Vyhledávání
26.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, kterou vede Anna Poláková. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý pátek od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz.Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Pale hin parašťovin u amen sam pale tumenca. Jek ora šunena amaro vakeriben "O Roma vakeren"!

Připravili jsme pro vás celou hodinu aktualit a zajímavostí ze života Romů a nebude chybět ani romská hudba.

The adaďives predal tumende kerďam reporty, andalo amaro dživipen. Phenaha tumenge nevimata u šunena the romane giľa - šukar šuniben.

Peršo amenca vakerela e Jarmila Balažovo, pal oda, sar le romanenca žurnalistenca kerelas nalačes, andre Sofia, kaj sas phundraďo intarnacionalno projektos predalo Roma.

Nejdříve se dozvíte o problémech, se kterými se setkali romští novináři při zahájení mezinárodního projektu Dekáda romské inkluze, který byl odstartován v Bulharské Sofii.

Dodžanena tumen tiž pal oda so kerel jekhetaniben o Člověk v tísni, kaj o Roma te nadživen andro gheta. Dodžanena tumen palo nevo socioalno sistemos, savo amen užarel pre aver berš. Dodžanena tumen tiž pal oda so kerel jekhetaniben o Člověk v tísni, kaj o Roma te nadživen andro gheta.

Vlnu nevole přinesla zpráva o připravovaných změnách ve vyplácení životního minima - to je naše další téma. Tolik namátkou z programové nabídky a teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.


=[ Reportáž ]=
Romští novináři nebyli vpuštěni na slavnostní recepci Dekády romské inkluze
Romští novináři nebyli vpuštěni na slavnostní recepci Dekády romské inkluze, která se konala v bulharské Sofii. Přístup organizátorů považují žurnalisté za diskriminující. Více informací má Jan Mišurec.

"Asi třicet romských novinářů, kterých se akce zúčastnilo s podporou mezinárodní organizace Medien Hilfe, nebylo puštěno na recepci, která se při této příležitosti konala. Podle šéfredaktorky časopisu Romano vodi, Romská duše Jarmily Balážové je absurdní, aby na událost, která je věnovaná Romům, byl právě jim odepřen vstup. Romští novináři se tím cítí být velmi poškozeni a takové jednání považují za diskriminační a velmi urážlivé, protože jim byl původně slíben přístup na všechny konané akce, dodává Balážová."

"My jsme vlastně původně netušili, že budeme moci do Sofie letět. Asi tři týdny před konáním samotného spuštění, někdy v polovině ledna jsme dostali první informaci od Medien Hilfe. To je organizace, která zpočátku podporovala jen romská média na Balkáně a posléze k tomu přidala ostatní evropské země. Naši organizaci a naše mediální aktivity zatím ne, ale nicméně s námi začala komunikovat v tomto roce o možné podpoře a v důsledku toho chtěli, aby jeden náš zástupce odletěl také do Sofie. Tedy v polovině ledna se otevřela možnost romským novinářům do Sofie letět s tím, že budeme mít proplacené lety atd."

Podle člena české delegace za neziskové organizace, předsedy Sdružení Dženo Ivana Veselého jsou požadavky romských novinářů neoprávněné, protože na recepci mezi politiky neměli tak říkajíc co dělat. Přesto je podle Veselého důležité, aby se do Dekády zapojily jak státní, tak i neziskové organizace, tedy i média.

"Ten proces může přinést hodně nového, může změnit, ale to všechno záleží na aktivitě všech účastníků tohoto procesu, Romů, národních vlád a mezinárodních institucí. Očekával bych zvětšení míry komunikace s romským nevládním sektorem k tomu, aby lidé začali komunikovat a měli na čem spolupracovat, což v uplynulých čtyřech letech bylo minimální nebo při řešení nějakých věcí nebyla komunikace vůbec. Jsem optimista, myslím, že se to změní, protože připravujeme novou strategii v tomto procesu "Roma Capacity Building" a samozřejmě se bude pracovat i s médii."

Přesto se stále neví, jakou pozici v rámci celého projektu Dekády zaujme česká vláda. Protože problémy Romů u nás nejsou podle Veselého tak velké oproti jiným zemím.

"Je těžké předvídat nějakou jinou nadstandardní nebo aktivnější roli ČR, protože tu roli bude určovat vláda a bude záležet, jaká vláda bude po volbách a jak se k tomu postaví. Ale myslím si, že pokud by hrála jen tu standardní roli, kterou hraje v současné době, také by ta její role mohla přinést něco nového a pozitivního pro Romy."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
03.10.2013Vláda přijala Informaci o naplňování Dekády romské inkluze 2005 - 2015 v roce 2012Zprávy ze života Romů
02.07.2013Zpráva nevládních organizací: Vládě se nedaří zapojit Romy do procesu integraceZprávy ze života Romů
18.02.2012USA se připojily k Dekádě romské inkluze jako oficiální pozorovatelO Roma Vakeren
26.07.2011Pozitivní diskriminaceZprávy ze života Romů
09.07.2011Co přineslo české předsednictví Dekádě romské inkluzeO Roma Vakeren
02.07.2011Dekádě romské inkluze od července předsedá MakedonieO Roma Vakeren
27.06.2011Česko předalo vedení romského projektu Dekáda MakedoniiZprávy ze života Romů
27.06.2011Soros: Začleňování Romů do české společnosti se zhoršujeZprávy ze života Romů
27.06.2011Česko předalo předsednictví Dekády romské inkluze MakedoniiZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Probíhá kampaň za odstranění chudinských ghett
V těchto dnech můžeme vidět nové billboardy - Likviduj česká gheta. Tuto kampaň proti chudinským ghetům zahájila společnost Člověk v tísni a má za úkol přitáhnout lidí k seriozní internetové schránce. Jakou konkrétní podobu mají billboardy řekl Marii Vrábelové koordinátor této kampaně Martin Šimáček.

"Nejdominantněji snad působí dvojice lidí, chlapík bez hlavy, který utíká a táhne za sebou dívku. Utíkají směrem od ghetta, od starého, rozbitého domu nad nápis Likviduj! s názvem www.ceskaghetta.cz. Na této adrese najdou všichni spoustu užitečných informací o tom, jak to funguje v ghettech, co jsou česká ghetta, kdo v nich žije a mohou si zahrát interaktivní hru. Mohou se pokusit vyvést někoho z lidí, jejichž příběh na internetové stránce je, poznat jejich životní situaci, jejich problémy a řešit je za ně."

"Jak by to mělo ovlivnit myšlení lidí?"

Foto: www.ceskaghetta.cz "Chtěli bychom, aby se problém českých ghett seriózněji diskutoval na veřejnosti a mezi politiky. Chceme, aby se informace o životě a chodu ghetta, jaké problémy tam musí lidé překonávat, aby byly touto kampaní sděleny, a zároveň zkusit téma více řešit například terénní sociální prací nebo komunikací, plánováním, dát know-how městům, odpovědným úředníkům, jak přistupovat k takovým lidem, kteří žijí sociálně vyloučení, jak z nich udělat produktivní složku společnosti místo, abychom je ze společnosti ještě více vylučovali a nemuseli tyto lidi sponzorovat a doplácet na ně ze sociálních dávek."

"Je v poslední době více ghett? Kde případně vznikají?"

Foto: www.ceskaghetta.cz "Problém se naprosto zhoršuje, musíme mluvit zejména o severních Čechách a severní Moravě, ale fenomén se nevyhýbá žádnému regionu v ČR, ale ty regiony, které jsou chudší nebo kde je vyšší nezaměstnanost, jsou samozřejmě více ohroženy. Tak, kde není práce a lidé se z regionu vystěhovávají, prázdné budovy a místa se nejvíce stávají ghetty, kde vznikají chudinské enklávy, kam se vystěhovávají chudí lidé."

"Jaká je reakce lidí na billboardy?"

Foto: www.ceskaghetta.cz "Mohu zatím usuzovat z reakcí, které máme z internetové stránky. Tam v sekci chat, bohužel, jak to už bývá při podobných kampaních, objevuje až neuvěřitelné množství rasistických a někdy se zákonem hraničících názorů. Ale na druhou stranu máme tam adresu, na kterou přichází celá řada pozitivních reakcí od lidí, kteří nám chtějí pomáhat v programu, chtějí také přispět k řešení."

"Jak dlouho budete mít billboardy ukázkově vyvěšené?"

"Doufáme nebo jsme dohodnuti, že to bude do konce února."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
09.04.2016Policejní specialista pro práci v sociálně vyloučených lokalitách: praxe, empatie, komunikaceZprávy ze života Romů
27.02.2016Vláda chce snížit počet ghett v ČeskuO Roma Vakeren
17.10.2015Premiér se sešel se starosty obcí, kde jsou sociálně vyloučené lokalityO Roma Vakeren
13.06.2015Nová Analýza sociálně vyloučených lokalit zaznamenala 606 místO Roma Vakeren
27.05.2015Počet ghett se od roku 2006 zdvojnásobil, žije v nich až 115 tisíc lidíZprávy ze života Romů
28.11.201330 tisíc Romů v Moravskoslezském kraji žije ve vyloučených lokalitáchZprávy ze života Romů
21.04.2013Studentský recept proti chudoběZprávy ze života Romů
06.08.2012Lidé z ostravského ghetta Přednádraží stěhování odmítajíZprávy ze života Romů
10.12.2011Jak se pozná sociálně vyloučená lokalitaO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Mládež se může zúčastnit soutěže vyhlášené v rámci programu Safer Internet
8. únor je vyhlášen jako Den pro bezpečnější internet. Safer Internet - je jedním z programů Evropské unie, jehož cílem je potlačit nelegální a nevhodný obsah informací dostupných na webu a podpořit takový způsob práce, který je zejména s ohledem na děti a mládež považován za vhodný. Prvním projektem z České republiky, který je prostřednictvím programu Safer Internet spolufinancován z fondů Evropské unie, je projekt CZeSI, Safer Internet v České republice. Mládež se může zapojit například svými pracemi prostřednictvím soutěže, která byla také v rámci tohoto projektu vyhlášena. Janu Mišurcovi to řekl Zdeňek Záliš ze společnosti Software 602.

"Nejlepší bude, když navštíví naše webové stránky, www.safer-internet.cz, kde jsou propozice soutěže a obecné informace. Soutěž začala dnešním dnem a národní kolo skončí 27.května 2005. Potom bude zasedat porota, vyhodnocovat a na podzim se uskuteční vyhlášení vítězů a účast vítězů ve velkém finále."

"Jaký spatřujete význam tohoto projektu Safer Internet v rámci českého školství?"

"V rámci českého školství probíhá pouze zprostředkovaně, prostřednictvím projektu, který je v současné době schvalován a ten projekt je na vytvoření informačního uzlu k bezpečnému internetu. Samozřejmě školství je partnerem projektu a byli bychom rádi, aby své metodické zkušenosti realizovalo v tomto projektu a počítáme s tím, že Ministerstvo školství se stane komunikačním prostředkem pro komunikaci s metodickými pracovníky ve školství a v krajích. Rádi bychom také i mimo školství oslovili učitele, pedagogické pracovníky, aby se s námi podělili o své zkušenosti, případně se zúčastnili plánovaných aktivit."

"Je vůbec nějakým způsobem možné zabezpečit, aby se k mládeži dostaly hlavně vhodné informace?"

"Myslím, že 100% ochrana tady asi neexistuje a právě úkolem našeho projektu není vymýšlet ochrany a způsoby cenzury, ale upozorňovat, že tam určitá nebezpečí jsou a aby se jim lidé pracující s internetem případně mohli vyhnout. Je to stejné jako když jde člověk po ulici, aby věděl, že když jde mimo přechod, hrozí mu riziko, že ho srazí auto. Podobně pohyb po internetu má svá úskalí a lidé s tím musí počítat. To je cílem tohoto projektu. Projekt nemůže nijak posilovat infrastrukturu sítě, ale pracujeme zprostředkovaně na úrovni informační a projekt není zaměřený jen do školství, je zaměřený obecně dětem, chtěl by oslovit i rodiče."

"Budou probíhat nějaké doprovodné akce nebo jen zmíněná soutěž?"

"Určitě budou probíhat i jiné akce, plánujeme, ale protože projekt se teprve začal a rozbíhá se, budeme soustředit informace, co je žádoucí, co je potřebné a podle toho dělat konkrétní akce, tak aby se povědomí a informovanost zvyšovaly."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
11.02.2015Nenávistné projevy na internetu mladí neřeší. Romům však neměří stejným metremZprávy ze života Romů
28.06.2014Projekt Nehejtuj na Slovensku realizuje občanské sdružení eSlovenskoO Roma Vakeren
22.05.2014Začíná kampaň „I don't masturhate - Neukájím se nenávistí“Zprávy ze života Romů
17.03.2010Internet je přínosný i zneužitelnýZprávy ze života Romů
12.09.2009Kladenská Linka důvěry nabídne klientům služby po internetuZprávy ze života Romů
13.03.2009Na internetu číhají na děti různá nebezpečíO Roma Vakeren
14.03.2008Internet – výhoda pro znevýhodněné O Roma Vakeren
06.03.2008Březen zdůrazní výhody internetu pro znevýhodněné osoby Zprávy ze života Romů
02.02.2007Internetové kluby Čhave pomáhají k rozvoji počítačové gramotnosti žákůO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Zprávy ]=

Grémium romských regionálních představitelůpožaduje kvůli změně sociálních dávek svolání mimořádného zasedání romských zástupců na vládní půdě. Podle něj hrozí v Česku podobné nepokoje, jaké vypukly loni po snížení dávek na Slovensku. Případné snížení životního minima se nelíbí ani dalšímu romskému sdružení - Parlamentu Romů České republiky. Podle jeho představitelů jen zhorší situaci Romů, což se dotkne celé společnosti.

Ochrana před diskriminací kvůli rase, pohlaví, sexuální orientaci nebo věku zřejmě u nás dostane konkrétnější formu. Počítá s tím nový antidiskriminační zákon, který v prvním čtení podpořila sněmovna. Ministr spravedlnosti Pavel Němec řekl, že zákaz diskriminace podle mezinárodních smluv a Listiny základních práv a svobod neskýtá v praxi účinné zajištění práva na rovné zacházení.

Vláda schválila harmonogram Národního akčního plánu zaměstnanosti s programem Nový start pro nezaměstnané ve středním věku. Projekt ministerstva práce a sociálních věcí má díky poradenství, školením, rekvalifikaci, či odborné praxi zvýšit šance na získání nového místa zhruba 40ti tisícům dlouhodobě nezaměstnaných ve věku nad 25 let.

Tanes se šátky V pražském Kongresovém centru v těchto chvílích bojuje devět romských dívek o titul Miss Gypsy České republiky. Dívky soutěží ve dvou povinných a jedné volné disciplině. Představují se ve společenských šatech, porotci prověřují jejich komunikační dovednosti a promenádu v plavkách, typickou pro jiné soutěže miss, nahradí šátkový tanec.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
14.03.2008Jak postupovat při uzavírání pracovní smlouvy O Roma Vakeren
29.02.2008Jak si ohlídat pracovní smlouvu O Roma Vakeren
29.02.2008Zaměstnávání Romů O Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Snížení životního minima vyvolalo vlnu rozhořčení
Vlnu nevole přinesla zpráva o připravováných změnách ve vyplácení životního minima. Jde o rekonstrukci systému, říká mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Kateřina Beránková. Nový plán počítá s tím, že člověk, který je bez práce déle než rok a neprokáže, že si aktivně hledá práci, musí pak počítat s pouhým životním minimem 2010 korun měsíčně. Podle Kateřiny Beránkové nejsou připravované změny namířeny proti chudým sociálním skupinám natož proti Romům.

Ministerstvo práce a sociálních věcí (Foto: Jana Šustová) "Jde skutečně o snížení životního minima?"

"V žádném případě se nejedná o snížení nebo zvýšení životního minima, jedná se o rekonstrukci celého systému. Počítáme s tím, že část by vyplácely obce, část by vyplácely úřady práce, které budou mít větší přehled o uchazečích, kteří jsou v evidenci těchto úřadů. A samozřejmě bude existovat systém hmotné nouze pro lidi, jejichž příjem, i poté, co dostanou část životního minima na osobní potřeby, příspěvek na bydlení a přesto to bude pod hranicí životního minima jako celku, počítáme s tím, že by mohli dostat ještě doplatek v rámci hmotné nouze."

"Čtyřčlenná rodina nezaměstnaná, jakým způsobem se jim změní rozpočet?"

"Obecně se dá říci, že zatímco dnes částky životního minima jsou pro dospělého člověka stanoveny jednoznačně, tzn. pro jednotlivce je životní minimum v současné době 4 300,- Kč. Potom se posuzují osoby, které žijí ve společné domácnosti, podle počtu dětí atd., dohromady to dá nějakou částku. Počítáme s tím, vzhledem k tomu, že lidé ve společné domácnosti používají stejné přístroje například, tak nemá samozřejmě každý stejné náklady, snižuje se to a částky životního minima budou odstupňovány podle pořadí osob v domácnosti a u nezaopatřených dětí podle věku."

"Jak chcete definovat dlouhodobě nespolupracujícího člověka?"

"Jedná se o člověka, který je už delší dobu, minimálně půl roku v evidenci na úřadu práce a je to člověk, který bez vážných důvodů (např. zdravotních nebo nedostupnost zaměstnání) odmítá nastoupit do nového zaměstnání."

"Pokud půjde o člověka, který by chtěl pracovat, ale nemůže tu práci sehnat. Jak postupovat v tomto případě?"

"Záleží na důvodu. Pokud by to byl důvod např. diskriminační a někdo to udělá našemu žadateli, první, co by měl dotyčný udělat, je nahlásit to na úřadu práce, že ho odmítli např. z důvodu, že žena má malé děti. Ostatně takové otázky u přijímacího pohovoru vůbec nesmí zaznít. Druhou věcí je samozřejmě dokazování, protože většinou u těchto případu je pouze dotyčný uchazeč a zaměstnavatel. Není to černé na bílém, takže záleží na tom, jak se to podaří prokázat."

"Je to i v tom případě, kdy zaměstnavatel řekne uchazeči, že se mu ozve v pozdější době?"

"To se nedá nahlížet jako na diskriminační postup. Ten zaměstnavatel může mít důvod proč to takto nezaměstnanému sdělí. Vždy by se to muselo posuzovat individuálně."

"Pokud to nahlásí na úřadu práce. Bude to aktivita?"

"V každém případě to bude aktivita. Ten dotyčný projevil snahu, zašel za tím zaměstnavatelem a ucházel se o místo. Druhou věcí je, jestli ho zaměstnavatel přijme nebo ne. Ale ten nezaměstnaný se snažil, takže to bude posuzováno jako aktivita."

S Kateřinou Beránkovou hovořil Richard Samko.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Zmatky na úřadu práce
Vladimír Demeter z Prahy je už půl roku bez práce. Sám si ji hledal a před několika dny také našel. V hudební škole je zaměstnán na poloviční úvazek. A jak tuto snahu ocenil Úřad práce?

"Když jsem přinesl tu smlouvu, tak jsem sám nevěděl jak to přesně má být. Na pracáku si tu smlouvu přečetla, šla někam dozadu, přinesla zápočťák, vyškrtla mě z evidence. Řekla: "Tak Vám blahopřeji. Mějte se hezky." A já jsem se ptal jestli mě úplně škrtla z evidence a ona mi řekla, že ano, protože už mám zaměstnání. Já jsem jí řekl, že jsou to jen asi tři tisíce a že z toho přece nemůžu vyžít. Na to mi odpověděla, že je to práce jako práce, že když mám zaměstnání a smlouvu, tak jsem u nich skončil. Tak jsem šel na pracoviště a odevzdal jsem ten zápočťák. Účetní se zase ptala, proč jí dávám zápočťák, když u nich nejsem na stálý úvazek. Zavolala na Úřad práce a řekla jim, že si v dnešní době může člověk, když je na evidenci vydělat až 3300 a já si vydělám 3200 hrubého. Tam jí řekli, ať se vrátím, že mě zase zaevidují. Tak jsem tam zase šel a cítil jsem se dotknutý."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
03.01.2015Rubikon Centrum pomáhá s hledáním práceO Roma Vakeren
20.12.2014Dlouhodobě nezaměstnaní se v Jablonci nad Nisou mohli zapojit do veřejně prospěšných pracíO Roma Vakeren
16.08.2014Nezaměstnaní Romové mohou vyvěsit své životopisy na web IQ Roma servisuO Roma Vakeren
14.06.2014Žižkovská radnice, občanské sdružení Buči a úřad práce společně bojují s nezaměstnanostíO Roma Vakeren
01.02.2014ReportážO Roma Vakeren
09.12.2013Rekvalifikace pomohou dlouhodobě nezaměstnaným získat práciZprávy ze života Romů
02.08.2012Startuje kampaň proti předsudkům při zaměstnávání RomůZprávy ze života Romů
21.07.2012Na co je třeba dát si pozor, hledáte-li práci na internetuO Roma Vakeren
07.07.2012Občanské sdružení Buči pomáhá nezaměstnanýmO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Romský podnikatel hůř získává zakázky
Jsem Rom a pokud chci získat práci musím se hodně snažit, abych přesvědčil: říká Vojtěch Kelt. Pět let už podniká ve stavebnictví a snaží se odváděl kvalitní práci - stále ale jen přežívá.

"Vzhledem k tom, že jsem romské národnosti tak to nemám tak jednoduché, protože se musím prosazovat několikanásobně, abych přesvědčil zákazníka, že to jak vypadám nemá nic společného s tím jak dělám . Vybudoval jsem si určitý okruh klientely, kde jsem lidi přesvědčil, že dělat umím, a že dělám kvalitní práci. V dnešní době je to ale opravdu moc těžké. Když to vezmu v procentech, tak 15 % zákazníku jsou lidé, kteří, když se sejdeme, tak reagují nevěřícně, ale dostanu šanci. Popovídáme si, zákazník zjistí, že tomu rozumím, že se vyznám a dá mi tu šanci, nechá mě tu zakázku udělat. Pak je dalších 15 % lidí, kteří reagují tak, že není problém. A ten zbytek je jasný. Buď reagují tak, že už mají jinou firmu, nebo to přímo zdůvodní tím, že jsem Rom."

"Vy sám zaměstnáváte Romy?"

Spíš brigádně. To z toho důvodu, že vím, že ten člověk nemá a potřebuje, tak se mu snažím pomoci. Samozřejmě na úkor svých peněz, protože se dělím."

"Mluví se i o tom, že by některé romské firmy měly být upřednostňovány ve výběru zakázek. Co si o tom myslíte?"

"Já si myslím, že to není špatný nápad. Ale napřed bych si o těch firmách zjistil co nejvíc. Co se jejich existence týče, jak jsou schopné odvádět kvalitní práci. Čili bych možná udělal jakýsi výběr a těm firmám bych tu přednost dal."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
01.02.2014ReportážO Roma Vakeren
19.03.2008Projekt Aktivizace pracovního potenciálu sociálně znevýhodněných občanů Zprávy ze života Romů
09.03.2007Projekt sdružení Velká Ohrada přispěje k lepšímu zaměstnávání Romů v PrazeO Roma Vakeren
23.06.2006Na internetu začala fungovat burza práce, určená hlavně RomůmZprávy ze života Romů
17.06.2005Jaké zkušenosti mají Romové se zaměstnáváním a proč odcházejí do zahraničí?O Roma Vakeren
25.03.2005Zlepšit uplatnění na trhu práce pomůže Romům v Brně nové centrumZprávy ze života Romů
18.03.2005Olomoucké sdružení Spolu pomáhá Romům najít práciO Roma Vakeren
27.01.2005Konzultantka: Romy při hledání práce demotivuje systém dávekZprávy ze života Romů
10.01.2005Zpráva: Stát dává víc peněz, nezaměstnanost Romů ale neklesáZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Lívie Klausová darovala občanskému sdružení Život 90 velkou plazmovou televizi
První dáma paní Livie Klausová dala občanskému sdružení Život 90 neobvyklý dar - velkou plazmovou televizi. Ta by měla sloužit seniorům ke vzdělávání a k promítání filmů v jejich speciálním Domě Portus v Praze. Jan Mišurec se paní Livie Klausové zeptal, jak ona sama hodnotí společnost Život 90.

"Život 90 je občanské sdružení, které sleduji už víc než 10 let, od samého začátku. Líbí se mi filosofie toho sdružení. To znamená, ne pomáhat jenom tím, že člověk soustředí určité prostředky, které rozdělí mezi ty co to potřebují, ale filosofie sdružení Život 90 je zaktivovat ty lidí, kteří potřebují pomoc tím, aby oni sami něco kvalitního dělali a pomáhali sami sobě i všem okolo. A to je velice pěkná filosofie a líbí se mi. Také, když se podíváte tady na seniory a viděli jste ty dámy co zpívají, tak to nejsou ty babičky, co sedí jenom na lavičce a fňukají. Jsou to bezvadní a příjemní lidé.

"Vaše společnost věnovala televizi. Proč právě televizi? Jak vznikl ten nápad?"

"Já vám to řeknu. My máme nadační fond, který se zabývá vzděláváním, má to ve svém statutu. A protože my jsme tento dar dostali od jednoho ze sponzorů ale zatím nemáme projekt, kde by mohl být využit tolika lidmi, tak jsme hledali, kde už jsou dál, nebo kde mají takový způsob pomoci nebo v tomto případě výuky, vzdělávací programy, kde by tato televize mohla sloužit daleko více lidem, protože nechceme aby zatím ležela někde ladem ve skladě."

"Staráte se i o jiná občanská sdružení, která se věnují seniorům, třeba i v jiných městech?"

"Samozřejmě, že se nezabýváme jenom našimi vlastními projekty , to znamená v rámci Nadačního fondu Livie a Václava Klausových, ale, protože jsem ženou prezidenta, tak se snažím být v kontaktu se všemi institucemi, občanskými sdruženími. Začátkem toho bylo to setkání v Lánech, kde byly představitelé nadací a občanských sdružení nejenom z Prahy, ale z celé České republiky. Druhou věcí byl náš projekt, který se týká dětí z dětských domovů. Osobně jsme se setkali s řediteli všech dětských domovů z celé české republiky, kteří byli také pozváni do Lán. Tam jsem jim představili náš projekt a musím říci, že jsem velice potěšeni, že dnes máme v tomto projektu zapojeno přes 400 dětí."

"Senioři si u nás stěžují na nízké důchody. Co je podle Vás největším trápením seniorů v ČR?"

"Samozřejmě, že je to otázka materiální a nízký důchod je něčím, na co ta generace nebyla připravená. Lépe řečeno, neměla šanci se dlouhodobě připravovat na tuto etapu lidského života. Já si myslím, že dnešní třicátníci už to vědí a budou na to připraveni. Ale to, co člověka trápí nejvíc je, aby sloužilo zdraví. A druhá věc, a proto se mi líbí Život 90, aby lidé v pokročilejším věku nezůstávali sami se svým trápením a měli místo, kam můžou přijít, kde si můžou s někým popovídat, navázat přátelství, prostě být aktivní.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Naladit si nás můžete opět za týden v pátek ve 20.05 na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. V úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií. Naše vysílání najdete také na internetové adrese www.romove.cz.

Příště vám nabídneme rozhovor s Miss Gypsy ČR, pozveme vás do právní poradny a chybět nebudou ani aktuality ze života Romů a romská hudba.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vakeren. Ada šuniben predal tumende.

Mějte se moc pěkně a klidný víkend.

Romale but bacht te sasťipen. Ačhen Devleha.

Obsah článku:
Reportáž:  Romští novináři nebyli vpuštěni na slavnostní recepci Dekády romské inkluze
Reportáž:  Probíhá kampaň za odstranění chudinských ghett
Reportáž:  Mládež se může zúčastnit soutěže vyhlášené v rámci programu Safer Internet
Zprávy: 
Reportáž:  Snížení životního minima vyvolalo vlnu rozhořčení
Reportáž:  Zmatky na úřadu práce
Reportáž:  Romský podnikatel hůř získává zakázky
Reportáž:  Lívie Klausová darovala občanskému sdružení Život 90 velkou plazmovou televizi

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz