Vyhledávání
4.6.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, kterou vede Anna Poláková. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý pátek od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz.Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu posloucháte pravidelný pořad "O Roma vakeren" čili Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Pale hin parašťovin u amen sam pale tumenca. Jek ora šunena amaro vakeriben "O Roma vakeren"!

Máme pro Vás připravenou celou hodinu aktualit a zajímavostí ze života Romů a samozřejmě i romskou hudbu.

The adaďives predal tumende kerďam reporty, andalo amaro dživipen. Phenaha tumenge nevimata u šunena the romane giľa - šukar šuniben.

Peršo amenca džana palo čhave, save save kerde maľišaga the pisinenas palo minority kamende a pro koncertos Paťiv, savo sas Prahate.

Nejdříve vás pozveme na předávání literárních cen za soutěž Menšiny mezi námi, kterou pro mladé lidi připravilo sdružení Romea. Ohlédneme se za koncertem Paťiv, který byl pořádán na počest romistky Mileny Hybšmanové.

Tiž amenca džana Pískoste, ke jek romaňi Fameľija, kaj te džanen sar dživen u dodžanena tumen, so pes kerel andro jekhaniben Aranka ko Slaný. Amaro šuniben zaphandaha vičindoneha andro amaro muzeum Brnate.

V O Roma vakeren se vydáme do Písku k rodině Mižigárových, kteří jsou příkladem pro mnohé Romy. Dozvíte se, jak se věnují romským dětem ve sdružení Aranka a pozveme vás do Muzea romské kultury. Tolik namátkou z programové nabídky a teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Richard Samko.


=[ Reportáž ]=
Děti převzaly ceny za literární a výtvarnou soutěž
Do pražské Lucerny přijeli žáci z více než 90 škol z celé republiky. Občanské sdružení Romea tam zveřejnilo dlouho očekávané výsledky literární a výtvarné soutěže. Oceněny byly ale jen ty nejnadanější děti, dvě vítězky ze vsetínské základní školy oslovil Jan Mišurec.

Zúčastnili jste se této soutěže poprvé, nebo již po několikáté?

1. dívka: "Já jsem se účastnila poprvé. Malovala jsem. Můj obrázek se jmenoval ´United Colours´ a byli to obličeje míšených lidí."

Vy jste také malovala nebo psala?

2. dívka: "Já jsem také kreslila. Kreslila jsem matku s dítětem, uhlem, ale název jsem tomu nedávala."

Na jakém místě jste skončily?

2. dívka: "Já na prvním. Dostala jsem MP3 přehrávač Diskman."

1. dívka: "Já na druhém. Dostala jsem Walkmana."

Co si o této soutěži myslíte, jaké jsou Vaše názory?

1. dívka: "Myslím, že je to dobrá soutěž. Hodně přináší o Romech."

Co Vám dala soutěž?

2. dívka: "Líbí se mi, jak to mají zpracované, názory na lidi a menšiny. Myslím, že třeba názor některých lidí na menšiny teď bude lepší."

Stanislava Ondová, koordinátorka soutěže. Kolik dětí se letos přihlásilo, kolik jich bylo vyhodnoceno?

"Do literární soutěže se nám přihlásilo 140 dětí. Do výtvarné 259 dětí. V literární soutěži jsme vyhodnotili osm soutěžících a ve výtvarné soutěži jsme udělili všech devět cen v různých věkových kategoriích."

O čem děti psaly?

"Tematika byla ´Menšiny mezi námi´. Ale pokud to mám z hodnotit, tak letos byly takové uvolněné, nepsaly jenom o Romech a menšinách, které se v médiích propagují, ale bylo velmi zajímavý příspěvek jedné z našich vítězek psala o palestinských uprchlících, jiná o terorismu a pak byl vyhlášen příběh hororový z fantasy kategorie. Téma menšiny mezi námi tam bylo zapojeno zlehka, ale celkově to byl zajímavý příběh."

Budou příběhy vytisknuty? Bude vydán sborník?

"Bude vydána brožura s nejlepšími výtvarnými a literárními příspěvky. Nebudou tam jen ty oceněné, ale všechny, které se nám zdáli zajímavé, že jsou nějakým přínosem, nestandardní."

Co všeobecně tato soutěž může dětem přinést?

"Pokud nepočítám vyhlašování, ceny, cestovní horečku - děti někdy volají už týden předem, že se strašně těší až přijedou do Prahy - tak je přínos podle mého minimálně v tom, že se zamyslí nad daným tématem a že se setkají s ostatními."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
25.06.2016Po dvouleté pauze začal opět vycházet magazín Romano voďi - Romská dušeO Roma Vakeren
21.11.2015Neziskové organizace Slovo 21 a Romea letos pomohly najít práci 25 nezaměstnaným Romům z PrahyO Roma Vakeren
30.11.2013Internetová média zhoršila obraz Romů ve společnostiO Roma Vakeren
05.10.2013Internetová burza práce o. s. Romea slouží nejen RomůmO Roma Vakeren
21.09.2013Buď elitou, buď vzorem, zapoj se!O Roma Vakeren
29.12.2012Sdružení Romea získalo cenu Alice Garrigue MasarykovéO Roma Vakeren
23.08.2012Příručka Druhá směna pomůže učitelům s výukou o RomechO Roma Vakeren
17.12.2011Soutěž Menšiny mezi námi už poosmé zná své vítězeO Roma Vakeren
23.07.2011Sdružení Romea přerušilo spolupráci s Odborem bezpečnostní politiky Ministerstva vnitraO Roma Vakeren
23.07.2011Neziskové organizace kritizují Zprávu o extremismu pro rok 2010O Roma Vakeren
05.03.2011Výuka romských dějin na školáchO Roma Vakeren
12.01.2007Sdružení Romea školí budoucí zprostředkovatele práceO Roma Vakeren
15.12.2006V prosinci probíhá řada akcí k uctění památky romistky Mileny HübschmannovéO Roma Vakeren
01.12.2006Romská internetová televize ROMEA TV uvádí nový pořad TERNOZprávy ze života Romů
30.11.2006Prosinec ve znamení uctění památky Mileny HübschmannovéZprávy ze života Romů
17.11.2006Na antidiskriminační linku sdružení Romea se může obrátit každý, kdo se stal obětí diskriminaceO Roma Vakeren
26.10.2006ROMEA uvedla do provozu Antidiskriminační linkuZprávy ze života Romů
14.08.2006V Praze vzniklo nové internetové centrum pro RomyZprávy ze života Romů
23.06.2006Na internetu začala fungovat burza práce, určená hlavně RomůmZprávy ze života Romů
03.01.2006Romea pořádá kurz, který připraví Romy na novinářskou dráhuZprávy ze života Romů
08.12.2005Vyhlášení výsledků literární a výtvarné soutěže pořádané o. s. RomeaZprávy ze života Romů
08.12.2005Vzpomínkový večer k uctění památky Mileny HübschmannovéZprávy ze života Romů
08.12.2005Pozvánka na vernisáž výstavy "Romové dnes a jinýma očima"Zprávy ze života Romů
11.04.2005Děti do soutěže o tom, jak vidí Romy, poslaly i příběhy smyšlenéZprávy ze života Romů
19.11.2004V Praze probíhá výstava "Romský tisk včera a dnes"O Roma Vakeren
29.10.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
15.10.2004Romea rozšiřuje okruh informací na internetuO Roma Vakeren
23.02.2004Kvůli nepokojům Romů na Slovensku dostává redakce pražských romských médií výhružné e-mailyZprávy ze života Romů
20.02.2004V březnu oslaví své první výročí časopis Romano voďiO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Paťiv - dvoudenní koncert k uctění památky Mileny Hübschmannové
V závěru listopadu se v pražském klubu Roxy uskutečnil dvoudenní koncert k uctění památky profesorky Mileny Hübschmannové. Více nám o této události poví Zdeněk Hejkrlík.

Skupina Romatino na koncertu Paťiv (Foto: Jana Šustová) Koncert k uctění památky Mileny Hübschmannové se stal výjimečnou událostí. Nejen tím jaké hudební špičky na něm vystoupily i jaké osobnosti se jí zúčastnily, ale především možností setkat se a mluvit s lidmi, kteří se v romské otázce jakkoli angažují. Zajímavé bylo ale to, jakým způsobem koncert vzniknul.

"Dávali ho dohromady studenti romistiky už dva měsíce dopředu. Vytvořilo se jádro deseti lidí, kteří na tom soustavně pracovali a kolem toho spousta dalších pomocníků a zástupců různých romských organizací a sponzorů, kteří se k tomu připojili a podpořili naši akci."

Vysvětluje jeden z organizátorů Adam Pospíšil.

Přesto si nedovedu představit, že bych pro někoho ze svých učitelů nebo profesorů uspořádal takovou akci.

"My jsme ji znali jako studenti jako vynikající profesorky, jako vynikající kamarádku a přítelkyni. Jednak proto jsme pro ni chtěli udělat tento pořad. A samozřejmě také pro Hanku Šebkovou a Editu Žlnayovou, které byly její kolegyně, a také nás učily. Ale také proto, že Milena Hübschmannová byla osobnost, která měla obrovský dopad na mnoho Romů, na celé romské společenství u nás a na Slovensku. Tito lidi by svou účastí na tomto koncertě určitě rádi vyjádřili navázání na její dílo. I proto setkání jsme tento koncert chtěli uspořádat."

Další ze studentů jeho slova potvrzuje.

"Paní Hübschmannová byla naprosto výjimečná žena. Vytvořil se mezi ní a jejími studenty neobvyklý citový vztah. Kdy ji studenti přestávali vnímat jako svou učitelku, ale jako člověka blízkého, takřka jako někoho z rodiny."

Koncert měl hlubší smysl.

"Paní docentka Hübschmannová s námi rozjela ve škole projekt Bare Roma, což v překladu z romštiny znamená velcí, významní Romové. Jejím snem bylo udělat publikaci o Romech, kteří ve světové kultuře nebo světovém dění něco dokázali, neboť o tom se velice málo ví. Většina lidí u nás má pocit, že Romové u nás jsou marginalizované etnikum, které dohromady nic neumí. Ale není to pravda. V dějinách bylo mnoho významných Romů a ta publikace má sloužit k tomu, aby se to vědělo. Aby se to vědělo i mezi Romy, aby je to motivovalo, aby se začali snažit, aby se do něčeho pustili a viděli, že to má smysl. Výtěžek z této akce bychom chtěli použít na tuto publikaci."

Koncert byl příležitostí pro setkání osobností, které v romském světě něco znamenají. Nemohla na něm chybět Eva Davidová, která od 50. let s Milenou Hübschmannovou velmi úzce spolupracovala.

"My jsem s Milenou Hübschmannovou začínaly. Dnes se tomu říká romistika. My jsme na fakultě filozofické v Praze každá nejdřív začala úplně sama. Za půl roku jsme se domluvily, že jsme začaly jít tou cestou: Milena jako lingvistka, já jako etnograf. A to bylo v 50. letech. Tehdy o Romech nikdo nic nevěděl. Milena začala jezdit mezi Romy a snažila se pochopit, poznávat romskou kulturu, odlišnost, poznávat, kdo tu žije vedle nás. My jsme s Milenou obě bojovaly za to, aby Romové byli uznáni jako etnikum. Říkali jim občané cigánského původu, a že se mají přizpůsobit ostatním. Milena začala jezdit mezi Romy, nahrávat písně, pohádky tak jako já. Milena začala objevovat romské talenty, spisovatele."

Jedním z nich je Ján Ačo Slepčík, který mimo jiné na koncertu účinkoval.

"Milena byla jedinečný člověk, takový snad už ani nebude. Dělali jsme spolu hodně věcí. Bydleli jsme nedaleko od sebe na Praze 1 - já v Opatovické ulici, ona ve Štěpanské - často jsme se navštěvovali. Nebylo to jen tím, že byla vzdělaná, ona měla cit. Dokázala vycítit, jaký kdo je. Dokázala přimět lidi k tomu, aby dělali věci, o kterých si sami ani nemysleli, že by je uměli. Když mi bylo třicet, tak jsem už nechtěl hrát. A Milena ne, že by mě tlačila, ale pomaličku, pomaličku... a já jsem začal zase hrát. A nejen to. Já jsem dělal hodně věcí, o kterých jsem neměl tušení, že bych mohl dělat."

O jedinečnosti Mileny Hüschmannové hovoří také její bývalý žák a nyní pedagog na romistice Zdeněk Andršt.

"Myslím si, že hlavní Milenin přínos spočíval v jejím osobním vkladu, který asi málo kdo dokáže naplnit s takovým nasazením. To bylo to obrovské zaujetí pro Romy a celou tuto problematiku a lidský postoj, velice se vciťující se do lidí. Měla obrovskou snahu s lidmi a s jejich kulturou souznít, že studovala tu kulturu, ale ne akademicky, ale přímo v terénu. Měla obrovský talent dát lidem najevo, že je alespoň pocitově jednou z nich."

Jedním z účinkujících byl i Vojta Lavička.

"Já Milenu znát z doby chvíli po revoluci, jak jsem začal dělat na "Roice" (Romská občanská iniciativa, ROI). Vím, že jsem se trochu styděl, protože já neumím romsky a ona mluvila perfektně romsky, a já jsem z toho byl úplně vyřízenej. Ona se mně ptala, proč neumím romsky, a já jsem jí na to nedokázal vysvětlit, byl jsem z toho hotovej. Ale ona byla hrozně milá, byla skvělá. Nikomu nikdy nic nevyčítala. Ona byla ráda jen ze samotného faktu, že je někdo Rom. Milena je totéž, co pro Indy Gándhí, který chtěl sjednotit Indii a vysvětloval jim, co jsou vlastně zač. Dneska nikdo nedokáže docenit, co ona udělala, a bude strašně dlouho trvat, než bude moci někdo docenit její význam pro Romy a pro romštinu jako takovou."

A tak se chtě nechtě vynořuje otázka, zda je v současné době někdo, kdo by dokázal Milenu Hübschmannovou nahradit, ale především, kdo by dokázal pokračovat v její práci.

"Absolutně ne, protože dneska je hodně jiná doba, která upřednostňuje jiné hodnoty a aby se našel člověk, který se ve dvaceti rozhodne, že celý svůj život odevzdá Romům, to není dnes nikdo ochoten obětovat, a hlavně nemá její morální kvality, které jsou, respektive, byly neuvěřitelné. Široko daleko nikdo takový není."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
20.09.2014Projekt Prethodžipen navazuje na překladatelské dílny romistky Mileny HübschmannovéO Roma Vakeren
14.09.2013Milena Hübschmannová o setkání s Elenou Lackovou a kráse romských pohádekO Roma Vakeren
07.09.2013Milena Hübschmannová byla pro Romy motorem, inspirátorkou, hybatelkou, matkou i sestrouO Roma Vakeren
15.09.2012Od tragického úmrtí Mileny Hübschmannové uplynulo již 7 letO Roma Vakeren
13.09.2012Spisovatelka Agnesa Horváthová vzpomíná na Milenu HübschmannovouZprávy ze života Romů
09.06.2012Nakladatel Karel Holub vydal knihy Mileny HübschmannovéO Roma Vakeren
20.08.2011V září uplyne šest let od tragické smrti Mileny HübschmannovéO Roma Vakeren
30.10.2009O kořenech romistiky v Čechách s Ladislavem GoralemO Roma Vakeren
02.03.2008Romové zapsali, co vidí, cítí, myslíZprávy ze života Romů
15.12.2006V prosinci probíhá řada akcí k uctění památky romistky Mileny HübschmannovéO Roma Vakeren
30.11.2006Prosinec ve znamení uctění památky Mileny HübschmannovéZprávy ze života Romů
08.12.2005Vzpomínkový večer k uctění památky Mileny HübschmannovéZprávy ze života Romů
08.12.2005Pozvánka na vernisáž výstavy "Romové dnes a jinýma očima"Zprávy ze života Romů
25.11.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
18.11.2005Na festivalu Den poezie zazněla také díla romských autorůO Roma Vakeren
18.11.2005Romské kapely vystoupí na počest romistky Mileny HübschmannovéO Roma Vakeren
24.10.2005Paťiv - koncert na počest Mileny HübschmannovéZprávy ze života Romů
21.10.2005Sociolog Fedor Gál vzpomíná na Milenu HübschmannovouO Roma Vakeren
25.09.2005Milena Hübschmannová, zakladatelka české romistikyZprávy ze života Romů
16.09.2005Ze vzpomínek Mileny HübschmannovéO Roma Vakeren
16.09.2005Milena Hübschmannová povzbuzovala Romy ke vzdělání i k uchovávání romských hodnot a jazykaO Roma Vakeren
16.09.2005Romové se těžko vyrovnávají se ztrátou Mileny HübschmannovéO Roma Vakeren
16.09.2005Hodiny romistiky s Milenou Hübschmannovou byly naplněny láskou a vřelostíO Roma Vakeren
10.09.2005Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
19.05.2003Prezentace nové grafické podoby sborníku Romano džanibenFotoaktuality
14.02.2003Jarmila Hanah ČermákováO Roma Vakeren
17.01.2003Romistka Milena HübschmannováO Roma Vakeren
03.01.2003Přehled událostí uplynulého rokuO Roma Vakeren
01.11.2002Z ruskou prezidenta přijali ocenění i Milena Hübschmanová a ing. Karel HolomekO Roma Vakeren
17.04.2000PhDr. Milena Hübschmannová - romistkaAnketa
12.02.1999LányZprávy ze života Romů
12.12.1998Romske aktualityZprávy ze života Romů
24.04.1998LondýnZprávy ze života Romů
12.12.1997Romske aktualityZprávy ze života Romů
Romská literaturaLiteratura

=[ Zprávy ]=

Česká vláda schválila koncepci romské integrace na příští čtyři roky. Podle dokumentu se má zlepšit postavení romské menšiny a mělo by se zabránit tomu, aby se uzavírala do ghett. Plán se zaměřuje především na systém sociálního bydlení, na větší investice do programů a na opatření, která by pomohla zvýšit zaměstnanost příslušníků romských komunit.

William J. Cabaniss předává cenu Kumaru Vishwanathanovi (Foto: ČTK) Za úsilí a iniciativu vedoucí k vytvoření Vesničky soužití v Ostravě, ve které žijí společně Romové i lidé z většinové společnosti, získal cenu Alice Garrigue Masarykové Kumar Vishwanathan. Ocenění uděluje velvyslanectví Spojených států v Praze jako výraz uznání osobnostem, které se mimořádně zasloužily o rozvoj lidských práv v České republice.

Romsky píšící literáti se mohou ucházet o cenu Mileny Hübschmannové. Soutěž nesoucí jméno letos tragicky zesnulé české romistky vypsalo občanské sdružení Romea. Veřejnosti také představilo fotografickou výstavu Romové dnes a jinýma očima, která se koná v pražském baru Krásný ztráty. Čeští a slovenští autoři se do nové soutěže mohou hlásit do 6. dubna. Jméno vítěze se veřejnost dozví 8. září, rok od úmrtí Hübschmannové.

Benefiční vystoupení Idy Kelarové a sboru Apsora spojené se křtem nového cédéčka se uskuteční v neděli od 19ti hodin v evangelickém kostele u Salvátora v Praze 1. Výtěžek z koncertu, který je podle pořadatelů věnován památce Mileny Hübschmannové, i z prodeje cédéčka Apsora podpoří romsko-český letní tábor pro děti ze sociálně slabých rodin.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Mižigarovi z Písku aneb dobré příklady táhnou
Chcete-li získat práci, musíte mít dostatečnou kvalifikaci. Jedna z cest, která může vyvést Romy ze spirály nezaměstnanosti, je cesta za vzděláním. Jak známo, dobré příklady táhnou. Takovým příkladem mohou být Mižigarovi z Písku. Kolegyně Martina Vodičková potkala matku Libuši s dcerou Libuší na jednom z předvánočních setkání- Libuška Mižigarová tady byla pro mnohé malé děti velkým vzorem, protože je nejen krásná mladá žena, ale i vzdělaná mladá žena.

"Letos v květnu jsem odmaturovala na Romské střední škole sociální. Momentálně pracuji v Naději, kde pracuji s dětmi. Pomáháme jim s úkoly, tančíme s nimi, obrací se na nás se svými problémy. Do budoucna bych chtěla jít na policejní školu, protože letos jsem také podávala přihlášku. Oni my to zamítli, protože bylo málo uchazečů."

Vy to říkáte vše tak jednoduše, ten příběh je tak přímočarý. Vaše cesta k maturitě nebyla asi tak jednoduchá, co říkáte?

"To určitě nebyla."

Tak začněme od základky. Vy jste z Písku?

"Jsem z Písku."

Jak Vám to šlo na škole?

"Byla jsem průměrná žákyně, na základce jsem měla trojky."

Měla jste trojky, ale říkala jste si, že půjdete po základce dál.

"To jsem si říkala. Vedli mě k tomu rodiče, protože mi záleží na tom, abychom byli vystudovaní. Ten papír je doma musí být. V naší rodině je to hodně důležité."

Takže neexistuje po devítce praštit se školou?

"Ne, to neexistuje, na nás rodiče velmi tlačí."

Takže kam Vás dotlačili po devítiletce?

"Nejdřív na sociální školu do Kolína, ještě chtěli, abych udělala policejní školu, ale to se mi nepovedlo."

Vy jste na sebe hrdá. Vy si můžete říct, ať si říkají, co chtějí, já jsem Romka, co má maturitu."

"Jsem šťastná, že mám maturitu. Protože s tím papírem jsem něco výš, než kdybych neměla nic, to je jasné."

Kolem nás je spousta děcek, které škola nebaví, do školy nechodí, nechtějí chodit, nebo chodí do zvláštní, nebo chodí za školu, a těší se, až školu skončí. Co byste jim vzkázala?

"Myslím, že záleží hodně na rodičích a na prostředí, kde žijí. Jestliže rodiče na ně budou tlačit už odmala, že musí něco dokázat, že se musí učit, tak si myslím, že děti na to sami přijdou. Ale pokud je ze strany rodičů nezájem, tak je to na dětech poznat. Nechodí do školy, kouří, prostě naprostý nezájem."

Takže za to mohou rodiče?

"Já si myslím, že ano."

Tak vzkažte něco rodičům.

"Já bych jim vzkázala, aby vedli své děti k tomu, aby se vzdělávaly, protože to je pro naši menšinu velmi důležité."

Povězte, jak to bylo s dcerou a jejím vzděláním?

"Když nastoupila do školy, tak jí první ročník nešel a hned mi navrhovali zvláštní školu. Já jsem s tím nesouhlasila, chtěl jsem, aby z ní něco bylo, aby se vyučila a měla nějaké vzdělání. Já vím, jak jsem na tom byla. Dodneška lituji, že jsem se ničím nevyučila. Potom se ve třetí třídě sama chytla - dvojky, jedničky - už jí to šlo. Dostala se až do devítky. Pak jsme jí dali s manželem do učení na školu s maturitou do Kolína. Vidíte, udělala to dobře, má maturitu. A kluk - ten se taky učí, bude zedník. Třetí holka chodí do čtvrté třídy. Moc jí to nejde, ale snaží se. Taky bude vyučené. Já s manželem jsem se nevyučila, tak budeme mít alespoň děti vyučené."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Česká asociace streetwork bude předávat cenu Časovaná bota
Česká asociace streetwork sdružující nízkoprahové sociální služby ocení výroční cenou Časovaná bota osobnost a jedno zařízení za významný počin nebo přínos za rok 2004/2005. Více řekl Anně Polákové předseda asociace Jindřich Racek.

Časovaná bota - výroční cena ČAS (Foto: streetwork.ecn.cz) "Snažím se ocenit pracovníky v oblasti sociálních služeb. Jedná se o nízkopodlahové sociální služby, což je streetwork, kontaktní programy pro uživatele drog, nebo nízkoprahová zařízení pro děti a mládež."

Jak dlouho tento projekt běží?

"Toto je oficiální třetí ročník. Proběhl i jeden nultý ročník, kde jsme tuto cenu vyhlásili pokusmo, a jelikož se to setkalo s úspěchem, tak pokračujeme v této tradici."

Byli oceněni romští streetworkeři. Daří se Vám kontaktovat lidi, kteří se tomu věnují?

"Znám spoustu sdružení, která s romskou problematikou pracují. Dokonce mám sdružení, která jsou členy naší asociace. Ale dosud nikdo nikdy nenominoval romského pracovníka, nebo zařízení, které pracuje přímo s Romy."

Pokud by tak někdo chtěl udělat. Co má udělat?

Jindřich Racek (Foto: Jana Šustová) "Bude dobré, když bude sledovat naše webové stránky www.streetwork.ecn.cz, tam vyhlásíme výzvu, kde vyzýváme všechny lidi, kteří se v oboru nízkoprahových služeb pohybují, nebo o nich něco vědí, aby poslali svoje návrhy. Z návrhů jsou vybráni pro každou kategorii tři nominovaní. Ti se veřejně vyhlásí. Na slavnostním vyhlášením vítěze Rada vyhlásí vítěze, který letos dokonce obdrží věcné ceny."

Jak se streetwork u nás v ČR osvědčil?

"U nás je streetwork mladá služba. Je to deset let, co se začal provozovat. Domnívám se, že stále to není úplně zaběhnutá a uznávaná sociální služba. Ale na druhou stranu se domnívám, že služby, které se zaměřují na prevenci než na akutní hašení problémů, které již vznikly, tak mají velkou budoucnost."

Jak si mají představit takového pracovníka ti, kteří nevědí, co streetwork je?

"Streetwork jako jeden typ nízkoprahových služeb. Streetworker má vymezenou, nebo si sám vymezí lokalitu, kde se pohybuje. Snaží se kontaktovat lidi, kteří jsou v nouzi, nebo mladé lidi, kteří tráví svůj čas na ulici, a snaží se jim nabídnout nějaké alternativy. Ať už u dětí a mládež využití volného času, nebo pomoc při hledání zaměstnání, nebo pomoc v krizové situaci, když si nevědí rady se svými vrstevníky nebo s rodiči. Je takovým lidem, kteří jsou na ulici, schopen zprostředkovat i institucionální pomoc."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Sdružení Aranka pomáhá i romským dětem
V malé obci Vyšínek nedaleko Slaného byl po revoluci vrácen státní statek původním majitelům a to přineslo velký užitek. Zahájili rekonstrukci historických budov a majitelka se svým strýcem, který se vrátil z Ameriky po padesáti letech nabízejí své služby veřejnosti. Založili občanské sdružení Aranka, které pomáhá i romským dětem. S Ivanem Vitouškem si povídala Marie Vrábelová.

Aranka o. s., Vyšínek (Foto: www.volny.cz/aranka-os/) Máte tady šest koní, o které se staráte, ale které také slouží dětem.

"Začali jsme sem vodit malé Romy. Myslel jsem si, že bude dobrý nápad je naučit českým zvykům jízdou na koni. Zatím nám to docela dobře funguje."

Jaké máte zkušenosti. Myslíte, že to má dobrou odezvu?

"Jistě, že to má dobrou odezvu, protože se vracejí a chodí sem pravidelně. Nejen se povozit na koních, ale také přiložit ruku k dílu. Zařídili jsme pro ně také z jednoho grantu doučování v základní škole ve Zlonicích, která se stala partnerem našeho sdružení. My jsme občanské sdružení Aranka, a to jméno Aranka, jak víte, je romského původu."

A jste v kontaktu s rodiči?

"Ano, jsme. Já mám ve zvyku lidem tykat a nemám zábrany se s někým seznámit. Tak řeknu: "Hele, ten tvůj kluk dělá tohle a tohle, koukej ho dát do richtiku." S nimi se dá takovým způsobem lépe komunikovat, oni jsou spíš zvyklý na tykání. Děláme to už čtyři roky. Odezva je nejlépe vidět na těch mladých, kteří začali chodit do první třídy, když sem přišli a teď už jsou dvanáct let. Pomáhají nám nejvíce v čištění lesů, zalesňování černých skládek, vyčišťování kolem úvozů a cest, které jsou zanedbané."

Vy budete svou nabídku rozšiřovat ještě o další a to keramické a truhlářské dílny.

"Tento nápad vznikl s tím, že já si pamatuji s ciziny, že lidi, kteří nedostudovali, nebo nebyli vyučení, potřebovali základní znalost určitých řemesel, aby se mohli pokusit dostat nějaké zaměstnání. A protože tady je nejtěžší nezaměstnanost v celém okrese, tak tento nápad vznikl z toho důvodu, že budeme používat staré mistry, kteří budou doučovat, nebo alespoň informovat mladé lidi. To nejsou jen Romové, to budou lidi, kteří nemají práci a nemají motivaci k práci z toho důvodu, že nic neumí."

To znamená, že tady se něco naučí?

"Ten plán je takový, že od nás dostanou potvrzení, že tady těch deset měsíců pracovali. Potom chceme dělat zprostředkovatele pro ně pro nalezení další práce a uplatnění tím, že budeme dělat registraci lidí, kteří se zde něco naučili, a firem, které je budou moci použít, a pak použijeme naše znalosti zprostředkování těch jobů."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Radostné chvíle při otevření stálé expozice Muzea romské kultury
Muzeum romské kultury v Brně zažilo minulý čtvrtek svůj velký den: po čtrnácti letech jeho existence v něm otevřeli první dva sály stálé expozice. Až doposud totiž muzeum pořádalo pouze dočasné výstavy. Dva nové sály přibližují dějiny Romů od roku 1945 do současnosti. Atmosféru otevření stálé expozice Vám přiblíží Jana Šustová.

Nová expozice v MRK (Foto: Jana Šustová) Hned v úvodu této slavnostní události zazněla romská hymna Gelem, gelem. Poté k návštěvníkům promluvil Karel Holomek, Jana Horváthová a Hans Westra, což je ředitel Nadace Anny Frankové z Amsterdamu. Díky této nadaci totiž Muzeum romské kultury získalo na vybudování stálé expozice finance z grantu nizozemské vlády. Samozřejmě nechyběla romská hudba, která zazněla v podání náchodské skupiny Čilágos. Po zahájení se návštěvníci vydali na prohlídku expozice a já jsem se ředitelky muzea zeptala na to, co je tam k vidění.

"Začínáme otevírat expozici od konce, protože projekt, který se nám podařilo získat od holandské vlády zněl na poválečné období - tedy od roku 1945 do současnost. Jsou to dva sály. Větší - to je situace poválečná, od roku 1945 do 1989. Sál je pomyslně rozdělený na dvě části. Ta jedna bude přístup státu k Romům, ta druhá to je pohled do romských komunit. Tam bychom chtěli ukázat, co z romské kultury po válce zbylo, co přečkalo asimilační tlak."

Pak je tam ještě druhý, velmi malý sál.

"Ten by měl ukázat mozaiku trendu od roku 1989, co se odehrálo ve vztahu k Romům. Co se mezi Romy stalo. Celý ten sálek je postaven na zpravodajství. Především na tisku. Je celý polepený články z tisku od roku 1989 do roku 2000. Jsou tam také umístěny dvě obrazovky. Jedna bude ukazovat šoty z televizního zpravodajství, na druhé obrazovce budou záznamy z dokumentů o životě Romů v různých evropských zemí."

K prvním návštěvníkům expozice patřili členové skupiny Čilágos, na které tam čekalo jedno velké překvapení. Ve vitríně věnované romské hudbě našli zmínku o své kapele. Jaké z toho měli pocity, mi prozradil Emil Valaš.

"To mě pěkně překvapilo. Teď tu před chvilkou zaznělo: "Už patříte do muzea." Jsme potěšeni."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
01.08.2017Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už záříZprávy ze života Romů
25.06.2016Nizozemský umělec Ron Glasbeek zachycoval život Sintů v období před, během a po druhé světové válceO Roma Vakeren
20.02.2016Ignác Zima spoluzakládal Muzeum romské kultury a vyučoval romštinuO Roma Vakeren
05.12.2015Plesem desetiletí vyvrcholily oslavy deseti let existence Muzea romské kultury jako státní organizaceO Roma Vakeren
01.12.2015Muzeum romské kultury zve na folklorní hudební večer s cimbálovou muzikou KubíciZprávy ze života Romů
12.10.2015Ples desetiletí Muzea romské kultury se uskuteční 28. listopaduZprávy ze života Romů
02.10.2015Muzeum romské kultury představí během literární akce Mikroměsto hned čtyři romské autorkyZprávy ze života Romů
03.08.2015Muzeum romské kultury oslaví 10. výročí slavnostním plesemZprávy ze života Romů
30.05.2015Muzeum romské kultury připravilo pro Brněnskou muzejní noc program plný hudby, tance, tvůrčích dílen i romského jídlaO Roma Vakeren
06.05.2015Během Brněnské muzejní noci 2015 vystoupí před budovou Muzea romské kultury skupina Kesaj čhaveZprávy ze života Romů
08.04.2015Kesaj čhave - výstava komiksů a fotografií v Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
14.03.2015Marta Hudečková stála u zrodu mnoha významných projektůO Roma Vakeren
06.12.2014Letošní Cenu Muzea romské kultury získal in memoriam nedávno zesnulý primáš Eugen HorváthO Roma Vakeren
25.11.2014Vzpomínkový večer Největší úcta hudebníkovi připomene život a dílo primáše Eugena HorváthaZprávy ze života Romů
25.10.2014Boj proti nelegálním stavbám na Slovensku postihne i romské osadyO Roma Vakeren
22.10.2014Unikátní výstava mapuje dílo romského naivisty Rudolfa DzurkaZprávy ze života Romů
04.10.2014Sochařské sympozium v Muzeu romské kultury v Brně představilo tři úspěšné tvůrceO Roma Vakeren
20.09.2014Muzeum romské kultury uspořádalo 4. ročník sochařského sympoziaO Roma Vakeren
11.09.2014V Muzeu romské kultury se uskuteční 4. sochařské sympoziumZprávy ze života Romů
09.08.2014Jak zněla romská hudba v 60. a 70. letech?O Roma Vakeren
05.07.2014Nejpilnější děti dostaly notebooky a školní pomůckyO Roma Vakeren
26.04.2014Výstava Cikánský mýtus představuje zobrazování Romů na historických pohlednicíchO Roma Vakeren
02.04.2014Jak vypadá mýtus o „cikánech“ ukáže nová výstava Muzea romské kulturyZprávy ze života Romů
06.03.2014Nový ministr kultury Daniel Herman uctí v Muzeu romské kultury památku obětí romského holocaustuZprávy ze života Romů
23.11.2013Nositelkou ceny Muzea romské kultury ze letošní rok se stala Emílie MachálkováO Roma Vakeren
08.10.2013Nová výstava v Muzeu romské kultury se zaměří na mediální obraz RomůZprávy ze života Romů
06.10.2013Projekt Mikroměsto představí historii brněnského CejluZprávy ze života Romů
27.07.2013Muzeum romské kultury získalo Cenu Nadace Erste cenu za přínos sociální integraciO Roma Vakeren
01.07.2013Čtyři české neziskové organizace získaly Cenu Nadace ERSTE za přínos sociální integraci 2013Zprávy ze života Romů
26.05.2013Muzejní noc otevřela návštěvníkům brány Muzea romské kultury v netradiční dobuO Roma Vakeren
27.04.2013Výstava v Muzeu romské kultury představuje sociální bydlení s prvky romské kulturyO Roma Vakeren
18.04.2013Muzeum romské kultury – pomalá likvidace sloučenímZprávy ze života Romů
14.04.2013Jsou Češi rasisté?Zprávy ze života Romů
13.04.2013Výstava Proti rasismu poukazuje na nebezpečí předsudkůZprávy ze života Romů
11.04.2013Při oslavách Mezinárodního dne Romů byla zmiňována velká důležitost Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
09.04.2013Romský krizový štáb vytvořil petici za zachování samostatnosti Muzea romské kultury v BrněZprávy ze života Romů
08.04.2013Jana Poláková z Muzea romské kultury: Sloučení muzea by Romové považovali za krok proti integraciZprávy ze života Romů
05.04.2013Muzeu romské kultury v Brně hrozí kvůli úsporám zánikZprávy ze života Romů
30.03.2013Muzeu romské kultury hrozí sloučení s Moravským zemským muzeemO Roma Vakeren
04.03.2013Výstava proti rasismu poukáže na nebezpečí předsudků a nálepkování lidíZprávy ze života Romů
23.02.2013O kurzy romštiny je v Brně velký zájemO Roma Vakeren
19.02.2013V budově ombudsmana se uskuteční pietní shromáždění k 70. výročí transportu Romů z Brna do OsvětimiZprávy ze života Romů
12.11.2012Let´s Dance: Flamenco a Cena Muzea romské kulturyZprávy ze života Romů
15.10.2012Pozvání na přednášku Romové na Slovensku mezi dvěma válkamiZprávy ze života Romů
05.10.2012Romové na Gemeru-Malohontě je téma nové výstavy v Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
22.09.2012Romští sochaři z pěti zemí vytvořili projekt o tzv. brněnském BronxuO Roma Vakeren
05.09.20123. Sochařské sympozium: Socha pro CejlZprávy ze života Romů
30.07.2012Pietní shromáždění v Hodoníně u Kunštátu připomene holocaust RomůZprávy ze života Romů
10.07.2012Pozvánka na pietní shromáždění k uctění památky obětí tzv. cikánského tábora v Hodoníně u KunštátuZprávy ze života Romů
30.06.2012Letošní ročník mentoringu končil návštěvou Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
14.04.2012Stálá expozice Muzea romské kultury je koncipována zážitkověO Roma Vakeren
10.04.2012Pohlednice z Anglie - přednáška Ivy PekárkovéZprávy ze života Romů
07.04.2012Krásné časy - Romové v archivních fotografiíchO Roma Vakeren
24.03.2012Výstavy prezentují mladé i starší romské literátyO Roma Vakeren
21.01.2012Řemesla a profese usedle i kočovně žijících Romů v nové expozici Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
14.01.2012Expozice Muzea romské kultury o historickém příchodu Romů do EvropyO Roma Vakeren
07.01.2012Ohlédnutí za dvaceti lety existence Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
17.12.2011Muzeum romské kultury otevřelo nové tři sály stále expozice, první z nich se věnuje IndiiO Roma Vakeren
10.12.2011Mikuláš se svým doprovodem přišel i mezi děti z klubu Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
30.11.2011Muzeum romské kultury ve čtvrtek otevře nové sály stálé expoziceZprávy ze života Romů
29.10.2011Muzeum romské kultury v Brně slaví 20. výročí založeníO Roma Vakeren
19.10.2011Muzeum romské kultury v Brně slaví 20 let existenceZprávy ze života Romů
05.10.2011Výstava Pod lupou představí 20 let činnosti Muzea romské kulturyZprávy ze života Romů
17.09.2011Výstava Peskere Jakhenca představuje fotografie romských autorů z ŘeckaO Roma Vakeren
02.08.2011Romská sobota na hradě VeveříZprávy ze života Romů
14.05.2011Výstava Cesta paměti představuje každoroční putování po místech romského holocaustuO Roma Vakeren
07.05.2011Malířka a fotografka Marina Obradovic v Brně vystavuje své koláže a fotografie z cest za RomyO Roma Vakeren
16.04.2011V Brně se slavily kulaté narozeniny dvou významných romských organizacíO Roma Vakeren
05.04.2011Vernisáž výstavy a beseda připomene 20. výročí Muzea romské kultury i Mezinárodní den RomůZprávy ze života Romů
04.04.2011Muzeum Mladoboleslavska pořádá výstavu o tradičních řemeslech a životě RomůZprávy ze života Romů
23.03.2011Muzeum romské kultury v roce 2011 slaví 20 let své existenceZprávy ze života Romů
23.03.2011V Brně se uskuteční přehlídka filmů s romskou tematikouZprávy ze života Romů
22.03.2011Festival Bonjour Brno letos spolupracuje s Muzeem romské kulturyZprávy ze života Romů
12.03.2011Uplynulo 68 let od prvního hromadného transportu protektorátních Romů do OsvětimiO Roma Vakeren
28.02.2011Pietní akt v Muzeu romské kultury bude spojen s vernisáží výstavy Cesta pamětiZprávy ze života Romů
17.12.2010Držitelem Ceny Muzea romské kultury se stal učitel Ján SajkoO Roma Vakeren
07.12.2010Výstava Krásné časy...? zavítá do PrahyZprávy ze života Romů
03.12.2010Vánoční dílny s romskými umělci v Muzeu romské kulturyO Roma Vakeren
30.11.2010Cenu Muzea romské kultury získal učitel výtvarné výchovy v romské osadě JarovniceZprávy ze života Romů
24.11.2010Pomozte budovat sbírky Muzea romské kultury!Zprávy ze života Romů
03.09.2010VEŘEJNÉ SOCHAŘSKÉ SYMPOZIUM V MUZEU ROMSKÉ KULTURYZprávy ze života Romů
02.09.2010Zářijové výstavy v brněnském Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
23.08.2010Výstava o romském holokaustu poputuje za žákyZprávy ze života Romů
09.07.2010Dokumentární film o Ceije Stojce oceněn v TelčiO Roma Vakeren
21.05.2010Brněnská muzejní nocO Roma Vakeren
04.05.2010Muzeum romské kultury se společně se seminářem romistiky FF UK zúčastní pražského knižního veletrhu Svět knihyZprávy ze života Romů
03.05.2010Květen v Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
23.04.2010Plátna pro velké černé očiO Roma Vakeren
03.03.2010Aktivně proti rasismu a předsudkůmZprávy ze života Romů
03.03.2010Připomínka prvního hromadného transportu moravských Romů do koncentračního tábora v OsvětimiZprávy ze života Romů
02.03.2010Pestrá nabídka programů Muzea romské kultury na březenZprávy ze života Romů
26.02.2010Muzeum romské kultury se věnuje také doučování dětíO Roma Vakeren
31.01.2010Únor v Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
15.01.2010O budoucnosti bývalého Cikánského tábora v Hodoníně u KunštátuO Roma Vakeren
08.01.2010Novinky ve sbírkách Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
08.01.2010Muzeum romské kultury nabízí dětem doučování a řadu volnočasových aktivitO Roma Vakeren
07.01.2010Vyšlo pexeso, omalovánky a vystřihovánky s romskou tematikouZprávy ze života Romů
01.01.2010O Muzeu romské kultury a o dětech, které asi nikdy neviděly motýlaO Roma Vakeren
13.12.2009Cena Muzea romské kultury redaktorce Českého rozhlasuZprávy ze života Romů
04.12.2009Historicky první cenu Muzea romské kultury získala redaktorka Českého rozhlasuO Roma Vakeren
08.10.2009Výstava Svaz Cikánů-Romů 1969 – 1973. Z historie první romské organizace v ČeskoslovenskuFotoaktuality
28.08.2009Semináře Romové – dějiny a kultura jsou zdrojem instpiraceO Roma Vakeren
03.06.2009Návštěva prezidenta republiky České republiky v Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
20.04.2009Nenechte si ujít přednášku a slavnostní prezentaci katalogu o tradičních řemeslech RomůZprávy ze života Romů
03.04.2009Semináře Romové - dějiny a kultura jsou užitečné zvláště pro pedagogyO Roma Vakeren
01.04.2009Program Muzea romské kultury na duben 2009Zprávy ze života Romů
06.03.2009Pietní akt připomněl památku prvního hromadného transportu moravských Romů do OsvětimiO Roma Vakeren
20.02.2009Výstavy v Muzeu romské kulturyO Roma Vakeren
24.11.2008Nejen Muzeum romské kultury představí své exponáty v LiberciZprávy ze života Romů
24.10.2008Program Muzea romské kultury v listopadu 2008Zprávy ze života Romů
17.09.2008Nenechejte si ujít jediné kurzy romštiny v BrněZprávy ze života Romů
23.05.2008Muzeum romské kultury připravuje na zítřejší Muzejní noc bohatý programZprávy ze života Romů
12.05.2008Program Muzea romské kultury v červnu 2008Zprávy ze života Romů
04.05.2008Program Muzea romské kultury v květnuZprávy ze života Romů
10.03.2008Program Muzea romské kultury v dubnu 2008 Zprávy ze života Romů
22.02.2008Výstava „Cigán sa ně prevelice lúbí...“ představuje plakáty s romskou tematikou O Roma Vakeren
18.01.2008Čítanka Čalo voďi přináší průřez literární tvorbou romských autorů O Roma Vakeren
11.01.2008Ohlédnutí za činností Muzea romské kultury v roce 2007 O Roma Vakeren
10.01.2008Romská módní přehlídka na veletrzích Go a REGIONTOUR Zprávy ze života Romů
02.01.2008Nejdůležitější akce pořádané Muzeem romské kultury v roce 2008 Zprávy ze života Romů
21.12.2007Prohlídka vánoční výstavy s názvem "Kolik je v nás člověka" O Roma Vakeren
21.12.2007Romské vánoční zvyky přibližuje výstava v Muzeu romské kultury O Roma Vakeren
21.12.2007Pod štědrovečerní stůl Romové dávali slámu O Roma Vakeren
14.12.2007Na vánoční výstavě v Brně najdete i recepty na romská jídla O Roma Vakeren
07.11.2007Přehled programů Muzea romské kultury v listopadu a prosinci 2007Zprávy ze života Romů
26.10.2007Výstava Řemesla našich předkůO Roma Vakeren
10.05.2007K brněnské Muzejní noci se opět připojí i Muzeum romské kulturyZprávy ze života Romů
04.05.2007Výstava "Putování Jolán Oláh" představuje obrazy insitní romské výtvarniceO Roma Vakeren
23.04.2007Mezinárodní seminář o holocaustu RomůZprávy ze života Romů
16.04.2007Pozvánka na přednášku Romové v Moldavské republiceZprávy ze života Romů
29.12.2006Výstava Co to máš na sobě? představuje romské odíváníO Roma Vakeren
01.12.2006Židovští i romští pamětníci holocaustu besedovali v Muzeu romské kulturyO Roma Vakeren
30.10.2006V Muzeu romské kultury v Brně je nová výstava o romském odíváníZprávy ze života Romů
17.10.2006"Co to máš na sobě?!" je název nové výstavy o romském odívání v Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
05.09.2006Nenechte si ujít Večer plný strachu s romskými hororyZprávy ze života Romů
04.08.2006V Muzeu romské kultury vyšla kniha o výtvarném umění RomůO Roma Vakeren
07.07.2006Výstava Čalo voďi / Sytá duše pojednává o romské literatuře a ústní lidové slovesnostiO Roma Vakeren
20.06.2006V Muzeu romské kultury se budou číst romské pohádkyZprávy ze života Romů
26.05.2006Muzejní noc v Muzeu romské kultury byla hlavně ve znamení literaturyO Roma Vakeren
19.05.2006K oslavám 100. výročí Židovského muzea v Praze se přidalo i Muzeum romské kulturyO Roma Vakeren
11.05.2006Muzeum romské kultury se opět připojí k Brněnské muzejní nociZprávy ze života Romů
21.04.2006O Muzeum romské kultury v Brně mají návštěvníci zájemO Roma Vakeren
03.03.2006Dějiny českých Romů po 2. světové válceO Roma Vakeren
16.12.2005Jedna část 5. sálu stálé expozice Muzea romské kultury je velmi vizuálně výraznáO Roma Vakeren
02.12.2005V Muzeu romské kultury byla otevřena první část stálé expoziceO Roma Vakeren
01.12.2005Otevření prvních dvou sálů stálé expozice v Muzeu romské kulturyFotoaktuality
01.12.2005Sál stálé expozice Muzea romské kultury mapující život Romů v letech 1989-2000Fotoaktuality
11.11.2005V Muzeu romské kultury probíhá výstava Romové na GemeruO Roma Vakeren
21.10.2005V Muzeu romské kultury byly zahájeny výstavy archivních fotografiíO Roma Vakeren
13.10.2005Výstava Romové na GemeruFotoaktuality
01.07.2005Mají jídla připravovaná takzvaně "po cikánsku" něco společného s Romy?O Roma Vakeren
24.06.2005Romská hudba ovlivnila hudbu většinové společnostiO Roma Vakeren
17.06.2005S romskou tematikou se setkáváme v umění i v lidové kultuřeO Roma Vakeren
10.06.2005Slovo "Cikán" nebo "cikánský" se vyskytuje v názvech obcí, přírodních útvarů, rostlin i ve jménech lidí a zvířatO Roma Vakeren
03.06.2005Výstava Černá země - bílý chléb mapuje vliv romské kultury na kulturu většinovouO Roma Vakeren
27.05.2005Brněnská muzejní noc přilákala řadu návštěvníků do Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
20.05.2005Muzejní noc v brněnském Muzeu romské kultury nabídla bohatý programFotoaktuality
07.04.2005V brněnském muzeu začaly tři výstavy k Mezinárodnímu dni RomůZprávy ze života Romů
18.03.2005Muzeum romské kultury vydalo novou ročenku a připravuje otevření stálých expozicO Roma Vakeren
07.03.2005Historici: České děti neví mnoho o utrpení Romů za válkyZprávy ze života Romů
04.03.2005Autorky Memoárů romských žen představily svou novou knihu v Muzeu romské kulturyO Roma Vakeren
04.03.2005V Muzeu romské kultury proběhne řada zajímavých akcíO Roma Vakeren
23.02.2005Brněnské muzeum vydalo knihu vzpomínek romských ženZprávy ze života Romů
23.02.2005Představení dvojknihy Memoáry romských ženFotoaktuality
17.02.2005Romské muzeum připomene první válečný transport Romů z BrnaZprávy ze života Romů
04.02.2005Představujeme Helenu Danielovou, pracovnici Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
02.02.2005Brněnské romské muzeum rozšiřuje provoz, chystá i kurzy jazykaZprávy ze života Romů
28.01.2005Brněnské Muzeum romské kultury se připojilo k oslavám 60. výročí osvobození OsvětimiO Roma Vakeren
07.01.2005Bilance roku 2004 očima předsedy Společenství Romů na MoravěO Roma Vakeren
26.11.2004V brněnském Muzeu romské kultury je výstava Svět očima RomůZprávy ze života Romů
26.11.2004Výstavu Svět očima Romů je možné naposled navštívit v BrněO Roma Vakeren
30.07.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
25.06.2004Romové z ČR v Osvětimi uctili památku obětí druhé světové válkyO Roma Vakeren
03.06.2004Holandská vláda financuje Muzeum romské kultury v Brně o. p. s.Zprávy ze života Romů
01.06.2004Americký fotograf Wyatt vystavuje v Brně portréty českých RomůZprávy ze života Romů
16.04.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
16.04.2004Klenoty byly pro Romy vždy velmi důležitéO Roma Vakeren
26.03.2004Výstava děl Magdaleny Konečné přibližuje barevný svět romských pohádekO Roma Vakeren
09.03.2004V Muzeu romské kultury v Brně proběhl pietní akt k připomínce 61. výročí prvního transportu Romů z Brna do koncentračního tábora Osvětim-BřezinkaFotoaktuality
05.03.2004Pozvánka na výstavu a na pietní akt do Muzea romské kultury v BrněO Roma Vakeren
20.02.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
08.12.2003Velvyslanec USA v ČR Craig Stapleton se zúčastnil slavnostního otevření Muzea romské kultury v BrněFotoaktuality
17.10.2003Muzeum romské kultury v Brně bojuje s chronickým nedostatkem penězO Roma Vakeren
30.05.2003Seminář o holocaustu RomůO Roma Vakeren
11.04.2003Oslavy Mezinárodního dne Romů v BrněO Roma Vakeren
11.04.2003Také historička Jana Horváthová slavila Mezinárodní den RomůO Roma Vakeren
01.11.2002Paměti romských ženO Roma Vakeren
25.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
20.09.2002V Muzeu romské kultury proběhla řada stavebních úpravO Roma Vakeren
24.05.2002Dokumentaristka Helena Danielová hraje na housle ve skupině B NikolO Roma Vakeren
08.03.2002Móda se týká žen i mužůO Roma Vakeren
01.03.2002Prozraď mi jak se oblékáš, já ti povím jaký jsiO Roma Vakeren
22.02.2002Muzeum romské kultury vystaví předměty, které sloužily k obživě RomůO Roma Vakeren
11.01.2002ZprávyO Roma Vakeren
21.12.2001Jak slaví Romové Vánoce v různých koutech světaO Roma Vakeren
14.12.2001New YorkO Roma Vakeren
07.12.2001Muzeum romské kultury pomáhá žadatelům o finanční odškodnění za útrapy 2. světové válkyO Roma Vakeren
30.11.2001Muzeum romské kultury v Brně oslavilo 10. narozeninyO Roma Vakeren
23.11.2001Muzeum romské kultury v Brně slaví desáté narozeninyO Roma Vakeren
16.11.2001Zemřel romský historik Bartoloměj DanielO Roma Vakeren
28.09.2001V Brně byla otevřena výstava "Romské mýty"O Roma Vakeren
30.08.2001Muzeum romské kultury získalo sedm miliónů korunZprávy ze života Romů
06.07.2001Výstavu Rudolfa Dzurka můžete navštívit v BrněO Roma Vakeren
06.07.2001Čím se zabývá Muzeum romské kultury v Brně?O Roma Vakeren
29.06.2001PlzeňO Roma Vakeren
01.06.2001Výstava "E luma romane jakhenca" - "Svět očima Romů"O Roma Vakeren
08.11.2000Muzeum romské kultury v Brně čeká na kolaudaciZprávy ze života Romů
18.01.2000V Brně vyšla kniha o tradicích a současnosti RomůZprávy ze života Romů
21.08.1998PrahaZprávy ze života Romů
17.04.1998BrnoZprávy ze života Romů
17.04.1998VídeňZprávy ze života Romů
13.02.1998PrahaAktuality
09.01.1998BrnoZprávy ze života Romů
21.11.1997BrnoZprávy ze života Romů
25.09.1997BrnoZprávy ze života Romů
04.09.1997BrnoZprávy ze života Romů
Organizace zabývající se romskou menšinouKontakty
Výtvarné uměníKultura
Muzeum romské kulturyMuzeum romské kultury
Muzeum romské kulturyMuzeum romské kultury

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Naladit si nás můžete opět za týden v pátek ve 20.05 - na vlnách Českého rozhlasu 1 -Radiožurnálu. V úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií. Naše vysílání najdete také na internetu na adrese www.romove.cz.

Příště vám nabídneme aktuality ze života Romů a nebude chybět ani romská hudba.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Richard Samko.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vakeren. Romale ada šuniben predal tumende.

Mějte se moc pěkně a klidný víkend!

Romale but bacht te sasťipen. Ačhen Devleha.

Obsah článku:
Reportáž:  Děti převzaly ceny za literární a výtvarnou soutěž
Reportáž:  Paťiv - dvoudenní koncert k uctění památky Mileny Hübschmannové
Zprávy: 
Reportáž:  Mižigarovi z Písku aneb dobré příklady táhnou
Reportáž:  Česká asociace streetwork bude předávat cenu Časovaná bota
Reportáž:  Sdružení Aranka pomáhá i romským dětem
Reportáž:  Radostné chvíle při otevření stálé expozice Muzea romské kultury

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz