Vyhledávání
2.4.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, kterou vede Anna Poláková. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý pátek od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz.Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Pale hin parašťovin u amen sam pale tumenca. Jek ora šunena amaro vakeriben "O Roma vakeren"!

Připravili jsme pro vás celou hodinu zajímavostí o Vánocích a jejich oslavách a nebude chybět ani romská hudba.

Adaďives predal tumende kerďam karačoňakere reporty. Phenaha tumenge nevimata u šunena the romane giľa - šukar šuniben.

Peršo tumenge phenaha pale grupa Kmeťoband palo Slovensko, savi tumenge Romale adaďives tiž vinčinela pre karačoňakere inepi.

Nejdříve si poslechnete exklusivní rozhovor se skupinou Kmeťoband ze Slovenska.

Andro amaro studio avela te pobešen u te povakeren o Ladislav te e Hana Suchankovi. Vakeraha lenca pale karačoňa the pal oda, sar o Roma ľikerenas karačoňa čirla the sar adaďives.

Ve studiu přivítáme Hanu a Vladislava Suchánkovi, kteří nám přiblíží oslavy Vánoc u tradičních romských rodin.

Mek adaďives džana maškar o čhavore Libercoste, dodžanena tumen so predalo nipi pre karačoňakere inepi pes kerela andre Praha. Vakeraha tiž jekhe Romeha palo inepi andre bertena u sar o karačoňakere inepi keren o nipi, so nadživen andre peskere thema ke peskere fameľii. Tiž tumenge vinčinaha bachtaľi karačoňa.

V druhé polovině O Roma vakeren se vydáme do Liberce, kde se romské děti připravují na vánoční besídku. Dozvíte se, jak se na oslavy vánoc chystá Praha, charitativní zařízení Naděje a další neziskové organizace. O tom, jak slaví svátky u nás cizinci, nám řekne Lidie Grebo. Dále vám prozradíme, kde si můžete vzít Světlo z Betléma a také vám zavinšujeme v několika romských dialektech a dalších jazycích. Tolik z programové nabídky a teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.


=[ Reportáž ]=
Vznik a tvorba kapely Kmeťoband
Z Vašich ohlasů je zřejmé, že se Vám líbí kapela Kmeťoband, a tak jsme se rozhodli dát vám jeden z prvních vánočních dárků pod stromeček v podobě exkluzivního rozhovoru. Pořídil ho kolega Richard Samko a já ještě dodám, že kapela začala hrát v Bratislavě v sedmdesátých letech. O vzniku a tvorbě Kměťobandu hovoří Igor Kmeťo junior a jeho otec Igor.

Foto: www.kmetoband.sk "Pocházím ze šesti sourozenců, bylo nás šest bratrů a čtyři jsme byli v kapele "Bratia Kmeťovci". Poté, co nám dorůstaly děti, chodily do lidové hudební školy a na konzervatoř, pomalu jsme to tedy vystřídali. Igor studoval v Americe saxofon, v roce 1998 se vrátil založili jsme skupinu Kmeťoband."

"Igore, studoval jsi konzervatoř, byl jsi i v Americe. Jak jsi se tam dostal?"

"V první řadě jsem tam byl kvůli muzice, moc mě bavil jazz. Když jsem jel v Americe, táta mi radil, ať to zkusím a jdu tam hrát a třeba si mě někdo všimne. Vzal jsem saxofon, zahrál jsem si na ulici nějaké standardy. Nakonec jsem zjistil, že jazz je super muzika, taková trochu matematika, všechno se tam obměňuje, ale člověk jazz musí cítit. A tak jak to cítí a hraje černoch, to já asi v životě umět nebudu, ani kdybych se postavil na hlavu. Přitom jsem si uvědomil, že jsem Rom a že romskou hudbu poslouchám odmala a cítím ji, a proto jsem se přiklonil k romské hudbě."

"Kde vznikl nápad obměnit tradiční romskou hudbu?"

"Nápad přišel ode mne. V životě jsem slyšel hodně cikánské muziky, zaujalo mě předělat cikánskou muziku do trochu modernější podoby, aby si své posluchače našla i mimo Slovensko, prostě world music."

"Co na to táta?"

"Zprvu jsem se bál, všechno jsem fakticky financoval, šlo to přes naši agenturu. Věděl jsem a věřil jsem si synovi, protože on má v sobě velkou muzikálnost, na muziku je génius, a tak jsem mu věřil."

"Podařil se natočit videoklip, jaký je?"

"Písnička je hlavně o postavě Buba Mara, postavě z filmu Bílá kočka, černý kocour. Zpívá se o Buba Maře, která utekla od muže, měla svatbu, byla malá atd. Klip jsme natočili, aby byl zajímavý pro lidi, tedy trochu komerčně. Udělali jsme klip o mně, zamiluji se na diskotéce do dívky, představuji si, jak si ji vezmu a jak se s ní vozím v dobrém autě atd. Ale nakonec si ji vezme můj otec, který má více peněz a hezčí."

"Byla to vaše první herecká účast?"

"Před kamerami jsem stál již vícekrát, ale co se klipu týče to bylo poprvé a doteď mi syn vyčítá, že jsem mu ukradl slečnu..."

"Vydali jste dvě CD, kolik se jich vám podařilo na trhu prodat?"

"Když jsme natočili první CD, nevěřili jsme, že se tak dobře chytí - k dnešnímu dni jich bylo prodáno asi 17 000. Teď jsme vydali druhé CD "Vagabund" a zatím to jde dobře, jsme třetí v prodejnosti na slovenském trhu."

"V ČR jste docela dost oblíbení, vzkázali byste něco našim poslouchačům?"

"Moc se na vás těšíme a chtěli bychom vám na živo zahrát a chtěli bychom vás pobavit, udělat vám radost a přejeme vám šťastné Vánoce a bohatého Ježíška."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
03.11.2006Slovenská kapela Kmeťoband představila v Plzeni své nové album Hoj AmoreO Roma Vakeren
30.12.2005Slovenská skupina KmeťobandO Roma Vakeren

=[ Horké téma ]=
Jak Romové slaví Vánoce
A je tu čas, kdy do studia zveme hosty. Dnes si o Vánocích popovídáme s Hanou a Vladislavem Suchánkovými, kteří k nám přijeli z Milovic.

Vladislav Suchánek "Každý národ má své zvyky, své tradice, které určitě ctí. Čím se podle Vás, pane Suchánku, liší romské Vánoce od těch českých?"

"To je velmi těžká otázka, nikdy jsem na Vánoce u české rodiny nebyl, nemohu to tedy posoudit, je možné, že se ani neliší. Každopádně u nás se nesmí celý den jíst, nevím samozřejmě, jak se to dnes dodržuje. Moje tradice zůstávají stejné - také celý Štědrý den nejím, vše se připravuje na večer. Dříve to bylo odlišné. Jídla moc nebylo, připravovalo se to, co bylo doma: například lívance z těsta, pražené na sádle, fazolová polévka na kyselo s hodně nudlemi, pečené brambory v troubě a černá káva, melta. Když bylo lépe, byl i kousek masa. Nejednalo se o maso, jaké se nám vybaví dnes - kupovat jsme ho nemohli, spíše nějaké zvíře sedlákovi chcíplo, on ho dal cikánovi a ten ho oškubal a připravil. Celý den se čekalo na večeři, připravil se stromeček, dělal to otec a na něj se čekalo. Čekalo se, až otec, hlava rodiny, přijde ke stolu. Otec mnohdy nemusel být celý den doma, ale večer ano. Když nebyl otec, byl to nejstarší syn a když nebyl ani syn, pak nejstarší dcera. Ten pak sezval celou rodinu ke stolu, všichni se museli postavit a všem se popřálo všechno nejlepší, mnoho zdraví, štěstí atd. Důležité bylo poslední slovo, a to abychom se takto znovu v dalším roce sešli. Pod stůl se dávala sláma, aby doma nebyla bída. Prázdné talíře na stole byly za zemřelé, kteří nemohli být u stolu. Takové vánoce jsme prožívali kdysi dávno."

"V romské rodině se dodržuje romství, poctivost a charakter. Jak se to dodržuje v rodině dnes a konkrétně o Vánocích?"

"Úctu ke starším a jeden k druhému jsme vždy měli. Alespoň v mé rodině se to dodnes traduje a udržuje. Jsem ze Záhory od Bratislavy, Malacek, tam ty tradice byly trochu odlišné od tradic mých romských přátel, známých, kteří jsou třeba od ukrajinských hranic. U nás "pačiv", taková ta úcta ke všemu musela být a musela se dodržovat, starší měl vždy přednost."

"Paní Suchánková, jak se Romové připravují na vánoční svátky teď v předvánočním období, v období adventu? Uchovali si ještě nějaké tradice předků?"

"Moje manželka je poměrně mladá, je o 31 let mladší než já a o tradicích vám toho moc neřekne, spíše o tom, jaké jsou přípravy v současnosti. Dnes jsou Vánoce trochu jiné, máme bramborový salát, kapra mít nemůžeme, ani mrtvého, ani živého, protože její otec se jmenuje Kapr. Máme rybu, nějaké filé. Dodnes zachováváme tradici, že já jako muž v rodině - donedávna jsme byli jen sami dva, teď jsme už tři - se postavím u stolu, popřeji vše nejlepší, mnoho štěstí a zdraví, posedíme. U nás to bylo tak, že jsme nikam na Štědrý den večer nechodili, seděli jsme doma. Já jsem se přizpůsobil, integroval a chodíme večer k její rodině."

"Jak je to s návštěvami, kdo se podle tradice navštěvuje nejdříve, kdo později?"

"Vždy to musí být rodiče. Rodiče manžela se navštěvovali dříve než rodiče manželky, to se zachovávalo. Vzhledem k tomu, že moje maminka žije daleko odsud, navštívíme první manželky rodiče a druhý den jedeme k mým rodičům."

"Po Vánocích následuje oslava nového roku, jaké zvyky se dodržují v tomto období?"

"Když zůstane na stole co jíst, bavíme se, veselíme se, přejeme si všeho nejlepšího do nového roku. Nicméně ještě malou vsuvku, na něco jsem v souvislosti se Štědrým dnem zapomněl: když byly malé peníze, musely být, otec je donesl. Daly se do lavoru a v něm se druhý den ráno všichni myli. Na Silvestra se dělá obdobná věc, aby peníze byly po celý rok. Pokud nebyly, bylo to špatné, ale vždy se nějaká mince našla, v tom se muselo umýt. Jinak se připravilo jídlo, co šlo, přišli hosté, hlavně rodina a vítal se nový rok."

"Na Nový rok nesmí překročit žena první práh domu, musí to být muž. Proč?"

"Co si vzpomínám, říkalo se, že kdyby práh přešla žena, znamenalo by to velké neštěstí. Dnes to tak nevidím, podle mne je to štěstí. Tradice se ještě někde zachovává, u nás ne. Možná, že to bylo dáno tím, že tak vyjádřila svou úctu, "pačiv" svému manželovi. Dnes už je to trochu jinak."

"Ano, v současnosti je emancipace žen vše jde rychleji dopředu, je znát pokrok. Myslíte si, že pozice muže, který byl neotřesitelnou hlavou rodiny, trochu kymácí v základech?"

"Co to je emancipace? My žijeme stabilně stále stejně, máme úctu jeden k druhému, o tom to je. Nejde o to, zda mohu doma promluvit. Když mně přijdou na návštěvu přátelé, muži, manželka je obslouží, ale nesedne si s námi ke stolu, tak jako dřív to bylo. Co by tam ta manželka dělala? Jsou tam ženy, baví se s nimi, pokud tam nejsou, hledí si své práce."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
26.12.2015Ignác Zima vzpomíná na vánoční koledování a vinšováníO Roma Vakeren
19.12.2015Arnošt Vintr vzpomíná, jak přeživší Romové slavili po válce VánoceO Roma Vakeren
12.12.2015Vzpomínky na VánoceO Roma Vakeren
05.12.2015O svátečních chvílích s cukrovímO Roma Vakeren
20.12.2014U vánočního stolu v rodině Davida Tišera nikdy nechybí ten, kdo nemůže slavit Štědrý večer se svojí rodinouO Roma Vakeren
20.12.2014Marie Absolonová z Brna vzpomíná na Vánoce mezi chudými Romy na východě Slovenska před pár desítkami letO Roma Vakeren
20.12.2014Romové slavívali Vánoce s mnoha příbuznýmiO Roma Vakeren
06.12.2014Vánoce v rodině Věry DžurbanovéO Roma Vakeren
28.12.2013S Davidem Stojkou o vánočních zvycích a vzpomínkách na dětstvíO Roma Vakeren
21.12.2013Vánoce chudých Romů na východě Slovenska ve vzpomínkách Marie AbsolonovéO Roma Vakeren
21.12.2013Na Vánoce se Romové svátečně oblékli a chodili koledovatO Roma Vakeren
21.12.2013Andrej Giňa vypráví, co si Romové na Vánoce vinšovaliO Roma Vakeren
21.12.2013Vánoční zvyky Romů z Východního SlovenskaO Roma Vakeren
14.12.2013Adventní zamyšlení evangelického faráře Mikuláše VymětalaO Roma Vakeren
14.12.2013Jak slaví Vánoce hudebník Antonín GondolánO Roma Vakeren
29.12.2012Vánoce v rodině Jiřiny Somsiové z OstravyO Roma Vakeren
22.12.2012Vánoční zvyky v rodině Vladimíra SuchánkaO Roma Vakeren
17.12.2011Vánoční zvyky Romů na středním SlovenskuO Roma Vakeren
17.12.2011Vánoce v rodině kuchařky Heleny DavidovéO Roma Vakeren
17.12.2011Romští muzikanti dříve obcházeli na Štědrý den rodiny místních ne-RomůO Roma Vakeren
23.12.2010V rodině Vladimíra Suchánka se ještě dodržují vánoční tradiceO Roma Vakeren
03.12.2010Vánoční dílny s romskými umělci v Muzeu romské kulturyO Roma Vakeren
03.12.2010O Vánocích i o romštině s Májou ZajacovouO Roma Vakeren
18.12.2009Zpěvačka Anička Fečová vzpomíná na Vánoce na východním SlovenskuO Roma Vakeren
18.12.2009O Vánocích v rodinách pracovníků sdružení DženoO Roma Vakeren
18.12.2009Vánoce v rodině zpěvačky Idy KelarovéO Roma Vakeren
11.12.2009Vánoce ve vzpomínkách zpěvačky Eliny MachálkovéO Roma Vakeren
19.12.2008Vánoce v rodině Agnesy OláchovéO Roma Vakeren
19.12.2008Ivan Veselý o smyslu oslav vánočních svátkůO Roma Vakeren
19.12.2008Jak se slavily Vánoce v romské rodině v BardějověO Roma Vakeren
19.12.2008Štědrý den v pěstounské rodiněO Roma Vakeren
05.09.2008Vladislav Suchánek se věnuje romské historii a společenskému dění u násO Roma Vakeren
21.12.2007Prohlídka vánoční výstavy s názvem "Kolik je v nás člověka" O Roma Vakeren
21.12.2007Jaké romské tradice dodržuje o Vánocích rodina Marie Gailové O Roma Vakeren
21.12.2007Sdružení Český západ uspořádalo předvánoční Putování k Betlému O Roma Vakeren
21.12.2007Romské vánoční zvyky přibližuje výstava v Muzeu romské kultury O Roma Vakeren
21.12.2007Štědrý den začíná v mnoha romských rodinách návštěvou hřbitova O Roma Vakeren
21.12.2007Pod štědrovečerní stůl Romové dávali slámu O Roma Vakeren
14.12.2007Na vánoční výstavě v Brně najdete i recepty na romská jídla O Roma Vakeren
26.11.2007Vánoční výstava „Kolik je v nás člověka?“ Zprávy ze života Romů
22.12.2006Vánoce u Romů pravoslavného vyznáníO Roma Vakeren
22.12.2006Na prvním místě je rodinaO Roma Vakeren
22.12.2006Typické romské tradice rychle mizíO Roma Vakeren
22.12.2006Štědrovečerní večeře v romských rodináchO Roma Vakeren
23.12.2005Vánoce v romských rodináchO Roma Vakeren
23.12.2005Co znamenají Vánoce pro dětiO Roma Vakeren
23.12.2005Štědrovečerní hostinaO Roma Vakeren
10.12.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
10.12.2004Český rozhlas uspořádal sbírku hraček pro děti z dětských domovůO Roma Vakeren
03.12.2004Jak se na Vánoce připravuje Vladimír Oláh?O Roma Vakeren
19.12.2003Mnoho dětí z dětských domovů prožije Vánoce s vychovateli a "tetami"O Roma Vakeren
19.12.2003Vánoce v rodině ředitelky Muzea romské kultury v Brně Jany HorváthovéO Roma Vakeren
19.12.2003Na Vánoce si romské rodiny vzájemně pomáhají a navštěvují seO Roma Vakeren
19.12.2003Co vařili na Vánoce ruští a ukrajinští RomovéO Roma Vakeren
19.12.2003Vánoce u slovenských RomůO Roma Vakeren
19.12.2003Sváteční slovoO Roma Vakeren
19.12.2003Jak slavili Vánoce Romové na východním SlovenskuO Roma Vakeren
19.12.2003Teen Challenge připravuje pro své klienty oslavy VánocO Roma Vakeren
30.01.2003Jak slavili Vánoce Romové v bývalém ČeskoslovenskuRomské tradice
20.12.2002Oslavy Vánoc se měníO Roma Vakeren
20.12.2002Předválečné romské VánoceO Roma Vakeren
13.12.2002O opuštěných dětech...O Roma Vakeren
06.12.2002Na Pražském hradě opět svítí vánoční stromO Roma Vakeren
21.12.2001Jak slaví Romové Vánoce v různých koutech světaO Roma Vakeren
21.12.2001Vánoce ve věznicíchO Roma Vakeren
21.12.2001Emilie Machálková vypráví o VánocíchO Roma Vakeren
21.12.2001Do budovy Českého rozhlasu dorazilo světlo z BetlémaO Roma Vakeren
14.12.2001Na pražském Žofíně proběhl charitativní koncert Děti dětemO Roma Vakeren
30.11.2001Pod Stromem splněných přání našly dárky i romské dětiO Roma Vakeren
26.02.2000PišotTradice

=[ Zprávy ]=

V Radě vlády pro národnostní menšiny se vyměnila zhruba polovina nynějších členů. Romskou menšinu, která má v Radě tři reprezentanty, zastupují dva noví členové - Cyril Koky, středočeský romský koordinátor a Ladislav Bílý z Karlových Varů. Staronovou členkou je ředitelka Muzea romské kultury v Brně Jana Horváthová.

Moravskoslezský kraj je dalším regionem, který bude mít zastoupení v nově vznikajícím romském parlamentu. O reprezentaci severní Moravy se rozhodovalo na sněmu v Karviné. Více už Martin Knitl z Českého rozhlasu Ostrava.

"Romský parlament nesouvisí s politikou. Je to občanské sdružení", říká jeho předseda Milan Ščuka. Karvinský sněm zvolil za krajského představitele v romském parlamentu Josefa Facunu a rozhodl také o tom, že místo předsedou sdružení se stane Milan Ferenc. Právě on hovořil velmi důrazné na téma sjednocování. Romové si podle něj způsobují potíže sami a to tím, že netáhnou za jeden provaz:

"Opravdu působíme velice roztříštěně. Jednak v názorech, když se někdo nějakým způsobem objeví, nějaká nová osobnost a není známá, tak je už hned předem zatracená, aniž by věděli, kdo to je, co preferuje. To je jeden takový problém, který si myslím, že by bylo určitě třeba řešit."

Celé obsazení romského parlamentu by mělo být známo začátkem příštího roku.

Slovenská vláda rozjela výstavbu infrastruktury v romských osadách se špatnými životními podmínkami. Jedná se o 29 obcí hlavně na středním a východním Slovensku. V osadách přibudou hlavně kanalizace, čističky odpadních vod, rozvody pitné vody, chodníky, silnice, rozvody elektřiny a veřejné osvětlení. Projekt se financuje ze státního rozpočzu a evropských fondů.

Vánoční koncert a vyhlášení nejzdařilejších prací z literární a výtvarné soutěže zakončil projekt Naši kamarádi Romové a svět kolem nás, který se letos konal v Českém Krumlově. Jeho cílem bylo nabídnout dětem víc informací o Romech a přiblížit jim odlišní kulturní prostředí jejich romských spolužáků a kamarádů.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
15.08.2015Černému odběru elektřiny mají na Slovensku zabránit tzv. kreditní měřící systémyO Roma Vakeren
14.03.2015Jsou Romové na Slovensku problémem veřejných financí?O Roma Vakeren
02.08.2014Ne každý si může dovolit odjet na dovolenouO Roma Vakeren
27.11.2013Slovensko zpřísňuje vyplácení dávek v hmotné nouzi, lidé si je musí odpracovatZprávy ze života Romů
13.06.2013Sociální reforma na Slovensku se má zaměřit na občany ohrožené extrémní chudobouO Roma Vakeren
23.08.2012Pro romské děti ze Zvolena je už posedmé připraven letní táborO Roma Vakeren
26.07.2012Slovenští poslanci na Tour de RomaZprávy ze života Romů
30.06.2012S Ingrid Kosovou o romské identitě, mateřských školkách a o Romech v politiceO Roma Vakeren
12.06.2012Vládní zmocněnec pro RomyZprávy ze života Romů
02.06.2012O situaci důchodců na SlovenskuO Roma Vakeren
19.05.2012Beata Berkyová založila v Poltáru dvě občanská sdruženíO Roma Vakeren
28.04.2012Na Slovensku se uvažuje o vzniku romských internátních školO Roma Vakeren
21.04.2012Jak úspěšné bylo začlenění slovenských Romů do společnosti?O Roma Vakeren
24.03.2012Romská mateřská centra na Slovensku pomáhají ženám v emancipaciO Roma Vakeren
28.01.2012Marek Berky - z ulice na vysokou školuO Roma Vakeren
10.12.2011Slovensko připravuje Strategií pro integraci Romů do roku 2020O Roma Vakeren
01.10.2011Český Krumlov - město příkladného česko-romského soužitíO Roma Vakeren
21.09.2011Slovenští Romové demonstrovali před parlamentem, žádali víc práceZprávy ze života Romů
07.08.2011Mapa chudoby má usnadnit pomoc sociálně vyloučeným skupinámZprávy ze života Romů
27.05.2011Chudí lidé na Slovensku dostávají zdarma mouku a těstovinyZprávy ze života Romů
14.08.2009O návštěvě rumunských Romů s Cyrilem KokymO Roma Vakeren
07.11.2008Pocit bezpečí v prostředí romské menšinyO Roma Vakeren
21.05.2008Jaká úskalí může Romům přinést zavedení eura na SlovenskuZprávy ze života Romů
09.11.2007Identita jako jedno z romských traumat O Roma Vakeren
26.10.2007Identita jako jedno z romských traumatHistorie
09.03.2007S romským koordinátorem pro středočeský kraj Cyrilem Kokym o situaci Romů u násO Roma Vakeren
05.09.2006Na Slovensku vyšla kniha představující staré pohlednice s romskou tematikouZprávy ze života Romů
01.09.2006Jana Horváthová jeden den šéfredaktorovala serveru Aktualne.czO Roma Vakeren
27.05.2005Zkušenosti se sociální reformou na SlovenskuO Roma Vakeren
21.04.2005Košické sídliště Luník IX. zůstane bez vody, lidé rozhořčeniZprávy ze zahraničí
16.03.2005Romové z východního Slovenska chtějí víc peněz na aktivační práceZprávy ze zahraničí
11.03.2005Obava z emigrace slovenských Romů do ČR se nepotvrdilaO Roma Vakeren
10.03.2005V Brně si připomněli výročí transportu Romů do OsvětimiZprávy ze života Romů
10.03.2005Romský parlament usiluje o vznik domů romské integraceZprávy ze života Romů
28.02.2005Slovensko chce ze strukturálních fondů EU pomoci romským osadámZprávy ze zahraničí
04.02.2005Sdružení Parlament Romů: Snížení dávek ještě zhorší situaci RomůZprávy ze života Romů
29.01.2005Romský parlament chce najít kandidáty do romských samosprávZprávy ze života Romů
27.01.2005Zima v romských osadách na východě SR je někdy bojem o přežitíZprávy ze zahraničí
19.01.2005Karásek varoval před případným snižováním sociálních dávekZprávy ze života Romů
07.01.2005Jaký vliv má nový romský parlament?O Roma Vakeren
03.12.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
22.11.2004Rada pro menšiny brzy v nové sestavě, změní se polovina členůZprávy ze života Romů
03.11.2004Kabinet schválil vyšší počet členů Rady pro národnostní menšinyZprávy ze života Romů
08.10.2004Prezident republiky se setkal se zástupci Parlamentu Romů ČRO Roma Vakeren
08.10.2004Podle Mezinárodní organizace pro migraci příliv slovenských Romů do ČR zatím nehrozíO Roma Vakeren
30.09.2004ČT: Vláda dostala kritickou zprávu o situaci slovenských RomůZprávy ze života Romů
28.08.2004Romové zvolili za svého předáka v Ústeckém kraji Romana SlepčíkaZprávy ze života Romů
20.08.2004Statistické šetření v romské komunitěO Roma Vakeren
17.08.2004Dvě romská sdružení vyzývají romské předáky k usmíření a jednotěZprávy ze života Romů
25.06.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
25.06.2004Slovenští Romové objektivem Jana Josefa HorváthaO Roma Vakeren
18.06.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
18.06.2004Výstava Romové dnes jako před staletími představí život slovenských Romů zachycený objektivem Jana Josefa HorváthaO Roma Vakeren
11.06.2004Parlament Romů ČR chce být partnerem vládě a domácím i mezinárodním institucímO Roma Vakeren
10.06.2004Jan Josef Horváth - fotografFotografie
08.06.2004Parlament Romů: Desetina pracovníků firem státu mají být RomovéZprávy ze života Romů
21.05.2004Redaktoři Romano hangos odvezli na Slovensko humanitární pomocO Roma Vakeren
07.05.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
06.05.2004Centrum ochrany lidských práv řeší i problémy handicapovanýchZprávy ze života Romů
06.05.2004Romové mají svůj parlament, prvním předsedou se stal Milan ŠčukaZprávy ze života Romů
05.05.2004Romové se chystají ve čtvrtek zvolit svůj Parlament Romů v ČRZprávy ze života Romů
24.04.2004Le Figaro vidí integraci Romů v Krumlově, celkově v ČR problémyZprávy ze života Romů
23.04.2004Mareš nevidí důvod k obavám z exodu Romů do ČR po rozšíření unieZprávy ze života Romů
23.04.2004Mareš chtěl zůstat v osadách na východě Slovenska "utajen"Zprávy ze života Romů
09.04.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
09.04.2004Měl by vzniknout zastřešující orgán romských organizacíO Roma Vakeren
08.04.2004Romské osobnosti a zástupci sdružení založili Parlament RomůZprávy ze života Romů
02.04.2004Romské organizace z olomoucka uspořádaly sbírku humanitární pomoci pro slovenské romské osadyO Roma Vakeren
02.04.2004Sdružení Romodrom dovezlo humanitární pomoc na SlovenskoO Roma Vakeren
02.04.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
02.04.2004V předvečer Mezinárodního dne Romů proběhne benefiční koncert na podporu slovenských RomůO Roma Vakeren
01.04.2004Sbírka pro slovenské Romy pokračujeZprávy ze života Romů
30.03.2004Pál Csáky zavítal do nové základní školy v Sečovcích na východě SlovenskaFotoaktuality
26.03.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
26.03.2004Koncert Romové Romům nabídne to nejlepší z romské hudby v ČRO Roma Vakeren
25.03.2004Končí celorepubliková humanitární sbírka pro slovenské Romy, kterou zastřešila Mezinárodní romská unieZprávy ze života Romů
19.03.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
19.03.2004Pod názvem O Roma le Romenge (Romové Romům) proběhne v Brně koncert na podporu slovenských RomůO Roma Vakeren
12.03.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
12.03.2004Olomoučtí Romové zorganizovali sbírku na pomoc slovenským RomůmO Roma Vakeren
10.03.2004Obyvatelé mosteckého sídliště Chanov poslali humanitární pomoc Romům na SlovenskoFotoaktuality
05.03.2004Situaci na Slovensku monitoruje Evropské centrum pro práva RomůO Roma Vakeren
05.03.2004Jak se změní situace v romských osadách na Slovensku po reformě sociálních dávek?O Roma Vakeren
05.03.2004Romský koordinátor pro středočeský kraj srovnává situaci Romů na Slovensku a v ČRO Roma Vakeren
05.03.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
01.03.2004Slovenští Romové protestovali proti postupu slovenské vlády v průběhu romských nepokojů a proti plánovanému snížení sociálních dávekFotoaktuality
28.02.2004V Košicích jedná krizový štáb Romského parlamentuFotoaktuality
27.02.2004V centru dění na Slovensku pracuje krizový štábO Roma Vakeren
27.02.2004V Levoči začala incidentem v supermarketu Billa série rabování obchodů s potravinamiFotoaktuality
27.02.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
27.02.2004Představitelé romských organizací projednávají situaci na SlovenskuO Roma Vakeren
27.02.2004Vyjádření předsedy Romské občanské iniciativy k situaci na SlovenskuO Roma Vakeren
27.02.2004Mezinárodní romská unie vyhlásila humanitární sbírku na pomoc slovenským RomůmO Roma Vakeren
27.02.2004Sociolog Fedor Gál se tíživou situací v romských osadách zabývá už několik letO Roma Vakeren
27.02.2004Romové z východoslovenské obce Trhoviště hovoří o své tíživé sociální situaciFotoaktuality
27.02.2004Mezinárodní romská unie vyhlašuje sbírku pro slovenské RomyZprávy ze života Romů
27.02.2004Tvrdé sociální reformy na Slovensku vyústily v nepokoje v romské menšiněO Roma Vakeren
27.02.2004Nezaměstnaní slovenští Romové mohou vykonávat veřejně prospěšné práceO Roma Vakeren
27.02.2004Jak situaci na Slovensku vidí zplnomocněnkyně Vlády SR pro záležitosti romské komunity Klára OrgovánováO Roma Vakeren
27.02.2004Romové v Jarovnici bydlí v dřevěných boudách a stavebních buňkáchFotoaktuality
25.02.2004Romové v Levoči skandovali, že nechtějí rabovat, ale pracovatFotoaktuality
25.02.2004Nepokoje na SlovenskuFotoaktuality
19.12.2003Vánoce v rodině ředitelky Muzea romské kultury v Brně Jany HorváthovéO Roma Vakeren
29.08.2003Festival v Lysé nad Labem přiblížil veřejnosti romskou kulturuO Roma Vakeren
09.05.2003V ČR působí 17 krajských koordinátorů romských poradcůO Roma Vakeren
11.04.2003Také historička Jana Horváthová slavila Mezinárodní den RomůO Roma Vakeren
28.03.2003Skupina Gipsy Hery Band natočí CD s Karlovarským symfonickým orchestremO Roma Vakeren
19.07.2002Vyšla nová kniha o historii RomůO Roma Vakeren
10.05.2002Romové v Karlových VarechO Roma Vakeren
30.11.2001Muzeum romské kultury v Brně oslavilo 10. narozeninyO Roma Vakeren
09.11.2001Romský parlamentO Roma Vakeren
20.07.2001Jak žijí Romové v Karlových VarechO Roma Vakeren
08.06.2001Projev PhDr. Jany Horváthové z veřejného slyšení v Parlamentu při volbě do Rady ČTOsobnosti
08.06.2001Romská kandidátka se do Rady České televize nedostalaO Roma Vakeren
01.06.2001Výstava "E luma romane jakhenca" - "Svět očima Romů"O Roma Vakeren
23.04.1999Rada pro národnosti: V ČR nejsou zcela dodržována práva menšinZprávy ze života Romů
PhDr. Jana Horváthová - etnografka a muzeoložkaOsobnosti

=[ Reportáž ]=
Pražané si mohou do svých domovů odnést Betlémské světlo
Letos už poosmé budou mít obyvatelé Prahy možnost odnést si do svých domovů Betlémské světlo. Do Prahy ho přivezou děti a čeští skauti. Podrobnosti Richardu Samkovi sdělil René Zavoral z oddělení komunikace Českého rozhlasu.

"Světlo z Betléma putuje, nevím, říkáme mu světlo přátelství, z Izraele letecky ve speciálním bezpečnostním obalu putuje do budovy ORF v Linci a tam jej tradičně přebírají pracovníci Českého rozhlasu České Budějovice, kteří potom světlo dopraví k nám do Prahy, do katedrály Sv. Víta, do budovy Českého rozhlasu."

"V jakém časovém horizontu bude toto světélko v chrámu uloženo?"

"V chrámu Sv. Víta bude betlémské světlo svítit od 23. prosince od 10 do 16 hodin, odpoledne se katedrála zavírá v zimních měsících. Naopak v budově Českého rozhlasu na Vinohradské třídě nebo případně v budově Arcibiskupství na Hradčanském náměstí 16 nebo ve většině pražských chrámů bude možné si pro světlo přijít až do Štědrého dne."

"Svítí světlo z Betléma jen v Praze?"

"Ne, doposud jsem hovořil pouze o akci, kterou Český rozhlas jako centrální sídlo v Praze pořádá pro Pražany, ale je mi známo i z předchozích ročníků, díky Svaz skautů a skautek se betlémské světlo dostává po celé republice do chrámů, katedrál apod."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
26.12.2015Ignác Zima vzpomíná na vánoční koledování a vinšováníO Roma Vakeren
19.12.2015Arnošt Vintr vzpomíná, jak přeživší Romové slavili po válce VánoceO Roma Vakeren
12.12.2015Vzpomínky na VánoceO Roma Vakeren
05.12.2015O svátečních chvílích s cukrovímO Roma Vakeren
20.12.2014U vánočního stolu v rodině Davida Tišera nikdy nechybí ten, kdo nemůže slavit Štědrý večer se svojí rodinouO Roma Vakeren
20.12.2014Marie Absolonová z Brna vzpomíná na Vánoce mezi chudými Romy na východě Slovenska před pár desítkami letO Roma Vakeren
20.12.2014Romové slavívali Vánoce s mnoha příbuznýmiO Roma Vakeren
06.12.2014Vánoce v rodině Věry DžurbanovéO Roma Vakeren
28.12.2013S Davidem Stojkou o vánočních zvycích a vzpomínkách na dětstvíO Roma Vakeren
21.12.2013Vánoce chudých Romů na východě Slovenska ve vzpomínkách Marie AbsolonovéO Roma Vakeren
21.12.2013Na Vánoce se Romové svátečně oblékli a chodili koledovatO Roma Vakeren
21.12.2013Andrej Giňa vypráví, co si Romové na Vánoce vinšovaliO Roma Vakeren
21.12.2013Vánoční zvyky Romů z Východního SlovenskaO Roma Vakeren
14.12.2013Adventní zamyšlení evangelického faráře Mikuláše VymětalaO Roma Vakeren
14.12.2013Jak slaví Vánoce hudebník Antonín GondolánO Roma Vakeren
29.12.2012Vánoce v rodině Jiřiny Somsiové z OstravyO Roma Vakeren
22.12.2012Vánoční zvyky v rodině Vladimíra SuchánkaO Roma Vakeren
17.12.2011Vánoční zvyky Romů na středním SlovenskuO Roma Vakeren
17.12.2011Vánoce v rodině kuchařky Heleny DavidovéO Roma Vakeren
17.12.2011Romští muzikanti dříve obcházeli na Štědrý den rodiny místních ne-RomůO Roma Vakeren
23.12.2010V rodině Vladimíra Suchánka se ještě dodržují vánoční tradiceO Roma Vakeren
03.12.2010Vánoční dílny s romskými umělci v Muzeu romské kulturyO Roma Vakeren
03.12.2010O Vánocích i o romštině s Májou ZajacovouO Roma Vakeren
18.12.2009Zpěvačka Anička Fečová vzpomíná na Vánoce na východním SlovenskuO Roma Vakeren
18.12.2009O Vánocích v rodinách pracovníků sdružení DženoO Roma Vakeren
18.12.2009Vánoce v rodině zpěvačky Idy KelarovéO Roma Vakeren
11.12.2009Vánoce ve vzpomínkách zpěvačky Eliny MachálkovéO Roma Vakeren
19.12.2008Vánoce v rodině Agnesy OláchovéO Roma Vakeren
19.12.2008Ivan Veselý o smyslu oslav vánočních svátkůO Roma Vakeren
19.12.2008Jak se slavily Vánoce v romské rodině v BardějověO Roma Vakeren
19.12.2008Štědrý den v pěstounské rodiněO Roma Vakeren
21.12.2007Prohlídka vánoční výstavy s názvem "Kolik je v nás člověka" O Roma Vakeren
21.12.2007Jaké romské tradice dodržuje o Vánocích rodina Marie Gailové O Roma Vakeren
21.12.2007Sdružení Český západ uspořádalo předvánoční Putování k Betlému O Roma Vakeren
21.12.2007Romské vánoční zvyky přibližuje výstava v Muzeu romské kultury O Roma Vakeren
21.12.2007Štědrý den začíná v mnoha romských rodinách návštěvou hřbitova O Roma Vakeren
21.12.2007Pod štědrovečerní stůl Romové dávali slámu O Roma Vakeren
14.12.2007Na vánoční výstavě v Brně najdete i recepty na romská jídla O Roma Vakeren
26.11.2007Vánoční výstava „Kolik je v nás člověka?“ Zprávy ze života Romů
22.12.2006Vánoce u Romů pravoslavného vyznáníO Roma Vakeren
22.12.2006Na prvním místě je rodinaO Roma Vakeren
22.12.2006Typické romské tradice rychle mizíO Roma Vakeren
22.12.2006Štědrovečerní večeře v romských rodináchO Roma Vakeren
23.12.2005Vánoce v romských rodináchO Roma Vakeren
23.12.2005Co znamenají Vánoce pro dětiO Roma Vakeren
23.12.2005Štědrovečerní hostinaO Roma Vakeren
10.12.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
10.12.2004Český rozhlas uspořádal sbírku hraček pro děti z dětských domovůO Roma Vakeren
03.12.2004Jak se na Vánoce připravuje Vladimír Oláh?O Roma Vakeren
19.12.2003Mnoho dětí z dětských domovů prožije Vánoce s vychovateli a "tetami"O Roma Vakeren
19.12.2003Vánoce v rodině ředitelky Muzea romské kultury v Brně Jany HorváthovéO Roma Vakeren
19.12.2003Na Vánoce si romské rodiny vzájemně pomáhají a navštěvují seO Roma Vakeren
19.12.2003Co vařili na Vánoce ruští a ukrajinští RomovéO Roma Vakeren
19.12.2003Vánoce u slovenských RomůO Roma Vakeren
19.12.2003Sváteční slovoO Roma Vakeren
19.12.2003Jak slavili Vánoce Romové na východním SlovenskuO Roma Vakeren
19.12.2003Teen Challenge připravuje pro své klienty oslavy VánocO Roma Vakeren
30.01.2003Jak slavili Vánoce Romové v bývalém ČeskoslovenskuRomské tradice
20.12.2002Oslavy Vánoc se měníO Roma Vakeren
20.12.2002Předválečné romské VánoceO Roma Vakeren
13.12.2002O opuštěných dětech...O Roma Vakeren
06.12.2002Na Pražském hradě opět svítí vánoční stromO Roma Vakeren
21.12.2001Jak slaví Romové Vánoce v různých koutech světaO Roma Vakeren
21.12.2001Vánoce ve věznicíchO Roma Vakeren
21.12.2001Emilie Machálková vypráví o VánocíchO Roma Vakeren
21.12.2001Do budovy Českého rozhlasu dorazilo světlo z BetlémaO Roma Vakeren
14.12.2001Na pražském Žofíně proběhl charitativní koncert Děti dětemO Roma Vakeren
30.11.2001Pod Stromem splněných přání našly dárky i romské dětiO Roma Vakeren
26.02.2000PišotTradice

=[ Reportáž ]=
V hlavním městě probíhají tradiční charitativní akce
Vánoce ovlivňují život kolem nás doslova všude. Kolega Jan Mišurec se vydal s mikrofonem po jejich stopách na nejrůznější místa, i ta, která navštívíme jenom málokdy. Začněme ale v centru Prahy. Velkolepé oslavy připravilo pro občany a turisty hlavní město a nezapomnělo ani na tradiční charitativní akce. Mluvčí společnosti Taiko Vladimír Zemánek nám to řekl přímo na vánočním trhu v centru metropole.

Na Staroměstském náměstí (Foto: Lenka Žižková) "Tradiční vánoční akcí je primátorská rybí polévka, která se rozděluje potřebným lidem tady v Praze na Staroměstském náměstí. Jak to bude letos probíhat?"

"Už 23. prosince, v předvečer Štědrého dne podělíme děti z dětských domovů, opuštěné děti dostanou dárečky pod vánočním stromem. O den později v dopoledních bude tzv. primátorská rybí polévka a tím dokazujeme, že myslíme i na lidi, kteří nemají svoje zázemí, svoje rodiny a chceme jim trochu zpříjemnit Vánoce."

"Kolik polévky se musí uvařit?"

"Jsou to stovky litrů, myslím, že asi 700 litrů polévky. Dostane se tak každému zájemci."

"Je zájem o vánoční trhy, o akce, které jste tu připravili? Chodí lidé?"

"Zájem je skutečně obrovský. Slavnostnímu rozsvícení vánočního stromu přihlíželo přes 10 000 diváků a na Staroměstském náměstí nebylo k hnutí. Prakticky denně se námětí zaplňuje, zejména v době kulturního programu, chodí rodiny s dětmi, jsou to tisíce lidí, těžko se dá spočítat počet. Velký zájem je např. o dřevěné mosty, jedná se o návrh ing. arch. Pavla Kocicha, kdy návštěvníci trhu mají unikátní možnost shlédnout trhy z výšky asi 3.5 metru."

"Nejsou tu jen stánky s klasickým vánočním zbožím, ale jsou tu také stánky charitativních organizací."

"Jak organizace přijali pozvání na trhy?"

Na Staroměstském náměstí (Foto: Lenka Žižková) "Při vánočních trzích musíme myslet také na ty, kteří nemají to štěstí, aby měli úplné rodiny, aby měli rodiče a zázemí. Probíhá několik charitativních akcí: na Staroměstském náměstí jsou dvě sbírky, jedna je nadace Chantal Poulain a druhá Pražské děti, to jsou děti z dětských domovů, kromě nich tam mají stánky Armáda spásy, Integrační centrum Zahrada, to je pro postižené děti a dětský domov Hvozdy."

"Jsou jejich stánky nějak zvýhodněny?"

"Samozřejmě, jsou zadarmo, provozují si zde svoje akce, informují o své činnosti a motivují lidi, aby přispívali na činnost těchto organizací."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Jak oslaví Vánoce pražští bezdomovci?
V hlavním městě žije přes 3000 bezdomovců. Jaké Vánoce budou mít lidé bez střechy nad hlavou ? Přiblížil nám je Ladislav Varga - vedoucí střediska Naděje v Praze.

Foto: Vlasta Kopsová V hlavním městě žije přes 3000 bezdomovců. Jaké vánoce budou mít lidé bez střechy nad hlavou? Přiblížil nám je Ladislav Varga - vedoucí střediska Naděje v Praze.

"Takže vánoční program bude následující. Dopoledne bude probíhat příprava, na které se budou podílet zaměstnanci z řad dobrovolníků, kteří přijdou a středisko připraví tak, aby odpoledne mohlo sloužit pro náš program. Budeme mít štědrovečerní večeři. První začíná ve 12 hodin, takže to je "večeře" v uvozovkách, ale je to z kapacitních důvodů, protože do střediska se nevejde více než osmdesát osob. Večeře uděláme tři, aby se tady vystřídalo alespoň 240 lidí. První bude ve 12, druhá ve 14 a třetí v 16 hodin."

"Co se bude podávat?"

"Rybí polévka, ryba, bramborový salát, čaj a káva."

"Jak bude vypadat Silvestr u vás ve středisku?"

"O Silvestru budeme mít otevřeno až do půlnoci, budeme promítat video a budeme podávat guláš."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
26.12.2015Ignác Zima vzpomíná na vánoční koledování a vinšováníO Roma Vakeren
19.12.2015Arnošt Vintr vzpomíná, jak přeživší Romové slavili po válce VánoceO Roma Vakeren
12.12.2015Vzpomínky na VánoceO Roma Vakeren
05.12.2015O svátečních chvílích s cukrovímO Roma Vakeren
03.01.2015Bezdomovectví ženO Roma Vakeren
20.12.2014U vánočního stolu v rodině Davida Tišera nikdy nechybí ten, kdo nemůže slavit Štědrý večer se svojí rodinouO Roma Vakeren
20.12.2014Marie Absolonová z Brna vzpomíná na Vánoce mezi chudými Romy na východě Slovenska před pár desítkami letO Roma Vakeren
20.12.2014Romové slavívali Vánoce s mnoha příbuznýmiO Roma Vakeren
06.12.2014Vánoce v rodině Věry DžurbanovéO Roma Vakeren
12.07.2014Armáda spásy pomáhá bývalým bezdomovcům udržit si bydleníO Roma Vakeren
28.12.2013S Davidem Stojkou o vánočních zvycích a vzpomínkách na dětstvíO Roma Vakeren
21.12.2013Vánoce chudých Romů na východě Slovenska ve vzpomínkách Marie AbsolonovéO Roma Vakeren
21.12.2013Na Vánoce se Romové svátečně oblékli a chodili koledovatO Roma Vakeren
21.12.2013Andrej Giňa vypráví, co si Romové na Vánoce vinšovaliO Roma Vakeren
21.12.2013Vánoční zvyky Romů z Východního SlovenskaO Roma Vakeren
14.12.2013Adventní zamyšlení evangelického faráře Mikuláše VymětalaO Roma Vakeren
14.12.2013Jak slaví Vánoce hudebník Antonín GondolánO Roma Vakeren
20.08.2013Písecká pobočka Naděje chystá pro romské děti rozlučku s prázdninamiZprávy ze života Romů
29.12.2012Vánoce v rodině Jiřiny Somsiové z OstravyO Roma Vakeren
22.12.2012Vánoční zvyky v rodině Vladimíra SuchánkaO Roma Vakeren
06.02.2012Naděje pro sociální začleňováníZprávy ze života Romů
17.12.2011Vánoční zvyky Romů na středním SlovenskuO Roma Vakeren
17.12.2011Vánoce v rodině kuchařky Heleny DavidovéO Roma Vakeren
17.12.2011Romští muzikanti dříve obcházeli na Štědrý den rodiny místních ne-RomůO Roma Vakeren
03.12.2011Jak stráví Štědrý den klienti Armády spásyO Roma Vakeren
13.08.2011Jak se žije prodejci Nového prostoru?O Roma Vakeren
02.08.2011Nové středisko Naděje v Plzni pomůže rodinám ohroženým sociálním vyloučenímZprávy ze života Romů
25.06.2011S čím se potýkají sociální pracovnice z NadějeO Roma Vakeren
23.12.2010V rodině Vladimíra Suchánka se ještě dodržují vánoční tradiceO Roma Vakeren
03.12.2010Vánoční dílny s romskými umělci v Muzeu romské kulturyO Roma Vakeren
03.12.2010O Vánocích i o romštině s Májou ZajacovouO Roma Vakeren
16.11.2010Roudnická pobočka Naděje spolupracuje s Agenturou pro sociální začleňování při Úřadu Vlády ČRZprávy ze života Romů
08.04.2010Naděje v Písku pořádá fotbalový turnaj pro jihočeské dětské romské klubyZprávy ze života Romů
18.12.2009Zpěvačka Anička Fečová vzpomíná na Vánoce na východním SlovenskuO Roma Vakeren
18.12.2009O Vánocích v rodinách pracovníků sdružení DženoO Roma Vakeren
18.12.2009Vánoce v rodině zpěvačky Idy KelarovéO Roma Vakeren
11.12.2009Vánoce ve vzpomínkách zpěvačky Eliny MachálkovéO Roma Vakeren
19.12.2008Vánoce v rodině Agnesy OláchovéO Roma Vakeren
19.12.2008Ivan Veselý o smyslu oslav vánočních svátkůO Roma Vakeren
19.12.2008Jak se slavily Vánoce v romské rodině v BardějověO Roma Vakeren
19.12.2008Štědrý den v pěstounské rodiněO Roma Vakeren
16.04.2008Program o romské menšiněZprávy ze života Romů
19.03.2008Projekt Aktivizace pracovního potenciálu sociálně znevýhodněných občanů Zprávy ze života Romů
21.12.2007Prohlídka vánoční výstavy s názvem "Kolik je v nás člověka" O Roma Vakeren
21.12.2007Jaké romské tradice dodržuje o Vánocích rodina Marie Gailové O Roma Vakeren
21.12.2007Sdružení Český západ uspořádalo předvánoční Putování k Betlému O Roma Vakeren
21.12.2007Romské vánoční zvyky přibližuje výstava v Muzeu romské kultury O Roma Vakeren
21.12.2007Štědrý den začíná v mnoha romských rodinách návštěvou hřbitova O Roma Vakeren
21.12.2007Pod štědrovečerní stůl Romové dávali slámu O Roma Vakeren
18.12.2007Romské děti v plzeňském Bludišti slaví Vánoce Zprávy ze života Romů
14.12.2007Na vánoční výstavě v Brně najdete i recepty na romská jídla O Roma Vakeren
26.11.2007Vánoční výstava „Kolik je v nás člověka?“ Zprávy ze života Romů
23.04.2007Romské děti uklízely sídlištěZprávy ze života Romů
20.04.2007Pražští bezdomovci mohou bydlet na lodiO Roma Vakeren
22.12.2006Vánoce u Romů pravoslavného vyznáníO Roma Vakeren
22.12.2006Na prvním místě je rodinaO Roma Vakeren
22.12.2006Typické romské tradice rychle mizíO Roma Vakeren
22.12.2006Štědrovečerní večeře v romských rodináchO Roma Vakeren
23.12.2005Vánoce v romských rodináchO Roma Vakeren
23.12.2005Co znamenají Vánoce pro dětiO Roma Vakeren
23.12.2005Štědrovečerní hostinaO Roma Vakeren
21.09.2005V Plzni vystoupí romská dětská hudební a taneční skupina Čhav PiskostarZprávy ze života Romů
24.06.2005Soutěž Miss Roma v PískuZprávy ze života Romů
10.12.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
10.12.2004Český rozhlas uspořádal sbírku hraček pro děti z dětských domovůO Roma Vakeren
03.12.2004Jak se na Vánoce připravuje Vladimír Oláh?O Roma Vakeren
08.10.2004Na Jesenicku vznikne nový azylový důmO Roma Vakeren
19.12.2003Mnoho dětí z dětských domovů prožije Vánoce s vychovateli a "tetami"O Roma Vakeren
19.12.2003Vánoce v rodině ředitelky Muzea romské kultury v Brně Jany HorváthovéO Roma Vakeren
19.12.2003Na Vánoce si romské rodiny vzájemně pomáhají a navštěvují seO Roma Vakeren
19.12.2003Co vařili na Vánoce ruští a ukrajinští RomovéO Roma Vakeren
19.12.2003Vánoce u slovenských RomůO Roma Vakeren
19.12.2003Sváteční slovoO Roma Vakeren
19.12.2003Jak slavili Vánoce Romové na východním SlovenskuO Roma Vakeren
19.12.2003Teen Challenge připravuje pro své klienty oslavy VánocO Roma Vakeren
30.01.2003Jak slavili Vánoce Romové v bývalém ČeskoslovenskuRomské tradice
20.12.2002Oslavy Vánoc se měníO Roma Vakeren
20.12.2002Předválečné romské VánoceO Roma Vakeren
13.12.2002O opuštěných dětech...O Roma Vakeren
06.12.2002Na Pražském hradě opět svítí vánoční stromO Roma Vakeren
21.12.2001Jak slaví Romové Vánoce v různých koutech světaO Roma Vakeren
21.12.2001Vánoce ve věznicíchO Roma Vakeren
21.12.2001Emilie Machálková vypráví o VánocíchO Roma Vakeren
21.12.2001Do budovy Českého rozhlasu dorazilo světlo z BetlémaO Roma Vakeren
14.12.2001Na pražském Žofíně proběhl charitativní koncert Děti dětemO Roma Vakeren
30.11.2001Pod Stromem splněných přání našly dárky i romské dětiO Roma Vakeren
26.02.2000PišotTradice

=[ Reportáž ]=
Ve věznicích nejsou Vánoce příliš veselé
Ne moc veselé jsou Vánoce ve věznicích. Přesto se odsouzení snaží tyto chvíle alespoň trochu zpříjemnit. Tři roky prožil Jan Fonti ve věznici V Kuřimi u Brna a o své pocity se podělil opět s Janem Mišurcem.

Příprava vánočního pohoštění ve věznici (Foto: ČTK) "Jaké byly vánoce ve věznici?"

"Věznice nejsou vybavené tak, aby si odsouzený mohl libovat ve vánočních svátcích, ani v žádných jiných, ale něco nám věznice umožnila a povolila, snažili jsme si vánoce zpříjemnit po svém. To znamená, co jsme si udělali, to jsme měli a naopak."

"Kolik vás bylo na cele?"

"V Kuřimi jsme měli pět ložnic, každá ložnice pojala dvanáct odsouzených, samozřejmě později se to o něco navýšilo, takže konečná kapacita byla sedmdesát odsouzených. V tomto počtu jsme slavili vánoce."

"Byl stromeček?"

"Vánoční stromeček nebyl povolen."

"Mohli jste se třeba dívat na televizi během Vánoc?"

Příprava vánočního pohoštění ve věznici (Foto: ČTK) "Podle vnitřního řádu věznice, tzn. do 22 hodin."

"Vánoční večeře: kapr, rybí polévka - existovalo něco takového ve věznici nebo se jedlo něco jiného?"

"Sezení společně u stolu neexistuje. Měli jsme bramborový salát a rybí prsty, následoval jeden banán, jedno jablko."

"Co může člověk o Vánocích ve věznici dělat?"

"Je jasné, že ve věznici má člověk 24 hodin denně čas, i na zpytování svědomí přijde řada, ale o Vánocích je jediné období z celého roku, kdy je znatelná nervozita všech odsouzených vzhledem k tomu, že každý se snaží a chce být doma. To vlastně možnosti nedovolují, návštěvy jsou zakázány."

"Nebyl žádný stromeček, nedávaly se tedy žádné dárky?"

"Dárky jen v případě, když jsme se chtěli překvapit sami sebou, tzn. že když byl někdo oblíbený, koupila se mu třeba krabička cigaret v rámci dárečku."

"Takže ani Silvestr nebyl veselý?"

"V žádném případě. Jediná výhoda byla ta, že na Silvestra nám povolili televizi až do půlnoci, mohli jsme se dívat na půlnoc, ale odbila půlnoc a všichni museli do ložnic. Nemohli jsme se podívat například z oken na střílející rachejtle apod."

"Možná nás teď poslouchají lidé ve věznicích, co byste jim vzkázal?"

"Až si každý odpyká svůj trest a dostane se ven, aby začal dělat všechno pro to, aby se do těchto prostor nemusel vracet a nemusel prožívat Vánoce bez rodin a netrápil tím další a hlavně sám sebe."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
26.12.2015Ignác Zima vzpomíná na vánoční koledování a vinšováníO Roma Vakeren
19.12.2015Arnošt Vintr vzpomíná, jak přeživší Romové slavili po válce VánoceO Roma Vakeren
12.12.2015Vzpomínky na VánoceO Roma Vakeren
05.12.2015O svátečních chvílích s cukrovímO Roma Vakeren
20.12.2014U vánočního stolu v rodině Davida Tišera nikdy nechybí ten, kdo nemůže slavit Štědrý večer se svojí rodinouO Roma Vakeren
20.12.2014Marie Absolonová z Brna vzpomíná na Vánoce mezi chudými Romy na východě Slovenska před pár desítkami letO Roma Vakeren
20.12.2014Romové slavívali Vánoce s mnoha příbuznýmiO Roma Vakeren
06.12.2014Vánoce v rodině Věry DžurbanovéO Roma Vakeren
28.12.2013S Davidem Stojkou o vánočních zvycích a vzpomínkách na dětstvíO Roma Vakeren
21.12.2013Vánoce chudých Romů na východě Slovenska ve vzpomínkách Marie AbsolonovéO Roma Vakeren
21.12.2013Na Vánoce se Romové svátečně oblékli a chodili koledovatO Roma Vakeren
21.12.2013Andrej Giňa vypráví, co si Romové na Vánoce vinšovaliO Roma Vakeren
21.12.2013Vánoční zvyky Romů z Východního SlovenskaO Roma Vakeren
14.12.2013Adventní zamyšlení evangelického faráře Mikuláše VymětalaO Roma Vakeren
14.12.2013Jak slaví Vánoce hudebník Antonín GondolánO Roma Vakeren
29.12.2012Vánoce v rodině Jiřiny Somsiové z OstravyO Roma Vakeren
22.12.2012Vánoční zvyky v rodině Vladimíra SuchánkaO Roma Vakeren
17.12.2011Vánoční zvyky Romů na středním SlovenskuO Roma Vakeren
17.12.2011Vánoce v rodině kuchařky Heleny DavidovéO Roma Vakeren
17.12.2011Romští muzikanti dříve obcházeli na Štědrý den rodiny místních ne-RomůO Roma Vakeren
15.06.2011Helsinský výbor chce posílit vazby mezi odsouzenými a jejich dětmiZprávy ze života Romů
23.12.2010V rodině Vladimíra Suchánka se ještě dodržují vánoční tradiceO Roma Vakeren
03.12.2010Vánoční dílny s romskými umělci v Muzeu romské kulturyO Roma Vakeren
03.12.2010O Vánocích i o romštině s Májou ZajacovouO Roma Vakeren
25.06.2010Romodrom pomáhá lidem ve výkonu trestuO Roma Vakeren
09.04.2010Kriminál na vlastní kůžiO Roma Vakeren
18.12.2009Zpěvačka Anička Fečová vzpomíná na Vánoce na východním SlovenskuO Roma Vakeren
18.12.2009O Vánocích v rodinách pracovníků sdružení DženoO Roma Vakeren
18.12.2009Vánoce v rodině zpěvačky Idy KelarovéO Roma Vakeren
11.12.2009Vánoce ve vzpomínkách zpěvačky Eliny MachálkovéO Roma Vakeren
19.12.2008Vánoce v rodině Agnesy OláchovéO Roma Vakeren
19.12.2008Ivan Veselý o smyslu oslav vánočních svátkůO Roma Vakeren
19.12.2008Jak se slavily Vánoce v romské rodině v BardějověO Roma Vakeren
19.12.2008Štědrý den v pěstounské rodiněO Roma Vakeren
21.12.2007Prohlídka vánoční výstavy s názvem "Kolik je v nás člověka" O Roma Vakeren
21.12.2007Jaké romské tradice dodržuje o Vánocích rodina Marie Gailové O Roma Vakeren
21.12.2007Sdružení Český západ uspořádalo předvánoční Putování k Betlému O Roma Vakeren
21.12.2007Romské vánoční zvyky přibližuje výstava v Muzeu romské kultury O Roma Vakeren
21.12.2007Štědrý den začíná v mnoha romských rodinách návštěvou hřbitova O Roma Vakeren
21.12.2007Pod štědrovečerní stůl Romové dávali slámu O Roma Vakeren
14.12.2007Na vánoční výstavě v Brně najdete i recepty na romská jídla O Roma Vakeren
26.11.2007Vánoční výstava „Kolik je v nás člověka?“ Zprávy ze života Romů
05.10.2007Díky sdružení Romodrom mohou vězni pracovat v truhlářské dílněO Roma Vakeren
22.12.2006Vánoce u Romů pravoslavného vyznáníO Roma Vakeren
22.12.2006Na prvním místě je rodinaO Roma Vakeren
22.12.2006Typické romské tradice rychle mizíO Roma Vakeren
22.12.2006Štědrovečerní večeře v romských rodináchO Roma Vakeren
15.12.2006Díky sdružení Romodrom hrála skupina Bengas odsouzeným ve věznici OráčovO Roma Vakeren
15.12.2006Koncert skupiny Bengas ve věznici se odsouzeným líbilO Roma Vakeren
15.12.2006Sociální pracovnice pomáhá vězňům s řešením různých osobních a rodinných problémůO Roma Vakeren
15.12.2006Kapacita věznice Oráčov je nedostatečnáO Roma Vakeren
08.12.2006Kapela Bengas podpoří sociální práci ve věznici OráčovZprávy ze života Romů
27.10.2006Terénní sociální pracovníci sdružení Romodrom pomáhají vězňůmO Roma Vakeren
23.12.2005Vánoce v romských rodináchO Roma Vakeren
23.12.2005Co znamenají Vánoce pro dětiO Roma Vakeren
23.12.2005Štědrovečerní hostinaO Roma Vakeren
10.12.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
10.12.2004Český rozhlas uspořádal sbírku hraček pro děti z dětských domovůO Roma Vakeren
03.12.2004Jak se na Vánoce připravuje Vladimír Oláh?O Roma Vakeren
19.03.2004Zpěváci Ladislav Boldy a Daniel Landa si s vězni povídali o drogáchO Roma Vakeren
19.12.2003Mnoho dětí z dětských domovů prožije Vánoce s vychovateli a "tetami"O Roma Vakeren
19.12.2003Vánoce v rodině ředitelky Muzea romské kultury v Brně Jany HorváthovéO Roma Vakeren
19.12.2003Na Vánoce si romské rodiny vzájemně pomáhají a navštěvují seO Roma Vakeren
19.12.2003Co vařili na Vánoce ruští a ukrajinští RomovéO Roma Vakeren
19.12.2003Vánoce u slovenských RomůO Roma Vakeren
19.12.2003Sváteční slovoO Roma Vakeren
19.12.2003Jak slavili Vánoce Romové na východním SlovenskuO Roma Vakeren
19.12.2003Teen Challenge připravuje pro své klienty oslavy VánocO Roma Vakeren
30.01.2003Jak slavili Vánoce Romové v bývalém ČeskoslovenskuRomské tradice
20.12.2002Skupina Bengas hrála ve vězniciO Roma Vakeren
20.12.2002Oslavy Vánoc se měníO Roma Vakeren
20.12.2002Předválečné romské VánoceO Roma Vakeren
13.12.2002O opuštěných dětech...O Roma Vakeren
06.12.2002Na Pražském hradě opět svítí vánoční stromO Roma Vakeren
22.03.2002Propuštění z vazební vězniceO Roma Vakeren
21.12.2001Jak slaví Romové Vánoce v různých koutech světaO Roma Vakeren
21.12.2001Vánoce ve věznicíchO Roma Vakeren
21.12.2001Emilie Machálková vypráví o VánocíchO Roma Vakeren
21.12.2001Do budovy Českého rozhlasu dorazilo světlo z BetlémaO Roma Vakeren
14.12.2001Na pražském Žofíně proběhl charitativní koncert Děti dětemO Roma Vakeren
30.11.2001Pod Stromem splněných přání našly dárky i romské dětiO Roma Vakeren
26.02.2000PišotTradice

=[ Reportáž ]=
Liberecké děti připravují vánoční pásmo s Dušanem Kotlárem
V následujících minutách se společně vydáme mezi děti do speciální školy Orlí v Liberci na zkoušku vánočního pásma s Dušanem Kotlárem. Reportáž pro vás připravil Josef Švarc.

Vánoce mám nejraději,
když jsme všichni spolu,
to se nikdo nemračí,
času máme horu.

Vánoce mám nejraději,
říkám vám to znovu,
to se nikdo nemračí
a jsme všichni spolu.

... zvuková kulisa "Ježíšku panáčku..."

Já jsem malý koledníček,
přišel jsem k vám pro troníček,
troníček mi dejte
a jen se mi nesmějte.

Chumelí se chumelí,
maminnka jde pro chmelí,
a tatínek pro ovoce,
už se těším na vánoce.

Kdypak budou?
Hnedle, hnedle,
v předsíni už stojí jedle.

"Chtěla bych se zeptat Dany, jak vypadá u ní Štědrý večer?

"Ráno vstaneme, mamka uklidí, ať máme čisto na Vánoce, ozdobíme si stromeček, mamka uvaří, jíme salát a řízek."

Někdo jiný: "U nás na Štědrej den se sejdeme, tady u babičky, celá rodina ke stolu a máme tam salát, kapra, prostě plno věcí."

"Co dostáváš za dárky?"

"Tak třeba nějaké věci na sebe, peníze...."

"Ráno vstaneme, uklidíme, máma připraví stůl, táta se dívá na televizi a leží."

"Sedíme, koukáme na televizi, zpíváme."

"Já zdobím stromeček u nás."

"U nás zdrobí stromeček ségra a brácha."

"Já pod stromeček jsem dostala třeba zlatej prstýnek."

"Mně udělala velkou radost kytara."

"Pod stromeček jsem dostala štěně psa."

"Mně udělal velkou radost počítač."

"Každý dárek mě potěšil."

"No já se někdy s Bárou hádám, protože Bára mě štve. "

"Já sedím vedle Dany, vycházíme spolu dobře, někdy se spolu třeba bavíme, někdy se hádáme, jak to jde."

"Paní učitelko, jaké děti jsou hodnější?"

"Každé dítě je své, každé dítě zlobí, a každé dítě má srdíčko na svém místě a je důležité, jak s ním člověk pracuje, jak se o něj zajímá a každé dítě má to svoje."

Děkujeme dětem ze Speciální školy Orlí v Liberci paní učitelce Tomasové a za pěknou písničku Sandře Balogové. Děti, které by chtěly spolupracovat na rozhlasových pořadech se mohou přihlásit v Malém studiu Liberec v ulici 8. března 12.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
26.12.2015Ignác Zima vzpomíná na vánoční koledování a vinšováníO Roma Vakeren
19.12.2015Arnošt Vintr vzpomíná, jak přeživší Romové slavili po válce VánoceO Roma Vakeren
12.12.2015Vzpomínky na VánoceO Roma Vakeren
05.12.2015O svátečních chvílích s cukrovímO Roma Vakeren
20.12.2014U vánočního stolu v rodině Davida Tišera nikdy nechybí ten, kdo nemůže slavit Štědrý večer se svojí rodinouO Roma Vakeren
20.12.2014Marie Absolonová z Brna vzpomíná na Vánoce mezi chudými Romy na východě Slovenska před pár desítkami letO Roma Vakeren
20.12.2014Romové slavívali Vánoce s mnoha příbuznýmiO Roma Vakeren
06.12.2014Vánoce v rodině Věry DžurbanovéO Roma Vakeren
28.12.2013S Davidem Stojkou o vánočních zvycích a vzpomínkách na dětstvíO Roma Vakeren
21.12.2013Vánoce chudých Romů na východě Slovenska ve vzpomínkách Marie AbsolonovéO Roma Vakeren
21.12.2013Na Vánoce se Romové svátečně oblékli a chodili koledovatO Roma Vakeren
21.12.2013Andrej Giňa vypráví, co si Romové na Vánoce vinšovaliO Roma Vakeren
21.12.2013Vánoční zvyky Romů z Východního SlovenskaO Roma Vakeren
14.12.2013Adventní zamyšlení evangelického faráře Mikuláše VymětalaO Roma Vakeren
14.12.2013Jak slaví Vánoce hudebník Antonín GondolánO Roma Vakeren
29.12.2012Vánoce v rodině Jiřiny Somsiové z OstravyO Roma Vakeren
22.12.2012Vánoční zvyky v rodině Vladimíra SuchánkaO Roma Vakeren
17.12.2011Vánoční zvyky Romů na středním SlovenskuO Roma Vakeren
17.12.2011Vánoce v rodině kuchařky Heleny DavidovéO Roma Vakeren
17.12.2011Romští muzikanti dříve obcházeli na Štědrý den rodiny místních ne-RomůO Roma Vakeren
23.12.2010V rodině Vladimíra Suchánka se ještě dodržují vánoční tradiceO Roma Vakeren
03.12.2010Vánoční dílny s romskými umělci v Muzeu romské kulturyO Roma Vakeren
03.12.2010O Vánocích i o romštině s Májou ZajacovouO Roma Vakeren
18.12.2009Zpěvačka Anička Fečová vzpomíná na Vánoce na východním SlovenskuO Roma Vakeren
18.12.2009O Vánocích v rodinách pracovníků sdružení DženoO Roma Vakeren
18.12.2009Vánoce v rodině zpěvačky Idy KelarovéO Roma Vakeren
11.12.2009Vánoce ve vzpomínkách zpěvačky Eliny MachálkovéO Roma Vakeren
19.12.2008Vánoce v rodině Agnesy OláchovéO Roma Vakeren
19.12.2008Ivan Veselý o smyslu oslav vánočních svátkůO Roma Vakeren
19.12.2008Jak se slavily Vánoce v romské rodině v BardějověO Roma Vakeren
19.12.2008Štědrý den v pěstounské rodiněO Roma Vakeren
21.12.2007Prohlídka vánoční výstavy s názvem "Kolik je v nás člověka" O Roma Vakeren
21.12.2007Jaké romské tradice dodržuje o Vánocích rodina Marie Gailové O Roma Vakeren
21.12.2007Sdružení Český západ uspořádalo předvánoční Putování k Betlému O Roma Vakeren
21.12.2007Romské vánoční zvyky přibližuje výstava v Muzeu romské kultury O Roma Vakeren
21.12.2007Štědrý den začíná v mnoha romských rodinách návštěvou hřbitova O Roma Vakeren
21.12.2007Pod štědrovečerní stůl Romové dávali slámu O Roma Vakeren
14.12.2007Na vánoční výstavě v Brně najdete i recepty na romská jídla O Roma Vakeren
26.11.2007Vánoční výstava „Kolik je v nás člověka?“ Zprávy ze života Romů
22.12.2006Vánoce u Romů pravoslavného vyznáníO Roma Vakeren
22.12.2006Na prvním místě je rodinaO Roma Vakeren
22.12.2006Typické romské tradice rychle mizíO Roma Vakeren
22.12.2006Štědrovečerní večeře v romských rodináchO Roma Vakeren
23.12.2005Vánoce v romských rodináchO Roma Vakeren
23.12.2005Co znamenají Vánoce pro dětiO Roma Vakeren
23.12.2005Štědrovečerní hostinaO Roma Vakeren
24.03.2005Muzikanti z výchovného ústavu nahráli CD s cikánskými písněmiZprávy ze života Romů
10.12.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
10.12.2004Český rozhlas uspořádal sbírku hraček pro děti z dětských domovůO Roma Vakeren
03.12.2004Jak se na Vánoce připravuje Vladimír Oláh?O Roma Vakeren
16.07.2004Česko-romskou kapelu berou lidé v cizině lépe než domaZprávy ze života Romů
19.12.2003Mnoho dětí z dětských domovů prožije Vánoce s vychovateli a "tetami"O Roma Vakeren
19.12.2003Vánoce v rodině ředitelky Muzea romské kultury v Brně Jany HorváthovéO Roma Vakeren
19.12.2003Na Vánoce si romské rodiny vzájemně pomáhají a navštěvují seO Roma Vakeren
19.12.2003Co vařili na Vánoce ruští a ukrajinští RomovéO Roma Vakeren
19.12.2003Vánoce u slovenských RomůO Roma Vakeren
19.12.2003Sváteční slovoO Roma Vakeren
19.12.2003Jak slavili Vánoce Romové na východním SlovenskuO Roma Vakeren
19.12.2003Teen Challenge připravuje pro své klienty oslavy VánocO Roma Vakeren
30.01.2003Jak slavili Vánoce Romové v bývalém ČeskoslovenskuRomské tradice
20.12.2002Oslavy Vánoc se měníO Roma Vakeren
20.12.2002Předválečné romské VánoceO Roma Vakeren
13.12.2002O opuštěných dětech...O Roma Vakeren
06.12.2002Na Pražském hradě opět svítí vánoční stromO Roma Vakeren
21.12.2001Jak slaví Romové Vánoce v různých koutech světaO Roma Vakeren
21.12.2001Vánoce ve věznicíchO Roma Vakeren
21.12.2001Emilie Machálková vypráví o VánocíchO Roma Vakeren
21.12.2001Do budovy Českého rozhlasu dorazilo světlo z BetlémaO Roma Vakeren
14.12.2001Na pražském Žofíně proběhl charitativní koncert Děti dětemO Roma Vakeren
30.11.2001Pod Stromem splněných přání našly dárky i romské dětiO Roma Vakeren
26.02.2000PišotTradice

=[ Reportáž ]=
Vánoce v rodině cizinců
Vánoce u nás slaví také lidé z různých zemí. Mezi ně patří i Lídie Grebo ze Sarajeva, která u nás žije už přes deset let. Marie Vrábelová se jí zeptala, jaké jsou ty její Vánoce.

"U nás se slaví dvakrát. Jednou se slaví na 25. prosince, druhé se slaví v lednu, protože slavíme jak pravoslavné, tak katolické vánoce. Na oběd se tradičně dělá ryba nebo krocan a je to tradiční rodinná oslava a přijdou i příbuzní. Je to stejné jako u vás, jenom nenakupujeme tolik věcí, tolik dárků."

"Dodržujete ty svoje tradice nebo se přizpůsobujete těm, které jsou tady?"

"Moje rodina to oslavuje takovým způsobem, že víme, jaké jsou tady vánoční zvyky, ale všechny je nedodržujeme. Máme stromeček, to je u nás také zvykem, a ten zůstane do Silvestra. Jediná česká věc, kterou u nás máme, je bramborový salát."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
26.12.2015Ignác Zima vzpomíná na vánoční koledování a vinšováníO Roma Vakeren
19.12.2015Arnošt Vintr vzpomíná, jak přeživší Romové slavili po válce VánoceO Roma Vakeren
12.12.2015Vzpomínky na VánoceO Roma Vakeren
05.12.2015O svátečních chvílích s cukrovímO Roma Vakeren
20.12.2014U vánočního stolu v rodině Davida Tišera nikdy nechybí ten, kdo nemůže slavit Štědrý večer se svojí rodinouO Roma Vakeren
20.12.2014Marie Absolonová z Brna vzpomíná na Vánoce mezi chudými Romy na východě Slovenska před pár desítkami letO Roma Vakeren
20.12.2014Romové slavívali Vánoce s mnoha příbuznýmiO Roma Vakeren
06.12.2014Vánoce v rodině Věry DžurbanovéO Roma Vakeren
28.12.2013S Davidem Stojkou o vánočních zvycích a vzpomínkách na dětstvíO Roma Vakeren
21.12.2013Vánoce chudých Romů na východě Slovenska ve vzpomínkách Marie AbsolonovéO Roma Vakeren
21.12.2013Na Vánoce se Romové svátečně oblékli a chodili koledovatO Roma Vakeren
21.12.2013Andrej Giňa vypráví, co si Romové na Vánoce vinšovaliO Roma Vakeren
21.12.2013Vánoční zvyky Romů z Východního SlovenskaO Roma Vakeren
14.12.2013Adventní zamyšlení evangelického faráře Mikuláše VymětalaO Roma Vakeren
14.12.2013Jak slaví Vánoce hudebník Antonín GondolánO Roma Vakeren
29.12.2012Vánoce v rodině Jiřiny Somsiové z OstravyO Roma Vakeren
22.12.2012Vánoční zvyky v rodině Vladimíra SuchánkaO Roma Vakeren
20.12.2012Miss Expat 2012 představuje finalistky a porotu a zve na lednový finálový večerZprávy ze života Romů
17.12.2011Vánoční zvyky Romů na středním SlovenskuO Roma Vakeren
17.12.2011Vánoce v rodině kuchařky Heleny DavidovéO Roma Vakeren
17.12.2011Romští muzikanti dříve obcházeli na Štědrý den rodiny místních ne-RomůO Roma Vakeren
13.09.2011Ombudsman kritizuje růst případů cenové diskriminaceZprávy ze života Romů
23.12.2010V rodině Vladimíra Suchánka se ještě dodržují vánoční tradiceO Roma Vakeren
03.12.2010Vánoční dílny s romskými umělci v Muzeu romské kulturyO Roma Vakeren
03.12.2010O Vánocích i o romštině s Májou ZajacovouO Roma Vakeren
13.04.2010Fedor Gál: jinakost je hezká, má vůni, chuť, barvu...Zprávy ze života Romů
18.12.2009Zpěvačka Anička Fečová vzpomíná na Vánoce na východním SlovenskuO Roma Vakeren
18.12.2009O Vánocích v rodinách pracovníků sdružení DženoO Roma Vakeren
18.12.2009Vánoce v rodině zpěvačky Idy KelarovéO Roma Vakeren
11.12.2009Vánoce ve vzpomínkách zpěvačky Eliny MachálkovéO Roma Vakeren
20.11.2009Ostravští školáci: Cizinci nám nesmějí vnucovat své tradice a zvykyZprávy ze života Romů
19.12.2008Vánoce v rodině Agnesy OláchovéO Roma Vakeren
19.12.2008Ivan Veselý o smyslu oslav vánočních svátkůO Roma Vakeren
19.12.2008Jak se slavily Vánoce v romské rodině v BardějověO Roma Vakeren
19.12.2008Štědrý den v pěstounské rodiněO Roma Vakeren
21.12.2007Prohlídka vánoční výstavy s názvem "Kolik je v nás člověka" O Roma Vakeren
21.12.2007Jaké romské tradice dodržuje o Vánocích rodina Marie Gailové O Roma Vakeren
21.12.2007Sdružení Český západ uspořádalo předvánoční Putování k Betlému O Roma Vakeren
21.12.2007Romské vánoční zvyky přibližuje výstava v Muzeu romské kultury O Roma Vakeren
21.12.2007Štědrý den začíná v mnoha romských rodinách návštěvou hřbitova O Roma Vakeren
21.12.2007Pod štědrovečerní stůl Romové dávali slámu O Roma Vakeren
14.12.2007Na vánoční výstavě v Brně najdete i recepty na romská jídla O Roma Vakeren
26.11.2007Vánoční výstava „Kolik je v nás člověka?“ Zprávy ze života Romů
22.12.2006Vánoce u Romů pravoslavného vyznáníO Roma Vakeren
22.12.2006Na prvním místě je rodinaO Roma Vakeren
22.12.2006Typické romské tradice rychle mizíO Roma Vakeren
22.12.2006Štědrovečerní večeře v romských rodináchO Roma Vakeren
19.10.2006Třetí ročník projektu "Rodina Odvedle" se uskuteční koncem listopaduZprávy ze života Romů
23.12.2005Vánoce v romských rodináchO Roma Vakeren
23.12.2005Co znamenají Vánoce pro dětiO Roma Vakeren
23.12.2005Štědrovečerní hostinaO Roma Vakeren
10.12.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
10.12.2004Český rozhlas uspořádal sbírku hraček pro děti z dětských domovůO Roma Vakeren
03.12.2004Jak se na Vánoce připravuje Vladimír Oláh?O Roma Vakeren
19.12.2003Mnoho dětí z dětských domovů prožije Vánoce s vychovateli a "tetami"O Roma Vakeren
19.12.2003Vánoce v rodině ředitelky Muzea romské kultury v Brně Jany HorváthovéO Roma Vakeren
19.12.2003Na Vánoce si romské rodiny vzájemně pomáhají a navštěvují seO Roma Vakeren
19.12.2003Co vařili na Vánoce ruští a ukrajinští RomovéO Roma Vakeren
19.12.2003Vánoce u slovenských RomůO Roma Vakeren
19.12.2003Sváteční slovoO Roma Vakeren
19.12.2003Jak slavili Vánoce Romové na východním SlovenskuO Roma Vakeren
19.12.2003Teen Challenge připravuje pro své klienty oslavy VánocO Roma Vakeren
13.10.2003PŘEHLED TISKUZprávy ze života Romů
13.10.2003Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
30.01.2003Jak slavili Vánoce Romové v bývalém ČeskoslovenskuRomské tradice
20.12.2002Oslavy Vánoc se měníO Roma Vakeren
20.12.2002Předválečné romské VánoceO Roma Vakeren
13.12.2002O opuštěných dětech...O Roma Vakeren
06.12.2002Na Pražském hradě opět svítí vánoční stromO Roma Vakeren
21.12.2001Jak slaví Romové Vánoce v různých koutech světaO Roma Vakeren
21.12.2001Vánoce ve věznicíchO Roma Vakeren
21.12.2001Emilie Machálková vypráví o VánocíchO Roma Vakeren
21.12.2001Do budovy Českého rozhlasu dorazilo světlo z BetlémaO Roma Vakeren
14.12.2001Na pražském Žofíně proběhl charitativní koncert Děti dětemO Roma Vakeren
30.11.2001Pod Stromem splněných přání našly dárky i romské dětiO Roma Vakeren
26.02.2000PišotTradice

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu si nás můžete naladit až v novém roce a to 7. ledna 2005 v pátek ve 20.05. V úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií, kde vysíláme i o svátcích. Naše vysílání najdete také na internetové adrese www.romove.cz.

Příště vám nabídneme aktuality ze života Romů a zbilancujeme uplynulý rok.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Romale sam lošale, hoj amen adaďives šunen. Vinčinas tumenge bachtaľi karačoňa the bachatlo Nevo berš. Kaj tumenge savorenge te del o Del kamiben andre tumare jila, bachtaľipen te sasťipen predalo tumare čhavore te fameľii. U me korkori bi kamas, kaj niko le Romendar te nael pre karačoňakere inepi, the andro nevo berš korkoro. Ada a vinčinas the le Norbiske Brnatar the le phraleske Ondiske. Ondy te aves Bachtalo

Šťastné a veselé Vánoce a úspěšný Nový rok... Mějte se moc pěkně a klidný víkend.

Romale but bacht te sasťipen. Ačhen Devleha.

Obsah článku:
Reportáž:  Vznik a tvorba kapely Kmeťoband
Horké téma:  Jak Romové slaví Vánoce
Zprávy: 
Reportáž:  Pražané si mohou do svých domovů odnést Betlémské světlo
Reportáž:  V hlavním městě probíhají tradiční charitativní akce
Reportáž:  Jak oslaví Vánoce pražští bezdomovci?
Reportáž:  Ve věznicích nejsou Vánoce příliš veselé
Reportáž:  Liberecké děti připravují vánoční pásmo s Dušanem Kotlárem
Reportáž:  Vánoce v rodině cizinců

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz