od druhého odtahoval, je tam společná modlitba, společná snaha. Když je nějaký problém, tak ti lidé si navzájem pomáhají, navzájem se podpoří, jeden za druhého se dokáží modlit."

Další novinkou je, že pravoslavná obec v Rokycanech má konečně faru.

"Opravovali jsme i dům, který jsme zakoupili, doopravili, vysvětili, takže máme v Rokycanech už nejen chrám, ale i farní dům."

Velmi radostné je, že v loňském roce vznikla pobočka farnosti v Příbrami.

Interiér pravoslavného kostela v Rokycanech (Foto: J. Šustová) "Vytvořili jsme v Příbrami filiálku, která funguje, dostali jsme chrám od města."

Co se týče vzniku filiálky v Příbrami, zajímalo mě, jak se tam podařilo získat věřící lidi.

"Ti lidé sami přišli, přišli za mnou do Rokycan, že tam jsou a abychom přijeli do Příbrami, abychom se tam s nimi modlili, takže jsem splnil samozřejmě svojí povinnost a v Příbrami jsme skutečně dali lidi dohromady. Jsou tam Ukrajinci, Češi, Slováci, jsou tam Romové, srbští Romové, takže je to také takové pestrobarevné a ti lidé to opravdu chtějí, chtějí se modlit, chtějí se scházet, takže je to tam velice dynamické a pro mě to nebylo tak těžké jako v Rokycanech, kde jsme začínali od nuly. Tady ti lidé skutečně jsou a chtějí pracovat. Pomohlo nám město, získali jsme chrám od města, takže to tam opravdu funguje, bylo to také trošku těžké zpočátku, protože byly problémy s bohoslužebným místem, ale v tuto chvíli to tam opravdu funguje a já bych řekl, že je to dobré, že se vzájemně podporujeme: Rokycany - Příbram, Příbram - Rokycany, ta podpora je vzájemná a je to opravdu dobré."

A jak David Dudáš celkově hodnotí práci ve farnosti v loňském roce?

"Já si myslím, že ne my, ale skrze nás a s Boží pomocí jsme udělali strašně moc práce, není třeba se chlubit, ale je třeba především poděkovat Bohu."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
23.04.2011Jak slaví Velikonoce Romové v Rokycanech a na východním SlovenskuO Roma Vakeren
29.12.2006Život pravoslavné farnosti v RokycanechO Roma Vakeren
22.12.2006Vánoce u Romů pravoslavného vyznáníO Roma Vakeren
12.11.2006Český rozhlas odvysílal pravoslavnou bohoslužbu celebrovanou romským knězemZprávy ze života Romů
03.06.2005O mnohých romských osobnostech se nemluví, přesto si ale zaslouží pozornostO Roma Vakeren
16.07.2004Většina Romů se hlásí k pravoslavné církvi, tvrdí její kněz David DudášO Roma Vakeren
17.06.2003Pravoslavný kostel v Rokycanech zrekonstruovaný Romy byl vysvěcenFotoaktuality
11.04.2003Pravoslavní křesťané uctili v Letech u Písku památku zesnulýchO Roma Vakeren
21.03.2003Pravoslavná církev posvětí v Letech u Písku nový křížO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" s datem 5. ledna je u konce. Ale naladit si nás můžete opět za týden v pátek ve 20.05 - na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, tentokrát už v obvyklém časovém rozsahu. V úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií. Naše vysílání najdete také na internetové adrese www.romove.cz.

Příště vám opět nabídneme aktuality ze života Romů a nebude chybět ani romská hudba.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vakeren. Romale irinen ada šuniben predal tumende.

Mějte se moc pěkně, klidný víkend.

Romale but bacht te sasťipen. Ačhen Devleha.

Obsah článku:
Zprávy: 
Reportáž:  Rok 2006 pohledem Karla Holomka
Reportáž:  Sdružení Athinganoi se zaměřuje na vzdělávání
Reportáž:  Co se událo v roce 2006 v pravoslavné farnosti v Rokycanech?

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz