Vyhledávání
30.5.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Jak Čunek vyřešil romský problém
07-11-2006 - Peter Gabaľ

Senátní volby vynesly do popředí zájmu prakticky jen jediné jméno ze 27 nově zvolených členů horní komory parlamentu. Lidovec Jiří Čunek, který zároveň obhajoval křeslo vsetínského starosty, těsně před volbami vystěhoval z centra města desítky Romů. O okolnostech tohoto rozhodnutí se diskutuje už několik týdnů a názory se diametrálně liší.

Jiří Čunek (Foto: ČTK) Nehledě na fakt, že pět měsíců po volbách Česko stále hledá novou stabilní vládu, stal se lidovecký starosta Vsetína a nově zvolený senátor Jiří Čunek v posledních týdnech jednou z klíčových postav české politiky. Už zdaleka nejde jen o to, co před volbami i po nich řekl nebo neřekl, a také co udělal nebo neudělal. Jde o to, jaký postoj k jeho činům zaujmou politické elity a jak jej bude hodnotit veřejnost. Pokud jde o Čunkovo domácí hřiště, není pochyb. V obecních i senátních volbách uspěl s jasnou převahou. Pokud jde o jeho politické ambice, část představitelů KDU-ČSL jej sice kritizuje, stále ale ještě není vyloučena možnost, že by se mohl ucházet o křeslo předsedy strany. A snad dokonce i uspět.

V centru Vsetína stojí pavlačový dům, který donedávna obydlely romské rodiny. Nikdo nezpochybňoval skutečnost, že dům proslul hlukem a nečistotou, navíc v bezprostředním sousedství zdravotnického zařízení, a také že většina obyvatel domu neplatila nájem. Zde ale shoda končí. Desítky Romů byly z problematického domu vystěhovány. Dodejme, že legálně, na základě soudních výpovědí nájmu, které při většinovém neplatičství nebylo těžké opatřit. (Kvůli plánované demolici zchátralého domu ale o bydliště přišla i nepočetná skupina těch, kdo nájem hradili.) Vsetín pro Romy mimo město postavil nové zařízení smontované z buněk, příznačněji nazývaných kontejnery. Část vsetínských Romů ale byla vystěhována mimo hranice kraje, do obcí na Jesenicku a Prostějovsku.

Vystěhovaná rodina Tulejových (Foto: ČTK) "Obec s tím nesouhlasí, ani to nevěděla, a my odsuzujeme ten čin," říká dnes už bývalý starosta obce Vidnava u hranic s Polskem Miloslav Haderka. Starosta Dřevnovic na Prostějovsku Otakar Štěpánek označil za sprosté jednání to, že do malého a nevyhovujícího domku v obci někdo nastěhoval početnou rodinu. "Jak něco takového může starosta města udělat starostovi malé obce?" - ptá se Štěpánek, který zde má jen dvě zaměstnankyně a netuší, jak má problém řešit. Ke slovu "sprosťárna" se uchýlil i starosta Čech pod Kosířem Zdeněk Mader. Ten nenašel jiné okamžité řešení, než novým obyvatelům sám půjčit peníze na autobus či jídlo, než dostanou sociální dávky. A dokonce uhradit i první splátku za dům: "My jsme se teda rozhodli, že to za ně zaplatíme, že budeme mít zase nějaký čas to dál kvalifikovaně a po právu řešit."

Čunek ale kritiku odmítá, s nikým o nových bydlištích pro Romy jednat nehodlá a dokonce to označuje za promyšlený způsob, jak Romy integrovat do majoritní společnosti: "Hlavně se snažíme dát vždycky jednu rodinu do, řekněme, odlehlejších částí, do nějakého domku tam, kde romská komunita není. My máme zkušenost s tím, že oni v takovémto systému, tedy sousedů z té majoritní společnosti, tak nevytvářejí žádné velké problémy."

Obytné kontejnery v lokalitě Poschla ve Vsetíně (Foto: ČTK) A vsetínský starosta považuje svůj postup i za sociálně citlivý. "Kdyby si kdokoliv jiný zničil byt, nedostal by vůbec žádnou náhradu. Kdyby kdokoliv jiný neplatil nájem, skončil by na ulici," říká Čunek a dodává, že toto řešení zvolil proto, aby se po městě a po celém Valašsku nepotulovaly stovky bezprizorních Romů obtěžujících své spoluobčany.

Redaktor týdeníku Respekt Marek Švehla oponuje, že Čunek napřed vytvořil problém, když sestěhoval Romy do odpudivé bytovky uprostřed města a pak na boji proti "baráku hrůzy" založil volební kampaň.

Zákon přitom porušen nebyl, ale fakt, že vystěhoval Romy za hranice kraje do domků, koupených přes nastrčeného prostředníka, který se vydával za chalupáře, označují Čunkovi kritici za jednání odporující dobrým mravům. Starosta a senátor si nepřidal ani svým výrokem pro televizi Nova, kde na otázku, zda se nebojí negativního vyznění přezdívky Čunek - Čistič, odpověděl: "Já čistím jenom od vředů. To dělají lékaři taky, ne?"

Později sice vysvětlil, že vůbec nešlo o rasově motivovaný útok na romskou komunitu a že pojem "vřed" dokonce převzal od jednoho ze svých oponentů, který tak označil předmětný dům ve Vsetíně. Ale to už se rozlítila část Čunkových stranických kolegů v KDU-ČSL. Její úřadující předseda Jan Kasal, který krátce předtím dokonce vyzýval Čunka ke kandidatuře na funkci lidoveckého lídra, najednou obrátil: "Tu realizaci, kterou zvolil Jiří Čunek, ta jde naprosto mimo názor a volební program KDU-ČSL."

Petr Pithart A senátor Petr Pithart byl ještě ostřejší: "Budu naléhat na to, aby klub našel způsob, jak se co možná ostře, distancovat od činů a slov senátora Čunka. Když to neuděláme, tak se budou křesťanskodemokratické strany v Evropě distancovat od nás."

Samotný Čunek si ale stál za svým a výzvy k omluvě rázně odmítl: "Já především za co tedy. Takže určitě, když nevím za co, tak se nikomu omlouvat nebudu." Pevný postoj, jak se zdá, slavil úspěch. Celostátní konference lidovců se nakonec rozhodla Čunka nejen nijak netrestat, ale v podstatě nechala věc bez komentáře.

Vystěhovaná rodina Tulejových (Foto: ČTK) "Obecní a městská zastupitelstva jsou ve svých rozhodováních autonomní a stranické orgány vyššího typu do jejich rozhodování v podstatě by neměly zasahovat. To znamená, že také nemohou za rozhodnutí volených orgánů na úrovni měst a obcí nést zodpovědnost," řekl úřadující šéf KDU-ČSL Jan Kasal. Čunek totiž našel ve straně i vlivné zastánce. Jihomoravský hejtman Stanislav Juránek, sám horký favorit na křeslo předsedy strany, označil Čunkův postup za správný a humánní.

Ani v Senátu, kde se začínal formovat jakýsi odpor, nevyznívají dnes věci tak jednoznačně. Senátoři se nezřídka rekrutují z řad starostů a primátorů a někteří z nich, byť mnohem tišeji, sami uplatňují podobná řešení jako Jiří Čunek ve Vsetíně. Ale dokonce i senátor Jaromír Štětina, zvolený na kandidátce Strany zelených a sám v jiných kauzách aktivní na obranu Romů, tvrdí, že Čunek Romy zrovnoprávnil. "Nejde tady o Romy, ale o neplatiče," říká Štětina a k buňkám za městem dodává, že sám už bydlel v životě hůř.

A jaký je závěr příběhu? To zatím neví nikdo. "Vyřešit mezietnické vztahy je světový problém," říká již citovaný senátor Štětina a dodává, že kdyby si on s takovým problémem uměl poradit, tak by se zřejmě stal generálním tajemníkem OSN.Související články
DatumNadpisRubrika
24.11.2013Romové patří k nejvíce ohroženým lidem naší společnostiZprávy ze života Romů
18.09.2011Segregace romské komunity ve VsetíněZprávy ze života Romů
04.06.2011Současná situace vsetínských RomůO Roma Vakeren
19.10.2010Jiří Čunek, senátorZprávy ze života Romů
13.10.2010Vystěhovaní Romové ze Vsetína se budou znovu domáhat odškodnéhoZprávy ze života Romů
05.06.2009Výstava fotografií Romové ze VsetínaO Roma Vakeren
26.02.2009Jiří Čunek má vlastní řešení pro litvínovský JanovZprávy ze života Romů
08.10.2008Romská koncepce vicepremiéra ČunkaZprávy ze života Romů
17.09.2008"Nová" studie o Romech, verze ČunekZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz