Vyhledávání
28.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, kterou vede Anna Poláková. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý pátek od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz.Vítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Pale hin parašťovin u amen sam pale tumenca. Jek ora šunena amaro vakeriben "O Roma vakeren"!

Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu dnes pro vás máme připravenou celou hodinu aktualit a zajímavostí ze života Romů a samozřejmě nebude chybět romská hudba.

The adaďives predal tumende kerďam reporty, andalo amaro dživipen. Phenaha tumenge nevimata u šunena the romane giľa - šukar šuniben.

Adaďives peršo vakeraha pale grupa Andre peste the pal oda, so kerel e grupa Bengas. Džana amenca tiž Plzňate, kaj amenca vakerelas o fotografos Chad Waett, savo kerďža sľiki the e genďi Roma rising. Tiž adadžives šunena, so kerenas amare čhavore andre škola Citiliby ko Louny.

Nejdříve vám představíme novou kapelu Andre peste a dozvíte se, jak si vede kapela Bengas. Vydáme se také na výstavu Roma Rising, která probíhá v Plzni, a do základní školy v Cítolibech u Loun.

Tiž tumenge phenaha, palo nevo zakonos palo khera, pale Miss Roma, savi ela Prahate u amaro šuniben zaphandaha vičindoneha pre akcia savi kerel tajsa jekhetaniben Athinganoi.

Ve druhé polovině O Roma vakeren si povíme o novele občanského zákoníku týkající se nájmu bytu. Pozveme vás na Miss Roma a na akci, kterou pořádá sdružení Athinganoi. Tolik namátkou z programové nabídky a teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.


=[ Reportáž ]=
Kapela Andre peste dobývá pražská pódia
Kapela Andre peste se právě v těchto měsících snaží dobýt pražská pódia. Kapelu založil Milan Šenki, kterého k mikrofonu pozval Richard Samko.

Milan Šenki Milan Šenki u mikrofonu. Milane, řekni nám, proč zrovna Andre peste?

"Byl to takový výmysl našeho manažera, který je ne-Rom. On mi říkal český slovíčka, já mu je překládal do romštiny a tohle se mu zalíbilo."

Pro ty, co nerozumí, co to znamená?

"Znamená to V sobě, pro sebe, do sebe."

Milane, ty jsi stál u zrodu několika kapel za poslední rok, Black chocolate a dalších. Nefunguje to, nebo nevíš, kde je ta správná hladina, kde je ten správný styl?

"Ty kapely fungují, nebo se dala do hromady jen parta, aby si zahrála, že si chtěla zahrát, jako kamarádi a jsou to výborní muzikanti. Všichni jsou tak zaneprázdnění, že nemohou fungovat neustále."

Jak je to s hraním, jak to máte teď? Kde Andre peste můžeme slyšet, vidět?

"Nejbližší termín, kdy bude v Praze, bude 17. května v Rock Café na Národní třídě."

Jaký styl muziky? Co hrajete za písničky?

"My se soustřeďujeme na středoevropskou muziku, máme v repertoáru ovlivněné písničky Španělskem, latinou, francouzskými Romy, ruskými Romy, ale nechceme už zacházet dál."

To znamená, že si vás můžeme splést s Bengas?

"Určitě v některých písničkách, fázích asi ano, protože Bengas je také výborná kapela. Sám v ní hraji, i Miguel tam hraje, takže ten styl je určitě podobný."

Kdo vlastně v Andre peste hraje?

"Já tam hraji perkuse, Miguel hraje doprovodnou kytaru, mám tam výborného bubeníka Honzu Ježka, který je na konzervatoři. Mám tam výborného sólového kytaristu. Je to francojaponec, žijící v České republice, také student Ježkovy konzervatoře. Jarda Kulička, známý muzikant, který bavil Romy na Spartě po zábavách. Kristýna Gunarová zpívá, zpívá odmalička a měla by ji znát celá Praha."

Kristýno, co nejraději zpíváš s kapelou Andre peste?

"O mě se říká, že jsem taková spíše čardášová, na tradiční romskou hudbu a asi je to pravda, protože nejlépe se mi zpívá a nejraději zpívám čardáše."

V kapele hrají samí muži, jak to máš ty se svým mužem? Povolí ti vystupování?

"Povolí mi vystupování. Zná všechny kluky z kapely a chodí se mnou na koncerty, takže není problém."

Milan Horvát alias Miguel. Migueli, proč ty jsi přijal angažmá v kapele Andre peste?

"Já jsem si sem přišel trochu odpočinout v téhle kapele. Koncertujeme dál, samozřejmě s Bengas, hrajeme třeba v sobotu na Staroměstském náměstí, velký koncert. Pak nás čeká velké turné. Tohle je takové, že mi chyběla zpěvačka. Tady Kristýna Gunárová s námi zpívá. Takže je to tak, že si odpočinu, natáhnu tu kapelu a jen si tam přezpívávám druhé, třetí hlasy. Je to pro mne takový odpočinek."

Odpočinek od Bengas? Je to tam náročné? Jak je to, někteří členové již odešli. Před dvěma lety Vladimír Demeter. Teď nedávno Milan Demeter Bingáč. Jak je to? Bengas se nerozpadá?

"Ne, vůbec ne. Máme hodně práce před sebou."

Co vás čeká v nejbližších měsících, týdnech?

"Tak v nejbližších týdnech: teď to bude ten koncert na 13., pak hrajeme 24. na Slapech, 27. významný festival v Praze Mezi ploty a od září začínáme šňůru po českých městech, po České republice. A jak jsem pořád říkal, ta Amerika, tak se to už nějak rýsuje."

To znamená, že to máte připravené k tomu, že byste mohli koncertovat i v Americe? Kde všude?

"Mělo by to být v New Yorku, Los Angeles a Chicagu."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
09.01.2016Už 15 let hraje svým příznivcům kapela BengasO Roma Vakeren
23.04.2010Skupina Bengas připravuje své třetí albumO Roma Vakeren
20.02.2009ZprávyO Roma Vakeren
09.01.2009O změnách v kapele Bengas a jejich připravovaném albuO Roma Vakeren
23.12.2008Skupina Bengas nahrála vánoční píseňZprávy ze života Romů
22.08.2008Pozvánka na pietní akt a na koncertO Roma Vakeren
19.08.2008Na interkulturním koncertu vystoupí Romové i potomci Sudetských NěmcůZprávy ze života Romů
30.05.2008Z českých skupin na letošním Khamoru vystupovala kapela BengasO Roma Vakeren
27.03.2008Festival Febiofest a Romové Zprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Plzeňští studenti diskutovali s autorem projektu Romské obrození
V Plzni byla zahájena výstava fotografií s názvem Romské obrození, která představuje umělecké portréty českých Romů patřících ke střední a vyšší třídě obyvatelstva. Podle jejího autora, amerického fotografa Chada Evanse Wyatta, tito Romové svým vzděláním, prací, profesionalitou, posláním a životním stylem odporují zaběhnutému stereotypu o nenapravitelnosti této etnické skupiny. Více - Jana Šustová.

Zleva: David Dudáš, Chad E. Wyatt a Lenka Bryndová na besedě se studenty (Foto: J. Šustová) Fotograf Chad Evans Wyatt portrétoval v rámci v projektu Romské obrození více než sto Romů z České republiky. 38 fotografií z této série je možné od soboty vidět na výstavě v centru Plzně v Univerzitní galerii v Jungmannově ulici číslo 1. Výstavu pořádá Ústav umění a designu Západočeské univerzity v Plzni, jehož pracovnici, magistru Lenku Bryndovou, jsem pozvala k mikrofonu.

"Je to kolekce, kterou vystavujeme v rámci naší nově započaté tradice, kdy zveme do univerzitní galerie, v době oslav výročí osvobození Plzně americkou armádou, americké umělce. Jejich specifikem není jen to, že jsou Američané, ale také to, že mají něco společného s Českou republikou a něco pro ni dělají. Tato tradice byla započata v loňském roce manželkou amerického velvyslance paní Catherine Cabaniss, která je velvyslankyní americké kultury v České republice. V letošním roce jsme pokračovali fotografiemi pana Chada Wyatta, který pro českou kulturu a pro české Romy udělal možná více, než jakýkoliv jiný český umělec."

Kolik lidí se zúčastnilo vernisáže? A kteří z nich byli nejvýznamnější hosté?

Chad E. Wyatt na besedě se studenty (Foto: J. Šustová) "Účast na vernisáži nám udělala velikou radost. Odhaduji na 200 lidí. Měli jsme radost, že jsme mohli přivítat předsedu senátu, ministra zahraničních věcí, amerického velvyslance s manželkou, ale také primátora města Plzně a mnoho dalších zajímavých a významných hostů."

Jelikož výstava probíhá na půdě Západočeské univerzity, byla její součástí také zajímavá beseda Chada Wyatta se studenty. Přítomen byl také jeden z portrétovaných Romů - pravoslavný kněz David Dudáš z Rokycan. Po skončení besedy jsem zastavila dvě studentky a zeptala se, co je nejvíce zaujalo.

"Asi nejvíce mě zaujalo setkání s romským reverendem, protože jsem nikdy o podobném člověku neslyšela."

"Musím říci, že to bylo velice zajímavé. Hlavně mne hodně překvapilo, v kolika profesích se Romové vyskytují. Neboť na příklad tady v Plzni jsem ještě neměla možnost se s nimi na živo setkat."

Výstava Romské obrození bude v Plzni k vidění do 17. června. A kam poputuje potom? Na to jsem se zeptala Chada Evanse Wyatta.

"Máme možnost, že v srpnu roku 2006 bude k vystavena v Osvětimi. Určitě bude v září v Kaunasu v Litvě a máme naději, že v říjnu také ve Vilniusu."

Na jakém projektu teď pracujete?

"Můj současný projekt je portrétování anesteziologů, členů americké anesteziologické společnosti. Tato společnost letos slaví své sté výročí. Je úžasné a zároveň legrační, že to jsou velmi chytří lidé, ale přitom to má podtext, kterého jsem si předtím nevšiml. Barva vaší pleti, vaše pohlaví nebo váš věk nejsou důležité. Buď jste dobrý lékař nebo nejste dobrý lékař. Pokud nejste dobrý lékař, nemůžete být členem odborné společnosti. Pokud jste dobrý lékař a jste černoška anebo pocházíte z Indie, Taiwanu nebo z Anglie, pokud jste třeba mladá dívka nebo starý muž - pokud jste dobrý lékař, jste anesteziolog. Je důležité ukázat na tomto projektu lidem, že mají brát v potaz to, že inteligence není výlučnou vlastností nějaké etnické skupiny obyvatelstva."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
04.05.2006V Plzni proběhne výstava fotografií Romské obrození a beseda s jejím autoremZprávy ze života Romů
28.04.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
17.02.2006Na českém velvyslanectví v USA jsou k vidění fotografie českých RomůO Roma Vakeren
09.09.2005Výstava Romské obrození má neobvyklou instalaciO Roma Vakeren
09.09.2005V portrétování romských osobností by mohli pokračovat romští fotografovéO Roma Vakeren
09.09.2005Margita Cichá předává vzdělání nejen ve škole ale i ve své rodiněO Roma Vakeren
02.09.2005V Letohrádku královny Anny na Pražském hradě byla zahájena výstava Romské obrození / Roma RisingO Roma Vakeren
31.08.2005V pražském Letohrádku královny Anny proběhne výstava fotografií Roma Rising / Romské obrozeníZprávy ze života Romů
06.05.2005V Ústí nad Labem je k vidění výstava Jsme jací jsmeO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Základní škola v Cítolibech u Loun
Následující reportáž ze základní školy v Cítolibech u Loun připravila Marie Vrábelová.

Základní škola v Cítolibech učí děti praktickému životu a v méně početných třídách se vyučují předepsané předměty. Učitelky mají možnost více se dětem věnovat a individuálně přistupovat. Školu navštěvují romské i neromské děti. Každý měsíc mají možnost si užít jeden zajímavý den, tak zvaný projektový den, který končí tím, že děti přespí ve spacáku ve svých třídách a ještě dlouho do noci si mohou špitat své bohaté zážitky. A jak byl tento den tematicky zaměřen, mi pověděla ředitelka školy v Cítolibech Jana Vurpsová.

"Jeho přesný název zněl Pohádka, inspirace v životě dětí. Pohádka jako taková, klasický příběh, dětem v životě strašně chybí, proto jsme se rozhodli, že pro ně uspořádáme den, kdy budou s pohádkou pracovat od začátku vyučování až do závěru dne, který bude završen společným spaním ve škole, společnou četbou a dramatizací pohádky."

Vy učíte alternativnější metodou.

"Myslím si, že tuto metodu jsme si zvolili, protože naším školním logem je Příprava, neboli škola pro život. Aby věděly, jak ty vědomosti uplatnit v praxi."

Máte tady hodně romských dětí, jak vycházejí s těmi ostatními?

"Ten problém tady vůbec není nějakým způsobem registrován. Romské děti jsou zařazovány mezi ostatní žáky a ostatní žáci rozdíly nedělají, naopak se snaží pomáhat. Jsou na to tak zvykl9, že vůbec rozdíl už nevnímají."

Děti jsou výukou a činností ve škole nadšeny.

"Tato škola je nejhezčí, protože je tu zábava. Projektový den, výlet do Prahy."

"Mě se líbí, jak tady máme vyzdobenou celou školu a že tu máme hodné paní učitelky. My jsme vyráběly támhle přírodní obrazy. Na kůru jsme to lepili."

Co třeba ty jsi sám vyrobil?

"Já jsem vyrobil s paní učitelkou venku dvě sovy."

Já jsem ale i četla, že jste sbírali dukáty.

"Cítolibské dukáty, to jsou takové malinkaté hodnoty. Na konci je jarmark a za ty dukáty si kupujeme různé pomůcky do školy."

Budete tady mít truhlářskou dílnu, těšíš se na to?

"Ano."

Co bude první, co vyrobíš?

"Nevím, už jsem vyráběl různé lodičky. Teď nevím, co budu vyrábět."

Základní škola v Cítolibech je ale v ohrožení. Ani vynikající výsledky a úspěchy u dětí nepřesvědčí rodiče, aby své děti zapsali právě ve své obci. Raději je dovážejí do Loun, kde si myslí, že výuka je kvalitnější. Původní devítiletka je v současné době pouze do páté třídy. Ukončení výuky na škole se obává i místostarosta Cítolib Josef Neudert.

"Budeme moc rádi, pokud se nám podaří udržet i ten první stupeň, protože dětí je nedostatek."

Je možné školu nějakým způsobem podržet, aby fungovala tak, jak funguje?

"Snažíme se udělat maximum pro to, aby jsme školu u nás v Cítolibech udrželi, protože ty děti, které tu školu navštěvují, mají určitě k obci pozitivnější vztah a chovají se k ní jakoby ke své, než ty, které dojíždějí do škol jinam."

Neměli jste snahu rodiče přesvědčit, aby své dítě nechali tady u vás ve škole?

"Letošního roku jsme k tomuto kroku přistoupili a chtěli jsme o tomto problému promluvit, ale žel zájem rodičů byl mizivý."

Co proto chcete v budoucnu udělat, aby se to změnilo?

"Snažíme se ve spolupráci s místní mateřskou školou, aby ta provázanost mateřské školy a základní školy byla větší. Zatím ta spolupráce je teoretická, nebo praktická. Teď před prázdninami už asi ne, ale v novém školním roce se ta spolupráce rozhodně nastartuje a bude se rozvíjet. Je to jediná možnost, která nám připadá motivující pro rodiče, aby poznali, že tato škola je na vysoké úrovni."

Asi hodně záleží, co radnice pro školu udělá a jak rodiče přesvědčí. Určitě by byla veliká škoda přijít o školu, která má tak dobré výsledky a je uváděna za příkladnou pro ostatní v okrese.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
02.04.2016Co přinese inkluze pedagogům?O Roma Vakeren
13.02.2016Sběr dat pomáhá lépe integrovat děti v britských školáchO Roma Vakeren
23.01.2016Britské zkušenosti s pedagogickou prací s romskými žáky se přenáší i do ČeskaO Roma Vakeren
16.01.2016Proč základní školy odmítají romské žáky?O Roma Vakeren
09.01.2016Co přinesl rok 2015 a co ovlivní život některých Romů i v budoucích letechO Roma Vakeren
09.01.2016Třetinu žáků Základní školy Trmice tvoří romské děti a jsou dobře začleněnyO Roma Vakeren
21.11.2015Lucie Ščuková se za Česko zúčastnila konference Inclusiv education – Take action!O Roma Vakeren
25.04.2015Podle zprávy Amnesty International Česko stále diskriminuje romské děti ve školstvíO Roma Vakeren
07.03.2015Magdalena Karvayová v Ostravě motivuje romské rodiče, aby své děti zapsali do nesegregovaných základních školO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Zprávy ]=

Město Kostelec nad Orlicí na Rychnovsku dokončilo rekonstrukci bývalé ubytovny, z níž loni v dubnu za dramatických okolností vystěhovalo několik desítek Romů. V opraveném domě v bývalých kasárnách vzniklo nákladem 11 miliónů korun 13 nových bytů. Romové se však už do nich nevrátí, ale mají podle radnice bydlení zajištěno.

Romská střední škola, která nyní sídlí v Čáslavi, se bude s největší pravděpodobností opět stěhovat. Nájemní smlouva se Středočeským krajem jí končí 30. června a kraj o jejím prodloužení neuvažuje. Škola mu dluží za nájem a další služby. Vedení školy se nařčení brání. Její zástupkyně Marta Tulejová uvedla, že do rekonstrukce budovy investovali nemalou částku a jednají s krajem o finanční kompenzaci.

Maďarsko chce do roku 2008 výrazně snížit počet romských žáků ve zvláštních školách. Ústavy pro děti s poruchami učení navštěvuje pětina ze 138 tisíc malých Romů, zatímco u dětí maďarského původu jsou to zhruba dvě procenta. Situaci by měly změnit dotace, jejichž cílem je lepší začlenění romských žáků do normálních škol.

Víkendový tábor ve Skalici u Litoměřic připravili pro děti z Ústecké Matiční ulice a okolí pracovníci tamního nízkoprahového klubu Nový svět. Děti odjely dnes a stráví víkend plný her, výletů a na programu je i karneval. Už v pondělí se děti sejdou znovu a to při brigádě na úklidu celé ulice.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
O vystěhování neplatičů z bytů už nemusejí rozhodovat soudy
Podle novelizace občanského zákoníku už nemusejí o vystěhování neplatičů z bytu rozhodovat soudy. Tuto moc mají nyní majitelé bytů. Je pak na obyvatelích samotných, zda svá případná práva obhájí u soudu a v bytě dál zůstanou žít. Ne vždy se totiž stávají neplatiči lidé svým vlastním přičiněním. I ztráta zaměstnání anebo rodinné a osobní problémy mohou vést k neodvádění poplatků za užívání bytu. Jak Janu Mišurcovi řekla advokátní koncipientka z advokátní kanceláře Kláry Veselé-Samkové, magistra Zuzana Navrátilová, nájemníci ale musejí řešit problém okamžitě, aby dluhy nenarůstaly.

"Ta změna spočívá v tom, že dosavadní nutnost přivolení soudu k výpovědi z nájmu bytu byla nahrazena nutností toliko v některých případech. V ostatních případech, v zákoně stanovených, se výpověď podává přímo nájemci bytu a až po té, pokud on s tím nesouhlasí a obrátí se na soud, tak to řízení probíhá u soudu."

Jakých bytů se tato změna týká?

"Rozsah bytů je stanoven v zákoně. Týká se v podstatě všech bytů, kromě bytů družstevních, kde platí speciální úprava. Záleží především na stanovách družstva."

Je vymezena částka, nebo výše dluhu, kdy může být nájemník vystěhován z bytu?

"Ano, tato částka je v zákoně stanovena. Jedná se o částku odpovídající trojnásobku měsíčního nájemného."

Kdyby nájemník chtěl situaci řešit, na koho se má obrátit? Jakým způsobem? Ta částka může být vyšší než jsou tři nájmy, jaké řešení byste navrhla?

"Já bych mu doporučovala, aby se obrátil na příslušného pronajímatele bytu s tím, že chce požádat o splátkový kalendář. Každopádně obrátit se na pronajímatele a řešit tu situaci přímo s ním."

Jak případně probíhá vystěhování?

"Musí být doručena výpověď tomu konkrétnímu nájemníkovi. Poté, co se on do šedesáti dnů neobrátí na soud, tak uběhne tříměsíční výpovědní doba a po této době je on do patnácti dnů povinen byt vyklidit. Pokud tak neučiní, může podat pronajímatel návrh na soud, týkající se výkonu rozhodnutí. To znamená, že poté by došlo k vyklizení pomocí soudního vykonavatele či exekutora."

Je možné, aby člověk, pokud bude vystěhován, získal nové ubytování? Pamatuje na to zákon?

"Ano, zákon na toto pamatuje. Je možné poskytnout náhradní byt nebo přístřeší. Podle toho, jaký výpovědní důvod vedl k výpovědi z nájmu bytu."

Řeší vaše advokátní kancelář případy, které se týkají této novely zákona?

"Zatím to neřešíme. Je to platné a účinné od 1. 4. 2006, takže zatím nevíme o žádných konkrétních případech."

Tato novelizace se netýká jen nezaplacení nájemného jako takového, ale i jiných provinění ze strany nájemníka.

"Ano, samozřejmě. Jedná se o další hrubé porušení dobrých mravů v domě. Jedná se také o to, že nájemník má dva nebo více bytů, nebo o to, že neoznámí změnu v počtu osob, které byt užívají."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
02.01.2016Úhrady za bydlení a co by měla obsahovat nájemní nebo podnájemní smlouvaO Roma Vakeren
28.03.2015Nová koncepce sociálního bydleníO Roma Vakeren
28.03.2015Ombudsmanka si posvítila na diskriminaci menšin při pronajímání nemovitostíO Roma Vakeren
04.04.2013Česká republika stále nemá ucelenou koncepci sociálního bydleníZprávy ze života Romů
06.08.2012Lidé z ostravského ghetta Přednádraží stěhování odmítajíZprávy ze života Romů
30.06.2012Radnice v Novém Boru vystěhovala Romy z bytůO Roma Vakeren
27.08.2011Co dělat, když zkrachuje firma, která Vám rekonstruuje byt?O Roma Vakeren
23.04.2011Prodlení při placení nájmuO Roma Vakeren
12.02.2011Konference o zlepšování přístupu Romů k bydleníO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Představujeme Roberta Stojku - studenta pedagogické fakulty
Stále se mluví o tom, že by se Romové měli vzdělávat. Přitom je už celá řada romských středoškoláků i vysokoškoláků, ale moc se o nich neví. Jedním z nich je i Robert Stojka, který studuje pedagogickou fakultu na Masarykově univerzitě v Brně. Jan Mišurec jej oslovil na nedávné rokycanské konferenci, která se týkala života Romů u nás, jejich uplatnění na trhu práce i politické angažovanosti.

"Studuji sociální pedagogiku. A co ze mě bude? Určitě ze mě nebude sociální pedagog, to asi ne. Spíše bych chtěl dělat sociální politiku. Spíš tím směrem sociálním."

Jsi v prvním ročníku?

"V prvním ročníku."

Jak hodnotíš tu školu? Jsi jediný Rom na této škole?

"Na této škole nás je asi pět Romů a myslím si, že má velice dobrý kredit v republice a celkově v Evropě."

Trápí Tě také nezaměstnanost? Do jisté míry hledáš práci, znamená to, že by jsi chtěl teď při škole ještě pracovat?

"Určitě je nezaměstnanost strašně těžká otázka a hlavně trh práce vyžaduje takovou kvalifikaci, kterou si myslím, že teď, v této době současní Romové nejsou schopni splnit."

Přijel jsi na konferenci sem do Rokycan, co Tě sem přivedlo?

"Jednak mě přivedlo, že to byla konference a všichni říkali, že to bude něco velkého. Už jsem dlouho nikde na konferenci nebyl. Hlavně mě zajímalo, jaký má názory pan europoslanec. To byl asi takový hlavní důvod."

Budou volby, koho budeš volit? Máš už jasno?

"Díval jsem se na programy, co napsali na internetu. Mám už asi tak, přibližně, koho budu volit, ale to si nechám pro sebe."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Soutěž Miss Roma Praha proběhne v Praze počtvrté
Už čtvrtým rokem organizuje městský úřad Prahy 7 volbu Miss Roma Praha 2006. Jaká bude ta letošní Miss, řekla Marii Vrábelové asistentka pro národnostní menšiny tohoto úřadu Markéta Nejedlá.

"To je projekt, který je zaměřen nejen na městskou část Praha 7, ale vyhledávali jsme dívky ze všech městských částí."

Kolik dívek se tedy zúčastní? A jaké disciplíny jste pro ně vybrali?

"Máme dvanáct finalistek a oproti loňskému roku bych řekla, že jsme navýšili možná trochu profesionalitu naší soutěže, protože jsme zvolili novou disciplínu - promenáda ve svatebních šatech. Podařili se mi díky sponzorům, díky různým agenturám a půjčovnám svatebních oděvů zajistit svatební šaty. Takže si myslím, že o to bude mít akce větší, společenštější dosah a slečny si po prvé vyzkouší, jak budou vypadat jako nevěstinky."

Kromě této změny ještě připomeňme jaké disciplíny tam budou.

"Celá soutěž je zaměřena na velmi kvalitní a profesionální přípravu, aby se děvčata nějakým způsobem dostala do prostředí, které jim není úplně tak blízké. To znamená, že prošly fotografickým ateliérem, projdou vizážistkou, projdou kadeřnicí a dostanou se do situací, které třeba ještě nepoznaly, nesetkaly se s nimi. Samozřejmě je to také o tom, že mají v rámci přípravy možnost za asistence naší paní choreografky nacvičovat celou soutěž, všechny nástupy."

Mají dívky připravenou i svou vlastní prezentaci? Recitují, zpívají?

"Určitě. V rámci soutěže jsou tři základní disciplíny. Osvědčení určitých komunikativních znalostí, dovednosti, to je disciplína rozhovoru. Druhá věc je, že každá dívka má šanci se svým vlastním způsobem prezentovat, to znamená zpěv, tanec."

Loni jedna z vítězek Miss Roma jela do Makedonie a tam získala druhou cenu. Jak to bude letos? Bude vítězka mít možnost jet se prezentovat do zahraničí?

"Určitě. Úspěch v minulém roce byl pro nás velmi motivující a počítáme s tím, že jedna z vítězek bude vyslána na tuto soutěž zase do Skopje v Makedonii."

Na letošní Miss bude hrát živě kapela, nebo kdo se ještě Miss zúčastní?

"Budeme tam mít hudební doprovod. V letošním roce jsme vybrali skupinu Quatro z Jablonce nad Nisou a dále jsme si pozvali pana Gejzu Horvátha, velmi známého romského hudebníka z Brna a také Milana Demetera, zvaného Bingáče, který nám zazpívá a bude tam vystupovat jako host."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
17.07.2009Tereza Zámková zvítězila v soutěži Miss Roma PrahaO Roma Vakeren
19.06.2009Vítězkou letošní Miss Roma Praha 2009 je Tereza ZámkováO Roma Vakeren
22.05.2009Miss Roma Praha 2009O Roma Vakeren
27.06.2008Miss Roma Praha 2008O Roma Vakeren
18.06.2008Blíží se Miss Roma Praha 2008Zprávy ze života Romů
11.05.2007Už pátým rokem se koná soutěž Miss Roma PrahaO Roma Vakeren
30.06.2006Vítězka Miss Roma Praha 2006 soutěží v MakedoniiO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Pravá romská zábava v Kulturním domě Ládví
V sobotu si můžete jít zatancovat na pravou romskou zábavu. Koná se v pražském Kulturním domě Ládví a začátek je v 19.30 hodin. Pozvánku se spolupořadatelkou Gabrielou Hrabaňovou, která je ředitelkou společnosti Athinganoi, natočil Marek Polák.

Občanské sdružení Athinganoi pořádá romskou zábavu, kde bude k poslechu tradiční romská hudba. Řeknete nám program?

"V sobotu 13. 5. budeme v Kulturním domě Ládví po prvé za naší historii organizovat romskou zábavu. Tuto zábavu organizujeme ještě společně s občanským sdružením Romea a Amare Dromeha. K tanci a poslechu nám budou hrát Gipsy Tutsi, což je kapela z Kolína, ale také by se nám měli představit nějaké mladé taneční soubory, aby nám zpestřily večer."

Co vás vedlo k tomu, že pořádáte romskou zábavu?

"Tím že občanské sdružení Athinganoi už několik let organizuje Mezinárodní den Romů, tak letos jsme chtěli tento svátek přiblížit lidem co nejvíce. Romům, kteří žijí v Praze také umožnit to, že za malý peníz se mohou jít pobavit a připomenout, že už před měsícem byl Mezinárodní den Romů, ale že další bude příští rok.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" s datem 12. května už téměř patří minulosti. Ale naladit si nás můžete opět za týden v pátek ve 20.05 - na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. V úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií. Naše vysílání najdete také na internetové adrese www.romove.cz.

Příště vám nabídneme aktuality ze života Romů a nebude chybět ani romská hudba.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vakeren. Ada šuniben predal tumende.

Mějte se moc pěkně.

Romale but bacht te sasťipen. Ačhen Devleha.

Obsah článku:
Reportáž:  Kapela Andre peste dobývá pražská pódia
Reportáž:  Plzeňští studenti diskutovali s autorem projektu Romské obrození
Reportáž:  Základní škola v Cítolibech u Loun
Zprávy: 
Reportáž:  O vystěhování neplatičů z bytů už nemusejí rozhodovat soudy
Reportáž:  Představujeme Roberta Stojku - studenta pedagogické fakulty
Reportáž:  Soutěž Miss Roma Praha proběhne v Praze počtvrté
Reportáž:  Pravá romská zábava v Kulturním domě Ládví

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz