Vyhledávání
3.10.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, kterou vede Anna Poláková. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý pátek od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz.Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Pale hin parašťovin u amen sam pale tumenca. Jek ora šunena amaro vakeriben "O Roma vakeren"!

Připravili jsme pro vás celou hodinu aktualit a zajímavostí ze života Romů a nebude chybět ani romská hudba.

The adaďives predal tumende kerďam reporty, andalo amaro dživipen. Phenaha tumenge nevimata u šunena the romane giľa - šukar šuniben.

Peršo tumen dodžanena, hoj Prahate ela pale temutno romano festivalis Khamoro. Phenaha tumenge save grupi šaj šunen. Džana amenca Chomutovoste, kaj o Roma keren buči predal peste korkore u vakeraha tiž palo filmos palo Roma.

Nejdříve vám povíme, jaký program se připravuje na romský světový festival Khamoro. Vydáme se také mezi Romy do Chomutova a dozvíte se o nových dokumentech s romskou tématikou.

Vakeraha palo čhavore, so len nane, abo len nakamen lengere fameľii džana amenca andro jekhetaniben Athinganoi a vakeraha mek pale gropa Bengas, savi bašavela la grupaha Gipsy Kings.

V druhé polovině O Roma vakeren Vám přiblížíme práci pro děti z dětských domovů, vydáme se do občanského sdružení Athinganoi a dozvíte se také, že kapela Bengas se chystá na turné se slavnou kapelou Gipsy Kings. Tolik namátkou z programové nabídky a teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.


=[ Reportáž ]=
Na letošním festivalu Khamoro vystoupí umělci z osmnácti států světa
V Praze se od 23. do 28. května uskuteční přehlídka romské kultury Khamoro. Návštěvníci se mohou stejně jako v předchozích ročnících těšit na pestrý kulturní program, kterého se zúčastní špičkoví umělci z osmnácti států celého světa. Více Anně Polákové prozradila koordinátorka projektu Michaela Dvořáková ze sdružení Slovo 21.

"Letošní už sedmý ročník festivalu Khamoro bude nabízet kromě tradiční hudby zas i koncerty gipsy jazz a závěrečný galakoncert, ale kromě toho také dvě výstavy obrazů malíře Rudolfa Dzurka a velice zvláštní výstavu romských krojů a loutek z Finska a fotoportrétů v nadživotní velikosti z Nizozemí. A samozřejmě jako každý rok budou odborné semináře a na co bych chtěla upozornit, tak bude spolupráce s vládou České republiky, je připravená mezinárodní konference o dekádě romské inkluze."

"Každý rok zvete různé kapely ze zahraničí, na koho se můžou lidé těšit konkrétně?"

"Letos, jako už tradičně, kapela z České republiky, to bude Věra Gondolánová se svými hudebníky ze Slovenska, ale jako takovou perličku bych uvedla například skupinu z Brazílie nebo skupinu z Indie, která ještě vůbec nikdy nehrála v Evropě, tak to bude určitě zajímavé. Dále bude skupina z Finska, potom z Polska, z Makedonie, z Maďarska a další."

"Jak sháníte tyto kapely?"

"Tak my už máme za tu dobu, co festival funguje, vytvořenou poměrně velkou síť mezinárodních kontaktů, takže většina kapel je na doporučení někoho nebo jsou to kapely, které jsme viděli osobně na jiných festivalech nebo kapely, které se samy hlásí a potom nám posílají cédéčka a my z toho děláme užší výběr na Khamoro."

"Slovo 21 má za sebou i jiné aktivity..."

"Hned po Khamoru připravujeme další ročník mezinárodního setkání romské mládeže, které se koná jako každý rok v České republice, ale letos se zúčastní mladí Romové, studenti ze šesti států. Budou tam Češi, Slováci, Poláci, Portugalci, Slovinci a Švédové. Jako každý rok budou deset dní mimo Prahu, letos to bude na Seči, a potom budou dva dny v Praze."

"Pokud bude mít někdo zájem zúčastnit se tohoto setkání mládeže, co pro to musí udělat, má ještě vůbec šanci?"

"Tak v současné době právě probíhá výběr účastníků, takže kdyby měl někdo zájem, tak se může ještě několik dní přihlásit na adrese slovo21@centrum.cz. My mu ihned odpovíme, ale ten stav už je docela plný, protože to připravujeme poměrně hodně dopředu."

"Slovo 21 dělá i setkání žen."

"Setkání žen bude také v areálu Seč a bude od 12. července, takže také v létě a romské ženy se mohou hlásit na stejné mailové adrese."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
29.05.2019Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalůZprávy ze života Romů
30.05.2015Jan Bendig zpíval při zahájení i zakončení festivalu KhamoroO Roma Vakeren
30.05.2015Letošní festival Khamoro uctil památku zesnulého hudebníka Jožky FečaO Roma Vakeren
25.05.2015Festival Khamoro letos míří nejen do Prahy, ale i do PlzněZprávy ze života Romů
23.05.2015Festival Khamoro nabídne romskou hudbu, vyprávění pamětníků, výstavy i odborné seminářeO Roma Vakeren
14.06.2014Festival Khamoro se koncem června představí i v PlzniO Roma Vakeren
10.06.2014Festival Khamoro se letos představí i v PlzniO Roma Vakeren
31.05.2014V rámci festivalu Khamoro se představilo i Divadlo utlačovanýchO Roma Vakeren
26.05.2014Khamoro pokračuje druhým dnem – těšit se můžete na divadlo utlačovaných i první koncert gypsy jazzu!Zprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
V německých školách se budou promítat filmové dokumenty o Romech
V Brně vzniknou dva filmové dokumenty o Romech, které se pak budou promítat v německých školách. Dětem mají přiblížit každodenní život českých Romů. Podrobnosti v exkluzívním rozhovoru Janu Mišurcovi řekla režisérka českého původu, která nyní žije v Berlíně, paní Zlata Findeis ze společnosti Medien a marketing.

Zlata Findeis "Já jsem si, že na nějaké konkrétní situaci se nejspíš pochopí ta problematika, protože když se zevšeobecňuje, tak se to nějak rozmaže. Proto jsem si řekla, že si vyberu nějakou obec nebo nějakou ulici. Chci dělat portrét Bratislavské ulice v Brně. Ta Bratislavská ulice má být metaforou pro celou, jak historickou, tak současnou problematiku, jak my ten problém vidíme. Zároveň chceme udělat takový workshop pro mladé Romy v Brně, aby byli sami schopni jejich otázku vizualizovat a znázornit a aby také vizualizovali jejich přání, sny nebo vizi do budoucna."

"Chcete natočit film..."

"Chci natočit dva filmy a udělat takovou sérii fotografií."

"Kdy se podaří filmy předvést třeba v televizi nebo veřejnosti?"

"Tak jestli v televizi, to nevím, zatím na to sháním peníze, ale televize není můj prvořadý cíl, protože si myslím, že to tam běží jednou nebo podle programu. Třeba v Německu ve 23 hodin to nikdo nevidí, my jsme chtěli udělat takový projekt, kde bychom v několika městech v Německu oba dva filmy ukázali, třeba také výstavu fotografií nebo diskusní večer. A také poslali ty filmy na různé festivaly, což je pro mě nejdůležitější, aby se to stalo součástí vyučování dětí ve školách. My máme takovou instituci, která zásobuje školy tímto materiálem, kromě té přímé výuky je ještě taková rozšířená výuka."

"Co vás dnes v Brně v rámci toho života Romů překvapilo?"

"Tak jak jako takový povrchní pozorovatel, já nemůžu říct, že jsem nějaký odborník, jsem si všimla, že celá ta čtvrť je víc upravená, že je tam hodně aktivních organizací Romů, kteří připívají k tomu, aby se ta situace zlepšila, na jedné straně. Na druhé straně si myslím, že je stále víc nezaměstnaných. Ale to je jen takový objektivní pocit, jak je to pod povrchem, to si netroufám říct."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
29.04.2005Jak žijí Romové v NěmeckuO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Rada Romů Chomutova sdružuje chomutovské organizace
Chomutovští Romové spojili své zkušenosti a založili Radu Romů Chomutova, která sdružuje tamní organizace. Před nedávnem například společně zorganizovali oslavy Mezinárodního dne Romů. Jak Anně Polákové řekl Ivo Adam ze sdružení Nara - spolupracují také s úřadem práce a vytvářejí pracovní místa pro Romy.

Chomutov "Úřad práce mi poskytnul lidi na veřejně prospěšné práce, týká se to deseti lidí, zažádal jsem si čistě jenom o Romy. Nemůžou mi posílat jen Romy, jelikož n pracovním úřadě není odlišení, jestli je to Rom nebo ne-Rom, takže proběhne výběrové řízení, z kterého já si vyberu lidi, kteří budou pracovat pro mě a zároveň a zároveň budou dělat službu městu tím, že se bude ručně dočišťovat město Chomutov."

"Máte dost zakázek, aby se lidé, kteří pracují u vás, dokázali uživit?"

"Máme uzavřenou smlouvu do konce tohoto roku s tím, že od 1.1. 2006 bychom měli navázat novou smlouvu, která by pokryla další rok s tím, že budu mít dalších deset lidí k dispozici, kteří budou vykonávat dočišťování toho města. Celý úřad mi přispívá minimální mzdou s tím, že technické služby se podílejí na doplácení těchto lidí."

"Jak se vám podařilo získat tuto práci a zároveň zaměstnat další Romy?"

"Starosta Chomutova pan inženýr Kozák přijel na sezení romské rady, kam byl pozván a on nám řekl, proč za ním dojíždějí cizí podnikatelé z cizích měst, proč mezi sebou nevybereme někoho, kdo by se dokázal postarat o nějakou takovou činnost, která není složitá, která by dokázala obsáhnout to, že ty Romy zaměstnáme."

"Vy jste členem rady Romů v Chomutově, máte jistou zkušenost se zaměstnáváním, nemohl byste pomoci i dalším lidem?"

"Přemýšlím o tom, že rozšířím živnost s tím, že bychom se nezabývali jenom úklidem, že bychom nedělali jen tuto práci, protože mezi Romy jsou i kvalifikovaní dělníci nebo kvalifikovaní na nějaké profesi, třeba zedničinu. Nemusejí opravdu dělat jen tu podřadnou práci. Takže přemýšlím o tom, že by se rozšířila živnost zaměstnávali se kvalifikovaní dělníci. Já jsem také ještě předsedou našeho občanského sdružení Nara, které vzniklo loni a vzali jsme si za cíl pomáhat lidem. Zároveň si chci vybrat takové lidi, kteří jsou motivováni prací a ty lidi chci dotlačit k tomu, aby si například také založili živnost a převzali třeba dočišťování města Chomutova, to není, myslím si, složitá věc. A to by mohl udělat kterýkoliv z Romů."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
03.04.2009Rada Romů v Chomutově připravila bohatý program k oslavě Mezinárodního dne RomůO Roma Vakeren

=[ Zprávy ]=

Skupina Romů z ústecké části Předlice žádá vystěhování početné rodiny Polakových, která je podle nich zdrojem střetů a násilností v obvodu. Romové sepsali petici a osm archů s podpisy už předali zástupcům města a policie. Podle nich je načase, aby politici a policie začali něco se situací dělat. V Předlicích se prý bojí, že se kdykoliv může opakovat nedávná rvačka, při níž přihlíželo na 200 lidí.

V Poslanecké sněmovně v Praze se 20. května uskuteční konference, nazvaná Romové v sociálních změnách. Jak informoval Ivan Veselý z pořádajícího sdružení Dženo, členové romské komunity se tak zapojí do debaty o reformě sociální politiky a zaměstnanosti. Organizátoři chtějí především nabídnout poslancům podněty pro jednání o sociální reformě, která by měla Romy vyvést ze života na dávkách a pomoci jim najít zaměstnání.

Radnice v Kostelci nad Orlicí na Rychnovsku začala s plánovanou rekonstrukcí ubytovny, ve které ale stále přebývá několik desítek Romů. Těm skončila nájemní smlouva, ale odstěhovat se odmítli. Ubytovna je odpojená od přívodu vody elektřiny a plynu. Podle krajského romského koordinátora Františka Koláře je pravda na straně radnice. Od začátku roku 1999 Romové věděli, že jejich bydlení v tomto objektu je smlouvou ošetřeno jen na dobu určitou.

Obyvatelé sídliště Luník IX. si nabírají vodu z cisterny (Foto: ČTK) Na košickém Luníku 9, největším romském sídlišti na Slovensku, vládne v těchto dnech výbušná atmosféra. Lidé v ulicích spílají ministru práce, sociálních věcí a rodiny Ľudovítu Kaníkovi i celé vládě. Vedení Východoslovenské vodárenské společnosti totiž neobnovilo dodávky vody 5 tisícům tamních obyvatel, dokud ti vodárnám nezaplatí alespoň polovinu z dlužných více než 4 miliónů korun. Podle mluvčí košické radnice z 807 rodin, které na sídlišti obývají 666 bytů, si řádně platí poplatky za bydlení jen 22 rodin.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Sdružení Dom pomáhá dětem z dětských domovů zařadit se do běžného života
Dětem, kterým končí pobyt v dětském domově, pomáhá sdružení Dom zařadit se do běžného života. Jak, to Marii Vrábelové řekla Michaela Svobodová z této organizace.

"My jsme globálně zaměření na pomoc dětem a mladým lidem, kteří nemají dobré rodinné zázemí a pomáháme jim hlavně překonávat důsledky tohoto faktu, takže je to hodně o dětech, které vyrostly v dětských domovech nebo tam stále ještě vyrůstají nebo mladých lidech, kteří žijí v sociálně slabých rodinách a tito všichni mají úkol se postavit na vlastní nohy, ale nemají k tomu to potřebné zázemí a nebyli na to dobře připraveni dobrou rodinou."

"To znamená, že tyto děti, kterým je třeba čtrnáct nebo patnáct let tak vy si vezmete k sobě, nebo máte zařízení, kam je umístíte a učíte je?"

"Čtrnáct patnáct let, to jsou na nás moc mladí, protože domy na půli cesty slouží pro mladé dospělé, to znamená, že my přijímáme mladé lidi, kterým je sedmnáct let, často proto, aby nemuseli absolvovat ještě diagnostické ústavy a výchovné ústavy a dětské domovy."

"Co všechno je učíte? Kde mají nedostatky?"

"Takový úplný základ je naučit je, aby si na sebe poctivě vydělali a převzali odpovědnost za to, že musí někde bydlet, musí za to zaplatit, musí chodit každý den do práce, dodržovat zákony, orientovat se ve společnosti."

"Jak dlouho trvá, než se tohle mládež relativně doučí?"

"Naše motivace je: ano, můžeš u nás bydlet, ale musíme se společně připravit na to, aby si mohl sám obstát ve společnosti. Taková základní doba, kterou nabízíme, je jeden rok, což není příliš dlouho, ale jsme velice flexibilní a vycházíme z toho, co ten človíček potřebuje a co mu schází, takže se to dá libovolně zkracovat i prodlužovat."

"Podařilo se vám zařadit takto vyloučené děti do společnosti? Máte s nimi potom i nadále kontakt?"

"Podařilo se nám to mnohokrát, protože ten náš první dům na půl cesty zahájil nepřetržitý provoz v roce 1999 a od té doby, když přičtu ještě ty z našeho už druhého domu na půli cesty, tak jsme měli už dvě stě nebo možná i více klientů, ale mohu říct, že tak v padesáti procentech případů i dlouhodobě sledovaní klienti dokážou pracovat, platit si za bydlení."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
09.04.2016Kniha Hejno bílých vran vypráví příběhy deseti lidí z dětských domovů, kteří jsou i přesto úspěšníO Roma Vakeren
18.04.2015Na návštěvě dětského domova v KlánovicíchO Roma Vakeren
29.11.2014Vyšla kniha Hejno bílých vran aneb Když opouštíš děcákO Roma Vakeren
06.06.2012Opouštím dětský domov. Vím kam jdu a proč!Zprávy ze života Romů
17.03.2012Robert Tonelli: Nechtěl jsem nosit jméno někoho, kdo mě nevychovávalO Roma Vakeren
31.07.2009Dětský dům Zábrdovice nabízí o prázdninách volnočasové aktivity pro dětiO Roma Vakeren
21.09.2006Projekt Hnízdo chce zabránit odebírání dětí z rodin do ústavůZprávy ze života Romů
20.02.2005V Zátoni na Českokrumlovsku zažijí děti Cikánskou pouťZprávy ze života Romů
20.08.2004Nadace Terezy MaxovéO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Představujeme Gabrielu Hrabaňovou a Ivetu Kenety ze sdružení Athinganoi
Okruh Romů, kteří jsou absolvety Vysokých škol, se rozšiřuje. Mezi ty, kteří právě dokončili vysokoškolské studium patří Gabriela Hrabaňová ze sdružení Athinganoi. Jak mi dále řekla vzdělávání se věnuje i ve svých dalších aktivitách.

Gabriela Hrabaňová (Foto: Chad Evans Wyatt) "Já jsem skončila Angloamerickou vysokou školu, kde jsem studovala obor politika a společnost."

Vyučování probíhalo v angličtině. Jak vám to šlo?

"V první části toho studia to bylo docela těžké. Já jsem měla základy angličtiny vlastně už docela dobré, ale i tak jsem se nedostala přímo rovnou na studium samotné, ale chodila jsem půl roku na přípravný kurs angličtiny, kde jsem měla možnost si vzít jeden předmět. Během toho prvního pololetí jsem zjistila vlastně, co vůbec ta škola obsahuje, co všechno musím umět a první předmět, který jsem si vzala byla Evropská historie. Takže si můžete představit, jaké všechny slovíčka v té angličtině jsem musela znát. A nebylo to jenom učit se novou látku, ale učit se vlastně i ty slovíčka samotné, což vlastně to samotné studium to ztěžovalo."

Na této škole studuje i řada dalších Romů. Jak se může Rom dostat na takovou školu?

"Tak já bych vůbec nejdřív chtěla říct, že vlastně tahle škola Angloamerická vysoká škola, tak nabízela doteďka dvě romská stipendia. A já jsem teda jako první Romka, která tuhletu školu dokončila a bohužel od tohoto roku nabízí jen jedno stipendium. Ale i tak to dává šanci právě mladým lidem, kteří by neměli peníze na tu školu si zaplatit, protože ona je velmi drahá. Je to zahraniční standard, takže školné řádově na jeden semestr stojí třeba až padesát tisíc. Tohleto je úplně první, že jsem vůbec ráda, že jsem měla tu možnost na této škole studovat. Protože jinak z vlastních finančních zdrojů, bych si to nemohla nikdy dovolit."

Dnes už pracujete, jste ředitelkou sdružení Athiganoi. Jak se dá využít to, co jste se naučila?

"Tak ze všeho nejvíc využívám samozřejmě jazyk. Ten jazyk mi otevřel vlastně cesty pro komunikaci se zahraničím. Můžu komunikovat, dá se říci s kýmkoli i na té profesionální úrovni třeba se zahraničními politiky. Protože jsem se učila politiku v anglickém jazyce. Samozřejmě znalosti, všeobecný rozhled, fungování Evropské unie, ale třeba i sociální politika anebo i ty společenské záležitosti využívám v každodenní svojí práci, protože pracuju v neziskové organizaci. Snažím se být i politicky aktivní nebo se samozřejmě zajímám o tu politiku jako takovou. Také díky této škole si můžu vytvářet souvislosti a můžu třeba i srovnávat."

V září plánujete cestu, čeká vás stáž, kde?

"Vyhrála jsem stáž na tři měsíce do Evropského parlamentu v Bruselu. Buď bych chtěla jít do sekce vzdělání a kultura anebo potom komunikace a public relations. Což je zase obor, který mě osobně hodně zajímá a chtěla bych se i v budoucnu tomu nadále věnovat."

Týká se tato stáž i ostatních Romů?

"Ta stáž byla teda vyhlášená pro všechny Romy vlastně ve střední a jihovýchodní Evropě. A tedy, jak jsem pochopila z toho prvního e-mailu, který jsme dostali, tak je nás tam asi pět. A například jsou tam Romové z Maďarska, z Bulharska a teda z České republiky jsem jediná."

Iveta Kenety (Foto: Chad Evans Wyatt) Marie Vrábelová si povídala s Ivetou Kenety, která ve sdružení Athinganoi pracuje také a věnuje zprostředkování informací ostatním organizacím.

"Tato nová služba se jmenuje Perspektiva ženy. Má za cíl pravidelně informovat především romské ženy o možnostech jejich vzdělávání a osobního či profesního rozvoje. Informace se týkají různých vzdělávacích seminářů, konferencí, výukových programů v Čechách i v zahraničí, také stipendií. Účastníci tohoto mailing listu se zde však také dozví o uzávěrkách grantových programů. Neboť velká část účastníků tohoto listu pracuje v neziskovém sektoru."

Máte informace o tom, že je o tuto nabídku zájem?

"V současné době mám v seznamu asi šedesát e-mailových adres. Většinou tedy žen, kterým tuto službu skoro denně zasílám. Členkami tohoto listu jsou jak studentky, jak pracovnice neziskového sektoru, takže těch informací je opravdu spoustu."

Romská žena se k počítači jen tak nedostane. Přemýšlíte i o tom, jak k nim by se to dostalo?

"Mým dalším cílem je vlastně kontaktovat a navázat spolupráci s regionálními organizacemi a především těmi, které se věnují práci s romskými ženami. A prostřednictvím těchto lokálních organizací bych ráda, aby se k nim tyto informace dostaly. Taky spolupracuji s romskými koordinátory Čiporacii, které jsem o této službě informovala, a kterým ty informace také rozesílám, takže doufám, že oni ty informace posílají dál a zpracovávají je."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
08.02.2014Gabriela Hrabaňová jedná v Bruselu za Romy s vysokými úředníky Evropské komiseO Roma Vakeren
15.06.2013Gabriela Hrabaňová jedná za Romy s vysokými úředníky Evropské komiseO Roma Vakeren
22.10.2010Jak vypadá současná Rada pro záležitosti romské menšinyO Roma Vakeren
19.02.2010O životních cestách Gabriely HrabaňovéO Roma Vakeren
10.12.2009Čeští Romové jsou podle studie EU nejdiskriminovanější menšinou v uniiZprávy ze života Romů
21.07.2009Analýza: Romové odcházejí kvůli pravicovému extremismu i nízké životní úrovniZprávy ze života Romů
15.07.2009Česko reaguje na kanadská víza - odveta zasáhne diplomatyZprávy ze života Romů
20.03.2009S Gabrielou Hrabaňovou o anticikanismuO Roma Vakeren
28.11.2008S Gabrielou Hrabaňovou o pracovní cestě do KanadyO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Kapela Bengas vyrazí na celosvětové turné s Gipsy Kings
Kapela Bengas odstartuje v září celosvětové turné se slavnými Gipsy Kings. Je to vůbec poprvé, co se na šňůru koncertů s Gipsy Kings vydá také skupina z Česka. Jak Janu Mišurcovi potvrdil manažer kapely Bengas Štefan Kozderka, nezapomíná se ale ani na tradiční vystoupení Bengas třeba během letních festivalů.

Gipsy Kings "Koncem dubna nás čeká takové malinké turné po Moravě a Slovensku. Konkrétně třeba do Banské Bystrice a do Košic. A přes léto festivaly, jako každý rok. A potom už, konečně to nemůžu říct na sto procent, že se to všechno podaří - to se jedná o turné Bengas-Gipsy Kings. To turné bude celosvětové, zhruba na dva měsíce a první koncerty by měly být právě zde, v České republice. Bohužel ne v Praze ale v Brně a v Ostravě v ČEZ Aréně. Potom se pojede vlastně do Polska, na Slovensko a tak dál."

Proč jste vlastně vynechali Prahu?

"No, tak Praha byla vlastně minulý rok 2. května, návštěvnost byla vcelku úspěšná - kolem pěti tisíc lidí. Což jsme byli docela rádi. Ale jelikož je potřeba víc lidí a je potřeba, aby to viděli lidé vlastně i na Moravě a v jiných koutech."

Jak se spolupracuje kapele se skupinou Bengas? Nemáte pocit, že je tak trochu ve stínu? Skupina Bengas.

Bengas "No, tak ve stínu si naopak myslím, že není. Naopak, že na tom koncertu jsme se s Gipsy Kings absolutně spřátelili a jsme neustále s nima v kontaktu. A já si myslím, že ještě naopak Bengas to pomůže a naopak to ještě zlepší vztahy s kapelama a především tedy s Gipsy Kings v té naší další spolupráci."

Jaká tam jsou pojítka, v rámci tvorby? Dají se najít?

"Bengas hrají vlastně hudbu všech Romů světa a tam vlastně je ta latina, salsa a flamengo, čímž jsou vlastně Bengas jediní takoví zástupci tady v České republice, kteří se nejvíc přibližují těm Gipsy Kings. Navíc sice Věra Bílá natočila taky pár singlů s jedním členem z Gipsy Kings. Ale to byl ten její Čikolo a ten v současné době vlastně má svoji kapelu, která se jmenuje Čikolo-Gipsy Band."

Bengas připravují nové cédéčko. Jaké písničky se vlastně objeví na kompaktu a je možná spolupráce právě s Gipsy Kings?

"O té spolupráci jsme uvažovali, a to především buď spolu nebo s Nikolasem z Gipsy Kings. Co se týče toho výběru, tak možná na tom cédéčku bude více skladeb než na tom prvním Albudža a bude možná ještě takové víc živější, víc čardášů, latiny a tak dále."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
09.01.2016Už 15 let hraje svým příznivcům kapela BengasO Roma Vakeren
29.10.2011Gipsy Kings koncertovali už potřetí v České republiceO Roma Vakeren
21.10.2011Po čtyřech letech se do Česka vrátila skupina Gipsy KingsZprávy ze života Romů
11.10.2011Slavní Gipsy Kings se v Brně představí za pouhých 10 dní!Zprávy ze života Romů
01.02.2011Jediný koncert Gipsy Kings v České republice!Zprávy ze života Romů
23.04.2010Skupina Bengas připravuje své třetí albumO Roma Vakeren
20.02.2009ZprávyO Roma Vakeren
09.01.2009O změnách v kapele Bengas a jejich připravovaném albuO Roma Vakeren
23.12.2008Skupina Bengas nahrála vánoční píseňZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Naladit si nás můžete opět za týden v pátek ve 20.05 na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. V úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií. Naše vysílání najdete také na internetové adrese www.romove.cz.

Příště vám nabídneme aktuality ze života Romů a chybět samozřejmě nebude ani romská hudba.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vakeren.Irinďa Amenge e Aneta Vaštagovo kaj te mukas giľi lakere romeske - vičinel pes Petr Vaštag u mek the predalo Ivan Hlad u amen bičavas giľi the predalo Ondis Cina. Romale irinen - ada šuniben predal tumende.

Mějte se moc pěkně, klidný víkend.

Romale but bacht te sasťipen. Ačhen Devleha.

Obsah článku:
Reportáž:  Na letošním festivalu Khamoro vystoupí umělci z osmnácti států světa
Reportáž:  V německých školách se budou promítat filmové dokumenty o Romech
Reportáž:  Rada Romů Chomutova sdružuje chomutovské organizace
Zprávy: 
Reportáž:  Sdružení Dom pomáhá dětem z dětských domovů zařadit se do běžného života
Reportáž:  Představujeme Gabrielu Hrabaňovou a Ivetu Kenety ze sdružení Athinganoi
Reportáž:  Kapela Bengas vyrazí na celosvětové turné s Gipsy Kings

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz