S Bulharskem a Rumunskem vstupují do EU téměř tři miliony Romů
Už v pondělí se Evropská unie rozšíří o dva nové členy: Bulharsko a Rumunsko. Jedním ze zdrojů obav některých starých členských zemí z těchto dvou nováčků je skutečnost, že Bulhaři a Rumuni s sebou do Evropské unie přivedou až dva a tři čtvrtě milionu Romů, kteří se navzdory pomoci Bruselu potýkají s problémy při začleňování do společnosti, píše agentura AFP.
V Bulharsku se integraci Romů nikdo nevěnuje a žádná politická strana nemá chuť zařadit něco tak nepopulárního mezi své cíle, tvrdí Antonina Željazková ze sofijského Střediska pro výzkum menšin. Bulharští Romové tvoří zhruba desetinu ze 7,8 milionu obyvatel země. V Rumunsku čítá romská komunita půldruhého milionu až dva miliony lidí a Costel Bercus z romského sdružení Romani Criss v Bukurešti je přesvědčen, že ve změny ze dne na den nelze doufat. Nejvážnějšími problémy jsou podle něj znevýhodňování, zdravotní problémy, úroveň vzdělání a masová nezaměstnanost. Míra porodnosti romské populace je přitom v obou zemích dvakrát až čtyřikrát vyšší než u ostatního obyvatelstva.
Bukureští Romové byli za komunistického režimu donuceni vzdát se kočovného způsobu života a dnes často žijí v neobyvatelných špeluňkách bez tekoucí vody v centru města anebo v chatrčích na předměstí. Úřady sice zavedly romské zdravotní a sociální "koordinátory", ale podle Bercuse jde spíše o Potěmkinovu vesnici. Kromě problémů s hygienou a vzděláním je také třeba změnit mentalitu tradičních komunit, kde vůdci klanů, samozvaní cikánští baroni, provdávají sotva jedenácti- či dvanáctiletá děvčátka, zdůrazňuje Bercus. Úplně zoufalá však situace není. Existují i Romové, kteří zbohatli jako muzikanti nebo kováři. V Bukurešti patří Romům 600 z 800 květinářských stánků. Nesnášenlivost vůči Romům, kteří jsou často považováni za pachatele drobné kriminality, však přetrvává.
Tento článek byl převzat z pořadu Svět viděný internetem, který odvysílal Český rozhlas 6 v pátek 29.12. 2006.
|