Vyhledávání
23.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, kterou vede Anna Poláková. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý pátek od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz.Vítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Pale hin parašťovin u amen sam pale tumenca. Jek ora šunena amaro vakeriben "O Roma vakeren"!

Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu také dnes pro vás máme připravenou celou hodinu aktualit a zajímavostí ze života Romů a samozřejmě nebude chybět romská hudba.

The adaďives predal tumende kerďam reporty, andalo amaro dživipen. Phenaha tumenge nevimata u šunena the romane giľa - šukar šuniben.

Peršo tumenge phenaha palo pensionos Janka Brnate, dodžanena tumen pal oda, so keren o Roma Prahate u palo sportka, savo keren o Roma andre Palaestra.

Úvodem vám představíme romskou podnikatelku z Brna, dozvíte se, jak si vedou neziskové organizace v oblasti vzdělávání a pozveme vás do pražského sportovního klubu Palaestra.

Vakeraha tiž palo jekh projektos, savo sikavela pre diskriminaci ka mende. Amaro šuniben zapandaha vičindoneha pre jek akcia, jak giľavena amare romane grupi.

Ve druhé polovině O Roma vakeren Vás budeme informovat o projektu Díky, že se ptáte, jehož cílem je vypracování odborné analýzy týkající se diskriminace. Nebude chybět ani pozvánka na koncert, kde vystoupí řada romských kapel. Tolik namátkou z programové nabídky a teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.


=[ Reportáž ]=
Romská podnikatelka provozuje v Brně pension
V následujících minutách se společně vydáme do Brněnského pensionu Janka, který provozuje romská žena Jana Lakingerová a zaměstnává tak i svého syna. Může být příkladem mnoha dalším Romům, kteří se vrací například ze zahraničí a mají chuť podnikat.

Pension Janka (Foto: www.penzion-janka.cz) "Už jsem podnikala předtím, než jsem do zahraničí odjela. Když jsem se teď vrátila, chtěla jsem přenést to, co jsem viděla v Rakousku. Doufám, že se mi to částečně povedlo."

Jak vás vnímá okolí?

"Samozřejmě, lidé mají různé názory. Je tady spousta lidí, kteří to berou, ale je také spousta lidí, kteří jsou závistiví.

Pension Janka (Foto: www.penzion-janka.cz) Tento penzion je celkově zrekonstruovaný. Určitě jste musela mít i nějaké vědomosti o tom, jak si poradit s tou rekonstrukcí. Přeci jenom každá žena, když přistoupí k rekonstrukci třeba koupelny, tak je tam určitý problém. Jak jste to dokázala, jak se Vám to povedlo?

"To můžu zase komentovat tak, že jsem se to naučila v cizině. Naučila jsem se trošku jiný styl a přivezla jsem ho sem. Věděla jsem přesně, do čeho jdu, jak to bude vypadat, jaký bude design celého penzionu a samozřejmě jsou ještě další krůčky, kterými to tu chci rozšířit."

Pension Janka (Foto: www.penzion-janka.cz) Je tu velká nezaměstnanost, řada rodin se potýká s ohromnými finančními problémy, co byste jim poradila?

"Víte, já jsem velký praktik a realista. Nebát se a udělat si opravdu nějakou vizi, což je velice důležité, já jsem třeba na to stavěla, na té vizi."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Projekt EQUAL bude přispívat ke zvyšování kvalifikace nezaměstnaných Romů
Zvyšování kvalifikace nezaměstnaných Romů a tím i jejich šance na získání nové práce je cílem projektu EQUAL, na který získalo sdružení Slovo 21 prostředky z fondů Evropské unie. Projekt je určen Romům všech věkových kategorií a dbá také samozřejmě o zvyšování kvalifikace. Více pověděla Marii Vrábelové ředitelka tohoto sdružení Jelena Silajdžič.

"Je to druhé kolo programu EQUAL v České republice a bude to trvat do srpna 2008."

Kdo všechno na tom spolupracuje?

"Občanské sdružení Slovo 21 je příjemcem toho grantu a našimi partnery je Hlavní město Praha, občanské sdružení R-Mosty, Romea, Městská část Praha 3 a Základní škola Havlíčkovo náměstí. Také máme mezinárodní partnery a to město Coimbra z Portugalska a rozvojovou agenturu Mura ze Slovinska."

Jak jste se dostali k mezinárodním partnerům?

"Vyhledávali jsme partnery, kteří se zabývají podobnými věcmi, jako my, kteří realizovali podobné projektu. A nebo jsme vyhledávali partnery, kteří dělají něco, o čem jsme cítili, že nám tady v Praze chybí. Oni dělají nějaké věci, které se tady nedějí a na druhou stranu tady ta pražská situace ohledně vzdělávání a zaměstnávání je mnohem lepší než v Portugalsku. V celém Portugalsku jsou možná dva nebo tři Romové na středních školách. Mají tam strašně vysokou kriminalitu, tak právě pracují s vězni, což je něco, čemu se můžeme naučit. Taky rozvojová agentura ze Slovinska rozjíždí některé věci, které už tady máme několik let, my se od nich zase naučíme něčemu novému. Myslím, že je to strašně dobré."

Vzájemně spolupracujete s romskými organizacemi. Přináší to už nějaké ovoce?

"Ano, absolutně. Projekt EQUAL je založený právě na partnerství a myslím, že je to jedna z nejlepších úrovní toho projektu. My jsme opravdu velmi otevřená organizace, ale ten projekt nás nutí ještě víc spolupracovat. Linky, které mezi námi jsou, jsou ještě pevnější. Pořád si voláme, mailujeme, scházíme se a dáváme to dohromady. Doufáme, že z toho vznikne jednotná síť, kde bychom měli státní správu, samosprávu, městskou část, vzdělávací organizace, nevládní sektor. To by mělo dělat systém na vyšší úrovni, kde by byli všichni zapojeni a kde by měl každý svoji roli, aby to mělo větší kvalitu než dosud."

Vy končíte s projektem, jak jste řekla, v roce 2008. Co by vás potěšilo? Jaký by ten výsledek konkrétně měl být?

"Tak konkrétní výsledek by měl být co největší počet zaměstnaných Romů, co největší počet mladých romských žáků zapsaných na střední nebo vysoké školy, co největší počet dospělých, kteří dodělají základní nebo střední školy, kteří dodělají rekvalifikační kurzy atd. Navíc, vytvořit jeden systém, jeden model, který by byl použitelný na vyšší úrovni, kde by byly všechny segmenty propojeny, aby to fungovalo a přesně se vědělo, kdo má jakou roli."

Bere si z vás někdo příklad? Spojil se s vámi někdo, kdo by žádal o radu z jiných míst, než je Praha?

"Právě, že v rámci toho programu teď vytváříme národní tematické sítě. To znamená, že máme síť, na které jsou projekty z celé České republiky, které mají něco společného. Tedy zaměstnávání a vzdělávání Romů a podobných kategorií obyvatelstva. A to je taky velmi dobrá věc. Vyměňujeme si zkušenosti, dáváme věci dohromady. Ty výstupy budou určitě společné a budou také návrhy na změnu legislativy nebo návrhy na ministerstvo školství a ministerstvo práce a sociálních věcí, které se tomu mají věnovat. Alespoň částečně by i ministerstva mohla vyvíjet svoji strategii v těch oblastech, protože do každého projektu, a je jich 106, je zapojeno pět, šest, sedm expertů, ale opravdu expertů. Když se to dá dohromady, tak je to opravdu síla a mělo by se využít zkušeností, které budou potřeba."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
02.08.2014Kurz Pracovník v sociálních službách umožňuje změnit zaměstnáníO Roma Vakeren
03.09.2011Díky rekvalifikačním kurzům lze získat práci, ne ale vždyO Roma Vakeren
20.08.2010Rekvalifikační kurzy pro nezaměstnané pořádá sdružení Velká ohrada zdarmaO Roma Vakeren
21.08.2009Rekvalifikační kurzy pomáhají lidem uplatnit se v novém zaměstnáníO Roma Vakeren
03.10.2008Publikace Příběhy představuje úspěšné projekty ESF v ČRO Roma Vakeren
20.10.2006Sdružení R-Mosty usiluje o zvyšování kvalifikace RomůO Roma Vakeren
12.08.2005Skončil první rekvalifikační kurz pro práci s dětmiO Roma Vakeren
18.02.2005Dělání pro vzdělání je rekvalifikační kurz pro práci s dětmi a mládeží v mimoškolních aktivitáchO Roma Vakeren
16.04.2004Romové z Chanova se mohou učit řemesla, někteří již našli práciZprávy ze života Romů
18.02.2004Absolventi prvního kombinovaného studia pro romské občany dostali osvědčení o rekvalifikaciFotoaktuality
07.03.2003Romové budou stavět dálnici D47O Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Boxéři z klubu Palaestra byli nominováni na trenéry reprezentace mládeže
Pražskému klubu Palaestra také skončilo období prázdnin, a tak se do tohoto sportovního klubu vrací příznivci Boxu. V tomto sportu dosahují svěřenci Jana Baloga řadu úspěchů. Více Marek Polák, který se do Palaestry vydal s mikrofonem.

Jan Balog - vlevo (Foto: www.palaestra.ecn.cz) Jaká je nyní situace, co se děje nového v Palaestře?

"Nejzásadnější změna je, že já a můj kolega Antonín Hauer jsme byli nominovaní na trenéry reprezentace mládeže. To nás strašně motivovalo a motivuje dál dělat ty věci tak, jak je děláme. Já sám jsem byl na mistrovství Evropy s dvěma borci z České republiky, nebyl to nikdo z Palaestry, ale zúčastnili jsme se toho a máme nové poznatky a nové způsoby, jak dál učit box."

Takže jste přišli s novou metodou výuky?

"Jasně, máme nové metody, máme nový návrh, který jsme napsali pro Českou boxerskou asociaci, jak bychom mohli pracovat s těmi dětmi. Počkáme na výkonný výbor, jak se k tomu vyjádří, ale myslíme si, že by to mělo být obecně schváleno, a pak nastartujeme nové a nové věci."

Můžete posluchačům říci, jaké byli mimořádné úspěchy vás nebo vašich kolegů?

"Kolegů ani tak ne, ale teď mají úspěchy naši borci, to bych rád zmínil. Máme tu Tomáše Poláka, který vyhrál sérii zápasů za naši reprezentaci, porazil mistra Slovenska, mistra Maďarska, mistra Polska. To už je velmi velká radost. Dokonce boxoval s klukem, který byl účastníkem na mistrovství světa, a v Německu ho porazil. Máme z něho moc velkou radost. Také bych rád zmínil naší přípravku, to jsou kluci ve věku dvanáct až čtrnáct let. Tam se nám opět strašně moc daří. Máme čtyři kluky, Patrika Baloga, Jakuba Majzla, Petra Bakeše, kteří na sobě opravdu pracují. A ty výsledky jsou vidět, vyhrávají zápasy, jsou našimi velkými nadějemi."

Jak vás poslouchám, slyším jen samá chlapecká jména. Trénují i děvčata?

"Malé holky teď nejsou. Děvčata občas jsou, ale dělají to spíš jako box-gymnastiku. Holky do osmnácti let tam ale teď nejsou."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
22.11.2014Boxerský klub Palaestra oslavil své patnácté narozeninyO Roma Vakeren
09.11.2013Jan Balog a jeho boxerský klub PalaestraO Roma Vakeren
06.02.2011Palaestra - boxem proti sociálnímu vyloučeníZprávy ze života Romů
11.04.2008Boxerský klub PalaestraO Roma Vakeren
02.06.2006Svěřenci boxerského klubu Palaestra mají řadu úspěchůO Roma Vakeren
07.01.2005Romové byli v boxu vždy úspěšníO Roma Vakeren
20.08.2004Boxerský oddíl PalestraO Roma Vakeren
12.03.2004Jan Balog vede boxerský klub PalaestraO Roma Vakeren

=[ Zprávy ]=

Pražský Lichtenštejnský palác bude až do zítřka dějištěm konference s názvem "Pozice Romů ve vzdělávacím systému v České republice." Iniciátorem a realizátorem tohoto setkání je sdružení Dženo a spolupracující organizace Athinganoi, Romodrom a Rada vlády pro záležitosti romské komunity. Hlavním záměrem konference je výměna zkušeností, veřejná diskuse a spolupráce vzdělávacích institucí i nevládního sektoru při zvyšování vzdělanostní úrovně romské populace v České republice.

Knihovna města Ostravy otevře v říjnu ve Vítkovicích pobočku se zaměřením na romské obyvatelstvo. Tato knihovna bude nabízet publikace v romštině či knihy věnující se romské problematice. Skupinou, na kterou se chce knihovna zaměřit, jsou romské děti předškolního a mladšího školního věku. Hlavním cílem projektu je ale vytvořit prostor, v němž by se Romové cítili vítáni, aniž by byli oddělováni od majoritní společnosti.

Brněnské děti z romských a sociálně slabých rodin se učily skládat moderní hudbu na počítači. Dílny vedli britští lektoři. Týdenní akce, která byla součástí mezinárodního projektu Art Party, vyvrcholila dnes ve 20 hodin koncertem na brněnském Favále. Vedle začínajících hiphopových hvězd z Británie na něm vystupují i děti s prezentací vlastní práce.

Brněnský sál Fléda hostí v neděli 1. října Idu Kelarovou. Bude to jedna ze tří zastávek unikátního podzimního turné této zpěvačky. Kelarová se tentokrát představí brněnskému publiku v doprovodu sboru Apsora a skupiny Romano Rat.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Helena Molnárová z Olomouce se snaží měnit špatnou situaci Romů
Špatnou situaci Romů ve svém okolí se snaží měnit Helena Molnárová z Olomouce. Ne všude se však setká s pochopením a pomocí. K mikrofonu ji pozvala Anna Poláková.

Olomouc, sloup Nejsvětější Trojice (Foto: www.olomouc-tourism.cz) Angažujete se řadu let, co konkrétně děláte?

"Děláme vzdělávání dětí, centrum pro děti, matky s dětmi, volnočasové aktivity s dětmi, terénní práci máme za sebou. Měli jsme sociálně právní poradnu, která fungovala dva roky, ale přišli jsme o kancelář."

Jaká je situace Romů na Olomoucku a kolik Romů zde žije?

"Na Olomoucku žije asi 5000 Romů a situace vypadá tak, že Romové již nemají chuť na nic, ani hledat práci, ani žádnou motivaci. Myslím si, že Romové zde pouze přežívají."

Vidíte nějakou cestu z tohoto začarovaného kruhu, jakým způsobem je motivovat, nebo nastartovat jejich děti?

"Byla by tady jedna možnost. Kdyby město uvolnilo nějaké prostory k tomu, aby se tam začalo něco dělat, jak s dětmi, s mládeží, tak s nečinností Romů, a motivovat je k dalšímu hledání práce, nebo k nějaké činnosti."

Říkala jste, že jste měli komunitní centrum, byly znát nějaké výsledky?

"Neměli jsme komunitní centrum, měla jsem pouze centrum pro matky s dětmi, které nám jedno občanské sdružení poskytlo zdarma. Bylo to pouze na 9 měsíců, s tím, že až nám projde projekt, můžeme pokračovat. Projekt nepodpořilo ani město, ani kraj a po 9 měsících jsme museli tuto aktivitu ukončit."

Kolik romských organizací funguje ve vašem městě?

"Funguje pouze moje občanské sdružení, Občanské sdružení romských žen a přátel Educo, což je Luba Oláhová a zbytek nefunguje."

Měli jste možnost obrátit se na někoho, kdo by vám pomohl?

"Obrátili jsme se na romskou koordinátorku, která nám zpočátku fandila, ale pak to nějak vyhaslo, obrátili jsme se na město, kde jsem hledali prostory, na odbor školství, kde se rušily nějaké školy a školky. Měli jsme zájem tam zahájit nějaké aktivity, zachránit jednu školu, ale nebyla nám poskytnuta pomocná ruka."

Budete to zkoušet dál?

"Teď si dám na chvilku, na nějaký čas oddych a zkusím to příští rok"

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
17.06.2005Olomoucký magistrát pořádá výtvarnou soutěž pro dětiO Roma Vakeren
18.04.2003V olomouckém chrámu mají Romové vlastní oltářO Roma Vakeren
18.04.2003Romské organizace chtějí vzájemně lépe spolupracovatO Roma Vakeren
18.04.2003Občanské sdružení romských žen a přátel pomáhá RomůmO Roma Vakeren
14.09.2002Romská pouť na Svatém Kopečku u OlomouceFotoaktuality

=[ Reportáž ]=
Cílem projektu "Díky, že se ptáte" je vypracování odborné analýzy diskriminace
Díky, že se ptáte je název nového projektu, který je zaměřen na rozvoj tolerance a odbourání diskriminace Romů v České republice. Na jeho realizaci se podílí občanské sdružení Slovo 21 a romská ženská skupina Manushe. Anketní šetření, které je součástí projektu, umožní odbornou analýzu získaných dat.

Proč jste se zaměřili právě na oblast diskriminace?

"My jsme se na tuto oblast zaměřili z jednoho prostého důvodu - toto slovo se používá všude a všichni víme, že existuje v jakémkoli prostředí. A proč ten výzkum o diskriminaci? On má název Děkujeme, že se ptáte. Bohužel do dnešního dne jsem já osobně neviděla žádný výzkum otočený takzvaně opačně, aby se někdo ptal Romů, jak se cítí, jaké mají pocity. Ve spustě časopisů jsem četla o tom, kolik lidí by nechtělo bydlet s Romy, ale nikdo se na nic neptal Romů."

Jak budou využity tyto informace?

"Zatím, co jsme naplánovali, jedním z výstupů bude publikace, kde se objeví skutečné příběhy o diskriminaci, mediálně bude zpracován dokumentární film o rasovém napadení, o rasové diskriminaci, jak skryté, tak otevřené"

Myslíte si, že tento projekt a vůbec toto zmapování v oblasti diskriminace přijme majorita? Myslíte si , že jsou si lidé vědomi toho, že v naší společnosti žije skupina lidí, která je diskriminována?

"Jsem přesvědčená, že o tom ví a slyší o tom a když jsem se některých ptala, ono se jim nelíbí, že se o tom pořád mluví. Ale já jsme přesvědčená, že daleko horší je ta skrytá diskriminace, ta neznalost, která daleko více ubližuje člověku, který nevypadá stejně jako ten druhý."

Setkala jste se vy sama někdy s diskriminací?

"Já velmi často, opravdu často, prakticky každý den se s ní setkávám v různých podobách.

Analýzu průzkumu zpracují experti Katedry sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty UK, ale dříve než se přistoupí k samotnému průzkumu, tak se musí tazatelé odborně proškolit. To má na starosti Robert Pik.

Dnes školíte romské ženy, k jakému projektu?

"Vztahuje se to k projektu, průzkumu, který se vztahuje k diskriminaci, jehož cílem, alespoň tak jak ho znám já, je zjistit, je-li romská populace diskriminován, jsou-li romské ženy diskriminovány, jak se při tom cítí."

Většinou se vedou průzkumy, kde se získávají informace od majority, jak vnímá Romy, dnes je tomu poprvé naopak, kdy mají Romové možnost vyjádřit se, jak se cítí. Průzkum povedou oni sami. Spatřujete v tom něco jiného?

"Spatřuji v tom určitě posun, protože má smysl, aby průzkum pro romskou komunitu dělali převážně Romové. A už se tady objevila řada otázek, na které bychom z hlediska metodiky nemuseli přijít. Jsou to totiž lidé, kteří znají komunitu, kteří ví, koho se ptají a přináší sem spoustu věcí, které by se jinak neobjevily."

Tento projekt není jediný, na kterém pracujete, můžete zmínit ještě ty další?

"My pracujeme jako akademie a zabýváme se především vzděláváním. Se Slovem 21, které organizuje tento výzkum, spolupracujeme dlouhodobě a zabýváme se především školením v oblasti měkkých dovedností, v oblasti komunikace, v oblasti spolupráce."

Jaké zkušenosti s diskriminací mají tazatelé, nám napoví následující anketa:

Zúčastníte se průzkumu, který napoví, jak se žije Romům v české společnosti, jak se žije minoritám. Tento projekt je zaměřen na to, aby poukázal na diskriminaci v naší společnosti, Jaký na to máme názor?

"Pokud bych to bral jako Rom, tak vím, že ta diskriminaci se projevuje a je dost častá. Pokud bych na to měl odpovídat jako občan, ta analýza vyplyne z toho, jestli ta pravda, kterou jsem v tuto chvíli řekl, se projeví nebo ne."

Tento průzkum je veden poprvé tak, že se romská veřejnost může vyjádřit k tomu, v jaké situaci žije, jakým způsobem na ni působí diskriminační jevy.

"Já si myslím, že jsem velice rád, že se takový výzkum vůbec dotáhl do konce. Je to takový prvopočátek všeho, kdy my jako Romové můžeme zjistit, jaká je situace v romské komunitě, a nehledě na to to bude obrázek pro širokou veřejnost, co se opravdu děje."

Co si o tom myslíte vy? Sám se budete podílet na sběru dat?

"Tento projekt je dělán poprvé i ze strany nás Romů, kdy my uděláme výzkum o tom, že diskriminace tady je, my máme možnost se k tomu vyjádřit a všechny ty výzkumy, které se zatím děly, byly na nás na Romech, ze strany majoritní společnosti."

Setkal jste se sám někdy s diskriminací?

"Určitě setkal jsem se s diskriminací, kupříkladu v oblasti zaměstnání. Například když jsem šel žádat o práci s kamarádem, který je ne-Rom. Šli jsme do restaurace, já jsem se šel zeptat jako první a nevzali mě, protože byl prý plný stav. Pět minut na to šel on a vzali ho, ačkoli moje zkušenosti byly větší a on sám uznal, že já jsem lepší kuchař."

Řadu let se pohybujete v neziskovém sektoru, jakou mají zkušenost ostatní Romové?

"Ostatní Romové mají určitě zkušenosti špatné, co se týče zaměstnání, vstupu do veřejných prostor, jako jsou restaurace, diskotéky, zejména u nás v Ústeckém kraji to tak funguje."

Zúčastníte se průzkumu, který bude mapovat situaci Romů, povede to ho vy, jaký je váš názor?

"Doufám, že se zlepší situace Romů a že to k něčemu povede.

Myslíte si, že Romové budou mít důvěru, když přijdete a budete se jim dotazovat?

"Ano, protože jsem Romka, rozumím jim a budu s nimi mluvit na úrovni."

" Já jsem také jedna z tazatelek a doufám, že tato kampaň povede k tomu, aby se zřídil nový antidiskriminační zákon, který nás bude ochraňovat"

"Já jsem také jedna z tazatelek a jsem hrozně ráda, že tento projekt je, že vůbec začal, protože to je poprvé, co se Romové mohou ptát a antidiskriminační zákon je opravdu potřeba."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
06.06.2015Jak se bránit diskriminaciO Roma Vakeren
21.02.2013Rada Evropy tvrdě kritizuje Česko za údajnou diskriminaci RomůZprávy ze života Romů
14.11.2012Situací Romů se bude zabývat vláda, soužití v problémových lokalitách se nezlepšiloZprávy ze života Romů
12.05.2012Řada evropských zemí se k Romům chová macešskyO Roma Vakeren
13.09.2011Ombudsman kritizuje růst případů cenové diskriminaceZprávy ze života Romů
20.06.2011V dodržování základních práv má Evropa rezervyZprávy ze života Romů
06.08.2010Prohlížení tašek v obchoděO Roma Vakeren
21.05.2010V dodržování lidských práv máme rezervyZprávy ze života Romů
12.03.2010Nejen diskriminaci Romů, ale i korupci či obchod s lidmi vytkly Česku Spojené státyZprávy ze života Romů
11.03.2010Spojené státy kritizují postavení Romů v České republiceZprávy ze života Romů
04.03.2010Podle OSN se situace Romů v Česku zhoršujeZprávy ze života Romů
05.02.2010Jsou čeští Romové nejdiskriminovanější menšinou v EU?O Roma Vakeren
25.01.2010Romové nejsou podle vlády nejdiskriminovanější menšinou EUZprávy ze života Romů
26.04.2009Česko podle eurokomisaře Špidly nejvíce diskriminuje RomyZprávy ze života Romů
03.10.2008Jsou u nás Romové opravdu diskriminováni?O Roma Vakeren
23.05.2008Diskriminace se může projevovat i v přístupu k bankovním a telekomunikačním službámO Roma Vakeren
29.02.2008Sdružení Romodrom provedlo výzkum o diskriminaci v Ústeckém kraji O Roma Vakeren
15.02.2008Analýzu projevů diskriminace z pohledu občanského poradenství O Roma Vakeren
14.11.2007Romové porazili státZprávy ze života Romů
14.09.2007Projekt Co je a co není diskriminaceO Roma Vakeren
23.05.2007AI: Rasismus a policejní násilí jsou tradiční problémy ČeskaZprávy ze života Romů
18.05.2007Film "Díky, že se ptáte" hovoří o diskriminací Romů v ČRO Roma Vakeren
07.04.2007Jak v USA bojovali proti diskriminaci AfroameričanůO Roma Vakeren
23.03.2007Publikace "Jsme přece lidé, ne?" představuje příběhy lidí, kteří se setkávají s diskriminacíO Roma Vakeren
30.01.2007Berlín hostí první evropský "summit rovnosti"Zprávy ze života Romů
17.11.2006Na antidiskriminační linku sdružení Romea se může obrátit každý, kdo se stal obětí diskriminaceO Roma Vakeren
26.10.2006ROMEA uvedla do provozu Antidiskriminační linkuZprávy ze života Romů
19.09.2006Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
03.02.2006Jen málokdo, kdo se setká s diskriminací, se dokáže bránitO Roma Vakeren
04.02.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
17.01.2005Za diskriminaci Romů musí švédský hotel draho zaplatitZprávy ze zahraničí
10.12.2004Britové přiznali: kontroly na ruzyňském letišti byly diskriminačníZprávy ze života Romů
10.10.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
05.09.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
11.07.2003Ozvěny mezinárodní konference Romové v rozšiřující se Evropě - výzvy do budoucnostiO Roma Vakeren
27.06.2003Zprávy O Roma VakerenO Roma Vakeren
30.05.2003Žena, kterou odmítli zaměstnat kvůli romskému původu, se obrátí na soudO Roma Vakeren
25.04.2003Problematické zvláštní školyO Roma Vakeren
14.03.2003ZprávyO Roma Vakeren
28.02.2003V ústecké Matiční ulici budou místní a dobrovolníci opět uklízet odpadFotoaktuality
26.02.2003Rodiče dvou romských školáků napadli ředitele základní školy v JihlavěFotoaktuality
14.02.2003Diskriminace Romů na trhu práceO Roma Vakeren
17.01.2003Majitel restaurace, v níž číšník nechtěl obsloužit Romy, se musí veřejně omluvitFotoaktuality
25.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
11.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
09.08.2002Ředitel sdružení Dženo Ivan Veselý o aktuální situaci Romů v ČRO Roma Vakeren
09.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
07.06.2002ZprávyO Roma Vakeren
24.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
13.05.2002Český helsinský výbor kritizuje situaci RomůZprávy ze života Romů
03.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
29.03.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
15.02.2002Právní poradnaO Roma Vakeren
16.11.2001ŠtrasburkO Roma Vakeren
07.09.2001Odbornice na Romy Castle Kaněrová: Vláda propásla zlatou příležitostZprávy ze života Romů
30.08.2001Meziresortní komise chce po vládě, aby nepřipustila diskriminaciZprávy ze života Romů
30.08.2001Výbor OSN pro lidská práva kritizuje ČR především za diskriminaci RomůZprávy ze života Romů
17.08.2001Vzdělávání romských dětíO Roma Vakeren
03.08.2001Britští imigrační úředníci jsou stále na ruzyňském letištiO Roma Vakeren
03.08.2001V Ostravě začaly pracovat romské občanské hlídkyO Roma Vakeren
03.08.2001ZprávyO Roma Vakeren
20.07.2001Přehled českého tisku s datem 20. července 2001Zprávy ze života Romů
20.07.2001Kavan: Přítomnost Britů v Ruzyni není projevem diskriminaceZprávy ze života Romů
19.07.2001Britové zavedli kontrolu cestujících z Prahy do BritánieZprávy ze života Romů
06.07.2001LondýnO Roma Vakeren
25.05.2001Výbor OSN kritizuje ČR za diskriminaci menšinZprávy ze života Romů
27.04.2001Petr Pithart nemá rád výraz "pozitivní diskriminace"O Roma Vakeren
05.04.2001KvětenHistorie
05.01.2001Veřejnost je nejvíce tolerantní k invalidům a k mládežiZprávy ze života Romů
12.12.2000V ústecké Matiční ulici bylo otevřeno komunitní centrumZprávy ze života Romů
08.11.2000Zpráva expertů OBSE kritizuje životní podmínky Romů v EvropěZprávy ze života Romů
09.07.2000Žaloba na české školství splnila podle Romů účelZprávy ze života Romů
09.07.2000Vystěhování novopackých Romů je podle ústecké starostky etnickou čistkouZprávy ze života Romů
09.07.2000Helsinský výbor Kongresu USA chce zákony proti diskriminaci RomůZprávy ze života Romů
09.07.2000Rokycanská radnice bude jednat s nově vzniklým romským sdruženímZprávy ze života Romů
11.06.2000Konzultant RE: Žádné zvláštní špatné vztahy s Romy v Ústí nejsouZprávy ze života Romů
11.06.2000Rychetský představil sedm cílů koncepce romské integraceZprávy ze života Romů
11.06.2000Předličtí obyvatelé nechtějí početnou romskou rodinu z Nové PakyZprávy ze života Romů
11.06.2000Iniciativa Globea si stěžuje na diskriminaci Romů ve školáchZprávy ze života Romů
05.05.2000Podle Amnesty International Romové nemají v České republice před útoky dostatečnou ochranuZprávy ze života Romů
14.03.2000Žádost Romů o finanční kompenzaci za emigraci je prý poslední možnost řešení situace RomůZprávy ze života Romů
28.02.2000Mostečtí Romové si stěžují na restauratéryZprávy ze života Romů
26.02.2000Odchod Romu do KanadyHistorie
26.02.2000ListopadHistorie
26.02.2000ProsinecHistorie
26.02.2000Klára Samková - VeseláAnketa
26.02.2000Plzeňské podniky nevpustily na své diskotéky romské studentkyZprávy ze života Romů
26.02.2000Ostravští Romové stále opouštějí Českou republikuZprávy ze života Romů
26.02.2000Čechoameričan na demonstraci Romů v Matiční rozřezal vlajku ČRZprávy ze života Romů
26.02.2000Odchod Rómů z České republikyEmigrace Romů
26.02.2000Vladimír MlynářAnketa
26.02.2000Čechoameričan na demonstraci Romů v Matiční rozřezal vlajku ČRZprávy ze života Romů
26.02.2000Zpráva Ministerstva zahraničí USA za rok 1993Historie
26.02.2000HistorieHistorie
26.02.2000Ostravští Romové žalující školský systém se obrátí na Evropský soudZprávy ze života Romů
26.02.2000ZPRÁVA MINISTERSTVA ZAHRANIČÍ USA ZA ROK 1994Historie
26.02.2000Romové protestující v Matiční vidí východisko v emigraciZprávy ze života Romů
26.02.2000KvětenHistorie
26.02.2000ZPRÁVA MINISTERSTVA ZAHRANČÍ USA ZA ROK 1995Historie
26.02.2000Podle poslanců je třeba vědět, proč úřady práce Romy označovalyZprávy ze života Romů
26.02.2000Romské grémium zahájilo protestní akci v Matiční uliciZprávy ze života Romů
26.02.2000ČervenHistorie
26.02.2000ROK 1996Historie
26.02.2000Úřady práce si už řadu let v evidenci označují zvlášť RomyZprávy ze života Romů
26.02.2000ČervenecHistorie
26.02.2000Eva ŠotolováAnketa
26.02.2000SrpenHistorie
26.02.2000Romové v České republice - cizinci ve vlastní zemiRacism and Discrimination
23.02.2000Odborníci Rady Evropy na romskou problematiku ocenili ÚstíZprávy ze života Romů
15.02.2000Romové v Kosovu jsou podle mezinárodních organizací stále diskriminovániZprávy ze života Romů
11.02.2000Rasově diskriminovaní zřejmě dostanou novou možnost obranyZprávy ze života Romů
10.02.2000Romové podají žalobu k Evropskému soudu kvůli údajné diskriminaciZprávy ze života Romů
01.02.2000Němci nepustili některé slovenské Romy na své územíZprávy ze života Romů
29.01.2000Romové neodcházejí podle Čechů do Británie kvůli diskriminaciAktuality
25.01.2000Zeď z Matiční ulice je k mání za 210.000 korunZprávy ze života Romů
28.12.1999Desetina lidí připouští diskriminaci RomůZprávy ze života Romů
20.09.1999Obyvatelé Vsetína chtěli oddělit Romy zdí, radnice jejich návrh odmítlaZprávy ze života Romů
20.09.1999Redaktor chce žalovat restauraci, kde odmítají RomyZprávy ze života Romů
03.09.1999Romové, jejichž děti opustily zvláštní školu, trvají na žaloběZprávy ze života Romů
31.08.1999Ústecký okresní úřad zastavil stavbu plotu v Matiční uliciZprávy ze života Romů
12.08.1999Za odchodem Romů není podle romského časopisu rasová diskriminaceZprávy ze života Romů
11.08.1999Rada pro lidská práva nesouhlasí s tvrzením o diskriminaci RomůZprávy ze života Romů
08.08.1999Starosta Neštěmic požádal Uhla, aby se přestal zabývat Matiční ulicíZprávy ze života Romů
05.08.1999Kauza Matiční ulice se dočká knižního vydáníZprávy ze života Romů
19.06.1999Romští rodiče měli být před podáním ústavní žaloby zastrašovániZprávy ze života Romů
08.05.1999Uhl doporučil vládě, aby otázku Matiční řešil ústecký magistrátZprávy ze života Romů
10.03.1999Program Dživas Jekthetane podpoří nejen projekty výchovy RomůZprávy ze života Romů
01.03.1999ČR dodržuje lidská práva, problémy jsou s romskou menšinouZprávy ze života Romů
23.10.1998BrnoZprávy ze života Romů
14.08.1998Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
14.08.1998PrahaZprávy ze života Romů
26.06.1998PrahaZprávy ze života Romů
12.06.1998Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
12.06.1998BruselAktuality
15.05.1998Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
15.05.1998Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
17.04.1998OlbramovZprávy ze života Romů
17.04.1998BukurešťZprávy ze života Romů
06.02.1998StrasburkZprávy ze života Romů
06.02.1998PrahaZprávy ze života Romů
07.11.1997PrahaZprávy ze života Romů
18.09.1997PrahaZprávy ze života Romů
01.09.1997Projekt Tolerance: Kampaň proti předsudkům vůči Romům v roce 1997Kampaně proti rasismu
25.07.1997PrahaZprávy ze života Romů
FotografieFotografie

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" s datem 29. září je u konce. Ale naladit si nás můžete opět za týden v pátek ve 20.05 - na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. V úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií. Naše vysílání najdete také na internetové adrese www.romove.cz.

Příště vám nabídneme aktuality ze života Romů a nebude chybět ani romská hudba.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vakeren. Romale irinen ada šuniben predal tumende.

Mějte se moc pěkně, klidný víkend.

Romale but bacht te sasťipen. Ačhen Devleha.

Obsah článku:
Reportáž:  Romská podnikatelka provozuje v Brně pension
Reportáž:  Projekt EQUAL bude přispívat ke zvyšování kvalifikace nezaměstnaných Romů
Reportáž:  Boxéři z klubu Palaestra byli nominováni na trenéry reprezentace mládeže
Zprávy: 
Reportáž:  Helena Molnárová z Olomouce se snaží měnit špatnou situaci Romů
Reportáž:  Cílem projektu "Díky, že se ptáte" je vypracování odborné analýzy diskriminace

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz