Vyhledávání
28.5.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, kterou vede Anna Poláková. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý pátek od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz.Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Pale hin parašťovin u amen sam pale tumenca. Jek ora šunena amaro vakeriben "O Roma vakeren"!

Dnešní O Roma vakeren je první v roce 2005 a proto se především ohlédneme za rokem uplynulým, ale můžete se pochopitelně těšit i na romskou hudbu.

Kamen te šunen, sar pes le Romenge dživelas oka berš? Te ha, ta ačhen amenca! Kerďam predal tumende the o reporty - sa čačutnes, bio chochavibena! Šunena the romane giľa - šukar šuniben.

Nejdříve si popovídáme s Jiřím Kopalem z ligy lidských práv a Ivan Veselý se ohlédne za prací romských médií.

Mek adaďives amenca vakerela e Pavla Gomba, andalo UNICEF, dodžanena tumen, so kerde o Roma oka berš andro sportos, the andre kultura. U sar džalas o dživipen le Romenge oka berš amenge phenela o Fedor Gál.

Ve druhé polovině O Roma vakeren nám bilanci roku 2004 poskytnou např. Antonín Hauer ze sportovního klubu Palaestra a k mikrofonu jsme pozvali také skupinu Gulo čar z Brna a sociologa Fedora Gála. Tolik namátkou z programové nabídky a teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.


=[ Reportáž ]=
Za zveřejnění případů sterilizace romských žen získal Jiří Kopal cenu Charlotty Masarykové
Americký velvyslanec William Cabaniss dal základ nové tradici. Založil cenu Charlotty Masarykové, kterou bude každoročně udělovat nejproslulejšímu ochránci lidských práv v České republice. Jako vůbec první získal cenu Jiří Kopal z Ligy lidských práv za zveřejnění případů sterilizace romských žen. O podrobnosti se zajímal Jan Mišurec.

Jiří Kopal (Foto: ČTK) "Nucené sterilizace romských žen, jak se tento případ vyvíjí dál?"

"V současné době je u ombudsmana více než šedesát případů žen, které si stěžují na nucenou sterilizaci a většina z nich jsou opravdu ženy romské. Přes naši organizaci a další spolupracující organizace, většinou romské, se přihlásilo 26 žen, které jsou zastupovány právničkou ze spolupracující organizace. 18.ledna se také podruhé sejde lékařská komise při Ministerstvu zdravotnictví. Vývoj jde po celé řadě linií a samozřejmě, že přijdou i první žaloby."

"Jaký očekáváte výsledek celé kauzy?"

"V ČR je velmi těžké očekávat nějaký výsledek, který by třeba vedl k odškodnění obětí v prvé řadě. Myslíme si, že důležitá je změna legislativy, změna přístupu lékařů a aby se takový případ zákroku bez informovaného souhlasu nikdy v budoucnosti nestal a aby vzhledem k rozsahu, který existuje a týká se především romských žen, byly učiněny nějaké posuny státních a vládních orgánů v tom smyslu, aby se za prvé začalo uvažovat o případném odškodnění a za druhé by mělo být učiněno nějaké prohlášení nebo nějaká analýza toho, proč drtivá většina obětí jsou romské ženy."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
18.04.2015Vzpomínky Vlasty Cickové na nucenou sterilizaciO Roma Vakeren
18.01.2014Nucená sterilizace a naše zákonyO Roma Vakeren
12.05.2012Slovensko a sterilizace romských ženO Roma Vakeren
08.09.2011Nechtěně sterilizovaná Romka dostala novou šanci na odškodněníZprávy ze života Romů
08.08.2011Nechtěně sterilizovaná Romka dostala novou šanci na odškodněníZprávy ze života Romů
11.01.2010Elena Gorolová dnes vystoupí na Evropské konferenci Romských žen Rady Evropy v AténáchZprávy ze života Romů
11.01.2010Obhájci lidských práv se v roce 2010 zaměří na "antiromství"Zprávy ze života Romů
07.01.2010Soud přiznal odškodnění za neodsouhlasenou sterilizaciZprávy ze života Romů
23.11.2009Vláda se omluvila za nezákonné sterilizace romských ženZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Sdružení Dženo připravuje projekt romské televize
Romská média u nás procházejí svým vývojem. Sdružení Dženo, které už druhým rokem provozuje internetové Rádio Rota, chce odstartovat také televizní vysílání. Provozovatel tak chce reagovat na poptávku po informacích z romského společenského života. Jak Marii Vrábelové řekl ředitel sdružení Ivan Veselý, je otázkou, zda se televize prosadí, protože například romské časopisy nemají lehkou pozici na mediálním trhu.

"Když zhodnotím tištěná média, Romano hangos a Romea, úspěchem je, že se udržely. Otázkou zůstává jejich mediální strategie, která by si zasloužila koordinaci a lepší analýzu. Kdybych měl zhodnotit Rádio Rota - povedlo se nám vytvořit nové pořady, reagují na nás i nejen lidé ze zahraničí, ale i z ČR a ze Slovenska, což vidím jako pozitivní signál."

"Máte i nový projekt na internetu..."

"Pokusíme se pracovat a připravovat projekt romské televize. Připravíme lidi, základní techniku, dáme si takové dva tři roky na přípravu. Potom se pokusíme, neboť proces digitalizace byl v ČR již nastartován a bude se za něj lobovat, tak se pokusíme získat televizní licenci."

"Jak byste hodnotil ostatní média, jak informovali o Romech?"

Ivan Veselý "Za uplynulý rok bych pohled českých médií na Romy a na romské problémy zhodnotil jako vyvážený. Samozřejmě, že v průběhu roku došlo k několika excesům - zkreslené reportáže nebo informace ve zpravodajství, ale to byly menšinové jevy. Ve většině, podle mého názoru, byl ten pohled vyvážený.

"Mělo by být více Romů v ostatních médiích?"

"Samozřejmě, že by romských novinářů mělo být co nejvíce. My jsme se tím zabývali a i v roce 2005 připravujeme projekt kurzů žurnalistického minima zaměřený na regionální média. Pokud uspějeme se žádostí ve strukturálních fondech, tak si myslím, že v roce 2006 bude řada kvalitních lidí, které můžeme regionálním, ale i celoplošným médiím v ČR nabídnout."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
11.01.2014Výstava Věřte – nevěřte mapuje mediální obraz Romů od 19. století do současnostiO Roma Vakeren
30.11.2013Internetová média zhoršila obraz Romů ve společnostiO Roma Vakeren
08.07.2013Média Romy neberou jako partneryZprávy ze života Romů
11.04.2013Agentura pro sociální začleňování představila výsledky výzkumu o zobrazování Romů v médiíchO Roma Vakeren
10.04.2013Rom v médiích? Nepřizpůsobivý kriminálníkZprávy ze života Romů
09.04.2013Obraz Romů v médiích je stále jednotvárný, uvádí výzkumZprávy ze života Romů
17.11.2012Novináři přispívají k negativnímu pohledu na RomyO Roma Vakeren
09.11.2012Obraz Romů v evropských médiíchZprávy ze života Romů
05.11.2012Na konferenci se představily romské vzory hodné následováníZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Jaký vliv má nový romský parlament?
Romské organizace čeká v tomto roce hodně práce. Mimo jiné pokračují diskuse o vlivu nového romského parlamentu, který obsadí zvolení krajští zástupci. Parlament musí překonat roztříštěnost v názorových proudech a vystupovat jako velká jednotná skupina. Tak by se daly shrnout postřehy, které nám prozradili oslovení předsedové některých sdružení. Více už kolega z ČRo Ostrava Martin Knitl.

Celostátní konference Mezinárodní romské unie v Praze (Foto: Jana Šustová) "Každý Rom by měl vystupovat sebevědomě a neměl by pro ostatní být synonymem věčného stěžovatele," říká Milan Ščuka, předseda Romského parlamentu ČR. "Jenže to nebude jednoduché," jak dodává, "souvisí to úplně se vším. S bydlením, zaměstanností i pocitem bezpečí na ulici."

"Mají kopu problémů. Samozřejmě dnes v těžkém demokratickém zřízení, které tady máme ta pomoc nepřichází, jak by měla přicházet. Nemůžeme se nikde dovolat ničeho. Jak to bude vypadat za dvacet roků, když nic nebudeme dělat? Je to špatný."

"Takže konkrétní rada či přání..."

"Státní podniky by měly vymezit určité procento pracovních míst pro Romy. Zatím se to nechytlo, ale domnívám se, že k tomu jednou bude muset dojít, protože ta diskriminace v této republice je. Posledních patnáct let se tady dělaly rekvalifikační kurzy, které nic nepřinesly. Z nich se měli dobře jenom lektoři, ne ti, kteří byli školení. Domnívám, že tady je nějaké možnost udělat kurzy dlouhodobé, třeba půlroční, např. se specializací na stavební výrobu a domnívám se, že to by mohlo přinést nějaké ovoce."

"Jedním z úspěchů minulého roku je, že jsme začali volit své zástupce do Romského parlamentu a že jsme našli chuť sednout si k jednomu stolu a hledat společnou řeč," myslí si Milan Ferenc, předseda Sdružení Romů na severní Moravě. Možná bude toto hledání jednoty v podobě zastřešujícího občanského sdružení nakonec úspěšné.

"Rozhodně by měl napomáhat i v té komunální politice a ať chceme nebo nechceme, musíme nějakým způsobem spolupracovat. Například v otázkách vzdělanosti pro rodiny, které nemají možnost nějak materiálně zabezpečit své děti, oslovit nějaké vhodné lidi k tomu, aby sepsali granty atd. Také by to bylo samozřejmě vhodné."

"I tak ale najdete celou řadu skeptiků, například Miroslava Holuba z Demokratické unie Romů..."

"Zda-li vůbec ten parlament bude mít vůbec vliv na život Romů v ČR... jedná se pouze o občanské sdružení, uvidíme, co nám přinese a jak na něj budou Romové reagovat."

"Romové se liší v názoru, co je citelnějším problémem, zda otázka sociální, nebo problémy se vzděláním. V každém případě by této skupině obyvatel velmi prospělo, kdyby ve svých řadách našla charismatickou vůdčí osobnost schopnou oslovit kohokoli. Určitě by se Romové stali čitelnějšími, což je předpoklad snad každého kompromisu."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
10.03.2005Romský parlament usiluje o vznik domů romské integraceZprávy ze života Romů
04.02.2005Sdružení Parlament Romů: Snížení dávek ještě zhorší situaci RomůZprávy ze života Romů
29.01.2005Romský parlament chce najít kandidáty do romských samosprávZprávy ze života Romů
17.12.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
08.10.2004Prezident republiky se setkal se zástupci Parlamentu Romů ČRO Roma Vakeren
28.08.2004Romové zvolili za svého předáka v Ústeckém kraji Romana SlepčíkaZprávy ze života Romů
20.08.2004Statistické šetření v romské komunitěO Roma Vakeren
17.08.2004Dvě romská sdružení vyzývají romské předáky k usmíření a jednotěZprávy ze života Romů
11.06.2004Parlament Romů ČR chce být partnerem vládě a domácím i mezinárodním institucímO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Bilance roku 2004 očima předsedy Společenství Romů na Moravě
Společenství Romů na Moravě je nestátní neziskovou organizací, která už 13 let aktivně podporuje integraci Romů do společnosti. Dělá to nejrůznějšími způsoby - výchovou a vzděláváním romských dětí v mimoškolní činnosti, vydáváním týdeníku Romano Hangos, sociálně právním poradenstvím a nebo kulturními akcemi. Jaká je bilance uplynulého roku a vůbec těch minulých let v očích předsedy Společenství Romů na Moravě a zároveň člena rady vlády pro záležitosti romské komunity Karla Holomka, na to se ptala Gabriela Grmolcová.

Muzeum romské kultury v Brně (Foto: Jana Šustová) "Co považujete za největší úspěch v uplynulém roce co se týče romské otázky?"

"Nejvíce mě potěšilo, že se po patnáctiletém úsilí podařilo z Muzea romské kultury, které až doposud bylo občanskou organizací nebo obecně prospěšnou společností budovanou od počátku na úplně zelené louce, že se od 1.1.2005 stalo státní institucí. Hraje to obrovskou roli v podpoře identity Romů a ta zase hraje velkou roli v probouzení Romů a jejich zapojování se do života společnosti."

"Romské muzeum v Brně má tedy zajištěnou existenci. Jaké jsou podle vás výsledky v sociální oblasti?"

"Pozitivně bych řekl, že se už vykrystalizovala podoba toho, co bych nazval "úřadování s Romy". Dnes už i ve strukturách společnosti, mám na mysli instituce vládní, regionální, lokální, máme romské poradce zabývající se procesem soužití. Na druhé straně co se týče romské komunity jako celku, ta zapadá stále do hlubší a hlubší deprese projevující se určitou rezignací na angažovanost. Je to také součást rezignace a frustrace, kterou vidím i obecně v celé společnosti. Ale u Romů zvlášť, protože ti byli a jsou na nejnižším stupni životní úrovně a možnosti vzdělání a zapojení se do společnosti, a to hraje negativní roli."

"Jednou z vašich priorit je integrace Romů do společnosti pomocí škol. Jak se díváte na tuto aktuální problematiku?"

Karel Holomek (Foto: ČTK) "Okolnost, že se na jedné škole nahromadí 50-80% romských dětí, je velmi špatná. Tyto děti, až dospějí, nemají žádnou možnost vzájemného poznání a pak se společnost dívá s nedůvěrou a skepsí vůči celé romské komunitě."

"Školský zákon se ale v těchto oblastech změnil..."

"Právě, že jsou sice de iure zrušeny zvláštní školy, ale naopak se zřizují školy se speciální výukou po děti handicapované sociálně. To může vést k další spontánní kumulaci. Vláda se někdy chová dost podivně a ne dost vnímavě k řešení problémů, které Romy sice početně řadí mezi 2%, ale ve skutečnosti ve společnosti to hraje poměrně důležitou roli."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
01.08.2017Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už záříZprávy ze života Romů
25.06.2016Nizozemský umělec Ron Glasbeek zachycoval život Sintů v období před, během a po druhé světové válceO Roma Vakeren
20.02.2016Ignác Zima spoluzakládal Muzeum romské kultury a vyučoval romštinuO Roma Vakeren
05.12.2015Plesem desetiletí vyvrcholily oslavy deseti let existence Muzea romské kultury jako státní organizaceO Roma Vakeren
01.12.2015Muzeum romské kultury zve na folklorní hudební večer s cimbálovou muzikou KubíciZprávy ze života Romů
12.10.2015Ples desetiletí Muzea romské kultury se uskuteční 28. listopaduZprávy ze života Romů
02.10.2015Muzeum romské kultury představí během literární akce Mikroměsto hned čtyři romské autorkyZprávy ze života Romů
03.08.2015Muzeum romské kultury oslaví 10. výročí slavnostním plesemZprávy ze života Romů
01.08.2015Rozdílné osudy českých a slovenských Romů za 2. světové válkyO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Zprávy ]=

Ian Hancock (Foto: Jana Šustová) Na začlenění Romů do české společnosti by se měli finančně podílet i oni samotní. Při své týdení návštěvě České republiky to řekl novinářům americký romský odborník na historii a vzdělávání Romů Ian Hancock. Podle něj se Romové nemohou spoléhat jen na druhé, ale měli by získat nezávislost. Spoluúčast na placení například vzdělávacích programů přispěje podle Hancocka nejen k sebeúctě příslušníků romské menšiny, ale zajistí jim také větší respekt společnosti.

Světová banka oznámila, že spolu s Maďarskem a Bulharskem uspořádá 2. února v Sofii "Středoevropský summit o diskriminaci Romů. Bulharsko a Maďarsko budou na akci zastupovat jejich ministerští předsedové. Podle banky jde o akci na začátek dekády začleňování romské populace 2005 až 2015.

Všechny problémové lokality severočeského Mostu už monitorují kamery. K dosavadním 11 kamerám magistrát na konci loňského roku zakoupil ještě další čtyři. Kamery doplňují systém strážních hlídek zejména v centru města. V minulosti si lidé stěžovali na neúměrný hluk šířící se z romského centra provozovaného Sdružením Romů města Mostu, kde se vždy scházel velký počet osob. Město proto vypovědělo sdružení nájemní smlouvu a informační centrum ukončí činnost.

Ústecké Činoherní studio pokračuje ve spolupráci s romskými dětmi při přípravě nových inscenací. Po hře Bareder papežis, ve které hrálo osm mladých romských lidí, uvede Činoherní studio 14. ledna premiéru romské pohádky Pal o Somnakuno Sidoris - O zlatém Sidorovi. Také v ní bude účinkovat skupina mladých Romů.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
06.01.2011Někteří mostečtí Romové nechodí na úřad práce, prý neumějí českyZprávy ze života Romů
14.11.2008ReportážO Roma Vakeren
08.04.2005U zrodu Mezinárodní romské unie stál i profesor Ian HancockO Roma Vakeren
07.04.2005Romové na Mostecku jsou závislí na státu, většina jich nemá práciZprávy ze života Romů
18.03.2005Most zaměstná několik Romů jako domovníky, přispěje Evropská unieZprávy ze života Romů
21.01.2005Profesor Hancock zastupoval Romy v Radě USA pro památku holocaustuO Roma Vakeren
21.01.2005Most vloží do opravy kotelny na sídlišti Chanov 40 milionů KčZprávy ze života Romů
14.01.2005O životě a práci Iana HancockaO Roma Vakeren
14.01.2005Profesor Ian Hancock navštívil Ostravskou Vesničku soužitíO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
UNICEF pomáhá sirotkům v jihovýchodní Asii
Jednotlivci i firmy posílají finanční prostředky ve prospěch zemětřesením a záplavami postižených zemí v jihovýchodní Asii. Například na humanitárním kontu UNICEF je už přes 6 milionů korun na pomoc dětem, které přišly během katastrofy o rodiče. Janu Mišurcovi popsala situaci ředitelka Českého výboru pro UNICEF Pavla Gomba.

Sirotci v uprchlickém táboře v severosumaterském městě Banda Aceh (Foto: ČTK) "Třetina všech mrtvých, zraněných, postižených jsou právě děti a my například víme, že na Srí Lance je v této chvíli přibližně tři tisíce sirotků. Velké množství dětí je také zraněných nebo jsou v nebezpečí, že dostanou nějakou infekční nemoc včetně těch, které se v táborech na místě šíří. Děti nemají kam chodit do školy, protože ve všech oblastech byly také školy zničeny. Tímto způsobem katastrofa postihuje všechny děti."

"Hovoří se o znásilňování dívek v táborech, také o únosech dětí. Jaké jsou informace ze strany UNICEF?"

Sirotek v uprchlickém táboře v severosumaterském městě Banda Aceh (Foto: ČTK) "Bohužel máme zkušenosti z jiných podobných situací, že v každé zemi se najdou bezohlední lidé, kteří zranitelnost a bezbrannost dětí zneužijí. Jsou různé podobné příklady z Afriky z různých humanitárních katastrof i válečných konfliktů. Právě proto je prioritou těchto dní opravdu děti ochránit před jakoukoli formou zneužívání nebo prodeje pod rouškou mezinárodní adopce. Je důležité, aby spolupracovaly místní orgány, policie, lidé, kteří zřizují tábory a je důležité, aby ve všech zemích byla ochrana na vládní úrovni, tzn. taková, která se týká všech dětí a mohu zmínit, že např. v Indonésii uvalili moratorium na cesty dětí mladších 16 let do zahraničí."

"Jakou péči věnuje UNICEF těmto dětem právě v těchto dnech?"

V indonéském Banda Acehu (Foto: ČTK) "Samozřejmostí je priorita přežít. Tzn. poskytnout pitnou vodu, výživu, oblečení, něco teplého, v čem děti mohou spát. Další otázkou je právě ochrana před zneužíváním, před prodejem dětí a také psycho-sociální pomoc pro děti, které trauma prožily a které budou potřebovat nějakou dobu a podporu, aby se z toho dostaly. V této chvíli zřizujeme sběrná střediska pro opuštěné děti a děti bez rodičů. Například v Indonésii bude do konce týdne fungovat dvacet takových středisek, kde se snažíme shromaždovat děti, o kterých si myslíme, že mohou být sirotky nebo jsou bez příbuzných. Tyto děti fotíme a jejich fotky posíláme do ostatních táborů, tak aby např. příbuzní nebo sousedé mohli děti identifikovat. Tímto způsobem jim můžeme aspoň trochu pomoci."

Benefiční koncert na pomoc Asii v pražské Lucerně (Foto: ČTK) Solidárně přispívají i umělci. Benefiční koncert na pomoc Asii, postižené přírodní katastrofou se koná tuto neděli, tedy 9. ledna od 19ti hodin ve Velkém sále pražské Lucerny. Vstupenky si můžete opatřit za 200 korun v síti Ticketpro, nebo přímo v pokladně Lucerny za 220 korun. Kompletní výtěžek ze vstupného bude věnován v hotovosti přímo na místě velvyslanectví Indonésie. Záštitu nad akcí převzal primátor hlavního města Pavel Bém a na koncertě vystoupí bez nároku na honorář například Aneta Langerová, Divokej Bill, Tři sestry, Anna K a band, nebo Lenka Dusilová. Návštěvou koncertu i vy přispějete těm, kteří pomoc potřebují.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
07.05.2010Vzdělání je k životu potřebaO Roma Vakeren
07.08.2009Kampaň UNICEF oslovuje i dárce z řad RomůO Roma Vakeren
03.12.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
05.04.2002Humanitární pomoc pro RomyO Roma Vakeren
11.05.1999Romové chystají koncert na podporu uprchlíků z KosovaZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Romové byli v boxu vždy úspěšní
Úspěchy v roce 2004 jsme zaznamenali i ve sportu. Jaké, to nám řekne Antonín Hauer z pražského klubu Palaestra.

Foto: www.palaestra.ecn.cz "Tento rok jsme opětovně získali první místo v soutěži kadetů Odchovanec Tomáš Polák získal na mezinárodním turnaji Julia Tormy třetí místo."

"Co je nejtěžší na boxu, jak se dá učit box?"

"To, že se musí hodně přemýšlet, protože člověk, který nepřemýšlí a jde do boje, tak by boj pro něj mohl dopadnout docela špatně."

Foto: www.palaestra.ecn.cz "S jakou úspěšností se setkáváte u mladých Romů?"

"Romové byli v tomto sportu vždy úspěšní, spousta reprezentantů i olympionici. Tento sport jim svědčí."

"Čeho byste chtěli dosáhnout v roce 2005?"

Jan Balog, Jaroslav Koky a Antonín Hauer "Máme poměrně velké cíle, jsme v přípravě na Mistrovství republiky kadetů pět nebo šest borců, z nich je pět Romů a chceme minimálně jednoho mistra republiky, což si myslím, že není neproveditelné. Ale myslím, že rok 2005 pro nás bude úspěšný, protože ta práce se zúročí, kluci jsou talentovaní, dávají tomu hodně, jsou svědomití, myslím, že budeme úspěšní."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
22.11.2014Boxerský klub Palaestra oslavil své patnácté narozeninyO Roma Vakeren
09.11.2013Jan Balog a jeho boxerský klub PalaestraO Roma Vakeren
29.10.2011O boxu s Janem BalogemO Roma Vakeren
06.02.2011Palaestra - boxem proti sociálnímu vyloučeníZprávy ze života Romů
04.09.2009Dezidera Hlaváče lákaly bojové sporty už od dětstvíO Roma Vakeren
11.04.2008Boxerský klub PalaestraO Roma Vakeren
29.09.2006Boxéři z klubu Palaestra byli nominováni na trenéry reprezentace mládežeO Roma Vakeren
02.06.2006Svěřenci boxerského klubu Palaestra mají řadu úspěchůO Roma Vakeren
20.08.2004Boxerský oddíl PalestraO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Rok 2004 byl pro skupinu Gulo Čar stěžejní
Do hrnce dejte Soul a funky, přimíchejte ještě romskou melodiku a harmonii, rytmus a hudbu, co vychází ze srdce. Odstavme a nechte uležet. Mluvíme tady o skupině Gulo Čar z Brna, která mnohým učarovala. Pro skupinu se stal ten loňský rok naprosto stěžejním. Za kapelníkem Gulo čar Vladimírem Dyrdou a trumpetistou Jiřím Majzlíkem se do malé zkušebny v Brně vydala Gabriela Grmolcová.

Gulo čar ve Švandově divadle v Praze "Zdravím vás, jak jste se měli jako kapela v uplynulém roce? Co vám přinesl nového?"

"Loňský rok byl pro nás hodně pestrý. Dostali jsme cenu, Anděla v oblasti world music. Dalším skokem byla nabídka hrát před Jamesem Brownem, to pro nás byla velká věc, protože Jamese Browna máme moc rádi a dlouho jej posloucháme: Další velká kapela, která tam byla, byly Gypsy Kings, navíc je to romská kapela ze Španělska a potom velké festivaly, Trutnov, Sázava."

"Jak to vidíte hudebně? Změnilo se něco v této oblasti?"

Gulo čar ve Švandově divadle v Praze "Myslím, že jsme se zase o trochu posunuli, hlavně co se zvuku kapely týče. Naše první dvě CD byly hodně ovlivněny romskou poetikou, to jsme odkoukali od kluků u Jamese Browna apod. a teď jsem však začali hrát trochu moderněji."

"O jaké nové hudební prvky přesně jde?"

"Různé prvky, které se používají třeba v acid jazzu nebo v drum´n´base. Dříve jsme to tam neměli, teď se to tam objevuje... Jsou to zkušenosti, zážitky z koncertů a festivalů, na každého to nějak zapůsobilo, každý jsme si z toho něco vzal a zůstalo to v nás a teď to z nás vychází. Všem se nám to líbí a jsme rádi, že se to tak děje."

"Co vás nejvíce dostalo?"

Cena Anděl "Asi ta cena. Vůbec jsme to nečekali, byla to pro nás velká bomba. Byly tam kapely, které jsme ani sami neznali, ale myslíme si, že to byly kapely známější než my a čekali jsme, že to dostanou oni. Ale když vyslovili jméno Guločar, to bylo štěstí, čisté štěstí."

"A co plánujete dál?"

"Ke konci roku se trochu vyjasnilo, že budeme někdy v březnu natáčet další desku, v současné době žijeme tady tím, připravujeme naši třetí desku."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
12.04.2014„Som Biely aj Čierny“ zpívají Supa, Smola a Hrušky s Gulo čarO Roma Vakeren
15.01.2008Brněnský Gulo čar natáčel „Pražákům je hej“ pro pořad ČT Souboj hitů Zprávy ze života Romů
26.01.2007Kapela Gulo čar pozitivně hodnotí kampaň upozorňující na problematiku romských ghettO Roma Vakeren
27.10.2006Gulo čar vystoupí společně s králem soulu Jamesem BrownemO Roma Vakeren
06.06.2006Blíží se jedinečný koncert židovské a romské kapelyZprávy ze života Romů
21.04.2006Kapela Gulo čar pokřtí své nové CD Gipsy goes to HollywoodO Roma Vakeren
19.04.2006Gulo čar: z Bronxu do HollywooduZprávy ze života Romů
03.03.2006Skupina Gulo čar vyrazila na likviduj! tourO Roma Vakeren
17.02.2006Gulo Čar vyrážejí Likviduj!Tour proti ghettůmZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Sociolog Fedor Gál hodnotí minulý rok
Uplynulý rok byl doslova nabitý událostmi a v mnoha případech vůbec ne radostnými. Jaký byl očima našeho předního sociologa - s touto otázkou se Marie Vrábelová obrátila na Fedora Gála.

Fedor Gál (Foto: Jana Šustová) "Myslím si, že by bylo konečně dobré říct, že romská komunita nežije ve vakuu, vzduchoprázdnu. A když mluvíme o roce 2004, tak už nemluvíme o tom, co se událo v jedné komunitce, ale co se událo v této společnosti a ve světě. Podívejte se, v minulém roce byl Beslan, v minulém roce byl Irák, v minulém roce bylo tsunami a šílená přírodní katastrofa v Asii a ta se týká nás všech, jestli jsme Židé, Romové, katolíci, ateisté je úplně ukradené. Myslím si, že si všichni lidé uvědomují, že tyto problémy jsou naše problémy a ne problémy kdesi tisíce kilometrů od nás."

"Myslíte si, že v roce 2004 i sami Romové udělali na sobě kus práce, vidíte nějaký posun?"

Foto: Jana Šustová "Osobně si myslím, že tzv."romské problémy", neboť je to stejně tak můj či kohokoli jiného problém, byly přítomny v médiích způsobem, který byl pro mne mnohem pozitivnější než léta před tím. Daleko méně se skandalizovali konkrétní Romové, než tomu bylo zvykem léta před tím. Opravdu: já letos prohlašuji, že problém Romů je stejný jako problém můj a Váš. Je to problém najít si svou cestu životem a kráčet po ní."

"Přesto nezměnilo se i myšlení většinové společnosti? Myslíte si, že jsou tolerantnější?"

"Nemyslím si, že nastala nějaké revoluce v myšlení lidí. Nemyslím si, že v loňském roce se změnily hodnoty lidí a nemyslím si, že ti, kteří neměli v roce 2002, 2003 rádi menšiny, - a je jedno, zda Romy, homosexuály či imigranty - že jsou tolerantnější. V tom se nezměnilo vůbec nic, to bude trvat generace. To, co vidím, to, co doufám, že vidím správně, je, že mladí lidé jsou jiní. Cestují, vidí, že pestrost je normální na ulicích Paříže, Londýna, New Yorku a vnímají tuto pestrost jako něco, co je inspirativní a zajímavé."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
14.08.2012S Fedorem Gálem o situaci obyvatel ostravské ulice PřednádražíO Roma Vakeren
07.01.2012Bilance a prognóza Fedora GálaO Roma Vakeren
26.11.2011Je potřeba Romům pomáhat?O Roma Vakeren
10.09.2010S Fedorem Gálem o tom, jak média informují o RomechO Roma Vakeren
07.05.2010Je sociální začleňování odvislé od dotací?O Roma Vakeren
23.05.2009Lidé proti rasismuZprávy ze života Romů
20.03.2009V rámci festivalu Jeden svět se představil i dokument Fedora Gála Krátká dlouhá cestaO Roma Vakeren
02.01.2009Bilance roku 2008 z hlediska sociologa Fedora GálaO Roma Vakeren
17.10.2008Projekt Krátká, dlouhá cesta putuje po republiceO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Naladit si nás můžete opět za týden v pátek ve 20.05 na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. V úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií. Naše vysílání najdete také na internetové adrese www.romove.cz.

Příště vám nabídneme aktuality ze života Romů, rozhovor s americkým romským odborníkem na historii a vzdělávání Romů Ianem Hancockem a nebude chybět ani romská muzika.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge so kamen te šunen. Ada šuniben predal tumende.

Mějte se moc pěkně a klidný víkend.

Romale but bacht te sasťipen. Ačhen Devleha.

Obsah článku:
Reportáž:  Za zveřejnění případů sterilizace romských žen získal Jiří Kopal cenu Charlotty Masarykové
Reportáž:  Sdružení Dženo připravuje projekt romské televize
Reportáž:  Jaký vliv má nový romský parlament?
Reportáž:  Bilance roku 2004 očima předsedy Společenství Romů na Moravě
Zprávy: 
Reportáž:  UNICEF pomáhá sirotkům v jihovýchodní Asii
Reportáž:  Romové byli v boxu vždy úspěšní
Reportáž:  Rok 2004 byl pro skupinu Gulo Čar stěžejní
Reportáž:  Sociolog Fedor Gál hodnotí minulý rok

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz