Vyhledávání
3.10.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, kterou vede Anna Poláková. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý pátek od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz.Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Pale hin parašťovin u amen sam pale tumenca. Jek ora šunena amaro vakeriben "O Roma vakeren"!

Připravili jsme pro vás celou hodinu aktualit a zajímavostí ze života Romů a nebude chybět ani romská hudba.

The adaďives predal tumende kerďam reporty, andalo amaro dživipen. Phenaha tumenge nevimata u šunena the romane giľa - šukar šuniben.

Peršo tumenge phenaha palo romane grupi Khetane the Black Chocholate, save keren predal amende neve giľa. Tiž amenca džana palo čhavore pre ňilutno taboris, savo kerdža jekhetaniben Romodrom Prahatar. Vakeraha tiž palo Lety u Písku.

Nejdříve se dozvíte co nového chystají kapely Khetane a Black Chocolate. Vydáme se také na romský letní tábor a řeč bude i o koncentračním táboře Lety u Písku.

Džana amenca Ostravate, kaj keren Roma buči andro jekhetaniben vzájemné soužití. Vakeraha tiž pale migracia, bo but Roma denašen kamende andalo Slovensko.

Ve druhé polovině O Roma vakeren se dozvíte o práci v ostravském sdružení Vzájemné soužití. S Romanem Krištofem z Mezinárodní organizace pro migraci se zaměříme na migraci slovenských Romů do České republiky. V závěru zhodnotíme projekt, který se specializuje na práci s dětmi. Tolik namátkou z programové nabídky a teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.


=[ Reportáž ]=
Kapela Khetane pracuje na novém projektu
Pražská kapela Khetane už má za sebou řadu vystoupení. S touto kapelou spolupracuje a skládá muziku Milan Šenky - frontmen kapely Black Chocolate, kterého si k mikrofonu pozvala Anna Poláková.

Skupina Khetane Naši posluchači právě slyšeli vaši skladbu. Jak se Vám daří na hudební scéně?

"Začali jsme dělat nový projekt, na kterém se podílí skupina Black Chocolate, Khetane, Arpa Čoga, kluci z Ježkovy konzervatoře. Řekli jsme si, aby nebyla kvantita muziky, tak je třeba se odmlčet na čtvrt roku, a pak vyjet s nějakou novou písničkou, kapelou nebo nějakým objevem. Jako jsme objevili Justýnu."

Jak je přijímána tato moderní muzika?

"Romská muzika sama o sobě existuje - jako ji hraje třeba můj otec - ale romská muzika už hodně pokročila. Jde do černý muziky, do soulových hlasů, do jazzu. Romská muzika je strašně rozvětvená."

Říkal jste, že u Vás v rodině hraje Váš otec tradiční romskou muziku. Jak vnímá tuto muziku on, líbí se mu?

"Otec je už starší ročník, je mu 61 let, hodně dokázal. My jeho děti jsme se taky propracovaly k muzice, jdeme s dobou, máme podporu velkou od našeho otce, za což jsme mu velice vděční."

Máte novou tvář - zpěvačku.

"Spolupracujem s Justýnou, je to výborná zpěvačka a ještě určitě o ní uslyšíme."

Justýna Masná:

"Máme rokycanskou kapelu "Já, ty a on" a párkrát jsme zpívala s Lečho Bendar."

Vojtěch Buži, Justýna Masná a Milan Šenky Jak jste se k té romštině dostala?

"V Rokycanech tam je to půl na půl, takže Češi, Cigáni - vyrůstáme všichni dohromady. Já jsem začala hodně chodit k nim na návštěvu, mám tam hodně kamarádů, takže tak nějak jsem s k tomu dostala."

Co všechno zpíváte?

"Styl do etna, objevuje se tam i beat box, je to hodně různorodé."

K dalším, kdo podporují romskou muziku, patří Vojtěch Buži:

"Líbí se mi to. Ten jejich styl mě prostě baví. Oni hrajou pravdivě. Texty, které zpívají jsou pravdivé."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
13.01.2006Na benefičním hudebním večeru pro děti s autismem zahrají i romské kapelyO Roma Vakeren
30.12.2005Se skupinou Khetane vystupuje David KrausO Roma Vakeren
26.08.2005David Kraus skládá hudbu pro skupinu KhetaneO Roma Vakeren
27.08.2004Skupina Khetane hraje z každého žánru něcoO Roma Vakeren
09.07.2004Představujeme skupinu KhetaneO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
I letos odjely romské děti na letní tábor sdružení Romodrom
Jako každý rok, také letos pořádá sdružení Romodrom tábor pro romské děti. Tentokrát se vypravily do Sušice na Šumavu. Více informací řekla Marii Vrábelové Jindra Pařízková.

Na táboře o.s. Romodrom "Jezdí s námi jak děti, co s námi jezdí od začátku táborů, tak děti nové."

Už máte zajisté připravený program. Co bude tím letošním?

"Letošní celotáborová hra je zasazená do atmosféry antického Řecka. Děti budou hrát staré řecké báje. Budou žít v době antických hrdinů a vyvrcholí vše olympijskými hrami."

Chystáte i výlety?

"Samozřejmě pro děti jsou připraveny výlet jak po kulturních, tak po historických a přírodních památkách a spousta dalších zajímavých akcí."

Jak k tomu přistupují rodiče dětí? Důvěřují Vám?

Na táboře o.s. Romodrom "Rodiče těchto dětí naši organizaci znají, důvěřují nám, protože občanské sdružení Romodrom pracuje formou terénní sociální práce po celý rok s rodinami těchto dětí, takže myslím si, že tam problém není."

Kde jsou děti ubytované?

"Děti jsou ubytované v komfortních dřevěných chatkách se vším hygienickým zázemím, kuchyní, vším, co si jen můžou přát a potřebovat."

Vy nechystáte jenom letní tábory, ale pracujete pro děti po celý rok.

"Samozřejmě s dětmi pracujeme po celý rok a chtěli bychom rozšířit naši činnost. Volnočasové aktivity s dětmi by měly probíhat každý měsíc. Chtěli bychom občas na víkend do přírody nebo jednodenní akce s hrami, mikulášská besídka, jako již tradičně bude zimní tábor. Myslím si, že máme pro děti připravenu spoustu zajímavých akcí."

Jaké řešíte problémy přes rok?

Na táboře o.s. Romodrom "Naše sdružení pracuje několikaúrovňovně, na několika projektech, jak jsem již zmínila tu terénní sociální práci s rodinami, práci s dětmi, volnočasové aktivity po celý rok, ale také pracujeme na vězeňském programu, což znamená, že poskytujeme ve službě terénního sociálního pracovníka vězňům z Vinařic. Snažíme se udělat všechno pro to, aby až ten klient opustí věznici, aby ho nečekali další problémy, aby neměl problém se zpátky zařadit do společnosti, pomáháme mu s vyhledáváním vhodného zaměstnávání po výstupu z výkonu trestu. Škála služeb je opravdu poměrně spojitá."

Má to spojitost přes děti, které máte u sebe?

"Děti převážně, nejsou to tedy všechny, jsou děti vězňů z Vinařic."

Kolik dětí k vám průběžně přes rok dochází?

"Na každý běh tábora jede kolem 30 dětí, na mikulášské besídce jsme měli určitě 150 dětí. Takže já si myslím, že těch 200 dětí se určitě u nás přes rok vystřídá.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
17.01.2015Romodrom o.p.s. poskytuje sociální služby a vzdělávací programy lidem ohroženým sociálním vyloučenímO Roma Vakeren
01.02.2014Zakázku na výrobu dřevěných zásněžek nakonec Romodrom nedostalO Roma Vakeren
07.12.2013Sdružení Romodrom uspořádali adventní mši v kostele Svatého Martina ve zdiO Roma Vakeren
28.11.2013Pozvánka na bohoslužbu a adventní duchovní obnovuZprávy ze života Romů
06.10.2012Občanské sdružení Romodrom už působí i v LiberciO Roma Vakeren
03.12.2011Sdružení Romodrom v Karlíně otevřelo Centrum předškolní výchovyO Roma Vakeren
09.07.2011Občanské sdružení Romodrom poskytuje sociální služby již 10 letO Roma Vakeren
28.05.2011Občanské sdružení Romodrom slaví 10. výročí od svého vznikuO Roma Vakeren
06.08.2010Romodrom pořádá letní tábor pro dětiO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Kauza Letů u Písku bude vyřešena asi až příští rok
Kauza koncentračního tábora v Letech u Písku bude zřejmě vyřešena nejdříve až příští rok. Ani doporučení europoslanců, různé výstavy a medializace tohoto problému v zahraničí, bohužel nenapomohly k rychlejšímu řešení tohoto problému. Český stát tak stále čelí mezinárodní ostudě, protože na místě, kde zemřely stovky Romů a jejich dětí, stojí stále velkovýkrmna vepřů. Premiéra Jiřího Paroubka proto oslovil Jan Mišurec.

Lety u Písku, koncentrační tábor, tolik se o tom diskutovalo. Vy jste přislíbil řešení. Máte nějakou vizi?

"Byl u mě pan poslanec Karásek, který se o celou věc stará, požádal pana ministra Zgarbu, aby se spolu sešli, aby hledali nějaký vhodný pozemek, budeme hledat možnost peníze ve státním rozpočtu pro příští rok. Pokud se ukáže, že bychom získali peníze na přesun celého toho zemědělského zařízení."

Právě vedení vepřína si stěžovalo, že s nimi nejednáte. Už se zlepšila tato situace?

"Já s nimi skutečně nejednám, to není v mých silách, abych s nimi jednal. Ale pan poslanec Karásek je, podle toho, co mi řekl, přesně informován."

Ví se už částka?

"Myslím, že neexistuje seriózní odhad. Odhad, který jsem viděl, je nadceněný, je  v řádech set milionů korun."

Kdy by tedy řešení mohlo přijít?

"Domnívám se, že bychom to mohli zahájit v příštím roce."

Neobáváte se nevole ve společnosti, když se to začne řešit."

"Já se domnívám, že úkolem premiéra by mimo jiné mělo být v určitém směru společnost ovlivňovat tak, aby měnila určité myšlenkové stereotypy. Já když jsem byl malý hoch, tak jsem svým částečně i rodinným prostředím nebyl, jak jsme tehdy říkali k Cikánům, naladěn přátelsky, ale dneska se na celou věc dívám úplně jinak."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
01.08.2017Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už záříZprávy ze života Romů
06.08.2016Vyvěšení vlajek, hudba i vzpomínky připomněly oběti romského holocaustuZprávy ze života Romů
28.05.2016Vláda intenzivně jedná s majitelem vepřína v Letech u Písku o jeho odkoupeníO Roma Vakeren
23.01.2016ReportážO Roma Vakeren
16.01.2016Mezinárodní kampaň podpoří odstranění vepřína na místě bývalého nacistického tábora v Letech u PískuO Roma Vakeren
08.08.2015Na oběti holocaustu Romů se vzpomínalo i v Letech u PískuO Roma Vakeren
23.05.2015Vzpomínky Arnošta Vintra na dětství v Letech u Písku a v OsvětimiO Roma Vakeren
16.05.2015Před 20 lety prezident Václav Havel odhalil památník v Letech u PískuO Roma Vakeren
11.05.2015Ve středu se v Letech u Písku uskuteční pietní aktZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
V Hodoníně u Kunštátu proběhne pietní akt
Muzeum romské kultury pořádá 21. srpna pietní shromáždění k připomínce obětí nacistické genocidy na místě bývalého romského koncentračního tábora v Hodoníně u Kunštátu. Součástí pietního aktu, který začne od 11.00 hodin bude i vzpomínková mše a vystoupení romských hudebníků. V táboře Hodonín u Kunštátu na Blanensku bylo od srpna 1942 do září 1943 internováno 1400 Romů, z nichž byla většina později zavražděna v osvětimském koncentračním táboře. Romové umírali také přímo v hodonínském táboře. V místech, kde dnes stojí rekreační zařízení s koupalištěm, nalezlo smrt přibližně 200 Romů. Od roku 1997 připomíná tragické osudy Romů v Hodoníně u Kunštátu památník ve tvaru kříže, srdce a kola od vozu. Muzeum romské kultury zajišťuje z Brna zdarma autobusovou dopravu na místo pietního aktu. V případě zájmu kontaktujte pracovníky muzea na telefonním čísle 545 581 206.Související články
DatumNadpisRubrika
16.05.2015Za 2. světové války prošly koncentračním táborem v Hodoníně u Kunštátu tisíce lidíO Roma Vakeren
30.08.2014Většina Romů z transportu z Hodonína u Kunštátu zahynula v OsvětimiO Roma Vakeren
04.08.2014Pietní shromáždění k uctění obětí holocaustu Romů v Hodoníně u KunštátuZprávy ze života Romů
31.08.2013Bývalý tzv. cikánský tábor v Hodoníně u Kunštátu byl uznán církevní památkouO Roma Vakeren
18.08.2013V Hodoníně u Kunštátu uctili památku Romů, kteří tam zahynuli za druhé světové válkyZprávy ze života Romů
17.08.2013Pietní shromáždění k uctění obětí holocaustu RomůZprávy ze života Romů
25.08.2012Hodonínem u Kunštátu prošlo během války přibližně 1400 osobO Roma Vakeren
19.08.2012V Hodoníně u Kunštátu uctí památku obětí romského holocaustuZprávy ze života Romů
14.08.2012V Hodoníně u Kunštátu bude na den zpřístupněna expozice o internovaných RomechO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Zprávy ]=

Tři desítky aktivistů z Chomutova, Pardubic, Bruntálu a Krnova, kteří se věnují integraci Romů, se sejdou od 17. do 19. srpna v Pardubicích. Vymění si zkušenosti se začleňováním Romů do společnosti v jednotlivých lokalitách, které by spolu měly začít dlouhodobě spolupracovat. Část setkání je věnována smírčím radám, které byly ustaveny v Pardubicích a v Chomutově. Jejich úkolem je vyřešit konflikty mimosoudní cestou.

Chebští Romové mají poprvé v historii města vstoupit do orgánů městské samosprávy. Sociální odbor městského úřadu doporučil radním jmenovat sedmičlennou komisi pro romské záležitosti, ve které budou dva až tři zástupci Rady Romských organizací v Chebu. "Ve městě je romská komunita početná a je rozumné, že radnice chce její problémy řešit společně s Romy", řekl předseda Krajské rady Romů v Karlovarském kraji Ladislav Bílý.

Romská jednota Vysočiny obviňuje jihlavský magistrát z rasové diskriminace. Radní totiž neschválili žádost Romů o pronájem prostor pro jejich kancelář. Předseda romské organizace Ladislav Dreveňák si myslí, že žádost neprošla hlavně z rasových důvodů, mluvčí magistrátu ale rasový motiv vyloučil.

Zapomenutá i současná romská řemesla připomene výstava, kterou bude hostit Olomouc. Návštěvníci si mohou prohlédnout více než 80 předmětů, které Romové vyrobili tradičními postupy. Připravena jsou i krátká pojednání o jednotlivých řemeslech v češtině, romštině a angličtině. Výstava bude zahájena v pondělí 15. srpna v olomouckém regionálním centru a potrvá až do 6. září.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Co dělá občanské sdružení Vzájemné soužití?
Před několika lety založil Kumar Wishwanathan v Ostravě sdružení Vzájemné soužití. Spolupracuje s ním jako terénní sociální pracovnice i Helena Brožová. Anna Poláková se jí nejprve zeptala na náplň práce sdružení.

Kumar Wishwanathan "Ve Vzájemném soužití je sociální poradna, jsou tam asi čtyři komunitní centra, která mají volnočasové aktivity pro děti a pro mládež, kde pracují jak placení pracovníci, tak dobrovolní pracovníci z řad mládeže a i starších lidí."

Jak se Vám spolupracuje s Kumarem Wishwanathanem?

"Kumar Wishwanathan je člověk, který dělá svou práci srdcem, a dělá ji proto, že chce opravdu pomoci Romům v jejich svízelné situaci."

Co děláte konkrétně Vy?

"Já pracuji jako terénní sociální pracovnice. Pomáhám Romům, když mají nějaký problém s úřady, byty, dětmi, se soudy atd."

Vy jste se zúčastnila setkání Manuší. Na tomto setkání jste podruhé. Jak Vám to pomáhá v další Vaší činnosti?

"Pomáhá mi to tak, že poznávám lidi, kteří dělají ve stejném oboru, a tady si předáváme informace o tom, jak tyto problémy řešit. A samozřejmě poznávám i výborné kamarády."

Jaké nejčastější situace řešíte?

"Problémy s byty, protože v mojí lokalitě mají lidi byty v pronájmu OKD. Tato společnost s nimi jedná dost špatně, nechtějí opravovat byty, nechtějí s nimi jednat o splátkových kalendářích, když udělají nějaký dluh, a vůbec s nimi jednají docela arogantně a špatně."

Vy sama nejste romské národnosti. Jak s Vámi komunikují samotní Romové?

"Se mnou Romové komunikují dobře. Možná je to tím, že tím, že žiji s Romem, znám jejich mentalitu, vím, jak s nimi jednat. Je všechno v pořádku, zatím jsem neměla žádný problém."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
03.05.2014Indický pedagog a sociální pracovník Kumar Vishwanathan od roku 1997 pomáhá Romům v OstravěO Roma Vakeren
22.02.2014Jaké cesty přivedly Kumara Vishwanathana do ČeskaO Roma Vakeren
25.01.2014Pracovníci sdružení Vzájemné soužití doprovázeli romské děti k zápisu do základních školO Roma Vakeren
14.09.2013Sdružení Vzájemné soužití chce založit neziskové bytové družstvoO Roma Vakeren
28.01.2012Ostravské nízkoprahové centrum pro romské děti se přestěhovaloO Roma Vakeren
25.06.2010Kumar Vishwanathan o diskriminaci romských žákůO Roma Vakeren
06.01.2006"Před námi je hodně nových úkolů, snad se nám podaří něco změnit", říká Kumar VishwanathanO Roma Vakeren
12.12.2005Cenu velvyslanectví USA získal Kumar VishwanathanZprávy ze života Romů
14.10.2005Ostravské Romské komunitní centrum provozuje školku, školu a nabízí volnočasové aktivityO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Po sociálních reformách na Slovensku přicházejí tamní Romové do ČR
Jak jste už v našich pořadech slyšeli, po sociálních reformách na Slovensku se zvýšil počet Romů, kteří přicházejí hledat šanci na lepší život do České republiky. Richard Samko pozval k mikrofonu Romana Krištofa z Mezinárodní organizace pro migraci, který situaci dlouhodobě monitoroval.

Romové na Slovensku "Migrace je stálý jev od rozpadu státu. Drastická sociální reforma na Slovensku ji nijak zvlášť neurychlila, ale o to víc ti lidé, co přicházejí, jsou takoví ti nejchudší z nejchudších. Často se jedná o nejzátěžovější formy, kdy se jedná na příklad o odpracovávání dluhů lichvářům, úžerníkům, kdy se tito lidé ocitají v enklávách, kterým, myslím, oprávněně říkáme gheta. Čili v těch, kde sami naši čeští Romové žijí velice těžkým způsobem života, takže to přispívá ke zhoršení tohoto stavu."

Dá se tomu zabránit? Jak to vyléčit?

"Myslím, že jedinou možnou zbraní, nebo zabraňováním, je zlepšování sociální situace. Jak na Slovensku, tak i u nás. Aby měli přístup k sociálním pracovníkům. Jsou to občané Evropské unie, mají na to právo. Aby to nešlo do skrytých nelegálních forem."

Odstěhovat se z rodné vesnice a odejít do České republiky se rozhodl i Stanislav Šerišský. Má ženu a dvě děti, na Slovensku žil v rodinném domě společně s rodinou ve vesnici Smižany. Práci nemohl sehnat. Podle jeho slov kvůli tomu, že je Rom.

"Přijel jsem hlavně kvůli práci. Mám tady i rodinu, i oni mi řekli, že je tady lepší život než na Slovensku. Tam, když jsem se šel ptát na práci, tak mi automaticky řekli, že Romy nezaměstnají."

Jak jste se tedy živil na Slovensku? Z čeho jste žil?

"Peníze, které jsme dostávali - 4000 korun - nám na nic nestačili. Snažil jsem se vydělávat peníze, jak jen to šlo. Sbíral jsem na příklad železo a pak ho prodával do sběren. Mám dvě děti. Musel jsem sehnat peníze na jídlo."

Čtyřčlenná rodina našla domov v Hořicích Podkrkonoší, kde žijí jeho příbuzní. Žena i jeho dva chlapci mají české občanství, on je pořád slovenským občanem. V Hořicích si pronajali byt. Práci zatím pan Šerišský stále hledá. Jejich hlavním příjmem je státní podpora a sociální dávky. Na Slovensko se už vrátit nechce, lepší budoucnost budou mít podle něho v Česku i jeho dva chlapci Stano i Michal.

"Na Slovensko se už nevrátím. I dětem se tu líbí. Mají tady kamarády, také ve škole jim to jde. Mají větší problémy, ale počítat a číst jim jde."

A čím se chtějí stát Michal a Stano?

"Automechanikem, je to dobrá práce. Opravíš auto, vylepšíš ho. Baví mě to."

A co Michale, čím bys chtěl být ty?

"Taky automechanikem."

Přesto, že od rozdělení Československa uplynulo již deset let, pro Romy hranice nepadly, a to především kvůli úzkým příbuzenským vztahům.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
03.02.2006Sbírka pro SlovenskoO Roma Vakeren
14.12.2005Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
30.09.2005V mnoha romských osadách na Slovensku nejsou dodržována základní lidská právaO Roma Vakeren
05.04.2005Vnitro: Migrace slovenských Romů není masová, ale trvá už létaZprávy ze života Romů
11.03.2005Obava z emigrace slovenských Romů do ČR se nepotvrdilaO Roma Vakeren
21.12.2004Škromach: ČR nemění podmínky, aby bránila přijít za dávkamiZprávy ze života Romů
14.11.2004Mluvčí: Komise proti přílivu slovenských Romů už není nutnáZprávy ze života Romů
30.09.2004ČT: Vláda dostala kritickou zprávu o situaci slovenských RomůZprávy ze života Romů
13.07.2004V Česku vzniká systém včasného upozornění na možný příliv RomůZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Skončil první rekvalifikační kurz pro práci s dětmi
První rekvalifikační kurz pro práci s dětmi pro Romy dospěl ke svému závěru a nese první ovoce. Na podrobnosti se Marie Vrábelová zeptala koordinátora Davida Švarce.

Foto: Lačhe čhave "Rekvalifikační kurz pořádalo Step by step Česká republika, občanské sdružení, a byl placený z programu Phare 2003, z NROS."

Jak dlouho kurz probíhal?

"Rekvalifikační kurz probíhal celkem ve čtyřech městech: v Šumperku, v Praze, v Chomutově a v Pardubicích. Jednotlivý kurz v jednotlivém městě trval tři měsíce. Byl to první kurz."

Jak se potom v praxi využije, nebo čím si lidé zvýší kvalifikaci?

"Cílem kurzu bylo rekvalifikovat nezaměstnané Romy z celé republiky pro práci s dětmi. Už teď se nám podařilo zaměstnat několik Romů, kteří prošli tímto rekvalifikačním kurzem. Velký podíl na tom měla praxe, kterou vykonávali během toho zařízení, kdy zaměstnavatelé, nebo instituce měly možnost vidět, jak pracují Romové s dětmi, a pak jim nabídli zaměstnání. Na kurz se přihlásilo celkem 57 účastníků, z toho 3 byli neúspěšní, 54 složilo úspěšně závěrečné zkoušky, které se skládaly z teoretické a praktické části."

Budete kurz opakovat?

"Step by step by chtěla kurz opakovat, ale už by se jednalo o placené kurzy. Dosavadní projekt skončil, účastníci to měli zadarmo. V tuto chvíli plánujeme, že kurz bude probíhat v Praze a v Brně. Předpokládaný termín je říjen až prosinec."

Kdo se může přihlásit? Musí něco základního splňovat?

"Tento rekvalifikační kurz je postavený pro lidi, kteří mají ukončené základní vzdělání. Ti se mohou přihlásit. Hlavní podmínka je čistý rejstřík trestů."

Ale doporučení mít nemusí.

"Ne, doporučení mít nemusí a vzhledem k tomu, že se bude jednat o placený kurz, tak tam není žádná podmínka."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
02.08.2014Kurz Pracovník v sociálních službách umožňuje změnit zaměstnáníO Roma Vakeren
03.09.2011Díky rekvalifikačním kurzům lze získat práci, ne ale vždyO Roma Vakeren
20.08.2010Rekvalifikační kurzy pro nezaměstnané pořádá sdružení Velká ohrada zdarmaO Roma Vakeren
21.08.2009Rekvalifikační kurzy pomáhají lidem uplatnit se v novém zaměstnáníO Roma Vakeren
20.10.2006Sdružení R-Mosty usiluje o zvyšování kvalifikace RomůO Roma Vakeren
29.09.2006Projekt EQUAL bude přispívat ke zvyšování kvalifikace nezaměstnaných RomůO Roma Vakeren
18.02.2005Dělání pro vzdělání je rekvalifikační kurz pro práci s dětmi a mládeží v mimoškolních aktivitáchO Roma Vakeren
29.10.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
16.07.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Naladit si nás můžete opět za týden v pátek ve 20.05 na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. V úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií. Naše vysílání najdete také na internetu na adrese www.romove.cz.

Příště se dozvíte aktuality ze života Romů a nebude chybět romská muzika.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vakeren. Ada šuniben predal tumende. Irindža amenge o cikno Ivan Milo, kaj leske te mukas giľi. Ivan te aves bachtalo.

Mějte se moc pěkně a klidný víkend.

Romale but bacht te sasťipen. Ačhen Devleha.

Obsah článku:
Reportáž:  Kapela Khetane pracuje na novém projektu
Reportáž:  I letos odjely romské děti na letní tábor sdružení Romodrom
Reportáž:  Kauza Letů u Písku bude vyřešena asi až příští rok
Reportáž:  V Hodoníně u Kunštátu proběhne pietní akt
Zprávy: 
Reportáž:  Co dělá občanské sdružení Vzájemné soužití?
Reportáž:  Po sociálních reformách na Slovensku přicházejí tamní Romové do ČR
Reportáž:  Skončil první rekvalifikační kurz pro práci s dětmi

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz