Vyhledávání
24.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, kterou vede Anna Poláková. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý pátek od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz.Vítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Pale hin parašťovin u amen sam pale tumenca. Jek ora šunena amaro vakeriben "O Roma vakeren"!

Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu dnes pro vás máme připravenou celou hodinu aktualit a zajímavostí ze života Romů a samozřejmě nebude chybět romská hudba.

The adaďives predal tumende kerďam reporty, andalo amaro dživipen. Phenaha tumenge nevimata u šunena the romane giľa - šukar šuniben.

Peršo tumenge phenaha, kaj thoven avri sľiki amare anglune romendar. Dodžanena tumen, sar bašaven o Roma andale India the tiž vakareha pal oda, hoj o Roma kamen, kaj andre televizia te avel nevo programos.

Nejdříve vám povíme o výstavě amerického fotografa Chada Evanse Wyatta, představené na českém velvyslanectví ve Spojených státech, přiblížíme vám romskou kapelu z Indie, která vystoupila v Národním divadle na festivalu Otevřená náruč a dozvíte se, že menšiny chtějí více prostoru v České televizi.

Tiž amenca džana pre peršo romaňi konferencia, kaj pes oka kurko sgejle romňija.

Ve druhé polovině O Roma vakeren vám se společně vydáme do pražského hotelu Krystal, který byl dějištěm dvoudenní konference, kam se sjely romské ženy z celé republiky. Tolik namátkou z programové nabídky a teď už vám nerušený poslech přejí Jaroslav Sezemský a Anna Poláková.


=[ Reportáž ]=
Na českém velvyslanectví v USA jsou k vidění fotografie českých Romů
Na českém velvyslanectví ve Spojených státech je pro Američany otevřena výstava uměleckých fotografií úspěšných českých Romů. Americký fotograf Chad Evans Wyatt na ní představuje romskou takzvanou střední vrstvu, která se v tichosti rodí v Česku. O smyslu unikátního projektu nazvaného Romské obrození informuje z Washingtonu náš zpravodaj Alexandr Pícha.

Chad Evans Wyatt: fotografie Richarda Samka Ať již máte bílou pleť, nebo jste Rom, Romka, kolik znáte romských právníků, novinářů, lékařů, policejních důstojníků, nebo třeba bankovních úředníků, a jak často vidíte Romy v českých televizních seriálech? Skoro nikdy, jakoby u nás nežili, a ani nám to nepřipadá divné. Americkému fotografovi Chadu Evansovi Wyattovi to však připadalo divné, protože je v Česku fotografoval, a rozhodl se proto fotografovat jejich umělecké portréty, abychom úspěšné Romy viděli i my.

"Romové mi říkali, že se cítí ignorováni jako úspěšní lidé ze střední třídy, jakoby nepatřili do společnosti. Když jsem je ale chtěl fotografovat, někteří to sami odmítali. Našel jsem právníky a doktory, kteří nechtěli být fotografováni. Někteří se báli ztráty soukromí, ale někteří nechtěli být považováni za Romy, aby neměli problémy v práci. Z praktických důvodu se prostě snažili změnit v bílé ."

Autor výstavy na českém velvyslanectví ve Washingtonu se zdráhal doporučit Česku model pozitivního afirmativního přístupu, který byl v Americe významným prostředkem boje proti rasové segregaci. Podle jeho názoru by naši ne-Romové měli přirozeně akceptovat úspěšné Romy a dát jim všechny šance, tak jako americká společnost ke svému prospěchu těží z úspěšných lidí všech ras a národností. A jak jsou na tom Romové v Americe?

"Američané také mají mnoho stereotypů. V Americe je to velká senzace, když se nějaká velká cikánská rodina vydá kočovat po Spojených státech. Úspěšní Romové jsou v Americe akceptováni stejně jako třeba Mexičané nebo Pákistánci, nesnaží se ale vyčnívat. Když potkáte Roma v New Yorku, ani nepoznáte, že je to Rom."

Do New Yorku na Kolumbijskou universitu se výstava uměleckých fotografií našich úspěšných Romů přesune začátkem dubna. Unikátní projekt Chada Evanse Wyatta podpořila velvyslanectví České republiky i Spojených států v obou zemích a podílelo se na něm i naše ministerstvo kultury a další instituce a soukromé společnosti.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
12.05.2006Plzeňští studenti diskutovali s autorem projektu Romské obrozeníO Roma Vakeren
04.05.2006V Plzni proběhne výstava fotografií Romské obrození a beseda s jejím autoremZprávy ze života Romů
28.04.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
09.09.2005Margita Cichá předává vzdělání nejen ve škole ale i ve své rodiněO Roma Vakeren
09.09.2005Výstava Romské obrození má neobvyklou instalaciO Roma Vakeren
09.09.2005V portrétování romských osobností by mohli pokračovat romští fotografovéO Roma Vakeren
02.09.2005V Letohrádku královny Anny na Pražském hradě byla zahájena výstava Romské obrození / Roma RisingO Roma Vakeren
31.08.2005V pražském Letohrádku královny Anny proběhne výstava fotografií Roma Rising / Romské obrozeníZprávy ze života Romů
06.05.2005V Ústí nad Labem je k vidění výstava Jsme jací jsmeO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Skupina Dhoad - Romové z Rádžasthánu vystoupila v Národním divadle
Minulý týden v rámci festivalu Otevřená náruč vystupovali v pražském Národním divadle romští umělci z Indie. Jejich skupina má název Dhoad - Gypsies of Rajasthan a jsou v ní zastoupeni hinduisté i muslimové, hudebníci i akrobati. Koncert skupiny je zároveň duchovním obřadem, hudebním divadlem i velkolepou podívanou. Více - Jana Šustová.

Členové skupiny Dhoad pocházejí z pouště Thar, která leží ve spolkovém státě Rádžasthán na severozápadě Indie. Rádžasthán je vyprahlý kraj, a přesto je původním domovem Romů, ale také zemí hudby, fakírů, maharadžů a jejich paláců. Žilo v něm mnoho trubadurů a hudebníků, kteří chodili od města k městu, aby rozveselovali prince a kurtizány. Rádžasthán je zemí duchovních a hudebních tradic. Umění se v něm předává z otců na syny už po mnoho generací. Tak tomu bylo i v rodině Rahise Bhartiho, který skupinu Dhoad - Romové z Rádžasthánu založil.

"Já pocházím z muzikantské rodiny, kde se už po sedm generací všichni věnují hudbě."

Rahis Bharti, zakladatel a vedoucí skupiny Dhoad, hraje na indické bubínky tabla. Se stejným nástrojem vystupuje i jeho mladší bratr, dvacetiletý virtuóz Amarat Hussain. Zbývající sestavu skupiny tvoří indické tradiční nástroje, například přenosné harmonium, housle sarangi, brumle či indické kastaněty. Kromě hudebníků se skupinou vystupuje také krásná tanečnice a fakír ignorující oheň i gravitaci. A kdy vznikla tato skupina? Na to jsem se zeptala Rahise Bhartiho:

"Je to pět let, co jsem založil skupinu Dhoad - Romové z Rádžasthánu a od té doby jezdíme po celém světě - po Asii, Africe, Severní Americe, Evropě... Každý rok jsme tak osm, devět měsíců na cestě jako nomádi.

V jaké zemi žijí členové Vaší skupiny?

"Všichni pocházíme z Rádžasthánu v Indii, ale já sám žiji většinu času ve Francii nedaleko Paříže."

Jak jste přišel na myšlenku prezentovat hudbu z Rádžasthánu v Evropě?

"Když jsem před pěti lety přišel do Francie, spolupracoval jsem se spoustou hudebníků z Itálie, Španělska a Francie. Hrál jsem na tabla. Ale pak jsem si řekl: Proč bych nepřivezl do Francie svou vlastní tradiční hudbu a kulturu z Rádžasthánu? Proč bych nemohl představit různé barvy Rádžasthánu? A tak jsem přivezl členy své rodiny, kde je každý muzikantem, čímž vznikla skupina Romové z Rádžasthánu, která je teď už hodně známá."

Jakou hudbu hrajete - skládáte vlastní skladby anebo hrajete tradiční písně?

Fakír "Hrajeme tradiční hudbu, ale také hodně vyvíjíme, děláme různé aranže a různé kreace, když vystupujeme s hudbou z Rádžasthánu."

Má na Vaši hudbu nějaký vliv náboženství?

"Jistě. V Indii jsou důležitá dvě náboženství: hinduismus a islám. A v naší skupině jsou tato dvě náboženství společně zastoupena, čímž chceme říct, že v hudbě nejsou hranice, že máme stejné srdce. Indie je hinduistická a také muslimská země a obě náboženství se projevují v kultuře a hrají důležitou roli v životě indických hudebníků."

Zpíváte také nějaké náboženské písně?

"Ano, zpíváme jednu rádžasthánskou píseň, která je písní všech Romů, hinduistů i muslimů. Zpívají ji každý rok a vyjadřují v ní všechna přání."

Jsou všichni členové vaší skupiny Romové?

"Ano, jsou. Máme šest hudebníků, jednu tanečnici a jednoho fakíra. Fakír tančí na skleněných střepech, na břitech šavlí, na hrotech hřebíků a pojídá oheň. Tanečnice pochází ze starobylé kasty Romů a podle indické filosofie tančí tance, kterými se zaklínali hadi, a tančí také duchovní tance Rádžasthánu. Kromě toho při vystoupeních nechybí kastaněty, gamba, je to hodně různorodé. Jsou to opravdu hodně pestrá představení."

Tanečnice skupiny Dhoad se jmenuje Leela Kumari a pochází z kasty Saperů, kteří jsou známí jako zaklínači hadů. Přestože její pohyby i kostýmy mají své kořeny v Indii, okamžitě evokují tanec evropských Romů. Náměty jejích sólových výstupů pocházejí z hindské mytologie, včetně kroužení Královské kobry, která je v Indii strážcem duchovní pravdy.

Skupina Dhoad svými vystoupeními okouzlila mezinárodní publikum - například v roce 2004 vystupovala na olympiádě v Athénách a v roce 2000 na Expo v Hannoveru. Vedoucí skupiny Rahis Bharti jmenoval i řadu festivalů, na kterých se svými kolegy účinkoval:

"Hráli jsme na nomádském festivalu v Bastii na Korsice, na festivalu Sfints v Belgii, na Szigetu v Budapešti, hráli jsme v Severní Americe, na Festivalu world music v Kanadě, na festivalu Bout du Monde ve Francii a dalších. Hráli jsme na všech důležitých a nejprestižnějších festivalech Evropy."

To jsou všechno festivaly romské hudby?

"To jsou buď festivaly world music anebo festivaly romské hudby."

Vy sám jste navíc ještě členem mezinárodního tělesa Orchestra di Piazza Vittorio. Co to je za orchestr?

"To je mezinárodní orchestr, který sídlí v Římě. Je v něm patnáct muzikantů z různých zemí, kteří pracují společně, a já tam reprezentuji Indii."

Z jakých národů pocházejí jeho členové?

"Jsou tam hudebníci z Itálie, Španělska, Kuby, Afriky, Indie, Maroka, Tuniska - z různých zemí."

V České republice vystupovala skupina Dhoad poprvé a to rovnou na prknech Zlaté kapličky. Zaplněné hlediště a neutuchající potlesk byly znamením, že se její vystoupení líbilo.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
02.06.2007Skupina Dhoad Gypsies of Rajasthan zahájila galakoncert festivalu KhamoroFotoaktuality
03.02.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Rada vlády pro národnostní menšiny kritizuje Českou televizi za zpracovávání pořadů o menšinách
Rada vlády pro národnostní menšiny kritizuje Českou televizi za zpracovávání pořadů o menšinách. Podle rady je důležité, aby se na minoritním vysílání a pořadech podíleli samotní příslušníci těchto komunit, kteří dodají vyvážený pohled. Jak Janu Mišurcovi řekl v rozhovoru šéf zmíněné rady, Tomáš Kraus, Romové by měli mít také své pravidelné vysílání.

Tomáš Kraus (Foto: Jana Šustová) "Já bych tlumočil spíše názor pracovní skupiny Rady vlády pro národnosti, která pracuje přibližně dva roky. Ano zdá se, že prostor pro vysílání národnostně menšinové je, otázkou ovšem zůstává, jak je využit. Takže naše připomínky se ani tak netýkaly dostatečnosti nebo nedostatečnosti tohoto prostoru, jako spíše nejen kvality, ale řekněme formátu tohoto vysílání a také řekněme záběru tohoto vysílání, protože to je věc, která je někdy ne zcela jednoznačná i v rámci té které národností menšiny."

Často se tady zmiňují Romové, kteří dříve měli v televizi svůj vlastní pořad, pořad byl poté zrušen. Jaký je váš názor? Je dán Romům dostatečný prostor v České televizi?

"Já můžu opět pouze tlumočit názor rady, respektive pracovní skupiny. Tam bylo konstatováno, že takovýto pořad existoval, že dokonce vznikal ve spolupráci s jednotlivými romskými redaktory a od této praxe bylo bohužel před několika lety upuštěno. Takže v současné době samozřejmě jsou určité formáty, které se věnují romské problematice, ale nejsou utvářeny ve spolupráci přímo s těmi konkrétními lidmi, konkrétními představiteli komunity, ale spíše seshora, když to řeknu takhle ošklivě. Nicméně i zde je určitý prostor pro to, aby se došlo k nějakému konsensuálnímu názoru, aby se vylepšila spolupráce ke spokojenosti všech."

Tak tedy samostatný pořad pro Romy ano nebo ne?

"Já si myslím, že ano. To je právě praxe, která byla, která existovala, byla opuštěna. Pokud vím o stanovisku romských institucí, tak to určitě uvítají."

Myslíte si, že ať již pro romskou menšinu či židovskou komunitu, bude prostor právě při zavedení digitálního vysílání, že by se ta situace zlepšila?

"Jsme přesvědčeni o tom, že zde od roku 2007 a možná i dřív v letošním roce vznikne jakási poptávka. Nemusí to být vysloveně formát nějakého magazínu, mohou to být pořady, které poběží v rámci celého programového spektra, mohou to být ale i pořady, které se kupříkladu budou zabývat jenom vzděláváním. To pokud vím, je také plánován od roku 2007 jeden samostatný vzdělávací kanál. Co se týče židovské komunity, ale samozřejmě také té romské, tak tam se promítá problematika holocaustu. A z našeho pohledu by takováto záležitost byla zcela prioritní, kdyby se dostala do osnovy programu, protože to je věc o kterou se snažíme dlouhodobě, nejen ve veřejnoprávní televizi, nejenom v rozhlase, ale také například při tvorbě školních osnov, při udělování licencí učebnicím, které poté slouží k výuce na základních a středních školách. Takže určitě bychom tuhle záležitost velmi uvítali a naopak právě zde nabízíme naši spolupráci."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
18.10.2012Televizní pořad Romaňi luma moderuje pětadvacetiletý Martin GrinvalskýO Roma Vakeren
01.09.2012Martin Grinvalský, moderátor jediného televizního magazínu o Romech v ČeskuO Roma Vakeren
02.06.2012Česká televize chystá pořad pro národnostní menšinyO Roma Vakeren
08.01.2011České televize vysílá nový magazín Romaňi lumaO Roma Vakeren
24.05.2009Strana zelených vyzývá šéfa České televize k odstoupeníZprávy ze života Romů
21.05.2009Kampaň před eurovolbami začala rasistickým skandálemZprávy ze života Romů
09.01.2004Ondřej Giňa: je důležité, že jsem RomO Roma Vakeren
11.07.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
27.06.2003Zprávy O Roma VakerenO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Zprávy ]=

O životě v Romských ghetech se mohou dozvědět návštěvníci koncertní série nazvané Likviduj! - Tour, kterou ku příležitosti vydání nového alba uspořádají muzikanti z romské kapely Gulo Čar. Jak řekl novinářům Martin Šimáček ze společnosti Člověk v tísni, vyrostli v jednom z takových ghet v Brně a proto o něm mohou dát svědectví. Turné k desce Gipsy Goes to Hollywood začalo dnes a potrvá do konce dubna.

Zástupci německých Romů a Sintů vyhlásili protestní stanovisko proti Íránu, když íránský prezident Mahmoud Ahmadinejad označil nacistický holocaust za "mýtus". Předseda Ústřední rady německých Sintů a Romů Romani Rose napsal v dopise íránském velvyslanci, že vláda v Teheránu musí respektovat tato historická fakta, jestliže chce být součástí mezinárodního společenství. Rose také vyjádřil solidaritu se židovskými společenstvími v Německu.

Sdružení Dženo vyhlašuje výběrové řízení pro roční kurz žurnalistického minima, určený Romům od 18 do 35 let z Prahy. Požadavkem je ukončené vzdělání minimálně na úrovni SOU, čistý trestní rejstřík a strukturovaný životopis a motivační dopis, z něhož bude zřejmé, proč se chcete stát novinářem. Dopis se životopisem posílejte nejpozději do 15. dubna na adresu Sdružení Dženo, V Tůních 11, 120 00 Praha 2.

Liberecké Divadlo F. X. Šaldy pořádá v neděli 19. února od 15. hodin koncert Cimbálové muziky Dušana Kotlára. Kapela tak připomene 25 let od svého založení. Na koncertu vystoupí mimo jiné sólista Národního divadla v Praze Luděk Vele.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Romské ženy upozorňují na problémy českých Romů
Romské ženy rozeslaly tento týden vládě, parlamentu, ministerstvům, krajům i obcím společné prohlášení, v němž upozorňují na problémy, s nimiž se čeští Romové potýkají. Navrhují také některá řešení a tento dokument, který schválilo 80 romských žen budou prezentovat 20. února v Evropském Parlamentu. Dokument je výsledkem dvoudenní celostátní konference, která se uskutečnila minulý víkend v Praze. Více už pověděla Marii Vrábelové jedna z organizátorek Marta Hudečková ze ženské organizace Manushe.

Marta Hudečková (Foto: Jana Šustová) "Já jsem velice překvapená, měla jsem velké obavy, jak to dopadne, protože tolik žen, když se sejde, jaké budou názory, jaké budou reakce. A odměnou za to je jeden z prvků, že ženy mají zájem pracovat, že chtějí ženské organizace, které tady chybí. Ženská organizace Manushe nestíhá pokrýt všechny zájemkyně, které se nám hlásí."

Budete pokračovat?

"Ano, budeme pokračovat, ty ženy mají zájem. My to nemůže nechat jenom u toho, že jsme tady seděly"

Hosty tady byly i ženy ze Slovenska. Jaká je tam zhruba situace a chtějí nějakým způsobem spolupracovat s českými romskými ženami?

"Ta spolupráce již vznikla v loňském roce, protože ten zájem je i tam. Jejich situace je obdobná jako v našich zemích. Potýkají se opravdu s problémy, ať již diskriminačními, nebo s legislativou, s těmi problémy, které bolí nás, naše matky, bolí i ty slovenské."

Připojily se k závěrečné zprávě?

"Ano, samozřejmě, připojily se, protože ty problémy je tíží stejně jako nás a chtějí s tím něco udělat."

Martina Horváthová, Slovo 21: Vy jste organizovaly konferenci. Co mělo být výsledkem a co se splnilo?

"Výsledkem měla být doporučení v oblastech, které konference zahrnovala. To znamená v oblasti zdravotnictví, nebo zdraví romské populace, vzdělání, vzdělávání, účasti romských žen ve společnosti a životních podmínek Romů. Myslím si, že záměr se podařil výborně, vznikne dokument, který bude postoupen státním institucím, bude prezentován v Evropském parlamentu a bude také rozeslán formou tiskové zprávy médiím."

Řešil se i nějaký problém, co se týče regionů?

"Já si myslím, že všechny ty problémy se dotýkají regionů, jelikož ta situace je určitě víceméně stejná, ale někde to je horší, někde lepší, a protože tu byly ženy z celé České republiky, z různých regionů, takže samozřejmě jsme se dotkly regionální tematiky a v rámci tématu žena ve společnosti jsme se také soustředily na uplatnění romských žen v regionální politice."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
17.10.2015ReportážO Roma Vakeren
16.05.2015Ženská romská skupina Manushe připravuje nový projekt Jileha – SrdcemO Roma Vakeren
05.01.2013Romské ženy z Česka a ze Slovenska se domluvily na společné kampani proti anticiganismuO Roma Vakeren
16.07.2011Členky skupiny Manushe diskutovaly o palčivých problémech RomůO Roma Vakeren
26.11.2010Politický program skupiny ManusheO Roma Vakeren
26.11.2010Seminář pro ženy, které chtějí vstoupit do politikyO Roma Vakeren
02.02.2007Skupina Manushe připravila školení pro nezaměstnané ženyO Roma Vakeren
12.01.2007Jaké má v novém roce plány skupina Manushe?O Roma Vakeren
14.07.2006Romské ženy ze skupiny Manushe se letos sešly v Českém rájiO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Měl by se zvýšit počet asistentů z řad Romů se zaměřením na prevenci a zdravotní problematiku
Konference romských žen měla v náplni čtyři pracovní skupiny. Jedna z nich se věnovala zdravotnictví. Hlavní problém je v nedůvěře Romů k lékařům. Zanedbávají tím pádem i důležité preventivní prohlídky, které mohou včas odhalit vážnější onemocnění. Účastnice navrhly, aby se zvýšil počet asistentů z řad Romů se zaměřením na prevenci a zdravotní problematiku. O čem se dále diskutovalo nám řekla Marie Gailová ze sdružení Romodrom.

Účastnice konference romských žen (Foto: ČTK) "Mluvily jsme o zdraví romských žen. Téma bylo strava, našly jsme si na internetu gen hladu, to bylo velké kontroverzní téma. O tom, že Romové a Romky více trpí cukrovkou, mají větší sklon k rakovině tlustého střeva. Dále jsme mluvily o tom, jak by Romky neměly kouřit během těhotenství, to bylo také velmi kontroverzní téma, protože Romky o tom většinou nemají informace. Tak jsem se o tom bavily a výsledek byl takový, že ženy by neměly být zodpovědné jen samy za sebe, ale hlavně za to dítě."

Sterilizace romských žen je asi samostatné téma, chcete se tomu věnovat?

"Vím, že v Ostravě si Romky udělaly sdružení a věnují se pouze sterilizaci. Monitorují situaci, kolika Romkám se to stalo a chtějí odškodnění za to, že se jim to stalo, že nebyly dobře informovány, že nemohou mít další děti, že to je pro ně velice frustrující situace, specielně v romských rodinách, kde ti muži čekají, že budou mít syna. Když tam syn není a tohle se stane nějaký ženský, pak z toho má opravdu trauma."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
17.10.2015ReportážO Roma Vakeren
16.05.2015Ženská romská skupina Manushe připravuje nový projekt Jileha – SrdcemO Roma Vakeren
05.01.2013Romské ženy z Česka a ze Slovenska se domluvily na společné kampani proti anticiganismuO Roma Vakeren
16.07.2011Členky skupiny Manushe diskutovaly o palčivých problémech RomůO Roma Vakeren
26.11.2010Politický program skupiny ManusheO Roma Vakeren
26.11.2010Seminář pro ženy, které chtějí vstoupit do politikyO Roma Vakeren
02.02.2007Skupina Manushe připravila školení pro nezaměstnané ženyO Roma Vakeren
12.01.2007Jaké má v novém roce plány skupina Manushe?O Roma Vakeren
14.07.2006Romské ženy ze skupiny Manushe se letos sešly v Českém rájiO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
S jakými problémy se potýkají romské ženy?
Vraťme se ještě jednou ke konferenci romských žen. Samozřejmě se také hodně hovořilo o postavení romských žen ve společnosti. S jakými problémy se potýkají a co je hlavně trápí shrnula Iveta Demeterová, šéfredaktorka internetového Rádia Rota.

Účastnice konference romských žen (Foto: ČTK) Co romské ženy pálí?

"Úplně obyčejné věci. Ony mají strach, ony mají strach o své děti, mají strach vyjít na ulici, mají obavu jít do krámu, aby se na ně nepřilepila nějaká ochranka, protože jsou tmavé."

Našly jste nějaké řešení, co by se dalo dělat?

"Zde probíhaly čtyři workshopy, z každého workshopu facilitátor, který jej vedl, udělal výtah, který byl přečten před všemi účastnicemi a zpětně účastnice, řekly: "To se mi nelíbí, to tam nedávejte", nebo naopak přišly se skvělým nápadem, který obohatil další závěry. Jednalo se o zdravotnictví, o bydlení, hlavním tématem, co nás hodně pálí, je také nezaměstnanost, hovořilo se o matkách, které jsou na mateřské dovolené, o zakládání mateřských center. Ale úplně základní otázka je lidský strach matky. Nelíbí se nám, jak s námi zacházejí na úřadech, když přijdeme k doktorovi, ve školství. Jak se kolikrát chovají kantoři k dětem, nebo když rodič jde ke konzultaci, tak s ním hovoří tak, že jej ten kantor zatlačí do kouta, kam on chce."

Očekáváte od toho, že by se dalo něco změnit, když budete takto držet pohromadě?

"Já si myslím, že určitě, právě proto jsme se tady sešly, abychom to vše změnily. Nechceme být k tomu všemu laxní. A myslím si, že stovka žen, to už je nějaké číslo, které něco zmůže. Byly zde i ženy, které pracují na určitých vyšších postech, bylo zde hodně zástupkyň, které pracují jako terénní sociální pracovnice, byly tady kuchařky, byly zde i ženy nezaměstnané. Měly jsme zastoupení veškeré romské populace žen a myslím si, že to, co se dalo dohromady, vypovídá o tom, jaké jsou potřeby romské matky, že není jiná, ale má možná více problémů. Možná obraz romské ženy vnímá majorita zcela odlišně, než když si představí matku, ženu, babičku z majoritní společnosti."

Budete mezi sebou komunikovat?

"Myslím si, že určitě, protože nemá cenu, když už jsme něco takto dobře začaly, abychom od toho upouštěly. Toto je první krok a je důležité, že se uskutečnil. Budeme tím tlačit na vládu, na samosprávu a to je ten první krok. My se nedáme, my jsme zde pro to, abychom bojovaly, aby se o nás vědělo, že také něco zvládneme."

To byla slova šéfredaktorky Rádia Rota Ivety Demeterové.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
17.10.2015ReportážO Roma Vakeren
16.05.2015Ženská romská skupina Manushe připravuje nový projekt Jileha – SrdcemO Roma Vakeren
05.01.2013Romské ženy z Česka a ze Slovenska se domluvily na společné kampani proti anticiganismuO Roma Vakeren
16.07.2011Členky skupiny Manushe diskutovaly o palčivých problémech RomůO Roma Vakeren
26.11.2010Politický program skupiny ManusheO Roma Vakeren
26.11.2010Seminář pro ženy, které chtějí vstoupit do politikyO Roma Vakeren
02.02.2007Skupina Manushe připravila školení pro nezaměstnané ženyO Roma Vakeren
12.01.2007Jaké má v novém roce plány skupina Manushe?O Roma Vakeren
14.07.2006Romské ženy ze skupiny Manushe se letos sešly v Českém rájiO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" s datem 10. února už téměř patří minulosti. Ale naladit si nás můžete opět za týden v pátek ve 20.05 - na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. V úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií. Naše vysílání najdete také na internetové adrese www.romove.cz.

Příště vám nabídneme aktuality ze života Romů a nebude chybět ani romská hudba.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren . Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vakeren. Romale ada šuniben predal tumende.

Mějte se moc pěkně, klidný víkend.

Romale but bacht te sasťipen. Ačhen Devleha.

Obsah článku:
Reportáž:  Na českém velvyslanectví v USA jsou k vidění fotografie českých Romů
Reportáž:  Skupina Dhoad - Romové z Rádžasthánu vystoupila v Národním divadle
Reportáž:  Rada vlády pro národnostní menšiny kritizuje Českou televizi za zpracovávání pořadů o menšinách
Zprávy: 
Reportáž:  Romské ženy upozorňují na problémy českých Romů
Reportáž:  Měl by se zvýšit počet asistentů z řad Romů se zaměřením na prevenci a zdravotní problematiku
Reportáž:  S jakými problémy se potýkají romské ženy?

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz