Vyhledávání
7.6.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, kterou vede Anna Poláková. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý pátek od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz.The adaďives predal tumende kerďam reporty, andalo amaro dživipen. Phenaha tumenge nevimata u šunena the romane giľa - šukar šuniben.

Peršo tumenge phenaha palo romano lavutaris so nadikhel, palo Mario Biharis u andro amaro studio avela te pobešen u te povakeren o Karel Vagner. Vakeraha palo romano giľavipen a palo romane grupi.

Nejdříve vám představíme nevidomého zpěváka Maria Biháriho a poté v našem studiu přivítáme skladatele Karla Vágnera.

Tiž adaďives vakeraha pale amari angluni romistka docentka Milena Hübschmannovo, savi oka kurko muľa. Vakeraha pal lakeri buči pradal amende, the pal lakero dživipen.

Ve druhé polovině O Roma vakeren vzpomeneme na naši nejvýznamnější romistku docentku Milenu Hübschmannovou, která tragicky zahynula při automobilové nehodě v Jihoafrické republice. Tolik namátkou z programové nabídky a teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.


=[ Reportáž ]=
Hudebník Mário Bihári ze skupiny Koa studuje romistiku
Minulý čtvrtek jsme se rozloučili s Obchůdkem Romen v pražské Nerudově ulici, ve kterém bylo po téměř tři roky možné zakoupit díla romských řemeslníků, výtvarníků nebo dětí, romskou a romistickou literaturu a také hudbu. Obchůdek přestal existovat pro nedostatek financí na jeho provoz, ale jistá naděje na to, že tento ojedinělý projekt bude pokračovat, ještě zůstává. Na rozloučení s Obchůdkem Romen hráli čtyři romští muzikanti a mezi nimi byl i nevidomý hudebník Mário Bihári. Tento umělec se narodil v roce 1977 na Slovensku, do Prahy přišel studovat konzervatoř a kromě toho studuje romistiku. Jana Šustová se ho zeptala na další detaily z jeho života.

Mário Bihári (Foto: Jana Šustová) Jak jste se dostal do romské komunity? Bylo to od dětství nebo až později?

"Do romské komunity jsem se dostal až později. Začal jsem se s Romy stýkat víc, až když jsem začal studovat romistiku, před tím jsem tady v Praze znal jenom Vojtu Lavičku, Jarku Balážovou. Teď se o to víc zajímám, učím se romštinu a s Romy se stýkám víc."

Co Vás ke studiu přivedlo?

"Přivedli mě k němu kamarádi, s kterými jsem se stýkal v klubu Lačhe čhave, což je klub v Praze pro romské děti."

A Vy sám máte romský původ?

"Mám romský původ. Jsem Rom, oba moji rodiče jsou Romové."

Mluvili jste doma romsky?

"Máma mluvila jen s nejstarší sestrou, se mnou nikdo nemluvil, ale romštinu jsem slyšel odmalička na vesnici, z které pocházejí moji rodiče, a romsky jsem rozuměl odmalička. Po naším romsky. Romština má více dialektu, odmalička jsem rozuměl dialektu západního Slovenska. Ale nikdo se mnou nemluvil, takže jsem nikdy s nikým nemluvil. A když jsem se snažil mluvit, tak se mi každý smál, protože jsem vůbec nedokázal skloňovat, mluvil jsem gramaticky špatně."

Udržovali jste ve Vaší rodině udržovali nějaké romské tradice?

"Ani ne. Udržovali jsme takové ty normální křesťanské tradice. Na vesnici u nás se dělali nějaké věci. Třeba čemer, když někomu bylo zle."

Co to přesně je čemer?

"Já to tedy neumím dělat, ale když je někomu špatně, tak se nějak masíruje ruka, třese se s ní."

Na kolik hudebních nástrojů hrajete?

"Hraju na harmoniku, na piáno a na klarinet."

A studoval jste hudbu, pokud ano, tak kde?

"Studoval jsem na Dejláku, na konzervatoři pro nevidomé hlavní obor harmoniku a klarinet druhý obor."

A jak jste se dostal ze Slovenska do Prahy?

"Právě do školy. Je to jediná takto specializovaná škola pro nevidomé ve střední Evropě."

Zuzana Navarová a Mário Bihári Vy jste hrál také ve skupině Zuzany Navarové. Jak jste se dostal k Zuzaně Navarové?

"Dostal jsem se tak, že mi Zuzka v 98. roce zavolala o svaťáku. Zrovna jsme zakládali Kou. Chtěli nějakou kapelu, řekla jí o mě Míra Herdevičky, což je režisérka, která dělala dokument s Věrou Bílou."

Ještě k osobě Zuzany Navarové. Ona byla velkou příznivkyní Romů, křtila cd romských skupin. Víte, kde získala onu přízeň pro Romy?

"To nevím, na to jsem se jí nikdy neptal. Vím jen, že ze začátku produkovala první desku Věře Bílé. Nevím, ona byla strašně hodný člověk. Možná cítila, že chce Romům nějakým způsobem pomoci."

Jak vidíte Vaši budoucnost teď Vy sám? Kde chcete působit, kde hrajete?

"Hraju stále v Koe. Koa existuje dál. Učím se zpívat, i kluci se učí zpívat. V lednu budeme natáčet novou desku, na které bude překvapení. Uvidíme, jak to bude. Deska to ukáže. Příští rok chceme hrát víc na festivalech, aby lidi věděli, že stále existujeme. Záleží to na nás a záleží také na lidech, jestli se jim to bude líbit, nebo ne."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
25.03.2011Bachtale Apsa pokřtí 7. dubna své první CDZprávy ze života Romů
27.01.2011Mário Bihári a Bachtale Apsa zahrají v pražském Carpe Diem a v Metro Clubu BrnoZprávy ze života Romů
13.08.2010S Máriem Bihári o hudbě a o životěO Roma Vakeren
21.04.2010Mário Bihári a Bachtale Apsa v Carpe DiemZprávy ze života Romů
23.04.2009Mário Bihári a Hosté vystoupí 30. dubna v Carpe DiemZprávy ze života Romů
10.02.2009Mário Bihári a hosté vystoupí v pátek 13. 2. v pražském klubu Carpe diemZprávy ze života Romů
15.12.2008Vánoční koncert Mária Biháriho s hostyZprávy ze života Romů
11.12.2008Skupina Koa vydala nové album Dobře námZprávy ze života Romů

=[ Horké téma ]=
Hostem ve studiu je skladatel Karel Vágner
Dnes v našem studiu vítáme skladatele Karla Vágnera, který spolupracoval z řadou romských interpretů.

Karel Vágner (Foto: Jana Šustová) Pane Vágnere, Vy jste spolupracoval z řadou romských interpretů. Kdo byl prvním stěžejním bodem, který Vás zaujal?

"Já jsem se s romskou muzikou hlavně setkal poprvé v absolutním kontaktu s Hankou Zagorovou, která měla v repertoáru písničku Bidas, kterou jsme hráli s velkým úspěchem po celé Evropě v tenkrát velmi populárním pořadu Ein Kessel Buntes, to byl pro nás jediný mezinárodní televizní pořad. Tam jsme mimo jiného dělali Bidu. S tou Hanka bořila po celý Evropě. Pak jsme se znali s Tondou Gondolánem, který s námi taky zpíval, když Petr Zich byl nemocný, nebo měl něco v televizi, tak s námi jezdíval i celé turné, a velice spolehlivě, s velkým úspěchem. Pak se znám samozřejmě s Věrou, s kterou jsme také dělávali. Potom jsme ve velice úzkém vztahu s celou rodinou Fečových. Pepík je multimuzikant, znal jsem tátu, dědu, byl jsem nedávno na křtinách jejich vnoučka."

Co Vás inspiruje na romské hudbě, co je inspirativního, že to lidi chtějí?

"To je zbytečná otázka. Tam je obrovský srdce a je to úžasný. Já si pamatuji, že jsem zažil jedinou frontu v Paříži na biják před mnoha a mnoha lety, to byly Cikáni jdou do nebe, a když jsem slyšel tu písničku, jak tam kluk kope hrob nožem, nebo zpívá šestnáctiletá holka, tak mi vstávají chloupky na rukách."

Takové fronty si pamatujeme taky u nás, ale před chvíli jsme slyšeli kapelu Flink, kterou jste také podporoval při vydání jejich cd?

Karel Vágner při křtu alba Antonína Gondolána Čekej a neplakej "Flink je úžasná rocková kapela nejen na české a zahraniční úrovni. Oni pracují také hodně v zahraničí a teď měl velkou publicitu Vlasta Horváth, který se mi velmi líbí, ale v Flinku je zpěvák, který zpívá možná ještě lepší, ale příležitostí moc nemá, protože nemá."

Když jste narazil na jméno české supestar Vlasty Horvátha, tak ten hraje a zpívá spíš rok. Není to škoda, že nehraje a nezpívá romskou muziku?

"Já si myslím, že to je na něm, tito kluci - třeba zpěvák Flink se jmenuje Julis Joško a ti dělají muziku rockovou, ale mají tam romské prvky, cikánské tóniny. Ono to je propojené, ať si vybere, já bych ho netlačil do toho, co má dělat."

Romská hudba má od Antonína Gondolána určitý vývoj. Jak je to v porovnání romská hudba neromská. Kdo víc koho ovlivňuje? Dá se o tom nějak mluvit?

"Tyto tóniny, tzv. cikánské tóniny, o kterých jsem už mluvil, jsou pro lidi hrozně rajcovní. Já jsem třeba napsal orchestrálku, která se jmenuje Jízda. Je to jedna u orchestrálek, která se hraje na Českém rozhlase, je to jedna z nejhranějších orchestrálek, hraje se to i po celé Evropě, a tam mám třeba romské prvky. Můj syn Jakub má teď svůj televizní pravidelný pořad na ČT1. Tam tuto orchestrálku používám pravidelně,protože je bezvadná a právě proto, že tam jsou i romské prvky."

Dostal ses k médiím, k televizi, k rádiu. My tady v Českém rozhlase máme možnost pouštět romské písničky v romském pořadu. Možná spekulativní otázka - proč se tak neděje i v klasickém vysílání?

"Já jsem třeba desku toho Flinku, která je úžasná, jmenuje se Cikánský sen, poslal jsem ji do všech i regionálních rádií. Musím říct, že to je muzika na evropské úrovni a že by se to nějak moc hrálo, to tedy říct nemůžu. Já nejsem redaktor, takže to nemůžu ovlivnit. Je to na nich, ale je to muzika nejen na české, ale opravdu evropské rockové úrovni."

To je opravdu spíš otázka pro hudební dramaturgy, co do programu té které stanice zařadí. Jak vlastně hodnotíte současné mladé romské interprety? Kdo na Vás udělal kromě kapely Flink největší dojem?

"Já jsem natočil s Tondou Gondolánem a Věrou Gondolánovou dvě desky. Každý má svoji, na obou hraje podle mě absolutně geniální houska, absolvent Akademie múzických umění, Marek Balog. To je, jak my muzikanti říkáme, strašnej střihoun. Ten má neuvěřitelné charisma, na živých koncertech s Tondou Gondolánem nebo s Věrou má neuvěřitelný úspěch."

Umíte romsky, zpíval jste někdy romsky?

"Neumím romsky, nezpíval, ještě to tak. Mluvím několika jazyky, ale vlastně pár slov jsem se naučil na vojně, ale ty tady bohužel nemůžu interpretovat."

Někteří mladí romští interpreti studují na konzervatoři. Nemyslíte si, že těmto přírodním talentům konzervatoř tak trochu seber z toho drivu?

"Já jsem spíš pro vzdělaný muzikanty. Tím spíš - když je vzdělaný romský muzikant a má v sobě zaseklý ten obrovský talent, tak, když je potom vzdělaný, a ví a umí, a ví něco o harmonii, tak to jsou pak ohromný bouráci jako ten Marek Balog."

A co jiné romské kapely? Říkají Ti něco?

"Já jsem teď nedávno natočil brněnskou kapelu bratři Lazakovci. Jmenuje se to Cikánský pláč. Toužil jsem tu písničku jednou natočit na desku, kluci mi tak splnili můj sen."

To je Váš poslední případ spolupráce, nebo plánujete ještě něco?

"Já jsem hrdý, že s kapelou, která natáčela film Cikáni jdou do nebe, že jsem s nimi vydal desku, mám ji v katalogu a jsem na ni děsně hrdý. Poslední jsou ti Lazakovci. Ale pokud byste pustili ještě jednu písničku kapely Flink, tak bych Vám doporučoval to, co Joška složil pro svou maminku. Ta písnička se jmenuje "Daj" - máma."

Poslední otázka, Karle. Jak plánuješ další spolupráci, nebo tomu necháš volný průběh, s romskými interprety?

"Mně něco musí oslovit. Já dělám to, z čeho mám dobrý pocit. Já jsem člověk pocitu. Když se mi knížka nelíbí, tak ji odložím. Jeden obraz slavného umělce, jdu od něj, ale u jiného strávím třeba hodinu. To samé je s muzikou. Třeba jsem dělal se Zagorovou proto a dělám do dneška, protože jsem měl vždycky rád, jak zpívá, měl jsem z toho celý život dobrý pocit. Tak až budu mít zase dobrý pocit z nějaké kapely, mně se třeba strašně líbí Věra Bílá, samozřejmě se mi líbí Iva Bittová, s kterou jsem spolupracoval, mám s ní také desku - Baladu pro banditu, kde zpívá s Mirkem Donutilem. Mě musí něco oslovit, jakmile mě něco osloví, tak to zase strašně rád udělám, protože jsem člověk pocitu."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Zprávy ]=

Po téměř roce se jesenický okresní soud znovu vrátí k případu brutálního napadení romského páru. Před soudem na konci října znovu stanou Petr Blajze, Martin Jaš a Martin Stiskala, které obžaloba viní z napadení těhotné ženy a jejího muže. Vyřešení případu, který vrátil do Jeseníku olomoucký krajský soud, dosud brzdilo vypracování znaleckých posudků

Okresní soud v Karviné nařídil šestičlenné romské rodině, aby opustily hotelový dům v Bohumíně. Dům koupilo město od Železáren a drátoven Bohumín a chce v něm vybudovat malometrážní byty. Některé romské rodiny však odmítají objekt opustit a tak soud rozhodl o vystěhování jedné z nich. Město jí přitom nemusí zajistit náhradní ubytování.

Romské rodiny z Ostravy získaly od městského obvodu Vítkovice čtyři sociální byty. Svůj nový domov si však pod dohledem odborníka musely samy opravit. Jedná se o bydlení s doprovodným sociálním programem a lidé mohou v bytech bydlet maximálně půl druhého roku. Pokud se však osvědčí a budou perfektně fungovat, mají možnost dostat tyto byty jako normální nájemní.

Několik set lidí různých menšin či profesí poměří příští sobotu své síly v malé kopané v Kozlovicích na Přerovsku. V rámci akce Den soužití se na hřišti vystřídají policisté, hasiči, Romové, Vietnamci či Řekové. Smyslem akce je dát prostor lidem různých profesí či postavení ve společnosti vzájemně se poznat.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
26.04.2005Soud v případu napadení romských manželů z Jeseníku se odkládáZprávy ze života Romů
23.12.2004Za hajlování uložil jesenický soud Blajzemu sedm měsíců vězeníZprávy ze života Romů
18.06.2004Útočník z Jeseníku půjde do vězeníO Roma Vakeren
11.06.2004Jesenický útočník vyvázl s podmínkouO Roma Vakeren
30.04.2004Rasově motivované útoky podle obžalovaných zinscenovali RomovéZprávy ze života Romů
19.04.2004Policisté v Ostravě řeší rasově motivovaný útok na dvě RomkyZprávy ze života Romů
29.03.2004Jesenická policie navrhuje kvůli napadení Roma obžalobu mladíkůZprávy ze života Romů
26.03.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
12.03.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Ze vzpomínek Mileny Hübschmannové
Minulý týden ve čtvrtek po tragické automobilové nehodě v Jihoafrické republice zemřela ve svých 72 letech nejvýznamnější romistka docentka Milena Hübschmannová. Romům odešla velká osobnost, která se zasloužila o pozvednutí sebevědomí romského národa, jeho kultury, jazyka a historie. S tímto posláním žila od svých dvaceti let. Tehdy se poprvé setkala se spisovatelkou Elenou Lackovou, na kterou takto vzpomínala v archivní nahrávce.

Milena Hübschmannová (Foto: Jana Šustová) Poprvé jsem za Ilonou přijela ještě když jsem na filozofické fakultě studovala hindštinu, a tehdy mě fascinovala, jak je hindštině podobná romština, třebaže je odloučená tisíc let a tisíc kilometrů od své indické pravlasti. Učila jsem se romštinu v rodinách Romů, které jsem potkávala na pražských ulicích a kteří mi velice ochotně a s láskou svěřovali svoje romipen, to znamená svoje kulturní poklady. Jedním z těch pokladů byla pověst o Iloně. Ilona totiž napsala první romskou hru, nacvičila ji se svými příbuznými v chatrči cikánské osady. Psalo se o ní s obdivem v novinách a pro Romy působila jako hvězda naděje, která je vyvede z bludného kruhu nepochopení. A tak jsem prostě za Ilonou musela jet. Vypravila jsem se za ní do Prešova, tehdy samozřejmě autostopem jako studentka, a dorazila jsem za tmy. První skupina Romů, které jsem uctila romsky vykoktanou prosbu, aby mě zavedli, kde bydlí Lacková. Zavedli mě pod okna jejího bytu. V přízemním okně starého baráku se svítilo. Moji nový známí zaklepali na okno a řekli: "Přivedli jsme ti holku a odešli."

Přišla mi otevřít mladá, velice tmavá žena, která mi připadala nesmírně krásná. Pozvala mě dál do kuchyně. Na kuchyňském stolem měla Ilona rozložená lejstra. Neptala se mě, kde jsem, proč jsem přišla. Její první otázka byla: nemáš hlad? A to je nezbytná součást romského uvítacího ceremoniálu. Aniž čekala na odpověď začala škrábat brambory, a pak, vidím se jako dnes, jsem úplně najisto šla ke kredenci, vyndala nůž a loupala brambory s ní. Ilona si tento okamžik taky pamatuje a jednou jej komentovala: od téhle chvíle jsme svoje sestry. Začala jsem za Ilonou pravidelně jezdit. Vodila mě po cikánských osadách. Takovou hmotnou bídu jsem později viděla jen ve slumech indické chudiny na předměstích Bombeje nebo Kalkaty. Jako tam, tak ani do cikánských osad nevkročila nikdy noha těch urozenějších. Neuvěřitelné konstrukce nouzových chatrčí z neuvěřitelných materiálů. Někde to byla jen jáma vykopaná v zemi s drnovým přístřeškem jako velká psí bouda. Hliněná zem namísto podlahy, pytlovina namísto dveří, plotna byla často jediným kusem nábytku. Voda se pila z potoka, elektřina žádná, kanalizace žádná."

Řekla docentka Milena Hübschmannová, kterou jsem měla možnost poznat i já a to před třiceti lety. Jako malá jsem chodila do romského kroužku, kde jsem se s touto osobností setkala poprvé. Ve svých dvanácti letech jsem se dozvěděla o životě Romů na Slovensku nebo v Holandsku. Setkání bylo úžasné, neboť nejen mně, ale i dalším dokázala otevřít oči.

Docentka Milena Hübschmannová získala za svou práci řadu ocenění. V roce 1994 jí Charta 77 vyznamenala Cenou Františka Kriegla. V roce 2002 převzala z rukou tehdejšího prezidenta Václava Havla medaili za zásluhy III. stupně a v roce 2003 získala medaili za zásluhy I. stupně od ministerstva školství.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
20.09.2014Projekt Prethodžipen navazuje na překladatelské dílny romistky Mileny HübschmannovéO Roma Vakeren
14.09.2013Milena Hübschmannová o setkání s Elenou Lackovou a kráse romských pohádekO Roma Vakeren
07.09.2013Milena Hübschmannová byla pro Romy motorem, inspirátorkou, hybatelkou, matkou i sestrouO Roma Vakeren
15.09.2012Od tragického úmrtí Mileny Hübschmannové uplynulo již 7 letO Roma Vakeren
13.09.2012Spisovatelka Agnesa Horváthová vzpomíná na Milenu HübschmannovouZprávy ze života Romů
09.06.2012Nakladatel Karel Holub vydal knihy Mileny HübschmannovéO Roma Vakeren
20.08.2011V září uplyne šest let od tragické smrti Mileny HübschmannovéO Roma Vakeren
30.10.2009O kořenech romistiky v Čechách s Ladislavem GoralemO Roma Vakeren
02.03.2008Romové zapsali, co vidí, cítí, myslíZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Milena Hübschmannová povzbuzovala Romy ke vzdělání i k uchovávání romských hodnot a jazyka
Docentka Milena Hübschmannová se dokázala upřímně radovat z každého úspěchu Romů. Například své 70. narozeniny slavila mezi studenty Romské střední školy sociální v Kolíně. Podporovala a povzbuzovala Romy ke vzdělání a zároveň k uchování hodnot a zachování romského jazyka, jak o tom hovořila v rozhovoru z archivního záznamu s Ondřejem Giňou. Rozhovor je veden v romském jazyce. Poté následuje překlad.

Ondřej Giňa (Foto: Tomáš Krist) Shrnutí rozhovoru vedeného v romštině:

"Paní Hübschmannová říká, vše dobré rozvíjí a obohacuje romskou kulturu. Bohužel málo licí tyto pořady a ti, co je poslouchají už vědí, co to romská kultura je. Je potřeba, aby tyto pořady poslouchali i čtenáři Blesku a diváci televize Nova. Proti negativním jevům ve společnosti musí Romové bojovat za pravdu a za svá práva. Měli by také své děti učit romsky a posilovat jejich sebevědomí a romství. Chtěla bych také, aby bylo víc Romů v parlamentu a v senátu. Romové v naší zemi spolupracují s Romy z jiných zemí, a tak vznikají mezinárodní romské organizace. To naše Romy motivuje a obohacuje. Věřím, že romská řeč nikdy nezanikne. V Izraeli měli podobné problémy, ale řeč jim zůstala."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
20.09.2014Projekt Prethodžipen navazuje na překladatelské dílny romistky Mileny HübschmannovéO Roma Vakeren
14.09.2013Milena Hübschmannová o setkání s Elenou Lackovou a kráse romských pohádekO Roma Vakeren
07.09.2013Milena Hübschmannová byla pro Romy motorem, inspirátorkou, hybatelkou, matkou i sestrouO Roma Vakeren
15.09.2012Od tragického úmrtí Mileny Hübschmannové uplynulo již 7 letO Roma Vakeren
13.09.2012Spisovatelka Agnesa Horváthová vzpomíná na Milenu HübschmannovouZprávy ze života Romů
09.06.2012Nakladatel Karel Holub vydal knihy Mileny HübschmannovéO Roma Vakeren
20.08.2011V září uplyne šest let od tragické smrti Mileny HübschmannovéO Roma Vakeren
30.10.2009O kořenech romistiky v Čechách s Ladislavem GoralemO Roma Vakeren
02.03.2008Romové zapsali, co vidí, cítí, myslíZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Romové se těžko vyrovnávají se ztrátou Mileny Hübschmannové
Docentka Milena Hübschmannová patřila mezi naše nejvýznamnější romisty. Znali ji nejen intelektuálové, ale i obyčejní Romové, ke kterým si paní Hübschmannová vždy našla cestu. Rozhovory s ní se tak vryly do paměti mnoha Romů, kteří ji považují za svou. Proto se Romové nemohou vyrovnat se ztrátou tak vzácného člověka. Vzpomínkový rozhovor natočil Jan Mišurec s hudebníkem Jánem Slepčíkem.

Ján Ačo Slepčík (Foto: Jana Šustová) Kdy jste poprvé poznal paní Hübschmannovou? Vzpomenete si ještě?

"Zbyněk Andrš přišel za mnou, že se u něho doma bude promítat nějaký zakázaný film o Romech a že tam bude paní profesorka Hübschmannová. Tak jsem tam šel a tak jsme se seznámili s Milenou a od té doby se známe, znali jsme se. Bohužel už tady mezi námi není. Jsme se pořád scházeli. Ona bydlela ve Štěpánské ulici a já v Opatovické, takže to není daleko."

Jaká podle Vás byla paní Hübschmannová?

"Jedinečná ženská. Taková už asi těžko u nás bude."

Mluvili jste spolu romsky?

"Jenom romsky. Než začala učit romštinu, tak chodila ke mně často a museli jsme prokazovat to, že romština se dá přeložit, že má nějakou gramatiku a takové věci, než ji povolili vůbec učit."

Musela Vás někdy opravovat, nebo řekli jste si třeba někdy u nás se to řekne romsky tak, u vás tak. Bavili jste se o těch rozdílech?

"Vyrůstal jsem na východním Slovensku a tam je jiný dialekt a třeba u Levoča, Poprad, nebo u maďarských hranic, tak se mluví jinak, a ona znala všechny ty dialekty. Ona se mě ptala, jestli rozumím něčemu. Já jsem odmala byl muzikant, tak jsem toho hodně projezdil, tak jsem něco věděl. Co nevěděla ona, taková ta stará slova, to jsem věděl já. Tak jsme se tak navzájem doplňovali."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
20.09.2014Projekt Prethodžipen navazuje na překladatelské dílny romistky Mileny HübschmannovéO Roma Vakeren
14.09.2013Milena Hübschmannová o setkání s Elenou Lackovou a kráse romských pohádekO Roma Vakeren
07.09.2013Milena Hübschmannová byla pro Romy motorem, inspirátorkou, hybatelkou, matkou i sestrouO Roma Vakeren
15.09.2012Od tragického úmrtí Mileny Hübschmannové uplynulo již 7 letO Roma Vakeren
13.09.2012Spisovatelka Agnesa Horváthová vzpomíná na Milenu HübschmannovouZprávy ze života Romů
09.06.2012Nakladatel Karel Holub vydal knihy Mileny HübschmannovéO Roma Vakeren
20.08.2011V září uplyne šest let od tragické smrti Mileny HübschmannovéO Roma Vakeren
30.10.2009O kořenech romistiky v Čechách s Ladislavem GoralemO Roma Vakeren
02.03.2008Romové zapsali, co vidí, cítí, myslíZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Hodiny romistiky s Milenou Hübschmannovou byly naplněny láskou a vřelostí
Hodiny romistiky na Filozofické Fakultě Univerzity Karlovy byly díky Mileně Hübschmannové naplněny láskou a vřelostí. Nikdy nechyběl prostor pro vyjádření samotných studentů, jak v rozhovoru Janu Mišurcovi řekla redaktorka Dana Dubjelová.

Dana Dubjelová (Foto: Jana Šustová) "Pod tímto jménem si vybavím drobnou menší postavu s milou tváří, s velkým srdcem člověka, který snad celý život zasvětil nám Romům. Člověka, který se zasloužil o to, že se dnes vyučuje romistika na Filozofické fakultě Karlovy univerzity. Chodila jsem na její přednášky, ač málo, ale vím, že dávala prostor samotným žákům, nikdy nechtěla prosazovat jenom tu svoji zkušenost, co se ona naučila. Vždycky říkala: Jak to říkáte Vy doma. Řekněte to i ostatním spolužákům a to jsou věci, se kterými se člověk během studií nesetkával."

Mě by zajímalo, jestli jste se setkala s nějakou knihou od paní Hübschmannové?

"Setkala s Čavargošem."

Úplně poprvé jste tuto paní potkala ve škole, nebo někde jinde?

"Než jsem nastoupila na vysokou školu, studovala jsem pět let sociálně-právní školu při evangelické akademii a tam jsem měla možnost ji potkat, neboť nám přišla do školy povídat o jazyku. Tehdy jsem ji potkala a dá se říct, že mě okouzlila."

Paní Hübschmannová se vyznačovala vyprávěním ze života. Kde všude cestovala, kde všude byla. Zaujala Vás nějaká její historka?

"U nás Romů je prioritní, když se Rom setká s Romem.... Když se přišlo na to, že moje mamka pochází od Bardějova z vesnice Kurima, tak ona říká: jé, tam to znám, tam bydlí ten a ten a ten. Tam jsem natáčela tu a tu pohádku, to a to vyprávění. Takže to člověka opravdu pohladí. Tehdy jsme našly společnou řeč, jak žijí, jací jsou Romové z Kurimy."

Jak se paní Hübschmannová dívala na žáky, kteří navštěvovali její přednášky? Měla z Romů, kteří se do studia přihlásili radost, nebo to už brala automaticky?

"Já doufám, že měla radost. Akorát si myslím, že takových žáků, kteří se odhodlají studovat na vysoké škole by mělo být mnohem víc, a já si myslím, že byla úplně stejného názoru. Takže já říkám: nikdy na Vás nezapomenu."

Nikdy na Vás nezapomenu, řekla Dana Dubjelová a nezapomeneme ani my všichni Romové.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
30.01.2016Přihlašte se ke studiu romistiky na pražské Filosofické fakultě!O Roma Vakeren
16.01.2016Na pražské Filosofické fakultě se po čtyřech letech otevírá studijní obor romistikaO Roma Vakeren
20.09.2014Projekt Prethodžipen navazuje na překladatelské dílny romistky Mileny HübschmannovéO Roma Vakeren
14.09.2013Milena Hübschmannová o setkání s Elenou Lackovou a kráse romských pohádekO Roma Vakeren
07.09.2013Milena Hübschmannová byla pro Romy motorem, inspirátorkou, hybatelkou, matkou i sestrouO Roma Vakeren
15.09.2012Od tragického úmrtí Mileny Hübschmannové uplynulo již 7 letO Roma Vakeren
13.09.2012Spisovatelka Agnesa Horváthová vzpomíná na Milenu HübschmannovouZprávy ze života Romů
21.07.2012O situaci romštiny v NěmeckuO Roma Vakeren
09.06.2012Nakladatel Karel Holub vydal knihy Mileny HübschmannovéO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Naladit si nás můžete opět za týden v pátek ve 20.05 na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. V úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií. Naše vysílání najdete také na internetu na adrese www.romove.cz.

Příště se dozvíte aktuality ze života Romů a nebude chybět romská muzika.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vakeren. Ada šuniben predal tumende. Iriňdža amenge e Aneta Vaštagovo, kaj te mukas giľi predal lakero Rom Petr Vaštag. Petr te aves sasto te Bachatalo tuke vinčinel te tiri čhajori e Vaneska.

Mějte se moc pěkně, klidný víkend.

Romale but bacht te sasťipen. Ačhen Devleha.

Obsah článku:
Reportáž:  Hudebník Mário Bihári ze skupiny Koa studuje romistiku
Horké téma:  Hostem ve studiu je skladatel Karel Vágner
Zprávy: 
Reportáž:  Ze vzpomínek Mileny Hübschmannové
Reportáž:  Milena Hübschmannová povzbuzovala Romy ke vzdělání i k uchovávání romských hodnot a jazyka
Reportáž:  Romové se těžko vyrovnávají se ztrátou Mileny Hübschmannové
Reportáž:  Hodiny romistiky s Milenou Hübschmannovou byly naplněny láskou a vřelostí

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz