Projekt Hnízdo chce zabránit odebírání dětí z rodin do ústavů
Méně dětí v ústavech. To je cíl nového projektu Hnízdo, na kterém v Ostravě spolupracují občanské sdružení Vzájemné soužití a Středisko náhradní rodinné péče Fondu ohrožených dětí. Pomáhají rodičům naučit se být dobrými rodiči.
Na začátku byl příběh Evy Sivákové. První miminko narozené v Moravskoslezském kraji v roce 2005 putovalo z porodnice rovnou do kojeneckého ústavu. Díky pomoci sdružení se po půlroce dostalo zpátky k rodičům. Další děti na to teprve čekají.
"Děti patří do rodiny, nikoli do ústavu," vysvětluje jednoduše myšlenku projektu psycholožka Jarmila Valoušková. Příběh Evy Sivákové dobře zná. Práce v této rodině ale ještě neskončila, říká Hana Žurovcová ze Vzájemného soužití.
"Do té rodiny docházím pravidelně každý týden, někdy i častěji. V současné chvíli pomáháme té rodině, aby zvládla takovou náročnou situaci, protože nejmladší chlapeček má zřejmě sluchové postižení, takže maminku doprovázím k lékaři. Dále jsme podali návrh na zrušení ústavní výchovy u ostatních dětí, které jsou v dětském domově," dodává Hana Žurovcová.
Do konce roku bude mít projekt Hnízdo sedm sociálních a terénních pracovnic. Jednou z nich je Elena Židková. Dříve pracovala v komunitním centru na Liščině. "Našim cílem je dostávat děti z ústavů do rodiny a dělat všechno proto, aby se do ústavů nedostaly."
Projekt má v péči 27 rodin. Dvě třetiny jsou romské. Důvod pro odebrání dětí je většinou sociální situace.
Pramen: Český rozhlas Ostrava - zprávy - každou hodinu
|