Vyhledávání
7.6.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, kterou vede Anna Poláková. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý pátek od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz.Vítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Pale hin parašťovin u amen sam pale tumenca. Jek ora šunena amaro vakeriben "O Roma vakeren"!

Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu také dnes pro vás máme připravenou celou hodinu aktualit a zajímavostí ze života Romů a samozřejmě nebude chybět romská hudba.

The adaďives predal tumende kerďam reporty, andalo amaro dživipen. Phenaha tumenge nevimata u šunena the romane giľa - šukar šuniben.

Peršo phenaha, so nevo hin andre grupa Gulo čar. Pro festivaľis Plzňate sas oka kurko e grupa Kmeťoband u amen lenca tiž vakerehas.

Úvodem vám řekneme co nového chystá kapela Gulo čar. Ve vysílání o Roma vakeren se také dozvíte, jak si vede slovenská skupina Kmeťoband, která o víkendu koncertovala v Plzni.

Džana amenca tiž ke vláda, jak o Roma kerde protestos u bešenas andro kontejneros. Vakereha tiž palo nevo protestos u palo mediální kurzos.

Ve druhé polovině O Roma vakeren se společně vydáme před Úřad vlády na protestní akci proti ghettům. Představíme vám také Eriku Janičovou, která se vzdělává v mediálním kurzu sdružení Džena. Tolik namátkou z programové nabídky a teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.


=[ Reportáž ]=
Gulo čar vystoupí společně s králem soulu Jamesem Brownem
Brněnská kapela Gulo čar vystoupí 4. listopadu v Praze v T-Mobil aréně společně s králem soulu Jamesem Brownem. Kapela už vydala dvě CD s názvem Baro Drom a Gipsy Goes to Hollywood a natočila i první videoklip. Její poslední vystoupení bylo minulý týden v Plzni na Mezinárodním romském festivalu Wings of Gipsy, kde byl i Richard Samko.

Členové skupiny Gulo čar Co je nového u Gulo čar?

"Teď jsme strašně dlouho hráli, tak jsme teď v říjnu zastavili a budeme připravovat nové věci, chceme dělat nový program na příští rok."

Jak se ujala nová deska, kterou jste vydali?

"Prodalo se asi 2000 kusů, doufám, že během příštího roku se prodá ještě 1000."

Podařilo se vám natočit i videoklip, postupujete v této fázi ještě někam dál?

"Právě budeme točit nový klip, protože ten první byl k desce Gipsy goes to Hollywwod a ještě jednu věc budeme dělat k Gipsy goes to Hollywood a budeme to dělat v Brně dva dny a Adam Kraus nám bude točit klip."

Jak jste našli cestu k Adamovi Krausovi?

"To bylo takové náhodné, protože on poslouchá funky muziku a jednou přišel na náš koncert a my jsme se ním tak skamarádili, že zůstal náš kámoš."

Natočili jste desku, jaké máte ohlasy od posluchačů z koncertu, jak to vnímáte?

"Deska je taková, jaká je, já sám jsem nebyl spokojen se zvukem, protože jsem dělali dlouho a myslím si, že ti frajeři, co to tam dělají, to trošku vzali trošku na lehkou váhu, takže to se mi moc nelíbí."

Vás čeká dlouhé vystoupení s Jamesem Brownem, je to již podruhé, s čím jdete na to vystoupení? Máte trému?

"My si to ještě dneska moc nepřipouštíme. My si vždy tak dva dny před koncertem pustíme tu událost, která nás čeká. Určitě budeme mít trému, protože to jsou hráči a muzikanti, které posloucháme již dvacet let, víme o nich skoro všechno. Máme trému trošičku, ale těšíme se na ty lidi a tak."

Vladimíre, vy jste vždy předkapela někoho většího, je už ten cíl, aby jste vy byli ti větší, aby vy jste měli předskokany?

"To nevím ještě, ale my chceme příští rok udělat to, že se stáhneme ze všech těch klubů nebo necháme nějaké kluby a budeme chtít dělat větší koncerty. Příští rok nám bude 10 let, Gulo čar, takže uděláme 2 velké koncerty a uvidíme."

Ty jsi vlastně od začátku v kapele Gulo čar, která měla několik jmen, kam se vlastně posunula ta hudba, to myšlení?

"To myšlení zůstává svým způsobem úplně stejné, já si myslím, že jsme již někam došli a ta muzika půjde tak, jak cítíme. Protože to je tím myšlením, to myšlení se již nebude posouvat tak, že přeskočíme něco většího. To si myslím, že již ne, my jsme na to už dost staří, myslím si také, že se to nějak usadí a máme tam mladý lidi, máme tam tři kluky, kteří zpívají a hrají, takže doufám, že z nich ještě poteče nějaká nová energie."

Občas, když přijdou na váš koncert, jsem trošku rozpačitý, zda mám zůstat, nebo odejít, ale když zůstanu, poslechnu si 3, 4, 5 písniček, tak mě to nějak vtáhne. Co v tom je?

"Já jsme se o tom již jednou bavil v televizi. Oni to jsou buď rezolutní funky, to je muzika, kterou děláme, ať si tam člověk najde, co chce. Jestli to bude funky, tak to bude funky, jestli to bude lidovka, tak to bude lidovka. My se snažíme dělat to hlavně ze srdce a dát do toho maximální energii."

Říkáš, že už deset let pracujete. Jsi spokojený, daří se vám ta práce, kterou chceš dělat?

"Já jsem strašně spokojený již proto, že Gulo čar má nějaké jméno a lidi je berou, A za to že můžeme hrát, jsem strašně vděčný gádžům."

Jak to?

"Protože gádžové nám otevřeli cesty."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
12.04.2014„Som Biely aj Čierny“ zpívají Supa, Smola a Hrušky s Gulo čarO Roma Vakeren
15.01.2008Brněnský Gulo čar natáčel „Pražákům je hej“ pro pořad ČT Souboj hitů Zprávy ze života Romů
26.01.2007Kapela Gulo čar pozitivně hodnotí kampaň upozorňující na problematiku romských ghettO Roma Vakeren
06.06.2006Blíží se jedinečný koncert židovské a romské kapelyZprávy ze života Romů
21.04.2006Kapela Gulo čar pokřtí své nové CD Gipsy goes to HollywoodO Roma Vakeren
19.04.2006Gulo čar: z Bronxu do HollywooduZprávy ze života Romů
03.03.2006Skupina Gulo čar vyrazila na likviduj! tourO Roma Vakeren
17.02.2006Gulo Čar vyrážejí Likviduj!Tour proti ghettůmZprávy ze života Romů
07.04.2005Kapela Gulo Čar vystoupí s Dougem Wimbishem z Living ColorZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Zprávy ]=

Případ vystěhování vsetínských romských rodin do tří obcí na Jesenicku možná skončí u soudu. Romové zvažují, že podají trestní oznámení na vsetínskou radnici a zejména na starostu Jiřího Čunka. Mají totiž pocit, že je radnice oklamala. Podle nich jim domy prodala za nadhodnocenou cenu. Informuje o tom dnes šumperský a jesenický tisk.

Skoro tři čtvrtiny romských domácností na Slovensku jsou odkázány na pomoc od státu, obce či charity. Vyplývá to z výsledků průzkumu o životních podmínkách romské komunity, které zveřejnili zástupci Rozvojového programu OSN. Vzhledem k tomu, že podle demografů žije na Slovensku na 380 tisíc Romů, znamená to, že téměř 300 tisíc jich žije v chudobě.

Zaměstnávání Romů a zdravotně handicapovaných bude podporovat antidiskriminační kampaň, kterou uspořádá příští rok na jaře v Olomouckém kraji sdružení SPOLU Olomouc. Projekt, jehož součástí budou mimo jiné televizní a rozhlasové spoty, bude zaměřen na zaměstnavatele i potenciální spolupracovníky Romů a zdravotně postižených.

Ve středu 15. listopadu se v pražském klubu Roxy od 19 hodin koná benefiční koncert s názvem Romské hvězdy dětem. Na večeru vystoupí kapely Gitanes, Bengas, Givtes a hosté. Vstupné na koncert činí 100 korun a jeho zaplacením přispějete na nákup vánočních dárků a potřebných věcí dětem z dětského domova Dlažkovice.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Kurz žurnalistického minima pro Romy začal
Tento měsíc byl zahájen v Newton College Kurz žurnalistického minima, který je určen mladým Romům. Kromě teoretické části kurz nabízí možnost rozvíjet vzdělání v oboru publicistiky praktickou činností v romských i většinových médiích. Hlavním cílem odborných stáží je výrazně přispět k možnosti získání zaměstnání absolventů a zkrátit jejich adaptační dobu po nástupu do zaměstnání. Vzdělávacího programu se účastní 18 mladých Romů. Marek Polák oslovil stážistku Eriku Janičovou.

"Přijde mi to skvělé, je to za prvé možnost, jak se vzdělávat, protože těch možností není dnes mnoho, a za druhé jsem přišla do tohoto kurzu s cílem, abych mohla něco dokázat, abych třeba mohla změnit svou profesi."

Co vás tam učí?

"V první řadě je to český jazyk, který si všichni musíme dost dopilovat a potom politologie, mediální práva."

Co z toho tě baví, co tě zaujalo nejvíce?

"Jsem asi jediná ve třídě, ale nejvíc mě baví český jazyk."

Proč?

"Protože mě bavil již na škole a zajímá mě vše, co se týče gramatiky, až po literaturu."

Co si slibuješ, až doděláš kurz?

"Určitě si nemyslím, že budu profesionální novinářka, ale slibuji si od toho, že se můžu potom dál zabývat studiem, že to pro mě bude taková přípravka."

Chtěla bys psát do nějakého romského časopisu?

"Samozřejmě, že bych chtěla, myslím si, že by to tady chtěl každý, nějak se uplatnit, ale záleží to v rámci možností, záleží to na praxi."

Jaká praxe vás čeká?

"Pan Veselý nám tady zajišťuje praxi a budeme rozdělení po 4 až 5 a budou nám nabízet možnosti, kde budeme moci pracovat."

Měli jste již za úkol něco psát?

"Je to takzvaná praxe, každý dostal za úkol si vybrat něco, na čem bude po dvojicích pracovat s tím, že to pak přednesem panu předsedovi, který z toho vybere to nejdůležitější a ty nejlepší pak uveřejní na internetových stránkách časopisu Romano gendalos."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
01.10.2010S Ivanem Veselým o Asociaci romských občanských iniciativO Roma Vakeren
18.12.2009O Vánocích v rodinách pracovníků sdružení DženoO Roma Vakeren
20.11.2009Vyšla studie Dvacet let rozvoje, stagnace nebo úpadku?O Roma Vakeren
08.08.2009Romské organizace v Česku sdružuje nová asociaceZprávy ze života Romů
28.03.2008O setkání aktivistů z romských organizací O Roma Vakeren
07.12.2007Romové v sociálních změnáchO Roma Vakeren
30.11.2007Sdružení Dženo pořádá seminář "Romové v sociálních změnách" O Roma Vakeren
27.07.2007Absolventi žurnalistického kurzu pro mladé Romy převzali certifikátyO Roma Vakeren
20.07.2007Kurz žurnalistického minima bude ukončen slavnostním předáním certifikátůZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Před Úřadem vlády se protestovalo proti odsouvání chudých romských rodin na okraje měst a obcí
Proti odsouvání chudých romských rodin na okraje měst a obcí se tento týden protestovalo před Úřadem vlády. Sešli se tam romští aktivisté a obhájci lidských práv. Svou demonstrací chtěli upozornit na kritické bytové podmínky Romů a na postup samospráv, které se romských obyvatel zbavují a stěhují je do ghett. Akci s názvem "Daruj kontejner, daruješ domov" zorganizovalo sdružení Z vůle práva. Více Marii Vrábelové řekla Kateřina Hrubá.

Protestní akce Daruj kontejner, daruješ domov se konala 25. 10. před Úřadem vlády (Foto: ČTK) "Inspirovali nás k tomu události ve Vsetíně, kde pan starosta Čunek postavil svou volební kampaň na tzv. vyčištění města od problémů. To znamená, že vystěhoval romské rodiny na periferii města, do kontejnerových domů. Před Úřadem vlády je to proto, že celý ten projekt stál podle pana starosty 40 milionů a 30 milionů z toho dostal ze státního rozpočtu jako dotaci. Takže nás zajímá, v případě, že vláda ve svých materiálech a koncepcích uvádí jako jednu ze svých priorit zamezování vzniku a šíření romských vyloučených enkláv, pokud ministerstvo práce a sociálních věcí vypracovalo seznam vyloučených lokalit s cílem nalézt řešení tak, aby to neexistovalo, tak jak je možné, že se 30 milionů dá na něco, co je přesně ukázkou toho, jak by to vypadat nemělo."

Již máte nějaké odezvy na kontejner, který tady před úřadem vlády stojí?

"My jsme tu akci plánovali jako víceméně velice komorní s tím, že si sem půjdeme pobydlet a uděláme nějaké další absurdní akce. Uvidíme, jakým způsobem na to bude někdo, třeba i z vládních činitelů, chtít reagovat. Předem jsme nikomu nedávali vědět, že tady ten kontejner bude."

Co tady z Úřadu vlády, již za vámi někdo přišel, nebo vás oslovil, mluvil s vámi?

"Nepřišel, ono je to také dáno tím, že my jsme tu práci nahlásili a až poté jsme se dozvěděli, že zasedání vlády nebude na Úřadu vlády, ale v poslanecké sněmovně, což na jednu stranu je škoda, na druhou stranu ta akce tím určitě smysl nepostrádá. Pokud to vzbudí jakékoli reakce, podnět k přemýšlení, k diskusi ať již u veřejnosti, či ve veřejných médiích, popřípadě sem k večeru nebo i během dne někdo z vládních činitelů přijde, bude to jenom plus, ale rozhodně to nebereme jako neúspěch, protože tu vláda nezasedá."

Už tady byl někdo, kdo vás podpořil, z činitelů?

"V podstatě nás všichni podpořili již jen tím, že přišli, že to vůbec vzbudilo zájem. Přišla paní Albert, která je členkou Rady vlády pro lidská práva, účast přislíbil i poslanec za Stranu zelených Ondřej Liška, který zatím nedorazil, pokud jsem ho nepřehlédla."

Vy to tady ukončíte, odejdete, nebo to bude mít ještě nějaký dozvuk?

"Sami jsme zvědavi, co tato akce vyvolá, pokud se o tom bude nějakým způsobem mluvit. Určitě budou i nějaké další navazující akce, protože ten problém neustále trvá, ale o těch nemáme zatím přesnou představu, takže pokud bude něco dalšího, zase bychom informovali."

Budete sledovat situaci, jestli tento krok pana starosty ze Vsetína není jakýmsi návodem pro starosty z ostatních měst?

"Určitě, já to považují za možnost velmi nebezpečného precedentu, právě pro to, že město může takto postupovat, dostane finance od státu, tvář této kampaně zvítězí ve volbách. Podle diskusí na internetu se to řadě lidí líbí, jsou ohlasy jako 'Bravo, pane starosto, Dal jste signál,' takže to je jedna z věcí, na které bychom se chtěli zaměřit."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
27.02.2016Vláda chce snížit počet ghett v ČeskuO Roma Vakeren
17.10.2015Premiér se sešel se starosty obcí, kde jsou sociálně vyloučené lokalityO Roma Vakeren
13.06.2015Nová Analýza sociálně vyloučených lokalit zaznamenala 606 místO Roma Vakeren
27.05.2015Počet ghett se od roku 2006 zdvojnásobil, žije v nich až 115 tisíc lidíZprávy ze života Romů
28.11.201330 tisíc Romů v Moravskoslezském kraji žije ve vyloučených lokalitáchZprávy ze života Romů
21.04.2013Studentský recept proti chudoběZprávy ze života Romů
10.12.2011Jak se pozná sociálně vyloučená lokalitaO Roma Vakeren
05.11.2011Fotografická výstava Proměny v Moravskoslezském krajiO Roma Vakeren
21.09.2011Šimůnková: Předkládaný materiál řeší sociální vyloučení jako takovéZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Gwendolyn Albert: Odstěhovat ty, které nechceme, nepatří do 21. století
V následujících minutách se společně vrátíme před Úřad vlády, kde se sešli aktivisté a ochránci lidských práv na protest proti odsouvání Romů do chudinských ghett. Svůj názor přišla vyjádřit i Gwendolyn Albert z Ligy lidských práv.

Protestní akce Daruj kontejner, daruješ domov se konala 25. 10. před Úřadem vlády (Foto: ČTK) "Pozoruji to dvanáct let a mám pocit, že se téměř nic nezměnilo. Pamatuji si dobu kolem roku 1996, kolem exodu Romů do ciziny, kdy bylo normální číst výroky místních činitelů ohledně toho, že by rádi zaplatili letenky a tak dále. A myslím si, že toto je to samé, to samé poselství těmto lidem: 'Nechceme vás ve městě, ať jste na okraji, ať jste v jiném kraji! Běžte pryč!' To je prostě to poselství."

Ale pan starosta Vsetína tím získal mezi lidmi celkem solidní popularitu...

"Právě to si myslím, je to, co je opravdu to nejnebezpečnější. Česká republika má mezinárodní závazky, na základě čehož musí garantovat lidem jejich lidská práva. Je to opravdu strašné, protože na evropské úrovni a i tady na vládní úrovni se musí mluvit mezinárodně o tom, že diskriminace nemá být, že lidská práva mají být respektována a tak dále. Ale je zde vidět ta obrovská propast, která naprosto existuje a existuje dále, přestože už více než deset let je Česká republika mezinárodně kritizována za své vztahy s romskou minoritou. Že na místní úrovni nic z toho neprosákne. Je opravdu zapotřebí, aby společnost začala s tím pracovat. Právě proto velmi fandím lidem, kteří jsou z majority a rozhodli se něco s tím dělat, něco o tom říci, mluvit o tom. Protože takhle to dále nejde. Odstěhovat ty, které nechceme - za prvé vůbec rozhodovat, že někoho nechceme a za druhé je vystěhovat pryč. To je nesmysl! Je dvacáté první století. Takové taktiky patřily k části evropských dějin, které jsou jejich nejsmutnější."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
27.02.2016Vláda chce snížit počet ghett v ČeskuO Roma Vakeren
17.10.2015Premiér se sešel se starosty obcí, kde jsou sociálně vyloučené lokalityO Roma Vakeren
13.06.2015Nová Analýza sociálně vyloučených lokalit zaznamenala 606 místO Roma Vakeren
27.05.2015Počet ghett se od roku 2006 zdvojnásobil, žije v nich až 115 tisíc lidíZprávy ze života Romů
28.11.201330 tisíc Romů v Moravskoslezském kraji žije ve vyloučených lokalitáchZprávy ze života Romů
21.04.2013Studentský recept proti chudoběZprávy ze života Romů
10.12.2011Jak se pozná sociálně vyloučená lokalitaO Roma Vakeren
05.11.2011Fotografická výstava Proměny v Moravskoslezském krajiO Roma Vakeren
21.09.2011Šimůnková: Předkládaný materiál řeší sociální vyloučení jako takovéZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Terénní sociální pracovníci sdružení Romodrom pomáhají vězňům
Sdružení Romodrom pomáhá vězňům. Přímo do nápravných zařízení za nimi jezdí sociální pracovníci, kteří se svými klienty řeší jejich problémy. Na svobodě pak tito odborníci navazují kontakt s rodinami a vyjednávají s úřady, aby trestanci nepřišli o byty a rodinné zázemí. Více už Janu Mišurcovi řekla koordinátorka Sylva Hampalová.

Foto: Libor Kukal "Romodrom provozuje vězeňský program od roku 2001, to znamená pět let, ve věznicích Vinařice a od letošního roku i ve věznici Oráčov a nabízí tam sociální poradenství. To obnáší asistenci a rady v oblasti bydlení, shánění zaměstnání, rodinných a jiných vztahů, úředních, právních záležitostí a podobně."

Kolik sociálních pracovníků tam jezdí a jak ty konzultace vypadají?

"Tým vězeňského programu má v současnosti tři sociální pracovníky, kteří jezdí do věznice jednou za dva týdny a řeší s klienty požadavky se kterými přijdou, v průměru dvacet minut. Během dvou týdnů pro ně ty záležitosti potom vyřizuje."

Kolika klientů se pomoc týká?

"Nyní máme asi deset klientů ve Vinařicích a deset v Oráčově. S tím, že je tam velká fluktuace, což je dáno tou cílovou skupinou."

Ve věznici jsou také sociální pracovníci, proč tam Romodrom ještě posílá své lidi?

"Každá věznice má své sociální pracovníky, ale žel jejich kapacita neodpovídá nárokům vězňů. Podle mých zdrojů, co jsem zaslechla, tak jedna sociální pracovnice má na starosti zhruba sto padesát až dvě stě padesát klientů vězňů. Takže už jenom tím samotným poměrem je dáno, že ony nejsou schopny vyřizovat jim veškeré jejich záležitosti, nebo ne do té hloubky, do jaké by bylo potřeba. A krom toho, kde spočívá výhoda Romodromu, je to, že my jsme terénní pracovnice. Můžeme tím pádem vyřizovat mnoho věcí, na které sociální pracovnice věznice nedosáhnou z kanceláře."

S jakými problémy se na vás klienti obracejí?

"Nejčastějšími problémy, které řešíme, jsou potíže s bydlením, protože během výkonu trestu mnoho z nich přijde o zázemí, o bydlení. Často to souvisí s přetrhanými rodinnými vazbami. To, k čemu celá práce směřuje, je pomoci klientovi ustát přechod z výkonu trestu na svobodu a s tím nejvíce souvisí shánění bydlení a zaměstnání, takže to jsou ty nejčastější záležitosti."

Vy jste se také rozhodli vybudovat pracovní zařízení přímo ve věznici...

"Ve věznici Vinařice se rozjíždí pracovní program financovaný z evropských fondů realizovaný Romodromem. Jeho náplní je zaměstnání klientů v truhlářské dílně, která bude vyrábět eurookna, a jejich obnova pracovních návyků a motivace pro budoucí zaměstnání a příprava na zaměstnání na volném trhu práce."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
31.03.2015Nízkoprahový klub Pavlač získal cenu ČASovaná botaZprávy ze života Romů
17.01.2015Romodrom o.p.s. poskytuje sociální služby a vzdělávací programy lidem ohroženým sociálním vyloučenímO Roma Vakeren
23.08.2014Sdružení YMCA provozuje terénní program zaměřený na děti a mládežO Roma Vakeren
01.02.2014Zakázku na výrobu dřevěných zásněžek nakonec Romodrom nedostalO Roma Vakeren
07.12.2013Sdružení Romodrom uspořádali adventní mši v kostele Svatého Martina ve zdiO Roma Vakeren
28.11.2013Pozvánka na bohoslužbu a adventní duchovní obnovuZprávy ze života Romů
22.06.2013Časovaná bota je cena pro pracovníky nízkoprahových sociálních služebO Roma Vakeren
06.10.2012Občanské sdružení Romodrom už působí i v LiberciO Roma Vakeren
10.03.2012Jihlavské organizaci, která pomáhá Romům, hrozí zánikO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" s datem 27. října je u konce. Ale naladit si nás můžete opět za týden v pátek ve 20.05 - na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. V úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií. Naše vysílání najdete také na internetové adrese www.romove.cz.

Příště vám nabídneme aktuality ze života Romů a nebude chybět ani romská hudba.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vakeren. Romale irinen ada šuniben predal tumende.

Mějte se moc pěkně.

Romale but bacht te sasťipen. Ačhen Devleha.

Obsah článku:
Reportáž:  Gulo čar vystoupí společně s králem soulu Jamesem Brownem
Zprávy: 
Reportáž:  Kurz žurnalistického minima pro Romy začal
Reportáž:  Před Úřadem vlády se protestovalo proti odsouvání chudých romských rodin na okraje měst a obcí
Reportáž:  Gwendolyn Albert: Odstěhovat ty, které nechceme, nepatří do 21. století
Reportáž:  Terénní sociální pracovníci sdružení Romodrom pomáhají vězňům

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz