Vyhledávání
25.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, kterou vede Anna Poláková. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý pátek od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz.Na vlnách Českého rozhlasu 1- Radiožurnálu - vítejte při poslechu pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Pale hin parašťovin u amen sam pale tumenca. Akana šunena amaro vakeriben "O Roma vakeren"!

Co jsme pro vás připravili? Hned v úvodu zprávy ze života Romů, vyzpovídáme nejkrásnější romskou dívku České republiky, přiblížíme vám projekt Dělání pro vzdělání a vydáme se také na veletrh Holiday World. Taková je programová nabídka a teď už vám nerušený poslech přeje Anna Poláková.


=[ Zprávy ]=

První transport Romů z Brna do koncentračního tábora v Osvětimi ze 7. března 1943 připomene Muzeum romské kultury. Součástí vzpomínkové akce, která se uskuteční přesně 62 let poté, bude dopolední setkání pamětníků s žáky středních a základních škol. V programu vzpomínkové akce nebudou chybět dokumentární filmy o romském holocaustu. Transporty českých a moravských Romů z protektorátu začaly na základě výnosu šéfa SS Heinricha Himmlera. Z 6500 jich bylo od března 1943 do ledna 1944 téměř 5000 odvezeno do takzvaného cikánského tábora v Osvětimi. V Brně byli Romové před transportem násilně shromážděni u bývalých stájí jízdního oddílu protektorátní policie v Masné ulici. Tragické události z března 1943 připomínala na místě tehdejšího shromaždiště pamětní deska. Budova ale již dnes nestojí a deska je v péči Muzea romské kultury.

Téměř třicetiletá Maďarka Viktória Mohácsiová se v prosince 2004 stala poslankyní Evropského parlamentu pro období 2004 - 2009. Vedle Lívie Járókové, která pochází také z Maďarska, je zde už druhou romskou poslankyní. Mohácsiová je v EP členkou skupiny Aliance liberálů a demokratů pro Evropu a také poslankyní Výboru pro právní záležitosti. Mohácsiová vystudovala žurnalistiku a poté pracovala ako editorka a moderátorka romského programu maďarské státní televize Patrin. Stala se tak první romskou moderátorkou, která se na obrazovce této televize objevila. Před vstupem do EP působila jako vládní zmocněnkyně pro romskou integraci na maďarském ministerstvu školství. Jakožto romská politička šla do Evropského parlamentu s cílem prosadit dodržování lidských práv a to nejen romských.

Zastupitelé Rokytnice v Orlických horách na Rychnovsku odmítli návrh soukromého podnikatele Tomáše Božoně, který městu nabídl za tři miliony korun prodej ubytovny v areálu rokytnických kasáren. Do té by se podle smlouvy, kterou Božoň uzavřel s radnicí v Kostelci nad Orlicí, mělo nastěhovat na šest desítek Romů z Kostelce. Rokytnice s tímto záměrem nesouhlasí, informují v dnešním vydání pro východních Čechy Deníky Bohemia.

Pražský vrchní soud se bude v březnu zabývat případem údajné rasové diskriminace při výběrovém řízení na práci prodavačky. Ucházela se o ni Romka Viera Dunková, vedoucí prodejny Scorpio Club v Praze 1 ji však odmítla, prý kvůli tomu, že místo je již obsazeno, což nebyla pravda. Žena se poté obrátila na městský soud, který její žalobu uznal a loni v červnu rozhodl, že provozovatelka firmy se musí Dunkové omluvit a zaplatit jí 25.000 korun odškodného. Společnost se proti verdiktu odvolala k vrchnímu soudu, který by měl s konečnou platností rozhodnout. Je to již druhý případ zaznamenaný v loňském roce, kdy soud rozhodl, že romský žadatel o práci byl diskriminován.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
30.09.2005Romové v Rumunsku a Bulharsku žijí v otřesných podmínkáchO Roma Vakeren
20.05.2005Cesta Viktorie Mohacsiové do Evropského parlamentuO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Podle české Miss Gypsy nebyla příprava na soutěž jednoduchá
Nejkrásnější romskou dívkou Miss Gypsy se v pražském Kongresovém centru stala sedmnáctiletá studentka Sandra Ferková z pražského Žižkova. Porotu i obecenstvo si získala zpěvem a příjemným vystupováním. Marie Vrábelová oslovila porotce Miss Vlastimila Harepese, ale nejdříve se vítězky Sandry Ferkové zeptala, jak těžká pro ni byla příprava na soutěž.

Sandra Ferková (Foto: Jana Šustová) "Byla docela těžká, takhle unavená jsem už dlouho nebyla. Ale myslím si, že to mělo nějaký cíl. Chci být stále sama sebou, kdyby přišly nějaké nabídky, byla bych moc ráda, určitě bych je využila."

"Co byste vzkázala ostatním?"

"Vzkázala bych jim, ať se nebojí, ať ukáží, co mají v sobě, protože určitě to v sobě mají. Ať se do toho dají!"

"Pane Harapesi, vy jste v komisi neseděl poprvé. Jak byste hodnotil Miss Roma?"

"Jsem rád, že moje favoritka zvítězila. Teď jsem se dozvěděl, že měla 18 hlasů z 24 porotců, to je myslím velký úspěch. U dalších už nebyl takový rozdíl v hlasech. Bylo to zajímavé, jsem rád, že jsem se mohl zúčastnit. Bylo to jiné, živější i upřímnější bych řekl. A muzika je naprosto úžasnou, mnou to celou dobu hýbalo, hudba je nejlepší, co může být. Myslím si, že jim to také hodně pomohlo. Nervozita při jiných misskách je asi větší, než byla tady. Sice moderátorka říkala, že jsou nervózní, ale nebylo to na nich vidět."

"Co jste na Miss nejvíce hodnotil?"

"Půvab, šarm a kouzlo osobnosti. Myslím, že právě osmička měla svoje tajemství, což mám rád. Byla trochu jako víno, které musí mít zadní chuť, než to člověk objeví. Prostě byla velmi půvabná."

Fotogalerii z českého finále soutěže Miss Gypsy World najdete zde.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
11.02.2005Devět romských dívek bude bojovat o titul Miss GypsyZprávy ze života Romů
11.02.2005Nejkrásnější romskou dívkou se stala Sandra Ferková z PrahyZprávy ze života Romů
11.02.2005Finále českého kola Miss Gypsy WorldFotoaktuality
05.02.2005Soutěž o nejkrásnější romskou dívku chce překonávat předsudkyZprávy ze života Romů
04.02.2005České kolo soutěže Miss Gypsy World vrcholíO Roma Vakeren
04.02.2005Rozhovor s organizátory soutěže Miss Gypsy WorldO Roma Vakeren
14.01.2005Krásné romské dívky se mohou přihlásit do dalšího klání Miss Gypsy WorldO Roma Vakeren
03.12.2004Proběhl první casting soutěže Miss Gypsy WorldFotoaktuality
03.12.2004Pražské Kongresové centrum bylo dějištěm prvního castingu soutěže Miss Gypsy WorldO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Dělání pro vzdělání je rekvalifikační kurz pro práci s dětmi a mládeží v mimoškolních aktivitách
Organizace Step by step připravila rekvalifikační kurz pro práci s dětmi a mládeží v mimoškolních aktivitách. Projekt má za cíl zvýšit dostupnost pracovních příležitostí pro nezaměstnané. Více nám řekl koordinátor David Švarc.

"Projekt je určen všem uchazečům o zaměstnání, kteří jsou vedeni na úřadu práce jako nezaměstnaní, chtějí si zvýšit kvalifikaci na lektora volného času a dále pro lidi, kteří jsou na mateřské dovolené nebo pracují s dětmi a nemají vzdělání nebo pro občanská sdružení, která pracují s dětmi."

"Jak se tento projekt bude realizovat?"

"Projekt se realizoval a bude realizovat v několika městech ČR. Aktuálním je město Pardubice, kde bude projekt začínat v březnu, v dubnu budeme začínat v Praze a v Chomutově."

"Pokud má někdo občanské sdružení, pracuje s dětmi, co vytěží z tohoto školení?"

"Pracovníci, kteří projdou naším dvou set hodinovým kurzem budou profesionály pro práci s dětmi a určitě se zlepší při sestavování aktivit samotných."

"Pokud bude mít posluchač zájem přihlásit se na školení, co musí splňovat?"

"Jedinou podmínkou pro uchazeče je čistý trestní rejstřík. Pokud jsou nezaměstnaní a vedení v evidenci úřadu práce, zajdou ve svém obvodě na oddělení rekvalifikací a tam to s nimi příslušný pracovník, příslušná pracovnice vyřídí." "Jak se tento program jmenuje?"

"Dělání pro vzdělání, rekvalifikační kurz pro práci s dětmi a mládeží v mimoškolních aktivitách. Je akreditovaný Ministerstvem školství, tzn. že po absolvování závěrečné zkoušky dostanou certifikát Lektor volného času."

"Kde všude se mohou lidé přihlásit?"

"Lidé se mohou přihlásit na úřadech práce v Praze a pokud to jsou lidé, kteří pracují nebo jsou z jiné části republiky, mohou se přihlásit přímo u nás, Step By Step ČR na telefonních číslech 266 106 232 nebo přímo můj mobilní telefon 724 375 288. Pro účastníky je kurz zcela zdarma a je financován z programu PHARE Evropské unie."

Projekt Dělání pro vzdělání nám přiblížil David Švarc ze společnosti Step by step a já vám ještě připomenu telefonní číslo - 724 375 288 a nebo 266 106 232. Internetová stránka je www.sbscr.cz.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
17.03.2006Sdružení Step by Step zve na rekvalifikační kursO Roma Vakeren
03.02.2006Občanské sdružení Step by Step chystá nový projektO Roma Vakeren
23.11.2004Organizace Step by Step chce pomoci romským dětem se vzdělánímZprávy ze života Romů
04.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
26.10.2001Více než polovina romských dětí do zvláštních škol nepatříO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Prezentace festivalu Khamoro na veletrhu Holiday World
Zítra a pozítří mezi 9. - 18. hodinou můžete na pražském Výstavišti navštívit veletrh cestovního ruchu Holiday World. Svůj stánek na něm bude mít i občanské sdružení Slovo 21, které každoročně v Praze pořádá romský festival Khamoro. O tom, jak Slovo 21 bude na veletrhu cestovního ruchu prezentovat romskou kulturu, více Janě Šustové prozradila Michaela Dvořáková.

Foto: Jana Šustová "Co všechno budete prezentovat, jak bude váš stánek vypadat?"

"Oslovila nás agentura Triumf, abychom světový romský festival prezentovali na tomto veletrhu cestovního ruchu. Náš stánek bude pestrý. Za prvé tam poběží záznamy z galakoncertů ze všech minulých ročníků Festivalu Khamoro, zájemci si budou moci koupit CD s výběrem nejlepších písní festivalu, také kazety a další zboží s romskou tematikou z obchůdku Romen: knihy fotografií, o Romech, romské historii, obrazy, fotografie s romskou tematikou atd."

Foto: Jana Šustová "V jakých místech bude možné najít stánek?"

"Stánek se bude nacházet na pražském Výstavišti u Křižíkova pavilonu E."

"Kdy očekáváte největší nápor návštěvníků?"

Foto: Jana Šustová "Veletrh se koná ve čtvrtek a v pátek pro odbornou veřejnost, ale v sobotu a v neděli jej může navštívit široká veřejnost, očekáváme tedy, že v sobotu bude největší nápor lidí. A aby stánek vůbec nikdo nepřehlédl, na sobotní odpoledne jsme zajistili populární pražskou kapelu Bengas. Kdo ji máte rádi, přijďte se podívat mezi 12 a 14 hodinou budou Bengas u našeho stánku hrát."

"Na veletrhu budete prezentovat romskou kulturu a především festival Khamoro, máte již nějakou představu, jaké hvězdy romské hudby budou vystupovat na letošním festivalu?"

"Představu máme. V současné době probíhá dramaturgie hudební části, všichni se zase mohou těšit na tři jazzové koncerty a samozřejmě hlavně na tradiční hudbu. Plánujeme, že se představí deset tradičních romských kapel. Favority bude kapela z Brazílie a z Indie. Z Indie to bude kapela Banjara."

"Můžete nám prozradit, kdy přesně bude letošní festival Khamoro probíhat?"

"Všechny bych ráda pozvala na Khamoro, které bude 23. - 28. května v Praze."

"Kde je možné získat informace o nastávajícím festivalu?"

"Odkázala bych na naše webové stránky www.khamoro.cz , kde budou průběžně aktualizovány informace např. o vstupenkách, detailním programu a jednotlivých účinkujících."

"Chystáte se vydat opět nějaké publikace během tohoto festivalu?"

"To je docela aktuální otázka. Slovo 21 teď připravuje vydání - je to otázka měsíce, půjde to do tisku - publikace, která se jmenuje Cesty romské hudby. Je to několik esejů o různých typech romské hudby: o maďarské, balkánské, slovenské. Je to velice zajímavé, spolupracujeme na tom s fakultou etnomusikologie Univerzity Karlovy a k publikaci bude také videokazeta, která trvá cca 45 minut a jsou na ní přímo hudební ukázky. Původní záměrem je, aby to byl také výukový materiál pro základní a střední školy a budeme to distribuovat zdarma právě do škol. Kdo by měl zájem, může nás samozřejmě kontaktovat."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
29.05.2019Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalůZprávy ze života Romů
09.04.2016Díky projektu Jileha se romské ženy dozvídají o svých právech a možnostechO Roma Vakeren
20.02.2016Projekt Barvalipe: Roma Leadership Program se zaměřil na to, jak být vůdčí osobnostíO Roma Vakeren
21.11.2015Neziskové organizace Slovo 21 a Romea letos pomohly najít práci 25 nezaměstnaným Romům z PrahyO Roma Vakeren
30.05.2015Jan Bendig zpíval při zahájení i zakončení festivalu KhamoroO Roma Vakeren
30.05.2015Letošní festival Khamoro uctil památku zesnulého hudebníka Jožky FečaO Roma Vakeren
25.05.2015Festival Khamoro letos míří nejen do Prahy, ale i do PlzněZprávy ze života Romů
23.05.2015Festival Khamoro nabídne romskou hudbu, vyprávění pamětníků, výstavy i odborné seminářeO Roma Vakeren
16.05.2015Ženská romská skupina Manushe připravuje nový projekt Jileha – SrdcemO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Naladit si nás můžete opět za týden v pátek ve 20.05 na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. V úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií. Naše vysílání O Roma vakeren čili Romové hovoří najdete také na internetu na adrese www.romove.cz.

Příště vám nabídneme aktuality ze života Romů a nebude chybět ani romská muzika.

Klidný večer vám přeje od mikrofonu Anna Poláková.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vakeren. Ada šuniben predal tumende.

Prožijte příjemný večer a klidný víkend.

Romale but bacht te sasťipen. Ačhen Devleha.

Obsah článku:
Zprávy: 
Reportáž:  Podle české Miss Gypsy nebyla příprava na soutěž jednoduchá
Reportáž:  Dělání pro vzdělání je rekvalifikační kurz pro práci s dětmi a mládeží v mimoškolních aktivitách
Reportáž:  Prezentace festivalu Khamoro na veletrhu Holiday World

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz