Vyhledávání
23.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, kterou vede Anna Poláková. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý pátek od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz.Na vlnách Českého rozhlasu 1- Radiožurnálu - vítejte při poslechu pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Pale hin parašťovin u amen sam pale tumenca. Jek ora šunena amaro vakeriben "O Roma vakeren"!

Připravili jsme pro Vás celou hodinu aktualit a zajímavostí ze života Romů a nebude chybět ani romská hudba.

The adaďives predal tumende kerďam reporty, andalo amaro dživipen. Phenaha tumenge nevimata u šunena the romane giľa - šukar šuniben.

Peršo vakeraha pal oda, so kampel le roňijege te keren, kaj ta nachuden rakovina. Dodžanena tumen tiž, save džuvľija kamen te en temutni Miss Roma - adaďives sas Prahate castingos u amen odoj samas tiž u phenaha tumenge sar dopejľa o projektos, andro savo pes sgejle fameľii pro kurkeskero chaben.

Dozvíte se, že sdružení Slovo 21 organizuje vyšetření romských žen mamografem, vydáme se do pražského kongresového centra na - casting - nejkrásnější romské dívky z České republiky. Ta se poté zúčastní světové soutěže a řekneme Vám, jak dopadl nedělní oběd projektu Rodina od vedle.

Mek adaďives vakeraha palo jekhetaniben Sananim u pal lengere projekty predalo Roma, džana amenca Prahate, andre skľepica Romen a dodžanena tumen, so pes ka mende kerel, predalo nipi so nadikhen. Amaro šuniben zaphandaha vakeribnaha palo adventos.

Ve druhé polovině O Roma vakeren Vám přiblížíme práci sdružení Sananim, kde pracují i Romové. - Pozveme Vás také do pražského obchůdku Romen. - Kde a jak mohou sehnat pomoc nevidomí - Vám prozradí další dnešní téma - a v závěru nám Vlado Oláh řekne, jak se připravuje na Vánoce v době adventu. - Tolik z programové nabídky a teď už Vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Richard Samko.


=[ Reportáž ]=
Pražské Kongresové centrum bylo dějištěm prvního castingu soutěže Miss Gypsy World
V pražském Kongresovém centru dnes vybírali dívky do soutěže - Miss Gypsy World. Patrik Kraus se Štefana Ličartovského zeptal, jaký význam bude mít pro Romy tato akce.

(Foto: Jana Šustová) "Tady ta celá záležitost, která tady bude, zisk a podobné věci půjdou čistě na humanitární věci."

"Co si od této akce slibujete?"

"Slibujeme si celou krásu toho romství, samozřejmě si slibujeme finanční prostředky, které by měly pomoci vybudovat i centrum pro národnosti."

"Podle čeho vybíráte děvčata?"

Štefan Ličartovský (Foto: Jana Šustová) "Samozřejmě že to je podle krásy, to je priorita. Až pak je to znalost romského jazyka, dějin a tak dále. Dívka nemůže být jenom krásná."

"Co všechno budou muset děvčata předvést?"

"My se držíme těch tradic, takže tradiční způsob života a pak ten neromský způsob života 21. století."

"Kdo všechno je ve výběrové komisi?"

"Jsou tam vlastně tři subjekty. Samozřejmě hlavním subjektem je občanské sdružení "Projekt šance", dále pak "Art Archeus" a pan Miloš Hora, který je hlavním organizátorem celé akce."

Oslovili jsme také některé z účastnic, které konkurzem prošly.

"Co to pro Vás znamená, přihlásit se na Miss?"

"Tak určitě bych to chtěla vyzkoušet. Je to trochu jiné, než česká soutěž, tak určitě máme nějakou šanci, takže to chci zkusit."

"Jaké máte prvotní pocity?"

"Dobré."

"Měla jste trému?"

"Ano, měla jsem trému, velkou."

"Jak jste dopadla?"

"Přijali mě, takže jsem dopadla dobře"

"Proč jste se do konkurzu přihlásila?"

"Abych poznala nové lidi a měla nové zkušenosti."

"Co na to říkali Vaši rodiče?"

"Souhlasili s tím a byli rádi, že se chci takové soutěže zúčastnit."

Marta Balážová (Foto: Jana Šustová) "Dnešního castingu se účastnila i Marta Balážová, která skončila v první dvacítce soutěže Česko hledá SuperStar. Proč jste se do Miss přihlásila?"

"Přihlásila jsem se proto, protože ráda absolvuji různé soutěže, jakéhokoliv zaměření a jsem zpěvačka a přišla jsem si sem i zazpívat."

"Jak jste dopadla Vy?"

"Z prvního kola jsem postoupila a uvidíme, jak to půjde dál."

Marta Balážová (Foto: Jana Šustová) "Jaké máte prvotní pocity?"

"Jsem samozřejmě ráda. Jsem ráda, že jsem postoupila a jsem ráda i kvůli svojí sestřenici, která také postoupila, protože to je hlavní důvod, proč jsem tady i já."

"Chcete se stát nejkrásnější romskou dívkou?"

"Chtěla bych, aby se stala moje sestřenka nejkrásnější romskou dívkou."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
18.02.2005Podle české Miss Gypsy nebyla příprava na soutěž jednoducháO Roma Vakeren
11.02.2005Devět romských dívek bude bojovat o titul Miss GypsyZprávy ze života Romů
11.02.2005Nejkrásnější romskou dívkou se stala Sandra Ferková z PrahyZprávy ze života Romů
11.02.2005Finále českého kola Miss Gypsy WorldFotoaktuality
05.02.2005Soutěž o nejkrásnější romskou dívku chce překonávat předsudkyZprávy ze života Romů
04.02.2005České kolo soutěže Miss Gypsy World vrcholíO Roma Vakeren
04.02.2005Rozhovor s organizátory soutěže Miss Gypsy WorldO Roma Vakeren
14.01.2005Krásné romské dívky se mohou přihlásit do dalšího klání Miss Gypsy WorldO Roma Vakeren
03.12.2004Proběhl první casting soutěže Miss Gypsy WorldFotoaktuality
30.11.2004Soutěž o nejkrásnější romskou dívku světa začínáZprávy ze života Romů
26.11.2004Začíná soutěž o nejkrásnější romskou dívku planetyO Roma Vakeren
23.11.2004V Praze má být zvolena nejkrásnější Romka na světěZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Sdružení 21 zajišťuje bezplatné mamografické vyšetření
Sdružení Slovo 21 pořádá druhým rokem bezplatné vyšetření žen mamografem. Jedná se o preventivní a včasné podchycení onemocnění prsních nádorů. Více už pověděla Marii Vrábelové organizátorka této akce Martina Horváthová.

"Tak vyšetření mamografem, jak už asi všichni posluchači vědí, je vyšetření speciálním přístrojem. Jde o vyšetření ženských ňader."

"Jak jsou romské ženy informovány a jsou vůbec informovány?"

"Tak většina žen, které s námi chodí na prohlídky tak právě proto, že jsou informovány, tak k té prohlídce svolí. Větší problém je tedy na tu prohlídku přivést ženy, které o tom moc neví a právě jediné, co vidí před očima je ten strach z případného nálezu."

"Co byste doporučila všem ženám?"

"Tak samozřejmě, aby se nebály a vyšetření mamografem podstoupily. A to nejenom jednou za život, ale pravidelně každý rok, tak jak se to správně má. Aby v případě kdyby se něco objevilo se mohlo včas zasáhnout."

"Od kterého věku by měly ženy nechat pravidelně kontrolovat?"

"Tak vyšetření mamografem je vlastně bezplatné, formou screeningu, tzn. takového plošného vyšetřování všech osob od 40 let. To znamená každá žena, které je nad 40 by měla každý rok chodit na vyšetření."

"Když bude mít žena obavy si zajít za lékařem, kde by se mohla informovat? Kde by se mohla o tom dozvědět víc?"

Publikace vydaná o. s. Slovo 21 "Samozřejmě nás mohou kontaktovat u nás v kanceláři a my jim nějakým způsobem budeme schopni poradit. A říct jim osobu, na kterou se mohou v této věci obrátit"

"To znamená, že spolupracujete s konkrétním zdravotnickým zařízením?"

"Ano, spolupracujeme s klinikou DTC na Praze 4, která má speciální oddělení Mama-centrum, myslím si jedno z nejznámějších v republice. A speciálně spolupracujeme s MUDr. Skovajsovou, která je vlastně jednou ze zakladatelek toho bezplatného screeeningu nebo iniciátorek bezplatného screeeningu v České republice."

"Letos je to podruhé, kdy organizujete toto vyšetření. Bylo více žen minulý rok nebo letos?"

"Minulý rok se zúčastnilo jednorázového vyšetření asi 10 žen. Tento rok plánujeme 2 kola, dneska se koná to první. Je nás tady asi 7 a stejný počet předpokládáme i příští týden."

"Jak se ženy přihlásily nebo jak jste je získali?"

"Tak my rozhodíme sítě pomocí osobních kontaktů a tak podobně a potom samozřejmě všechny přihlášky bereme v úvahu."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Češi v rámci projektu "Rodina od vedle" pozvali na oběd cizince
V neděli 28. listopadu pozvalo sto českých rodin na oběd lidi jiné národnosti, kteří u nás trvale žijí. Ojedinělé setkání proběhlo například v Mostě, Hradci Králové, Plzni či Ostravě. Projekt nazvaný "Rodina od vedle" připravilo občanské sdružení Slovo 21 společně s ministerstvem práce a sociálních věcí. Nedělní setkání sledoval kolega Richard Samko. Povídal si o něm s výkonnou ředitelkou sdružení Slova 21 Jelenou Silajdžič, hostitelem Martinem Zikmundem a Mirou Kulič.

"Z toho, co se stalo minulou neděli v České republice, proběhlo opravdu něco zvláštního. Projektu se zúčastnilo tisíc lidí; pokud jde o cizince, zúčastnili se lidé z 42 států a české rodiny byly také různé, různé sociální zázemí, různé profese, různé zájmy. Vše se neskutečně propojilo."

"Máte nějaký konkrétní případ z nějaké rodiny? K čemu tam došlo? Plakalo se?"

"Ano, u několika setkání se plakalo, takových příběhů je více. Například rodina ze Srbska, která nechtěla žít ve válce a rozhodla se přijít do České republiky. Pán má rád rybaření, viděl, že město Aš má v erbu ryby a rozhodli se tam jít. Až po příjezdu do Aše zjistili, že nejbližší řeka je 50 km daleko, ale usadili se tam a zůstali. Srbská rodina se setkala s rodinou českou a u jejich setkání tekly slzy."

"Průzkumy tvrdí, že Češi jsou netolerantní vůči cizincům. Ve vašem projektu Rodina od vedle to tak není, hlásily se vám české rodiny a měli jste velký ohlas. Jaký je tedy podle vás vztah Čechů k cizincům?"

"Je to různé. Náš projekt potvrdil i něco jiného. Potvrdil obě dvě myšlenky. Někteří lidé mají špatný vztah k cizím, rozumím tomu, protože společnost byla hodně dlouhou dobu uzavřená. Projekt ale ukázal, že stačí oslovit, člověk člověka a člověk začne přemýšlet o něčem jiném a jakmile druhého pozná, vše se změní. Proměnou pošli i ti s původně negativní zkušeností."

"Martin Zikmund, evangelický farář. Co Vám dalo to nedělní setkání?"

"Pro mě to bylo velké povzbuzení a radost, zvlášť jsem si považoval, že pro naši rodinu byla vybrána rodina ze Sarajeva. Říkali jsme si, kde navážeme apod., ale šlo to velmi snadno a paní s holčičkami byly velice milé. Po chvilce mi připadalo, že se známe už dávno."

"Jak hodnotíte výsledek celého projektu?"

"Kladně. Především bych chtěl vyjádřit svou úctu a obdiv rodinám cizinců. Pokud vím, tíhnou spíše ke sdružování s krajany a žijí v jakémsi ghetu. O to více si cením těch, kteří z tohoto gheta chtějí vyjít a stát se uvědomělou součástí české společnosti."

"Mira Kulič. S jakými pocity jste šla na nedělní oběd?"

"Všichni jsme se radovali. Řekli nám, že jdeme k rodině, která má tři děti, muž je farářem a jeho žena inženýrkou ekonomie. Byla jsem ráda, že si popovídáme o společných tématech, také se zajímám o ekonomii. O evangelické církvi jsem nic nevěděla, řekla jsem si, že si o tom aspoň trochu promluvíme. Chybí mi zde intelektuální rozhovory, nemám s kým mluvit. Dopadlo to překrásně, děti byly spokojené, my také."

"S jakými pocity jste odcházela? Jak jste se cítila?"

"Byli jsme všichni překvapení, jak dobře jsme se cítili. Prostě jako doma. Pan Martin řekl, že je to jako bychom se znali už léta. Mluvili jsme spolu šest hodin. Vyměnili jsme si telefonní čísla, domluvili se, že si zavoláme a něco společně podnikneme, třeba půjdeme na procházku. Nám se to moc líbilo. Moje holky byly veselé a stále se ptají, kdy půjdeme zase na návštěvu."

Projekt "Rodina od vedle" bude pokračovat i příští rok. Tentokrát ale hostiteli budou cizinci žijící v České republice.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
03.12.2011Na nedělním obědě v íránské rodině v PrazeO Roma Vakeren
21.09.2007Projekt Rodina od vedle seznamuje Čechy a cizinceO Roma Vakeren
19.10.2006Třetí ročník projektu "Rodina Odvedle" se uskuteční koncem listopaduZprávy ze života Romů

=[ Zprávy ]=

Evropský soud pro lidská práva se už brzy bude zabývat případem 18 romských dětí z Ostravy umístěných ve zvláštní škole. Případ začal v roce 2000, kdy rodiče dětí podaly žalobu k Ústavnímu a poté i k Evropskému soudu pro lidská práva, protože jejich děti byly automaticky přeřazeny z běžných základních do zvláštních škol a je jim tak upíráno právo na vzdělání. Po rozpoutání diskuse umožnili úředníci ostravského školského úřadu žákům zvláštních škol přestoupit do běžných základních škol.

Český statistický úřad nikomu neposkytuje údaje získané při sčítání lidu. Informace, které lidé při sčítání uvedli, jsou po zpracování anonymní a sčítací tiskopisy jsou už skartovány. Úřad tak reagoval na vyjádření soudců, kteří upozornili na problém určování k romskému etniku. Podle nich jsou v některých případech odvolacími soudy vyzýváni, aby pro zjištění, ke které národnosti se poškozený hlásí, využívali údaje ze sčítání lidu.

Humanitární pomoc pro Romy z Kosova (Foto: ČTK) Čeští vojáci předali v Kosovu druhou část humanitární pomoci určené pro nejchudší romské děti, kterou zajistilo občanské sdružení ADRA. Dvě stovky dětí, které vojáci vytipovali přímo v terénu, dostaly zimní obuv. Pomoci se dostalo dětem ve věku od tří do 16ti let z kempu v blízkosti obce Plemetino, která spadá do oblasti Obilič.

Humanitární pomoc pro Romy z Kosova (Foto: ČTK) Na východě a na jihu středního Slovenska přibývá Romů v osadách. Porodnost romských žen je v nich třiapůlkrát vyšší, než u žen většinové populace. Vyplývá to z údajů Slovenského statistického úřadu. Obyvatelstvo žijící v obcích s nízkým životním standardem má reprodukční chování typické pro rozvojové země - vysokou plodnost, vysokou úmrtnost a začátek reprodukčního procesu posunutý do velmi nízkého věku.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
15.08.2015Černému odběru elektřiny mají na Slovensku zabránit tzv. kreditní měřící systémyO Roma Vakeren
14.03.2015Jsou Romové na Slovensku problémem veřejných financí?O Roma Vakeren
06.12.2014Ministr školství navrhuje povinnou docházku do školky v posledním roce před nástupem do školyO Roma Vakeren
29.11.2014Česko se ohradilo proti obvinění Evropské komise, že ve školách diskriminuje RomyO Roma Vakeren
29.11.2014Výstava Jak ztratit další generaci představuje fotografie Romů, kteří se postavili proti diskriminaci ve vzdělávacím systémuO Roma Vakeren
13.11.2014Smutné výročí rozsudku D. H. připomíná, že se situace Romů v Česku ani po sedmi letech nezměnilaZprávy ze života Romů
06.09.2014Budoucí školský ombudsman nepovažuje fungování praktických škol za problémO Roma Vakeren
02.08.2014Ne každý si může dovolit odjet na dovolenouO Roma Vakeren
25.01.2014Pracovníci sdružení Vzájemné soužití doprovázeli romské děti k zápisu do základních školO Roma Vakeren
27.11.2013Slovensko zpřísňuje vyplácení dávek v hmotné nouzi, lidé si je musí odpracovatZprávy ze života Romů
16.11.2013Uplynulo šest let od rozsudku Evropského soudu pro lidská práva v případu D. H.O Roma Vakeren
08.11.2013Mami, tati, já chci do školyZprávy ze života Romů
13.10.2013Výstava Jak ztratit další generaci upozorňuje na diskriminaci Romů ve školách a na šikanuO Roma Vakeren
07.10.2013Výstava v jihlavské knihovně upozorňuje na diskriminaci Romů ve školáchZprávy ze života Romů
05.10.2013Ředitele praktických škol sčítání romských žáků pobouřiloZprávy ze života Romů
05.10.2013Proč sčítat romské žáky na praktických školách?O Roma Vakeren
27.09.2013Dotazník ohledně romských školáků odevzdalo přes 95 procent školZprávy ze života Romů
27.09.2013Monika Šimůnková: Potřebujeme znát počty romských žáků vzdělávaných podle programu pro žáky s lehkým mentálním postiženímZprávy ze života Romů
13.06.2013Sociální reforma na Slovensku se má zaměřit na občany ohrožené extrémní chudobouO Roma Vakeren
21.02.2013Rada Evropy tvrdě kritizuje Česko za údajnou diskriminaci RomůZprávy ze života Romů
18.02.2013United Gipsy Crew: Rapem proti segregaciZprávy ze života Romů
16.02.2013„Pošlete ho do základky, aby z něj něco bylo“ – rapují mladí RomovéO Roma Vakeren
12.02.2013Nedávejte děti do praktických škol, vzkazují mladí rapeři romským rodičůmZprávy ze života Romů
01.12.2012V českém školství se pět let po rozsudku Evropského soudu pro lidská práva nic nezměniloO Roma Vakeren
27.11.2012Ministerstvo školství chce omezit praktické školy kvůli diskriminaci RomůZprávy ze života Romů
26.11.2012Ministerstvo chystá plán, jak nerušit praktické školy. Alespoň prozatímZprávy ze života Romů
17.11.2012Uplynulo pět let od rozsudku Evropského soudu pro lidská práva o diskriminaci romských dětí v českém školstvíO Roma Vakeren
08.11.2012Zamčenou pyramidou knih upozornili aktivisté na diskriminaci romských dětíZprávy ze života Romů
08.11.2012Navzdory zákonům a kritice zvenčí jsou tisíce zdravých dětí v praktických školáchZprávy ze života Romů
20.10.2012Při posledním sčítání lidu se mírně navýšila romská národnostO Roma Vakeren
23.08.2012Pro romské děti ze Zvolena je už posedmé připraven letní táborO Roma Vakeren
08.08.2012Počet romských žáků v bývalých zvláštních školách klesl skoro o 9 procentZprávy ze života Romů
02.08.2012O situaci na praktických školách bude jednat ministr školství s ombudsmanemO Roma Vakeren
26.07.2012Slovenští poslanci na Tour de RomaZprávy ze života Romů
30.06.2012S Ingrid Kosovou o romské identitě, mateřských školkách a o Romech v politiceO Roma Vakeren
16.06.2012Romské děti jsou často zařazovány do zvláštních škol bez relevantního důvoduO Roma Vakeren
02.06.2012O situaci důchodců na SlovenskuO Roma Vakeren
19.05.2012Beata Berkyová založila v Poltáru dvě občanská sdruženíO Roma Vakeren
12.05.2012Slovensko a sterilizace romských ženO Roma Vakeren
28.04.2012Na Slovensku se uvažuje o vzniku romských internátních školO Roma Vakeren
21.04.2012Jak úspěšné bylo začlenění slovenských Romů do společnosti?O Roma Vakeren
24.03.2012Romská mateřská centra na Slovensku pomáhají ženám v emancipaciO Roma Vakeren
28.01.2012Marek Berky - z ulice na vysokou školuO Roma Vakeren
15.12.2011K rytířům z Hvězdných válek se hlásí víc lidí než k romské národnostiZprávy ze života Romů
14.12.2011Z Pardubic se šiří petice za zachování praktických školZprávy ze života Romů
10.12.2011Slovensko připravuje Strategií pro integraci Romů do roku 2020O Roma Vakeren
21.09.2011Slovenští Romové demonstrovali před parlamentem, žádali víc práceZprávy ze života Romů
07.08.2011Mapa chudoby má usnadnit pomoc sociálně vyloučeným skupinámZprávy ze života Romů
08.06.2011Neúspěšní žáci budou moci být na čas přeřazeni do speciálních školZprávy ze života Romů
30.05.2011Odborníci pracující na přípravě Národního akčního plánu inkluzivního vzdělávání končíZprávy ze života Romů
27.05.2011Chudí lidé na Slovensku dostávají zdarma mouku a těstovinyZprávy ze života Romů
29.03.2011Nemoc bezmocných: lehká mentální retardaceZprávy ze života Romů
26.03.2011Sčítání lidu a romská národnostO Roma Vakeren
26.03.2011Na cestě se sčítací komisařkou a její romskou asistentkouO Roma Vakeren
21.03.2011Někteří Romové váhají s přihlášením se ke své národnostiZprávy ze života Romů
10.03.2011Česko stále sbírá kritiku za diskriminaci romských žákůZprávy ze života Romů
25.02.2011Při sčítání lidu budou pomáhat i romští aktivistéZprávy ze života Romů
15.02.2011Sčítání lidu – čeho se dopočítáme tentokrát?Zprávy ze života Romů
29.01.2011Proč je důležité uvést svou národnosti při sčítání lidu, domů a bytůO Roma Vakeren
26.11.2010O školství s Milanem KováčemO Roma Vakeren
24.11.2010První zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny se zaměřilo na otázky vzdělávání a zaměstnanosti RomůZprávy ze života Romů
19.11.2010Rasová segregace na českých školách pokračujeZprávy ze života Romů
19.11.2010Znepokojení nad novým vedením ministerstva školstvíO Roma Vakeren
19.11.2010O práci na MŠMT a o situaci Romů ve školáchO Roma Vakeren
18.11.2010ČR i přes rozsudek ze Štrasburku stále diskriminujeZprávy ze života Romů
11.11.2010Český školský systém je stále diskriminační a nepružnýZprávy ze života Romů
10.11.2010Vláda vyslechne zprávu o nápravě diskriminace Romů ve vzděláváníZprávy ze života Romů
10.11.2010Vyhlášky proti diskriminaci romských žáků budou nejdříve v lednuZprávy ze života Romů
09.11.2010Romští školáci jsou podle nevládních organizací diskriminovániZprávy ze života Romů
21.05.2010V dodržování lidských práv máme rezervyZprávy ze života Romů
07.05.2010Vzdělání je k životu potřebaO Roma Vakeren
23.04.2010Měla jít do zvláštní školy, dnes má vysokoškolský titulO Roma Vakeren
02.04.2010Více než 30 speciálním školám hrozí zánik. Učí zdravé dětiZprávy ze života Romů
02.04.2010Do speciálních škol se podle ČŠI posílají děti z chudých rodinZprávy ze života Romů
02.04.2010Šup do zvláštní školy!O Roma Vakeren
24.02.2010Ministerstvo školství chce podpořit romské žákyZprávy ze života Romů
23.02.2010Ministerstvo vyčlení desítky milionů na podporu romských žákůZprávy ze života Romů
15.01.2010Neúměrné množství romských dětí se vzdělává v základních školách praktickýchO Roma Vakeren
13.01.2010Romští žáci v Česku stále čelí překážkám ve vzděláváníZprávy ze života Romů
13.01.2010Základní školy praktické by podle AI letos neměly přijímat nové prvňáčkyZprávy ze života Romů
25.11.2009Ministerstvo školství představí opatření proti diskriminaci romských žákůZprávy ze života Romů
25.11.2009Ministerstvo chce Romům zajistit rovný přístup ke vzděláníZprávy ze života Romů
13.11.2009Pokračující segregace v českých školách devastuje životy romských dětíZprávy ze života Romů
25.09.2009Projekt Motivace romských rodičů na poli vzděláváníO Roma Vakeren
04.09.2009Jak pokračuje odstraňování diskriminace ve vzdělávání dětí?O Roma Vakeren
28.08.2009I v roce 2009 trvá segregace romských dětí v ČRO Roma Vakeren
07.08.2009Kampaň UNICEF oslovuje i dárce z řad RomůO Roma Vakeren
10.07.2009Romské děti jsou často zařazovány do speciálních školO Roma Vakeren
23.04.2009Chodil jsem do zvláštní školy, teď plaťteZprávy ze života Romů
28.11.2008Koalice neziskových organizací Společně do školO Roma Vakeren
28.11.2008Andrej Mirga, poradce pro Sinti a Romské záležitosti ve VaršavěO Roma Vakeren
28.11.2008Mnohé romské děti zažívají na škole šikanuO Roma Vakeren
21.11.2008Mezinárodní konference Vzdělání bez bariér – Romské děti v České republiceO Roma Vakeren
21.11.2008Podle ministra školství budou moci romské děti chodit do běžných základních škol až za několik letO Roma Vakeren
21.11.2008Nadace OSF PrahaO Roma Vakeren
21.11.2008Romské děti jsou mnohdy automaticky zařazovány do praktických školO Roma Vakeren
21.05.2008Jaká úskalí může Romům přinést zavedení eura na SlovenskuZprávy ze života Romů
28.11.2007Diskuse o existenci zvláštních škol Zprávy ze života Romů
23.11.2007Je důležité vybrat dětem dobrou školu O Roma Vakeren
23.11.2007Názor Kumara Vishwanathana na rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva O Roma Vakeren
23.11.2007Rozhovor s matkami, které uspěly u Evropského soudu pro lidská práva O Roma Vakeren
23.11.2007Podle Evropského soudu pro lidská práva byly romské děti v českém školství diskriminovány O Roma Vakeren
23.11.2007Segregace ve školství je také určitá forma rasismu O Roma Vakeren
16.11.2007Česká republika porušila právo romských dětí z Ostravska na vzděláníO Roma Vakeren
14.11.2007Romové porazili státZprávy ze života Romů
14.11.2007Zahraniční tisk o soudním sporu mladých Romů s ČR Zprávy ze života Romů
14.11.2007Nejvyšší soudní instance v Evropě shledala existenci diskriminace na českých školách Zprávy ze života Romů
13.11.2007Česká republika prohrála ve Štrasburku spor s mladými Romy Zprávy ze života Romů
20.10.2006Stát se neustále dopouští chyb ve vzdělávání romských dětíO Roma Vakeren
04.10.2006Kvalitní a systematické vzdělávání je klíčem k integraci RomůZprávy ze života Romů
17.03.2006ADRA vyhlásila mezinárodní výtvarnou soutěž pro děti Doma je doma, aneb Kam patřímO Roma Vakeren
10.02.2006Romové prohráli spor u Evropského soudu pro lidská právaO Roma Vakeren
27.05.2005Zkušenosti se sociální reformou na SlovenskuO Roma Vakeren
25.04.2005Romští uprchlíci v Kosovu prý žijí v zamořených táborechZprávy ze zahraničí
21.04.2005Košické sídliště Luník IX. zůstane bez vody, lidé rozhořčeniZprávy ze zahraničí
16.03.2005Romové z východního Slovenska chtějí víc peněz na aktivační práceZprávy ze zahraničí
11.03.2005Obava z emigrace slovenských Romů do ČR se nepotvrdilaO Roma Vakeren
04.03.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
04.03.2005Verdikt zněl: "Základní školu by nezvládla."O Roma Vakeren
03.03.2005Zvláštní školy budou učit jen mentálně postižené a změní názevZprávy ze života Romů
01.03.2005Evropský soud se zabývá údajnou diskriminací romských dětí v ČRZprávy ze života Romů
28.02.2005Slovensko chce ze strukturálních fondů EU pomoci romským osadámZprávy ze zahraničí
27.01.2005Zima v romských osadách na východě SR je někdy bojem o přežitíZprávy ze zahraničí
19.01.2005Karásek varoval před případným snižováním sociálních dávekZprávy ze života Romů
07.01.2005UNICEF pomáhá sirotkům v jihovýchodní AsiiO Roma Vakeren
17.12.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
08.10.2004Podle Mezinárodní organizace pro migraci příliv slovenských Romů do ČR zatím nehrozíO Roma Vakeren
30.09.2004ČT: Vláda dostala kritickou zprávu o situaci slovenských RomůZprávy ze života Romů
19.08.2004Romové, kteří přežili holocaust, začnou dostávat další balíčkyZprávy ze života Romů
01.08.2004Sdružení ADRA odškodňuje Romy, kteří přežili holokaustZprávy ze života Romů
09.07.2004Sdružení ADRA připravilo dar pro Romy, kteří přežili holocaustO Roma Vakeren
02.07.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
30.06.2004Občanské sdružení ADRA připravuje dar pro 850 Romů, kteří přežili holokaustZprávy ze života Romů
25.06.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
25.06.2004Slovenští Romové objektivem Jana Josefa HorváthaO Roma Vakeren
18.06.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
18.06.2004Výstava Romové dnes jako před staletími představí život slovenských Romů zachycený objektivem Jana Josefa HorváthaO Roma Vakeren
10.06.2004Jan Josef Horváth - fotografFotografie
21.05.2004Redaktoři Romano hangos odvezli na Slovensko humanitární pomocO Roma Vakeren
23.04.2004Mareš nevidí důvod k obavám z exodu Romů do ČR po rozšíření unieZprávy ze života Romů
23.04.2004Mareš chtěl zůstat v osadách na východě Slovenska "utajen"Zprávy ze života Romů
02.04.2004Romské organizace z olomoucka uspořádaly sbírku humanitární pomoci pro slovenské romské osadyO Roma Vakeren
02.04.2004Sdružení Romodrom dovezlo humanitární pomoc na SlovenskoO Roma Vakeren
02.04.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
02.04.2004V předvečer Mezinárodního dne Romů proběhne benefiční koncert na podporu slovenských RomůO Roma Vakeren
01.04.2004Sbírka pro slovenské Romy pokračujeZprávy ze života Romů
30.03.2004Pál Csáky zavítal do nové základní školy v Sečovcích na východě SlovenskaFotoaktuality
26.03.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
26.03.2004Koncert Romové Romům nabídne to nejlepší z romské hudby v ČRO Roma Vakeren
25.03.2004Končí celorepubliková humanitární sbírka pro slovenské Romy, kterou zastřešila Mezinárodní romská unieZprávy ze života Romů
19.03.2004Pod názvem O Roma le Romenge (Romové Romům) proběhne v Brně koncert na podporu slovenských RomůO Roma Vakeren
19.03.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
12.03.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
12.03.2004Olomoučtí Romové zorganizovali sbírku na pomoc slovenským RomůmO Roma Vakeren
10.03.2004Obyvatelé mosteckého sídliště Chanov poslali humanitární pomoc Romům na SlovenskoFotoaktuality
05.03.2004Situaci na Slovensku monitoruje Evropské centrum pro práva RomůO Roma Vakeren
05.03.2004Jak se změní situace v romských osadách na Slovensku po reformě sociálních dávek?O Roma Vakeren
05.03.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
01.03.2004Slovenští Romové protestovali proti postupu slovenské vlády v průběhu romských nepokojů a proti plánovanému snížení sociálních dávekFotoaktuality
28.02.2004V Košicích jedná krizový štáb Romského parlamentuFotoaktuality
27.02.2004Mezinárodní romská unie vyhlásila humanitární sbírku na pomoc slovenským RomůmO Roma Vakeren
27.02.2004Sociolog Fedor Gál se tíživou situací v romských osadách zabývá už několik letO Roma Vakeren
27.02.2004Romové z východoslovenské obce Trhoviště hovoří o své tíživé sociální situaciFotoaktuality
27.02.2004Mezinárodní romská unie vyhlašuje sbírku pro slovenské RomyZprávy ze života Romů
27.02.2004Tvrdé sociální reformy na Slovensku vyústily v nepokoje v romské menšiněO Roma Vakeren
27.02.2004Nezaměstnaní slovenští Romové mohou vykonávat veřejně prospěšné práceO Roma Vakeren
27.02.2004Jak situaci na Slovensku vidí zplnomocněnkyně Vlády SR pro záležitosti romské komunity Klára OrgovánováO Roma Vakeren
27.02.2004Romové v Jarovnici bydlí v dřevěných boudách a stavebních buňkáchFotoaktuality
27.02.2004V centru dění na Slovensku pracuje krizový štábO Roma Vakeren
27.02.2004V Levoči začala incidentem v supermarketu Billa série rabování obchodů s potravinamiFotoaktuality
27.02.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
27.02.2004Představitelé romských organizací projednávají situaci na SlovenskuO Roma Vakeren
27.02.2004Vyjádření předsedy Romské občanské iniciativy k situaci na SlovenskuO Roma Vakeren
25.02.2004Romové v Levoči skandovali, že nechtějí rabovat, ale pracovatFotoaktuality
25.02.2004Nepokoje na SlovenskuFotoaktuality
05.09.2003Broumovské děti se připravují na vstup do první třídy v předškolním nultém ročníkuO Roma Vakeren
29.08.2003Sociolog Fedor Gál: zvláštní školy jsou odkladištěm minoritO Roma Vakeren
08.08.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
27.06.2003Konec školního roku v základní škole na Havlíčkově náměstíO Roma Vakeren
25.04.2003Problematické zvláštní školyO Roma Vakeren
28.02.2003Psycholog Slavomil HubálekO Roma Vakeren
16.08.2002ADRA poskytuje humanitární pomoc obětem povodníO Roma Vakeren
05.04.2002Humanitární pomoc pro RomyO Roma Vakeren
25.01.2002ZprávyO Roma Vakeren
26.10.2001Více než polovina romských dětí do zvláštních škol nepatříO Roma Vakeren
26.02.2000Kosovští Romové utíkají z KosovaZprávy ze života Romů
26.02.2000Současná romská komunita v EvropěHistorie
26.02.2000Ostravští Romové žalující školský systém se obrátí na Evropský soudZprávy ze života Romů
10.02.2000Romové podají žalobu k Evropskému soudu kvůli údajné diskriminaciZprávy ze života Romů
03.12.1999Čeští Romové jeli podpořit romské uprchlíky z KosovaZprávy ze života Romů
09.06.1999Ostravští Romové budou žalovat ministerstvo školstvíZprávy ze života Romů
11.05.1999Romové chystají koncert na podporu uprchlíků z KosovaZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Romští terénní sociální pracovníci budou pomáhat drogově závislým
V Praze se školili romští terénní sociální pracovníci, kteří budou docházet do rodin a pomáhat lidem závislým na drogách v ulicích města. Přípravu pořádala společnost Sananim. Jan Mišurec oslovil vedoucí doléčovacího centra Sananimu Pavlu Dolanskou, která nám k tomuto projektu prozradila více.

Mgr. Pavla Dolanská (Foto: www.sananim.cz) "Tento kurz navštěvuje zhruba 11-12 osob. Jeho hlavní náplní je vzdělávání pro práci s uživateli návykových látek. Kurz je zaměřen na individuální práci s uživatelem a také na jeho rodinu, na práci s rodiči a jinými osobami, které s nimi přijdou do styku. Jsou tam lidé, kteří se v praxi pohybují, mají své klienty a i o nich v rámci kurzu hovoříme."

Pavla Dolanská nám také řekla, že přesné počty Romů závislých na drogách se nevedou.

"Každé zařízení by Vám bylo schopno nějakým odhadem říct kolik má romských klientů, ale je fakt, že speciálně romští uživatele mají potíže kontaktovat se s nějakou oficiální institucí. Takže asi vůbec největší spektrum těchto klientů najdeme právě v nízkoprahových programech a hlavně v terénních programech. Proto vlastně také školíme terénní pracovníky, kteří klienty vyhledávají přímo v jejich přirozeném prostředí. Ale netroufám si vůbec říct nějaký skutečný odhad kolik romských závislých můžeme třeba v Praze potkat."

To nám řekla Pavla Dolanská vedoucí z doléčovacího centra Sananimu. Jan Mišurec si pozval k mikrofonu terénní pracovnici Natálii Šolínovou a zeptal se proč se školení zúčastnila.

"No tak za prvé, přivedlo mě tam to, že když to člověk vidí, že se mladí lidé ničí drogami a hodně mladých lidí na tohle umírá. Druhá věc, která mě tam přivedla je to, že mám dceru, které je 19 1/2 let a neuměla bych si představit, kdyby se to mělo stát jí. Nějak pomoct, dát těm lidem pomoc, nejen třeba dceři."

"Jak hodnotíte toto školení?"

"Hodnotím ho celkem dobře, protože to co člověk neví, tak se tam vlastně doučí. To už třeba ti druzí mají za sebou a mohou nám říct co a jak. Jak do toho a jak těm lidem vlastně pomoct z té krize, z té nouze.

"Nemáte strach z takovéto práce?"

"Celkem mám, protože nevím, co všechno se dá o těch lidí čekat, protože lidé jsou všelijací. Sto různých lidí, sto různých povah."

"Potkala jste už nějaké drogově závislé třeba ve svém životě?"

"Ano, určitě ano. Pravě že spoustu, spoustu mých kamarádu, kamarádek. Vím, že to vždy začnou lidé dělat z toho důvodu, že mají třeba problém a neumí se z něj dostat. Tak začnou s drogami a pak už nemají úniku. Jdou třeba na léčení, ale většinou se vrací zpátky do toho koloběhu."

"Co podle Vás člověk musí udělat, aby se zbavil té závislosti na droze?"

"Hlavně mít pevnou vůli, takovou, aby s tím přestali a také ta různá centra další péče."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
04.07.2015Už devítileté děti mají zkušenosti s drogamiO Roma Vakeren
31.03.2015Nízkoprahový klub Pavlač získal cenu ČASovaná botaZprávy ze života Romů
23.08.2014Sdružení YMCA provozuje terénní program zaměřený na děti a mládežO Roma Vakeren
06.03.2014Organizace Progressive oslaví deset let od založení benefičním koncertem v pražské Malostranské beseděZprávy ze života Romů
22.06.2013Časovaná bota je cena pro pracovníky nízkoprahových sociálních služebO Roma Vakeren
26.01.2013Když dítě propadne drogámO Roma Vakeren
19.01.2013O projektu Drogy k životu nepotřebujemeO Roma Vakeren
13.01.2013Míra užívání drog u mládeže klesáO Roma Vakeren
05.01.2013Jaká je současná drogová scénaO Roma Vakeren
10.03.2012Jihlavské organizaci, která pomáhá Romům, hrozí zánikO Roma Vakeren
05.02.2011Od třinácti let na drogách...O Roma Vakeren
19.11.2010Romský terénní program o. s. Sananim pomáhá toxikomanůmO Roma Vakeren
12.11.2010Sananim bojuje proti závislosti na drogáchO Roma Vakeren
14.08.2009Kontaktní centrum Most nabízí radu i pomocO Roma Vakeren
31.07.2009Ptát se lidí přímo, co potřebujíO Roma Vakeren
24.07.2009Je zapotřebí více terénních pracovníkůO Roma Vakeren
24.04.2009V Brně chodí stále více dětí do školy pod vlivem drogO Roma Vakeren
26.01.2007Sdružení Sananim v terénu pracuje s drogově závislýmiO Roma Vakeren
27.10.2006Terénní sociální pracovníci sdružení Romodrom pomáhají vězňůmO Roma Vakeren
20.10.2006V rámci projektu Romodrom pro regiony bude poskytována terénní sociální práce ve čtyřech krajíchO Roma Vakeren
01.09.2006Romské děti z Prahy 3 se rekreovaly v jižních ČecháchO Roma Vakeren
25.08.2006Terciální prevence drogové závislostiO Roma Vakeren
18.08.2006Léčebny pro drogově závisléO Roma Vakeren
11.08.2006Drogy a dluhyO Roma Vakeren
04.08.2006Co je to závislost?O Roma Vakeren
28.07.2006Co znamená sekundární prevence?O Roma Vakeren
21.07.2006Drogy a mýtyO Roma Vakeren
14.07.2006K primární prevenci drogové závislosti patří i diskuse se žáky školO Roma Vakeren
14.07.2006Policista Andrej Ferenc se připravuje ke studiu na vysoké školeO Roma Vakeren
30.06.2006Mládež, alkohol, cigarety a drogyO Roma Vakeren
07.04.2006Seminář Práce s Romy v nízkoprahových zařízeních pro děti a mládežZprávy ze života Romů
15.07.2005Drogy jsou v romské komunitě nekontrolovatelnou zbraníO Roma Vakeren
01.07.2005Romské kapely vystoupily na koncertu proti drogámO Roma Vakeren
24.06.2005V pražských ulicích působí romští drogoví terénní pracovníciO Roma Vakeren
25.03.2005Bývalé sociální pracovníky sdružení Host převezme nová společnost StromyO Roma Vakeren
22.03.2005V Chomutově bude i letos pomáhat Romům terénní pracovníkZprávy ze života Romů
09.02.2005Pro sociálně ohrožené děti pracuje v Bruntále streetworkerZprávy ze života Romů
28.01.2005Říká se, že Romové drogy berou, ale neprodávajíO Roma Vakeren
28.01.2005Organizace Host pomáhá Romům závislým na drogáchO Roma Vakeren
14.01.2005Stále více Romů má problémy se závislostí na drogáchO Roma Vakeren
10.12.2004Skupina Bengas uspořádala koncert proti drogámO Roma Vakeren
06.08.2004V Lounech působí pouze jedna romská terénní pracovniceO Roma Vakeren
18.06.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
07.06.2004Výzkum: Romové začínají s drogami v mladším věku než ostatníZprávy ze života Romů
19.03.2004Zpěváci Ladislav Boldy a Daniel Landa si s vězni povídali o drogáchO Roma Vakeren
20.02.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
19.12.2003Teen Challenge připravuje pro své klienty oslavy VánocO Roma Vakeren
12.12.2003V Trojském zámečku v Praze se setkali absolventi programu Teen Challenge a jejich rodiny s hostyO Roma Vakeren
28.11.2003Protidrogová prevenceO Roma Vakeren
26.09.2003V pražském paláci YMCA se bude promítat film Grofo o problematice drogO Roma Vakeren
05.09.2003V Praze vznikne nové kontaktní středisko pro uživatele drog romské národnostiO Roma Vakeren
13.06.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
09.05.2003I mezi Romy přibývá drogově závislýchO Roma Vakeren
07.03.2003Kristián DrapákO Roma Vakeren
21.02.2003Už čtyři roky pracuje romské komunitní centrum v LiberciO Roma Vakeren
20.09.2002Romské středisko Drom z Brna připravuje školení terénních sociálních pracovníkůO Roma Vakeren
13.09.2002Rozhovor o drogáchO Roma Vakeren
19.07.2002ZprávyO Roma Vakeren
23.11.2001OstravaO Roma Vakeren
02.11.2001VsetínO Roma Vakeren
30.08.2001Olaští Romové chtějí ve středu v Ostravě zvolit nového králeZprávy ze života Romů
17.08.2001Sbírka pro diagnostické ústavy u veřejnosti nenachází podporuO Roma Vakeren
15.06.2001ŠtrasburkO Roma Vakeren
25.05.2001Stát přispěl na práci romských terénních pracovníků v OstravěZprávy ze života Romů
25.05.2001Romové a drogyZprávy ze života Romů
25.05.2001ZprávyO Roma Vakeren
18.05.2001ChebO Roma Vakeren
11.05.2001O Roma VakerenO Roma Vakeren
11.05.2001OlomoucO Roma Vakeren
11.05.2001Podané ruce pro drogově závislé RomyO Roma Vakeren
20.04.2001PrahaO Roma Vakeren
05.05.2000V Praze se konal seminář o užívání drog mezi RomyZprávy ze života Romů
26.02.2000Projekt "Olašská rodina"Prevence kriminality
26.02.2000Projekt primární až terciální drogové prevence PRO 1998Prevence kriminality
14.08.1998JestřebíZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Obchůdek Romen oslaví své druhé narozeniny
Zítra oslaví obchůdek Romen, který sídlí v Nerudově ulici v Praze své druhé výročí. Jaké budou oslavy prozradila - Marii Vrábelové - Pavlína Radlová.

Foto: Jana Šustová "V obchůdku se chystají narozeniny, které máme 4. 12., v sobotu, od 15 hod. Je to v podstatě takové vyvrcholení toho letošního roku. Sezveme tam spoustu známých lidí i neznámých. Bude tam zpívat pan Biháry, povídat bude paní Hybšmanová/Hybšmannová, myslím, že to bude velmi příjemné odpoledne."

"Za ty dva roky, změnilo se něco?"

"Změnilo. Změnilo se obsazení obchůdku, ale jinak si myslím, že ani ne, že se to tak usídlilo a je to v podstatě stejné. Máme teď ale spoustu nového zboží. Máme nové knížky, cd. Těch cd je tam teď už tolik, že se nám to tam ani nevejde. Máme prostě hodně moc nového zboží."

"Máte něco k Vánocům připraveného speciálně?"

"Speciálně máme krásné vánoční ozdoby."

"A ty dělal kdo?"

"Ty nám nedělal přímo nějaký romský výrobce, ale spíš je to jakoby doplňkem, tou barvou a tím vším okolo takový, myslím si, krásný doplněk toho našeho prodeje."

"Kdo s Vámi spolupracuje? Nebo kdo Vám teď momentálně dodává své zboží?"

"Dodávají nám spousty výrobců, mimo jiné pan Dzurko samozřejmě, pan David Husár z Jablonce nad Nisou. Dodává nám pan Gadžor krásné sošky, pan M....... nádherné sošky, dřevěné. Je to prostě hodně moc výrobců, nerada bych na někoho zapomněla, je jich opravdu hodně."

"Je tam třeba i něco pro děti?"

"Pro děti máme samozřejmě korálky, dřevěné výrobky a jsou tam také hlavně výrobky od dětí. A ty jsou samozřejmě také pro děti. Myslím, že si tam vybere každý."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
30.09.2005Obchůdek Romen se snad znovu otevře spolu s romskou kavárnouO Roma Vakeren
08.09.2005Loučení s Obchůdkem Romen v Nerudově uliciFotoaktuality
02.09.2005Obchůdek Romen končíO Roma Vakeren
03.06.2005V obchůdku Romen se prezentovaly romské řemeslnice a výtvarniceO Roma Vakeren
25.02.2005Obchůdek Romen se představil na veletrhu Holiday WorldO Roma Vakeren
13.08.2004Lidé obdivují obchůdek RomenO Roma Vakeren
28.11.2003Romský obchůdek Romen oslaví své první výročíO Roma Vakeren
20.06.2003Již půl roku je otevřen romský obchůdek RomenO Roma Vakeren
25.04.2003Na veletrhu Svět knihy byl i stánek s romskou a romistickou literaturouO Roma Vakeren
03.01.2003Přehled událostí uplynulého rokuO Roma Vakeren
06.12.2002V Praze byl otevřen romský obchůdek RomenO Roma Vakeren
06.12.2002Dr. Hana FrištenskáO Roma Vakeren
04.12.2002V Praze byl otevřen první obchod, který se specializuje na romské výrobkyFotoaktuality
Obchůdek Romen je první svého druhu ve střední EvropěKontakty
KhamoroHudba

=[ Reportáž ]=
Tyfloservis nabízí služby lidem s postižením zraku
Společnost Tyfloservis nabízí praktickou pomoc a poradenství lidem s postižením zraku. Nevidomí se potýkají s mnoha problémy, často také nemohou sehnat práci. Romové často nevědí jaké existují pomůcky a jak si je mohou opatřit. Alarmující jsou navíc také počty zrakově postižených. Janu Mišurcovi to řekl ředitel Tyfloservisu Josef Cerha.

"Nejčastější výskyt těžce zrakově postižených je někde ve střední Africe a v jižní Asii. Světová zdravotnická organizace udává, že ve světě to může být až 45 milionů nevidomých, což je obrovské číslo. A k tomu můžeme s klidným svědomím přičíst dalších asi 150 milionů slabozrakých. Co se týče našich zemí, tak ty příčiny jsou asi následující - něco padá na vrub vrozeným chorobám, něco padá na vrub úrazům, jisté procento zabírá takový nepříznivý důsledek těžkého stupně cukrovky, něco bude tzv. glaukom, nebo-li zelený zákal a v poslední době přibývá hodně makulární degenerace věkem podmíněné, to je taková choroba, která se projevuje až ve vyšším věku."

"Vás se také toto postižení dotklo, jak k tomu došlo?"

"Já sám můžu říct, že jsem vážně postižený, je to takové stadium těžké slabozrakosti. Znamená to, že něco vidím, jsem schopen rozlišit siluety lidí, ale na to abych rozpoznal o koho jde, abych viděl do obličeje, to ne. Mám vážné problémy se čtením. Já sám jsem začal navštěvovat běžnou školu, v té době jsem dobře viděl. Ta vada se mi vážně projevila až tak kolem té čtvrté, páté třídy, takže jsem měl možnost se naučit číst a psát. No a od té doby se potýkám s tím vážnějším postižením, čili mám i tuhle osobní zkušenost."

"Nabízíte celou škálu služeb, řekněte nám jaké to jsou?"

Foto: Jana Šustová "Souvisí to právě s osamostatněním a s tou schopností být co nejvíce nezávislý na pomoci druhých. Jsou to dovednosti související právě s péčí o sebe a o svou domácnost, tzv. sebe-obsluha. Třeba i péči o malé dítě a takovéhle samé praktické věci. Další takovou velkou sférou je pomoc těm, kteří mají problémy se samostatnou chůzí. S tím, jak se orientovat v prostoru. A další takovou velkou oblastí, kde můžeme těžce postiženým pomoct je výuka čtení a psaní bodového písma, která začíná rozcvičením hmatu, což je smysl, který může hodně nahradit a hodně pomoct tam, kde oči nestačí."

"Určitě těch pomůcek bude celá řada, takových těch praktických pro život?"

"K tomu všemu, co jsem tady povídal a ještě k některým dalším oblastem patří celá řada pomůcek, se kterými s samozřejmě ten dotyčný seznamován a zároveň mu pomůžeme tu pomůcku získat. Jsou různého druhu, některé jsou založeny na výstupu hmatovém nebo hlasovém, zvukovém. Jsou to různé budíky, majáčky, které hovoří. Posluchači možná někdy zaslechli, že tramvaj hovoří. Ven se ozve "tramvaj číslo 22, směr Bílá Hora". Tak to je služba pro nevidomé. Oni mají takovou vysílačku, kterou mohou tohle hlášení spustit. Stejně takhle jsou označovány třeba stanice metra, některé významné instituce a tak dále."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
17.09.2010Děti z Jedličkova ústavuO Roma Vakeren
14.05.2008S vodicím psem o mety nejvyššíZprávy ze života Romů
25.05.2007Sdružení Helppes provádí výcvik psů pro klienty s různými postiženímiO Roma Vakeren
20.10.2006V pražských ulicích proběhla sbírka Bílá pastelka pro nevidoméO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Jak se na Vánoce připravuje Vladimír Oláh?
V neděli zapálíme na adventním věnci už druhou svíčku. Jak se Romové připravují na Vánoce, tak na to se Patrik Kraus zeptal jedné z nejvýraznějších romských křesťanských osobností Vladimíra Oláha - předsedy Matice romské.

Foto: Jana Šustová "Hlavně duchovně. Připravují si své domovy, připravují se rodiny a očekávají v tichosti, v rodinné atmosféře příchod Pána Ježíše Krista."

"Jaké zvyky se udržovaly ve Vaší rodině v době adventní? Můžete vzpomenout na své dětství?"

Vladimír Oláh (Foto: Jana Šustová) "Sušily se oříšky, které se rozdávali v době adventní a také na Vánoce se dávali. Používali se jako materiál na výrobu koláčů, peklo se cukroví atd."

"Jak se Vy sám připravujete na vánoční svátky nyní?"

"Modlím se, každou neděli jdu do kostela, zapaluji svíčku na adventním věnci a připravuji se na Štědrý večer. Pokud mi zdraví dovolí, půjdu i na půlnoční mši."

"Co připravujete na vánoční svátky?"

"Pro děti a dospělé připravuji besídku, na které bude i hudba."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
26.12.2015Ignác Zima vzpomíná na vánoční koledování a vinšováníO Roma Vakeren
19.12.2015Arnošt Vintr vzpomíná, jak přeživší Romové slavili po válce VánoceO Roma Vakeren
12.12.2015Vzpomínky na VánoceO Roma Vakeren
05.12.2015O svátečních chvílích s cukrovímO Roma Vakeren
20.12.2014U vánočního stolu v rodině Davida Tišera nikdy nechybí ten, kdo nemůže slavit Štědrý večer se svojí rodinouO Roma Vakeren
20.12.2014Marie Absolonová z Brna vzpomíná na Vánoce mezi chudými Romy na východě Slovenska před pár desítkami letO Roma Vakeren
20.12.2014Romové slavívali Vánoce s mnoha příbuznýmiO Roma Vakeren
06.12.2014Vánoce v rodině Věry DžurbanovéO Roma Vakeren
28.12.2013S Davidem Stojkou o vánočních zvycích a vzpomínkách na dětstvíO Roma Vakeren
21.12.2013Vánoce chudých Romů na východě Slovenska ve vzpomínkách Marie AbsolonovéO Roma Vakeren
21.12.2013Na Vánoce se Romové svátečně oblékli a chodili koledovatO Roma Vakeren
21.12.2013Andrej Giňa vypráví, co si Romové na Vánoce vinšovaliO Roma Vakeren
21.12.2013Vánoční zvyky Romů z Východního SlovenskaO Roma Vakeren
14.12.2013Adventní zamyšlení evangelického faráře Mikuláše VymětalaO Roma Vakeren
14.12.2013Jak slaví Vánoce hudebník Antonín GondolánO Roma Vakeren
29.12.2012Vánoce v rodině Jiřiny Somsiové z OstravyO Roma Vakeren
22.12.2012Vánoční zvyky v rodině Vladimíra SuchánkaO Roma Vakeren
12.02.2012Jaroslav Balvín věnoval svou výstavu zesnulému spisovateli Vladu OláhoviO Roma Vakeren
04.02.2012Zemřel romský spisovatel a básník Vlado OláhO Roma Vakeren
17.12.2011Vánoční zvyky Romů na středním SlovenskuO Roma Vakeren
17.12.2011Vánoce v rodině kuchařky Heleny DavidovéO Roma Vakeren
17.12.2011Romští muzikanti dříve obcházeli na Štědrý den rodiny místních ne-RomůO Roma Vakeren
23.12.2010V rodině Vladimíra Suchánka se ještě dodržují vánoční tradiceO Roma Vakeren
03.12.2010Vánoční dílny s romskými umělci v Muzeu romské kulturyO Roma Vakeren
03.12.2010O Vánocích i o romštině s Májou ZajacovouO Roma Vakeren
18.12.2009Zpěvačka Anička Fečová vzpomíná na Vánoce na východním SlovenskuO Roma Vakeren
18.12.2009O Vánocích v rodinách pracovníků sdružení DženoO Roma Vakeren
18.12.2009Vánoce v rodině zpěvačky Idy KelarovéO Roma Vakeren
11.12.2009Vánoce ve vzpomínkách zpěvačky Eliny MachálkovéO Roma Vakeren
10.07.2009Vladimír Oláh - básník z osadyO Roma Vakeren
19.12.2008Vánoce v rodině Agnesy OláchovéO Roma Vakeren
19.12.2008Ivan Veselý o smyslu oslav vánočních svátkůO Roma Vakeren
19.12.2008Jak se slavily Vánoce v romské rodině v BardějověO Roma Vakeren
19.12.2008Štědrý den v pěstounské rodiněO Roma Vakeren
19.12.2008Mnozí Romové neoslaví Vánoce doma, protože se rozhodli emigrovatO Roma Vakeren
19.12.2008Vánoční přání Vlado OláhaO Roma Vakeren
21.12.2007Prohlídka vánoční výstavy s názvem "Kolik je v nás člověka" O Roma Vakeren
21.12.2007Jaké romské tradice dodržuje o Vánocích rodina Marie Gailové O Roma Vakeren
21.12.2007Sdružení Český západ uspořádalo předvánoční Putování k Betlému O Roma Vakeren
21.12.2007Romské vánoční zvyky přibližuje výstava v Muzeu romské kultury O Roma Vakeren
21.12.2007Štědrý den začíná v mnoha romských rodinách návštěvou hřbitova O Roma Vakeren
21.12.2007Pod štědrovečerní stůl Romové dávali slámu O Roma Vakeren
14.12.2007Na vánoční výstavě v Brně najdete i recepty na romská jídla O Roma Vakeren
26.11.2007Vánoční výstava „Kolik je v nás člověka?“ Zprávy ze života Romů
31.08.2007Před sedmnácti lety založil Vladimír Oláh Matici romskouO Roma Vakeren
22.12.2006Vánoce u Romů pravoslavného vyznáníO Roma Vakeren
22.12.2006Na prvním místě je rodinaO Roma Vakeren
22.12.2006Typické romské tradice rychle mizíO Roma Vakeren
22.12.2006Štědrovečerní večeře v romských rodináchO Roma Vakeren
25.08.2006Vyšla nová sbírka poezie Vlado Oláha s názvem "Naše cesta za světlem"O Roma Vakeren
27.06.2006V Muzeu romské kultury proběhne setkání se třemi romskými básníkyZprávy ze života Romů
23.12.2005Vánoce v romských rodináchO Roma Vakeren
23.12.2005Co znamenají Vánoce pro dětiO Roma Vakeren
23.12.2005Štědrovečerní hostinaO Roma Vakeren
03.06.2005Vlado Oláh připravuje vydání další sbírky svých básníO Roma Vakeren
17.12.2004Vánoce v rodině cizincůO Roma Vakeren
17.12.2004Jak Romové slaví VánoceO Roma Vakeren
17.12.2004Pražané si mohou do svých domovů odnést Betlémské světloO Roma Vakeren
17.12.2004V hlavním městě probíhají tradiční charitativní akceO Roma Vakeren
17.12.2004Jak oslaví Vánoce pražští bezdomovci?O Roma Vakeren
17.12.2004Ve věznicích nejsou Vánoce příliš veseléO Roma Vakeren
17.12.2004Liberecké děti připravují vánoční pásmo s Dušanem KotláremO Roma Vakeren
10.12.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
10.12.2004Český rozhlas uspořádal sbírku hraček pro děti z dětských domovůO Roma Vakeren
09.04.2004Během celostátní konference Mezinárodní romské unie byly oceněny osobnosti, které přispěly k rozvoji romské komunityO Roma Vakeren
19.12.2003Jak slavili Vánoce Romové na východním SlovenskuO Roma Vakeren
19.12.2003Teen Challenge připravuje pro své klienty oslavy VánocO Roma Vakeren
19.12.2003Mnoho dětí z dětských domovů prožije Vánoce s vychovateli a "tetami"O Roma Vakeren
19.12.2003Vánoce v rodině ředitelky Muzea romské kultury v Brně Jany HorváthovéO Roma Vakeren
19.12.2003Na Vánoce si romské rodiny vzájemně pomáhají a navštěvují seO Roma Vakeren
19.12.2003Co vařili na Vánoce ruští a ukrajinští RomovéO Roma Vakeren
19.12.2003Vánoce u slovenských RomůO Roma Vakeren
19.12.2003Sváteční slovoO Roma Vakeren
30.01.2003Jak slavili Vánoce Romové v bývalém ČeskoslovenskuRomské tradice
20.12.2002Oslavy Vánoc se měníO Roma Vakeren
20.12.2002Předválečné romské VánoceO Roma Vakeren
13.12.2002O opuštěných dětech...O Roma Vakeren
06.12.2002Na Pražském hradě opět svítí vánoční stromO Roma Vakeren
15.11.2002Vlado Oláh z Matice romskéO Roma Vakeren
21.12.2001Jak slaví Romové Vánoce v různých koutech světaO Roma Vakeren
21.12.2001Vánoce ve věznicíchO Roma Vakeren
21.12.2001Emilie Machálková vypráví o VánocíchO Roma Vakeren
21.12.2001Do budovy Českého rozhlasu dorazilo světlo z BetlémaO Roma Vakeren
14.12.2001Na pražském Žofíně proběhl charitativní koncert Děti dětemO Roma Vakeren
30.11.2001Pod Stromem splněných přání našly dárky i romské dětiO Roma Vakeren
26.02.2000PišotTradice
10.07.1998PrahaZprávy ze života Romů
PhDr. Vladimír Oláh - básníkLiteratura
Romská literaturaLiteratura

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Naladit si nás můžete opět za týden v pátek ve 20.05 na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. V úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií. Naše vysílání O Roma vakeren čili Romové hovoří najdete také na internetu na adrese www.romove.cz.

Příště vám nabídneme aktuality ze života Romů a nebude chybět ani romská muzika.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Richard Samko.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vakeren. Ada šuniben predal tumende.

Prožijte příjemný večer a klidný víkend.

Romale but bacht te sasťipen. Ačhen Devleha.

Obsah článku:
Reportáž:  Pražské Kongresové centrum bylo dějištěm prvního castingu soutěže Miss Gypsy World
Reportáž:  Sdružení 21 zajišťuje bezplatné mamografické vyšetření
Reportáž:  Češi v rámci projektu "Rodina od vedle" pozvali na oběd cizince
Zprávy: 
Reportáž:  Romští terénní sociální pracovníci budou pomáhat drogově závislým
Reportáž:  Obchůdek Romen oslaví své druhé narozeniny
Reportáž:  Tyfloservis nabízí služby lidem s postižením zraku
Reportáž:  Jak se na Vánoce připravuje Vladimír Oláh?

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz