Vyhledávání
26.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, kterou vede Anna Poláková. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý pátek od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz.Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Pale hin parašťovin u amen sam pale tumenca. Jek ora šunena amaro vakeriben "O Roma vakeren"!

Připravili jsme pro vás celou hodinu aktualit a zajímavostí ze života Romů a nebude chybět ani romská hudba.

The adaďives predal tumende kerďam reporty, andalo amaro dživipen. Phenaha - tumenge nevimata u šunena the romane giľa šukar šuniben.

Peršo vakeraha pale grupa Gipsy, džana amenca andro Parlamentos, kaj sikavenas o Lety u Písku u vakeraha mek la romaňa poradkyňaha, so kerel buti pre Praha pandž.

Nejdříve vám představíme romského Hip Hopera a kapelu Gypsy. Vydáme se do Parlamentu na výstavu věnovanou Letům u Písku a dozvíte se, jak pomáhá Romům romská poradkyně z Prahy 5.

Paľis tumen dodžanena pale romani historia the palo amare lavutara. Džana amenca džana Ustende u amaro šuniben zaphandaha vakeribnaha pale amare tradicii.

V druhé polovině O Roma vakeren se v našem seriálu dozvíte, jak se vyvíjela historie romského národa a kdy se začali Romové usazovat na českém území. Jak podporují zaměstnanost Romů v Ústí nad Labem nám řekne primátor Petr Gandalovič a také se vydáme na výstavu, která se zabývá vlivem romské kultury na kulturu většinovou. Tolik namátkou z programové nabídky a teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Richard Samko.


=[ Reportáž ]=
Romský Hip Hoper Radek Banga si říká Gipsy
22-ti letý Romský Hip Hoper Radek Banga si říká Gipsy. Hip Hop je součástí jeho života od 12-ti let. Kromě toho se živí i jako producent a mimo jiné je autorem písně - Letím ke hvězdám, kterou složil pro finalistky loňské Superstar. K mikrofonu ho pozval Richard Samko.

Gipsy Proč Romák jako ty, dělá hip hop?

"Byl jsem prostě v situaci a podmínky, ve kterých vyrůstáš a jsou lidi, kteří tě k tomu dostanou. Já, třeba, s Cikánama vyrůstal do nějakého věku a pak jsem prostě z té komunity odešel. Protože většinou začali všichni brát "hero" a máma se nás spíš od toho snažila odehnat, abychom se ani neučili romsky: "Naučíte se pořádně česky, buďte ve škole, studujte! Já chci, abyste hlavně studovali, abyste byli pořádní kluci." A tak jsem začal vyhledávat jiné komunity a dostal jsem se právě k černochům ze Spojených států, kteří mi prostě víceméně ten hip hop ukázali. A mě to tak zabilo. Jaký ten hip hop je, kolik má možnosti, že jsem tomu úplně propadl. V nějakých dvanácti třinácti letech."

O čem hip hop je?

"Je to všechno, čím žiješ vlastně. V těch Spojených státech je hip hop kultura černé komunity. Hip hop je to, jak se oblékají. Hip hop je to, jak žijí, jak mluví, jaké používají slova. Hip hop jsou grafity, break dance. Hip hop je spoustu věcí dohromady. Je to vlastně určitý styl života, který ty uznáváš."

Kde bereš inspiraci? Texty, hudba. Děláš si všechno sám?

"Samozřejmě. Všechno si dělám sám a tu inspiraci získávám většinou z toho, co žiju. Úplně ve všem, protože já žiju dost pestrý život odmalička. Třeba do těch osmnácti let se mi stalo tolik věcí, co třeba spoustu lidí v životě nezažije."

O čem zpíváš?

"Já zpívám, prostě napíšu text, který mě zrovna napadne. Jestli mám depku, napíšu něco depresivního. Jo, třeba stane se, dám příklad. Třeba mě podrazí kamarád, napíšu o tom, že mě podrazí kamarád. Třeba Syndrom Snop má určitě konkrétní styl a to je trochu mystický hip hop, jakože používá třeba mystické prvky, biblické prvky, egyptské prvky. Ale furt je to ten hip hop a furt do toho patří ta ulice."

Syndrom Snop, vlastně jste tři kluci, dva ne-Romové ty jsi Rom. Je to nějak přitažlivé? To že tam vystupuje Romák?

"Já si myslím, že to z toho Syndromu Snop dělá to, co to je. Protože na té scéně, než jsem přišel já, tak nikdo nebyl. Tmavý. Sice jsem první, kdo to dotáhl tak daleko, v té hip hopové komunitě. Většinou na nás chodí Gadžové a já jsem třeba ze severu, tak u nás chodí i Romové. Ale Gadžové prostě, ti to berou tak, že: "Podívej se na to! Je to Rom! Takhle daleko!" Takže to určitě dělá hodně jako, jo."

Spolu s Radkem Bangou hrají i Vojtěch Lavička a Vladimír Demeter, kteří se věnují tradiční romské muzice. Proč pozvání Gypsyho přijali a jaký vliv může mít Hip-Hop na romskou hudbu?

"Spojení romské muziky a hip hopu je úplně skvělé. Podle toho, jak jsem chytali lidi, kteří z toho byli úplně ulítlí, tak si myslím, že to má budoucnost."

A jakou roli tady hrajete vy? Při vystoupení?

"Vláďa musí, ten to má daleko těžší, protože ty musíš držet všechny ty rytmické části. On vlastně všechny kytary, které byly předtím na cédéčku samostatné, které vydal Gipsy, tak se musel Vláďa naučit."

"Všechno, co si on tam natočil, jako do té hudby podklad na ten svůj rap, tak tu kytaru, co on tam měl, tak já ji vlastně hraju naživo. To je něco hrozného. Tam jsou prostě takové kila a ty takty jsou úplně takové, co neznám, prostě, no. Takže jako já si musím dát pozor, abych nevypadl."

Vy sami - naučili jste se už něco rapovat?

"No, naučili: "Life of a Roma...."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
07.03.2015Vojta Lavička se svou novou skupinou Gypsy Spirit vydal album Drom andro tiro jiloO Roma Vakeren
21.02.2015Bezbřehé aktivity houslisty a novináře Vojty LavičkyO Roma Vakeren
21.09.2013Skupina Gipsy.cz vydala nové album UpgradeO Roma Vakeren
30.03.2013Časosběrný dokument "Vojta Lavička: Nahoru a dolů" přichází do kinO Roma Vakeren
09.03.2013Festival Jeden svět přinese předpremiéru časosběrného dokumentu Vojta Lavička: Nahoru a dolůO Roma Vakeren
02.03.2013Filmový festival Jeden svět představí také pět dokumentů o RomechO Roma Vakeren
11.12.2012Vánoční koncert Gipsy.cz bude v Lucerna baru i s nadílkouZprávy ze života Romů
21.04.2012Vojta Lavička a Benga showO Roma Vakeren
30.09.2011Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
16.06.2011Radoslav Banga jde příkladem mladým RomůmZprávy ze života Romů
07.05.2011Novinky skupiny Gipsy.cz: album Desperado a plánovaná svatbaO Roma Vakeren
25.06.2010Nový singl Gipsy.cz: Aha!O Roma Vakeren
29.08.2008Gipsy.cz, romská identita a patálie s "bílou paní"O Roma Vakeren
15.08.2008Skupina Gipsy.cz roztančila rumunské publikumO Roma Vakeren
19.06.2008Česká streetparty v BruseluZprávy ze života Romů
13.06.2008Česko se představuje v Bruselu - po včerejší streetparty dnes vystoupí skupina Gipsy.czZprávy ze života Romů
22.05.2008Nové album skupiny Gipsy.cz s názvem Reprezent bude od pondělí v prodeji v digitální verziZprávy ze života Romů
25.03.2008Gipsy.cz převezmou v Lucerna Music Baru Zlatou desku Zprávy ze života Romů
26.10.2007Skupina Gipsy.cz se vrátila z úspěšného turné po Jižní KorejiO Roma Vakeren
28.08.2007Gipsy.cz uvedou nový klip k hitovce Jednou na ROMantické plážiZprávy ze života Romů
09.07.2007Festival Colours of Ostrava 2007 propukne již ve čtvrtekZprávy ze života Romů
23.03.2007Gipsy.cz získal sošku Anděla jako objev rokuO Roma Vakeren
20.03.2007Gipsy.cz hlavní hvězdou koncertu proti rasismuZprávy ze života Romů
17.03.2007Gipsy dostal Anděla za rok 2006 v kategorii objev rokuFotoaktuality
21.11.2006V brněnské Flédě pokřtí Gipsy.cz své nové album a uskuteční se tam i Husovický skřivánekZprávy ze života Romů
13.11.2006Romský hip hop vol. 1Zprávy ze života Romů
03.11.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
02.11.2006Rapper Gipsy vydává nové album Romano Hip HopZprávy ze života Romů
09.04.2005Koncert k Mezinárodnímu dni Romů v pražském klubu Rock CafeFotoaktuality
14.02.2005Rapper Gipsy vystoupí se senegalským ženským triemZprávy ze života Romů
04.02.2005BBC a Radio Praha připravili dokument o českých a anglických romských spisovatelíchO Roma Vakeren
09.05.2003Cesta Vladimíra Demetera k hudběO Roma Vakeren
30.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
12.01.2002Být Romem / Být RomkouFilmy
16.11.2001O dvou nových dokumentárních filmech Být Romem, Být RomkouO Roma Vakeren
09.11.2001PrahaO Roma Vakeren
15.01.1999PrahaZprávy ze života Romů
21.08.1998Rožnov pod RadhoštěmZprávy ze života Romů
Co se říká o romské hudběHudba
Filmy s romskou tematikouFilmy

=[ Reportáž ]=
V Poslanecké sněmovně probíhá výstava "Lety - příběh zamlčené genocidy"
V budově Poslanecké sněmovny je od pondělí výstava fotografií s názvem "Lety - příběh zamlčené genocidy", která představuje jednak dokumenty z tábora v Letech u Písku a jednak fotografie romských rodin, jejichž členové zahynuli v nacistických táborech smrti. Jedná se o druhou prezentaci této výstavy. Její premiéra proběhla letos v dubnu v prostorách Evropského parlamentu v Bruselu. O slavnostním zahájení výstavy vám více poví Jana Šustová.

Jan Hauer před portrétem své sestry Marie, jež později zahynula v Osvětimi (Foto: ČTK) Výstava se koná pod záštitou předsedy poslanecké sněmovny, Lubomíra Zaorálka, který při slavnostním zahájení připomněl i podíl českých dozorců na týrání Romů v táboře v Letech:

"V té době, kdy k těm událostem došlo, tak jsme vlastně k té genocidě byli určeni všichni, kteří v této zemi žili, protože v roce 1940 vznikl plán na likvidaci obyvatelstva v českých zemích, na Moravě. Genocida, která se plánovala se netýkala jen židů a Romů, a vlastně také všech nás samotných. Já to vzpomínám proto, protože je v tom samozřejmě určitá krutá ironie, že ti, kteří byli také určeni k likvidaci, se byli schopni podílet na likvidaci těch ještě slabších než byli oni sami."

Václav Havel (Foto: ČTK) Zahájení výstavy se zúčastnil také exprezident Václav Havel, který v roce 1995 odhalil památník obětem v Letech. Premiér Jiří Paroubek k tomu uvedl:

"Je to spíše náhoda, ale přesto stojí zato zmínit, že výstava se koná téměř přesně po deseti letech od významné události, kterou bylo slavnostní odhalení památníku romským obětem z cikánského tábora v Letech."

Premiér Jiří Paroubek dále pokračoval:

Premiér Jiří Paroubek zahájil výstavu (Foto: ČTK) "Uvědomme si, že i v naší společnosti se setkáváme s projevy nesnášenlivosti a okrajově i obdivu k nacismu. Stačí připomenout setkávání nacionalistických skinheadů, verbální a fyzické útoky na příslušníky romského etnika a další projevy národnostní nesnášenlivosti. Do dneška jsme nedokázali zcela vyřešit problém soužití české většiny s romskou menšinou. Jsem přesvědčen, že i takováto akce, jako je dnes otevíraná výstava, přispívá k pozitivním posunům v této oblasti a přinejmenším vytváří prostor k diskusi. Česká vláda, její příslušné orgány i spousta občanů působících v nevládních organizacích vykonali za uplynulých deset let mnoho dobré práce. Bylo vynaloženo nemálo finančních prostředků ze státních i jiných zdrojů a vynaloženo nemálo lidského úsilí při řešení problémů romského etnika. Vláda bude i nadále věnovat pozornost řešení těchto problémů a jsem přesvědčen, že tímto způsobem bude nejlépe naplňovat odkaz, který nám oběti táborů v Letech a v Hodoníně u Kunštátu zanechali."

Václav Havel a Čeněk Růžička (Foto: ČTK) Na slova premiéra o tom, že vláda bude v řešení romských problémů naplňovat odkaz, který nám romské oběti táborů v Hodoníně u Kunštátu a v Letech zanechali, reagoval Čeněk Růžička z výboru pro odškodnění romského holocaustu:

"Nejlepším naplněním romského odkazu obětí nacismu je zrušení prasečáku v Letech a rekreačního střediska v Hodoníně. To je také nejlepším odkazem budoucím generacím. Jménem romských vězňů koncentračních táborů a pozůstalých po obětech žádám jasné a srozumitelné stanovisko vlády České republiky."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
01.08.2017Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už záříZprávy ze života Romů
06.08.2016Vyvěšení vlajek, hudba i vzpomínky připomněly oběti romského holocaustuZprávy ze života Romů
28.05.2016Vláda intenzivně jedná s majitelem vepřína v Letech u Písku o jeho odkoupeníO Roma Vakeren
23.01.2016ReportážO Roma Vakeren
16.01.2016Mezinárodní kampaň podpoří odstranění vepřína na místě bývalého nacistického tábora v Letech u PískuO Roma Vakeren
08.08.2015Na oběti holocaustu Romů se vzpomínalo i v Letech u PískuO Roma Vakeren
23.05.2015Vzpomínky Arnošta Vintra na dětství v Letech u Písku a v OsvětimiO Roma Vakeren
16.05.2015Před 20 lety prezident Václav Havel odhalil památník v Letech u PískuO Roma Vakeren
11.05.2015Ve středu se v Letech u Písku uskuteční pietní aktZprávy ze života Romů
05.05.2015V Letech u Písku se 13. května uskuteční pietní aktO Roma Vakeren
04.08.2014Tomio Okamura odmítl kritiku svého výroku o romském táboře v LetechZprávy ze života Romů
12.07.2014U příležitosti Dne holocaustu Romů uvede pražské Divadlo Ponec hru Lety – 1942O Roma Vakeren
31.05.2014Den romského odbojeO Roma Vakeren
18.05.2014Zapomenuté výročí romského odbojeZprávy ze života Romů
13.05.2014Aktivisté blokují vepřín v Letech, kde stál pracovní tábor pro Romy. Chtějí jeho likvidaciZprávy ze života Romů
12.05.2014Premiér Bohuslav Sobotka navštívil LetyZprávy ze života Romů
10.05.2014V Letech u Písku lidé uctili památku romských obětí holocaustuO Roma Vakeren
10.05.2014Ani Sobotkova vláda zřejmě nenajde peníze na likvidaci vepřína v Letech u PískuZprávy ze života Romů
03.08.2013Jiří Rusnok přislíbil odstranění vepřína v Letech u PískuO Roma Vakeren
02.08.2013Jiří Rusnok na pietním shromáždění v Letech přislíbil řešit odstranění vepřínaZprávy ze života Romů
01.08.2013Oběti romského holocaustu v Letech u Písku připomene pietní shromážděníZprávy ze života Romů
08.07.2013Památník v Letech má nový model tzv. cikánského táboraZprávy ze života Romů
01.06.2013Dominik Duka: Nejvzornějšími, nejlepšími a nejzbožnějšími žákyněmi byly romské dívkyO Roma Vakeren
26.05.2013V Letech u Písku uctili oběti romského holocaustu za účasti kardinála Duky i příslušníků jiných církvíO Roma Vakeren
13.05.2013V Letech uctili památku obětí romského holocaustu. Piety se zúčastnil DukaZprávy ze života Romů
11.05.2013Romská dívka Settela Steinbach se stala symbolem dětského holocaustuO Roma Vakeren
09.05.2013Kardinál Duka se v Letech u Písku pomodlí za romské oběti holocaustuZprávy ze života Romů
24.10.2012Nacistická genocida Romů je varováním pro současnost, zaznělo při odhalení památníku v BerlíněZprávy ze života Romů
31.07.2012Ve čtvrtek uplyne 70 let od založení „Cikánského tábora Lety“Zprávy ze života Romů
14.07.2012Pietní shromáždění organizované Památníkem Lidice v Letech u Písku některým Romům vadíO Roma Vakeren
19.05.2012Romové, zástupci parlamentu i diplomaté uctili památku obětí romského holocaustuO Roma Vakeren
21.05.2011Účastníci pietního aktu v Letech u Písku opět volali po odstranění vepřínaO Roma Vakeren
13.05.2011Účastníci pietního aktu v Letech volali po odstranění vepřínaZprávy ze života Romů
07.05.2011Vzpomínáme ještě dnes na romské oběti holocaustu?O Roma Vakeren
09.04.2011V Letech u Písku je řada novinek a v Lidicích výstava o genocidě RomůO Roma Vakeren
21.03.2011Pietní místo Lety na Písecku otevírá návštěvnickou sezónuZprávy ze života Romů
09.02.2011V Památníku Lidice byla zahájena putovní výstava „Lety život za plotem“Zprávy ze života Romů
08.10.2010Vepřín v Letech u Písku zůstane, vláda nemá penízeZprávy ze života Romů
20.08.2010Pietní shromáždění k uctění památky obětí holocaustu v Hodoníně u KunštátuO Roma Vakeren
30.07.2010Na oběti romského holocaustu by se nemělo zapomínatO Roma Vakeren
18.06.2010Lety na Písecku mají nový památník obětem holocaustuZprávy ze života Romů
28.05.2010Rumunská velvyslankyně Daniela Gitmanová v Letech u PískuO Roma Vakeren
14.05.2010Pietní akt v Letech u PískuO Roma Vakeren
14.05.2010V Letech si připomněli památku obětí romského holocaustuZprávy ze života Romů
26.08.2009Stavbou památníku v Letech u Písku se zabývá vládaZprávy ze života Romů
26.08.2009Kabinet podpořil úpravy pietního místa v Letech u PískuZprávy ze života Romů
29.05.2009Lety u Písku se snad dočkají úpravO Roma Vakeren
15.05.2009Pietního aktu v Letech u Písku se zúčastnila i řada studentůO Roma Vakeren
15.05.2009Jan Hauer vzpomíná na život svých předkůO Roma Vakeren
15.05.2009Nejen Romy znepokojuje nárůst extremismuO Roma Vakeren
30.01.2009Ke Kocábovým prioritám patří vepřín v LetechZprávy ze života Romů
29.01.2009Kocáb: Jednání o možné stavbě památníku v Letech u Písku začalaZprávy ze života Romů
18.07.2008Vepřín v Letech u Písku stojí a stojí...O Roma Vakeren
22.02.2008Jaký bude další osud vepřína v Letech u Písku? O Roma Vakeren
31.08.2007Výstava Zaniklý svět představuje dějiny původních Romů a Sintů v českých zemíchO Roma Vakeren
13.06.2007Německé organizace apelují na přemístění vepřína z LetZprávy ze života Romů
18.05.2007V Letech u Písku si lidé připomněli památku obětí romského holocaustuO Roma Vakeren
14.05.2007Čeněk Růžička: Prasečák v Letech nemá co pohledávatZprávy ze života Romů
14.05.2007Publicita hloupostiZprávy ze života Romů
13.05.2007Pietu u bývalého romského koncentračního tábora narušili nacionalistéZprávy ze života Romů
13.05.2007Fašisti a policie skandálně zneuctili pietní aktZprávy ze života Romů
11.05.2007V Letech u Písku se uskuteční pietní akt romským obětem nacismuZprávy ze života Romů
11.05.2007V Letech u Písku bude znovu pietní aktO Roma Vakeren
06.04.2007Vláda pro nový památník v Letech u PískuZprávy ze života Romů
02.02.2007O Roma VakerenO Roma Vakeren
13.09.2006Umělecké skupina Pode Bal upozorňuje na bývalý romský tábor v LetechZprávy ze života Romů
30.06.2006Podle policie členové extremistické Národní strany nespáchali v Letech u Písku žádný trestný činO Roma Vakeren
26.05.2006Na počátku stála myšlenka o čistotě rasyZprávy ze života Romů
19.05.2006Romští aktivisté a někteří politikové si přejí vyřešení kauzy v Letech u PískuO Roma Vakeren
08.04.2006Romové si připomněli osud obětí tábora v LetechZprávy ze života Romů
10.03.2006Vláda se zabývala odkoupením vepřína v Letech u PískuO Roma Vakeren
10.02.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
03.02.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
02.02.2006Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
23.01.2006Neúspěšný pokus o dialog v Letech u PískuZprávy ze života Romů
21.01.2006V Letech byli zadrženi dva romští aktivistéZprávy ze života Romů
20.01.2006Národní strana umístila v Letech u Písku kontroverzní památníkO Roma Vakeren
20.01.2006Nacistické pronásledování Romů se dá srovnat s osudem židovské komunityO Roma Vakeren
20.01.2006Vzpomínky bývalé vězenkyně tábora v Letech u PískuO Roma Vakeren
13.01.2006Nové spory kolem památníku v Letech u PískuZprávy ze života Romů
13.01.2006Národní strana rozvířila spory kolem tábora v Letech u PískuO Roma Vakeren
02.12.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
25.11.2005Vláda počítá s odkoupením vepřína v Letech u PískuO Roma Vakeren
04.11.2005Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
12.08.2005Kauza Letů u Písku bude vyřešena asi až příští rokO Roma Vakeren
24.06.2005V Senátu probíhá výstava Lety - příběh zamlčené genocidyO Roma Vakeren
21.06.2005Romové požadují jasné stanovisko vlády k památníku v LetechZprávy ze života Romů
17.06.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
03.06.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
25.05.2005Vláda chce jednat o zrušení vepřína v Letech s jeho majiteliZprávy ze života Romů
20.05.2005V Evropském parlamentu se debatovalo o Letech u PískuO Roma Vakeren
20.05.2005Svatopluk Karásek vítá postoj EU k situaci v Letech u PískuO Roma Vakeren
20.05.2005Evropský parlament vyzval Českou republiku ke zrušení vepřína v Letech u PískuO Roma Vakeren
13.05.2005Pietní akt dnes připomene Romy, kteří zahynuli v táboře v LetechZprávy ze života Romů
13.05.2005Lidé si připomněli osud Romů, kteří zahynuli v táboře v LetechZprávy ze života Romů
13.05.2005V Letech u Písku proběhl pietní akt k uctění památky zahynulých RomůO Roma Vakeren
12.05.2005Špidla nehodlá radit české vládě s vepřínem v LetechZprávy ze života Romů
10.05.2005Právo: Uhl žaluje Ransdorfa kvůli výroku o táboře v LetechZprávy ze života Romů
29.04.2005Karásek: Opět se bude jednat o zrušení vepřína v LetechZprávy ze života Romů
29.04.2005Klaus: O vepřínu v Letech by se mělo rozhodovat v Česku, ne v EUZprávy ze života Romů
29.04.2005Evropské centrum pro práva Romů vítá rezoluci EP o situaci RomůZprávy ze života Romů
29.04.2005Romští předáci přivítali rezoluci na zrušení vepřína v LetechZprávy ze života Romů
29.04.2005Paroubek je pro zrušení vepřína v LetechZprávy ze života Romů
29.04.2005Politici se zřejmě vrátí k debatě o zrušení vepřína v LetechZprávy ze života Romů
28.04.2005EP odsoudil diskriminaci Romů, ČR má zrušit vepřín v LetechZprávy ze života Romů
19.04.2005Výstava v EP má přispět k odstranění velkovýkrmny prasat v LetechZprávy ze života Romů
09.04.2005Romové se kvůli Letům obracejí na Klause i mezinárodní instituceZprávy ze života Romů
08.04.2005Zástupci Romů dnes znovu vyzvali k odstranění vepřína v LetechZprávy ze života Romů
08.04.2005Zástupci romských organizací se sešli v Letech u PískuO Roma Vakeren
20.08.2004Tisk: Vepřín v Letech na Písecku vadí německým RomůmZprávy ze života Romů
20.08.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
30.07.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
29.07.2004Němečtí Romové vyzývají Česko, aby zrušilo vepřín v LetechZprávy ze života Romů
14.05.2004Lety u PískuO Roma Vakeren
14.05.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
16.05.2003Romové v Letech u Písku uctili památku obětí holocaustuO Roma Vakeren
16.05.2003Anketa mezi účastníky pietního aktu v Letech u PískuO Roma Vakeren
16.05.2003Rozhovor s Čeňkem Růžičkou o Letech u PískuO Roma Vakeren
16.05.2003Rozhovor s Ondřejem Giňou o Letech u PískuO Roma Vakeren
16.05.2003Rozhovor s Fedorem Gálem o Letech u PískuO Roma Vakeren
16.05.2003ZprávyO Roma Vakeren
09.05.2003ZprávyO Roma Vakeren
11.04.2003Pravoslavní křesťané uctili v Letech u Písku památku zesnulýchO Roma Vakeren
21.03.2003Pravoslavná církev posvětí v Letech u Písku nový křížO Roma Vakeren
03.01.2003Přehled událostí uplynulého rokuO Roma Vakeren
17.05.2002V Letech u Písku byl odhalen nový památníkO Roma Vakeren
05.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
04.06.2001Lety u PískuO Roma Vakeren
18.05.2001Vepřín tam stále stojíO Roma Vakeren
18.05.2001Pietního aktu v Letech se zúčastnila i řada významných osobnostíO Roma Vakeren
18.05.2001Po tři dny Romové vartovali v Letech u PískuO Roma Vakeren
11.05.2001OlomoucO Roma Vakeren
07.05.2001Romové stále usilují o obnovení pietního místa v Letech u PískuZprávy ze života Romů
07.05.2001Romové kritizují vládu kvůli stavu památníku v Letech na PíseckuZprávy ze života Romů
20.04.2001PrahaO Roma Vakeren
13.04.2001Pietní akt věnovaný památce romských obětí holocaustu v Letech u PískuO Roma Vakeren
06.04.2001Lety u PískuO Roma Vakeren
05.04.2001ProsinecHistorie
11.06.2000Romové položili věnce k pomníku romským obětem války v LetechZprávy ze života Romů
11.06.2000Nepoučení z holocaustu může vést podle Romů k opakování minulostiZprávy ze života Romů
11.06.2000Výbor pro odškodnění romského holocaustu nevěří, že vepřín v Letech bude v dohledné době zbouránZprávy ze života Romů
05.05.2000V Muzeu holocaustu ve Washingtonu je k vidění celý archiv tábora v LetechZprávy ze života Romů
26.02.2000Vladimír MlynářAnketa
26.02.2000ROK 1995Historie
26.02.2000O Roma VakerenO Roma Vakeren
26.02.200022. května 1998O Roma Vakeren
26.02.2000Česká republika podle amerického ministerstva zahraničí v zásadě lidská práva dodržujeZprávy ze života Romů
15.05.1999Rychetský: Vláda je pouze pro dokončení pietní úpravy v LetechZprávy ze života Romů
14.05.1999Mezinárodní protestní akce za odstranění vepřína v Letech na PíseckuZprávy ze života Romů
19.02.1999PrahaZprávy ze života Romů
12.02.1999PrahaZprávy ze života Romů
05.02.1999BruselZprávy ze života Romů
22.01.1999České BudějoviceZprávy ze života Romů
10.07.1998PrahaZprávy ze života Romů
10.07.1998České BudějovicZprávy ze života Romů
03.07.1998Lety na PíseckuZprávy ze života Romů
26.06.1998PrahaZprávy ze života Romů
29.05.1998Více než tisícovka lidí podepsala petici proti zbourání výkrmny vepřů v Letech u PískuZpravy
22.05.1998LetyZprávy ze života Romů
08.05.1998Pietní akt Letech u PískuZprávy ze života Romů
05.05.1998PrahaZprávy ze života Romů
24.04.1998PrahaZprávy ze života Romů
20.02.1998PrahaZprávy ze života Romů
23.01.1998PrahaZprávy ze života Romů
05.12.1997LondynZprávy ze života Romů
25.09.1997PrahaZprávy ze života Romů
25.07.1997PrahaZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Smíchovští Romové mají problémy především s placením nájemného
V Praze 5 na Smíchově mají Romové problémy především s placením nájemného a často se stává, že jsou vystěhováváni ze svých bytů. Jak řekla Marii Vrábelové romská poradkyně Božena Danielová, snaží se jim pomáhat...

"Především vidím problém v práci. Pokud by byla práce, pak už není problém si najít byt. Bytová otázka a práce, to je jeden celek."

Dá se pro ně něco udělat, aby je zaměstnali? Protože většinou, když sami chodí a ptají se po práci, tak většinou tu práci neseženou.

"No, máte pravdu. Myslím si, že teďkom budeme mít jednání s paní Vávrovou i s panem starostou. Chystáme si sem i odbor sociálních věcí s tím, že by se měla utvořit pro tyto lidi nějaká práce. Myslím si, že by bylo dobře, kdyby bylo třeba u úřadu práce, kterou by dávali. Třeba uklízečské práce, vyčišťování půdních, sklepních prostorů a nejenom to. Romáci umějí i dlažby dělat, komunikační práce."

Romové jsou dlouhou dobu nezaměstnaní. Je těžké už pro ně najít tu motivaci, aby začali pracovat nebo jak oni to vlastně snášejí?

"No, já vám řeknu, že už jsou teda skeptičtí k tomu, že by je někdo někdy to a začnou pít. Vždyť se podívejte! Celý Smíchov to jsou drogy. Rom nikdy prášky nebral, natož drogu. Kde jsme pokročili? Co s nimi za pět za deset let? Co se stane? To jsou gheta, utvořené na základě toho, že nemají práci, není práce, chytají se všeho."

To je zřejmě další problém. Větší počet narkomanů a rozšířené drogy mezi Romy.

"To když vidíte Roma, kde to není zvykem, aby byl opuštěný, ležel na lavičce. Copak, u jiných národů to je tak zvykem, že jsou samostatní. Ale my jsme zvyklí žít pohromadě, pomáhat si a dnes už vidím, ten postup spěje hodně dolů. A kdo si ho teď vezme? Rodina se od něho obrátí a všechno a Rom zůstane sám, umírá. Když bude práce, nebudou drogy. Jak dlouho to bude ještě trvat, než ta práce bude. Kde ty drogy budou pokračovat? Jsou tu drogy a potom co bude? Pak je konec."

Ze Smíchova a vůbec z Prahy jak se muselo vystěhovat hodně Romů, máte zprávy o tom, kam šli?

"Ti, kteří měli placení, ti tam zůstali. Ti, kteří neměli, tak se buď odstěhovali k příbuzným a hlavně, byla to věc, co mě mrzí, a co jsem se dozvěděla a i vím, co teď chodím po lidech, tak že měli třeba dluh na nájem. Byl tam třeba jenom padesát někde víc, někdo sedmdesát. Ale dalo se, že by se splátkovým kalendářem, aby to splatili. Jenže ten byl tak vychytralý, co to odkoupil, podepsali to, dali jim peníze s tím, že si najdou byt. Oni ty peníze přijali a tím to končilo. Ani město s tím bohužel nemůže. Pro ty lidi dostáváme. Na azylátech nám hodně pomáhají. Ale oni už mají takové ponaučení. Ti lidi si sáhli na dno, všechno a věřte mi, že se snaží spolupracovat s námi. Městská část jim pomáhá, jak může v rámci svých možností. Bytů je málo a pokud nemají práci, aby dospěli k tomu, že budou moci tyto rodiny platit nájemné. Ale myslím si, že už jenom ten úspěch, že se dostali třeba na azylový dům. Tam začali spolupracovat, na sobě spolupracovat, na děti."

Na Praze 5 ale jsou ještě neplatiči. Máte je podchycené, spolupracujete s nimi, aby právě o ten byt nepřišli?

"No samozřejmě. To jsou ti, kteří přišli ještě včas za námi. Snažíme se najít právníky. Jednáme o odročení soudu, snažíme se s městským úřadem napojit i se sociálníma pracovníkama, kurátorky. Abychom rozložili platby rozložené, aby mohli zaplatit postupně. Dáváme jim rady nebo snažíme se třeba ne byt tak velký ale třeba menší a bývá tam možnost ten dům vyplatit a pak po čase, třeba za tři za čtyři roky, aby zase vyšli vzhůru a zase si mohli tam najít třeba větší byt."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
02.01.2016Úhrady za bydlení a co by měla obsahovat nájemní nebo podnájemní smlouvaO Roma Vakeren
28.03.2015Nová koncepce sociálního bydleníO Roma Vakeren
28.03.2015Ombudsmanka si posvítila na diskriminaci menšin při pronajímání nemovitostíO Roma Vakeren
04.04.2013Česká republika stále nemá ucelenou koncepci sociálního bydleníZprávy ze života Romů
06.08.2012Lidé z ostravského ghetta Přednádraží stěhování odmítajíZprávy ze života Romů
30.06.2012Radnice v Novém Boru vystěhovala Romy z bytůO Roma Vakeren
27.08.2011Co dělat, když zkrachuje firma, která Vám rekonstruuje byt?O Roma Vakeren
23.04.2011Prodlení při placení nájmuO Roma Vakeren
12.02.2011Konference o zlepšování přístupu Romů k bydleníO Roma Vakeren
02.02.2011Open Society Fund Praha pořádá konferenci Jak zlepšit přístup Romů k bydleníZprávy ze života Romů
17.09.2010Problémy s řemeslníkyO Roma Vakeren
20.08.2010Vytopená domácnostO Roma Vakeren
09.07.2010PodnájemO Roma Vakeren
02.07.2010Deregulace nájemnéhoO Roma Vakeren
25.05.2010EU přijímá nová opatření ke zlepšení podmínek bydlení romských komunitZprávy ze života Romů
23.04.2010Nová koncepce dostupnosti bydlení pro lidi akutně ohrožené sociálním vyloučenímO Roma Vakeren
08.04.2010Romové po návratu z Kanady nemají ve Volarech bydleníZprávy ze života Romů
03.03.2010Bytová družstva budou jednat o nepřizpůsobivých sousedechZprávy ze života Romů
18.09.2009Problémy Romů v oblasti bydleníO Roma Vakeren
03.04.2009Neplacení nájemnéhoO Roma Vakeren
06.03.2009Přihlašování osob ve společné domácnostiO Roma Vakeren
06.02.2009Důvody k výpovědi z pronajatého bytu bez přivolení souduO Roma Vakeren
23.01.2009Kdy můžeme dostat výpověď z nájemního bytu bez přivolení souduO Roma Vakeren
09.01.2009Podnájem a výpověď z bytuO Roma Vakeren
31.10.2008Převod nájemní smlouvyO Roma Vakeren
17.10.2008Na co je třeba dbát při podnájmu bytuO Roma Vakeren
10.10.2008Jak postupovat při podepisování nájemní smlouvyO Roma Vakeren
04.01.2008Romové a problémy s bydlením O Roma Vakeren
21.09.2007Problémy po nezaplacení nájmuO Roma Vakeren
22.02.2007Spor o formu pomoci RomůmZprávy ze života Romů
21.02.2007Čunek: Někteří vystěhovaní Romové na opravy peníze už dostaliZprávy ze života Romů
11.12.2006Na domy vsetínských Romů na Jesenicku je vyhlášena exekuceZprávy ze života Romů
09.12.2006Podle senátního výboru byla stěhováním Romů na Jesenicko zřejmě porušena lidská právaZprávy ze života Romů
08.12.2006Podle senátního výboru byla stěhováním Romů na Jesenicko zřejmě porušena lidská právaZprávy ze života Romů
15.11.2006Romové podali na starostu Čunka a jeho kolegy trestní oznámeníZprávy ze života Romů
13.11.2006Vystěhovaní Romové z Jesenicka se do Vsetína zatím nevrátiliZprávy ze života Romů
05.11.2006Peníze na výstavbu buněk pro vystěhované Romy pocházely od státuZprávy ze života Romů
02.11.2006Kasal kritizoval Čunkovo řešení problémů s romskými neplatičiZprávy ze života Romů
20.10.2006Olomoucký kraj odsoudil stěhování vsetínských Romů na JesenickoZprávy ze života Romů
09.06.2006Novela občanského zákona zjednodušila výpověď z bytuO Roma Vakeren
09.06.2006O novele občanského zákona s právníkemO Roma Vakeren
02.06.2006Novela Občanského zákoníku mění podmínky výpovědi z bytuO Roma Vakeren
12.05.2006O vystěhování neplatičů z bytů už nemusejí rozhodovat soudyO Roma Vakeren
14.04.2006Novela občanského zákoníku přinese nájemníkům řadu problémůO Roma Vakeren
09.01.2006Vláda startuje monitoring romských komunitZprávy ze života Romů
04.02.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
04.02.2005Musíme platit nájemné za dva byty, ačkoliv jeden přechodně neužíváme?O Roma Vakeren
02.02.2005Le Monde poukazuje na diskriminaci Romů v České republiceZprávy ze života Romů
01.02.2005Hradecký kraj navrhl Kostelci pomoc při oddlužení RomůZprávy ze života Romů
23.07.2004Pětice Romů z Jeseníku přišla o střechu nad hlavouO Roma Vakeren
25.06.2004Pardubický magistrát nepřiděluje byty všem oprávněným žadatelůmO Roma Vakeren
11.06.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
10.06.2004Romové ve Španělsku míří z ghett do paneláků, v ČR spíše naopakZprávy ze života Romů
04.05.2004MfD: Romové z Ústí mají strach z moravských vyděračů nájemnéhoZprávy ze života Romů
13.02.2004Na co se zaměřit při koupi bytu či nemovitostiO Roma Vakeren
06.02.2004Jak financovat život ve vlastním doměO Roma Vakeren
24.01.2004Jak získat nemovitost nebo bytO Roma Vakeren
16.01.2004Jak získat bytO Roma Vakeren
09.01.2004Jak nepřijít o střechu nad hlavouO Roma Vakeren
09.01.2004Co se děje v brněnském romském středisku Drom?O Roma Vakeren
05.12.2003Jaké jsou možnosti řešení problémů Romů s bydlenímO Roma Vakeren
31.10.2003Jak vidí situaci Romů v ČR tajemník rady vlády Czeslaw Walek?O Roma Vakeren
31.10.2003Převod nájemní smlouvy na nového nájemníka bývá často problémemO Roma Vakeren
24.10.2003Práva nájemníků při přidělení náhradního bytuO Roma Vakeren
10.10.2003K velkým problémům Romů patří dluhy na nájemnémO Roma Vakeren
10.10.2003Co mají Romové dělat, aby nepřišli o byt, ve kterém celá léta bydlí?O Roma Vakeren
05.09.2003Občanské sdružení za lidská práva romských občanů se snaží zlepšit životní podmínky Romů na JesenickO Roma Vakeren
20.06.2003ZprávyO Roma Vakeren
16.05.2003Romská rodina z Terezína se po povodních nemá kam vrátitO Roma Vakeren
28.02.2003V ústecké Matiční ulici budou místní a dobrovolníci opět uklízet odpadFotoaktuality
20.12.2002ZprávyO Roma Vakeren
20.12.2002Jak se žije na pražském sídlištiO Roma Vakeren
13.12.2002Možnosti přidělení obecních bytůO Roma Vakeren
06.12.2002V jakém případě máte právo na úhradu finančních prostředků po rekonstrukci obecního bytuO Roma Vakeren
29.11.2002Nájemní právo na bytO Roma Vakeren
29.11.2002Bourá se prostějovská lokalita U Svaté AnnyO Roma Vakeren
22.11.2002ZprávyO Roma Vakeren
15.11.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
08.11.2002Po jaké době neplacení nájemného může být tento fakt důvodem k vystěhování dlužníka nájemcem z bytu?O Roma Vakeren
25.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
25.10.2002Jak žije jedna karlínská rodina postižená povodněmiO Roma Vakeren
25.10.2002Jak zákon pamatuje na lidi v případě nekvalitního bydleníO Roma Vakeren
04.10.2002Kdo má právo dědit byt v osobním vlastnictvíO Roma Vakeren
30.08.2002Náhrada bytu u majitelů po povodníchO Roma Vakeren
30.08.2002Kde budou bydlet obyvatelé Karlína, kteří přišli o byt?O Roma Vakeren
30.08.2002Popovodňová Matiční uliceO Roma Vakeren
23.08.2002Obyvatelé Karlína se již mohli podívat do místa svého bydlištěO Roma Vakeren
23.08.2002Jak postupovat při ztrátě nájemní smlouvy během povodněO Roma Vakeren
23.08.2002Romové v Ústí nad Labem ještě nemohou po povodních domůO Roma Vakeren
23.08.2002Obyvatelé pražského Karlína nalezli útočiště na strahovských kolejíchO Roma Vakeren
09.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
14.06.2002Pronajímání části bytuO Roma Vakeren
04.05.2002V ČR vznikají podle Mladé fronty Dnes etnická ghetta, naplněná sociálně slabými RomyZprávy ze života Romů
26.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
19.04.2002Máme vyměnit malý ale státní byt za větší v domě se soukromým majitelem?O Roma Vakeren
12.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
12.04.2002Mámě měnit státní byt za byt u soukromého majitele?O Roma Vakeren
05.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
05.04.2002Trvalý pobytO Roma Vakeren
29.03.2002Trvalý pobytO Roma Vakeren
22.03.2002Byty pro děti z dětských domovůO Roma Vakeren
22.03.2002Camp Kristina se stal útočištěm Romů bez přístřešíO Roma Vakeren
18.01.2002Romové se stěhují z ProstějovaO Roma Vakeren
13.07.2001SlovenskoO Roma Vakeren
29.06.2001PlzeňO Roma Vakeren
04.05.2001PrahaO Roma Vakeren
27.04.2001ŠvédskoO Roma Vakeren
27.04.2001Zoufalé bytové podmínky romských rodin v NymburceO Roma Vakeren
13.04.2001Mladá BoleslavO Roma Vakeren
13.04.2001Romové se stěhují z Mladé Boleslavi do okolních vesnicO Roma Vakeren
06.04.2001Ústí nad labemO Roma Vakeren
09.07.2000Prostějované vyzvali v petici radnici, aby zasáhla proti RomůmZprávy ze života Romů
09.07.2000V Bratislavě jednala OBSE o situaci Romů v EvropěZprávy ze života Romů
09.07.2000Vystěhování novopackých Romů je podle ústecké starostky etnickou čistkouZprávy ze života Romů
09.07.2000Ústecká starostka nedostala možnost jednat v Nové Pace o RomechZprávy ze života Romů
04.07.2000Novopačtí Romové se odmítají vystěhovat ze zdemolovaného domuZprávy ze života Romů
05.05.2000Novopačtí Romové se zatím do Ústí nad Labem nepřistěhovaliZprávy ze života Romů
05.05.2000Romové absolvovali v rámci projektu komunitního bydlení školeníZprávy ze života Romů
05.05.2000Vláda finančně pomůže vzniku romského komunitního bydlení v BrněZprávy ze života Romů
24.03.2000První domkáři opustili Matiční uliciZprávy ze života Romů
22.03.2000Romové požadují vlastní úřadZprávy ze života Romů
14.03.2000Tragédie v romské osadě Jarovnice v roce 1998Historie
26.02.2000ČervenecHistorie
26.02.2000SrpenHistorie
26.02.2000Romové z Písku se za asistence radnice přestěhovali na TřebíčskoZprávy ze života Romů
22.02.2000Straškovští Romové se dnes nastěhovali do nových bytůZprávy ze života Romů
01.12.1999Další ústečtí občané v okolí Matiční žádají vykoupení svých domkůZprávy ze života Romů
23.04.1999Uhl: Starosta neměl k dohodě o plotu v ústecké Matiční ulici svoleníZprávy ze života Romů
21.04.1999Domkáři z Matiční ulice píší vládě, aby odvolala Petra UhlaZprávy ze života Romů
13.04.1999Beseda s Petrem Uhlem v Prostějově skončila pro nezájem Romů fiaskemZprávy ze života Romů
15.01.1999Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
18.12.1998KolínZprávy ze života Romů
14.08.1998Valašské MeziříčíZprávy ze života Romů
07.08.1998OstravaZprávy ze života Romů
15.05.1998Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
25.09.1997Ceska TrebovaZprávy ze života Romů
28.08.1997OstravaZprávy ze života Romů
14.08.1997V Liscine nechtějí nepřizpůsobivé rodinyAktuality
07.08.1997OstravaZprávy ze života Romů
ChanovFakta o Romech

=[ Zprávy ]=

Představitelé romských organizací v Česku nebudou zatím usilovat o vznik jediné zastřešující organizace, která by Romy zastupovala. Vyplynulo to ze setkání zástupců sedmi romských sdružení a společností a středočeského romského koordinátora v Praze. Loni v dubnu vzniklo sdružení Parlament Romů ČR, které zpočátku mělo ambice stát se jejich zástupcem. Některá známá romská sdružení však k němu měla od počátku výhrady a nevstoupila do něj. Organizace však budou spolupracovat a společně postupovat a to hlavně při naplňování programu takzvané Dekády.

Po spravedlnosti volali v Jablonci nad Nisou účastníci pietní vzpomínky na Roma Milana Bílého. Ten zemřel po rvačce s dvacetiletým mužem v Janově nad Nisou. Účastníci pietní akce chtěli vyjádřit hlavně nespokojenost s tím, že Okresní soud v Jablonci neposlal útočníka do vazby. Dvacetiletý mladík je stále na svobodě, protože soud neshledal důvody pro jeho zatčení.

Celkově na 13 let a 4 měsíce odsoudil předseda senátu Okresního soudu ve slovenském Komárně manžele z obce Marcelová pro lichvářství, vydírání a pokus o maření úředního rozhodnutí. Manželé půjčovali obyvatelům obce v okrese Komárno různé sumy od roku 1999 až do roku 2004 a nekompromisně vyžadovali měsíční úroky od 26ti do 100 procent.

Dějiny romské komunity mapuje výstava v brněnském Muzeu Romské kultury. Její název je Romové v Polsku a zapůjčilo ji Regionální muzeum v polském Tarnově. Výstava se však nevěnuje jenom polským Romům, ale romské populaci v celém světě. Na výstavních panelech představuje fotografiemi, dokumenty a grafy původ romské populace v Indii, její stěhování v 10. až 11. století do Evropy i novodobé dějiny.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Tryzna za zabitého Roma byla zároveň i demonstrací
V Jablonci nad Nisou se sešly stovky Romů, aby se zúčastnily pietní vzpomínky na Roma Milana Bílého. Milan Bílý zemřel po rvačce s dvacetiletým mužem a účastníci tryzny chtěli vyjádřit hlavně svou nespokojenost s tím, že pachatele neposlal Okresní soud v Jablonci nad Nisou do vazby. Pietní akt měl podobu malé a poklidné demonstrace, jejíž průběh sledovala redaktorka Zdenka Schovánková. Akci organizovalo sdružení Help Roma z Rokycan - jeho předseda Andrej Lučka rozdával fotografie Milana Bílého a transparenty.

"My to vnímáme už jako 43. případ Roma, který přišel zde v České republice o život."

Mě by zajímalo právě, co máte na tom papíru napsáno?

"Tady třebas máme, kdo nese vinu, že pachatel nebyl ve vyšetřovací vazbě. Tady máme stop rasismu. Měla by být v jednotě síla a pokud je v jednotě síla, měli by ještě přijít Romové ze všech stran, ze všech koutů naší republiky. Poněvadž to, co se stalo, nemůžeme na to jenom hledět z vrchu. A že tento postup se už odehrál v Jablonci nad Nisou, půjde až do Štrasburku ke mezinárodnímu soudu."

Upřímnou soustrast, paní Bílá. Já jsem se chtěla zeptat, co teď budete dělat?

"No, mně jde hlavně o kluky. My jsme byli rozvedení, ale on furt bydlel u nás, takže jsem o něm věděla úplně všecko. A kluci teď na něm byli hodně závislí. A říkám, je to hrozné pro nás a kluci to snášejí moc špatně. Vždycky je podržel táta i já, ale já je vždycky hnala do učení a tak. Ale táta je vždycky podpořil, takže s tátou vyšli jako lépe než se mnou. No a já je budu muset podržet, teď. A jsem na to sama teď, takže to bude hrozné, hrozné. Zamíchala jsem se mezi lidi, abych pochytila, co si povídají. Bojíme se, protože naše děti teď chodívají do školy a to. Anebo večer se taky bojíme jít. Budou takhle někde ožralí chlapi, chytnou nás a... Já se jim vyhýbám, když je vidím."

"A takhle pokoj nebude. On si odsedí rok dva a pak bude doma. Rodiče ho z toho vytáhnou. A tomu už život nikdo nevrátí."

"Pořadatelé, půjdeme směrem nahoru, ve dvojicích a budeme křičet: "Chceme spravedlivost! Chceme spravedlivost ze strany soudu" Takže jdeme!

"Chceme spravedlivost!"

"Dejte nám práci!"

A už jsme pomalu na horním náměstí, kde čekají další desítky Romů a také předseda výboru Romské a občanské iniciativy Milan Duňka.

"Tento násilný čin, který zbytečně zmařil život člověka, se nás všech hluboce dotkl! Osoba, která zapříčinila smrt člověka, je stále na svobodě! Chceme stejnou spravedlnost pro všechny občany tohoto státu!A to bez rozdílu barvy pleti! Proto jsme se tu taky dnes sešli, abychom společně demonstrovali, proti podobným případům!"

Reportáž z demonstrace, která se konala v Jablonci nad Nisou zároveň jako tryzna za zemřelého Milana Bílého, připravila Zdenka Schovánková.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
10.05.2005Policie: Rasový podtext při napadení Roma nebyl prokázánZprávy ze života Romů
09.05.2005Po rvačce s mladíkem bojuje Rom v jablonecké nemocnici o životZprávy ze života Romů
06.05.2005Romský mladík při potyčce v Praze 10 utrpěl bodná zraněníZprávy ze života Romů

=[ Jak se žije Romům v Česku ]=
Romy vždy v jejich dějinách provázela hudba a tanec
Druhý díl Jak se žije v Česku Romům věnujeme historii a hudbě, neboť tato témata jsou mnoha lidem i v dnešní době neznámá. Romové jsou považováni za velmi kvalitní muzikanty a jejich hudba za nejlepší na světě. Romové mají také bohatou historii, na kterou jsou velmi hrdí. Bohužel je v dějinách doprovázela celá řada negativních událostí a tak si zpříjemňovali život právě písněmi a tancem. Jan Mišurec oslovil Danu Dubjelovou, která studuje Romistiku - tedy nauku o Romech - na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

"První zpráva o Romech je zpráva z Letopisů českých, uváděná z roku 1416. Byli opravdu na pokraji společnosti, nesměli do měst a jestliže něco udělali, tak jim uřízli nos, ruku, ucho."

Největší hrůzy prožívali Romové za druhé světové války. Na sklonku roku 1939 vyzvalo protektorátní ministerstvo vnitra Romy, k okamžitému usazení. Ti z nich, kteří se nařízení nepodřídili, byli deportováni do kárných pracovních táborů. Na území protektorátu se nacházelo zhruba sedm tisíc Romů, kteří byli mezi dubnem 1942 a únorem 1944 převezeni čtrnácti transporty do koncentračních táborů. Tzv. "Cikánský tábor Birkenau" se podle odhadů z dochovaných dokumentů stal poslední stanicí asi šesti a půl až sedmi tisíc Romů. Necelým šesti stům se podařilo hrůzy holocaustu přežít. V osvětimském táboře zemřel také dědeček Miroslava Richtra.

"Bylo to ve dvaačtyřicátém roce, tak nějak. Takže tam byl nasazený i tam pracoval. Nakonec tam teda i zahynul. Můj dědeček se jmenoval Ferdinand Klimt a pocházel z německých Romů, tedy Sintů."

Dějiny Romů od jejich odchodu z Indie až po současnost zmapuje nová expozice Muzea romské kultury v Brně. K vidění tam budou i dochované šperky Romů z období druhé světové války. Jak říká ředitelka tohoto muzea, Jana Horvátová:

"V té stálé expozici bychom samozřejmě chtěli ukázat i to, co je pro Romy typické, čili i ty jejich klenoty, kterých si oni vážili nejenom z důvodů materiálních, že to bylo pro ně vlastně uložen majetek v tom šperku. Ale Romové přičítali zlatým a stříbrným šperkům i jakousi magickou moc a potom také moc ochrannou.Takže my bychom určitě v naší stálé expozici chtěli mít i tyto věci. I Romové sami by se rádi podívali na tzv. "Romský poklad". Na co sami jsou třeba hrdí."

Kromě holocaustu se na Romech také negativně podepsala nucená asimilace za komunistického režimu, která započala rokem 1958 zákazem kočování, potlačen byl i romský jazyk a kultura. Úřady Romy přesídlily do průmyslových lokalit velkých měst. Až po listopadu 1989 Romové znovu získali právo na sebeurčení. Mohou opět užívat svůj jazyk, hymnu a vlajku. Dnes mají Romové zástupce ve vládních i neziskových institucích, a také své zástupce v Evropském parlamentu. Velké oblibě se opět těší hudba, jak dodává Jana Šustová:

Ida Kelarová Romové byli už odedávna známí jako vynikající muzikanti, jejichž hudba se vyznačuje originalitou a virtuozitou. V současnosti u nás působí celá řada romských kapel, různých hudebních žánrů a stylů. Patří k nim například svitavská skupina "Točkolotoč", která se v osmdesátých letech stala vítězem prestižního folkového festivalu Porta a natočila několik samostatných alb. Řadu posluchačů má skupina Romano rat -- romská krev, v jejímž čele stojí Ida Kelarová a Deziderius Dužda. Zpěvačka má na svém kontě již šest vydaných alb. Koncertovala po celém světě a založila mezinárodní školu pro lidský hlas.

"Jezdím po světě a aspoň se snažím předávat tu romskou kulturu přes písně a otvírám lidská srdce přes to romské cítění, které v těch emočních písních, si myslím, je."

Velké oblibě se u nás i v zahraničí těší rokycanská zpěvačka Věra Bílá.

Věra Bílá "Já zpívám staré romské tradiční písničky. Něco jsme si složili s klukama sami o životě, o smrti, o lásce a to, co prožíváme každý den, takže já bych, myslím, možná nic jiného zpívat neuměla."

Velký úspěch v loňském roce zaznamenala také brněnská skupina Gulo čar, která získala cenu Akademie populární hudby Anděl 2003 v žánrové kategorii wert music. O tvorbě skupiny Gulo čar nám více prozradí vedoucí skupiny Vladimír Dirda.

"Texty jsou tradiční, ale muzika se trochu posunula, protože jsme nevyrostli na romské tradiční muzice, ale vyrostli jsme vlastně na takovém tom jazzu a hodně jsme poslouchali funk a černou muziku. A taková ta americká muzika nás strašně vzala."

Velké oblibě se také těší pražská skupina Bengas, která začala naplno hrát v roce 2001. Jak nám ale prozradil Milan Horvát, její historie je daleko starší.

"Už vlastně od základky. Pořád jsme spolu. Furt jsme se nějak jmenovali. V tom roce 2000 jsme se najednou všichni sešli a od té doby jsme si prostě řekli: "Začneme makat! Začneme hrát!""

V české republice probíhají festivaly romské hudby. Nejznámější z nich je světový romský festival Khamoro a vystupují na něm nejlepší romští umělci z mnoha zemí.

Řekla Jana Šustová, která vás provedla hudební hitorií v seriálu Jak se žije Romům v Česku. Jaké zkušenosti mají Romové se zaměstnáváním a migrací se dozvíte v příštím O Roma vakeren.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
17.03.2019Věra Bílá plánovala velký návratZprávy ze života Romů
15.11.2014Česká studentská filharmonie a romský sbor Čhavorenge s Idou Kelarovou vystoupí na společném Koncertu ke Dni studentstvaZprávy ze života Romů
07.12.2012Romský exodus začal před 1500 letyZprávy ze života Romů
14.08.2012Proběhlo vyhodnocení výtvarné soutěže zaměřené na romskou historii „I Am Roma“O Roma Vakeren
07.08.2011Romové mají přísloví: Zůstaň tam, kde se zpívá. Ďáblové zpívat nedovedou.Zprávy ze života Romů
14.06.2011Česko připomíná pomocí pamětních kamenů své oběti holokaustuZprávy ze života Romů
23.08.2010Výstava o romském holokaustu poputuje za žákyZprávy ze života Romů
15.01.2010Romská kultura je naše česká world music, world kulturaO Roma Vakeren
21.08.2009Romské emancipační hnutí ožilo v období Pražského jara a po sametové revoluciO Roma Vakeren
07.08.2009Romové v zemích českýchO Roma Vakeren
10.07.2009Jak Romové procházeli EvropouO Roma Vakeren
20.01.2006Romská řemesla - 7. díl: Jak si Romové hudbou vydělávali na živobytíO Roma Vakeren
13.01.2006Romská řemesla - 6. díl: Romští hudebníci byli odedávna dobře přijímáni majoritní společnostíO Roma Vakeren
24.06.2005Romská hudba ovlivnila hudbu většinové společnostiO Roma Vakeren
08.12.2004Zemřela zpěvačka a skladatelka Zuzana NavarováZprávy ze života Romů
12.11.2004The Jacksons SingersO Roma Vakeren
14.05.2004Carmen a Flamenco, GitancoeurO Roma Vakeren
07.05.2004Rozhovor s Gipsy KingsO Roma Vakeren
07.05.2004Koncert Filharmonie Hradec Králové a romská folkroková kapela Gipsy Hery BandO Roma Vakeren
02.05.2004Slavní Gipsy Kings poprvé vystoupili v PrazeFotoaktuality
02.01.2004Jak hodnotí uplynulý rok Iveta KováčováO Roma Vakeren
08.08.2003Ján Berky Mrenica z Diabolských huslí: "Muzikant musí být všestranný"O Roma Vakeren
27.06.2003Ľubo Virág o romské hudběO Roma Vakeren
18.06.2003Romský houslista Roby Lakatos v PrazeFotoaktuality
30.05.2003Festival Khamoro začal křtem CD KhamoroO Roma Vakeren
30.05.2003Romové soutěžili o titul Romský slavíkO Roma Vakeren
09.05.2003Cesta Vladimíra Demetera k hudběO Roma Vakeren
02.05.2003Skupina Terne čhave pokřtila své první albumO Roma Vakeren
02.05.2003Skupina Bengas pokřtí své debutové album a výtěžek z koncertu věnuje na pomoc IrákuO Roma Vakeren
11.04.2003Manželé Turtákovi založili hudební soubor pro romské dětiO Roma Vakeren
28.03.2003V pražské kavárně se lidé dozvídali zajímavosti z historie RomůO Roma Vakeren
28.03.2003Skupina Gipsy Hery Band natočí CD s Karlovarským symfonickým orchestremO Roma Vakeren
20.03.2003Král romské dechovky Boban Marković vystoupil v PrazeFotoaktuality
14.03.2003Skupina Terne čhave pokřtí své první CDO Roma Vakeren
07.03.2003Jak Romové putovali EvropouO Roma Vakeren
28.02.2003Pocházejí Romové z Indie?O Roma Vakeren
24.01.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
24.01.2003Ida KelarováO Roma Vakeren
24.01.2003Skupina Le čhavendarO Roma Vakeren
13.12.2002Romská folkrocková skupina se setkala se symfonikyO Roma Vakeren
22.11.2002Romové a hudbaO Roma Vakeren
15.11.2002Na návštěvě u hudebníka Miroslava KotláraO Roma Vakeren
18.10.2002Skupina Čilágos pokřtila své nové albumO Roma Vakeren
17.10.2002Křest nového CD skupiny ČilágosFotoaktuality
11.10.2002Šukar Hapenning a Adriana Gašparová ze seskupení Barevný světO Roma Vakeren
04.10.2002V Ústí nad Labem zněly romské písněO Roma Vakeren
20.09.2002Hudebník Filip GondolánO Roma Vakeren
04.09.2002Těrni StrážnicaHudba
04.09.2002Karvinský festivalHudba
04.09.2002WomadHudba
04.09.2002Romská píseňHudba
04.09.2002BašavibenHudba
04.09.2002RespektHudba
04.09.2002KhamoroHudba
04.09.2002United Colours Of AkropolisHudba
04.09.2002RomFestHudba
04.09.2002ČilágosKultura
30.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
06.08.2002Dezider FertöHudba
06.08.2002Bronislawa Wajs - PapuszaHudba
06.08.2002Panna CinkováHudba
06.08.2002Cinka PannaHudba
06.08.2002PapuszaHudba
06.08.2002Legendární primáš Jožko PiťoHudba
06.08.2002Jean-Baptiste Reinhardt (Django)Hudba
06.08.2002Jožka KubíkHudba
06.08.2002Jožko PiťoHudba
02.08.2002Na hradě Svojanov proběhl romský festival Gypsy CelebrationO Roma Vakeren
19.07.2002Vyšla nová kniha o historii RomůO Roma Vakeren
19.07.2002Hudba olašských RomůO Roma Vakeren
12.07.2002Představujeme hudební skupinu Ciganos d'ouroO Roma Vakeren
02.07.2002Ciganos d'OuroKhamoro 2002
28.06.2002Vinárna, kde se můžete setkat s romskou cimbálovou muzikouO Roma Vakeren
07.06.2002Ženy a cimbálO Roma Vakeren
24.05.2002Dokumentaristka Helena Danielová hraje na housle ve skupině B NikolO Roma Vakeren
24.05.2002Na festivalu Khamoro nechybějí ani fotografie z romského životaO Roma Vakeren
24.05.2002Tóny cimbálu jsou krásnéO Roma Vakeren
23.05.2002Pestrý romský průvod zval v pražských ulicích na koncerty KhamoraZprávy ze života Romů
22.05.2002Pestrý romský průvod zval v pražských ulicích na koncerty KhamoraZprávy ze života Romů
22.05.2002Prezident Havel pozdravil účastníky festivalu KhamoroZprávy ze života Romů
17.05.2002Příští týden začne 4. ročník festivalu KhamoroO Roma Vakeren
17.05.2002Cimbál vždy hrál velkou roli v tradiční romské hudběO Roma Vakeren
10.05.2002Iveta Kováčová a Jana Tyšerová ze skupiny TrinyO Roma Vakeren
10.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
03.05.2002Romové na Vysočině přivítali jaro tancem a zpěvemO Roma Vakeren
26.04.2002Ida Kelarová připravuje nové cédéčkoO Roma Vakeren
26.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
26.04.2002Temperamentní romští hudebníci zakončili v Arše festival KhamoroZprávy ze života Romů
29.03.2002Jiří Macháček zpívá o lásce k romské dívceO Roma Vakeren
08.03.2002Rozpadá se skupina Kale?O Roma Vakeren
19.02.2002UhryHudba
19.02.2002Věra BíláHudba
12.02.2002Historie Romů na území České republikyHistorie
08.02.2002ZprávyO Roma Vakeren
01.02.2002Horké témaO Roma Vakeren
18.01.2002Taťána Medvecká smeká klobouk před romskou hudbouO Roma Vakeren
07.12.2001ZprávyO Roma Vakeren
16.11.2001Romská kapela Black snakeO Roma Vakeren
15.11.2001Věra Bílá - zpěvačkaOsobnosti
24.08.2001ZprávyO Roma Vakeren
15.06.2001Věra Bílá má nejraději staré romské písněO Roma Vakeren
08.06.2001LevočaO Roma Vakeren
01.06.2001Egyptská skupinaO Roma Vakeren
01.06.2001Kapela tureckých Romů Edirne Roman Halk Muzigi TopluluguO Roma Vakeren
25.05.2001Festival Khamoro 2001 tížily finanční komplikaceO Roma Vakeren
18.05.2001Festival Khamoro 2001 vás zveO Roma Vakeren
07.05.2001Výstava Romano drom představuje unikátní fotografie romistky Evy DavidovéZprávy ze života Romů
20.04.2001Novou Miss České republiky se stala dívka s romskou písníO Roma Vakeren
08.09.2000Romové v Bruntálu vyměnili housle a kytary za bubnyZprávy ze života Romů
06.08.2000Romská zpěvačka Věra Bílá zpívala v New Yorku pro 2000 lidíZprávy ze života Romů
09.07.2000Na Mostecku se konala přehlídka Romská píseň - Romani GiliZprávy ze života Romů
09.07.2000Romský festival ve Valašském Meziříčí vyhrál soubor z BrnaZprávy ze života Romů
09.07.2000Začal festival etnické hudby RespeCt 2000Zprávy ze života Romů
11.06.2000Festival etnické hudby RespeCt 2000 zahájí židovská skupina KrokeZprávy ze života Romů
11.06.2000Festival Khamoro 2000 vyvrcholil galakoncertem romské hudbyZprávy ze života Romů
11.06.2000V Praze dnes začal druhý ročník romského festivalu KhamoroZprávy ze života Romů
11.06.2000V centru Prahy se koná výstava o romské historiiZprávy ze života Romů
05.05.2000Dokument o zpevačce Věře Bílé byl oceněn v KanaděZprávy ze života Romů
15.03.2000Česká televize vysílá vzdělávací cyklus Amare RomaZprávy ze života Romů
26.02.2000Proč Romové opustili svou dávnou zemi - Indii?Historie
26.02.2000Jozef Feco - hudebnikAnketa
26.02.2000Kdo byli Džátové?Historie
26.02.2000Kdo byli předkové Romů?Historie
26.02.2000Romové opouštějí Byzantskou říši (15. století)Historie
26.02.2000"Odkud jsou?"Historie
26.02.2000Romové opouštějí Byzantskou říši (15. století)Historie
26.02.2000OpakováníHistorie
26.02.2000Nejstarší IndovéHistorie
26.02.2000Vycházejí CD a kniha s romskou písňovou poeziíZprávy ze života Romů
26.02.2000Nejstarší IndovéHistorie
26.02.2000Romština nás zavedla do IndieHistorie
11.01.2000Vyjde romský dějepis v češtiněZprávy ze života Romů
11.01.2000Vyjde romský dějepis v češtiněAktuality
01.08.1999Festival Romská píseň '99 navštívilo přes 2000 divákůZprávy ze života Romů
21.06.1999Romské kapely z pěti zemí uzavřely festival RespectZprávy ze života Romů
20.06.1999Na festivalu etnické hudby místo Poláků zahráli čeští RomovéZprávy ze života Romů
17.05.1999Romský festival Khamoro '99 v PrazeZprávy ze života Romů
14.05.1999Romská zpěvačka Věra Bílá ve WashingtonuZprávy ze života Romů
11.05.1999Romové chystají koncert na podporu uprchlíků z KosovaZprávy ze života Romů
10.03.1999Program Dživas Jekthetane podpoří nejen projekty výchovy RomůZprávy ze života Romů
15.01.1999UtrechtZprávy ze života Romů
04.09.1998Rožnov pod RadhoštěmZprávy ze života Romů
21.08.1998Rožnov pod RadhoštěmZprávy ze života Romů
14.08.1998OstravaZprávy ze života Romů
26.06.1998PařížZprávy ze života Romů
05.05.1998Nový JičínZprávy ze života Romů
05.05.1998PařížZprávy ze života Romů
05.05.1998PrahaZprávy ze života Romů
06.03.1998PrahaZprávy ze života Romů
06.03.1998PrahaZprávy ze života Romů
05.12.1997PrahaZprávy ze života Romů
31.10.1997PrahaZprávy ze života Romů
24.10.1997PrahaZprávy ze života Romů
17.10.1997PrahaZprávy ze života Romů
21.08.1997BrnoZprávy ze života Romů
14.08.1997Lúčnica vystoupí v PrazeAktuality
25.07.1997Křesťanská skupina Vinesong vystoupila v Hradci KrálovéZprávy ze života Romů
03.07.1997New YorkZprávy ze života Romů
03.07.1997WashingtonZprávy ze života Romů
Romská hudbaKultura
Romové po roce 1989Historie
Bengas - čerti nebo dovádivé dětiHudba
Setkáme-li se s Romy, setkáme se také s hudbouKultura
Historie a původ RomůHistorie
Boban MarkovićHudba
Markus Pape (* 1962)Osobnosti
Unikátní projekt Čhajori RomaniHudba
Situace Romů v letech 1989 - 1992Historie
Jožka KubíkHudba

=[ Historie, tradice, zvyky ]=
Slovo "Cikán" nebo "cikánský" se vyskytuje v názvech obcí, přírodních útvarů, rostlin i ve jménech lidí a zvířat
Před týdnem jsme Vás informovali o výstavě "Kaľi phuv - parno maro / Černá země - bílý chléb" v Muzeu romské kultury v Brně, která se zabývá vlivem romské kultury na kulturu většinovou. Jana Šustová si tentokrát s kurátorkou této výstavy Janou Polákovou povídala o tom, proč se slovo "Cikán" nebo "cikánský" vyskytuje v názvech obcí, přírodních útvarů, rostlin nebo dokonce ve jménech lidí a zvířat.

Můžete jmenovat nějaké příklady třeba těch názvů obcí nebo rybníků a podobně?

"Jistě. Samozřejmě. Teď jsem nedávno byla u rybníku jménem Cikán v Hradci Králové a od místních jsem se dozvěděla, že se tak jmenuje od té doby, kdy v tom rybníku utonula celá rodina i s cikánským povozem. Třeba v Teplicko-Adršpašských skalách u Broumova je skála Cikánka, která se nazývá podle toho, že vypadá jako cikánka s dítětem na zádech. V městě Svratka na Vysočině je část moravská a česká cikánka, která se údajně jmenuje podle toho, že tam kdysi jedna cikánka zemřela, když kolem kdysi Romové projížděli. V Moravském je Cikánský závrt, to je vlastně bývalý vchod do amatérské jeskyně. A kousek od Balcarky je veřejnosti nepřístupná, ale celkem lehko k spatření Cikánská jeskyně. A ta sama napovídá vlastně tím vzhledem, že opravdu byla výborným místem pro nějaké přespávání tady takových rodin."

Se slovem Cikán se můžeme také setkat v názvech rostlin, ve jménech zvířat nebo dokonce i v příjmeních lidí. Co se týče rostlin, například sedmikrásce chudobce se říká cikánka, česneku medvědímu - cikánský česnek, řebříčku obecnému - řebř cikánský, dvojzubci nícímu - cikánské vši a suchopýru úzkolistému - cikánské peří. Na Sušicku se kozák kapucínek lidově nazývá cigán. Další podrobnosti má opět Jana Poláková.

"V tom lidovém prostředí byla spousta květin, houby apod. nazývané cikány anebo měly přívlastek cikánský a to z toho důvodu, že byly třeba černé nebo, že byly takové dost obecně rozšířené. Například jedna květina se jmenuje cikánské vši, protože po sobě zanechává takové černé tečky. Když se člověk projde tou květinou, tak to zůstane na něm opravdu všude. Takže je vidět, že lidi takové ty zkušenosti s Romy a cikány přenášeli na to svoje okolí a na to svoje soužití s přírodou. Kromě toho třeba se jmenovali zvířata s černou srstí Cikán nebo Cikánka. Mimo to se vlastně to pojmenování cikán dostalo do příjmení. Měli asi zřejmě za úkol ani ne tak naznačit etnický původ toho člověka, jako spíš zase jeho povahu. To, že je třeba divoký nebo jeho vzhledové rysy nějaké, že má třeba tmavé vlasy, kudrnatý, a tak dále a tak dále."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
01.08.2017Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už záříZprávy ze života Romů
25.06.2016Nizozemský umělec Ron Glasbeek zachycoval život Sintů v období před, během a po druhé světové válceO Roma Vakeren
20.02.2016Ignác Zima spoluzakládal Muzeum romské kultury a vyučoval romštinuO Roma Vakeren
05.12.2015Plesem desetiletí vyvrcholily oslavy deseti let existence Muzea romské kultury jako státní organizaceO Roma Vakeren
01.12.2015Muzeum romské kultury zve na folklorní hudební večer s cimbálovou muzikou KubíciZprávy ze života Romů
12.10.2015Ples desetiletí Muzea romské kultury se uskuteční 28. listopaduZprávy ze života Romů
02.10.2015Muzeum romské kultury představí během literární akce Mikroměsto hned čtyři romské autorkyZprávy ze života Romů
03.08.2015Muzeum romské kultury oslaví 10. výročí slavnostním plesemZprávy ze života Romů
30.05.2015Muzeum romské kultury připravilo pro Brněnskou muzejní noc program plný hudby, tance, tvůrčích dílen i romského jídlaO Roma Vakeren
06.05.2015Během Brněnské muzejní noci 2015 vystoupí před budovou Muzea romské kultury skupina Kesaj čhaveZprávy ze života Romů
08.04.2015Kesaj čhave - výstava komiksů a fotografií v Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
14.03.2015Marta Hudečková stála u zrodu mnoha významných projektůO Roma Vakeren
06.12.2014Letošní Cenu Muzea romské kultury získal in memoriam nedávno zesnulý primáš Eugen HorváthO Roma Vakeren
25.11.2014Vzpomínkový večer Největší úcta hudebníkovi připomene život a dílo primáše Eugena HorváthaZprávy ze života Romů
25.10.2014Boj proti nelegálním stavbám na Slovensku postihne i romské osadyO Roma Vakeren
22.10.2014Unikátní výstava mapuje dílo romského naivisty Rudolfa DzurkaZprávy ze života Romů
04.10.2014Sochařské sympozium v Muzeu romské kultury v Brně představilo tři úspěšné tvůrceO Roma Vakeren
20.09.2014Muzeum romské kultury uspořádalo 4. ročník sochařského sympoziaO Roma Vakeren
11.09.2014V Muzeu romské kultury se uskuteční 4. sochařské sympoziumZprávy ze života Romů
09.08.2014Jak zněla romská hudba v 60. a 70. letech?O Roma Vakeren
05.07.2014Nejpilnější děti dostaly notebooky a školní pomůckyO Roma Vakeren
26.04.2014Výstava Cikánský mýtus představuje zobrazování Romů na historických pohlednicíchO Roma Vakeren
02.04.2014Jak vypadá mýtus o „cikánech“ ukáže nová výstava Muzea romské kulturyZprávy ze života Romů
06.03.2014Nový ministr kultury Daniel Herman uctí v Muzeu romské kultury památku obětí romského holocaustuZprávy ze života Romů
23.11.2013Nositelkou ceny Muzea romské kultury ze letošní rok se stala Emílie MachálkováO Roma Vakeren
08.10.2013Nová výstava v Muzeu romské kultury se zaměří na mediální obraz RomůZprávy ze života Romů
06.10.2013Projekt Mikroměsto představí historii brněnského CejluZprávy ze života Romů
27.07.2013Muzeum romské kultury získalo Cenu Nadace Erste cenu za přínos sociální integraciO Roma Vakeren
01.07.2013Čtyři české neziskové organizace získaly Cenu Nadace ERSTE za přínos sociální integraci 2013Zprávy ze života Romů
26.05.2013Muzejní noc otevřela návštěvníkům brány Muzea romské kultury v netradiční dobuO Roma Vakeren
27.04.2013Výstava v Muzeu romské kultury představuje sociální bydlení s prvky romské kulturyO Roma Vakeren
18.04.2013Muzeum romské kultury – pomalá likvidace sloučenímZprávy ze života Romů
14.04.2013Jsou Češi rasisté?Zprávy ze života Romů
13.04.2013Výstava Proti rasismu poukazuje na nebezpečí předsudkůZprávy ze života Romů
11.04.2013Při oslavách Mezinárodního dne Romů byla zmiňována velká důležitost Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
09.04.2013Romský krizový štáb vytvořil petici za zachování samostatnosti Muzea romské kultury v BrněZprávy ze života Romů
08.04.2013Jana Poláková z Muzea romské kultury: Sloučení muzea by Romové považovali za krok proti integraciZprávy ze života Romů
05.04.2013Muzeu romské kultury v Brně hrozí kvůli úsporám zánikZprávy ze života Romů
30.03.2013Muzeu romské kultury hrozí sloučení s Moravským zemským muzeemO Roma Vakeren
04.03.2013Výstava proti rasismu poukáže na nebezpečí předsudků a nálepkování lidíZprávy ze života Romů
23.02.2013O kurzy romštiny je v Brně velký zájemO Roma Vakeren
19.02.2013V budově ombudsmana se uskuteční pietní shromáždění k 70. výročí transportu Romů z Brna do OsvětimiZprávy ze života Romů
12.11.2012Let´s Dance: Flamenco a Cena Muzea romské kulturyZprávy ze života Romů
15.10.2012Pozvání na přednášku Romové na Slovensku mezi dvěma válkamiZprávy ze života Romů
05.10.2012Romové na Gemeru-Malohontě je téma nové výstavy v Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
22.09.2012Romští sochaři z pěti zemí vytvořili projekt o tzv. brněnském BronxuO Roma Vakeren
05.09.20123. Sochařské sympozium: Socha pro CejlZprávy ze života Romů
30.07.2012Pietní shromáždění v Hodoníně u Kunštátu připomene holocaust RomůZprávy ze života Romů
10.07.2012Pozvánka na pietní shromáždění k uctění památky obětí tzv. cikánského tábora v Hodoníně u KunštátuZprávy ze života Romů
30.06.2012Letošní ročník mentoringu končil návštěvou Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
14.04.2012Stálá expozice Muzea romské kultury je koncipována zážitkověO Roma Vakeren
10.04.2012Pohlednice z Anglie - přednáška Ivy PekárkovéZprávy ze života Romů
07.04.2012Krásné časy - Romové v archivních fotografiíchO Roma Vakeren
24.03.2012Výstavy prezentují mladé i starší romské literátyO Roma Vakeren
21.01.2012Řemesla a profese usedle i kočovně žijících Romů v nové expozici Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
14.01.2012Expozice Muzea romské kultury o historickém příchodu Romů do EvropyO Roma Vakeren
07.01.2012Ohlédnutí za dvaceti lety existence Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
17.12.2011Muzeum romské kultury otevřelo nové tři sály stále expozice, první z nich se věnuje IndiiO Roma Vakeren
10.12.2011Mikuláš se svým doprovodem přišel i mezi děti z klubu Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
30.11.2011Muzeum romské kultury ve čtvrtek otevře nové sály stálé expoziceZprávy ze života Romů
29.10.2011Muzeum romské kultury v Brně slaví 20. výročí založeníO Roma Vakeren
19.10.2011Muzeum romské kultury v Brně slaví 20 let existenceZprávy ze života Romů
05.10.2011Výstava Pod lupou představí 20 let činnosti Muzea romské kulturyZprávy ze života Romů
17.09.2011Výstava Peskere Jakhenca představuje fotografie romských autorů z ŘeckaO Roma Vakeren
02.08.2011Romská sobota na hradě VeveříZprávy ze života Romů
14.05.2011Výstava Cesta paměti představuje každoroční putování po místech romského holocaustuO Roma Vakeren
07.05.2011Malířka a fotografka Marina Obradovic v Brně vystavuje své koláže a fotografie z cest za RomyO Roma Vakeren
16.04.2011V Brně se slavily kulaté narozeniny dvou významných romských organizacíO Roma Vakeren
05.04.2011Vernisáž výstavy a beseda připomene 20. výročí Muzea romské kultury i Mezinárodní den RomůZprávy ze života Romů
04.04.2011Muzeum Mladoboleslavska pořádá výstavu o tradičních řemeslech a životě RomůZprávy ze života Romů
23.03.2011Muzeum romské kultury v roce 2011 slaví 20 let své existenceZprávy ze života Romů
23.03.2011V Brně se uskuteční přehlídka filmů s romskou tematikouZprávy ze života Romů
22.03.2011Festival Bonjour Brno letos spolupracuje s Muzeem romské kulturyZprávy ze života Romů
12.03.2011Uplynulo 68 let od prvního hromadného transportu protektorátních Romů do OsvětimiO Roma Vakeren
28.02.2011Pietní akt v Muzeu romské kultury bude spojen s vernisáží výstavy Cesta pamětiZprávy ze života Romů
17.12.2010Držitelem Ceny Muzea romské kultury se stal učitel Ján SajkoO Roma Vakeren
07.12.2010Výstava Krásné časy...? zavítá do PrahyZprávy ze života Romů
03.12.2010Vánoční dílny s romskými umělci v Muzeu romské kulturyO Roma Vakeren
30.11.2010Cenu Muzea romské kultury získal učitel výtvarné výchovy v romské osadě JarovniceZprávy ze života Romů
24.11.2010Pomozte budovat sbírky Muzea romské kultury!Zprávy ze života Romů
03.09.2010VEŘEJNÉ SOCHAŘSKÉ SYMPOZIUM V MUZEU ROMSKÉ KULTURYZprávy ze života Romů
02.09.2010Zářijové výstavy v brněnském Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
23.08.2010Výstava o romském holokaustu poputuje za žákyZprávy ze života Romů
09.07.2010Dokumentární film o Ceije Stojce oceněn v TelčiO Roma Vakeren
21.05.2010Brněnská muzejní nocO Roma Vakeren
04.05.2010Muzeum romské kultury se společně se seminářem romistiky FF UK zúčastní pražského knižního veletrhu Svět knihyZprávy ze života Romů
03.05.2010Květen v Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
23.04.2010Plátna pro velké černé očiO Roma Vakeren
03.03.2010Připomínka prvního hromadného transportu moravských Romů do koncentračního tábora v OsvětimiZprávy ze života Romů
03.03.2010Aktivně proti rasismu a předsudkůmZprávy ze života Romů
02.03.2010Pestrá nabídka programů Muzea romské kultury na březenZprávy ze života Romů
26.02.2010Muzeum romské kultury se věnuje také doučování dětíO Roma Vakeren
31.01.2010Únor v Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
15.01.2010O budoucnosti bývalého Cikánského tábora v Hodoníně u KunštátuO Roma Vakeren
08.01.2010Novinky ve sbírkách Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
08.01.2010Muzeum romské kultury nabízí dětem doučování a řadu volnočasových aktivitO Roma Vakeren
07.01.2010Vyšlo pexeso, omalovánky a vystřihovánky s romskou tematikouZprávy ze života Romů
01.01.2010O Muzeu romské kultury a o dětech, které asi nikdy neviděly motýlaO Roma Vakeren
13.12.2009Cena Muzea romské kultury redaktorce Českého rozhlasuZprávy ze života Romů
04.12.2009Historicky první cenu Muzea romské kultury získala redaktorka Českého rozhlasuO Roma Vakeren
08.10.2009Výstava Svaz Cikánů-Romů 1969 – 1973. Z historie první romské organizace v ČeskoslovenskuFotoaktuality
28.08.2009Semináře Romové – dějiny a kultura jsou zdrojem instpiraceO Roma Vakeren
03.06.2009Návštěva prezidenta republiky České republiky v Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
20.04.2009Nenechte si ujít přednášku a slavnostní prezentaci katalogu o tradičních řemeslech RomůZprávy ze života Romů
03.04.2009Semináře Romové - dějiny a kultura jsou užitečné zvláště pro pedagogyO Roma Vakeren
01.04.2009Program Muzea romské kultury na duben 2009Zprávy ze života Romů
06.03.2009Pietní akt připomněl památku prvního hromadného transportu moravských Romů do OsvětimiO Roma Vakeren
20.02.2009Výstavy v Muzeu romské kulturyO Roma Vakeren
24.11.2008Nejen Muzeum romské kultury představí své exponáty v LiberciZprávy ze života Romů
24.10.2008Program Muzea romské kultury v listopadu 2008Zprávy ze života Romů
17.09.2008Nenechejte si ujít jediné kurzy romštiny v BrněZprávy ze života Romů
23.05.2008Muzeum romské kultury připravuje na zítřejší Muzejní noc bohatý programZprávy ze života Romů
12.05.2008Program Muzea romské kultury v červnu 2008Zprávy ze života Romů
04.05.2008Program Muzea romské kultury v květnuZprávy ze života Romů
10.03.2008Program Muzea romské kultury v dubnu 2008 Zprávy ze života Romů
22.02.2008Výstava „Cigán sa ně prevelice lúbí...“ představuje plakáty s romskou tematikou O Roma Vakeren
18.01.2008Čítanka Čalo voďi přináší průřez literární tvorbou romských autorů O Roma Vakeren
11.01.2008Ohlédnutí za činností Muzea romské kultury v roce 2007 O Roma Vakeren
10.01.2008Romská módní přehlídka na veletrzích Go a REGIONTOUR Zprávy ze života Romů
02.01.2008Nejdůležitější akce pořádané Muzeem romské kultury v roce 2008 Zprávy ze života Romů
21.12.2007Romské vánoční zvyky přibližuje výstava v Muzeu romské kultury O Roma Vakeren
21.12.2007Pod štědrovečerní stůl Romové dávali slámu O Roma Vakeren
21.12.2007Prohlídka vánoční výstavy s názvem "Kolik je v nás člověka" O Roma Vakeren
14.12.2007Na vánoční výstavě v Brně najdete i recepty na romská jídla O Roma Vakeren
07.11.2007Přehled programů Muzea romské kultury v listopadu a prosinci 2007Zprávy ze života Romů
26.10.2007Výstava Řemesla našich předkůO Roma Vakeren
10.05.2007K brněnské Muzejní noci se opět připojí i Muzeum romské kulturyZprávy ze života Romů
04.05.2007Výstava "Putování Jolán Oláh" představuje obrazy insitní romské výtvarniceO Roma Vakeren
23.04.2007Mezinárodní seminář o holocaustu RomůZprávy ze života Romů
16.04.2007Pozvánka na přednášku Romové v Moldavské republiceZprávy ze života Romů
29.12.2006Výstava Co to máš na sobě? představuje romské odíváníO Roma Vakeren
01.12.2006Židovští i romští pamětníci holocaustu besedovali v Muzeu romské kulturyO Roma Vakeren
30.10.2006V Muzeu romské kultury v Brně je nová výstava o romském odíváníZprávy ze života Romů
17.10.2006"Co to máš na sobě?!" je název nové výstavy o romském odívání v Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
05.09.2006Nenechte si ujít Večer plný strachu s romskými hororyZprávy ze života Romů
04.08.2006V Muzeu romské kultury vyšla kniha o výtvarném umění RomůO Roma Vakeren
07.07.2006Výstava Čalo voďi / Sytá duše pojednává o romské literatuře a ústní lidové slovesnostiO Roma Vakeren
20.06.2006V Muzeu romské kultury se budou číst romské pohádkyZprávy ze života Romů
26.05.2006Muzejní noc v Muzeu romské kultury byla hlavně ve znamení literaturyO Roma Vakeren
19.05.2006K oslavám 100. výročí Židovského muzea v Praze se přidalo i Muzeum romské kulturyO Roma Vakeren
11.05.2006Muzeum romské kultury se opět připojí k Brněnské muzejní nociZprávy ze života Romů
21.04.2006O Muzeum romské kultury v Brně mají návštěvníci zájemO Roma Vakeren
03.03.2006Dějiny českých Romů po 2. světové válceO Roma Vakeren
16.12.2005Jedna část 5. sálu stálé expozice Muzea romské kultury je velmi vizuálně výraznáO Roma Vakeren
09.12.2005Radostné chvíle při otevření stálé expozice Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
02.12.2005V Muzeu romské kultury byla otevřena první část stálé expoziceO Roma Vakeren
01.12.2005Otevření prvních dvou sálů stálé expozice v Muzeu romské kulturyFotoaktuality
01.12.2005Sál stálé expozice Muzea romské kultury mapující život Romů v letech 1989-2000Fotoaktuality
11.11.2005V Muzeu romské kultury probíhá výstava Romové na GemeruO Roma Vakeren
21.10.2005V Muzeu romské kultury byly zahájeny výstavy archivních fotografiíO Roma Vakeren
13.10.2005Výstava Romové na GemeruFotoaktuality
01.07.2005Mají jídla připravovaná takzvaně "po cikánsku" něco společného s Romy?O Roma Vakeren
24.06.2005Romská hudba ovlivnila hudbu většinové společnostiO Roma Vakeren
17.06.2005S romskou tematikou se setkáváme v umění i v lidové kultuřeO Roma Vakeren
03.06.2005Výstava Černá země - bílý chléb mapuje vliv romské kultury na kulturu většinovouO Roma Vakeren
27.05.2005Brněnská muzejní noc přilákala řadu návštěvníků do Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
20.05.2005Muzejní noc v brněnském Muzeu romské kultury nabídla bohatý programFotoaktuality
07.04.2005V brněnském muzeu začaly tři výstavy k Mezinárodnímu dni RomůZprávy ze života Romů
18.03.2005Muzeum romské kultury vydalo novou ročenku a připravuje otevření stálých expozicO Roma Vakeren
07.03.2005Historici: České děti neví mnoho o utrpení Romů za válkyZprávy ze života Romů
04.03.2005Autorky Memoárů romských žen představily svou novou knihu v Muzeu romské kulturyO Roma Vakeren
04.03.2005V Muzeu romské kultury proběhne řada zajímavých akcíO Roma Vakeren
23.02.2005Brněnské muzeum vydalo knihu vzpomínek romských ženZprávy ze života Romů
23.02.2005Představení dvojknihy Memoáry romských ženFotoaktuality
17.02.2005Romské muzeum připomene první válečný transport Romů z BrnaZprávy ze života Romů
04.02.2005Představujeme Helenu Danielovou, pracovnici Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
02.02.2005Brněnské romské muzeum rozšiřuje provoz, chystá i kurzy jazykaZprávy ze života Romů
28.01.2005Brněnské Muzeum romské kultury se připojilo k oslavám 60. výročí osvobození OsvětimiO Roma Vakeren
07.01.2005Bilance roku 2004 očima předsedy Společenství Romů na MoravěO Roma Vakeren
26.11.2004V brněnském Muzeu romské kultury je výstava Svět očima RomůZprávy ze života Romů
26.11.2004Výstavu Svět očima Romů je možné naposled navštívit v BrněO Roma Vakeren
30.07.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
25.06.2004Romové z ČR v Osvětimi uctili památku obětí druhé světové válkyO Roma Vakeren
03.06.2004Holandská vláda financuje Muzeum romské kultury v Brně o. p. s.Zprávy ze života Romů
01.06.2004Americký fotograf Wyatt vystavuje v Brně portréty českých RomůZprávy ze života Romů
16.04.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
16.04.2004Klenoty byly pro Romy vždy velmi důležitéO Roma Vakeren
26.03.2004Výstava děl Magdaleny Konečné přibližuje barevný svět romských pohádekO Roma Vakeren
09.03.2004V Muzeu romské kultury v Brně proběhl pietní akt k připomínce 61. výročí prvního transportu Romů z Brna do koncentračního tábora Osvětim-BřezinkaFotoaktuality
05.03.2004Pozvánka na výstavu a na pietní akt do Muzea romské kultury v BrněO Roma Vakeren
20.02.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
08.12.2003Velvyslanec USA v ČR Craig Stapleton se zúčastnil slavnostního otevření Muzea romské kultury v BrněFotoaktuality
17.10.2003Muzeum romské kultury v Brně bojuje s chronickým nedostatkem penězO Roma Vakeren
30.05.2003Seminář o holocaustu RomůO Roma Vakeren
11.04.2003Oslavy Mezinárodního dne Romů v BrněO Roma Vakeren
11.04.2003Také historička Jana Horváthová slavila Mezinárodní den RomůO Roma Vakeren
01.11.2002Paměti romských ženO Roma Vakeren
25.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
20.09.2002V Muzeu romské kultury proběhla řada stavebních úpravO Roma Vakeren
24.05.2002Dokumentaristka Helena Danielová hraje na housle ve skupině B NikolO Roma Vakeren
08.03.2002Móda se týká žen i mužůO Roma Vakeren
01.03.2002Prozraď mi jak se oblékáš, já ti povím jaký jsiO Roma Vakeren
22.02.2002Muzeum romské kultury vystaví předměty, které sloužily k obživě RomůO Roma Vakeren
11.01.2002ZprávyO Roma Vakeren
21.12.2001Jak slaví Romové Vánoce v různých koutech světaO Roma Vakeren
14.12.2001New YorkO Roma Vakeren
07.12.2001Muzeum romské kultury pomáhá žadatelům o finanční odškodnění za útrapy 2. světové válkyO Roma Vakeren
30.11.2001Muzeum romské kultury v Brně oslavilo 10. narozeninyO Roma Vakeren
23.11.2001Muzeum romské kultury v Brně slaví desáté narozeninyO Roma Vakeren
16.11.2001Zemřel romský historik Bartoloměj DanielO Roma Vakeren
28.09.2001V Brně byla otevřena výstava "Romské mýty"O Roma Vakeren
30.08.2001Muzeum romské kultury získalo sedm miliónů korunZprávy ze života Romů
06.07.2001Čím se zabývá Muzeum romské kultury v Brně?O Roma Vakeren
06.07.2001Výstavu Rudolfa Dzurka můžete navštívit v BrněO Roma Vakeren
29.06.2001PlzeňO Roma Vakeren
01.06.2001Výstava "E luma romane jakhenca" - "Svět očima Romů"O Roma Vakeren
08.11.2000Muzeum romské kultury v Brně čeká na kolaudaciZprávy ze života Romů
18.01.2000V Brně vyšla kniha o tradicích a současnosti RomůZprávy ze života Romů
21.08.1998PrahaZprávy ze života Romů
17.04.1998BrnoZprávy ze života Romů
17.04.1998VídeňZprávy ze života Romů
13.02.1998PrahaAktuality
09.01.1998BrnoZprávy ze života Romů
21.11.1997BrnoZprávy ze života Romů
25.09.1997BrnoZprávy ze života Romů
04.09.1997BrnoZprávy ze života Romů
Výtvarné uměníKultura
Muzeum romské kulturyMuzeum romské kultury
Muzeum romské kulturyMuzeum romské kultury
Organizace zabývající se romskou menšinouKontakty

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Naladit si nás můžete opět za týden v pátek ve 20.05 na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. V úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií. Naše vysílání najdete také na internetové adrese www.romove.cz.

Příště vám nabídneme aktuality ze života Romů a chybět samozřejmě nebude ani romská hudba.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Richard Samko.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma.Romale irinen - ada šuniben predal tumende.

Mějte se moc pěkně, klidný víkend.

Romale but bacht te sasťipen. Ačhen Devleha.

Obsah článku:
Reportáž:  Romský Hip Hoper Radek Banga si říká Gipsy
Reportáž:  V Poslanecké sněmovně probíhá výstava "Lety - příběh zamlčené genocidy"
Reportáž:  Smíchovští Romové mají problémy především s placením nájemného
Zprávy: 
Reportáž:  Tryzna za zabitého Roma byla zároveň i demonstrací
Jak se žije Romům v Česku:  Romy vždy v jejich dějinách provázela hudba a tanec
Historie, tradice, zvyky:  Slovo "Cikán" nebo "cikánský" se vyskytuje v názvech obcí, přírodních útvarů, rostlin i ve jménech lidí a zvířat

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz