Vyhledávání
7.6.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, kterou vede Anna Poláková. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý pátek od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz.Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Pale hin parašťovin u amen sam pale tumenca. Jek ora šunena amaro vakeriben "O Roma vakeren"!

Připravili jsme pro Vás celou hodinu aktualit a zajímavostí ze života Romů a nebude chybět ani romská hudba.

The adaďives predal tumende kerďam reporty, andalo amaro dživipen. Phenaha tumenge nevimata u šunena the romane giľa - šukar šuniben.

Peršo tumenge phenaha palo romane media. Džana amenca Prahate pre vystavka, kaj o Roma thode avri sa, so keren o romane žurnalisti ka mende the andre aver thema.

Nejdříve se společně vydáme do pražské kavárny - Medúza na výstavu nazvanou - Romský tisk včera a dnes. Poprvé se tak veřejnosti představují okolnosti vzniku a existence romského tisku v Čechách i zahraničí.

Tiž tumen dodžanena so tumen šaj dodžanen andro Romano hangos, savo den avri o Roma Brnastar.

Dozvíte se i jaké informace nabízí 14-ti deník Romano hangos, který vydávají Romové v Brně, a co vysílá romské internetové - Radio Rota, které tento týden oslavilo své druhé výročí.

Mek adaďives vakeraha pale romani grupa Terne čhave the pal lengero nevo CD, tiž adaďives phučľam, so le Romenge andža e demokracia u vakerhas palo Roma le grofoha Karel Ferdinand Kinski. Amaro šuniben zaphandaha vičindoneha.

V druhé polovině O Roma vakeren se vydáme na křest cd skupiny Terne čhave, s romským podnikatelem se zamyslíme nad vývojem situace Romů za poledních patnáct let a slovo dostane také hrabě - Karel Ferdinad Kinský. Tolik namátkou z programové nabídky a teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Richard Samko.


=[ Reportáž ]=
V Praze probíhá výstava "Romský tisk včera a dnes"
Občanské sdružení Romea připravilo výstavu s názvem "Romský tisk včera a dnes". Poprvé se veřejnosti představují okolnosti vzniku a existence romského tisku v Čechách i zahraničí. Kromě nejrůznějších romských titulů si můžete prohlédnout také fotografie dokládající existenci těchto periodik a dva roky existence měsíčníku Romano voďi (Romská duše). Expozici je k vidění v pražské kavárně Medúza. Více Janu Mišurcovi řekla předsedkyně sdružení Romea Jarmila Balážová.

Romano voďi č. 10, 2004 "Smyslem je poprvé v životě poodhalit historii a zákulisí vzniku prvních romských tištěných medií ve světě i u nás v České republice. My se tou aktivitou jako občanské sdružení Romea připojujeme k výzvě "S komunity se nemluví" a to především proto, že svoboda slova a také možnost vydávání nějakých národnostních titulů právě v době komunismu nebyla možná. Doufáme, že Medúzu navštíví zase jiné publikum, než které my oslovujeme třeba prostřednictvím toho našeho časopisu Romano voďi nebo serveru Romea a budou si tak moci prohlédnout fotografie a časopisy, které dokladují tu existenci romských medií a doufáme, že to zase objeví teoreticky nové potenciální objevitele toho romského tématu a tím pádem i té vzájemné komunikace."

"Je podle Vás romských medií dostatek v dnešní době a jaký je vlastně podle Vás ten nejdůležitější smysl těchto medií?"

"To je velmi složitá otázka, jestli jich je dostatek. Mě především trápí to, že pokud budeme hovořit o romském periodickém tisku, ale konec konců i o internetových serverech nebo internetových radiích, tak že jejich velmi bolavým místem je to, že majitelé a vydavatelé musejí shánět finance. A ty finance se neshánějí jednoduše, což znamená, že ta existence je neustále ohrožena a já mám radost, že už existují. Jsem opravdu trochu smutná z toho, že každoročně musejí shánět ty finance, ale myslím si, že jejich smyslem je hned několik věcí současně, jednak uveřejňovat informace, které nemají šanci se kvůli "nedůležitosti" dostat se na přední stránky českých deníků nebo do zpravodajství českých medií, českých televizí, rozhlasů. To je jedna funkce, druhá funkce je taková vzdělávací, informační, na jedné straně posílit sebevědomí Romů, aby si uvědomili, že i jejich jazyk může být tím skutečně, kterým se dá psát, ve kterém se dá publikovat, ve kterém se dá vysílat. Na druhé straně, že i v romštině se dá reagovat třeba komentářem na nějakou politickou událost. A já doufám, že posláním všech romských novinářů nebo takovým úkolem je i vytváření komunikace a komunikačního mostu mezi českými a romskými medií, protože právě v tom já vidím budoucnost v tom, že budou spolu spolupracovat tyto dva břehy, mohu-li to tak nazvat a to, že se budou snažit bourat ty stereotypy na obou těch březích, že se bude v budoucnosti objevovat mnohem víc romských tváří ať už v pozici hlasatelů, moderátorů, dramaturgů, ale třeba také v pozici dotazovaných lidí v rámci anket nebo soutěžících lidi v jednotlivých typech pořadů a tak dále..."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
25.06.2016Po dvouleté pauze začal opět vycházet magazín Romano voďi - Romská dušeO Roma Vakeren
21.11.2015Neziskové organizace Slovo 21 a Romea letos pomohly najít práci 25 nezaměstnaným Romům z PrahyO Roma Vakeren
30.11.2013Internetová média zhoršila obraz Romů ve společnostiO Roma Vakeren
05.10.2013Internetová burza práce o. s. Romea slouží nejen RomůmO Roma Vakeren
21.09.2013Buď elitou, buď vzorem, zapoj se!O Roma Vakeren
29.12.2012Sdružení Romea získalo cenu Alice Garrigue MasarykovéO Roma Vakeren
23.08.2012Příručka Druhá směna pomůže učitelům s výukou o RomechO Roma Vakeren
17.12.2011Soutěž Menšiny mezi námi už poosmé zná své vítězeO Roma Vakeren
23.07.2011Sdružení Romea přerušilo spolupráci s Odborem bezpečnostní politiky Ministerstva vnitraO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Romano hangos jsou nejznámější romské noviny v ČR
Na výstavě "Romský tisk včera a dnes", kterou můžete navštívit v pražské kavárně - Medúza jsou zastoupeny různé tituly. Nejznámější romské noviny v Česku nesou název Romano hangos. Kolega Mišurec oslovil jejich redaktorku - Kateřinu Danyiovou.

Romano hangos "Pro Romano hangos už pracuji pět let, zabývám se zpravodajstvím, mám na starosti reportáže a navíc dělám ještě grafiku."

"Jaké články, jaké informace přinášejí tyto noviny?"

"V podstatě je to to zpravodajství. Hlavně pokrýváme celou Českou republiku, takže na mě je zpracovat a pak monitorovat vlastně, vše co se děje v romské komunitě."

"Jak se dostávají tyto noviny ke čtenářům?"

"To je velký problém, protože na distribuci je strašně málo peněz. Ty dotace nejsou až tak vysoké, ale já doufám, že se to změní. No, jak se dostávají k Romům. Především, když jedeme na nějakou akci, tak tam Romano hangos se snažíme co nejvíce protlačit dopředu a zviditelnit se. A potom máme stálou skupinu odběratelů."

"Zasíláte poštou?"

"Určitě."

"Kdyby tedy měl někdo zájem o tyto noviny, jak si je může objednat?"

"Může si je objednat na adrese: Francouzská 84, 602 00 Brno anebo na mailu: rhangos@volny.cz anebo na webových stránkách Ještě jednou internetová adresa: www.romanohangos.cz."

Ještě jednou internetová adresa: www.romanohangos.cz. Redakce Romano Hangos sídlí ve Francouzská ulici v Brně a tam směřuje i naše pozvánka a to na vernisáž výstavy romských výtvarných umělců, kterou 24. listopadu zahajuje Muzeum romské kultury. Ale vraťme se k romským médiím.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
10.07.2009Romano hangos patří k hlavním romským médiím v ČeskuO Roma Vakeren
10.07.2009Jak mají vypadat noviny pro Romy?O Roma Vakeren
17.10.2008Měsíčník Romano hangos opět vycházíO Roma Vakeren
21.05.2004Redaktoři Romano hangos odvezli na Slovensko humanitární pomocO Roma Vakeren
21.05.2004Představujeme Janu Kabeláčovou ze čtrnáctideníku Romano hangosO Roma Vakeren
20.02.2004Romano hangos jsou jediné romské noviny v ČRO Roma Vakeren
02.01.2004Týdeník Romano hangos - Romský hlasO Roma Vakeren
28.02.2003Brno každoročně vyčleňuje z rozpočtu peníze na podporu činnosti národnostních menšinO Roma Vakeren
07.12.2001Slovenská menšina v ČR má svůj časopisO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Rádio Rota oslavilo druhé výročí své existence
Aktuality a různé zajímavosti ze života Romů nabízí také romské internetové rádio Rota, které včera oslavilo své druhé výročí. Za tu dobu si získalo své stálé posluchače nejen u nás, ale i ve Velké Británii, Kanadě, Austrálii a v dalších zemích. Patrik Kraus si o tom povídal se šéfredaktorkou Ivetou Demeterovou.

"Naše rádio je rádio, které je pro Romy, ale nejen pro ně. Chceme, aby nás poslouchali všichni, kteří si nás chtějí naladit, kteří mají rádi romskou hudbu, zajímavosti z romského světa a všechny ty perličky kolem Romů."

"Kdybyste měla bilancovat ty dva roky vysílání, jaké byly?"

"Byla to a je to stále práce, která nás baví. Máme se stále co učit, protože nikdy nemůžeme nikdo z nás říci, že jsme úplně dokonalí. Jsme lidi, kteří táhnou za jeden provaz a chceme, aby nás lidi poslouchali. Ta práce nekončí tím, že jdeme domů a zavřeme za sebou dveře, my i doma přemýšlíme nad tématy. Ve svých volných chvílích i o víkendu jezdíme natáčet, aby právě naši posluchači měli co poslouchat."

"Kolik máte posluchačů?"

"V žebříčku Top listu, což je vlastně seznam internetových rádií, která jsou v Top listu evidovaná, jsme na takové té 8-10 pozici a denně je připojených takových 250 lidí."

"Co připravujete do budoucna nového?"

"Naším největším přáním je to, abychom se šířili vzduchem. Abychom nezůstali jenom internetovým rádiem, ale všechno je to o penězích. V listopadu jsme nasadili nový pořad, který se jmenuje Manuša. Přemýšlíme dále o hudebním bloku, který by byl cca 3,5 hodiny."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
24.02.2006A studio Rubín ve spolupráci s internetovým rádiem Rota začne pořádat koncerty romské hudbyZprávy ze života Romů
25.11.2005Rádio Rota oslavilo 3. rok vysíláníO Roma Vakeren
01.04.2005Rádio Rota připravilo na 8. dubna den otevřených dveříO Roma Vakeren
18.03.2005Představujeme Danu Dubjelovou, redaktorku Rádia Rota a studentku romistikyO Roma Vakeren
16.01.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
28.11.2003Sdružení Dženo a Radio Rota usilují o zlepšení postavení Romů ve většinové společnostiO Roma Vakeren
21.11.2003Radio Rota oslavilo první narozeninyO Roma Vakeren
14.11.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
03.01.2003Přehled událostí uplynulého rokuO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Poslankyně Taťána Fischerová hodnotí výstavu "Romský tisk včera a dnes" kladně
Jan Mišurec požádal o zhodnocení výstavy "Romský tisk včera a dnes" poslankyni Taťánu Fischerovou, která tuto prezentaci také slavnostně zahájila.

Táňa Fischerová (Foto: ČTK) "Já myslím, že je důležité, že ta výstava vůbec je a že ukazuje všechny aktivity, které už se tady povedly. A ukazuje i to úsilí těch jednotlivých osobností v jejich oboru. A já už jsem tady říkala, že si jich nesmírně vážím, protože oni na rozdíl od nás musejí vyvinout trojnásobné úsilí, aby uspěli. Mají to mnohem těžší a přitom jsou mezi nimi talenty a jsou mezi nimi lidi, kteří jsou úspěšní v tom, co dělají a jde o to, aby jich bylo víc a víc. Já jim velice držím palce."

"Jak Vy hodnotíte romské časopisy, noviny, romské vysílání v rozhlase?"

"Tak já odebírám Romano voďi a už ten samotný fakt, že mohu číst čím se zabývají, co je trápí je nesmírně důležitý, protože vlastně se s tím člověk normálně nesetká. To si přiznejme. A někdy mě to hodně trápí, když to čtu a proto vím, že je důležité, že ten časopis vychází, je důležité, aby ho lidi četli a to nejen Romové, ale vlastně i my. Abychom věděli, že to nemají vůbec jednoduché a že je třeba udělat všechno proto, aby mohli do naší většinové společnosti jako rovnocenní vejít."

"Romové často říkají, že běžná media neinformují objektivně o Romech, často zveřejňují jen opravdu negativní informace. Není to svým způsobem škoda, je to zase v neprospěch Romů. Co Vy si o tom myslíte?"

"Já si myslím, že to je jednoznačně špatně, ale na druhou stranu vždyť přece ta negace se týká i nás. Já myslím, že media jsou dnes obecně nastavena na ty negace a jakoby ta negace se nejvíc prodávala. Ale mě to je líto obecně, protože to platí jak pro Romy, tak pro nás, že se vlastně jenom strašíme a že žijeme v neustálé depresi z toho co se děje ačkoliv mezi námi žije také spousta dobrých lidí a děje se tu spousta dobrých aktivit."

"Tato výstava je také jakýmsi bilancováním posledních patnácti let po sametové revoluci. Jak Vy sama hodnotíte dobu po revoluci?"

"Já si myslím, že ta svoboda, která přišla je strašně důležitá. Je zásadní, protože máme to všichni těžké, ale současně je tu šance, že je tu nějaká budoucnost. Protože dřív jsme možná měli snazší podmínky, měli jsme všichni stejně málo, ale nepadli jsme. Byli jsme vlastně tak trochu jako a teď mě nenapadá nic lepšího než prasátka, která mají korýtko a vždycky vědí, že k němu dojdou a něco dostanou, ale člověk je na světě kvůli rozvíjení své vnitřní svobody a tu teď můžeme rozvíjet."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
11.01.2014Výstava Věřte – nevěřte mapuje mediální obraz Romů od 19. století do současnostiO Roma Vakeren
30.11.2013Internetová média zhoršila obraz Romů ve společnostiO Roma Vakeren
08.07.2013Média Romy neberou jako partneryZprávy ze života Romů
11.04.2013Agentura pro sociální začleňování představila výsledky výzkumu o zobrazování Romů v médiíchO Roma Vakeren
10.04.2013Rom v médiích? Nepřizpůsobivý kriminálníkZprávy ze života Romů
09.04.2013Obraz Romů v médiích je stále jednotvárný, uvádí výzkumZprávy ze života Romů
17.11.2012Novináři přispívají k negativnímu pohledu na RomyO Roma Vakeren
09.11.2012Obraz Romů v evropských médiíchZprávy ze života Romů
05.11.2012Na konferenci se představily romské vzory hodné následováníZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Zprávy ]=

V Maďarsku startuje vládní program Za soudržnost společnosti. Jeho cílem je odstranit nepřátelství většinového obyvatelstva vůči Romům a zvýšit trpělivost vůči příslušníkům této menšiny, kterých je v zemi asi 600 tisíc. Na realizaci tříletého programu přispěje asi 75ti milióny korun Evropská unie. Dokument obsahuje jak program zaměřený na Romy a jejich děti, tak na komunikační kampaň a toleranční programy.

Dvě třetiny bílých obyvatel Velké Británie přiznávají, že mají předsudky vůči nejméně jedné menšinové skupině. Na vrcholu žebříčku jsou Romové a azylanti. Poslední týdny zažívá anglický venkov nájezd Romů a dalších kočovníků. Těžko se lze ubránit dojmu, že je koordinovaný, s ohledem na to, že parlamentní výbor právě v těchto dnech vyzval vládu, aby problémy kočovných rodin řešila.

Ve středu 24. listopadu bude Kulturní dům Střední policejní školy ministerstva vnitra v Praze Hrdlořezích dějištěm slavnostní události. Půjde o zakončení prvního ročníku tříletého vzdělávacího programu, určeného romským koordinátorům ve veřejné správě. Akce, která začne v 15 hodin, se zúčastní rovněž zmocněnec Rady vlády České republiky pro lidská práva Svatopluk Karásek.

Britské listy zveřejnily článek, který tvrdí, že britští úředníci ministerstva vnitra se skutečně dopustili v Praze Ruzyni diskriminace, když zabraňovali romským cestujícím do Británie nastoupit do letadla. Britské ministerstvo vnitra z toho podle listů obvinil začátkem listopadu jeden z čelních právníků zastupující budapešťské centrum pro práva Romů.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
30.11.2013Na maďarskou politickou scénu vstupuje nová romská stranaZprávy ze života Romů
09.10.2012Kanada připravuje program návratu Maďarských RomůZprávy ze života Romů
22.05.2011Maďaři se podle průzkumu bojí Romů i daníZprávy ze života Romů
09.12.2010V Maďarsku se snaží o integraci Romů tradičně i netradičněZprávy ze života Romů
19.11.2008Romové v Maďarsku se podruhé za tento měsíc stali cílem vražedného útokuZprávy ze života Romů
10.12.2004Britové přiznali: kontroly na ruzyňském letišti byly diskriminačníZprávy ze života Romů
20.05.2004Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
06.05.2004Čeští Romové chtějí pracovat v BritániiZprávy ze života Romů
07.10.2003PŘEHLED TISKUZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Skupina Terne Čhave pokřtila své druhé album s názvem Kaj Džas - Kam jdeme
Královehradecká romská kapela Terne Čhave pokřtila tento týden v pražském klubu Roxy svou druhou desku nazvanou - Kaj Džas - Kam jdeme. Tento název je podle manažera Dušana Svíby hodně symbolický, protože muzika této skupiny se stále vyvíjí a Terne Čhave se nechtějí svazovat hranicemi, vymezenými pro romskou hudbu tak, jak je dnes obecně vnímána. Na křtu byl i kolega Richard Samko a teď si poslechněte jak to tam vypadalo.

CD Kaj Džas - Kam jdeme Gejzo, jaké je to nové CD?

"Použili jsme lidové písničky, myslím, že je málokdo pozná, jedná se o opravdu staré písničky, kterým jsme předělali aranžmá a změnili jsme rytmus. Ale použili jsme i staré známe lidovky, poznatelné podle prvních taktů."

V studiu bylo vše v pohodě? Dařilo se vám?

"Určitě, natáčení je pro nás velmi zajímavé a obohacující."

Mluvil jsi o písničkách. Jak vše probíhalo - aranžmá, hudba, skládání?

"Když jsem byl malý, chodil jsem s babičkou často na rodinné hudební slety Romů, tam se jedlo, popíjelo a zpívalo a mně v hlavě utkvělo hodně starých romských písniček. Myslím, že ty jsou třeba dát dále mladým lidem, aby si je poslechli."

Spojení s neromskou kapelou - vidíš v tom cestu?

Terne Čhave (Foto: David Skála, www.ternechave.net) "Nevím, nepřemýšleli jsme tak o tom. Když jsme vybírali houslistu, viděli jsme jej hrát před rokem a půl a nepřemýšleli jsme, zda je Rom či ne-Rom. Prostě se nám líbilo, jak hraje, oslovili jsme ho, rok se o tom bavili a zjistili jsme, že jsme na stejné vlně."

Je potřeba, aby stará romská hudba byla upravována?

"Na to neumím odpovědět. My to tak děláme, jedná se u nás o přirozený vývoj."

Na vašem novém CD jsou i hosté. Jak jste je vybírali, koho jste vybrali?

"Vybrali jsme si Zdeňka Bínu z -123 minut. Je to můj kamarád, známe se již dlouho. Oba jsme z východních Čech, on z Pardubic, já z Hradce. Scházeli jsme se v hradeckých hudebninách, občas si zahráli. Zdeněk je pro mne vzorem, i když hraje něco jiného, ale on hudbu cítí stejně jako my."

Zdeněk Bína, frontman kapely -123 minut. Proč jsi přijal pozvání účinkovat na CD Terne Čhave?

"S kluky jsem se potkal na festivalu a oni mě pozvali, abych s nimi hrál na desce nějaké věci na kytaru. Pro mne to bylo úplně jasné, že musím a chci. Je to věc, kterou chci podporovat, protože si přeju, aby se v této zemi změnil pohled a přístup. Muzikou pro to můžeme dělat všechno, co můžeme a myslím, že se to i daří. Dnes jsme hráli tady v Roxy společně a na lidech to bylo vidět. V normálních citlivých lidech problém není a nikdy nebude."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
07.04.2015Bo me som Rom: Terne Čhave se vrací se svým čtvrtým, zatím nejosobnějším albemZprávy ze života Romů
13.01.2015„Gipsy Parade“: Terne čhave a Shum Davar v pražském Rock CaféZprávy ze života Romů
10.01.2015Kapela Terne čhave podniká hudební výlety do oblastí, kam se ne každý odvážíO Roma Vakeren
11.05.2009Na Habrovce letos zahrají Parno Graszt i Terne ČhaveZprávy ze života Romů
20.03.2009Kapela Terne čhave získala Anděla za nahrávku More, Love!O Roma Vakeren
20.02.2009More love?!?O Roma Vakeren
13.02.2009Kapela Terne čhave se v letošní sezóně chce věnovat domácím fanouškůmO Roma Vakeren
07.05.2008V Praze bude hudební festival Den Evropy – Společně v rozmanitostiZprávy ze života Romů
20.02.2008Skupina Terne čhave vystoupí v Brně Zprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Hrabě Karel Ferdinand Kinský má přátele i mezi Romy
Hrabě Karel Ferdinand Kinský o sobě říká, že je kosmopolitní člověk, který žije jednou v Londýně, podruhé v Praze, nebo v Paříži. Patrik Kraus ho pozval k mikrofonu a zeptal se, jak hodnotí Romy a romskou kulturu 15 let po listopadové revoluci.

Karel Ferdinand Kinský (Foto: Patrik Kraus) "Romové se mají velmi rádi navzájem. Nechybí jim láska k příbuzným, k dětem, ke svým rodičům. Je to taková opravdová láska, mnoho z nás by se od Romů mohlo nechat inspirovat. I přes násilnou asimilaci, kterou komunistický režim zničil hodnoty Romů, si Romové zachovávají to nejdůležitější - svoji soudržnost a víru. Přechod k demokracii nebyl pro Romy vůbec lehký a dnes sledujeme vyloučení ze společnosti, tzv. sociální vyloučení. Ale i když jsou Romové chudí a řada z nich nemá zaměstnání, zůstávají šťastní, a to je na Romech to hezké a to mne oslovuje."

Z Vaší odpovědi vyplývá, že se s Romy přátelíte.

"Ano, mám mezi Romy několik přátel, kterých si velice vážím. Jsou to především dobří hudebníci. Sám mám k hudbě blízko, a proto si rozumíme a nejen profesionálně. Při této příležitosti si musím vzpomenout na své prarodiče a další příbuzné; často si zvali romské muzikanty, když pořádali oslavy. Slyšel jsem, že i na Vánoce k nám přicházeli Romové na zámek jako koledníci. Romská hudba je velice emotivní, vyvolává ve mně řadu emocí a českou společností je velmi oblíbená. Jsem rád, že se romské tradice nevytrácejí a stále zůstávají."

Vaše hodnocení Romů je pozitivní, vidíte u Romů i nějaké slabší stránky?

"Ano, jednoznačně vzdělání. Myslím, že Romové by se měli snažit více vzdělávat. Mnozí již toho dosáhli, ale myslím, že jich je stále málo. Příležitostí je mnoho, stačí jen chtít. Vydělání přináší Romům lepší pracovní uplatnění i lepší životní vyhlídky. Na druhé straně je pravda, že i vzdělaní Romové mají někdy problémy se získáním dobrého pracovního místa a jen pro svou barvu pleti, protože jsou jiní. V ČR bude ještě nějakou dobu trvat, než bude společnost více respektovat odlišnosti různých národností. Na závěr bych popřál všem Romům, aby zůstávali sví a ctili svou jedinečnou kulturu."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Romský podnikatel hodnotí význam uplynulých patnácti let pro Romy
Co přineslo patnáct let demokratického vývoje v naší společnosti Romům, to zajímalo Marii Vrábelovou v rozhovoru s romským podnikatelem Petrem Janem.

Petr Jano (Foto: Patrik Kraus) "Pro mě je to úžasné, já sám se nyní cítím velmi dobře. Myslím, že se můžu rozvíjet, moje pocity, myšlenky, produktivitu může uplatňovat každý člověk ve společnosti."

Podnikáte, kdysi jste tuto možnost neměl...

"Pracuji v poradenských službách, jde o určitý typ podnikání. Je důležité, že jsem se k této činnosti dostal, protože naši lidé, klienti a přátelé neustále chtěli vytvářet něco, co může lidem pomáhat. Je to služba a práce velice významná, protože v české společnosti je mnoho věcí, které můžeme nazvat ožehavými a problematickými. Pro nás je důležité, že můžeme v takových případech pomáhat."

Žil jste i nějakou dobu v emigraci...

"Moje emigrace byla vedena tím, že v určitém porevolučním období byly v ČR rasově orientované tendence, poměrně velká skupina v CR negovala všechny menšiny a snažila si vytvořit cestu k ponižování těchto menšin. Na tyto skupiny jsem poukazoval, kolem mne se vytvořila určitá negativní síla, která se mně chtěla zbavit, a proto jsem emigroval. Emigrace pro mne byla velkou zkušeností, ale doma jsem v ČR. S manželkou jsme se vrátili také kvůli naší dceři, kterou máme moc rádi."

Jak byste hodnotil uplynulých 15 let pro Romy?

"Změnilo se toho spoustu. Individuálně Romové povyrostli, máme vzdělané lidi, intelektuály, ale ta obecná romská otázka - sociální, kulturní, pracovní - se bohužel nezměnila. Nikdo nevystoupil a nepodal nám ruku, neřekl: "Romové jsou naši občané, všichni máme stejná práva." Všichni jsme neměli stejný start."

Po revoluci byli Romové v parlamentu zastoupeni, v současné době nejsou. Myslíte si, že se ta situace změní?

"Šanci máme, můžeme uplatňovat volební zákon, máme šanci připojit se k nějakému politickému subjektu a budeme právoplatnou silou, která může být tzv. muškou na vahách a budeme mít sílu ovlivnit růst a kulturu politickou u romského občana jako takového."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
03.09.2004Petr Jano, výrazná romská křesťanská osobnostO Roma Vakeren
05.05.2000Policie: Romský aktivista nedoložil obvinění na adresu policieZprávy ze života Romů

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Naladit si nás můžete opět za týden v pátek ve 20.05 na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. V úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií. Naše vysílání O Roma vakeren čili Romové hovoří najdete také na internetu na adrese www.romove.cz.

Příště vám nabídneme aktuality ze života Romů a nebude chybět ani romská muzika.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Richard Samko.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vakeren. Ada šuniben predal tumende.

Mějte se moc pěkně a klidný víkend.

Romale but bacht te sasťipen. Ačhen Devleha....

Obsah článku:
Reportáž:  V Praze probíhá výstava "Romský tisk včera a dnes"
Reportáž:  Romano hangos jsou nejznámější romské noviny v ČR
Reportáž:  Rádio Rota oslavilo druhé výročí své existence
Reportáž:  Poslankyně Taťána Fischerová hodnotí výstavu "Romský tisk včera a dnes" kladně
Zprávy: 
Reportáž:  Skupina Terne Čhave pokřtila své druhé album s názvem Kaj Džas - Kam jdeme
Reportáž:  Hrabě Karel Ferdinand Kinský má přátele i mezi Romy
Reportáž:  Romský podnikatel hodnotí význam uplynulých patnácti let pro Romy

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz