Ohlédnutí za festivalem Gypsy Celebration 2006
30-08-2006
Již šestým rokem obživl uprostřed letních prázdnin hrad Svojanov čtyřdenním festivalem Gypsy Celebration. Každý festivalový večer se sešlo na tisíc návštěvníků, aby prožili chvíle s romskou hudbou, tradicemi, kulturou a vynikajícími umělci.
Je to takový náš malý "zázrak", tvrdí zástupci z uměleckého a organizačního týmu o. s. MIRET, který je pořadatelem festivalu Gypsy Celebration. Počet těch, kteří se na přelomu července a srpna rozhodnou vyšlapat 400 m dlouhý kopec na hrad Svojanov, se každoročně navyšuje. Na vrcholu kopce se pak rozhoří tisíce svíček a stovky loučí, jež osvětlují kouzelnou atmosféru hradu, který v parných červencových dnech a večerech odkrývá svůj malý poklad s velikým bohatstvím.
Festival Gypsy Celebration je vyvrcholením celoročních aktivit o. s. MIRET a letos představil na 600 účinkujících umělců (zpěváků, muzikantů, tanečníků a moderátorů) ve věku od 2 do 80 let. Každý z nich nastupoval na jeviště s myšlenkou a pocitem v srdci: "Jsem tu, abych vám všem nás Romy představil takové, jací opravdu jsme, jací dokážeme být, co je v nás po staletí zakořeněno, v co věříme, co umíme a co bychom chtěli světu říci dnes." Celý festival má podtitul Romové Gadžům. Jeho jedinečnost nespočívá jen v neuvěřitelném počtu kreativních Romů a ještě větším počtu natěšených diváků, ale také v dvaceti čtyř hodinovém nasazení asi sta dobrovolníků, kteří zaštiťují plynulý průběh celé akce jak z uměleckého, tak z organizačního hlediska po dobu celých čtyř dní.
Každý, kdo letos přijel na Svojanov, nenapojil jen svou duši nezapomenutelnými tóny klasických romských nástrojů a písní, ale také dopřál svému žaludku tradiční romskou chuťovku v podobě opékaných uzených žeber (pašvara) nebo halušek se zelím, či po domácky vyráběnými goja, které každý večer přivážela osobně paní Ida Kelarová ze svojí kuchyně. Jídla a pití, jak se patří na každou správnou "cikánskou hostinu", bylo až-až a dokonce i pro vegetariány se tu našlo několik druhů vynikajících letních zeleninových salátů.
Program
Samotný program festivalu se skládal ze čtyř tematicky zaměřených večerů.
Čtvrteční večer 27. 7. byl věnován nastupující romské generaci. Občanské sdružení MIRET v předcházejících čtrnácti dnech pořádalo tvůrčí dílnu pro talentované romské děti, pod odborným vedením Idy Kelarové a jejího uměleckého týmu. Tým pracoval s dětmi ve věku 12 až 18 let na sólovém a sborovém zpěvu, taneční průpravě, moderním tanci, tradičním romském tanci, slovním projevu, práci před kamerou, dramatické výchově, výuce anglického jazyka a mnoha dalších dovednostech. Výsledky čtrnáctidenní intenzivní práce děti samy veřejně prezentovaly první festivalový večer. Letos vystoupili například Tomáš Kačo, Jolana Oláhová, Nikola Balogová, Nicoletta Varadiová, Alexander Berki, Elemér Gorči, Adriana Gáborová, Igor Berko, rapper Emci z Rokycan, taneční skupina M dance junior, a taneční skupina Merci a další. Galavečer nastupující romské generace nasadil uměleckou laťku festivalu všem, kteří přišli prezentovat svoje umění o víkendu.
Kdo si chtěl přijít zatancovat a pobavit se za tónů živelné současné romské hudby, dostal neomezený prostor v pátek 28. 7., kdy se od sedmi hodin večer do pěti hodin do rána vystřídalo na jevišti neuvěřitelné množství temperamentních umělců jako Ida Kelarová, Romano Rat a sbor Apsora, Kale, Bengas, Terne Čhave, Gejza Horváth, Andre Peste, Milo Suchomel quartet a Romano Zorba, Martin Bies a Flamenco Clan a mnoho dalších.
Sobotní večer byl věnován romskému jazzu a funky. Jako překvapení vystoupily opět i děti s legendami romského jazzu a popu jako Antonínem Gondolánem, Věrou Gondolánovou, Holub Ansamblem, Klaudiem Kováčem, Jožkou Fečem a Connection. Dále se představili skupina Gitanes, Ondra Krajňák, Lopez family band a další.
Nedělní večer bývá každý rok krásným pohlazením a ohlédnutím zpět k tradicím, jež celý víkend cítíme, jak prorůstají dál do všech hudebních žánrů dnešní romské tvorby. Nedělní večer jako projev úcty k Romům otevřel hromadný sborový zpěv romské hymny. Ti, kteří se v pátek či v sobotu rozhlíželi a poslouchali, tak v neděli určitě tančili až do rána, protože tradiční romské písně, rychlé čardáše, neuvěřitelný proud energie a zvuky cimbálu, který na lidi z pódia umělci posílali, přitáhl na parket pod jevištěm úplně každého. Letošní neděle uctila památku zasnulému umělci, houslistovi a primášovi kapely Bartošovci panu Juliu Šuko Bartošovi, kteří neodmyslitelně patří k nejvěrnějším pamětníkům festivalu. Mimo ně jsme mohli shlédnout kapelu Čilágos, Kokavakere Lavutara s Jankou Sendrei a Ivana Heráka, vokální trio divadla Romathan - skupinu Kaľi čercheň a skupinu Gitan.
Pro milovníky romské kultury a umění probíhali přes den workshopy a umělecké dílny pod vedením Idy Kelarové, Desideria Duždy, zpěváků z kapely Kali Čercheň, tanečníků z profesionálního divadelního souboru Romathan, muzikantů ze skupiny Kale a tradičního souboru Kokavakere Lavutara.
|
|