Vyhledávání
31.5.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Ohlédnutí za festivalem Gypsy Celebration 2006
30-08-2006

Festivalový večer (Foto: Miro Švolík, o.s. MIRET, 2006) Již šestým rokem obživl uprostřed letních prázdnin hrad Svojanov čtyřdenním festivalem Gypsy Celebration. Každý festivalový večer se sešlo na tisíc návštěvníků, aby prožili chvíle s romskou hudbou, tradicemi, kulturou a vynikajícími umělci.

Je to takový náš malý "zázrak", tvrdí zástupci z uměleckého a organizačního týmu o. s. MIRET, který je pořadatelem festivalu Gypsy Celebration. Počet těch, kteří se na přelomu července a srpna rozhodnou vyšlapat 400 m dlouhý kopec na hrad Svojanov, se každoročně navyšuje. Na vrcholu kopce se pak rozhoří tisíce svíček a stovky loučí, jež osvětlují kouzelnou atmosféru hradu, který v parných červencových dnech a večerech odkrývá svůj malý poklad s velikým bohatstvím.

Festivalový večer (Foto: Miro Švolík, o.s. MIRET, 2006) Festival Gypsy Celebration je vyvrcholením celoročních aktivit o. s. MIRET a letos představil na 600 účinkujících umělců (zpěváků, muzikantů, tanečníků a moderátorů) ve věku od 2 do 80 let. Každý z nich nastupoval na jeviště s myšlenkou a pocitem v srdci: "Jsem tu, abych vám všem nás Romy představil takové, jací opravdu jsme, jací dokážeme být, co je v nás po staletí zakořeněno, v co věříme, co umíme a co bychom chtěli světu říci dnes." Celý festival má podtitul Romové Gadžům. Jeho jedinečnost nespočívá jen v neuvěřitelném počtu kreativních Romů a ještě větším počtu natěšených diváků, ale také v dvaceti čtyř hodinovém nasazení asi sta dobrovolníků, kteří zaštiťují plynulý průběh celé akce jak z uměleckého, tak z organizačního hlediska po dobu celých čtyř dní.

Každý, kdo letos přijel na Svojanov, nenapojil jen svou duši nezapomenutelnými tóny klasických romských nástrojů a písní, ale také dopřál svému žaludku tradiční romskou chuťovku v podobě opékaných uzených žeber (pašvara) nebo halušek se zelím, či po domácky vyráběnými goja, které každý večer přivážela osobně paní Ida Kelarová ze svojí kuchyně. Jídla a pití, jak se patří na každou správnou "cikánskou hostinu", bylo až-až a dokonce i pro vegetariány se tu našlo několik druhů vynikajících letních zeleninových salátů.

Program

Samotný program festivalu se skládal ze čtyř tematicky zaměřených večerů.

Tvůrčí dílna pro mladé romské talenty (Foto: Jindra Vejvodová) Čtvrteční večer 27. 7. byl věnován nastupující romské generaci. Občanské sdružení MIRET v předcházejících čtrnácti dnech pořádalo tvůrčí dílnu pro talentované romské děti, pod odborným vedením Idy Kelarové a jejího uměleckého týmu. Tým pracoval s dětmi ve věku 12 až 18 let na sólovém a sborovém zpěvu, taneční průpravě, moderním tanci, tradičním romském tanci, slovním projevu, práci před kamerou, dramatické výchově, výuce anglického jazyka a mnoha dalších dovednostech. Výsledky čtrnáctidenní intenzivní práce děti samy veřejně prezentovaly první festivalový večer. Letos vystoupili například Tomáš Kačo, Jolana Oláhová, Nikola Balogová, Nicoletta Varadiová, Alexander Berki, Elemér Gorči, Adriana Gáborová, Igor Berko, rapper Emci z Rokycan, taneční skupina M dance junior, a taneční skupina Merci a další. Galavečer nastupující romské generace nasadil uměleckou laťku festivalu všem, kteří přišli prezentovat svoje umění o víkendu.

Kdo si chtěl přijít zatancovat a pobavit se za tónů živelné současné romské hudby, dostal neomezený prostor v pátek 28. 7., kdy se od sedmi hodin večer do pěti hodin do rána vystřídalo na jevišti neuvěřitelné množství temperamentních umělců jako Ida Kelarová, Romano Rat a sbor Apsora, Kale, Bengas, Terne Čhave, Gejza Horváth, Andre Peste, Milo Suchomel quartet a Romano Zorba, Martin Bies a Flamenco Clan a mnoho dalších.

Workshop (Foto: Jiří Nosek, o. s. Miret) Sobotní večer byl věnován romskému jazzu a funky. Jako překvapení vystoupily opět i děti s legendami romského jazzu a popu jako Antonínem Gondolánem, Věrou Gondolánovou, Holub Ansamblem, Klaudiem Kováčem, Jožkou Fečem a Connection. Dále se představili skupina Gitanes, Ondra Krajňák, Lopez family band a další.

Nedělní večer bývá každý rok krásným pohlazením a ohlédnutím zpět k tradicím, jež celý víkend cítíme, jak prorůstají dál do všech hudebních žánrů dnešní romské tvorby. Nedělní večer jako projev úcty k Romům otevřel hromadný sborový zpěv romské hymny. Ti, kteří se v pátek či v sobotu rozhlíželi a poslouchali, tak v neděli určitě tančili až do rána, protože tradiční romské písně, rychlé čardáše, neuvěřitelný proud energie a zvuky cimbálu, který na lidi z pódia umělci posílali, přitáhl na parket pod jevištěm úplně každého. Letošní neděle uctila památku zasnulému umělci, houslistovi a primášovi kapely Bartošovci panu Juliu Šuko Bartošovi, kteří neodmyslitelně patří k nejvěrnějším pamětníkům festivalu. Mimo ně jsme mohli shlédnout kapelu Čilágos, Kokavakere Lavutara s Jankou Sendrei a Ivana Heráka, vokální trio divadla Romathan - skupinu Kaľi čercheň a skupinu Gitan.

Pro milovníky romské kultury a umění probíhali přes den workshopy a umělecké dílny pod vedením Idy Kelarové, Desideria Duždy, zpěváků z kapely Kali Čercheň, tanečníků z profesionálního divadelního souboru Romathan, muzikantů ze skupiny Kale a tradičního souboru Kokavakere Lavutara.Související články
DatumNadpisRubrika
28.09.2015Romano drom: Ida Kelarová vytváří prostor pro boření předsudků a setkávání s romskou kulturouZprávy ze života Romů
15.08.2015Letní škola Romano drom připravila romským dětem řadu zážitkůO Roma Vakeren
08.08.2015Dva týdny plné hudby a tance nabídla romským dětem Ida Kelarová a čeští filharmoniciO Roma Vakeren
30.07.2015Letní škola Romano drom je v plném prouduZprávy ze života Romů
25.07.2015Nad projektem Romano drom převzal záštitu slovenský prezident Andrej KiskaO Roma Vakeren
04.07.2015Ida Kelarová a spolek Miret hledají spolupracovníky pro mezinárodní festival RomaleO Roma Vakeren
28.06.2015Ida Kelarová po osmi letech obnovuje letní hudební festival RomaleZprávy ze života Romů
13.06.2015Sbor Čhavorenge vystoupí spolu s Českou filharmonií na Hradčanském náměstí v PrazeO Roma Vakeren
28.03.2015Ida Kelarová zve na další ročník mezinárodního romského festivalu „Romale“ Gypsy CelebrationO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz