Vyhledávání
5.6.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, kterou vede Anna Poláková. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý pátek od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz.Vítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Pale hin parašťovin u amen sam pale tumenca. Jek ora šunena amaro vakeriben "O Roma vakeren"!

Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu také dnes pro vás máme připravenou celou hodinu aktualit a zajímavostí ze života Romů a samozřejmě nebude chybět romská hudba.

The adaďives predal tumende kerďam reporty, andalo amaro dživipen. Phenaha tumenge nevimata u šunena the romane giľa - šukar šuniben.

Peršo tumenge phenaha pale čhavorikaňi banka, savi kherde andro jekhetaniben Khamoro. Tiž vakeraha le nipenca, save predižidžile holokaustos u sgejle pes maškar peste u leperenas peske ada kotor dživipen.

Úvodem se vydáme do Chodova na Karlovarsko, kde mají romské děti svou banku a poté do Muzea romské kultury v Brně na besedu s romskými a židovskými pamětníky holocaustu.

Vakeraha tiž palo Roma andela Lysá nad Labem, džana amenca tiž palo nipi, so lenge zlabile o Khera, u vakereha tiž palo nevo fimos.

Ve druhé polovině O Roma vakeren vám řekneme, jak žijí Romové v Lysé nad Labem, vydáme se do Rožďalovic na Nymbursko, kde vyhořel dům a jeho nájemníci zůstali bez přístřeší. Dále vám řekneme o novém filmu režiséra Roberta Sedláčka, který se věnuje drogově závislým lidem.

Tolik namátkou z programové nabídky a teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.


=[ Reportáž ]=
V Chodově na Karlovarsku mají romské děti svou vlastní banku
V Chodově na Karlovarsku mají romské děti svou vlastní banku. To, co by ale mohlo na první pohled vypadat jako pouhá hra, má mnohem hlubší smysl. I dětem z těch nejchudších rodin totiž umožňuje zúčastňovat se spousty akcí, které pro ně pořádá zdejší sdružení Khamoro. Právě s jeho předsedou Emilem Voráčem si povídal Zdeněk Hejkrlík.

Občanské sdružení Khamoro pořádá pro děti celou řadu akcí od nejrůznějších kroužků, přes doučování, až po výlety. Vrcholem pak je letní tábor.

"Pořádáme spoustu akcí a naše děti se nemohly zúčastňovat těch akcí, i když zájem o ty akce měly", říká Emil Voráč, předseda sdružení.

"U nás je podmínka finanční spoluúčast rodičů."

K povinné spoluúčasti se v Khamoru dopracovali před časem. Pokud totiž někdo něco dostane zadarmo, a to platí obecně, většinou si toho neváží a tak je potřeba sina každou akci, třeba jen nepatrným dílem, ale přesto, připlatit. A i když jde mnohdy o částky vysloveně symbolické, některé děti na to neměly.

"Protože se toho zúčastňovat chtěly a nemohly, tak jsme přemýšleli a vyzvali jsme všechny naše zaměstnance, že za týden se sejdeme a každý přijdeme s nějakým nápadem. Nakonec jsme přišli na to, že založíme dětskou banku a vyzvali jsme děti, že si mohou ukládat, i když budou mít jen korunu, cokoli budou mít, že můžou přijít a uložit si to do banky."

Takže je to jakási spořitelna, to ale zdaleka není jediný zdroj peněz. Děti samy jsou totiž schopny, tím co dovedou, docela pěkné peníze vydělat.

"Jezdíme na různé akce, prezentujeme se s divadlem, s tancem, se zpěvem a když za to získáme nějaký honorář, tak ty honoráře taky rozdělujeme dětem, do té dětské banky."

A pak se Khamoru podařilo získat další zdroj příjmů.

"Pak tedy jsme my sami podepsali s městem smlouvu, dostali jsme přidělený rajon od města a za ten rajon dostáváme ročně 20 tisíc. Děti si ten rajon udržují, hlídají si to tam, jde o pořádek, děti tam vlastně chodí, i když nemusí, samy si to hlídají. Když vidí, že tam někdo odhodí papírek, tak ho upozorní, že je tam popelnice, a že se to vyhazuje tam."

S výsledkem nápadu na utvoření dětské banky je Emil Voráč velice spokojen.

"Děti už dnes nemají ten problém, že by se nemohly zúčastňovat akcí, protože ony si samy na to vydělají a jsou na to hodně hrdé a dokonce i jejich rodiče jsou hrdí na to, že si dokážou samy vydělat."

A kolik si dítě do dětské banky dokáže vydělat?

"Co si pamatuji, tak nejvíc tam bylo 790 korun u jednoho dítěte, ale právě že těch akcí máme dost za rok, takže vlastně se z toho pořád vybírá a doplňuje, kdyby se to třeba rok nevybralo, tak si myslím, že by tam dokázalo jedno dítě uspořit i dva tisíce."

Tak to už je částka, o které je možno uvažovat. Pokud se vám tento nápad líbí, určitě vám v chodovském Khamoru rádi poradí, jak na to.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Židovští i romští pamětníci holocaustu besedovali v Muzeu romské kultury
Muzeum Romské kultury v Brně uspořádalo besedu s romskými a židovskými pamětníky holocaustu. Své příběhy tam přišli vyprávět čtyři lidé, kteří ztratili v koncentračních táborech téměř celou rodinu. Kolegyně Saskia Mišová si k mikrofonu pozvala dva z nich - Emílii Machálkovou a Viktora Schwarcze.

Emílie Machálková Emílie Machálková:

Dva lidské osudy se společným jmenovatelem holocaust. I když přežili pronásledování, otrockou nucenou práci a následné uvěznění v koncentračních táborech, neztratili víru v lepší život.

"Když mi bylo sedm, bratrovi osm, tak jsme se přestěhovali do Nesovic u Bučovic a to nás, dá se říct, prakticky zachránilo od koncentračního tábora, protože když přišel ten strašný rok, kdy začali napřed sbírat Židy a pak Cikány, tak první opravdu celá rodina Holomků z Kyjovska byla sebrána do koncentračních táborů. Můj dědeček, my jsme říkali stařeček, na Slovácku, maminčiny tři bratři, čtvrtý, který studoval v Praze na Karlově Univerzitě, Tomáš, toho schovávali před gestapem jeho kamarádi a spolužáci, protože v roce 1939 se zavřely vysoké školy, takže ten unikl tímto způsobem koncentračnímu táboru.

Když začala okupace v roce 1939, tak můj bratr chodil do druhé třídy gymnázia a já do první, okamžitě nás ze školy vyhodili a ještě mi nebylo 14 a už mě nasadili totálně pracovat do továrny do Slavkova. Já jsem vstávala ve 4 ráno, ani ne 14-ti letá, ale dalo se to vydržet a když přišlo to, že jsme se dozvěděli, že ráno mají odvážet celou naši rodinu, tak já jsem se v noci vydala do těch Svatobořic, kde jsem měla bratrance, sestřenice, a nejmladší sestřeničku Růženku. Já jsem jí měla strašně ráda, já jsem se pro ní rozjela, tajně jsem jí v noci odvezla k nám a tím jsem jí taky zachránila život, že do koncentráku nešla.

Potom asi za 14 dní přišli do Nesovic z brněnského gestapa, že se máme připravit, že pojedeme i my, ale my jsme měli tak úžasného starostu, který jel na gestapo a vrátil se za tři dny. Potom nám říkal, že se nechal vykopávat na gestapu ze dveří do dveří. Z toho transportu nás dostal, ale byla to těžká doba, protože my jsme nedostávali potravinové lístky. Byli jsme silně perzekuovaní velkým dozorem gestapa. Když jsme se vzdalovali více jak 20 kilometrů od obce, a nejméně jednou za 14 dní přijelo gestapo ke starostovi a nás zkontrolovat. To byla strašně těžká doba, to se vůbec nedá vyjádřit, jak to na nás působilo.

Pořád jsem jezdila do té továrny. Tam jsem byla poměrně skrytá, schovaná, bylo mi tam docela dobře. Když mi bylo 18 let, tak jsem dostala z gestapa příkaz, to bylo v roce 1944, že se mám připravit, že budu sterilizována, aby se nerodilo více méněcenné cikánské rasy. Já jsem brečela, už jsem chodila asi půl roku s mým manželem, s mým spolužákem, mým budoucím manželem a plakala jsem, plakala jsem celou noc. Ráno jsem plakala i v továrně, až si mě ředitel zavolal a říkal, co se děje, zase koncentrák? Tak jsem mu to dala přečíst a řekl: "Víš co, jeď domů a schovej se. Němci už stejně pomalu utíkají a ty si přece nenecháš toto udělat, schovej se někam." Já měla jednu tetu, ta zrovna ten večer přijela k nám, vzala mě a odvezla do Olomouce, kde měla starou maminku, která bydlela v pavlačovém domě ve dvoře v přízemí a ona mě tam měla od srpna až do konce ledna ve sklepě.

Přísahala jsem Bohu, že když jsem se z toho tak dostala, že nechci jedno dítě, ale že chci víc dětí. Mám 4 děti, 8 vnoučat a 6 pravnoučat a jsem spokojená, strašně spokojená. Nestudovala jsem, protože po válce jsem se musela vdávat velmi mladá a v lednu máme s manželem diamantovou svatbu, 60 let jsme spolu. Vydrželi jsem to, i když nám bylo 20, byli jsme mladí, ale tolik let jsem to vydrželi. Takže na tu dobu se strašně vzpomíná, přišli jsme o 33 lidí z rodiny v koncentračním táboře Osvětim, ani jeden se nám nevrátil. Je to 60 let, ale zapomenout se to nedá."

Viktor Schwarcz:

"V holocaustu bylo zavražděno mnoho mých rodinných příslušníků v různých koncentračních táborech, počínaje polskými až po Osvětim. Největší část mých příbuzných byla zavražděna s tou velkou skupinou maďarských Židů, tedy byli deportováni v roce 1944, v květnu a v červnu. Bylo jich 437 tisíc, Eichmann to řídil. Z těch 437 tisíc za 54 dní bylo 400 tisíc hned zplynováno a spáleno a 37 tisíc bylo určeno k úmrtí otrockou prací.

Takže jsem ztratil celou rodinu, v Polsku, v Osvětimi i jinde a zbyl mi jediný bratr, který prodělal koncentrák Mauthausen a vrátil se. Setkali jsme se v Budapešti, já jsem seděl u strýce, on vešel v nějaké opuštěné esesácké uniformě, já myslel, že je to esesák. Šahal jsem po pistoli, protože jsem byl po demobilizaci z Rudé armády, on mi ale padl kolem krku a říkal: "Viktore, ty nepoznáváš bratra vlastního?" On byl tak hubený, jako nějaká kostra.

Zůstal mi ten jediný bratr, žije v Izraeli, v kibucu Šomrat, to jsou komuny zemědělské, bývaly tedy, už nejsou, ale je to největší překladatel české poezie v Izraeli. Přeložil Seiferta, Nezvala, Ortena, Holuba, koho chcete a teď začíná překládat slovenskou literaturu, básníky.

Jsme velice úzce svázáni, Židé i Romové, vždy budeme, protože nás honí celý svět, nevíme proč, nevíme zač, krev je stejná, to dokázal můj přítel Rudolf Vrba, velký antropolog, který teď zemřel a který poukázal na to, že se dá přelévat romská krev do židovské, židovská do černošské, takže celé lidstvo je jedno. To, co vynašel Hitler, to je svinstvo, rasové svinstvo, které vynašel ten maniak a zavraždil milióny lidí."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
06.08.2016Vyvěšení vlajek, hudba i vzpomínky připomněly oběti romského holocaustuZprávy ze života Romů
12.03.2016Holocaust přežila jen desetina českých a moravských RomůO Roma Vakeren
12.03.2016Veronika Gronzárová se narodila v zajišťovacím táboře v Dubnici nad VáhomO Roma Vakeren
12.03.2016Hra Cikánský boxer připomíná osudy boxerské hvězdy Johanna TrollmannaO Roma Vakeren
16.01.2016Mezinárodní kampaň podpoří odstranění vepřína na místě bývalého nacistického tábora v Letech u PískuO Roma Vakeren
15.08.2015Pietní akt v Památníku SNP v Banské Bystrici připomněl holocaust RomůO Roma Vakeren
08.08.2015V Německu zemřel významný romský svědek holocaustu Hugo HöllenreinerO Roma Vakeren
08.08.2015Na oběti holocaustu Romů se vzpomínalo i v Letech u PískuO Roma Vakeren
01.08.2015Rozdílné osudy českých a slovenských Romů za 2. světové válkyO Roma Vakeren
23.05.2015Povstání romských vězňů v Osvětimi aspoň některým zachránilo životO Roma Vakeren
23.05.2015Vzpomínky Arnošta Vintra na dětství v Letech u Písku a v OsvětimiO Roma Vakeren
16.05.2015Před 20 lety prezident Václav Havel odhalil památník v Letech u PískuO Roma Vakeren
16.05.2015Za 2. světové války prošly koncentračním táborem v Hodoníně u Kunštátu tisíce lidíO Roma Vakeren
05.05.2015Vzpomínky paní Boženy na 2. světovou válkuO Roma Vakeren
05.05.2015V Letech u Písku se 13. května uskuteční pietní aktO Roma Vakeren
14.03.2015Od prvního hromadného transportu Romů z Brna do Osvětimi uplynulo 72 letO Roma Vakeren
07.03.2015Pietní akt v Muzeu romské kultury připomená první hromadný transport protektorátních Romů z Brna do OsvětimiO Roma Vakeren
14.02.2015Jaké byly návraty přeživších holocaustu do jejich dřívějších domovů, mohou v rámci soutěže reflektovat žáci základních a středních školO Roma Vakeren
31.01.2015Málo známý romský holocaustZprávy ze života Romů
31.01.2015V soutěži pro školy o holocaustu jsou vítány i romské příspěvky, inspirací může být např. vyprávění Čeňka RůžičkyO Roma Vakeren
31.01.2015O hrůzách továrny na smrtO Roma Vakeren
31.01.2015Na pietním aktu v Terezíně jen 14 lidí připomnělo oběti romského holocaustuO Roma Vakeren
03.01.2015Za holocaustu nacisté vyvraždili asi půl milionu RomůO Roma Vakeren
30.08.2014Většina Romů z transportu z Hodonína u Kunštátu zahynula v OsvětimiO Roma Vakeren
09.08.2014Za holocaustu zahynulo půl milionu RomůO Roma Vakeren
09.08.2014Sdružení In minorita se zabývá holocaustem RomůO Roma Vakeren
04.08.2014Pietní shromáždění k uctění obětí holocaustu Romů v Hodoníně u KunštátuZprávy ze života Romů
02.08.2014Uplynulo 70 let od vyvraždění tzv. cikánského tábora v Osvětimi-BřezinceO Roma Vakeren
02.08.2014Projekt Ma bisteren připomíná Památný den romského holocaustuO Roma Vakeren
31.05.2014Den romského odbojeO Roma Vakeren
10.05.2014V Letech u Písku lidé uctili památku romských obětí holocaustuO Roma Vakeren
03.05.2014Při Jom ha-šoa se vzpomínalo nejen na židovské oběti holocaustu, ale i na romskéO Roma Vakeren
23.11.2013Nositelkou ceny Muzea romské kultury ze letošní rok se stala Emílie MachálkováO Roma Vakeren
09.03.2013Před sedmdesáti lety začaly transporty českých a moravských Romů do OsvětimiO Roma Vakeren
30.01.2013Holocaust přestává být tabu. Staří lidé se i kvůli sílícímu neonacismu rozhodli promluvit a vyprávějí svá svědectvíZprávy ze života Romů
26.01.2013Hugo Höllenreiner se kvůli romskému původu dostal s celou rodinou do koncentračního táboraO Roma Vakeren
03.11.2012Málo známý romský holocaustZprávy ze života Romů
25.08.2012Hodonínem u Kunštátu prošlo během války přibližně 1400 osobO Roma Vakeren
19.05.2012Romové, zástupci parlamentu i diplomaté uctili památku obětí romského holocaustuO Roma Vakeren
17.10.2011Richard Seemann: 70 let zahájení transportů do lodžského ghettaZprávy ze života Romů
06.08.2011Vzpomínky Emílie Machálkové na dobu holocaustuO Roma Vakeren
14.06.2011Česko připomíná pomocí pamětních kamenů své oběti holokaustuZprávy ze života Romů
13.06.201181 nových pamětních kamenů bude v Praze připomínat oběti holocaustuZprávy ze života Romů
07.05.2011Vzpomínáme ještě dnes na romské oběti holocaustu?O Roma Vakeren
05.02.2011Připomínat si nezměrné utrpení Židů a Romů za holocaustu je nezbytnéO Roma Vakeren
27.01.2011Politici a pamětníci zdůraznili význam Dne památky holocaustuZprávy ze života Romů
23.08.2010Výstava o romském holokaustu poputuje za žákyZprávy ze života Romů
13.08.2010Pietní akt k uctění památky obětí holokaustu v OsvětimiO Roma Vakeren
09.07.2010V Židovském muzeum proběhla vernisáž výstavy Jak viděli a vidí světO Roma Vakeren
28.05.2010Výstava Genocida Romů v době druhé světové válkyO Roma Vakeren
21.05.2010Připomenutí památky obětí holocaustu v TerezíněO Roma Vakeren
26.04.2010U pomníku pochodu smrti v Krupce zněla varování před extremismemZprávy ze života Romů
16.04.2010Pochod živých je odpovědí na pochody smrtiO Roma Vakeren
12.03.2010Uplynulo 67 let od prvního masového transportu brněnských Romů do OsvětimiO Roma Vakeren
03.03.2010Připomínka prvního hromadného transportu moravských Romů do koncentračního tábora v OsvětimiZprávy ze života Romů
17.02.2010Největší archiv dokazující hrůzy nacistických zločinů je druhým rokem otevřen veřejnostiZprávy ze života Romů
05.02.2010Centrum Malach zpřístupňuje výpovědi tisíců pamětníků hrůz 20. stoletíO Roma Vakeren
29.01.2010Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskostiO Roma Vakeren
27.01.2010Poselství generálního tajemníka OSN K Mezinárodnímu dni památky obětí holocaustuZprávy ze života Romů
26.01.2010Osvětim je připomínkou válečných hrůz i 65 let po osvobozeníZprávy ze života Romů
21.01.2010V Srbsku si připomněli fašistické pogromyZprávy ze života Romů
13.01.2010Odměna za informace o krádeži z Osvětimi nemůže být zatím vyplacenaZprávy ze života Romů
10.01.2010Polská veřejnost debatuje o způsobu uchování osvětimského muzeaZprávy ze života Romů
11.12.2009Vánoce ve vzpomínkách zpěvačky Eliny MachálkovéO Roma Vakeren
10.11.2009Nabídka materiálu k výuce o holocaustu Romů a SintůZprávy ze života Romů
06.11.2009Holocaust Romů a Sintů ve výuceO Roma Vakeren
05.07.2009Konference v Evianu a špatné svědomí světaZprávy ze života Romů
06.03.2009Pietní akt připomněl památku prvního hromadného transportu moravských Romů do OsvětimiO Roma Vakeren
30.01.2009Ke Kocábovým prioritám patří vepřín v LetechZprávy ze života Romů
30.01.2009Den památky obětí holocaustu v BrněO Roma Vakeren
05.12.2008Výstava "Zaniklý svět" představuje předválečný život a kulturu RomůO Roma Vakeren
18.07.2008Pravda o holocaustu Romů vyplavala na povrch až po pádu komunismuO Roma Vakeren
06.06.2008Pochodu živých Auschwitz–Birkenau se zúčastňují lidé z celého světaO Roma Vakeren
14.03.2008Uplynulo 65 let od prvního masového transportu českých a moravských Romů do Osvětimi O Roma Vakeren
01.02.2008V Senátu proběhlo slavnostní setkání ke Dni památky obětí holocaustu O Roma Vakeren
07.09.2007O zaniklém světe českých Romů a SintůZprávy ze života Romů
31.08.2007Výstava Zaniklý svět představuje dějiny původních Romů a Sintů v českých zemíchO Roma Vakeren
17.08.2007Pietní shromáždění v Hodoníně u Kunštátu připomínají utrpení RomůO Roma Vakeren
15.08.2007Na utrpení Romů upozorní 19. srpna pietní shromáždění v Hodoníně u KunštátuZprávy ze života Romů
18.05.2007V Letech u Písku si lidé připomněli památku obětí romského holocaustuO Roma Vakeren
23.04.2007Mezinárodní seminář o holocaustu RomůZprávy ze života Romů
06.04.2007Vláda pro nový památník v Letech u PískuZprávy ze života Romů
26.01.2007Zdenka Fantlová o holocaustuO Roma Vakeren
28.07.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
21.07.2006Povídání s Věrou MaiselsO Roma Vakeren
26.05.2006Na počátku stála myšlenka o čistotě rasyZprávy ze života Romů
26.05.2006V Národní galerii probíhá výstava o romském holocaustuO Roma Vakeren
19.05.2006Romští aktivisté a někteří politikové si přejí vyřešení kauzy v Letech u PískuO Roma Vakeren
19.05.2006Studenti pražské Vyšší odborné školy publicistiky debatovali o romském holocaustuO Roma Vakeren
19.05.2006V Národní galerii v Praze bude výstava o genocidě Romů a Sintů a o rasismu v dnešní EvropěO Roma Vakeren
22.04.2006Kdyby byli v Letech vyvražděni Židé, vepřín by už dávno nestálZprávy ze života Romů
14.04.2006Nadační fond obětem holocaustu ukončil program OdškodněníO Roma Vakeren
23.01.2006Neúspěšný pokus o dialog v Letech u PískuZprávy ze života Romů
20.01.2006Vzpomínky bývalé vězenkyně tábora v Letech u PískuO Roma Vakeren
20.01.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
20.01.2006Národní strana umístila v Letech u Písku kontroverzní památníkO Roma Vakeren
20.01.2006Nacistické pronásledování Romů se dá srovnat s osudem židovské komunityO Roma Vakeren
13.01.2006Nové spory kolem památníku v Letech u PískuZprávy ze života Romů
04.11.2005Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
12.08.2005Kauza Letů u Písku bude vyřešena asi až příští rokO Roma Vakeren
12.08.2005V Hodoníně u Kunštátu proběhne pietní aktO Roma Vakeren
05.08.2005Před 61 lety byl vyhlazen cikánský tábor v Osvětimi-BřezinceO Roma Vakeren
13.05.2005V Letech u Písku proběhl pietní akt k uctění památky zahynulých RomůO Roma Vakeren
10.03.2005V Brně si připomněli výročí transportu Romů do OsvětimiZprávy ze života Romů
07.03.2005Historici: České děti neví mnoho o utrpení Romů za válkyZprávy ze života Romů
04.03.2005Autorky Memoárů romských žen představily svou novou knihu v Muzeu romské kulturyO Roma Vakeren
04.03.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
04.03.2005V Muzeu romské kultury proběhne řada zajímavých akcíO Roma Vakeren
23.02.2005Brněnské muzeum vydalo knihu vzpomínek romských ženZprávy ze života Romů
23.02.2005Představení dvojknihy Memoáry romských ženFotoaktuality
17.02.2005Romské muzeum připomene první válečný transport Romů z BrnaZprávy ze života Romů
28.01.2005Aktivista Miroslav Richter vzpomíná na svého dědečka, který zahynul v OsvětimiO Roma Vakeren
28.01.2005Brněnské Muzeum romské kultury se připojilo k oslavám 60. výročí osvobození OsvětimiO Roma Vakeren
26.01.2005HistorieHistorie
21.01.2005Letos si připomeneme 60. výročí osvobození koncentračního tábora OsvětimO Roma Vakeren
21.01.2005Profesor Hancock zastupoval Romy v Radě USA pro památku holocaustuO Roma Vakeren
17.01.2005Vláda asi kvůli oslavám 60. výročí osvobození zřídí komisiZprávy ze života Romů
17.01.2005Polsko se připravuje na oslavy 60. výročí osvobození OsvětimiZprávy ze života Romů
10.12.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
21.08.2004Pietní akt připomněl utrpění Romů v internačním táboře HodonínZprávy ze života Romů
19.08.2004Romové, kteří přežili holocaust, začnou dostávat další balíčkyZprávy ze života Romů
06.08.2004Uplynulo 60 let od vyvraždění tzv. "cikánského tábora" v Osvětimi-BřezinceO Roma Vakeren
06.08.2004Státní muzeum Osvětim-Březinka poskytuje informace o bývalých vězníchO Roma Vakeren
04.08.2004Radiodokument Českého rozhlasu 3 - Vltava: S Romy do OsvětimiHistorie
03.08.200460. výročí vyvraždění "cikánského tábora" v Osvětimi-BřezinceZprávy ze života Romů
02.08.2004Na 500 lidí si připomnělo likvidaci romského tábora v OsvětimiZprávy ze života Romů
01.08.2004Holomek: Odškodnění Romů strádajících za války má tvrdá kritériaZprávy ze života Romů
27.07.2004Základní tábor Osvětim IHistorie
26.07.2004Základní tábor Osvětim IHistorie
16.07.2004Okolo padesáti příbuzných Antonína Lagrina bylo pronásledováno nacistyO Roma Vakeren
13.07.2004HistorieHistorie
09.07.2004Sdružení ADRA připravilo dar pro Romy, kteří přežili holocaustO Roma Vakeren
02.07.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
02.07.2004Manželé Zimovi našli v Osvětimi fotografie své tetyO Roma Vakeren
30.06.2004Romové, kteří přežili holokaust, dostanou dárekZprávy ze života Romů
30.06.2004Občanské sdružení ADRA připravuje dar pro 850 Romů, kteří přežili holokaustZprávy ze života Romů
25.06.2004Český rozhlas se vypravil po stopách romského holocaustuFotoaktuality
25.06.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
25.06.2004Romové z ČR v Osvětimi uctili památku obětí druhé světové válkyO Roma Vakeren
21.06.2004Archiv a expozice o romských vězních v OsvětimiHistorie
20.06.2004Expozice o vězních z českých zemí v OsvětimiHistorie
14.05.2004Seminář "Cesta ke zpietnění míst bývalých romských koncentračních táborů na území ČR"O Roma Vakeren
12.03.2004Hanin kufřík je vzpomínkou na holocaustO Roma Vakeren
09.03.2004V Muzeu romské kultury v Brně proběhl pietní akt k připomínce 61. výročí prvního transportu Romů z Brna do koncentračního tábora Osvětim-BřezinkaFotoaktuality
05.03.2004Pozvánka na výstavu a na pietní akt do Muzea romské kultury v BrněO Roma Vakeren
22.08.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
03.08.2003Evropští Romové uctili v Osvětimi-Březince památku Romů zavražděných během 2. světové válkyFotoaktuality
20.06.2003ZprávyO Roma Vakeren
06.06.2003ZprávyO Roma Vakeren
30.05.2003Seminář o holocaustu RomůO Roma Vakeren
16.05.2003Romové v Letech u Písku uctili památku obětí holocaustuO Roma Vakeren
04.04.2003ZprávyO Roma Vakeren
24.01.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
29.11.2002Romské manželstvíO Roma Vakeren
26.07.2002OstravaO Roma Vakeren
17.05.2002V Letech u Písku byl odhalen nový památníkO Roma Vakeren
03.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
05.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
29.03.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
22.03.2002ZprávyO Roma Vakeren
21.12.2001Emilie Machálková vypráví o VánocíchO Roma Vakeren
21.09.2001Prezident Havel přijal romské děti, které napsaly o holocaustu svých předkůZprávy ze života Romů
20.09.2001Prezident republiky se setkal s romskými dětmiZprávy ze života Romů
25.05.2001ZprávyO Roma Vakeren
18.05.2001Po tři dny Romové vartovali v Letech u PískuO Roma Vakeren
18.05.2001Vepřín tam stále stojíO Roma Vakeren
18.05.2001Pietního aktu v Letech se zúčastnila i řada významných osobnostíO Roma Vakeren
07.05.2001Romové stále usilují o obnovení pietního místa v Letech u PískuZprávy ze života Romů
07.05.2001Romové kritizují vládu kvůli stavu památníku v Letech na PíseckuZprávy ze života Romů
20.04.2001PrahaO Roma Vakeren
13.04.2001Pietní akt věnovaný památce romských obětí holocaustu v Letech u PískuO Roma Vakeren
05.04.2001ProsinecHistorie
05.04.2001LedenHistorie
05.04.2001ListopadHistorie
07.03.2001Pietní akt v Brně připomněl první transport Romů do OsvětimiZprávy ze života Romů
28.07.2000Účastníci Mezinárodního romského kongresu v Praze očekávají omluvu od německého státu za útrapy běhZprávy ze života Romů
26.07.2000V Praze začal pátý světový kongres Mezinárodní romské unieZprávy ze života Romů
11.06.2000Romové položili věnce k pomníku romským obětem války v LetechZprávy ze života Romů
11.06.2000Nepoučení z holocaustu může vést podle Romů k opakování minulostiZprávy ze života Romů
11.06.2000Výbor pro odškodnění romského holocaustu nevěří, že vepřín v Letech bude v dohledné době zbouránZprávy ze života Romů
05.05.2000V Muzeu holocaustu ve Washingtonu je k vidění celý archiv tábora v LetechZprávy ze života Romů
26.02.2000Závěrečný den konference "Fenomén holocaust" byl věnován genocidě RomůZprávy ze života Romů
26.02.2000The Washington Post: Češi nechtějí přiznat podíl na nacistickém vyhlazování RomůZprávy ze života Romů
26.02.2000Vladimír MlynářAnketa
23.02.2000Slovenské nevládní organizace chtějí upozornit na holocaust RomůZprávy ze života Romů
28.01.2000Prezidentská kancelář a ministerstvo školství vyhlásily soutěž o znalostech holocaustuZprávy ze života Romů
15.05.1999Rychetský: Vláda je pouze pro dokončení pietní úpravy v LetechZprávy ze života Romů
14.05.1999Mezinárodní protestní akce za odstranění vepřína v Letech na PíseckuZprávy ze života Romů
05.02.1999BruselZprávy ze života Romů
04.09.1998PrahaZprávy ze života Romů
14.08.1998PrahaZprávy ze života Romů
07.08.1998OsvětimZprávy ze života Romů
08.05.1998Maďarsko uctilo památku obětí romského holocaustuZprávy ze života Romů
05.05.1998PrahaZprávy ze života Romů
27.02.1998Odškodnění rumunských RomůAktuality
13.02.1998VatikanAktuality
05.12.1997LondynZprávy ze života Romů
07.08.1997Romové si v Budapešti připomněli oběti holocaustuZprávy ze života Romů
Knihy Romů a o Romech: HolocaustKnihy
Tzv. cikánský tábor v Hodoníně u KunštátuHistorie

=[ Zprávy ]=

Členské státy Evropské unie nedělají dost pro to, aby zamezily rasistickým incidentům a diskriminaci menšin. Podle Evropského monitorovacího centra pro rasismus a xenofobii se nerovný přístup k menšinám a přistěhovalcům projevuje hlavně v práci, bydlení a školství. Centrum ve své výroční zprávě kritizovalo Česko spolu se Slovenskem a Maďarskem za segregaci Romů, převážně ve vzdělávání.

Společnost Člověk v tísni chce v Libereckém kraji nasadit dalšího terénního pracovníka, který by pomáhal lidem v odloučených chudých lokalitách. Žijí tam především Romové bez práce a s nízkým vzděláním. V Libereckém kraji jich je kolem 16-ti tisíc a jen velmi málo jich vystudovalo alespoň střední školu. Na sever Čech romské rodiny přicházely převážně jako pomocná síla do textilních továren a ostatních průmyslových závodů.

Karlovy Vary vypověděly Romské občanské sdružení z prostor, které užívá v objektu města od roku 2001. Důvodem pro podání výpovědi je stále narůstající dlužná částka za nájemné, která se už blíží 66 tisícům korun. Romští aktivisté ale nemusejí opustit prostory okamžitě, výpověď poběží patrně tři měsíce. Po tu dobu mohou svůj závazek vůči městu urovnat.

5. prosince pořádá sdružení Romodrom v pražské klubu Radost FX od 16.30 hodin Mikulášskou besídku. Je určena romským dětem a dětem uprchlíků, kteří u nás žádají o politický azyl. Na akci vystoupí skupina Bengas a nebude chybět ani kouzelník, čert, Mikuláš a anděl. Besídku můžete podpořit i vy a to balíčkem s čokoládou, cukrovinkami, sešitem, nebo pastelkami, který můžete přinést nebo poslat do kanceláře sdružení do pražské Mezibranské ulice číslo 3.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Sdružení romských občanů v Lysé pomáhá Romům začlenit se do běžného života
Nedávno byl na Pražském Hradě vyznamenán předseda Sdružení romských občanů v Lysé nad Labem Milan Horvát. Medaili za zásluhy obdržel za svou dlouholetou činnost ve prospěch romské komunity ve městě. Milana Horváta navštívila s mikrofonem Gabriela Božilovová, aby se poptala, co konkrétně Sdružení romských občanů v Lysé dělá.

Milan Horvát (Foto: Chad Evans Wyatt) Milan Horvát žije v Lysé nad Labem už 34 let, původem je z východního Slovenska a do Čech přišel za manželkou. V Roce 1998 založil v Lysé sdružení, které pomáhá Romům začlenit se do běžného života a přispívá také k bezproblémovému soužití všech občanů ve městě. Jaké jsou hlavní cíle sdružení romských občanů?

"Hlavně děti, mládež, výchova, vzdělání a přemýšleli jsme, že když tady bude takové sdružení, tak budeme mít větší páky jednak s městem, jednak se školami."

Začátky nebyly lehké, ale výsledky začaly být vidět už po pár letech. Většina romských dětí v Lysé dnes bez problémů zvládne školní docházku a nekončí v pomocných školách jako dříve.

"Když jsme začali, tak jsme chodili skoro každý měsíc do školy, pořád bylo něco, buď někdo nechodil do školy, nebo nebyl připravený, pořád nás volali. Dá se říci, že teď je to tak jednou za měsíc, jednou za tři měsíce, že už ti rodiče vědí, co mají dělat. Už i ty děti vědí, co mají dělat, ta cestička už je vyšlapaná."

Vedle dětí se sdružení věnuje také dospělým. Milan Horvát podniká ve stavebnictví a jeho firma zaměstnává z 99 % právě Romy. I tady překonával řadu problémů spojenou s kvalifikací či s pracovním tempem.

"Dnes už můžu říct nahlas, že bych je nedal. Protože člověk, který přijde do party, tak je mezi nejlepší partou a tam dostane takovou naši školu i pracovní morálku. Myslím si, že málokterý ode mě odejde, málokterý se nepřizpůsobí."

V posledních dvou letech sdružení provozuje také sociální ubytovnu, která podává záchranou ruku těm, kdo se ocitli na ulici. Jedním z obyvatel skromných prostor je i paní Darina, která tu žije se svým druhem.

"Vyhodili nás z bytu, že jsme měli dluhy, pak jsme byli v Milovicích na ubytovně a pak nás pan Horvát vzal sem."

Tím, že přišli o byt, přišli i o svých pět dětí, které putovaly do dětského domova. Oba se teď snaží splatit dluhy, získat nové bydlení a tím i zpět své děti.

Jak snášíte odloučení o vašich dětí?

"Je to hrozné, bez těch dětí."

Jak často se můžete vídat?

"Jezdíme tam a pan Horvát nám umožňuje, že si je sem můžeme vzít na svátky, o víkendech."

Právě každodenní pomoc v nejrůznějších situacích je mottem lyského romského sdružení. Milan Horvát si státního vyznamenání neobyčejně cení, ale zároveň je pro něj i velkým závazkem.

"To už je moje já, víc se tomu věnovat, víc prokazovat, že jsem si to zasloužil za těch 9 roků mojí práce, za práci, kterou dělám dobrovolně, bezplatně a rád, asi proto jsem to tak dostal a pak musím ukázat lidem, že to nebyla náhoda."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
31.07.2009Stavební firma Milana Horvatha pomáhá začleňovat RomyO Roma Vakeren
31.07.2009Ptát se lidí přímo, co potřebujíO Roma Vakeren
11.03.2007Podle Milana Horváta tancuje Livia Klausová jako RomkaZprávy ze života Romů
03.11.2006Romský podnikatel Milan Horvát dostal medaili prezidenta republiky Za zásluhyO Roma Vakeren
26.10.2006Milan Horvát bude vyznamenán Medailí za zásluhy, v pátek bude hostem RadiožurnáluZprávy ze života Romů
28.07.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
10.12.2004Skupina Bengas uspořádala koncert proti drogámO Roma Vakeren
29.08.2003Festival v Lysé nad Labem přiblížil veřejnosti romskou kulturuO Roma Vakeren
29.08.2003Ohlédnutí za festivalem romských písní a tanců v Lysé nad LabemO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Sdružení Romodrom pomohlo rodinám z vyhořelého domu v Rožďalovicích
Rodiny z vyhořelého domu v Rožďalovicích stále nemají kde bydlet. Mnozí se uchýlili k příbuzným a známým. Na obyvatelích je znát psychická vyčerpanost. Mnozí jsou bezradní. Oblečení, obuv, hračky a jídlo jim přivezlo sdružení Romodrom. Pro věci si přišla také paní Irena Šaryšská, se kterou hovořil Jan Mišurec.

O co všechno jste přišla?

"O nábytek, polštáře, deky, věci, oblečení..."

Kde teď bydlíte?

"Kde se dá. Spím u sestry, přes den chodím sem a tam a večer zase zpátky."

Kde pracujete?

"Pro obec, uklízím a tak. Až do konce roku."

Dal vám úřad nějakou finanční pomoc?

"Dali mi zatím dva tisíce, včera jsem dostala taky dvojku, víc nic."

Jak si seženete bydlení, co vás čeká?

"Já nevím, jak to bude dál. Ale chtěla bych zůstat tady, protože mám českou národnost. Aspoň jedna plus jedna, co se dá, ale dneska se to vyřizuje těžko."

Nabídlo vám pomoc vedení úřadu?

"Zatím mi řekli, že mám jít do Boleslavi, jedno lůžko tam prý mám, nebo do Lysé, tam mám také jedno lůžko. Ale věci a tak podobně... Nevím."

Podařilo se vám něco z bytu zachránit?

"Letiště, skříň, koberce, televize, lednička, to je pryč. Zachránila jsem sedačku, ale je také vlhká, nevím, jestli bude ještě dobrá. Tolik litrů vody tam bylo, všechno smrdí, je to zničené."

Jak to zvládáte po té psychické stránce?

"Těžko říct. Člověk, když to nezažil, tak každý den brečím. Večer jdu spát a brečím."

Jste sama nebo máte příbuzné?

"Mám rodinu, ale to víte. Každý chce mít soukromí, nechci nikomu zasahovat do života, nejlepší je být samostatná."

Takže chcete zůstat v obci, budete hledat bydlení tady?

"Chtěla bych zůstat v obci, protože jsem trvale tady a budu se snažit, aby to dopadlo, co nejlépe."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
17.01.2015Romodrom o.p.s. poskytuje sociální služby a vzdělávací programy lidem ohroženým sociálním vyloučenímO Roma Vakeren
01.02.2014Zakázku na výrobu dřevěných zásněžek nakonec Romodrom nedostalO Roma Vakeren
07.12.2013Sdružení Romodrom uspořádali adventní mši v kostele Svatého Martina ve zdiO Roma Vakeren
28.11.2013Pozvánka na bohoslužbu a adventní duchovní obnovuZprávy ze života Romů
06.10.2012Občanské sdružení Romodrom už působí i v LiberciO Roma Vakeren
03.12.2011Sdružení Romodrom v Karlíně otevřelo Centrum předškolní výchovyO Roma Vakeren
09.07.2011Občanské sdružení Romodrom poskytuje sociální služby již 10 letO Roma Vakeren
28.05.2011Občanské sdružení Romodrom slaví 10. výročí od svého vznikuO Roma Vakeren
06.08.2010Romodrom pořádá letní tábor pro dětiO Roma Vakeren
25.06.2010Romodrom pomáhá lidem ve výkonu trestuO Roma Vakeren
16.04.2010Mimoškolní vzdělávání romských dětí a jejich rodičů se rozroste o další kraje v České republiceO Roma Vakeren
19.02.2010Nové projekty RomodromuO Roma Vakeren
01.01.2010Chceme být a jsme každý rok o kousek lepší?O Roma Vakeren
07.08.2009Nízkoprahový klub je určen všem dětem, a to bez rozdíluO Roma Vakeren
13.06.2008Sdružení Romodrom klade důraz na vzdělávání zaměstnancůO Roma Vakeren
29.02.2008Sdružení Romodrom provedlo výzkum o diskriminaci v Ústeckém kraji O Roma Vakeren
29.01.2008Agentura proti sociálnímu vyloučení se rozjíždíZprávy ze života Romů
05.10.2007Díky sdružení Romodrom mohou vězni pracovat v truhlářské dílněO Roma Vakeren
24.08.2007Romodrom pomáhá v sociálně vyloučených lokalitách ve Středočeském krajiO Roma Vakeren
27.07.2007Díky sdružení Romodrom mohly jet děti ze sociálně znevýhodněných rodin na táborO Roma Vakeren
07.04.2007Romodrom pomáhá rodině, jejíž syn tragicky zahynulO Roma Vakeren
30.03.2007Sdružení Romodrom získalo cenu Zlaté srdce lidemO Roma Vakeren
16.03.2007V bývalých šatnách na fotbalovém hřišti v Kladně bydlí v neutěšených podmínkách lidéO Roma Vakeren
16.03.2007Sdružení Romodrom poskytuje humanitární pomoc a terénní práci na KladenskuO Roma Vakeren
08.12.2006Sdružení Romodrom připravilo bohatou mikulášskou nadílku s pestrým programem pro romské děti a děti uprchlíkůO Roma Vakeren
08.12.2006Kapela Bengas podpoří sociální práci ve věznici OráčovZprávy ze života Romů
29.11.2006I Vy můžete dát dárek k Mikuláši romským dětem a dětem uprchlíků!Zprávy ze života Romů
27.10.2006Terénní sociální pracovníci sdružení Romodrom pomáhají vězňůmO Roma Vakeren
20.10.2006V rámci projektu Romodrom pro regiony bude poskytována terénní sociální práce ve čtyřech krajíchO Roma Vakeren
30.06.2006Děti s pohnutými osudy prožijí prázdniny v ChorvatskuO Roma Vakeren
07.11.2005Pražský magistrát plánuje zřídit dům menšinZprávy ze života Romů
12.08.2005I letos odjely romské děti na letní tábor sdružení RomodromO Roma Vakeren
02.07.2004Sdružení Romodrom připravilo pro děti další Indiánské létoO Roma Vakeren
01.07.2004Děti z Prahy prožijí další Indiánské létoZprávy ze života Romů
02.04.2004Sdružení Romodrom dovezlo humanitární pomoc na SlovenskoO Roma Vakeren
02.04.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
01.04.2004Sbírka pro slovenské Romy pokračujeZprávy ze života Romů
10.10.2003V budově Magistrátu hl. m. Prahy si děti promítaly fotografie z letního táboraO Roma Vakeren
08.10.2003Jak vypadá terenní práce s romskou menšinou?Zprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
S rozdělováním humanitární pomoci občanům pomohl také starosta obce Rožďalovice Josef Nešněra
S rozdělováním humanitární pomoci občanům pomáhal kde kdo. Ruce k dílu přiložil také starosta obce Rožďalovice Josef Nešněra. Na rozhovor neměl moc času, přesto si chvilku udělal.

"Podle informací vyšetřovatele sdělil majitel domu, že oheň zapálil jeho syn, když si hrál se zápalkami nebo zapalovačem, a když zjistili, že hoří, bylo na uhašení požáru už pozdě. Potom se vznítily lehce zápalné látky, které byly uskladněny v objektu. Objekt dopadl tak, jak dopadl, tedy prakticky lehl popelem."

Kolik žilo rodin v objektu a co s nimi bude?

"V objektu máme trvale hlášeno 29 lidí. Na rodiny je to zhruba pět nebo šest. Několik rodin si už našlo náhradní ubytování u příbuzných či známých, něco přislíbil pan majitel, jedné rodině jsme našli prozatímní ubytování a zatím zbývá jedna rodina, u které je situace poměrně vážná, která zatím nemá kam jít, bydlí tady u příbuzných, ale situace s počtem lidí v domácnosti je dost kritická, takže se bude muset nějakým způsobem řešit."

Co konkrétně může těmto lidem nabídnout obec?

"Bohužel obec nemá momentálně už žádný volný bytový prostor, který by mohla nabídnout, jsme na tom v tomto směru celkem špatně. Doufáme, že pan majitel, protože je vlastníkem dalších nemovitostí, projeví nějakou snahu a pomůže svým bývalým nájemníkům nebo že se podaří sehnat něco přes okresní úřad, nějaké nouzové bydlení."

Jaké příspěvky dostaly rodiny a na co ještě mají nárok?

"Rodiny dostaly od nás počáteční příspěvek na nákup základních potravin, od sociálky mají zažádáno o krizový příspěvek, který už někteří dostali, ostatní ho v nejbližší době dostanou, vyřídí se jim náhradní doklady, teď se schází nějaká pomoc humanitárního charakteru od neziskových organizací a něco se posbíralo mezi občany. Takže nějaká malá pomoc se přeci jen sešla."

Výše finančního příspěvku v zákoně je, že mají nárok až na 30 000 korun. Dostanou je?

"Netuším, záleží to na rozhodnutí úřadu."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Cyril Koky vyjednal jeden sociální byt v Nymburce pro rodinu Balogových
Čas na rozhovor si ve vypjaté situaci udělal také koordinátor pro romské záležitosti a integraci cizinců Středočeského kraje Cyril Koky, který vyjednal jeden sociální byt v Nymburce pro rodinu Balogových. Je to ale pořád málo, většina rodin stále nemá vlastní domov a jsou navíc bez finančních prostředků.

Jak se rodiny vůbec dostaly na samém počátku do tak zchátralého domu, kde už starosta několikrát upozorňoval na to, že žijí v nevhodných bytových podmínkách?

"Jednalo se o soukromý majetek, majitel objektu ho zrestituoval v tomto stavu a jednalo se o nájemníky, kteří si nemohli svépomocí svou bytovou situaci vyřešit. Normálně se přihlásili na nájemní smlouvu, platili dva a půl tisíce korun nájemné a žili normálním způsobem. Jsou to lidé, kteří dlouhodobě nepracují, nemají dostatek finančních prostředků, aby tu situaci řešili a pak jsou města a obce, které taky nemají dostatek bytového fondu, aby uspokojily všechny žadatele. To ani nelze, nejhůře jsou na tom malé obce, v porovnání s těmi velkými mají obrovský problém, protože když se stane, co se stalo, tak ty malé obce nejsou schopny tu situaci vůbec vyřešit, nemají na to možnosti. Ti nájemníci jsou také bez pomoci státu nebo obce bezradní."

Přesto, kdo tyto lidi vytipoval? Nepocházejí z této vesnice, jak se dostali do tohoto zchátralého objektu? Kdo je vyhledal?

"Někteří se ozvali přímo jemu, protože on pochází z tohoto regionu. Já jsem tady dělal skoro pět let, tak jsem věděl, že jsou případy, kdy bez tohoto řešení by ty děti musely být odebrány, a to jsme nechtěli. Některé jsem mu navrhnul a doporučil, jiní ho sami oslovili, protože chtěli řešit svou bytovou situaci a to byl jediný způsob řešení. Já jsem rád, že on tu byl, protože tu situaci vyřešil. Chápu, že to nebyl luxus, ale tu složitou situaci rodin to vyřešilo."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
07.08.2012Režisér Petr Václav natáčí nový film o RomechO Roma Vakeren
22.06.2011Čeští studenti získali od USA grant na dokumentární tvorbu o menšináchZprávy ze života Romů
23.03.2011V Brně se uskuteční přehlídka filmů s romskou tematikouZprávy ze života Romů
31.12.2008Guča! (Gucha!, Srbsko a Černá Hora, Bulharsko, Rakousko, Německo, 2006)Filmy
30.12.2008Rom (Cygan, SSSR, 1979) / Návrat Budulaje (Vozvraščenie Budulaja, SSSR, 1985)Filmy
20.10.2008Filmový cyklus „Kdo jsou Romové“ nabízí další zajímavé projekceZprávy ze života Romů
02.04.2008Romové a filmFilmy
23.03.2008Zbehovia a pútnici (1968)Filmy
22.03.2008Tulakóna (1986)Filmy
20.03.2008Ružové sny (1976)Filmy
17.03.2008Romance - povídka z filmu Perličky na dně (1965)Filmy
16.03.2008Radikální řez (1983)Filmy
15.03.2008Zpráva o putování studentů Petra a Jakuba (2000)Filmy
11.03.2008Nahota na prodej (1993)Filmy
10.03.2008Můj přítel Fabián (1953)Filmy
08.03.2008Marian (1996)Filmy
07.03.2008Kdo se bojí, utíkáFilmy
06.03.2008Indián a sestřička (2005)Filmy
05.03.2008Černý slzy (2002)Filmy
18.01.2008Romové ve filmu O Roma Vakeren
18.05.2007Film "Díky, že se ptáte" hovoří o diskriminací Romů v ČRO Roma Vakeren
20.04.2007Nový film Ghetto No. 1 dokumentuje život na sídlišti ChanovO Roma Vakeren
29.03.2007Romy z Dobré Vody nadchl "romský dokument" Houslový rytířZprávy ze života Romů
28.07.2006Letní kino v KarlíněO Roma Vakeren
09.07.2006Indián a sestřička - polodokument s romskými neherciZprávy ze života Romů
02.12.2005Ve filmu Indián a sestřička hraje Angelika LakatošováO Roma Vakeren
25.03.2005Hledá se romská dívka do filmu Ještě žiju s věšákem, čepicí a plácačkouO Roma Vakeren
10.03.2004Dokumentární filmy o Romech (Evropa)Filmy
05.09.2003Výtěžek z předpremiéry filmu Želary získalo dětské zařízení KlokánekO Roma Vakeren
27.06.2003Pozvánka na film Emira KusturiciO Roma Vakeren
05.03.2003Náraz (2001)Filmy
31.01.2003Vznikl jedinečný dokumentární film o životě Romů v britské emigraciO Roma Vakeren
14.12.2001Nový dokumentární film České televize se zabývá lichvouO Roma Vakeren
16.11.2001O dvou nových dokumentárních filmech Být Romem, Být RomkouO Roma Vakeren
28.09.2001OstravaO Roma Vakeren
07.09.2001Film Náraz se zabývá romskou tematikouO Roma Vakeren
04.06.2001Dokument Roberta Sedláčka Sága RomůO Roma Vakeren
05.05.2000V New Yorku se konala konference o českých RomechZprávy ze života Romů
04.12.1998PrahaZprávy ze života Romů
18.09.1998Film Černá kočka, bílá kočka získal cenu na filmovém festivalu v BenátkáchZprávy ze života Romů
07.11.1997ParizZprávy ze života Romů
Yul BrynnerFilmy
Tony GatlifFilmy
Romové a hudbaFilmy
Ava GardnerováFilmy

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" s datem 1. prosince je u konce. Ale naladit si nás můžete opět za týden v pátek ve 20.05 - na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. V úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií. Naše vysílání najdete také na internetové adrese www.romove.cz.

Příště vám nabídneme aktuality ze života Romů a nebude chybět ani romská hudba.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vakeren. Romale irinen ada šuniben predal tumende.

Mějte se moc pěkně.

Romale but bacht te sasťipen. Ačhen Devleha.

Obsah článku:
Reportáž:  V Chodově na Karlovarsku mají romské děti svou vlastní banku
Reportáž:  Židovští i romští pamětníci holocaustu besedovali v Muzeu romské kultury
Zprávy: 
Reportáž:  Sdružení romských občanů v Lysé pomáhá Romům začlenit se do běžného života
Reportáž:  Sdružení Romodrom pomohlo rodinám z vyhořelého domu v Rožďalovicích
Reportáž:  S rozdělováním humanitární pomoci občanům pomohl také starosta obce Rožďalovice Josef Nešněra
Reportáž:  Cyril Koky vyjednal jeden sociální byt v Nymburce pro rodinu Balogových

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz