Vyhledávání
3.10.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, kterou vede Anna Poláková. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý pátek od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz.Příjemný páteční večer - je 20 hodin a .... minut - právě posloucháte pravidelný pořad "O Roma vakeren" čili Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Pale hin parašťovin u amen sam pale tumenca. Jek ora šunena amaro vakeriben " O Roma vakeren!!!!

Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu také dnes pro vás máme připravenou celou hodinu aktualit a zajímavostí ze života Romů a samozřejmě nebude chybět romská hudba.

The adaďives predal tumende kerďam reporty, andalo amaro dživipen. Phenaha tumenge nevimata u šunena the romane giľa - šukar šuniben.

Peršo amenca pre akcia, savi kerdža amaro radiovos the amari redakcia. Džana amenca tiž palo romane čhave Lounende.

Nejdříve se společně vydáme na pražskou Florenc na akci Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu a naší redakce. Dozvíte se také, jak si vede romská muzika na školách.

Tiž tumenge vakeraha palo daraba. Džana amenca pro festivaľis andre Jaroměřa the andro mózi.

Ve druhé polovině O Roma vakeren se společně vydáme do Jaroměře na romský festival a pozveme vás do letního kina do Českého rozhlasu Regina. Tolik namátkou z programové nabídky a teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.


=[ Reportáž ]=
Lavička na Florenci
Možná už znáte lavičky Radiožurnálu, které jsou rozesety na různých místech republiky. U jedné z nich, na pražské Florenci, byl umístěn informační stánek naší stanice. Redaktoři romské redakce lidem rozdávali letáky s informacemi o vysílání a reklamní předměty. Akce vzbudila velkou pozornost také díky romské kapele Čhinger phager, která hrála do rytmu dvěma tanečnicím. V rámci této letní prezentace se Jan Mišurec kolemjdoucích ptal, zda poslouchají Český rozhlas 1-Radiožurnál.

"Poslouchám Český rozhlas - jak jedničku, tak dvojku - pravidelně, a to mi dává dobrý pocit, že jsem stále v obraze, mám dostatečné informace a mohu je využívat. A hlavně: dá se při tom něco dělat. To je na tom to výhodné."

Máte oblíbený pořad?

"Samozřejmě - reportáže zahraničních zpravodajů, protože člověka zajímá, jak se to vyvíjí jinde ve světě. A potom zpravodajství z domova. Hodně jezdím autem a v něm mám rádio permanentně zapnuté."

Co Vy a Český rozhlas, posloucháte?

"Ano, poslouchám."

A Vy posloucháte Český rozhlas?

"Když ho naladím, tak ano."

Romská redakce, vysílání pro Romy. Znáte?

"Znám, jistě, ano."

Posloucháte nějakou hudbu v rádiu?

"Český hiphop a tak."

"Občas, když jsem v Čechách. Co přijde, i Radiožurnál."

Mluvíte slovensky, existuje i slovenská redakce. Víte o tom?

"O tom nevím. Poslouchám Slovenský rozhlas na internetu i doma.""Do Prahy mě přivedl výzkum pro mojí disertační práci, protože dělám doktorát. Byl to výzkum o hudební výchově v českém školství, který zohledňoval i otázky multikulturní výchovy, nacionalizmu a tak dále. Tedy výzkum z menšinového pohledu. Vystudovala jsem bakaláře na kalifornské univerzitě v Berkley, tam jsem dělala hudbu obecně. Pak MA, to je něco jako magistr na Harwardu, to už byla etnomuzikologie a teď si dělám doktorát."

Co bylo podstatou výzkumu? Co Vás zajímalo?

"Tam toho bylo více. Zajímaly mě i děti, taková trochu experimentální výuka, co se dá s multikulturou v hodinách hudební výchovy dělat. Ale hlavně mě zajímali učitelé obecně, jak učí hudbu, dějiny, současnost. Jaké metody používají. Jak se stavějí právě k multikulturní výchově. Do budoucna mě zajímalo, co by uvítali, co by se jim dalo poskytnout, aby ta výchova vypadala trošku jinak a pokrokověji."

Takže jaké chyby třeba učitelé dělají?

"Takové dvě základní chyby dle mého názoru jsou, že ignorují hudbu menšinových obyvatel nebo vzdálenějších oblastí, protože o ní nic nevědí. To je základ, oni se to neučili, a tak když si to sami nenajdou, těžko se s tím jinak seznámí. A druhou chybou je postoj, že vážná hudba je jedině hudba evropská, jak říkáme v etnomuzikologii "hudba mrtvých bílých mužů". Ale tak to vůbec není. Spousta národů na světě má něco, co se dá považovat za vážnou hudbu. A i když se to takto nepojmenovává, tak spousta hudby je komplexní a hodná studia a rozborů, ale to se nedělá. Protože většinou, když se dělá romská hudba, jsou to takové tanečky, posloucháme ji a řekneme, že je to temperamentní a tím to končí. Myslím si, že je to velká škoda. Protože ta hudba si zaslouží mnohem více. A lidé, kteří ji provozují, si zaslouží mnohem více. A hlavně děti, když se o té hudbě učí, si zaslouží, aby měli větší rozhled, než jenom to, co jim většina škol nabízí dnes."

Myslíte si, že se situace do budoucna zlepší? Že třeba nejen romská hudba, ale i hudba židovská a hudba dalších národů se do škol dostane?

"Myslím, že je k tomu třeba hodně práce. Například i ty nejnovější učebnice, pokud už něco takového obsahují, tak je to jen proto, aby dostali multikulturní doložku. Zatím jsem neviděla, že by to byla promyšlená práce. Musí se hodně pracovat i s učiteli, aby věděli, jak to podat. Základem k tomu by měly být materiály k učení. Mnoho učitelů říká, že by to dělali, ale ty materiály by musely být hodně propracované. Doufám, že se najdou lidé, kteří na tom budou chtít se mnou spolupracovat. Přesvědčovat učitele, to potom musí začít na pedagogických fakultách a to je zase další kapitola."

Vy jste navštívila několik zemí. Jak je to ve srovnání s Českou republikou? Dostane se tam do škol jiná než ta která hudba, té které země?

"Konkrétně s hudební výchovou mám několik zkušeností z Anglie, z Londýna, který je hodně multikulturní, a myslím si, že tam to vypadá docela dobře. A potom s Amerikou, ale Amerika je velká země, takže to záleží. Z mé zkušenosti, když to funguje dobře, tak se tam dostane minimálně černošská hudba. Spirituály, které jsou právem považované za vážnou hudbu. Nebo africká hudba, někde se třeba rozjíždějí projekty Gamila, což je indonéský orchestr. Někdy je to zase slabé. To se nedá takhle říci. Přeci jenom je tam taková otevřenost, že necítíte potřebu... Je to také tím, že Amerika není založená na evropské tradici, tím je i více otevřenější. Tam není tak důležité, aby každé dítě znalo nějakého Dvořáka nebo Mozarta. Je to rozmanitější. Celkový přístup je takový, že dítě by mělo znát i z úplně odlišných věcí něco, aby si samo mohlo najít cestu. Ale zase když poznává úplně jiné věci, aby je dokázal zpracovat."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
13.12.2014Cena Roma Spirit letos zamířila i do romské redakce Českého rozhlasuO Roma Vakeren
11.12.2014Cenu Roma Spirit získala i vedoucí romského vysílání Českého rozhlasuZprávy ze života Romů
24.11.2012Před dvaceti lety zahájil Český rozhlas romské vysíláníO Roma Vakeren
21.04.2010Šance pro malé zpěvačky a zpěvákyZprávy ze života Romů
19.06.2009Vzpomínky Emila Ciny na moderování romského vysílání Českého rozhlasuO Roma Vakeren
17.12.2004Pražané si mohou do svých domovů odnést Betlémské světloO Roma Vakeren
10.12.2004Český rozhlas uspořádal sbírku hraček pro děti z dětských domovůO Roma Vakeren
25.06.2004Romové z ČR v Osvětimi uctili památku obětí druhé světové válkyO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Jaká je situace v občanském sdružení Aranka?
Po několika měsících se vracíme k tématu občanskému sdružení Aranka, které pomáhá dětem a mládeži ze sociálně slabých rodin. A situace nás pořádně překvapila. Sdružení nedostalo státní dotaci a zaniká. Více Marii Vrábelové řekla Alena Karafiátová.

"Bohužel se nepodařilo zajistit další financování a trvání programu, protože jediná výzva, která na toto téma připadala v úvahu, tak z této výzvy byl projekt na pokračování našeho programu vyřazen z důvodu, že se projekt týká také dětí školního věku a na ně prý Evropský sociální fond, aspoň podle znění této výzvy, nemá prostředky. Protože to byla jedna z klíčových aktivit našeho programu, tak byl náš projekt vyřazen. Jinou možnost, jak zajistit financování obou těchto aktivit, které tady provozujeme, nebylo možno získat."

V půlce programu musíte skončit a nemůžete dotáhnout věci do konce, jak bylo původně zamýšleno. Co tedy bude následovat?

"My jsme s touto činností pro mládež začali už před pěti lety. Nejdříve jsme začali čistě jen z našich vlastních prostředků a postupně se naše aktivita rozrůstala do větší šíře a my jsme počítali s tím, že to tak půjde i do budoucna. Že nám k tomu dopomohou právě možnosti čerpání finančních prostředků z peněz Evropské unie. Ovšem administrace všech těchto záležitostí, jak se na konec ukázalo, je tak náročná a nedomyšlená, neskloubená dohromady, že pokračovat nebudeme moci."

Tohle všechno nebude pokračovat, to znamená, že ty děti se vrátí tam, kde byly. Není Vám to líto?

"Samozřejmě, že je nám to velice líto. A je nám to líto i z toho důvodu, že už v tom nejsme zainteresovaní jen my sami. Bylo tam zapojeno šest učitelů, ředitelka školy. Paní učitelka udělala srovnávací testy, které prokazatelně ukázaly, že děti, které do tohoto programu chodily, se zlepšily. Ten efekt je nezanedbatelný, velký, jednoznačně prokázaný. Teď, pokud se ke grantovým programům staví instituce takto, tak dávají za pravdu naším oponentům v tom, že je to jako plácnutí do vody. Něco začnete a pak, když se práce přeruší, tak se ty děti za určitou dobu zase vrátí na své poslední místo v hierarchii třídy."

Vy jste byli jedni z mála, kteří těmto dětem nabízeli jistý program. Co dále?

"Tady pro ty děti vznikají osobní vztahy mezi nimi a námi a když sem přijdou a budou tu chtít být nebo něco dělat nebo se přijdou na něco zeptat, tak tu prostě budeme fungovat dále. Jednou tady ten areál je, koně tady jsou a my musíme směřovat naše aktivity tak, abychom zde mohli nějak finančně přežít. Ale že by sem děti nemohly vůbec přijít, to nepřipadá v úvahu."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Zprávy ]=

V brněnském sídle Kanceláře ombudsmana začala tento týden výstava mapující romský holocaust i současný rasismus v Evropě. Na 82 panelech se návštěvníci mohou seznámit s osudy Romů za druhé světové války, zbytek je věnován současnosti, například zdi v ústecké Matiční ulici nebo problémům Romské menšiny na Slovensku, v Rakousku či v Německu. Výstavu podpořil Jihomoravský kraj, nikoliv však brněnský magistrát a to kvůli směšování holocaustu s problematikou Matiční ulice.

Před Vrchním soudem v Olomouci stanul provozovatel baru v Ostravě, na kterého podala trojice Romů žalobu na ochranu osobnosti. Tvrdí, že byla uražena jejich lidská důstojnost, neboť nebyli v baru obslouženi. Ostravský krajský soud provozovateli podniku uložil písemně se všem třem žalobcům omluvit a dvěma z nich zaplatit po 50ti tisících korun jako náhradu nemajetkové újmy. Proti rozhodnutí soudu se provozovatel odvolal.

Sdružení Romských občanů v Lysé nad Labem pořádá 12.srpna od 12ti hodin 6. Romský hudební festival. Vystoupí na něm soubory z celé České republiky, mimo jiné nymburští Gipsy Billy, hudební skupiny Gipsy Gromos z Chomutova, či Čhavorikani Luma Olgy Fečové z Prahy. Jako hosté se představí hudební skupina Gitans spolu s taneční skupinou Činger phager a ukrajinská skupina Roma.

Druhý ročník soutěže Romský talent 2006 se koná 30. Září od 10 hodin v Kulturním domě Vltavská v pražských Holešovicích. Soutěžit mohou jednotlivci i soubory v disciplínách zpěv, tanec a hra na hudební nástroj bez zpěvu. Přihlášky můžete posílat do 10. Září na adresu Cikne Čhave Novovysočanská 219, 190 00, Praha 9.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
06.08.2016Vyvěšení vlajek, hudba i vzpomínky připomněly oběti romského holocaustuZprávy ze života Romů
12.03.2016Holocaust přežila jen desetina českých a moravských RomůO Roma Vakeren
12.03.2016Veronika Gronzárová se narodila v zajišťovacím táboře v Dubnici nad VáhomO Roma Vakeren
12.03.2016Hra Cikánský boxer připomíná osudy boxerské hvězdy Johanna TrollmannaO Roma Vakeren
16.01.2016Mezinárodní kampaň podpoří odstranění vepřína na místě bývalého nacistického tábora v Letech u PískuO Roma Vakeren
15.08.2015Pietní akt v Památníku SNP v Banské Bystrici připomněl holocaust RomůO Roma Vakeren
08.08.2015V Německu zemřel významný romský svědek holocaustu Hugo HöllenreinerO Roma Vakeren
08.08.2015Na oběti holocaustu Romů se vzpomínalo i v Letech u PískuO Roma Vakeren
01.08.2015Rozdílné osudy českých a slovenských Romů za 2. světové válkyO Roma Vakeren
23.05.2015Povstání romských vězňů v Osvětimi aspoň některým zachránilo životO Roma Vakeren
23.05.2015Vzpomínky Arnošta Vintra na dětství v Letech u Písku a v OsvětimiO Roma Vakeren
16.05.2015Před 20 lety prezident Václav Havel odhalil památník v Letech u PískuO Roma Vakeren
16.05.2015Za 2. světové války prošly koncentračním táborem v Hodoníně u Kunštátu tisíce lidíO Roma Vakeren
05.05.2015Vzpomínky paní Boženy na 2. světovou válkuO Roma Vakeren
05.05.2015V Letech u Písku se 13. května uskuteční pietní aktO Roma Vakeren
14.03.2015Od prvního hromadného transportu Romů z Brna do Osvětimi uplynulo 72 letO Roma Vakeren
07.03.2015Pietní akt v Muzeu romské kultury připomená první hromadný transport protektorátních Romů z Brna do OsvětimiO Roma Vakeren
14.02.2015Jaké byly návraty přeživších holocaustu do jejich dřívějších domovů, mohou v rámci soutěže reflektovat žáci základních a středních školO Roma Vakeren
31.01.2015Málo známý romský holocaustZprávy ze života Romů
31.01.2015V soutěži pro školy o holocaustu jsou vítány i romské příspěvky, inspirací může být např. vyprávění Čeňka RůžičkyO Roma Vakeren
31.01.2015O hrůzách továrny na smrtO Roma Vakeren
31.01.2015Na pietním aktu v Terezíně jen 14 lidí připomnělo oběti romského holocaustuO Roma Vakeren
03.01.2015Za holocaustu nacisté vyvraždili asi půl milionu RomůO Roma Vakeren
13.12.2014Ostravští Romové se chtějí sjednotit pro jednání s úřadyO Roma Vakeren
30.08.2014Většina Romů z transportu z Hodonína u Kunštátu zahynula v OsvětimiO Roma Vakeren
09.08.2014Za holocaustu zahynulo půl milionu RomůO Roma Vakeren
09.08.2014Sdružení In minorita se zabývá holocaustem RomůO Roma Vakeren
04.08.2014Pietní shromáždění k uctění obětí holocaustu Romů v Hodoníně u KunštátuZprávy ze života Romů
02.08.2014Uplynulo 70 let od vyvraždění tzv. cikánského tábora v Osvětimi-BřezinceO Roma Vakeren
02.08.2014Projekt Ma bisteren připomíná Památný den romského holocaustuO Roma Vakeren
31.05.2014Den romského odbojeO Roma Vakeren
10.05.2014V Letech u Písku lidé uctili památku romských obětí holocaustuO Roma Vakeren
03.05.2014Při Jom ha-šoa se vzpomínalo nejen na židovské oběti holocaustu, ale i na romskéO Roma Vakeren
23.10.2013Platforma Blokujeme spolu s Romy a církvemi připravuje shromáždění Barevná OstravaZprávy ze života Romů
20.10.2013Ostravská policie obvinila čtyři účastníky nepovoleného protiromského protestuZprávy ze života Romů
19.10.2013Ostravou prošlo bez povolení na 250 radikálů. Policisté zadrželi 15 lidíZprávy ze života Romů
26.08.2013V Ostravě padla obvinění kvůli sobotním výtržnostem a útokům na policistyZprávy ze života Romů
10.07.2013Ostravské Přednádraží opustila poslední rodina. Ghetto je prázdnéZprávy ze života Romů
13.05.2013Soud zahájil exekuci proti majiteli domů v Přednádraží. Nejspíš dojde na dražbuZprávy ze života Romů
19.04.2013V Česku už je více než 400 ghettO Roma Vakeren
06.04.2013Ostrava je rájem ubytoven pro chudé a nezaměstnanéO Roma Vakeren
23.03.2013Kauza ostravského Přednádraží trvá už dva rokyO Roma Vakeren
09.03.2013Před sedmdesáti lety začaly transporty českých a moravských Romů do OsvětimiO Roma Vakeren
23.02.2013Ostrava ruší ubytovnu v Božkově ulici. Někteří lidé mohou skončit na uliciO Roma Vakeren
12.02.2013Čtyři sociálně vyloučené rodiny z Ostravy bydlí v novém. Díky programu magistrátuZprávy ze života Romů
30.01.2013Holocaust přestává být tabu. Staří lidé se i kvůli sílícímu neonacismu rozhodli promluvit a vyprávějí svá svědectvíZprávy ze života Romů
28.01.2013Kvůli kauze Přednádraží nás město vystěhovalo, tvrdí poradna pro chudé. Vedení Ostravy se bráníZprávy ze života Romů
26.01.2013Hugo Höllenreiner se kvůli romskému původu dostal s celou rodinou do koncentračního táboraO Roma Vakeren
22.12.2012Ulice Přednádraží v Ostravě bude žítO Roma Vakeren
15.12.2012V ostravské lokalitě Přednádraží oslaví Vánoce ještě několik rodinO Roma Vakeren
20.11.2012Ostrou hádku znepřátelených romských klanů v budově soudu vyřešila až policieZprávy ze života Romů
17.11.2012Ve zchátralých domech v Ostravě-Přívoze stále bydlí lidéO Roma Vakeren
16.11.2012V Přednádraží dělají přípravy na zimu, část lidí tam chce zůstatZprávy ze života Romů
15.11.2012Ve špíně, ve strachu o vodu i o střechu nad hlavou. Takový je život rodin v ostravském ghettuZprávy ze života Romů
03.11.2012Málo známý romský holocaustZprávy ze života Romů
11.09.2012Vedení Moravskoslezského kraje podle voličů neřeší problém nepřizpůsobivýchZprávy ze života Romů
25.08.2012Hodonínem u Kunštátu prošlo během války přibližně 1400 osobO Roma Vakeren
25.08.2012Soud nerozhodl o vystěhování obyvatel z ostravské ulice PřednádražíO Roma Vakeren
24.08.2012V ostravském ghettu Přednádraží teče pitná voda. Zatím jen jedním kohoutkemZprávy ze života Romů
23.08.2012Nájemníci Přednádraží čekali marně. Radní na veřejnou diskuzi nepřišliZprávy ze života Romů
23.08.2012Ostravští radní dnes do ghetta u nádraží nepřišli. Obyvatelé plánují, že na radnici zajdou samiZprávy ze života Romů
23.08.2012Za nefungující kanalizaci v Přednádraží může město Ostrava, říká Martin ŠimáčekZprávy ze života Romů
23.08.2012Soud rozhodne, kdo je vlastníkem nefunkční kanalizace v ostravském PřednádražíO Roma Vakeren
22.08.2012Obyvatelé ostravského Přednádraží nervózně čekají na rozhodnutí soudu o jejich vystěhováníZprávy ze života Romů
22.08.2012Romové se z ghetta v Ostravě zatím stěhovat nemusí. Majitel domů ale dostal pokutuZprávy ze života Romů
22.08.2012Ostrava tvrdí, že nefungující kanalizace v ghettu Přednádraží patří státuZprávy ze života Romů
22.08.2012Majitel domů v Přednádraží pokutu platit nechce. Proti rozhodnutí soudu se odvoláZprávy ze života Romů
18.08.2012Co se událo a děje v ostravské ulici PřednádražíO Roma Vakeren
16.08.2012V jednom z domů v ulici Přednádraží možná znovu poteče vodaO Roma Vakeren
14.08.2012Lidé v ostravském Přednádraží se dočkali vody z cisterenZprávy ze života Romů
14.08.2012Lidé v ulici Přednádraží mají zajištěnou vodu na další čtyři dnyO Roma Vakeren
14.08.2012S Fedorem Gálem o situaci obyvatel ostravské ulice PřednádražíO Roma Vakeren
13.08.2012Ani jednání s vodárnami nepřineslo řešení situace v ghettu PřednádražíZprávy ze života Romů
10.08.2012Stavební úřad v Ostravě nařídil zbourání jednoho z domů v ghettu PřednádražíZprávy ze života Romů
10.08.2012Romové se bojí, že demolice čeká i další domy v ghettuZprávy ze života Romů
09.08.2012Monika Šimůnková, zmocněnkyně pro lidská právaZprávy ze života Romů
09.08.2012Na ostravském magistrátu se jednalo o nefunkční kanalizaci v lokalitě PřednádražíO Roma Vakeren
08.08.2012Romský aktivista míří na radnici. Chce řešit kanalizaci v ghettu PřednádražíZprávy ze života Romů
08.08.2012Úředníci a romští aktivisté našli dočasné řešení situace v ostravském ghettuZprávy ze života Romů
08.08.2012Stavební úřad chce exekuci v ostravském ghettu Přednádraží. Žádost už poslal souduZprávy ze života Romů
08.08.2012Nejdřív naděje, pak studená sprcha. Místo jímek vyhlíží v Přednádraží exekuciZprávy ze života Romů
07.08.2012Za situaci v ostravském ghettu nemůžeme, tvrdí radnice i majitel domůZprávy ze života Romů
07.08.2012Obyvatelé ghetta Přednádraží se stále nechtějí vystěhovatO Roma Vakeren
07.08.2012Lidé z ostravského Přednádraží stále žijí v nejistotěO Roma Vakeren
07.08.2012Domy v ghettu v Ostravě jsou dál životu nebezpečné, zjistil úřadZprávy ze života Romů
07.08.2012Ostravská obvodní radnice trvá na vystěhování Přednádraží. Ze stavu viní majiteleZprávy ze života Romů
06.08.2012Příkaz k vystěhování platí, oznámili úředníci Romům v ghettu PřednádražíZprávy ze života Romů
06.08.2012Lidé z ostravského ghetta Přednádraží stěhování odmítajíZprávy ze života Romů
07.06.2012Ombudsman kritizuje počet romských dětí ve speciálních školáchZprávy ze života Romů
19.05.2012Romové, zástupci parlamentu i diplomaté uctili památku obětí romského holocaustuO Roma Vakeren
12.05.2012Řada evropských zemí se k Romům chová macešskyO Roma Vakeren
21.03.2012Mezinárodní den proti rasismu si připomíná i PrahaZprávy ze života Romů
17.10.2011Richard Seemann: 70 let zahájení transportů do lodžského ghettaZprávy ze života Romů
08.09.2011Za rostoucím napětím na severu Čech nejsou sociální problémy, tvrdí KřečekZprávy ze života Romů
14.06.2011Česko připomíná pomocí pamětních kamenů své oběti holokaustuZprávy ze života Romů
13.06.201181 nových pamětních kamenů bude v Praze připomínat oběti holocaustuZprávy ze života Romů
25.05.2011Práce agentury pro začleňování Romů čelí na severu Moravy kriticeZprávy ze života Romů
07.05.2011Vzpomínáme ještě dnes na romské oběti holocaustu?O Roma Vakeren
05.02.2011Připomínat si nezměrné utrpení Židů a Romů za holocaustu je nezbytnéO Roma Vakeren
27.01.2011Politici a pamětníci zdůraznili význam Dne památky holocaustuZprávy ze života Romů
23.08.2010Výstava o romském holokaustu poputuje za žákyZprávy ze života Romů
13.08.2010Pietní akt k uctění památky obětí holokaustu v OsvětimiO Roma Vakeren
02.08.2010Němci ocení mladé Romy z Ostravy za boj proti diskriminaciZprávy ze života Romů
19.07.2010Občané ČR mají největší odstup k Romům, blíže mají k UkrajincůmZprávy ze života Romů
12.07.2010Za Fischera se boj proti rasismu zlepšil, tvrdí odborníkZprávy ze života Romů
09.07.2010V Židovském muzeum proběhla vernisáž výstavy Jak viděli a vidí světO Roma Vakeren
02.07.2010Česká republika předsedá iniciativě Dekáda romské inkluzeO Roma Vakeren
29.06.2010Česko předsedá iniciativě Dekáda romské inkluze 2005-2015Zprávy ze života Romů
28.06.2010Česko předsedá Dekádě romské inkluzeZprávy ze života Romů
14.06.2010Romové z Neškaredic mají šanci na kvalitnější životZprávy ze života Romů
04.06.2010CVVM: Tři čtvrtiny Čechů neskrývají nesympatie k RomůmZprávy ze života Romů
21.05.2010V dodržování lidských práv máme rezervyZprávy ze života Romů
21.05.2010Připomenutí památky obětí holocaustu v TerezíněO Roma Vakeren
26.04.2010U pomníku pochodu smrti v Krupce zněla varování před extremismemZprávy ze života Romů
16.04.2010Pochod živých je odpovědí na pochody smrtiO Roma Vakeren
08.04.2010Romové dnes ukazují kouzlo své kulturyZprávy ze života Romů
12.03.2010USA kriticky hodnotí situaci Romů v ČeskuZprávy ze života Romů
12.03.2010Uplynulo 67 let od prvního masového transportu brněnských Romů do OsvětimiO Roma Vakeren
03.03.2010Připomínka prvního hromadného transportu moravských Romů do koncentračního tábora v OsvětimiZprávy ze života Romů
17.02.2010Největší archiv dokazující hrůzy nacistických zločinů je druhým rokem otevřen veřejnostiZprávy ze života Romů
05.02.2010Centrum Malach zpřístupňuje výpovědi tisíců pamětníků hrůz 20. stoletíO Roma Vakeren
29.01.2010Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskostiO Roma Vakeren
27.01.2010Poselství generálního tajemníka OSN K Mezinárodnímu dni památky obětí holocaustuZprávy ze života Romů
26.01.2010Osvětim je připomínkou válečných hrůz i 65 let po osvobozeníZprávy ze života Romů
21.01.2010V Srbsku si připomněli fašistické pogromyZprávy ze života Romů
14.01.2010Amnesty International vyzývá vládu k zastavení náboru prvňáčků do praktických školZprávy ze života Romů
13.01.2010Odměna za informace o krádeži z Osvětimi nemůže být zatím vyplacenaZprávy ze života Romů
10.01.2010Polská veřejnost debatuje o způsobu uchování osvětimského muzeaZprávy ze života Romů
10.12.2009Čeští Romové jsou podle studie EU nejdiskriminovanější menšinou v uniiZprávy ze života Romů
26.11.2009MŠMT představilo opatření proti diskriminaci romských žákůZprávy ze života Romů
10.11.2009Nabídka materiálu k výuce o holocaustu Romů a SintůZprávy ze života Romů
06.11.2009Holocaust Romů a Sintů ve výuceO Roma Vakeren
11.09.2009Základní školu Masarykova opouštějí dětiO Roma Vakeren
04.09.2009Jak pokračuje odstraňování diskriminace ve vzdělávání dětí?O Roma Vakeren
21.08.2009Z§vůle práva pomáhá přes linku „Ma den pes!“ RomůmO Roma Vakeren
31.07.2009Stavební firma Milana Horvatha pomáhá začleňovat RomyO Roma Vakeren
31.07.2009Ptát se lidí přímo, co potřebujíO Roma Vakeren
05.07.2009Konference v Evianu a špatné svědomí světaZprávy ze života Romů
06.03.2009Pietní akt připomněl památku prvního hromadného transportu moravských Romů do OsvětimiO Roma Vakeren
12.02.2009Začala jinak, opustila ghettoZprávy ze života Romů
06.02.2009V domě v ostravské Riegrově ulici působí dvě nové sociální pracovniceO Roma Vakeren
30.01.2009Ke Kocábovým prioritám patří vepřín v LetechZprávy ze života Romů
05.12.2008Výstava "Zaniklý svět" představuje předválečný život a kulturu RomůO Roma Vakeren
14.11.2008Gwendolyn Albert o romské menšině a nárůstu počtu neonacistických skupin v České republiceO Roma Vakeren
07.11.2008Odstartovala kampaň Udělej něco!O Roma Vakeren
18.07.2008Pravda o holocaustu Romů vyplavala na povrch až po pádu komunismuO Roma Vakeren
06.06.2008Pochodu živých Auschwitz–Birkenau se zúčastňují lidé z celého světaO Roma Vakeren
01.02.2008V Senátu proběhlo slavnostní setkání ke Dni památky obětí holocaustu O Roma Vakeren
14.11.2007Romové porazili státZprávy ze života Romů
07.09.2007O zaniklém světe českých Romů a SintůZprávy ze života Romů
31.08.2007Výstava Zaniklý svět představuje dějiny původních Romů a Sintů v českých zemíchO Roma Vakeren
17.08.2007Pietní shromáždění v Hodoníně u Kunštátu připomínají utrpení RomůO Roma Vakeren
15.08.2007Na utrpení Romů upozorní 19. srpna pietní shromáždění v Hodoníně u KunštátuZprávy ze života Romů
18.05.2007V Letech u Písku si lidé připomněli památku obětí romského holocaustuO Roma Vakeren
23.04.2007Mezinárodní seminář o holocaustu RomůZprávy ze života Romů
06.04.2007Vláda pro nový památník v Letech u PískuZprávy ze života Romů
26.01.2007Zdenka Fantlová o holocaustuO Roma Vakeren
01.12.2006Sdružení romských občanů v Lysé pomáhá Romům začlenit se do běžného životaO Roma Vakeren
01.12.2006Židovští i romští pamětníci holocaustu besedovali v Muzeu romské kulturyO Roma Vakeren
26.10.2006ROMEA uvedla do provozu Antidiskriminační linkuZprávy ze života Romů
21.07.2006Společenství Romů na Moravě bojuje proti diskriminaciO Roma Vakeren
21.07.2006Povídání s Věrou MaiselsO Roma Vakeren
26.05.2006Na počátku stála myšlenka o čistotě rasyZprávy ze života Romů
26.05.2006V Národní galerii probíhá výstava o romském holocaustuO Roma Vakeren
19.05.2006Romští aktivisté a někteří politikové si přejí vyřešení kauzy v Letech u PískuO Roma Vakeren
19.05.2006Studenti pražské Vyšší odborné školy publicistiky debatovali o romském holocaustuO Roma Vakeren
19.05.2006V Národní galerii v Praze bude výstava o genocidě Romů a Sintů a o rasismu v dnešní EvropěO Roma Vakeren
22.04.2006Kdyby byli v Letech vyvražděni Židé, vepřín by už dávno nestálZprávy ze života Romů
14.04.2006Nadační fond obětem holocaustu ukončil program OdškodněníO Roma Vakeren
23.01.2006Neúspěšný pokus o dialog v Letech u PískuZprávy ze života Romů
20.01.2006Vzpomínky bývalé vězenkyně tábora v Letech u PískuO Roma Vakeren
20.01.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
20.01.2006Národní strana umístila v Letech u Písku kontroverzní památníkO Roma Vakeren
20.01.2006Nacistické pronásledování Romů se dá srovnat s osudem židovské komunityO Roma Vakeren
13.01.2006Nové spory kolem památníku v Letech u PískuZprávy ze života Romů
04.11.2005Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
12.08.2005Kauza Letů u Písku bude vyřešena asi až příští rokO Roma Vakeren
12.08.2005V Hodoníně u Kunštátu proběhne pietní aktO Roma Vakeren
05.08.2005Před 61 lety byl vyhlazen cikánský tábor v Osvětimi-BřezinceO Roma Vakeren
03.06.2005Ostravští studenti pomáhají dětem, které mají problémy s učenímO Roma Vakeren
13.05.2005V Letech u Písku proběhl pietní akt k uctění památky zahynulých RomůO Roma Vakeren
10.03.2005V Brně si připomněli výročí transportu Romů do OsvětimiZprávy ze života Romů
07.03.2005Historici: České děti neví mnoho o utrpení Romů za válkyZprávy ze života Romů
04.03.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
04.03.2005V Muzeu romské kultury proběhne řada zajímavých akcíO Roma Vakeren
25.02.2005Rodiče v Ostravě-Přívozu jsou vděčni za zařízení a komunitní centra pro dětiO Roma Vakeren
17.02.2005Romské muzeum připomene první válečný transport Romů z BrnaZprávy ze života Romů
28.01.2005Aktivista Miroslav Richter vzpomíná na svého dědečka, který zahynul v OsvětimiO Roma Vakeren
28.01.2005Brněnské Muzeum romské kultury se připojilo k oslavám 60. výročí osvobození OsvětimiO Roma Vakeren
28.01.2005Chceme ukázat, že taky něco dokážeme, říkají ostravští RomovéO Roma Vakeren
26.01.2005HistorieHistorie
21.01.2005Letos si připomeneme 60. výročí osvobození koncentračního tábora OsvětimO Roma Vakeren
21.01.2005Profesor Hancock zastupoval Romy v Radě USA pro památku holocaustuO Roma Vakeren
17.01.2005Vláda asi kvůli oslavám 60. výročí osvobození zřídí komisiZprávy ze života Romů
17.01.2005Polsko se připravuje na oslavy 60. výročí osvobození OsvětimiZprávy ze života Romů
10.12.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
21.08.2004Pietní akt připomněl utrpění Romů v internačním táboře HodonínZprávy ze života Romů
19.08.2004Romové, kteří přežili holocaust, začnou dostávat další balíčkyZprávy ze života Romů
06.08.2004Uplynulo 60 let od vyvraždění tzv. "cikánského tábora" v Osvětimi-BřezinceO Roma Vakeren
06.08.2004Státní muzeum Osvětim-Březinka poskytuje informace o bývalých vězníchO Roma Vakeren
04.08.2004Radiodokument Českého rozhlasu 3 - Vltava: S Romy do OsvětimiHistorie
03.08.200460. výročí vyvraždění "cikánského tábora" v Osvětimi-BřezinceZprávy ze života Romů
02.08.2004Na 500 lidí si připomnělo likvidaci romského tábora v OsvětimiZprávy ze života Romů
01.08.2004Holomek: Odškodnění Romů strádajících za války má tvrdá kritériaZprávy ze života Romů
27.07.2004Základní tábor Osvětim IHistorie
26.07.2004Základní tábor Osvětim IHistorie
16.07.2004Okolo padesáti příbuzných Antonína Lagrina bylo pronásledováno nacistyO Roma Vakeren
13.07.2004HistorieHistorie
09.07.2004Sdružení ADRA připravilo dar pro Romy, kteří přežili holocaustO Roma Vakeren
02.07.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
02.07.2004Manželé Zimovi našli v Osvětimi fotografie své tetyO Roma Vakeren
30.06.2004Romové, kteří přežili holokaust, dostanou dárekZprávy ze života Romů
30.06.2004Občanské sdružení ADRA připravuje dar pro 850 Romů, kteří přežili holokaustZprávy ze života Romů
25.06.2004Český rozhlas se vypravil po stopách romského holocaustuFotoaktuality
25.06.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
25.06.2004Romové z ČR v Osvětimi uctili památku obětí druhé světové válkyO Roma Vakeren
21.06.2004Archiv a expozice o romských vězních v OsvětimiHistorie
20.06.2004Expozice o vězních z českých zemí v OsvětimiHistorie
14.05.2004Seminář "Cesta ke zpietnění míst bývalých romských koncentračních táborů na území ČR"O Roma Vakeren
12.03.2004Hanin kufřík je vzpomínkou na holocaustO Roma Vakeren
09.03.2004V Muzeu romské kultury v Brně proběhl pietní akt k připomínce 61. výročí prvního transportu Romů z Brna do koncentračního tábora Osvětim-BřezinkaFotoaktuality
05.03.2004Pozvánka na výstavu a na pietní akt do Muzea romské kultury v BrněO Roma Vakeren
26.09.2003Romská zaměstnanecká agentura pomáhá ostravským Romům najít práciO Roma Vakeren
29.08.2003Festival v Lysé nad Labem přiblížil veřejnosti romskou kulturuO Roma Vakeren
29.08.2003Ohlédnutí za festivalem romských písní a tanců v Lysé nad LabemO Roma Vakeren
22.08.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
15.08.2003Sociální problémy ostravských RomůO Roma Vakeren
03.08.2003Evropští Romové uctili v Osvětimi-Březince památku Romů zavražděných během 2. světové válkyFotoaktuality
11.07.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
20.06.2003ZprávyO Roma Vakeren
06.06.2003ZprávyO Roma Vakeren
30.05.2003Seminář o holocaustu RomůO Roma Vakeren
16.05.2003Romové v Letech u Písku uctili památku obětí holocaustuO Roma Vakeren
04.04.2003ZprávyO Roma Vakeren
24.01.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
11.10.2002Zveme vás na výstavu "Romové v našem městě"O Roma Vakeren
17.09.2002Slavnostní otevření Vesničky soužití v Ostravě-MuglinověFotoaktuality
11.09.2002Pohřeb cikánského barona Josefa StojkyFotoaktuality
26.07.2002OstravaO Roma Vakeren
17.05.2002V Letech u Písku byl odhalen nový památníkO Roma Vakeren
03.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
05.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
29.03.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
22.03.2002ZprávyO Roma Vakeren
21.09.2001Prezident Havel přijal romské děti, které napsaly o holocaustu svých předkůZprávy ze života Romů
20.09.2001Prezident republiky se setkal s romskými dětmiZprávy ze života Romů
25.05.2001ZprávyO Roma Vakeren
18.05.2001Po tři dny Romové vartovali v Letech u PískuO Roma Vakeren
18.05.2001Vepřín tam stále stojíO Roma Vakeren
18.05.2001Pietního aktu v Letech se zúčastnila i řada významných osobnostíO Roma Vakeren
07.05.2001Romové stále usilují o obnovení pietního místa v Letech u PískuZprávy ze života Romů
07.05.2001Romové kritizují vládu kvůli stavu památníku v Letech na PíseckuZprávy ze života Romů
20.04.2001PrahaO Roma Vakeren
13.04.2001Pietní akt věnovaný památce romských obětí holocaustu v Letech u PískuO Roma Vakeren
05.04.2001ProsinecHistorie
05.04.2001LedenHistorie
05.04.2001ListopadHistorie
07.03.2001Pietní akt v Brně připomněl první transport Romů do OsvětimiZprávy ze života Romů
28.07.2000Účastníci Mezinárodního romského kongresu v Praze očekávají omluvu od německého státu za útrapy běhZprávy ze života Romů
26.07.2000V Praze začal pátý světový kongres Mezinárodní romské unieZprávy ze života Romů
11.06.2000Romové položili věnce k pomníku romským obětem války v LetechZprávy ze života Romů
11.06.2000Nepoučení z holocaustu může vést podle Romů k opakování minulostiZprávy ze života Romů
11.06.2000Výbor pro odškodnění romského holocaustu nevěří, že vepřín v Letech bude v dohledné době zbouránZprávy ze života Romů
05.05.2000V Muzeu holocaustu ve Washingtonu je k vidění celý archiv tábora v LetechZprávy ze života Romů
26.02.2000Závěrečný den konference "Fenomén holocaust" byl věnován genocidě RomůZprávy ze života Romů
26.02.2000The Washington Post: Češi nechtějí přiznat podíl na nacistickém vyhlazování RomůZprávy ze života Romů
26.02.2000Vladimír MlynářAnketa
23.02.2000Slovenské nevládní organizace chtějí upozornit na holocaust RomůZprávy ze života Romů
28.01.2000Prezidentská kancelář a ministerstvo školství vyhlásily soutěž o znalostech holocaustuZprávy ze života Romů
15.05.1999Rychetský: Vláda je pouze pro dokončení pietní úpravy v LetechZprávy ze života Romů
14.05.1999Mezinárodní protestní akce za odstranění vepřína v Letech na PíseckuZprávy ze života Romů
05.02.1999BruselZprávy ze života Romů
04.09.1998PrahaZprávy ze života Romů
14.08.1998PrahaZprávy ze života Romů
07.08.1998OsvětimZprávy ze života Romů
08.05.1998Maďarsko uctilo památku obětí romského holocaustuZprávy ze života Romů
05.05.1998PrahaZprávy ze života Romů
27.02.1998Odškodnění rumunských RomůAktuality
13.02.1998VatikanAktuality
05.12.1997LondynZprávy ze života Romů
07.08.1997Romové si v Budapešti připomněli oběti holocaustuZprávy ze života Romů
Knihy Romů a o Romech: HolocaustKnihy
Tzv. cikánský tábor v Hodoníně u KunštátuHistorie

=[ Seriál o drogách ]=
Co znamená sekundární prevence?
V našem seriálu o drogách často slyšíme odborná slova a názvy. Dnes si budeme povídat o sekundární prevenci. Co tato terminologie v sobě vlastně skrývá to už Anně Polákové objasnil streetworker Josef Wünsch.

"Sekundární protidrogová prevence je zaměřena hlavně na snahu nemocného, postiženého jedince nepokračovat v problémovém způsobu života. Úplně jiná je tato léčba u člověka přímo napadeného drogou, jiné je to v jeho nejbližším okolí, v jeho rodině, pracovním kolektivu, různé partě."

Pokud se mladý člověk dostane do této fáze, jak se má zachovat jeho okolí, jeho rodina? Většinou mají tendence brát zodpovědnost sami na sebe. Říkají si, my za to můžeme, my jsme někde selhali.

"Jedná se zde o racionální vymezení a je naprosto nezbytné. Jedna věc je, jak to dítko máme rádi, milujeme ho odmalička, chtěli bychom ho ochraňovat a druhá věc je, že on dříve nebo později musí tu odpovědnost za svůj život přijmout na sebe. Je to zvláště problém v romských rodinách, kdy tam jsou citové vazby hodně silné a rodinné tradice hodně pevné. Dítě je středobodem každé rodiny. Tam je to hodně bolestivé, když človíček, respektive dospělí má nechat dítě takzvaně ve štychu. A nechat ho, aby se svým problémem bojoval sám. Rodiče se musí vymezit jednak vůči té problematice, která je v rodině, a jednak vůči svému potomku. Musí se hodně řídit rozumem a snažit se city potlačit. Samozřejmě to není vůbec jednoduchá záležitost a je třeba obrátit se na odborníky. Velmi častým problémem je, že když člověk přijde do nějaké odborné péče, tak zjistí, že nemá problém jen s drogovou kariérou svého potomka, ale že problémů v rodině je podstatně více. A že i on sám má své problémy, které musí řešit dříve než ty dlouhodobé."

Jak se pozná, že člověk, který bere drogy, je zralý na léčbu?

"Podle míry zasažení. Podle individuální potence závislosti. Podle zdravotní odolnosti. Zpravidla to bývá, když si ten člověk nějak natluče. Někde člověk dojde do vězení, někde stačí první náznaky nějakých zdravotních problémů, někde stačí neshody v rodině. Někde tyto věci přetrvávají, prohlubují se, až do skutečného maléru, že se člověk ocitne na ulici. Čili ten okamžik, kdy ten který člověk se rozhodne s tím svým problémem něco dělat závisí na něm a na jeho společenském nebo zdravotním propadu."

Takže v žádném případě by do tohoto neměli zasahovat rodiče, pokud ten mladý člověk nebude chtít sám.

"Samozřejmě v každé rodině ... já jsem zastáncem pozitivních vztahů, podpory. Nicméně si musíme uvědomit, co můžeme řešit my, co je v našich silách a co nezbude, než řešit tomu člověku, který bere drogy."

Pokud se tak mladý člověk, který bere drogy rozhodne, na koho se obracejí tito lidé nejčastěji?

"Stejně jako rodiče, i on by se měl obrátit na odborníka, protože už při první konzultaci, pokud je to opravdu odborník, nesoudí toho člověka, naopak, snaží se mu nastavit zrcadlo a podívat se na hloubku jednotlivých problémů u toho člověka. Postupně s ním hledá řešení, hledá různé instituce, které ten který problém mohou řešit. Je to trošku běh na dlouhou trať a čím později člověk k tomuto rozhodnutí dojde, tím je ta cesta složitější."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
04.07.2015Už devítileté děti mají zkušenosti s drogamiO Roma Vakeren
06.03.2014Organizace Progressive oslaví deset let od založení benefičním koncertem v pražské Malostranské beseděZprávy ze života Romů
26.01.2013Když dítě propadne drogámO Roma Vakeren
19.01.2013O projektu Drogy k životu nepotřebujemeO Roma Vakeren
13.01.2013Míra užívání drog u mládeže klesáO Roma Vakeren
05.01.2013Jaká je současná drogová scénaO Roma Vakeren
05.02.2011Od třinácti let na drogách...O Roma Vakeren
19.11.2010Romský terénní program o. s. Sananim pomáhá toxikomanůmO Roma Vakeren
12.11.2010Sananim bojuje proti závislosti na drogáchO Roma Vakeren
14.08.2009Kontaktní centrum Most nabízí radu i pomocO Roma Vakeren
24.04.2009V Brně chodí stále více dětí do školy pod vlivem drogO Roma Vakeren
26.01.2007Sdružení Sananim v terénu pracuje s drogově závislýmiO Roma Vakeren
01.09.2006Romské děti z Prahy 3 se rekreovaly v jižních ČecháchO Roma Vakeren
25.08.2006Terciální prevence drogové závislostiO Roma Vakeren
18.08.2006Léčebny pro drogově závisléO Roma Vakeren
11.08.2006Drogy a dluhyO Roma Vakeren
04.08.2006Co je to závislost?O Roma Vakeren
21.07.2006Drogy a mýtyO Roma Vakeren
14.07.2006K primární prevenci drogové závislosti patří i diskuse se žáky školO Roma Vakeren
14.07.2006Policista Andrej Ferenc se připravuje ke studiu na vysoké školeO Roma Vakeren
30.06.2006Mládež, alkohol, cigarety a drogyO Roma Vakeren
15.07.2005Drogy jsou v romské komunitě nekontrolovatelnou zbraníO Roma Vakeren
01.07.2005Romské kapely vystoupily na koncertu proti drogámO Roma Vakeren
24.06.2005V pražských ulicích působí romští drogoví terénní pracovníciO Roma Vakeren
25.03.2005Bývalé sociální pracovníky sdružení Host převezme nová společnost StromyO Roma Vakeren
28.01.2005Říká se, že Romové drogy berou, ale neprodávajíO Roma Vakeren
28.01.2005Organizace Host pomáhá Romům závislým na drogáchO Roma Vakeren
14.01.2005Stále více Romů má problémy se závislostí na drogáchO Roma Vakeren
10.12.2004Skupina Bengas uspořádala koncert proti drogámO Roma Vakeren
03.12.2004Romští terénní sociální pracovníci budou pomáhat drogově závislýmO Roma Vakeren
07.06.2004Výzkum: Romové začínají s drogami v mladším věku než ostatníZprávy ze života Romů
19.03.2004Zpěváci Ladislav Boldy a Daniel Landa si s vězni povídali o drogáchO Roma Vakeren
19.12.2003Teen Challenge připravuje pro své klienty oslavy VánocO Roma Vakeren
12.12.2003V Trojském zámečku v Praze se setkali absolventi programu Teen Challenge a jejich rodiny s hostyO Roma Vakeren
28.11.2003Protidrogová prevenceO Roma Vakeren
26.09.2003V pražském paláci YMCA se bude promítat film Grofo o problematice drogO Roma Vakeren
05.09.2003V Praze vznikne nové kontaktní středisko pro uživatele drog romské národnostiO Roma Vakeren
09.05.2003I mezi Romy přibývá drogově závislýchO Roma Vakeren
13.09.2002Rozhovor o drogáchO Roma Vakeren
19.07.2002ZprávyO Roma Vakeren
30.08.2001Olaští Romové chtějí ve středu v Ostravě zvolit nového králeZprávy ze života Romů
17.08.2001Sbírka pro diagnostické ústavy u veřejnosti nenachází podporuO Roma Vakeren
25.05.2001Romové a drogyZprávy ze života Romů
25.05.2001ZprávyO Roma Vakeren
18.05.2001ChebO Roma Vakeren
11.05.2001O Roma VakerenO Roma Vakeren
11.05.2001OlomoucO Roma Vakeren
11.05.2001Podané ruce pro drogově závislé RomyO Roma Vakeren
20.04.2001PrahaO Roma Vakeren
05.05.2000V Praze se konal seminář o užívání drog mezi RomyZprávy ze života Romů
26.02.2000Projekt primární až terciální drogové prevence PRO 1998Prevence kriminality
26.02.2000Projekt "Olašská rodina"Prevence kriminality
14.08.1998JestřebíZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Romfest v Jaroměři
Je léto a romské festivaly jsou v plném proudu. Ten poslední byl ve východních čechách. Přehlídka kapel na Romfestu Jaroměř připravilo sdružení Soužití v čele s Rudolfem Polákem.

"Je tady kapela z Benátek nad Jizerou, z Trutnova, z Bromova, Z Náchoda, místní, je jich asi osm."

Jak je vidět, areál je plný. Romové mají o tyto akce zájem. Scházíte se i jinak, než kulturně?

"Konkrétně v Jaroměři se scházíme i jinak, protože děláme i trochu politiku. Jsem zastupitelem ve městě, navíc radním ve městě. Máme občanské sdružení Soužití. Manželka dělá na Městském úřadě také. Takže Romové jsou na nás zvyklí a v rámci předpisů a zákonů se snažíme pomoci."

Máte pocit, že tady v Jaroměři můžete ovlivnit život Romů? Nějaké konkrétní výsledky máte?

"Myslím si, že ano, protože mám dost velkou firmu. Zaměstnávám lidi, převážně Romy a musím podotknout, že znám celou tu záležitost okolo zaměstnávání, ale já to dělám všechno poctivě. Jsem legálně přihlášený, platím za ně sociální a zdravotní. Už začínám chápat, že ti lidé jsou úplně jiní, mají rodiny, snaží se a vidí, že mají nějakou perspektivu. A o to mi jde. Že i jako Romové se musíme zapojit a stále věřím, že i v České republice jsou lidé, kteří nám chtějí pomoci, ale tuto věc musíme řešit společně. A něco pro to udělat. A snažit se lidi přesvědčit, že do budoucnosti nemůžeme takto žít pořád. Nedopustit, aby dělali na černo. Kdyby se jim něco stalo, nikdo jim nic nedá. Ta rodina je pak nešťastná. Snažit se vzdělávat. To silně podporujeme, vzdělání. Alespoň co se řemesla týče. A já jsem přesvědčený, že Rom se dokáže prosadit na konkrétním místě, kde ho společnost zná a když bude mít zájem."

Co je pro Vás pro Romy tady v Jaroměři tedy prioritou? A pro Romy obecně?

"Aby schopní Romové, kteří na to mají, třeba i se zkušenostmi z  minulého režimu, něco dělali, aby se za to nestyděli. Protože já pořád tvrdím jednu věc, že když trefíte na vzdělaného inteligentního Čecha, tak si Vás začne vážit, jako občana. A tak já na to stále věřím. Doba se nějak ustálí v demokratickém systému a musíme se i my snažit a zapojit se. Ale musí nám pomoci Romové, ti co něco umí. Ať po stránce vzdělanosti, nebo po stránce řemeslné, protože já má Romů zedníků, bagristů, všechno, s auty jezdí. Zúčastňujeme se velkých konkurzů a jde to. Ale musím mít čisto sám, že nic špatného nedělám a čas to potom začne ukazovat. Vezměte si, že v Jaroměři mě nevolili Romové, ale Rom, stát se zastupitelem v dnešní době a dokonce radním, tak to není jen tak. To Vás ty lidé opravdu musí znát."

Jak dlouho žijete v Jaroměři, Vy konkrétně, Vaše rodina?

"37 let. Tady jsem pracoval a pak jsem si dodělával vzdělání. Našel jsem si dívku. Dneska je to moje žena, máme čtyři děti. A ty čtyři děti jsou už vdané a ženaté. Máme celkem deset vnoučat a strašně se snažím jim pomoci, aby se ve škole dobře učili, protože vím, jak to dnes ve světě vypadá. Mám z toho radost a moje vnoučata jsou skutečně vyznamenané."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
20.06.2013Blíží se 14. ročník karvinského RomfestuZprávy ze života Romů
07.11.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
12.09.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
04.09.2002RomFestHudba

=[ Reportáž ]=
Letní kino v Karlíně
Prázdniny se už brzy přehoupnou do druhé poloviny. I v srpnu ale můžete v Praze navštívit Karlínské filmové léto. V zahradě Českého rozhlasu Regina se v půl deváté večer promítají premiérové filmy, které si oblíbili především mladí. Není se čemu divit, lístek stojí 25 korun, po ruce je občerstvení a pokud vás nezastihne bouřka tak máte zaručen skvělý zážitek. Dokládá to i anketa, kterou natočil Marek Polák.    

Karlík a továrna na čokoládu, předpremiéra 16.8. v Karlíně Jak se ti líbí v letním kině?

"Je to tam dobré. Jsou tam dobré premiéry."

"V kině se mi velmi líbí, je to super."

Jsi rád, že takové kino funguje?

"Jsem rád, scházím se tu s kamarády, je to prostě takový relax."

Chodí tam i Romové?

"Chodí tam Romové."

A jak tam s nimi vycházíte?

"Je to jak s kterými. Ale v pohodě."

"Já do kina chodím hodně rád, protože tam dávají hezké filmy, všechno. Chodí tam dobří kamarádi. Je to v pohodě."

Takže tam chodíš s kamarády?

"No jasný."

Patří mezi ně i Romové?

"No určitě. Spolu vycházíme, všechno v pohodě."

A co v kině? Jaká panuje atmosféra?

"Myslím si, že je to klidná atmosféra. Bez konfliktů."

Jaký jsi naposledy viděl film?

"Hosta. Horor. Bylo to dobré."

"Tak určitě, doma se nudím, tak je to dobrá náhražka, jak zabít nudu. Sejdu se tam s kamarády. Mám tam spoustu známých. Všichni jsou z Karlína. S Romy tam vycházím suprově, se všemi vyrůstám odmalička. Každý s každým se zná. Je to dobrý nápad. Myslím, že tam nechodí jen karlíňáci, celá Praha se tu schází. Lidé mají alespoň o prázdninách co dělat, když nemohou někam vyrazit."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
14.09.2012Po nás potopa - Karlín si připomene ničivé povodně v roce 2002 festivalemZprávy ze života Romů
07.08.2012Režisér Petr Václav natáčí nový film o RomechO Roma Vakeren
02.07.2011Mezi romskými starousedlíky v Karlíně a nově příchozími je velký rozdílO Roma Vakeren
22.06.2011Čeští studenti získali od USA grant na dokumentární tvorbu o menšináchZprávy ze života Romů
23.03.2011V Brně se uskuteční přehlídka filmů s romskou tematikouZprávy ze života Romů
31.12.2008Guča! (Gucha!, Srbsko a Černá Hora, Bulharsko, Rakousko, Německo, 2006)Filmy
30.12.2008Rom (Cygan, SSSR, 1979) / Návrat Budulaje (Vozvraščenie Budulaja, SSSR, 1985)Filmy
20.10.2008Filmový cyklus „Kdo jsou Romové“ nabízí další zajímavé projekceZprávy ze života Romů
02.04.2008Romové a filmFilmy
23.03.2008Zbehovia a pútnici (1968)Filmy
22.03.2008Tulakóna (1986)Filmy
20.03.2008Ružové sny (1976)Filmy
17.03.2008Romance - povídka z filmu Perličky na dně (1965)Filmy
16.03.2008Radikální řez (1983)Filmy
15.03.2008Zpráva o putování studentů Petra a Jakuba (2000)Filmy
11.03.2008Nahota na prodej (1993)Filmy
10.03.2008Můj přítel Fabián (1953)Filmy
08.03.2008Marian (1996)Filmy
07.03.2008Kdo se bojí, utíkáFilmy
06.03.2008Indián a sestřička (2005)Filmy
05.03.2008Černý slzy (2002)Filmy
18.01.2008Romové ve filmu O Roma Vakeren
18.05.2007Film "Díky, že se ptáte" hovoří o diskriminací Romů v ČRO Roma Vakeren
20.04.2007Nový film Ghetto No. 1 dokumentuje život na sídlišti ChanovO Roma Vakeren
29.03.2007Romy z Dobré Vody nadchl "romský dokument" Houslový rytířZprávy ze života Romů
01.12.2006Cyril Koky vyjednal jeden sociální byt v Nymburce pro rodinu BalogovýchO Roma Vakeren
09.07.2006Indián a sestřička - polodokument s romskými neherciZprávy ze života Romů
02.12.2005Ve filmu Indián a sestřička hraje Angelika LakatošováO Roma Vakeren
25.03.2005Hledá se romská dívka do filmu Ještě žiju s věšákem, čepicí a plácačkouO Roma Vakeren
10.03.2004Dokumentární filmy o Romech (Evropa)Filmy
05.09.2003Výtěžek z předpremiéry filmu Želary získalo dětské zařízení KlokánekO Roma Vakeren
15.08.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
27.06.2003Pozvánka na film Emira KusturiciO Roma Vakeren
04.04.2003Karlínská fara organizuje volnočasové aktivity pro dětiO Roma Vakeren
05.03.2003Náraz (2001)Filmy
31.01.2003Vznikl jedinečný dokumentární film o životě Romů v britské emigraciO Roma Vakeren
14.12.2001Nový dokumentární film České televize se zabývá lichvouO Roma Vakeren
16.11.2001O dvou nových dokumentárních filmech Být Romem, Být RomkouO Roma Vakeren
28.09.2001OstravaO Roma Vakeren
07.09.2001Film Náraz se zabývá romskou tematikouO Roma Vakeren
04.06.2001Dokument Roberta Sedláčka Sága RomůO Roma Vakeren
05.05.2000V New Yorku se konala konference o českých RomechZprávy ze života Romů
04.12.1998PrahaZprávy ze života Romů
18.09.1998Film Černá kočka, bílá kočka získal cenu na filmovém festivalu v BenátkáchZprávy ze života Romů
07.11.1997ParizZprávy ze života Romů
Yul BrynnerFilmy
Tony GatlifFilmy
Romové a hudbaFilmy
Ava GardnerováFilmy

Obsah článku:
Reportáž:  Lavička na Florenci
Reportáž:  Jaká je situace v občanském sdružení Aranka?
Zprávy: 
Seriál o drogách:  Co znamená sekundární prevence?
Reportáž:  Romfest v Jaroměři
Reportáž:  Letní kino v Karlíně

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz