Vyhledávání
4.12.2022
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, kterou vede Anna Poláková. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý pátek od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz.Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Pale hin parašťovin u amen sam pale tumenca. Jek ora šunena amaro vakeriben "O Roma vakeren"!

Připravili jsme pro vás celou hodinu aktualit a zajímavostí ze života Romů a nebude chybět ani romská hudba.

The adaďives predal tumende kerďam reporty, andalo amaro dživipen. Phenaha tumenge nevimata u šunena the romane giľa - šukar šuniben.

Adaďives amenca vekerela peršo vicemiss International Angelika Čonkovo. Dodžanena tumen, pal lakero drom andre Makedonia u sar dogejľa ke adi paťiv. Vakeraha tiž palo media u lengeri buťi predalo Roma u palo kencertos, pre savo sas the e grupa Čilagos.

Predstavíme vám 1. vicemis Roma International Angeliku Čonkovou, která nás reprezentovala v soutěži o nejkrásnější romskou Miss v makedonském Skopje. Společně s Karlem Holomkem se zamyslíme nad funkcí romských medií a kapela Čilágos nám přiblíží koncetr proti drogám.

Mek tiž vakeraha palo romane asitenti pro školi, džana amenca Chomutovoste u amaro šuniben zaphandaha vakeribnaha palo amaro chaben.

Ve druhé polovině O Roma vakeren se dozvíte o práci romských asistentů ve školách, řekneme vám, jak působí společnost Člověk v tísni v Chomutově a vydáme se také na výstavu do brněnského Muzea romské kultury. Tolik namátkou z naší programové nabídky a teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.


=[ Reportáž ]=
Češka se stala první vicemiss mezinárodní soutěže Miss Roma International 2005
Makedonské Skopje bylo dějištěm mezinárodní soutěže Miss Roma International 2005. Volby o nejkrásnější Romku světa se zúčastnila také Angelika Čonková z České republiky. Je jí teprve šestnáct let přesto na této soutěži získala titul první vicemiss. Na její zážitky se zeptala Marie Vrábelová. -->

"Bylo to tam strašně hezký a užila jsem si to tam."

Co všechno jste tam musela předvést?

"Egyptské pyramidy: postavili jsem se do pyramid a museli tak tancovat. Bylo to těžké, ty kroky. Musela jsem se to naučit."

Musela jste i zpívat?

"No to taky."

Našla jste si tam kamarádku?

"Ano, ze Srbska."

Mluvila jste romsky nebo jiným jazykem?

"Romsky"

Kdo se umístil jako první?

"Germánie, Němka."

A v čem máte pocit, že byla lepší?

"Byla hodně hezká a vysoká. Byla starší."

Určitě jste tam měli i kulturní program. Co všechno jste viděla?

"Bylo to tam hodně hezký. Procházeli jsme se po trzích a dívali se na věci. Hodně se mi líbil vysoký kopec s křížem, který v noci svítil."

Chcete v modelingu pokračovat?

"No, chtěla bych pokračovat."

Co byste musela ještě vylepšovat?

"Jazyky"

Eva Gáborová doprovázela naši úspěšnou miss.

"Celou tuto výpravu sponzorovala Městská část Praha 7. Už vlastně od minulého roku, kdy jsme sledovali, jak v Makedonii probíhá miss světa, jsme se na to chystali a až tento rok se nám to podařilo uskutečnit."

Pojímáte to jako veliký úspěch?

"No to určitě. Když vyhraje Češka druhé místo na miss světa, tak je to, myslím si, hodně dobré."

Jaká byla odměna?

"Hlavně úspěch, když jsme přinesly druhé místo. Pro Angeliku pak její osobní zážitek, že se někam podívala. A jinak výhrou byly krásné večerní šaty, žehlička, kosmetika a další věci jako, plavky, džínová souprava a perský koberec."

Když porovnáte Angeliku s ostatními dívkami, zasloužila si to?

"Určitě. Já si myslím, že konkurence tam byla veliká a ty dívky byly krásné. Každá ta dívka, z každé země byla jiná."

Byli jste tam čtyři dny. Jak byly zorganizovány?

"Bylo to dost náročné. Od rána do večera běžel trénink na velkém stadionu, kde byla i televize. Při 30°teplech cvičily a cvičily."

Tím to asi nebude končit. Máte s Angelikou ještě další plány?

"Určitě bych chtěla kontaktovat nějaké lidi, aby se mohla připravit na cestu modelingu."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
31.08.2007Česká reprezentantka získala titul Miss Roma International 2007O Roma Vakeren
30.08.2007Martina Chramcová získala v Makedonii titul Miss Roma International 2007Zprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Postavení romských médií je složité kvůli nedostatku financí
V informačním centru Evroské unie v Praze se sešli zástupci romských médií, aby diskutovali o situaci Romů v České republice v rámci ročního členství a jednali také o svém postavení a působení v nové Evropě. Podle Karla Holomka, šéfredaktora čtrnáctideníku Romano Hangos - Romský hlas, je postavení romských médií složité, protože mají málo peněz ke své činnosti, jak už řekl Janu Mišurcovi.

Karel Holomek Vaše krátké shrnutí roku, kdy Česká republika vstoupila do EU. Co je podle vás nejpalčivějším problémem v současné době?

"Za ten rok se ukázalo, že Evropská unie může být pro Českou republiku velmi užitečná. Bez ohledu na to, že se teď ta věc jeví být dosti kritická. Mluví se o krizi Evropské unie vzhledem k tomu, že některé státy v e svých referendech nepodpořily Evropskou ústavu. Ale já to tak nevidím. Já pořád vnímám Evropskou unii a její propojení ne Českou republiku a ostatní země jako velikou podporu pro řešení těch problémů, které jsou spojeny s integrací Romů do společnosti. A mnoho příkladů, které teď přišly třeba z Evropského parlamentu dokazuje. Řada věcí nefunguje. Můžeme mluvit o tom, že strukturální fondy jsou pro romské organizace těžko dosažitelné. Já doufám, že toto se během doby vyřeší a že taky Evropská unie bude vnímat problémy konkrétněji, věcněji a ne tak byrokraticky jako dosud."

Jak to bude vypadat konkrétně u vašich novin? Budete čerpat tyto prostředky a jaká je šance na ně dosáhnout?

Zástupci romských médií "Vím jak Ministerstvo kultury, které je donátorem, neobyčejně zpřísnilo podmínky, že vůbec využít tu dotaci tak, aby mohla být využita celá, je nesmírně obtížné a těžce se dohadujeme. Problém je v tom, že my musíme do projektu vložit 30% a to nejsou malé peníze. A já momentálně nevidím cestu jak je sehnat někde jinde, třeba v Evropské unii. Podaly jsme některé projekty tady v České republice. Vím o tom, že by se dalo něco získat v Evropské unii, ale k nám tam dolů to zatím neproniklo a hledáme marně ty cesty, jak by se to dalo udělat. Spíš bych řekl, že na jiné otázky, jako například ochranu lidských práv budování demokracie a tak dále je to už propracovanější, ale konkrétně na ta média já osobně tu cestu nevidím. Nepochybně existuje, ale v tomto okamžiku mám velký otazník."

Jaké stanovisko zaujímáte k Euroústavě? Je potřebná, mělo by ji schválit?

"Především je to, na můj vkus, materiál, který nikdo není schopen přečíst. Na ústavu je to strašně složitý materiál. Určitě by tu nějaký základ pro tu spolupráci měl být. Já bych dokonce bez problémů schválil i tu ústavu tak, jak je, s tím, že bude proveden nějaký výtah z té ústavy, který by jasně řekl, jak to všechno bude fungovat. Určitě tu něco takového musí být. Úplně volné to prostě není."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
16.05.2015Romové jsou největší etnickou menšinou v EvropěO Roma Vakeren
13.12.2014Mezinárodní romská konference v Bruselu se zabývala zlepšením integraci Romů v celé EvropěO Roma Vakeren
19.10.2013Členské státy EU mají zintenzivnit úsilí zaměřené na integraci RomůO Roma Vakeren
08.04.2013Romové v Bruselu protestovali proti diskriminaci. Zapojili se i ti z ČeskaZprávy ze života Romů
20.05.2011Rada Evropské unie přijala závěry o „Rámci EU pro vnitrostátní strategie integrace Romů do roku 2020“Zprávy ze života Romů
09.03.2011Evropský parlament požaduje závazné normy EU pro lepší integraci nejpočetnější evropské menšinyZprávy ze života Romů
04.12.2010Začleňování Romů nemůže probíhat jen na papíře, říká komisařkaZprávy ze života Romů
25.08.2009V4 bude jednat o romské problematice a boji proti extremismuZprávy ze života Romů
06.05.2009Sociální vyloučení Romů způsobuje České republice mnohamiliardové ztrátyZprávy ze života Romů
13.03.2009Evropský parlament požaduje vytvoření společné strategie pro integraci RomůO Roma Vakeren
11.03.2009Evropský parlament pro integraci romské menšiny do společnostiZprávy ze života Romů
11.03.2009Sociální situace Romů: prioritou zůstává vzděláníZprávy ze života Romů
22.11.2007Deník Die Tageszeitung o diskriminaci Romů v EU, včetně Česka Zprávy ze života Romů
13.12.2005Romská diplomacie: Výzva pro Evropské instituce?Zprávy ze života Romů
06.12.2005Romové ze starých členských zemí EU se podělí o své zkušenosti s Romy z Ústeckého a Karlovarského krajeZprávy ze života Romů
02.12.2005Romské ženy se setkají s poslanci Evropského parlamentuO Roma Vakeren
04.11.2005Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
20.05.2005V Evropském parlamentu se debatovalo o Letech u PískuO Roma Vakeren
20.05.2005V Praze proběhl seminář na téma "Menšinová politika v zemích EU 25 ve vztahu k menšině Romů a Sintů"O Roma Vakeren
06.05.2005Praha bude dějištěm mezinárodní konference o Romech v EUO Roma Vakeren
29.04.2005Evropské centrum pro práva Romů vítá rezoluci EP o situaci RomůZprávy ze života Romů
29.04.2005Romští předáci přivítali rezoluci na zrušení vepřína v LetechZprávy ze života Romů
29.04.2005Paroubek je pro zrušení vepřína v LetechZprávy ze života Romů
29.04.2005Politici se zřejmě vrátí k debatě o zrušení vepřína v LetechZprávy ze života Romů
28.04.2005EP schválil rezoluci odsuzující diskriminaci RomůZprávy ze života Romů
27.04.2005Europoslanci chtějí řešit romskou otázku v rámci EUZprávy ze života Romů
25.04.2005Špidla vyhlásil boj za lepší postavení Romů v zemích EUZprávy ze života Romů
15.10.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
14.05.2004Kurz mezinárodní orientace pro RomyO Roma Vakeren
09.04.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
08.04.2004Evropští Romové věří v rozšíření EU; čeští Romové jsou skeptičtíZprávy ze života Romů
08.04.2004Prezident romské unie: Náš problém může v EU ztratit na významuZprávy ze života Romů
05.04.2004Romové budou největší etnickou menšinou Evropské unieZprávy ze života Romů
09.01.2004Co se děje v brněnském romském středisku Drom?O Roma Vakeren
02.01.2004Co přinesl rok 2003 Romům podle ředitele sdružení Dženo Ivana VeseléhoO Roma Vakeren
11.07.2003Ozvěny mezinárodní konference Romové v rozšiřující se Evropě - výzvy do budoucnostiO Roma Vakeren
13.06.2003Jak Romové přistupují k referendu o vstupu České republiky do Evropské unie?O Roma Vakeren
13.06.2003Romové diskutovali o vstupu ČR do EUO Roma Vakeren
13.06.2003Romové z celé ČR se zúčastní referendaO Roma Vakeren
13.06.2003Jaká byla účast Romů v referendu na SlovenskuO Roma Vakeren
13.06.2003Postřehy o životě Romů v zemích EUO Roma Vakeren
06.06.2003ZprávyO Roma Vakeren
06.06.2003Romové vstupují do světa vědyO Roma Vakeren
09.05.2003ZprávyO Roma Vakeren
14.03.2003Ramiro Cibrian navštívil romskou střední školu v KolíněO Roma Vakeren
18.10.2002Přípravný pracovní výbor Romského evropského fóra se sešel v BerouněO Roma Vakeren
18.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
11.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
20.09.2002ZprávyO Roma Vakeren
24.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
03.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
19.04.2002Projekt EU v oblasti zaměstnanostiO Roma Vakeren
12.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
05.11.2001ČR a další kandidáti prý nesplňují politická kritéria členství v EUZprávy ze života Romů
02.11.2001VsetínO Roma Vakeren
02.11.2001Integrace RomůO Roma Vakeren
07.09.2001Odbornice na Romy Castle Kaněrová: Vláda propásla zlatou příležitostZprávy ze života Romů
07.09.2001Praha / DurbanO Roma Vakeren
26.06.2001Program vlády zaměřený na rasovou a etnickou rovnostZprávy ze života Romů
15.11.2000Ministerstvo školství zpochybňuje názor EK na vzdělávání RomůZprávy ze života Romů
09.07.2000Romští studenti diskutují na Doubravce o vstupu do EUZprávy ze života Romů
26.02.2000Generální tajemník Rady Evropy proti "zdi hanby" v Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
26.02.2000Vláda má v pondělí projednat hodnotící zprávu Evropské komise a situaci v ústecké Matiční uliciZprávy ze života Romů
26.02.2000Rozhodnutí odstranit zeď v Matiční ulici přivítala Evropská komiseZprávy ze života Romů
26.02.2000Podle Güntera Verheugena poškozuje plot v Matiční ulici image České republikyZprávy ze života Romů
26.02.2000Neštěmický starosta veze do Helsink fotografie plotu v MatičníZprávy ze života Romů
26.02.2000Günter Verheugen přijede jednat s představiteli ČR i zástupci RomůZprávy ze života Romů
26.02.2000Poslanec Evropského parlamentu řekl, že plot v Matiční nebrání vstupu do Evropské unieZprávy ze života Romů
13.09.1999EU by mohla podle ministra Kavana finančně přispět ČR na programy pro RomyZprávy ze života Romů
08.09.1999Východoevropští Romové hrozí exodem na ZápadZprávy ze života Romů
06.03.1999Petr Uhl navštíví Maďarsko, aby zhodnotil fungování autonomie menšinZprávy ze života Romů
16.10.1998BruselZprávy ze života Romů
24.04.1998PařížZprávy ze života Romů
31.10.1997BruselZprávy ze života Romů
14.08.1997Rasová nesnášenlivost může být překážkou v cestě do EUAktuality
14.07.1997Rasová nesnášenlivost a tolerance fašismu prý může zkomplikovat ČR vstup do EUZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Romské kapely vystoupily na koncertu proti drogám
V následujících minutách se společně vydáme do pražského Paláce Akropolis na koncert proti drogám. Organizace Sananim a kapela Bengas tak společně uspořádali informační kampaň o drogové problematice pro obyvatele Prahy. Na akci vystoupily romské kapely Bengas, Gypsy Melody z Benátek a Čilágos. S kapelníkem skupiny Čilágos z Náchoda Emilem Balážem si povídal Richard Samko.

"Prostě taková věc se neodmítá a každý si uvědomí, že se to může objevit vedle něj v rodině a dnes to je veliký problém, takže Čilágos jde samozřejmě do toho."

Je tady hodně mladých lidí. Jich se to také hodně týká. Je možné, že si z toho dnes něco odnesou, protože se tu dnes o drogách i mluví, nejenom zpívá.

"Je důležité si z toho něco vzít. Zrovna teď povídají o tom problému, vždycky mezi kapelami. Důležité to prostě je."

Pojďme k vám, ke skupině Čilagos. Vy pocházíte z Náchoda. Jak pracujete, co děláte?

"My hrajeme převážně košickou starou muziku, takovou vesnickou. Byli jsme v Americe, Evropu máme za sebou."

Můžete ve stručnosti vaše obsazení?

"Standardní obsazení jsou dvě harmoniky, dva akordeony, baskytara, dvě akustické kytary, rytmika a samozřejmě zpěvy."

Vy jste procestovali nejen Českou republiku, ale i zahraničí.

"To turné bylo ve státě Georgia pro vysoké školy, takže veškeré vysoké školy, které jsou ve státě Georgia jsme objeli. Je jich 14 a my jsem na všech vystupovali."

S jakou návštěvností jste se tam setkali a jak vůbec přijali romskou hudbu? Věděli o ní něco?

"Vůbec o této muzice nic nevěděli, ale samozřejmě je to rytmické, má to svůj náboj, svoje kouzlo, takže si lidé zatančili, zatleskali s námi. Naučili jsme se je i hop hop hop , takže to bylo dobré.

Za tu dobu jste vydalo pouze jedno CD, je to obtížné, CD nahrát?

"Není to vůbec obtížné, ale my nikam nespěcháme, protože my jsme taková ta tradiční kapela. My jsme s tím prvním cédéčkem spokojení, chceme to zkusit v roce 2006 na jaře. Chceme s tím prostě počkat a uvidíme jek to dopadne."

Co je lékem na to , aby takovýto soubor vydržel? Řada romských souborů se po pěti, možná i třech letech, rozpadá.

"To je rodinná kapela. Ti kteří už s námi dnes hrají, byly malé děti, takže vědí, o co jde a baví je to. Jsou spokojení s muzikou a rádi cestují. Samozřejmě rádi vystupují a není problém."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
09.01.2016Už 15 let hraje svým příznivcům kapela BengasO Roma Vakeren
04.07.2015Už devítileté děti mají zkušenosti s drogamiO Roma Vakeren
06.03.2014Organizace Progressive oslaví deset let od založení benefičním koncertem v pražské Malostranské beseděZprávy ze života Romů
26.01.2013Když dítě propadne drogámO Roma Vakeren
19.01.2013O projektu Drogy k životu nepotřebujemeO Roma Vakeren
13.01.2013Míra užívání drog u mládeže klesáO Roma Vakeren
05.01.2013Jaká je současná drogová scénaO Roma Vakeren
05.02.2011Od třinácti let na drogách...O Roma Vakeren
19.11.2010Romský terénní program o. s. Sananim pomáhá toxikomanůmO Roma Vakeren
12.11.2010Sananim bojuje proti závislosti na drogáchO Roma Vakeren
12.11.2010Sdružení Romů v NáchoděO Roma Vakeren
23.04.2010Skupina Bengas připravuje své třetí albumO Roma Vakeren
14.08.2009Kontaktní centrum Most nabízí radu i pomocO Roma Vakeren
24.04.2009V Brně chodí stále více dětí do školy pod vlivem drogO Roma Vakeren
20.02.2009ZprávyO Roma Vakeren
09.01.2009O změnách v kapele Bengas a jejich připravovaném albuO Roma Vakeren
23.12.2008Skupina Bengas nahrála vánoční píseňZprávy ze života Romů
12.12.2008Náchodská kapela Čilágos slaví jeden úspěch za druhýmO Roma Vakeren
22.08.2008Pozvánka na pietní akt a na koncertO Roma Vakeren
19.08.2008Na interkulturním koncertu vystoupí Romové i potomci Sudetských NěmcůZprávy ze života Romů
30.05.2008Z českých skupin na letošním Khamoru vystupovala kapela BengasO Roma Vakeren
27.03.2008Festival Febiofest a Romové Zprávy ze života Romů
14.12.2007Skupina Čilágos pokřtila své druhé album s názvem Tuke - Tobě O Roma Vakeren
26.10.2007Pražská kapela Bengas koncertovala v USAO Roma Vakeren
22.06.2007Kapela Bengas vyrazila na turné po EvropěO Roma Vakeren
06.06.2007Koncert Bengas zdarma v pražské Roxy bude lákat na festival Colours of OstravaZprávy ze života Romů
18.05.2007Kapelu Bengas čeká turné po EvropěO Roma Vakeren
26.01.2007Sdružení Sananim v terénu pracuje s drogově závislýmiO Roma Vakeren
15.12.2006Díky sdružení Romodrom hrála skupina Bengas odsouzeným ve věznici OráčovO Roma Vakeren
15.12.2006Koncert skupiny Bengas ve věznici se odsouzeným líbilO Roma Vakeren
17.10.2006Dnešní koncert skupiny Bengas má upozornit na problematiku romských ghettZprávy ze života Romů
01.09.2006Romské děti z Prahy 3 se rekreovaly v jižních ČecháchO Roma Vakeren
25.08.2006Terciální prevence drogové závislostiO Roma Vakeren
18.08.2006Léčebny pro drogově závisléO Roma Vakeren
11.08.2006Drogy a dluhyO Roma Vakeren
04.08.2006Co je to závislost?O Roma Vakeren
28.07.2006Co znamená sekundární prevence?O Roma Vakeren
21.07.2006Drogy a mýtyO Roma Vakeren
14.07.2006K primární prevenci drogové závislosti patří i diskuse se žáky školO Roma Vakeren
14.07.2006Policista Andrej Ferenc se připravuje ke studiu na vysoké školeO Roma Vakeren
30.06.2006IRU jednala o aktuálních životních podmínkách Romů v Evropě a o diskriminaciO Roma Vakeren
30.06.2006Mládež, alkohol, cigarety a drogyO Roma Vakeren
12.05.2006Kapela Andre peste dobývá pražská pódiaO Roma Vakeren
17.03.2006V pražském klubu Roxy vystoupí několik romských kapel, představí se i zpěvačka Stefanie RusoO Roma Vakeren
30.12.2005Skupina Čilágos je známá u nás i v zahraničíO Roma Vakeren
30.12.2005O čem hraje kapela BengasO Roma Vakeren
14.10.2005Při křtu nového alba skupiny Bengas vládla veselá náladaO Roma Vakeren
14.10.2005S Bengas hraje i mladší generace hudebníkůO Roma Vakeren
09.09.2005Skupina Bengas vydává nové CD s názvem Amen Phiras - My jdemO Roma Vakeren
19.08.2005Na maďarském festivalu Sziget vystoupila česká skupina ČilágosO Roma Vakeren
29.07.2005V Rožnově pod Radhoštěm vystoupila také skupina BengasO Roma Vakeren
15.07.2005Drogy jsou v romské komunitě nekontrolovatelnou zbraníO Roma Vakeren
24.06.2005V pražských ulicích působí romští drogoví terénní pracovníciO Roma Vakeren
22.04.2005Kapela Bengas vyrazí na celosvětové turné s Gipsy KingsO Roma Vakeren
09.04.2005Koncert k Mezinárodnímu dni Romů v pražském klubu Rock CafeFotoaktuality
08.04.2005Během koncertu k Mezinárodnímu dni Romů se v Praze představí nová skupina Black chocolateO Roma Vakeren
01.04.2005Se skupinou Bengas vystoupí na koncertě i nová skupina Black chocolateO Roma Vakeren
25.03.2005Bývalé sociální pracovníky sdružení Host převezme nová společnost StromyO Roma Vakeren
28.01.2005Říká se, že Romové drogy berou, ale neprodávajíO Roma Vakeren
28.01.2005Organizace Host pomáhá Romům závislým na drogáchO Roma Vakeren
14.01.2005Stále více Romů má problémy se závislostí na drogáchO Roma Vakeren
10.12.2004Skupina Bengas uspořádala koncert proti drogámO Roma Vakeren
03.12.2004Romští terénní sociální pracovníci budou pomáhat drogově závislýmO Roma Vakeren
30.07.2004BengasO Roma Vakeren
07.06.2004Výzkum: Romové začínají s drogami v mladším věku než ostatníZprávy ze života Romů
27.04.2004Hudební festival pronikne do málo známých míst PrahyZprávy ze života Romů
19.03.2004Zpěváci Ladislav Boldy a Daniel Landa si s vězni povídali o drogáchO Roma Vakeren
24.01.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
16.01.2004Skupina Bengas hrála ve Zlaté kapličceO Roma Vakeren
19.12.2003Teen Challenge připravuje pro své klienty oslavy VánocO Roma Vakeren
12.12.2003V Trojském zámečku v Praze se setkali absolventi programu Teen Challenge a jejich rodiny s hostyO Roma Vakeren
28.11.2003Protidrogová prevenceO Roma Vakeren
26.09.2003V pražském paláci YMCA se bude promítat film Grofo o problematice drogO Roma Vakeren
05.09.2003V Praze vznikne nové kontaktní středisko pro uživatele drog romské národnostiO Roma Vakeren
01.08.2003Skupina Bengas vystoupí na největším festivalu ve střední a východní EvropěO Roma Vakeren
09.05.2003I mezi Romy přibývá drogově závislýchO Roma Vakeren
09.05.2003Cesta Vladimíra Demetera k hudběO Roma Vakeren
02.05.2003Skupina Bengas pokřtí své debutové album a výtěžek z koncertu věnuje na pomoc IrákuO Roma Vakeren
25.04.2003Křest knihy Agnesy Horvátové O Velké Ramě a jiné příběhyFotoaktuality
25.04.2003ZprávyO Roma Vakeren
20.12.2002Skupina Bengas hrála ve vězniciO Roma Vakeren
18.10.2002Skupina Čilágos pokřtila své nové albumO Roma Vakeren
17.10.2002Křest nového CD skupiny ČilágosFotoaktuality
13.09.2002Rozhovor o drogáchO Roma Vakeren
04.09.2002ČilágosKultura
04.09.2002RespektHudba
19.07.2002ZprávyO Roma Vakeren
30.08.2001Olaští Romové chtějí ve středu v Ostravě zvolit nového králeZprávy ze života Romů
17.08.2001Sbírka pro diagnostické ústavy u veřejnosti nenachází podporuO Roma Vakeren
25.05.2001Romové a drogyZprávy ze života Romů
25.05.2001ZprávyO Roma Vakeren
18.05.2001ChebO Roma Vakeren
11.05.2001O Roma VakerenO Roma Vakeren
11.05.2001OlomoucO Roma Vakeren
11.05.2001Podané ruce pro drogově závislé RomyO Roma Vakeren
20.04.2001PrahaO Roma Vakeren
05.05.2000V Praze se konal seminář o užívání drog mezi RomyZprávy ze života Romů
26.02.2000Projekt primární až terciální drogové prevence PRO 1998Prevence kriminality
26.02.2000Projekt "Olašská rodina"Prevence kriminality
14.08.1998JestřebíZprávy ze života Romů
HudbaHudba
Čilágos: V a mollHudba
Bengas z České republikyKhamoro 2003
Bengas z České republikyKhamoro 2003
Bengas - čerti nebo dovádivé dětiHudba
Bengas: DžaHudba
Křest CD Khamoro v Lucerna Music BaruKhamoro 2003

=[ Zprávy ]=

Hotelový dům v Bohumíně (Foto: ČTK) Obyvatelé hotelového domu v Bohumíně žijí v objektu na vlastní nebezpečí. Tvrdí to zástupci radnice, kteří dnes za doprovodu strážníků městské policie obcházeli poslední lidi, kteří se dosud nevystěhovali. Radnice chtěla mít do dneška objekt prázdný, kvůli plánované rekonstrukci. V domě, který obývají především Romové, stále zůstává 16 lidí, na které se vztahuje předběžné opatření Okresního soudu v Karviné, podle kterého jim město nesmí bránit v přístupu do objektu a nesmí jim odpojit elektřinu a vodu.

Oprava chodníků v Bruntále (komplan-bruntal.wz.cz) Skupina romských pracovníků z Bruntálu se chystá na opravu dalších chodníků. Radnice jejich služeb využívá už třetím rokem a s prací Romů má velmi dobré zkušenosti. S nápadem zaměstnat tímto způsobem bruntálské Romy přišel poradce Městského úřadu pro romské záležitosti Jozef Baláž. Ten loni získal na projekt peníze od Úřadu vlády a Úřadu práce v Bruntále.

Romská střední škola sociální zůstane minimálně rok v Čáslavi. Rozhodli o tom krajští radní a pokud zastupitelstvo jejich záměr schválí, prodlouží kraj vzdělávacímu zařízení smlouvu na pobyt ve své budově do konce června 2006.Vedení školy se zavázalo, že bude včas platit veškeré závazky. Škola se do Čáslavi přestěhovala letos na jaře ze svého původního sídla v Kolíně a při otevření se dostala do platební neschopnosti. Dostávala nízké dotace od státu - asi 4O tisíc korun - režijní náklady ale byly vysoké.

Ve vestibulu krajského úřadu ve Zlíně byla dnes zahájena výstava Zapomenutá a současná romská řemesla. Další výstava o životech v romských osadách nazvaná Tři pohledy začala dnes také ve zlínské knihovně Františka Bartoše. Výstavy pořádá Sdružení dětí a mládeže Romů České republiky a potrvají do konce srpna.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Jak se žije Romům v Česku ]=
Školství a romská média
V pátém dílu seriálu - Jak se žije Romům v Česku se dozvíte o školství a romských médiích. Jaké změny a programy a se připravují pro romské děti a jejich učitele? 18 Romů z Ostravska se u Štrasburského soudu pro lidská práva domáhá soudního líčení kvůli jejich údajné diskriminaci ve vzdělávání. Soud se s jejich případem seznámil 1. března, zatím se čeká na jejich verdikt. Podle Petra Strupka právníka Romů jde o historický případ takového druhu. Více už v příspěvku Richarda Samka.

Foto: Lačhe čhave Romové tvrdí, že byli v letech 1996 až 1999 kvůli svému původu autamaticky přeřazováni do zvláštních škol. V roce 2000 pak podali stížnost na stát s tím, že omezil jejich právo na vzdělání a šanci na budoucí uplatnění v životě. U českých soudů ale neuspěli.

Pomoci dětem s učením se snaží i romští pedagogičtí asistenti. Ti už na některých školách podle Lucie Jindrákové z obecně prospěšné společnosti Nová škola působí už od roku 1993. Už deset let pracuje v celé České republice víc jak 300 romských pedagogických asistentů. Najdete je na různých typech škol, v základních školách, v bývalých zvláštních školách, mateřských školách a vyjímkou jsou asistenti v dětských domovech.

Své romské pedagogické asistenty má i základní škola na Havlíčkově náměstí v Praze. Jsou nezbytnou součástí naší školy, říká Jana Jonková - zástupkyně ředitelky, která spatřuje jako hlavní pomoc dětem komunikaci s učiteli. Dále pak s rodinou. Jedním z pěti asitentů, kteří na škole pracují je Pavel Bily. Na stejné škole se sám učil. "S učitelkami si rozumíme ve třídách při vyučování máme rozděléné úkoly a navzájem se repektujeme, práce je to náročná, ale důležitá. Dnes máme děti na učilištích a středních školách". A jak vnímají asistenta samotní studenti. "Pomáhá nám s matematikou češtinou, ta mi dříve nešla, je to Rom a rozumí nám."

Od 1. ledna 2005 nový školský zákon činnost zvláštních škol zrušil. Mají se přeměnit na školy základní a vytvářet speciální třídy pouze pro děti, které potřebují více pozornosti.

O podobných případech si můžete více přečíst v romských periodikách. První romský tisk vycházel již v tehdejším Československu na počátku 70.let, ale jen krátce. Po přitvrzení totalitního režimu byl zrušen. Od roku 1989 pak vzniklo a zaniklo několik titulů. V České republice v dnešní době existují dva měsíčníky a jeden čtrnáctideník. Už od roku 1999 vycházejí romské noviny Romano hangos což znamená v překladu romský hlas. Vydává je Společenství Romů na Moravě. V novinách najdete kromě publicistiky, zpravodajství i kulturu. Jsou psané dvojjazyčně česky i romsky. Zatímco noviny Romano hangos patří k nejstarším u nás naopak nejmladším časopisem je Romano voďi - Romská duše, který vydává občanské sdružení Romea. Už od roku 2002 můžete na internetových stránkách sdružení Dženo slyšet radiové vysílání Radio Rota. Kromě zpravodajských pořadů radio nabízí romskou hitparádu, zajímavé hosty a zabrousit můžete také do tajů čar a kouzel. Jak nám prozradil ředitel sdružení Dženo Ivan Veselý do budoucna chystají i televizní vysílání. Pokud by vás zajímala odbornější romská literatura, zaměřte se na knižní vydání sborníku Džaniben nebo-li Vedění. Základním jazykem je romština, ale přečíst si informace můžete v češtině i slovenštině. Pokud vás romská média zajímají podívejte se stránky www.romove.cz, kde najdete informace o dětském časopisu Kereka, nebo vysílání Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu O Roma vakeren- Romové hovoří.

To byl poslední díl seriálu Jak se žije Romům v Česku.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
02.04.2016Co přinese inkluze pedagogům?O Roma Vakeren
13.02.2016Sběr dat pomáhá lépe integrovat děti v britských školáchO Roma Vakeren
23.01.2016Britské zkušenosti s pedagogickou prací s romskými žáky se přenáší i do ČeskaO Roma Vakeren
16.01.2016Proč základní školy odmítají romské žáky?O Roma Vakeren
09.01.2016Co přinesl rok 2015 a co ovlivní život některých Romů i v budoucích letechO Roma Vakeren
09.01.2016Třetinu žáků Základní školy Trmice tvoří romské děti a jsou dobře začleněnyO Roma Vakeren
21.11.2015Lucie Ščuková se za Česko zúčastnila konference Inclusiv education – Take action!O Roma Vakeren
25.04.2015Podle zprávy Amnesty International Česko stále diskriminuje romské děti ve školstvíO Roma Vakeren
07.03.2015Magdalena Karvayová v Ostravě motivuje romské rodiče, aby své děti zapsali do nesegregovaných základních školO Roma Vakeren
14.02.2015Kanadský velvyslanec Otto Jelinek diskutoval s Romy o problémech ve vzdělávání Romů v ČeskuO Roma Vakeren
07.02.2015Novinky v českém školstvíO Roma Vakeren
13.12.2014Online příručka Chci to řešit nabízí učitelům řešení projevů šikany, nesnášenlivosti nebo xenofobie ve školáchO Roma Vakeren
06.12.2014Ministr školství navrhuje povinnou docházku do školky v posledním roce před nástupem do školyO Roma Vakeren
29.11.2014Česko se ohradilo proti obvinění Evropské komise, že ve školách diskriminuje RomyO Roma Vakeren
29.11.2014Výstava Jak ztratit další generaci představuje fotografie Romů, kteří se postavili proti diskriminaci ve vzdělávacím systémuO Roma Vakeren
13.11.2014Smutné výročí rozsudku D. H. připomíná, že se situace Romů v Česku ani po sedmi letech nezměnilaZprávy ze života Romů
10.09.2014Novela školského zákona může být krok správným směrem, řekli rodiče a neziskové organizace předsedům parlamentních školských výborůZprávy ze života Romů
06.09.2014Budoucí školský ombudsman nepovažuje fungování praktických škol za problémO Roma Vakeren
17.07.2014Mami, tati, já chci do školy!Zprávy ze života Romů
28.06.2014Díky projektu Učí (se) celá rodina už se děti těší do školyO Roma Vakeren
19.05.2014Vyjádření ředitelky Muzea romské kultury Jany Horváthové k návrhu novelizovat školský zákonZprávy ze života Romů
08.04.2014Nápad poslanců TOP 09 na výuku v romštině považují ve škole v Obrnicích za nesmyslO Roma Vakeren
08.04.2014Speciální romské třídy na školách a romština jako pomocný vyučovací jazyk - zbytečnost nebo šance?O Roma Vakeren
27.02.2014V Liberci se konala konference o asistentech pedagoga pro žáky se sociálním znevýhodněnímZprávy ze života Romů
22.02.2014Skupina Aufori v Hradci Králové rozjíždí program Učí (se) celá rodinaO Roma Vakeren
15.02.2014Proč se v Česku v praxi nedaří inkluzivně vzdělávat?O Roma Vakeren
25.01.2014Pracovníci sdružení Vzájemné soužití doprovázeli romské děti k zápisu do základních školO Roma Vakeren
17.01.2014Romské děti: Nechte nás s Vašimi dětmi sedět v jedné lavici!Zprávy ze života Romů
26.10.2013Hana Bandyová: V našich školách nevidíte, že by se české dítě nebavilo s romskýmO Roma Vakeren
24.08.2013Přípravy do školyO Roma Vakeren
01.08.2013Duchcovským strážníkům pomáhá už deset členů dohledové službyZprávy ze života Romů
14.05.2013Vzdělávání v Karlovarském kraji bude více inkluzívní, slíbil krajZprávy ze života Romů
21.02.2013Rada Evropy tvrdě kritizuje Česko za údajnou diskriminaci RomůZprávy ze života Romů
18.02.2013United Gipsy Crew: Rapem proti segregaciZprávy ze života Romů
16.02.2013„Pošlete ho do základky, aby z něj něco bylo“ – rapují mladí RomovéO Roma Vakeren
12.02.2013Nedávejte děti do praktických škol, vzkazují mladí rapeři romským rodičůmZprávy ze života Romů
02.02.2013Marie Mirgová je nejmladší asistentkou pedagoga v základní škole na pražském ŽižkověO Roma Vakeren
26.01.2013Práce asistentů pedagoga je ohroženaO Roma Vakeren
01.12.2012V českém školství se pět let po rozsudku Evropského soudu pro lidská práva nic nezměniloO Roma Vakeren
27.11.2012Ministerstvo školství chce omezit praktické školy kvůli diskriminaci RomůZprávy ze života Romů
26.11.2012Ministerstvo chystá plán, jak nerušit praktické školy. Alespoň prozatímZprávy ze života Romů
17.11.2012Uplynulo pět let od rozsudku Evropského soudu pro lidská práva o diskriminaci romských dětí v českém školstvíO Roma Vakeren
10.11.2012S bojem proti rasismu začíná Diecézní charita ostravsko-opavská již na základních školáchZprávy ze života Romů
08.11.2012Zamčenou pyramidou knih upozornili aktivisté na diskriminaci romských dětíZprávy ze života Romů
08.11.2012Navzdory zákonům a kritice zvenčí jsou tisíce zdravých dětí v praktických školáchZprávy ze života Romů
02.10.2012Nová kniha vnáší světlo do desegregace Romů ve školstvíZprávy ze života Romů
09.08.2012V Česku roste počet tříd pro sociálně znevýhodněné předškolákyZprávy ze života Romů
02.08.2012O situaci na praktických školách bude jednat ministr školství s ombudsmanemO Roma Vakeren
18.02.2012Jak si vedou romské děti z Česka v britských školáchO Roma Vakeren
01.09.2011Děti ve Varnsdorfu raději nenosí s sebou peníze ani mobilyZprávy ze života Romů
16.07.2011Koalice Společně do školy usiluje o rovný přístup romských dětí ke vzděláníO Roma Vakeren
16.07.2011O osudech Národního akčního plánu inkluzivního vzděláváníO Roma Vakeren
30.05.2011Odborníci pracující na přípravě Národního akčního plánu inkluzivního vzdělávání končíZprávy ze života Romů
28.05.2011Projekt Nová šance usiluje o umístění romských dětí do základních školO Roma Vakeren
15.01.2011Romské děti z vyloučených lokalit končí svou školní kariéru dříve než jejich vrstevníciO Roma Vakeren
29.12.2010Podle průzkumu mají romské děti menší šanci na středoškolské vzděláníZprávy ze života Romů
29.12.2010Kam odcházejí romské děti po základní školeZprávy ze života Romů
26.11.2010O školství s Milanem KováčemO Roma Vakeren
30.04.2010Podtatranská základní škola Šumiac má úspěchy v integraci romských dětíO Roma Vakeren
05.03.2010Z§vůle práva žádá vyšetření motivu pobodání romského žákaZprávy ze života Romů
09.10.2009Ve výuce dějepisu asi nastanou změnyO Roma Vakeren
25.09.2009Projekt Motivace romských rodičů na poli vzděláváníO Roma Vakeren
25.09.2009Konference na téma překonávání sociálního znevýhodnění ve vzděláváníO Roma Vakeren
11.09.2009Základní školu Masarykova opouštějí dětiO Roma Vakeren
28.08.2009I v roce 2009 trvá segregace romských dětí v ČRO Roma Vakeren
15.05.2009Mají být ve třídě pouze romské děti?O Roma Vakeren
28.11.2008Koalice neziskových organizací Společně do školO Roma Vakeren
28.11.2008Andrej Mirga, poradce pro Sinti a Romské záležitosti ve VaršavěO Roma Vakeren
28.11.2008Mnohé romské děti zažívají na škole šikanuO Roma Vakeren
21.11.2008Mezinárodní konference Vzdělání bez bariér – Romské děti v České republiceO Roma Vakeren
21.11.2008Podle ministra školství budou moci romské děti chodit do běžných základních škol až za několik letO Roma Vakeren
21.11.2008Nadace OSF PrahaO Roma Vakeren
21.11.2008Romské děti jsou mnohdy automaticky zařazovány do praktických školO Roma Vakeren
03.10.2008Doučování dětí ve vyloučených lokalitáchO Roma Vakeren
08.08.2008I o prázdninách se některé děti připravují do školyO Roma Vakeren
18.07.2008Chorvatsko nediskriminovalo romské žáky, řekl soud ve ŠtrasburkuZprávy ze života Romů
13.06.2008Jaké vzdělávací aktivity nabízí Základní škola na pražském Havlíčkově náměstíO Roma Vakeren
17.08.2007Nová příručka "Jak pracovat s romskými žáky"O Roma Vakeren
03.08.2007Ivan Veselý byl jmenován do pracovní skupiny při MŠMT pro vzdělávání romských dětíO Roma Vakeren
04.10.2006Kvalitní a systematické vzdělávání je klíčem k integraci RomůZprávy ze života Romů
19.09.2006Nová škola představuje projekt Rozlety a zve k zapojení žáků základních školZprávy ze života Romů
01.09.2006Nový školní rok začíná...O Roma Vakeren
29.08.2006V bezplatném kurzu pro zájemce o ukončení základního vzdělání je ještě několik volných místZprávy ze života Romů
12.05.2006Základní škola v Cítolibech u LounO Roma Vakeren
24.02.2006V Evropském parlamentu zněly stížnosti na diskriminaci romských dětíO Roma Vakeren
24.02.2006Romské děti nemusí končit ve zvláštních školáchO Roma Vakeren
24.02.2006V Českých Budějovicích vznikla segregovaná třída pro RomyO Roma Vakeren
10.02.2006Romové prohráli spor u Evropského soudu pro lidská právaO Roma Vakeren
11.11.2005Změny a dopady týkající se funkce asistenta pedagogaO Roma Vakeren
25.10.2005Romské organizace nabízejí školám spolupráciZprávy ze života Romů
21.10.2005Absolventka Technické univerzity v Liberci napsala diplomovou práci na téma Vzdělanost RomůO Roma Vakeren
09.09.2005V Cítolibech u Loun je ukázková základní školaO Roma Vakeren
22.07.2005Zhodnocení práce romských asistentůO Roma Vakeren
04.03.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
04.03.2005Verdikt zněl: "Základní školu by nezvládla."O Roma Vakeren
25.02.2005U vzniku romských pedagogických asistentů stála Helena Balabánová z OstravyO Roma Vakeren
29.10.2004Mladí Romové nemají informace o vlastní kultuřeO Roma Vakeren
22.10.2004Romský asistent na školách musí mít pedagogické minimumO Roma Vakeren
22.10.2004Připravuje se program pro školy přihlížející k etnickým skupinámO Roma Vakeren
03.09.2004Nový školní rokO Roma Vakeren
27.08.2004Školní rok už je za dveřmiO Roma Vakeren
02.07.2004V Praze je škola pro děti s neznalostí českého jazykaO Roma Vakeren
11.06.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
09.06.2004Do základní školy ve Vsetíně nastoupí více romských dětíZprávy ze života Romů
09.01.2004Na základních školách by se měla vyučovat i romštinaO Roma Vakeren
03.10.2003Předškolní příprava romských dětí se v Broumově osvědčilaO Roma Vakeren
19.09.2003Pomoc pro žáky devátých ročníků při výběru povoláníO Roma Vakeren
01.08.2003Albína Tancošová stála u zrodu projektu romských asistentů na školáchO Roma Vakeren
23.05.2003Jakou budoucnost mají romští asistenti?O Roma Vakeren
03.07.1998BruntálZprávy ze života Romů
30.04.1998Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
06.03.1998KolínZprávy ze života Romů
16.01.1998ChanovZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Společnost Člověk v tísni otevřela v Chomutově nové centrum
Na severu Čech v Chomutově otevřela společnost Člověk v tísni nové centrum. Jak řekl Marii Vrábelové Martin Šimáček největším problémem je situace v Dukelské ulici.

"V Dukelské ulici v tuto chvíli dochází tomu, že jsou tam nastěhovávány unimobuňky, šest unimoduněk. Pět z nich je obytných a jedna je sociální zařízení pro těch pět ostatních buněk. V nedávné době tam znovu hořelo, bohužel. Znamená to , že dva staré domky, ve kterých doposud jedna rodina bydlela půjdou k demolici, respektive ta demolice už tam započala. Ta rodina se přesune do jedné z těch unimobuněk a ty další čtyři poslouží lidem, kteří doposud v Dukelské ulici nebydleli a město je vede jako dlužníky na nájemném. Já myslím, že to je tragédie toho místa."

To znamená, že budou i sociálně vyloučeni, že nebudou zařazeni do společnosti.

"V té Dukelské ulici v tuto chvíli žije obrovské množství lidí, kteří běžně platí své nájmy, kteří se normálně starají o své byty a kteří se třeba snaží sehnat si práci, jenomže si tak jako ostatní musí nést tu nálepku těchto nepřizpůsobivých lidí. Když toto místo, které je už teď je přelidněné, ještě více přelidníme dalším množstvím lidí, kteří nemají ideální životní situaci, právě v tento okamžik, tak je docela dobře možné, že se tam třeba zase zhorší podmínky pro bydlení. Bude tam větší nepořádek, budou se tam snáze prosazovat ti, kteří to místo pro život kvalitativně zhoršují a bude se tam třeba i více prosazovat lichva. V horším případě se tam může dostat i prostituce. Vždycky tam budou horší hygienické podmínky, vždy se odtamtud bude hůře dostávat do zaměstnání a dětem se tam bude hůř chodit do školy. To je ten problém."

S jakým cílem vy chcete něco změnit?

"Tak my jsme v intenzivním kontaktu s městem. Nabízíme dost komplexní službu založenou na terénní sociální práci. S každým jednotlivě pracujeme. A když se snažíme jednotlivě pomáhat, je veliká šance, že se ten člověk třeba chytí na trhu práce, ve společnosti a bude moci samostatně fungovat. Tam je právě potřeba, aby město přistoupilo k tomu našemu programu a aby těmto lidem, kteří se dokáží v životě postavit na nohy, nabídlo nějakou alternativu. Třeba nějaké sociální bydlení nebo alespoň možnost bydlení v centru města, nebo alespoň uvnitř toho města, aby ti lidé měli prostě nejen ty povinnosti, ale pocítili i nějaká práva. Když budou ta práva a ty povinnosti v rovnováze, tak jsme přesvědčeni o tom, že řada těch lidí, kteří teď na Dukelské jsou, tak tam být nemusí. To město v tuto chvíli udělalo ten ne příliš šťastný krok s těmi unimobuňkami, ale věříme, právě díky těm různým jednáním, že se podaří, a pan místostarosta Kozák to i naznačil, udělat modelově případ, ve kterém se jedna nebo dvě rodiny, po té co se jim podaří nastartovat ty ozdravné procesy, budou moci přesunout do toho města. To by bylo skvělé a budeme věřit, že potom budou moci následovat i další rodiny."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
05.08.2014Romský festival Chomutov 2014Zprávy ze života Romů
20.09.2011Šluknovsko dostalo stovku míst veřejně prospěšných pracíZprávy ze života Romů
30.04.2011Hudebník a vypravěč Art Napoleon seznámil romské děti s indiánskou kulturouO Roma Vakeren
16.04.2011Při hře "C´est la vie" se žáci připravují na životO Roma Vakeren
29.03.2011Nemoc bezmocných: lehká mentální retardaceZprávy ze života Romů
26.02.2011Projekt Uč se, more nabízí tzv. retrostipendiaO Roma Vakeren
11.02.2011Projekt “Uč se, more” se zaměří na vzdělávání dětí ze sociálně znevýhodněného prostředíZprávy ze života Romů
09.04.2010Jirkov a Člověk v tísniO Roma Vakeren
24.11.2009Chomutovská radnice nesouhlasí s Kocábovou zprávouZprávy ze života Romů
23.11.2009Kocáb předloží zprávu o situaci chomutovských dlužníků v exekuciZprávy ze života Romů
25.08.2009Chomutovská radnice vyrazila za dlužníkyZprávy ze života Romů
26.06.2009Ústecký soud dal za pravdu kritikům exekucí v ChomutověZprávy ze života Romů
21.05.2009Slyšení v Senátu ladí postup měst proti neplatičůmZprávy ze života Romů
21.05.2009Řápková v Senátu obhajovala postup chomutovské radnice, Kocáb za sebe poslal mluvčíZprávy ze života Romů
17.04.2009Mezinárodní den Romů v ChomutověO Roma Vakeren
03.04.2009Rada Romů v Chomutově připravila bohatý program k oslavě Mezinárodního dne RomůO Roma Vakeren
13.03.2009Chomutov řeší letité problémy s dlužníkyO Roma Vakeren
03.03.2009Jak Džamila Stehlíková hodnotí počínání svého nástupceZprávy ze života Romů
27.02.2009V Chomutově exekutoři vybírali dluhy při vyplácení sociálních dávekO Roma Vakeren
27.02.2009Jak se vede v horkém křesle ministru Kocábovi?Zprávy ze života Romů
23.02.2009Exekuce sociálních dávek v Chomutově budou pokračovatZprávy ze života Romů
31.10.2008Jan Šipoš ze společnosti Člověk v tísniO Roma Vakeren
22.08.2008Člověk v tísni představil výsledky projektu POLISO Roma Vakeren
23.05.2008Zábavné workshopy formou hryO Roma Vakeren
19.10.2007Projekt Vzdělání proti sociálnímu vyloučeníO Roma Vakeren
21.09.2007Kurz multikulturní výchovy pro pedagogyO Roma Vakeren
17.08.2007V letním kině v Chomutově bude romský festivalO Roma Vakeren
03.08.2007O sociálním vyloučení pojednává nová publikace Kdo drží Černého PetraO Roma Vakeren
29.06.2007Společnost Člověk v tísni působí zhruba ve 110 vyloučených lokalitáchO Roma Vakeren
15.12.2006V Ústí nad Labem pomáhá Člověk v tísni nezaměstnaným a romským dětemO Roma Vakeren
17.02.2006Gulo Čar vyrážejí Likviduj!Tour proti ghettůmZprávy ze života Romů
10.02.2006Projekt Polis společnosti Člověk v tísni má pomoci sociálně slabým rodinámO Roma Vakeren
15.07.2005Člověk v tísni připravuje nový projekt pro sociálně slabéO Roma Vakeren
08.07.2005Sociálně slabí občané mohou v Kladně využít služeb kontaktního centraO Roma Vakeren
24.06.2005V Chomutově vzniklo nové centrum pro sociálně slabéO Roma Vakeren
12.05.2005V Kladně otevřeli kontaktní centrum společnosti Člověk v tísniZprávy ze života Romů
04.05.2005Chomutov podpoří sdružení Romů, jež uklidí problémovou lokalituZprávy ze života Romů
22.04.2005Rada Romů Chomutova sdružuje chomutovské organizaceO Roma Vakeren
22.03.2005V Chomutově bude i letos pomáhat Romům terénní pracovníkZprávy ze života Romů
03.02.2005Člověk v tísni zahájil kampaň proti chudinským ghettůmZprávy ze života Romů
30.08.2004Menšinám v Chomutově chybějí informace, město to chce napravitZprávy ze života Romů
20.02.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
19.12.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
10.10.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
05.09.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
15.08.2003Před rokem vyhlásila společnost Člověk v tísni veřejnou sbírku SOS POVODNĚO Roma Vakeren
08.08.2003Situace Romů v Chomutově a Jirkově je složitáO Roma Vakeren
06.06.2003ZprávyO Roma Vakeren
04.04.2003Organizace Enya pomáhá lidem postiženým povodní v KarlíněO Roma Vakeren
21.03.2003Rodiny postižené povodní mohou žádat o příspěvekO Roma Vakeren
21.03.2003ZprávyO Roma Vakeren
14.03.2003Projekt Varianty zavede interkulturní vzděláváníO Roma Vakeren
10.01.2003ZprávyO Roma Vakeren
08.11.2002Otec bude pykat za svého synaO Roma Vakeren
25.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
23.08.2002Romové v Ústí nad Labem ještě nemohou po povodních domůO Roma Vakeren
02.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
26.07.2002V ČR se školili romští sociální pracovníci a koordinátoři ze SlovenskaO Roma Vakeren
19.07.2002Vyšla nová kniha o historii RomůO Roma Vakeren
07.06.2002ZprávyO Roma Vakeren
17.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
04.05.2002V ČR vznikají podle Mladé fronty Dnes etnická ghetta, naplněná sociálně slabými RomyZprávy ze života Romů
11.01.2002ZprávyO Roma Vakeren
14.12.2001Nový dokumentární film České televize se zabývá lichvouO Roma Vakeren
23.11.2001OstravaO Roma Vakeren
28.09.2001Společnost Člověk v tísni působí v Jarovnici na SlovenskuO Roma Vakeren
22.06.2001Je možné zažádat o odškodněníO Roma Vakeren
29.03.2001Program VariantyZprávy ze života Romů
26.02.2000Sociální pracovník do Matiční ulice?Zprávy ze života Romů
09.02.2000Společnost Člověk v tísni představila projekt na pomoc RomůmZprávy ze života Romů
Bengas - čerti nebo dovádivé dětiHudba

=[ Reportáž ]=
Mají jídla připravovaná takzvaně "po cikánsku" něco společného s Romy?
Dnes se popáté a naposled vypravíme na výstavu "Kaľi phuv - parno maro / Černá země - bílý chléb", která do 30. září probíhá v Muzeu romské kultury v Brně. V souvislosti s ní jsme si v minulých pořadech povídali o tom, jak se romská tematika promítá do kultury většinové společnosti například v hudbě, literatuře, ve filmu nebo v lidové kultuře. Jana Šustová si pozvala k mikrofonu kurátorku výstavy Janu Polákovou, která nám prozradí, odkud pocházejí exponáty této výstavy, a v druhé části rozhovoru nám vysvětlí, jak je to vlastně s jídly připravovanými takzvaně "po cikánsku".

Z jakých míst jste sbírali exponáty vystavené na této výstavě?

"Základem jsou exponáty našeho muzea, Muzea romské kultury, ale mimo to máme několik zajímavých a řekla bych i vzácných exponátů vypůjčených. Třeba loutka cikánky z počátku 20. století z Muzea loutkářských kultur v Chrudimi. Máme tam originální textilní tištěný kapesníček od Mikoláše Alše vypůjčený z Textilního muzea u České skalici. Máme kostýmy z Národního divadla v Brně a třeba také originální obraz Josefa Lady Večer u cikánů z roku 1930, který je ze soukromých sbírek vnuka autora, pana Josefa Lady."

Na výstavě je také možné vidět řadu výrobků potravinářských. Hlavně tedy cikánskou omáčku, nebo také recepty "po cikánsku". Mají vůbec tyto produkty a recepty něco společného se skutečnou romskou kuchyní?

"Když jsem tyto věci vyhledávala a nacházela, tak jsem přemýšlela, co by vlastně měli mít s tou tradiční romskou kuchyní společného. A protože tradiční romská kuchyně, řekla bych, je poměrně chudá na materiál, prostě podle toho co měli Romové na dosah. Byly to většinou brambory, mouka, maso velmi výjimečně. Pokud se jednalo a maso, tak spíš třeba, které vlastně dostávali, ale rozhodně to ty recepty "po cikánsku" co jsou ,nebo třeba cikánské ražniči a podobně, tak s tou tradiční kuchyní nemají nic společného. Je tam spousta slaniny, česneku, papriky, pepřem, takové, myslím si, že je to i docela známé, že kdokoliv si představí něco "po cikánsku", tak je to třeba s lečem a je to hodně pikantní. Ale zřejmě to má původ v tom, že Romové v Maďarsku byly hodně sžití s tou majoritou, s okolím. No a z Maďarska pochází paprika , jak všichni víme, a rajčata. To jsou tam asi největší produkty zeleninové. Asi z tohoto důvodu jsou do těch jídel "po cikánsku" dávány v hojné míře."

Můžete uvést příklady receptů, které jste shromáždili? Recepty "něčeho po cikánsku".

"To bylo skoro všechno. Od studených předkrmů, kde jsou hlavně vejce "po cikánsku", přes teplé, kde jsou cikánské toasty, například, přes maso, což je vlastně jakýkoliv druh masa, hovězí, vepřové, telecí,kuřecí nebo kachna "po cikánsku", až po sladké recepty, po dezerty, kde je třeba zmrzlinový pohár Cikánka nebo cikánské řezy."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
24.06.2005Romská hudba ovlivnila hudbu většinové společnostiO Roma Vakeren
17.06.2005S romskou tematikou se setkáváme v umění i v lidové kultuřeO Roma Vakeren
10.06.2005Slovo "Cikán" nebo "cikánský" se vyskytuje v názvech obcí, přírodních útvarů, rostlin i ve jménech lidí a zvířatO Roma Vakeren
03.06.2005Výstava Černá země - bílý chléb mapuje vliv romské kultury na kulturu většinovouO Roma Vakeren
27.05.2005Brněnská muzejní noc přilákala řadu návštěvníků do Muzea romské kulturyO Roma Vakeren

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Naladit si nás můžete opět za týden v pátek ve 20.05 na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. V úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií. Naše vysílání najdete také na internetové adrese www.romove.cz.

Příště vám nabídneme aktuality ze života Romů a chybět samozřejmě nebude ani romská hudba.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vakeren - ada šuniben predal tumende.

Mějte se moc pěkně, klidný víkend.

Romale but bacht te sasťipen. Ačhen Devleha.

Obsah článku:
Reportáž:  Češka se stala první vicemiss mezinárodní soutěže Miss Roma International 2005
Reportáž:  Postavení romských médií je složité kvůli nedostatku financí
Reportáž:  Romské kapely vystoupily na koncertu proti drogám
Zprávy: 
Jak se žije Romům v Česku:  Školství a romská média
Reportáž:  Společnost Člověk v tísni otevřela v Chomutově nové centrum
Reportáž:  Mají jídla připravovaná takzvaně "po cikánsku" něco společného s Romy?

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2022
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz