Průzkum mezi Romy ukázal na velký posun ve vnímání významu vzdělání
Více než 65 % romských rodičů by si přálo pro své dítě alespoň středoškolské vzdělání - vyplývá to z dotazníkového šetření, které bylo realizováno občanským sdružením Dženo a kterého se účastnilo 300 respondentů z řad Romů starších 15-ti let, a to v šesti městských lokalitách (Praha, Karlovy Vary, Zlín, Olomouc, Ústí nad Labem, Pardubice). Smyslem šetření bylo získat základní informace o názorech a postojích dotazovaných k otázkám o současném postavení Romů ve společnosti.
Největší přínos výzkumu vidí předseda sdružení Dženo Ivan Veselý v tom, že respondenty jsou sami Romové, což u dotazníkových šetření nebývá úplně zvykem. "Naše sdružení poskytlo nejen ověření některých hypotéz týkajících se postojů a názorů většího počtu Romů, ale také zkušenosti s prováděním 'kvantitativního' výzkumu mezi Romy," říká Veselý. Vzhledem ke specifické skupině a počtu respondentů tak přínos šetření spočívá zejména ve zkušenostech se sběrem dat ve specifickém prostředí romského etnika.
Výrazný posun byl zaznamenán u klíčové otázky zaměřené na význam vzdělání dětí, tedy přístup současných generací ke vzdělání jakožto významnému faktoru pro budoucí vývoj celého romského etnika. Více než 65 % respondentů by si totiž pro své dítě přálo alespoň středoškolské vzdělání. Na druhou stranu je ale nutné konstatovat, že i v konfrontaci s těmito výsledky, stále velké množství Romů význam vzdělání nedoceňuje. Příkladem mohou být speciální školy, které se z vůle samotných rodičů mění na školy s většinovým podílem romských žáků.
Z výsledků dotazníků dále vyplývá, že Romové největší vliv připisují instituci "romského aktivisty". To také potvrzuje názory odborníků, kteří se snaží o větší zastoupení romských koordinátorů, poradců a asistentů ve veřejných institucích, jednoduše z toho důvodu, že to jsou lidé, kteří mohou být samotným Romům ku prospěchu.
Samotné šetření bylo tematicky zaměřeno na následující oblasti:
- kvalita a spokojenost s bydlením, životními podmínkami respondentů, tendence k migraci - politické a občanské povědomí respondentů (v rámci majoritní společnosti i uvnitř romské komunity) - vzdělání (motivace, zkušenosti ze vzdělávacího procesu, preferované obory) - finanční situace, ekonomická aktivita, zkušenosti s pracovním trhem - výchova dětí
V problematice bydlení se ukázalo, že kvůli "rasismu a diskriminaci" by se stěhovali spíše Romové s vyšším vzděláním, naopak ti se základním nebo nedokončeným vzděláním by se stěhovali spíše kvůli možnosti kvalitněji bydlet. Více než třetina dotázaných (téměř 35 %) by byla ochotna přestěhovat se za prací.
Občanské sdružení Dženo (www.dzeno.cz) bylo založeno v roce 1994 a jeho cílem je sdružovat občany romské i neromské národnosti, kteří chtějí pomáhat Romům, podporovat rozvoj a obnovu tradičních romských hodnot a vlastností. Mezi další aktivity sdružení dále patří podpora regionálních romských organizací, a to jak ve směru předávání zkušeností, tak i v pomoci při organizování regionálních akcí, podpora vzdělávání mladých Romů včetně poskytování či zprostředkování stipendií nadaným romským žákům a studentům a prohlubování profesionálních znalostí místních romských aktivistů.
|