Vyhledávání
26.3.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, kterou vede Anna Poláková. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý pátek od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz.Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Hin parašťovin u amen sam pale tumenca. Jek ora šunena amaro vakeriben "O Roma vakeren"!

Připravili jsme pro vás celou hodinu zajímavostí ze života Romů. Nebude chybět ani romská hudba.

Mištes tumenge bešen, ke tumari kavica u šunen nevimata save predal tumende kerďam. Šunena te romane giľa - šukar šuniben.

Peršo tumen dodžanena, hoj o Roma sas ko prezidentos u vakerenas leha pal oda, sar o Roma dživen.

Nejdříve se společně vydáme na Pražský hrad, kde se tento týden setkali Romové s prezidentem Václavem Klausem.

Andro amaro studio avela te pobešen u te povakeren e Dagmar Dvořákovo te o Marcel Cichý u vakeraha lenca palo projektos Ethnic, savo kerel e Akademia věd ČR. Andro o Roma vakeren tumenge phenaha tiž o nevipena.

Do studia jsme pozvali Dagmar Dvořákovou a Marcela Cichého. Přiblíží nám projekt Ethnic, pořádaný Akademií věd ČR.

Džana amenca tiž ko Jesenikos andro azylovo kher u dodžanena tumen tiž savi situacia hin le Romen pro Slovensko. Amaro šuniben zaphandaha vičindoneha pro akcii.

Ve druhé polovině O Roma vakeren se vydáme do Jeseníku, kde působí romské sdružení Roma Vidnana a přiblížíme vám také situaci Romů na Slovensku. Tolik jenom namátkou z programové nabídky a teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.


=[ Reportáž ]=
Prezident republiky se setkal se zástupci Parlamentu Romů ČR
Prezident Václav Klaus přijal 5. října na Pražském hradě zástupce organizace Parlament Romů ČR. Účastníci jednali o postavení Romů ve společnosti a řešení problémů, které se romských občanů dotýkají. Místopředsedu Parlamentu Romů Petra Jana oslovil Patrik Kraus.

Václav Klaus se zdraví s Milanem Horváthem. Uprostřed je Petr Jano. (Foto: ČTK) Vaše schůzka s prezidentem republiky trvala oproti plánované půlhodině téměř jednu hodinu. Jaké bylo jednání s panem prezidentem?

Nejprve bych rád prostřednictvím Českého rozhlasu poděkoval panu prezidentovi ze své pozice místopředsedy parlamentu Romů v České republice. Chtěl bych říci, že jednání pro nás bylo významné a bylo vedeno v pozitivním duchu.

Na čem jste se s panem prezidentem dohodli?

Jednalo se o přátelskou a informativní schůzku. Při té příležitosti jsme my, reprezentanti romských organizací mohli informovat pana prezidenta o našich aktivitách, směřování a o tom, na čem momentálně pracujeme.

Jak se na vaši práci pan prezident dívá?

Myslím, že hodnocení naší práce bylo poměrně pozitivní. Pan prezident byl rád, že jsme ho mohli informovat a myslíme si, že některé naše názory přijal dobře.

Mluvili jste také o diskriminaci a názoru pana prezidenta na ni?

Václav Klaus se zdraví s Olgou Sečovou (Foto: ČTK) Pana prezidenta jsme o určité diskriminaci informovali, ale myslíme si, že už to není ta typická diskriminace, která probíhala v posledních patnácti letech. Víme, že dochází k určitým změnám ze strany úředníků a majoritní společnosti, ale stále to není tak v pořádku, jak by to mělo být. Vnímáme rizika, kdy jsou naši někteří spoluobčané napadáni fyzicky nebo slovně, ale to všechno patří do každé společnosti. My opravdu chceme, aby česká společnost rozpoznala, že v České republice žije mnoho solidních Romů, kteří chtějí pracovat, žít poctivě, kteří se starají o své rodiny, o své děti, a to by mělo být hlavním výstupem, co by česká většina měla vědět.

Zástupci Parlamentu Romů ČR jednali s prezidentem republiky mimo jiné i o sčítání Romů, na kterém by se také rádi podíleli. Mluvčí prezidenta Klause Ladislav Jakl nám proto poskytl vyjádření.

Pan prezident trochu tlumil některá velká očekávání představitelů romského parlamentu o tom, že takový průzkum může naprosto změnit představy a informovanost o této komunitě. Na druhou stranu ale podpořil jeho užitečnost a řekl, že by bylo dobré to udělat a že některé informace by mohly být užitečné. Pan prezident uznal, že při běžných statistických šetřeních není někdy možné vytáhnout všechna data z komunity, která se cítí trochu uzavřená, a zároveň někteří inspektoři se tohoto prostředí trochu obávají, nerozumějí mu a výsledky mohou být zkreslené - mluvilo se tedy také, jak to udělat lépe.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
10.03.2005Romský parlament usiluje o vznik domů romské integraceZprávy ze života Romů
04.02.2005Sdružení Parlament Romů: Snížení dávek ještě zhorší situaci RomůZprávy ze života Romů
29.01.2005Romský parlament chce najít kandidáty do romských samosprávZprávy ze života Romů
07.01.2005Jaký vliv má nový romský parlament?O Roma Vakeren
17.12.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
28.08.2004Romové zvolili za svého předáka v Ústeckém kraji Romana SlepčíkaZprávy ze života Romů
20.08.2004Statistické šetření v romské komunitěO Roma Vakeren
17.08.2004Dvě romská sdružení vyzývají romské předáky k usmíření a jednotěZprávy ze života Romů
11.06.2004Parlament Romů ČR chce být partnerem vládě a domácím i mezinárodním institucímO Roma Vakeren
08.06.2004Parlament Romů: Desetina pracovníků firem státu mají být RomovéZprávy ze života Romů
07.05.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
06.05.2004Romové mají svůj parlament, prvním předsedou se stal Milan ŠčukaZprávy ze života Romů
05.05.2004Romové se chystají ve čtvrtek zvolit svůj Parlament Romů v ČRZprávy ze života Romů
09.04.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
09.04.2004Měl by vzniknout zastřešující orgán romských organizacíO Roma Vakeren
08.04.2004Romské osobnosti a zástupci sdružení založili Parlament RomůZprávy ze života Romů
09.11.2001Romský parlamentO Roma Vakeren

=[ Horké téma ]=
Projekt Ethnic představuje výsledky vědy a výzkumu romské minoritě
A je tu čas, kdy si do O Roma vakeren zveme hosty. Dnes si popovídáme s Dagmar Dvořákovou a Marcelem Cichým, kteří nám přiblíží projekt Ethnic. Dobrý večer.

Paní Dvořáková tady zastupuje Akademii věd ČR (AV ČR). Představte nám a našim poslouchačům Projekt Ethnic. Jak vznikl a kde má kořeny?

Pokusím se být stručná, Projekt Ethnic představuje výsledky vědy a výzkumu romské minoritě a obecně etnickým minoritám, neboť se jedná o mezinárodní projekt. Účastní se ho dalších pět zemí, Rakousko, Velká Británie, Itálie, Slovinsko a Maďarsko. V každé zemi se zaměřili na jinou etnickou minoritu, v České republice si Akademie věd vybrala Romy. Jednoduše řečeno, chceme ukázat Romům, co se v Akademii věd děje, co se děje na vědeckých pracovištích a chceme jim ukázat cestu na vědecká pracoviště, k vědě a že je ta cesta otevřená všem.

Exkurze v Astronomickém ústavu AV ČR, romské děti a rodiče z Jaroměře Kdo tento projekt financuje?

Tento projekt je plně financován Evropskou komisí, prostředky jsou všechny z Bruselu.

Jaké byly začátky spolupráce s Romy?

Ještě než projekt samotný začal, musela jsem se sama zorientovat v romské problematice. Nejprve jsem se zúčastnila třídenního semináře romských terénních koordinátorů. Za ty tři dny jsem měla možnost poznat se s lidmi osobně, popovídat si, říct jim, co tento projekt chce zjistit - jaké jsou jejich potřeby, jaké mají problémy. Začátky byly poměrně pracovité, postupně jsem se začala seznamovat s různými romskými sdruženími a od okamžiku uvedení projektu v život mě začali Romové kontaktovat sami. Tzn. po prvotním mapování terénu jsme začali přistupovat k jednotlivým aktivitám a projekt začal žít sám o sobě.

Jak to vypadá v praxi? Děláte nějaké přednášky pro zájemce nebo je přímo vezmete na pracoviště a ukážete jim jeho chod na vlastní oči?

Dagmar Dvořáková Říkáte to téměř přesně, děláme obojí. Jezdíme se špičkovými vědeckými pracovníky - například s předsedkyní AV ČR Helenou Illnerovou nebo s ředitelem Ústavu molekulární genetiky profesorem Václavem Pačesem - a vyjíždíme za Romy do jejich prostředí, kde besedujeme, přednášíme. Stejně tak se snažíme vozit Romy na vědecká pracoviště, byli jsme v řadě laboratoří, v různých ústavech - astronomickém, fyzikálním, ústavu fyziky plazmatu, teď se chystáme do fyziologického ústavu.

Zmínila jste, že projekt běží nejen u nás, ale před námi s ním začali např. Maďaři. Jak jsou takové projekty koncipovány v zahraničí?

Exkurze v laserové laboratoři Fyzikálního ústavu AV ČR a Ústavu fyziky plazmatu AV ČR PALS, Romové z Ústecka Nejprve bych si Vás dovolila opravit, protože všechny země začaly společně, je to náš společný projekt a všichni postupujeme podobně. Ale na druhou stranu samozřejmě najdeme odlišnosti. Když se například Maďaři zaměřují na Romy, narážejí podobné problémy, ale proti tomu ve Velké Británii pracují s černošskou minoritou, v Rakousku se zaměřili na tureckou menšinu. Všichni se ale snažíme o totéž: přivádět k vědě, k vědeckým výsledkům menšiny, které by si třeba cestu samy nenašly, protože nemají odvahu. Sama jsem přišla například na to, že Romové nevědí, že si to mohou dovolit, informace se k nim nedostanou. Když teď takové informace získají, příště, až se bude konat týden vědy v AV ČR, budou si již Romové moci vybrat ústav s problematikou, která je zajímá a přijdou tam.

Máte za sebou mnoho akcí, kdy Romové měli možnost nahlédnout do světa vědy. Jaké byly reakce na obou stranách?

Příjezd Romů, areál AV ČR Slovanka Tuto otázku mám ráda. Možná na ni odpovídám přehnaně optimisticky, ale reakce byly vždy skvělé. Setkávala jsem se s tím, že jak vědečtí pracovníci, tak Romové byli nadšeni. Možná Roman Cichý to potvrdí, že setkání vždy přinášejí velice dobrý pocit a rozcházíme se s tím, že to má smysl a že je dobře v tom pokračovat.

V srpnu se Romové společně s vámi zúčastnili konference ve Stockholmu. Co bylo jejím tématem?

Konference se jmenovala Euroscience Open Forum a jednalo se o první pan-evropské vědecké fórum, kterého se zúčastnilo přes dvě stě účastníků ze tří desítek zemí. Konference se netýkala pouze vědeckých objevů, ale také propojení vědy a společnosti. Právě do této sekce jsme se přihlásili v rámci Projektu Ethnic. Spolu se mnou jeli dva romští chlapci, jeden z nich tady sedí vedle mne, a snažili jsme se prezentovat svoji práci, aktivity. Chlapci navíc mluvili o své vlastní práci a o situaci Romů v České republice.

Martin Cichý z Ústí nad Labem, který reprezentuje také sdružení Romano Jasnica, na této konferenci byl a předávám mu slovo.

Beseda v Trmicích na Ústecku na téma klonování, na obr. prof. MVDr. Jan Motlík, DrSc., (AV ČR),  František Cichý a ing. Dagmar Dvořáková (AV ČR) Jak řekla Magda Dvořáková, jedna část konference byla zaměřena na vědu a menšiny. Já, Rom z České republiky jsem zastupoval romskou menšinu. V desetiminutové přednášce jsem prezentoval svou vlastní zkušenost se vzděláním, když jsem od odborného učiliště získal vysokoškolský titul magistr historie. Mj. jsem představil projekt Poradenská informační centra, kde garantem se stala Akademie věd ČR. S AV ČR spolupracujeme na různých přednáškách, konferencích, kdy se snažíme Romy z Ústí nad Labem "vyvézt" ven z Ústí na různá vědecká pracoviště. Naposledy jsme byli v laserové laboratoři, kde jeden starší pán nadchl pana profesora svými zkušenostmi, protože on dvacet let pracoval v chemičce v Ústí nad Labem jako mistr. Na místě se vlastně střetly teorie a praxe.

Na konferenci jste měl možnost srovnání, jak žijí menšiny v zahraničí. Jaké jste získal informace, co Vám to dalo?

Informace byly velmi zajímavé. Zjistil jsem, že menšiny žijící v Evropské unii mají stejné problémy jako romská menšina v ČR. Potýkají se s jazykovou bariérou, vzdělaností a hlavně s integrací do dané většinové společnosti a existují kulturní předsudky. Problémy má třeba turecká menšina v Rakousku nebo africká menšina ve Velké Británii. Navzájem jsme si mohli vyměnit zkušenosti, navázal jsem určité kontakty a mohli bychom tak propojit některé projekty se zahraničními.

Na závěr bych se rád zeptal, zda bude Projekt Ethnic někdy ukončen a jak budou využity poznatky z tohoto projektu?

Exkurze na TOKAMAKU, Ústav fyziky plazmatu AV ČR, Romové z Ústecka Projekt Ethnic oficiálně končí na jaře příštího roku, jeho výsledky v ČR jsou hodnoceny i v mezinárodním kontextu velice dobře, a to nás opravňuje k určitému sebevědomí, že podáváme žádost na další pokračování projektu. I od Akademie věd máme velkou podporu. V případě, že bychom nesehnali prostředky od EU, AV ČR by se pokusila zajistit pokračování projektu. Doufám, že projekt nebude končit, ale bude pokračovat. Závěrem bych chtěla poděkovat svým Romům, Martinu Cichému a Honzovi Hronovi, kteří se představili ve Stockholmu, oba měli obrovský úspěch, moc jim to slušeli a byli skvělí.

Hosty ve studiu O Roma vakeren byli Dagmar Dvořáková a Marcel Cichý.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
17.09.2004Čeští Romové se zúčastnili konference Euroscience Open Forum 2004 ve StockholmuO Roma Vakeren
07.11.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
12.09.2003Díky projektu Ethnic se akademická pracoviště otevřou RomůmO Roma Vakeren

=[ Zprávy ]=

Milada Emmerová (Foto: ČTK) Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová a ombudsman Otakar Motejl se dohodli na tom, že budou při prošetřování údajné sterilizace romských žen spolupracovat s Ústavem zdravotnických informací a statistiky. Chtějí získat celostátní údaje o sterilizacích provedených v nedávné době i v letech minulých. Ministerstvo ustanoví znaleckou komisi, která si vyžádá dokumentace a bude tyto případy analyzovat.

Jan Jařab (Foto: Jana Šustová) Zástupci nevládních organizací považují činnost odcházejícího vládního zmocněnce pro lidská práva Jana Jařaba za převážně prospěšnou. Oceňují zejména, že zlepšil komunikaci s nestátním sektorem a dokázal hájit své názory i proti vůli vlády. Jeho nástupce však ještě čeká celá řada úkolů - praktické prosazení účinné ochrany před diskriminací, systémové zlepšení podmínek ve všech typech ústavní péče, posílení práv seniorů, osob s duševní poruchou a pacientů vůbec.

Po týdnu hádek se slovenští ministři konečně dohodli, že o sporné části antidiskriminačního zákona bude rozhodovat Ústavní soud. Vyhověli tak návrhu ministra spravedlnosti Daniela Lipšice, který považuje za protiústavní, aby byly některé části obyvatelstva zvýhodňovány pouze na základě jejich příslušnosti k etnické či rasové menšině.

Do boje za integraci romské menšiny do společnosti se zapojil také Zlínský kraj. Podle krajské koordinátorky pro národnostní menšiny a romskou problematiku Jiřiny Bradové mohou pomoci daňové úlevy pro podnikatele, kteří Romy zaměstnávají, nebo dotace na pracovní místa. Nezaměstnanost Romů na Zlínsku se pohybuje kolem 90ti procent.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
18.04.2015Vzpomínky Vlasty Cickové na nucenou sterilizaciO Roma Vakeren
18.01.2014Nucená sterilizace a naše zákonyO Roma Vakeren
14.07.2012Prešovská Zeď nářků odděluje Romy od ostatní populaceO Roma Vakeren
12.05.2012Slovensko a sterilizace romských ženO Roma Vakeren
08.09.2011Nechtěně sterilizovaná Romka dostala novou šanci na odškodněníZprávy ze života Romů
08.08.2011Nechtěně sterilizovaná Romka dostala novou šanci na odškodněníZprávy ze života Romů
11.01.2010Elena Gorolová dnes vystoupí na Evropské konferenci Romských žen Rady Evropy v AténáchZprávy ze života Romů
11.01.2010Obhájci lidských práv se v roce 2010 zaměří na "antiromství"Zprávy ze života Romů
07.01.2010Soud přiznal odškodnění za neodsouhlasenou sterilizaciZprávy ze života Romů
23.11.2009Vláda se omluvila za nezákonné sterilizace romských ženZprávy ze života Romů
16.10.2009S nucenou sterilizací se potýkají ženy na celém světěO Roma Vakeren
02.10.2009Odborníci: Sterilizace bez informovaného souhlasu je důvodem k znepokojení na celém světěZprávy ze života Romů
28.08.2009Film Trial of a child denied vypráví o nucených sterilizacíchO Roma Vakeren
03.07.2009Dokumentární film Žaloba odepřeného dítěteO Roma Vakeren
26.09.2008Elena Gorolová pomáhá obětem nedobrovolné sterilizaceO Roma Vakeren
15.07.2008Stovky aktivistů podporují kampaň za odškodnění nedobrovolně sterilizovaných romských ženZprávy ze života Romů
12.10.2007Romská žena vysoudila finanční odškodnění za nechtěnou sterilizaciZprávy ze života Romů
23.02.2007Rada vlády pro záležitosti romské komunity jednala o sterilizacích ženO Roma Vakeren
26.01.2007Vítkovická nemocnice se musí omluvit Heleně Ferenčíkové za sterilizaciO Roma Vakeren
17.01.2007Vrchní soud: sterilizace byla neoprávněnáZprávy ze života Romů
25.08.2006Ostravská Romka hovořila v OSN o nucené sterilizaciO Roma Vakeren
18.08.2006Romské ženy v Ostravě protestovaly proti nechtěné sterilizaciZprávy ze života Romů
18.08.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
13.01.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
11.11.2005Ostravská nemocnice se musí ženě omluvit za nechtěnou sterilizaciO Roma Vakeren
15.04.2005Britský FT informuje o příběhu jedné romské sterilizace v OstravěZprávy ze života Romů
04.03.2005ČT: První žaloba kvůli sterilizaci v ČR je u souduZprávy ze života Romů
22.02.2005LN: První případ sterilizace romské ženy míří k souduZprávy ze života Romů
14.02.2005Ročně je sterilizováno téměř 4000 žen, většinou kvůli zdravíZprávy ze života Romů
12.01.2005Ombudsman je užitečný, míní představitelé nevládních organizacíZprávy ze života Romů
07.01.2005Za zveřejnění případů sterilizace romských žen získal Jiří Kopal cenu Charlotty MasarykovéO Roma Vakeren
12.11.2004Svatopluk Karásek - nový zmocněnec pro lidská právaO Roma Vakeren
15.10.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
17.09.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
17.09.2004Organizace vyzvaly vládu, aby vyšetřila údajné sterilizace RomekZprávy ze života Romů
02.01.2004Zmocněnec vlády pro lidská práva Jan Jařab: podařilo se vytvořit systemizovaný program podpory romských komunitO Roma Vakeren
25.07.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
30.05.2003ZprávyO Roma Vakeren
23.05.2003ZprávyO Roma Vakeren
16.05.2003ZprávyO Roma Vakeren
25.04.2003Problematické zvláštní školyO Roma Vakeren
11.04.2003ZprávyO Roma Vakeren
04.04.2003ZprávyO Roma Vakeren
07.03.2003ZprávyO Roma Vakeren
21.02.2003ZprávyO Roma Vakeren
14.02.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
07.02.2003Nelegální sterilizace romských žen na Slovensku?O Roma Vakeren
07.02.2003Horké témaO Roma Vakeren
07.02.2003Sterilizace romských ženO Roma Vakeren
07.02.2003ZprávyO Roma Vakeren
31.01.2003ZprávyO Roma Vakeren
02.08.2002Exodus Romů do Velké Británie pokračujeO Roma Vakeren
17.05.2002Jan Jařab, vládní zmocněnec pro lidská právaO Roma Vakeren
15.05.2002Prezident by uvítal více státní pomoci Romům, azylantům a vězňůmZprávy ze života Romů
15.05.2002Prezident by uvítal více státní pomoci Romům, azylantům a vězňůmZprávy ze života Romů
26.10.2001BratislavaO Roma Vakeren
30.08.2001Jan Kavan: Britské kontroly v Ruzyni budou od čtvrtka pozastavenyZprávy ze života Romů
03.08.2001Britští imigrační úředníci jsou stále na ruzyňském letištiO Roma Vakeren
25.07.2001Vláda musí dát najevo, že bere rasistické zločiny vážněZprávy ze života Romů
26.06.2001Program vlády zaměřený na rasovou a etnickou rovnostZprávy ze života Romů
26.06.2001Program vlády zaměřený na rasovou a etnickou rovnostZprávy ze života Romů
04.06.2001ZprávyO Roma Vakeren
06.04.2001Ústí nad labemO Roma Vakeren
11.06.2000Skončily Jízdy toleranceZprávy ze života Romů
19.01.2000Stále více lidí je stíháno za rasově motivované činyZprávy ze života Romů
11.09.1997Romske aktualityZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Ne vždy se dobře hospodaří se státními dotacemi pro národnostní menšiny
S penězi, které stát posílá sdružením pomáhajícím Romům, Němcům a dalším menšinám, se často nehospodaří správně. Přišel na to Nejvyšší kontrolní úřad, který prověřoval, jak ministerstva rozdělovala dotace a dohlížela na ně. Kontrolní akce prokázala, že došlo k neoprávněnému čerpání prostředků státního rozpočtu ve výši 4,8 miliónu korun. Janu Mišurcovi to řekla členka Nejvyššího kontrolního úřadu Marie Hošková.

Foto: Štěpánka Budková Jde o kontrolu vynakládání finančních prostředků pro národnostní menšiny, Maďary, Poláky, Němce, Romy. Kontrola čerpání dotací proběhla v každé komunitě. Mezi kontrolovanými subjekty byla ministerstva, na jejich straně se jedná o absenci kontroly u příjemců dotací. Na straně příjemců bylo cílem kontroly čerpání přidělených finančních příspěvků, v případě nedovoleného čerpání jsme dali pokyn finančním úřadům, přes které se dotace musí vrátit do státního rozpočtu.

Jaký postih čeká ať už organizace, které neoprávněně čerpaly prostředky, nebo úřady, které měly ono čerpání kontrolovat?

Ministerstva přijala opatření, která byla projednána a předložena vládě. A příjemci dotací, jak již bylo řečeno, musí finanční prostředky vrátit do státního rozpočtu prostřednictvím finančních úřadů. Samozřejmě v příštím roce by se mělo přihlížet k těmto porušením, pokud se opět budou rozdělovat finanční příspěvky.

V médiích se často psalo o romských organizacích, jako by se kontrola týkala pouze nich...

Myslím, že rozsah, který tato kontrola pokrývala, odpovídá regionálnímu rozložení, na severu Moravy byla předmětem kontroly například polská komunita. Rozhodně to nebylo zaměřeno jen vůči romským organizacím.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Na Jesenicku vznikne nový azylový dům
Nový azylový dům - takový je plán občanského sdružení Roma Vidnava na Jesenicku. Chce se tak postarat o lidi, kteří nemají střechu nad hlavou a nabídnout jim alespoň dočasné ubytování. Podle průzkumu se v okrese pohybuje asi 70 bezdomovců. Více informací zjišťovala Andrea Horáková.

Bezdomovec (Foto: Elena Horálková) V Jeseníku sice funguje azylový dům pro muže a také dům pro matky s dětmi, ale pokud se do krizové situace dostane úplná rodina nebo mladí manželé, žádné z těchto zařízení jim pomoc nenabídne. A právě to bylo podle jednatele neziskové organizace Václava Zástěry, impulsem.

Vnímáme, že v rámci regionu Jeseník je nedostatek lůžek a podle námi provedeného monitoringu se v regionu v současné době pohybuje zhruba sedmdesát lidí, kteří by potřebovali nějakým způsobem pomoci a zajistit si alespoň na nejnutnější dobu ubytování. Na toto by měly navázat další projekty, které by směřovaly k tomu, aby se ti lidé nějak integrovali a nedocházelo k tomu, aby putovali po jesenickém regionu.Touto myšlenkou jsme se začali zaobírat poté, co jsme zjistili, že takto putuje jedna celá rodina, od příbuzných k příbuzným. Po určité době jim rodina, u které žijí, řekne: "Nezlobte se, my už to nemůžeme dále finančně utáhnout, musíte jít."

Nositelem projektu je nezisková organizace Roma Vidnava. Azylový dům ale nebude pouze pro Romy. Kdy zařízení vznikne a jaká bude jeho kapacita, to záleží na penězích. Občanské sdružení nyní jedná s obcemi na Jesenicku a snaží se pro svůj projekt získat partnera. Právě ve spojení se samosprávou by mělo největší šanci získat od státu podporu.

Tím, že monitoring se dělá delší dobu, tak se nedá říci, že by projekt byl teprve "v plenkách". Spíše se čekalo na vhodnou dobu, kdy tato otázka bude aktuální a kdy i úřady uznají, že nastal čas situaci řešit. Například před dvěma lety by taková otázka asi nebyla na místě. V tuto chvíli uzrál čas, víme, že zastupitelstva a další orgány včetně Ministerstva práce a sociálních věcí jsou tomuto řešení nakloněny, myslíme si, že by to mohlo jít kupředu. Co se týká místa, zvažujeme několik alternativ, raději nebudu předem odpovídat, čekáme na příjezd architekta, investora. Přesné místo, kde to bude a zda se bude jednat rekonstrukci nebo o stavbu na zelené louce, zatím nedokážu určit.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
03.01.2015Bezdomovectví ženO Roma Vakeren
12.07.2014Armáda spásy pomáhá bývalým bezdomovcům udržit si bydleníO Roma Vakeren
23.03.2013Azylový dům pro matky s dětmi v Mladé Boleslavi má i mateřskou školkuO Roma Vakeren
03.12.2011Jak stráví Štědrý den klienti Armády spásyO Roma Vakeren
13.08.2011Jak se žije prodejci Nového prostoru?O Roma Vakeren
19.11.2010Benefiční koncert pro azylový dům pro matky s dětmiO Roma Vakeren
01.10.2010Občanské sdružení R-mosty provozuje v Mladé Boleslavi azylový důmO Roma Vakeren
11.11.2009Benefiční koncert podpoří azylový dům R-mosty pro matky s dětmiZprávy ze života Romů
06.11.2009V Mladé Boleslavi vznikne azylový dům pro romské a neromské matky s dětmiO Roma Vakeren
20.04.2007Pražští bezdomovci mohou bydlet na lodiO Roma Vakeren
17.12.2004Jak oslaví Vánoce pražští bezdomovci?O Roma Vakeren
15.10.2004Jak se stát obyvatelem Domu tréninkového bydlení na Černém mostě?O Roma Vakeren
25.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
03.05.2002V tísni je možné využít služeb České katolické charityO Roma Vakeren
05.04.2002ZprávyO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Podle Mezinárodní organizace pro migraci příliv slovenských Romů do ČR zatím nehrozí
Humanitární katastrofou může být stav, který panuje v chudých romských osadách na Slovensku. Poukazují na to výsledky průzkumu, který pro českou vládu vypracovala Mezinárodní organizace pro migraci. Jak Janu Mišurcovi řekl její ředitel Roman Krištof, příliv slovenských Romů do ČR zatím nehrozí.

Romové na Slovensku (Foto: Jana Šustová) Tento průzkum činíme na objednávku Ministerstva vnitra. Jde o průzkum, který se odehrává od května a bude pokračovat až do prosince tohoto roku. Jeho smyslem je podat zprávu o stavu a příčinách migrace a navíc obecně zhodnotit dosavadní migrační praxi. Závěrečnou zprávu budeme odevzdávat v polovině prosince.

Jaké jsou výsledky šetření?

Jedná se o dva projekty, slovenský a český. Výsledkem slovenského projektu je upozornění na katastrofickou situaci, která byla zčásti způsobena sérií sociálních reforem na Slovensku, kde jsme zdokumentovali ty nejhorší případy. Jednalo se o osady v Prešovském a Košickém kraji, kde je několik desítek osad, jejichž situace může být nazvána humanitární katastrofou, zvláště v blížících se zimních měsících. Takové upozornění bylo velmi důležité, protože tyto informace známé nebyly. Co se týče českého průzkumu, tam jsme konstatovali, že k žádné masové migraci nedošlo, prognózy se v reálu nenaplnily. Nicméně zdokumentovali jsme asi čtyřicet migrujících rodin; jedná se ale o migraci průběžnou, jež se nezměnila od let minulých. Vzhledem k neexistenci statistik srovnáváme pouze s údaji z loňského roku. Závažné je, že migrace směřuje do tzv. "průšvihových lokalit", do českých industriálních ghet, kde tito lidé buď příbuzenskými svazky nebo možností obživy (např. sběrem železného odpadu) nacházejí přístřeší a útočiště, a to ještě více akceleruje sociální propad.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
15.08.2015Černému odběru elektřiny mají na Slovensku zabránit tzv. kreditní měřící systémyO Roma Vakeren
14.03.2015Jsou Romové na Slovensku problémem veřejných financí?O Roma Vakeren
02.08.2014Ne každý si může dovolit odjet na dovolenouO Roma Vakeren
27.11.2013Slovensko zpřísňuje vyplácení dávek v hmotné nouzi, lidé si je musí odpracovatZprávy ze života Romů
13.06.2013Sociální reforma na Slovensku se má zaměřit na občany ohrožené extrémní chudobouO Roma Vakeren
23.08.2012Pro romské děti ze Zvolena je už posedmé připraven letní táborO Roma Vakeren
26.07.2012Slovenští poslanci na Tour de RomaZprávy ze života Romů
30.06.2012S Ingrid Kosovou o romské identitě, mateřských školkách a o Romech v politiceO Roma Vakeren
02.06.2012O situaci důchodců na SlovenskuO Roma Vakeren
19.05.2012Beata Berkyová založila v Poltáru dvě občanská sdruženíO Roma Vakeren
28.04.2012Na Slovensku se uvažuje o vzniku romských internátních školO Roma Vakeren
21.04.2012Jak úspěšné bylo začlenění slovenských Romů do společnosti?O Roma Vakeren
24.03.2012Romská mateřská centra na Slovensku pomáhají ženám v emancipaciO Roma Vakeren
28.01.2012Marek Berky - z ulice na vysokou školuO Roma Vakeren
10.12.2011Slovensko připravuje Strategií pro integraci Romů do roku 2020O Roma Vakeren
21.09.2011Slovenští Romové demonstrovali před parlamentem, žádali víc práceZprávy ze života Romů
07.08.2011Mapa chudoby má usnadnit pomoc sociálně vyloučeným skupinámZprávy ze života Romů
27.05.2011Chudí lidé na Slovensku dostávají zdarma mouku a těstovinyZprávy ze života Romů
21.05.2008Jaká úskalí může Romům přinést zavedení eura na SlovenskuZprávy ze života Romů
30.09.2005V mnoha romských osadách na Slovensku nejsou dodržována základní lidská právaO Roma Vakeren
27.05.2005Zkušenosti se sociální reformou na SlovenskuO Roma Vakeren
21.04.2005Košické sídliště Luník IX. zůstane bez vody, lidé rozhořčeniZprávy ze zahraničí
16.03.2005Romové z východního Slovenska chtějí víc peněz na aktivační práceZprávy ze zahraničí
11.03.2005Obava z emigrace slovenských Romů do ČR se nepotvrdilaO Roma Vakeren
28.02.2005Slovensko chce ze strukturálních fondů EU pomoci romským osadámZprávy ze zahraničí
27.01.2005Zima v romských osadách na východě SR je někdy bojem o přežitíZprávy ze zahraničí
19.01.2005Karásek varoval před případným snižováním sociálních dávekZprávy ze života Romů
21.12.2004Škromach: ČR nemění podmínky, aby bránila přijít za dávkamiZprávy ze života Romů
17.12.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
16.12.2004Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
03.12.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
30.09.2004ČT: Vláda dostala kritickou zprávu o situaci slovenských RomůZprávy ze života Romů
25.06.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
25.06.2004Slovenští Romové objektivem Jana Josefa HorváthaO Roma Vakeren
18.06.2004Výstava Romové dnes jako před staletími představí život slovenských Romů zachycený objektivem Jana Josefa HorváthaO Roma Vakeren
18.06.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
10.06.2004Jan Josef Horváth - fotografFotografie
21.05.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
21.05.2004Redaktoři Romano hangos odvezli na Slovensko humanitární pomocO Roma Vakeren
23.04.2004Mareš nevidí důvod k obavám z exodu Romů do ČR po rozšíření unieZprávy ze života Romů
23.04.2004Mareš chtěl zůstat v osadách na východě Slovenska "utajen"Zprávy ze života Romů
02.04.2004Romské organizace z olomoucka uspořádaly sbírku humanitární pomoci pro slovenské romské osadyO Roma Vakeren
02.04.2004Sdružení Romodrom dovezlo humanitární pomoc na SlovenskoO Roma Vakeren
02.04.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
02.04.2004V předvečer Mezinárodního dne Romů proběhne benefiční koncert na podporu slovenských RomůO Roma Vakeren
01.04.2004Sbírka pro slovenské Romy pokračujeZprávy ze života Romů
30.03.2004Pál Csáky zavítal do nové základní školy v Sečovcích na východě SlovenskaFotoaktuality
26.03.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
26.03.2004Koncert Romové Romům nabídne to nejlepší z romské hudby v ČRO Roma Vakeren
25.03.2004Končí celorepubliková humanitární sbírka pro slovenské Romy, kterou zastřešila Mezinárodní romská unieZprávy ze života Romů
19.03.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
19.03.2004Pod názvem O Roma le Romenge (Romové Romům) proběhne v Brně koncert na podporu slovenských RomůO Roma Vakeren
12.03.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
12.03.2004Olomoučtí Romové zorganizovali sbírku na pomoc slovenským RomůmO Roma Vakeren
10.03.2004Obyvatelé mosteckého sídliště Chanov poslali humanitární pomoc Romům na SlovenskoFotoaktuality
05.03.2004Situaci na Slovensku monitoruje Evropské centrum pro práva RomůO Roma Vakeren
05.03.2004Jak se změní situace v romských osadách na Slovensku po reformě sociálních dávek?O Roma Vakeren
05.03.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
01.03.2004Slovenští Romové protestovali proti postupu slovenské vlády v průběhu romských nepokojů a proti plánovanému snížení sociálních dávekFotoaktuality
28.02.2004V Košicích jedná krizový štáb Romského parlamentuFotoaktuality
27.02.2004Vyjádření předsedy Romské občanské iniciativy k situaci na SlovenskuO Roma Vakeren
27.02.2004Mezinárodní romská unie vyhlásila humanitární sbírku na pomoc slovenským RomůmO Roma Vakeren
27.02.2004Sociolog Fedor Gál se tíživou situací v romských osadách zabývá už několik letO Roma Vakeren
27.02.2004Romové z východoslovenské obce Trhoviště hovoří o své tíživé sociální situaciFotoaktuality
27.02.2004Mezinárodní romská unie vyhlašuje sbírku pro slovenské RomyZprávy ze života Romů
27.02.2004Tvrdé sociální reformy na Slovensku vyústily v nepokoje v romské menšiněO Roma Vakeren
27.02.2004Nezaměstnaní slovenští Romové mohou vykonávat veřejně prospěšné práceO Roma Vakeren
27.02.2004Romové v Jarovnici bydlí v dřevěných boudách a stavebních buňkáchFotoaktuality
27.02.2004Jak situaci na Slovensku vidí zplnomocněnkyně Vlády SR pro záležitosti romské komunity Klára OrgovánováO Roma Vakeren
27.02.2004V Levoči začala incidentem v supermarketu Billa série rabování obchodů s potravinamiFotoaktuality
27.02.2004V centru dění na Slovensku pracuje krizový štábO Roma Vakeren
27.02.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
27.02.2004Představitelé romských organizací projednávají situaci na SlovenskuO Roma Vakeren
25.02.2004Romové v Levoči skandovali, že nechtějí rabovat, ale pracovatFotoaktuality
25.02.2004Nepokoje na SlovenskuFotoaktuality
20.11.2003Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
19.11.2003Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Milan Adam reprezentoval Československo v řecko-římském zápase
Na závěr vám představíme Milana Adama z Chomutova, který se už od dětských let věnuje sportu. Jak řekl Marii Vrábelové - jako reprezentant bývalého Československa v řecko-římském zápase získal několik medailí.

Samozřejmě v žákovských, dorosteneckých a juniorských soutěžích to bylo docela pěkné, tam jsem získal asi pět titulů mistra republiky, v kategorii dospělých mezi své největší úspěchy řadím asi starty za reprezentaci ČSSR na mezinárodních turnajích v zahraničí.

Jak vás tehdy brali kolegové?

Byli jsme exotičtí, protože v celé Československé republice byli v letech 1975-1987 přibližně čtyři Romové, kteří sport dělali na vrcholové úrovni.

Proč jste zrovna vy vynikal mezi Romy sportem?

Největší legrací je, že já jsem tímto sportem vynikal mezi všemi svými vrstevníky, ale je pravdou, že jsem to tehdy tak vůbec nebral. Od malička mi Bůh dal nějaké sportovní nadání, není pro mě problémem naučit se jakýkoli sport, například tenis, hokej, bruslení.

Kdo vás ke sportu vedl, že jste u něj i vydržel? Zřejmě za to může i Vaše silná vůle, ale nepomáhali Vám i rodiče?

Rodiče to nebyli, byli to mí kamarádi. V jednom domě, kam jsme se ze starého města přestěhovali na nové sídliště, jsem našel kamarády, byli to gádžové. Byli to hokejisti, fotbalisti, venku se vždy hrálo, nebylo nic, co bych nedělal s nimi. Nicméně samozřejmě svého kamaráda Pepíka Totha, který mě přivedl k zápasu, potkal čirou náhodou.

Jezdil jste po světě, umíte cizí jazyk?

Kromě ruštiny asi nic. Angličtinu a němčinu trochu. Právě protože vím, že cizí jazyky schází, má naše centrum, které podporuje i Partners Czech, ve svém programu výuku cizích jazyků.

Romové by na vás jako na reprezentanta měli být hrdí. Jste vy na některého Roma hrdý?

Určitě jsem, například na ty, kteří tady v Chomutově prošli mýma rukama. Před dvěma roky se ve svých 16ti letech měl Míra Mačo zúčastnit Mistrovství Evropy kadetů, nakonec mu to nemoc nedovolila. Dnes je to také Lukáš Holub, který nám dělá radost, na české žíněnce nemá přemožitele, už vyhrál dva tituly za sebou. Myslím si, že jsou schopní Romové. Pouze mne mrzí, že nemají nervy vydržet tu dlouhou cestu za úspěchem.

Co byste vzkázal Romům?

Vzkázal bych jim, aby neházeli flintu do žita, ať ve své integraci vydrží a ať hledají svoje cesty, na kterých budou úspěšní. Tzn. pokud je někdo dobrý tanečník, ať za tím tancem jde dál, ať se dostane úplně až na vrchol, kam můžu a stejně tak i sportovci.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Naladit si nás můžete opět za týden v pátek ve 20.05 na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. V úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií. Naše vysílání najdete také na internetové adrese www.romove.cz.

Příště vám nabídneme aktuality ze života Romů a nebude chybět ani romská muzika.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vakeren. Ada šuniben predal tumende.

Mějte se moc pěkně a klidný víkend.

Romale but bacht te sasťipen. Ačhen Devleha.

Obsah článku:
Reportáž:  Prezident republiky se setkal se zástupci Parlamentu Romů ČR
Horké téma:  Projekt Ethnic představuje výsledky vědy a výzkumu romské minoritě
Zprávy: 
Reportáž:  Ne vždy se dobře hospodaří se státními dotacemi pro národnostní menšiny
Reportáž:  Na Jesenicku vznikne nový azylový dům
Reportáž:  Podle Mezinárodní organizace pro migraci příliv slovenských Romů do ČR zatím nehrozí
Reportáž:  Milan Adam reprezentoval Československo v řecko-římském zápase

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz