Vyhledávání
30.6.2022
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, kterou vede Anna Poláková. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý pátek od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz.Vítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Pale hin parašťovin u amen sam pale tumenca. Jek ora šunena amaro vakeriben "O Roma vakeren"!

Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu dnes pro vás máme připravenou celou hodinu aktualit a zajímavostí ze života Romů a samozřejmě nebude chybět romská hudba.

The adaďives predal tumende kerďam reporty, andalo amaro dživipen. Phenaha tumenge nevimata u šunena the romane giľa - šukar šuniben.

Peršo vakeraha, pal oda sar pes andre amari them dživel avreter nacienge. Tiž tumenge pheneha savo dživipen hin le Romen andre Bulharsko.

Celým dnešním pořadem nás dnes bude provázet jedno téma a to - soužití v naší společnosti. Nejdříve se dozvíte, jak se u nás žije studentovi, který má kořeny v mongolském Ulanbátaru, a s režisérkou Světlanou Lazarovou se vydáme mezi Romy do bulharské Sofie.

Tiž vakerahas le Romenca u phučľam lendar, sar pes lenge živel maškar o Čechi ada phučľam te lendar. Vakerha tiž palo gheta u palo osady, jak dživen but Roma pro slovensko. Amaro šuniben zaphandaha vičindoneha andro amaro muzeum the pre temutno Miss so našunen.

Ve druhé polovině O Roma vakeren se dozvíte, jak se žije Romům s jejich sousedy, Češi nám řeknou, jak vycházejí s Romy, a sociolog Fedor Gál se zaměří na život v odloučených lokalitách a osadách na Slovensku. Nebude chybět ani pozvánka do Muzea romské kultury a na soutěž o korunku krásy Světové Miss neslyšících.

Tolik namátkou z programové nabídky a teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.


=[ Reportáž ]=
Jak se v České republice žije mongolskému studentovi
Poslední výzkumy agentury STEM, které jsou zaměřeny na soužití v naší společnosti, jsou vcelku nelichotivé. Negativní vztah k cizincům a menšinám, kteří žijí mezi námi, se mění velmi pomalu i přesto, že naše hranice jsou otevřené bezmála už sedmnáct let. A tak jsme se rozhodli dát prostor různým lidem, aby nám řekli, jak se jim u nás žije. Nejdříve Marek Polák pozval k mikrofonu studenta Cu Mergena Erdenebajarina z Prahy.

"Já jsem z Mongolska z hlavního města Ulánbátar. Žiji v České republice už čtrnáct - patnáct let. Táta tady studoval, protože v Mongolsku v té době nebylo tak nejlépe a v České republice byla lepší možnost lepšího života. Takže když šel studovat, tak řekl mámě, to mi byl rok, a pak jsme se přestěhovali sem."

Co dělá tvůj otec za práci?

"Dělal na velvyslanectví překladatele. a teď momentálně dělá byznys, je obchodník."

A na základní školu jsi chodil kam?

"Havlíčkovo náměstí na Žižkově. Tam také bydlím."

A co ve škole, žáci? Věděli, že jsi jiný? Že jsi z Mongolska, že nejsi Čech? Jak se k tobě chovali? Jak se k tobě chovali učitelé?

"Když jsme byli malí, tak za mnou chodili spíše, že mě chtěli poznat. Nebo jaký jsem. Kdo jsem. Že byli ještě malí, takže nevěděli asi, že takoví lidé chodí také do školy. Chodili za mnou a jak se jmenuješ. Třeba mi řekli jestli nejsem z Číny, to jsem se urazil, že to nepoznali, tak jsem se s nimi třeba nebavil."

Setkal jsi se někdy s rasismem, diskriminací? Nemyslím tím jen ve škole.

"Ano, mnohokrát, ale už to začíná být lepší a lepší. Setkávám se s tím málokdy. Ale třeba před třemi čtyřmi lety jsem to zažíval vícekrát."

Můžeš říci kde?

"Všude ten rasismus je. Lidé jsou prostě občas takovýhle. Nemají rádi jiné lidi, když jsou odlišní."

Máš mezi kamarády i Romy?

"Mám jich docela dost i Čechy. Prostě všechny."

A jak tě berou Romové?

"Řekl bych, že Romové jsou také utlačováni a že se rychleji seznámíme, než třeba já a Čech."

Na jakou střední školu se připravuješ?

"Teď na počítačovou grafiku, kde budu dělat v oboru aplikace počítačů, propagační kreslení, grafika, architektura a tak. Tato střední by mi měla sehnat, až dostuduji, práci v nějaké solidní firmě. A kdyby se mi nelíbila práce v té firmě, tak budu shánět sám něco jiného. Možná nebudu dělat to, co bych chtěl. Možná by to potřebovalo sehnat nějaké peníze a pak jít třeba do nějaké firmy a nebo rozjet nějaký projekt."

A přemýšlel jsi o vysoké škole?

"To určitě, protože v dnešní době má střední skoro každý a vysoká škola je už asi nutnost pro dobrou práci."

A jak se ti žije? Žije se ti tady lépe, než v Mongolsku?

"Je to tím, že já jsem tady již patnáct let. Jsem zvyklý spíše na Českou republiku, než na Mongolsko. Do Mongolska jezdím jen o prázdninách za rodinou. Nemám tam moc kamarádů. Tady mám kamarády a tady jsem zažil své dětství. Takže tady to mám více rád než v Mongolsku. Já jsem tam vždycky jen za rodinou, na venkově. Ne, že bych tam neměl kamarády, ale mám jich tam pár, dva tři, to je všechno. Jinak tam mám svou rodinu. Bratrance a tak."

Rozumíte si spolu?

"Ano, bavíme se dále. Máme se pořád rádi. To není tak, že už jsem dlouho pryč, že už se neznáme, že se dál nebudeme bavit. Vždycky přijedu, hezky mě uvítají a už se zase bavíme dále."

Vidí ty rozdíly? Myslím, jako že jsi z Česka?

"Ano, je to tam, poznají to třeba z přízvuku, mám třeba i jiné chování. Mongolské děti jsou jiné, než ty české. Vždycky to říká máma, že se chovám jinak. Že když ona byla malá, nebyla taková. Že je to teď volnější. V té době, když byla máma malá, že musela více pomáhat rodičům, že neměla moc čas na zábavu. Protože měla i sourozence, o které se musela starat. A máma a táta museli chodit do práce. V Mongolsku děti více, i teď, pomáhají rodině. Nestarají se moc o kamarády, o zábavu. Každý se stará více o rodinu, než o přátele."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
17.11.2007Majitelé pozemku v Havlíčkově Brodě chtějí vystavět zeď kvůli Romům Zprávy ze života Romů
12.08.2004Národnostní menšiny i profesní skupiny se sejdou u sportu i hudbyZprávy ze života Romů
03.10.2003Lounští Romové očima starosty městaO Roma Vakeren
11.07.2003Ozvěny mezinárodní konference Romové v rozšiřující se Evropě - výzvy do budoucnostiO Roma Vakeren
11.07.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
21.03.2003Většina Čechů považuje soužití s Romy za problematickéO Roma Vakeren
18.01.2002Romové se stěhují z ProstějovaO Roma Vakeren
09.11.2001Romský parlamentO Roma Vakeren
27.04.2000OhlasyOhlasy
26.02.2000Recenze knihy S Romy žít budeme - jde o to, jakLiteratura
31.07.1998Český KrumlovZprávy ze života Romů
31.07.1998Český KrumlovZprávy ze života Romů
26.06.1998LondýnZprávy ze života Romů
24.04.1998PrahaZprávy ze života Romů
13.02.1998PrahaAktuality

=[ Reportáž ]=
Na otázku Jak žijí Romové v Bulharsku? odpovídá režisérka Světlana Lazarová
V předchozím příspěvku nám student Cu Mergen Erdenebajarin, který má kořeny v Mongolsku, řekl své zkušenosti, jak se mu u nás žije, jak vychází s ostatními a co je pro něj důležité. Jak se žije cizincům u nás? Na to Marii Vrábelové také odpoví režisérka Světlana Lazarová, která část svého života prožila v bulharské Sofii. Dnes se svou rodinou žije a pracuje v České republice. A jak žijí Romové v Sofii?

Romové v Bulharsku (Foto: http://www.chambersz.com/tehnitari) "Ve městě žije opravdu velká komunita romských obyvatel. Romové bydleli na kraji města. Tenkrát před dvaceti lety docela v nepříznivých podmínkách. Slabé slovo. Byla to opravdu dost špatná situace. Domečky na spadnutí. Ani okna tam neměli. Opravdu, dost špatné."

Jak tam tedy většinou Romové žijí? Žijí v ghettech, nebo žijí mezi ostatními?

"Pravda je, že žijí v podobných podmínkách, takového jakoby oddělení od ostatních. I když tam není ta zeď, která by oddělovala. Ale prostě se věřilo, že tady jsou romský obyvatelé a tady jsou, dejme tomu, Bulhaři. V rámci adaptování byl takový program Romů s Bulhary, aby se navzájem smíchali a žili pohromadě. Romům se naskytla příležitost. Rozdávali se jim byty, přímo v panelových domech mezi Bulhary, takže oni měli možnost zabydlet se tam jako řadoví občané mezi ostatními občany. Žel došlo k nepříznivým událostem. Uvedu jeden příklad. Rom, který si už zvykl bydlet nějakým stylem a způsobem a věci měl kolem sebe, včetně zvířat a tak dále. Tak ty zvířátka si prostě do toho panelového domu vzal a chtěl dále mít králíky, prasata a všelijaké jiné. Tak byli zvyklí na ten způsob. Samozřejmě ostatním obyvatelům, sousedům to hrozně vadilo a tak začalo samozřejmě stěžování si na úřadech. Prostě k tomu soužití nějak nemohlo dojít, tenkrát. To je před dvaceti lety, tyto mé vzpomínky. V současné době, pokud vím, se pokračuje v té tendenci dávat je dohromady s bulharským obyvatelstvem. Je snaha soužití. Je tam velká komunita arménská, je tam turecká komunita. Je to multikulturní město. Ale co jsem se doslechla a je to čerstvá zpráva, že město Sofie poskytlo romským obyvatelům domečky pro romské rodiny, které nemají rády panelové byty a poskytlo romským rodinám podmínky života v domečku. Mohly se zabydlet do vlastního domečku. Myslím si, že to nemůže být pro všechny, je to pro jistou část."

Jak to vypadá třeba se vzděláním?

"Vím, že pro spoustu romských dětí, tedy základní vzdělání dostávají všechny, je otázka vyššího vzdělání jiná. Myslím, že se dostávala spousta romských kluků a holek na vyšší, na vysokou školu. Máme spoustu významných odborníků romského původu třeba v medicíně, počítačových oborech. Jeden z nejlepších chirurgů v Bulharsku je romského původu, světového významu. Čili já si myslím, že to opravdu hraje velkou roli, možnost vystudovat obory. Chytit mladého člověka, jestli má na něco talent, nebo nemá. Talent nejenom na umění, třeba na počítače, nebo do ekonomiky a tak dále."

Jaká tam vládne nálada vůči Romům?

"Myslím, že je to tak podobně. Ta nálada vůči Romům obecně není moc příznivá a dobrá. Já na štěstí jsem vychována v rodině, kde byl názor na jakoukoliv národnost nebo komunitu takový, že jsem si jich měla vážit. Je to otázka výchovy, jak to dítě v té rodině je vychováno. Jestli si má toho cizího považovat za rovnoprávnou osobnost, nebo nemá. Samozřejmě jako tady se setkáváme i tam s negativními jevy, běžné, co se tady pořád povídá, jsou to krádeže. Ale co si máme povídat, nekradou jenom Romové. Kolik z těch krádeží, když mluvíme o Bulharsku, způsobili bulharští občané. Vidím v tom velký sociální problém, protože, když Rom nemá životní styl správné úrovně, nemá možnost získat vzdělání. A změnit svoje prostředí, bydlení, nebo zařídit se podle svých představ, nemá peníze na věci, které jsou jako první potřebou pro člověka. To ho vede k těm negativním jevům. Zjistila jsem, že i v Bulharsku je vůči Romům do velké míry xenofobie. To je pravda. Lidé jsou negativně naladěni. Myslím si, že je potřeba dělat spoustu aktivit pro vzdělání lidí. Vzdělávat lidi, ukazovat jim nejenom to negativní, ty negativní zprávy o tom, co a kde udělal Rom nebo cizinec, ale ukázat i to pozitivum. Ukázat i to, co dosáhli ti lidé, jaký měli náročný život. Co prožívali, aby toho dosáhli, jakou vůli vynaložili, aby se to dostalo na svět. Měli třeba nějakou geniální myšlenku a tu myšlenku uskutečnili. Tady v tom směru se musí hodně pracovat."

Jsou v Bulharsku útoky na Romy?

"V Bulharsku jsou útoky na Romy a myslím si, že nejenom v Bulharsku, prostě to je v našich zemích žel všude. Vidím to tak, že Rom má docela tragický osud, takový hodně dramatický. On vlastně tu svou rodinu vždycky hledá, tu svou vlast. On ji najde tam, kde je jeho rodina, kde je komunita, kde se zabydlel. Jenže on zůstává vždycky jako ve vzduchu, jako strom bez kořenů a snaží se najít sám sebe."

Jak jste se cítila Vy, tady u nás? Když jste přijela, jak jste pociťovala, jak se k Vám lidé chovali?

"Trvalo to dost dlouho, neříkám adaptace, ale je to proces. Vžít se do toho cizího, do cizí kultury a naopak očekávání, že ten cizí pochopí tebe. Pro mě to bylo docela, neříkám úplně složité, ale měla jsem i těžké momenty, z hlediska té jinakosti. Přece jenom jsme jiný národ, máme jinou kulturu. Na druhou stranu jsem vnímala sama sebe. Časem jsem pochopila, že nejenom ten cizí mě musí chápat, jakože občas jsem i byla uražená, ale že i já mohu za to, jak mě ten cizí pochopí. Já mu musím dát šanci, aby se mi ten člověk přiblížil. Je to navzájem."

Takže více se poznávat navzájem?

"Myslím si, že je to pramínek štěstí. Když máme chuť se poznávat navzájem, tak máme možnost a nějakou šanci tu cizí kulturu i toho cizího člověka vnímat a přijmout. To je i pro romskou komunitu a pro Romy velmi důležitá věc. Zvláště, dvakrát tolik. Protože oni vždycky hledali a doposud hledají nejen to svoje já, ale i svoje místo a zařazení ve společnosti v různých společnostech."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
20.01.2011Neziskové organizace mohou čerpat inspiraci ze čtvrtletníku IQ Roma servisuZprávy ze života Romů
19.11.2010Film Nataša sleduje život chudé a postižené Romky z BulharskaO Roma Vakeren
17.09.2010Ondřej Houska: Hádka o Romech místo řešení podstatných věcíZprávy ze života Romů
10.09.2010S Gabrielou Hrabaňovou o postoji Francie k rumunským RomůmO Roma Vakeren
03.09.2010Situace Romů ve FranciiO Roma Vakeren
29.07.2008Prestižní magazín píše o ekonomickém rozměru problému čtyřmilionové romské menšiny ve střední a východní EvropěZprávy ze života Romů
29.12.2006S Bulharskem a Rumunskem vstupují do EU téměř tři miliony RomůZprávy ze života Romů
30.09.2005Romové v Rumunsku a Bulharsku žijí v otřesných podmínkáchO Roma Vakeren
22.02.2002ZprávyO Roma Vakeren
26.02.2000Současná romská komunita v EvropěHistorie
24.07.1998SofiaZprávy ze života Romů
22.05.1998SofiaZprávy ze života Romů
03.04.1998SofiaZprávy ze života Romů
20.03.1998SofiaZprávy ze života Romů

=[ Zprávy ]=

Pražský magistrát pořádá pro Romy bezplatné kurzy, v nichž si mohou zvýšit kvalifikaci. Projekt sdružení Slovo 21, k němuž se magistrát připojil, má pražským Romům zlepšit přístup na trh práce a finančně jej podpořila Evropská unie. Už dříve se 18 zájemců naučilo pracovat na počítači a nyní úspěšně dokončilo dalších pět Romů rekvalifikační kurz na svářeče. V současné době se konají další kurzy, ve kterých 10 zájemců usiluje o řidičský průkaz na nákladní automobil, a připravují se lekce pro romské ženy, které se mohou stát kadeřnicemi nebo kosmetičkami.

Přes osm desítek literárních a výtvarných prací romských dětí a mladých lidí obsahuje letošní sborník Romano suno. Vznikl z vítězných příspěvků 9. ročníku stejnojmenné soutěže, jejímž cílem je podpořit užívání romského jazyka a zvýšit sebevědomí mladých Romů. Soutěž, kterou pořádá organizace Nová škola, je určena dětem od šesti let a mladým lidem do 25 let, kteří ovládají romštinu. Porota letos hodnotila 120 literárních příspěvků a 170 kreseb a ocenila 36 talentovaných výtvarníků a 47 literátů.

Pro festivalové večery Gypsy Celebration 2006, které se konají na hradě Svojanov od 27. do 30. července, pořadatelé připravili vystoupení řady českých i zahraničních kapel. Vstupné na jednotlivé večery činí 200 korun pro dospělé, pro děti od 6 do 15 let 50 korun a děti do 6 let mohou přijít zdarma. Začátky programu všech večerů je od 19 hodin a v rámci celého projektu Gypsy Celebration bude ne hradě Svojanov mezinárodní dětský tábor pro vybrané talentované romské děti.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
14.10.2015Putovní výstava Romano suno zavítá do pražského Komunitního centra PrádelnaZprávy ze života Romů
16.05.2015Děti mohou přihlašovat svá literární, audiovizuální a výtvarná díla do soutěže Romano suno - Romský senO Roma Vakeren
12.04.2015Nová škola vyhlašuje 18. ročník soutěže Romano sunoZprávy ze života Romů
20.12.2014Do soutěže Romano suno mohly děti zasílat příspěvky i v audiovizuální kategorii mluveného slova v romštiněO Roma Vakeren
03.12.2014Vítěze 17. ročníku literární soutěže Romano suno ocení velvyslanec USA Andrew SchapiroZprávy ze života Romů
09.04.2014Začíná 17. ročník literární soutěže v romštině Romano suno – Romský senZprávy ze života Romů
25.01.2014Literární a výtvarná soutěž Romano Suno - Romský sen se uskutečnila už po šestnáctéO Roma Vakeren
06.11.2013Putovní výstava Romano suno v knihovně VítkoviceZprávy ze života Romů
03.04.2013Šestnáctý ročník literární soutěže Romano suno začíná na Mezinárodní den RomůZprávy ze života Romů
24.03.2012Výstavy prezentují mladé i starší romské literátyO Roma Vakeren
30.12.2010Soutěž Romano suno ukázala, o jaké práci dětí sníO Roma Vakeren
27.08.2008Svět kolem mě — prezentace romské kultury na 4. ročníku EtnofestuZprávy ze života Romů
15.06.2007Literární a výtvarná soutěž Romano suno - Romský sen slaví 10. narozeninyO Roma Vakeren
11.06.2007Na vernisáži výstavy "10 let Romana suna" se budou číst romské příběhyZprávy ze života Romů
30.08.2006Ohlédnutí za festivalem Gypsy Celebration 2006Zprávy ze života Romů
04.08.2006Konec července patřil na Svojanově oslavě romstvíO Roma Vakeren
05.08.2005Festivalu Gipsy Celebration se zúčastnily také dětiO Roma Vakeren
05.08.2005K hlavním organizátorům festivalu Gypsy Celebration patří Ida KelarováO Roma Vakeren
05.08.2005Věra Bílá a kapela Kale představily na festivalu Gipsy Celebration skladby ze svého nového albaO Roma Vakeren
29.07.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
06.08.2004Hradem Svojanov opět zněl zpěv a kvalitní romská hudbaO Roma Vakeren
30.07.2004Hudební festival Gipsy CelebrationO Roma Vakeren
25.06.2004Pěvecký sbor Apsora se chystá na festival Gypsy Celebration s podtitulem Romové gadžůmO Roma Vakeren
11.06.2004Stovka účastníků soutěže Romano suno se sešla v Toskánském paláci v PrazeO Roma Vakeren
09.06.2004Romano suno - literární soutěž pro romské dětiZprávy ze života Romů
28.05.2004Jedinečné ocenění za jedinečné práceZprávy ze života Romů
01.08.2003Na hradě Svojanov se zpívalo a tančilo téměř až do ránaO Roma Vakeren
10.07.2003Co se chystáCo se chystá
02.08.2002Na hradě Svojanov proběhl romský festival Gypsy CelebrationO Roma Vakeren
18.01.2002Taťána Medvecká smeká klobouk před romskou hudbouO Roma Vakeren
11.01.2002Jak proběhl 5. ročník literární a grafické soutěže Romano suno - Romský senO Roma Vakeren
11.01.2002Dnešním hostem je Emil ŠčukaO Roma Vakeren
04.01.2002ZprávyO Roma Vakeren
02.12.1999V rezidenci USA převzali ceny vítězové romské literární soutěžeZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Vztahy Romů se sousedy v domě
Dnešní pořad věnujeme tématu, který je zaměřen na soužití u nás. V následujících minutách dáme také prostor Romům, které oslovil Marek Polák.

Jak se vám žije? Jaké máte vztahy se sousedy?

"Normální. Když je vidím, tak je pozdravím a je to dobré. Oni pozdraví mě, já je a tím to končí."

"Většinou jsou to starší lidé, a tak s nimi máme trošku problémy."

Proč?

"Protože nemají rádi malé romské děti. Nepořádek, co je v domě, svádí na nás na Romy. Přitom za to mohou jejich psi."

Posloucháte hudbu nahlas?

"V létě trošku, v celku je to tu v pořádku."

Jaké máte vztahy se sousedy?

Já bych řekla, že docela dobré.

Bavíte se spolu?

"Ano, pozdravíme se, bavíme se spolu, co nakoupili a tak podobně."

Takže Vaše vztahy s nimi jsou bezproblémové?

"Ano bezproblémové."

Jaké máte vztahy se sousedy?

"Dobré. Pozdravíme a to je všechno."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
17.11.2007Majitelé pozemku v Havlíčkově Brodě chtějí vystavět zeď kvůli Romům Zprávy ze života Romů
12.08.2004Národnostní menšiny i profesní skupiny se sejdou u sportu i hudbyZprávy ze života Romů
03.10.2003Lounští Romové očima starosty městaO Roma Vakeren
11.07.2003Ozvěny mezinárodní konference Romové v rozšiřující se Evropě - výzvy do budoucnostiO Roma Vakeren
11.07.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
21.03.2003Většina Čechů považuje soužití s Romy za problematickéO Roma Vakeren
18.01.2002Romové se stěhují z ProstějovaO Roma Vakeren
09.11.2001Romský parlamentO Roma Vakeren
27.04.2000OhlasyOhlasy
26.02.2000Recenze knihy S Romy žít budeme - jde o to, jakLiteratura
31.07.1998Český KrumlovZprávy ze života Romů
31.07.1998Český KrumlovZprávy ze života Romů
26.06.1998LondýnZprávy ze života Romů
24.04.1998PrahaZprávy ze života Romů
13.02.1998PrahaAktuality

=[ Reportáž ]=
Anketa: Co vám vadí na Romech?
Jak jsme vás už informovali, podle průzkumu agentury STEM mají Češi nejsilnější odpor stabilně vůči Romům. Negativní vztah k romskému etniku má přes dvě třetiny lidí, tři čtvrtiny Čechů nesouhlasí s tím, že by se v Česku mělo více dbát na práva romské menšiny. Roma by si přáli mít za souseda nejméně ze všech cizinců. Romové ale nejsou cizinci, doma jsou v mnoha zemích světa. V Evropě jsou největší národností menšinou, která nemá svůj stát. V mnoha zemích jsou Romové součástí tradic a kultury. Proč jsou ale u nás Romové tak neoblíbení? Jan Mišurec oslovil několik Pražanů a zeptal se: Co vám vadí na Romech?

Ilustrační foto: Jana Šustová Co Vám vadí na Romech?

"Možná ta hlučnost. Jinak s nimi nemám problém."

"No, tak já mám zkušenosti opravdu dobré, narazila jsem na opravdu skvělé lidi a myslím si, že vůči Romům panuje řada předsudků."

Měli by mít Romové vlastní stát?

"S tím nesouhlasím, to by se potom mohli ozvat třeba Moravané, Slezané. Myslím, že ne."

Můžu se zeptat i Vás, jaké máte zkušenosti s Romy?

"Jak dobré, tak špatné. Ty špatné se týkají neochoty pracovat, ale to je pouze u některých, nemůžeme házet všechny do jednoho pytle. A z druhé strany i pozitivní, protože jsem se setkala i s lidmi, kteří jsou dobří."

Romové a vlastní stát?

"Nesouhlasím. Je to stěhovavý národ, myslím, že by na území svého státu stejně nezůstali. Není to dobrý nápad."

"Mně vadí, že se nemají moc k práci a neposílají děti do školy."

"To já nevím, to by byla taková rasová politika. A kde? To by byl problém. Jako za války se Židy, když je Němci chtěli dát na Madagaskar. To by podle mého názoru určitě nebylo správné. Je potřeba určitá tolerance z obou stran."

"Záleží na tom, jací jsou. Nejsou všichni stejní. Když jsou dobří, není problém, děti s nimi kamarádí."

Měli by mít Romové vlastní stát?

"Mně je to jedno."

Co Vám vadí na Romech?

"Mně osobně nic. Ale jejich mentalita je odlišná. Jsou jiní. To asi lidem vadí."

"Spíš osobně. Když někoho poznám a nesedí mi. Člověk si udělá první dojem. Spálí se s jedním Romem a pak všechny hází do jednoho pytle."

Můžu se Vás zeptat, co se Vám naopak líbí na Romech?

"Možná to jejich soužití, asi nic jiného."

Myslíte si, že by Romové měli mít vlastní stát?

"Stát? Asi ano."

"Mohli by si ho založit. Ale nevím kde."

"Ne."

"Já uznávám, že jsou výjimky. Ale devadesát procent z nich nejméně jsou jiní, mají jiný způsob života, jiné hodnoty, všechno jiné."

"Když nemají co dělat, neudělají si kolem domu pořádek, jen sedí a koukají. Kdyby si zametli, uklidili ty odpadky, které tam naházeli, lidé by se na ně nedívali tak křivě."

Byl byste pro, aby vznikl stát pro Romy?

"Myslím, že ne. Co by jim tam dali, to by si rozebrali. A navíc se hádají mezi sebou."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
17.11.2007Majitelé pozemku v Havlíčkově Brodě chtějí vystavět zeď kvůli Romům Zprávy ze života Romů
12.08.2004Národnostní menšiny i profesní skupiny se sejdou u sportu i hudbyZprávy ze života Romů
03.10.2003Lounští Romové očima starosty městaO Roma Vakeren
11.07.2003Ozvěny mezinárodní konference Romové v rozšiřující se Evropě - výzvy do budoucnostiO Roma Vakeren
11.07.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
21.03.2003Většina Čechů považuje soužití s Romy za problematickéO Roma Vakeren
18.01.2002Romové se stěhují z ProstějovaO Roma Vakeren
09.11.2001Romský parlamentO Roma Vakeren
27.04.2000OhlasyOhlasy
26.02.2000Recenze knihy S Romy žít budeme - jde o to, jakLiteratura
31.07.1998Český KrumlovZprávy ze života Romů
31.07.1998Český KrumlovZprávy ze života Romů
26.06.1998LondýnZprávy ze života Romů
24.04.1998PrahaZprávy ze života Romů
13.02.1998PrahaAktuality

=[ Reportáž ]=
Jak zlepšit soužití a potlačit sociální vyloučení?
Po tom, co jsme slyšeli, si musíme položit otázku, nakolik a zda jsou efektivní různé programy na podporu a rozvoj multikulturního soužití u nás. Vedle toho, že se vůči Romům staví majoritní společnost velmi negativně, se postupně zhoršuje i jejich sociální postavení. Podle výsledků posledních předběžných sociologických průzkumů, který řekl O Roma vakeren sociolog Petr Gabal, je u nás víc jak 300 vyloučených lokalit. Podrobnější informace se dozvíme až na podzim, kdy bude průzkum vyhodnocen. Jak z tohoto začarovaného kruhu ven. Jak zlepšit soužití a potlačit sociální vyloučení? Marie Vrábelová se s touto otázkou vydala za sociologem Fedorem Gálem.

Romové ve východoslovenské obci Jasov (Foto: Jana Šustová) "Je zapotřebí říci, že ghetta nejsou pouze romská, ghetta vznikají všude tam, kde dochází k nějaké koncentraci lidí, které spojují majetkové poměry, styl života, etnický původ, někdy i náboženský původ. Jsou židovská ghetta, kdysi byla známa, jsou kupříkladu i ghetta bohatých lidí. Romská ghetta jsou specifický příklad, jsou to ghetta, kde žijí lidé, kteří jsou chudí, méně vzdělaní, více nezaměstnaní a Romové."

Jaký je tedy rozdíl mezi českým romským ghettem a slovenským?

"Základní rozdíl, bych řekl, je v geografické odloučenosti. Zatímco Matiční ulice je ulice ve městě, Hermanovce nebo Sviňa je osada mimo civilizaci, abych to řekl úplně přesně."

Vznikají romská ghetta i v Bratislavě?

"Světoznámé slovenské ghetto je Luník 9 v Košicích a je to košická čtvrť, sídliště, které se podobá jako vejce vejci Chánovu. Nevím o tom, že by v Bratislavě, v Popradě, v Prešově, v Banské Bystrici nebo Žilině něco takového existovalo. Nicméně samozřejmě dochází ke koncentraci Romů v určitých částech měst. A tato koncentrace je vyvolaná jejich majetkovou situací, jejich etnickou příbuzností, jejich způsobem života. Ale to, že my jim říkáme ghetta, to znamená, že současně říkáme, že tam, kde tito lidé existují pohromadě, je velmi vysoká nezaměstnanost a je bída."

Myslíte si, že do budoucna budou mít romská ghetta vzestupnou tendenci?

Fedor Gál (Foto: Jana Šustová) "Budu upřímný, já si nemyslím, že stát anebo instituce mohou vyřešit, to čemu my říkáme romský problém. Romové tomu asi sami neříkají romský problém. Říkají tomu diskriminace, říkají tomu ,oni nás nechtějí., říkají tomu ,byli jsme vyloučeni., říkají tomu ,nemají o nás zájem.. Řešení tohoto problému je podle mého názoru velice jednoduché, ale stejně jednoduché jako dlouhodobé - nabídnout romským dětem plnohodnotné vzdělání. Protože až vzdělaný člověk začne mít horizont svého uvažování a představy o svém životě jiné, než ghettoidní. Má-li takové dítě, takový mladý člověk vzdělání, je jeho osobní ambicí, aby se v životě i profesionálně uplatnil. A tady bych od té společnost očekával, že jim nebude házet klacky pod nohy jenom proto, že jsou Romové. Ale už z toho, co jsem teď řekl, jasně vyplývá, že řešit problém romských ghett je téma, které musí zajímat stejně Romy jako ne-Romy.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
17.11.2007Majitelé pozemku v Havlíčkově Brodě chtějí vystavět zeď kvůli Romům Zprávy ze života Romů
12.08.2004Národnostní menšiny i profesní skupiny se sejdou u sportu i hudbyZprávy ze života Romů
03.10.2003Lounští Romové očima starosty městaO Roma Vakeren
11.07.2003Ozvěny mezinárodní konference Romové v rozšiřující se Evropě - výzvy do budoucnostiO Roma Vakeren
11.07.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
21.03.2003Většina Čechů považuje soužití s Romy za problematickéO Roma Vakeren
18.01.2002Romové se stěhují z ProstějovaO Roma Vakeren
09.11.2001Romský parlamentO Roma Vakeren
27.04.2000OhlasyOhlasy
26.02.2000Recenze knihy S Romy žít budeme - jde o to, jakLiteratura
31.07.1998Český KrumlovZprávy ze života Romů
31.07.1998Český KrumlovZprávy ze života Romů
26.06.1998LondýnZprávy ze života Romů
24.04.1998PrahaZprávy ze života Romů
13.02.1998PrahaAktuality

=[ Reportáž ]=
Výstava Čalo voďi / Sytá duše pojednává o romské literatuře a ústní lidové slovesnosti
V Muzeu romské kultury v Brně probíhá až do poloviny září výstava Čalo voďi / Sytá duše, která pojednává o romské literatuře a ústní lidové slovesnosti. Jana Šustová pozvala k mikrofonu kurátorku této výstavy, Mgr. Janu Kramářovou.

Koutek věnovaný Iloně Ferkové (Foto: Jana Šustová) Co všechno je možné vidět na výstavě Sytá duše - Čalo voďi?

"V prvním sále se mohou návštěvníci seznámit s ústní lidovou slovesností Romů. Tam se představí pohádky, písně, hádanky, přísloví i vyprávění, a v tom druhém, větším sále se již mohou seznámit se samotnou literaturou a literární tvorbou Romů v České republice. Dozvíme se tam krátký teoretický úvod a vývoj literatury od jejího počátku, čili od konce šedesátých let až do současnosti. A dále může vstoupit do takových zákoutí, která jsme vytvořili sedmi spisovatelům."

Jak vypadají ta zákoutí?

Zákoutí Tery Fabiánové "Zákoutí vypadají různě, vycházeli jsme z toho, co o autorech, o jejich tvorbě i o jejich životě víme. Kupříkladu spisovatelku Terku Fabiánovou jsme se snažili přiblížit pomocí automobilu, protože svou první báseň vyřkla, když jela navštívit svého syna. Návštěvník má možnost usadit se za volant, do sedadla automobilu, a před sebou vidí jednak ilustrační fotografii silnice a vedle vidí její první báseň. Ilona Ferková nám kupříkladu vyprávěla, jak povídky zapisovala po večerech v kuchyni, bušila do stroje. Takže Ilonu Ferkovou přibližujeme v zákoutí v kuchyni, kde má opravdu na stole psací stroj s rozepsanou povídkou. Andrejovi Giňovi, který se hodně ve své tvorbě obrací, stejně jako Vlado Oláh, k životu, který prožil na Slovensku v osadě, jsme zase vytvořili takové zákoutí romské osady. Janko Horváth nám říkal, že odmalička rád četl, tak jsme mu vytvořili takovou pracovnu, takový pokojíček a zároveň trafiku, protože v Bílovci, kde žil, si otevřel spolu se svou rodinou trafiku Aranku, do které jsme nainstalovali romské časopisy."

Zákoutí Janko Horvátha Každé zákoutí je vybavenou audiosmyčkou, kterou muzeum připravilo jednak z vlastních zvukových záznamů rozhovorů s autory a jednak z nahrávek Českého rozhlasu, kdy díla romských autorů předčítají přední čeští herci. Kromě toho je zde ještě video.

"Ještě je zde možné zhlédnout videosmyčku, asi půlhodinovou, na které jednak hovoří docentka Milena Hübschmannová, které je ve výstavě také věnován prostor, a jednak samotní autoři."

K výstavě probíhá také doprovodný program, například po prázdninách, ve čtvrtek 7. září proběhne Večer plný strachu.

"Chceme představit romské hororky, dva autory, kteří píší takové strašidelné povídky."

Kteří to jsou ti autoři?

"Je to Erika Oláhová a Gejza Demeter."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
01.08.2017Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už záříZprávy ze života Romů
25.06.2016Nizozemský umělec Ron Glasbeek zachycoval život Sintů v období před, během a po druhé světové válceO Roma Vakeren
20.02.2016Ignác Zima spoluzakládal Muzeum romské kultury a vyučoval romštinuO Roma Vakeren
05.12.2015Plesem desetiletí vyvrcholily oslavy deseti let existence Muzea romské kultury jako státní organizaceO Roma Vakeren
01.12.2015Muzeum romské kultury zve na folklorní hudební večer s cimbálovou muzikou KubíciZprávy ze života Romů
12.10.2015Ples desetiletí Muzea romské kultury se uskuteční 28. listopaduZprávy ze života Romů
02.10.2015Muzeum romské kultury představí během literární akce Mikroměsto hned čtyři romské autorkyZprávy ze života Romů
03.08.2015Muzeum romské kultury oslaví 10. výročí slavnostním plesemZprávy ze života Romů
30.05.2015Muzeum romské kultury připravilo pro Brněnskou muzejní noc program plný hudby, tance, tvůrčích dílen i romského jídlaO Roma Vakeren
06.05.2015Během Brněnské muzejní noci 2015 vystoupí před budovou Muzea romské kultury skupina Kesaj čhaveZprávy ze života Romů
08.04.2015Kesaj čhave - výstava komiksů a fotografií v Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
14.03.2015Marta Hudečková stála u zrodu mnoha významných projektůO Roma Vakeren
06.12.2014Letošní Cenu Muzea romské kultury získal in memoriam nedávno zesnulý primáš Eugen HorváthO Roma Vakeren
25.11.2014Vzpomínkový večer Největší úcta hudebníkovi připomene život a dílo primáše Eugena HorváthaZprávy ze života Romů
25.10.2014Boj proti nelegálním stavbám na Slovensku postihne i romské osadyO Roma Vakeren
22.10.2014Unikátní výstava mapuje dílo romského naivisty Rudolfa DzurkaZprávy ze života Romů
04.10.2014Sochařské sympozium v Muzeu romské kultury v Brně představilo tři úspěšné tvůrceO Roma Vakeren
20.09.2014Muzeum romské kultury uspořádalo 4. ročník sochařského sympoziaO Roma Vakeren
11.09.2014V Muzeu romské kultury se uskuteční 4. sochařské sympoziumZprávy ze života Romů
09.08.2014Jak zněla romská hudba v 60. a 70. letech?O Roma Vakeren
05.07.2014Nejpilnější děti dostaly notebooky a školní pomůckyO Roma Vakeren
26.04.2014Výstava Cikánský mýtus představuje zobrazování Romů na historických pohlednicíchO Roma Vakeren
02.04.2014Jak vypadá mýtus o „cikánech“ ukáže nová výstava Muzea romské kulturyZprávy ze života Romů
06.03.2014Nový ministr kultury Daniel Herman uctí v Muzeu romské kultury památku obětí romského holocaustuZprávy ze života Romů
26.11.2013Romský večer v rámci Večerů evropské literaturyZprávy ze života Romů
23.11.2013Nositelkou ceny Muzea romské kultury ze letošní rok se stala Emílie MachálkováO Roma Vakeren
08.10.2013Nová výstava v Muzeu romské kultury se zaměří na mediální obraz RomůZprávy ze života Romů
06.10.2013Projekt Mikroměsto představí historii brněnského CejluZprávy ze života Romů
27.07.2013Muzeum romské kultury získalo Cenu Nadace Erste cenu za přínos sociální integraciO Roma Vakeren
01.07.2013Čtyři české neziskové organizace získaly Cenu Nadace ERSTE za přínos sociální integraci 2013Zprávy ze života Romů
26.05.2013Muzejní noc otevřela návštěvníkům brány Muzea romské kultury v netradiční dobuO Roma Vakeren
27.04.2013Výstava v Muzeu romské kultury představuje sociální bydlení s prvky romské kulturyO Roma Vakeren
18.04.2013Muzeum romské kultury – pomalá likvidace sloučenímZprávy ze života Romů
14.04.2013Jsou Češi rasisté?Zprávy ze života Romů
13.04.2013Výstava Proti rasismu poukazuje na nebezpečí předsudkůZprávy ze života Romů
11.04.2013Při oslavách Mezinárodního dne Romů byla zmiňována velká důležitost Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
09.04.2013Romský krizový štáb vytvořil petici za zachování samostatnosti Muzea romské kultury v BrněZprávy ze života Romů
08.04.2013Jana Poláková z Muzea romské kultury: Sloučení muzea by Romové považovali za krok proti integraciZprávy ze života Romů
05.04.2013Muzeu romské kultury v Brně hrozí kvůli úsporám zánikZprávy ze života Romů
30.03.2013Muzeu romské kultury hrozí sloučení s Moravským zemským muzeemO Roma Vakeren
04.03.2013Výstava proti rasismu poukáže na nebezpečí předsudků a nálepkování lidíZprávy ze života Romů
23.02.2013O kurzy romštiny je v Brně velký zájemO Roma Vakeren
19.02.2013V budově ombudsmana se uskuteční pietní shromáždění k 70. výročí transportu Romů z Brna do OsvětimiZprávy ze života Romů
12.11.2012Let´s Dance: Flamenco a Cena Muzea romské kulturyZprávy ze života Romů
15.10.2012Pozvání na přednášku Romové na Slovensku mezi dvěma válkamiZprávy ze života Romů
05.10.2012Romové na Gemeru-Malohontě je téma nové výstavy v Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
22.09.2012Romští sochaři z pěti zemí vytvořili projekt o tzv. brněnském BronxuO Roma Vakeren
05.09.20123. Sochařské sympozium: Socha pro CejlZprávy ze života Romů
23.08.2012Příručka Druhá směna pomůže učitelům s výukou o RomechO Roma Vakeren
30.07.2012Pietní shromáždění v Hodoníně u Kunštátu připomene holocaust RomůZprávy ze života Romů
10.07.2012Pozvánka na pietní shromáždění k uctění památky obětí tzv. cikánského tábora v Hodoníně u KunštátuZprávy ze života Romů
30.06.2012Letošní ročník mentoringu končil návštěvou Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
14.04.2012Stálá expozice Muzea romské kultury je koncipována zážitkověO Roma Vakeren
10.04.2012Pohlednice z Anglie - přednáška Ivy PekárkovéZprávy ze života Romů
07.04.2012Krásné časy - Romové v archivních fotografiíchO Roma Vakeren
24.03.2012Výstavy prezentují mladé i starší romské literátyO Roma Vakeren
21.01.2012Řemesla a profese usedle i kočovně žijících Romů v nové expozici Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
14.01.2012Expozice Muzea romské kultury o historickém příchodu Romů do EvropyO Roma Vakeren
07.01.2012Ohlédnutí za dvaceti lety existence Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
17.12.2011Muzeum romské kultury otevřelo nové tři sály stále expozice, první z nich se věnuje IndiiO Roma Vakeren
10.12.2011Mikuláš se svým doprovodem přišel i mezi děti z klubu Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
30.11.2011Muzeum romské kultury ve čtvrtek otevře nové sály stálé expoziceZprávy ze života Romů
30.11.2011Současná romská literaturaZprávy ze života Romů
16.11.2011V Knihovně Václava Havla představí svá díla romští spisovateléZprávy ze života Romů
29.10.2011Muzeum romské kultury v Brně slaví 20. výročí založeníO Roma Vakeren
19.10.2011Muzeum romské kultury v Brně slaví 20 let existenceZprávy ze života Romů
05.10.2011Výstava Pod lupou představí 20 let činnosti Muzea romské kulturyZprávy ze života Romů
17.09.2011Výstava Peskere Jakhenca představuje fotografie romských autorů z ŘeckaO Roma Vakeren
02.08.2011Romská sobota na hradě VeveříZprávy ze života Romů
14.05.2011Výstava Cesta paměti představuje každoroční putování po místech romského holocaustuO Roma Vakeren
07.05.2011Malířka a fotografka Marina Obradovic v Brně vystavuje své koláže a fotografie z cest za RomyO Roma Vakeren
16.04.2011V Brně se slavily kulaté narozeniny dvou významných romských organizacíO Roma Vakeren
05.04.2011Vernisáž výstavy a beseda připomene 20. výročí Muzea romské kultury i Mezinárodní den RomůZprávy ze života Romů
04.04.2011Muzeum Mladoboleslavska pořádá výstavu o tradičních řemeslech a životě RomůZprávy ze života Romů
23.03.2011Muzeum romské kultury v roce 2011 slaví 20 let své existenceZprávy ze života Romů
23.03.2011V Brně se uskuteční přehlídka filmů s romskou tematikouZprávy ze života Romů
22.03.2011Festival Bonjour Brno letos spolupracuje s Muzeem romské kulturyZprávy ze života Romů
12.03.2011Uplynulo 68 let od prvního hromadného transportu protektorátních Romů do OsvětimiO Roma Vakeren
28.02.2011Pietní akt v Muzeu romské kultury bude spojen s vernisáží výstavy Cesta pamětiZprávy ze života Romů
17.12.2010Držitelem Ceny Muzea romské kultury se stal učitel Ján SajkoO Roma Vakeren
07.12.2010Výstava Krásné časy...? zavítá do PrahyZprávy ze života Romů
03.12.2010Vánoční dílny s romskými umělci v Muzeu romské kulturyO Roma Vakeren
30.11.2010Cenu Muzea romské kultury získal učitel výtvarné výchovy v romské osadě JarovniceZprávy ze života Romů
24.11.2010Pomozte budovat sbírky Muzea romské kultury!Zprávy ze života Romů
03.09.2010VEŘEJNÉ SOCHAŘSKÉ SYMPOZIUM V MUZEU ROMSKÉ KULTURYZprávy ze života Romů
02.09.2010Zářijové výstavy v brněnském Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
23.08.2010Výstava o romském holokaustu poputuje za žákyZprávy ze života Romů
09.07.2010Dokumentární film o Ceije Stojce oceněn v TelčiO Roma Vakeren
21.05.2010Brněnská muzejní nocO Roma Vakeren
04.05.2010Muzeum romské kultury se společně se seminářem romistiky FF UK zúčastní pražského knižního veletrhu Svět knihyZprávy ze života Romů
03.05.2010Květen v Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
23.04.2010Plátna pro velké černé očiO Roma Vakeren
03.03.2010Aktivně proti rasismu a předsudkůmZprávy ze života Romů
03.03.2010Připomínka prvního hromadného transportu moravských Romů do koncentračního tábora v OsvětimiZprávy ze života Romů
02.03.2010Pestrá nabídka programů Muzea romské kultury na březenZprávy ze života Romů
26.02.2010Muzeum romské kultury se věnuje také doučování dětíO Roma Vakeren
31.01.2010Únor v Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
15.01.2010O budoucnosti bývalého Cikánského tábora v Hodoníně u KunštátuO Roma Vakeren
08.01.2010Novinky ve sbírkách Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
08.01.2010Muzeum romské kultury nabízí dětem doučování a řadu volnočasových aktivitO Roma Vakeren
07.01.2010Vyšlo pexeso, omalovánky a vystřihovánky s romskou tematikouZprávy ze života Romů
01.01.2010O Muzeu romské kultury a o dětech, které asi nikdy neviděly motýlaO Roma Vakeren
13.12.2009Cena Muzea romské kultury redaktorce Českého rozhlasuZprávy ze života Romů
04.12.2009Historicky první cenu Muzea romské kultury získala redaktorka Českého rozhlasuO Roma Vakeren
08.10.2009Výstava Svaz Cikánů-Romů 1969 – 1973. Z historie první romské organizace v ČeskoslovenskuFotoaktuality
28.08.2009Semináře Romové – dějiny a kultura jsou zdrojem instpiraceO Roma Vakeren
03.06.2009Návštěva prezidenta republiky České republiky v Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
20.04.2009Nenechte si ujít přednášku a slavnostní prezentaci katalogu o tradičních řemeslech RomůZprávy ze života Romů
03.04.2009Semináře Romové - dějiny a kultura jsou užitečné zvláště pro pedagogyO Roma Vakeren
01.04.2009Program Muzea romské kultury na duben 2009Zprávy ze života Romů
06.03.2009Pietní akt připomněl památku prvního hromadného transportu moravských Romů do OsvětimiO Roma Vakeren
20.02.2009Výstavy v Muzeu romské kulturyO Roma Vakeren
24.11.2008Nejen Muzeum romské kultury představí své exponáty v LiberciZprávy ze života Romů
24.10.2008Program Muzea romské kultury v listopadu 2008Zprávy ze života Romů
17.09.2008Nenechejte si ujít jediné kurzy romštiny v BrněZprávy ze života Romů
23.05.2008Muzeum romské kultury připravuje na zítřejší Muzejní noc bohatý programZprávy ze života Romů
12.05.2008Program Muzea romské kultury v červnu 2008Zprávy ze života Romů
04.05.2008Program Muzea romské kultury v květnuZprávy ze života Romů
10.03.2008Program Muzea romské kultury v dubnu 2008 Zprávy ze života Romů
22.02.2008Výstava „Cigán sa ně prevelice lúbí...“ představuje plakáty s romskou tematikou O Roma Vakeren
18.01.2008Čítanka Čalo voďi přináší průřez literární tvorbou romských autorů O Roma Vakeren
11.01.2008Ohlédnutí za činností Muzea romské kultury v roce 2007 O Roma Vakeren
10.01.2008Romská módní přehlídka na veletrzích Go a REGIONTOUR Zprávy ze života Romů
02.01.2008Nejdůležitější akce pořádané Muzeem romské kultury v roce 2008 Zprávy ze života Romů
21.12.2007Prohlídka vánoční výstavy s názvem "Kolik je v nás člověka" O Roma Vakeren
21.12.2007Romské vánoční zvyky přibližuje výstava v Muzeu romské kultury O Roma Vakeren
21.12.2007Pod štědrovečerní stůl Romové dávali slámu O Roma Vakeren
14.12.2007Na vánoční výstavě v Brně najdete i recepty na romská jídla O Roma Vakeren
30.11.2007Obec spisovatelů uspořádala Literární matiné na téma Cikáni – Romové O Roma Vakeren
07.11.2007Přehled programů Muzea romské kultury v listopadu a prosinci 2007Zprávy ze života Romů
26.10.2007Výstava Řemesla našich předkůO Roma Vakeren
10.05.2007K brněnské Muzejní noci se opět připojí i Muzeum romské kulturyZprávy ze života Romů
04.05.2007Výstava "Putování Jolán Oláh" představuje obrazy insitní romské výtvarniceO Roma Vakeren
23.04.2007Mezinárodní seminář o holocaustu RomůZprávy ze života Romů
16.04.2007Pozvánka na přednášku Romové v Moldavské republiceZprávy ze života Romů
30.12.2006Vychází první monografie o romské literatuřeZprávy ze života Romů
29.12.2006Výstava Co to máš na sobě? představuje romské odíváníO Roma Vakeren
01.12.2006Židovští i romští pamětníci holocaustu besedovali v Muzeu romské kulturyO Roma Vakeren
30.10.2006V Muzeu romské kultury v Brně je nová výstava o romském odíváníZprávy ze života Romů
17.10.2006"Co to máš na sobě?!" je název nové výstavy o romském odívání v Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
05.09.2006Nenechte si ujít Večer plný strachu s romskými hororyZprávy ze života Romů
04.08.2006V Muzeu romské kultury vyšla kniha o výtvarném umění RomůO Roma Vakeren
27.06.2006V Muzeu romské kultury proběhne setkání se třemi romskými básníkyZprávy ze života Romů
20.06.2006V Muzeu romské kultury se budou číst romské pohádkyZprávy ze života Romů
26.05.2006Muzejní noc v Muzeu romské kultury byla hlavně ve znamení literaturyO Roma Vakeren
19.05.2006K oslavám 100. výročí Židovského muzea v Praze se přidalo i Muzeum romské kulturyO Roma Vakeren
11.05.2006Muzeum romské kultury se opět připojí k Brněnské muzejní nociZprávy ze života Romů
26.04.2006Knihou roku 2005 se překvapivě stala fotografická publikace o české krajiněZprávy ze života Romů
21.04.2006O Muzeum romské kultury v Brně mají návštěvníci zájemO Roma Vakeren
03.03.2006Dějiny českých Romů po 2. světové válceO Roma Vakeren
16.12.2005Jedna část 5. sálu stálé expozice Muzea romské kultury je velmi vizuálně výraznáO Roma Vakeren
09.12.2005Radostné chvíle při otevření stálé expozice Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
08.12.2005Vzpomínkový večer k uctění památky Mileny HübschmannovéZprávy ze života Romů
02.12.2005V Muzeu romské kultury byla otevřena první část stálé expoziceO Roma Vakeren
01.12.2005Sál stálé expozice Muzea romské kultury mapující život Romů v letech 1989-2000Fotoaktuality
01.12.2005Otevření prvních dvou sálů stálé expozice v Muzeu romské kulturyFotoaktuality
11.11.2005V Muzeu romské kultury probíhá výstava Romové na GemeruO Roma Vakeren
21.10.2005V Muzeu romské kultury byly zahájeny výstavy archivních fotografiíO Roma Vakeren
13.10.2005Výstava Romové na GemeruFotoaktuality
25.09.2005Milena Hübschmannová, zakladatelka české romistikyZprávy ze života Romů
01.07.2005Mají jídla připravovaná takzvaně "po cikánsku" něco společného s Romy?O Roma Vakeren
24.06.2005Romská hudba ovlivnila hudbu většinové společnostiO Roma Vakeren
17.06.2005S romskou tematikou se setkáváme v umění i v lidové kultuřeO Roma Vakeren
10.06.2005Slovo "Cikán" nebo "cikánský" se vyskytuje v názvech obcí, přírodních útvarů, rostlin i ve jménech lidí a zvířatO Roma Vakeren
03.06.2005Výstava Černá země - bílý chléb mapuje vliv romské kultury na kulturu většinovouO Roma Vakeren
27.05.2005Brněnská muzejní noc přilákala řadu návštěvníků do Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
20.05.2005Muzejní noc v brněnském Muzeu romské kultury nabídla bohatý programFotoaktuality
07.04.2005V brněnském muzeu začaly tři výstavy k Mezinárodnímu dni RomůZprávy ze života Romů
18.03.2005Muzeum romské kultury vydalo novou ročenku a připravuje otevření stálých expozicO Roma Vakeren
07.03.2005Historici: České děti neví mnoho o utrpení Romů za válkyZprávy ze života Romů
06.03.2005V zimě 1945 jsem se schovávala před sterilizacíZprávy ze života Romů
04.03.2005V Muzeu romské kultury proběhne řada zajímavých akcíO Roma Vakeren
04.03.2005Autorky Memoárů romských žen představily svou novou knihu v Muzeu romské kulturyO Roma Vakeren
23.02.2005Představení dvojknihy Memoáry romských ženFotoaktuality
23.02.2005Brněnské muzeum vydalo knihu vzpomínek romských ženZprávy ze života Romů
17.02.2005Romské muzeum připomene první válečný transport Romů z BrnaZprávy ze života Romů
04.02.2005BBC a Radio Praha připravili dokument o českých a anglických romských spisovatelíchO Roma Vakeren
04.02.2005Představujeme Helenu Danielovou, pracovnici Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
02.02.2005Brněnské romské muzeum rozšiřuje provoz, chystá i kurzy jazykaZprávy ze života Romů
28.01.2005Brněnské Muzeum romské kultury se připojilo k oslavám 60. výročí osvobození OsvětimiO Roma Vakeren
07.01.2005Bilance roku 2004 očima předsedy Společenství Romů na MoravěO Roma Vakeren
26.11.2004V brněnském Muzeu romské kultury je výstava Svět očima RomůZprávy ze života Romů
26.11.2004Výstavu Svět očima Romů je možné naposled navštívit v BrněO Roma Vakeren
30.07.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
25.06.2004Romové z ČR v Osvětimi uctili památku obětí druhé světové válkyO Roma Vakeren
03.06.2004Holandská vláda financuje Muzeum romské kultury v Brně o. p. s.Zprávy ze života Romů
01.06.2004Americký fotograf Wyatt vystavuje v Brně portréty českých RomůZprávy ze života Romů
16.04.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
16.04.2004Klenoty byly pro Romy vždy velmi důležitéO Roma Vakeren
26.03.2004Výstava děl Magdaleny Konečné přibližuje barevný svět romských pohádekO Roma Vakeren
09.03.2004V Muzeu romské kultury v Brně proběhl pietní akt k připomínce 61. výročí prvního transportu Romů z Brna do koncentračního tábora Osvětim-BřezinkaFotoaktuality
05.03.2004Pozvánka na výstavu a na pietní akt do Muzea romské kultury v BrněO Roma Vakeren
20.02.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
08.12.2003Velvyslanec USA v ČR Craig Stapleton se zúčastnil slavnostního otevření Muzea romské kultury v BrněFotoaktuality
17.10.2003Muzeum romské kultury v Brně bojuje s chronickým nedostatkem penězO Roma Vakeren
10.10.2003Spisovatel Vladislav Haluška většinou píše o dětechO Roma Vakeren
20.06.2003Spisovatel a překladatel Emil CínaO Roma Vakeren
30.05.2003Seminář o holocaustu RomůO Roma Vakeren
19.05.2003Prezentace nové grafické podoby sborníku Romano džanibenFotoaktuality
02.05.2003Rozhovor se spisovatelkou Agnesou HorvátovouO Roma Vakeren
25.04.2003Křest knihy Agnesy Horvátové O Velké Ramě a jiné příběhyFotoaktuality
11.04.2003Oslavy Mezinárodního dne Romů v BrněO Roma Vakeren
11.04.2003Také historička Jana Horváthová slavila Mezinárodní den RomůO Roma Vakeren
10.01.2003Zemřela romská spisovatelka Elena LackováO Roma Vakeren
15.11.2002Chaos TotalosO Roma Vakeren
01.11.2002Paměti romských ženO Roma Vakeren
25.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
20.09.2002V Muzeu romské kultury proběhla řada stavebních úpravO Roma Vakeren
06.08.2002Bronislawa Wajs - PapuszaHudba
24.05.2002Dokumentaristka Helena Danielová hraje na housle ve skupině B NikolO Roma Vakeren
29.03.2002Vyšla kniha Romové ve městěO Roma Vakeren
08.03.2002Móda se týká žen i mužůO Roma Vakeren
01.03.2002Prozraď mi jak se oblékáš, já ti povím jaký jsiO Roma Vakeren
22.02.2002Muzeum romské kultury vystaví předměty, které sloužily k obživě RomůO Roma Vakeren
20.02.2002Jan HorváthKultura
18.01.2002Taťána Medvecká smeká klobouk před romskou hudbouO Roma Vakeren
11.01.2002ZprávyO Roma Vakeren
11.01.2002Jak proběhl 5. ročník literární a grafické soutěže Romano suno - Romský senO Roma Vakeren
21.12.2001Jak slaví Romové Vánoce v různých koutech světaO Roma Vakeren
14.12.2001New YorkO Roma Vakeren
07.12.2001Muzeum romské kultury pomáhá žadatelům o finanční odškodnění za útrapy 2. světové válkyO Roma Vakeren
30.11.2001Muzeum romské kultury v Brně oslavilo 10. narozeninyO Roma Vakeren
23.11.2001Muzeum romské kultury v Brně slaví desáté narozeninyO Roma Vakeren
16.11.2001Zemřel romský historik Bartoloměj DanielO Roma Vakeren
28.09.2001V Brně byla otevřena výstava "Romské mýty"O Roma Vakeren
30.08.2001Muzeum romské kultury získalo sedm miliónů korunZprávy ze života Romů
06.07.2001Čím se zabývá Muzeum romské kultury v Brně?O Roma Vakeren
06.07.2001Výstavu Rudolfa Dzurka můžete navštívit v BrněO Roma Vakeren
29.06.2001PlzeňO Roma Vakeren
01.06.2001Výstava "E luma romane jakhenca" - "Svět očima Romů"O Roma Vakeren
27.04.2001Romská kuchařka Ludmily OlahovéO Roma Vakeren
03.03.2001Romka z Olomouce vydává první romskou kuchařku v zemiZprávy ze života Romů
08.11.2000Muzeum romské kultury v Brně čeká na kolaudaciZprávy ze života Romů
07.09.2000Projekt Výměna příběhů představí v září a v říjnu své výsledkyZprávy ze života Romů
11.06.2000Do českých škol poputuje kniha o švédském romském děvčátkuZprávy ze života Romů
26.02.2000Recenze knihy Pohřbi mě ve stojeLiteratura
26.02.2000Vycházejí CD a kniha s romskou písňovou poeziíZprávy ze života Romů
18.01.2000V Brně vyšla kniha o tradicích a současnosti RomůZprávy ze života Romů
18.01.2000V Brně vyšla kniha o tradicích a současnosti RomůAktuality
11.01.2000Vyjde romský dějepis v češtiněZprávy ze života Romů
11.01.2000Vyjde romský dějepis v češtiněAktuality
02.12.1999V rezidenci USA převzali ceny vítězové romské literární soutěžeZprávy ze života Romů
05.08.1999Kauza Matiční ulice se dočká knižního vydáníZprávy ze života Romů
16.10.1998BrnoZprávy ze života Romů
21.08.1998PrahaZprávy ze života Romů
15.05.1998PrahaZprávy ze života Romů
24.04.1998PrahaZprávy ze života Romů
17.04.1998BrnoZprávy ze života Romů
17.04.1998VídeňZprávy ze života Romů
13.02.1998PrahaAktuality
09.01.1998BrnoZprávy ze života Romů
21.11.1997BrnoZprávy ze života Romů
25.09.1997BrnoZprávy ze života Romů
04.09.1997BrnoZprávy ze života Romů
Muzeum romské kulturyMuzeum romské kultury
Muzeum romské kulturyMuzeum romské kultury
Romská literaturaLiteratura
Mgr. Elena LackováLiteratura
Organizace zabývající se romskou menšinouKontakty
Výtvarné uměníKultura

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" s datem 7. července už téměř patří minulosti. Ale naladit si nás můžete opět za týden v pátek ve 20.05 - na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. V úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií. Naše vysílání najdete také na internetové adrese www.romove.cz.

Příště vám nabídneme aktuality ze života Romů a nebude chybět ani romská hudba.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vakeren. Ada šuniben predal tumende.

Mějte se moc pěkně.

Romale but bacht te sasťipen. Ačhen Devleha.

Obsah článku:
Reportáž:  Jak se v České republice žije mongolskému studentovi
Reportáž:  Na otázku Jak žijí Romové v Bulharsku? odpovídá režisérka Světlana Lazarová
Zprávy: 
Reportáž:  Vztahy Romů se sousedy v domě
Reportáž:  Anketa: Co vám vadí na Romech?
Reportáž:  Jak zlepšit soužití a potlačit sociální vyloučení?
Reportáž:  Výstava Čalo voďi / Sytá duše pojednává o romské literatuře a ústní lidové slovesnosti

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2022
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz