Vyhledávání
1.10.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, kterou vede Anna Poláková. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý pátek od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz.Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Pale hin parašťovin u amen sam pale tumenca. Jek ora šunena amaro vakeriben "O Roma vakeren"!

Připravili jsme pro vás celou hodinu aktualit a zajímavostí ze života Romů a nebude chybět ani romská hudba.

The adaďives predal tumende kerďam reporty, andal amaro dživipen. Phenaha tumenge nevimata u šunena the romane giľa - šukar šuniben.

Peršo amenca vakerela e Superstar Aneta Langerovo, dodžanena tumen hoj rado šunel romane giľa.

Nejdříve vyzpovídáme Superstar Anetu Langerovou.

Tiž amenca džana Brnate, kaj pes sgejle romňija, save dine avri genďi, andre savi pes dodžanena palo čirlatuno Romengero dživipen. Andro O Roma vakeren šunena tiž nevipena.

Muzeum romské kultury v Brně vydalo novou zajímavou knihu, která nese název Memoáry romských žen. Jejím obsahem jsou životopisné vzpomínky Karolíny Kozákové a Eliny Machálkové - to je naše další téma.

Mek adaďives vakeraha pale disriminacia andro školi, vakeraha palo Roma andro filmos u vičinaha tumen pro minoritno festivalis andro Nationalno teatros.

V druhé polovině O Roma vakeren se vydáme mezi ostravské Romy, kteří se setkali s diskriminací na školách, o zkušenosti ze světa filmu se s námi podělí Angelika Lakatošová a nebude chybět ani pozvánka do Národního divadla na festival Otevřená náruč. Tolik namátkou z programové nabídky a teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Richard Samko.


=[ Reportáž ]=
Romové mohou ukázat svůj talent v soutěži Superstar
Romové mají šanci ukázat svůj talent v soutěži Superstar. Důkazem toho je i úspěch zpěvačky Martiny Balogové. V druhé části zmíněné soutěže můžeme vidět například Vlastimila Horvátha, který zatím sklidil velké množství hlasů. Příští týden bude zpívat také romská Miss Sandra Ferková. Vedle Romů se na obrazovce objevují mladí lidé z řad dalších národnostních menšin. Mezi soutěžícími panuje dobrá nálada a vznikají přátelství. Nejen o tom si s Anetou Langerovou povídal Jan Mišurec.

"V kolika letech jste začala zpívat?"

"Dá se říct, že už v osmi letech při kytaře, pak byly koncerty kytarového kurzu, kde jsme zpívali samozřejmě před lidmi, pak se to akorát začalo rozšiřovat a od čtrnácti let chodím k paní profesorce na zpěv."

"Budete se školit ve zpěvu dál, nebo už jste hotová zpěvačka?"

"Nejsem určitě hotová zpěvačka, to asi ani nikdy nebudu, taková ta dokonalá, to asi není nikdo a vždycky je co se naučit, takže já jsem někde na začátku, mám pocit, a myslím si, že když se tomu budu věnovat pravidelně, tak že to do budoucna prostě nějakým způsobem na nějakou úroveň, kdy budu vědět co a jak, tak se to dopracuje, ale určitě to není teď."

"S kým byste chtěla jednou zpívat?"

"Já jsem měla velký sen zpívat s Divokým Billem, což se mi splnilo."

"Jak se vám zpívalo s paní Špinarovou?"

"To bylo naprosto úžasné, protože ona je hrozný ďábel, když to řeknu takhle, v zákulisí chodí, jakože nemůže, ale pak vyleze na pódium a je neuvěřitelná. Takže ta do mě úplně vryla tu rýhu té energie, že to bylo něco neuvěřitelného, opravdu je skvělá."

"Posloucháte romskou hudbu?"

"Já musím říct a přiznat se, že v romské hudbě je neuvěřitelný život a ráda si ji poslechnu třeba v rádiu, prostě to mají v krvi."

"Jak vlastně vstřebáváte slávu? Co vám dala, co vám vzala?"

"Dala mi určitě hrozně moc, třeba v poznání sama sebe, což je asi pro mě nejdůležitější. Člověk se samozřejmě poznává celý život, ale já jsem si poznala takové svoje vnitřní já a takový ten základ, takže tam se prostě ukáže úplně všechno a vidíte to nejlépe sám na sobě, takže tam mě to opravdu hodně naučilo a vzalo mi to akorát prostě čas, který ráda obětuji."

"Co škola?"

"Škola je teď mizivá samozřejmě, protože pololetí jsem nějak zvládla, měla jsem dobré známky, takže od pololetí jsem si říkala, to bude dobré a pořád jsem vše odkládala, až se tam teď bojím jít."

Připravujete nové cédéčko, objeví se tam lidé třeba ze Superstar?"

"Já si myslím, že ne, protože každý šel svojí cestou a já už to nechci nijak motat dohromady a myslím, že by to neudělalo dobře ani mně, ani těm druhým. Já se chci teď hodně zaměřit na tu vlastní tvorbu, naší."

"Vznikla v Superstar přátelství? Stýkáte se dál?"

"Já si myslím, že vznikala přátelství, ale je to přesně tak, jak jsem řekla v jednom rozhovoru, že mi psal třeba Tomáš Savka a psal mi, že by mě rád viděl a že bychom si mohli jít někam sednout a já jsem mu samozřejmě odepsala, že tak. A on, že jestli mám tolik času, co on, tak že se uvidíme třeba na jaře 2007, takže je to spíš časově pro nás asi trošku nezvladatelné."

"Proč máte novou kapelu?"

"To byl takový impulz Michala Hrůzy, který mi prostě řekl, že to takhle dál nejde, riskni to a během měsíce musíš sestavit repertoár i s kapelou a musíte být prostě 17. v Akropoli. Měli jsme opravdu jen měsíc, takže to byl takový trošku risk, ale myslím, si, že se to hrozně vyplatilo."

"Připravujete se na šňůru koncertů. Těšíte se?"

"Hrozně moc se těším, myslím, že se těší i kluci, protože je to určité soužití s těmi lidmi a potom je to znát i na té hudbě, což doufám, že bude působit i na ty diváky a já se hrozně moc těším, protože co víc já si můžu přát, než takhle koncertovat před lidmi."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
30.07.2010Se zpěvákem Janem Bendigem o životě a hudební kariéřeO Roma Vakeren
05.08.2005Slovenská romská zpěvačka Eva Žákovičová vystupuje v zahraničíO Roma Vakeren
17.06.2005Rozhovor se SuperStar Vlastimilem Horváthem odvysílá dnes večer RadiožurnálZprávy ze života Romů
17.06.2005Romové jsou velmi hrdí na vítěze české SuperStarO Roma Vakeren
17.06.2005SuperStar Vlastimil Horváth je ochoten vystupovat i na romských akcíchO Roma Vakeren
14.06.2005Komentáře tisku o nové "superstar"Zprávy ze života Romů
13.06.2005Vítězství Horvátha sledovalo trojnásob diváků než výhru Karla IV.Zprávy ze života Romů

=[ Horké téma ]=
Autorky Memoárů romských žen představily svou novou knihu v Muzeu romské kultury
Muzeum romské kultury v Brně vydalo novou zajímavou knihu, která nese název Memoáry romských žen. Jejím obsahem jsou životopisné vzpomínky Karolíny Kozákové a Eliny Machálkové. Ve středu 23. února byla nová dvojkniha v Muzeu romské kultury představena veřejnosti. Na prezentaci byly přítomny byly i obě autorky, jejichž vyprávění dokreslovalo promítání řady rodinných fotografií, které jsou rovněž publikovány v knize. Prezentace se zúčastnila i Jana Šustová, která si nejprve pozvala k mikrofonu redaktorku knihy doktorku Janu Horváthovou.

Křest Memoárů romských žen "Ta první kniha, v rámci těch memoárů se jmenuje Karolína, cesta životem v cikánském voze a je to životopisná vzpomínka, kterou napsala paní Karolína Kozáková, je rozená Růžičková, a to tedy naznačuje, že to je paní ze skupiny českých Romů. To je jedna z těch skupin, které u nás žily už dlouho, už před druhou světovou válkou a už v té době byli dost integrovaní do majoritní společnosti.Ti čeští Romové byli vlastně kočovníci, oni ještě i na počátku druhé světové války kočovali v těch svých vozech, proto také paní Karolína vzpomíná také na život v kočovném voze, a ta druhá vzpomínka se jmenuje Elina, sága rodu Holomků a napsala ji Emílie, řečená Elina, Machálková, která je rozená Holomková, a ta zase patří do skupiny moravských Romů, kteří jsou také historickou skupinou romskou, která u nás žila a právě ti moravští Romové se na Moravě usazovali už od konce 17. století, velmi intenzivně potom od poloviny 19. století, a to je právě případ rodiny paní Machálkové, čili těch Holomků, kteří se v oblasti moravského Slovácka, konkrétně u obce Svatobořice u Kyjova už od poloviny 19. století usadili a trvale zde žili usedlí, takže paní Machálková už se narodila do rodiny usedlých Romů přímo ve vesnici Svatobořice. Tak v tomhle jsou ty jejich příběhy trochu rozdílné, ale přesto oba ty příběhy mají hodně styčných bodů. A to je až s podivem, ty ženy se vůbec neznaly, nezávisle na sobě každá tu svojí vzpomínku napsala, ale ty ženy mají něco společného, obě dvě jsou to takové osobnosti, doslova bych řekla 'matky rodu', obě jsou veličinami v těch svých rodinách, jsou velmi pozitivně naladěné, pozitivně prožívají ten život, a to myslím, že byl jeden z důvodů, proč obě byly ve svém životě tak úspěšné a tak šťastné vlastně. To vyznívá z obou těch vzpomínek, že i motiv pro napsání těchto vzpomínek byl u obou těch žen stejný, že chtěly svým příkladem trošku pomoci svým příkladem ostatním Romům právě v té cestě k té majoritě, chtěli ukázat příklad, jak to jde."

Paní Elina Machálková uvedla své vyprávění zpěvem písně.

(...píseň)

"O čem konkrétně píšete v té vaší knize?"

"O naší rodině, dá se říct od narození mých prarodičů, poněvadž ji považuji za významnou v sedmadevadesátém roce jsem byla zpívat v Praze na velkém koncertě na téma holocaust, který režíroval Břéťa Rychlý a byla tam celá vláda v čele s panem prezidentem Havlem, který mně podal ruku a řekl, že je rád, že poznává někoho z významné rodiny moravských Holomků. Opravdu naše rodina byla, dá se říct, už v té době výjimečná, protože moji stařečci takzvaní, jak jsme tam říkávali, se už velice zařadili do majoritní společnosti a dá se říct, že potom jejich děti i vnoučata a tak dál jsme byli dost vzdělaní."

Za druhé světové války se ani rodině Holomků nevyhnulo pronásledování. Příbuzným paní Eliny však hodně pomohl starosta obce Nesovice, ve které v té době žili. Starosta jezdil na gestapo, bojoval za romskou rodinu a pravděpodobně za ně i zaplatil úplatky. Tak je zachránil od transportu do koncentračního tábora. Pak sice rodina nedostávala potravinové lístky, avšak občané obce se o ni postarali.

Elina Machálková ve věku 17 let "V Protektorátu byly potravinové lístky přidělovány, my jsme nedostávali. My jsme se nesměli vzdalovat víc než dvacet kilometrů od obce. Já jsem byla totálně nasazená do továrny, ještě mi nebylo čtrnáct. Ale přežívali jsme to s podporou pana starosty a celé obce. V srpnu roku 1944, kdy mi bylo osmnáct let, jsem dostala zprávu, že mám být připravena, že mě pozvou ke sterilizaci, aby se, výslovně brněnským gestapem s razítkem bylo napsáno, aby se nerodilo více Cikánů, protože to byla rasa podřadná, práce se štítící. Víte, jak mně bylo? Já už jezdila čtyři roky do práce, já jsem plakala, už jsem chodila s mým manželem půl roku a on plakal se mnou a já jsem šla na druhý den do práce a já nemohla pracovat, jak jsem plakala, pan ředitel si mě nechal zavolat a já jsem mu to ukázala a on říká: Děvče, přece teď, když už Němci pomalu utíkají a ruská armáda už je všude, ty se necháš myškovat? Je ti osmnáct let, schovej se, kdyby se po tobě ptali, já tě budu krýt, schovej se. A ten den k nám ze Svatobořic přijela teta a odvezla mě v noci do Olomouce ke své mamince, které už bylo pomalu sedmdesát let, a ta mě schovávala ve sklepě, na noc, když už byla úplná tma, tak mě na chvilku vzala k sobě, bydlela dole ve dvoře v pavlačovém domě, chvilku mě nechala zahřát a tak, protože já jsem tam byla pomalu úplně i v zimě až do Nového roku 1945. Byla jsem tam skoro šest měsíců a jednou tam za mnou i můj chlapec, můj manžel přijel. Takže moc lidí to nevědělo, kde jsem, ale tak jsem byla zachráněna před sterilizací a proto jsem chtěla hodně dětí a proto mám čtyři."

"Pak jste měla jít studovat, co Vám v tom zabránilo?"

Elina Machálková (3. zprava) ve Svazu Cikánů-Romů v roce 1971 "To, že jsem hned po válce byla v jiném stavu a musela jsem se vdávat, takže buď si vybrat, jak říkal můj strýc, podívej se, já ti to zařídím, nech si to vzít a budeš studovat. Já jsem chtěla být buď advokát, nebo konzervatoř, zpívat. Budeš studovat, je po válce. Ne. Já jsem si vzpomněla na to, že nedávno mě chtěli sterilizovat, tak ne. A říkala jsem, že i kdyby si mě nevzal, tak dítě chci a nechám si ho. Můj tatínek se na mě dlouho zlobil. Můj tatínek se na mě zlobil do té doby, než ta malá se na něj poprvé usmála."

Elina Machálková s vnučkou Petrou v roce 1969 Autorka druhé knihy, paní Karolína Kozáková, strávila prvních sedm let svého života v kočovném voze. Její tatínek byl brusič nožů. S vozem vždy na týden zastavil v nějaké obci a brousil nože na šlapací brusce. A co dělala maminka?

"Hádala z ruky - ona vlastně chodila po těch barákách, vyzvedávala ty nůžky a tak přitom hádala, takže tím si vydělávala peníze. Naši potom koupili jeden barák, pak druhý barák a další veliký barák i v Praze. Máma byla vlastně taková obchodnice, až to přišlo, že prodávala paličkované záclony a látky a tak dále a tím pádem se naši dost vyšvihli nahoru."

V roce 1939 se rodina usadila v domku ve Zdaboři nedaleko Příbrami. Za války měla být rodina odvezena do koncentračního tábora. Poprvé v roce 1942 a podruhé v roce 1943. Poprvé ji přišel varovat vrchní strážmistr z četnické stanice z Březových Hor.

Karolína Kozáková: "Ten vlastně přišel z té Zdaboře z těch Březových Hor v noci, abychom utekli na Slovensko a abysme to na něj neřekli, že pro nás v pondělí přijdou. To bylo v sobotu, my jsme samozřejmě nikam nešli. V pondělí pro nás přijeli, se psama, autem a odvezli nás."

Jana Horváthová: "Jenomže paní Karolína měla opravdu to štěstí, že měli strýčka, Edu Čermáka, který byl velmi bohatý a zafungovaly zřejmě asi i úplatky."

Karolína Kozáková: "No asi velké úplatky, ale to nám nikdy neřekl, protože nás vlastně dvakrát vysvobodil přímo z pece, by se dalo říct."

Jana Horváthová: "Takže poprvé je vysvobodil z toho shromaždiště, kde měli být odsunuti, ve dvaačtyřicátém roce do protektorátního cikánského tábora v Letech u Písku a potom podruhé, když měli být ve třiačtyřicátém odvezeni už do Osvětimi. V obou případech byli vlastně nějakým způsobem tajně uvolněni, aby utekli. A je tedy i předpoklad historiků, že zřejmě i úplatky fungovaly, lidé byli úplatní vždycky, ale byl ve čtyřiačtyřicátém dokonce proces s jedním četníkem Dubovým, který bral od Romů úplatky, aby nemuseli do koncentráku, ovšem ta svědectví těch Romů nebyla brána jako dostatečná svědectví, takže mu to prokázáno nebylo, ale tady takový předpoklad skutečně je."

Knihu Memoáry romských žen, jejímž obsahem jsou životopisné vzpomínky Karolíny Kozákové a Eliny Machálkové, si můžete objednat v Muzeu romské kultury v Brně (www.rommuz.cz).

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
23.11.2013Nositelkou ceny Muzea romské kultury ze letošní rok se stala Emílie MachálkováO Roma Vakeren
06.08.2011Vzpomínky Emílie Machálkové na dobu holocaustuO Roma Vakeren
28.05.2010Výstava Genocida Romů v době druhé světové válkyO Roma Vakeren
11.12.2009Vánoce ve vzpomínkách zpěvačky Eliny MachálkovéO Roma Vakeren
30.01.2009Den památky obětí holocaustu v BrněO Roma Vakeren
14.03.2008Uplynulo 65 let od prvního masového transportu českých a moravských Romů do Osvětimi O Roma Vakeren
01.12.2006Židovští i romští pamětníci holocaustu besedovali v Muzeu romské kulturyO Roma Vakeren
10.03.2005V Brně si připomněli výročí transportu Romů do OsvětimiZprávy ze života Romů
23.02.2005Brněnské muzeum vydalo knihu vzpomínek romských ženZprávy ze života Romů
23.02.2005Představení dvojknihy Memoáry romských ženFotoaktuality
29.11.2002Romské manželstvíO Roma Vakeren
21.12.2001Emilie Machálková vypráví o VánocíchO Roma Vakeren

=[ Zprávy ]=

Zvláštní školy by měly vzdělávat jen děti s mentálním postižením. Nemělo by se už stát, že na ně budou přeřazeni žáci, kteří jsou schopni absolvovat základní školu. Zvláštní škola také změní název. Musí se přejmenovat na základní školu praktickou. Nařizuje to nový školský zákon, který platí od ledna, a vyhláška o vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami. Zvláštní školy budou ale ještě nějakou dobu existovat. Ministerstvo jim dalo čas na to, aby zažádaly o přejmenování.

Slovensko si připomene oběti romského holocaustu. Slibuje to iniciativa, která vznikla na slovenském ministerstvu kultury. Projekt této iniciativy bude mít dvě fáze. V první bude vytvořen v Muzeu Slovenského národního povstání v Banské Bystrici památník. Jeho otevření je naplánováno na 2. srpna u příležitosti 60. výročí ukončení druhé světové války. Druhou fází má být instalace pamětních tabulí v sedmi slovenských obcích, v nichž byly první pracovní a zajišťovací tábory a kde bylo vyvražděno několik romských komunit.

21. březen je oficiálně vyhlášen OSN jako Mezinárodní den pro odstranění rasismu. V ČR bude realizován jako aktivita Multikulturního centra Praha, a koalice dalších občanských sdružení, která se zabývají otázkami rasové diskriminace a jejího předcházení. V ulicích Prahy a Brna budou dobrovolníci rozdávat oranžové stužky jako symbol boje proti rasismu. Zároveň budou představeny projekty a práce organizací, které podporují stejné myšlenky.

Praha je dějištěm výstavy fotografií s názvem Romské kluby. Snímky Petra Šilhánka si můžete prohlédnout v galerii kina Světozor. Zachycují práci v třinácti dětských předškolních klubů, které provozuje Česká katolická charita. Tato zařízení jsou určena především pro děti ze sociálně slabých rodin. Předškoláci jsou v nich připravováni na vstup do základních škol, součástí jsou i doučovací a volnočasové aktivity. Zmíněnou výstavu můžete navštívit do 31. března.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
06.12.2014Ministr školství navrhuje povinnou docházku do školky v posledním roce před nástupem do školyO Roma Vakeren
29.11.2014Česko se ohradilo proti obvinění Evropské komise, že ve školách diskriminuje RomyO Roma Vakeren
29.11.2014Výstava Jak ztratit další generaci představuje fotografie Romů, kteří se postavili proti diskriminaci ve vzdělávacím systémuO Roma Vakeren
13.11.2014Smutné výročí rozsudku D. H. připomíná, že se situace Romů v Česku ani po sedmi letech nezměnilaZprávy ze života Romů
06.09.2014Budoucí školský ombudsman nepovažuje fungování praktických škol za problémO Roma Vakeren
20.03.2014Čeští studenti a němečtí dobrovolníci připravují v Plzni kampaň proti rasismuZprávy ze života Romů
20.03.2014Muzeum romské kultury připomene Mezinárodní den boje proti rasismuZprávy ze života Romů
25.01.2014Pracovníci sdružení Vzájemné soužití doprovázeli romské děti k zápisu do základních školO Roma Vakeren
16.11.2013Uplynulo šest let od rozsudku Evropského soudu pro lidská práva v případu D. H.O Roma Vakeren
08.11.2013Mami, tati, já chci do školyZprávy ze života Romů
13.10.2013Výstava Jak ztratit další generaci upozorňuje na diskriminaci Romů ve školách a na šikanuO Roma Vakeren
07.10.2013Výstava v jihlavské knihovně upozorňuje na diskriminaci Romů ve školáchZprávy ze života Romů
05.10.2013Proč sčítat romské žáky na praktických školách?O Roma Vakeren
05.10.2013Ředitele praktických škol sčítání romských žáků pobouřiloZprávy ze života Romů
27.09.2013Monika Šimůnková: Potřebujeme znát počty romských žáků vzdělávaných podle programu pro žáky s lehkým mentálním postiženímZprávy ze života Romů
27.09.2013Dotazník ohledně romských školáků odevzdalo přes 95 procent školZprávy ze života Romů
21.02.2013Rada Evropy tvrdě kritizuje Česko za údajnou diskriminaci RomůZprávy ze života Romů
18.02.2013United Gipsy Crew: Rapem proti segregaciZprávy ze života Romů
16.02.2013„Pošlete ho do základky, aby z něj něco bylo“ – rapují mladí RomovéO Roma Vakeren
12.02.2013Nedávejte děti do praktických škol, vzkazují mladí rapeři romským rodičůmZprávy ze života Romů
01.12.2012V českém školství se pět let po rozsudku Evropského soudu pro lidská práva nic nezměniloO Roma Vakeren
27.11.2012Ministerstvo školství chce omezit praktické školy kvůli diskriminaci RomůZprávy ze života Romů
26.11.2012Ministerstvo chystá plán, jak nerušit praktické školy. Alespoň prozatímZprávy ze života Romů
17.11.2012Uplynulo pět let od rozsudku Evropského soudu pro lidská práva o diskriminaci romských dětí v českém školstvíO Roma Vakeren
08.11.2012Zamčenou pyramidou knih upozornili aktivisté na diskriminaci romských dětíZprávy ze života Romů
08.11.2012Navzdory zákonům a kritice zvenčí jsou tisíce zdravých dětí v praktických školáchZprávy ze života Romů
08.08.2012Počet romských žáků v bývalých zvláštních školách klesl skoro o 9 procentZprávy ze života Romů
02.08.2012O situaci na praktických školách bude jednat ministr školství s ombudsmanemO Roma Vakeren
16.06.2012Romské děti jsou často zařazovány do zvláštních škol bez relevantního důvoduO Roma Vakeren
21.03.2012Mezinárodní den proti rasismu si připomíná i PrahaZprávy ze života Romů
29.02.2012Projekt „Lucerna proti rasismu“ připomene nejen Mezinárodní den proti rasismuZprávy ze života Romů
14.12.2011Z Pardubic se šiří petice za zachování praktických školZprávy ze života Romů
08.06.2011Neúspěšní žáci budou moci být na čas přeřazeni do speciálních školZprávy ze života Romů
30.05.2011Odborníci pracující na přípravě Národního akčního plánu inkluzivního vzdělávání končíZprávy ze života Romů
29.03.2011Nemoc bezmocných: lehká mentální retardaceZprávy ze života Romů
10.03.2011Česko stále sbírá kritiku za diskriminaci romských žákůZprávy ze života Romů
26.11.2010O školství s Milanem KováčemO Roma Vakeren
24.11.2010První zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny se zaměřilo na otázky vzdělávání a zaměstnanosti RomůZprávy ze života Romů
19.11.2010Rasová segregace na českých školách pokračujeZprávy ze života Romů
19.11.2010Znepokojení nad novým vedením ministerstva školstvíO Roma Vakeren
19.11.2010O práci na MŠMT a o situaci Romů ve školáchO Roma Vakeren
18.11.2010ČR i přes rozsudek ze Štrasburku stále diskriminujeZprávy ze života Romů
11.11.2010Český školský systém je stále diskriminační a nepružnýZprávy ze života Romů
10.11.2010Vláda vyslechne zprávu o nápravě diskriminace Romů ve vzděláváníZprávy ze života Romů
10.11.2010Vyhlášky proti diskriminaci romských žáků budou nejdříve v lednuZprávy ze života Romů
09.11.2010Romští školáci jsou podle nevládních organizací diskriminovániZprávy ze života Romů
21.05.2010V dodržování lidských práv máme rezervyZprávy ze života Romů
23.04.2010Měla jít do zvláštní školy, dnes má vysokoškolský titulO Roma Vakeren
02.04.2010Více než 30 speciálním školám hrozí zánik. Učí zdravé dětiZprávy ze života Romů
02.04.2010Do speciálních škol se podle ČŠI posílají děti z chudých rodinZprávy ze života Romů
02.04.2010Šup do zvláštní školy!O Roma Vakeren
24.02.2010Ministerstvo školství chce podpořit romské žákyZprávy ze života Romů
23.02.2010Ministerstvo vyčlení desítky milionů na podporu romských žákůZprávy ze života Romů
15.01.2010Neúměrné množství romských dětí se vzdělává v základních školách praktickýchO Roma Vakeren
13.01.2010Romští žáci v Česku stále čelí překážkám ve vzděláváníZprávy ze života Romů
13.01.2010Základní školy praktické by podle AI letos neměly přijímat nové prvňáčkyZprávy ze života Romů
25.11.2009Ministerstvo školství představí opatření proti diskriminaci romských žákůZprávy ze života Romů
25.11.2009Ministerstvo chce Romům zajistit rovný přístup ke vzděláníZprávy ze života Romů
13.11.2009Pokračující segregace v českých školách devastuje životy romských dětíZprávy ze života Romů
25.09.2009Projekt Motivace romských rodičů na poli vzděláváníO Roma Vakeren
04.09.2009Jak pokračuje odstraňování diskriminace ve vzdělávání dětí?O Roma Vakeren
28.08.2009I v roce 2009 trvá segregace romských dětí v ČRO Roma Vakeren
10.07.2009Romské děti jsou často zařazovány do speciálních školO Roma Vakeren
23.04.2009Chodil jsem do zvláštní školy, teď plaťteZprávy ze života Romů
28.11.2008Koalice neziskových organizací Společně do školO Roma Vakeren
28.11.2008Andrej Mirga, poradce pro Sinti a Romské záležitosti ve VaršavěO Roma Vakeren
28.11.2008Mnohé romské děti zažívají na škole šikanuO Roma Vakeren
21.11.2008Nadace OSF PrahaO Roma Vakeren
21.11.2008Romské děti jsou mnohdy automaticky zařazovány do praktických školO Roma Vakeren
21.11.2008Mezinárodní konference Vzdělání bez bariér – Romské děti v České republiceO Roma Vakeren
21.11.2008Podle ministra školství budou moci romské děti chodit do běžných základních škol až za několik letO Roma Vakeren
21.03.2008Mezinárodní den za odstranění rasové diskriminace O Roma Vakeren
18.03.2008V pondělí proběhla Informační kampaň proti rasismu „Oranžová stužka“ Zprávy ze života Romů
17.03.2008Češi mají problém se skrytým rasismem Zprávy ze života Romů
14.03.2008V rámci Evropského týdne proti rasismu proběhne řada zajímavých akcí O Roma Vakeren
14.03.2008Aktivně proti předsudkům a rasismu Zprávy ze života Romů
12.03.2008Evropský týden proti rasismu 17. - 23. březen 2008 Zprávy ze života Romů
28.11.2007Diskuse o existenci zvláštních škol Zprávy ze života Romů
23.11.2007Podle Evropského soudu pro lidská práva byly romské děti v českém školství diskriminovány O Roma Vakeren
23.11.2007Segregace ve školství je také určitá forma rasismu O Roma Vakeren
23.11.2007Je důležité vybrat dětem dobrou školu O Roma Vakeren
23.11.2007Názor Kumara Vishwanathana na rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva O Roma Vakeren
23.11.2007Rozhovor s matkami, které uspěly u Evropského soudu pro lidská práva O Roma Vakeren
16.11.2007Česká republika porušila právo romských dětí z Ostravska na vzděláníO Roma Vakeren
14.11.2007Romové porazili státZprávy ze života Romů
14.11.2007Zahraniční tisk o soudním sporu mladých Romů s ČR Zprávy ze života Romů
14.11.2007Nejvyšší soudní instance v Evropě shledala existenci diskriminace na českých školách Zprávy ze života Romů
13.11.2007Česká republika prohrála ve Štrasburku spor s mladými Romy Zprávy ze života Romů
23.03.2007Na 21. března připadá Mezinárodní den pro odstranění rasismuO Roma Vakeren
23.03.2007Romští studenti narazili na problémy při rozdávání letáků proti rasismuO Roma Vakeren
20.03.2007Gipsy.cz hlavní hvězdou koncertu proti rasismuZprávy ze života Romů
14.03.2007Blíží se Mezinárodní den pro odstranění rasismuZprávy ze života Romů
20.10.2006Stát se neustále dopouští chyb ve vzdělávání romských dětíO Roma Vakeren
04.10.2006Kvalitní a systematické vzdělávání je klíčem k integraci RomůZprávy ze života Romů
10.08.2006Slovenský premiér Fico odhalil první památník romského holocaustuZprávy ze života Romů
21.03.2005V Ústí si stužku proti rasismu vzalo 1500 lidí, někteří odmítliZprávy ze života Romů
11.03.2005Fotografie Petra Šilhánka zachycují život v dětských předškolních klubechO Roma Vakeren
03.03.2005Zvláštní školy budou učit jen mentálně postižené a změní názevZprávy ze života Romů
02.03.2005V Praze probíhá výstava fotografií Petra Šilhánka s názvem Romské klubyZprávy ze života Romů
01.03.2005Evropský soud se zabývá údajnou diskriminací romských dětí v ČRZprávy ze života Romů
03.12.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
05.09.2003Broumovské děti se připravují na vstup do první třídy v předškolním nultém ročníkuO Roma Vakeren
29.08.2003Sociolog Fedor Gál: zvláštní školy jsou odkladištěm minoritO Roma Vakeren
27.06.2003Konec školního roku v základní škole na Havlíčkově náměstíO Roma Vakeren
25.04.2003Problematické zvláštní školyO Roma Vakeren
28.02.2003Psycholog Slavomil HubálekO Roma Vakeren
25.01.2002ZprávyO Roma Vakeren
26.10.2001Více než polovina romských dětí do zvláštních škol nepatříO Roma Vakeren
09.06.1999Ostravští Romové budou žalovat ministerstvo školstvíZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Půvabná Angelika Lakatošová hraje Indku
V následujících minutách se s námi půvabná Romka Angelika Lakatošová podělí o své zkušenosti před filmovou kamerou. Nejdříve si zahrála ve filmu Indián a setřička. Hraje také Indku v upoutávce pro francouzský satelitní program. Spot byl vyroben v bollywoodském stylu, natáčelo se v Praze na zakázku pro francouzskou televizi, ale díky satelitu se bude vysílat i v dalších zemích světa. V šotu se objevují mladí lidé oblečeni do pestrobarevných indických oděvů, jak v rozhovoru Janu Mišurcovi říká Angelika Lakatošová.

Angelika Lakatošová "Začalo to před čtrnácti dny, kdy mi zavolali, abychom se zúčastnili castingu a přihlásilo se asi osmdesát lidí, ale hlavně cizinci. Tak jsem se zúčastnila castingu no a pak se mi najednou ozvali, že mě vybrali a že by mě chtěl pan režisér nejdřív vidět, musela jsem zatancovat a ukázat, jaké mám pohybové nadání a pak znovu řekli, že mě ještě musejí vybrat z dalšího kola a nakonec mi zavolali, že mě vybrali a naučili nás ty kroky indické a pohyby s rukama hlavně a v úterý jsme točili celý den tu reklamu."

"Kolik vás vybrali vlastně lidí?"

"Vybralo se osma holek a asi patnáct kluků, ale ještě musely přijet tři holky z Paříže, dvě Indky, které se profesionálně věnují orientálnímu tanci, a jedna jako modelka."

Angelika Lakatošová "Ty vypadáš jako Indka, myslíš si, že to bylo výhodou ten vlastně tvůj zjev exotický?"

"No, myslím, že ano."

"Když poběží ten spot, tak co tam uvidím, co tam vlastně vytváříš?"

"Museli jsme tam tancovat a pak ještě jsme si třeba museli sednout na schody a předvádět, že žárlíme na tu druhou a že se češeme a parádíme."

"Vznikla tam přátelství během toho natáčení? Máš kamarádky nové, kamarády?"

"No, mám, byli všichni hrozně milí a fakt mě přijali mezi sebe, nejdřív si mysleli, že jsem Indka, ti Indové na mě mluvili indicky, tak to byla docela sranda, ale pak jsem řekla, že jsem Romka, tak mám hodně kamarádek odtamtud."

"Myslíš. Že bude i další nabídka třeba na natáčení?"

"Ta agentura, která si mě zavolala, tak říkala, když bude něco dalšího nebo něco zase jiného, tak že mi dají určitě vědět. Já jsem jim říkala, že se věnuji romskému tanci, takže kdyby něco bylo, tak ať mi dají vědět."

"Ty už máš zkušenost i v rámci natáčení filmu Indián a sestřička, tam také hraješ, prozradíš, co jsi hrála?"

"Denisy, která hraje hlavní roli, tak já jsem hrála její kamarádku a je to taková vedlejší role jenom, ale taky to byla skvělá zkušenost a teď a vím, že kdybych šla na další konkurz, že už nebudu mít takovou trému a takový strach, který jsem třeba měla úplně na začátku a také se mi to hrozně líbilo. Měla jsem mluvit podle scénáře, ale řekli mi, ať to řeknu svými slovy, ať si třeba i něco vymyslím, něco vtipného, tak jsem to tam řekla a režisérovi se to líbilo, tak to tam dal."

"Jak se ti vzpomíná na to natáčení? I v přírodě se točilo, někdy i v noci, tak jak to na tebe zapůsobilo?"

"Je fakt, že když se točilo přes noc, tak jsme byli u ohně a pak jsme museli čekat až do rána na svítání, tak to bylo dost únavné, ale stejně mě to bavilo, pořád jsme si povídali, hrozně to uteklo."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Verdikt zněl: "Základní školu by nezvládla."
"Základní školu by nezvládla." Tak zněl původní verdikt. Dnes je Světlana v posledním ročníku a chystá se do učení. Kromě toho si rok co rok zajede do Švédska, kde se svými kolegy z celého světa rozhoduje o nositeli Světové dětské ceny, takzvané "dětské Nobelovky". Navštívila ji Gabriela Všolková.

Světlana žije s rodiči v malinkém bytě v Heřmanicích. Po povodních v roce 1997 obývali unimobuňky společně s dalšími rodinami z části Liščina. Tehdy mezi ně přišel Ind, sociální pracovník a pedagog Kumar Vishwanathan. Díky němu Světlana přestoupila ve druhé třídě na základní školu.

"Dělala jsem takové testy, kdy mi řekla učitelka, že ne, že na to nemám, že to vůbec na základní školu není. Tak jsem je potom dělala podruhé, už na tu školu Přemysla Pitra přímo s ředitelkou školy a ona řekla, že ano, že by to šlo. Od té doby jsem na základní škole."

Nepatří zrovna k jedničkářům, ale snaží se. Učí se anglicky, pomáhá ve sdružení Vzájemné soužití a za měsíc ji čeká další cesta do Švédska.

"Tak já zastupuji v tom Švédsku menšiny, to je takový dětský parlament a je nás tam patnáct lidí od dvanácti do osmnácti let."

Světlanin otec Jaroslav je šťastný, že se před jeho dcerou otevírá více možností než před jinými romskými dětmi.

"Docílila toho, co se málo komu podaří, co se týče toho Švédska, to si myslím, že pomáhá i v tom, že má možnost se k něčemu dostat."

Letos se má setkat s Nelsonem Mandelou. Bude tam s ní Hana Ševčíková ze sdružení Vzájemné soužití.

"Světlana je fakt jako dobrá, dokáže si obhájit svůj názor, dokáže si i udělat názor, rozhodovat se, bez problémů. Já si to vůbec nedovedu představit, že by byla Světlana na zvláštní škole."

Ředitelka církevní školy Přemysla Pitra v Ostravě Soňa Trhovická je přesvědčená, že dnes už jsou školy otevřeny i dětem handicapovaným nebo méně nadaným. Sama se ve výuce setkala s dětmi, které přišly ze zvláštní školy, ne všechny ale výuku v základní škole zvládly.

"Těch žáků bylo víc, ale tři patří mezi sledované kauzy, dvě ty žákyně se vrátily zpět na zvláštní školu, protože se ukázalo, že ta prognóza nebyla tak dobrá, jak to vypadalo, a postupem času prostě deficit na daních byl, že nezvládaly základní školu, jedna zůstala."

Absolventi zvláštní školy nemají moc možností. Většinou končí na pomocných pracích, pokud se pro ně vůbec najde místo. To je podle Kumara Vishwanathana hlavní důvod, proč osmnáct romských dětí z Ostravy podalo stížnost na český stát u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Ten se jí zabýval v úterý.

"Ta stížnost měla několik úrovní v Česku a byla vždycky zamítnuta. Všechno probíhá už asi pět let. A teď je u evropského soudu a rozhodli, že potřebujeme sepsat, aby zhodnotili, jestli tu žalobu připustí."

Právní zástupce David Strupek připustil, že lhůta na posouzení může být i delší. Pokud by stěžovatelé uspěli, musí se stát postarat o zřízení nápravy. V poslední době se navíc u evropského soudu pro lidská práva prosazuje nová praxe.

"Sám může ve výroku rozsudku vyslovit, že porušení úmluvy, k němuž došlo, je součástí nějakého většího systémového porušování, které se netýká pouze stěžovatelů v konkrétním případě, ale týká se celkové situace v dané členské zemi a už evropský soud může vyslovit nebo uložit státu povinnost, aby v určité lhůtě sjednal nápravu nejen ve vztahu ke stěžovatelům, ale ve vztahu k celému systému."

Podobnou stížnost řeší evropský soud pro lidská práva vůbec poprvé.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
06.12.2014Ministr školství navrhuje povinnou docházku do školky v posledním roce před nástupem do školyO Roma Vakeren
29.11.2014Česko se ohradilo proti obvinění Evropské komise, že ve školách diskriminuje RomyO Roma Vakeren
29.11.2014Výstava Jak ztratit další generaci představuje fotografie Romů, kteří se postavili proti diskriminaci ve vzdělávacím systémuO Roma Vakeren
13.11.2014Smutné výročí rozsudku D. H. připomíná, že se situace Romů v Česku ani po sedmi letech nezměnilaZprávy ze života Romů
06.09.2014Budoucí školský ombudsman nepovažuje fungování praktických škol za problémO Roma Vakeren
25.01.2014Pracovníci sdružení Vzájemné soužití doprovázeli romské děti k zápisu do základních školO Roma Vakeren
16.11.2013Uplynulo šest let od rozsudku Evropského soudu pro lidská práva v případu D. H.O Roma Vakeren
08.11.2013Mami, tati, já chci do školyZprávy ze života Romů
13.10.2013Výstava Jak ztratit další generaci upozorňuje na diskriminaci Romů ve školách a na šikanuO Roma Vakeren
07.10.2013Výstava v jihlavské knihovně upozorňuje na diskriminaci Romů ve školáchZprávy ze života Romů
05.10.2013Proč sčítat romské žáky na praktických školách?O Roma Vakeren
05.10.2013Ředitele praktických škol sčítání romských žáků pobouřiloZprávy ze života Romů
27.09.2013Monika Šimůnková: Potřebujeme znát počty romských žáků vzdělávaných podle programu pro žáky s lehkým mentálním postiženímZprávy ze života Romů
27.09.2013Dotazník ohledně romských školáků odevzdalo přes 95 procent školZprávy ze života Romů
21.02.2013Rada Evropy tvrdě kritizuje Česko za údajnou diskriminaci RomůZprávy ze života Romů
18.02.2013United Gipsy Crew: Rapem proti segregaciZprávy ze života Romů
16.02.2013„Pošlete ho do základky, aby z něj něco bylo“ – rapují mladí RomovéO Roma Vakeren
12.02.2013Nedávejte děti do praktických škol, vzkazují mladí rapeři romským rodičůmZprávy ze života Romů
01.12.2012V českém školství se pět let po rozsudku Evropského soudu pro lidská práva nic nezměniloO Roma Vakeren
27.11.2012Ministerstvo školství chce omezit praktické školy kvůli diskriminaci RomůZprávy ze života Romů
26.11.2012Ministerstvo chystá plán, jak nerušit praktické školy. Alespoň prozatímZprávy ze života Romů
17.11.2012Uplynulo pět let od rozsudku Evropského soudu pro lidská práva o diskriminaci romských dětí v českém školstvíO Roma Vakeren
08.11.2012Zamčenou pyramidou knih upozornili aktivisté na diskriminaci romských dětíZprávy ze života Romů
08.11.2012Navzdory zákonům a kritice zvenčí jsou tisíce zdravých dětí v praktických školáchZprávy ze života Romů
08.08.2012Počet romských žáků v bývalých zvláštních školách klesl skoro o 9 procentZprávy ze života Romů
02.08.2012O situaci na praktických školách bude jednat ministr školství s ombudsmanemO Roma Vakeren
16.06.2012Romské děti jsou často zařazovány do zvláštních škol bez relevantního důvoduO Roma Vakeren
14.12.2011Z Pardubic se šiří petice za zachování praktických školZprávy ze života Romů
08.06.2011Neúspěšní žáci budou moci být na čas přeřazeni do speciálních školZprávy ze života Romů
30.05.2011Odborníci pracující na přípravě Národního akčního plánu inkluzivního vzdělávání končíZprávy ze života Romů
29.03.2011Nemoc bezmocných: lehká mentální retardaceZprávy ze života Romů
10.03.2011Česko stále sbírá kritiku za diskriminaci romských žákůZprávy ze života Romů
26.11.2010O školství s Milanem KováčemO Roma Vakeren
24.11.2010První zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny se zaměřilo na otázky vzdělávání a zaměstnanosti RomůZprávy ze života Romů
19.11.2010Rasová segregace na českých školách pokračujeZprávy ze života Romů
19.11.2010Znepokojení nad novým vedením ministerstva školstvíO Roma Vakeren
19.11.2010O práci na MŠMT a o situaci Romů ve školáchO Roma Vakeren
18.11.2010ČR i přes rozsudek ze Štrasburku stále diskriminujeZprávy ze života Romů
11.11.2010Český školský systém je stále diskriminační a nepružnýZprávy ze života Romů
10.11.2010Vláda vyslechne zprávu o nápravě diskriminace Romů ve vzděláváníZprávy ze života Romů
10.11.2010Vyhlášky proti diskriminaci romských žáků budou nejdříve v lednuZprávy ze života Romů
09.11.2010Romští školáci jsou podle nevládních organizací diskriminovániZprávy ze života Romů
21.05.2010V dodržování lidských práv máme rezervyZprávy ze života Romů
23.04.2010Měla jít do zvláštní školy, dnes má vysokoškolský titulO Roma Vakeren
02.04.2010Více než 30 speciálním školám hrozí zánik. Učí zdravé dětiZprávy ze života Romů
02.04.2010Do speciálních škol se podle ČŠI posílají děti z chudých rodinZprávy ze života Romů
02.04.2010Šup do zvláštní školy!O Roma Vakeren
24.02.2010Ministerstvo školství chce podpořit romské žákyZprávy ze života Romů
23.02.2010Ministerstvo vyčlení desítky milionů na podporu romských žákůZprávy ze života Romů
15.01.2010Neúměrné množství romských dětí se vzdělává v základních školách praktickýchO Roma Vakeren
13.01.2010Romští žáci v Česku stále čelí překážkám ve vzděláváníZprávy ze života Romů
13.01.2010Základní školy praktické by podle AI letos neměly přijímat nové prvňáčkyZprávy ze života Romů
25.11.2009Ministerstvo školství představí opatření proti diskriminaci romských žákůZprávy ze života Romů
25.11.2009Ministerstvo chce Romům zajistit rovný přístup ke vzděláníZprávy ze života Romů
13.11.2009Pokračující segregace v českých školách devastuje životy romských dětíZprávy ze života Romů
25.09.2009Projekt Motivace romských rodičů na poli vzděláváníO Roma Vakeren
04.09.2009Jak pokračuje odstraňování diskriminace ve vzdělávání dětí?O Roma Vakeren
28.08.2009I v roce 2009 trvá segregace romských dětí v ČRO Roma Vakeren
10.07.2009Romské děti jsou často zařazovány do speciálních školO Roma Vakeren
23.04.2009Chodil jsem do zvláštní školy, teď plaťteZprávy ze života Romů
28.11.2008Koalice neziskových organizací Společně do školO Roma Vakeren
28.11.2008Andrej Mirga, poradce pro Sinti a Romské záležitosti ve VaršavěO Roma Vakeren
28.11.2008Mnohé romské děti zažívají na škole šikanuO Roma Vakeren
21.11.2008Romské děti jsou mnohdy automaticky zařazovány do praktických školO Roma Vakeren
21.11.2008Mezinárodní konference Vzdělání bez bariér – Romské děti v České republiceO Roma Vakeren
21.11.2008Podle ministra školství budou moci romské děti chodit do běžných základních škol až za několik letO Roma Vakeren
21.11.2008Nadace OSF PrahaO Roma Vakeren
28.11.2007Diskuse o existenci zvláštních škol Zprávy ze života Romů
23.11.2007Podle Evropského soudu pro lidská práva byly romské děti v českém školství diskriminovány O Roma Vakeren
23.11.2007Segregace ve školství je také určitá forma rasismu O Roma Vakeren
23.11.2007Je důležité vybrat dětem dobrou školu O Roma Vakeren
23.11.2007Názor Kumara Vishwanathana na rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva O Roma Vakeren
23.11.2007Rozhovor s matkami, které uspěly u Evropského soudu pro lidská práva O Roma Vakeren
16.11.2007Česká republika porušila právo romských dětí z Ostravska na vzděláníO Roma Vakeren
14.11.2007Romové porazili státZprávy ze života Romů
14.11.2007Zahraniční tisk o soudním sporu mladých Romů s ČR Zprávy ze života Romů
14.11.2007Nejvyšší soudní instance v Evropě shledala existenci diskriminace na českých školách Zprávy ze života Romů
13.11.2007Česká republika prohrála ve Štrasburku spor s mladými Romy Zprávy ze života Romů
20.10.2006Stát se neustále dopouští chyb ve vzdělávání romských dětíO Roma Vakeren
04.10.2006Kvalitní a systematické vzdělávání je klíčem k integraci RomůZprávy ze života Romů
29.04.2005Romská dívka z ČR spolurozhodovala o nositeli Světové dětské cenyO Roma Vakeren
03.03.2005Zvláštní školy budou učit jen mentálně postižené a změní názevZprávy ze života Romů
01.03.2005Evropský soud se zabývá údajnou diskriminací romských dětí v ČRZprávy ze života Romů
03.12.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
05.09.2003Broumovské děti se připravují na vstup do první třídy v předškolním nultém ročníkuO Roma Vakeren
29.08.2003Sociolog Fedor Gál: zvláštní školy jsou odkladištěm minoritO Roma Vakeren
27.06.2003Konec školního roku v základní škole na Havlíčkově náměstíO Roma Vakeren
25.04.2003Problematické zvláštní školyO Roma Vakeren
28.02.2003Psycholog Slavomil HubálekO Roma Vakeren
25.01.2002ZprávyO Roma Vakeren
26.10.2001Více než polovina romských dětí do zvláštních škol nepatříO Roma Vakeren
09.06.1999Ostravští Romové budou žalovat ministerstvo školstvíZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Začal druhý ročník festivalu "Otevřená náruč"
Právě dnes začal na scéně Národního divadla a Divadla Kolowrat v Praze druhý festival "Otevřená náruč" věnovaný menšinám. Příležitost tak dostanou soubory a umělci, pro které byla první scéna dříve nedostupným snem. Více už prozradí Marii Vrábelové tisková mluvčí Národního divadla Helena Krausová.

"V letošním roce tento festival proběhne na scénách Národního divadla a divadla Kolowrat, každý večer uvidíme jedno představení, v pátek hraje v divadle Kolowrat dočasná shakespearovská sopolečnost Jedličkova ústavu s představením Ňuňáci, v sobotu v Národním divadle vystoupí Naivní divadlo Liberec se svým novým představením, které se jmenuje Krásný nadhasič aneb Požár Národního divadla, na které se moc těšíme. Vrcholem festivalu, si myslím, bude nedělní koncert s názvem Tmavomodré tóny v Národním divadle a jedná se o koncert nevidomých umělců, kteří jako sólisté vystoupí s orchestrem Národního divadla a na závěr v pondělí v divadle Kolowrat uvedeme New world, což je koncert japonského umělce Chakkiri Noria s Ivanem Myslikovjanem, českým altsaxofonistou."

"Minulý rok jste měli festival zaměřený na romskou kulturu. Jak byl úspěšný?"

"K našemu velmi milému překvapení se festival skutečně setkal s velkým zájmem, jednalo se vlastně o vystoupení skupiny Kale a bylo ve Stavovském divadle a bylo to naprosto naplněné, až přeplněné Stavovské divadlo a ten koncert byl zcela mimořádný, takže se těšíme a doufáme, že i letošní ročník se setká se stejně velkým zájmem a stejně velkým úspěchem u našich diváků."

"Budete pokračovat příští rok a další roky, stane se to takovým pravidlem?"

"Stane se to samozřejmě každoroční součástí našeho dramaturgického plánu a našeho uměleckého programu a v příštím roce samozřejmě bude třetí ročník Otevřené náruče."

"Víte dopředu, kterých menšin by se Otevřená náruč měla týkat v těch dalších letech?"

"Dramaturgii tohoto festivalu my vždycky sestavujeme v zásadě průběžně a aktuálně podle připravovaného dění uměleckých souborů. Protože například v případě Naivního divadla Liberec tato myšlemka vznikla, když jsme se dozvěděli, že oni připravují tuto zajímavou premiéru a nikdy se na scéně Národního divadla nehrálo o požáru Národního divadla, takže vlastně kolikrát je to i takový časový vývoj, samozřejmě, že ty menšiny, to pole působnosti je velice široké. Velice rádi bychom připravili představení, které by bylo tlumočeno do znakové řeči. A zapomněla jsem zmínit dvoujazyčné divadlo, my jsme letos uvedli ve spolupráci s italským Teatro di roma divadelní hru, která proběhla ve stejný večer v provedení našeho souboru v našem jazyce a a provedení italského souboru v italštině, takže vlastně to dvoujazyčné znění umožnilo těm cizojazyčným menšinám žijícím v Praze nebo v České republice přijít i na drama do Národního divadla, tak to samozřejmě je také bod, který zaslouží velký kus naší práce a našeho snažení, takže s tím do budoucna počítáme taktéž a musíme ty vztahy rozvíjet a skutečně je to docela náročná činnost."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
17.02.2006Skupina Dhoad - Romové z Rádžasthánu vystoupila v Národním divadleO Roma Vakeren
03.02.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
19.03.2004Národní divadlo otevřelo náruč pro umělce z menšinových skupinO Roma Vakeren
27.02.2004V rámci festivalu Otevřená náruč vystoupí v Národním divadle i řada romských umělcůO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
V Muzeu romské kultury proběhne řada zajímavých akcí
Na závěr pro Vás máme ještě jednu pozvánku do brněnského Muzea romské kultury, které na nejbližší měsíce připravilo celou řadu zajímavých akcí. Ta první z nich proběhne už v pondělí, kdy se od 15 hodin uskuteční pietní akt k 62. výročí transportu Romů z Brna do koncentračního tábora Osvětim-Březinka. Podrobnosti o plánovaných akcích řekla Janě Šustové ředitelka muzea doktorka Jana Horváthová.

"Letos si budeme připomínat šedesáté výročí konce druhé světové války. Jak se chystáte připomenout právě ve vašem muzeu nebo v Brně tuto událost?"

"Žádné speciální akce k tomu nechystáme, my především, co jsme reflektovali, byla památka obětí holocaustu 27. ledna a potom my máme vlastně taková vlastní data, která nemůžeme pominout, a to je konkrétně 7. březen, to byl první hromadný transport Romů z Moravy do koncentračních táborů a vlastně to shromaždiště bylo v Brně na brněnských jatkách, takže vždycky ty pietní akty k těmto událostem probíhají v muzeu, takže i letos na 7. března od 15 hodin máme pro veřejnost připravený program včetně promítání filmu i té části hudební. A potom si potom si připomínáme ještě také jedenadvacátý srpen, protože 21. srpna 1943 byl největší transport Romů z protektorátního cikánského tábora v Hodoníně u Kunštátu právě do Osvětimi, kde několik set Romů bylo převezeno odsud vlastně na tu konečnou stanici. No a jinak co se týče květnových termínů, tak bych mohla připomenout, že 20. května bude v Brně probíhat muzejní noc, ke které se připojuje i naše muzeum a máme tedy připravený program až do půlnoci, kdy budou moci návštěvníci zhlédnout úplně novou výstavu jejíž název je Černá země, bílý chléb a kromě toho tady budou ještě další dvě výstavy, které nebudou úplně nové, ale budeme tady mít i kapelu romskou, čili živou hudbu nabízíme a budeme nabízet i průvod těmi výstavami, kdy průvodci budou oblečeni v tradičních krojích."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
01.08.2017Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už záříZprávy ze života Romů
25.06.2016Nizozemský umělec Ron Glasbeek zachycoval život Sintů v období před, během a po druhé světové válceO Roma Vakeren
20.02.2016Ignác Zima spoluzakládal Muzeum romské kultury a vyučoval romštinuO Roma Vakeren
05.12.2015Plesem desetiletí vyvrcholily oslavy deseti let existence Muzea romské kultury jako státní organizaceO Roma Vakeren
01.12.2015Muzeum romské kultury zve na folklorní hudební večer s cimbálovou muzikou KubíciZprávy ze života Romů
12.10.2015Ples desetiletí Muzea romské kultury se uskuteční 28. listopaduZprávy ze života Romů
02.10.2015Muzeum romské kultury představí během literární akce Mikroměsto hned čtyři romské autorkyZprávy ze života Romů
03.08.2015Muzeum romské kultury oslaví 10. výročí slavnostním plesemZprávy ze života Romů
30.05.2015Muzeum romské kultury připravilo pro Brněnskou muzejní noc program plný hudby, tance, tvůrčích dílen i romského jídlaO Roma Vakeren
06.05.2015Během Brněnské muzejní noci 2015 vystoupí před budovou Muzea romské kultury skupina Kesaj čhaveZprávy ze života Romů
08.04.2015Kesaj čhave - výstava komiksů a fotografií v Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
14.03.2015Marta Hudečková stála u zrodu mnoha významných projektůO Roma Vakeren
06.12.2014Letošní Cenu Muzea romské kultury získal in memoriam nedávno zesnulý primáš Eugen HorváthO Roma Vakeren
25.11.2014Vzpomínkový večer Největší úcta hudebníkovi připomene život a dílo primáše Eugena HorváthaZprávy ze života Romů
25.10.2014Boj proti nelegálním stavbám na Slovensku postihne i romské osadyO Roma Vakeren
22.10.2014Unikátní výstava mapuje dílo romského naivisty Rudolfa DzurkaZprávy ze života Romů
04.10.2014Sochařské sympozium v Muzeu romské kultury v Brně představilo tři úspěšné tvůrceO Roma Vakeren
20.09.2014Muzeum romské kultury uspořádalo 4. ročník sochařského sympoziaO Roma Vakeren
11.09.2014V Muzeu romské kultury se uskuteční 4. sochařské sympoziumZprávy ze života Romů
09.08.2014Jak zněla romská hudba v 60. a 70. letech?O Roma Vakeren
05.07.2014Nejpilnější děti dostaly notebooky a školní pomůckyO Roma Vakeren
26.04.2014Výstava Cikánský mýtus představuje zobrazování Romů na historických pohlednicíchO Roma Vakeren
02.04.2014Jak vypadá mýtus o „cikánech“ ukáže nová výstava Muzea romské kulturyZprávy ze života Romů
06.03.2014Nový ministr kultury Daniel Herman uctí v Muzeu romské kultury památku obětí romského holocaustuZprávy ze života Romů
23.11.2013Nositelkou ceny Muzea romské kultury ze letošní rok se stala Emílie MachálkováO Roma Vakeren
08.10.2013Nová výstava v Muzeu romské kultury se zaměří na mediální obraz RomůZprávy ze života Romů
06.10.2013Projekt Mikroměsto představí historii brněnského CejluZprávy ze života Romů
27.07.2013Muzeum romské kultury získalo Cenu Nadace Erste cenu za přínos sociální integraciO Roma Vakeren
01.07.2013Čtyři české neziskové organizace získaly Cenu Nadace ERSTE za přínos sociální integraci 2013Zprávy ze života Romů
26.05.2013Muzejní noc otevřela návštěvníkům brány Muzea romské kultury v netradiční dobuO Roma Vakeren
27.04.2013Výstava v Muzeu romské kultury představuje sociální bydlení s prvky romské kulturyO Roma Vakeren
18.04.2013Muzeum romské kultury – pomalá likvidace sloučenímZprávy ze života Romů
14.04.2013Jsou Češi rasisté?Zprávy ze života Romů
13.04.2013Výstava Proti rasismu poukazuje na nebezpečí předsudkůZprávy ze života Romů
11.04.2013Při oslavách Mezinárodního dne Romů byla zmiňována velká důležitost Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
09.04.2013Romský krizový štáb vytvořil petici za zachování samostatnosti Muzea romské kultury v BrněZprávy ze života Romů
08.04.2013Jana Poláková z Muzea romské kultury: Sloučení muzea by Romové považovali za krok proti integraciZprávy ze života Romů
05.04.2013Muzeu romské kultury v Brně hrozí kvůli úsporám zánikZprávy ze života Romů
30.03.2013Muzeu romské kultury hrozí sloučení s Moravským zemským muzeemO Roma Vakeren
04.03.2013Výstava proti rasismu poukáže na nebezpečí předsudků a nálepkování lidíZprávy ze života Romů
23.02.2013O kurzy romštiny je v Brně velký zájemO Roma Vakeren
19.02.2013V budově ombudsmana se uskuteční pietní shromáždění k 70. výročí transportu Romů z Brna do OsvětimiZprávy ze života Romů
12.11.2012Let´s Dance: Flamenco a Cena Muzea romské kulturyZprávy ze života Romů
15.10.2012Pozvání na přednášku Romové na Slovensku mezi dvěma válkamiZprávy ze života Romů
05.10.2012Romové na Gemeru-Malohontě je téma nové výstavy v Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
22.09.2012Romští sochaři z pěti zemí vytvořili projekt o tzv. brněnském BronxuO Roma Vakeren
05.09.20123. Sochařské sympozium: Socha pro CejlZprávy ze života Romů
30.07.2012Pietní shromáždění v Hodoníně u Kunštátu připomene holocaust RomůZprávy ze života Romů
10.07.2012Pozvánka na pietní shromáždění k uctění památky obětí tzv. cikánského tábora v Hodoníně u KunštátuZprávy ze života Romů
30.06.2012Letošní ročník mentoringu končil návštěvou Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
14.04.2012Stálá expozice Muzea romské kultury je koncipována zážitkověO Roma Vakeren
10.04.2012Pohlednice z Anglie - přednáška Ivy PekárkovéZprávy ze života Romů
07.04.2012Krásné časy - Romové v archivních fotografiíchO Roma Vakeren
24.03.2012Výstavy prezentují mladé i starší romské literátyO Roma Vakeren
21.01.2012Řemesla a profese usedle i kočovně žijících Romů v nové expozici Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
14.01.2012Expozice Muzea romské kultury o historickém příchodu Romů do EvropyO Roma Vakeren
07.01.2012Ohlédnutí za dvaceti lety existence Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
17.12.2011Muzeum romské kultury otevřelo nové tři sály stále expozice, první z nich se věnuje IndiiO Roma Vakeren
10.12.2011Mikuláš se svým doprovodem přišel i mezi děti z klubu Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
30.11.2011Muzeum romské kultury ve čtvrtek otevře nové sály stálé expoziceZprávy ze života Romů
29.10.2011Muzeum romské kultury v Brně slaví 20. výročí založeníO Roma Vakeren
19.10.2011Muzeum romské kultury v Brně slaví 20 let existenceZprávy ze života Romů
05.10.2011Výstava Pod lupou představí 20 let činnosti Muzea romské kulturyZprávy ze života Romů
17.09.2011Výstava Peskere Jakhenca představuje fotografie romských autorů z ŘeckaO Roma Vakeren
02.08.2011Romská sobota na hradě VeveříZprávy ze života Romů
14.05.2011Výstava Cesta paměti představuje každoroční putování po místech romského holocaustuO Roma Vakeren
07.05.2011Malířka a fotografka Marina Obradovic v Brně vystavuje své koláže a fotografie z cest za RomyO Roma Vakeren
16.04.2011V Brně se slavily kulaté narozeniny dvou významných romských organizacíO Roma Vakeren
05.04.2011Vernisáž výstavy a beseda připomene 20. výročí Muzea romské kultury i Mezinárodní den RomůZprávy ze života Romů
04.04.2011Muzeum Mladoboleslavska pořádá výstavu o tradičních řemeslech a životě RomůZprávy ze života Romů
23.03.2011Muzeum romské kultury v roce 2011 slaví 20 let své existenceZprávy ze života Romů
23.03.2011V Brně se uskuteční přehlídka filmů s romskou tematikouZprávy ze života Romů
22.03.2011Festival Bonjour Brno letos spolupracuje s Muzeem romské kulturyZprávy ze života Romů
12.03.2011Uplynulo 68 let od prvního hromadného transportu protektorátních Romů do OsvětimiO Roma Vakeren
28.02.2011Pietní akt v Muzeu romské kultury bude spojen s vernisáží výstavy Cesta pamětiZprávy ze života Romů
17.12.2010Držitelem Ceny Muzea romské kultury se stal učitel Ján SajkoO Roma Vakeren
07.12.2010Výstava Krásné časy...? zavítá do PrahyZprávy ze života Romů
03.12.2010Vánoční dílny s romskými umělci v Muzeu romské kulturyO Roma Vakeren
30.11.2010Cenu Muzea romské kultury získal učitel výtvarné výchovy v romské osadě JarovniceZprávy ze života Romů
24.11.2010Pomozte budovat sbírky Muzea romské kultury!Zprávy ze života Romů
03.09.2010VEŘEJNÉ SOCHAŘSKÉ SYMPOZIUM V MUZEU ROMSKÉ KULTURYZprávy ze života Romů
02.09.2010Zářijové výstavy v brněnském Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
23.08.2010Výstava o romském holokaustu poputuje za žákyZprávy ze života Romů
09.07.2010Dokumentární film o Ceije Stojce oceněn v TelčiO Roma Vakeren
21.05.2010Brněnská muzejní nocO Roma Vakeren
04.05.2010Muzeum romské kultury se společně se seminářem romistiky FF UK zúčastní pražského knižního veletrhu Svět knihyZprávy ze života Romů
03.05.2010Květen v Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
23.04.2010Plátna pro velké černé očiO Roma Vakeren
03.03.2010Aktivně proti rasismu a předsudkůmZprávy ze života Romů
03.03.2010Připomínka prvního hromadného transportu moravských Romů do koncentračního tábora v OsvětimiZprávy ze života Romů
02.03.2010Pestrá nabídka programů Muzea romské kultury na březenZprávy ze života Romů
26.02.2010Muzeum romské kultury se věnuje také doučování dětíO Roma Vakeren
31.01.2010Únor v Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
15.01.2010O budoucnosti bývalého Cikánského tábora v Hodoníně u KunštátuO Roma Vakeren
08.01.2010Novinky ve sbírkách Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
08.01.2010Muzeum romské kultury nabízí dětem doučování a řadu volnočasových aktivitO Roma Vakeren
07.01.2010Vyšlo pexeso, omalovánky a vystřihovánky s romskou tematikouZprávy ze života Romů
01.01.2010O Muzeu romské kultury a o dětech, které asi nikdy neviděly motýlaO Roma Vakeren
13.12.2009Cena Muzea romské kultury redaktorce Českého rozhlasuZprávy ze života Romů
04.12.2009Historicky první cenu Muzea romské kultury získala redaktorka Českého rozhlasuO Roma Vakeren
08.10.2009Výstava Svaz Cikánů-Romů 1969 – 1973. Z historie první romské organizace v ČeskoslovenskuFotoaktuality
28.08.2009Semináře Romové – dějiny a kultura jsou zdrojem instpiraceO Roma Vakeren
03.06.2009Návštěva prezidenta republiky České republiky v Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
20.04.2009Nenechte si ujít přednášku a slavnostní prezentaci katalogu o tradičních řemeslech RomůZprávy ze života Romů
03.04.2009Semináře Romové - dějiny a kultura jsou užitečné zvláště pro pedagogyO Roma Vakeren
01.04.2009Program Muzea romské kultury na duben 2009Zprávy ze života Romů
06.03.2009Pietní akt připomněl památku prvního hromadného transportu moravských Romů do OsvětimiO Roma Vakeren
20.02.2009Výstavy v Muzeu romské kulturyO Roma Vakeren
24.11.2008Nejen Muzeum romské kultury představí své exponáty v LiberciZprávy ze života Romů
24.10.2008Program Muzea romské kultury v listopadu 2008Zprávy ze života Romů
17.09.2008Nenechejte si ujít jediné kurzy romštiny v BrněZprávy ze života Romů
23.05.2008Muzeum romské kultury připravuje na zítřejší Muzejní noc bohatý programZprávy ze života Romů
12.05.2008Program Muzea romské kultury v červnu 2008Zprávy ze života Romů
04.05.2008Program Muzea romské kultury v květnuZprávy ze života Romů
10.03.2008Program Muzea romské kultury v dubnu 2008 Zprávy ze života Romů
22.02.2008Výstava „Cigán sa ně prevelice lúbí...“ představuje plakáty s romskou tematikou O Roma Vakeren
18.01.2008Čítanka Čalo voďi přináší průřez literární tvorbou romských autorů O Roma Vakeren
11.01.2008Ohlédnutí za činností Muzea romské kultury v roce 2007 O Roma Vakeren
10.01.2008Romská módní přehlídka na veletrzích Go a REGIONTOUR Zprávy ze života Romů
02.01.2008Nejdůležitější akce pořádané Muzeem romské kultury v roce 2008 Zprávy ze života Romů
21.12.2007Prohlídka vánoční výstavy s názvem "Kolik je v nás člověka" O Roma Vakeren
21.12.2007Romské vánoční zvyky přibližuje výstava v Muzeu romské kultury O Roma Vakeren
21.12.2007Pod štědrovečerní stůl Romové dávali slámu O Roma Vakeren
14.12.2007Na vánoční výstavě v Brně najdete i recepty na romská jídla O Roma Vakeren
07.11.2007Přehled programů Muzea romské kultury v listopadu a prosinci 2007Zprávy ze života Romů
26.10.2007Výstava Řemesla našich předkůO Roma Vakeren
10.05.2007K brněnské Muzejní noci se opět připojí i Muzeum romské kulturyZprávy ze života Romů
04.05.2007Výstava "Putování Jolán Oláh" představuje obrazy insitní romské výtvarniceO Roma Vakeren
23.04.2007Mezinárodní seminář o holocaustu RomůZprávy ze života Romů
16.04.2007Pozvánka na přednášku Romové v Moldavské republiceZprávy ze života Romů
29.12.2006Výstava Co to máš na sobě? představuje romské odíváníO Roma Vakeren
01.12.2006Židovští i romští pamětníci holocaustu besedovali v Muzeu romské kulturyO Roma Vakeren
30.10.2006V Muzeu romské kultury v Brně je nová výstava o romském odíváníZprávy ze života Romů
17.10.2006"Co to máš na sobě?!" je název nové výstavy o romském odívání v Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
05.09.2006Nenechte si ujít Večer plný strachu s romskými hororyZprávy ze života Romů
04.08.2006V Muzeu romské kultury vyšla kniha o výtvarném umění RomůO Roma Vakeren
07.07.2006Výstava Čalo voďi / Sytá duše pojednává o romské literatuře a ústní lidové slovesnostiO Roma Vakeren
20.06.2006V Muzeu romské kultury se budou číst romské pohádkyZprávy ze života Romů
26.05.2006Muzejní noc v Muzeu romské kultury byla hlavně ve znamení literaturyO Roma Vakeren
19.05.2006K oslavám 100. výročí Židovského muzea v Praze se přidalo i Muzeum romské kulturyO Roma Vakeren
11.05.2006Muzeum romské kultury se opět připojí k Brněnské muzejní nociZprávy ze života Romů
21.04.2006O Muzeum romské kultury v Brně mají návštěvníci zájemO Roma Vakeren
03.03.2006Dějiny českých Romů po 2. světové válceO Roma Vakeren
16.12.2005Jedna část 5. sálu stálé expozice Muzea romské kultury je velmi vizuálně výraznáO Roma Vakeren
09.12.2005Radostné chvíle při otevření stálé expozice Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
02.12.2005V Muzeu romské kultury byla otevřena první část stálé expoziceO Roma Vakeren
01.12.2005Otevření prvních dvou sálů stálé expozice v Muzeu romské kulturyFotoaktuality
01.12.2005Sál stálé expozice Muzea romské kultury mapující život Romů v letech 1989-2000Fotoaktuality
11.11.2005V Muzeu romské kultury probíhá výstava Romové na GemeruO Roma Vakeren
21.10.2005V Muzeu romské kultury byly zahájeny výstavy archivních fotografiíO Roma Vakeren
13.10.2005Výstava Romové na GemeruFotoaktuality
01.07.2005Mají jídla připravovaná takzvaně "po cikánsku" něco společného s Romy?O Roma Vakeren
24.06.2005Romská hudba ovlivnila hudbu většinové společnostiO Roma Vakeren
17.06.2005S romskou tematikou se setkáváme v umění i v lidové kultuřeO Roma Vakeren
10.06.2005Slovo "Cikán" nebo "cikánský" se vyskytuje v názvech obcí, přírodních útvarů, rostlin i ve jménech lidí a zvířatO Roma Vakeren
03.06.2005Výstava Černá země - bílý chléb mapuje vliv romské kultury na kulturu většinovouO Roma Vakeren
27.05.2005Brněnská muzejní noc přilákala řadu návštěvníků do Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
20.05.2005Muzejní noc v brněnském Muzeu romské kultury nabídla bohatý programFotoaktuality
07.04.2005V brněnském muzeu začaly tři výstavy k Mezinárodnímu dni RomůZprávy ze života Romů
18.03.2005Muzeum romské kultury vydalo novou ročenku a připravuje otevření stálých expozicO Roma Vakeren
07.03.2005Historici: České děti neví mnoho o utrpení Romů za válkyZprávy ze života Romů
23.02.2005Brněnské muzeum vydalo knihu vzpomínek romských ženZprávy ze života Romů
23.02.2005Představení dvojknihy Memoáry romských ženFotoaktuality
17.02.2005Romské muzeum připomene první válečný transport Romů z BrnaZprávy ze života Romů
04.02.2005Představujeme Helenu Danielovou, pracovnici Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
02.02.2005Brněnské romské muzeum rozšiřuje provoz, chystá i kurzy jazykaZprávy ze života Romů
28.01.2005Brněnské Muzeum romské kultury se připojilo k oslavám 60. výročí osvobození OsvětimiO Roma Vakeren
07.01.2005Bilance roku 2004 očima předsedy Společenství Romů na MoravěO Roma Vakeren
26.11.2004V brněnském Muzeu romské kultury je výstava Svět očima RomůZprávy ze života Romů
26.11.2004Výstavu Svět očima Romů je možné naposled navštívit v BrněO Roma Vakeren
30.07.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
25.06.2004Romové z ČR v Osvětimi uctili památku obětí druhé světové válkyO Roma Vakeren
03.06.2004Holandská vláda financuje Muzeum romské kultury v Brně o. p. s.Zprávy ze života Romů
01.06.2004Americký fotograf Wyatt vystavuje v Brně portréty českých RomůZprávy ze života Romů
16.04.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
16.04.2004Klenoty byly pro Romy vždy velmi důležitéO Roma Vakeren
26.03.2004Výstava děl Magdaleny Konečné přibližuje barevný svět romských pohádekO Roma Vakeren
09.03.2004V Muzeu romské kultury v Brně proběhl pietní akt k připomínce 61. výročí prvního transportu Romů z Brna do koncentračního tábora Osvětim-BřezinkaFotoaktuality
05.03.2004Pozvánka na výstavu a na pietní akt do Muzea romské kultury v BrněO Roma Vakeren
20.02.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
08.12.2003Velvyslanec USA v ČR Craig Stapleton se zúčastnil slavnostního otevření Muzea romské kultury v BrněFotoaktuality
17.10.2003Muzeum romské kultury v Brně bojuje s chronickým nedostatkem penězO Roma Vakeren
30.05.2003Seminář o holocaustu RomůO Roma Vakeren
11.04.2003Oslavy Mezinárodního dne Romů v BrněO Roma Vakeren
11.04.2003Také historička Jana Horváthová slavila Mezinárodní den RomůO Roma Vakeren
01.11.2002Paměti romských ženO Roma Vakeren
25.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
20.09.2002V Muzeu romské kultury proběhla řada stavebních úpravO Roma Vakeren
24.05.2002Dokumentaristka Helena Danielová hraje na housle ve skupině B NikolO Roma Vakeren
08.03.2002Móda se týká žen i mužůO Roma Vakeren
01.03.2002Prozraď mi jak se oblékáš, já ti povím jaký jsiO Roma Vakeren
22.02.2002Muzeum romské kultury vystaví předměty, které sloužily k obživě RomůO Roma Vakeren
11.01.2002ZprávyO Roma Vakeren
21.12.2001Jak slaví Romové Vánoce v různých koutech světaO Roma Vakeren
14.12.2001New YorkO Roma Vakeren
07.12.2001Muzeum romské kultury pomáhá žadatelům o finanční odškodnění za útrapy 2. světové válkyO Roma Vakeren
30.11.2001Muzeum romské kultury v Brně oslavilo 10. narozeninyO Roma Vakeren
23.11.2001Muzeum romské kultury v Brně slaví desáté narozeninyO Roma Vakeren
16.11.2001Zemřel romský historik Bartoloměj DanielO Roma Vakeren
28.09.2001V Brně byla otevřena výstava "Romské mýty"O Roma Vakeren
30.08.2001Muzeum romské kultury získalo sedm miliónů korunZprávy ze života Romů
06.07.2001Čím se zabývá Muzeum romské kultury v Brně?O Roma Vakeren
06.07.2001Výstavu Rudolfa Dzurka můžete navštívit v BrněO Roma Vakeren
29.06.2001PlzeňO Roma Vakeren
01.06.2001Výstava "E luma romane jakhenca" - "Svět očima Romů"O Roma Vakeren
08.11.2000Muzeum romské kultury v Brně čeká na kolaudaciZprávy ze života Romů
18.01.2000V Brně vyšla kniha o tradicích a současnosti RomůZprávy ze života Romů
21.08.1998PrahaZprávy ze života Romů
17.04.1998VídeňZprávy ze života Romů
17.04.1998BrnoZprávy ze života Romů
13.02.1998PrahaAktuality
09.01.1998BrnoZprávy ze života Romů
21.11.1997BrnoZprávy ze života Romů
25.09.1997BrnoZprávy ze života Romů
04.09.1997BrnoZprávy ze života Romů
Muzeum romské kulturyMuzeum romské kultury
Organizace zabývající se romskou menšinouKontakty
Muzeum romské kulturyMuzeum romské kultury
Výtvarné uměníKultura

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Naladit si nás můžete opět za týden v pátek ve 20.05 na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. V úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií. Naše vysílání najdete také na internetu na adrese www.romove.cz.

Příště vám nabídneme aktuality za života Romů a chybět samozřejmě nebude ani romská hudba.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Richard samko.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vakeren. Ada šuniben predal tumende.

Mějte se moc pěkně, klidný víkend.

Romale but bacht te sasťipen. Ačhen Devleha.

Obsah článku:
Reportáž:  Romové mohou ukázat svůj talent v soutěži Superstar
Horké téma:  Autorky Memoárů romských žen představily svou novou knihu v Muzeu romské kultury
Zprávy: 
Reportáž:  Půvabná Angelika Lakatošová hraje Indku
Reportáž:  Verdikt zněl: "Základní školu by nezvládla."
Reportáž:  Začal druhý ročník festivalu "Otevřená náruč"
Reportáž:  V Muzeu romské kultury proběhne řada zajímavých akcí

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz