Vyhledávání
23.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, kterou vede Anna Poláková. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý pátek od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz.Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Pale hin parašťovin u amen sam pale tumenca. Jek ora šunena amaro vakeriben "O Roma vakeren"!

Připravili jsme pro vás celou hodinu aktualit a zajímavostí ze života Romů a nebude chybět ani romská hudba.

The adaďives predal tumende kerďam reporty, andalo amaro dživipen. Phenaha tumenge nevimata u šunena the romane giľa - šukar šuniben.

Peršo tumenge phenaha palo love predalo studenti, save šaj chuden pro školi. Tiž tumenge phenaha, kaj thovrn avri o sľiki amare anglune romendar u vakerela amenca romňi, savi sikavel čhavore andro školi.

Nejdříve se dozvíte o stipendiích pro romské studenty a pozveme vás na výstavu fotografií 88 romských osobností, kterou nám přiblíží sám autor a jedna z portrétovaných osobností.

Pheneha tumenge, palo nevo CD, savo del avri e grupa Bengas u palo dokumentos, savo pes mukela le nipenge pre aver kurko. Tiž tumenge phenaha palo amare čirlatune lavutara.

Ve druhé polovině O Roma vakeren se dozvíte, že nejznámější romská kapela Bengas pokřtí své CD a že v pražské Galerii Podkroví se pod názvem O Del hin o kamiben - Nejsme zvláštní uskuteční projekce dokumentárních filmů o rasové a národnostní diskriminaci. Tolik namátkou z programové nabídky a teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.


=[ Reportáž ]=
Studenti mohou získat stipendium
Studenti středních, vyšších odborných a vysokých škol mohou získat stipendium. Finance přidělují dvě známé instituce. Více informací má Jan Mišurec

Příspěvek mohou studenti ze sociálně slabých rodin získat na příklad od Nadačního fondu Livie a Václava Klausových. Finanční podpora nejen dětí z dětských domovů, ale i z rodin, které nemají dostatek prostředků na hrazení školného a dalších výdajů se stala tradicí, říká první dáma Livie Klausová.

"Naše nadace je zaměřena na vzdělávání. My nerozlišujeme, jestli to jsou Romové nebo ne-Romové. Musím říct, že podporujeme samozřejmě i romské studenty, protože my rozlišení nemáme. Pro nás je při udělování stipendia podstatné, aby ten člověk chtěl studovat, aby dobře studoval, což my i kontrolujeme, když propadne, neudělá zkoušky, další stipendium nedostane, a sociální hledisko. To znamená, ať je z jakékoli rodiny, nerozlišujeme - dětský domov, pěstounská rodina, je-li to student sociálně slabý, může u nás požádat."

Podle Livie Klausové je důležité, aby student vyplnil žádost, která je dostupná na webu nadačního fondu. Nejsou to ale jen finanční prostředky, které mohou studenti získat. Pro nadané žáky jsou možnosti ještě větší.

"Velmi jednoduchá žádost. Máme ji i na internetu, ale když nám napíše dopis, jde to také. S každým mluvíme individuálně. Kromě toho máme pro středoškoláky kurzy v zahraničí. Ti, kdo dosáhnou nějaké úrovně v jazyce, domluví se v cizí zemi, tak je vyšleme na zahraniční univerzitu, krátkodobě."

Romští studenti středních učilišť, středních a vyšších odborných škol se mohou ucházet o příspěvek na ministerstvu školství. Žádost je dostupná na serveru ministerstva, je nutné ji vyplnit a zaslat do konce září. Je možné získat až 7 tisíc na úhradu výdajů spojených s docházkou do školy.

http://www.nadacnifondklausovych.cz

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
19.12.2015Vysokoškolákům pomáhají stipendia Romského vzdělávacího fonduO Roma Vakeren
08.03.2005Romští studenti získali od brněnské nadace téměř 50.000 korunZprávy ze života Romů
21.02.2003Karel Tomek z MŠMTO Roma Vakeren
06.07.2001Stipendia pro romské studentyO Roma Vakeren
22.06.2001BratislavaO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Výstava Romské obrození má neobvyklou instalaci
Před týdnem jsme Vás informovali o tom, že v Letohrádku královny Anny na Pražském hradě probíhá výstava fotografií s názvem Romské obrození / Roma Rising. Ta představuje portréty českých Romů, kteří v životě něčeho významného dosáhli. Výstava má neobvyklou instalaci - fotografie nevisí na bílých stěnách, ale na plechových plotech. To symbolizuje, že osobnosti zobrazené na fotografiích musely ve svém životě překročit určité bariéry, aby se dostaly tam, kde jsou. Jana Šustová se zeptala autora fotografií Chada Evanse Wyatta, jak je s neobvyklou instalací svého díla spokojen.

Výstava Romské obrození (Foto: Jana Šustová) Jak se Vám líbí neobvyklá instalace výstavy?

"Když jsem přijel do Prahy, měl jsem tu čest setkat se s architektem Pavlem Kochem, který je autorem instalace výstavy. Byl jsem překvapený, protože to je velmi neobvyklý způsob, jak prezentovat moje dílo, které, jak jsem se domníval, je běžná, standardní výstava portrétů. Později jsem pochopil, že on nás postavil doprostřed komunity, jejíž zkušeností je bariéra k okolnímu světu. Okolní svět je mimo portrétů. My teď máme to privilegium, že můžeme poznat tyto lidi na výstavě osobně. Můžeme s nimi komunikovat, zatímco se jim díváme do tváře, můžeme číst jejich krátký životopis a pokoušet se porozumět, kdo jsou a co je motivuje. Pan architekt Koch nám dává příležitost, abychom se jako diváci stali součástí malé komunity, která se snaží komunikovat s Romy. Myslím, že ta instalace je úplně nádherná, nikdy by mě to samotného tak nenapadlo. Doplňuje něco velmi důležitého k myšlence projektu."

Jste překvapen, že výstava probíhá na Pražském hradě v Letohrádku královny Anny?

"Je to velké privilegium, že probíhá v Belvederu na Pražském hradě - já bych to nikdy nečekal. Tuto možnost jsme dostali v druhé polovině léta a zhostili jsme se té šance nejlépe, jak to šlo. Jsme vděční, že jsme dostali tuto příležitost díky paní Klausové a zaměstnancům Pražského hradu. Jsem za to velmi vděčný. Pro lidi z toho projektu a pro národ je velmi důležité, že Romové si zaslouží větší pozornost u majoritní kultury. To je pro ně důležitější než pro mě. Dává jim to velkou šanci zviditelnit se a já jsem za to velmi rád."

Budete také portrétovat Romy i v jiných zemích?

"Mám jen jeden jediný život a ta problematika je nesmírně obsáhlá. Domnívám se, že tím, že ukazujeme skutečnost, že takovéto osobnosti se vyskytují mezi Romy v České republice, dokazujeme, že podobné osobnosti, podobně úspěšní lidé, žijí také v jiných zemích - a doufám, že se o tom také dozvíme z médií v jiných zemích. Já jsem na začátku netušil, že to téma bude tak obsáhlé, původně jsem si představoval, že se z České republiky vydám mezi Romy na Slovensko, třeba také do Bulharska, do Maďarska a i jinam, ale když jsem s tou prací začal, zjistil jsem, že je to velmi rozsáhlé a že by toho bylo příliš, a proto jsem tuto svou myšlenku zakončil. Ale chtěl bych dodat, že díky záštitě Nadačního fondu Dobrý soused budou mít samotní mladí Romové možnost v této práci pokračovat. Doufám, že se to podaří, i když finančně je to samozřejmě velmi náročné."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
12.05.2006Plzeňští studenti diskutovali s autorem projektu Romské obrozeníO Roma Vakeren
04.05.2006V Plzni proběhne výstava fotografií Romské obrození a beseda s jejím autoremZprávy ze života Romů
28.04.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
17.02.2006Na českém velvyslanectví v USA jsou k vidění fotografie českých RomůO Roma Vakeren
02.09.2005V Letohrádku královny Anny na Pražském hradě byla zahájena výstava Romské obrození / Roma RisingO Roma Vakeren
31.08.2005V pražském Letohrádku královny Anny proběhne výstava fotografií Roma Rising / Romské obrozeníZprávy ze života Romů
06.05.2005V Ústí nad Labem je k vidění výstava Jsme jací jsmeO Roma Vakeren
15.04.2005Americký fotograf Chad Wyatt portrétoval významné romské osobnosti České republikyO Roma Vakeren
25.03.2005Fotografie Chada Wyatta prezentují české Romy patřící k úspěšným příslušníkům střední a vyšší vrstvyO Roma Vakeren
13.03.2005Výstava Roma Rising představí úspěšné členy romské komunity v ČRZprávy ze života Romů
01.06.2004Americký fotograf Wyatt vystavuje v Brně portréty českých RomůZprávy ze života Romů
08.11.2002Amare Roma - Naši RomovéO Roma Vakeren
24.05.2002Simona Skořepová z Nadačního fondu Dobrý sousedO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
V portrétování romských osobností by mohli pokračovat romští fotografové
Jak jsme před chvílí slyšeli, fotograf Chad Evans Wyatt už nebude pokračovat v portrétování významných romských osobností v dalších zemích. Této myšlenky se ale chce ujmout Nadační fond Dobrý soused, který se už romskou tematikou zabývá delší dobu a podílel se i na projektu Romské obrození / Roma Rising. K mikrofonu pozvala Jana Šustová předsedkyni Nadačního fondu Dobrý soused magistru Simonu Skořepovou.

Simona Skořepová (vpravo) s Annou Polákovou (Foto: Jana Šustová) "Nadační fond byl založen v roce 1998 a jeho cílem je kulturně vzdělávací činnost a podpora kultury a vzdělávání v regionech. Od roku 1999 jsme se věnovali rozsáhlému romskému projektu s názvem Amare Roma, což je naši Romové. Spočívalo to v tom, že jsme natočili jako první v České republice ucelený videocyklus 36 krátkých portétů, čtvrthodinových. Program byl složen z projektů: historie, tradice, romské osobnosti, jazykový kurz. Tento cyklus byl uveden v České televizi na druhém programu a jednak sloužil také jako didaktická pomůcka ministerstvu školství."

Do pořadu Amare Roma jste zahrnuli Romy z několika zemí. O jaké země se jednalo?

"Posledních deset dílů jsme natáčeli v zahraničí kolem našich hranic, to znamená: Slovensko, Maďarsko, Německo a bylo tam velice dobře vidět jiný život v každé z těch zemí. Jak skupina v každé zemi je jiná. Třeba v Německu je romská skupina velice dobře integrovaná, oni si říkají skupina Romů Sinti. Ve Slovenské republice je ta situace mnohem horší než v České republice. Srovnání jsme udělali v posledních deseti dílech. Na tento desetidílný zahraniční cyklus jsme získali zahraniční dotaci Culture 2000 jako první organizace v České republice."

Můžete jmenovat nějaké další projekty s romskou tématikou?

"My bychom rádi, kdyby tato výstav Roma Rising pokračovala v příštím roce po České republice. Zatím máme domluvené města jako Ústí nad Labem, muzeum v Ústí nad Labem, zámek v Břeclavi, snažíme se o výstavu v Plzni a na severu Čech, tam je to zatím v jednání. Budeme přemýšlet o tom, že se budeme snažit o stejný princip jako jsme udělali s Amare Roma. To znamená zažádat o dotaci, zřejmě mezinárodní grant, abychom mohli udělat fotografie na Slovensku, Maďarsku. Uvidíme, jestli se nám podaří jít dál přes Německo do Francie a do Anglie."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
12.05.2006Plzeňští studenti diskutovali s autorem projektu Romské obrozeníO Roma Vakeren
04.05.2006V Plzni proběhne výstava fotografií Romské obrození a beseda s jejím autoremZprávy ze života Romů
28.04.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
17.02.2006Na českém velvyslanectví v USA jsou k vidění fotografie českých RomůO Roma Vakeren
02.09.2005V Letohrádku královny Anny na Pražském hradě byla zahájena výstava Romské obrození / Roma RisingO Roma Vakeren
31.08.2005V pražském Letohrádku královny Anny proběhne výstava fotografií Roma Rising / Romské obrozeníZprávy ze života Romů
06.05.2005V Ústí nad Labem je k vidění výstava Jsme jací jsmeO Roma Vakeren
15.04.2005Americký fotograf Chad Wyatt portrétoval významné romské osobnosti České republikyO Roma Vakeren
25.03.2005Fotografie Chada Wyatta prezentují české Romy patřící k úspěšným příslušníkům střední a vyšší vrstvyO Roma Vakeren
13.03.2005Výstava Roma Rising představí úspěšné členy romské komunity v ČRZprávy ze života Romů
01.06.2004Americký fotograf Wyatt vystavuje v Brně portréty českých RomůZprávy ze života Romů
08.11.2002Amare Roma - Naši RomovéO Roma Vakeren
24.05.2002Simona Skořepová z Nadačního fondu Dobrý sousedO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Margita Cichá předává vzdělání nejen ve škole ale i ve své rodině
Jednou z osobností, kterou portrétoval fotograf Chad Evans Wyatt v rámci projektu Romské obrození, je i učitelka Margita Cichá, která se narodila v roce 1947 na Slovensku a teď žije na Ústecku. Jedenáct let byla ředitelkou mateřské školy a za svou práci byla v roce 1998 pozvána vládou USA na studijní cestu po Spojených státech. Vzdělání předávala nejen ve škole ale i ve své rodině - nejmladší z jejích tří synů studuje historii na vysoké škole. Margitu Cichou oslovila na vernisáži výstavy fotografií opět Jana Šustová.

Margita Cichá (Foto: Chad Evans Wyatt) Paní Cichá, Vaše tvář je jednou z těch 88, které se objevují na stránkách knihy Roma Rising i na webových stránkách. Jak pro Vás bylo překvapující, když se na Vás pan Wyatt obrátil?

"Opravdu jsem byla mile překvapená, protože je to velmi milý člověk a opravdu se s ním krásně spolupracovalo, když mě fotil. Byla jsem moc ráda, že si na mě vzpomněl, i na mé jméno a na mé povolání, že jsem učitelka. Jsem strašně dojatá."

Můžete nám prozradit, kde působíte a jaká byla Vaše cesta k tomu, že jste se stala učitelkou?

"Já momentálně působím v Ústí nad Labem, v městské čtvrti Trmice, tam žiji už 38 let s manželem a s dětmi. To, že jsem se stala učitelkou, to byl můj dávný sen. Už když jsem byla malá, tak jsem si hrála, jak s panenkami, tak s dětičkami, povídali jsme si pohádky. Jsem ráda, že jsem učitelkou, neměnila bych to."

Jakou školu jste vystudovala, abyste se stala učitelkou?

Livie Klausová, Margita Cichá a Chad E. Wyatt na vernisáži (Foto: J. Šustová) "Vystudovala jsem střední pedagogickou školu. Nejdřív jsem učila malé děti ve školce, byla jsem tam i ředitelkou 11 let, a pak jsem přesídlila na zvláštní školu. Je to tam těžká práce."

Jak velké děti učíte?

"Teď jsem byla na prvním stupni, ale když je potřeba, tak jsem učila i na druhém stupni, byla to většinou přírodověda nebo hudební výchova, což je u nás Romů priorita. Kde se dalo, tam jsem zaskakovala. Teď už rok jsem šla do důchodu, ale když je potřeba, tak ještě zaskočím."

Máte u Vás ve škole hodně romských dětí?

"Je tam hodně dětí. Od první až po devátou třídu, pak je tam i praktická škola, a je tam možná jedno procento českých dětí, zbytek je romský. Od září se teď nejmenuje zvláštní škola, ale speciální škola."

Když máte tolik romských dětí. Je pro Vás výhodou v té práci, že Vy sama jste Romka?

"Výhodu to má, protože jim člověk lépe rozumí. A já jsem už starší osoba, tak si chodí pro radu, postěžovat si, berou mě jako mámu. Když jsem Romka, tak si můžeme mezi sebou povídat o domově, o rodině, a tak."

Mluvíte mezi sebou romsky nebo česky?

"Mluvíme česky, ale když je potřeba, tak i romsky."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
12.05.2006Plzeňští studenti diskutovali s autorem projektu Romské obrozeníO Roma Vakeren
04.05.2006V Plzni proběhne výstava fotografií Romské obrození a beseda s jejím autoremZprávy ze života Romů
28.04.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
17.02.2006Na českém velvyslanectví v USA jsou k vidění fotografie českých RomůO Roma Vakeren
02.09.2005V Letohrádku královny Anny na Pražském hradě byla zahájena výstava Romské obrození / Roma RisingO Roma Vakeren
31.08.2005V pražském Letohrádku královny Anny proběhne výstava fotografií Roma Rising / Romské obrozeníZprávy ze života Romů
06.05.2005V Ústí nad Labem je k vidění výstava Jsme jací jsmeO Roma Vakeren
15.04.2005Americký fotograf Chad Wyatt portrétoval významné romské osobnosti České republikyO Roma Vakeren
25.03.2005Fotografie Chada Wyatta prezentují české Romy patřící k úspěšným příslušníkům střední a vyšší vrstvyO Roma Vakeren
13.03.2005Výstava Roma Rising představí úspěšné členy romské komunity v ČRZprávy ze života Romů
01.06.2004Americký fotograf Wyatt vystavuje v Brně portréty českých RomůZprávy ze života Romů

=[ Zprávy ]=

Chebští radní schválili vznik komise pro romské záležitosti. Měla by se zabývat bytovou problematikou, zaměstnaností Romů, vzděláváním, volným časem a připravovaným romským centrem. V poradním orgánu by měli být zastoupeni i lidé z Romské komunity. Vedení města si od vzniku komise slibuje především lepší komunikaci mezi radnicí a Romy.

Romové z Ostravy mají problémy s drogami. Olašští Romové začali už od počátku 90tých let, kdy balkánské gangy přivezly i do Ostravy heroin, propadat této droze. Příchylnost k drogám všeho druhu však vzrostla i u chudších slovenských Romů - Rumungrů. Ti začali od olašských Romů některé drogy, třeba subutex, kupovat. Předseda občanského sdružení Vzájemné soužití Kumar Vishwanathan je přesvědčen, že drogy začaly být mezi Romy velkým problémem i v okrajových částech Ostravy, jako například v Muglinově či v Hrušově.

Občanské sdružení Slovo 21, sekce Romská ženská skupina Manushe, připravuje projekt "Ženy to umí - nebojte se podnikání". Je určen deseti romským ženám z celé republiky bez rozdílu věku a vzdělání, které podnikají nebo mají zájem s podnikáním začít. V Brně proběhne šestidenní kurz, ve kterém účastnice získají základní znalosti k podnikání potřebné.

Konference Romové v českých městech a obcích s podtitulem Aby česká škola, byla pro všechny, začne ve čtvrtek 15. září v ostravském hotelu Atom. Akci pořádá britské velvyslanectví ve spolupráci s úřadem vlády. Jde o poslední ze série tří konferencí zaměřených na romskou problematiku. Akce se dále zúčastní zástupci ministerstva školství, zástupci krajů a regionálních občanských sdružení a odborníci z Velké Británie.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Skupina Bengas vydává nové CD s názvem Amen Phiras - My jdem
Jedna z populárních romských kapel Bengas vydává druhé CD nazvané Amen Phiras - My jdem. Na desce kapela pracovala letos o prázdninách. Sedmi Pražákům se splnil i jejich sen a natočili svůj první vidoklip. Co všechno na cédéčku najdete a kam se za dva roky kapela posunula Vám v rozhovoru řekne Milan - Bingáč Demeter a Milan Migel Horvát. K mikrofonu je pozval Richard Samko.

Amen Phiras - My jdem Po dvou letech kapela Bengas vydává cd. Změnilo se hudební osazenstvo, jak?

"Přibyl nám klávesák a bubeník. Robert Martin klávesista a Lucas Troyan bubeník. Ten s námi hraje už rok, přijel ze Španělska, kde hrál s kapelami 7 let například s velice populární skupinou UNDROP."

Milane, potřebovali jste bubeníka nebo klávesistu?

"Myslím si, že ano. Chtěli jsme tu naši muziku trochu obohatit."

Milane, ty jsi na koncertech vždycky hodně živý. Řekni něco o svých písničkách?

"Máme tam dvě písničky, které jsem udělal já. Myslím, že ta první písnička je docela živá, je docela hodně odlišná od toho, co naši posluchači znají. Je to něco mezi reggea, rapuje se tam. Je to taková veselost a řádění."

Proč zrovna rap, kdo rapuje?

"Rapuje nejmladší člen kapely, Radek Sivák. My jsme to zkoušeli, ale nikomu to nešlo."

Radkovi je dvanáct let, je výborný perkusista? Chyběl Vám takový člověk v kapele?

Skupina Bengas na festivalu Romská píseň 2005 "Nám odešel perkusista Šíša, to byl nás výborný kamarád, který s námi hrál dva roky. Je to akademický malíř, muzikant, hrál s Garáží. Narodila se mu dcera, takže přišla rodina, teď má další dítě, odstěhoval se na Šumavu, že si potřebuje provětrat hlavu. Tak jsme nevěděli, co budeme dělat, když nemáme perkuse. A když jsme viděli, jak ten malý kluk Radek, když zkoušíme u Martina v bytě, do toho bouchá, tak jsme ho vzali na koncert ve Stromovce, kde to nebylo takový důležitý. Ale ukázalo se, že to důležité bylo, protože od té doby s námi hraje."

Jak třeba, Migeli ty, skládáš písničky? Nejdřív je hudba, nebo text?

"Mám třeba písničku, která je o holce, o zklamání, já neumím zpívat vesele. Pak na koncertě to ano, ale když skládám doma, tak to vesele neumím."

"Musím prozradit na Migela - to je strašně romantický člověk - tím tam ty ženské dostává, on je pravdivý, zpívá přesně o tom, jaký je, je to velikánský romantik."

K cd jste natočili i videoklip. Migeli, o čem je, jak vznikal, a kde se natáčel?

"Jsme na párty slavíme cédéčko, máme domácí párty. Radek tam vystupuje jako, že se tam ochomýtá, táta ho chytí a dá spát a jemu se zdá sen, že chce být muzikant."

"Já bych to, Migeli, posluchačům, co nás mají rádi, neříkal, ať to je překvapení, oni to mají v bonusu na cd."

Kromě toho, že tam jsou autorské věci, je tam něco lidového?

"Migelovi se podařil krásný čardáš, má tam dobrý texty. Máme tam dva hosty, mladé kluky, Josefa Šenkiho a Petra Surmaje. Pepikovi je patnáct a Peťovi sedmnáct. Ti nám tam nahráli jak braču, housle, skoro celý symfonický orchestr nám tam na dvou písničkách nahráli. Jsou to šikovní kluci, máme z toho velikou radost a tímto bychom jim chtěli ještě jednou moc a moc poděkovat."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
09.01.2016Už 15 let hraje svým příznivcům kapela BengasO Roma Vakeren
23.04.2010Skupina Bengas připravuje své třetí albumO Roma Vakeren
20.02.2009ZprávyO Roma Vakeren
09.01.2009O změnách v kapele Bengas a jejich připravovaném albuO Roma Vakeren
23.12.2008Skupina Bengas nahrála vánoční píseňZprávy ze života Romů
22.08.2008Pozvánka na pietní akt a na koncertO Roma Vakeren
19.08.2008Na interkulturním koncertu vystoupí Romové i potomci Sudetských NěmcůZprávy ze života Romů
30.05.2008Z českých skupin na letošním Khamoru vystupovala kapela BengasO Roma Vakeren
27.03.2008Festival Febiofest a Romové Zprávy ze života Romů
26.10.2007Pražská kapela Bengas koncertovala v USAO Roma Vakeren
22.06.2007Kapela Bengas vyrazila na turné po EvropěO Roma Vakeren
06.06.2007Koncert Bengas zdarma v pražské Roxy bude lákat na festival Colours of OstravaZprávy ze života Romů
18.05.2007Kapelu Bengas čeká turné po EvropěO Roma Vakeren
15.12.2006Díky sdružení Romodrom hrála skupina Bengas odsouzeným ve věznici OráčovO Roma Vakeren
15.12.2006Koncert skupiny Bengas ve věznici se odsouzeným líbilO Roma Vakeren
17.10.2006Dnešní koncert skupiny Bengas má upozornit na problematiku romských ghettZprávy ze života Romů
12.05.2006Kapela Andre peste dobývá pražská pódiaO Roma Vakeren
17.03.2006V pražském klubu Roxy vystoupí několik romských kapel, představí se i zpěvačka Stefanie RusoO Roma Vakeren
30.12.2005O čem hraje kapela BengasO Roma Vakeren
14.10.2005Při křtu nového alba skupiny Bengas vládla veselá náladaO Roma Vakeren
14.10.2005S Bengas hraje i mladší generace hudebníkůO Roma Vakeren
29.07.2005V Rožnově pod Radhoštěm vystoupila také skupina BengasO Roma Vakeren
01.07.2005Romské kapely vystoupily na koncertu proti drogámO Roma Vakeren
22.04.2005Kapela Bengas vyrazí na celosvětové turné s Gipsy KingsO Roma Vakeren
09.04.2005Koncert k Mezinárodnímu dni Romů v pražském klubu Rock CafeFotoaktuality
08.04.2005Během koncertu k Mezinárodnímu dni Romů se v Praze představí nová skupina Black chocolateO Roma Vakeren
01.04.2005Se skupinou Bengas vystoupí na koncertě i nová skupina Black chocolateO Roma Vakeren
10.12.2004Skupina Bengas uspořádala koncert proti drogámO Roma Vakeren
30.07.2004BengasO Roma Vakeren
27.04.2004Hudební festival pronikne do málo známých míst PrahyZprávy ze života Romů
24.01.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
16.01.2004Skupina Bengas hrála ve Zlaté kapličceO Roma Vakeren
01.08.2003Skupina Bengas vystoupí na největším festivalu ve střední a východní EvropěO Roma Vakeren
09.05.2003Cesta Vladimíra Demetera k hudběO Roma Vakeren
02.05.2003Skupina Bengas pokřtí své debutové album a výtěžek z koncertu věnuje na pomoc IrákuO Roma Vakeren
25.04.2003Křest knihy Agnesy Horvátové O Velké Ramě a jiné příběhyFotoaktuality
25.04.2003ZprávyO Roma Vakeren
20.12.2002Skupina Bengas hrála ve vězniciO Roma Vakeren
Bengas z České republikyKhamoro 2003
Bengas z České republikyKhamoro 2003
Bengas - čerti nebo dovádivé dětiHudba
HudbaHudba
Bengas: DžaHudba
Křest CD Khamoro v Lucerna Music BaruKhamoro 2003

=[ Reportáž ]=
Romští studenti by uvítali antidiskriminační zákon
Romští studenti by uvítali antidiskriminační zákon, který u nás stále chybí. Nejen oni ale mnoho dalších cizinců a uprchlíků tak stále v každodenním životě musí čelit rasismu a nepochopení. Na tuto problematiku chce upozornit tématický večer, který pořádá sdružení ATHINGANOI a to 13. září v Galerii v podkroví v Praze. Více už Janu Mišurcovi řekl student romistiky Univerzity Karlovy v Praze Michal Miko.

Ilustrační fotografie (Foto: Jana Šustová) "Budou promítány spoty vládní kampaně proti rasismu. Budou promítány dva dokumenty, které jsou věnovány diskriminaci Romů v České republice, naše občanské sdružení by tímto chtělo poukázat na to, že v České republice stále ještě není přijat antidiskriminační zákon, což umožňuje existenci diskriminace v České republice."

Do kampaně se zapojují především mladí lidé. Je u mladých lidí zájem o řešení problematiky? Co je k tomu vlastně vede? Co by chtěli konkrétně změnit?

"Já jako student romistiky, David Tyšer - taky student romistiky, jsme účastníci projektu Training Transpose, který pořádá European Roma Rights Centre. Je to takový boj proti diskriminaci, jak pomáhat Romům, kteří jsou diskriminovaní."

Co boj znamená? Co si pod tím člověk může představit?

"Boj proti diskriminaci, proti ní brojit, aby vymizela ze společnosti. Ukázat, že Romové jsou taky lidé a nejsou ničím odlišní. Tomuto tématu je věnován i náš tematický večer 13. září."

Vy sám jste se setkal s formou rasismu a diskriminace?

"Přímo s otevřenou formou diskriminace jsem se nesetkal, ale se skrytou hodněkrát. Například, když jsem se pokoušel, ještě než jsem začal pracovat v občanském sdružení Athinganou, najít práci, tak po telefonu mi řekli, že místo mají, a když jsem tam přišel, bylo místo už obsazené."

Studujete na vysoké škole, co Vám toto studium dává, nebo dalo?

"Zatím mi dalo zkušenost a možnost setkat se s Romy na mezinárodním poli. Naučil jsme se perfektně romský jazyk včetně gramatiky."

Je romština těžká?

"Není těžkým jazykem, dá se zvládnout."

Mluvili jste doma romsky?

"Ano."

Takže jste se toho už moc učit nemusel?

"Mluvit romsky jsem se učit nemusel, ale určitě jsem se musel učit gramatiku, která je dost obsáhlá. V rámci výuky na vysoké škole se neučíme jen gramatiku, ale také lingvistiku, která je ještě těžší."

Co byste chtěl po škole dělat?

"Zabývat se romskou otázkou, pomáhat Romům, úředníkem by mě nebavilo být, ale nějaké články nebo knihu bych někdy v budoucnu chtěl napsat."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
01.09.2009V Česku začal platit antidiskriminační zákonZprávy ze života Romů
07.07.2009Hrozba víz do Kanady se musí vyřešit domaZprávy ze života Romů
03.07.2009O dopadu antidiskriminačního zákonaO Roma Vakeren
18.06.2009Česko má antidiskriminační zákon, vyhne se tak sankcím Evropské komiseZprávy ze života Romů
17.06.2009Sněmovna by měla rozhodnout o antiskriminačním zákonuZprávy ze života Romů
17.06.2009Sněmovna přehlasovala veto a schválila antidiskriminační zákonZprávy ze života Romů
28.05.2009AI kritizuje ČR za přístup k Romům a prezidenta za veto antidiskriminačního zákonaZprávy ze života Romů
27.03.2009Antidiskriminační zákon odložen na neurčitoO Roma Vakeren
04.12.2008Ministryně Stehlíková: Bez antidiskriminačního zákona hrozí ČR další žalobyZprávy ze života Romů
22.10.2008Antidiskriminační zákonZprávy ze života Romů
10.10.2008Studenti získali informace o životě a možnostech mladých Romů v EUO Roma Vakeren
06.06.2008ČR je poslední zemí EU, která nemá antidiskriminační zákonO Roma Vakeren
20.05.2008Úskalí zákona proti diskriminaciZprávy ze života Romů
16.05.2008Prezident Klaus vetoval antidiskriminační zákonZprávy ze života Romů
18.04.2008Jak v praxi využít antidiskriminační zákon?O Roma Vakeren
09.04.2008Kdo se bojí antidiskriminačního zákonaZprávy ze života Romů
21.03.2008Policie a menšiny O Roma Vakeren
21.03.2008Mají poslanci zásadní výhrady k antidiskriminačnímu zákonu? O Roma Vakeren
21.03.2008Na konferenci "Spravedlivá společnost" se hodně mluvilo o antidiskriminačním zákoně O Roma Vakeren
21.03.2008Anketa o antidiskriminačním zákoně O Roma Vakeren
21.03.2008O antidiskriminačním zákoně s Janem Jařabem O Roma Vakeren
19.03.2008Poslanci odhlasovali antidiskriminační zákon Zprávy ze života Romů
14.03.2008Poslanci dnes podruhé posoudí antidiskriminační zákon Zprávy ze života Romů
14.03.2008Zákonodárci poslali antidiskriminační zákon k zavěrečnému schvalování Zprávy ze života Romů
07.12.2007Antidiskriminační zákon má šanci na přijetíO Roma Vakeren
05.10.2007Zatím není jisté, zda bude odsouhlasen antidiskriminační zákonO Roma Vakeren
11.06.2007Vláda schválila antidiskriminační zákonZprávy ze života Romů
30.05.2007Česko by od příštího roku mohlo mít antidiskriminační zákonZprávy ze života Romů
30.05.2007Ministři zatím antidiskriminační zákon neschváliliZprávy ze života Romů
30.05.2007Ministři zatím antidiskriminační zákon neschváliliZprávy ze života Romů
29.03.2007Program oslav Mezinárodního dne Romů 2007 v PrazeZprávy ze života Romů
07.01.2007Sdružení Athinganoi se zaměřuje na vzděláváníO Roma Vakeren
06.10.2006Do základních škol přicházejí Výukové záložky a skládačkyO Roma Vakeren
01.09.2006Sdružení Athinganoi připravilo kurzy angličtiny a práce na počítačiO Roma Vakeren
16.06.2006Pražské sdružení Athinganoi nabídne bezplatné kurzy romštinyO Roma Vakeren
24.03.2006Sdružení Athinganoi realizovalo projekt Politický výcvikO Roma Vakeren
22.04.2005Představujeme Gabrielu Hrabaňovou a Ivetu Kenety ze sdružení AthinganoiO Roma Vakeren
06.04.2005Festival seznamuje s romskou kulturou i historiíZprávy ze života Romů
09.07.2004Víra Romů a jejich vztah k církviO Roma Vakeren
25.06.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
09.04.2004Chceme se tu cítit jako doma, prohlašují Rómové ze sdružení AthinganoiZprávy ze života Romů
09.04.2004Čeští Romové se mohou zapojit do mezinárodního projektu desetiletí rozvoje RomůO Roma Vakeren
08.04.2004Romové v Praze zasadili strom symbolizující menšinyZprávy ze života Romů
02.04.2004Zasazení stromu bude symbolizovat zapuštění kořenů národnostních menšin žijících v ČRO Roma Vakeren
05.03.2004Občanské sdružení Athinganoi pořádá kurz anglické konverzaceO Roma Vakeren
24.01.2004Pro romské studenty jsou připraveny přípravné kurzy k přijímacím zkouškám na vysoké školyO Roma Vakeren
24.10.2003Tématické večery s Občanským sdružením AthinganoiO Roma Vakeren
26.09.2003V pražském paláci YMCA se bude promítat film Grofo o problematice drogO Roma Vakeren
15.08.2003V rámci tematického večera o Romech se bude promítat film Černá kočka, bílý kocourO Roma Vakeren
18.04.2003V Praze se bude promítat dokument Sága RomůO Roma Vakeren
14.02.2003Rom nebo cikán?O Roma Vakeren
03.01.2003Přehled událostí uplynulého rokuO Roma Vakeren
29.03.2002Členové sdružení AthinganoiO Roma Vakeren
07.12.2001ZprávyO Roma Vakeren
05.10.2001Romské studentské informační centrumO Roma Vakeren
18.09.2001Pomoc proti diskriminaci nabízí právní příručka romského sdruženíZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
V Cítolibech u Loun je ukázková základní škola
V Cítolibech u Loun je přímo ukázková základní škola. K romským dětem se přistupuje s alternativnější metodou, vzhledem k jejich mentalitě a rodinnému zázemí. Všechny děti se učí volnější metodou a pedagogové se jim věnují i v jejich volnu. Využívají všech možností, které kolem sebe mají, třeba i sběr a rozlišování hub v lese. Marie Vrábelová se zeptala ředitelky Jany Vrubsové na metody výuky romských dětí v této škole.

Ilustrační fotografie (Foto: Jana Šustová) "Tyto děti jsou soustředěny ve specializované třídě, protože jsme se přesvědčili, že základní učivo z prvního stupně těžko zvládají, takže jsme jim vytvořili takový specializovaný program, který se nazývá Modifikace vzdělávacího programu základní škola. Soustředili jsme je do jedné třídy a tento program plní od první do páté třídy. Nemohou propadnout. Nezvládnuté učivo se může převést do dalšího ročníku a netradičními formami práce se tak dlouho upevňuje, až to děti zvládnout, pak se nabaluje učivo další. Na konci páté třídy musí podle osnov zvládnout základní učivo."

Vy přistupujete k dětem alternativnější metodou. Jak třeba byste hodnotila, v čem se romské děti liší. Berete v úvahu i jejich mentalitu?

"Ano, bereme. Ony vlastně přicházejí do školy většinou bez jakékoli přípravy. My je zaškolujeme: hygienické návyky, společenská výchovy. Prostě taková průprava, kterou ostatní děti už mají, a právě modifikace umožňuje různé úlevy. Oni neopakují, my si je připravíme a během dalších let, zvládají to základní učivo, protože jsou daleko temperamentnější. Od rodičů vyžadujeme samozřejmě spolupráci. Ta je zajištěna formou odborné asistentky, která komunikuje s rodiči přes třídní učitele, a můžu říci, že spousta rodičů toto bere, a jsou i, myslím, s výukou spokojeni."

Kromě výuky se dětem věnujete i v mimoškolním čase?

"Tyto děti mají možnost, stejně jako ostatní žáci, navštěvovat spoustu kroužků: výtvarný kroužek, pracovní, na zahradě máme možnost pěstování okrasné zeleně, práce ve skleníku. Dále pěvecký sbor, výuka hry na flétnu, turistický kroužek, na jaře začne dopravní kroužek. Na škole je opravdu velké vyžití a tyto kroužky jsou poskytovány všem žákům zdarma."

Vaše škola bohužel končí pátou třídou, pak děti odcházejí do Loun.

"To je velký problém. V minulém školním roce končila jedna specializovaná třída a ty odcházely, a já pak už nemám kontrolu, často zpětná vazba nefunguje. Z doslechu vím jen, že děti se pak zařadí mezi ostatní a modifikace dál nefunguje. Ale oni potřebují dopomoc, která tu u nás byla. S tou dopomocí to splnily. Je nutná odborná asistence, dohled učitele, individuální přístup i materiální pomoc školy."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
02.04.2016Co přinese inkluze pedagogům?O Roma Vakeren
13.02.2016Sběr dat pomáhá lépe integrovat děti v britských školáchO Roma Vakeren
23.01.2016Britské zkušenosti s pedagogickou prací s romskými žáky se přenáší i do ČeskaO Roma Vakeren
16.01.2016Proč základní školy odmítají romské žáky?O Roma Vakeren
09.01.2016Co přinesl rok 2015 a co ovlivní život některých Romů i v budoucích letechO Roma Vakeren
09.01.2016Třetinu žáků Základní školy Trmice tvoří romské děti a jsou dobře začleněnyO Roma Vakeren
21.11.2015Lucie Ščuková se za Česko zúčastnila konference Inclusiv education – Take action!O Roma Vakeren
25.04.2015Podle zprávy Amnesty International Česko stále diskriminuje romské děti ve školstvíO Roma Vakeren
07.03.2015Magdalena Karvayová v Ostravě motivuje romské rodiče, aby své děti zapsali do nesegregovaných základních školO Roma Vakeren
14.02.2015Kanadský velvyslanec Otto Jelinek diskutoval s Romy o problémech ve vzdělávání Romů v ČeskuO Roma Vakeren
07.02.2015Novinky v českém školstvíO Roma Vakeren
13.12.2014Online příručka Chci to řešit nabízí učitelům řešení projevů šikany, nesnášenlivosti nebo xenofobie ve školáchO Roma Vakeren
06.12.2014Ministr školství navrhuje povinnou docházku do školky v posledním roce před nástupem do školyO Roma Vakeren
29.11.2014Česko se ohradilo proti obvinění Evropské komise, že ve školách diskriminuje RomyO Roma Vakeren
29.11.2014Výstava Jak ztratit další generaci představuje fotografie Romů, kteří se postavili proti diskriminaci ve vzdělávacím systémuO Roma Vakeren
13.11.2014Smutné výročí rozsudku D. H. připomíná, že se situace Romů v Česku ani po sedmi letech nezměnilaZprávy ze života Romů
10.09.2014Novela školského zákona může být krok správným směrem, řekli rodiče a neziskové organizace předsedům parlamentních školských výborůZprávy ze života Romů
06.09.2014Budoucí školský ombudsman nepovažuje fungování praktických škol za problémO Roma Vakeren
17.07.2014Mami, tati, já chci do školy!Zprávy ze života Romů
28.06.2014Díky projektu Učí (se) celá rodina už se děti těší do školyO Roma Vakeren
19.05.2014Vyjádření ředitelky Muzea romské kultury Jany Horváthové k návrhu novelizovat školský zákonZprávy ze života Romů
08.04.2014Nápad poslanců TOP 09 na výuku v romštině považují ve škole v Obrnicích za nesmyslO Roma Vakeren
08.04.2014Speciální romské třídy na školách a romština jako pomocný vyučovací jazyk - zbytečnost nebo šance?O Roma Vakeren
22.02.2014Skupina Aufori v Hradci Králové rozjíždí program Učí (se) celá rodinaO Roma Vakeren
15.02.2014Proč se v Česku v praxi nedaří inkluzivně vzdělávat?O Roma Vakeren
25.01.2014Pracovníci sdružení Vzájemné soužití doprovázeli romské děti k zápisu do základních školO Roma Vakeren
17.01.2014Romské děti: Nechte nás s Vašimi dětmi sedět v jedné lavici!Zprávy ze života Romů
24.08.2013Přípravy do školyO Roma Vakeren
14.05.2013Vzdělávání v Karlovarském kraji bude více inkluzívní, slíbil krajZprávy ze života Romů
21.02.2013Rada Evropy tvrdě kritizuje Česko za údajnou diskriminaci RomůZprávy ze života Romů
18.02.2013United Gipsy Crew: Rapem proti segregaciZprávy ze života Romů
16.02.2013„Pošlete ho do základky, aby z něj něco bylo“ – rapují mladí RomovéO Roma Vakeren
12.02.2013Nedávejte děti do praktických škol, vzkazují mladí rapeři romským rodičůmZprávy ze života Romů
01.12.2012V českém školství se pět let po rozsudku Evropského soudu pro lidská práva nic nezměniloO Roma Vakeren
27.11.2012Ministerstvo školství chce omezit praktické školy kvůli diskriminaci RomůZprávy ze života Romů
26.11.2012Ministerstvo chystá plán, jak nerušit praktické školy. Alespoň prozatímZprávy ze života Romů
17.11.2012Uplynulo pět let od rozsudku Evropského soudu pro lidská práva o diskriminaci romských dětí v českém školstvíO Roma Vakeren
10.11.2012S bojem proti rasismu začíná Diecézní charita ostravsko-opavská již na základních školáchZprávy ze života Romů
08.11.2012Zamčenou pyramidou knih upozornili aktivisté na diskriminaci romských dětíZprávy ze života Romů
08.11.2012Navzdory zákonům a kritice zvenčí jsou tisíce zdravých dětí v praktických školáchZprávy ze života Romů
02.10.2012Nová kniha vnáší světlo do desegregace Romů ve školstvíZprávy ze života Romů
09.08.2012V Česku roste počet tříd pro sociálně znevýhodněné předškolákyZprávy ze života Romů
02.08.2012O situaci na praktických školách bude jednat ministr školství s ombudsmanemO Roma Vakeren
18.02.2012Jak si vedou romské děti z Česka v britských školáchO Roma Vakeren
01.09.2011Děti ve Varnsdorfu raději nenosí s sebou peníze ani mobilyZprávy ze života Romů
16.07.2011Koalice Společně do školy usiluje o rovný přístup romských dětí ke vzděláníO Roma Vakeren
16.07.2011O osudech Národního akčního plánu inkluzivního vzděláváníO Roma Vakeren
30.05.2011Odborníci pracující na přípravě Národního akčního plánu inkluzivního vzdělávání končíZprávy ze života Romů
28.05.2011Projekt Nová šance usiluje o umístění romských dětí do základních školO Roma Vakeren
15.01.2011Romské děti z vyloučených lokalit končí svou školní kariéru dříve než jejich vrstevníciO Roma Vakeren
29.12.2010Podle průzkumu mají romské děti menší šanci na středoškolské vzděláníZprávy ze života Romů
29.12.2010Kam odcházejí romské děti po základní školeZprávy ze života Romů
26.11.2010O školství s Milanem KováčemO Roma Vakeren
30.04.2010Podtatranská základní škola Šumiac má úspěchy v integraci romských dětíO Roma Vakeren
05.03.2010Z§vůle práva žádá vyšetření motivu pobodání romského žákaZprávy ze života Romů
09.10.2009Ve výuce dějepisu asi nastanou změnyO Roma Vakeren
25.09.2009Konference na téma překonávání sociálního znevýhodnění ve vzděláváníO Roma Vakeren
25.09.2009Projekt Motivace romských rodičů na poli vzděláváníO Roma Vakeren
11.09.2009Základní školu Masarykova opouštějí dětiO Roma Vakeren
28.08.2009I v roce 2009 trvá segregace romských dětí v ČRO Roma Vakeren
15.05.2009Mají být ve třídě pouze romské děti?O Roma Vakeren
28.11.2008Koalice neziskových organizací Společně do školO Roma Vakeren
28.11.2008Andrej Mirga, poradce pro Sinti a Romské záležitosti ve VaršavěO Roma Vakeren
28.11.2008Mnohé romské děti zažívají na škole šikanuO Roma Vakeren
21.11.2008Mezinárodní konference Vzdělání bez bariér – Romské děti v České republiceO Roma Vakeren
21.11.2008Podle ministra školství budou moci romské děti chodit do běžných základních škol až za několik letO Roma Vakeren
21.11.2008Nadace OSF PrahaO Roma Vakeren
21.11.2008Romské děti jsou mnohdy automaticky zařazovány do praktických školO Roma Vakeren
03.10.2008Doučování dětí ve vyloučených lokalitáchO Roma Vakeren
08.08.2008I o prázdninách se některé děti připravují do školyO Roma Vakeren
18.07.2008Chorvatsko nediskriminovalo romské žáky, řekl soud ve ŠtrasburkuZprávy ze života Romů
13.06.2008Jaké vzdělávací aktivity nabízí Základní škola na pražském Havlíčkově náměstíO Roma Vakeren
17.08.2007Nová příručka "Jak pracovat s romskými žáky"O Roma Vakeren
03.08.2007Ivan Veselý byl jmenován do pracovní skupiny při MŠMT pro vzdělávání romských dětíO Roma Vakeren
04.10.2006Kvalitní a systematické vzdělávání je klíčem k integraci RomůZprávy ze života Romů
19.09.2006Nová škola představuje projekt Rozlety a zve k zapojení žáků základních školZprávy ze života Romů
01.09.2006Nový školní rok začíná...O Roma Vakeren
29.08.2006V bezplatném kurzu pro zájemce o ukončení základního vzdělání je ještě několik volných místZprávy ze života Romů
12.05.2006Základní škola v Cítolibech u LounO Roma Vakeren
24.02.2006V Evropském parlamentu zněly stížnosti na diskriminaci romských dětíO Roma Vakeren
24.02.2006Romské děti nemusí končit ve zvláštních školáchO Roma Vakeren
24.02.2006V Českých Budějovicích vznikla segregovaná třída pro RomyO Roma Vakeren
10.02.2006Romové prohráli spor u Evropského soudu pro lidská právaO Roma Vakeren
25.10.2005Romské organizace nabízejí školám spolupráciZprávy ze života Romů
21.10.2005Absolventka Technické univerzity v Liberci napsala diplomovou práci na téma Vzdělanost RomůO Roma Vakeren
01.07.2005Školství a romská médiaO Roma Vakeren
04.03.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
04.03.2005Verdikt zněl: "Základní školu by nezvládla."O Roma Vakeren
29.10.2004Mladí Romové nemají informace o vlastní kultuřeO Roma Vakeren
22.10.2004Připravuje se program pro školy přihlížející k etnickým skupinámO Roma Vakeren
22.10.2004Romský asistent na školách musí mít pedagogické minimumO Roma Vakeren
03.09.2004Nový školní rokO Roma Vakeren
27.08.2004Školní rok už je za dveřmiO Roma Vakeren
02.07.2004V Praze je škola pro děti s neznalostí českého jazykaO Roma Vakeren
11.06.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
09.06.2004Do základní školy ve Vsetíně nastoupí více romských dětíZprávy ze života Romů
09.01.2004Na základních školách by se měla vyučovat i romštinaO Roma Vakeren
03.10.2003Předškolní příprava romských dětí se v Broumově osvědčilaO Roma Vakeren
19.09.2003Pomoc pro žáky devátých ročníků při výběru povoláníO Roma Vakeren

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Naladit si nás můžete opět za týden v pátek ve 20.05 na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. V úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií. Naše vysílání najdete také na internetu na adrese www.romove.cz.

Příště se dozvíte aktuality ze života Romů a nebude chybět romská muzika.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vakeren. Ada šuniben predal tumende. Iriňdža amenge e Aneta Vaštagovo, kaj te mukas giľi predal lakero Rom Petr Vaštag. Petr te aves sasto te Bachatalo tuke vinčinel te tiri čhajori e Vaneska.

Mějte se moc pěkně, klidný víkend.

Romale but bacht te sasťipen. Ačhen Devleha.

Obsah článku:
Reportáž:  Studenti mohou získat stipendium
Reportáž:  Výstava Romské obrození má neobvyklou instalaci
Reportáž:  V portrétování romských osobností by mohli pokračovat romští fotografové
Reportáž:  Margita Cichá předává vzdělání nejen ve škole ale i ve své rodině
Zprávy: 
Reportáž:  Skupina Bengas vydává nové CD s názvem Amen Phiras - My jdem
Reportáž:  Romští studenti by uvítali antidiskriminační zákon
Reportáž:  V Cítolibech u Loun je ukázková základní škola

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz