Vyhledávání
24.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, kterou vede Anna Poláková. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý pátek od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz.Vítáme Vás u pravidelného pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Pale hin parašťovin u amen sam pale tumenca. Jek ora šunena amaro vakeriben "O Roma vakeren"!

Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu dnes pro vás máme připravenou celou hodinu aktualit a zajímavostí ze života Romů a samozřejmě nebude chybět romská hudba.

The adaďives predal tumende kerďam reporty, andalo amaro dživipen. Phenaha tumenge nevimata u šunena the romane giľa - šukar šuniben.

Peršo tumenge phenaha, so kamel e vlada te kerel ko Lety u Písku. Vakeraha tiž palo projektos, savo hin predalo nipi, so keren buči predalo Roma, kaj te nadžan te bešen. Sikavaha tumenge tiž škola andro Ungriko, kaj phiren o Roma te sikľon te bašaven.

Nejdříve vám řekneme, jak pokročila kauza Lety u Písku. Přiblížíme Vám projekt sdružení Probace a mediace v justici a také vám v O Roma vekeren představíme Mezinárodní taneční a hudební školu Talentum.

Tiž amenca džana palo Roma ko Blansko, vakereha palo Baby boxy predalo čhavore u amaro šuniben zaphandaha vakeribnaha palo amare tradicii.

Ve druhé polovině O Roma vakeren se společně vydáme do Blanska, řeč bude o Baby boxech a nebude chybět blok romských tradic, tentokrát se dozvíte o věštění. Tolik namátkou z programové nabídky a teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Richard Samko.


=[ Reportáž ]=
Vláda se zabývala odkoupením vepřína v Letech u Písku
Ve středu se na program vlády dostala otázka vykoupení vepřína v Letech u Písku. Dlouho očekávaná schůzka s majiteli se uskuteční na konci března. Ještě před zasedáním kabinetu Marie Vrábelová vyzpovídala Kateřinu Jacques z Úřadu vlády.

Vepřín v Letech u Písku "Bohužel, k tomu vyjednávání, jako takovému, vám nic konkrétního říci nemohu. Ten termín schůzky, kdy se sejdou zástupci firmy AGPI s ministerstvem zemědělství se uskuteční 28. 3., tam firma AGPI předestře nějaké své návrhy, představy, na jejichž základě bude možné vyjednávat."

Myslíte si, že už je dohoda na spadnutí? Nebo jak se to vůbec vyřeší? Stihne se to do konce volebního období?

"Chci věřit k tomu, že k dohodě dojde. Ta situace se řeší od roku 1995, od doby iniciativ, které směřovaly k odstranění vepřína, těch byla celá řada. Přispělo k tomu usnesení Evropského parlamentu, kde se vyzývá Česká republika, aby vepřín z míst, kde trpěli naši spoluobčané, byl odstraněn. A mě se zdá, že premiér Paroubek zde velmi jasně a velmi správně řekl, že snaha o odstranění vepřína skutečně je. Zároveň je důležité říci, že není smyslem celé transakce poškodit majitele provozu. Oni nejsou odpovědni za to, co se tam stalo, a nemohou být tudíž za to sankcionováni. A ten cíl je jasný, aby tam vepřín nebyl a aby to pietní místně bylo náležitě upraveno, tak jak si zaslouží místo toho významu."

Jedná se tedy o odkup vepřína, nebo jaká forma vyjednávání probíhá?

"To vám nemohu říci, protože v této oblasti jsem vázána slibem mlčenlivosti. Vím o tom, co se děje v pracovní skupině, jak byly úkoly jednotlivým resortům dány, ale konkrétně vám k tomu nemohu nic říci."

Až bude vepřín zlikvidován, uvažuje se o tom, že by se to místo ještě připravilo, že by tam byl nějaký památník? Nebo už to necháte na Romech?

"Domnívám se, že by bylo velmi dobré, kdyby samotní Romové, neziskový sektor, občanská společnost se potom podíleli na tom, jak by se to místo dále formovalo, a k čemu by bylo využito. Zřejmé je, že proto může stát vytvořit nějaké podmínky, rýsuje se zde třeba možnost nadace, která by mohla přijímat dary a formou sbírky by se nashromáždily finanční prostředky. Je možnost, že se zde zapojí i evropské instituce. Důležité je, aby ten stávající provoz tam nebyl. Myslím si, že budeme moudřejší po té schůzce 28. 3., kdy představitelé firmy AGPI předloží své představy o tom, jak by si to řešení oni přáli, aby bylo přijatelné."

Víte jaká finanční částka je ve hře?

"Žádná konkrétní částka ve hře není. Tyto finance by tak jako tak šly ze státní rezervy. Nevím, já to opravdu nevím. Padaly zde různé sumy a ty se odvozovaly z různých požadavků. A asi i kdybych to věděla, tak bych neřekla, protože jsem vázána slibem mlčenlivosti v této oblasti."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
01.08.2017Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už záříZprávy ze života Romů
06.08.2016Vyvěšení vlajek, hudba i vzpomínky připomněly oběti romského holocaustuZprávy ze života Romů
28.05.2016Vláda intenzivně jedná s majitelem vepřína v Letech u Písku o jeho odkoupeníO Roma Vakeren
23.01.2016ReportážO Roma Vakeren
16.01.2016Mezinárodní kampaň podpoří odstranění vepřína na místě bývalého nacistického tábora v Letech u PískuO Roma Vakeren
08.08.2015Na oběti holocaustu Romů se vzpomínalo i v Letech u PískuO Roma Vakeren
23.05.2015Vzpomínky Arnošta Vintra na dětství v Letech u Písku a v OsvětimiO Roma Vakeren
16.05.2015Před 20 lety prezident Václav Havel odhalil památník v Letech u PískuO Roma Vakeren
11.05.2015Ve středu se v Letech u Písku uskuteční pietní aktZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Staňte se romským mentorem
Máte zájem o práci romského mentora? Pokud ano, tak pro vás máme zajímavé informace. Pilotní projekt Mentor byl spuštěn už v roce 2004 a setkal se s velkým úspěchem. Případy, kterých se ujali romští mentoři, byly, jak mi řekla Barbora Křižanová, z 80ti procent vyřešeny. Sdružení pro probaci a mediaci v justici hledá spolupracovníky do nového projektu, které i vyškolí.

"Náš projekt Systém mentoringu v trestní justici je zaměřen na školení mentorů. Jedná se o to, že se snažíme v České republice rozvíjet novou službu pomoci pro klienty probační a mediační služby, což jsou lidé, kteří jsou odsouzeni k alternativním trestům a jedná se o klienty z romské menšiny. Někteří z těchto klientů mají problém s vykonáváním alternativního a trestu a proto jsme se rozhodli přispět tou pomocí, že vyškolíme nové mentory, což jsou lidé, kteří pocházejí také z romské menšiny a jsou vyškoleni v základech práva se zaměřením na alternativní tresty a potom spolupracují s probační službou a snaží se pomáhat klientům, aby si alternativní trest řádně vykonali a nedostali se do dalších problémů se zákonem, případně až do vězení."

Kdo vám pomáhá s financováním, nebo si to ti zájemci platí sami?

"Ne, zájemci kurz absolvují bezplatně a je to díky tomu, že celý tento projekt byl podpořen v rámci operačního programu Evropských sociálním fondem a státním rozpočtem české republiky. Tudíž zájemci mají ten komfort, že je jim hrazeno všechno, jak samotný kurz, tak doprava na kurz, v případě toho, že budou dojíždět z větší dálky, tak i ubytování, takže kurz pro ně finančně nijak náročný není."

Kdo se může přihlásit?

"Přihlásit se může člověk, který se hlásí k romské menšině, je mu minimálně 18 let a má alespoň pět let čistý trestní rejstřík a má zájem zapojit se do sociálních služeb a řešit problémy romské komunity v místě, ve kterém bydlí."

V jakých místech je projekt realizován? A kam se mohou zájemci přihlásit?

"Projekt je realizován na několika místech v České republice, jedná se zejména o severní Čechy, v lokalitách liberecko, jablonecko. Potom jsou to východní Čechy, hlavně Pardubice, Ústí nad Orlicí, Chrudim, Hradec Králové a Rychnov nad Kněžnou, ve středních Čechách Nymburk, Kutná Hora, Kolín, Beroun a Kladno, v jižních Čechách to jsou České Budějovice, Český Krumlov, Písek, Tábor a Strakonice, samozřejmě okolí těchto měst. Zájemci o kurzy, které se budou konat, se mohou hlásit do našeho sdružení na telefonní číslo: 296 180 297."

Co se mohou všechno lidé, kteří se přihlásí, naučit?

"Kurz je koncipován jako vzdělávací se zaměřením na základy trestního práva. Důležité je říci, že kurz byl v roce 2004 akreditován Ministerstvem školství jako vzdělávací rekvalifikační kurz."

Jak to vypadá v praxi?

"Jedná se o klienty probační služby, kteří nějakým způsobem nespolupracují. On si má nějaký trest vykonávat, ale zatím ještě nebyl v kontaktu vůbec s probační službou. V případě se jedná o klienty, to je zejména v případě mladistvých, kteří spolupracují, ale je zde velké ohrožení, že se mohou vrátit na trestní dráhu. Ta jeho činnost spočívá v tom, že on mu nejen vysvětlí podmínky trestu, ale je schopen a umí mu pomoci. Ještě je důležité říci, že to není zaměstnání, je to činnost, která mentorovy zabírá průměrně 10 hodin měsíčně, které si může rozdělit podle svých možností a podle možností klienta. Za tuto činnost je potom odměněn."

Řekla Barbora Křižanová ze Sdružení pro probaci a mediaci v justici a já vám ještě zopakuji telefonní číslo a adresu sdružení: Telefon - 296 180 297 - adresa: Sokolská 26, 120 00, Praha 2. http://www.spj.cz

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
26.03.2011Co to je probace a mediaceO Roma Vakeren
23.11.2009Sdružení pro probaci a mediaci v justici zve na setkání mentorů a na koncertZprávy ze života Romů
31.08.2007V rámci projektu Systém monitoringu v trestní justici byli vyškoleni romští mentořiO Roma Vakeren
18.06.2004Sdružení pro probaci a mediaci v justici připravilo nový projekt pro RomyO Roma Vakeren
08.08.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
Kurs pro romské mentoryCo se chystá

=[ Reportáž ]=
Maďarsky hovořící romské děti mohou studovat Mezinárodní taneční a hudební školu Talentum
Dnes si uděláme výlet do Budapešti, kde navštívíme Mezinárodní taneční a hudební školu Talentum. Existuje při romském hudebním a tanečním souboru Rajkó, který vznikl v roce 1952. Už jeho zakladatel Gejza Farkoš vyhledával v nejvzdálenějších koutech Maďarska, ale také v jiných zemích, nejtalentovanější dětské muzikanty a ty přivedl do orchestru. Později byla pro děti založena Mezinárodní taneční a hudební škola Talentum. Na podrobnosti se prezidentky souboru Rajkó doktorky Beatrix Berendy zeptala Jana Šustová.

Taneční škola Talentum - tanec s karafami (Foto: www.rajko.hu) Kdy jste založili Mezinárodní taneční a hudební školu Talentum?

Oficiálně jsme tuto školu založili v roce 1990. Před tím jsme neměli žádnou oficiální hudební školu, tu jsme založili až po pádu komunismu, protože jsme zjistili, že nemůžeme získat romské děti, jelikož ty se nechtějí učit ve škole, pokud se při tom nemohou zabývat hudbou. Takže v naší zemi jsme se snažili najít romské děti a dodnes hledáme takové, které se chtějí věnovat hudbě a do školy půjdou jen, když se jim dovolí hrát.

V jakém věku je možné přijít do této školy?

Žáci hudební školy Talentum (Foto: www.rajko.hu) Do školy mohou přijít romské děti, když je jim osm let. Osmileté děti k tomu nepotřebují žádné předchozí studium hudby. Pokud k nám přicházejí starší děti, kterým je třeba 10, 12 nebo 15 let, musí se už předtím, než přijdou k nám, učit hudbu. Potom dělají zkoušku a když jsou dostatečně dobré, mohou přijít do školy. Když zakončí školu, je jim 18 nebo 19 let a jsou z nich profesionálové. Mohou hrát v našem profesionálním orchestru Rajkó, nebo mohou hrát v jiném orchestru, mohou založit svůj vlastní orchestr nebo mohou jít hrát do restaurací do Nizozemska, do Belgie nebo kamkoliv chtějí.

Je tato škola otevřená také pro studenty z jiných zemí?

Balet (Foto: www.rajko.hu) Ano, máme studenty ze Slovenska, z Rumunska a snažíme se najít děti z Ukrajiny - tedy z území, kde lidé ještě mluví maďarsky, protože je to škola a děti potřebují mluvit maďarsky, aby v ní mohly studovat. Ale máme například také dítě ze Slovenska, které mluví jen velmi málo maďarsky a přesto u nás studuje.

Je zapotřebí za studium platit?

Naše škola je podporována nadací, takže obecně děti platí jen velmi malou částku za studium. Ale ty děti, které mají špatné finanční zázemí a jejichž rodiče za ně nemohou platit, nemusí za studium dávat nic. Kromě toho máme internát, ve kterém děti mohou bydlet a stát jim přispívá na jídlo.

Je Vaše škola zaměřena pouze na romskou hudbu nebo se v ní žáci učí i jiné hudební žánry?

Žáci hudební školy Talentum (Foto: www.rajko.hu) Je to normální konzervatoř, takže se učí klasickou hudbu, jazz, evergreeny, pop, folk - všechny hudební styly. Profesoři jsou z hudební akademie, takže mohou vyučovat všechny hudební styly a ty děti, které mají více talentu na klasickou hudbu, pak mohou jít na hudební akademii Franze Liszta v Maďarsku. Učitelé po dětech nevyžadují, aby se zaměřovaly pouze na klasickou romskou folklórní hudbu.

Je Vaše škola pouze pro romské děti anebo v ní mohou studovat i ne-Romové?

Budova školy Talentum (Foto: www.rajko.hu) Je z 99 % pro romské děti, ale my neselektuje a mohou k nám jít studovat všechny děti. Avšak škola je spojena s romskými tradicemi, takže do ní přicházejí především Romové.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
23.09.2005Na festivalu Pražský podzim vystoupil romský soubor Rajkó z BudapeštiO Roma Vakeren
16.09.2005Na festivalu Pražský podzim se představily Cikánské tance a melodie v podání souboru Rajkó z BudapeštiFotoaktuality
02.09.2005Na festivalu Pražský podzim vystoupí i romský orchestr Rajkó z MaďarskaO Roma Vakeren
30.08.2005Na festivalu Pražský podzim zazní Cikánské tance a melodieZprávy ze života Romů

=[ Zprávy ]=

Stát do červnových voleb už zřejmě nestačí odstranit vepřín v Letech u Písku, který stojí na místě velkého sběrného tábora pro Romy z druhé světové války. Po zasedání vlády to řekl premiér Jiří Paroubek. Kabinet podle něj zatím v lokalitě nechá vybudovat pomník obětem romského holocaustu. Jednání mezi ministerstvem zemědělství a společností AGPI o vykoupení velkovýkrmny by se mělo uskutečnit v druhé polovině března. Společnost už dříve oznámila, že areál v Letech je ochotna opustit.

Česká republika letos pošle do fondu mezinárodního projektu Dekáda Romů, který má do roku 2015 zlepšit život této menšiny, 2O tisíc Eur. Na koordinaci programu v Česku pak by měl stát poskytnout téměř jeden a čtvrt miliónu korun. Projekt Dekáda Romské inkluze iniciovala Světová banka a Institut otevřené společnosti a zapojilo se do ní 8 zemí střední a východní Evropy.

Desítky rodin z Ostravy přišly kvůli exekutorským srážkám o sociální dávky. Několik romských žen včera proti postupu úřadů protestovalo na úřadu práce, kde se dávky vyplácejí. Do nouze se Romové dostali poté, co chtěli před lety vydělat na mobilním telefonu poskytovanému jako dárek k penzijnímu připojištění. Teď rodiny kvůli exekuci neplatí nájemné a stěžují si, že nemají na jídlo a na léky - píší dnešní Lidové noviny.

V českobudějovické Radniční výstavní síni začala ve středu výstava fotografií etnografky Evy Davidové, která přes 40 let mapuje život Romů v Čechách i na Slovensku. Uznávaná odbornice v oboru romistiky, která vyučuje na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, původně fotografie pořizovala jako dokumenty ke své vědecké práci.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
V pražském baby-boxu se už ocitla tři novorozeňata
V baby-boxu v GynCentru v pražském Hloubětíně se už ocitla tři novorozeňata. Vytápěná schránka, do níž mohou matky anonymně odkládat nechtěné děti, funguje také v brněnské městské Nemocnici Milosrdných bratří. Nejprve odmítaná schránka na děti prokazuje svoji důležitou roli. Marii Vrábelové to také potvrdila Marie Vodičková z Fondu ohrožených dětí.

Miloň Čepelka, představitel mamky v první hře Járy Cimrmana, při otevření Baby-boxu (Foto: www.statim.cz) "Určitě je to šance pro ženy, které jsou přesvědčené, že nejsou schopné se o děti postarat, které zpravidla i tají těhotenství rodině, jde o mimo zdravotnické zařízení, aby dítě přežilo a dostalo se do náhradní rodiny. Já rozšiřování baby-boxů podporuji. Myslím si, že u nás ženy mají možnost, i tam, kde nemají v dosahu baby-box, zavolat na naše krizové číslo, které se poměrně dobře pamatuje, a je 776 833 333. My jsme schopni pro to děťátko kamkoliv dojet, máme pobočky, azylové domy a Klokánky po celé republice. Ale ženy, které raději s nikým nechtějí v této situaci mluvit, jsou ve stresu, nechtějí nikomu nic říkat. Pro ně je baby-box vhodnější, ale je jich bohužel málo a ne každý má možnost se k němu dopravit."

Novorozeňata jsou nacházena v igelitových taškách, v popelnicích na skládkách. Myslíte si, že baby-boxy by tomu mohly zabránit, nebo alespoň omezit?

"Myslím si, že omezit v každém případě. A pokud by byly v dosahu, bylo by jich dost, myslím si, že by tomu mohly i zabránit. Protože proč by se nějaká matka, nebo někdo jiný vystavoval nebezpečí trestního stíhání, kde hrozí základní sazba 3 až 8 let, ale může to být i doživotí. Znám případ, kdy matka, která zavraždila novorozence, byla odsouzena na doživotí. Pokud tedy nejedná v rozrušení. Myslím si, že každý by zvolil tuto variantu - dát děťátko do baby-boxu."

Když matka dá své novorozeně, své dítě, do baby-boxu a dá k němu rodný list, či jiné instrukce, tím zkomplikuje potom to, že jde dítě do rodiny, nebo je lepší tam dát dítě bez dokladu?

"Samozřejmě jestli je dítě už někde zapsáno, má rodný list, tak je nutné ho tam dát s rodným listem, protože zakrátko by se někdo matky dotázal, co udělala s dítětem. Jestliže to dítě není ještě zapsané, je porozené mimo zdravotnické zařízení, tak se tam dá bez rodného listu. Nemyslím si, že je to nějaká velká komplikace, ten rodný list, protože po šesti týdnech může dát matka souhlas k osvojení a dítě v šesti týdnech může jít do náhradní rodiny. Dokonce by mohlo jít i dříve, ale naše úřady to příliš nepodporují, čeká se na šest týdnů, aby osvojení bylo anonymní. Pokud by se dalo do rodiny dříve, což není vyloučené, tak by ti budoucí osvojitelé přišli o anonymitu. My jsme tedy navrhovali, aby, pokud s tím rodiče souhlasí, mohlo jít dítě rovnou z porodnice anonymně do péče budoucích osvojitelů. Taková úprava je už řadu let v Rakousku, osvědčuje se. To, že si to nějaká matka rozmyslí, to je naprosto minimální počet případů. A vlastně to ale zachrání to dítě v tom smyslu, že není deprivováno někde v kojeneckém ústavu a může navazovat vazby - jak rodina k němu, tak ono k rodině - hned."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
V Blansku by mělo vzniknout kontaktní centrum pro drogově závislé
V Blansku by mělo vzniknout kontaktní centrum pro drogově závislé. Usiluje o to romské křesťanské sdružení Lavina, které nabízí pomoc mladým uživatelům drog. Duchovní péče se věnuje také dospělým, jak Janu Mišurcovi řekl vedoucí sdružení Lavina Josef Merta.

Lavina Blansko nabízí i sportovní vyžití (Foto: www.lavinablansko.cz) "Lavina je občanské sdružení, evangelikální společenství lidí. Vznikla po osmileté době působení tady v Blansku, kdy jsme spolu s manželkou každou neděli vedli klub Putereno vudar - Otevřete dveře a v roce 2004 nás Bůh vedl tak, že jsme se přistěhovali do tohoto města, abychom lidem mohli sloužit, v uvozovkách, na plný úvazek."

Jaké máte aktivity, komu konkrétně pomáháte a kolik lidí využívá služeb?

"Současné aktivity jsou v podstatě každý den a pracujeme s lidmi, kteří jsou sociálně vyloučení. Tady v Blansku to jsou Romové, jsou to lidé, kteří nemají vlastní bydlení, byt, jsou to lidé, kteří jsou závislí na alkoholu, nebo na drogách. Tyto lidi kontaktujeme na ulici nebo v jejich domovech a převažující část práce je se skupinou mladistvých. Jsou to lidé ve věku od 12 do 18 let, kteří jsou na lehkých drogách a začínají experimentovat s tvrdými drogami. Tady v Blansku jsou tři gangy, my pracujeme s jedním tím gangem, který se jmenuje Elektrárna. Je to skupina asi 15 osob a podařilo se nám s nimi navázat neformální vztahy. Já s nimi chodím každou sobotu na dvě hodiny do tělocvičny, kde děláme různé tělesné aktivity, sportujeme, hrajeme kolektivní hry a ty děti se tam ohromě vyřádí. Mám velikou radost, vždy když už půl hodiny předem tam v mrazu čekají, až se ta tělocvična otevře. Kromě těchto aktivit nás navštěvují, mám tady zřízeno kontaktní místečko, kam za mnou mohou kdykoliv po dohodě přijít, kdy s nimi mohu mluvit a snažím se je přemotivovávat tak, aby se zamysleli nad hodnotou svých životů. Začali jsme skupinky biblického studia, kde mluvíme o božích věcech, mluvíme o Bibli, modlíme se a chválíme Pána Boha."

Co byste chtěli dělat do budoucna?

"Byl jsem dvakrát za starostkou města, potřebuji totiž nebytové prostory k tomu, abych mohl zbudovat kontaktní místo pro závislé lidi, aby měli možnost přijít, dát si čaj, popovídat si. Takové území, kde by nacházeli pokoj."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Romská řemesla - 9. díl: Věštění
V seriálu o romských řemeslech a profesích nás dnes čeká věštění. To vždy bylo velmi rozšířeným prostředkem obživy mezi Romy - mimo jiné i z toho důvodu, že vyžaduje minimum vybavení a je možné ho vykonávat kdekoliv. K jeho šíření vedl i zájem neromské veřejnosti o získání předpovědi budoucnosti. Věštění bylo především záležitostí žen. Na podrobnosti se Jana Šustová zeptala zástupkyně ředitelky Muzea romské kultury v Brně Mgr. Jany Polákové.

Hádání z ruky. Francouzská rytina ze 17. stol. Z obrazů a z různých povídek máme romské ženy spojené hodně s magií, vykládáním z ruky a z karet. Můžete nám o tom něco říci?

"To je pravda a není to nějaký výmysl. Ony opravdu tyto prostředky pro předpovídání budoucnosti samozřejmě používali. Je pravda, že na jedné straně, třeba v době středověku, bylo majoritní společnosti zakazováno, aby si jakkoliv nechávala vykládat budoucnost, zvláště pak od Cikánek. Nicméně, tajemno a představa, že člověk bude vědět, co se stane, lidi na tolik lákala, že tyto zákazy přestupovali a chodili přímo k nim do tábora, nechávali si hádat. Nejčastěji hádali Cikánky z ruky a karty byly asi nejčastějšími způsoby předpovědi. Ony v podstatě přišly na to, že je to otázka psychologie, že musí pochopit, s čím tam člověk přijde, co by rád slyšel, v uvozovkách, a podle toho předvídají. Nicméně říká se že Romové mají vztah ke spojení s tajemnem a s něčím co je nad člověkem, nebo mimo pozemské dění. Mají hodně takové cítění, takže dokáží předvídat ze snů a podobně.Těžko říci, fakt je, že v dnešní době je stále spousta Romek, které předpovídají z karet, nebo i čtením z ruky a živí se tím. A myslím si, že je spousta lidí, kteří za nimi chodí. Tento způsob obživy je pro ně typický po staletí a je spojen s kočováním. Když přijely na trh se svými výrobky, které prodávaly nejčastěji starší děti a ženy, aby si přivydělaly, tak používaly různé způsoby vykládání budoucnosti. Tu magie, se kterou je to spojené, je možné rozdělit na dva druhy: bílou a černou. Ta bílá je taková pomocná a černá je ta, která spíše ubližuje. A Romové často s tímto pomáhali obyvatelstvu, že třeba léčili zvířata. A oni měli zase jiné způsoby a jiné prostředky, které si přinesli ze své pravlasti a ze své znalosti. Častokrát nepoužívali žádné podivné prostředky, ale pro majoritní společnost to bylo neznámé, takže už k tomu měli určitý odstup. Nechali si sice zvíře vyléčit, nechali si sice pomoci, nicméně už tam byl efekt strachu. Co kdyby nám jednou mohli ublížit? Když umí pomáhat, mohou ublížit."

Jsou nějaké zvláštní karty, které romské ženy používaly pro věštění?

Karty pro vykládání budoucnosti. Ze sbírek Muzea romské kultury. (Foto: Jana Šustová) "Říká se, že používaly tarotové karty, dost často se jim říká i cikánské. Ale mimo to se používaly i obvyklé mariášové karty. Ono záleží na každé té kartářce, jak jsem zaslechla od různých paní, které věští, tak ony si buď po někom, kdo je to naučí, nebo ony samy si zjistí, z kterých těch druhů karet se jim vykládá nejlépe a podle toho vykládají. Některým pomáhá více, když mají karty s názvy, podle určitých stěžejních bodů života, na příklad nemoc, štěstí, svatba a podobně. A některé vykládají čistě jenom z mariášových karet, kde ke každé té kartě přisuzují tyto záchytné body."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
20.09.2014Romská řemesla 3: Profese romských ženO Roma Vakeren
13.09.2014Romská řemesla 2: Koňské handlířstvíO Roma Vakeren
06.09.2014Tradiční romská řemesla 1: KovářstvíO Roma Vakeren
21.09.2013Čím si romské ženy vydělávaly na obživuO Roma Vakeren
07.09.2013Kovářství patří k typickým romským řemeslůmO Roma Vakeren
09.04.2010Život jako vyšitýO Roma Vakeren
29.05.2009Muzeum romské kultury vydalo unikátní monografii o romských řemeslech, profesích a zaměstnáníchO Roma Vakeren
03.11.2007Kovozpracující řemesla na výstavě Řemesla našich předkůZprávy ze života Romů
26.10.2007Výstava Řemesla našich předkůO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" s datem 10. března už téměř patří minulosti. Ale naladit si nás můžete opět za týden v pátek ve 20.05 - na vlnách Českého rozhlasu 1 -Radiožurnálu. V úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií. Naše vysílání najdete také na internetové adrese www.romove.cz.

Příště vám nabídneme aktuality ze života Romů a nebude chybět ani romská hudba.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Richard Samko.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vakeren. Romale irinen ada šuniben predal tumende. Te aven savore bachtale.

Mějte se moc pěkně a klidný víkend.

Romale but bacht te sasťipen. Ačhen Devleha.

Obsah článku:
Reportáž:  Vláda se zabývala odkoupením vepřína v Letech u Písku
Reportáž:  Staňte se romským mentorem
Reportáž:  Maďarsky hovořící romské děti mohou studovat Mezinárodní taneční a hudební školu Talentum
Zprávy: 
Reportáž:  V pražském baby-boxu se už ocitla tři novorozeňata
Reportáž:  V Blansku by mělo vzniknout kontaktní centrum pro drogově závislé
Reportáž:  Romská řemesla - 9. díl: Věštění

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz