Vyhledávání
30.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romská diplomacie: Výzva pro Evropské instituce?
13-12-2005

"Prorazit cestu musíme společně s vámi a pro vás..."
(Z uvítacího proslovu předsedy Evropského parlamentu pana Josepa Borrella z konference Romská diplomacie: Výzva pro Evropské instituce?)

Mezinárodní konference Romská diplomacie: Výzva pro Evropské instituce? Mezinárodní konference Romská diplomacie: Výzva pro Evropské instituce?, která probíhala 8. a 9. prosince 2005 v Bruselu, byla místem, kde se společně setkali Evropští politici (více než 30 europoslanců, představitelé Evropské komise), diplomaté, akademici a aktivisté se zaměřením na lidská práva z celé Evropy i mimo ni. Tato konference byla součástí programu Romské diplomacie, vzdělávacího kurzu, který zvyšuje znalosti a kapacity romských aktivistů ve veřejné diplomacii.

Konference byla zahájena předsedou Evropského parlamentu panem Josepem Borrellem a první den se také na půdě Evropského parlamentu konala. V prezentaci pan Borrell zdůraznil "historickou ztrátu paměti" v případech, kdy se mluví o nejvíce diskriminované menšině v Evropě, o Romech.

Pan Graham Watson, leader Aliance liberálů a demokratů pro Evropu řekl: "Romům chybí viditelná a hlasitá elita a instituce, které by podpořily jejich práva. Toto se přeměňuje v málo nebo skoro žádný politický vliv a žádnou reprezentaci na vládní úrovni." Pogratuloval organizátorům projektu a zaurgoval pro lepší zastoupení Romů na všech úrovních: "Věřím, že jeden z výsledků programu Romské diplomacie bude formace 'think-tanku' tak aby se romská otázka dostala na vrchol programu EU. "

Mezinárodní konference Romská diplomacie: Výzva pro Evropské instituce? Paní Livia Jaroka, členka Evropského parlamentu, která je s dalšími pěti europoslanci ve Správní radě programu Romské diplomacie, jako předsedkyně zahajovací části konference zdůraznila, že jedno z nejhorších vyčlenění Romů v zaměstnání je právě v Evropských institucích. Tento fakt je podrobněji zpracován v podkladovém materiálu konference, který připravil pan Valeriu Nicolae, koordinátor Romského diplomatického projektu. Paní Jaroka dále řekla: "Anti-ciganismus bují a je uděláno velmi málo, aby byl zastaven. V Evropských institucích nebo mezinárodních organizacích nejsou prakticky žádní Romové." Svou intervenci ukončila s vírou, že konference bude navazovat na své doporučení jako na "základ pro další akce, které přispějí k redukování neakceptovatelné propasti mezi Romy a většinovou populací v Evropě."

Profesor Andre Liebich z Institutu pro postgraduální mezinárodní studie v Ženevě a pan Jovan Kurbalija, ředitel Diplo nadace, zvýraznili důležitost zlepšení komunikace v předcházení stereotypů a zjednodušování. Komunikace je základní prvek diplomacie a klíč k hájení zájmů Romů na mezinárodní úrovni. Romská diplomacie nabízí jedinečnou možnost představit inovační metody používáním online diplomatických prostředků. Liebich a Kurbalija analyzovali vhodnost mnoha diplomatických metod a mechanismů pro romské aktivity v mezinárodních vztazích.

Konference se zaměřovala na existující dobré iniciativy a sloužila jako zázemí pro výměnu pohledů na rostoucí romský problém v Evropě, které vyplývají jako doporučení z rezoluce Parlamentu z 28. dubna 2005. Pan Jan Marinus Wiersma, paní Katalin Levai, pan Michael Cashman, paní Elly de Groen-Kouwenhoven, paní Maria Calshramre a pan Richard Corbett, všichni členové Evropského parlamentu, vyjádřili potřebu romské expertízy a opravdového zapojení. Paní Beate Winkler, ředitelka Evropského monitorovacího centra pro rasismus a xenofobii, navrhla zřízení Řídicího výboru pro rezoluci Evropského parlamentu, myšlenka byla podpořena také europoslanci Richardem Corbettem a Michaelem Cashmanem. Inkluze romských žen byla podtrhnuta v diskusi o budoucím Genderovém institutu. Zástupci Evropské komise se zúčastnili panelů a připojili se k diskusi, která měla za cíl najít praktické řešení pro mnoho problémů týkajících se Romů s jasným zaměřením na romské zastoupení.

Vladimír Špidla a Jan Jařab Konference byla ukončena panem Vladimírem Špidlou, komisařem pro zaměstnanost, sociální otázky a rovné příležitosti, který zdůraznil potřebu pro společný pozitivní přístup: "Vytváření vysoce kvalifikované, výmluvné, diplomatickými schopnostmi vybavené skupiny evropských Romů NENÍ PRO EVROPSKOU UNII VÝZVOU - je to pro nás nesmírně užitečná pomoc v tom, abychom se s onou výzvou romské nerovnosti a sociální exkluze dokázali společně vypořádat. A já věřím, že to společně dokážeme."

Tato konference byla součástí programu Romské diplomacie, který má za cíl připravit mladé romské aktivisty pro práci veřejných diplomatů se znalostmi, které jsou důležité při zastupování jejich komunit na Evropské a mezinárodní úrovni. Série doporučení, která vyplynou ze závěrů konference, bude prezentována Evropským institucím účastníky diplomatického programu.Související články
DatumNadpisRubrika
16.05.2015Romové jsou největší etnickou menšinou v EvropěO Roma Vakeren
13.12.2014Mezinárodní romská konference v Bruselu se zabývala zlepšením integraci Romů v celé EvropěO Roma Vakeren
19.10.2013Členské státy EU mají zintenzivnit úsilí zaměřené na integraci RomůO Roma Vakeren
08.04.2013Romové v Bruselu protestovali proti diskriminaci. Zapojili se i ti z ČeskaZprávy ze života Romů
20.05.2011Rada Evropské unie přijala závěry o „Rámci EU pro vnitrostátní strategie integrace Romů do roku 2020“Zprávy ze života Romů
09.03.2011Evropský parlament požaduje závazné normy EU pro lepší integraci nejpočetnější evropské menšinyZprávy ze života Romů
04.12.2010Začleňování Romů nemůže probíhat jen na papíře, říká komisařkaZprávy ze života Romů
25.08.2009V4 bude jednat o romské problematice a boji proti extremismuZprávy ze života Romů
06.05.2009Sociální vyloučení Romů způsobuje České republice mnohamiliardové ztrátyZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz