Vyhledávání
24.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, kterou vede Anna Poláková. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý pátek od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz.Vítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Pale hin parašťovin u amen sam pale tumenca. Jek ora šunena amaro vakeriben "O Roma vakeren"!

Na vlnách Českého rozhlasu 1 pomlcicka Radiožurnálu také dnes pro vás máme připravenou celou hodinu aktualit a zajímavostí ze života Romů a samozřejmě nebude chybět romská hudba.

The adaďives predal tumende kerďam reporty, andalo amaro dživipen. Phenaha tumenge nevimata u šunena the romane giľa pomlcicka šukar šuniben.

Peršo amenca vakerela e Jana Horvathovo andal o Romano muzeum. Paľis amenca džana maškar amare čhavore pro taboris.

Úvodem nám historička a ředitelka brněnského Muzea romské kultury Jana Horváthová prozradí, jaké zkušenosti získala v roli šéfredaktorky jednoho zpravodajského portálu. Dále se společně vydáme mezi romské děti na letní tábor.

Pheneha tumenge, jak šaj sikľon te vakerel anglickones, so kerel jekhetaniben Sananim u hoš šaj džan te keren biťi ko šintuje.

Ve druhé polovině O Roma vakeren vám řekneme, kdo pořádá kurzy anglického jazyka a dozvíte se také, že Městská policie hlavního města Prahy chce rozšířit řady o příslušníky menšin. Tolik namátkou z programové nabídky a teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.


=[ Reportáž ]=
Jana Horváthová jeden den šéfredaktorovala serveru Aktualne.cz
Internetové servery zveřejňují často nevhodné diskuse o Romech. Čtenáři v nich často Romy napadají a nevkusně se o nich vyjadřují. Vedení portálů do těchto debat nezasahuje a tak lidé volí i necitlivá a rasistická slova, která Romy a další slušné občany urážejí. Opakem ale může být myšlenka jednoho zpravodajského webu, který nabídl jednodenní šéfredaktorování různým lidem, takříkajíc z venku, kteří mohli do zpravodajství vnést svůj pohled. Jan Mišurec proto navštívil jednu z osob touto funkcí pověřenou - historičku a ředitelku brněnského Muzea romské kultury, Janu Horváthovou.

PhDr. Jana Horváthová (Foto: Jana Šustová) "Myšlenka se zrodila v Aktualne.cz, kteří mě oslovili s touto nabídkou. Já jsem z počátku váhala, ale pak jsem pochopila, že je to příležitost prezentovat touto formou i naší instituci, což se myslím podařilo. To byla samozřejmě velmi cenná zkušenost. Zejména bych řekla přímo ten on-line rozhovor, který následoval po té mojí jakési šéfredaktorské práci. Tam jsem dostala skoro sto otázek a byly to otázky velmi náročné. Většinou se týkaly jednoho jediného problému: Problematického soužití s Romy. Ale zase pro mne to mělo ten význam, že jsem si mohla uvědomit úplně jednoznačně, co veřejnost vnímá jako největší problém. Protože, já když v tom dělám od toho roku 1990, tak už jsem v tom tak hluboce ponořená, že nemohu úplně přesně vidět, co širokou veřejnost tíží, a toto byla pro mě taková zpětná vazba."

Co se Vám podařilo během té praxe v redakci prezentovat? Nebo jaké články jste vypustila?

"Ještě předtím, než nastal ten den, kdy jsem tam měla šéfredaktorovat, tak mě redaktoři požádali, abych jim dala nějaký výběr témat, na který by zpracovali příspěvky, takže my jsme na tom byli domluveni. Prezentovala jsem především téma, které se mi zdá ožehavé a to je, že sice český stát a česká vláda se snaží udělat vše pro integraci Romů, ale obce jdou proti této snaze tím, že Romy vylučují do ghett a holobytů. Další článek se týkal už letitého problému s letským vepřínem a další článek, který byl také na tu mojí objednávku, byl o tom, jaké jsou ještě rezervy v integraci Romů ze strany státu a zejména v oblasti školství, školního vzdělávání."

Kdybyste se měla znovu vrátit k práci v novinách, bavilo by Vás to? Nebo Vás spíše naplňuje ta práce v muzeu?

"Novinářská práce je samozřejmě úplně jiná, než práce kurátora v muzeu a práce se sbírkou. Je to taková práce, řekla bych, kdy člověk musí velice rychle reagovat na věci a druhý den jsou ty věci staré, už je to pryč a musí se zase hledat nová témata. Pro mne by to úplně nebylo, protože já jsem takový člověk, který se stále obrací do minulosti a minulost mě zajímá, připadá mi důležitá. Takže pro mne by novinářská práce nebyla. Já vidím opravdu svoji roli v muzeu."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
09.11.2007Identita jako jedno z romských traumat O Roma Vakeren
26.10.2007Identita jako jedno z romských traumatHistorie
05.09.2006Na Slovensku vyšla kniha představující staré pohlednice s romskou tematikouZprávy ze života Romů
10.03.2005V Brně si připomněli výročí transportu Romů do OsvětimiZprávy ze života Romů
17.12.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
19.12.2003Vánoce v rodině ředitelky Muzea romské kultury v Brně Jany HorváthovéO Roma Vakeren
11.04.2003Také historička Jana Horváthová slavila Mezinárodní den RomůO Roma Vakeren
19.07.2002Vyšla nová kniha o historii RomůO Roma Vakeren
30.11.2001Muzeum romské kultury v Brně oslavilo 10. narozeninyO Roma Vakeren
08.06.2001Projev PhDr. Jany Horváthové z veřejného slyšení v Parlamentu při volbě do Rady ČTOsobnosti
08.06.2001Romská kandidátka se do Rady České televize nedostalaO Roma Vakeren
01.06.2001Výstava "E luma romane jakhenca" - "Svět očima Romů"O Roma Vakeren
PhDr. Jana Horváthová - etnografka a muzeoložkaOsobnosti

=[ Reportáž ]=
Romské děti z Prahy 3 se rekreovaly v jižních Čechách
V následujících minutách se společně vydáme na letní tábor do Nesvačil u Rožmitálu pod Třemšínem, kde se už druhý týden rekreují romské děti z Prahy. O program pro ně se postaralo oddělení sociální prevence na Úřadu Městské části Prahy 3. My jsme přijeli právě na přednášku o drogách, kterou připravil Josef Wünsch. A jak reagovaly děti?

Ilustrační foto: Lačhe čhave Když se řekne droga, co se ti vybaví?

"Cigarety."
"Alkohol."
"Kafe."
"Tráva."
"Kokain."

No, hromada drog. A co myslíš, že taková droga přináší?

"Smrt."
"Potěšení."
"Zábavu."
"Nemoc."
"Následky."
"Různé nemoci."

A co naopak taková droga bere?

"Ničí to rodinu."
"Život."
"Mozkové buňky a tak všechno, v těle, co se potřebuje."
"Přátelství."
"Peníze."

A teď bych chtěl slyšet, jestli vy konkrétně ve svém okolí jste se už s drogou setkali, jestli znáte někoho, kdo bere, nebo dokonce někoho, kdo s tím má problémy?

"No, cigarety. Maminka kouří."
"Moje kamarádka má bratra a on také nějak na těch drogách je."
"Já mám tetu, která strašně moc kouří a prostě bez cigarety nemůže být. A když cigarety nemá, tak je strašně agresivní."
"Můj brácha dřív kouřil trávu."
"Moje maminka kouří."
"Měl jsem strýce, který umřel na ty fety."

Takže, když se vás zeptám: Jsou drogy normální?

"Nejsou."
"Myslím si, že je to zbytečné."
"Nejsou."

Říkáme, že někoho známe, kdo drogy bere, bral, dokonce s tím měl vážné problémy, říkáš umřel. Vždyť jsou tady okolo nás a to, co je okolo nás, dělá společenskou normu."

"Není to potřebné k životu."
"Můžeme se bez toho obejít."
"Když ty malé děti vidí dospělé, jak fetují, tak pak když vyrostou, tak to pak také mohou dělat, fetovat. Jak to vidí ve svém okolí."

Tak to byly některé názory dětí. Potom přednášejícího Josefa Wünsche pozvala k mikrofonu kolegyně Anna Poláková.

Kam směřují tyto informace, které předáváte dětem při přednáškách?

"Informace o drogách jsou potřeba, je třeba varovat před riziky a před nebezpečími. Je to o tom, že, čím více budu mít informací, tím se výrazně zmenšuje riziko problému v pozdějších letech."

Máte pocit, že věková hranice dětí, které začínají s drogami, ty názory jsme slyšeli, že se snižuje?

"Věková hranice lidí, kteří experimentuje s drogami, se ani tak nesnižuje, ale rozšiřuje se jejich povědomí o tom. Čili je zde jasná tendence, že mezi dětmi je čím dál více informací a to i těch informacích o rizicích, které je mohou následně varovat. Jejich povědomí je může varovat před nějakými problémy."

Působíte na Praze 3. Jeli jsme na tábor, který pořádá městská část Prahy 3. Myslíte si, že ty děti Vám nějakým způsobem důvěřují, nebo že se na Vás někdy obrátí?

"Mě v mé práci tyto primární besedy již s maličkými dětmi hrozně pomáhají v tom, že ty děti potom, když se dostanou do těch problémových let, krizových situacích, že se na mě obrací s naprostou důvěrou, že už mě znají, stejně jako já znám je. A tak zvaně je mám předkousané a mají předkousaného i ony mne."

Na letní tábor do Nesvačil u Rožmitálu pod Třemšínem mezi romské děti přijel také Ladislav Goral, který na školách přednáší historii Romů.

"Já vám trošku řeknu historii Romů, co bydlí v Harmaně, Stropkově a vůbec tam na Slovensku. V roce 1720 přišli tři bráchové a říkali se Medúzovci. To není k smíchu, to se poučte, to je pro vás důležité. A z těchto třech bratrů je dnes skoro 40 tisíc Romů. To znamená, jeden velikánský velkorod Sidorovci. A ten jeden velkorod se dnes počítá skoro 40 tisíc Romů. To je jeden velkorod, to je jedna velká rodina. Když jsme říkali, že v Marhaně bydleli kdysi, řeknu příklad 150, 300 Romů, tak to je také jedna velkorodina, protože ty osady, kde bydleli ti Romové, nebydleli jenom jeden, ale vždy se tam nastěhovali bratři, bratranci, sestřenice a tak, a z toho se počítá jedna celá velká rodina. Takže dnes, když budeme počítat ty velkorody, těch 13 velkorodů dnes čítá dohromady, budeme asi tak říkat, mezi Slovenskem a Českem, 650 tisíc Romů."

Děti pozorně poslouchaly asi dvě hodiny a zajímaly je nejrůznější věci. Ostatně, ptala jsem se i já.

Jak často přednášíte dětem o romské historii?

"Chodím po školách, ale nejenom romským, ale hlavně neromským dětem, protože ty to potřebují nejvíce. Tak nejméně pětkrát, šestkrát do měsíce."

A s jakou reakcí se u dětí setkáváte? Tady se to dětem líbilo...

"No, tak tady byly opravdu malinké děti a ty větší, na to byla dobrá reakce. Ale mám dobrý pocit, protože každá informace, i když se zdá, že to děti nezajímá, tak něco jim v hlavě zůstane a někdy to možná použijí."

Kdybyste mohl zhodnotit to, jaké informace mají romské děti o své historii a vůbec o jazyku?

"Skoro žádné, protože romská literatura se málokde sežene, jedině někde na vysokých školách, nebo v knihovnách vysokých škol. Takže nemají skoro žádnou. S tím jazykem to je to samé jako ta historie."

Co si myslíte, že se dá proto udělat, nebo vy konkrétně, co můžete doporučit školám?

"Vysílat romštinu, jako jsme to dělali my spolu v televizi. Překládali jsme z romštiny do češtiny a obráceně a je potřebovat, aby se s nimi opravdu mluvilo romsky, více ten jazyk propagovat."

Účastnicí tábora je i Sára Kaliášová, která mezi dětmi vyniká svým zpěvem. Chodí do šesté třídy základní školy Jaroslava Ježka pro zrakově postižené.

Sáro, ty krásně zpíváš. Věnuješ se nějak tomu zpěvu?

"Ano, věnuji. Hraji na klavír a na příčnou flétnu. A ve škole chodím do pěveckého kroužku."

Jak tě v tomto podporují rodiče?

"Rodiče moc ne, ale spíše dědeček. Dědeček je hudebník, hraje na akordeon."

Říkala jsi, že ti v tomto pomohla i nadace. Jaká nadace?

"Světluška a Český rozhlas."

Kdo požádal o tento grant?

"Začalo to soutěží Bílé hole, která se už pořádá třetím rokem a já jsem nastoupila na druhý ročník. Čili jsem měla strašnou radost, když jsem se dozvěděla, že jsem dostala deset tisíc už po druhé. Je to na rozvoj hudebního talentu."

Jsi jediná romská dívenka, která získala tento grant?

"Ano, jsem."

K mikrofonu jsem pozvala také jednoho z organizátorů Jiřího Gorola, který s dětmi pracuje už několik let.

Tento tábor není Váš první, na kterém jste s romskými dětmi.

"Na tomto táboře určitě nejsem poprvé. Já jezdím od devíti let a už jsem zde po několikáté a jezdí s námi děti, které vlastně neznáme. Dělám oddílového vedoucího, což je docela náročná práce."

Jaký program jste pro děti připravili?

"Máme vymyšlený dětský karneval, kde si děti musí vymyslet masky, což bude problém, takže to budeme vymýšlet i my vedoucí. Ono to většinou vypadá tak, že ty děti mají opravdu z toho radost a prožívají to."

Měli jste tu i loutkové divadlo, jak spolupracovaly děti? Nebo co vlastně dělaly?

"Pravidlem bylo, že tu loutku si mohly vyrobit loutku sami. Což asi pravděpodobně v rodinách v našich romských také není pravidlem. Takže, ne všichni, ale někteří si to vyrobili, mají to do dneška u sebe a mají z toho velkou radost."

Co ještě dalšího chystáte?

"My to ukončujeme běžně, jako každý tábor, čili závěrečné hodnocení. Takže bodování pokojů, olympiády, soutěže, které jsme tady dělali, Zlatý slavík, dělali jsme tady miss, missák, všechno toto se bude bodovat. Odměny máme připravené a závěrečná diskotéka, která bude bouřlivá určitě."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
04.07.2015Už devítileté děti mají zkušenosti s drogamiO Roma Vakeren
06.03.2014Organizace Progressive oslaví deset let od založení benefičním koncertem v pražské Malostranské beseděZprávy ze života Romů
31.08.2013Skautský oddíl Gemini uspořádal tábor pro romské dětiO Roma Vakeren
26.01.2013Když dítě propadne drogámO Roma Vakeren
19.01.2013O projektu Drogy k životu nepotřebujemeO Roma Vakeren
13.01.2013Míra užívání drog u mládeže klesáO Roma Vakeren
05.01.2013Jaká je současná drogová scénaO Roma Vakeren
05.02.2011Od třinácti let na drogách...O Roma Vakeren
19.11.2010Romský terénní program o. s. Sananim pomáhá toxikomanůmO Roma Vakeren
12.11.2010Sananim bojuje proti závislosti na drogáchO Roma Vakeren
06.08.2010Romodrom pořádá letní tábor pro dětiO Roma Vakeren
16.07.2010Sdružení Romodrom pořádá letní tábor pro dětiO Roma Vakeren
14.08.2009Kontaktní centrum Most nabízí radu i pomocO Roma Vakeren
24.07.2009Desetidenní workcamp v Novém SvětěO Roma Vakeren
24.04.2009V Brně chodí stále více dětí do školy pod vlivem drogO Roma Vakeren
27.06.2008Na táboře se děti dozvědí o osudech slovenských Romů za 2. světové válkyO Roma Vakeren
26.01.2007Sdružení Sananim v terénu pracuje s drogově závislýmiO Roma Vakeren
25.08.2006Romské děti z Prahy 3 se rekreují na letním tábořeO Roma Vakeren
25.08.2006Terciální prevence drogové závislostiO Roma Vakeren
18.08.2006Léčebny pro drogově závisléO Roma Vakeren
11.08.2006Drogy a dluhyO Roma Vakeren
04.08.2006Co je to závislost?O Roma Vakeren
28.07.2006Co znamená sekundární prevence?O Roma Vakeren
21.07.2006Drogy a mýtyO Roma Vakeren
14.07.2006K primární prevenci drogové závislosti patří i diskuse se žáky školO Roma Vakeren
14.07.2006Policista Andrej Ferenc se připravuje ke studiu na vysoké školeO Roma Vakeren
30.06.2006Mládež, alkohol, cigarety a drogyO Roma Vakeren
26.08.2005Na romském táboře se děti seznamovaly s prací policieO Roma Vakeren
12.08.2005I letos odjely romské děti na letní tábor sdružení RomodromO Roma Vakeren
05.08.2005Dětský tábor ZbraslaviceO Roma Vakeren
15.07.2005Drogy jsou v romské komunitě nekontrolovatelnou zbraníO Roma Vakeren
01.07.2005Romské kapely vystoupily na koncertu proti drogámO Roma Vakeren
24.06.2005V pražských ulicích působí romští drogoví terénní pracovníciO Roma Vakeren
25.03.2005Bývalé sociální pracovníky sdružení Host převezme nová společnost StromyO Roma Vakeren
28.01.2005Říká se, že Romové drogy berou, ale neprodávajíO Roma Vakeren
28.01.2005Organizace Host pomáhá Romům závislým na drogáchO Roma Vakeren
14.01.2005Stále více Romů má problémy se závislostí na drogáchO Roma Vakeren
10.12.2004Skupina Bengas uspořádala koncert proti drogámO Roma Vakeren
03.12.2004Romští terénní sociální pracovníci budou pomáhat drogově závislýmO Roma Vakeren
20.08.2004Mezinárodní projekt - Kultura, dědictví a životO Roma Vakeren
06.08.2004V Hamru na Jezeře začal tábor hlavně pro chudé děti z LiberceZprávy ze života Romů
06.08.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
06.08.2004Ve vesničce Pohořany u Olomouce se lidé těšili na romský letní táborO Roma Vakeren
22.07.2004Společenství Romů na Moravě uspořádalo tábor pro romské děti ze sociálně slabších rodinFotoaktuality
02.07.2004Sdružení Romodrom připravilo pro děti další Indiánské létoO Roma Vakeren
01.07.2004Děti z Prahy prožijí další Indiánské létoZprávy ze života Romů
07.06.2004Výzkum: Romové začínají s drogami v mladším věku než ostatníZprávy ze života Romů
19.03.2004Zpěváci Ladislav Boldy a Daniel Landa si s vězni povídali o drogáchO Roma Vakeren
19.12.2003Teen Challenge připravuje pro své klienty oslavy VánocO Roma Vakeren
12.12.2003V Trojském zámečku v Praze se setkali absolventi programu Teen Challenge a jejich rodiny s hostyO Roma Vakeren
28.11.2003Protidrogová prevenceO Roma Vakeren
26.09.2003V pražském paláci YMCA se bude promítat film Grofo o problematice drogO Roma Vakeren
05.09.2003V Praze vznikne nové kontaktní středisko pro uživatele drog romské národnostiO Roma Vakeren
25.07.2003Hrad Svojanov hostí multietnický letní táborO Roma Vakeren
09.05.2003I mezi Romy přibývá drogově závislýchO Roma Vakeren
14.02.2003Dětský klub ČilikloroO Roma Vakeren
13.09.2002Rozhovor o drogáchO Roma Vakeren
19.07.2002ZprávyO Roma Vakeren
30.08.2001Romské děti z jižních Čech se rekreují v Růžené na TáborskuZprávy ze života Romů
30.08.2001Olaští Romové chtějí ve středu v Ostravě zvolit nového králeZprávy ze života Romů
17.08.2001Sbírka pro diagnostické ústavy u veřejnosti nenachází podporuO Roma Vakeren
20.07.2001Dětský romský tábor v PříchovicíchO Roma Vakeren
25.05.2001Romové a drogyZprávy ze života Romů
25.05.2001ZprávyO Roma Vakeren
18.05.2001ChebO Roma Vakeren
11.05.2001OlomoucO Roma Vakeren
11.05.2001Podané ruce pro drogově závislé RomyO Roma Vakeren
11.05.2001O Roma VakerenO Roma Vakeren
20.04.2001PrahaO Roma Vakeren
05.05.2000V Praze se konal seminář o užívání drog mezi RomyZprávy ze života Romů
26.02.2000Projekt "Olašská rodina"Prevence kriminality
26.02.2000Projekt primární až terciální drogové prevence PRO 1998Prevence kriminality
14.08.1998JestřebíZprávy ze života Romů

=[ Zprávy ]=

Rozsáhlý požár zachvátil ve středu v noci střechu pavlačového domu v centru Vsetína, který obývají především romští nájemníci. Hasiči z budovy evakuovali na 300 osob a nikdo nebyl zraněn. Pravděpodobnou příčinou požáru mohla být nedbalost, nebo úmysl neznámé osoby. Budovu, v níž hořelo už několikrát a která je v havarijním stavu, čeká v říjnu demolice. Většina jejích nájemníků proto nalezne nový domov na okraji Vsetína v části Poschlá.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vyhlásilo dotační program "Podpora romských žáků středních škol". Převzalo jej administrativně od Rady vlády České republiky pro záležitosti Romské komunity. Finanční prostředky tohoto programu jsou určeny právnickým osobám, popřípadě organizačním složkám státu vykonávajícím činnost školy na podporu vzdělávání romských žáků a studentů.

Základní škola v Praze 3 na Havlíčkově náměstí otvírá v letošním září v rámci programu Iniciativy společnosti EQUAL bezplatný kurz pro uchazeče o ukončení základního vzdělání. Dálková forma studia trvá 1 školní rok a umožňuje účast i pracujícím uchazečům. Absolventi získají doklad o ukončení základního vzdělání.

Palác Akropolis bude 9. září dějištěm koncertu maďarské kapely Besh o´droM. Soubor bývá řazen k dechovkám z Balkánu, které mají podobný zvuk. Liší se však od nich inspirací v punku i například v židovských hudebních tradicích. Do Akropole se skupinou přijede jako host romská zpěvačka Monika Juhazsová - Mitsoura.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Nový školní rok začíná...
Prázdniny končí a dětem, ale i rodičům, nastávají starosti běžných dnů. Jaké mají děti problémy se začátkem školního roku se zeptala Marie Vrábelová ředitelky nadace Naše dítě Zuzany Baudyšové.

"Děti, které nemají problémy ani v kolektivu dětí ani prospěchové, se na školu těší. Děti, které jsou naopak bojácné, mají prospěchové problémy, mají své neoblíbené předměty a někdy i neoblíbené pedagogy, mají již v průběhu srpna velké obavy. Co bude, jak bude, jak školu zvládnou a velice často je doprovází i strach z jejich ambiciózních rodičů, kteří jsou schopni jim za každou špatnou známku vyčinit. Žel nejsou v České republice výjimkou ani fyzické tresty a dokonce někdy i hrubé násilí."

Co mohou rodiče pro dítě udělat? Určitě je rozdíl mezi prvňáčkem anebo potom už mezi těmi staršími dětmi.

"Máte pravdu. Prvňáček se teprve bude se školou seznamovat. Měl by si zvyknout na určitý řád, na určité změny. Rodič by měl být pravou rukou, měl by s ním o všech těch jeho prvních pocitech komunikovat a pomoci mu i překonat určité bariéry obav. Co se týká těch starších dětí, tak se domnívám, že rodiče už ví, se kterým předmětem zápasí. A pokud skutečně dítě v některém předmětu pokulhává, je dobré zajistit doučování a dítě v tom nenechat samotné a pomoci mu. Na druhou stranu bych chtěla říci, že dítě, které je méně talentované a nemá výborné známky, a přitom víme, že se snaží a zkrátka na více nemá a má dobrou povahu, je přátelské, dobrosrdečné, ochotné... já se ptám, zda tyto vlastnosti nejsou větší devizou, než výborné vysvědčení. Ptám se, zda dobrý řemeslník nemá stejnou lidskou hodnotu jako právník nebo lékař. Čili proč nejsme vůči dětem velkorysejší?"

Je začátek roku, děti byly zvyklé na volnost a téměř na žádnou organizaci dne. Co by si měli rodiče ohlídat, aby předešli nějakým nepříjemnostem?

"Určitě nastavit na začátku školního roku určitá pravidla, určitý časový program. Sladit i školní rozvrh s dalšími zájmovými činnostmi. Dbát na naplnění volného času. Sledovat, s kým se děti stýkají. Naslouchat dětem. Ale jsou tu i děti rodičů, kde je třeba, aby bylo dětem pomoženo, jsou tu dokonce i rodiny, kde rodiče děti do školy neposílají. To je skupina dětí, které potřebují naléhavě, abychom jim podali pomocnou ruku a aby dostaly stejnou šanci jako ostatní děti."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
02.04.2016Co přinese inkluze pedagogům?O Roma Vakeren
13.02.2016Sběr dat pomáhá lépe integrovat děti v britských školáchO Roma Vakeren
23.01.2016Britské zkušenosti s pedagogickou prací s romskými žáky se přenáší i do ČeskaO Roma Vakeren
16.01.2016Proč základní školy odmítají romské žáky?O Roma Vakeren
09.01.2016Co přinesl rok 2015 a co ovlivní život některých Romů i v budoucích letechO Roma Vakeren
09.01.2016Třetinu žáků Základní školy Trmice tvoří romské děti a jsou dobře začleněnyO Roma Vakeren
21.11.2015Lucie Ščuková se za Česko zúčastnila konference Inclusiv education – Take action!O Roma Vakeren
25.04.2015Podle zprávy Amnesty International Česko stále diskriminuje romské děti ve školstvíO Roma Vakeren
07.03.2015Magdalena Karvayová v Ostravě motivuje romské rodiče, aby své děti zapsali do nesegregovaných základních školO Roma Vakeren
14.02.2015Kanadský velvyslanec Otto Jelinek diskutoval s Romy o problémech ve vzdělávání Romů v ČeskuO Roma Vakeren
07.02.2015Novinky v českém školstvíO Roma Vakeren
13.12.2014Online příručka Chci to řešit nabízí učitelům řešení projevů šikany, nesnášenlivosti nebo xenofobie ve školáchO Roma Vakeren
06.12.2014Ministr školství navrhuje povinnou docházku do školky v posledním roce před nástupem do školyO Roma Vakeren
29.11.2014Česko se ohradilo proti obvinění Evropské komise, že ve školách diskriminuje RomyO Roma Vakeren
29.11.2014Výstava Jak ztratit další generaci představuje fotografie Romů, kteří se postavili proti diskriminaci ve vzdělávacím systémuO Roma Vakeren
13.11.2014Smutné výročí rozsudku D. H. připomíná, že se situace Romů v Česku ani po sedmi letech nezměnilaZprávy ze života Romů
10.09.2014Novela školského zákona může být krok správným směrem, řekli rodiče a neziskové organizace předsedům parlamentních školských výborůZprávy ze života Romů
06.09.2014Budoucí školský ombudsman nepovažuje fungování praktických škol za problémO Roma Vakeren
17.07.2014Mami, tati, já chci do školy!Zprávy ze života Romů
28.06.2014Díky projektu Učí (se) celá rodina už se děti těší do školyO Roma Vakeren
19.05.2014Vyjádření ředitelky Muzea romské kultury Jany Horváthové k návrhu novelizovat školský zákonZprávy ze života Romů
08.04.2014Nápad poslanců TOP 09 na výuku v romštině považují ve škole v Obrnicích za nesmyslO Roma Vakeren
08.04.2014Speciální romské třídy na školách a romština jako pomocný vyučovací jazyk - zbytečnost nebo šance?O Roma Vakeren
22.02.2014Skupina Aufori v Hradci Králové rozjíždí program Učí (se) celá rodinaO Roma Vakeren
15.02.2014Proč se v Česku v praxi nedaří inkluzivně vzdělávat?O Roma Vakeren
25.01.2014Pracovníci sdružení Vzájemné soužití doprovázeli romské děti k zápisu do základních školO Roma Vakeren
17.01.2014Romské děti: Nechte nás s Vašimi dětmi sedět v jedné lavici!Zprávy ze života Romů
24.08.2013Přípravy do školyO Roma Vakeren
14.05.2013Vzdělávání v Karlovarském kraji bude více inkluzívní, slíbil krajZprávy ze života Romů
21.02.2013Rada Evropy tvrdě kritizuje Česko za údajnou diskriminaci RomůZprávy ze života Romů
18.02.2013United Gipsy Crew: Rapem proti segregaciZprávy ze života Romů
16.02.2013„Pošlete ho do základky, aby z něj něco bylo“ – rapují mladí RomovéO Roma Vakeren
12.02.2013Nedávejte děti do praktických škol, vzkazují mladí rapeři romským rodičůmZprávy ze života Romů
01.12.2012V českém školství se pět let po rozsudku Evropského soudu pro lidská práva nic nezměniloO Roma Vakeren
27.11.2012Ministerstvo školství chce omezit praktické školy kvůli diskriminaci RomůZprávy ze života Romů
26.11.2012Ministerstvo chystá plán, jak nerušit praktické školy. Alespoň prozatímZprávy ze života Romů
17.11.2012Uplynulo pět let od rozsudku Evropského soudu pro lidská práva o diskriminaci romských dětí v českém školstvíO Roma Vakeren
10.11.2012S bojem proti rasismu začíná Diecézní charita ostravsko-opavská již na základních školáchZprávy ze života Romů
08.11.2012Zamčenou pyramidou knih upozornili aktivisté na diskriminaci romských dětíZprávy ze života Romů
08.11.2012Navzdory zákonům a kritice zvenčí jsou tisíce zdravých dětí v praktických školáchZprávy ze života Romů
02.10.2012Nová kniha vnáší světlo do desegregace Romů ve školstvíZprávy ze života Romů
09.08.2012V Česku roste počet tříd pro sociálně znevýhodněné předškolákyZprávy ze života Romů
02.08.2012O situaci na praktických školách bude jednat ministr školství s ombudsmanemO Roma Vakeren
18.02.2012Jak si vedou romské děti z Česka v britských školáchO Roma Vakeren
01.09.2011Děti ve Varnsdorfu raději nenosí s sebou peníze ani mobilyZprávy ze života Romů
16.07.2011Koalice Společně do školy usiluje o rovný přístup romských dětí ke vzděláníO Roma Vakeren
16.07.2011O osudech Národního akčního plánu inkluzivního vzděláváníO Roma Vakeren
30.05.2011Odborníci pracující na přípravě Národního akčního plánu inkluzivního vzdělávání končíZprávy ze života Romů
28.05.2011Projekt Nová šance usiluje o umístění romských dětí do základních školO Roma Vakeren
15.01.2011Romské děti z vyloučených lokalit končí svou školní kariéru dříve než jejich vrstevníciO Roma Vakeren
29.12.2010Podle průzkumu mají romské děti menší šanci na středoškolské vzděláníZprávy ze života Romů
29.12.2010Kam odcházejí romské děti po základní školeZprávy ze života Romů
26.11.2010O školství s Milanem KováčemO Roma Vakeren
30.04.2010Podtatranská základní škola Šumiac má úspěchy v integraci romských dětíO Roma Vakeren
05.03.2010Z§vůle práva žádá vyšetření motivu pobodání romského žákaZprávy ze života Romů
09.10.2009Ve výuce dějepisu asi nastanou změnyO Roma Vakeren
25.09.2009Konference na téma překonávání sociálního znevýhodnění ve vzděláváníO Roma Vakeren
25.09.2009Projekt Motivace romských rodičů na poli vzděláváníO Roma Vakeren
11.09.2009Základní školu Masarykova opouštějí dětiO Roma Vakeren
28.08.2009I v roce 2009 trvá segregace romských dětí v ČRO Roma Vakeren
15.05.2009Mají být ve třídě pouze romské děti?O Roma Vakeren
28.11.2008Koalice neziskových organizací Společně do školO Roma Vakeren
28.11.2008Andrej Mirga, poradce pro Sinti a Romské záležitosti ve VaršavěO Roma Vakeren
28.11.2008Mnohé romské děti zažívají na škole šikanuO Roma Vakeren
21.11.2008Mezinárodní konference Vzdělání bez bariér – Romské děti v České republiceO Roma Vakeren
21.11.2008Podle ministra školství budou moci romské děti chodit do běžných základních škol až za několik letO Roma Vakeren
21.11.2008Nadace OSF PrahaO Roma Vakeren
21.11.2008Romské děti jsou mnohdy automaticky zařazovány do praktických školO Roma Vakeren
03.10.2008Doučování dětí ve vyloučených lokalitáchO Roma Vakeren
08.08.2008I o prázdninách se některé děti připravují do školyO Roma Vakeren
18.07.2008Chorvatsko nediskriminovalo romské žáky, řekl soud ve ŠtrasburkuZprávy ze života Romů
13.06.2008Jaké vzdělávací aktivity nabízí Základní škola na pražském Havlíčkově náměstíO Roma Vakeren
17.08.2007Nová příručka "Jak pracovat s romskými žáky"O Roma Vakeren
03.08.2007Ivan Veselý byl jmenován do pracovní skupiny při MŠMT pro vzdělávání romských dětíO Roma Vakeren
04.10.2006Kvalitní a systematické vzdělávání je klíčem k integraci RomůZprávy ze života Romů
19.09.2006Nová škola představuje projekt Rozlety a zve k zapojení žáků základních školZprávy ze života Romů
29.08.2006V bezplatném kurzu pro zájemce o ukončení základního vzdělání je ještě několik volných místZprávy ze života Romů
12.05.2006Základní škola v Cítolibech u LounO Roma Vakeren
24.02.2006Romské děti nemusí končit ve zvláštních školáchO Roma Vakeren
24.02.2006V Českých Budějovicích vznikla segregovaná třída pro RomyO Roma Vakeren
24.02.2006V Evropském parlamentu zněly stížnosti na diskriminaci romských dětíO Roma Vakeren
10.02.2006Romové prohráli spor u Evropského soudu pro lidská právaO Roma Vakeren
25.10.2005Romské organizace nabízejí školám spolupráciZprávy ze života Romů
21.10.2005Absolventka Technické univerzity v Liberci napsala diplomovou práci na téma Vzdělanost RomůO Roma Vakeren
09.09.2005V Cítolibech u Loun je ukázková základní školaO Roma Vakeren
01.07.2005Školství a romská médiaO Roma Vakeren
04.03.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
04.03.2005Verdikt zněl: "Základní školu by nezvládla."O Roma Vakeren
29.10.2004Mladí Romové nemají informace o vlastní kultuřeO Roma Vakeren
22.10.2004Připravuje se program pro školy přihlížející k etnickým skupinámO Roma Vakeren
22.10.2004Romský asistent na školách musí mít pedagogické minimumO Roma Vakeren
03.09.2004Nový školní rokO Roma Vakeren
27.08.2004Školní rok už je za dveřmiO Roma Vakeren
02.07.2004V Praze je škola pro děti s neznalostí českého jazykaO Roma Vakeren
11.06.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
09.06.2004Do základní školy ve Vsetíně nastoupí více romských dětíZprávy ze života Romů
09.01.2004Na základních školách by se měla vyučovat i romštinaO Roma Vakeren
03.10.2003Předškolní příprava romských dětí se v Broumově osvědčilaO Roma Vakeren
19.09.2003Pomoc pro žáky devátých ročníků při výběru povoláníO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Pražská městská policie chce mít strážníky z řad příslušníků národnostních menšin
Městská policie Hlavního města Prahy chce do svých řad získat nové strážníky, zejména z řad příslušníků národnostních menšin a tedy i Romů. O náboru nových policistů si Jan Mišurec povídal s referentkou personálního útvaru Hanou Hesounovou.

"Podmínek pro zařazení na místo strážníka k Městské policii Hlavního města Prahy je několik. Je to občanství České republiky, potom ten dotyčný musí být starší 21 let, to je podle zákona, vzdělání: minimálně vyučen, samozřejmě nikdy netrestán, žádná podmínka, amnestie, nic. Nesmí mít zdravotní omezení, to se týká i brýlí. Bydliště může mít na celém území republiky."

Veřejnost ví, že se uchazeč musí podrobit také testům. Jaké jsou tyto testy?

"Pokud splňuje všechny tyto podmínky, může být uchazeč zařazen do výběrového přijímacího řízení, které se skládá z fyzického testu, psychologického testu a z lékařské prohlídky. Pak je personální část, ta konečná, kde se lidé vybírají a předkládají doklady nutné k přijetí do pracovního poměru."

Uchazeče bude také zajímat plat.

"Od nástupu do získání osvědčení, to znamená po dobu tříměsíčního kurzu, strážníci čekatelé pobírají plat ve výši 11.410,- korun hrubého. Po získání osvědčení, podle zákona, se plat pohybuje už od 14 do 18 tisíc hrubého, dle započitatelné praxe."

Kdybychom měli zmínit práci samotnou, co vše obnáší tato práce?

"Práce strážníka je náročná již z toho důvodu, že musí absolvovat v kurzu desítku zákonů, naučit se je. Ne samozřejmě všechny úplně, ale zvládá se to. Musí získat zbrojní průkaz. Ta činnost v kurzu je naplněna tak, aby ten strážník věděl, co může a co nemůže na ulici vykonávat, protože se stává veřejným činitelem. Je to hlavně pochůzková činnost, kontrolní, pořádková. Tím, že jsme hlavní město Praha, jsou tu určitá specifika. Něco jiného je v centru, něco jiného je někde na okraji Prahy. Tady probíhá nebo existuje spolupráce s Policií České republiky a spolupráce se starosty jednotlivých městských částí. Ti si dávají i požadavky, co by chtěli kde zlepšit v té části Prahy."

Nabízíte uchazečům ubytování?

"Ubytování uchazečům poskytujeme ode dne nástupu, ne tedy při výběrovém řízení. Je to jenom pro ně, není to pro rodinné příslušníky. A po dobu kurzu, kdy je nižší plat, si hradí tisíc korun měsíčně a potom po získání osvědčení 2500 Kč měsíčně. Ta ubytovna stojí téměř čtyři a půl tisíce, takže zbytek doplácí Městská policie."

Nabízíte možnost třeba dodělat si maturitu a podobně?

"Přijímáme i vyučené uchazeče. Ti mají možnost si udělat maturitu, ale školné si hradí. A pokud jim to jejich velitel nebo nadřízený doporučí, tak jsou uvolňováni na to studium."

Jak je to se ženami? Jsou ty podmínky stejné?

"Samozřejmě, ty podmínky jsou úplně stejné, jak pro muže, tak pro ženy. Ženy se nám průběžné hlásí a je to v pohodě."

Jak je to s příslušníky menšin? Romové, Poláci a další? Má policie zájem o tyto lidi?

"My můžeme podle zákona brát uchazeče, kteří mají českou státní příslušnost a jestli má národnost polskou, nebo slovenskou je jedno, ale musí mít českou státní příslušnost. Týká se to i Romů, takže pokud úspěšně absolvuje celé výběrové řízení, není problém ho přijmout."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
12.04.2014Romský strážník se v Sokolově osvědčil, městská policie chce zaměstnat dalšíhoO Roma Vakeren
25.02.2012Tomáš Ščuka si splnil svůj sen: vystudoval Policejní akademiiO Roma Vakeren
20.09.2006Zástupci menšin v Policii České republikyZprávy ze života Romů
15.09.2006Policie ČR chce mít ve svých řadách příslušníky menšinO Roma Vakeren
19.07.2004Budoucí romští policisté se připravují na střední škole ministerstva vnitra na maturitní zkouškyFotoaktuality
15.07.2004Romům bez maturity se od ledna uzavře možnost práce u policieZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Sdružení Athinganoi připravilo kurzy angličtiny a práce na počítači
Máte zájem naučit se anglicky anebo práci na počítači? Pokud ano, máme tu pro vás informaci kde. Občanské sdružení Athinganoi připravilo intenzivní dlouhodobé kurzy. Více nám řekla Dana Ryklová.

"Tyto kurzy začínají od září 2006 a budou probíhat v pravidelných intervalech jednou týdně dvě vyučovací hodiny po dobu dvou let."

Pro koho jsou určeny tyto kurzy?

"Tyto kurzy jsou určeny pro etnické minority, konkrétně pro příslušníky romské komunity, pro žadatele o azyl v České republice a pro cizince žijící trvale v České republice."

Jsou tyto kurzy věkově omezeny?

"Nejsou vůbec věkově omezeny. Více méně jsou naší hlavní cílovou skupinou studenti středních škol, vyšších odborných škol a vysokých škol, ale samozřejmě se může přihlásit kdokoliv, kdo bude mít zájem."

Obdrží certifikáty?

"Ano, samozřejmě obdrží certifikáty. Vyučovat budou lektoři, kteří mají kvalifikaci k vyučování."

Kdo bude učit anglický jazyk?

"Bude to rodilý mluvčí. Pochází z Indonézie a má svůj specifický postup, který spočívá hlavně v aktivním přístupu k jazyku. Není to pasivní učení se gramatice, ale opravdu jde o to, aby ten jazyk uměl člověk používat."

Na jak dlouho je tento kurz?

"Dohodli jsme se, že anglický kurz bude na rok, aby byl intenzivnější. To znamená, že bude probíhat dvakrát týdně právě po dvou vyučovacích hodinách. Ale co se týče kurzů PC, tak ty bychom chtěli zachovat v původní podobě a to je po dobu dvou let, jednou týdně, zase dvě vyučovací hodiny."

Kde se bude vyučovat?

"O tomto zázemí ještě jednáme, ale s velkou pravděpodobností budeme chtít mít kurzy anglického jazyka někde v prostorách třeba na základní škole. A co se týče kurzu PC, tak bychom je rádi pořádali u nás v kanceláři v Athinganoi."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
10.10.2008Studenti získali informace o životě a možnostech mladých Romů v EUO Roma Vakeren
29.03.2007Program oslav Mezinárodního dne Romů 2007 v PrazeZprávy ze života Romů
07.01.2007Sdružení Athinganoi se zaměřuje na vzděláváníO Roma Vakeren
06.10.2006Do základních škol přicházejí Výukové záložky a skládačkyO Roma Vakeren
16.06.2006Pražské sdružení Athinganoi nabídne bezplatné kurzy romštinyO Roma Vakeren
24.03.2006Sdružení Athinganoi realizovalo projekt Politický výcvikO Roma Vakeren
09.09.2005Romští studenti by uvítali antidiskriminační zákonO Roma Vakeren
22.04.2005Představujeme Gabrielu Hrabaňovou a Ivetu Kenety ze sdružení AthinganoiO Roma Vakeren
06.04.2005Festival seznamuje s romskou kulturou i historiíZprávy ze života Romů
09.07.2004Víra Romů a jejich vztah k církviO Roma Vakeren
25.06.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
09.04.2004Chceme se tu cítit jako doma, prohlašují Rómové ze sdružení AthinganoiZprávy ze života Romů
09.04.2004Čeští Romové se mohou zapojit do mezinárodního projektu desetiletí rozvoje RomůO Roma Vakeren
08.04.2004Romové v Praze zasadili strom symbolizující menšinyZprávy ze života Romů
02.04.2004Zasazení stromu bude symbolizovat zapuštění kořenů národnostních menšin žijících v ČRO Roma Vakeren
05.03.2004Občanské sdružení Athinganoi pořádá kurz anglické konverzaceO Roma Vakeren
24.01.2004Pro romské studenty jsou připraveny přípravné kurzy k přijímacím zkouškám na vysoké školyO Roma Vakeren
24.10.2003Tématické večery s Občanským sdružením AthinganoiO Roma Vakeren
26.09.2003V pražském paláci YMCA se bude promítat film Grofo o problematice drogO Roma Vakeren
15.08.2003V rámci tematického večera o Romech se bude promítat film Černá kočka, bílý kocourO Roma Vakeren
18.04.2003V Praze se bude promítat dokument Sága RomůO Roma Vakeren
14.02.2003Rom nebo cikán?O Roma Vakeren
03.01.2003Přehled událostí uplynulého rokuO Roma Vakeren
29.03.2002Členové sdružení AthinganoiO Roma Vakeren
07.12.2001ZprávyO Roma Vakeren
05.10.2001Romské studentské informační centrumO Roma Vakeren
18.09.2001Pomoc proti diskriminaci nabízí právní příručka romského sdruženíZprávy ze života Romů

Poslední prázdninové "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" už téměř patří minulosti.Ale naladit si nás můžete opět za týden v pátek ve 20.05 - na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. V úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií. Naše vysílání najdete také na internetové adrese www.romove.cz.

Příště vám nabídneme aktuality ze života Romů a nebude chybět ani romská hudba.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vakeren. Ada šuniben predal tumende.

Mějte se moc pěkně.

Romale but bacht te sasťipen. Ačhen Devleha.

Obsah článku:
Reportáž:  Jana Horváthová jeden den šéfredaktorovala serveru Aktualne.cz
Reportáž:  Romské děti z Prahy 3 se rekreovaly v jižních Čechách
Zprávy: 
Reportáž:  Nový školní rok začíná...
Reportáž:  Pražská městská policie chce mít strážníky z řad příslušníků národnostních menšin
Reportáž:  Sdružení Athinganoi připravilo kurzy angličtiny a práce na počítači

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz