Vyhledávání
7.6.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, kterou vede Anna Poláková. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý pátek od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz.Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Pale hin parašťovin u amen sam pale tumenca. Jek ora šunena amaro vakeriben "O Roma vakeren"!

Připravili jsme pro vás celou hodinu aktualit a zajímavostí ze života Romů a nebude chybět ani romská hudba.

The adaďives predal tumende kerďam reporty, andalo amaro dživipen. Phenaha tumenge nevimata u šunena the romane giľa - šukar šuniben.

Peršo amenca džana Ostravate maškaro Roma andro jekhetaňiben Centrom. Vakerha tiž pal oda, hoj o Roma palo Slovensko aven te mangen o azyl ko Čechy.

Nejdříve vás pozveme do ostravského sdružení Centrom. Romské osady jsou pak tématem pro Europoslankyni Viktorii Mohačiovou.

Vakeraha palo nevo sikľiben, kaj džana romane džuvľija. Vakeraha tiž pale romaňi skľepica Romen, savi akana phandľi. Tiž amenca džana palo čhavore pro Žižkov u vakeraha palo amare tradicii.

Ve druhé polovině se dozvíte, co připravuje sdružení Slovo 21 pro romské ženy, které chtějí podnikat. S Ladislavem Goralem se zamyslíme nad tím, proč obchůdek Romen ukončil prodej, vydáme se také na pražský Žižkov do Domu dětí a mládeže - Ulita. Tolik namátkou z programové nabídky a teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.


=[ Reportáž ]=
Ostravské sdružení Centrom pomohlo k bydlení několika romským rodinám
CENTROM - to je občanské sdružení, které pomáhá několika romským rodinám v Ostravě-Vítkovicích. Za milion korun grantu, které dostalo od ostravského magistrátu, jim pomohlo sehnat střechu nad hlavou v domě na Sirotčí ulici nedaleko vlakového nádraží. Nad obyvateli čtyř bytů ale i dále drží ochrannou ruku. Manažerka projektu Renáta Kludková vzala kolegyni Silvii Mikulcovou do jedné rodiny na návštěvu.

"Přišli jsme na návštěvu do rodiny našich klientů, do bytu, který je zařazen do projektu Podporované bydlení na území města Ostravy. Klienti se jmenují paní Vidličková a pan Holub a žijí tady ještě s maminkou a se třemi nezletilými dětmi."

Projekt Podporované bydlení, o co jde?

"Jedná se o bydlení s doprovodným sociálním programem."

Co všechno se Vaši klienti díky Vám naučí?

"Kurzy hospodárného vaření a zdravé výživy jsou určeny převážně pro matky na mateřské dovolené nebo pro matky s více dětmi. Naše klientky většinou vařit umí, ale v těchto kurzech se naučí jednak nové recepty a na každém kurzu se doví také něco o zdravé výživě. Máme v plánu zaměřit tématické kurzy na nějaké specielní zdravotní diety. Třeba na diabetickou dietu."

Muže učíte taky?

"Pro muže máme kurz údržbářských a zednických prací, který vede lektor, odborník. V rámci těchto kurzů si naši klienti opravovali svoje byty pod vedením odborníka, který je naučil některé práce, které muž běžně třeba neumí."

Co to pro Vás znamená mít tento byt?

"Jsem ráda, že tento byt máme. Byli jsme na ubytovně, spravili jsme si ho. Je to už lepší."

Přemýšlíte, co s Vámi bude za rok a půl, kdy budete muset jít jinam?

"Já nevím. Jestli nám ještě něco najdou."

Pane Holube, prozraďte mi: tady bylo určitě hodně práce?

"Nejvíc práce bylo v kuchyni, malování. Musel jsem dát novou fasádu, musel jsem dávat novou omítku v kuchyni. Musel jsem natřít dveře i rámy oken. Museli jsme dát nové kliky. Bylo tu hodně práce."

Co ještě potřebujete dodělat?

"Už to mám skoro hotové, včera jsme dokončili lino v koupelně. Myslím, že to mám všechno hotové."

Sociální pracovnice Iva Šťovíčková. Vy tady sem chodíte asi poměrně často na návštěvu. Řekněte mi, s čím tady mají lidé největší problémy?

"Prozatím jsme obíhali úřady, aby si zařídili elektriku, SIPO a plyn. Jinam mají problémy s dávkami, potřebují vyřizovat po úřadech."

Přece jenom, já bych řekla, že když člověk přijde na úřad něco si vyřídit, tam ti pracovníci by měli být na tolik vstřícní, natolik vzdělaní, že mu přece musejí umět pomoci. Jak je možné, že stále ještě musí chodit s Vámi?

"Měli by být vstřícní, ale sem tam to tak není, takže potřebují i někoho, kdo se jich zastane a vysvětlí třeba, co jim říká dávková pracovnice, aby tomu rozuměli, a vysvětlí další podrobnosti."

U rodiny Miroslava Holuba a Ivety Vidličkové byla na návštěvě Silvie Mikulcová. V bytě Občanského sdružení CENTROM mohou rodiny s dětmi bydlet rok a půl. Poté dostanou nájemní smlouvu natrvalo nebo si budou hledat jiné bydlení. CENTROM zatím takto pomáhá 4 rodinám, chce ale získat dalších osm bytů.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
31.03.2012Ostravský Centrom nabídl šanci na lepší bydleníO Roma Vakeren
12.03.2011Školka sdružení Centrom pomáhá romským dětem s přípravou na vstup do školyO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
V mnoha romských osadách na Slovensku nejsou dodržována základní lidská práva
Na Slovensku je přes 600 romských osad, ve kterých nejsou dodržována základní lidská práva. Velké množství lidí tak žije v bídě bez adekvátního bydlení, ošacení a stravy. Situace se opět vyhrocuje před přicházejícím zimním obdobím. Nejen proto přicházejí slovenští Romové do Česka. Richardu Samkovi to řekl v rozhovoru ředitel Mezinárodní organizace pro migraci Roman Kryštof.

Foto: Jan Josef Horváth "Migrace je stálý jev už od rozpadu státu. Drastická sociální reforma na Slovensku ji nijak zvlášť neurychlila, ale o to víc lidé, kteří přicházejí jsou nejchudší z nejchudších. Často se jedná o nejzátěžovější, kdy například se jedná o odpracovávání dluhů u lichvářů. Tam to jde do takových zátěžových oblastí jako je prostituce a kdy se tito lidé ocitají v enklávách, kterým, myslím oprávněně, říkáme ghetta. Sami naši čeští Romové žijí velmi těžkým způsobem života. Ti přispívá k zhoršení stavu. I když existují prognózy na různé vlny, které se nerealizovali, tak ta migrace stále probíhá a má zátěžové formy."

Dá se říct v číslech, kolik Romů migruje?

"My jsme zaznamenali během výzkumu zaznamenali 480 případů. Nezapomínejme, že ta migrace je obousměrná. Často lidé přicházejí a zase odcházejí, i když na stranu České republiky ta migrace převažuje."

Co je hlavním důvodem, proč přicházejí do České republiky?

"Je to většinou přístup k nějaké výdělečné činnosti ať už se jedná o legální hledání práce nebo spíš sklon k vyhledávání sběru, železného šrotu a co je nejzávažnější, že často pracují za téměř otrockých podmínek, což je asi ta nejproblémovější část."

Dá se tomu zabránit, nebo jak to vyléčit?

"Já myslím, že jedinou možnou zbraní je zlepšování sociální situace jak na Slovensku, tak u nás. Aby měli přístup k sociálním pracovníkům. Jsou to občané Evropské unie, mají na to právo, aby to nešlo do skrytých, nelegálních forem."

Znamená to, že se romský problém přehlíží?

"Myslím, že se přehlíží. Deklarativně je sice prioritou jak české, tak slovenské vlády, ale v dnešním stavu světa to v praxi určitě priorita není."

Dá se říct, že slovenští Romové přicházejí se svými příbuznými, že to je zatěžuje český sociální systém?

"K české zátěži sociálního systému došlo jen v individuálních případech na Ostravsku. Po příbuzenské linii to také už upadá, protože vazby se rozvolňují. Větší část lidí, o kterých jsme mluvily, šla na nějakou adresu, kde věděli, že jim bude poskytnuto ubytování a že tam bude přístup k výdělečné činnost. Příbuzenská síť už není primární, byť je jasné, že směřují do oblasti, kde naši Romové žijí a kde je možnost ubytování."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
03.02.2006Sbírka pro SlovenskoO Roma Vakeren
14.12.2005Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
12.08.2005Po sociálních reformách na Slovensku přicházejí tamní Romové do ČRO Roma Vakeren
05.04.2005Vnitro: Migrace slovenských Romů není masová, ale trvá už létaZprávy ze života Romů
11.03.2005Obava z emigrace slovenských Romů do ČR se nepotvrdilaO Roma Vakeren
21.12.2004Škromach: ČR nemění podmínky, aby bránila přijít za dávkamiZprávy ze života Romů
16.12.2004Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
14.11.2004Mluvčí: Komise proti přílivu slovenských Romů už není nutnáZprávy ze života Romů
08.10.2004Podle Mezinárodní organizace pro migraci příliv slovenských Romů do ČR zatím nehrozíO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Romové v Rumunsku a Bulharsku žijí v otřesných podmínkách
V ještě horších podmínkách než slovenští Romové, žijí Romové v Rumunsku a v Bulharsku. Projevuje se to především rozsáhlou mírou diskriminace. Velké množství problémů se ale nepodaří v brzké době odstranit. Přesto tyto dvě balkánské země budou v budoucnu přijaty do evropského společenství. Českému rozhlasu to řekla romská europoslankyně Viktória Mohácsiová.

Viktória Mohácsiová (Foto: www.mohacsi.org) "Ano, v případě Rumunska a Bulharska se ty problémy určitě zopakují, určitě se objeví znovu. Tam jsou také takové osady, myslím, že zrovna v Rumunsku je Romů nejvíc, asi 2,5 až 3 miliony. Také je tam chudoba a také se tam umírá na hlad a na nemoci. Je pravda, že všichni chceme, aby nebyla diskriminace Romů, aby nikdo nehladověl, ale bohužel ministři zahraničí a politici, kteří projednávají přistoupení k unii se soustředí spíš na ty věci, které nám přijdou triviálnější a pro nás banální záležitostí. Je mnohem důležitější, aby v Maďarsku, České republice, v nových i přistupujících zemích romští aktivisté vyvíjeli aktivitu, a aby do různých hlášeních hodnotících zpráv unie prosadili věty, které kritizují tyto fenomény.

V případě Bulharska a Rumunska se tyto věty do rezolucí a různých dokumentů souvisejících s přistoupením dostat podařilo. Bohužel já jsem nebyla europoslankyní, když se schvalovali přístupové dohody pro deset současných přistoupivších zemí, ale budeme určitě prosazovat, aby dodatečně všechny standarty, které se mají dodržovat ve vztahu k Romům, byly požadovány od nových dvou států, a zpětně aplikovány u deseti již přistoupených."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
21.11.2012Romové musí změnit mentalitu, tvrdí v exkluzivním rozhovoru pro ČRo poradce rumunského premiéraZprávy ze života Romů
21.11.2012Romové vyhoštění z Francie se chtějí vrátit zpět. V Rumunsku prý zemřou hladyZprávy ze života Romů
11.11.2012Rumunští herci hrají v romštině. Dočkali se i výhrůžekZprávy ze života Romů
05.11.2011Rumunský projekt FemRrom pomáhá romským ženám najít uplatnění na trhu práceO Roma Vakeren
24.09.2011Dny romské kultury a tradiční pouť v RumunskuO Roma Vakeren
20.01.2011Neziskové organizace mohou čerpat inspiraci ze čtvrtletníku IQ Roma servisuZprávy ze života Romů
10.12.2010S kapelníkem skupiny Mahala Rai Banda o hudebních tradicích, bídě i drogáchO Roma Vakeren
19.11.2010Film Nataša sleduje život chudé a postižené Romky z BulharskaO Roma Vakeren
15.10.2010Romové v Rumunsku: Přínosy Dekády romské inkluze pro rumunské RomyO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Zprávy ]=

Případ údajných nelegálních sterilizací romských žen na Slovensku je patrně definitivně uzavřen.Organizace spojených národů před několika dny souhlasila se závěry slovenských vyšetřovatelů, podle kterých romské ženy nebyly sterilizovány proti své vůli. Vyšetřovatelé vyslechli v případu 134 svědků, mezi nimi i 36 žen, které sterilizační zákrok podstoupily. Převážná většina z nich ale popřela, že by sterilizace byly vykonány nezákonně.

Evropská komise zatím neví, kolik peněz a do jakých členských zemí EU vydává Evropský sociální fond na zlepšení integrace, zaměstnávání a vzdělávání Romů. Tok financí a jejich dopady má pomoci sledovat chystaná databáze podpořených projektů. Česko může do roku 2006 získat z fondu na podporu zaměstnanosti, tvorbu pracovních míst či vzdělávání asi 13 a půl miliardy korun. Musí ale na projekty přidat 20 až 50 procent jejich rozpočtů.

Tisíce Romů ve slovenských městech stále žijí v blocích oddělených od většinového obyvatelstva. Podle sociologů jde o pozůstatek neúspěšného pokusu bývalých komunistických vlád o integraci Romů.Místo sbližování se teď stává, že neromská většina se kloní k izolaci od menšiny. Problém romských ghet vyvstal opět tento týden po rozhodnutí městského zastupitelstva v Prešově o výstavbě plotu, který má oddělovat romské sídliště od ulic, kde v domcích žije neromské obyvatelstvo.

Od 16. do 30. října můžete navštívit výstavu Romské kulturní tradice a současnosti. Fotografie na ní dokumentují vznik a historii legendárního romského dětského tanečního souboru Čhavorikaňi luma. V pražské Galerii U zlatého kohouta v Michalské ulici ji nachystala Olga Fečová a její kroužek her a nápadů Dětský svět.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Skupina Manushe připravuje kurs "Ženy to umí - nebojte se podnikání"
Ženská romská skupina Manushe, která působí v organizaci Slovo 21, připravuje týdenní kurz pro budoucí romské podnikatelky. Více informací řekla Marii Vrábelové koordinátorka tohoto projektu Martina Horváthová.

Romské ženy na setkání skupiny Manuše "Projekt se týká romských žen, které uvažují o tom, že by začaly podnikat, a mají zájem projít krátkodobým kurzem, který jim dá základní informace o tom, co je třeba k podnikání, a trošku jim pomůže tu jejich myšlenku zformulovat a dát na papír."

Už se Vám přihlásily romské ženy?

"Uzávěrka přihlášek je 10. října a kurz do deseti žen a v tuto chvíli je už téměř plný."

Můžou se ještě přihlásit a kam?

"Přihlásit se samozřejmě mohou. Nejlépe na e-mailovou adresu: manushe@centrum.cz. Případně nám mohou zavolat na telefonní číslo 222511434 a uvést své jméno, bydliště a nastínit ideu - v čem by chtěly podnikat."

Je někdo, kdo podpořil Váš projekt?

"Projekt je podpořen nadací Heinricha Bölla z Varšavy."

Můžou se na Vás obrátit romské ženy, když podnikají a mají nějaký problém?

"Výstupem z toho projektu určitě bude nějaký manuál, který nám zpracuje organizace, která bude celý kurz lektorovat. Myslím si, že minimálně tento manuál bychom jim mohli předat. Nebo je odkázat na osoby, které by jim mohly pomoci. Toto je pro nás pilotní projekt, který má zjistit zájem mezi romskými ženami a na kolik bude účinný, pakliže by se nám osvědčil, tak se samozřejmě budeme snažit ho opakovat v rozšířené formě. Předobrazem tohoto projektu byl projekt realizovaný ve Velké Británii, kde byl postavený tak, že ženy prošly kurzem a následně jim na základě jejich idey nebo specifikace idey byla poskytnuta peněžní částka jako pomoc do rozjezdu toho podnikání. Kdyby se nám projekt osvědčil, určitě bychom se snažili uskutečnit něco takového i tady."

Kurs je bezplatný?

"Ano. Bude se konat v Brně. Pokud nebudou ženy z Brna, bude jim poskytnuto ubytování zdarma i strava po celou dobu kurzu, včetně cestovného."

Dostanou ženy nějaké osvědčení?

"Kurz realizujeme ve spolupráci s regionálním poradenským a vzdělávacím centrem Akademie Jana Ámose Komenského v Brně a ta předá absolventkám certifikát o absolvování kurzu."

Už vědí budoucí podnikatelky, v čem budou podnikat?

"Zatím, podle toho, co nám přihlášené ženy sdělily, tam máme nápad na internetovou kavárnu, kadeřnictví, kosmetický salon, případně umí vyšívat a chtěly by to nějak zužitkovat. Jsou to taková ženská odvětví."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
17.10.2015ReportážO Roma Vakeren
16.05.2015Ženská romská skupina Manushe připravuje nový projekt Jileha – SrdcemO Roma Vakeren
05.01.2013Romské ženy z Česka a ze Slovenska se domluvily na společné kampani proti anticiganismuO Roma Vakeren
16.07.2011Členky skupiny Manushe diskutovaly o palčivých problémech RomůO Roma Vakeren
26.11.2010Politický program skupiny ManusheO Roma Vakeren
26.11.2010Seminář pro ženy, které chtějí vstoupit do politikyO Roma Vakeren
02.02.2007Skupina Manushe připravila školení pro nezaměstnané ženyO Roma Vakeren
12.01.2007Jaké má v novém roce plány skupina Manushe?O Roma Vakeren
14.07.2006Romské ženy ze skupiny Manushe se letos sešly v Českém rájiO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Obchůdek Romen se snad znovu otevře spolu s romskou kavárnou
Obchůdek Romen ukončil svou činnost. V pražské Nerudově ulici bylo po téměř tři roky možné zakoupit díla romských řemeslníků, výtvarníků nebo dětí, romskou a romistickou literaturu a také hudbu. Obchůdek bylo nutné zavřít kvůli nedostatku financí na jeho provoz, ale jistá naděje na to, že tento ojedinělý projekt bude pokračovat, ještě zůstává. U předsedy občanského sdružení R-Mosty Ladislava Gorala zjišťovala podrobnosti Jana Šustová.

Mají zájemci o zboží vyrobené Romy nebo o romskou hudbu a literaturu naději, že se něco podobného v budoucnu zase otevře?

"Já tomu věřím a doufám, že příští rok, po velkém grantu z fondů JPD 3, o který máme požádáno. Počítáme, že by se taková kavárnička otevřela. Byla by tam čítárna, prodávalo by se tam kafe, veškeré výrobky, které tu teď máme by se přestěhovaly do kavárničky. Jsem na to zvědavý. Výrobky to jsou nádherné, ale málo zájemců, a málo výrobků."

Vy se loučíte s Nerudovou ulicí, kde byl hodně náročný nájem. Máte už vytipované nějaké místo, kde byste rádi působili?

"Ještě nemáme. Dokud nemáme peníze, nebudeme nic plánovat dopředu. Tento obchůdek byl jediný v Evropě. I když nám pomohla americká a holandská ambasády, ale tato jejich pomoc byla bohužel jen kapičkou do moře. Ale já pevně věřím, že se to podaří."

Asi mnozí nevědí, co jsou fondy JPD 3. Můžete nám o nich něco říct?

"Je to evropský fond pro zaměstnávání, vzdělávání, kulturu atd."

V kavárně byste chtěli zaměstnávat i nějaké lidi. Grant je také psaný na to, že byste chtěli vytvořit pracovní místa. O jaká místa půjde?

"Budete romská kavárna. Chceme zaměstnávat jak obsluhu romskou, vedoucího obchodu kavárny, chceme tam mít obrazárnu, protože je dost romských výtvarníků, malířů, dřevorytců, kovářů ap. Chceme udělat galerii. Tam by měli být Romové. Chtěli bychom tam mít tak patnáct lidí."

A kde získáváte kontakty na výrobce produktů, které v obchůdku Romen prodáváte?

"Já jsem velký cestovatel, protože mě pojí romské komunity a velkorody. A vždycky se setkám s tím, že někdo namaluje nějaký obraz, nebo vyřeže pannu, nebo dělá kovářské práce, či sochařinu. Objednáváme si. V Dobré Vodě je církevní charita, která zaměstnává asi 15 žen, ty tkají ručně koberce, to je velice zajímavé. Něco pro nás vyrobí, my jim to musíme zaplatit, pak to jde do komise, a podle toho se chováme i cenově."

Za necelé tři roky, kdy existoval obchůdek Romen, zde proběhla řada zajímavých akcí. Na kterou třeba Vy sám nejraději vzpomínáte?

"Nádherná akce byla otvírání 4. prosince 2002, kdy to zahajovala tehdy paní prezidentová Dagmar Havlová. Pak tu byly různé semináře o Romech, přednášky, moc zajímavých a pěkných akcí.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
08.09.2005Loučení s Obchůdkem Romen v Nerudově uliciFotoaktuality
02.09.2005Obchůdek Romen končíO Roma Vakeren
03.06.2005V obchůdku Romen se prezentovaly romské řemeslnice a výtvarniceO Roma Vakeren
25.02.2005Obchůdek Romen se představil na veletrhu Holiday WorldO Roma Vakeren
03.12.2004Obchůdek Romen oslaví své druhé narozeninyO Roma Vakeren
13.08.2004Lidé obdivují obchůdek RomenO Roma Vakeren
28.11.2003Romský obchůdek Romen oslaví své první výročíO Roma Vakeren
20.06.2003Již půl roku je otevřen romský obchůdek RomenO Roma Vakeren
25.04.2003Na veletrhu Svět knihy byl i stánek s romskou a romistickou literaturouO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Žižkovské děti mohou trávit volný čas v Domě dětí a mládeže Ulita
S novým školním rokem se naskýtá otázka, do jakých kroužků a aktivit zařadit děti, aby se po vyučování netoulaly ulicemi. Například na pražském Žižkově funguje Dům dětí a mládeže Ulita, ve kterém se žáci mohou učit třeba hip hop, nebo break dance. Jsou ale připraveny i další aktivity, jak Janu Mišurcovi řekl Jan Krajhanzl.

"Zařízení vzniklo asi před pěti lety, stěhovalo se do nových prostor asi před rokem a půl. Nabízíme místnost pro děti, prostor ve kterém mohou trávit volný čas způsobem, který jim je blízký a který je samotné baví."

Kolik dětí sem chodí, jak je získáváte?

"Hodně se to mění podle počasí a podle sezóny. Hodně dětí tu máme přes zimu. Tím, že se snažíme oslovit děti z ulice, tak v zimě je táhneme nejvíc. Nabízíme všechny možné hry a propagaci děláme tak, že máme vlastní stránky na internetu, roznášíme propagaci do škol, máme spoustu letáčků, plakátů ap."

Je zájem o tyto aktivity?

"Je, každopádně ano. Od začátku letošního školního roku jsme rozjeli novou koncepci našeho klubu. Dny jsme rozdělili podle jednotlivých aktivit. V pondělí máme hip-hop, "Tvořivé úterý", které obnáší: hraní na bubny, výtvarné aktivity, dramatický kroužek; ve středu je "Hrací středa". Připraveny jsou různé deskové hry - dračí doupě, Magic the Gathering, soutěže, turnaje. Ve čtvrtek je "Čtvrtek venku" na naší zahradě, kde máme přístřešek. To budou sporty, základy tábornictví, všechny možné dovednosti, které se dají zkoušet venku, také kutilství apod. V pátek je "Volný pátek" - program si vytvářejí čistě oni sami."

O kterou aktivitu je největší zájem?

"To v tuto chvíli ještě nemohu říct, protože náš klub rozjíždíme v letošním školním roce, takže uvidíme."

Vy jste mi už dřív řekl, že sem chodí hodně romských dětí. Jak je získáváte, nebo jak se na Vás kontaktují?

"Přicházejí sami. Jestli je oslovujeme tím, co nabízíme...? U romských dětí funguje hodně to, že si to řeknou mezi sebou. Nejdřív přijde jeden a pak přitáhne kamarády. Takto přirozeně."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Občanské sdružení Cikne čhave pořádá soutěž Romský talent
Občanské sdružení CIKNE ČHAVE - Malé děti Vás srdečně zve na I. ročník soutěže ROMSKÝ TALENT. Přehlídka bude zítra 1. října od 10:00 do 18:00 hodin ve velkém sále Kulturního domu Vltavská v Praze 7. Součástí programu je také od 20 hodin taneční zábava, jak Janu Mišurcovi řekla spoluorganizátorka Juliana Vodrážková.

"Disciplíny jsou tři: hraní na hudební nástroj, zpěv a tanec.Všechny tyto disciplíny jsou rozděleny ještě na dvě kategorie - jednotlivci a soubory nebo sdruženíčka, která se přihlásila. Dohromady je jejich počet 100."

Jedná se o celorepublikovou akci. Odkud se přihlásily děti? Z jakých míst?

"Přihlásily se děti z Brna, Písku, Tábora, Pardubic, Roudnice, Ústí nad Labem, Náchod, děti z Prahy a okolí, ze Středočeského kraje. Doufám, že jsem na nikoho nezapomněla."

Jaké jsou připraveny ceny a kolik bude vítězů?

"Vítězů bude šest. Každá disciplína tři vítěze a ceny budou zajímavé. Například bude připraven discman pro děti, věž pro sdružení, knihy, bižuterie od sponzora, sladkosti dostanou od ruských přátel z klubu Horizont."

Tyto soutěže se vždy konají na místní úrovni. Vy jste zvolili celorepublikovou akci.

"Původní záměr byl od začátku jen pro pražské děti, ale bohužel jsme to tam nedopsali, takže se nám začaly hlásit děti z celé republiky, nemohli jsme je odmítnout. Je to těžké a pomáhá nám s tím spousta lidí. Příští rok plánujeme druhý ročník a pokud by se to podařilo, tak by to bylo na mezinárodní úrovni. Pokud se nám projektově nebo od sponzorů podaří sehnat peníze."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
09.03.2007Sdružení Cikne čhave zajišťuje volnočasové aktivity a sociální poradenstvíO Roma Vakeren
04.08.2006Sdružení Cikne čhave chystá soutěž Romský talentO Roma Vakeren

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Naladit si nás můžete opět za týden v pátek ve 20.05 na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. V úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií. Naše vysílání najdete také na internetu na adrese www.romove.cz.

Příště se dozvíte aktuality ze života Romů a nebude chybět romská muzika.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vakeren. Ada šuniben predal tumende.

Mějte se moc pěkně a klidný víkend.

Romale but bacht te sasťipen. Ačhen Devleha.

Obsah článku:
Reportáž:  Ostravské sdružení Centrom pomohlo k bydlení několika romským rodinám
Reportáž:  V mnoha romských osadách na Slovensku nejsou dodržována základní lidská práva
Reportáž:  Romové v Rumunsku a Bulharsku žijí v otřesných podmínkách
Zprávy: 
Reportáž:  Skupina Manushe připravuje kurs "Ženy to umí - nebojte se podnikání"
Reportáž:  Obchůdek Romen se snad znovu otevře spolu s romskou kavárnou
Reportáž:  Žižkovské děti mohou trávit volný čas v Domě dětí a mládeže Ulita
Reportáž:  Občanské sdružení Cikne čhave pořádá soutěž Romský talent

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz