Vyhledávání
28.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, kterou vede Anna Poláková. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý pátek od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz.Příjemný páteční večer - posloucháte Český rozhlasu 1 - Radiožurnál a začíná pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Pale hin parašťovin u amen sam pale tumenca. Akana šunena amaro vakeriben "O Roma vakeren"!

Informace a zajímavosti ze života Romů a především hudba - to vše Vám dnes nabídneme.

The adaďives predal tumende kerďam reporty, andalo amaro dživipen. Phenaha tumenge nevimata u šunena the romane giľa - šukar šuniben.

Peršo tumen dodžanena savi hin situacia palo Lety u Písku. Tiž amenca džana andro Radio Rota u vakerela amenca tiž e Fečovo, pal peskeri buťi.

Nejdříve se dozvíte o situaci v Letech u Písku a vydáme se také do romského internetového Radia Rota. Tolik namátkou z programové nabídky a teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.


=[ Zprávy ]=

Romové jsou po loňském rozšíření Evropské unie o země střední a východní Evropy nejvíce ze všech menšin v unii ohroženi rasismem. Uvádí se to ve výroční zprávě Evropského monitorovacího centra pro rasismus a xenofobii. Podle dokumentu jsou Romové vystaveni diskriminaci, pokud jde o zaměstnání, bydlení a vzdělání. Rovněž jsou pravidelně oběťmi rasově motivovaného násilí.

Město Bohumín na Karvinsku netopí v hotelovém domě, v němž stále žije několik rodin, které odmítají objekt opustit. Mluvčí radnice Lucie Balcarová dnes ČTK řekla, že dodávka tepelné energie není možná kvůli havarijnímu stavu objektu. V hotelovém domě nyní žijí čtyři rodiny, z nichž některé mají děti. Sporem o vystěhování už se zabýval také karvinský okresní soud, který rozhodl, že všechny rodiny se z hotelového domu musejí vystěhovat bez nároku na náhradní bydlení.

Tanvaldská radnice koupila v dražbě dva zanedbané domy u autobusového nádraží, které jsou ostudou sedmitisícového města. V roce 2007 by je chtěla zbourat. V domech bydlí oficiálně 80 lidí, dalších více než 100 jich je tam nelegálně a převažují mezi nimi Romové. Domy stojí přímo u mezinárodní silnice E 65, po níž turisté přijíždějí do Krkonoš a Jizerských hor. Nájemníkům se smlouvami na dobu neurčitou nabídne město jiné byty.

Řada převážně romských hudebníků a kapel si dnes a zítra na dvou koncertech připomene v pražském klubu Roxy památku nedávno zesnulé přední české romistky a zakladatelky romistických studií na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy Mileny Hubschmanové. Koncerty pořádají její studenti a výtěžek věnují na realizaci projektu Bare Roma - Významní Romové.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
20.09.2014Projekt Prethodžipen navazuje na překladatelské dílny romistky Mileny HübschmannovéO Roma Vakeren
14.09.2013Milena Hübschmannová o setkání s Elenou Lackovou a kráse romských pohádekO Roma Vakeren
07.09.2013Milena Hübschmannová byla pro Romy motorem, inspirátorkou, hybatelkou, matkou i sestrouO Roma Vakeren
15.09.2012Od tragického úmrtí Mileny Hübschmannové uplynulo již 7 letO Roma Vakeren
13.09.2012Spisovatelka Agnesa Horváthová vzpomíná na Milenu HübschmannovouZprávy ze života Romů
09.06.2012Nakladatel Karel Holub vydal knihy Mileny HübschmannovéO Roma Vakeren
20.08.2011V září uplyne šest let od tragické smrti Mileny HübschmannovéO Roma Vakeren
30.10.2009O kořenech romistiky v Čechách s Ladislavem GoralemO Roma Vakeren
23.03.2009Bohumín chystá další stěhování neplatičůZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Vláda počítá s odkoupením vepřína v Letech u Písku
Romský tábor v Letech u Písku je dlouhodobě žhavým tématem. Romové se už delší dobu snaží o uzavření vepřína, ale zatím neúspěšně. Po výzvě Evropského parlamentu se diskuse o Letech opět rozvířila. Pro zrušení vepřína je i premiér Jiří Paroubek a zmocněnec vlády pro lidská práva a poslanec Svatopluk Karásek. Snahy sice dosud narážely na velkou finanční náročnost přesunu vepřína, teď ale vláda v rozpočtu na rok 2006 počítá se sumou na jeho odkoupení. O rozhodnutí premiéra si Martina Vodičková povídala s Čeňkem Růžičkou, romským aktivistou, který už řadu roků za odstranění vepřína bojuje.

Vepřín v Letech u Písku "Ten den, co to v novinách vyšlo, jsem měl deset telefonátů od Romů, kteří v táboře byli, nebo jsou pozůstalí po obětech. Romové jásali a já s nimi. Vnímáme to jako pozitivní záležitost a máme naději. Ale bohužel zatím jen naději, protože za deset let boje máme jisté zkušenosti. Politici mnohdy hodně namluví a skutek utek. Teď to ale už bylo na vyšší úrovni. Dopomohla k tomu, což mě mrzí, rezoluce evropských poslanců. Měli jsme si to ale vyřešit sami."

Já Vám nechci kazit radost, ale nicméně si myslím, že jsme si oba vědomi toho, že volby jsou tady za půl roku.

"Samozřejmě, pokud vláda sociální demokracie v příštích volbách neuspěje, tak se obávám, že se leckterý problém řešit nebude."

Máte nějaké garance od pana Paroubka, nebo je to ve fázi novinových článků a slibů?

"Prozatím tak, jak říkáte, ve fázi novinových článků, slibů, ale osobně si myslím, že by česká společnost tuto kauzu měla už ráda za sebou a že si to pan preomiér uvědomuje, a proto se tu kauzu snaží dořešit."

Vedle nás tu stojí romská mládež. Děti, které za chvíli budou dospělými a budou řešit problémy s nedostatkem pracovních míst, s nedostatkem bytů, s nedostatkem peněz, vzdělání. Možná si teď někdo řekne, zda ty peníze, které vláda bude věnovat na vyřešení problematiky kolem Letů, by si tyto děti neužily lépe?

"Stoprocentně by si je užily lépe. Ale položme si morální otázku - prasečák v Letech, to je přeci nepřijatelné. Já doufám, že pro každého soudného člověka. Tam zahynulo 365 Romů, včetně 241 dětí a to je také velmi důležitý moment, aby z české společnosti vyšel signál - tak závažný problém, s takovou finanční náročností vůči Romům chce tato společnost vyřešit."

Můžu Vás teď poprosit, co kdybyste se zkusil zeptat těchto mladých, zda vědí o paměti národa?

"Osobně si myslím, že neví, ale zeptám se jich."

Slyšeli jste někdy o Letech u Písku?

"Byl tam koncentrační tábor."

Teď Vám udělali radost.

"Určitě mi udělali radost."

Až to všechno skončí, do čeho se pustíte?

"Ježíšmarjá, já už mám takový úkol, ještě těžší úkol, než jsem měl s prasečákem. Vzdělávání romských dětí na zvláštních a speciálních školách. To je další moje životní kauza, já s s tím nemůžu smířit. Naše děti nesmí chodit na zvláštní a specielní školy."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
01.08.2017Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už záříZprávy ze života Romů
06.08.2016Vyvěšení vlajek, hudba i vzpomínky připomněly oběti romského holocaustuZprávy ze života Romů
28.05.2016Vláda intenzivně jedná s majitelem vepřína v Letech u Písku o jeho odkoupeníO Roma Vakeren
23.01.2016ReportážO Roma Vakeren
16.01.2016Mezinárodní kampaň podpoří odstranění vepřína na místě bývalého nacistického tábora v Letech u PískuO Roma Vakeren
08.08.2015Na oběti holocaustu Romů se vzpomínalo i v Letech u PískuO Roma Vakeren
23.05.2015Vzpomínky Arnošta Vintra na dětství v Letech u Písku a v OsvětimiO Roma Vakeren
16.05.2015Před 20 lety prezident Václav Havel odhalil památník v Letech u PískuO Roma Vakeren
11.05.2015Ve středu se v Letech u Písku uskuteční pietní aktZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Rádio Rota oslavilo 3. rok vysílání
Romské internetové Rádio Rota oslavilo 3. rok vysílání. Pořady jsou v romštině i v češtině a zprávy také v angličtině. A nejen o tom si se šéfredaktorkou Ivetou Demeterovou povídala Dana Dubjelová.

V Rádiu Rota Jaké byly tři roky vysílání?

"Tři roky setkávání se se zajímavými lidmi. První rok byla nabídka programu standardní, další rok jsme navyšovali, a teď třetím rokem sestavujeme další plán vysílání, protože bychom chtěli od příštího roku opět navýšit a překvapit naše posluchače. Když jsme začínali s vysíláním, tak skladba posluchačů byla 70 procent ze zahraničí a třicet procent z České republiky. Ale samozřejmě s tím, jak si nás lidé vyhledají, máme více posluchačů a je to tak 50 na 50, protože se hodně nabalují posluchači z České republiky."

Počítá Rádio Rota, potažmo sdružení Dženo, i s rozšířením rádia do jiných zemí?

"Právě posluchače máme takový dárek, že odstartovala pobočka internetového Rádia Rota v Budapešti."

Který pořad, respektive který host, byl zajímavý?

"Ráda si zavzpomínám, některé pořady mám i doma nahrané. Je to například dámský klub s paní Hübschmannovou, která už není mezi námi. Potom si ráda poslechnu Ohnivé muže - pan Suchánek a pan Goral. Pak samozřejmě zástupci různých organizací, dětských sdružení. Myslím si, že se tu vystřídala široká škála návštěvníků."

Čím nás Rota v nejbližší době překvapí?

"Chystáme další žurnalistický kurz. Jsou-li mezi posluchači potencionální zájemci, kteří by se do kurzu chtěli přihlásit, tak ať posílají svoje strukturované životopisy spolu s motivačním dopisem na adresu: Rádio Rota, V tůních 11, Praha 2. Potom se budeme snažit zájemce vyrozumět a pozveme si je na pohovor."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
24.02.2006A studio Rubín ve spolupráci s internetovým rádiem Rota začne pořádat koncerty romské hudbyZprávy ze života Romů
01.04.2005Rádio Rota připravilo na 8. dubna den otevřených dveříO Roma Vakeren
18.03.2005Představujeme Danu Dubjelovou, redaktorku Rádia Rota a studentku romistikyO Roma Vakeren
19.11.2004Rádio Rota oslavilo druhé výročí své existenceO Roma Vakeren
16.01.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
28.11.2003Sdružení Dženo a Radio Rota usilují o zlepšení postavení Romů ve většinové společnostiO Roma Vakeren
21.11.2003Radio Rota oslavilo první narozeninyO Roma Vakeren
14.11.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
03.01.2003Přehled událostí uplynulého rokuO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Olga Fečová je asi nejstarší studentkou střední školy
Olga Fečová studuje Romskou střední školu sociální v Čáslavi. Chce se totiž i v budoucnu věnovat sociální práci mezi dětmi. Paní Fečová je vedoucí dětského souboru Čhavorikani Luma a je u nás zřejmě nejstarší ženou, která usedá pravidelně do lavic střední školy. Janu Mišurcovi sdělila své dojmy.

Olga Fečová (Foto: Lačhe čhave) "Prozatím jsem velmi spokojená, protože jsem zjistila ten rozdíl, že učivo je přímo zaměřené na profesi, kterou se budu zabývat."

Chodíte do čtvrtého ročníku. Maturovat budete za dva roky?

"Za dva roky, když dá pan Bůh zdraví a štěstí, tak bych chtěla maturovat, až mi bude 65."

Jaké to je chodit do školy v tomto věku?

"Je to nádherný pocit. Strašně jsem omládla, strašně se těším do školy."

Tykáte učitelům nebo musíte vykat?

"Vykáme si navzájem."

Co Vás baví z předmětů nejvíce?

"Ono je to zajímavé, ať už na Spořilově nebo v Čáslavi. Bylo tam strašně zajímavých věcí z českého jazyka, ten je nejtěžší, potom literatura. Když se člověk do toho hlouběji ponoří, tak ho to strašně baví. Hodně věcí mě tam baví. Bohužel ta moje stará hlava to vše pojímá trochu pomaleji - dějiny ap. Škola je škola, je základem života, dává mu impuls do života. Něco člověk ví, něco zapomněl, něco si připomene."

Jak to zvládáte skloubit se souborem, který vedete?

"To úplně v pohodě, protože v Boleslavově ulici mám pondělí odpoledne, a s dětmi máme víkendy a hlavně na to nejsem sama."

Nejste někdy unavená?

"Trošku by člověk cítil únavu, ale u těch povinností a dětí ožiji, dostanu takový impuls."

Za chvíli budou Vánoce. Co se Vám honí hlavou?

"Strašně moc věcí. Můj sen se nevyplnil. Já jsem si podala projekt, v Červeném Kostelci za Náchodem mám domeček. Já tomu říkám domeček, ale vybrala jsem si ho tak, abych tam mohla vodit děti z ústavu a děti, které nemají Vánoce s rodinou, a ono se mi to nepovedlo. Ale ne, že mi úplně nevyšel projekt. Já bych to zvládla i tak, jak je to teď udělané, ale ono, když to není přesně podle norem a předpisů, tak oni mi děti nepůjčí. To mě strašně mrzí. Druhá věc je: chystá se mikulášská besídka, vánoční besídky."

Kde bude Váš dětský soubor bude během svátků vystupovat?

"Jeden by měl vystupovat na mikulášské besídce 5. prosince, něco by mělo být na vánočních trzích na Staroměstském náměstí v Praze. Vánoce jsou vždy takové sváteční."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
26.04.2014Olga Fečová se věnuje dětem jako asistent pedagoga a vedoucí hudebních, tanečních a divadelních kroužkůO Roma Vakeren
14.09.2013Olga Fečová zasvětila život dětemO Roma Vakeren
03.03.2012Olga Fečová představuje nové CD svého manžela Jožky FečaO Roma Vakeren
12.02.2012Rekordně pozdní studium Olgy FečovéO Roma Vakeren
18.07.2003Olga Fečová se neúnavně věnuje práci s dětmiO Roma Vakeren

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Naladit si nás můžete opět za týden v pátek ve 20.05 na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. V úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií. Naše vysílání najdete také na internetu na adrese www.romove.cz.

Příští týden ván nabídneme aktuality ze života Romů a nebude chybět ani romská hudba.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vakeren. Ada šuniben predal tumende.

Mějte se moc pěkně, prožijte klidný večer a víkend.

Romale but bacht te sasťipen. Ačhen Devleha.

Obsah článku:
Zprávy: 
Reportáž:  Vláda počítá s odkoupením vepřína v Letech u Písku
Reportáž:  Rádio Rota oslavilo 3. rok vysílání
Reportáž:  Olga Fečová je asi nejstarší studentkou střední školy

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz