Vyhledávání
23.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, kterou vede Anna Poláková. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý pátek od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz.Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Pale hin parašťovin u amen sam pale tumenca. Jek ora šunena amaro vakeriben "O Roma vakeren"!

Připravili jsme pro vás celou hodinu aktualit a zajímavostí ze života Romů a nebude chybět ani romská hudba.

The adaďives predal tumende kerďam reporty, andalo amaro dživipen. Dodžanena tumen nevimata u šunena the romane giľa - šukar šuniben.

Peršo amenca džana Chomutovoste, kaj o romane organizacii, keren jekh baro projektos predalo Roma.

Nejdříve se společně vydáme do Chomutova, kde se sešli zástupci romských organizací, zapojených do čtyřletého projektu mezinárodní organizace Partners Czech.

Andro amaro studio avela te pobešen u te povakeren e Jitka Kadlecovo. Vakeraha laha palo festivalis savo hin akana andro Švandovo teatros Prahate. Andro O Roma vakeren šunena tiž nevipena.

Do studia jsme pozvali Jitku Kadlecovou ze Švandova divadla. Přiblíží nám Týden Evropské romské hudby.

Mek adaďives tumenge phenaha palo projektos, kaj te nael rasismos.Vakeraha pol oda hoj o terne Roma sas Stokholmoste, pre baro koferencia u dodžanena tumen tiž, ko tumenge pomožinela te kamen te sikľon pre bari škola.

V druhé polovině O Roma vakeren vám přiblížíme vládní kampaň proti rasismu, dozvíte se, že se mladí Romové zúčastnili pan - Evroského vědeckého fora, které se konalo ve Stokholmu. V závěru vysílání se dozvíte o projektu na přípravu romských středoškoláků na přijímací zkoušky vysoké školy. Tolik namátkou z programové nabídky a teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.


=[ Reportáž ]=
V Chomutově probíhá projekt Program romské integrace
V následujících minutách se společně vydáme do chomutovského Městského divadla, kde se tento týden sešli zástupci městského úřadu, nevládních organizací, pracovníků škol a romské komunity, kteří si kladou za cíl pozitivně ovlivnit soužití majority a romské menšiny v Chomutově. Projekt Program romské integrace realizuje v tomto městě nezisková organizace Partners Czech ve spolupráci s Americkou vládní agenturou pro mezinárodní rozvoj. Více Marii Vrábelové řekla vedoucí projektu Dana Rabiňáková.

My tady máme zhruba vytipovány oblasti jako bydlení, školství nebo vůbec vzdělávání, pak je zde i tématika, jak pomoci rodinám, které uvízly ve spárech lichvy nebo velkých dluhů a nejsou schopny samy si dneska pomoci, tak zda-li jim lze pomoci a jak, pak taky problém bezpečnosti a třeba i protidrogové prevence. To znamená, rýsují se nám tady oblasti a já vám dneska nejsem schopna říct, do jaké míry do těchto oblastí půjdeme, nebo jestli jsou to konečné, jestli tam třeba nepřijdou další témata.

Do tří let byste chtěli napomoci vyřešit tyto problémy, tzn. že byste chtěli i nakontaktovat organizace na úřady a na školství apod.?

Je to spíše nastartování něčeho, co by mohlo pomoci dlouhodobě řešit, I když my už tady nebudeme, ale nám jde o to, abychom pomohli lidem. Dneska to každý řeší na svém místě, což je správné, za svoji instituci, což je velmi vhodné, ale možná izolovaně. Chtěli bychom do toho vstoupit tvůrčím způsobem, pomoci propojit ty lidi, pomoci jim přemýšlet společně, třeba i říci nepříjemné věci, ale v takových - řekla bych - bezpečných podmínkách. Prostě vyčistit vody a nastartovat proces spolupráce. To je těžké. Ty tři roky, to je začátek.

A co po tom?

My bychom rádi a je to i podmínka, je to v zadání našeho programu, aby ty věci, které se tady nastartují, to znamená třeba nový způsob, jak řešit otázku bydlení, nebo prozkoušet varianty, jak zaměstnávat některé znevýhodněné skupiny, nebo jak pomoci některým rodinám, neříkám všem, ale těm které chtějí pomoci; tak jak jim pomoci a v dlouhodobém kontextu pokračovat. Rádi bychom, aby i po skončení naší práce zde, tady už byl tým lidí nebo možná několik týmů lidí, kteří už budou vědět, jak na to, kteří budou mít třeba i kontakty mimo Chomutov, protože v rámci i Evropské unie jde hlavně o spolupráci.

Myslíte si, že taková spolupráce s Romy potom změní i pohled většinové společnosti na Romy?

Já bych si to přála. Já bych si to přála v tom dlouhodobém kontextu, ale jsme na začátku. Byla bych ráda, kdyby to bylo možné. Věřím tomu, že stejně jako člověk má třeba dobré a špatné zkušenosti, že bude moci - a je to i naším cílem - přispět k tomu, aby těch pozitivních zkušeností bylo dostatek a aby převážily nebo aby byly pro některé lidi významné, nad tím, co třeba již zažili špatného. Aby se množily ty dobré zkušenosti a nejenom ty špatné.

Jak se rozdělovaly granty řekl Marii Vrábelové jejich manažer Jaroslav Maroušek.

Granty se vybíraly především z hlediska inovativnosti. Zda projekty splňují nebo odpovídají na problémy, které je opravdu třeba řešit v dansé lokalitě. My jsme chtěli trochu odstoupit od tradičních přístupů organizování volnočasových aktivit, sportovních turnajů atd. Chtěli jsme spíše podpořit projekty v oblasti vzdělání, nebo prevence drog, prevence kriminality. Dále to bylo hledisko partnerství, tzn. chtěli jsme podpořit především projekty, na jejichž realizaci se podílejí partneři, nejlépe romská nezisková organizace a neromská organizace příspěvková, nebo rozpočtová, tzn. škola, školka.

Granty jsou rozděleny. Budete také kontrolovat, jestli jsou skutečně využity tak, jak mají být?

Ano, kontrolujeme to. Kontrola je poměrně přísná, je tam celá řada zpráv a účetního výkaznictví, kterou jsou organizace povinny předkládat. Jsou to asi čtyři finanční zprávy, závěrečná finanční zpráva, průběžná obsahová zpráva, závěrečná obsahová zpráva a jsou tam monitoringy a zprávy o provedených platbách. Musí se dokládat veškeré účetní doklady, vše co k tomu patří.

A pokud náhodou někdo něco nesplní?

Když někdo něco nesplní, tak mu neposkytneme druhou splátku. To je úplně nejjednodušší způsob, jak rozvázat spolupráci s tou organizací, můžeme vypovědět smlouvu. V případě, že by došlo k zásadnímu rozporu využití finančních prostředků ve srovnání s původním návrhem, tak můžeme podat i žalobu k soudu.

Když by takto vypadlo nějaké sdružení, můžete ho nahradit jiným?

Zřejmě bychom ty peníze pro konkrétní projekt, v případě, že by se již začal realizovat, asi odečetli a využili jinak. Nastala ale třeba situace, kdy jedno občanské sdružení vůbec nedodalo materiály pro podpis smlouvy, takže grant ani nemohl začít. My jsme se toho projektu nechtěli vzdát, takže jsme ho pojali trochu jinak, přepracovali jsme ho podle našich kritérií a vyhlásíme na něj výběrové řízení. Konkrétně se jedná o projekt podpůrného sociálního fondu.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
09.11.2007Ceny Žihadlo se udělují za nejlepší veřejně prospěšnou reklamní kampaň O Roma Vakeren
12.10.2007Kampaň Diskriminace je levárnaO Roma Vakeren
16.03.2007Konference hodnotila výsledky programu romské integraceO Roma Vakeren
16.06.2006Organizace Partners Czech připravuje spotovou kampaň Hlídejte si své předsudky!O Roma Vakeren
09.06.2006Kdo je Orhan GaljusO Roma Vakeren
11.04.2006Zahájení stáží pro začínající romské redaktory v celostátních médiíchZprávy ze života Romů
26.08.2005Součástí projektu romské integrace je i mediální kurzO Roma Vakeren
13.05.2005Organizace Partners Czech realizuje Program romské integrace v BruntáleO Roma Vakeren
22.10.2004Připravuje se program pro školy přihlížející k etnickým skupinámO Roma Vakeren
10.09.2004Organizace Partners Czech pořádá diskusní večer o vzdělání v romské komunitěO Roma Vakeren
03.09.2004Mediální školeníO Roma Vakeren
14.05.2004Program romské integraceO Roma Vakeren
20.02.2004Projekt Program Romské integrace chce zlepšit politickou angažovanost Romů a zlepšit jejich přístup ke vzdělání, zdravotnictví a zaměstnáníO Roma Vakeren
20.02.2004Jak se bude vyvíjet projekt organizace Partners Czech v ČRO Roma Vakeren
07.11.2003Organizace Partners Czech zahajuje čtyřletý projekt na podporu romské integraceO Roma Vakeren
06.06.2003Rokycanští Romové představují své aktivityO Roma Vakeren

=[ Horké téma ]=
Švandovo divadlo uspořádalo Týden evropské romské hudby
A je tu čas, kdy si do studia zveme hosty. Tím dnešním je Jitka Kadlecová ze Švandova divadla, kterou si k mikrofonu pozvala Jana Šustová.

Ida Kelarová (Foto: Švandovo divadlo) V současné době probíhá Týden evropské romské hudby u vás ve Švandově divadle, můžete nám říct, jaké skupiny se tam představily a představí?

Představila se Ida Kelarová a Romano Rat, společně se sborem Apsora, který vychází z jejich workshopů. To byl moc krásný koncert. Dále se představili Slonovski Bal, což je vlastně folklórní balkánská dechovka, která je složená z jugoslávských emigrantů. Ti dokonce žijí na pařížském předměstí a jejich hudba se vrací jakoby k lidovým kořenům, je to taková balkánská dechovka. Tento koncert proběhl ve středu. Ve čtvrtek jsme uvedli českou skupinu Terne čhave, která pochází z Hradce Králové a v pátek, tzn. dnes vystoupí skupina Gulo čar, která získala ocenění jako nejlepší etno skupina v minulém roce, myslím, že to bude také krásný koncert.

Ida Kelarová (Foto: Švandovo divadlo) Jaká byla atmosféra na koncertech?

Atmosféra koncertů je krásná. Je vidět, že lidé jsou nabiti energií a se zájmem poslouchají, většinou i tančí a poklepávají do rytmu, takže atmosféra na těchto koncertech je nádherná.

Poslední koncert proběhne zítra večer, kdo se na něm představí?

Ida Kelarová (Foto: Švandovo divadlo) Na posledním koncertě se představí host z Maďarska, jeden z nejlepších hráčů na cimbál Kálmán Balogh a The Gypsy Cimbalom Band, ty uvidíme zítra ve Velkém sále od osmi hodin.

Co se týče Švandova divadla, je to váš první projekt zaměřený na menšiny, nebo už jste někdy v minulosti měli podobné projekty?

Gulo čar (Foto: Švandovo divadlo) My jsme v podstatě v minulém roce uspořádali Týden slovenské hudby a v letošním roce jsme se zaměřili na romskou hudbu, ale určitě i během tohoto roku plánujeme další aktivity tohoto typu. Již příští měsíc, v říjnu bude u nás probíhat workshop, který se jmenuje Hlasy východu, který se týká rusínských a ukrajinských písní a tento workshop bude ukončen koncertem, na kterém vystoupí účastníci workshopu a další interpreti.

A co se týče romské hudby, máte s ní nějaké plány do budoucnosti?

Gulo čar (Foto: Švandovo divadlo) S romskou hudbou určitě letos končit pouze tímto festivalem nebudeme. V prosinci se u nás představí Věra Bílá a skupina Kale. Příznivci této hudby můžou k nám, do Švandova divadla zavítat.

Jaké máte zkušenosti z minulosti, kdo koncerty navštěvoval?

To je různé, myslím, že zájem je veliký. Jen je problém v tom, že Švandovo divadlo je nové divadlo a lidé těžko hledají cestu k nám, neví, kde se divadlo nachází. My také pořádáme cyklus, který se jmenuje Velvet Tuesdays, tzn. každé úterý se u nás konají koncerty, které jsou zaměřené na etno, jazz, bigbeat, rock, world music. Zájem je veliký, jak ze strany lidí, kteří se o to skutečně zajímají a ten koncert si najdou, tak samozřejmě ze strany lidí, kteří z toho daného etnika pocházejí, takže se setkávají různé kultury.

Gulo čar (Foto: Švandovo divadlo) Jak vás napadlo uspořádat ten současný festival, Týden evropské romské hudby?

V podstatě my spolupracujeme s agenturou AMP, kterou zastupuje Romek Hanzlík a ten nám nabídl, že by bylo dobré představit také romskou hudbu. My jsme se s tím stotožnili a jsme rádi, že tyto koncerty a tento festival u nás může proběhnout.

Terne čhave (Foto: Švandovo divadlo) Jaká byla vaše spolupráce s romskými umělci? Jak probíhalo dohadování koncertů, byla to pro vás spolupráce příjemná?

Musím říci, že to je právě prací pana Hanzlíka, který dojednává jednotlivé interprety. My potom jako pořadatelé zajišťujeme celou akci, snažíme se jim poskytnout vše co se týče zvuků, světel a zázemí, o spolupráci bohužel pohovořit nemohu.

Švandovo divadlo má i jiné akce, kromě hudebních u vás probíhá třeba projekt Výtvarná zeď. V čem tento projekt spočívá?

Terne čhave (Foto: Švandovo divadlo) Jedná se o mediální projekt, který se pokouší zprostředkovat nějaký výjimečný zážitek, zážitek z konečnosti a neopakovatelnosti. Základem je, že jednou za půl roku se v našem divadle objeví malíř, který namaluje na zeď o rozměrech 3.5 x 5 metrů obraz, který má nějaký vztah k divadlu. Prvním, kdo před tuto zeď předstoupil, byl známý výtvarník Tomáš Císařovský. Minulý týden jsme zahájili sezónu již druhým obrazem, tzn. že poprvé byl obraz Trvale zadržitelný pád od Tomáše Císařského přemalován. Přemaloval ho laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého, pan Michal Pěchouček, nyní máme tedy ve foyeru divadla novinku - obraz, který se jmenuje Zrcadlo.

A nemrzí to umělce, že někdo další přemaluje jejich obraz? A že je tím tedy dílo nenávratně ztraceno?

Teď dochází poprvé k tomu, že názory na tuto věc se různí. Někdo samozřejmě nesouhlasí s tím, aby se tímto způsobem znehodnocovalo umělecké dílo, ale ti autoři samotní do toho vstupují s tím, že souhlasí, že obraz bude přemalován. Pouze veřejnost k tomu přistupuje jinak.

Terne čhave (Foto: Švandovo divadlo) A ještě romští výtvarní umělci. Přemýšlíte někdy, napadlo vás, že byste si k tomuto projektu mohli pozvat i některého romského výtvarníka?

Zatím nemohu říci, výtvarníka vybírá vedení, v podstatě nevím, kdo bude dalším autorem, je to trochu tajemství, třeba to bude romský autor.

Jaké jsou další programy ve vašem divadle?

Jitka Kadlecová (Foto: Jana Šustová) Jedním z dalších pravidelných cyklů jsou Scénické rozhovory, pravidelná jevištní talk show s osobnostmi kulturního a společenského života. Doposud jsme u nás představili například Suzanne Vega, Dana Bártu, Oliviera Toscaniho, Milana Lasicu a další. V současné době plánujeme večery, které budou například s dirigentem Liborem Peškem, s bývalým prezidentem Václavem Havlem, možná také dorazí Lou Reed, slavný zpěvák a hudebník. Máme připraveny takové bonbónky pro naše diváky.

Děkuji za rozhovor a budeme se těšit na slyšenou při dalších příležitostech, až budete představovat další romské umělce.

Také děkuji a těším se na vás ve Švandově divadle.

V O Roma vakeren jsme si povídali o Týdnu Evropské romské hudby ve Švandově divadle s Jitkou Kadlecovou.

www.svandovodivadlo.cz

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
28.09.2015Romano drom: Ida Kelarová vytváří prostor pro boření předsudků a setkávání s romskou kulturouZprávy ze života Romů
15.08.2015Letní škola Romano drom připravila romským dětem řadu zážitkůO Roma Vakeren
08.08.2015Dva týdny plné hudby a tance nabídla romským dětem Ida Kelarová a čeští filharmoniciO Roma Vakeren
30.07.2015Letní škola Romano drom je v plném prouduZprávy ze života Romů
25.07.2015Nad projektem Romano drom převzal záštitu slovenský prezident Andrej KiskaO Roma Vakeren
04.07.2015Ida Kelarová a spolek Miret hledají spolupracovníky pro mezinárodní festival RomaleO Roma Vakeren
28.06.2015Ida Kelarová po osmi letech obnovuje letní hudební festival RomaleZprávy ze života Romů
13.06.2015Sbor Čhavorenge vystoupí spolu s Českou filharmonií na Hradčanském náměstí v PrazeO Roma Vakeren
07.04.2015Bo me som Rom: Terne Čhave se vrací se svým čtvrtým, zatím nejosobnějším albemZprávy ze života Romů
28.03.2015Ida Kelarová zve na další ročník mezinárodního romského festivalu „Romale“ Gypsy CelebrationO Roma Vakeren
13.01.2015„Gipsy Parade“: Terne čhave a Shum Davar v pražském Rock CaféZprávy ze života Romů
10.01.2015Kapela Terne čhave podniká hudební výlety do oblastí, kam se ne každý odvážíO Roma Vakeren
13.12.2014Na Dni studentstva zazpíval dětský soubor ČhavorengeO Roma Vakeren
22.11.2014V pražském Rudolfinu vystoupil romský soubor ČhavorengeO Roma Vakeren
15.11.2014Česká studentská filharmonie a romský sbor Čhavorenge s Idou Kelarovou vystoupí na společném Koncertu ke Dni studentstvaZprávy ze života Romů
15.11.2014Dětský soubor Čhavorenge vystoupí v pražském RudolfinuO Roma Vakeren
05.08.2014Talentované romské děti zažívají výjimečné létoZprávy ze života Romů
13.05.2014Ida Kelarova a o. s. Miret hledají zpěvačky a zpěváky na letní školu Romano dromZprávy ze života Romů
12.04.2014„Som Biely aj Čierny“ zpívají Supa, Smola a Hrušky s Gulo čarO Roma Vakeren
17.12.2013Filharmonie Brno společně s Idou Kelarovou a sborem Miret vánočně naladí brněnské publikumZprávy ze života Romů
23.11.2013Otec Idy Kelarové svou romskou identitu skryl, aby uchránil rodinu od ponižováníO Roma Vakeren
21.09.2013Čhavorenge - pěvecký sbor romské hrdosti a mladých talentůO Roma Vakeren
21.06.2013O. s. MIRET prodloužilo přijímání přihlášek na letní umělecké soustředění Romano ňilaj 2013 – Romské léto 2013 pro mladé romské umělce do konce červnaZprávy ze života Romů
06.06.2013Léto pro mladé romské umělceZprávy ze života Romů
09.02.2013Ida Kelarová vystoupila na benefičním koncertuO Roma Vakeren
19.05.2012Ida Kelarová vydala nové album Šunen savore - Poslouchejte všichniO Roma Vakeren
18.12.2009Vánoce v rodině zpěvačky Idy KelarovéO Roma Vakeren
27.11.2009Ida Kelarová se skupinou Jazz famelija nazpívala CD Aven bachtaleO Roma Vakeren
11.05.2009Na Habrovce letos zahrají Parno Graszt i Terne ČhaveZprávy ze života Romů
20.03.2009Kapela Terne čhave získala Anděla za nahrávku More, Love!O Roma Vakeren
20.02.2009More love?!?O Roma Vakeren
13.02.2009Kapela Terne čhave se v letošní sezóně chce věnovat domácím fanouškůmO Roma Vakeren
07.05.2008V Praze bude hudební festival Den Evropy – Společně v rozmanitostiZprávy ze života Romů
20.02.2008Skupina Terne čhave vystoupí v Brně Zprávy ze života Romů
15.01.2008Brněnský Gulo čar natáčel „Pražákům je hej“ pro pořad ČT Souboj hitů Zprávy ze života Romů
26.01.2007Kapela Gulo čar pozitivně hodnotí kampaň upozorňující na problematiku romských ghettO Roma Vakeren
27.10.2006Gulo čar vystoupí společně s králem soulu Jamesem BrownemO Roma Vakeren
30.08.2006Ohlédnutí za festivalem Gypsy Celebration 2006Zprávy ze života Romů
06.06.2006Blíží se jedinečný koncert židovské a romské kapelyZprávy ze života Romů
02.06.2006Sdružení Miret pořádá dražbu dětských kresebO Roma Vakeren
21.04.2006Kapela Gulo čar pokřtí své nové CD Gipsy goes to HollywoodO Roma Vakeren
19.04.2006Gulo čar: z Bronxu do HollywooduZprávy ze života Romů
03.03.2006Skupina Gulo čar vyrazila na likviduj! tourO Roma Vakeren
17.02.2006Gulo Čar vyrážejí Likviduj!Tour proti ghettůmZprávy ze života Romů
30.12.2005Ida KelarováO Roma Vakeren
23.09.2005Podpořit činnost o. s. Miret lze i zasláním dárcovské SMSO Roma Vakeren
05.08.2005K hlavním organizátorům festivalu Gypsy Celebration patří Ida KelarováO Roma Vakeren
17.06.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
07.04.2005Kapela Gulo Čar vystoupí s Dougem Wimbishem z Living ColorZprávy ze života Romů
11.03.2005Skupina Gulo čar připravuje nové albumO Roma Vakeren
21.01.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
07.01.2005Rok 2004 byl pro skupinu Gulo Čar stěžejníO Roma Vakeren
10.12.2004Na benefičním koncertu Idy Kelarové se vybralo téměř 95.000 KčO Roma Vakeren
19.11.2004Skupina Terne Čhave pokřtila své druhé album s názvem Kaj Džas - Kam jdemeO Roma Vakeren
24.09.2004Skupina Terne Čhave brzy vydá nové CDO Roma Vakeren
18.09.2004Týden evropské romské hudby ve Švandově divadleFotoaktuality
03.09.2004Týden evropské romské hudbyO Roma Vakeren
03.09.2004Gulo čarO Roma Vakeren
06.08.2004Hradem Svojanov opět zněl zpěv a kvalitní romská hudbaO Roma Vakeren
30.07.2004Hudební festival Gipsy CelebrationO Roma Vakeren
30.07.2004Kapela Terne čhaveO Roma Vakeren
30.07.2004Skupina Gulo čarO Roma Vakeren
07.05.2004Ida Kelarová, Romano Rat a soubor ApsoraO Roma Vakeren
27.04.2004Hudební festival pronikne do málo známých míst PrahyZprávy ze života Romů
26.03.2004Skupina Gulo čar dostala prestižní ocenění Akademie populární hudby Anděl 2003O Roma Vakeren
20.03.2004Cena Anděl hudebníky z romského souboru Gulo čar zaskočilaZprávy ze života Romů
19.03.2004Skupina Gulo čar byla nominována na cenu Akademie populární hudby Anděl 2003O Roma Vakeren
12.12.2003Ida Kelarová se skupinou Romano Rat a sborem Apsora pořádá benefiční koncertyO Roma Vakeren
21.11.2003Skupina Gulo čar pokřtila své druhé albumO Roma Vakeren
12.11.2003Také Praha byla dějištěm křtu nového alba skupiny Gulo čarFotoaktuality
05.11.2003Brněnská skupina Gulo čar pokřtila své nové albumFotoaktuality
19.09.2003Výtěžek z benefičního koncertu věnuje Ida Kelarová na mezinárodní dětský táborO Roma Vakeren
12.09.2003Ida Kelarová zpívá na benefičních koncertechO Roma Vakeren
22.08.2003Skupina Terne čhave v minulosti a dnesO Roma Vakeren
01.08.2003Na hradě Svojanov se zpívalo a tančilo téměř až do ránaO Roma Vakeren
25.07.2003Hrad Svojanov hostí multietnický letní táborO Roma Vakeren
02.05.2003Skupina Terne čhave pokřtila své první albumO Roma Vakeren
25.04.2003Ida Kelarová pořádá letní dětské tábory na hradě SvojanovO Roma Vakeren
25.04.2003Ida Kelarová pořádá benefiční koncertO Roma Vakeren
24.04.2003Křest nového alba skupiny Terne čhaveFotoaktuality
14.03.2003Skupina Terne čhave pokřtí své první CDO Roma Vakeren
24.01.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
24.01.2003Ida KelarováO Roma Vakeren
04.09.2002United Colours Of AkropolisHudba
04.09.2002WomadHudba
02.08.2002Na hradě Svojanov proběhl romský festival Gypsy CelebrationO Roma Vakeren
26.04.2002Ida Kelarová připravuje nové cédéčkoO Roma Vakeren
19.02.2002Věra BíláHudba
11.06.2000Festival Khamoro 2000 vyvrcholil galakoncertem romské hudbyZprávy ze života Romů
HudbaHudba
Terne čhave: Avjam paleHudba
Terne Čhave - Avjam PaleHudba
KhamoroHudba
Na festivalu Žižkov meets jazz vystoupí Ján Ačo Slepčík a skupina Gulo čarCo se chystá
Co se říká o romské hudběHudba

=[ Zprávy ]=

Stanislav Gross a Jan Jařab (Foto: ČTK) Vládní zmocněnec pro lidská práva Jan Jařab nemá informace o případech, kdy by byly romské ženy nuceny ke sterilizaci. Českou republiku z toho podezírá Evropské středisko pro práva Romů. Jařab označil přístup této organizace za neseriózní, protože nedoložila konkrétní případy a pouze Česko na mezinárodním fóru obviňuje.

Břeclavský starosta Dymo Piškula zaslal podle dnešního deníku Právo premiérovi Stanislavu Grossovi otevřený dopis, ve kterém jej upozorňuje na nutnost řešení romské problematiky. Uvádí v něm, že možnosti jeho obce jsou vyčerpány, aniž nastala výraznější náprava. Mezi hlavní problémy řadí břeclavský starosta vzdělávání romské mládeže, ale problémů je ve městě víc - od divokých jízd v polorozpadlých autech, přes devastaci bytů, dluhy, až po případy fyzického vyhrožování a napadání sousedů.

Evandro Adauto (vlevo) a ministr vnitra František Bublan (Foto: ČTK) Letošní vládní kampani proti rasismu propůjčil svoji tvář i brazilský fotbalista Evandro Adauto, který už víc než dva roky hraje za pražskou Slavii. Sám se totiž v minulosti stal terčem výhrůžek a nadávek fanoušků. I když v prvním půlroce svého českého pobytu Adauto uvažoval o návratu do Brazílie, nakonec v Česku přece jen dál buduje svoji fotbalovou kariéru.

Vsetínský Dům kultury bude ve středu 23. září od 19.00 hodin dějištěm Diskusního klubu s názvem Obyčejný rasismus. Akce se koná v rámci týdenní kampaně United Colours of Vsetín 2004 a na jejím programu jsou i čtyři tvůrčí dílny - divadelní, hudební, výtvarná a filmová.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
18.04.2015Vzpomínky Vlasty Cickové na nucenou sterilizaciO Roma Vakeren
18.01.2014Nucená sterilizace a naše zákonyO Roma Vakeren
24.11.2013Romové patří k nejvíce ohroženým lidem naší společnostiZprávy ze života Romů
02.06.2012Romové z Břeclavi nepodají trestní oznámení kvůli křivému narčení z útokuO Roma Vakeren
26.05.2012Matka chlapce, který lhal o napadení Romy, se veřejně omluvilaO Roma Vakeren
25.05.2012Monika Šimůnková: K tomu, aby se situace z Břeclavi neopakovala, může přispět každý z násZprávy ze života Romů
24.05.2012Z českého tisku: Chlapec z Břeclavi si útok Romů vymyslelZprávy ze života Romů
12.05.2012Slovensko a sterilizace romských ženO Roma Vakeren
12.05.2012Břeclavští Romové odsuzují útok na mladého chlapceO Roma Vakeren
20.04.2012Postoje břeclavských Romů k situaci ve městěZprávy ze života Romů
20.04.2012Nedělním protestům v Břeclavi nakonec radnice bránit nebudeZprávy ze života Romů
19.04.2012Surově zbitému Petrovi z Břeclavi se daří o něco lépeZprávy ze života Romů
18.04.2012Stanovisko občanského sdružení IQ Roma servis k událostem v BřeclaviZprávy ze života Romů
18.04.2012Břeclavských protestů kvůli zbitému chlapci se ujala Dělnická mládežZprávy ze života Romů
17.04.2012Vyšetřování nedělního brutálního přepadení v Břeclavi převzal speciální týmZprávy ze života Romů
18.09.2011Segregace romské komunity ve VsetíněZprávy ze života Romů
08.09.2011Nechtěně sterilizovaná Romka dostala novou šanci na odškodněníZprávy ze života Romů
08.08.2011Nechtěně sterilizovaná Romka dostala novou šanci na odškodněníZprávy ze života Romů
04.06.2011Současná situace vsetínských RomůO Roma Vakeren
19.10.2010Jiří Čunek, senátorZprávy ze života Romů
13.10.2010Vystěhovaní Romové ze Vsetína se budou znovu domáhat odškodnéhoZprávy ze života Romů
11.01.2010Elena Gorolová dnes vystoupí na Evropské konferenci Romských žen Rady Evropy v AténáchZprávy ze života Romů
11.01.2010Obhájci lidských práv se v roce 2010 zaměří na "antiromství"Zprávy ze života Romů
07.01.2010Soud přiznal odškodnění za neodsouhlasenou sterilizaciZprávy ze života Romů
27.11.2009Romské děti v Břeclavi už mají svůj PřístavO Roma Vakeren
23.11.2009Vláda se omluvila za nezákonné sterilizace romských ženZprávy ze života Romů
16.10.2009S nucenou sterilizací se potýkají ženy na celém světěO Roma Vakeren
02.10.2009Odborníci: Sterilizace bez informovaného souhlasu je důvodem k znepokojení na celém světěZprávy ze života Romů
28.08.2009Film Trial of a child denied vypráví o nucených sterilizacíchO Roma Vakeren
03.07.2009Dokumentární film Žaloba odepřeného dítěteO Roma Vakeren
05.06.2009Výstava fotografií Romové ze VsetínaO Roma Vakeren
07.11.2008Odstartovala kampaň Udělej něco!O Roma Vakeren
26.09.2008Elena Gorolová pomáhá obětem nedobrovolné sterilizaceO Roma Vakeren
15.07.2008Stovky aktivistů podporují kampaň za odškodnění nedobrovolně sterilizovaných romských ženZprávy ze života Romů
16.11.2007Fotograf Jiří Doležel zdokumentoval život romské rodiny vystěhované na JesenickoO Roma Vakeren
12.10.2007Romská žena vysoudila finanční odškodnění za nechtěnou sterilizaciZprávy ze života Romů
12.10.2007Kampaň Diskriminace je levárnaO Roma Vakeren
19.07.2007Rozhovor s ombudsmanem Otakarem MotejlemZprávy ze života Romů
14.06.2007Zpráva ombudsmana kritizuje vsetínské řešeníZprávy ze života Romů
14.06.2007Vsetínské provedení nevypadá šťastnějiZprávy ze života Romů
13.06.2007Podle ombudsmana udělala vsetínská radnice chyby při stěhování RomůZprávy ze života Romů
16.03.2007Nová starostka Vsetína se zajímá o situaci vystěhovaných RomůO Roma Vakeren
23.02.2007Vystěhovaní vsetínští Romové odmítli veřejnou sbírkuZprávy ze života Romů
23.02.2007Rada vlády pro záležitosti romské komunity jednala o sterilizacích ženO Roma Vakeren
21.02.2007Ministryně Stehlíková navrhuje sbírku na vystěhované RomyZprávy ze života Romů
19.02.2007Stehlíková chce peníze pro Romy, které Vsetín vystěhoval do vsíZprávy ze života Romů
16.02.2007Rodině vystěhované ze Vsetína pomáhá advokátní kancelářO Roma Vakeren
09.02.2007Ministryně Stehlíková se setkala se starosty obcí, do kterých byli vystěhováni Romové ze VsetínaO Roma Vakeren
26.01.2007Jak funguje sociální práce s Romy ve VsetíněO Roma Vakeren
26.01.2007Centrum pro romské matky a děti nedostane finance na svůj provozO Roma Vakeren
26.01.2007Vítkovická nemocnice se musí omluvit Heleně Ferenčíkové za sterilizaciO Roma Vakeren
19.01.2007Byla zahájena nová kampaň proti rasismu a xenofobiiO Roma Vakeren
17.01.2007Vrchní soud: sterilizace byla neoprávněnáZprávy ze života Romů
07.01.2007Rok 2006 pohledem Karla HolomkaO Roma Vakeren
14.12.2006Letošní vládní kampaň proti rasismu probíhá pod heslem Otevřenost k menšinám obohacujeZprávy ze života Romů
08.12.2006Případ vystěhování vsetínských Romů zřejmě dostane na stůl ombudsmanZprávy ze života Romů
08.12.2006Sociolog Ivan Gabal zdůrazňuje potřebu práce s jednotlivými rodinami a diferencovaný přístup k RomůmO Roma Vakeren
08.12.2006Starostu a senátora Jiřího Čunka protesty proti vystěhování romských rodin netrápíO Roma Vakeren
08.12.2006Mnozí lidé nesouhlasí s vystěhováním vsetínských rodin do zchátralých domů na JesenickoO Roma Vakeren
08.12.2006Kauzou vsetínských Romů je pohoršeno Společenství Romů na MoravěO Roma Vakeren
08.12.2006Jednatelka Komunitního centra Chanov Iveta Millerová klade v případě neplatičů nájemného důraz na vytváření splátkového kalendářeO Roma Vakeren
08.12.2006Názory studentek romistiky na situaci ve VsetíněO Roma Vakeren
20.11.2006Kontroverzní starosta Vsetína Čunek chce vést lidovceZprávy ze života Romů
12.11.2006Situace Romů po listopadu 1989 a jejich budoucnostZprávy ze života Romů
10.11.2006Kritizovaný vsetínský starosta Jiří Čunek v médiíchZprávy ze života Romů
08.11.2006Problém chudinských romských lokalitZprávy ze života Romů
07.11.2006Jak Čunek vyřešil romský problémZprávy ze života Romů
03.11.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
02.11.2006Kasal kritizoval Čunkovo řešení problémů s romskými neplatičiZprávy ze života Romů
30.10.2006Nový senátor vystěhoval Romy ze VsetínaZprávy ze života Romů
06.10.2006Ve Vsetíně jsou nové byty pro notorické neplatiče a sociálně nepřizpůsobivé obyvateleZprávy ze života Romů
08.09.2006"Otevřenost menšinám obohacuje" je heslem nové vládní kampaně proti rasismuO Roma Vakeren
25.08.2006Ostravská Romka hovořila v OSN o nucené sterilizaciO Roma Vakeren
18.08.2006Romské ženy v Ostravě protestovaly proti nechtěné sterilizaciZprávy ze života Romů
18.08.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
31.03.2006V Břeclavi by měla začít působit dvojice romských terénních pracovníkůO Roma Vakeren
13.01.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
18.11.2005Letošní vládní protirasistické kampani propůčily tvář známé osobnostiO Roma Vakeren
11.11.2005Ostravská nemocnice se musí ženě omluvit za nechtěnou sterilizaciO Roma Vakeren
09.11.2005Vládní kampaň proti rasismu ukazuje úspěšné příslušníky menšinZprávy ze života Romů
26.08.2005Finalistka České Miss Anděla Halušková propůjčila svou tvář kampani proti rasismuO Roma Vakeren
19.08.2005Začala nová kampaň proti rasismuO Roma Vakeren
28.04.2005Vláda chystá kampaň proti rasismu, úspěšnost však znát nebudeZprávy ze života Romů
15.04.2005Britský FT informuje o příběhu jedné romské sterilizace v OstravěZprávy ze života Romů
17.03.2005Ulice Mikulova na Břeclavsku v létě oživí představení RomůZprávy ze života Romů
04.03.2005ČT: První žaloba kvůli sterilizaci v ČR je u souduZprávy ze života Romů
22.02.2005LN: První případ sterilizace romské ženy míří k souduZprávy ze života Romů
14.02.2005Ročně je sterilizováno téměř 4000 žen, většinou kvůli zdravíZprávy ze života Romů
12.01.2005Ombudsman je užitečný, míní představitelé nevládních organizacíZprávy ze života Romů
07.01.2005Za zveřejnění případů sterilizace romských žen získal Jiří Kopal cenu Charlotty MasarykovéO Roma Vakeren
08.10.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
17.09.2004Organizace vyzvaly vládu, aby vyšetřila údajné sterilizace RomekZprávy ze života Romů
10.09.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
10.09.2004Ve Vsetíně chtěli vystěhovat problémové Romy na okraj městaO Roma Vakeren
18.06.2004V létě bude probíhat kampaň proti rasismuO Roma Vakeren
09.06.2004Do základní školy ve Vsetíně nastoupí více romských dětíZprávy ze života Romů
07.11.2003Žáci pátých tříd zažili v lounské knihovně vietnamský denO Roma Vakeren
17.10.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
03.10.2003Projekt "Cože. Já a rasista?" má pomoci odstranit rasismus ze školO Roma Vakeren
03.10.2003Výtvarná soutěž v rámci projektu Rozmanitost do knihovenO Roma Vakeren
19.09.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
25.07.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
23.05.2003ZprávyO Roma Vakeren
16.05.2003ZprávyO Roma Vakeren
11.04.2003ZprávyO Roma Vakeren
04.04.2003ZprávyO Roma Vakeren
07.03.2003ZprávyO Roma Vakeren
21.02.2003ZprávyO Roma Vakeren
14.02.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
07.02.2003Horké témaO Roma Vakeren
07.02.2003ZprávyO Roma Vakeren
07.02.2003Sterilizace romských ženO Roma Vakeren
07.02.2003Nelegální sterilizace romských žen na Slovensku?O Roma Vakeren
31.01.2003ZprávyO Roma Vakeren
17.01.2003Skončil třetí ročník Kampaně proti rasismuO Roma Vakeren
16.01.2003Jak proběhla Kampaň proti rasismu v roce 2002Kampaně proti rasismu
03.01.2003Přehled událostí uplynulého rokuO Roma Vakeren
14.09.2002Music Beats Local NaziKampaně proti rasismu
02.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
26.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
15.03.2002Liga etnických menšin zahájila třetí mediální kampaň proti rasismuO Roma Vakeren
01.03.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
11.01.2002ZprávyO Roma Vakeren
26.10.2001BratislavaO Roma Vakeren
07.09.2001Kontroverzní kampaň proti rasismuO Roma Vakeren
30.08.2001V Česku startuje mediální kampaň proti rasovým předsudkům a xenofobiiZprávy ze života Romů
26.06.2001Program vlády zaměřený na rasovou a etnickou rovnostZprávy ze života Romů
29.03.2001Program VariantyZprávy ze života Romů
31.01.2001Jednání Mezinárodní fóra o intoleranci ve StockholmuZprávy ze života Romů
06.12.2000Studenti po kampani proti rasismu zmírnili své postoje k RomůmZprávy ze života Romů
21.03.2000Situace Romů v ČR lepší než v jiných postkomunistických zemíchZprávy ze života Romů
29.02.2000Jízda tolerance vyráží do českých školZprávy ze života Romů
25.01.2000Vláda organizuje kampaň proti rasismuAktuality
25.01.2000Vláda organizuje kampaň proti rasismuZprávy ze života Romů
01.05.1999Uhl vládě předložil koncepci boje proti rasistickým organizacímZprávy ze života Romů
23.03.1999Týden proti rasismu vyvrcholil v Praze plážovým plesemZprávy ze života Romů
02.03.1999Výstava Uměním proti rasismu začala v pražském klubu Rock CaféZprávy ze života Romů
05.05.1998OstravaZprávy ze života Romů
06.03.1998PrahaZprávy ze života Romů
27.02.1998Společně proti rasismu na SlovenskuAktuality
07.11.1997PrahaZprávy ze života Romů
18.09.1997Usti nad LabemZprávy ze života Romů
11.09.1997Romske aktualityZprávy ze života Romů
01.09.1997Projekt Tolerance: Kampaň proti předsudkům vůči Romům v roce 1997Kampaně proti rasismu

=[ Reportáž ]=
Začala pátá vládní kampaň proti rasismu
Vláda už po páté uvolnila prostředky na projekty proti rasismu. Tento rok ze svého rozpočtu vyčlenila čtyři miliony korun na kampaň zaměřenou k posílení tolerance a porozumění mezi etnickými menšinami. Jak tyto akce působí na širokou veřejnost nám řekl vládní zmocněnec pro lidská práva Jan Jařab.

Ta míra poznání se ve společnosti nepochybně zvyšuje, do jisté malé míry k tomu přispívají i ty naše kampaně, já se účastním už páté a byl jsem vlastně u samého počátku. Jak říkám, klademe otázky, snažíme se, aby tam vždy byl moment překvapení, aby to nebyly nějaké prvoplánové agitky. Myslím, že se nám vždy podařilo, aby tam ten moment překvapení byl, aby to byly otázky k zamyšlení. Rasistických násilných trestných činů podle mých informací ubývá a přibývají obecně trestné činy s nějakým rasistickým podtextem ve statistikách ministerstva vnitra a policie. To lze do jisté míry považovat za projev toho, že to policie daleko více sleduje a stíhá. Myslím, že společnost za těch třináct let, co se tomu věnuji - původně jako nevládní aktivista, později jako státní úředník - učinila velký pokrok, o tom jsem přesvědčen.

Na kampani zaměřené proti rasismu se podílí také Filip Smoljak z Kreativ Bazaru - společnosti, která se zaměřuje na sociální reklamu.

Evandro Adauto (Foto: Anna Poláková) Tak už od července probíhá v novinách a v časopisech, prostřednictvím tiskové inzerce, ve které vystupují skutečné oběti rasismu a také částečně pachatelé nebo lidé, kteří svými postoji lze dát na stranu původců rasistických myšlenek, chování a postojů. Také jsme navázali spolupráci s fotbalovým svazem, který projevil zájem trošku bojovat proti rasismu na stadionech. Připravujeme pro ně trička s motivem této kampaně a ta trička by se měla prezentovat v rámci fotbalového utkání. Je to tuším kvalifikace na Mistrovství světa, tedy docela významné utkání, 9. října Česká republika - Rumunsko. Bude to na Spartě, bude tam zřejmě asi 20 000 lidí a někteří z nich dostanou to tričko zadarmo ke vstupence, možná si ho i obléknou.

Tato kampaň není první, jak jste vybírali téma?

Tisková konference na Úřadu vlády (Foto: Anna Poláková) Abychom se neopakovali, vyhnuli jsme se určitým klišé - tvrdit, opakovat, že na barvě pleti nezáleží, že jsme si všichni rovni a další moudré věty, které sklouznou po uších posluchačů, protože je již slyšeli mockrát. Spíše jsme se chtěli dostat až na "kost problému", tzn. k lidem, kterých se to nejvíce týká, jak obětí, tak pachatelů. Tvrdíme dokonce, že sám pachatel se může stát obětí ze dne na den, aniž o tom ví; tím, že se dostává na tenký led takového přesvědčení, neví, co ho čeká zítra. A důvodem, proč to děláme tímto způsobem, je, že jsme se stýkali s lidmi, kteří pracují s uprchlíky, cizinci, žadateli o azyl, tzn. jak s kolegyněmi z poradny pro uprchlíky, tak i s lidmi, kteří se zabývají tou extremistickou sférou, subkulturou, neonacismem atd. To vše jsme jako zdroje mohli využít.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
07.11.2008Odstartovala kampaň Udělej něco!O Roma Vakeren
12.10.2007Kampaň Diskriminace je levárnaO Roma Vakeren
19.01.2007Byla zahájena nová kampaň proti rasismu a xenofobiiO Roma Vakeren
14.12.2006Letošní vládní kampaň proti rasismu probíhá pod heslem Otevřenost k menšinám obohacujeZprávy ze života Romů
08.09.2006"Otevřenost menšinám obohacuje" je heslem nové vládní kampaně proti rasismuO Roma Vakeren
18.11.2005Letošní vládní protirasistické kampani propůčily tvář známé osobnostiO Roma Vakeren
09.11.2005Vládní kampaň proti rasismu ukazuje úspěšné příslušníky menšinZprávy ze života Romů
26.08.2005Finalistka České Miss Anděla Halušková propůjčila svou tvář kampani proti rasismuO Roma Vakeren
19.08.2005Začala nová kampaň proti rasismuO Roma Vakeren
28.04.2005Vláda chystá kampaň proti rasismu, úspěšnost však znát nebudeZprávy ze života Romů
10.09.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
18.06.2004V létě bude probíhat kampaň proti rasismuO Roma Vakeren
07.11.2003Žáci pátých tříd zažili v lounské knihovně vietnamský denO Roma Vakeren
17.10.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
03.10.2003Projekt "Cože. Já a rasista?" má pomoci odstranit rasismus ze školO Roma Vakeren
03.10.2003Výtvarná soutěž v rámci projektu Rozmanitost do knihovenO Roma Vakeren
19.09.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
11.04.2003ZprávyO Roma Vakeren
17.01.2003Skončil třetí ročník Kampaně proti rasismuO Roma Vakeren
16.01.2003Jak proběhla Kampaň proti rasismu v roce 2002Kampaně proti rasismu
03.01.2003Přehled událostí uplynulého rokuO Roma Vakeren
14.09.2002Music Beats Local NaziKampaně proti rasismu
02.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
26.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
15.03.2002Liga etnických menšin zahájila třetí mediální kampaň proti rasismuO Roma Vakeren
01.03.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
11.01.2002ZprávyO Roma Vakeren
07.09.2001Kontroverzní kampaň proti rasismuO Roma Vakeren
30.08.2001V Česku startuje mediální kampaň proti rasovým předsudkům a xenofobiiZprávy ze života Romů
26.06.2001Program vlády zaměřený na rasovou a etnickou rovnostZprávy ze života Romů
29.03.2001Program VariantyZprávy ze života Romů
31.01.2001Jednání Mezinárodní fóra o intoleranci ve StockholmuZprávy ze života Romů
06.12.2000Studenti po kampani proti rasismu zmírnili své postoje k RomůmZprávy ze života Romů
21.03.2000Situace Romů v ČR lepší než v jiných postkomunistických zemíchZprávy ze života Romů
29.02.2000Jízda tolerance vyráží do českých školZprávy ze života Romů
25.01.2000Vláda organizuje kampaň proti rasismuAktuality
25.01.2000Vláda organizuje kampaň proti rasismuZprávy ze života Romů
01.05.1999Uhl vládě předložil koncepci boje proti rasistickým organizacímZprávy ze života Romů
23.03.1999Týden proti rasismu vyvrcholil v Praze plážovým plesemZprávy ze života Romů
02.03.1999Výstava Uměním proti rasismu začala v pražském klubu Rock CaféZprávy ze života Romů
05.05.1998OstravaZprávy ze života Romů
06.03.1998PrahaZprávy ze života Romů
27.02.1998Společně proti rasismu na SlovenskuAktuality
07.11.1997PrahaZprávy ze života Romů
18.09.1997Usti nad LabemZprávy ze života Romů
01.09.1997Projekt Tolerance: Kampaň proti předsudkům vůči Romům v roce 1997Kampaně proti rasismu

=[ Reportáž ]=
Čeští Romové se zúčastnili konference Euroscience Open Forum 2004 ve Stockholmu
V srpnu se i Romové z České republiky zúčastnili vědecké konference a to v rámci projektu Ethnik, který u nás organizuje Akademie věd ČR. Více nám řekla Dagmar Dvořáková z této instituce.

Logo Akademie věd ČR Jednalo se o Euroscience Open Forum 2004 ve Stockholmu a tato konference byla prezentována jako první panevropská hlavní vědecká konference nebo hlavní vědecký mítink. Poprvé se v Evropě zorganizovalo něco, kdy se téměř tři stovky účastníků ze všech zemí Evropy sjely do Stockholmu.

Co bylo tématem konference?

Věda ve spojení s vším, co je součástí života. Věda a společnost. Věda a politika. Věda a etika. Vztah vědy ke společnosti a obráceně, co společnost s vědou. Vlastně nejširší záběr, jaký si umíme představit. My jsme prezentovali projekt Etnik v části, která měla název Věda v barvách. Náš projekt je o tom, že se právě vědu snažíme přiblížit etnickým minoritám.

Mezi těmi, kteří prezentovali byli i Romové, absolvent vysoké školy a maturant. Co prezentovali?

Byla jsem velmi ráda, že jsem mohla na této konferenci představovat náš projekt spolu s Martinem Tichým z Ústí nad Labem ze sdruženi Romano Jasnica a s Honzou Hronem ze střední školy v Kolíně, který je jinak z Českého Krumlova. Toto byli dva moji mluvčí, objevili se všude v programech konferenčních, byli účastníky a prezentovali opravdu velice dobře a měli velký úspěch. Vyprávěli o svojí práci. Oba dva sklidili velký úspěch, byla to velmi krásná prezentace, odvedli velice slušnou práci a obraceli se na ně ostatní účastníci s nabídkami spolupráce právě v této problematice, v etnických otázkách.

Měli romští účastníci možnost nějakého srovnání, jak se žije menšinám u nás a jak se žije menšinám ve světě?

Já si myslím, že právě tato konference jim tuto příležitost nabídla. Setkali se tam s ostatními reprezentanty menšin, s černochy, Turky, zástupci ze slovinské romské minority a zjistili, že menšiny mají všude velké problémy, že všude ty problémy jsou velmi podobné a všude že jim brání jazyková bariéra jako například u nás. Velmi je potěšilo, když zjistili, že i lidé jinde žijí s podobnými problémy, že nejsou oni sami v České republice osamoceni jako Romové, sami říkali, že toto pro ně bylo velmi cenné. Myslím si, že i nějaká další spolupráce vyplyne z tohoto setkání ve Stockholmu.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
08.10.2004Projekt Ethnic představuje výsledky vědy a výzkumu romské minoritěO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Romští středoškoláci se mohou v kurzech připravit k přijímacím zkouškám na vysoké školy
Občanské sdružení Slovo 21 už po druhé připravilo pro romské středoškoláky přípravné kurzy k přijímacím zkouškám na vysoké školy. Jak nám řekla koordinátorka Martina Horváthová, absolventi předchozího kurzu byli velmi úspění - v září nastoupí na vysoké školy 16 Romů.

Univerzita Karlova v Praze Kurzy jsou připraveny pro Romy, kteří mají ukončené středoškolské vzdělání, tzn. mají maturitu, není to vůbec omezené věkem, může se tam přihlásit kdokoli, i kdo je ze školy déle, například 20 let.

Co je podmínkou přijetí?

Jedinou podmínkou je přihlásit se nám, a to telefonicky na naše číslo 222511434, nebo písemně na naši adresu Slovo 21, Blanická 4, 120 00 Praha 2, nebo nám zájemci mohou poslat email na adresu slovo21@centrum.cz nebo pripravastudentu@centrum.cz.

Týká se to také studentů čtvrtých ročníků, kteří ještě nemají maturitu a připravují se na ni, jsou těsně před maturitou?

Samozřejmě těch se to týká také. Víme, že tito studenti se většinou chystají hned na přijímací zkoušky na vysokou školu, takže samozřejmě jim tu možnost dáme. A možná, že ty naše kurzy jim prospějí i v přípravě na maturitu.

Platí se něco za toto školení?

Ne, tyto kurzy jsou bezplatné.

Jak úspěšní v přijetí na vysoké školy byli předchozí účastníci?

My jsme v první polovině tohoto roku uskutečnili první kolo tohoto projektu, z důvodu časové tísně kurzy trvaly jen tři měsíce, což je poměrně krátká doba, ale i přesto se můžeme pochlubit poměrně vysokou úspěšností. Ze třiceti tří lidí, kteří si přihlášku podali, šestnáct jich úspěšně složilo přijímací zkoušky a začne od října studovat na vysokých školách.

Studenti se jistě hlásí na různé typy vysokých škol. Věnují se jim lektoři individuálně?

Samozřejmě ty kurzy jsou postaveny tak, že po tom, co shromáždíme přihlášky, roztřídíme je podle oborů a podle vysokých škol a měst, o které je zájem, tak potom s danou univerzitou, s daným oborem, s pedagogy z vysoké školy připravujeme kurzy. To znamená, že příprava je specifická.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
09.04.2016Díky projektu Jileha se romské ženy dozvídají o svých právech a možnostechO Roma Vakeren
20.02.2016Projekt Barvalipe: Roma Leadership Program se zaměřil na to, jak být vůdčí osobnostíO Roma Vakeren
21.11.2015Neziskové organizace Slovo 21 a Romea letos pomohly najít práci 25 nezaměstnaným Romům z PrahyO Roma Vakeren
16.05.2015Ženská romská skupina Manushe připravuje nový projekt Jileha – SrdcemO Roma Vakeren
18.04.2015Projekt Barvalipen Roma Leadership Program aneb Bez elit to nepůjde!O Roma Vakeren
22.11.2014Mladé Romky mají za sebou roční politický výcvikO Roma Vakeren
13.09.2014Romské vysokoškolské studentky se připravují na politickou kariéruO Roma Vakeren
17.07.2014Mami, tati, já chci do školy!Zprávy ze života Romů
26.04.2014Romští vysokoškolští studenti diskutovali o tom, jak mohou pomoci RomůmO Roma Vakeren
29.03.2014Projekt Rom-Act prostřednictvím vzdělávání zlepšuje situaci romských ženO Roma Vakeren
01.02.2014ReportážO Roma Vakeren
23.11.2013Desítka romských vysokoškolaček absolvovala politický výcvikO Roma Vakeren
09.11.2013Studují pedagogiku i medicínu. Počet romských vysokoškoláků na univerzitách rosteZprávy ze života Romů
09.11.2013Stipendium Romského vzdělávacího fondu získalo 38 vysokoškoláků z ČeskaO Roma Vakeren
02.11.2013Projekt Podpora zaměstnávání Romů v Praze má zlepšit postavení Romů na trhu práceO Roma Vakeren
28.09.2013Slovo 21 připravuje mladé Romy ke studiu na vysokých školáchO Roma Vakeren
01.06.2013Slovo 21 pomáhá romským studentům s přípravami na přijímačky na vysoké školyO Roma Vakeren
08.02.2013Projekt „Pošli to dál“ nabízí mladým Romům přípravu na střední a vysokou školu, zároveň je učí být přínosem pro romskou komunituZprávy ze života Romů
08.12.2012Romský vzdělávací fond podporuje vysokoškoláky v šestnácti zemíchO Roma Vakeren
30.11.2012Přes 40 budoucích romských profesionálů obdrželo na slavnostním předávání vysokoškolská stipendiaZprávy ze života Romů
06.10.2012Co může romská identita přinést mladé generaci?O Roma Vakeren
15.09.2012Do projektu 'MKV - 400x na českých školách' se již zapojilo více jak 8 tisíc studentů a žákůO Roma Vakeren
30.06.2012Letošní ročník mentoringu končil návštěvou Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
21.01.2012Proč jsou užitečná stipendia pro romské studentyO Roma Vakeren
14.01.2012Stačí jen chtít a i Ty si můžeš plnit své snyO Roma Vakeren
19.11.2011Slovo 21 nabízí školám interaktivní výuku multikulturní výchovyO Roma Vakeren
15.11.2011Občanské sdružení Slovo 21 podeváté připravuje romské středoškoláky ke studiu na vysoké školeZprávy ze života Romů
24.09.2011Mentoringový program pro romské žákyO Roma Vakeren
04.06.2011Jdeme dlouhou cestou, mezinárodní setkání mladých RomůO Roma Vakeren
13.04.2011Vysokoškoláků z dětských domovů přibývá, Fond vzdělání jim udělil stipendiaZprávy ze života Romů
29.01.2011Romští středoškoláci se opět připravují na zkoušky na vysoké školyO Roma Vakeren
15.10.2010Slovo 21 pořádá přípravné kurzy na vysoké školyO Roma Vakeren
02.04.2010Stipendijní program pro romské vysokoškolské studentyO Roma Vakeren
12.03.2010Multikulturní výchova 400 x na českých školáchO Roma Vakeren
08.01.2010Nabídka bezplatných přípravných kurzů na vysoké školy pro romské uchazečeO Roma Vakeren
23.10.2009Podpora zaměstnávání romských ženO Roma Vakeren
19.10.2009V Praze se uskuteční akce Ženy proti rasismuZprávy ze života Romů
11.09.2009Mezinárodní projekt pro mladé lidi Jdeme dlouhou cestouO Roma Vakeren
04.09.2009Slovo 21 pořádá přípravné kurzy pro romské středoškoláky, kteří chtějí na vysokou školuO Roma Vakeren
09.01.2009Sdružení Slovo 21 a jeho nový program pro studentyO Roma Vakeren
07.11.2008Příprava romských studentů na vysoké školyO Roma Vakeren
04.04.2008Uchazeči o studium na vysokých školách se mohou přihlásit na přípravné kurzyO Roma Vakeren
21.03.2008Na konferenci "Spravedlivá společnost" se hodně mluvilo o antidiskriminačním zákoně O Roma Vakeren
21.09.2007Projekt Rodina od vedle seznamuje Čechy a cizinceO Roma Vakeren
21.09.2007Slovo 21 připravuje studenty k přijímacím zkouškám na střední a vysoké školyO Roma Vakeren
18.05.2007Film "Díky, že se ptáte" hovoří o diskriminací Romů v ČRO Roma Vakeren
23.03.2007Publikace "Jsme přece lidé, ne?" představuje příběhy lidí, kteří se setkávají s diskriminacíO Roma Vakeren
23.02.2007Anglo-americká vysoká škola nabízí stipendia pro romské studentyO Roma Vakeren
12.01.2007Slovo 21 vydává novou publikaci zaměřenou na diskriminaci RomůO Roma Vakeren
17.11.2006Slovo 21 pořádá pro romské ženy kurzy anglického jazykaO Roma Vakeren
03.11.2006Sdružení Slovo 21 nabízí motivační kurz pro romské nezaměstnané ženyO Roma Vakeren
20.10.2006Představujeme Annu Pechovou, romskou studentku vysoké školyO Roma Vakeren
07.07.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
15.07.2005Romské ženy z organizace Manuše se opět sešly v letní školeO Roma Vakeren
08.07.2005"Jdeme dlouhou cestou 2005" je název letošní Mezinárodní letní romské školyO Roma Vakeren
18.02.2005Prezentace festivalu Khamoro na veletrhu Holiday WorldO Roma Vakeren
03.12.2004Sdružení 21 zajišťuje bezplatné mamografické vyšetřeníO Roma Vakeren
03.12.2004Češi v rámci projektu "Rodina od vedle" pozvali na oběd cizinceO Roma Vakeren
15.10.2004Sdružení Slovo 21 se zabývá multikulturním soužitím v České republiceO Roma Vakeren
23.07.2004Bývalá uprchlice z Bosny a Hercegoviny pracuje v ČR s uprchlíky a romskými ženamiO Roma Vakeren
23.07.2004Týdenní školení romských žen se zaměřovalo na gender a tradiceO Roma Vakeren
16.07.2004Pátý ročník Mezinárodní letní školy romské mládeže se vydařilO Roma Vakeren
28.05.2004Program letošního festivalu Khamoro byl nesmírně pestrýO Roma Vakeren
21.05.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
16.04.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
26.03.2004Na kurzech se Romové připravují ke studiu na vysokých školáchO Roma Vakeren
24.01.2004Pro romské studenty jsou připraveny přípravné kurzy k přijímacím zkouškám na vysoké školyO Roma Vakeren
12.01.2004Projekt podpoří romské studentyZprávy ze života Romů
21.11.2003Skupina Manuše pořádá pro ženy bezplatný kurz základů ovládání počítačůO Roma Vakeren
13.10.2003PŘEHLED TISKUZprávy ze života Romů
13.10.2003Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
10.10.2003V příručce Mamo miri najdou romské ženy informace o prevenci rakoviny prsuO Roma Vakeren
18.07.2003Proběhlo setkání tří generací romských ženO Roma Vakeren
16.05.2003Záštitu na festivalem Khamoro přijal i Emil ŠčukaO Roma Vakeren
17.05.2002Příští týden začne 4. ročník festivalu KhamoroO Roma Vakeren
15.03.2002Romská poradkyně Jana HejkrlíkováO Roma Vakeren

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Naladit si nás můžete opět za týden v pátek ve 20.05 na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. V úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií. Naše vysílání O Roma vakeren čili Romové hovoří najdete také na internetu na adrese www.romove.cz.

Příště vám nabídneme aktuality ze života Romů a nebude chybět ani romská muzika.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vakeren. Ada šuniben predal tumende.

Mějte se moc pěkně a klidný víkend.

Romale but bacht te sasťipen. Ačhen Devleha.

Obsah článku:
Reportáž:  V Chomutově probíhá projekt Program romské integrace
Horké téma:  Švandovo divadlo uspořádalo Týden evropské romské hudby
Zprávy: 
Reportáž:  Začala pátá vládní kampaň proti rasismu
Reportáž:  Čeští Romové se zúčastnili konference Euroscience Open Forum 2004 ve Stockholmu
Reportáž:  Romští středoškoláci se mohou v kurzech připravit k přijímacím zkouškám na vysoké školy

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz