Vyhledávání
6.6.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, kterou vede Anna Poláková. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý pátek od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz.Vítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Pale hin parašťovin u amen sam pale tumenca. Jek ora šunena amaro vakeriben "O Roma vakeren"!

Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu dnes pro vás máme připravenou celou hodinu aktualit a zajímavostí ze života Romů a samozřejmě nebude chybět romská hudba.

The adaďives predal tumende kerďam reporty, andalo amaro dživipen. Phenaha tumenge nevimata u šunena the romane giľa - šukar šuniben.

Peršo tumenge phenaha, palo jekhetaniben Kvítek, savo rodel romane džuvľija pro modelingos. Dodžanena tumen dareso nevo, pale grupa..., the mek vakeraha palo spotos, saveha kampel oda, jak pes o nipi spričinen le rasismoske.

Nejdříve vám představíme sdružení Kvítek, které chce připravit romské ženy na práci v modelingu, a romskou kapelu Devla Drom. Dále vám povíme, jak Organizace Partners Czech připravuje protirasistický spot a hledá Romy pro natočení tohoto snímku.

Tiž tumenge pheneha, kaj te džan, te kamen te sikľon romani čhib. Dodžanena tumen pale nadacia Krtek a u mek tumenge phenaha palo nevo filmos Roaming.

Ve druhé polovině O Roma vakeren se dozvíte o kurzech romského jazyka, které pořádá sdružení Athinganoi, o nadačním fondu Krtek, který pomáhá dětem s rakovinou a jejich rodinám, a také o novém filmu Roaming.

Tolik namátkou z programové nabídky a teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.


=[ Reportáž ]=
Společnost Stůj jak kvítek hledá romské modelky
Společnost Stůj jak kvítek hledá romské modelky. Casting se uskuteční 27. června na pražském Výstavišti. Markovi Polákovi to řekla spolupořadatelka Věra Királová.

"Co se týče castingu, vzhledem k tomu, že jiné agentury se nevěnují romským děvčatům, které, musím říci, jsou opravdu některé velice nádherné. Z tohoto důvodu jsme se k tomu rozhodli. Co se týče podmínek, tak více méně chceme, aby potom prorazily celosvětově, tak žel je tam výška 174 cm, potom samozřejmě jsou míry 90-60-90. Důležité je, aby si s sebou vzaly plavky a boty na podpatku, minimálně 5 cm."

Když ty romské dívky vyhrají konkurz, nebo se dostanou někam, kde mají šanci se předvádět, mají potom nějakou šanci dostat se někam jinam?

"Více méně to bude probíhat jiným způsobem. Vzhledem k tomu, že opravdu chceme, aby prorazily, tak ony budou muset projít kurzem, který trvá osm měsíců. Na tom kurzu se samozřejmě budou učit asertivitu, choreografii, držení těla, focení a pózování před fotografem, ohledně reklam a tak dále. Potom už jsou připraveny, s tím, že mohou jít dále. Mezi tím budou absolvovat základní módní přehlídky. Potom bude Miss Roma, která bude v roce 2007, kde se budou prezentovat, což bude celorepublikové. Potom, když se budou dále připravovat, půjdou na Miss Gypsy Evropa."

Jak dlouho trvá taková příprava?

"Já bych řekla, že příprava trvá pořád. Těch osm měsíců je základní kurz a potom už je to o praxi. Budou získávat nové a nové zkušenosti, kde ony samy to ohodnotí a budou vědět, čím prochází. Vzhledem k tomu, že spolupracujeme i s jinými agenturami, pořádáme jak kulturní akce, tak módní přehlídky. To znamená, že pokud by tam byly i slečny, které jsou třeba šikovné tanečnice, tak se mohou také přihlásit a přijít na casting, s tím, že se tam výhradně napíše, že je to ohledně kulturních akcí."

Co rodiče?

"Od rodičů budeme vyžadovat, aby skutečně spolupracovali. Protože jestliže my je perfektně připravíme, tak budou muset respektovat podmínky. To znamená dostavit se včas, mít všechno připravené, co se od nich bude vyžadovat. A skutečně, to bude i ve smlouvě a rodiče s tím budou buď souhlasit, nebo potom ta slečna nebude moci."

Co byste doporučovala budoucím adeptkám na Miss?

"Aby měly odvahu, dobrou náladu, aby s sebou přinesly úsměv. To je ten základ."

Podrobnější informace ke Castingu najdete na internetové adrese: http://www.kvitek.net/roma.htm.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
03.10.2015Korunku česko-slovenské Miss Roma získala Bianka Bertoková z BratislavyO Roma Vakeren
21.06.2014Československou romskou Miss se v Hodoníně stala sedmnáctiletá SlovenkaO Roma Vakeren
21.05.2013Československou Miss Roma 2013 se stala Dominika Bubenčíková z RožňavyO Roma Vakeren
03.05.2013Česko – slovenská Miss Roma se uskuteční už potřináctéZprávy ze života Romů
03.08.2012Přihláška do soutěže Miss RomaZprávy ze života Romů
26.05.2012Letošní československou Miss Roma se stala Nikola DudušováO Roma Vakeren
30.04.2010Miss Roma České republiky - letos podesátéO Roma Vakeren
19.03.2010Blíží se finále 10. ročníku soutěže Miss RomaO Roma Vakeren
26.05.2006Soutěž Miss Roma Praha 2006 má bohatý hudební doprovod i celovečerní programO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Kapela Devla Drom má úspěch
Na českou hudební scénu vstoupila nová romská kapela Devla Drom. Mladí hudebníci pocházejí z Blanska, dlouho se věnovali hudbě, ale až teď založili vlastní skupinu. Během poměrně krátké doby si je oblíbili především mladí posluchači. Devla Drom už vystoupili několikrát například v Brně a na dalších místech. A jak nám řekl vedoucí kapely Bob Mišurec, v létě to budou především festivalová pódia.

Devla Drom "Kapela vznikla před rokem a půl a má osm členů. Nástroje jsou kytara, elektrická kytara, baskytara, klávesy, bicí, zpěvy a ještě bonga."

Jste romská kapela? Jsou tam Romové v kapele?

"V kapele jsou Romové, jsou tam i bílí. Je to prostě namíchaná kapela, kde se všichni mohou projevit podle libosti."

Jak vás vnímá okolí? Jako romskou kapelu?

Okolí nás vnímá jako určitou atrakci, protože, když jsou na pódiu romská děvčata, tak to hodně přitahuje pozornost."

Když bychom mluvili o té hudbě, tak kam by se dala zařadit?

"Hudba je taková směsice rocku, funku, etnické prvky, různé styly."

Kdo píše texty? Kdo skládá hudbu, z čeho případně čerpá, nebo kdo je vzorem?

"Texty píše převážně Gabriel Vašek, to je náš zpěvák. Hudbu dělám já a také dohromady se na tom podílí všichni. Inspirací je světová hudba."

Kde všude jste vystupovali a jaký jste měli ohlas?

"Tak hráli jsme hlavně v Blansku a tady v okolí. A co bylo pro nás dobré, že jsme se mohli dostat na Django Fest - na brněnský romský festival, kde byl docela slušný ohlas."

Texty jsou v romštině, o čem zpíváte, kdybys měl říci přibližně překlad?

"V textech se odráží normální život mladých lidí, které trápí problémy se vztahy, láska ale také jsou tam duchovní roviny, protože někteří členové kapely jsou křesťané, takže se tam odrážejí i duchovní život a zkušenosti."

Umí členové kapely romsky? Kdo případně pomáhá při psaní textu? Kdo to kontroluje?

"Někteří členové umí trochu romsky, asi textař umí nejvíce. A když se něco napíše v romštině, tak samozřejmě to kontrolují třeba členové rodiny. Třeba Emil Baláž, který nám hodně pomáhal při kontrole textu na té naší první desce."

Desku jste vydali v malém množství, proč? Nebo co bylo důvodem, že nevyšla oficiálně?

"Desku jsme vydali vlastním nákladem, to znamená, že jsme hradili všechny výdaje s tím spojené a zatím jsme nenašli vydavatelství, které by o tom mělo zájem."

Kde budete v nejbližší době kde hrát, nebo co se připravuje?

"V nejbližší době máme několik naplánovaných akcí. Je to v Brně na benefičním festivalu, potom různé kluby a v létě ještě nějaké další festivaly."

Kde se hraje kapele nejlépe? Jsou to kluby, nebo je to třeba otevřené pódium?

"Jak kdy. Když se hraje večer, tak se hraje dobře venku. A v klubech je to také dobré, protože tam je zase bližší kontakt s publikem."

Kdo spíš chodí na koncerty? Jsou to bílí nebo Romové?

"Myslím si, že spíše bílí, protože Romové mají trochu jiný vkus. To znamená, že mají rádi spíše romale muziku. Trochu je to takový stereotyp, my bychom do toho chtěli přinést ještě něco jiného."

Jak vás vnímá třeba romská komunita tady na Moravě? Nebo přímo v Blansku?

"Tak v Blansku vlastně romská komunita to jsou naše rodiny, tak ty nás podporují všichni. Fandí nám hodně. V Brně, když jsme hráli, tam byl ohlas docela dobrý, spíše z těch muzikantských kruhů. Jinak byli Romové docela překvapení."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Organizace Partners Czech připravuje spotovou kampaň Hlídejte si své předsudky!
Oslovit co nejširší společnost se chystá organizace Partners Czech spotem, který vtipně poukazuje na zakořeněné předsudky proti Romům. Více Marii Vrábelové řekl Tomáš Habart ze zmíněné organizace.

"Ten spot je součástí naší širší spotové kampaně, protože se bude vysílat nejen v České televizi, ale možná i v některých regionálních televizích, a zatím přibližně v padesáti kinech po celé republice, až se převede na filmový formát. A bude zaměřen na boj s předsudky většinové společnosti vůči etnickým menšinám, v tomto případě vůči Romům."

Jak konkrétně to bude vypadat? Máte už představu?

"Představu máme, protože ho budeme točit příští měsíc. Bude se odehrávat v tramvaji a půjde o jednoduchou zápletku, kdy jeden muž středního věku si myslí, že mu Rom v tramvaji ukradl peněženku, a pak to vyvrcholí trošku komickým způsobem"

Jak dlouho bude trvat ten spot?

"Bude trvat třicet sekund, protože to je maximum, které nám Česká televize dovolí v rámci charitativních a osvětových spotů, které vysílá zdarma."

Herce už máte, nebo lépe řečeno asi vybíráte. Máte představu, jak by měli vypadat?

"Herce teprve vybíráme. Momentálně a tím bych chtěl apelovat na posluchače, protože momentálně nemáme stále uzavřené výběrové řízení, nebo casting na hlavní roli. Přestavujeme si představitele hlavní role jako mladého člověka, Roma, mezi 15 až 30 lety. Prostě klasický člověk dnešní doby."

Romky nehledáte?

"Uvidíme, podle zájemců, ale představovali jsme si spíše muže, ale je to samozřejmě otevřená záležitost."

Myslíte si, že ten klip pomůže?

"Pevně věříme, že každá taková podobná iniciativa není zbytečná a samozřejmě jeden klip asi nezmění smýšlení lidí a předsudky, které se tradují po generace, ale každý krok je dobrý."

Mění se lidé, nebo si myslíte, že pořád přetrvává skrytý rasismus?

"Určitě záleží na konkrétních jednotlivcích, na konkrétních lidech. Z lidí, se kterými se stýkám, mám radost, protože mi přijde, že se situace zlepšuje. Ale když člověk vidí některé reakce v médiích, nebo slyší některé výroky některých politiků, tak ho napadá, že asi ta situace, není až tak růžová. Myslím, že česká společnost, byla dlouhou dobu příliš uzavřená, ať už z politických důvodů, díky izolaci za komunistického režimu, dále po vyhnání Němců po druhé světové válce, velmi etnicky čistá, když použiji to ošklivé slovo. Takže lidé zde nejsou zvyklí na každodenní interakci s větším množstvím jiných lidí, kteří jsou jiní, jakýmkoliv způsobem."

Když se dělal průzkum mezi lidmi, tak nejvíce lidem vadili ve společnosti právě Romové.

"Protože k Romům se vztahuje nejvíce předsudků, které se už dědí po staletí. Ty první předsudky se objevily již v době, kdy sem Romové přišli ve středověku. A řada z nich se v podstatě v různých variantách opakuje až do dnes. Takže jsou zakořeněné tak, že lidé to vnímají, jako že to je skutečnost, přijímají to jako pravdu a nepřemýšlí nad tím, kde se vůbec tyto informace mohly vzít. A právě naše iniciativa se snaží donutit lidi k přemýšlení o tom, kde se ty předsudky vzaly a jestli jsou oprávněné nebo jestli ty informace mají převzaté odjinud, nebo vycházejí z vlastní zkušenosti."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
09.11.2007Ceny Žihadlo se udělují za nejlepší veřejně prospěšnou reklamní kampaň O Roma Vakeren
12.10.2007Kampaň Diskriminace je levárnaO Roma Vakeren
16.03.2007Konference hodnotila výsledky programu romské integraceO Roma Vakeren
09.06.2006Kdo je Orhan GaljusO Roma Vakeren
11.04.2006Zahájení stáží pro začínající romské redaktory v celostátních médiíchZprávy ze života Romů
26.08.2005Součástí projektu romské integrace je i mediální kurzO Roma Vakeren
13.05.2005Organizace Partners Czech realizuje Program romské integrace v BruntáleO Roma Vakeren
22.10.2004Připravuje se program pro školy přihlížející k etnickým skupinámO Roma Vakeren
17.09.2004V Chomutově probíhá projekt Program romské integraceO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Zprávy ]=

Členové Národní strany nespáchali podle policie v lednu při projevech poblíž romského památníku v Letech u Písku trestný čin. Policie se zabývala trestním oznámením, podle něhož řečníci porušili zákon, když údajně zpochybňovali genocidu v bývalém romském táboře. Podle znaleckých posudků a rozborů audiovizuálních záznamů ale trestný čin nebyl spáchán, řekla dnes České tiskové kanceláři mluvčí písecké policie Hana Moltašová.

Olomouc získá letos od ministerstva vnitra přes 900 tisíc korun na pět projektů prevence kriminality. Dotace budou využity na rozšíření bezpečnostního kamerového systému, nákup radaru pro městskou policii, na komunitní práci s ohroženou mládeží, volnočasové aktivity romských dětí a mládeže a na projekt dětského denního centra. To působí při P - centru v Olomouci a je zaměřeno na děti ohrožené šikanou, agresivitou, či drogami.

Občanské sdružení Spolu organizuje 20. a 21. června v Košicích v Hotelové akademii na Jižní třídě školení pod názvem "Co všechno dělají romské ženy na lokání úrovni" v rámci projektu Romská ženská síť. Školení bude věnováno prezentaci tří významných romských žen z Východního Slovenska, se kterými budou účastnice diskutovat o jejich zkušenostech s prací na místní úrovni.

Romské občanské sdružení Velká Ohrada v pražské Trojické ulici poskytuje zájemcům sociálně - právní služby. Patří mezi ně bezplatné, nezávislé a nestranné poradenství, kontakty na organizace zaměřené na odbornou právní pomoc i vyjednávání ve prospěch klienta.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Pražské sdružení Athinganoi nabídne bezplatné kurzy romštiny
Pokud vás baví jazyky a máte chuť se naučit romsky - máte šanci! Přihlaste se na bezplatné kurzy romštiny, které připravuje pražské sdružení Athinganoi. Více Markovi Polákovi řekl organizátor Michal Miko.

"Kurzy romského jazyka budou probíhat v sídle naší organizace na Praze U Královské louky a budou probíhat na základě toho, kolik uchazečů o ně bude mít zájem. Podle toho se i kurzy spustí. Kurzy budou probíhat jednou týdně v rozsahu dvou vyučovacích hodin."

Jak dlouho bude celý kurz trvat?

"Kurz bude trvat nejspíš asi od července do prosince. Kurzy jsou určeny zástupcům romských studentů i široké veřejnosti, takže se může přihlásit kdokoliv."

Může to být i ne-Rom?

"Může to být i ne-Rom a určitě jsou vítáni. Naše organizace považuje znalost romského jazyka jako klíčovou otázku v přístupu k romskému etniku a proto myslíme, že i sami Romové by mohli znát svoji gramatiku. Když můžou znát gramatiku českého jazyka nebo anglického jazyka, tak proč neznat gramatiku svého rodného mateřského jazyka."

Jak se uchazeči můžou ještě dozvědět o tomto kurzu?

"Na našich webových stránkách, které jsou www.athinganoi.cz."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
07.11.2015Na 5. listopad připadá Mezinárodní den romštinyO Roma Vakeren
20.06.2015Mezinárodní den romštiny očima tlumočnice Eriky GodlovéO Roma Vakeren
14.03.2015Romsky psaná literatura se objevovala i před rokem 1989O Roma Vakeren
24.01.2015S romskými spisovatelkami o romštině a mladé generaci RomůO Roma Vakeren
08.11.2014Už dvacet let se Erika Godlová věnuje tlumočení do romštinyO Roma Vakeren
15.07.2014Pozvánka k účasti na projektu Prethodžipen – PřekladZprávy ze života Romů
08.04.2014Nápad poslanců TOP 09 na výuku v romštině považují ve škole v Obrnicích za nesmyslO Roma Vakeren
08.04.2014Speciální romské třídy na školách a romština jako pomocný vyučovací jazyk - zbytečnost nebo šance?O Roma Vakeren
05.11.2013I romština má svůj mezinárodní den. Slaví se právě dnesZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Romské kapely vystoupily ve prospěch onkologicky nemocných dětí
Romské kapely a další interpreti vystoupily v A studiu Rubín v Praze ve prospěch onkologicky nemocných dětí. Jim a jejich rodinám pomáhá Nadační fond Krtek. Pro tuto nevládní organizaci je nyní důležité získat finanční prostředky na nákup speciálních vozíků a to právě díky benefičním koncertům. Janu Mišurcovi to v rozhovoru řekla ředitelka Nadačního fondu Krtek Martina Šmuková - Muchová.

"Nadační fond dětské onkologie Krtek, založený v roce 1999, pomáhá dětem, které se léčí na klinice dětské onkologie Fakultní nemocnice v Brně, a jeho hlavním posláním je snaha o zlepšování, zpříjemňování, zkvalitňování života dětí, které prochází onkologickou léčbou. Kromě toho se také věnujeme péči o ty děti, které už léčbu ukončí a vrací se nějakým způsobem zpátky do běžného života. Potom samozřejmě přispíváme na nákup drobného technického zařízení. V loňském roce jsme získali zhruba 3 milióny korun, kterými jsme přispěli k vybavení nové transplantační jednotky, která byla otevřena v Brně."

Mohla byste říci, zda u nás přibývá onkologicky nemocných dětí?

"Můžu říct ten opak? To, že se daří vracet zpátky do života čím dál větší procento dětí? Teď je to v dnešní době asi 75 - 80 %. A právě proto, že těch dětí je vlastně hodně, tak je potřeba rozvíjet oblast péče o ty, které se vracejí zpátky do života."

S jakými problémy se rodiny potýkají? Asi pro ty rodiny bude také těžké se vůbec vypořádat s tím faktem, že dítě je nemocné. Tak pomáháte jim třeba odbourat jejich strach, požádat potom o případnou pomoc nejen Vás, ale i další organizace?

"Určitě. Ta léčba samotná má obrovský vliv na celou rodiny. Nejen právě na to nemocné dítě. Mnohdy se stává, že léčba vyžaduje přítomnost alespoň jednoho z rodičů během pobytu v nemocnici a protože to trvá dlouho, znamená to, že se ten rodič se vzdálí od rodiny a často se stává, že se ty rodiny potom rozpadají z různých důvodů. Buď z ekonomických nebo prostě proto, že se ti lidi vlastně dost často nevidí. Těch příčin je samozřejmě spousta, ale my se snažíme jim nabídnout pomocnou ruku, právě v tom smyslu, že se snažíme je za prvé propojit navzájem, tzn. že pro prvorodiče s těmi dětmi pořádáme různé víkendové pobyty. Aby rodiče věděli, že nejsou sami, kdo mají takové problémy, a pro děti, aby věděly, že v podstatě v té specifické skupině si jsou rovní, kdežto když se vrátí do třídy, takové dítě po léčbě, tak mnohokrát ho nepřijmou, jak učitelé, tak spolužáci a mají to strašně těžké. Takže v té naší skupině vlastně pomáháme tento schod jakoby přeskočit."

Vy jste se rozhodli organizovat koncerty, vlastně na podporu vašeho fondu, kdy výtěžek z koncertů plyne na sportovní vozíky.

"Ten vozík, to je v podstatě jakoby v tuto chvíli jeden vozík, protože jsme se rozhodli pořídit ho pro ty děti, který jsou právě vyléčeny, aby s námi mohly cestovat spolu s těmi, co už jsou déle po léčbě, protože ony se s námi pořád ještě kamarádí nebo se pořád sdružují. Takže aby ty, které jsou těsně po léčbě, mohly absolvovat to, co ty děti, které jsou už déle fit. Dítě ujede spoustu kilometrů a je to lehké, skladné a pohodlné."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Režisér Jiří Vejdělek připravuje komediálně laděný film Roming
Velký konkurz na herecké obsazení odstartoval přípravu komediálně laděného filmu s názvem Roming. Postavy si vybírá režisér Jiří Vejdělek, jehož posledním filmem byli Účastníci zájezd. Jak částečně napovídá sám název filmu, v kombinaci s hvězdným obsazením herců se uplatní i celá řada romských neherců. Jak Marii Vrábelové řekl sám režisér snímku, film se začne točit o prázdninách.

Účastníci zájezdu (Foto: www.falcon.cz) "Bude to taková komediální romská road movie, veselá věc a zároveň velký poetický příběh. Bude to točeno různě po Čechách a je ještě možné, že to bude i zároveň na Slovensku."

Vy teď vybíráte lidi. Máte několik konkurzů. Jaké jsou Vaše představy o tom, co mají ti lidé splňovat? Koho vybíráte?

"Tak vybíráme z romských představitelů šikovné lidi, kteří mají temperament, vypadají zajímavě pro kameru a dokážou prostě reagovat na moje připomínky. Podle toho si vždycky vybírám herce."

Od kolika let a do kolika? Je to pro mladé? Pro starší?

"Úplně všechny věkové kategorie, protože tam budou děti, dospívající, takové to mezi dvaceti, třiceti i střední věk."

Už jste pracovali s Romy, s herci?

"S herci už jsem pracoval. S Romy - si nevzpomínám. Možná na seriálu, který jsme točili, že tam byla nějaká taková role, ale určitě to nebyla z daleka tak výrazná role a ani ten počet určitě nebyl takový. To bych si myslím pamatoval. Myslím, že dost zajímavá bude ta kombinace herců nebo dokonce hereckých hvězd, které tam plánujeme tak, jak je diváci znají, s romskými představiteli, vlastně často neherci, takže tam to bude oříšek, vlastně pro obě ty skupiny, že herci se budou muset přizpůsobovat vlastně nehereckým projevům Romů a Romové možná se budou nechávat vytahovat těmi hereckými hvězdami k výkonu."

Takže hlavní role bude romská?

"Tam jsou tři hlavní mužské role. Dvě romské - otec a syn a jedna jakoby obsazená nějakou českou hereckou hvězdou, což je jejich kamarád, který se s nimi vydává na cestu a vlastně je na tu cestu bere."

Kdo Vám k tomu dal námět?

"Tak to je zásadní věc. Ten scénář napsal Marek Stein. Vlastně za něj získal několik ocenění za scénář. Dostal cenu Sazky za nejlepší nerealizovaný scénář, myslím za rok 2004. Takže je to látka, která mě vyloženě nadchla, láká ke zpracování a prostě to bude velký romský poetický příběh, ale nejen romský příběh."

Povězte mi: teď odcházíte z konkurzu, jaký je to pro Vás pocit?

"No, bylo to hezké."

Co všechno jste musela předvést?

"Milostnou scénu."

A Vy?

"Chtěli, abych žárlil."

Už Vám řekli, jestli byli s Vámi spokojeni, nebo ne?

"No, koukali, že to bylo dobré a že mi zavolají."

Vy jste se na konkurz také přihlásil. Co Vás k tomu vedlo?

"No, já jsem chtěl zkusit tu příležitost, jako jestli tedy něco ve mně je nebo ne."

Teď jste právě vyšla ze zkoušek. Jaké to bylo?

"Dobrý."

Jakou scénku jste předváděla?

"Že jsme jako milenci a pak jako brácha se ségrou, jako, že se spolu hádáme a tak."

A Vy jste měl být tím druhým partnerem?

"Dobrý. Líbilo se mi to docela."

Měl jste trému?

"Ani ne. Moc ne."

Jak ta scénka vypadala?

"No, jedna byla taková lepší a jedná byla taková prudká. Hrál, že je feťák a prosí mě o drogu. Tak to bylo takový drsnější."

"No, tak, jako feťáka nerad hraji, ale docela dobrý to bylo."

Měl jste se do toho vžít?

"Měl. Hodně moc. Brát to vážně."

Jaké bylo vyrozumění?

"No, že půjdeme do nějakého druhého kola, na nějaký casting."

Takže už jste uspěli.

"No, asi jo, no."

"No, vlastně se to dá říct, že jo."

Takže my jsme spolu mluvili, než jste vešli do dveří ke zkouškám. Tak jaký je to pocit?

"No, jako měl jsem strašnou trému, byl jsem z toho hotový, ale podařilo se."

Jaká scénka byla?

"Měli jsme tři. Jedna byla o prohraných penězích, že chce mamka ode mě půjčit, potom o drogách, já jsem chtěl dávku, a třetí, že mám bílou nevěstu."

A Vy?

"Jsem se vyřádila na něho, víte? Jsem mu to pořádně nandala."

Jako svému synovi?

"Jako svému synovi a jdeme do druhého kola."

"Ano."

Tak to gratuluji.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" s datem 16. června už téměř patří minulosti. Ale naladit si nás můžete opět za týden v pátek ve 20.05 - na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. V úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií. Naše vysílání najdete také na internetové adrese www.romove.cz.

Příště vám nabídneme aktuality ze života Romů a nebude chybět ani romská hudba.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vakeren. Ada šuniben predal tumende.

Mějte se moc pěkně.

Romale but bacht te sasťipen. Ačhen Devleha.

Obsah článku:
Reportáž:  Společnost Stůj jak kvítek hledá romské modelky
Reportáž:  Kapela Devla Drom má úspěch
Reportáž:  Organizace Partners Czech připravuje spotovou kampaň Hlídejte si své předsudky!
Zprávy: 
Reportáž:  Pražské sdružení Athinganoi nabídne bezplatné kurzy romštiny
Reportáž:  Romské kapely vystoupily ve prospěch onkologicky nemocných dětí
Reportáž:  Režisér Jiří Vejdělek připravuje komediálně laděný film Roming

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz