Vyhledávání
26.3.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, kterou vede Anna Poláková. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý pátek od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz.Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Pale hin parašťovin u amen sam pale tumenca. Jek ora šunena amaro vakeriben "O Roma vakeren"!

Připravili jsme pro vás celou hodinu aktualit a zajímavostí ze života Romů a nebude chybět ani romská hudba.

The adaďives predal tumende kerďam reporty, andalo amaro dživipen. Phenaha tumenge nevimata u šunena the romane giľa - šukar šuniben.

Peršo vakeraha palo čhavore andro školi. Tiž amenca džana Jablonciste, kaj samas te keren reportos palo oda, sar odoj dživen o Roma u so predal lende kerel e romaňi poradkyňa.

Proč musí stále vysoké procento romských chodi do speciálních a zvláštních škol? Odpověď hledala studentka Technické školy Žofie Převrátilová - to je první téma. Poté se společně vydáme do Jablonce nad Nisou, kde žije víc, jak 3500 Romů. My jsme se vydali za romskou poradkyní Annou Cinovou, která nám přiblížila situaci tamních Romů.

Dodžanena tumen tiž so kerel predalo Roma jekhetaniben Armada Spásy. Džana amenca Brnate andro amaro romano muzem u vakeraha tiž pale docentka Milena Hübschmannovo, predal savi pes kerela pre aver čhon baro koncertos. Amaro šuniben phandaha vakeribnaha palo romano bašavipen.

V druhé polovině O Roma vakeren se dozvíte, co pro Romy dělá občanské sdružení Armáda spásy a že v Muzeu romské kultury v Brně začaly tři výstavy, které mapují život Romů. Zesnulá Romistka docentka Milena Hübschmannová obohatila řadu lidí, mezi nimi a sociologa Fedora Gála. Tolik namátkou z programové nabídky a teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Richard Samko.


=[ Reportáž ]=
Sociální práce v Jablonci nad Nisou
V O Roma vakeren se také věnujeme práci romských terénních pracovníku a romských poradců. Co jejich práce obnáší v reálném životě a jak konkrétně pomáhají tito lidé například na Jablonecku, kde žije více než 3500 Romů? Nejdříve jsme se vydali do Krizového centra pro rodinu, kde jsme si povídali s Miroslavem Červeňákem a také do ubytovny pro sociálně slabé.

Jak jste se dostal sem k tomuto bydlení?

"Dostali jsem to z města a jsme rádi, že máme kde bydlet. Prostě u rodičů to nejde a jsem rádi, že máme svoje soukromí. Akorát nevíme, jak dlouho tady budeme. Bylo by to lepší, kdyby to bylo stálé bydlení, že jo."

Jste mladí lidé, máte děti, jak to zvládáte finančně?

"Ta finanční stránka, je to málo peněz, co dostáváme z města.Teď se budu snažit, mám dostat práci a vydělat si víc peněz, aby pro ty děti bylo víc peněz. Platíme nájem všechno, prostě není to problém, ale pak zbývá méně peněz pro děti a pro ty různé potřeby."

Jak je to vůbec s mladými lidmi tady v Jablonci nad Nisou, když chtějí získat nějaké bydlení, odtrhnout se od rodiny?

"Je to velký problém, protože já už jsem tedy měl dlouho žádost a byt jsem nedostal a vím i od spousty mladých lidí, že mají děti, ale byt nedostanou."

Pane Grunzo, vy jste tady na ubytovně sedm let.

"Osm roků jsem tady na ubytovně."

Za tu dobu se ta ubytovna změnila. Jak to vypadalo, když jste se sem nastěhoval?

"Byl tady bordel, všude bordel, venku i po baráku i po chodbách všude, pokud to nevzala paní Kanlová do ruky a pan Zina."

Ubytovna se změnila. Vy jste správce?

"No, oni říkají jako domovník."

Co všechno musíte mít pod kontrolou?

"Musím mít pod kontrolou, aby nerozbili okna, dveře, aby bordel nebyl tady veliký a aby se neprali."

Uklízíte kolem?

"Uklízím okolo a kolem."

Vy jste byl dlouho bez práce, teď máte možnost pracovat. Co to pro vás znamená?

"Jsem rád, že tu práci mám, alespoň si tady v baráku dělám a vydělám si něco."

Je to hrozné být bez práce?

"To víte, že je to hrozné. Já mám děti postižené, jak bychom žili?"

Co je vaše přání?

"No abych vyhrál. Koupil bych si vlastní barák, ale někde na vesnici, pryč."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
20.12.2014Dlouhodobě nezaměstnaní se v Jablonci nad Nisou mohli zapojit do veřejně prospěšných pracíO Roma Vakeren
18.05.2007O životě v ghettu v Jablonci nad NisouO Roma Vakeren
25.04.2007Romové v Jablonci nad NisouZprávy ze života Romů
31.10.2003Rodiny v krizové situaci mohou najít útočiště v ubytovně v Jablonci nad NisouO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Ladislav Cina pracuje v Jablonci v centru pro dospělé i děti
Lidem, kteří se nacházejí v obtížné životní situaci, tam pomáhá svou prací i Ladislav Cina. V domě se 180 ti nájemníky pro jejich potřeby zřídili centrum pro dospělé i děti.

"Je to krizová ubytovna pro rodiny s dětmi."

Máte tady dole v přízemí jednu volnou místnost. Pro jaké účely?

"Název té místnosti je Krizová místnost. Už od toho názvu "krizová" je proto, kdyby se stalo, i v nočních hodinách, kdyby třeba vyhořela rodina nebo bylo použito nějaké násilí. Okamžitě může ta rodina přímo přijít."

Jak se tady chovají nájemníci?

"Je tu určitě domovní řád. Já jako terénní pracovník sem docházím denně, takže je kontroluji. Máme tu dva pracovníky na veřejně prospěšné práce, kteří mají na starosti úklid veřejné zeleně okolo ubytovny. Uklízejí i společné prostory a udržují chod té ubytovny. Já sem docházím také denně a ještě obcházím ty rodiny. Koukám na nedostatky, zajišťuji opravy. Jediný problém na té ubytovně je to, že tu je lokální topení, takže zajišťuji uhlí i dříví a řeším i sociální práci. Samozřejmě je tu nezaměstnanost, ale tu se snažíme řešit, protože podmínkou bydlení tady na ubytovně je, pokud je to úplná rodina, tak se snažíme toho muže zaměstnat tím, že spolupracujeme s technickými službami, kde také zřizují veřejně prospěšné práce a už jim děláme takovou cestičku. Jsme spojení s ředitelem technických služeb, který nám je velice nakloněn. Na ubytovně jsou malé děti."

Co by bylo důvodem k tomu, abyste třeba museli nájemníky vystěhovat?

"Je tady nějaký domovní řád, takže se snažíme, aby ty návyky měli. Dohlížíme na to, aby zde řádně platili to, co mají."

Je pro vás terénní sociální práce těžká?

"Dělám to rád. Akorát bych chtěl, aby se občané města Jablonce nad Nisou přišli podívat, jak to tady teď vypadá a pomohli nám řešit okolí té ubytovny pro ty naše děti, co tu jsou, abychom to okolí zpestřili pískovištěm, nějakými těmi houpačkami a vyžitím pro ty děti, protože si nemají kde hrát a chtěli bychom pro ně to okolí ještě tím zvelebit."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
20.12.2014Dlouhodobě nezaměstnaní se v Jablonci nad Nisou mohli zapojit do veřejně prospěšných pracíO Roma Vakeren
18.05.2007O životě v ghettu v Jablonci nad NisouO Roma Vakeren
25.04.2007Romové v Jablonci nad NisouZprávy ze života Romů
31.10.2003Rodiny v krizové situaci mohou najít útočiště v ubytovně v Jablonci nad NisouO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Terénní sociální pracovníci by měli znát svou komunitu
Práce v terénu i na úřadě si vyžaduje zejména lidi, kteří znají svou komunitu, rozumí jim a vědí, jak jim pomoci. Jak hodnotí tuto práci ředitel odboru sociálních věcí a zdravotnictví v Jablonci nad Nisou Tomáš Macek?

"Situace Romů se, já si myslím, určitě zlepšila, protože všichni, kteří chtějí, tak mohou bydlet. Teď záleží na nich, jakým způsobem toho využívají a jak se k tomu bydlení chovají. S prací je to horší."

Jsou děti často odebírány do dětských domovů, nebo jak se to tady řeší?

"V žádném případě děti nejsou odebírány do dětských domovů. Já jsem právě zkoumal, jestli takový případ nastal a tuším, že někdy počátkem roku 2001, ale to byla situace krizová, kdy ta rodina se vůbec nestarala o děti."

Máte tady i romskou poradkyni a zároveň vlastně terénní pracovnici. Pomáhá vám to?

"Otázkou není, jestli to pomáhá. My bychom si to vlastně bez ní neuměli představit. Terénní pracovník je člověk, který nás nejen informuje ale i propojuje s romskou komunitou a já díky ní jsem schopen některá rozhodnutí dělat mnohem snazším způsobem, než kdybych neměl tento kontakt."

Jsou Romové, kteří přišli o bydlení tady přímo ve městě svojí vlastní vinou. Kde teď bydlí?

"Romové, kteří přišli svojí vlastní vinou o bydlení mají dvě možnosti. Buď bydlí u svých příbuzných, ale protože existuje zákon, tak všichni vystěhovaní se někam dostanou. Máme lokalitu, kterou jsem řešili. Všichni lidé bez ohledu na to, jestli to jsou nebo nejsou Romové, tam bydlí. Jsou to jednoduché byty, ale snažíme se z toho udělat bydlení, které bude na stejné úrovni jako bydlení kdekoliv jinde ve městě. A naším cílem je hlavně, aby ti lidé, kteří tam bydlí, měli perspektivu, že když si vyřeší svůj problém, většinou je to nájemné, tak by se mohli vrátit zase mezi lidi, kteří platí nájem."

Myslíte si, že jsou tam lidé, kterým by se to mohlo podařit, aby se zase zpátky začlenili mezi ty ostatní?

"Není jich mnoho, ale jsou. Takže jestliže se ten člověk a s naší pomocí a s pomocí našich terénních pracovníků zajímá o jiné bydlení, musí splňovat řadu podmínek, ale někteří z nich, kteří jsou v této lokalitě, my tomu říkáme Zelené údolí, tak mají možnost si o toto sociální bydlení požádat."

Jaké je tam bydlení? Vládne tam pořádek?

"Jako všude. Máte lidi, kteří si váží svého bydlení i co si neváží. Ti, co si ho váží, tam žijí poměrně spokojeně. Ti co si ho neváží, tak na ně vytváříme přiměřený nátlak, aby svým chováním neobtěžovali ostatní."

Je tam někdo, kdo dohlíží na pořádek?

"Máme terénní pracovníky a jeden z těch terénních pracovníků tam má pracoviště. Je tam dokonce klubovna, kde probíhají akce pro děti. Terénní pracovník má řadu povinností. Jednou z nich je třeba, že pro nás zabezpečuje, aby všechny děti, které tam bydlí, navštěvovaly pravidelně školní docházku. Je to opatření jak pro ty děti, tak pro jejich rodiče, protože rodiče, když nezabezpečí školní docházku, přicházejí o sociální dávky."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
20.12.2014Dlouhodobě nezaměstnaní se v Jablonci nad Nisou mohli zapojit do veřejně prospěšných pracíO Roma Vakeren
18.05.2007O životě v ghettu v Jablonci nad NisouO Roma Vakeren
25.04.2007Romové v Jablonci nad NisouZprávy ze života Romů
31.10.2003Rodiny v krizové situaci mohou najít útočiště v ubytovně v Jablonci nad NisouO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Představujeme romskou poradkyni Annu Cinovou
V Jablonci nad Nisou působí romská poradkyně Anna Cinová.

"Já jsem pracovala do roku 1991 na Úřadu práce v Jablonci nad Nisou jako zprostředkovatelka zaměstnání a bylo mi nabídnuto Okresním úřadem, abych zastávala na tehdy Okresním úřadě funkci romské poradkyně, takže pracuji v Jablonci nad Nisou jako romská poradkyně."

Vy jste už v roce 1975 dostudovala ekonomickou školu. Proč jste se rozhodla věnovat právě této oblasti?

"Já jsem od roku 1989, hned po revoluci, společně se svými kolegy, romskými aktivisty v Jablonci nad Nisou, zakládala místní organizaci Romské občanské iniciativy. Už v té době, v roce 1990, jsem se aktivně zabývala zlepšením životní úrovně Romů na Jablonecku."

Mohla byste říci, co se vám podařilo, co byste chtěla zlepšit?

"Nám se společně s mými kolegy podařilo spoustu věcí. Od roku 1993 funguje v Jablonci nad Nisou přípravný ročník pro děti ze znevýhodněného prostředí. Od roku 2001 jsme v sociálně vyloučené lokalitě Zelené údolí, kde žije 182 obyvatel, zřídili centrum sociální prevence, kde působí terénní pracovníci. Současně se založením centra sociální prevence jsme v Jablonci nad Nisou realizovali pilotní projekt terénní práce. Zároveň jsem začali vykonávat aktivní terénní práci. Podařila se nám spousta dobrých věcí. Podařilo se nám zlepšit životní podmínky Romů v rámci těch bytů, které obývají."

Daří se vám nějakým způsobem pomoci těmto lidem, například zprostředkováním práce?

"S tím mám své zkušenosti. Od roku 2002 se nám podařilo iniciovat na našem Městském úřadě v Jablonci nad Nisou zřízení pěti míst dotovaných státem. To znamená veřejně prospěšných prací, kdy samotní lidé, kteří žijí v lokalitě Zelené údolí, získali zaměstnání."

Pokud má někdo problémy, muže se na vás obrátit? Například rodiny nevystačí s penězi, nezaplatí nájem a hledají řešení nebo je nějaká prevence protidrogová?

"Už pět let, od počátku tohoto projektu v této lokalitě, každý týden jednou i dvakrát se obléknu do sportovního, nazuji botasky a ten svůj rajón procházím. Současně v našem centru sociální prevence působím každý pátek jako poradce, takže tady poskytuji i poradenskou službu, takže se vším možným se na mě mí klienti, kteří tady bydlí, obracejí. Jsou to věci od řešení nedoplatků na nájemném a na službách. Jsou to věci týkající se nedorozumění v rodinách, nedocházky dětí do školy, uspořádání svatby a uspořádání křtin. Jsou tu různé věci, které je potřeba operativně s těmi lidmi řešit.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
20.12.2014Dlouhodobě nezaměstnaní se v Jablonci nad Nisou mohli zapojit do veřejně prospěšných pracíO Roma Vakeren
18.05.2007O životě v ghettu v Jablonci nad NisouO Roma Vakeren
25.04.2007Romové v Jablonci nad NisouZprávy ze života Romů
31.10.2003Rodiny v krizové situaci mohou najít útočiště v ubytovně v Jablonci nad NisouO Roma Vakeren

=[ Zprávy ]=

Okresní soud v Karviné rozhodl, že z hotelového domu v Bohumíně se bez nároku na náhradní byt musí vystěhovat další rodina. Soud stejně rozhodl i v předcházejících dvou případech. Žalobu město podalo na celkem pět rodin, které se z hotelového domu odmítly vystěhovat, i když jejich ubytovací smlouvy s předchozím vlastníkem vypršely na konci letošního června.

Mostecké sídliště Chanov, kde žijí Romové a nepřizpůsobiví obyvatelé, zažívá stavební boom. Město opravuje místní kulturní dům, školu, rozšiřuje ubytovnu pro neplatiče a obecně prospěšná společnost zahájila rekonstrukci nevyužívaného objektu bývalého obchodního střediska. Od rekonstrukce kulturního domu, kde sídlí komunitní centra zaměřená na rekvalifikace Romů, si město slibuje zejména posílení jejich šance uplatnit se na trhu práce.

Studenti brněnské pedagogické fakulty Masarykovy univerzity budou doučovat malé Romy přímo v rodinách. Částku 350 tisíc korun na doučování získalo Společenství Romů na Moravě od soukromé nadace. Studenti nepomáhají jen s úkoly a běžnou výukou, ale připravují mladé Romy i na přijímací zkoušky či maturitu. Kurzy doučování, práce na počítači, nebo angličtiny mohou v Brně zdarma navštěvovat Romové od sedmi let také v rámci programu, který nabízí občanské sdružení ratolest.

Občanské sdružení Romodrom pořádá od čtvrtka 27. října v restauraci La Scéne v pražské ulici U milosrdných výstavu fotografií z letního dětského tábora pod názvem Kudy také vedou cesty Romů. Součástí bude také benefiční aukce vystavených fotografií, jejíž výtěžek bude věnován na zimní tábor pro děti ze sociálně znevýhodněného prostředí.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Absolventka Technické univerzity v Liberci napsala diplomovou práci na téma Vzdělanost Romů
Diplomovou práci na téma Vzdělanost Romů představila v Liberci v rámci projektu Romové Romům absolventka Technické university Žofie Převrátilová. Zajímalo ji, proč musí stále velmi vysoké procento romských dětí chodit do speciálních a zvláštních škol a proč se později často ani ničím nevyučí. Žofie získávala poznatky na libereckých školách i ve školce při Romském komunitním centru. S tím, co zjistila, se svěřila kolegyni Ivaně Bernáthové.

"Když je dobrý učitel, tak prostě dobře učí bílé děti a dobře učí romské děti, takže třeba na 5. května ve škole jsem se setkala s paní učitelkou, která tam má asi tři romské děti ve třídě a ta o nich krásně vyprávěla a říkala, že to jsou děti, které umí nejlépe vyprávět z té třídy, takže asi jak se v těch romských rodinách povídá. Oni jsou z takové tradiční rodiny."

Učitel by měl podle Žofie více komunikovat s rodiči romských dětí.

"Komunikuje i s těmi rodiči a uvědomuje si, že romské děti nemohou udělat skok k těm bílým, protože v jejich životě je obrovská přehrada, takže to byla paní učitelka. To bylo úžasné."

Žofie Převrátilová zjistila, že na vytvoření dobrého prostředí na vzdělávání pro romské děti má ve zmíněné škole 5. května v Liberci má největší podíl vstřícné ředitelství školy.

"A zase v jiných školách, nevím, jestli je mám jmenovat, asi spíš ne, jsem zažila jako hrozné vyučování vůbec. Tam to bylo strašné s Romy. Já jsem zažila třeba vyučování v šesté třídě, kde učitelka dějepisu hrozně vynadala jedné romské holce za to, že nemá domácí úkol, a potom mi v kabinetu řekla, že ona je kombinace, kterou nasnáší, že je Cikánka a její máma jehovistka. Tohle mi řekla učitelka, normálně. Takže když pak je učitel takovýhle, tak to je strašné."

Diplomová práce Žofie Převrátilové se také zabývala tím, že vysoké procento romských dětí navštěvuje zvláštní a speciální školy.

"Myslím, že na tom nejsou intelektově tak , že by ty děti tam musely chodit, ale že bez té pomoci, prostě v tom zázemí, že by tam byl romský asistent a trochu jim věnoval a pomáhal třeba s těmi úkoly. Je takový rozdíl mezi Romy a ne-Romy v té škole, že to mají opravdu těžké se u nás na základce udržet a ten Rom musí být opravdu hodně inteligentní. Ten skok musí dohnat svou velkou inteligencí. Takže si myslím, že bílé dítě, které by na základce mělo průměrnou inteligenci a mělo by trojky, tak stejně chytré romské tam možná bude mít pětky."

O tom, jak to ve škole romskému žáčkovi půjde, rozhoduje podle Žofie Převrátilové prostředí, ve kterém se dítě před nástupem do první třídy vychovává.

"Já vidím, jak úplně jinak ty děti vychovávají. Ty děti si doma nehrají, že by skládaly puzzle, malovaly si nebo si skládaly, prostě taková jako technická příprava na školu, ale jsou neustále venku nebo si povídají. Všichni se sejdou a pořád si vyprávějí anebo se honí venku a prostě lítají, potřebují se takhle vyžít. Kdežto ten český rodič si s tím dítětem doma hraje, teď se s ním učí a pořád ty děti dostávají knížky pro předškoláky, rodiče se s nimi učí písmenka a počítají s nimi. To žádný romský rodič nedělá, takže pak je to těžké."

Dobré jsou proto přípravné třídy do nichž chodí romští předškoláci. Naučí se tam všemu, co do první třídy potřebují. Žofie Převrátilová zmiňuje, co by ještě pomohlo začlenit malé Romy do běžného dětského kolektivu.

"Ta informovanost pro rodiče, aby děti dali alespoň rok předtím do školky."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
02.04.2016Co přinese inkluze pedagogům?O Roma Vakeren
13.02.2016Sběr dat pomáhá lépe integrovat děti v britských školáchO Roma Vakeren
23.01.2016Britské zkušenosti s pedagogickou prací s romskými žáky se přenáší i do ČeskaO Roma Vakeren
16.01.2016Proč základní školy odmítají romské žáky?O Roma Vakeren
09.01.2016Třetinu žáků Základní školy Trmice tvoří romské děti a jsou dobře začleněnyO Roma Vakeren
09.01.2016Co přinesl rok 2015 a co ovlivní život některých Romů i v budoucích letechO Roma Vakeren
21.11.2015Lucie Ščuková se za Česko zúčastnila konference Inclusiv education – Take action!O Roma Vakeren
25.04.2015Podle zprávy Amnesty International Česko stále diskriminuje romské děti ve školstvíO Roma Vakeren
07.03.2015Magdalena Karvayová v Ostravě motivuje romské rodiče, aby své děti zapsali do nesegregovaných základních školO Roma Vakeren
14.02.2015Kanadský velvyslanec Otto Jelinek diskutoval s Romy o problémech ve vzdělávání Romů v ČeskuO Roma Vakeren
07.02.2015Novinky v českém školstvíO Roma Vakeren
13.12.2014Online příručka Chci to řešit nabízí učitelům řešení projevů šikany, nesnášenlivosti nebo xenofobie ve školáchO Roma Vakeren
06.12.2014Ministr školství navrhuje povinnou docházku do školky v posledním roce před nástupem do školyO Roma Vakeren
29.11.2014Česko se ohradilo proti obvinění Evropské komise, že ve školách diskriminuje RomyO Roma Vakeren
29.11.2014Výstava Jak ztratit další generaci představuje fotografie Romů, kteří se postavili proti diskriminaci ve vzdělávacím systémuO Roma Vakeren
13.11.2014Smutné výročí rozsudku D. H. připomíná, že se situace Romů v Česku ani po sedmi letech nezměnilaZprávy ze života Romů
10.09.2014Novela školského zákona může být krok správným směrem, řekli rodiče a neziskové organizace předsedům parlamentních školských výborůZprávy ze života Romů
06.09.2014Budoucí školský ombudsman nepovažuje fungování praktických škol za problémO Roma Vakeren
17.07.2014Mami, tati, já chci do školy!Zprávy ze života Romů
28.06.2014Díky projektu Učí (se) celá rodina už se děti těší do školyO Roma Vakeren
19.05.2014Vyjádření ředitelky Muzea romské kultury Jany Horváthové k návrhu novelizovat školský zákonZprávy ze života Romů
08.04.2014Nápad poslanců TOP 09 na výuku v romštině považují ve škole v Obrnicích za nesmyslO Roma Vakeren
08.04.2014Speciální romské třídy na školách a romština jako pomocný vyučovací jazyk - zbytečnost nebo šance?O Roma Vakeren
22.02.2014Skupina Aufori v Hradci Králové rozjíždí program Učí (se) celá rodinaO Roma Vakeren
15.02.2014Proč se v Česku v praxi nedaří inkluzivně vzdělávat?O Roma Vakeren
25.01.2014Pracovníci sdružení Vzájemné soužití doprovázeli romské děti k zápisu do základních školO Roma Vakeren
17.01.2014Romské děti: Nechte nás s Vašimi dětmi sedět v jedné lavici!Zprávy ze života Romů
24.08.2013Přípravy do školyO Roma Vakeren
14.05.2013Vzdělávání v Karlovarském kraji bude více inkluzívní, slíbil krajZprávy ze života Romů
21.02.2013Rada Evropy tvrdě kritizuje Česko za údajnou diskriminaci RomůZprávy ze života Romů
18.02.2013United Gipsy Crew: Rapem proti segregaciZprávy ze života Romů
16.02.2013„Pošlete ho do základky, aby z něj něco bylo“ – rapují mladí RomovéO Roma Vakeren
12.02.2013Nedávejte děti do praktických škol, vzkazují mladí rapeři romským rodičůmZprávy ze života Romů
01.12.2012V českém školství se pět let po rozsudku Evropského soudu pro lidská práva nic nezměniloO Roma Vakeren
27.11.2012Ministerstvo školství chce omezit praktické školy kvůli diskriminaci RomůZprávy ze života Romů
26.11.2012Ministerstvo chystá plán, jak nerušit praktické školy. Alespoň prozatímZprávy ze života Romů
17.11.2012Uplynulo pět let od rozsudku Evropského soudu pro lidská práva o diskriminaci romských dětí v českém školstvíO Roma Vakeren
10.11.2012S bojem proti rasismu začíná Diecézní charita ostravsko-opavská již na základních školáchZprávy ze života Romů
08.11.2012Zamčenou pyramidou knih upozornili aktivisté na diskriminaci romských dětíZprávy ze života Romů
08.11.2012Navzdory zákonům a kritice zvenčí jsou tisíce zdravých dětí v praktických školáchZprávy ze života Romů
02.10.2012Nová kniha vnáší světlo do desegregace Romů ve školstvíZprávy ze života Romů
09.08.2012V Česku roste počet tříd pro sociálně znevýhodněné předškolákyZprávy ze života Romů
02.08.2012O situaci na praktických školách bude jednat ministr školství s ombudsmanemO Roma Vakeren
18.02.2012Jak si vedou romské děti z Česka v britských školáchO Roma Vakeren
01.09.2011Děti ve Varnsdorfu raději nenosí s sebou peníze ani mobilyZprávy ze života Romů
16.07.2011Koalice Společně do školy usiluje o rovný přístup romských dětí ke vzděláníO Roma Vakeren
16.07.2011O osudech Národního akčního plánu inkluzivního vzděláváníO Roma Vakeren
30.05.2011Odborníci pracující na přípravě Národního akčního plánu inkluzivního vzdělávání končíZprávy ze života Romů
28.05.2011Projekt Nová šance usiluje o umístění romských dětí do základních školO Roma Vakeren
15.01.2011Romské děti z vyloučených lokalit končí svou školní kariéru dříve než jejich vrstevníciO Roma Vakeren
29.12.2010Podle průzkumu mají romské děti menší šanci na středoškolské vzděláníZprávy ze života Romů
29.12.2010Kam odcházejí romské děti po základní školeZprávy ze života Romů
26.11.2010O školství s Milanem KováčemO Roma Vakeren
30.04.2010Podtatranská základní škola Šumiac má úspěchy v integraci romských dětíO Roma Vakeren
05.03.2010Z§vůle práva žádá vyšetření motivu pobodání romského žákaZprávy ze života Romů
09.10.2009Ve výuce dějepisu asi nastanou změnyO Roma Vakeren
25.09.2009Konference na téma překonávání sociálního znevýhodnění ve vzděláváníO Roma Vakeren
25.09.2009Projekt Motivace romských rodičů na poli vzděláváníO Roma Vakeren
11.09.2009Základní školu Masarykova opouštějí dětiO Roma Vakeren
28.08.2009I v roce 2009 trvá segregace romských dětí v ČRO Roma Vakeren
15.05.2009Mají být ve třídě pouze romské děti?O Roma Vakeren
28.11.2008Koalice neziskových organizací Společně do školO Roma Vakeren
28.11.2008Andrej Mirga, poradce pro Sinti a Romské záležitosti ve VaršavěO Roma Vakeren
28.11.2008Mnohé romské děti zažívají na škole šikanuO Roma Vakeren
21.11.2008Mezinárodní konference Vzdělání bez bariér – Romské děti v České republiceO Roma Vakeren
21.11.2008Podle ministra školství budou moci romské děti chodit do běžných základních škol až za několik letO Roma Vakeren
21.11.2008Nadace OSF PrahaO Roma Vakeren
21.11.2008Romské děti jsou mnohdy automaticky zařazovány do praktických školO Roma Vakeren
03.10.2008Doučování dětí ve vyloučených lokalitáchO Roma Vakeren
08.08.2008I o prázdninách se některé děti připravují do školyO Roma Vakeren
18.07.2008Chorvatsko nediskriminovalo romské žáky, řekl soud ve ŠtrasburkuZprávy ze života Romů
13.06.2008Jaké vzdělávací aktivity nabízí Základní škola na pražském Havlíčkově náměstíO Roma Vakeren
17.08.2007Nová příručka "Jak pracovat s romskými žáky"O Roma Vakeren
03.08.2007Ivan Veselý byl jmenován do pracovní skupiny při MŠMT pro vzdělávání romských dětíO Roma Vakeren
04.10.2006Kvalitní a systematické vzdělávání je klíčem k integraci RomůZprávy ze života Romů
19.09.2006Nová škola představuje projekt Rozlety a zve k zapojení žáků základních školZprávy ze života Romů
01.09.2006Nový školní rok začíná...O Roma Vakeren
29.08.2006V bezplatném kurzu pro zájemce o ukončení základního vzdělání je ještě několik volných místZprávy ze života Romů
12.05.2006Základní škola v Cítolibech u LounO Roma Vakeren
24.02.2006V Evropském parlamentu zněly stížnosti na diskriminaci romských dětíO Roma Vakeren
24.02.2006Romské děti nemusí končit ve zvláštních školáchO Roma Vakeren
24.02.2006V Českých Budějovicích vznikla segregovaná třída pro RomyO Roma Vakeren
10.02.2006Romové prohráli spor u Evropského soudu pro lidská právaO Roma Vakeren
25.10.2005Romské organizace nabízejí školám spolupráciZprávy ze života Romů
09.09.2005V Cítolibech u Loun je ukázková základní školaO Roma Vakeren
01.07.2005Školství a romská médiaO Roma Vakeren
04.03.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
04.03.2005Verdikt zněl: "Základní školu by nezvládla."O Roma Vakeren
29.10.2004Mladí Romové nemají informace o vlastní kultuřeO Roma Vakeren
22.10.2004Připravuje se program pro školy přihlížející k etnickým skupinámO Roma Vakeren
22.10.2004Romský asistent na školách musí mít pedagogické minimumO Roma Vakeren
03.09.2004Nový školní rokO Roma Vakeren
27.08.2004Školní rok už je za dveřmiO Roma Vakeren
02.07.2004V Praze je škola pro děti s neznalostí českého jazykaO Roma Vakeren
11.06.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
09.06.2004Do základní školy ve Vsetíně nastoupí více romských dětíZprávy ze života Romů
09.01.2004Na základních školách by se měla vyučovat i romštinaO Roma Vakeren
03.10.2003Předškolní příprava romských dětí se v Broumově osvědčilaO Roma Vakeren
19.09.2003Pomoc pro žáky devátých ročníků při výběru povoláníO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Sociolog Fedor Gál vzpomíná na Milenu Hübschmannovou
Na romistku docentku Milenu Hübschmannovou, která letos tragicky zemřela, zavzpomínal s Marií Vrábelovou sociolog Fedor Gál.

Milena Hübschmannová (Foto: David Vaughan) "To bylo v šedesátých letech a já jsem byl mladý absolvent sociologie a přemýšlel jsem o tom, co bych chtěl dělat. Hledal jsem si svoji parketu a v tom čase jsem náhodou v sociologickém časopise narazil na dva texty mně neznámé Mileny Hübschmannové, které byly o komunikaci. Byly o tom, jak spolu mohou komunikovat lidé, kteří pocházejí z různých kultur a z různých prostředí, aby ta rozmluva měla nějaký smysl. A já jsem žasnul, jak autentické, silné a dramatické ty texty byly. A ještě více jsem žasnul, když jsem zjistil, že autorka, paní Milena Hübschmannová, ty texty psala v romské osadě na východním Slovensku čili ne na akademické instituci, ne v knihovně, ale v drsném terénu. To ve mně zůstalo. Já jsem pak asi třicet let pracoval na tématu, které souviselo s dialogem, s participací, s hledáním koncensu a až když Milena Hübschmannová zemřela, jsem si uvědomil naprosto jasně, přesně a definitivně, že byla na začátku mé profesionální kariéry."

Takže nejenom ovlivnila Romy, ovlivnila i vás?

"A nejenom, že ovlivnila, ale vše, s čím jsem já vstupoval například do politiky v listopadu 1989, bylo vlastně o možnosti a naději a šanci vést dialog o problémech mezi lidmi, kteří jsou jiní, různí, vidí svět velice rozmanitě a někdy dramaticky odlišně, ale jestli máme tady přežít a jestli to nemá být jen o marasmu, tak musíme najít nějaký způsob, jak komunikovat. Milena Hübschmannová ho našla a já si myslím, že díky ní jsem ledacos na tom pochopil."

Po paní Hübschmannové zůstalo takové prázdné místo. Myslíte si, že se někým zaplní, nebo myslíte si, že ji někdo zastoupí? Je takový ještě člověk?

Není pochyb o tom, že úmrtím Mileny Hübschmannové nekončí romistika v Čechách ani nekončí spousta témat, která Milena Hübschmannová otevřela. Jistě, že ji zastoupí, ale zastoupí ji zase někdo po svém."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
20.09.2014Projekt Prethodžipen navazuje na překladatelské dílny romistky Mileny HübschmannovéO Roma Vakeren
14.09.2013Milena Hübschmannová o setkání s Elenou Lackovou a kráse romských pohádekO Roma Vakeren
07.09.2013Milena Hübschmannová byla pro Romy motorem, inspirátorkou, hybatelkou, matkou i sestrouO Roma Vakeren
15.09.2012Od tragického úmrtí Mileny Hübschmannové uplynulo již 7 letO Roma Vakeren
13.09.2012Spisovatelka Agnesa Horváthová vzpomíná na Milenu HübschmannovouZprávy ze života Romů
14.08.2012S Fedorem Gálem o situaci obyvatel ostravské ulice PřednádražíO Roma Vakeren
09.06.2012Nakladatel Karel Holub vydal knihy Mileny HübschmannovéO Roma Vakeren
07.01.2012Bilance a prognóza Fedora GálaO Roma Vakeren
26.11.2011Je potřeba Romům pomáhat?O Roma Vakeren
20.08.2011V září uplyne šest let od tragické smrti Mileny HübschmannovéO Roma Vakeren
10.09.2010S Fedorem Gálem o tom, jak média informují o RomechO Roma Vakeren
07.05.2010Je sociální začleňování odvislé od dotací?O Roma Vakeren
30.10.2009O kořenech romistiky v Čechách s Ladislavem GoralemO Roma Vakeren
23.05.2009Lidé proti rasismuZprávy ze života Romů
20.03.2009V rámci festivalu Jeden svět se představil i dokument Fedora Gála Krátká dlouhá cestaO Roma Vakeren
02.01.2009Bilance roku 2008 z hlediska sociologa Fedora GálaO Roma Vakeren
17.10.2008Projekt Krátká, dlouhá cesta putuje po republiceO Roma Vakeren
26.09.2008Krátká dlouhá cestaO Roma Vakeren
02.03.2008Romové zapsali, co vidí, cítí, myslíZprávy ze života Romů
15.12.2006V prosinci probíhá řada akcí k uctění památky romistky Mileny HübschmannovéO Roma Vakeren
30.11.2006Prosinec ve znamení uctění památky Mileny HübschmannovéZprávy ze života Romů
06.01.2006Fedor Gál hodnotí rok 2005O Roma Vakeren
09.12.2005Paťiv - dvoudenní koncert k uctění památky Mileny HübschmannovéO Roma Vakeren
08.12.2005Vzpomínkový večer k uctění památky Mileny HübschmannovéZprávy ze života Romů
08.12.2005Pozvánka na vernisáž výstavy "Romové dnes a jinýma očima"Zprávy ze života Romů
25.11.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
18.11.2005Na festivalu Den poezie zazněla také díla romských autorůO Roma Vakeren
18.11.2005Romské kapely vystoupí na počest romistky Mileny HübschmannovéO Roma Vakeren
24.10.2005Paťiv - koncert na počest Mileny HübschmannovéZprávy ze života Romů
25.09.2005Milena Hübschmannová, zakladatelka české romistikyZprávy ze života Romů
16.09.2005Ze vzpomínek Mileny HübschmannovéO Roma Vakeren
16.09.2005Milena Hübschmannová povzbuzovala Romy ke vzdělání i k uchovávání romských hodnot a jazykaO Roma Vakeren
16.09.2005Romové se těžko vyrovnávají se ztrátou Mileny HübschmannovéO Roma Vakeren
16.09.2005Hodiny romistiky s Milenou Hübschmannovou byly naplněny láskou a vřelostíO Roma Vakeren
10.09.2005Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
02.09.2005Jaké hodnoty musíme naplnit, abychom vytvářeli multikuturní prostředí?O Roma Vakeren
15.04.2005Jakých romských osobností si váží sociolog Fedor Gál?O Roma Vakeren
01.04.2005Sociolog Fedor Gál putoval po IndiiO Roma Vakeren
07.01.2005Sociolog Fedor Gál hodnotí minulý rokO Roma Vakeren
27.02.2004Sociolog Fedor Gál se tíživou situací v romských osadách zabývá už několik letO Roma Vakeren
02.01.2004Nejdůležitější události roku 2003 hodnotí sociolog Fedor GálO Roma Vakeren
29.08.2003Sociolog Fedor Gál: zvláštní školy jsou odkladištěm minoritO Roma Vakeren
30.05.2003Do ČR směřuje mnoho Romů ze SlovenskaO Roma Vakeren
19.05.2003Prezentace nové grafické podoby sborníku Romano džanibenFotoaktuality
16.05.2003Rozhovor s Fedorem Gálem o Letech u PískuO Roma Vakeren
14.02.2003Jarmila Hanah ČermákováO Roma Vakeren
17.01.2003Romistka Milena HübschmannováO Roma Vakeren
03.01.2003Přehled událostí uplynulého rokuO Roma Vakeren
29.11.2002Fedor GálO Roma Vakeren
01.11.2002Z ruskou prezidenta přijali ocenění i Milena Hübschmanová a ing. Karel HolomekO Roma Vakeren
19.07.2002Jak rozdělení Československa ovlivnilo RomyO Roma Vakeren
07.06.2002ReportážO Roma Vakeren
17.04.2000PhDr. Milena Hübschmannová - romistkaAnketa
26.02.2000O Roma VakerenO Roma Vakeren
12.02.1999LányZprávy ze života Romů
12.02.1999PrahaZprávy ze života Romů
12.12.1998Romske aktualityZprávy ze života Romů
08.05.1998PrahaZprávy ze života Romů
24.04.1998LondýnZprávy ze života Romů
12.12.1997Romske aktualityZprávy ze života Romů
21.11.1997BrnoZprávy ze života Romů
25.07.1997PrahaZprávy ze života Romů
Romská literaturaLiteratura

=[ Reportáž ]=
V Muzeu romské kultury byly zahájeny výstavy archivních fotografií
V brněnském Muzeu romské kultury byly před týdnem zahájeny tři výstavy. Dvě z nich nabízejí pohled na Romy pomocí dokumentárních fotografií a třetí představuje způsob bydlení Romů na slovenském Gemeru. Jana Šustová si k mikrofonu pozvala Simonu Šrekovou z Muzea romské kultury a požádala ji o informace o výstavách fotografií. První z nich se jmenuje Krásné časy...? a představuje fotografie ze sbírek Muzea romské kultury, druhá výstava nese název Romové v žurnalistické fotografii a nabízí snímky z archivu ČTK.

Výstava Krásné časy Chtěla bych se zeptat k těm fotografiím z vašeho archivu, z jakého období pocházejí a kolik jich je zhruba vystaveno na této výstavě?

"Jsou to fotografie z období kolem roku 1990 až po čtyřicátá léta 20. století. Vlastně se jedná o nejstarší obrazový materiál, který zde v muzeu máme uložen. Ten se nám podařilo získat díky Krajskému muzeu v Prešově, které nám poskytlo fotografie Josefa Kolárčika, což je obsáhlý soubor fotografií ze Slovenska právě z období třicátých a čtyřicátých let, a potom je zde dosti obsáhlý soubor, který nese název Krásné časy. Taky na základě toho jsme pojmenovali celou výstavu a to je vlastně ze soukromé sbírky historika Pavla Šojflera a je to tedy ten nejstarší materiál, který tu máme. Hlavním cílem bylo vzhledem k tomu, že nemáme otevřenou ještě stálou expozici, prezentovat naše muzejní sbírky, protože většinou zde máme výstavy zapůjčené, takže aby měl návštěvník představu, co se ukrývá v našich fondech, konkrétně ve fondu fotografie."

Kolik těch fotografií z vašich fondů je možné vidět na současně probíhající výstavě?

Výstava Krásné časy "Konkrétní číslo je 44 fotografií. Z toho dvě jsou stejné, ale jedna je v kolorované verzi, což jsme také schválně zařadili, aby návštěvník mohl porovnat ty formy fotografie."

Kolik fotografií se přibližně skrývá ve vašich fondech?

"Tak kolem 15 tisíc kusů. Fond tedy zahrnuje jednak fotografie, potom také pohlednice, diapozitivy, negativy."

Jakým způsobem získáváte fotografie, protože máte řadu fotografií, které jsou starší než vaše muzeum. Odkud je berete?

Vernisáž zahájila cimbálová muzika Ivana Hriska "Jednak tedy sběrem, buď od muzeí, nebo od lidí, kteří se sami ozvou, že mají doma nějaké staré fotky, nebo koupí v antikvariátech a potom vlastní dokumentací."

Výstava žurnalistických fotografií z archivu ČTK srovnává novinářský pohled na Romy v posledních desetiletích. Zatímco zpočátku zachycovali fotoreportéři spíše tradiční život Romů, ze snímků z padesátých let je patrná snaha tehdejšího režimu o jejich asimilaci a převýchovu. V poslední době je ústředním tématem rasismus.

"Archiv ČTK nám tyto fotografie poskytl s tím, že my mu poskytneme zase některé naše, co my máme právě ty starší. Takže jakoby taková výměna."

Kolik těch fotografií je z ČTK?

"20"

Všechny tři nové výstavy si zájemci mohou prohlédnout až do konce tohoto roku.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
01.08.2017Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už záříZprávy ze života Romů
25.06.2016Nizozemský umělec Ron Glasbeek zachycoval život Sintů v období před, během a po druhé světové válceO Roma Vakeren
20.02.2016Ignác Zima spoluzakládal Muzeum romské kultury a vyučoval romštinuO Roma Vakeren
05.12.2015Plesem desetiletí vyvrcholily oslavy deseti let existence Muzea romské kultury jako státní organizaceO Roma Vakeren
01.12.2015Muzeum romské kultury zve na folklorní hudební večer s cimbálovou muzikou KubíciZprávy ze života Romů
12.10.2015Ples desetiletí Muzea romské kultury se uskuteční 28. listopaduZprávy ze života Romů
02.10.2015Muzeum romské kultury představí během literární akce Mikroměsto hned čtyři romské autorkyZprávy ze života Romů
03.08.2015Muzeum romské kultury oslaví 10. výročí slavnostním plesemZprávy ze života Romů
30.05.2015Muzeum romské kultury připravilo pro Brněnskou muzejní noc program plný hudby, tance, tvůrčích dílen i romského jídlaO Roma Vakeren
06.05.2015Během Brněnské muzejní noci 2015 vystoupí před budovou Muzea romské kultury skupina Kesaj čhaveZprávy ze života Romů
08.04.2015Kesaj čhave - výstava komiksů a fotografií v Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
14.03.2015Marta Hudečková stála u zrodu mnoha významných projektůO Roma Vakeren
06.12.2014Letošní Cenu Muzea romské kultury získal in memoriam nedávno zesnulý primáš Eugen HorváthO Roma Vakeren
25.11.2014Vzpomínkový večer Největší úcta hudebníkovi připomene život a dílo primáše Eugena HorváthaZprávy ze života Romů
25.10.2014Boj proti nelegálním stavbám na Slovensku postihne i romské osadyO Roma Vakeren
22.10.2014Unikátní výstava mapuje dílo romského naivisty Rudolfa DzurkaZprávy ze života Romů
04.10.2014Sochařské sympozium v Muzeu romské kultury v Brně představilo tři úspěšné tvůrceO Roma Vakeren
20.09.2014Muzeum romské kultury uspořádalo 4. ročník sochařského sympoziaO Roma Vakeren
11.09.2014V Muzeu romské kultury se uskuteční 4. sochařské sympoziumZprávy ze života Romů
09.08.2014Jak zněla romská hudba v 60. a 70. letech?O Roma Vakeren
05.07.2014Nejpilnější děti dostaly notebooky a školní pomůckyO Roma Vakeren
26.04.2014Výstava Cikánský mýtus představuje zobrazování Romů na historických pohlednicíchO Roma Vakeren
02.04.2014Jak vypadá mýtus o „cikánech“ ukáže nová výstava Muzea romské kulturyZprávy ze života Romů
06.03.2014Nový ministr kultury Daniel Herman uctí v Muzeu romské kultury památku obětí romského holocaustuZprávy ze života Romů
23.11.2013Nositelkou ceny Muzea romské kultury ze letošní rok se stala Emílie MachálkováO Roma Vakeren
08.10.2013Nová výstava v Muzeu romské kultury se zaměří na mediální obraz RomůZprávy ze života Romů
06.10.2013Projekt Mikroměsto představí historii brněnského CejluZprávy ze života Romů
27.07.2013Muzeum romské kultury získalo Cenu Nadace Erste cenu za přínos sociální integraciO Roma Vakeren
01.07.2013Čtyři české neziskové organizace získaly Cenu Nadace ERSTE za přínos sociální integraci 2013Zprávy ze života Romů
26.05.2013Muzejní noc otevřela návštěvníkům brány Muzea romské kultury v netradiční dobuO Roma Vakeren
27.04.2013Výstava v Muzeu romské kultury představuje sociální bydlení s prvky romské kulturyO Roma Vakeren
18.04.2013Muzeum romské kultury – pomalá likvidace sloučenímZprávy ze života Romů
14.04.2013Jsou Češi rasisté?Zprávy ze života Romů
13.04.2013Výstava Proti rasismu poukazuje na nebezpečí předsudkůZprávy ze života Romů
11.04.2013Při oslavách Mezinárodního dne Romů byla zmiňována velká důležitost Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
09.04.2013Romský krizový štáb vytvořil petici za zachování samostatnosti Muzea romské kultury v BrněZprávy ze života Romů
08.04.2013Jana Poláková z Muzea romské kultury: Sloučení muzea by Romové považovali za krok proti integraciZprávy ze života Romů
05.04.2013Muzeu romské kultury v Brně hrozí kvůli úsporám zánikZprávy ze života Romů
30.03.2013Muzeu romské kultury hrozí sloučení s Moravským zemským muzeemO Roma Vakeren
04.03.2013Výstava proti rasismu poukáže na nebezpečí předsudků a nálepkování lidíZprávy ze života Romů
23.02.2013O kurzy romštiny je v Brně velký zájemO Roma Vakeren
19.02.2013V budově ombudsmana se uskuteční pietní shromáždění k 70. výročí transportu Romů z Brna do OsvětimiZprávy ze života Romů
12.11.2012Let´s Dance: Flamenco a Cena Muzea romské kulturyZprávy ze života Romů
15.10.2012Pozvání na přednášku Romové na Slovensku mezi dvěma válkamiZprávy ze života Romů
05.10.2012Romové na Gemeru-Malohontě je téma nové výstavy v Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
22.09.2012Romští sochaři z pěti zemí vytvořili projekt o tzv. brněnském BronxuO Roma Vakeren
05.09.20123. Sochařské sympozium: Socha pro CejlZprávy ze života Romů
30.07.2012Pietní shromáždění v Hodoníně u Kunštátu připomene holocaust RomůZprávy ze života Romů
10.07.2012Pozvánka na pietní shromáždění k uctění památky obětí tzv. cikánského tábora v Hodoníně u KunštátuZprávy ze života Romů
30.06.2012Letošní ročník mentoringu končil návštěvou Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
14.04.2012Stálá expozice Muzea romské kultury je koncipována zážitkověO Roma Vakeren
10.04.2012Pohlednice z Anglie - přednáška Ivy PekárkovéZprávy ze života Romů
07.04.2012Krásné časy - Romové v archivních fotografiíchO Roma Vakeren
24.03.2012Výstavy prezentují mladé i starší romské literátyO Roma Vakeren
21.01.2012Řemesla a profese usedle i kočovně žijících Romů v nové expozici Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
14.01.2012Expozice Muzea romské kultury o historickém příchodu Romů do EvropyO Roma Vakeren
07.01.2012Ohlédnutí za dvaceti lety existence Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
17.12.2011Muzeum romské kultury otevřelo nové tři sály stále expozice, první z nich se věnuje IndiiO Roma Vakeren
10.12.2011Mikuláš se svým doprovodem přišel i mezi děti z klubu Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
30.11.2011Muzeum romské kultury ve čtvrtek otevře nové sály stálé expoziceZprávy ze života Romů
29.10.2011Muzeum romské kultury v Brně slaví 20. výročí založeníO Roma Vakeren
19.10.2011Muzeum romské kultury v Brně slaví 20 let existenceZprávy ze života Romů
05.10.2011Výstava Pod lupou představí 20 let činnosti Muzea romské kulturyZprávy ze života Romů
17.09.2011Výstava Peskere Jakhenca představuje fotografie romských autorů z ŘeckaO Roma Vakeren
02.08.2011Romská sobota na hradě VeveříZprávy ze života Romů
14.05.2011Výstava Cesta paměti představuje každoroční putování po místech romského holocaustuO Roma Vakeren
07.05.2011Malířka a fotografka Marina Obradovic v Brně vystavuje své koláže a fotografie z cest za RomyO Roma Vakeren
16.04.2011V Brně se slavily kulaté narozeniny dvou významných romských organizacíO Roma Vakeren
05.04.2011Vernisáž výstavy a beseda připomene 20. výročí Muzea romské kultury i Mezinárodní den RomůZprávy ze života Romů
04.04.2011Muzeum Mladoboleslavska pořádá výstavu o tradičních řemeslech a životě RomůZprávy ze života Romů
23.03.2011Muzeum romské kultury v roce 2011 slaví 20 let své existenceZprávy ze života Romů
23.03.2011V Brně se uskuteční přehlídka filmů s romskou tematikouZprávy ze života Romů
22.03.2011Festival Bonjour Brno letos spolupracuje s Muzeem romské kulturyZprávy ze života Romů
12.03.2011Uplynulo 68 let od prvního hromadného transportu protektorátních Romů do OsvětimiO Roma Vakeren
28.02.2011Pietní akt v Muzeu romské kultury bude spojen s vernisáží výstavy Cesta pamětiZprávy ze života Romů
17.12.2010Držitelem Ceny Muzea romské kultury se stal učitel Ján SajkoO Roma Vakeren
07.12.2010Výstava Krásné časy...? zavítá do PrahyZprávy ze života Romů
03.12.2010Vánoční dílny s romskými umělci v Muzeu romské kulturyO Roma Vakeren
30.11.2010Cenu Muzea romské kultury získal učitel výtvarné výchovy v romské osadě JarovniceZprávy ze života Romů
24.11.2010Pomozte budovat sbírky Muzea romské kultury!Zprávy ze života Romů
03.09.2010VEŘEJNÉ SOCHAŘSKÉ SYMPOZIUM V MUZEU ROMSKÉ KULTURYZprávy ze života Romů
02.09.2010Zářijové výstavy v brněnském Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
23.08.2010Výstava o romském holokaustu poputuje za žákyZprávy ze života Romů
09.07.2010Dokumentární film o Ceije Stojce oceněn v TelčiO Roma Vakeren
21.05.2010Brněnská muzejní nocO Roma Vakeren
04.05.2010Muzeum romské kultury se společně se seminářem romistiky FF UK zúčastní pražského knižního veletrhu Svět knihyZprávy ze života Romů
03.05.2010Květen v Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
23.04.2010Plátna pro velké černé očiO Roma Vakeren
03.03.2010Aktivně proti rasismu a předsudkůmZprávy ze života Romů
03.03.2010Připomínka prvního hromadného transportu moravských Romů do koncentračního tábora v OsvětimiZprávy ze života Romů
02.03.2010Pestrá nabídka programů Muzea romské kultury na březenZprávy ze života Romů
26.02.2010Muzeum romské kultury se věnuje také doučování dětíO Roma Vakeren
31.01.2010Únor v Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
15.01.2010O budoucnosti bývalého Cikánského tábora v Hodoníně u KunštátuO Roma Vakeren
08.01.2010Novinky ve sbírkách Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
08.01.2010Muzeum romské kultury nabízí dětem doučování a řadu volnočasových aktivitO Roma Vakeren
07.01.2010Vyšlo pexeso, omalovánky a vystřihovánky s romskou tematikouZprávy ze života Romů
01.01.2010O Muzeu romské kultury a o dětech, které asi nikdy neviděly motýlaO Roma Vakeren
13.12.2009Cena Muzea romské kultury redaktorce Českého rozhlasuZprávy ze života Romů
04.12.2009Historicky první cenu Muzea romské kultury získala redaktorka Českého rozhlasuO Roma Vakeren
08.10.2009Výstava Svaz Cikánů-Romů 1969 – 1973. Z historie první romské organizace v ČeskoslovenskuFotoaktuality
28.08.2009Semináře Romové – dějiny a kultura jsou zdrojem instpiraceO Roma Vakeren
03.06.2009Návštěva prezidenta republiky České republiky v Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
20.04.2009Nenechte si ujít přednášku a slavnostní prezentaci katalogu o tradičních řemeslech RomůZprávy ze života Romů
03.04.2009Semináře Romové - dějiny a kultura jsou užitečné zvláště pro pedagogyO Roma Vakeren
01.04.2009Program Muzea romské kultury na duben 2009Zprávy ze života Romů
06.03.2009Pietní akt připomněl památku prvního hromadného transportu moravských Romů do OsvětimiO Roma Vakeren
20.02.2009Výstavy v Muzeu romské kulturyO Roma Vakeren
24.11.2008Nejen Muzeum romské kultury představí své exponáty v LiberciZprávy ze života Romů
24.10.2008Program Muzea romské kultury v listopadu 2008Zprávy ze života Romů
17.09.2008Nenechejte si ujít jediné kurzy romštiny v BrněZprávy ze života Romů
23.05.2008Muzeum romské kultury připravuje na zítřejší Muzejní noc bohatý programZprávy ze života Romů
12.05.2008Program Muzea romské kultury v červnu 2008Zprávy ze života Romů
04.05.2008Program Muzea romské kultury v květnuZprávy ze života Romů
10.03.2008Program Muzea romské kultury v dubnu 2008 Zprávy ze života Romů
22.02.2008Výstava „Cigán sa ně prevelice lúbí...“ představuje plakáty s romskou tematikou O Roma Vakeren
18.01.2008Čítanka Čalo voďi přináší průřez literární tvorbou romských autorů O Roma Vakeren
11.01.2008Ohlédnutí za činností Muzea romské kultury v roce 2007 O Roma Vakeren
10.01.2008Romská módní přehlídka na veletrzích Go a REGIONTOUR Zprávy ze života Romů
02.01.2008Nejdůležitější akce pořádané Muzeem romské kultury v roce 2008 Zprávy ze života Romů
21.12.2007Prohlídka vánoční výstavy s názvem "Kolik je v nás člověka" O Roma Vakeren
21.12.2007Romské vánoční zvyky přibližuje výstava v Muzeu romské kultury O Roma Vakeren
21.12.2007Pod štědrovečerní stůl Romové dávali slámu O Roma Vakeren
14.12.2007Na vánoční výstavě v Brně najdete i recepty na romská jídla O Roma Vakeren
07.11.2007Přehled programů Muzea romské kultury v listopadu a prosinci 2007Zprávy ze života Romů
26.10.2007Výstava Řemesla našich předkůO Roma Vakeren
10.05.2007K brněnské Muzejní noci se opět připojí i Muzeum romské kulturyZprávy ze života Romů
04.05.2007Výstava "Putování Jolán Oláh" představuje obrazy insitní romské výtvarniceO Roma Vakeren
23.04.2007Mezinárodní seminář o holocaustu RomůZprávy ze života Romů
16.04.2007Pozvánka na přednášku Romové v Moldavské republiceZprávy ze života Romů
29.12.2006Výstava Co to máš na sobě? představuje romské odíváníO Roma Vakeren
01.12.2006Židovští i romští pamětníci holocaustu besedovali v Muzeu romské kulturyO Roma Vakeren
30.10.2006V Muzeu romské kultury v Brně je nová výstava o romském odíváníZprávy ze života Romů
17.10.2006"Co to máš na sobě?!" je název nové výstavy o romském odívání v Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
05.09.2006Nenechte si ujít Večer plný strachu s romskými hororyZprávy ze života Romů
04.08.2006V Muzeu romské kultury vyšla kniha o výtvarném umění RomůO Roma Vakeren
07.07.2006Výstava Čalo voďi / Sytá duše pojednává o romské literatuře a ústní lidové slovesnostiO Roma Vakeren
20.06.2006V Muzeu romské kultury se budou číst romské pohádkyZprávy ze života Romů
26.05.2006Muzejní noc v Muzeu romské kultury byla hlavně ve znamení literaturyO Roma Vakeren
19.05.2006K oslavám 100. výročí Židovského muzea v Praze se přidalo i Muzeum romské kulturyO Roma Vakeren
11.05.2006Muzeum romské kultury se opět připojí k Brněnské muzejní nociZprávy ze života Romů
21.04.2006O Muzeum romské kultury v Brně mají návštěvníci zájemO Roma Vakeren
03.03.2006Dějiny českých Romů po 2. světové válceO Roma Vakeren
16.12.2005Jedna část 5. sálu stálé expozice Muzea romské kultury je velmi vizuálně výraznáO Roma Vakeren
09.12.2005Radostné chvíle při otevření stálé expozice Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
02.12.2005V Muzeu romské kultury byla otevřena první část stálé expoziceO Roma Vakeren
01.12.2005Otevření prvních dvou sálů stálé expozice v Muzeu romské kulturyFotoaktuality
01.12.2005Sál stálé expozice Muzea romské kultury mapující život Romů v letech 1989-2000Fotoaktuality
11.11.2005V Muzeu romské kultury probíhá výstava Romové na GemeruO Roma Vakeren
13.10.2005Výstava Romové na GemeruFotoaktuality
01.07.2005Mají jídla připravovaná takzvaně "po cikánsku" něco společného s Romy?O Roma Vakeren
24.06.2005Romská hudba ovlivnila hudbu většinové společnostiO Roma Vakeren
17.06.2005S romskou tematikou se setkáváme v umění i v lidové kultuřeO Roma Vakeren
10.06.2005Slovo "Cikán" nebo "cikánský" se vyskytuje v názvech obcí, přírodních útvarů, rostlin i ve jménech lidí a zvířatO Roma Vakeren
03.06.2005Výstava Černá země - bílý chléb mapuje vliv romské kultury na kulturu většinovouO Roma Vakeren
27.05.2005Brněnská muzejní noc přilákala řadu návštěvníků do Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
20.05.2005Muzejní noc v brněnském Muzeu romské kultury nabídla bohatý programFotoaktuality
07.04.2005V brněnském muzeu začaly tři výstavy k Mezinárodnímu dni RomůZprávy ze života Romů
18.03.2005Muzeum romské kultury vydalo novou ročenku a připravuje otevření stálých expozicO Roma Vakeren
07.03.2005Historici: České děti neví mnoho o utrpení Romů za válkyZprávy ze života Romů
04.03.2005Autorky Memoárů romských žen představily svou novou knihu v Muzeu romské kulturyO Roma Vakeren
04.03.2005V Muzeu romské kultury proběhne řada zajímavých akcíO Roma Vakeren
23.02.2005Brněnské muzeum vydalo knihu vzpomínek romských ženZprávy ze života Romů
23.02.2005Představení dvojknihy Memoáry romských ženFotoaktuality
17.02.2005Romské muzeum připomene první válečný transport Romů z BrnaZprávy ze života Romů
04.02.2005Představujeme Helenu Danielovou, pracovnici Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
02.02.2005Brněnské romské muzeum rozšiřuje provoz, chystá i kurzy jazykaZprávy ze života Romů
28.01.2005Brněnské Muzeum romské kultury se připojilo k oslavám 60. výročí osvobození OsvětimiO Roma Vakeren
07.01.2005Bilance roku 2004 očima předsedy Společenství Romů na MoravěO Roma Vakeren
26.11.2004V brněnském Muzeu romské kultury je výstava Svět očima RomůZprávy ze života Romů
26.11.2004Výstavu Svět očima Romů je možné naposled navštívit v BrněO Roma Vakeren
30.07.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
25.06.2004Romové z ČR v Osvětimi uctili památku obětí druhé světové válkyO Roma Vakeren
03.06.2004Holandská vláda financuje Muzeum romské kultury v Brně o. p. s.Zprávy ze života Romů
01.06.2004Americký fotograf Wyatt vystavuje v Brně portréty českých RomůZprávy ze života Romů
16.04.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
16.04.2004Klenoty byly pro Romy vždy velmi důležitéO Roma Vakeren
26.03.2004Výstava děl Magdaleny Konečné přibližuje barevný svět romských pohádekO Roma Vakeren
09.03.2004V Muzeu romské kultury v Brně proběhl pietní akt k připomínce 61. výročí prvního transportu Romů z Brna do koncentračního tábora Osvětim-BřezinkaFotoaktuality
05.03.2004Pozvánka na výstavu a na pietní akt do Muzea romské kultury v BrněO Roma Vakeren
20.02.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
08.12.2003Velvyslanec USA v ČR Craig Stapleton se zúčastnil slavnostního otevření Muzea romské kultury v BrněFotoaktuality
17.10.2003Muzeum romské kultury v Brně bojuje s chronickým nedostatkem penězO Roma Vakeren
30.05.2003Seminář o holocaustu RomůO Roma Vakeren
11.04.2003Také historička Jana Horváthová slavila Mezinárodní den RomůO Roma Vakeren
11.04.2003Oslavy Mezinárodního dne Romů v BrněO Roma Vakeren
01.11.2002Paměti romských ženO Roma Vakeren
25.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
20.09.2002V Muzeu romské kultury proběhla řada stavebních úpravO Roma Vakeren
24.05.2002Dokumentaristka Helena Danielová hraje na housle ve skupině B NikolO Roma Vakeren
08.03.2002Móda se týká žen i mužůO Roma Vakeren
01.03.2002Prozraď mi jak se oblékáš, já ti povím jaký jsiO Roma Vakeren
22.02.2002Muzeum romské kultury vystaví předměty, které sloužily k obživě RomůO Roma Vakeren
11.01.2002ZprávyO Roma Vakeren
21.12.2001Jak slaví Romové Vánoce v různých koutech světaO Roma Vakeren
14.12.2001New YorkO Roma Vakeren
07.12.2001Muzeum romské kultury pomáhá žadatelům o finanční odškodnění za útrapy 2. světové válkyO Roma Vakeren
30.11.2001Muzeum romské kultury v Brně oslavilo 10. narozeninyO Roma Vakeren
23.11.2001Muzeum romské kultury v Brně slaví desáté narozeninyO Roma Vakeren
16.11.2001Zemřel romský historik Bartoloměj DanielO Roma Vakeren
28.09.2001V Brně byla otevřena výstava "Romské mýty"O Roma Vakeren
30.08.2001Muzeum romské kultury získalo sedm miliónů korunZprávy ze života Romů
06.07.2001Čím se zabývá Muzeum romské kultury v Brně?O Roma Vakeren
06.07.2001Výstavu Rudolfa Dzurka můžete navštívit v BrněO Roma Vakeren
29.06.2001PlzeňO Roma Vakeren
01.06.2001Výstava "E luma romane jakhenca" - "Svět očima Romů"O Roma Vakeren
08.11.2000Muzeum romské kultury v Brně čeká na kolaudaciZprávy ze života Romů
18.01.2000V Brně vyšla kniha o tradicích a současnosti RomůZprávy ze života Romů
21.08.1998PrahaZprávy ze života Romů
17.04.1998BrnoZprávy ze života Romů
17.04.1998VídeňZprávy ze života Romů
13.02.1998PrahaAktuality
09.01.1998BrnoZprávy ze života Romů
21.11.1997BrnoZprávy ze života Romů
25.09.1997BrnoZprávy ze života Romů
04.09.1997BrnoZprávy ze života Romů
Organizace zabývající se romskou menšinouKontakty
Výtvarné uměníKultura
Muzeum romské kulturyMuzeum romské kultury
Muzeum romské kulturyMuzeum romské kultury

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Naladit si nás můžete opět za týden v pátek ve 20.05 na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. V úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií. Naše vysílání najdete také na internetu na adrese www.romove.cz.

Příště vám nabídneme výstavu romských médií u nás i ve světě, vzpomeneme druhé výročí vysílání internetového Rádia ROTA i křest nového CD skupiny Terne Čhave a chybět samozřejmě nebude ani romská hudba.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Richard Samko.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vakeren. Ada šuniben predal tumende.

Mějte se moc pěkně, klidný víkend.

Romale but bacht te sasťipen. Ačhen Devleha.

Obsah článku:
Reportáž:  Sociální práce v Jablonci nad Nisou
Reportáž:  Ladislav Cina pracuje v Jablonci v centru pro dospělé i děti
Reportáž:  Terénní sociální pracovníci by měli znát svou komunitu
Reportáž:  Představujeme romskou poradkyni Annu Cinovou
Zprávy: 
Reportáž:  Absolventka Technické univerzity v Liberci napsala diplomovou práci na téma Vzdělanost Romů
Reportáž:  Sociolog Fedor Gál vzpomíná na Milenu Hübschmannovou
Reportáž:  V Muzeu romské kultury byly zahájeny výstavy archivních fotografií

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz