Vyhledávání
7.6.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, kterou vede Anna Poláková. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý pátek od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz.Vítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Pale hin parašťovin u amen sam pale tumenca. Jek ora šunena amaro vakeriben "O Roma vakeren"!

Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu dnes pro vás máme připravenou celou hodinu aktualit a zajímavostí ze života Romů a samozřejmě nebude chybět romská hudba.

The adaďives predal tumende kerďam reporty, andalo amaro dživipen. Phenaha tumenge nevimata u šunena the romane giľa - šukar šuniben.

Peršo tumenge phenaha, jak šaj džan andre mózi. Džana amenca tiž Břeclavate, jak keren predalo Roma buči o romane poradci a dodžanena tumen tiž palo rekvalifikaci, save kerel o paržsko magistratos.

Nejdříve vás pozveme společně s režisérem Danem Wlodarczykem na film Indián a sestřička. Dozvíte se také, jak pracují romští poradci v Břeclavi a o rekvalifikačních kurzech, který pořádá pražský Magistrát.

Tiž amenca džana Ostravane, jak sas o Peter Mercer, so kerel buči le Romenca andre Anglia u phenaha tumenge, save akcii ena pro temutno romano džives, savo ela pre aver kurko.

Ve druhé polovině O Roma vakeren se vydáme do Ostravy na akci Romové Romům, kde o vzdělání, práci, bydlení a možnostech v Evropské unii hovořili s britským aktivistou Peterem Mercerem. Také vás pozveme na oslavy Mezinárodního dne Romů, který si připomeneme 8.dubna. Tolik namátkou z programové nabídky a teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.


=[ Reportáž ]=
Na Febiofestu se představil film Indián a sestřička
V rámci Febifestu můžete vidět celou řadu kvalitních českých i zahraničních filmů. Divákům se představuje také snímek režiséra Dana Wlodarczyka s názvem Indián a sestřička. Vypráví obyčejný lidský příběh o lásce romské dívky a českého kluka. Slovo má Jan Mišurec.

Marie v nemocnici Film Indián a sestřička je film, který se může stát komukoliv z nás. Je o nenaplněné lásce. Někteří budou brečet, někteří se budou smát. Je to Romeo a Julie v moderním podání říká režisér Dan Vlodarčik.

"Je to spíše film, co víme předem, zaměřený na klubovou distribuci a je to tak trochu film pro kritiky. Film je o vztahu gádže a Romky, když to řeknu hodně stručně. Je to Romeo a Julie převedená do 21. století do české kotliny na malé místo. Také by to mohla být West Side Story, ale protože je to východní Evropa, tak tomu říkáme East Side Story. Je to o tom, jak to nefunguje mezi dvěma lidmi, když si o tom druhým udělají iluze. Je to film, ve kterém do určité míry hrají roli rasové předsudky."

Tibor Hlavní roli, Marii, zdravotní sestřičku, ztvárnila mladá a talentovaná Denisa Demeterová, která si vás získá svou upřímností a neobvyklou skromností.

"Ve filmu Marie v podstatě neví, co chce, a nedokáže věci řešit rozumně. Do všeho jde po hlavě."

Natáčelo se i v nemocnici. Jak jste se tam cítila?

"Ze začátku to bylo zvláštní, všude krabičky a sterilní prostředí. My jsme měli vyhrazeno jedno patro, kde jsme nepřišli do kontaktu s pacienty ani s personálem. Bylo to o zvyku."

Vznikla tam nějaká přátelství během natáčení?

"Určitě. Moje největší přátelství vzniklo s uměleckou maskérkou Janou Dopitovou. Do dneška si voláme a scházíme se. Pan Godal, táta, navždy, pořád."

Kdybyste si mohla napsat roli, nebo vybrat si sama pro sebe roli, co byste si chtěla zahrát?

"Chtěla bych hrát v nějaké mafiánské gangsterce."

Ve vedlejší roli se ve filmu objeví i Rozita Mertová, která hraje přísnou a svéráznou matku Marie. Právě ona a zbytek rodiny si nepřeje, aby se Marie stýkala se svým českým přítelem. Předsudky nejsou jen ze strany Čechů k Romům, ale i na opak. A to platí i v této romské rodině.

"Znovu jsem si sáhla na to, co bylo pro mne kdysi smyslem života. Ale tentokrát už v jiné životní poloze. A měla jsem z toho velkou radost. Film má v podtitulu otázku Komu vadí láska? Z mého pohledu je to film o strachu z jinakosti. O strachu, který je silnější než láska. Je to pro mne film o bídě lidských vztahů, které se podřizují tomu, co je vidět, tomu, na co se dá sáhnout. Není to komerční film, nutí diváka přemýšlet. A já bych si moc přála, kdyby diváci cestou z kina opravdu vážně přemýšleli o té otázce, která je v podtitulu: Komu vadí láska? A aby při tom přemýšlení objevili toho, kdo je láska. Láska s velkým L."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
06.03.2008Indián a sestřička (2005)Filmy
07.09.2007O pocitech herečky Rozity Mertové z filmu Indián a sestřičkaO Roma Vakeren
21.04.2006Ve filmu Indián a sestřička hraje i Mirek Kotlár z Romského komunitního centraO Roma Vakeren
03.02.2006Film Indián a sestřička měl předpremiéruO Roma Vakeren
02.12.2005Film Indián a sestřička vypráví o lásce mezi Romkou a českým hochemO Roma Vakeren
02.12.2005Ve filmu Indián a sestřička hraje Angelika LakatošováO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
V Břeclavi by měla začít působit dvojice romských terénních pracovníků
V Břeclavi žije početná romská komunita. Některé z rodin však velmi špatně zvládají výchovu svých dětí: v poslední době se množí případy záškoláctví, několik romských dětí se dokonce sdružilo do jakéhosi gangu. To vše jsou problémy, které by měla časem pomoci vyřešit dvojice romských terénních pracovníků. Hana Ondryášová zjistila na místě další podrobnosti.

Potíží si je dobře vědoma i zdejší radnice. Proto se rozhodla obnovit kdysi poměrně dobře fungující funkci romského terénního poradce. Ba co víc. Této role by se mělo zhostit více pracovníků, vysvětluje Zdeněk Janíček, vedoucí sociálního odboru břeclavského úřadu.

"Seděli jsme spolu, již jsme si nastínili některé okruhy, takže největší váhu nyní klademe na vzdělání. Čili jakýmkoliv způsobem odbourat záškoláctví, které je ve velkém rozsahu u břeclavských rodin. Doučování s nimi, vytipování problému v rodině ze strany rodiny, pomoci vyřizovat úřední záležitosti tady, odhalovat různé negativní jevy včetně pomoci prosazujícímu se trendu drogové závislosti, nebudeme si nic nalhávat, i v této oblasti. V naší lokalitě i u romské mládeže tato oblast je, takže i tam bude okruh problémů, které budou řešit. Vytipovávat rodiny i se zdravotními problémy, lékaři, hygienou. Těch okruhů je strašně moc."

Jeden z dvojice budoucích terénních pracovníků je mladý Rom Roman Gabčo. S podobnou prací už má své zkušenosti. Kdysi působil v jedné z místních škol. I teď se chce soustředit nejen na práci s dospělými, ale znovu právě i na děti.

"Rodiny, kde děti chodí za školu místo do školy, začneme těmi dětmi, aby řádně navštěvovaly školu. Budeme se snažit pro ně udělat všechno. Pro dospělé bych chtěl udělat rekvalifikační kurzy, domluvit se s úřadem práce, s panem ředitelem. Pro děti bych chtěl udělat v létě tábory, letní výlety. Budu se snažit, aby to bylo co nejdříve dobré, hlavně pro děti. Aby se vyučily, aby něčím byly, aby měly základní a střední vzdělání."

V 27 tisícové Břeclavy žije dnes nejméně tisícovka Romů. Dva elánu plní terénní pracovníci by se měli mezi nimi začít pohybovat ještě letos v létě.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
02.06.2012Romové z Břeclavi nepodají trestní oznámení kvůli křivému narčení z útokuO Roma Vakeren
26.05.2012Matka chlapce, který lhal o napadení Romy, se veřejně omluvilaO Roma Vakeren
25.05.2012Monika Šimůnková: K tomu, aby se situace z Břeclavi neopakovala, může přispět každý z násZprávy ze života Romů
24.05.2012Z českého tisku: Chlapec z Břeclavi si útok Romů vymyslelZprávy ze života Romů
12.05.2012Břeclavští Romové odsuzují útok na mladého chlapceO Roma Vakeren
20.04.2012Postoje břeclavských Romů k situaci ve městěZprávy ze života Romů
20.04.2012Nedělním protestům v Břeclavi nakonec radnice bránit nebudeZprávy ze života Romů
19.04.2012Surově zbitému Petrovi z Břeclavi se daří o něco lépeZprávy ze života Romů
18.04.2012Stanovisko občanského sdružení IQ Roma servis k událostem v BřeclaviZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Praha pořádá pro Romy kurzy práce na počítači
Hlavní město pořádá pro Romy kurzy práce na počítači. A nejen to. Připravuje ještě další rekvalifikace, které umožní Romům najít uplatnění na trhu práce. Více informací řekla Marii Vrábelové radní Hana Halová.

Foto: Jana Šustová "Hlavní město Praha je partnerskou organizací Slovo 21 a my jsme spustili kurz počítačové gramatiky. Z 12 absolventů máme již tři Romy zaměstnané. Ti potom ještě pokračují v dalších kurzech, prohloubení MS Wordu a následně Excelu."

Co máte v nejbližší době připravené pro Romy? Budou to kurzy nebo rekvalifikační kurzy?

"V dubnu máme připraveno další výběrové řízení na dodavatele rekvalifikačních kurzů. Řidičského kurzu, skupinu C pro nákladní automobily, dále na svářeče, kadeřnice, vizážistky. Zejména u řidičského kurzu bude nutné udělat výběrové řízení i mezi samotnými Romy, z důvodu velkého zájmu a omezených finančních prostředků z projektu IQEL. Tyto kurzy jsou pro účastníky zdarma. Již se nám podařilo zajistit pracovní místa v Pražských službách a dokonce i na magistrátu. Samozřejmě budeme dále spolupracovat jak s úřadem práce tak i s městskými částmi a s romskými občanskými sdruženími a sháníme pracovní místa pro tyto Romy."

Je o tyto kurzy mezi Romy zájem? Kde se mohou přihlásit, nebo kde se to dozví?

"Máme zde poradní sbor, přes který jdou veškeré informace. Každá městská část, těch dvaadvacet správních obvodů, má svého romského poradce, nebo jiného pracovníka v sociálním odboru, který s Romy spolupracuje a upozorňuje je na tuto možnost. Je pravda, že Romové mají ohromný zájem, až jsme sami byli překvapeni."

Máte informace o tom, že Romové jsou zaměstnaní? Je zpětná vazba?

"Samozřejmě, zpětná vazba je. Je to podmínka IQELu, my musíme vyhodnocovat veškeré dopady kurzu, takže s každým absolventem kurzu se pracuje. Jakmile je zaměstnán, tak se vyhodnocuje vliv, dopady rekvalifikačního kurzu."

Plánujete i do budoucna, že budete pořádat kurzy?

"Projekt je do roku 2008. Máme to i podle finančních prostředků. Začali jsme v roce 2005, až 2008. Takže budeme postupně další kurzy realizovat až tohoto roku. Neumím nyní předjímat, co bude v roce 2008, protože fakt je to, že tento projekt je hodnocen vysoce kvalitně. Hlavní město Praha patří mezi nejlepší kraje, kterým se podařilo nastartovat princip vzdělávání nebo prohlubování kvalifikace Romů a následně uvádění je na trh práce."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
09.11.2007Pardubické sdružení Darjav pořádá kurzy v práci na počítačích O Roma Vakeren
31.10.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
10.01.2003Romská střední škola sociální v Kolíně dostala nové počítačeO Roma Vakeren

=[ Zprávy ]=

Zacházení s Romy v nových členských zemích Evropské unie Česku, Slovensku a Maďarsku se lepší jen pomalu a v kandidátských zemích Rumunsku a Bulharsku čelí Romové výrazné diskriminaci. Uvádí to zpráva komisaře Rady Evropy pro lidská práva Álvara Gila - Roblese zveřejněná ve Štrasburku. V Česku, Slovensku a Maďarsku Romům podle komisaře nadále hrozí sociální vylučování ze společnosti a to nehledě na vládní programy zaměřené na jejich integraci do většinové společnosti.

Dubnové dny Romské kultury chtějí většinové společnosti v Ostravě přiblížit zvyky a život tohoto etnika. Hlavním smyslem akce je přimět lidi k zamyšlení a pochopení odlišné romské kultury. Neinformovanost a nepochopení jsou často příčinou nenávisti. Sami organizátoři akce, která se letos koná třetím rokem, přiznali, že nejprve museli s vlastní kulturou seznámit řadu Romů a teprve letos se rozhodli, že se více otevřou většinové společnosti.

Brněnským Romům v minulém roce podle občanského sdružení IQ Roma servis přestaly narůstat dluhy spojené s bydlením. Důvodem je přísnější a hlavně rychlejší postup úřadů, které zasáhnou dřív, než dluhy kvůli úrokům dosáhnou vysokých částek. Na druhé straně ale přibývá rodin, kterým tak hrozí vystěhování.

Chebská komise pro romské záležitosti navrhla, aby z města do poloviny roku zmizela více než třetina hracích automatů. Další by měly skončit do půl roku. Romové tak chtějí bojovat s návykovým hráčstvím. Vedení města ale chce počet automatů snižovat pozvolna. Představitelé chebských romských organizací upozorňují na to, že zejména mladí Romové, nadprůměrně postižení nezaměstnaností, ve velké míře podléhají gamblerské závislosti.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Romové hovořili s britským aktivistou o vzdělání, práci, bydlení a možnostech v EU
Mezi dospělými Romy je stále mnoho negramotných. Naopak děti už si uvědomují, že vzdělání je důležité. Je to zásluhou hlavně neziskových organizací - shodují se Romové v Moravskoslezském kraji. O vzdělání, práci, bydlení a možnostech v Evropské unii hovořili s britským aktivistou Peterem Mercerem na akci Romové Romům. Na místě byla Gabriela Všolková.

Romové stále stojí na okraji zájmu většinové společnosti. Dokladem je skutečnost, že česká republika nečerpá peníze na romské projekty z evropských fondů, říká Čeněk Řůžička z Výboru pro odškodnění romského holocaustu. Na druhou stranu přiznává, že sami příslušníci menšinové společnosti by se měli začít starat sami o sebe. Vzít na sebe odpovědnost, ale také na příklad udržovat tradice.

"Takovéto setkání, jaké je tady, děláme po celé republice, ve všech krajích. Můžu vám říci, že kolikrát se setkávám, když se dotazuji rodičů na takové zásadní věci, jako je romská vlajka, nebo romská hymna, nebo některé z těchto zásadních věcí, které by měl každý příslušník národa znát, tak oni nevědí. Potom hrdost samozřejmě trpí."

Čeněk Růžička připomněl, že bez vzdělání se nic nepohne dopředu.

"Skoro 75 % našich dětí je na, teď už, Speciálních školách. Tady se to kouše. Myslet si o tom můžeme cokoliv, ale holý fakt zůstává. Jsem přesvědčen, že dokud nezačnou naše děti chodit na normální základní školy, mezi děti většinové, tak se tato situace lepšit nebude. Ve vzdělání je základ."

Romská pedagogická asistentka z Krnova Petra Kotlárová pracuje ve školství šest let a je přesvědčena, že zájem o vzdělání roste.

"Nezáleží tak na učitelích, ani na vzdělávání, ale záleží opravdu na tom, že Romové se mění. Mění svůj přístup k životu a k životu zde. Záleží jim na vzdělání, pochopili, že je lepší mít výuční list, než nemít nic, zvlášť v dnešní době. Neziskové organizace nám hodně pomohly, abychom nastartovali vše, co jsme chtěli ve školství dokázat a dnes si myslím, že romských dětí, které odcházejí na střední učiliště, je daleko více, než v minulých letech. Budou to děti o něco málo jiné než rodiče. Již budou mít jiný smysl života."

Největší změnu vidí v uvažování. Romové již nežijí jen ze dne na den, ale myslí na to, že přijde nějaké zítra. Začínají plánovat budoucnost. Prezident východoanglické Rady kočovných Romů Peter Mercer souhlasí s tím, že vzdělání je důležité.

"Největší problémy jsou spojeny se vzděláním romských dětí. Hodně dobrého už se pro ně udělalo. Například už nás v různých organizacích a také ve školách v Anglii navštívili lidé, kteří se chtěli seznámit s naším vzdělávacím systémem. Teď zaměstnávají pedagogické asistenty. V Anglii jsme pro společné vzdělávání. Všichni jsou na stejné úrovni, nezávisle na tom, z jaké společnosti pocházejí. Chodí do stejných škol, mají stejné učitele i asistenty."

Mercer vyprávěl o tom, jak v Anglii žijí kočovní Romové. Sám žije v karavanu a nedovede si jiný způsob života představit. Návštěvníky povzbuzoval k hájení vlastních práv. Podnětné ale byly i diskuse na chodbě.

"My zde nejsme proto, abychom si řešili každý svůj problém. My, kteří zde jsme, to musíme vidět z nadhledu. Za všechny Romy, nejen za sebe. Protože ten samý problém, který máte třeba vy s bydlením, nebo s jinými záležitostmi, má tisíce dalších Romů. Když budete mluvit, jenom za sebe, tak toho moc nedokážete."

"Za všechny, jasné že za všechny."

Brady Clough z Centra politických analýz potvrdil, že podobný program již viděli lidé v dalších krajích České republiky. Největší ohlas měl tam, kde jsou Romové aktivní.

"Diskuse byla velmi zajímavá například v Českých Budějovicích, nebo v Karlových Varech, kde jsou aktivnější romská sdružení. Tím pádem člověk uvidí, jak mají Romové větší zájem se starat o svou budoucnost a více na sobě pracovat."

Romové měli na akci možnost seznámit se s lidmi z neziskových organizací a dozvědět se na koho se mají obrátit se svými problémy.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Ondřej Merta se zajímá o natáčení krátkých filmů, za které už i v minulosti byl oceněn
Mezi mladými lidmi je hodně talentovaných Romů. Většinou se o nich neví, protože sami netouží po publicitě. Příkladem může být Ondřej Merta, který studuje třetím rokem Filosofickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, obor uměnovědná studia. Jak řekl Marii Vrábelové, teď se tento student zajímá především o natáčení krátkých filmů, za které už i v minulosti byl oceněn.

"Zabýváme se od estetiky a dějin umění po to, co my sami chceme. Můžeme se vyprofilovat v tom, co nás zajímá."

A vás zajímá?

"Mě zajímá film, video."

Na škole se tomu můžete věnovat?

"Teoreticky, všem praktickým věcem se můžu věnovat na výtvarné výchově, popřípadě na Fakultě sociálních studií. Tam něco točíme"

Co točíte, kde točíte, s kým?

" Někdy v prvním ročníku jsme se dali dohromady s pár spolužáky a udělali jsme několik krátkých filmů. Teď již děláme spíš každý sám."

Těch prvních pár krátkých filmů bylo o čem?

"Byl to hraný film, natočili jsme jednu povídku od Sartra. Mám rád Nezvala, tak jsme točili jednu z jeho próz."

Říkal jste, že teď točíte sám, co točíte, co vás baví?

"Vytvářím nějaké krátké věci, spíš vizuální, než narativní. To znamená, že se snažím spíše o estetickou stránku než o vyprávění příběhu. Ta moje videa jsou hodně abstraktní, popřípadě tam využívám různé motivy. Vzniká to tak, že chodím s kamerou a točím různé věci, které mě zajímají, které dobře vypadají, a potom z toho skládám nějakou koláž. Většinou se snažím, aby z toho byl nějaký pocit, který je většinou spíše negativní, spíš chci rozrušit toho člověka, upozornit na nějaké věci, které jsou aktuální, ale aby to vypadlo zajímavě."

Jak se k Vám chovají spolužáci? Vy jste asi jediný romský student na škole.

"Je pravda, že jsem se tam ještě s žádným nesetkal. A studenti se ke mně chovají velmi mile."

Koukáte se na život prostřednictvím obrázků a dokážete vytáhnout ty nejdůležitější věci z života?

"Myslím si, že ne, protože pro každého je důležité něco jiného. Je to hrozně subjektivní a moje vidění je to nejsubjektivnější, jaké může být. Je to moje oko, moje kamera. Hrozně bych chtěl najít to krásné ve světě, ale zatím se mi to moc nedaří."

Už máte jasno v tom, co byste chtěl dělat v budoucnosti? Podívat se do světa a začít tam, nebo začít u nás a udat si svůj směr?

"Já bych možná chtěl ještě studovat, chtěl bych se dostat na FAMU. To je další krok, který bych chtěl udělat. Jinak v tom, co bych chtěl dělat v budoucnu za zaměstnání, vůbec nemám žádnou představu. Chtěl bych dělat něco, co by mi bylo hodně příjemné dělat, a nevím, jestli tím, co je pro mě příjemné dělat, je možné se živit."

Kdybyste jednou byl úspěšný, známý, hlásil byste se k Romům?

"Hlásil, ale asi ne jako Rom Ondřej Merta, ale Ondřej Merta, Rom. Je to přirozená věc, tak jako je každý člověk, tak stejně tak přirozené je, že člověk je Rom nebo Čech."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Oslavy Mezinárodního dne Romů začnou v Praze už v pondělí
Jak jistě víte, 8. duben byl vyhlášen Mezinárodním dnem Romů. Oslavy v Praze začínají už příští týden v pondělí odbornými semináři, které jsou přístupné široké veřejnosti. Více informací poskytl Janu Mišurcovi spolupořadatel Zdeněk Horváth ze sdružení Athinganoi.

"První část oslav Mezinárodního dne Romů se bude věnovat teoretické části, budou to semináře. Po tomto segmentu bude následovat taková trošku veselejší část, bude tvořena dvěma koncerty. Úplné ukončení oslav bude setkání u stromu na Letenské pláni. Tento strom byl zasazen roku 2004 a má reprezentovat zapuštění kořenů národnostních menšin v Praze."

Kde budou semináře probíhat, od kolika do kolika hodin?

"Semináře budou probíhat od 3. do 5. dubna v hlavní budově Filosofické fakulty UK na Palachově náměstí. První, který se bude konat v pondělí 3. dubna od 15:50 do 17:30, se bude věnovat romským mezinárodním aktivitám k 35. výročí založení Mezinárodní romské unie. Jako panelisté vystoupí Emil Ščuka, Eva Davidová a Ondřej Gdyňa. Druhý seminář se bude konat v úterý 4. dubna na tom samém místě ve stejný čas a bude se věnovat studiu romistiky. Jako panelisté vystoupí Jiří Pos, Zbyňěk Andreje a Eva Davidová. Poslední seminář proběhne 5. dubna ve středu od 16:40 do 18:40 na stejném místě a bude se věnovat otázce anticiganismu, romofobii a rasismu v České republice. Jako panelisté vystoupí Kateřina Žak, David Strupek, Gabriela Hrabaňová a Jaroslav Palvín."

Kdybychom se vrátili k těm koncertům, kde přesně, od kolika hodin ty koncerty budou?

"V úterý 4. dubna vystoupí skupina Kale, od 9 hodin ve Švandově divadle. Budou křtít nové CD, které vyvdávají poprvé bez Věry Bílé. Druhý koncert se bude konat v čtvrtek 6. dubna, v klubu Matrix v Koněvově ulici na Žižkově a vystoupí zde skupiny Le Čhavendar, Andre Peste, Vojta Lavička and Demeter Trio a skupina Bengas. A tento koncert se bude konat od půl deváté."

Co Vám říká Den Romů, co to pro Vás znamená?

"Pro mě to donedávna nebyl úplně známý pojem. Ale v současnosti jako jeden z pořadatelů jsem si pomalu uvědomil důležitost tohoto dne jak pro Romy, tak i pro většinovou veřejnost, a beru ho jako jeden z nástrojů, který můžeme použít k upevnění tzv. romipen, našeho romství."

Kompletní informace ke dni Romů jsou na internetové adrese: www.athinganoi.cz.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
02.04.2016Oslavy Mezinárodního dne Romů budou na různých místech naší vlastiO Roma Vakeren
31.03.2016Největší oslavy Mezinárodního dne Romů budou letos opět v BrněZprávy ze života Romů
13.02.2016Přípravy na Mezinárodní den Romů jsou v plném prouduO Roma Vakeren
18.04.2015V Brně se uskutečnil Týden romské hrdostiO Roma Vakeren
08.04.2015Společné vyjádření sedmi velvyslanectví k Mezinárodnímu dni RomůZprávy ze života Romů
04.04.2015Poselství amerického velvyslance k Mezinárodnímu dni RomůO Roma Vakeren
04.04.2015Oslavy Mezinárodního dne Romů v PrazeO Roma Vakeren
31.03.2015Mezinárodní den Romů v pražském klubu Meet FactoryZprávy ze života Romů
28.03.2015Přípravy na oslavy Mezinárodního dne Romů vrcholíO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
V divadlech nechybí ani hry s romskou tematikou
V pondělí si mezinárodní divadelní obec připomněla Světový den divadla, který byl ustanoven v roce 1961 Mezinárodním divadelním institutem a připadá na 27. března. Příspěvek k tomuto tématu připravila Jana Šustová.

Foto: Brian Kenety Cílem Světového dne divadla je vést divadelníky i obecenstvo k zamyšlení nad posláním a úlohou divadla, vyjádřit solidaritu divadelníků celého světa, podpořit jejich úsilí o prosazování základních morálních a společenských vlastností uměleckými prostředky a napomáhat myšlenkám vzájemného porozumění mezi národy. K tomu mohou přispět i divadelní hry s romskou tematikou, které naštěstí na českých divadelních jevištích nechybí. Zrovna včera vystoupili herci brněnského divadla Líšeň s pohádkou Paramisa - Chytrý hloupý Rom na scéně HaDivadla v Brně. Děj této hry nám přiblíží režisérka Pavla Dombrovská.

"Mladý Rom se kamarádí s princeznou, která ho má ráda, ale v momentu, kdy se o tom dozví král, Roma vyžene. Cikán jde do světa. Později se vrátí a v rodině se dozví, že: ,v tom království byl takový strom, kořeny měl v zemi a korunu v nebi. Králi se jednou ve snu zdálo, že na tom stromě jsou tři jablka. Kdo ta tři jablka sní, z toho se stane čtyřiadvacetiletý frajer. Zafaxoval po všech hrdinech, že kdo mu ta tři jablka přinese, tomu, že dá svou dceru za ženu. Chodilo tam spousta lidí, nevylezli ani do půlky, spadli, polámali se nohy.....

A cikán řekne královi, že mu to jablko přinese, takže jde zase do světa, dostane se na druhý svět a tam potká čarodějnici, která má krásnou dceru. Do té dcery se zamiluje, vykašle se na jablka, žije tam s tou dcerou. Nicméně tam objeví 24. komnatu a v ní draka, kterého vysvobodí, protože neví, jaké nebezpečí mu hrozí. Vysvobozený drak mu odnese jeho milovanou ženu. Rom se vydává ji hledat, honí se s drakem, ženu vysvobodí, drak ho dožene, poprvé ho dožene, podruhé, potřetí ho už roztrhá, hodí ho do pytle, pošle tchyni. Ta ho opět obživne a Rom se zase vydává do světa hledat radu k čarodějniciným sestrám. Nakonec mu jedna půjčí svého kouzelného koně, který je kouzelný, protože je to bratr drakova koně a v podstatě se s drakovým koněm domluví, že kůň shodí draka na zem, a tím oba zachrání a zachrání celou situaci.

Takže v podstatě to není tak, že by se hlavní hrdina o něco přičinil svým hrdinstvím a svými schopnosti, spíše má takové zatracené štěstí, že z toho nakonec vyvázne a odvede si svou ženu, čarodějnicinu dceru, se kterou jde potom domů, protože se mu zasteskne po rodině. Králi nakonec přinese i tři jablka, dostane od něho nový dům a vše, co si přeje, a král ho obdivuje."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
28.11.2015Romové si předávali vědomosti a poznatky prostřednictvím ústní lidové slovesnostiO Roma Vakeren
15.01.2011Co jsou to paramisaO Roma Vakeren
31.08.2009Paramisa na prknech, dlažbě i trávěZprávy ze života Romů
22.09.2006Festival divadla Líšeň zahajoval česko-romský projektO Roma Vakeren
12.09.2006Letošní festival divadla Líšeň představí také romské tradiceZprávy ze života Romů
20.01.2006Romská pohádka Paramisa - Chytrý hloupý RomO Roma Vakeren
17.01.2006Brněnské divadlo Líšeň vystoupí s romskou pohádkou Paramisa také v PrazeZprávy ze života Romů
06.01.2006Česká televize odvysílá dokument o romské inscenaci Paramisa - Chytrý hloupý RomZprávy ze života Romů

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" s datem 31. března už téměř patří minulosti. Ale naladit si nás můžete opět za týden v pátek ve 20.05 - na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. V úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií. Naše vysílání najdete také na internetové adrese www.romove.cz.

Příště vám nabídneme aktuality ze života Romů a nebude chybět ani romská hudba.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vakeren. Ada šuniben predal tumende.

Mějte se moc pěkně.

Romale but bacht te sasťipen. Ačhen Devleha.

Obsah článku:
Reportáž:  Na Febiofestu se představil film Indián a sestřička
Reportáž:  V Břeclavi by měla začít působit dvojice romských terénních pracovníků
Reportáž:  Praha pořádá pro Romy kurzy práce na počítači
Zprávy: 
Reportáž:  Romové hovořili s britským aktivistou o vzdělání, práci, bydlení a možnostech v EU
Reportáž:  Ondřej Merta se zajímá o natáčení krátkých filmů, za které už i v minulosti byl oceněn
Reportáž:  Oslavy Mezinárodního dne Romů začnou v Praze už v pondělí
Reportáž:  V divadlech nechybí ani hry s romskou tematikou

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz