Vyhledávání
30.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, kterou vede Anna Poláková. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý pátek od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz.Vítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Pale hin parašťovin u amen sam pale tumenca. Jek ora šunena amaro vakeriben "O Roma vakeren"!

Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu také dnes pro vás máme připravenou celou hodinu aktualit a zajímavostí ze života Romů a samozřejmě nebude chybět romská hudba.

The adaďives predal tumende kerďam reporty, andalo amaro dživipen. Phenaha tumenge nevimata u šunena the romane giľa - šukar šuniben.

Peršo vakeraha le Romeha, so chudľa paťiv le prezidentostar u mak pale grupa Kmeťoband.

Nejdříve jsme k mikrofonu pozvali Milana Horváta, který převzal medaili za zásluhy. Také vám prozradíme, jak se daří kapele Kmeťoband.

Vakeraha tiž palo Roma ko fimos. Dodžanena tumen palo nevo projektos u pale skidipen predalo čhavore.

Ve druhé polovině O Roma vakeren vám řekneme, že spousta mladých Romů dostala šanci zahrát si ve filmu. Dozvíte se o motivačních kurzech a sbírce pro děti. Tolik namátkou z programové nabídky a teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.


=[ Reportáž ]=
Romský podnikatel Milan Horvát dostal medaili prezidenta republiky Za zásluhy
Slzy radosti měl v očích třiapadesátiletý romský podnikatel a aktivista Milan Horvát z Lysé nad Labem na Nymbursku, když zjistil, že převezme medaili prezidenta Za zásluhy. Je teprve druhým romským aktivistou, který ocenění získal. Jak Anně Polákové řekl, cítí velkou radost, ale také závazek, aby rozvíjel započatou práci pro Romy.

Milan Horvát přebírá od prezidenta medaili Za zásluhy (Foto: ČTK) "Padla i slzička z radosti, ale zároveň mě to připoutává, že budu muset, když dostanu státní vyznamenání, tu práci rozvíjet trošku víc, ještě víc se tomu věnovat, prohlubovat a dokázat ostatním lidem, kteří nejsou přesvědčeni, že si to vyznamenání zasloužím."

Máte pocit, že někdo říká, že si to nezasloužíte?

"Já si myslím, že 99 % lyských občanů jsou rádi a jsou pyšní, ale jsou i takoví, kteří řeknou: 'Proč ten Rom dostává státní vyznamenání?'"

Co všechno tomu předcházelo? Co všechno jste musel udělat nebo co všechno děláte v Lysé? Jak se vůbec o Vás dozvěděli? Jaká práce je za Vámi?

Milan Horvát přebírá od prezidenta medaili Za zásluhy (Foto: ČTK) "Já jsem ani nevěděl, že výkonný výbor dal návrh na státní vyznamenání, to jsem vůbec netušil, to oni sami a základní členové. Osm let dělám předsedu bezplatně a dělám to rád."

Jak dlouho žijete v Lysé na Labem?

"Já tam žiji 37 let, od roku 1969. Dělal jsem s lopatou, dělal jsem s vidlemi, a nakonec jsem pracovat v ČKD ve slévárně, takže jsem toho prošel dost. A to, že teď mám firmu, také nebylo lehké, začátky byly těžké, ale dá se říct, že jsem se chytil hned v roce 1990 a vystartoval jsem dost dobře, že jsem měl práci stabilně, takže jsem tam, kde jsem teď. Můžu nabízet práci Romům v Lysé a okolí."

Co pro Vás znamená toto vyznamenání coby pro Roma?

"Samozřejmě, že jsem Rom, cítím se Romem, ale zároveň se cítím rovnocenným občanem tohoto státu. Myslím si, že i pro mě platí stejné zákony, i pro mě platí všechno, a já se cítím součástí České republiky a že dostane Rom státní vyznamenání..., myslím si, že jsem už třetí, a já si myslím, že každý rok by měl být oceněn Rom, samozřejmě pokud si to zaslouží."

Jak přijala zprávu o Vašem vyznamenání Vaše rodina?

"Samozřejmě to budeme oslavovat, ale ne v rodinné kruhu, ale myslím si, že i ve sdružení, protože tam vzniknul návrh. Takže budeme oslavovat společně s členy a výkonným výborem, ale jenom mírně, nebudeme mít žádnou kapelu, ale pozvu každého, kdo se mnou spolupracuje ve městě, každého, kdo se na tom podílel. Není to jenom moje vyznamenání, je to i vyznamenání všech, kteří se podílejí na té práci."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
11.03.2007Podle Milana Horváta tancuje Livia Klausová jako RomkaZprávy ze života Romů
01.12.2006Sdružení romských občanů v Lysé pomáhá Romům začlenit se do běžného životaO Roma Vakeren
26.10.2006Milan Horvát bude vyznamenán Medailí za zásluhy, v pátek bude hostem RadiožurnáluZprávy ze života Romů
10.12.2004Skupina Bengas uspořádala koncert proti drogámO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Slovenská kapela Kmeťoband představila v Plzeni své nové album Hoj Amore
Do Plzně na festival Wings of Gipsy přijela slovenská kapela Kmeťoband. Ta představila své nové album Hoj Amore. Pro oba hlavní představitele skupiny - Igora Kmeťa a jeho 27-tiletého syna to bylo třetí vystoupení v Česku. Před koncertem byli trochu nervózní, to ale přešlo s prvním potleskem diváků.

Album Hoj Amore Kmeťoband v České republice, jak je to s vaším koncertováním?

"Přiznám se, že v Čechách koncertujeme málo, teď jsme tu asi potřetí během dvou let.Doufám, že se to zvýší, že o nás bude větší zájem"

Co je u Kmeťobandu aktuální?

"Vydali jsme nové album, u českého vydavatele EMI, takže věřím, že nás již bude české publikum a čeští posluchači lépe znát."

Co je na novém albu, liší se nějak od těch dvou předchozích?

"Určitě ano, protože je širší, kvalitnější, co se týče muziky, co se týče zpěvu. Jsou tam autorské věci, písničky, které složil můj syn. Je to asi 50 na 50, udělali jsme 50 % vlastní tvorby a z 50 % jsme upravili věci, které se skoro zapomenuly, tak jsme je dali do povědomí, protože jsou krásné a upravili jsme je do takového moderního šatu."

Jak se 49tiletý otec staví do role hip-hopera nebo funky?

"Mně se to líbí, já jsem unešený. Teď jsme dělali pár věcí s rytmem, z kontrafaktu, perfektní, to se mi moc líbí. Je to vlna, která tu už dávno měla být."

Jak je to na koncertech na Slovensku, kdo na vás chodí?

"Na nás chodí mladá generace, úplně mladá, střední, ale i ti starší."

Lze říci, kolik jste prodali desek?

"Z prvního alba jsme prodali víc jak 20.000. Z druhého, podle informací, které jsem dostal od Forzy, distributora našich cd, okolo 15.000. A nyní u nového alba, které se jmenuje Hoj amore, věříme, že to bude přes 30.000. Jsme optimisti a přejeme si to."

Který koncert vás v poslední době překvapil?

"Překvapilo mě jedno vystoupení na fotbalovém stadionu v Košicích, kde nějací skini trošku řádili. Začali jsme zpívat před zápasem a nějací skinheadští hulváti tam vyběhli. Potom se to uklidnilo, ale už to bylo nepříjemné. Po šesti letech, co takhle hrajeme, to bzlo poprvé a byl jsem z toho zklamaný já i můj syn. Byli to čtyři opilí lidé, kteří byli rasisticky založení."

Setkáváte se s tím, že by si na vašich koncertech i ne-Romové zpívali romsky romské písničky?

Kmeťoband (Foto: www.kmetoband.sk) "S tím se setkáváme neustále, my máme více bílých fanoušků. Když máme koncert, je tam 80 % bílých. Když nevím text, stačí se podívat do první řady, kdo tam je, a už text vím. Stane se, že člověk zapomene, rozmýšlím se, podívám se na posluchače a vidím, že zpívají písničky."

Jak to vnímáte vy jako Rom, když si ne-Romové zpívají, notují romské písničky?

"Mě to strašně těší, jsem na to hrdý, že jsme konečně udělali takovou revoluci na Slovensku, což se teď podařilo pár lidem i v Čechách, že ti bílí, ta nová generace, která nyní vyrůstá, ta mladá, ta dětská, už Romy vnímá jinak. Veřejné vnímání bylo tehdy, v osmdesátých letech, velmi špatné. My jsme to trošku načali s rokem 2000, že i bílí užívají cikánská slova, když mluví, a už i Romy berou jinak, nemyslí si již, jako doposud, že všichni Romové jsou špatní, všichni jsme zloději, vědí, že to tak není. Sami víte, že to tak není, ale teď vnímám, že se to pomaličku začíná ubírat jiným směrem.

Igor Kmeťo mladší, co tě teď v poslední době nejvíc potěšilo?

"Potěšilo mě to a stále těší, že vidím svou dceru vyrůstat, začíná mluvit, zpívat. To mě nejvíce těší."

Kmeťoband (Foto: www.kmetoband.sk) Vy jste muzikantská rodina, znamená to, že učíš dceru zpívat? Co ji učíš, nebo co zpívá?

"Zatím ji ještě neučím, ale chytá se. Líbí se jí i písničky, které zpívám já, písničky, které se líbí mně, se líbí i jí. Pomaličku se chytá a když někdy zpívá tak, že je mi z toho zle, tak jí říkám, ať nezpívá. Ale chytá se, chytá se do tóniny, takže jsem rád."

Chytá se tvé písničky, některé z tvých posledních desek?

"Ano, je na albu písnička Hoj amore. To je z posledního alba, Hoj amore se jmenuje celé album, to je písnička, která vznikla zhruba před třemi měsíci. To jsme ji nahráli, natočili jsme videoklip, to jsme ještě stihli naštěstí v létě a točilo se to v Bratislavě na Košáriskách, to je pár kilometrů od Bratislavy na jezerech, má to takovou letní atmosféru. Písnička se hraje ve slovenských televizích, slyšel jsme, že i v českých televizích, na Óčku atd. Každé album, které jsme udělali, je odlišné, toto má charakteristiku trošku španělských kytar, trošku flamenco, ale pořád to má takovou šťávu, že 'z každého rožka troška'."

To album je vyloženě tvoje záležitost?

"Je tam převzatá tvorba, některé písničky jsou převzaté, ale aranžmá jsem dělal já. Lze říci, že to album není přesně to, co bych udělal. Ale v únoru vyjde sólové album. Ale i Hoj amore je slušné, ta aranžmá jsou udělána tak, aby to i normální posluchač mohl přijímat uchem, ale hlavně srdcem."

Kdo by to měl poslouchat, toto cd?

"My jsme jej dělali pro všechny, pro Romy i gádže. Na Slovensku to máme tak, že - my jsme teda fakticky začali v Čechách, toto je druhá akce, kterou hrajeme v Čechách a já jsem velmi rád, že tady vidím tolik Romů najednou a že se na nás těší - a na Slovensku jsme zatím měli odezvy od Romů, ale většinou jsme měli od bílých. Bílí si nás váží a mají rádi naší muziku, zpívají naší písničky a všechny je znají, tak doufám, že to dokážeme i v Čechách."

Myslí na to autor, když dělá tuhle desku, myslel jsi na to, je to pro Romy ne-Romy, jak je to?

"Já jsme to dělal tak, kdybych byl normální člověk, jak bych to dělal. Takže tak, pokud se to líbí mně, doufám, že se to bude to líbit i druhému. Je sto lidí, sto chutí, někomu se to třeba nelíbí. Ale časem dochází na to, že víc a víc lidí říká, že je to dobré."

Ptám se proto, že některé romské kapely právě tvoří pro to, aby se to prodávalo?

"Já musím zaklepat, že máme štěstí, že vychytáme tu tzv. komerci, že to naroubujeme tak, my jsme muzikanti, nebo já jsem muzikant, nelze říci, že jazzový muzikant, ale snažím se hrát muziku ze srdce, mám rád věci, které jsou jednoduché. Takže je to tak, oblíbí si to i Romové i bílí."

Pokud bude dnes hrát romská kapela, musí tam dát prvky komerce, aby se to prosadilo?

"To už je na nich, jak to chtějí, jak to cítí. A já s každou kapelou, každým muzikantem cítím a dnes jsem tu viděl spoustu dobrých kapel. Můžu říci, že takové kapely u nás Slovensku tolik nejsou, jsou dobré kapely, ale romské kapely na Slovensku nejsou tak dobré jako tady v Čechách. A dělají to dobře, mně se to líbí. Akorát že nemají takové možnosti jako máme my, je to o štěstí, o kontaktech a o písničkách. Je tu samozřejmě vynikající kapela Gulo čar, tu znají už i lidé na Slovensku, jsou to super kluci, super muzikanti, ale chybí jim písnička, chybí jim hit, aby oslovili všechny lidi. Mají super písničky, dobře zpívají, jsou dobře sehraní, jsou to dobří muzikanti, ale chybí jim písnička, chybí jim ta písnička, ta zpěvavost, aby si to lidé zazpívali a aby řekli Gulo čar, to je srdcová záležitost, oni zpívají pro mladé, pro staré, se svým stylem."

Co jsi za ty čtyři roky zažil takového, co bys řekl, že je úplně nej?

"Hrozné emoce jsem zažil, hrozná období, každé cd mi něco přineslo, není to právě proto, protože jak říkám, žádné cd není stejné, nebude se podobat prvnímu ani druhému. Každé cd bude jiné už jen proto, že já jsem člověk velmi ovlivněný atmosférou. Na mě strašně působí lidé, když vidím, že mi dávají najevo: víc a víc, tak se snažím dělat víc a víc muziky, i pro ně, nejen pro sebe. Snažím se dělat víc to, co chtějí lidé."

Uvažuješ o tom, pořídit si živou kapelu?

"To je můj životní sen mít živou kapelu. Jsem u muzikantů prakticky méně uznávaný, protože nemám živou kapelu. Uvědomuji si to, my jsem začali jako zábavná kapela, hráli jsme styl zábavy, klávesy, maximálně kytara, basa, a dělali jsme tu muziku jen pro zábavu. Ale když ta muzika začala dostávat otáčky, tak si to žádá živou kapelu. Ale dokud nemám sólové album, nemůžu si živou kapelu dovolit, protože, abych hrál čtyři moderní písničky, které mám, na koncertě, to je málo. Abych hrál čardáše se živou kapelou na koncertech, to se také nehodí. Takže teď čekám na sólové album, udělám celou tvorbu funkovou, soulovou, hip-hopovou, potom si vezmu hosty a v lednu v únoru sestavím živou kapelu a udělám turné.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
30.12.2005Slovenská skupina KmeťobandO Roma Vakeren
17.12.2004Vznik a tvorba kapely KmeťobandO Roma Vakeren

=[ Zprávy ]=

Vsetínský starosta a senátor Jiří Čunek (Foto: ČTK) Vsetínský starosta a senátor Jiří Čunek nerozumí tomu, proč jeho vystěhování Romů ze Vsetína a televizní výrok o "čištění od vředu" vyvolal u romských aktivistů a ve vedení KDU-ČSL takové pobouření. Jeho kritikové včetně úřadujícího šéfa strany Jana Kasala podle něj jen blábolí o problému, o němž nic nevědí. Za svým výrokem si prý stojí a ve svém postupu vůči Romům hodlá vytrvat.

Severočeský Most požádá o dotaci z vládního programu odstraňování havarijních situací v sociálně vyloučených romských lokalitách. Za příspěvek chce opravit domy na sídlišti Chanov. Projekt počítá se zapojením Romů do rekonstrukčních prací, což by mělo zvýšit šanci na získání podpory.

Maďarsko má po sto padesáti letech nového romského vajdu. Od pondělka je jím 39tiletý stavební podnikatel Csaba Kállai. Vajdu zvolili jednohlasně významní romští představitelé, mezi nimi známí spisovatelé a hudebníci, ocenění vysokými maďarskými státními vyznamenáními. Jeho úlohou bude reprezentovat zájmy Romů a urovnat jejich vzájemné spory.

V pondělí 20. listopadu vyjde nové album "Romano Hip Hop" romské rappera Radoslava Bangy Gipsyho, v projektu GIPSY.CZ. O albu se už nyní hovoří jako o výjimečné události. Gipsy není na hudební scéně žádný nováček, na pódiích se objevuje už od svých 13ti let.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
30.11.2013Na maďarskou politickou scénu vstupuje nová romská stranaZprávy ze života Romů
24.11.2013Romové patří k nejvíce ohroženým lidem naší společnostiZprávy ze života Romů
21.09.2013Skupina Gipsy.cz vydala nové album UpgradeO Roma Vakeren
26.01.2013Úřednice kontrolují byty na mosteckém sídlišti ChanovO Roma Vakeren
11.12.2012Vánoční koncert Gipsy.cz bude v Lucerna baru i s nadílkouZprávy ze života Romů
09.10.2012Kanada připravuje program návratu Maďarských RomůZprávy ze života Romů
13.09.2012Je to jen vítr: V houštině strachuZprávy ze života Romů
04.09.2012Do pražských kin putuje festivaly oceňovaný maďarský snímek Je to jen vítr (Csak a szél)Zprávy ze života Romů
29.07.2012Generace na rozcestí: Uniknout předsudkům!Zprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Ve filmu Roming se objeví řada známých romských osobností
Trnitá je cesta ke slávě. Vědí to i lidé, kteří se účastní filmových castingů. Tuto zkušenost má také Jiří Parči, který hraje v novém filmu Roming. V tomto snímku se objeví také řada dalších známých romských osobností vedle Milana Labudy a Bolka Polívky. S Jiřím Parčim si povídal Jan Mišurec.

Roming Co tě přimělo k tomu, že jsi se dal na casting k filmu Roming?

"Já jsem nikdy na castingu nebyl, takže to bylo to, že jsem to chtěl zkusit. Dostal jsem se až do posledního kola, takže za sebe to hodnotím tak, že se mi to zdařilo, i když jsem to samozřejmě nečekal."

Měl jsi trému?

"Tréma byla, samozřejmě, ale postupem času, jak jsem se dostával do druhého třetího kola, tak ta trém opadávala."

O čem ten film je?

"O cestě romského kluka, který si jede pro svou nevěstu, kterou ani nezná, a ženit se nechce. A na té cestě, když jede za nevěstou, prožívá různé příběhy, takové ty peripetie."

Jakou ty jsi měl roli, nebo co jsi musel zahrát, co se po tobě chtělo?

"Tam se dělají různé scénky, učili jsme se texty, které jsme museli pochopit, o čem ten text je. Já vím, ten poslední casting, co jsem dělal, tak ten jsem zahrál asi dvanáct patnáct scének."

O čem ty scény jsou, nebo jestli bys mohl přiblížit, co konkrétně jsi musel udělat, co se po tobě chtělo?

"Scéna byla taková, že jsme musel zahrát, že potřebují drogovou dávku. A byly různý polohy, normálně žádat o dávku bratra, potom na něj více přitlačit, řvát na něho, že mám silnej absťák a potom byla další poloha. Musel jsme brečet, prosit. Takový scénky byly i v jiných situacích a také to bylo v jiných polohách, jiných náladách."

Je to poprvé, co hraješ ve filmu?

"Je to poprvé."

Chtěl bys hrát i v dalších filmech, třeba dostat i hlavní roli, lepší roli, sníš o tom?

"Ne že bych o tom snil, ale bavilo mě to a budu se snažit chodit na různé castingy, i na jiné. A uvidím, co z toho bude."

Co ti tato zkušenost dala?

"Poznal jsem spoustu nových kamarádu, skvělých lidí, a i spolupráce lidí, kteří na filmu pracují, byla velmi dobrá, takže jsem si s nimi dobře rozuměl."

Hraje tam i řada známých herců, jako třeba Bolek Polívka, jak se tito lidé chovají takříkajíc na place?

"Co se týče Bolka Polívky, tak ten byl úplně super, protože se nestyděl přijít před třicet Romů a sednout si s nimi a dát si s nimi sklenku něčeho, takže co se týče Bolka, nebál se jít mezi normální lidi, protože on je hvězda, a bavit ostatní. I když to bylo v noci, všichni byli unavení, on si sedl a bavil lidi."

Byl tam i Marián Labuda...

"S Mariánem Labudou jsme ani neměli možnost se nějak bavit, protože ten jenom přijel, přišel na scénu odehrál to, takže jsme neměli příležitost se s ním bavit, nebo zeptat se ho."

Zasmáli jste se při natáčení?

"To určitě, protože tam došlo k různým situacím, kdy lidé nepochopili, co mají udělat a udělali to úplně jinak. A samozřejmě, že lidé se tomu pak smáli a i z tohoto hlediska se mi tam strašně líbilo, že to nebylo jen na profesionální úrovni a že se tam člověk zasmál. A všichni to brali i tak, že to opravdu má být legrace a bavili jsme se u toho."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
01.06.2007O Roma VakerenO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Sdružení Slovo 21 nabízí motivační kurz pro romské nezaměstnané ženy
Sdružení Slovo 21 nabízí motivační kurz pro romské nezaměstnané ženy. Co se ženy mohou dozvědět a naučit řekla Marii Vrábelové koordinátorka projektu Martina Horváthová.

"Motivační kurzy realizujeme v rámci velkého projektu z iniciativy Equal, který se zkráceně jmenuje Podpora Romů v Praze a my v něm máme na starosti aktivity zaměřené na romské ženy. Konkrétně tento motivační kurz je určen ženám, které jsou nezaměstnané, jsou evidovány na úřadu práce, nebo jsou na mateřské dovolené a plánují po skončení mateřské dovolené si hledat zaměstnání."

Proč vlastně ty kurzy pořádáte? Pořádáte je poprvé?

"Pořádáme je poprvé a cílem kurzů je posílit sebedůvěru romských žen tak, aby překonaly obavy z neúspěchu při hledání práce, aby se naučily komunikovat, aby si nacvičily přijímací pohovor, a tím chceme přispět k tomu, aby snáze hledaly zaměstnání."

Jak dlouho kurz potrvá?

"To je krátkodobý kurz. Bude se konat dva dny, lépe řečeno dvě odpoledne."

Kurz bude probíhat v Praze?

"Kurz bude probíhat v Praze. V centru Prahy a je také určen romským ženám z Prahy."

Mohou se ještě některé ženy přihlásit?

"Právě teď je ta nejlepší doba na to se přihlásit. Uzávěrka přihlášek bude 8. listopadu a přihlásit se mohou všechny romské ženy, které žijí v Praze, jsou nezaměstnané nebo na mateřské dovolené a je úplně jedno, kolik jim je let nebo jaké mají vzdělání."

Myslíte si, že kurz pomůže ženám k tomu, aby získaly odvahu a samy si hledaly zaměstnání? Myslíte si, že při hledání zaměstnání sebevědomí neztratí?

"To nikdo neví, to záleží na tom, jak se romské ženy vyrovnají s danou situací. My se budeme snažit jakoby je na tu situaci připravit nebo je nějakým způsobem vytrénovat a připravit je na různé eventuality."

Říkáte, že se budou ženy školit dva dny. Máte ty dva dny nějak rozdělené?

"První den bude věnován tréninku sebevědomí a komunikace, kde se ženy naučí mít v sebe sebedůvěru a osvojí si správné způsoby komunikace a následující den bude zaměřen prakticky a ženy se tam dozvědí, kde a jak hledat pracovní nabídky, jak o práci žádat, jak napsat životopis, jak se chovat u pohovoru nebo jak nejlépe vystupovat u pohovoru."

Pro kolik žen to je?

"Počítáme, že se tohoto kurzu zúčastní 15 až 20 žen."

Budete ještě potom sledovat jejich další osud, nebo kurzem všechno skončí?

"Domnívám se, že v rámci celého našeho projektu Podpora Romů v Praze jsme schopni nabídnout těm ženám i další aktivity, kde pak mohou zlepšit další své schopnosti, co se týče například počítačů nebo jazykové vybavenosti a tak podobně a určitě nás bude zajímat, jestli ty kurzy přispějí k tomu, že se zaměstnají."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
09.04.2016Díky projektu Jileha se romské ženy dozvídají o svých právech a možnostechO Roma Vakeren
20.02.2016Projekt Barvalipe: Roma Leadership Program se zaměřil na to, jak být vůdčí osobnostíO Roma Vakeren
21.11.2015Neziskové organizace Slovo 21 a Romea letos pomohly najít práci 25 nezaměstnaným Romům z PrahyO Roma Vakeren
16.05.2015Ženská romská skupina Manushe připravuje nový projekt Jileha – SrdcemO Roma Vakeren
18.04.2015Projekt Barvalipen Roma Leadership Program aneb Bez elit to nepůjde!O Roma Vakeren
03.01.2015Rubikon Centrum pomáhá s hledáním práceO Roma Vakeren
20.12.2014Dlouhodobě nezaměstnaní se v Jablonci nad Nisou mohli zapojit do veřejně prospěšných pracíO Roma Vakeren
22.11.2014Mladé Romky mají za sebou roční politický výcvikO Roma Vakeren
13.09.2014Romské vysokoškolské studentky se připravují na politickou kariéruO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Zakoupením magnetky podpoříte osvětové programy zaměřené na předcházení úrazům
Mnohé úrazy u dětí jsou naprosto zbytečné. Následky pak mohou být nevratné. Rodiče často ponechávají své ratolesti bez dozoru. Batolata a menší děti čelí zbytečným pohmožděninám a zlomeninám. Zakoupením barevného magnetku můžete podpořit osvětové programy, které jsou zaměřené na předcházení zbytečným úrazům. Za jednou z prodejkyň magnetů, Andreou Kavulokovou, se vydal s mikrofonem Jan Mišurec.

Popálení elektrickým proudem způsobená kousáním šňůry elektrického spotřebiče (Foto: www.detstvibezurazu.cz) "My děláme sbírku na projekt dětství bez úrazu, je to prevence do mateřských a základních škol, je to nadace Podaná ruka"

Od kdy do kdy sbírka probíhá?

"Sbírka trvá od letošního léta a skončí koncem srpna 2007."

Dáváte lidem letáky, je zájem?

"Většinou ano, magnetek je za 45 Kč."

Přispívají lidé?

"Je to různé, ale většinou ano, jak kdy, záleží na tom, kde jsem."

Co je smyslem těch magnetků, nebo co znázorňují?

"Je na tom pan Pip a nápis 'Podporuj dětství bez úrazu'. Jsou různé barvy, ale nejvíce si lidé kupují modré a růžové."

Vy sama měla jste někdy nějaký úraz, jaké jste měla dětství?

"Samozřejmě jako každé dítě jsem měla úrazy, ale nic vážného, rozbitá hlava to nebyla, tak koleno."

Máte na sobě i skleněnou kasičku, nějaké peníze tam již jsou, jak je tato sbírka kontrolována, nebo jak probíhá předávání těch peněz?

"Dvakrát týdně přijdeme k naší šéfové a ona si to spočítá, peníze a magnety. Potom nás vyplácí, máme placeno 5 Kč za jeden kus."

Vy sama přispíváte na nějaké sbírky, co si o tom myslíte?

"Mám doma všechny barvičky, ty jsem si koupila, myslím si, že to je dobrá věc."

Stojíte v pražském metru, je to náhoda, nebo vám to místo bylo přiděleno?

"Je to náhoda, protože jsem to tady chtěla zkusit, protože jsem tady ještě nebyla, a zatím to docela jde."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" s datem 3. listopadu je u konce. Ale naladit si nás můžete opět za týden v pátek ve 20.05 - na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. V úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií. Naše vysílání najdete také na internetové adrese www.romove.cz.

Příště vám nabídneme aktuality ze života Romů a nebude chybět ani romská hudba.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vakeren. Romale irinen ada šuniben predal tumende.

Mějte se moc pěkně, klidný víkend.

Romale but bacht te sasťipen. Ačhen Devleha.

Obsah článku:
Reportáž:  Romský podnikatel Milan Horvát dostal medaili prezidenta republiky Za zásluhy
Reportáž:  Slovenská kapela Kmeťoband představila v Plzeni své nové album Hoj Amore
Zprávy: 
Reportáž:  Ve filmu Roming se objeví řada známých romských osobností
Reportáž:  Sdružení Slovo 21 nabízí motivační kurz pro romské nezaměstnané ženy
Reportáž:  Zakoupením magnetky podpoříte osvětové programy zaměřené na předcházení úrazům

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz