Vyhledávání
2.6.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, kterou vede Anna Poláková. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý pátek od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz.Na vlnách Českého rozhlasu 1- Radiožurnálu - vítejte při poslechu pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Pale hin parašťovin u amen sam pale tumenca. Akana šunena amaro vakeriben "O Roma vakeren"!

Co jsme pro vás připravili? Hned v úvodu zprávy ze života Romů, vyzpovídáme nejkrásnější romskou dívku České republiky, přiblížíme vám projekt Dělání pro vzdělání a vydáme se také na veletrh Holiday World. Taková je programová nabídka a teď už vám nerušený poslech přeje Anna Poláková.


=[ Zprávy ]=

První transport Romů z Brna do koncentračního tábora v Osvětimi ze 7. března 1943 připomene Muzeum romské kultury. Součástí vzpomínkové akce, která se uskuteční přesně 62 let poté, bude dopolední setkání pamětníků s žáky středních a základních škol. V programu vzpomínkové akce nebudou chybět dokumentární filmy o romském holocaustu. Transporty českých a moravských Romů z protektorátu začaly na základě výnosu šéfa SS Heinricha Himmlera. Z 6500 jich bylo od března 1943 do ledna 1944 téměř 5000 odvezeno do takzvaného cikánského tábora v Osvětimi. V Brně byli Romové před transportem násilně shromážděni u bývalých stájí jízdního oddílu protektorátní policie v Masné ulici. Tragické události z března 1943 připomínala na místě tehdejšího shromaždiště pamětní deska. Budova ale již dnes nestojí a deska je v péči Muzea romské kultury.

Téměř třicetiletá Maďarka Viktória Mohácsiová se v prosince 2004 stala poslankyní Evropského parlamentu pro období 2004 - 2009. Vedle Lívie Járókové, která pochází také z Maďarska, je zde už druhou romskou poslankyní. Mohácsiová je v EP členkou skupiny Aliance liberálů a demokratů pro Evropu a také poslankyní Výboru pro právní záležitosti. Mohácsiová vystudovala žurnalistiku a poté pracovala ako editorka a moderátorka romského programu maďarské státní televize Patrin. Stala se tak první romskou moderátorkou, která se na obrazovce této televize objevila. Před vstupem do EP působila jako vládní zmocněnkyně pro romskou integraci na maďarském ministerstvu školství. Jakožto romská politička šla do Evropského parlamentu s cílem prosadit dodržování lidských práv a to nejen romských.

Zastupitelé Rokytnice v Orlických horách na Rychnovsku odmítli návrh soukromého podnikatele Tomáše Božoně, který městu nabídl za tři miliony korun prodej ubytovny v areálu rokytnických kasáren. Do té by se podle smlouvy, kterou Božoň uzavřel s radnicí v Kostelci nad Orlicí, mělo nastěhovat na šest desítek Romů z Kostelce. Rokytnice s tímto záměrem nesouhlasí, informují v dnešním vydání pro východních Čechy Deníky Bohemia.

Pražský vrchní soud se bude v březnu zabývat případem údajné rasové diskriminace při výběrovém řízení na práci prodavačky. Ucházela se o ni Romka Viera Dunková, vedoucí prodejny Scorpio Club v Praze 1 ji však odmítla, prý kvůli tomu, že místo je již obsazeno, což nebyla pravda. Žena se poté obrátila na městský soud, který její žalobu uznal a loni v červnu rozhodl, že provozovatelka firmy se musí Dunkové omluvit a zaplatit jí 25.000 korun odškodného. Společnost se proti verdiktu odvolala k vrchnímu soudu, který by měl s konečnou platností rozhodnout. Je to již druhý případ zaznamenaný v loňském roce, kdy soud rozhodl, že romský žadatel o práci byl diskriminován.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
30.09.2005Romové v Rumunsku a Bulharsku žijí v otřesných podmínkáchO Roma Vakeren
20.05.2005Cesta Viktorie Mohacsiové do Evropského parlamentuO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Podle české Miss Gypsy nebyla příprava na soutěž jednoduchá
Nejkrásnější romskou dívkou Miss Gypsy se v pražském Kongresovém centru stala sedmnáctiletá studentka Sandra Ferková z pražského Žižkova. Porotu i obecenstvo si získala zpěvem a příjemným vystupováním. Marie Vrábelová oslovila porotce Miss Vlastimila Harepese, ale nejdříve se vítězky Sandry Ferkové zeptala, jak těžká pro ni byla příprava na soutěž.

Sandra Ferková (Foto: Jana Šustová) "Byla docela těžká, takhle unavená jsem už dlouho nebyla. Ale myslím si, že to mělo nějaký cíl. Chci být stále sama sebou, kdyby přišly nějaké nabídky, byla bych moc ráda, určitě bych je využila."

"Co byste vzkázala ostatním?"

"Vzkázala bych jim, ať se nebojí, ať ukáží, co mají v sobě, protože určitě to v sobě mají. Ať se do toho dají!"

"Pane Harapesi, vy jste v komisi neseděl poprvé. Jak byste hodnotil Miss Roma?"

"Jsem rád, že moje favoritka zvítězila. Teď jsem se dozvěděl, že měla 18 hlasů z 24 porotců, to je myslím velký úspěch. U dalších už nebyl takový rozdíl v hlasech. Bylo to zajímavé, jsem rád, že jsem se mohl zúčastnit. Bylo to jiné, živější i upřímnější bych řekl. A muzika je naprosto úžasnou, mnou to celou dobu hýbalo, hudba je nejlepší, co může být. Myslím si, že jim to také hodně pomohlo. Nervozita při jiných misskách je asi větší, než byla tady. Sice moderátorka říkala, že jsou nervózní, ale nebylo to na nich vidět."

"Co jste na Miss nejvíce hodnotil?"

"Půvab, šarm a kouzlo osobnosti. Myslím, že právě osmička měla svoje tajemství, což mám rád. Byla trochu jako víno, které musí mít zadní chuť, než to člověk objeví. Prostě byla velmi půvabná."

Fotogalerii z českého finále soutěže Miss Gypsy World najdete zde.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
11.02.2005Devět romských dívek bude bojovat o titul Miss GypsyZprávy ze života Romů
11.02.2005Nejkrásnější romskou dívkou se stala Sandra Ferková z PrahyZprávy ze života Romů
11.02.2005Finále českého kola Miss Gypsy WorldFotoaktuality
05.02.2005Soutěž o nejkrásnější romskou dívku chce překonávat předsudkyZprávy ze života Romů
04.02.2005České kolo soutěže Miss Gypsy World vrcholíO Roma Vakeren
04.02.2005Rozhovor s organizátory soutěže Miss Gypsy WorldO Roma Vakeren
14.01.2005Krásné romské dívky se mohou přihlásit do dalšího klání Miss Gypsy WorldO Roma Vakeren
03.12.2004Proběhl první casting soutěže Miss Gypsy WorldFotoaktuality
03.12.2004Pražské Kongresové centrum bylo dějištěm prvního castingu soutěže Miss Gypsy WorldO Roma Vakeren
30.11.2004Soutěž o nejkrásnější romskou dívku světa začínáZprávy ze života Romů
26.11.2004Začíná soutěž o nejkrásnější romskou dívku planetyO Roma Vakeren
23.11.2004V Praze má být zvolena nejkrásnější Romka na světěZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Dělání pro vzdělání je rekvalifikační kurz pro práci s dětmi a mládeží v mimoškolních aktivitách
Organizace Step by step připravila rekvalifikační kurz pro práci s dětmi a mládeží v mimoškolních aktivitách. Projekt má za cíl zvýšit dostupnost pracovních příležitostí pro nezaměstnané. Více nám řekl koordinátor David Švarc.

"Projekt je určen všem uchazečům o zaměstnání, kteří jsou vedeni na úřadu práce jako nezaměstnaní, chtějí si zvýšit kvalifikaci na lektora volného času a dále pro lidi, kteří jsou na mateřské dovolené nebo pracují s dětmi a nemají vzdělání nebo pro občanská sdružení, která pracují s dětmi."

"Jak se tento projekt bude realizovat?"

"Projekt se realizoval a bude realizovat v několika městech ČR. Aktuálním je město Pardubice, kde bude projekt začínat v březnu, v dubnu budeme začínat v Praze a v Chomutově."

"Pokud má někdo občanské sdružení, pracuje s dětmi, co vytěží z tohoto školení?"

"Pracovníci, kteří projdou naším dvou set hodinovým kurzem budou profesionály pro práci s dětmi a určitě se zlepší při sestavování aktivit samotných."

"Pokud bude mít posluchač zájem přihlásit se na školení, co musí splňovat?"

"Jedinou podmínkou pro uchazeče je čistý trestní rejstřík. Pokud jsou nezaměstnaní a vedení v evidenci úřadu práce, zajdou ve svém obvodě na oddělení rekvalifikací a tam to s nimi příslušný pracovník, příslušná pracovnice vyřídí." "Jak se tento program jmenuje?"

"Dělání pro vzdělání, rekvalifikační kurz pro práci s dětmi a mládeží v mimoškolních aktivitách. Je akreditovaný Ministerstvem školství, tzn. že po absolvování závěrečné zkoušky dostanou certifikát Lektor volného času."

"Kde všude se mohou lidé přihlásit?"

"Lidé se mohou přihlásit na úřadech práce v Praze a pokud to jsou lidé, kteří pracují nebo jsou z jiné části republiky, mohou se přihlásit přímo u nás, Step By Step ČR na telefonních číslech 266 106 232 nebo přímo můj mobilní telefon 724 375 288. Pro účastníky je kurz zcela zdarma a je financován z programu PHARE Evropské unie."

Projekt Dělání pro vzdělání nám přiblížil David Švarc ze společnosti Step by step a já vám ještě připomenu telefonní číslo - 724 375 288 a nebo 266 106 232. Internetová stránka je www.sbscr.cz.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
17.03.2006Sdružení Step by Step zve na rekvalifikační kursO Roma Vakeren
03.02.2006Občanské sdružení Step by Step chystá nový projektO Roma Vakeren
23.11.2004Organizace Step by Step chce pomoci romským dětem se vzdělánímZprávy ze života Romů
04.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
26.10.2001Více než polovina romských dětí do zvláštních škol nepatříO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Prezentace festivalu Khamoro na veletrhu Holiday World
Zítra a pozítří mezi 9. - 18. hodinou můžete na pražském Výstavišti navštívit veletrh cestovního ruchu Holiday World. Svůj stánek na něm bude mít i občanské sdružení Slovo 21, které každoročně v Praze pořádá romský festival Khamoro. O tom, jak Slovo 21 bude na veletrhu cestovního ruchu prezentovat romskou kulturu, více Janě Šustové prozradila Michaela Dvořáková.

Foto: Jana Šustová "Co všechno budete prezentovat, jak bude váš stánek vypadat?"

"Oslovila nás agentura Triumf, abychom světový romský festival prezentovali na tomto veletrhu cestovního ruchu. Náš stánek bude pestrý. Za prvé tam poběží záznamy z galakoncertů ze všech minulých ročníků Festivalu Khamoro, zájemci si budou moci koupit CD s výběrem nejlepších písní festivalu, také kazety a další zboží s romskou tematikou z obchůdku Romen: knihy fotografií, o Romech, romské historii, obrazy, fotografie s romskou tematikou atd."

Foto: Jana Šustová "V jakých místech bude možné najít stánek?"

"Stánek se bude nacházet na pražském Výstavišti u Křižíkova pavilonu E."

"Kdy očekáváte největší nápor návštěvníků?"

Foto: Jana Šustová "Veletrh se koná ve čtvrtek a v pátek pro odbornou veřejnost, ale v sobotu a v neděli jej může navštívit široká veřejnost, očekáváme tedy, že v sobotu bude největší nápor lidí. A aby stánek vůbec nikdo nepřehlédl, na sobotní odpoledne jsme zajistili populární pražskou kapelu Bengas. Kdo ji máte rádi, přijďte se podívat mezi 12 a 14 hodinou budou Bengas u našeho stánku hrát."

"Na veletrhu budete prezentovat romskou kulturu a především festival Khamoro, máte již nějakou představu, jaké hvězdy romské hudby budou vystupovat na letošním festivalu?"

"Představu máme. V současné době probíhá dramaturgie hudební části, všichni se zase mohou těšit na tři jazzové koncerty a samozřejmě hlavně na tradiční hudbu. Plánujeme, že se představí deset tradičních romských kapel. Favority bude kapela z Brazílie a z Indie. Z Indie to bude kapela Banjara."

"Můžete nám prozradit, kdy přesně bude letošní festival Khamoro probíhat?"

"Všechny bych ráda pozvala na Khamoro, které bude 23. - 28. května v Praze."

"Kde je možné získat informace o nastávajícím festivalu?"

"Odkázala bych na naše webové stránky www.khamoro.cz , kde budou průběžně aktualizovány informace např. o vstupenkách, detailním programu a jednotlivých účinkujících."

"Chystáte se vydat opět nějaké publikace během tohoto festivalu?"

"To je docela aktuální otázka. Slovo 21 teď připravuje vydání - je to otázka měsíce, půjde to do tisku - publikace, která se jmenuje Cesty romské hudby. Je to několik esejů o různých typech romské hudby: o maďarské, balkánské, slovenské. Je to velice zajímavé, spolupracujeme na tom s fakultou etnomusikologie Univerzity Karlovy a k publikaci bude také videokazeta, která trvá cca 45 minut a jsou na ní přímo hudební ukázky. Původní záměrem je, aby to byl také výukový materiál pro základní a střední školy a budeme to distribuovat zdarma právě do škol. Kdo by měl zájem, může nás samozřejmě kontaktovat."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
29.05.2019Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalůZprávy ze života Romů
09.04.2016Díky projektu Jileha se romské ženy dozvídají o svých právech a možnostechO Roma Vakeren
20.02.2016Projekt Barvalipe: Roma Leadership Program se zaměřil na to, jak být vůdčí osobnostíO Roma Vakeren
21.11.2015Neziskové organizace Slovo 21 a Romea letos pomohly najít práci 25 nezaměstnaným Romům z PrahyO Roma Vakeren
30.05.2015Jan Bendig zpíval při zahájení i zakončení festivalu KhamoroO Roma Vakeren
30.05.2015Letošní festival Khamoro uctil památku zesnulého hudebníka Jožky FečaO Roma Vakeren
25.05.2015Festival Khamoro letos míří nejen do Prahy, ale i do PlzněZprávy ze života Romů
23.05.2015Festival Khamoro nabídne romskou hudbu, vyprávění pamětníků, výstavy i odborné seminářeO Roma Vakeren
16.05.2015Ženská romská skupina Manushe připravuje nový projekt Jileha – SrdcemO Roma Vakeren
18.04.2015Projekt Barvalipen Roma Leadership Program aneb Bez elit to nepůjde!O Roma Vakeren
22.11.2014Mladé Romky mají za sebou roční politický výcvikO Roma Vakeren
13.09.2014Romské vysokoškolské studentky se připravují na politickou kariéruO Roma Vakeren
17.07.2014Mami, tati, já chci do školy!Zprávy ze života Romů
14.06.2014Festival Khamoro se koncem června představí i v PlzniO Roma Vakeren
10.06.2014Festival Khamoro se letos představí i v PlzniO Roma Vakeren
31.05.2014V rámci festivalu Khamoro se představilo i Divadlo utlačovanýchO Roma Vakeren
26.05.2014Khamoro pokračuje druhým dnem – těšit se můžete na divadlo utlačovaných i první koncert gypsy jazzu!Zprávy ze života Romů
26.05.2014Khamoro se vrací do Prahy již po šestnácté!Zprávy ze života Romů
22.05.2014Jelena Silajdžić zve na festival Khamoro: Uslyšíte i jazz s romskou dušíZprávy ze života Romů
26.04.2014Jak se zakladatelé festivalu Khamoro dostali do ČeskaO Roma Vakeren
29.03.2014Projekt Rom-Act prostřednictvím vzdělávání zlepšuje situaci romských ženO Roma Vakeren
01.02.2014ReportážO Roma Vakeren
23.11.2013Desítka romských vysokoškolaček absolvovala politický výcvikO Roma Vakeren
02.11.2013Projekt Podpora zaměstnávání Romů v Praze má zlepšit postavení Romů na trhu práceO Roma Vakeren
28.09.2013Slovo 21 připravuje mladé Romy ke studiu na vysokých školáchO Roma Vakeren
15.06.2013Instalace dortu Mandala zakončila festival KhamoroO Roma Vakeren
13.06.2013Součástí festivalu Khamoro byla i bohoslužba za pokojný život RomůO Roma Vakeren
01.06.2013Slovo 21 pomáhá romským studentům s přípravami na přijímačky na vysoké školyO Roma Vakeren
27.05.2013Khamoro 2013, 15. jubilejní ročník Světového romského festivalu, tisková konference 27.5.2013Fotoaktuality
21.05.2013Pozvánka na společnou bohoslužbu za pokojný život RomůZprávy ze života Romů
21.05.2013Příští týden začne 15. ročník festivalu KhamoroO Roma Vakeren
20.05.2013Khamoro letos popatnácté rozzáří PrahuZprávy ze života Romů
08.02.2013Projekt „Pošli to dál“ nabízí mladým Romům přípravu na střední a vysokou školu, zároveň je učí být přínosem pro romskou komunituZprávy ze života Romů
06.10.2012Co může romská identita přinést mladé generaci?O Roma Vakeren
15.09.2012Do projektu 'MKV - 400x na českých školách' se již zapojilo více jak 8 tisíc studentů a žákůO Roma Vakeren
30.06.2012Členové souboru Nikolaje Verbitského byli nadšeni festivalem KhamoroO Roma Vakeren
30.06.2012Letošní ročník mentoringu končil návštěvou Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
09.06.2012Projevy anticiganismu na SlovenskuO Roma Vakeren
09.06.2012S choreografkou Constanzou Macras o romské rozmanitostiO Roma Vakeren
02.06.2012Festival Khamoro zakončí představení Open for Everything choreografky Constanzy MacrasO Roma Vakeren
31.05.2012Defilé účinkujících 14. ročníku Světového romského festivalu KhamoroFotoaktuality
29.05.2012Festival Khamoro přináší koncerty, módní přehlídku, divadelní představení a mnohé dalšíZprávy ze života Romů
23.05.2012Světový romský festival Khamoro míří po čtrnácté do české metropoleZprávy ze života Romů
14.04.2012Festival Khamoro je v ohroženíO Roma Vakeren
14.01.2012Stačí jen chtít a i Ty si můžeš plnit své snyO Roma Vakeren
19.11.2011Slovo 21 nabízí školám interaktivní výuku multikulturní výchovyO Roma Vakeren
15.11.2011Občanské sdružení Slovo 21 podeváté připravuje romské středoškoláky ke studiu na vysoké školeZprávy ze života Romů
24.09.2011Mentoringový program pro romské žákyO Roma Vakeren
11.06.2011Khamoro 2010 podruhéZprávy ze života Romů
04.06.2011Jdeme dlouhou cestou, mezinárodní setkání mladých RomůO Roma Vakeren
26.05.2011Festival Khamoro přichází s výstavou „Segregace vážně škodí vám i lidem ve vašem okolí“Zprávy ze života Romů
23.05.2011Festival Khamoro představil v Mánesu tradiční romskou svatbuZprávy ze života Romů
23.05.2011V rámci festivalu Khamoro bude mít premiéru dokument Ženy v poliZprávy ze života Romů
22.05.2011Romská svatba zahájila festival KhamoroFotoaktuality
19.05.2011Světový romský festival Khamoro míří potřinácté do PrahyZprávy ze života Romů
05.05.2011Romský festival Khamoro už potřinácté rozvíří PrahuZprávy ze života Romů
16.04.2011Koncem května Prahu opět roztančí festival KhamoroO Roma Vakeren
29.01.2011Romští středoškoláci se opět připravují na zkoušky na vysoké školyO Roma Vakeren
15.10.2010Slovo 21 pořádá přípravné kurzy na vysoké školyO Roma Vakeren
14.05.2010Blíží se 12. ročník festivalu KhamoroO Roma Vakeren
30.04.2010Blíží se 12. ročník Světového romského festivalu KhamoroZprávy ze života Romů
12.03.2010Multikulturní výchova 400 x na českých školáchO Roma Vakeren
08.01.2010Nabídka bezplatných přípravných kurzů na vysoké školy pro romské uchazečeO Roma Vakeren
23.10.2009Podpora zaměstnávání romských ženO Roma Vakeren
19.10.2009V Praze se uskuteční akce Ženy proti rasismuZprávy ze života Romů
11.09.2009Mezinárodní projekt pro mladé lidi Jdeme dlouhou cestouO Roma Vakeren
04.09.2009Slovo 21 pořádá přípravné kurzy pro romské středoškoláky, kteří chtějí na vysokou školuO Roma Vakeren
22.05.200911. ročník Světového festivalu KhamoroO Roma Vakeren
23.04.2009I letos nabídne Světový romský festival Khamoro bohatý programZprávy ze života Romů
03.04.2009Poslední květnový týden Prahu ozdobí festival KhamoroO Roma Vakeren
09.01.2009Sdružení Slovo 21 a jeho nový program pro studentyO Roma Vakeren
07.11.2008Příprava romských studentů na vysoké školyO Roma Vakeren
30.05.2008Romští hudebníci a tanečníci vystupovali i v ulicích PrahyO Roma Vakeren
30.05.2008Výstava Ztracený ráj prezentuje v Muzeu Kampa díla romských výtvarných umělcůO Roma Vakeren
30.05.2008Marta Hudečková oceňuje rostoucí počet návštěvníků festivalu KhamoroO Roma Vakeren
30.05.2008Festival Khamoro je zajímavý pro Romy i ne-RomyO Roma Vakeren
30.05.2008Z českých skupin na letošním Khamoru vystupovala kapela BengasO Roma Vakeren
23.05.2008Praha ožije festivalem KhamoroO Roma Vakeren
15.05.2008Za pár dní začne Světový romský festival Khamoro 2008Zprávy ze života Romů
25.04.2008Blíží se 10. ročník festivalu KhamoroO Roma Vakeren
16.04.2008Jubilejní 10. ročník festivalu Khamoro potrvá o den déleZprávy ze života Romů
04.04.2008Uchazeči o studium na vysokých školách se mohou přihlásit na přípravné kurzyO Roma Vakeren
21.03.2008Na konferenci "Spravedlivá společnost" se hodně mluvilo o antidiskriminačním zákoně O Roma Vakeren
21.09.2007Projekt Rodina od vedle seznamuje Čechy a cizinceO Roma Vakeren
21.09.2007Slovo 21 připravuje studenty k přijímacím zkouškám na střední a vysoké školyO Roma Vakeren
27.07.2007Výtvarnice Katarzyna Pollock spojuje ve svých dílech symboly různých kultur a náboženstvíO Roma Vakeren
13.07.2007Jan Rác už 30 let sbírá předměty dokumentující život RomůO Roma Vakeren
15.06.2007Marina et Moreno Quartet hraje směsici jazz manouche a ruských romských písníO Roma Vakeren
08.06.2007Romská média u nás i ve světěO Roma Vakeren
08.06.2007Romský novinář dělá v Metru parlamentního zpravodajeO Roma Vakeren
08.06.2007Rómska tlačová agentúra připravuje pro Slovenskou televizi romský magazínO Roma Vakeren
08.06.2007Slovinská skupina Šukar díky Khamoru poprvé vystupovala v České republiceO Roma Vakeren
08.06.2007Titi Winterstein udělal hodně práce oblasti hudby německých SintůO Roma Vakeren
02.06.2007Výbornou novinkou letošního Khamora byla skupina Šukar ze SlovinskaFotoaktuality
02.06.2007Orkestar Strumica zakončil galakoncert festivalu KhamoroFotoaktuality
02.06.2007Ciganos d'Ouro ani letos nezklamaliFotoaktuality
02.06.2007Českou republiku na galakoncertu festivalu Khamoro reprezentovala skupina KaleFotoaktuality
02.06.2007Louis and Louis Band ze Srbska na galakoncertu KhamoroFotoaktuality
02.06.2007Skupina Dhoad Gypsies of Rajasthan zahájila galakoncert festivalu KhamoroFotoaktuality
02.06.2007Ukrajinská skupina Miro ilo předvedla i velmi dobré tanečníkyFotoaktuality
02.06.2007Skupina Ando Drom na Galakoncertu tradiční romské hudby festivalu KhamoroFotoaktuality
01.06.2007Pestrý průvod romských kapel ulicemi Prahy upozornil na festival KhamoroO Roma Vakeren
01.06.2007V rámci Khamora byla zahájena výstava Zapomenutá a současná romská řemeslaO Roma Vakeren
28.05.2007V Praze začíná festival KhamoroZprávy ze života Romů
18.05.2007Film "Díky, že se ptáte" hovoří o diskriminací Romů v ČRO Roma Vakeren
18.05.2007Zanedlouho Praha ožije festivalem KhamoroO Roma Vakeren
30.03.2007Letošní festival Khamoro se zaměří na německé RomyO Roma Vakeren
23.03.2007Publikace "Jsme přece lidé, ne?" představuje příběhy lidí, kteří se setkávají s diskriminacíO Roma Vakeren
12.01.2007Slovo 21 vydává novou publikaci zaměřenou na diskriminaci RomůO Roma Vakeren
12.01.2007Ohlédnutí za prací sdružení Slovo 21 v roce 2006 a plány do budoucnaO Roma Vakeren
17.11.2006Slovo 21 pořádá pro romské ženy kurzy anglického jazykaO Roma Vakeren
03.11.2006Sdružení Slovo 21 nabízí motivační kurz pro romské nezaměstnané ženyO Roma Vakeren
25.08.2006Angelo Debarre - kočovný Rom a vynikající kytaristaO Roma Vakeren
11.08.2006Děti ze sociálně znevýhodněného prostředí se v souboru Kesaj čhave staly dětmi dobré vílyO Roma Vakeren
07.07.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
02.06.2006Fotografie Jozefa Kolarčíka-Fintického jsou nejstarším souborem s romskou tematikou na SlovenskuO Roma Vakeren
27.05.2006Romský festival Khamoro dnes končíZprávy ze života Romů
26.05.2006"Doufám, že jednou v Americe uvidíme takovýto romský festival", říká o Khamoru zpěvačka Margarita SaianO Roma Vakeren
23.05.2006V Praze začal světový romský festival KhamoroZprávy ze života Romů
19.05.2006Jeden z nejlepších rakouských jazzových hudebníků Harri Stojka vystoupí na festivalu KhamoroO Roma Vakeren
19.05.2006Na Khamoru se představí i slovenský soubor Kesaj ČhaveO Roma Vakeren
15.05.2006Světový romský festival Khamoro začíná již příští pondělíZprávy ze života Romů
28.04.2006Blíží se 8. ročník světového festivalu KhamoroO Roma Vakeren
15.07.2005Romské ženy z organizace Manuše se opět sešly v letní školeO Roma Vakeren
15.07.2005Nevidomý hudebník Tcha Limberger je hybnou silou maďarské romské hudby v BelgiiO Roma Vakeren
08.07.2005"Jdeme dlouhou cestou 2005" je název letošní Mezinárodní letní romské školyO Roma Vakeren
24.06.2005V Maďarsku vznikne muzeum romské kulturyO Roma Vakeren
03.06.2005V obchůdku Romen se prezentovaly romské řemeslnice a výtvarniceO Roma Vakeren
03.06.2005Na festivalu Khamoro vystoupil hlavní organizátor ukrajinského festivalu AmalaO Roma Vakeren
27.05.2005V polském a maďarském kulturním středisku v Praze proběhly výstavy o RomechO Roma Vakeren
26.05.2005V centru Prahy zněly romské písně v podání účastníků KhamoraZprávy ze života Romů
22.04.2005Na letošním festivalu Khamoro vystoupí umělci z osmnácti států světaO Roma Vakeren
15.04.2005V květnu se opět uskuteční festival romské kultury KhamoroZprávy ze života Romů
25.02.2005Obchůdek Romen se představil na veletrhu Holiday WorldO Roma Vakeren
03.12.2004Sdružení 21 zajišťuje bezplatné mamografické vyšetřeníO Roma Vakeren
03.12.2004Češi v rámci projektu "Rodina od vedle" pozvali na oběd cizinceO Roma Vakeren
15.10.2004Nizozemská skupina Paulus Schäfer Gipsy Band natáčí nové album s bigbandemO Roma Vakeren
15.10.2004Sdružení Slovo 21 se zabývá multikulturním soužitím v České republiceO Roma Vakeren
17.09.2004Romští středoškoláci se mohou v kurzech připravit k přijímacím zkouškám na vysoké školyO Roma Vakeren
23.07.2004Bývalá uprchlice z Bosny a Hercegoviny pracuje v ČR s uprchlíky a romskými ženamiO Roma Vakeren
23.07.2004Týdenní školení romských žen se zaměřovalo na gender a tradiceO Roma Vakeren
16.07.2004Pátý ročník Mezinárodní letní školy romské mládeže se vydařilO Roma Vakeren
11.06.2004Zpěvačka Raya byla nadšena festivalem KhamoroO Roma Vakeren
28.05.2004Program letošního festivalu Khamoro byl nesmírně pestrýO Roma Vakeren
28.05.2004Nastupující generace a její vizeO Roma Vakeren
28.05.2004Rozhovor se socioložkou Jiřinou ŠiklovouO Roma Vakeren
28.05.2004Účastníci festivalu Khamoro vyrazili do pražských ulicO Roma Vakeren
27.05.2004Viktor Buzyljov a Zlatí cikáni RuskaFotoaktuality
27.05.2004Italská skupina Ziringaglia na festivalu KhamoroFotoaktuality
27.05.2004Účinkující na festivalu Khamoro vyšli do pražských ulicFotoaktuality
26.05.2004Výstava dokumentuje život a historii polských RomůFotoaktuality
26.05.2004Paulus Schäfer Gipsy Band si přišel poslechnout i kníže Karel SchwarzenbergFotoaktuality
24.05.2004V Praze začíná romský festival KhamoroZprávy ze života Romů
24.05.2004Začal 6. ročník Světového romského festivalu KhamoroFotoaktuality
24.05.2004Prvním účinkujícím na festivalu Khamoro 2004 byla francouzská skupina Yorgui LoefflerFotoaktuality
24.05.2004Praha již po šesté hostila Světový romský festival KhamoroHudba
23.05.2004Tradiční hudba i jazz, semináře a výstavy vyplní festival KhamoroZprávy ze života Romů
21.05.2004Pozvánka na festival Khamoro 2004O Roma Vakeren
22.04.2004Koncem května opět vysvitne slunce Světového romského festivalu Khamoro 2004Zprávy ze života Romů
16.04.2004Blíží se festival KhamoroO Roma Vakeren
16.04.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
26.03.2004Na kurzech se Romové připravují ke studiu na vysokých školáchO Roma Vakeren
24.01.2004Pro romské studenty jsou připraveny přípravné kurzy k přijímacím zkouškám na vysoké školyO Roma Vakeren
12.01.2004Projekt podpoří romské studentyZprávy ze života Romů
21.11.2003Skupina Manuše pořádá pro ženy bezplatný kurz základů ovládání počítačůO Roma Vakeren
10.10.2003V příručce Mamo miri najdou romské ženy informace o prevenci rakoviny prsuO Roma Vakeren
18.07.2003Proběhlo setkání tří generací romských ženO Roma Vakeren
30.05.2003Stringo z KazachstánuKhamoro 2003
29.05.2003Gelem z RuskaKhamoro 2003
16.05.2003Záštitu na festivalem Khamoro přijal i Emil ŠčukaO Roma Vakeren
04.09.2002KhamoroHudba
12.07.2002Představujeme hudební skupinu Ciganos d'ouroO Roma Vakeren
02.07.2002Ciganos d'OuroKhamoro 2002
18.06.2002Kale jakha - PolskoKhamoro 2002
18.06.2002Úvodní tisková konference - Staroměstská radniceKhamoro 2002
18.06.2002Klincovci - SlovenskoKhamoro 2002
18.06.2002Slavnostní zahájení festivalu Khamoro 2002 - Staroměstská radnice, Brožíkova síňKhamoro 2002
18.06.2002Mio Vacite e o Encanto Cigano - BrazílieKhamoro 2002
18.06.2002Lucerna Music Bar - Romské korálky Mirikle (Ze sbírek Jana Ráce)Khamoro 2002
18.06.2002Bench Band - Česká republikaKhamoro 2002
18.06.2002Roma zorale - JugoslávieKhamoro 2002
18.06.2002Perun - ZeměKhamoro 2002
18.06.2002Acquaragia Drom - ItálieKhamoro 2002
18.06.2002Ruzsa Nikolić-Lakatos and the Gypsy Family - RakouskoKhamoro 2002
18.06.2002Lojko - RuskoKhamoro 2002
18.06.2002Defilé tradičních romských kapel - Kočár a vlajkonošiKhamoro 2002
18.06.2002Miro ilo - UkrajinaKhamoro 2002
24.05.2002Na festivalu Khamoro nechybějí ani fotografie z romského životaO Roma Vakeren
17.05.2002Příští týden začne 4. ročník festivalu KhamoroO Roma Vakeren
17.05.2002Cimbál vždy hrál velkou roli v tradiční romské hudběO Roma Vakeren
10.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
15.03.2002Romská poradkyně Jana HejkrlíkováO Roma Vakeren
07.12.2001ZprávyO Roma Vakeren
28.09.2001Pozdrav z AustrálieO Roma Vakeren
22.06.2001Jméno Khamoro nese nejen festival, ale i romský dětský pěvecký soubor z DěčínaO Roma Vakeren
01.06.2001Výstava "E luma romane jakhenca" - "Svět očima Romů"O Roma Vakeren
01.06.2001Ruský folklórní soubor IloO Roma Vakeren
01.06.2001Slovenská kapela TernipenO Roma Vakeren
01.06.2001Egyptská skupinaO Roma Vakeren
01.06.2001Kapela tureckých Romů Edirne Roman Halk Muzigi TopluluguO Roma Vakeren
25.05.2001Písně Věry BíléO Roma Vakeren
25.05.2001Festival Khamoro 2001 tížily finanční komplikaceO Roma Vakeren
18.05.2001Festival Khamoro 2001 vás zveO Roma Vakeren
Defilé tradičních romských kapel - Kočár a vlajkonošiKhamoro 2002
Bengas z České republikyKhamoro 2003
Bengas z České republikyKhamoro 2003
Parno Graszt z MaďarskaKhamoro 2003

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Naladit si nás můžete opět za týden v pátek ve 20.05 na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. V úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií. Naše vysílání O Roma vakeren čili Romové hovoří najdete také na internetu na adrese www.romove.cz.

Příště vám nabídneme aktuality ze života Romů a nebude chybět ani romská muzika.

Klidný večer vám přeje od mikrofonu Anna Poláková.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vakeren. Ada šuniben predal tumende.

Prožijte příjemný večer a klidný víkend.

Romale but bacht te sasťipen. Ačhen Devleha.

Obsah článku:
Zprávy: 
Reportáž:  Podle české Miss Gypsy nebyla příprava na soutěž jednoduchá
Reportáž:  Dělání pro vzdělání je rekvalifikační kurz pro práci s dětmi a mládeží v mimoškolních aktivitách
Reportáž:  Prezentace festivalu Khamoro na veletrhu Holiday World

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz